CHP´Lİ KARABAT: “KANAL İSTANBUL KİMLERİ ZENGİN EDECEK?”
CHP´Lİ KARABAT: “KANAL İSTANBUL KİMLERİ ZENGİN EDECEK?”
Kanal İstanbul Projesi tartışmaları devam ediyor. Katar Emirinin annesi Şeyha Moza´nın Başakşehir´de proje güzergahında 44 dönüm arazi satın aldığı ortaya çıktı. CHP İstanbul Milletvekili Özgür Karabat rant tartışmalarını TBMM´ye taşıyarak, Ulaştırma Bakanı Cahit Turhan´a Kanal İstanbul güzergahındaki arsaların kimlere ait olduğu sordu.
İZMİR BAROSU: ÇOCUKLAR DİNSEL SÖMÜRÜNÜN KONUSU HALİNE GETİRİLEMEZ
İZMİR BAROSU: ÇOCUKLAR DİNSEL SÖMÜRÜNÜN KONUSU HALİNE GETİRİLEMEZ
Basında yer alan haberlerden, İzmir Çiğli´de Akiş Öğütçü Ortaokulu´nda öğle arasında “Seccadem beni özler mi” adıyla namaz konferansı düzenlenerek, katılımın zorunlu tutulduğunu, konferans öncesinde ve sırasında konuşmacıya ait kitabın okulda dağıtıldığını öğrenmiş bulunuyoruz.
CHP´li Kılıç: “Bu bütçe AH´lar VAH´lar bütçesidir”
CHP´li Kılıç: “Bu bütçe AH´lar VAH´lar bütçesidir”
CHP İzmir Milletvekili ve KİT Komisyonu Üyesi Av. Sevda Erdan Kılıç, Türk Standartları Enstitüsü ile Türk Patent ve Marka Kurumunun 2020 bütçeleri üzerine TBMM Genel Kurulu´nda grubu adına konuşma yaptı.
2020 YILI BÜTÇESİ TBMM GENEL KURULUNDA
2020 YILI BÜTÇESİ TBMM GENEL KURULUNDA
TBMM Genel Kurulunda Ticaret Bakanlığı ve Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ile bağlı kurumların 2020 yılı bütçeleri kabul edildi.
TBMM´DEN ABD SENATOSUNUN SÖZDE ERMENİ SOYKIRIM KARARINA TEPKİ
TBMM´DEN ABD SENATOSUNUN SÖZDE ERMENİ SOYKIRIM KARARINA TEPKİ
TBMM Genel Kurulunda ABD Senatosunun "Ermeni kararı"nı reddeden karar metni kabul edildi.TBMM Genel Kurulunda, TBMM Başkanı Prof. Dr. Mustafa Şentop imzalı karar metni okunarak, oylamaya sunuldu. Karar metnine AK Parti, CHP, MHP ve İYİ Parti grupları kabul oyu, HDP Grubu ret oyu verdi.
Birayla
"Bira neredeyse neşe oradadır” . Çek Atasözü
Tarih: 18.11.2019 06:11:08
Özgür Karakaya

"Bira neredeyse neşe oradadır” . Çek Atasözü

 

                             MASA DA MASAYMIŞ HA

                          Bir bira içmek istiyordu kaç gündür                                                     

                         Masaya biranın dökülüşünü koydu 

                         Uykusunu koydu uyanıklığını koydu 

                        Tokluğunu açlığını koydu. 

                        Masa da masaymış ha 

                       Bana mısın demedi bu kadar yüke 

                       Bir iki sallandı durdu 

                      Adam ha babam koyuyordu.

 

                                                              Şiir: Edip Cansever

      Bira ; Anadolu ya uzanıştır. Doğuya özgülük taşır. Yetenek, tutku, gelenek ve yaratıcılığın süzülüşüdür Bira. Biracılığın çıkış noktası Sümer, Babil ve Eski Mısır olarak kabul edilir. Bira ile ekmeğin tarihi de birçok yönden kesişir. Mezopotamya uygarlıklarının kalıntılarında günümüzden altı-yedi binyıl öncesine ait bira ve ekmek yapımına ilişkin belgelere de rastlanır. Bu dönemlerde bira imalathaneleri ve ekmek fırınlarının yan yana bulunduğu tespit edilmiştir. 

