Kendinizi ne kadar seviyorsunuz?
Öyle bir devirde yaşamaya başladık ki, insanlar insanlıklarını adeta soyunmuş, ruhları çıplak bir şekilde aramızda dolaşır oldular.Nereye baksak memnuniyetsiz insanlar, bir kelime ile kükreyip saldırı haline geçen bireyleri görür olduk.Televizyon ve g
Tarih: 20.10.2019 21:12:41
Mısri Nur AY

Öyle bir devirde    yaşamaya başladık ki, insanlar insanlıklarını adeta soyunmuş,  ruhları çıplak bir şekilde aramızda dolaşır oldular.Nereye baksak memnuniyetsiz insanlar, bir kelime ile kükreyip saldırı haline geçen bireyleri görür olduk.Televizyon ve gazetelerde artık cinayet haberlerini daha bir sıklıkla görmeye başladık.Vicdanımızı yittireli hayli zaman olduğuna da artık inanır oldum.İyi insanlar olarak farklı bir coğrafyaya ,sürülmeyi bile bekler oldu bu gözlerim.



Kendini sevmeyen bireyler de  bir bakıyorsun nerede kötü bir alışkanlık,   sıkıca o kötü alışkanlıklara sarılmışlar.Oysa görmedikleri o kadar güzellikler var ki. Metropol şehirler halinde yaşar olduk, betonlar içinde yaşar olduk, olsun! Başımızı göğe çevirdiğimizde bizi ve ciğerimizi selamlayan bir adet mavi gökyüzüne sahibiz.Mavi gökyüzünün ,ruhun ve bedenin güzelliğinin tadına varmak için, neden geç kalmayı bekliyoruz ki ?Neden doya doya ,çiçeklerin, ağaçların kuşların ve gökyüzünün tadına varamadan, kendimizi zehirlerin kollarına bırakıp hayatı terk etme isteğine geçiyoruz?

Çevrenize bir bakın,   sigara ve alkol tüketimi yapan bireyleri iyice bir gözlemleyelim.Neden böyle bir tez attım ortaya, çünkü kendini seven insanların bedenlerini ve ruhlarını  sevmesi ile kendilerini de sevmeye  başladıklarına inanıyorum.Sigara içen birey iç ve dış organlarını özetle kendini sevmeyen bireydir    .Sararmış dişler,  soluk beniz, bakımsızlıktan artık dökülelim de kurtulalım diyen saçlarının çığlıkları ile etrafımızda yaşam mücadelesi veriyorlar.Alkol bağımlısı kişilerde bu sigara tüketen ve kendini sevmeyen kişilerin başında geliyor.Madde bağımlısı olan  bireyleri yazmıyorum bile…
  

Kendini sevmeyen bireylerde gözlemlediğim ikinci yaşam şekli ise, kendilerine saygı duymadıklarıdır.Kendine saygı duymayan kişiler haliyle karşılarındaki kişilere de saygı duymayarak, dünyaya sayılı bir zaman için geldiklerini unutup yaşamaya devam ediyorlar.Kendini sevmeyen kişi, kendini geliştirmekte de zorlanıyor.Nezaketten uzak bir şekilde, paldır küldür yaşıyor.Oysa kendine yakışanı yapmanın bilincine varmış olsa,   daha bir dikkatli olacaktır.Kendine yakışmayan tavır davranış içine girmeyip ,kendini üzmeyecektir.Böyelikle çevresindekilere de saygı dolu birey olacaktır.

Kendini seven sağlıklı bireyler ise ,her zaman önce bedenlerine sonra ruhlarına saygı duymayı ilke edinmiş kişiler olarak karşımıza çıkıyor.Kendilerine duymuş oldukları saygı çerçevesinde, nezaketli birey olarak yaşama devam ediyorlar.Nezaketli kişiler, çevrelerine de zarar vermeden yaşayan kişilerdir. Saygı ,sevgi ve nezaket çerçevesi içinde hayatlarını mesut ve bahtiyar sürdürmektedirler.

