İYİ PARTİ GENEL BAŞKAN YARDIMCISI MÜSAVAT DERVİŞOĞLU: FATİH GÜRBÜZ İYİ PARTİ´NİN DE ADAYIDIR
İYİ PARTİ GENEL BAŞKAN YARDIMCISI MÜSAVAT DERVİŞOĞLU: FATİH GÜRBÜZ İYİ PARTİ´NİN DE ADAYIDIR
İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı ve İzmir Milletvekili Müsavat Dervişoğlu, İYİ Parti İzmir İl Başkanı Hüsmen Kırkpınar´la birilkte Foça Belediye Başkan Adayı Fatih Gürbüz´e destek olmak için Millet İttifakı´nın Foça´daki seçim çalışmalarına katıldı. Müsavat Dervişoğlu´nun Foça ziyareti, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu´nun Foça´ya yaptığı veda ziyaretiyle aynı güne denk gelince, İzmir siyasetinin iki başat aktörü omuz omuza seçim çalışması yaptı.
"CHP´Lİ SANDAL´DAN BAYRAKLI´YA ESKİŞEHİR MODELİ"
"CHP´Lİ SANDAL´DAN BAYRAKLI´YA ESKİŞEHİR MODELİ"
CHP Bayraklı Belediye Başkan Adayı Serdar Sandal, Bornova ve Laka derelerini Eskişehir´deki Porsuk Çayı gibi yapacaklarını açıkladı. Bayraklı´nın bu iki deresini, etrafında birçok sosyal tesisin bulunduğu, içinde teknelerin dolaştığı bir cazibe merkezi haline dönüştüreceklerini kaydeden Sandal “Dünyanın birçok yerinden kruvaziyer gemilerle gelen turistler, küçük teknelerle Smyrna Meydanı´na gelip, oradan 8 bin yıllık Smyrna höyüğünü ve kuracağımız müzeyi ziyaret edecek, derelerimizin etrafındaki sosyal donatı alanlarında vakit geçirecek” dedi.
SAYIN ALİ ASLAN: BELEDİYE ÇALIŞANLARIMIZI SAKIN DÜŞÜNME İŞÇİLERİMİZ CHP BELEDİYESİ GÜVENCESİNDE.
SAYIN ALİ ASLAN: BELEDİYE ÇALIŞANLARIMIZI SAKIN DÜŞÜNME İŞÇİLERİMİZ CHP BELEDİYESİ GÜVENCESİNDE.
AKP´nin Cumhur ittifakı adayı Ali Aslan, sosyal medya hesabından Bayraklı´daki işsizlik ve Bayraklı Belediyesi işçileri üzerinden sözde pirim yapmaya çalışıyor..
AZİZ KOCAOĞLU, FATİH GÜRBÜZ İÇİN DESTEK İSTEDİ
AZİZ KOCAOĞLU, FATİH GÜRBÜZ İÇİN DESTEK İSTEDİ
Veda ziyaretlerini Foça´da sürdüren İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, Millet İttifakı´nın CHP´li Foça Belediye Başkanı Adayı Fatih Gürbüz için Foçalılardan destek istedi. Aziz Kocaoğlu´nun Foça ziyaretine, İYİ Parti İzmir Milletvekili Müsavat Dervişoğlu, Foça Belediye Başkanı Gökhan Demirağ, İYİ Parti İzmir İl Başkanı Hüsmen Kırkpınar, İYİ Parti Foça İlçe Başkanı Yasemin Görgeç, CHP Foça İlçe Başkanı Baran Gezmiş Yıldırım ve Foça Belediye Başkan Adayı Fatih Gürbüz de eşlik etti.
KADINLARIMIZ / YARİMİZ ANAMIZ / KIZIMIZ BACIMIZ
KADINLARIMIZ / YARİMİZ ANAMIZ / KIZIMIZ BACIMIZ
Tarih: 7.3.2017 20:43:57
Mustafa Mızrak

Kadınların bizim hayatımızın ayrılmaz birer parçası olduğunu biliriz. Ama nedense her fırsatta ezeriz onları. Duygularını, düşüncelerini ve çalışmalarını çok görürüz. Onları hor görürüz bazen.