 

 Gılgamış Destanı´nda da Bira  yerini alır. Romalıların bakış açısında  bira; barbar halklara özgü ve kontrolsüz sarhoşluğunun simgesiydi, Romalılar için bira akınlardan sonra yanlarında getirdikleri bir hatıraydı. Avrupa´da; Özellikle Kuzey Avrupa ülkeleri için ulusal içecekti. Avrupada birayı ilk üretenler MÖ 1. yüzyılda Keltlerdi. Bir barbar içkisi olarak görülse de 4. yüzyıl başlarında Avrupada da yaygınlaştı. Kayıtlara göre Almanya´da ilk bira 8. yüzyılda yapılmıştı, Orta Avrupa´da 9. yüzyılda bira sadece manastırlarda üretiliyordu. Bazı yerlerde manastıra olan borçlar arpa ile de ödenebiliyordu. Biranın yapımıyla keşişler ilgilenmeye başlayınca keşişlerin günde 5 lt. bira içmesine izin veriliyordu. Manastırlar tüketimlerinden fazla bira üretilmeye başlayınca bir çok manastır bu işin ticaretini yapmaya başladı. Bugün hala Belçika, Hollanda ve Almanya´da bira üreten manastırlar vardır. 12. yüzyılda kurulan Paris Biracılar Birliği, Fransanın en eski sendikalarından birisidir. 1516 yılında “Alman Bira Saflık Kanunu” ile biranın standartı belirlendi ve bira bugünkü tanım ve içeriğine kavuştu. Bu yasaya göre bira yapımında sadece arpa suyu, şerbetçi otu ve su kullanacaktı. 1602 yılında, Dr. Alexanders Nowell tarafından biranın tıpalanmış cam şişelerde saklanması halinde daha fazla dayanacağı gösterildi.

 

19. yüzyılda James Watt´ın buhar makinesini icat etmesi ve Carl Von Linde´nin yapay serinliği bulması bira tarihinde önemli bir yere sahiptir. Mısır piramitleri yapılırken çalıştırılan kölelerin asıl besin kaynağı olarak da  birayı görürüz. Almanların savaşa giderken "halkımızı ekmeksiz ve sıvı ekmeksiz bırakmayacağız" sözleri de tarihin yolculuğunda yer alır.

 

Osmanlı´nın da batı tipi birahaneler ve birayla tanışması 1840´ lı yıllara uzanır. Bu dönemlerde Alman göçmenler yoluyla İstanbul, batı tarzı bira kültürüyle tanışır. Ancak, Osmanlı mozaiği, buna ayrı bir katkı sunar. Bir anlamda bozahanelerin yerini birahaneler alır. O zamanlarda birahaneler biranın tüketildiği en keyifli mekânlardır.

 

1909´da kurulan Büyükdere Nektar Bira Fabrikası kısa süre sonra Bomonti-nektar birleşik Bira Fabrikaları adıyla Bomonti´yle birleşmiştir. Abdülhamid baskısından uzak Selanik´te, gazino ve birahaneler ailece gidilebilen, müzikli yerlerdir, ittihatçılar birahanelerde rahatça toplanıp siyaset de  yapar o dönemde.

 

 1926´da Tekel (*İNHİSAR) idaresi kurulunca Bomonti-nektar Tekel´e bağlanmış ancak 1928´de Bomonti-nektar A.Ş adıyla yeniden kurulan firma üretimini 1938´e kadar sürdürüp o yıl yeniden Tekel´ e devredilir. 1934´te Atatürk Orman Çiftliği bünyesinde ikinci büyük bira tesisi kurulur. 1939´ da Ankara´daki fabrika da Tekel´e devredilir. 1966´da bira üretme izni alan Erciyes Biracılık  Efes Pilsen adıyla 1969´da piyasayada yerini aldığını görüryoruz. Aynı sene Danimarka patentiyle Türk Tuborg üretime başladı. 1984´te alkollü içki olduğu kararı alınarak ruhsatsız satışı engellenir. Dönemimizde de ise  bira  ağır vergilere maruzdur. Satışı da marketlerde ve büfelerde saat 22 ile sınırlanmıştır.

