CHP´Lİ KARABAT: “KANAL İSTANBUL KİMLERİ ZENGİN EDECEK?”
CHP´Lİ KARABAT: “KANAL İSTANBUL KİMLERİ ZENGİN EDECEK?”
Kanal İstanbul Projesi tartışmaları devam ediyor. Katar Emirinin annesi Şeyha Moza´nın Başakşehir´de proje güzergahında 44 dönüm arazi satın aldığı ortaya çıktı. CHP İstanbul Milletvekili Özgür Karabat rant tartışmalarını TBMM´ye taşıyarak, Ulaştırma Bakanı Cahit Turhan´a Kanal İstanbul güzergahındaki arsaların kimlere ait olduğu sordu.
İZMİR BAROSU: ÇOCUKLAR DİNSEL SÖMÜRÜNÜN KONUSU HALİNE GETİRİLEMEZ
İZMİR BAROSU: ÇOCUKLAR DİNSEL SÖMÜRÜNÜN KONUSU HALİNE GETİRİLEMEZ
Basında yer alan haberlerden, İzmir Çiğli´de Akiş Öğütçü Ortaokulu´nda öğle arasında “Seccadem beni özler mi” adıyla namaz konferansı düzenlenerek, katılımın zorunlu tutulduğunu, konferans öncesinde ve sırasında konuşmacıya ait kitabın okulda dağıtıldığını öğrenmiş bulunuyoruz.
CHP´li Kılıç: “Bu bütçe AH´lar VAH´lar bütçesidir”
CHP´li Kılıç: “Bu bütçe AH´lar VAH´lar bütçesidir”
CHP İzmir Milletvekili ve KİT Komisyonu Üyesi Av. Sevda Erdan Kılıç, Türk Standartları Enstitüsü ile Türk Patent ve Marka Kurumunun 2020 bütçeleri üzerine TBMM Genel Kurulu´nda grubu adına konuşma yaptı.
2020 YILI BÜTÇESİ TBMM GENEL KURULUNDA
2020 YILI BÜTÇESİ TBMM GENEL KURULUNDA
TBMM Genel Kurulunda Ticaret Bakanlığı ve Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ile bağlı kurumların 2020 yılı bütçeleri kabul edildi.
TBMM´DEN ABD SENATOSUNUN SÖZDE ERMENİ SOYKIRIM KARARINA TEPKİ
TBMM´DEN ABD SENATOSUNUN SÖZDE ERMENİ SOYKIRIM KARARINA TEPKİ
TBMM Genel Kurulunda ABD Senatosunun "Ermeni kararı"nı reddeden karar metni kabul edildi.TBMM Genel Kurulunda, TBMM Başkanı Prof. Dr. Mustafa Şentop imzalı karar metni okunarak, oylamaya sunuldu. Karar metnine AK Parti, CHP, MHP ve İYİ Parti grupları kabul oyu, HDP Grubu ret oyu verdi.
NATO – TÜRKİYE İLİŞKİLERİ
Türkiye ve Yunanistan´ın NATO´ya katılımına ilişkin Kuzey Atlantik Antlaşması Protokolü, 22 Ekim 1951´de Londra´da imzalandı. Türkiye, Kuzey Atlantik Antlaşması´nı 18 Şubat 1952´de onaylayarak (5886 sayılı yasa) NATO´ya üye oldu. Yunanistan da aynı tariht
Tarih: 17.11.2019 10:08:42
Mufit Demirkol

Türkiye ve Yunanistan´ın NATO´ya katılımına ilişkin Kuzey Atlantik Antlaşması Protokolü, 22 Ekim 1951´de Londra´da imzalandı. Türkiye, Kuzey Atlantik Antlaşması´nı 18 Şubat 1952´de onaylayarak (5886 sayılı yasa) NATO´ya üye oldu. Yunanistan da aynı tarihte Antlaşma´yı onayladı.

