Türk Eğitim Derneği Genel Başkanı Selçuk Pehlivanoğlu: “İZMİR´İN İLK ÇOCUK, GENÇLİK VE SANAT BİENALİNİ YAPACAĞIZ”
Türk Eğitim Derneği Genel Başkanı Selçuk Pehlivanoğlu, Türkiye´nin en büyük ve en yetkin sivil toplum örgütü olarak; değerlerine sahip çıkan, yetkin, bayrağını, toprağını, vatanını seven bireyler yetiştirdiklerini söyledi. İzmir´in akademik çıktılarından memnun olduklarını belirten Pehlivanoğlu, “İzmir´de sosyal projelerimizle de fark yaratıyoruz. İzmir´in ilk ve tek Çocuk, Gençlik ve Sanat Bienalini yaparak farkımızı bir kez daha ortaya koyacağız” dedi. Türk Eğitim Derneği´nin akademik yetkinliklerin yanı sıra gençlerin sanat, bilim ve sosyal yaşama dair estetik kazanmalarını önemsediklerini belirterek, İzmir´de ilk Çocuk, Gençlik ve Sanat Bienali´ni yapacaklarını da açıkladı.
Tarih: 11.4.2019 05:11:34

Türk Eğitim Derneği Genel Başkanı Selçuk Pehlivanoğlu, dernek olarak dünya ile rekabet edebilecek seviyede yabancı dil eğitimi verecek okullar açma, yoksul çocuklara burs imkanı sunarak sahip çıkma  ve eğitime yön verme misyonuyla çalıştıklarını söyledi. Selçuk Pehlivanoğlu, İzmir basınıyla bir araya gelerek Türk Eğitim Derneği´nin misyonundan, burs sisteminden, Ege ve İzmir bölgesindeki hedeflerinden bahsetti. Türkiye´nin en büyük ve en yetkin sivil toplum örgütü olduklarını dile getiren Pehlivanoğlu, “38 ilde 41 okulumuz ve 1 üniversitemiz var. Türk Eğitim Derneği olarak okul açtığımız illerde rekabet koşullarını değiştiriyor, çıtayı yükseltiyoruz. O bölgedeki yoksul ve başarılı çocuklara burs veriyoruz. Kendi sivil toplum yetkinliğimizi o ile yansıtıyoruz. Amacımız nitelikli yetkin eğitim vermek” dedi.

 

“Hibrit insan yetiştiriyoruz çünkü artık geleceğin mesleği yok, kazanımları var”

Türk Eğitim Derneği okullarında hibrit insan yetiştirme hedefi ile eğitim verdiklerini belirten Selçuk Pehlivanoğlu sözlerine şöyle devam etti. “4.0 Endüstri Devrimi ile birlikte gelişmeye başlayan “Hibrit İnsan” kavramı birden fazla niteliğe ve farklı yetkinliklere sahip bireyler olarak tanımlanıyor. Bu bağlamda TED Okulları; akademik başarının yanı sıra yaşamda sürdürülebilirliği, uyumu ve ilerleyebilmeyi sağlayan temel becerilerin de geliştirilmesi amacıyla, öğrencilerin erken yaşlardan itibaren “ilgi alanları” diye adlandırılan ve asıl müfredatın dışında öğrencinin kendisini ifade edebildiği en önemli alan olan “seçmeli dersler” ve “sanat-spor” alanlarını daha etkin hale getirerek “hibrit insan” olabilmesinin yolunu açıyor. TED İzmir Koleji´nde de bu doğrultuda, öğrencilerimizin potansiyellerini ortaya çıkarmak ve özgüvenli, yaratıcı, empati sahibi, 21. yüzyıl becerileri ile donatılmış “hibrit” bireyler yetiştirmek için tüm yaş gruplarında ve alternatif alanlarda farklılaştırılmış ayrıcalıklı eğitim programı sunuyoruz.”

 

“İzmir´de okullarımızın akademik çıktılarından memnunuz”

İzmir ve Ege Bölgesi´nin Türk Eğitim Derneği´nin güvendiği ve yatırım yaptığı için mutlu olduğu bir bölge olduğunu söyleyen Pehlivanoğlu “Okul açtığımız her bölgenin en iyi okulu olmak için çok çalışıyoruz.  İzmir´de TED İzmir Koleji ve TED Aliağa Koleji olmak üzere iki okulumuz ve bir temsilciliğimiz var. Buradaki okullarımızın akademik çıktılarından memnunuz. Karşıyaka´da da bir okul açma hedefimiz var” dedi. 