 

Evet, buraya dek biranın tarihi yolculuğuna göz attık. Tarih içinde bir yeri olduğu kesin, ama elbette günlük yaşamımızda da bir yeri var bu içeceğin...

 

Kişinin  kendisini arındırma gerecidir . Kapağın altındaki güzelliği getirir. Her türlü ikiyüzlülüğü süzen filtredir.  Rakıseverlerin de  ya ilk ya da son durağıdır. Cin,votka vb gibi bir arkadaşıyla karışınca da farklı bir ambians yaratan içecektir. Kimi zamanda kumsalda içilmesi çok zevkli olan, leziz ve serinletici, muhabbetin mıknatısı, hüzün ve huzuru aynı anda yaşatandır. Kızarmış patatesle,sigarayla,midyeyle,çerezle ve daha nicelerine yakışan, kalamara tat veren, yalnız ve internet başında geçirilen gecelere en yakın, sessiz bir şekilde eşlik edendir bira.

 

Biranın mekanı ve zamanı yoktur. Her ortamın içeceğidir. Arkadaşla karşılaşırsın bir yerde, “gel şurda iki bira içelim”dir. Kimi zaman telefonda ses olur. Birada  güç ve şehvet de vardır. “Hadi şerefe”yi belki de en çok söyletendir. Bira üretilen yerde yaşama güzellik  gelir. Barın özü de biradır.Yangını da söndürendir. Akıllara dinginlik getirir. Hüzünlüysen de neşeliysen de  gider. Uçak  yolculuğunda da  rahat uyuttandır.

 

Birer bira içelim sözünde, güzel bir insanı tanımaya çalışmanın adımı vardır. Bira işci sınıfının içkisi olarak tanımlanır.Rock ve metal camiasının da gözdesidir.Denize karşı içerken ayrı  bir tatı vardır... Alkol piyasasının en çok tüketilen içeceğidir. Kimilerince bira  baştan eziktir ve aşağılanır. “İç iç hamallıktır” denir. Bulmacadaki  “bir çeşit cila” sorusuyla da yerini alır yaşamımızda. Seveni için, Cuma ve Cumartesi günlerini iple çektirir.

 

 

 

Her damağa uygun bira çeşitlerini bulmak da  mümkündür. Sadece yapmanız gereken bayinizden ısrarla istemektir. Kimi zaman da sabahlara kadar devam edendir. Masadan kalkarken de içten içe söylenen şudur: “Bunu icat edenin  mekanı cennet olsundur”. Biranın köpüğü onun mantosu gibidir ılımasını geciktirir. Bira köpüğü emektir, bira köpüğü aşktır,  berekettir. Biranın taze olduğunu gösterir. Masanın üstünden odaya bir güzellik verir. Bira geyiklerini de  söyletir  “Nefes alma efes al”. Dünyada en çok alkol tüketen ilk üç ülke litreye göre: Çek cumhuriyeti 160,02.lt civarında Almanya 115 lt civarında. Avusturya 108 lt civarında yer almaktadır. Türkiye ise  tüketim kişi başına yaklaşık 12 litredir.

 

 

Biranın medyada da bir yeri elbette.“Almanya´da düzenlenen bir Heavy Metal festivalinde bira ihtiyacını karşılamak için konser alanına bira boru hattı döşenir”. Kimileri içinse hoş görülmeyen  hatta ilkokul  seviyesinde dağıtılandır. RTÜK  ekranda birayı görünce ceza keser TV kanalına  gerekçede  “gündelik hayatın hafifletici  ve başa çıkmayı kolaylaştırıcı olduğu mesajların izleyicilere verilmeye çalışılmasıdır”. Üst Kurul, bir TV kanalında yayınlanan program esnasında, ekran bandında yazılı olarak geçen “Bira yaz, 3131´e gönder, biranın dolduruş sesi cebine gelsin” mesajını sakıncalı bularak, kanala uyarı cezası da verir. Şarap, bira, rakı görüntüsüne de yaptırım uygulanır.

 

Bazı basın organları da  öğretmenlerin bira içerken çekilmiş fotoğrafları yayınlanarak . öğretmenleri de teşhir ederek gösterir. Kimi zamanda niye bira vermiyorsun yaralama sebebidir. İran´da bira içen spikerin işine de son verilir.