Hayatımızın derinliği içinde onlarsız olmuyor. Kadınlar, bizim kadınlarımız; ince, narin duygulu kadınlarımız. Bazen de çabuk kırılan hassas kadınlarımız. Bizlerin kahırlarını sitemlerini, eziyetlerini çeken kadınlarımız. Sizler olmasanız, bu dünyanın tadı olur muydu? Düşünemiyorum bile.

 

8 Mart´ın Dünya Emekçi Kadınlar Günü olarak kutlanması, uluslararası düzeyde kabul gören bir hal alması 1970´lere rastlasa da, bu tarihe kaynaklık eden olay ve dünya kadınlarının ortak bir gün kutlama isteğinin gündeme gelişi 1800´lerin ortasını bulur. ABD´nin New York kentindeki tekstil fabrikasında çalışan işçi kadınlar, 1800´lü yılların ortalarından beri daha iyi çalışma koşulları, emeklerinin karşılığında hak ettikleri ücret ve daha iyi yaşam için mücadele vermektedir. Ama bunca yıllık mücadeleye karşın elde edebildikleri pek bir hak yoktur.

 

En sonunda, 8 Mart 1908 günü, haklarını alabilmek için son çare olarak greve giderler. Ancak patronlar bu greve zalim bir şekilde müdahale ederler. Greve giden kadınlar fabrika binasına kilitlenirler. Patronlar bu yolla grevin başka fabrikalara sıçramasını engellemek isterler. Ancak beklenmedik bir şey olur ve fabrika yanmaya başlar. Ne yazık ki yangından fabrikada bulunan kadın işçilerden çok azı kaçarak kurtulmayı başarır. Yanan fabrikadan kaçmayı ve fabrikanın çevresine kurulmuş olan barikatları aşmayı başaramayan 129 kadın işçi yanarak ölür. Aynı yıl diğer endüstri kollarındaki kadınlar da mücadeleye devam ederler. Kadınların yürüttükleri mücadelenin temelinde seçme ve seçilme hakkı, günlük çalışma saatlerinin, koşullarının ve ücretlendirmenin yeniden düzenlenmesi gibi konular bulunmaktadır. Kadınlar eşitlik için, bağımsızlık için, politik haksızlıkların ortadan kalkması için, daha iyi yaşama ve çalışma koşulları elde edebilmek için mücadele ediyorlar. Acaba bu kutlanışlar, kadına karşı uygulanan şiddet ve ayrımcılığı mı hatırlatıyor?

 

Bugün nerdeyse her üç kadından biri yaşamında tecavüz, dayak, zorla cinsel ilişki veya başka bir şekilde tacize uğruyor. Tüm dünyada kadınların sorunlarına çözüm bulmaya yönelik sosyal projeler her ne kadar çoğalsa´da kadın cinayetleri her geçen gün daha da artıyor. Yılın bir gününün kadınlara verilmesi kalan 364 günün erkeklere ait olması anlamına getirildiği özellikle Ortadoğu toplumlarında her şeyin düzelmesi için erkek toplumunun rehabilite edilmesi şart.

Birleşmiş Milletler tarafından yapılan bir araştırmaya göre;

1. Dünyadaki işlerin %66´sı kadınlar tarafından görülüyor.

2. Buna karşın kadınlar dünyadaki toplam gelirin ancak %10´una sahipler.

3. Dünya´daki mal varlığının ise % 1´ine sahipler.

4. Başka bir değişle dünyadaki işlerin % 34´ü erkekler tarafından görülüyor ama erkekler dünyadaki toplam gelirin % 90´ına ve toplam mal varlığının % 99´una sahipler.

Türkiye´den Rakamlar

1. Şehirlerde evli kadınların % 18´i, köylerde de % 76´sı eşleri tarafından dövülüyor.

2. Kadınların % 57,7´si evliliklerinin ilk gününde şiddetle karşılaşıyor.

3. Aile içi suçların % 90´ını kadına karşı işlenen suçlar oluşturuyor.

Susmayın kadınlar! Sizsiniz bizi de adam eden. İzmir´i benzettiğimiz sizsiniz. Dolunayı benzettiğimiz sizsiniz. Çiçekleri benzettiğimiz sizsiniz. Cinsiyeti olmadığı bilinen melekleri bile kadına benzetiriz.