            Bulgaristan, Estonya, Letonya, Litvanya, Romanya, Slovakya ve Slovenya´nın NATO´ya katılımlarına ilişkin protokollerin onaylanmasına ilişkin yasalar, 5 Kasım 2003´de TBMM´de kabul edildi. Yedi eski Doğu bloku ülkesi Romanya, Bulgaristan, Slovakya, Slovenya, Litvanya, Letonya ve Estonya, 29 Mart 2004´de ABD´nin başkenti Washington´da düzenlenen törenle NATO´ye resmen üye oldular.

            NATO´nun üye sayısı, yedi ülkenin katılımıyla 26´ya ulaştı. Fransa, ittifak üyesi olmakla birlikte entegre askeri yapıya dahil değil di,,

            Nato ile yapılan anlaşmaların en önemli ilk dört maddesi;

            Madde 1 - Taraflar, BM Yasası´nda ortaya konduğu üzere, karışmış olabilecekleri herhangi bir uluslararası anlaşmazlığı, uluslararası barış ve güvenlik ve adaleti tehlikeye sokmadan barışçıl yollarla çözmeyi ve uluslararası ilişkilerinde BM´in amaçlarına aykırı olacak şekilde güç kullanımı ya da tehdidinden sakınmayı taahhüt etmektedirler.

            Madde 2 - Taraflar, özgür kurumlarını güçlendirerek, bu kurumların üzerine kurulu olduğu ilkelerin daha iyi anlaşılmasını sağlayarak ve istikrar ile refah koşullarını geliştirerek barışçıl ve dostça uluslararası ilişkilerin daha da geliştirilmesine katkı yapacaklardır. Uluslararası ekonomi politikalarında çatışmayı ortadan kaldırmaya yönelecekler ve taraflardan herhangi biri ya da hepsi ile ekonomik işbirliğini teşvik edeceklerdir.

            Madde 3 - Bu Antlaşma´nın amaçlarına daha etkin biçimde ulaşabilmek için Taraflar, tek tek ve ortaklaşa olarak, sürekli ve etkin öz-yardım ve karşılıklı yardımlarla, silahlı bir saldırıya karşı bireysel ve toplu direnme kapasitelerini koruyacaklar ve geliştireceklerdir.

            Madde 4 - Taraflardan herhangi biri, Taraflardan birinin toprak bütünlüğü, siyasi bağımsızlığı ya da güvenliğinin tehdit edildiğini düşündüğü zaman, tüm Taraflar birlikte danışmalarda bulunacaklardır.

             Bu dört madde nato üyelerinin ne derecede bağımlı ve biribirlerine destek olmak zorunluluğunu getirmektedir.

            Türkiye tam 67 yıldır Kuzey Atlantik Paktı (NATO) üyesidir.Ve 67 yıldır da bu pakta dahil olan devletler içerisinde en fazla asker gücü olan devlettir.Ve bu askeri gücünü dünyanın bir çok ülkesinde şehitler vererek göstermiştir.Kore de, Pakistan da ,Bengaldeş te..

            67 sene sonra Nato ilişkilerimiz ne hale gelmiştir.Nato nun esas üyelerinden olan Amerika Birleşik Devletlerinin  ve başta Fransa olmak üzere Avrupa devletlerinin son davranışları bizim komşumuz olan Suriye ile olan anlaşmamazlığımız da bambaşka bir hal almıştır.

            Türkiye ye karşı nerede ise düşmanca bir hal takınılmıştır.Suriye de ki terör örğütleri ile olan savaşımız da Amerika da dahil olmak üzere Türkiyenin değil yanında olmak, tamamen karşısında olunmuştur.Terör örgütlerinin davranış ve hareketlerine destek verilerek Türkiye her konuda yalnız bırakılmıştır.Terör örğütlerini, bağımsızlık isteyen, sadece hürriyetleri için terör yapan guruplar olarak adlandırılmıştır. Öyle  ki, bu terör örğütlerine maddi yardım da dahil olmakla birlikte, cephane, silah yardımı da yapılmıştır.Bunların başın da da Amerika Birleşik Devletleri gelmektedir.