Şu parçayı çal´ bilmediğini söylerse  elindeki bira şişesiyle, kavga edilirse ‘sarhoştum´ bahanesine  sığınılandır. Bira şişesi öğrencileri  de okuldan da attırmaktadır. Kaza yapan aracın içersinde bira kutuları da yer alabilir bazan.

 

Biraya sağlık  yönünden ele alırsak  yapılan araştırmalara göre :  B vitamini içerir. Karaciğer ve safra kesesi fonksiyonlarında da yararlıdır. Böbrekleri çalıştırmasının yanında iştah acıcı ve hazmı kolaylaştırıcıdır. Kemikleri de güçlendirir. Kalp krizi riskini de geriye çeker. Kolestrol seviyesini de düşürür. Beyni de güçlü tutar. Doku tamirine  yardımcıdır. O çok bilinen  “bira göbeği” söylemi de aslında bira yanı abur-cuburun marifetidir.

Yapılan araştırmalarda, katılımcılara 6 temel duygunun – korku, üzüntü, iğrenme, mutluluk, kızgınlık ve şaşırma – yansıtıldığı fotoğraflar gösterildi. Sonucunda ise alkollü bira içen grubun, mutluluk içeriğine sahip yüz fotoğraflarını hatırlamakta alkolsüz bira içen gruba göre daha başarılı olduğu görüldü.

Arıları uzaklaştırmak için ise, birkaç adet bira kutusunun ağzı açılıp, masanın uzak bir bölgesine yerleştirilmesi yeterlidir. Arılar bira kutularına doğru yöneldikleri için, onlardan kurtulma sağlanır.

 

Eğer evde çiçek büyütme ya da bahçede çiçek veya her hangi başka bir bitkinin yetiştirilmesi gibi durumlar söz konusu ise, bira çok iyi bir yardımcı olacaktır. Bira, bitkiler için gerekli olan minerallerin sağlanması açısından da önemlidir.Fakat dikkat edilmesi gereken husus, birayı bitki dibine normal çiçek sular gibi dökmemelidir. Hafif hafif azar azar yapmak lazımdır bunu.

Bira fıkrada da yerini bulur:  Bir gün iki adam bira içmeye bir meyhaneye gitmişler, lakin adamlardan biri hızla bira tüketirken, diğeri elindeki birayı tuvalete döküyormuş, süngerleşen adam sormuş, “hacı neden içmiyorsun da döküyorsun?” bizimki yanıtlamış: "büyük şef aracı kullanmaz."

 

Bira, uygarlığın suyudur. Kültürü ve medeniyeti getirir. Bira demokratik bir içecektir. Din, dil, ırk ve toplumsal sınıf tanımadan tüm insanlığa mal olmuştur.

Özgür Karakaya

ozgur694@hotmail.com

 

Not:

*Bir malın yapımının, tek bir kuruluşun elinde bulunduğu durum, inhisar, monopol.

 

Herhangi bir üretim alanını devletin elinde tutma, satışı tek elden yönetme ve fiyata hâkim olma durumu, inhisar, monopol.

Bir tek şeye tek başına sahip çıkma

Çok sayıda alıcı karşısında sunumun tek bir satıcı tarafından yapıldığı, aynı üretim dalına girişin engellendiği ve başka mallarla ikamesi oldukça güç bir malın üretildiği piyasa.

