İYİ PARTİ GENEL BAŞKAN YARDIMCISI MÜSAVAT DERVİŞOĞLU: FATİH GÜRBÜZ İYİ PARTİ´NİN DE ADAYIDIR
İYİ PARTİ GENEL BAŞKAN YARDIMCISI MÜSAVAT DERVİŞOĞLU: FATİH GÜRBÜZ İYİ PARTİ´NİN DE ADAYIDIR
İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı ve İzmir Milletvekili Müsavat Dervişoğlu, İYİ Parti İzmir İl Başkanı Hüsmen Kırkpınar´la birilkte Foça Belediye Başkan Adayı Fatih Gürbüz´e destek olmak için Millet İttifakı´nın Foça´daki seçim çalışmalarına katıldı. Müsavat Dervişoğlu´nun Foça ziyareti, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu´nun Foça´ya yaptığı veda ziyaretiyle aynı güne denk gelince, İzmir siyasetinin iki başat aktörü omuz omuza seçim çalışması yaptı.
"CHP´Lİ SANDAL´DAN BAYRAKLI´YA ESKİŞEHİR MODELİ"
"CHP´Lİ SANDAL´DAN BAYRAKLI´YA ESKİŞEHİR MODELİ"
CHP Bayraklı Belediye Başkan Adayı Serdar Sandal, Bornova ve Laka derelerini Eskişehir´deki Porsuk Çayı gibi yapacaklarını açıkladı. Bayraklı´nın bu iki deresini, etrafında birçok sosyal tesisin bulunduğu, içinde teknelerin dolaştığı bir cazibe merkezi haline dönüştüreceklerini kaydeden Sandal “Dünyanın birçok yerinden kruvaziyer gemilerle gelen turistler, küçük teknelerle Smyrna Meydanı´na gelip, oradan 8 bin yıllık Smyrna höyüğünü ve kuracağımız müzeyi ziyaret edecek, derelerimizin etrafındaki sosyal donatı alanlarında vakit geçirecek” dedi.
SAYIN ALİ ASLAN: BELEDİYE ÇALIŞANLARIMIZI SAKIN DÜŞÜNME İŞÇİLERİMİZ CHP BELEDİYESİ GÜVENCESİNDE.
SAYIN ALİ ASLAN: BELEDİYE ÇALIŞANLARIMIZI SAKIN DÜŞÜNME İŞÇİLERİMİZ CHP BELEDİYESİ GÜVENCESİNDE.
AKP´nin Cumhur ittifakı adayı Ali Aslan, sosyal medya hesabından Bayraklı´daki işsizlik ve Bayraklı Belediyesi işçileri üzerinden sözde pirim yapmaya çalışıyor..
AZİZ KOCAOĞLU, FATİH GÜRBÜZ İÇİN DESTEK İSTEDİ
AZİZ KOCAOĞLU, FATİH GÜRBÜZ İÇİN DESTEK İSTEDİ
Veda ziyaretlerini Foça´da sürdüren İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, Millet İttifakı´nın CHP´li Foça Belediye Başkanı Adayı Fatih Gürbüz için Foçalılardan destek istedi. Aziz Kocaoğlu´nun Foça ziyaretine, İYİ Parti İzmir Milletvekili Müsavat Dervişoğlu, Foça Belediye Başkanı Gökhan Demirağ, İYİ Parti İzmir İl Başkanı Hüsmen Kırkpınar, İYİ Parti Foça İlçe Başkanı Yasemin Görgeç, CHP Foça İlçe Başkanı Baran Gezmiş Yıldırım ve Foça Belediye Başkan Adayı Fatih Gürbüz de eşlik etti.
Devredilen yargı yetkileri ! Rafa kalkan özgürlük !
Devredilen yargı yetkileri ! Rafa kalkan özgürlük !
Tarih: 24.2.2015 01:25:37
Av.Ayşe Yeşim Ayseli

Devredilen  yargı  yetkileri ! Rafa kalkan özgürlük !

 

İç güvenlik paketinde anayasa ,yasalar ile güvence altına alınmış haklarımız askıya alınmıştır. Özgürlük adına çok büyük bir kayıp söz konusu .Önümüzdeki günlerde yaşanabilecek acı olayların da habercisi niteliğindedir. Burada  sadece  İç Güvenlik Paketinde yer alan ilk iki maddenin  bile ,kişisel özgürlüğümüzü nasıl kısıtladığını sizlere anlatmak istiyorum.

 

---Öncelikle anayasada kaynaklanan bireysel özgürlüğümüz kaldırılıyor.

 

Vatandaş ,  keyfi kullanıma açık ;  sonradan  yazılı olarak doğrulanacak   bir  “sözlü emir “

 ile aranacak. Ve Kolluk amirinin  arama  kararı yirmi dört  ( 24 ) saat içinde görevli hâkimin onayına sunulacak . 

    Kişilerin üstü ve eşyası ; Polis ,  üst amirinin   hiçbir yerde yazmayan emri ile  aranabilecek.