TED İzmir Koleji´nin İzmir´e sosyal projeler anlamında önemli katkı sağladığını belirten Selçuk Pehlivanoğlu, TED İzmir Koleji´nin, geleceğe yaşanabilir bir dünya bırakma hedefiyle birçok farkındalık projesine imza attığına dikkat çekti. Pehlivanoğlu yapılan çalışmaları şöyle anlattı: “Okulun görsel sanatlar kulübü öğrencileri, çocukların işlevsiz oyuncaklarını toplayarak dev bir çocuk yüzü heykeli haline getiriyor ya da sahilden topladıkları atıkları dev bir balık heykeli yapımında kullanıyor. Bu heykellerden biri halen Ankara´nın simgesi Atakule´de, diğeri de İzmir´de çeşitli lokasyonlarda sergileniyor. Çevreye duyarlı bireyler yetiştirmek amacıyla geliştirilen projeler kapsamında okulda plastik kullanımına son verilirken, belli dönemlerde çocuklar sahil temizleme etkinlikleri düzenliyor.”

 

“İzmir´in ilk Çocuk, Gençlik ve Sanat Bienalini yapacağız”

TED İzmir Koleji ev sahipliğinde 7-17 Mayıs tarihleri arasında Urla´da, İzmir´in ilk ve tek Çocuk, Gençlik ve Sanat Bienali´ni düzenleyeceklerini belirten Pehlivanoğlu, “Öğrencilere sanat aracılığıyla estetik farkındalık kazandırmak ve kültürel gelişimlerine katkıda bulunurken, kendilerini sanat yolu ile ifade edecekleri modern ortamları sunmak için böyle bir etkinlik düzenlemeye karar verdik. 38 ildeki TED Okulu´ndan gelen eserlerin sergileneceği Bienal İzmir´in ilk çocuk, gençlik ve sanat bienali olacak olması heyecan verici” dedi.

 

Dünyada Kabul Gören Bir Bakış Açısı “Eğitimsel Mükemmellik”: BTEC

TED İzmir Koleji´nde  öğrencilere akademik gereklilikleri ve iş dünyasının beklentilerini göz önüne alarak hazırlanan eğitim programları kapsamında uluslararası geçerliliği bulunan “mesleki yeterlilik” belgeleri sağlayan BTEC (Business Technology Education Council) programlarını sunduklarını dile getiren Pehlivanoğlu; “Bu programlar kapsamında “Sosyal Medya, Mutfak Sanatları, Sanat ve Tasarım, Bilişim Teknolojileri, Girişimcilik, Spor ve Serbest Etkinlik” gibi üniversite ve iş hayatında uluslararası düzeyde kabul gören, geleceğin parlak mesleklerine şimdiden hazırlanma fırsatları sunuyoruz. 100´den fazla ülkede, 25 sektörde 700´den fazla meslek alanında geçerliliği olan “Performans Bildirim”, “Yeterlik”, “Sertifika” ve “Diploma” belgelerini alma şansı sağlıyoruz” diye konuştu.

 

“10.000 çocuk ülkemizin kaderini değiştirebilir”

Selçuk Pehlivanoğlu Türk Eğitim Derneği tarafından hayata geçirilen “10.000 Genç Meşale Daha Aydınlık Türkiye” kampanyasıyla Tam Eğitim Bursu verdiklerini hatırlatarak burs verilen öğrencilere sadece maddi destek sağlamakla kalmayıp, öğrencilerin üniversite sonuna kadar tüm eğitim masraflarını karşıladıklarını vurguladı. Pehlivanoğlu, “Öğrencilerimizin eğitim hayatı boyunca takibi yapılmakta, gelişimleri uzmanlar aracılığıyla izlenmekte ve barınmasından servisine, kıyafetinden cep harçlığına kadar tüm ihtiyaçları karşılanmaktadır. Bu uygulamalar, Türk Eğitim Derneği burs uygulamalarını mevcut burs uygulamalarından ayıran en önemli özelliklerdir. Tam Eğitim Bursu´nu almaya hak kazanan öğrenciler, Türk Eğitim Derneği tarafından okullarımızda okumakta ve mezun olduktan sonra ülke genelindeki üniversitelerde eğitim almakta. İzmir´de 39 tane tam eğitim burslu öğrencimiz var, bu sayıları artırmak istiyoruz” ifadelerini kullandı.