Bir de şu açıdan bakalım ,kendinizi ne kadar severseniz hayat size tüm ihtişam ve güzellikleri ile gelecektir.Nasıl mı ? Temiz bir ruh ve beden sağlıklı aldığınız nefes ve olumlu düşünceler ile adeta ruhunuz hayatla raks halinde olacaktır.Kendini seven birey, doğayı ve hayvanları ve insanları da sever ve sayar.Kendine öz saygısı olmayan kişilerde hayvanlara karşı nefret öfke ve sevgisiz tavırlarda gözlemliyorum.Hayvanlardan korkanı anlarım lakin hayvanları sevmeyen kişileri asla anlayamam.Bu kişilerin vicdanlarını ,herhangi bir ıssız yere gömdüklerini düşünürüm.Ne var sanki kendinizi severek başlasınız yarın bu hayata ve tüm güzellikleri hayatınıza severek çekseniz.

İnanın ne kadar kendinizi severseniz ve e sayarsanız hayatınız o kadar güzelleşecek düşünceleriniz çiçeklenecektir.Ömür dediğiniz bu yolda siz iyi niyet ve sevginiz ile dikenleri güllere çevirebilirsiniz .

Kedili Yazar
Nuray Altay Püsküllüoğlu

 
Anahtar Kelimeler: Kendinizi, kadar, seviyorsunuz
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Yazarın Diğer Yazıları
HEYBE! (28 Kasım 2019 - Perşembe)
BEN ÖLMEK İS-TE-Mİ-YOR-UM !!! (30 Ağustos 2019 - Cuma)
Sahra! (26 Temmuz 2019 - Cuma)
CAHİL CESARETİ (13 Temmuz 2019 - Cumartesi)
Yalnızlığı Yaralayan Kadın 25 (13 Haziran 2019 - Perşembe)
Bir şey (17 Mayıs 2019 - Cuma)
Bahar Furyası (04 Nisan 2019 - Perşembe)
Her zaman kış yoktur (21 Mart 2019 - Perşembe)
Yalnızlığı Yaralayan Kadın 2 (13 Şubat 2019 - Çarşamba)
Ya sen olsan ! (28 Ocak 2019 - Pazartesi)
Sonrası mı ? Hiç... (15 Ocak 2019 - Salı)
İnsanlık nereye gidiyor? (04 Ocak 2019 - Cuma)
Keşkelerimiz (26 Aralık 2018 - Çarşamba)
İnsan Kırıklığı (15 Aralık 2018 - Cumartesi)
Vicdanı eksik insanlar (10 Aralık 2018 - Pazartesi)
Tepe takla yalnızlık (29 Kasım 2018 - Perşembe)
Yalnızlığı Yaralayan Kadın (27 Kasım 2018 - Salı)
Tanrı Ekspresi (20 Kasım 2018 - Salı)
Küçük Gelinler (17 Kasım 2018 - Cumartesi)
Aslında Her Kadın (13 Kasım 2018 - Salı)
Kasım Ayların gülüdür. (07 Kasım 2018 - Çarşamba)
Bir Nefeslik Türkü (05 Kasım 2018 - Pazartesi)
Sayfa:
DOLAR
6.0581
EURO
6.5428
-Kelebekler ayaklarıyla tat alırlar. -Kadınlar erkeklere oranla 2 kat fazla göz kırpar.(Çok yalan söyledikleri için olmasın) -İnsan vücudundaki en güçlü kas dildir. -Gözleri açık tutarak hapşırmak imkansızdır. (Bir rivayete görede gözleri açık hapşırı

İlginç Bilgiler 2
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
İmanın efdali: nerede olursan ol, Allah’ın (CC) seninle olduğunu bilmendir.

Hz. Muhammed
İzmir için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:37 08:19 13:23 15:51 18:10 19:39
deneme deneme

deneme 4