...
Anahtar Kelimeler: Birayla
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Yazarın Diğer Yazıları
Öğrenmenin Aydınlığı (14 Aralık 2019 - Cumartesi)
Sevişmek (12 Aralık 2019 - Perşembe)
Kamu Personelini Sindirme Sınavı (KPSS) (09 Aralık 2019 - Pazartesi)
Voltran (07 Aralık 2019 - Cumartesi)
Öğrenci Seçmeme Sınavı (ÖSS) (04 Aralık 2019 - Çarşamba)
Buna da Şükür… (01 Aralık 2019 - Pazar)
Futbolun Görünümü (29 Kasım 2019 - Cuma)
Çocuk Gelinler (23 Kasım 2019 - Cumartesi)
Din Kültürü Ve Ahlak Bilgisi Dersleri (16 Kasım 2019 - Cumartesi)
Yozlaşma (08 Kasım 2019 - Cuma)
AYDIN OLABİLMEK (04 Kasım 2019 - Pazartesi)
Halkçılık (01 Kasım 2019 - Cuma)
Kitap Bilgidir (31 Ekim 2019 - Perşembe)
Polis Nereye Koşuyor? (24 Ekim 2019 - Perşembe)
He-Man (14 Ekim 2019 - Pazartesi)
SU´YUN TÜRKÜSÜ (03 Ekim 2019 - Perşembe)
Ego (01 Ekim 2019 - Salı)
Nefret (10 Eylül 2019 - Salı)
James Bond (07 Temmuz 2019 - Pazar)
Durmak (13 Haziran 2019 - Perşembe)
Direnmek (02 Haziran 2019 - Pazar)
İnsan Hakları (28 Mayıs 2019 - Salı)
Yürümek (19 Mayıs 2019 - Pazar)
Oportünizmin Dünyası (10 Mayıs 2019 - Cuma)
Kıskançlık (08 Mayıs 2019 - Çarşamba)
Dalkavuk Zihniyeti (04 Mayıs 2019 - Cumartesi)
Bencillik (29 Nisan 2019 - Pazartesi)
Demagoji (27 Nisan 2019 - Cumartesi)
Faşizmi Tanımak (24 Nisan 2019 - Çarşamba)
Diktatör (16 Nisan 2019 - Salı)
“Sürüleştirilmek” (14 Nisan 2019 - Pazar)
Hayır (09 Nisan 2019 - Salı)
Evet (08 Nisan 2019 - Pazartesi)
Utanmak (08 Nisan 2019 - Pazartesi)
Best-seller (07 Nisan 2019 - Pazar)
Baskının Yansımaları (06 Nisan 2019 - Cumartesi)
"Kredi Kartı Verelim” (06 Nisan 2019 - Cumartesi)
Şansın Çıkmazı (05 Nisan 2019 - Cuma)
AYDIN OLABİLMEK (05 Nisan 2019 - Cuma)
Anket Ve Seçim (04 Nisan 2019 - Perşembe)
Ahlak ve Anlamı (03 Nisan 2019 - Çarşamba)
ADALET NE? (02 Nisan 2019 - Salı)
Yoksulluk (30 Mart 2019 - Cumartesi)
Tecrübe (30 Mart 2019 - Cumartesi)
TÜRBAN DEMOKRASİSİ (27 Mart 2019 - Çarşamba)
“Pragmatizm” (24 Mart 2019 - Pazar)
Hırs (24 Mart 2019 - Pazar)
CUMHURİYETÇİLİK (24 Şubat 2019 - Pazar)
Eylül Sarsıntısı (18 Şubat 2019 - Pazartesi)
Devrimcilik (18 Şubat 2019 - Pazartesi)
Anarşizm (12 Şubat 2019 - Salı)
Sağcılık (19 Ocak 2019 - Cumartesi)
Uyumak (23 Aralık 2018 - Pazar)
Karanlıkta... (23 Aralık 2018 - Pazar)
Tabu (16 Aralık 2018 - Pazar)
Komunizm (16 Aralık 2018 - Pazar)
Kölelik (16 Aralık 2018 - Pazar)
Başarı (09 Aralık 2018 - Pazar)
Özür Dilemek (01 Aralık 2018 - Cumartesi)
KRALİÇE´NİN ARDINDAN… (23 Kasım 2018 - Cuma)
Dedikodu (16 Kasım 2018 - Cuma)
SORULAR… SORULAR…- (11 Kasım 2018 - Pazar)
Erotizm (02 Kasım 2018 - Cuma)