     Ceza Muhakemesi Kanununda ; kişilerin keyfi davranışlarının önlenmesi ve emir veren kişilerin  bağlaması için Talimatlar  YAZILI  şekle bağlanmıştır.

 

 ---Yargının  görevi polise devrediliyor.

 

Oysa ki  ,Ceza Usul Kanunumuzda  “üst aramaya karar verme yetkisi Hakime aittir. Acele hallerde Savcılık kararı ile arama yapabilirler. Savcıya erişilemeyen hallerde ise ,amirin yazılı emri ile arama yapılabilir. “ hükümleri yer  almakta.

 

 Üst ve ev,araç aramalarının ,yasal zeminden ayrılmaması için ,yargı denetimine tabi tutulmuştur . Aramanın , Ceza Muhakemesi Kanununda ve Polis Vazife ve Selahiyetleri KanunundaJandarma Teşkilatı Görev Ve Yetkileri Kanunu  ve yönetmeliklerle şekle bağlanmıştır.

 

 Zaten ; Ülkemizde kişiler  suç işlediğinde  ;Türk  Ceza Kanunu ve Ceza Muhakemeleri usul Kanunu  gereğince yargılama yapılıp , suçlu bulunması  halinde  cezalandırılmaktadır.

 

Oysa ki ; İç güvenlik paketi ile  yasalar ortadan kaldırılmakta , tüm ülkede adeta bir  “sıkı yönetim “  ilan edilmektedir.  

 Sıkı Yönetim   ; temel hak ve hürriyetlerin kullanılmasını geçici bir süre için sınırlayan veya tehir eden ve mülki idare ve zabıtanın yerine askeri bir idare ve zabıtayı getiren idare şekli.Örfi İdare .

 

Görüldüğü gibi ,iç güvenlik paketi ,sıkı yönetim tanımı ile çok benzerlik göstermektedir.

 

İnsanlar  kendilerini ifade  ederken artık ,  sanki sıkı yönetim varmışçasına, yargı denetimi olmaksızın , üst amir sözlü emir verdi diye , polisin  orantısız güç kullanımına maruz kalabilecektir.

 

Şimdiye kadar  toplumsal gösterilerde ; “  Mehmet Ayvalıtaş, Abdullah Cömert, Ethem SarısülükAli İsmail Korkmaz, Berkin Elvan, Burak Can Karamanoğlu,Selim Önder,Zeynep Eryaşar ,Medeni Yıldırım gibi daha adını sayamadığımız  genç ,yaşlı ,çocuk hayatını kaybetmiş ve yüzlerce kişi yaralanmıştır. ”

 

Yargı denetimi varken bile kolluk gücü orantısız güç  kullanırken  ;  yargı denetimini bertaraf ederek  tüm yetkileri kolluk gücünde toplamak çok  vahim ve  ağır sonuçlar doğmasına neden olabilecektir.  

Ülkede  toplumun huzuru için var olan  yasalar mevcutken  ,bu yasaları  ortadan kaldırarak , ayrı bir yasa çıkarılmak istenmesi çok  manidardır.

 

Kısaca  ; İç güvenlik paketi yasalaştığında ;   insanlar   kendini ifade etmeye çalıştığı anda karşısına çıkacak ve bir tokat gibi suratında patlayacaktır.

 

Yaşanacak gelişmelerin acı faturalarını ödemek zorunda kalmayacağımız  ve  gün ışığının aydınlattığı günlerin en yakın zamanda gelmesi dileğiyle…

 

 

  yesimayseli@gmail.com.                                              Av.Ayşe Yeşim AYSELİ

 

Not : Sıkı Yönetim (Vikipedya )

 

 

Anahtar Kelimeler: Devredilen, yargı, yetkileri, !, Rafa, kalkan, özgürlük, !
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Yazarın Diğer Yazıları
ÖZGÜR BASIN! ÖZGÜR İNSAN! (27 Aralık 2014 - Cumartesi)
Sayfa:
DOLAR
5.4345
EURO
6.1114
BUNLARI BİLİYORMUSUNUZ? -Hapşırdığınız zaman kalbinizde dahil olmak üzere bütün vücut fonksiyonlarınız bir an için durur. (Ya bi kez griptim hesapladım 120 kez hapşırmışım demek ki kalbim 1 dakika durmuş o gün) -Eiffel kulesinin tepesine çıkana kadar

İlginç Bilgiler
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Alim, ilim ve amelin yeri cennettedir. Alim, ilmi ile amel etmezse, ilim ve amel cennette, alim ise cehennemde olur.

Hz. Muhammed
İzmir için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:37 08:19 13:23 15:51 18:10 19:39
Dolma iç için kullanacağınız pirincinizi mutlaka ılık suda bekletip yumuşatın ve nişastasından arındırmak için birkaç defa sudan geçirin. Böylece içinin sert kalmasını önlersiniz. Dolmamızın daha lezzetli olması için sızma zeytinyağı kullanın.

Dolma - Sarma Tarifleri İle İlgili Püf Noktaları