            Binlerce Suriyeli göçmen yurdumuza gelmiştir.Bu göçmenleri doyurmak için Türkiye azami gayret içinde dir.Ama bu gayret Nato ülkeleri tarafından görülmeyip, desteklenmemektedir. Türkiye bu konuda da yalnız bırakılmaktadır.Nato görevini yapmamaktadır.Ve Türkiye yi demirperde ülkesi Rusya ile iş birliğine zorlamıştır. Türkiye, böylece  Rusya dan silah almaya başlamıştır. Ama Türkiye nin  bu  davranışı Nato ülkeleri tarafından hoş karşılanmamıştır. Nerede ise Türkiye,  terör ulkesi olarak ilan edilecektir.

            Komşumuz Suriye ile bu noktaya gelmemizin nedenleri nelerdir.? Kısa bir zaman önce Başkan Esed ile Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan, aynı şimdi Pensilvanya da olan ve terörist başı olarak ilan edilen kişi gibi büyük dost idiler. Ya şimdi;

            Başkan Esed de, Pensilvanya da ki kişi de Recep Tayyip Erdoğan´ın düşmanı oldular.Suriye de ki kargaşalıklar bir araya gelinerek, birlikte çok güzel noktalara gelinebilinirken,hem Suriye, hem de Türkiye için kötü sonuçlara varıldı.Harabeye dönen Suriye ye yardım edilinebilinirdi. Orada ki harap ve yıkık olan kentler Türk işçileri tarafından yenilinebilinırdi. Suriye de huzur, Türkiye de de huzur sağlanabilinirdi.

            Ama olayların bu noktaya gelişinde Türkiye de başta idarecilerimiz olmak üzere çok büyük yanlışlar yapılmıştır. Suriye de ki İslami terör örğütleri kollanılmaya çalışılmış, hatta onlara silah ve cephane yardımında bulunulmuştur. Bu hatalarımız  sonun da şehitler verdik.Göz yaşı döktük ve ne yazıktır ki hala da dökmeye devam ediyoruz.

            Türkiye, öncelikle nato üyeleri ile ilişkilerini ya düzenlemeli, ya da nato üyeliğinden ayrılmalıdır.Ardından, zaman kaybetmeden Suriye devlet başkanı Esed ile barışılarak, Suriye nin yeniden yapılaşmasına destek verilmelidir.Bu hareketlerde, Amerika ile değil de Rusya ile ortak çalışılmalıdır.Çünkü nato devletleri, nato üyelik şartlarına uymamışlardır.Bütün bunların yanı sıra halen Türkiye de devam eden “TEK ADAMLIK” rejiminden kurtulunarak, derhal parlementer rejime geçilmek için genel seçimlere gidilmelidir.Türkiye artık yeni ufuklara doğru, ekonomide, refah içinde yaşamaya geri dönmelidir.Bunun için ise, mevcut muhalefet partilere çok iş düşmektedir. Tek şartla;

            Bu vatan uğrunda can ve kan verebilecekler ise..

 