HAYATIN ESİNTİLERİ- (26 Ekim 2018 - Cuma)
Kariyerizm (21 Ekim 2018 - Pazar)
Sessizlik (14 Ekim 2018 - Pazar)
Solculuk (04 Ekim 2018 - Perşembe)
İzler (29 Eylül 2018 - Cumartesi)
Açlık ordusu yürüyor (04 Eylül 2018 - Salı)
Lümpenlik (04 Eylül 2018 - Salı)
Milliyetçilik (04 Eylül 2018 - Salı)
Beklemek (24 Mart 2017 - Cuma)
Taciz (21 Mart 2017 - Salı)
Aydınlık (23 Aralık 2016 - Cuma)
Kötülük (15 Aralık 2016 - Perşembe)
Laikliğin Getirisi (20 Kasım 2016 - Pazar)
Ekmek´ aştır! (13 Kasım 2016 - Pazar)
Konut (28 Ekim 2016 - Cuma)
Sinerji (23 Ekim 2016 - Pazar)
CEP TELEFONU ALIŞKANLIĞIMIZ (15 Ekim 2016 - Cumartesi)
İnternetin İşlevi (08 Ekim 2016 - Cumartesi)
DÜŞÜNÜŞLER (30 Eylül 2016 - Cuma)
DÜŞÜNÜŞLER (30 Eylül 2016 - Cuma)
Arabesk Müzikte Anlam (24 Eylül 2016 - Cumartesi)
Kısaca Pop Müzik (17 Eylül 2016 - Cumartesi)
Özlemek (05 Eylül 2016 - Pazartesi)
Ayrılık Bırakmaktır (31 Ağustos 2016 - Çarşamba)
Martılar... (22 Ağustos 2016 - Pazartesi)
Maske Gizler (01 Ağustos 2016 - Pazartesi)
Darbenin Etkisi (24 Temmuz 2016 - Pazar)
UMUT VE BEKLEYİŞ (20 Temmuz 2016 - Çarşamba)
Öteki olmak (14 Temmuz 2016 - Perşembe)
Aşk Etkileşimdir (05 Temmuz 2016 - Salı)
Keşke ... (30 Haziran 2016 - Perşembe)
Unutmak Kaybolmaktır (21 Haziran 2016 - Salı)
Güvenmek inanmaktır (15 Haziran 2016 - Çarşamba)
Eleştiri Önemsemektir (09 Haziran 2016 - Perşembe)
İnsanın Yeri (04 Haziran 2016 - Cumartesi)
SEVDA´NIN YOLCULUĞU (28 Mayıs 2016 - Cumartesi)
Namus Anlayışı (18 Mayıs 2016 - Çarşamba)
Vatanı sevmek (14 Mayıs 2016 - Cumartesi)
Sığ Sulardan Derin Denizlere (07 Mayıs 2016 - Cumartesi)
Emeğin Günü (29 Nisan 2016 - Cuma)
SAĞLIĞIMIZ... (23 Nisan 2016 - Cumartesi)
Rüzgarın Getirdiği (15 Nisan 2016 - Cuma)
Sınavdan Sınava (08 Nisan 2016 - Cuma)
YAŞAMIN KARELERİ (01 Nisan 2016 - Cuma)
ŞİİRİN SESİ (26 Mart 2016 - Cumartesi)
OLİGARŞİNİN BİN BİR YÜZÜ (18 Mart 2016 - Cuma)
SU HAYATTIR (12 Mart 2016 - Cumartesi)
ORMAN YAŞAMDIR (06 Mart 2016 - Pazar)
DİZİLERİN DİLİ (01 Mart 2016 - Salı)
“ Linç” (27 Şubat 2016 - Cumartesi)
TV ile izdivaça Buyrun (23 Şubat 2016 - Salı)
Taksimden Gelen Çığlık (18 Şubat 2016 - Perşembe)
Karne Zamanı (03 Şubat 2016 - Çarşamba)
ÖZGÜRLÜK ÜZERİNE (23 Ocak 2016 - Cumartesi)
MUTLU OLMAK (19 Ocak 2016 - Salı)
Cinsellik (17 Ocak 2016 - Pazar)
SEVGİ BAĞDIR (14 Ocak 2016 - Perşembe)
DÜRÜSTLÜK (05 Ocak 2016 - Salı)
Kapitalizmin Yüzü (04 Ocak 2016 - Pazartesi)
“Yasak” (01 Ocak 2016 - Cuma)
Yalanlar (27 Aralık 2015 - Pazar)
Vicdan (21 Aralık 2015 - Pazartesi)
ALDATMAK (18 Aralık 2015 - Cuma)
Bekaretin Kiliti (12 Aralık 2015 - Cumartesi)