 

 

Bütün güzellikleri benzettiğimiz sizsiniz. Hatta güzel sıfatı da erkeğe değil kadına yakıştırılmış; çünkü güzel sizsiniz.İzmir´de

Kuzeyde, Güneyde, Doğuda, Batıda, her yerde.. 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Gününüz 365 gün olsun. SEVGİYLE KALIN ÇÜNKÜ SEVGİNİZ YOKSA İÇİ BOŞ ÇINLAYAN BİR BAKIR KAPTAN FARKINIZ OLMAYACAKTIR

 

Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Yazarın Diğer Yazıları
EN HAYIRLI AYRICALIKTIR İZMİR´İ SEVMEK (27 Şubat 2017 - Pazartesi)
ÇARŞI PAZAR GEZERİM KİBRİT BULAMAM (23 Ocak 2017 - Pazartesi)
A SOSYAL Mİ B SOSYALMİ (16 Ocak 2017 - Pazartesi)
BIRAKTA DOLANAYIM KARLAR ÜSTÜNDE (03 Ocak 2017 - Salı)
HEM SOSYAL HEM EVRENSEL (23 Aralık 2016 - Cuma)
BEYGİR MERAKLA SORAR (14 Aralık 2016 - Çarşamba)
SANAL ALEMDE LAHMACUN KEYFİ (03 Aralık 2016 - Cumartesi)
SEVGİNİN DEĞİŞMEYEN YASASI -2 (24 Kasım 2016 - Perşembe)
SEVGİNİN DEĞİŞMEYEN YASASI -1 (24 Kasım 2016 - Perşembe)
O ADAMIN KALEMİNDEN TAŞANLAR (07 Kasım 2016 - Pazartesi)
ALTIN TEPSİDE SUNULAN ZEHİRLİ BAL (17 Ekim 2016 - Pazartesi)
KENDİNİ ANLAMAK / KENDİNİ ANLATMAK (10 Eylül 2016 - Cumartesi)
BAŞKASI OLMA KENDİN OL (17 Ağustos 2016 - Çarşamba)
GENÇLİK İLKBAHARA YAŞLILIK KIŞA BENZER (08 Ağustos 2016 - Pazartesi)
PAYLAŞMAK BİLMEKTEN DAHA İYİDİR. (19 Temmuz 2016 - Salı)
BASIN HÜR SANSÜR YASAK OLMALI (01 Temmuz 2016 - Cuma)
BİR ROMAN YAZ İZMİR İÇİN (24 Haziran 2016 - Cuma)
TİCARET DURAK DEĞİL YOLCULUKTUR (19 Haziran 2016 - Pazar)
ESKİMEYEN MESLEKLER YAĞDANLIK _ 2 _ (15 Haziran 2016 - Çarşamba)
BAYRAMLIK VE İDAMLIK İKİ GÖMLEK (15 Haziran 2016 - Çarşamba)
BARIŞ SAVAŞI DÖVER (06 Haziran 2016 - Pazartesi)
HAİNİN İĞVASINA UYMAK. (18 Mayıs 2016 - Çarşamba)
YARINLAR KİMİN (09 Mayıs 2016 - Pazartesi)
HASTANE ÖNÜNDE İNCİR AĞACI YOK (29 Nisan 2016 - Cuma)
İZMİR´E KIYMAYIN EFENDİLER (21 Nisan 2016 - Perşembe)
KARAMSARLIK RUHU (11 Nisan 2016 - Pazartesi)
KALBİMİ KEDİLERE VERMİŞLER (03 Nisan 2016 - Pazar)
SOSYAL MEDYA (23 Mart 2016 - Çarşamba)
LEYLA (16 Mart 2016 - Çarşamba)
SEVGİ PENCERESİ (08 Mart 2016 - Salı)
Sayfa:
DOLAR
5.4345
EURO
6.1114
BUNLARI BİLİYORMUSUNUZ? -Hapşırdığınız zaman kalbinizde dahil olmak üzere bütün vücut fonksiyonlarınız bir an için durur. (Ya bi kez griptim hesapladım 120 kez hapşırmışım demek ki kalbim 1 dakika durmuş o gün) -Eiffel kulesinin tepesine çıkana kadar

İlginç Bilgiler
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Hiç unutulmayacak yüz anne yüzüdür…

Hz. Muhammed
İzmir için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:37 08:19 13:23 15:51 18:10 19:39
deneme deneme

deneme 4