Anahtar Kelimeler: NATO, TÜRKİYE, İLİŞKİLERİ
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Yazarın Diğer Yazıları
EŞİTLİK (07 Aralık 2019 - Cumartesi)
ATA´MIZI ANLAMAK (10 Kasım 2019 - Pazar)
SURİYE İLE SINIRIMIZ,, (14 Ekim 2019 - Pazartesi)
PETROL´ÜN YURDUMUZDA Kİ YERİ VE ÖNEMİ (13 Temmuz 2019 - Cumartesi)
BİR BAYRAM GÜNÜ..(!) (05 Haziran 2019 - Çarşamba)
NATO VE TÜRKİYE İLİŞKİLERİ (31 Mayıs 2019 - Cuma)
ATATÜRK VE ŞERİAT (19 Mayıs 2019 - Pazar)
ATATÜRK VE ŞERİAT (19 Mayıs 2019 - Pazar)
DAKKİKA BİR, GOL BİR,, (08 Mayıs 2019 - Çarşamba)
TERSLİKLERLE DOLU OLAN YAŞAMIMIZ (02 Mayıs 2019 - Perşembe)
TERÖR NEDEN SONA ERMİYOR.? (08 Nisan 2019 - Pazartesi)
İŞSİZLİK (18 Şubat 2019 - Pazartesi)
BU VATAN TOPRAKLARINDA KÜRT OLMAK.. (12 Ocak 2019 - Cumartesi)
2018 DE CEVAP BULAMADIĞIM SORULAR (01 Ocak 2019 - Salı)
FRANSA´DA Kİ GÖSTERİLER (12 Aralık 2018 - Çarşamba)
ATATÜRK´ CÜ OLMAK NEDİR? (25 Kasım 2018 - Pazar)
GÜN BATIMI (19 Temmuz 2018 - Perşembe)
YENİ TÜRKİYE (11 Temmuz 2018 - Çarşamba)
Bir seçimin ardından,, (04 Temmuz 2018 - Çarşamba)
İNANÇLARA SAYĞI (23 Ocak 2017 - Pazartesi)
HİLAFETİN GERİ DÖNÜŞÜ (16 Ocak 2017 - Pazartesi)
DEVLETİMİZİN EMPERYALİST OYUNU (03 Ocak 2017 - Salı)
HARP TAZMİNATI (06 Haziran 2016 - Pazartesi)
CUMHURİYETİMİZ (29 Mayıs 2016 - Pazar)
AKP´NİN BAYRAK YARIŞI (08 Mayıs 2016 - Pazar)
OYUN İÇİNDE OYUN (04 Mayıs 2016 - Çarşamba)
TÜRKİYE CUMHURİYETİ ANAYASASI (29 Mart 2016 - Salı)
DOKUNULMAZLIK KALKABİLİR Mİ? (19 Mart 2016 - Cumartesi)
TERÖR / TERÖRİST (18 Mart 2016 - Cuma)
30 AĞUSTOS 1922 – 2015 (30 Ağustos 2015 - Pazar)
HER GÜNÜMÜZ, “17 AĞUSTOS” OLMASIN.. (18 Ağustos 2015 - Salı)
BARIŞ (!) İÇİN OYNANAN OYUN (10 Ağustos 2015 - Pazartesi)
İNANCA SAYGI (!) (10 Mayıs 2015 - Pazar)
İŞ,MAHALLE KAVGASINA DÖNDÜ (13 Nisan 2015 - Pazartesi)
TARİH VE TEKERRÜR (06 Nisan 2015 - Pazartesi)
NELER OLUYOR? (16 Şubat 2015 - Pazartesi)
MİNARE VE KILIF (08 Şubat 2015 - Pazar)
EKONOMİNİN YALAN PAZARI (01 Şubat 2015 - Pazar)
YAŞAR KEMAL (19 Ocak 2015 - Pazartesi)
DEVLETİN DERİNİ; DERİN DEVLET (14 Aralık 2014 - Pazar)
BAĞIMSIZ TÜRKİYE`MİZ (08 Kasım 2014 - Cumartesi)
ACI ÇEKMEK (13 Ekim 2014 - Pazartesi)
Sayfa:
DOLAR
5.7726
EURO
6.4503
-Günümüzde evlenenlerin yüzde ellisi boşanmaktadır. (Bak bunu duyduğum iyi oldu ben zaten evlenmiyecem böylece kamçılamış oldum bu sözlerle) -Rodin’in ünlü ‘düşününen adam’ heykeli aslında İtalyan şair dante’nin portresidir. -Uranüs çıplak gözle görülen

İlginç Bilgiler 4
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Nice alimler vardır ki, hakiki bilgiden, hakiki irfandan nasipleri yoktur. Bunla bilgi hafızıdır, bilgi sevgilisi değil.

Mevlana
İzmir için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:37 08:19 13:23 15:51 18:10 19:39
Çorbanızı kısık ateşte pişirerek lezzetini artırabilirsiniz. Pişirme esnasında çorbanıza ekleyeceğiniz su mutlaka sıcak olsun. Çorbalarınızda tuzu fazla kaçırırsanız bir patatesin kabuklarını soyun ve dörde bölerek çorbanın içine atın. Patatesler yumuşa

Çorba Tarifleri İle İlgili Püf Noktaları