Töre`nin Kıskacı (09 Aralık 2015 - Çarşamba)
Dezenformasyon Ne Anlatır? (05 Aralık 2015 - Cumartesi)
Provokasyon (29 Kasım 2015 - Pazar)
Manipülasyon (25 Kasım 2015 - Çarşamba)
Çocuk Yaşamın Ta Kendisidir (18 Kasım 2015 - Çarşamba)
Yorgun Demokrat (16 Kasım 2015 - Pazartesi)
Kapitalizmin Yüzü (12 Kasım 2015 - Perşembe)
Hırsızlık (05 Kasım 2015 - Perşembe)
Üniversiteler Hepimizindir (03 Kasım 2015 - Salı)
Demokrasi ve Gerekleri (31 Ekim 2015 - Cumartesi)
Gerçeği Anlamak (26 Ekim 2015 - Pazartesi)
UZLAŞMAK (24 Ekim 2015 - Cumartesi)
Susmak Benimsemektir (19 Ekim 2015 - Pazartesi)
Kaderciliğin Sarkacı (13 Ekim 2015 - Salı)
İyilik (10 Ekim 2015 - Cumartesi)
Madenci nin Çığlığı (07 Ekim 2015 - Çarşamba)
"Küfür" (02 Ekim 2015 - Cuma)
Sevda (28 Eylül 2015 - Pazartesi)
Propaganda´nın Gücü (21 Eylül 2015 - Pazartesi)
YILMAYAN YAŞAM (10 Eylül 2015 - Perşembe)
İşsizlik (30 Ağustos 2015 - Pazar)
Sanat Görüşü (24 Ağustos 2015 - Pazartesi)
Görmenin İzleri (23 Ağustos 2015 - Pazar)
`Para Para Para`` Dedikleri. (22 Ağustos 2015 - Cumartesi)
Şiddete Bakış (21 Ağustos 2015 - Cuma)
Barışa Dair (20 Ağustos 2015 - Perşembe)
Dokunma Vaziyetlerimiz (15 Ağustos 2015 - Cumartesi)
Kürtaj (11 Ağustos 2015 - Salı)
MÜZİK: BİR İLETİŞİM DİLİ (10 Ağustos 2015 - Pazartesi)
Yüzleşmek (09 Ağustos 2015 - Pazar)
“Kurban”lık Bayramlar!.. (07 Ağustos 2015 - Cuma)
Muhafazakarlık (07 Ağustos 2015 - Cuma)
Emek Vermek (06 Ağustos 2015 - Perşembe)
Dogmatizm (30 Temmuz 2015 - Perşembe)
Şarap (27 Temmuz 2015 - Pazartesi)
Hayat Esintileri (25 Temmuz 2015 - Cumartesi)
Bağırmak (20 Temmuz 2015 - Pazartesi)
Sadaka Toplumunu Yaratmak (12 Temmuz 2015 - Pazar)
Yoksulluk (09 Temmuz 2015 - Perşembe)
Kadınlar (09 Temmuz 2015 - Perşembe)
Sönmeyen Yangın (04 Temmuz 2015 - Cumartesi)
Konformizm (03 Temmuz 2015 - Cuma)
Zaman (02 Temmuz 2015 - Perşembe)
Tecavüz (26 Haziran 2015 - Cuma)
Sayfa:
DOLAR
5.7726
EURO
6.4503
-Kelebekler ayaklarıyla tat alırlar. -Kadınlar erkeklere oranla 2 kat fazla göz kırpar.(Çok yalan söyledikleri için olmasın) -İnsan vücudundaki en güçlü kas dildir. -Gözleri açık tutarak hapşırmak imkansızdır. (Bir rivayete görede gözleri açık hapşırı

İlginç Bilgiler 2
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
İnsanlara akılları ölçüsünde söz söyleyiniz.

Hz. Muhammed
İzmir için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:37 08:19 13:23 15:51 18:10 19:39
Kek hamurunun piştikten sonra kalıptan rahat çıkması için 10 dakika bekletin. Fırına sürdüğünüz kek kalıbının yanmasını önlemek için kalıbın altına biraz tuz koyabilirsiniz.

Hamur İşi Tarifleri İle İlgili Püf Noktaları