Türk Eğitim Derneği, Tam Destek Bursu kapsamında ise maddi olanakları yetersiz ve başarılı, devlet okullarında okuyan lise öğrencilerine de destek oluyor.  Pehlivanoğlu bursun kapsamı hakkında şu bilgileri verdi: “Bu burs kapsamında; öğrencilerin kitap-kırtasiye, giyim giderleri ve cep harçlıklarını karşılıyoruz. Ayrıca,  Genel Merkez, TED Üniversitesi ve TED Ankara Koleji işbirliği ile Akademik Destek sağlıyor, öğrencilerin ilgi ve yeteneklerine göre sanatsal, sportif ve kültürel gelişimlerini destekliyoruz. Burs kapsamındaki engelli öğrencilerimize eğitim desteğimizin yanı sıra servis olanağı sunuyoruz. Türk Eğitim Derneği olarak bu bursları İzmir başta olmak üzere pek çok ilde vermeye başlayacağız.”

 

TED İzmir Koleji Hakkında:

TED İzmir Koleji; Türkiye´nin eğitim alanındaki en köklü sivil toplum kuruluşu olarak 1928 yılından bu yana faaliyet gösteren Türk Eğitim Derneği´ne bağlı 38 TED okulundan biridir.  Türk Eğitim Derneği ve MN Özel Eğitim Öğretim Hizmetleri´nin iş birliği ile 2014-2015 yılında eğitim öğretime başlamıştır. Temel amacımız; Türkiye´nin eğitim yoluyla gelişmesine katkıda bulunmak, bulunduğumuz bölgenin eğitim seviyesini yükseltmek ve maddi olanakları sınırlı, başarılı çocuklara eğitim olanağı sağlamaktır.

 

Anaokuluna giden çocuk felsefe yapmayı öğreniyor: P4C / Çocuklar İçin Felsefe

TED İzmir Koleji´nde eleştirel bakış açısını benimseyen, sebep-sonuç ilişkilerini irdeleyen, farklılıklara saygılı, iletişimi güçlü öğrenciler yetiştirmek için P4C (Çocuklar İçin Felsefe) programı uygulanıyor.

P4C (Çocuklar İçin Felsefe) programı ile öğrencilerimizin kendini ifade etme, kendi düşüncelerine güvenme, etkili dinleme, başkalarının düşüncelerine saygı gösterme, ben diliyle konuşma, duygusal bağ kurma, ve tartışma becerilerini geliştirerek, öz saygısı, öz benliği, empati duygusu ve çok boyutlu düşünme becerisi gelişmiş bireyler yetiştirmeyi hedefliyoruz.

Çocuklar İçin Felsefe programında öğrenciler kavramlarla çalışmaktadır. Öğrencilerimiz herhangi bir cevap beklemeden ve sonuca varma zorunluluğu olmadan düşünce ve yargıları özgürce sorgulamakta ve kendi düşüncelerini ifade etmenin yollarını keşfetmektedirler.

Okuryazar Bireyler Yetiştirmek İçin: ACHIEVE 3000

Dünyanın farklı gazetelerinde yayınlanmış 10.000´in üzerinde İngilizce makaleyi her bir öğrenciye bireysel okuma seviyesinde ulaştıran Achieve3000, öğrencilerimize özel kişisel öğrenme profili sağlıyor ve akademik okuma beceri gelişimini destekliyor. Platform, öğrencinin İngilizce okuryazarlık gelişimini de yapay zeka sistemi ile takip ederek raporluyor.

  

Topluma Duyarlı Bireyler Yetiştiriyoruz: Dünya Vatandaşlığı Programı (GLOBAL CITIZENSHIP)

TED İzmir Lisesi´nin liderliğinde başlatılan ve bu yıl dokuz TED Okulu´nda daha uygulanan küresel vatandaşlık dersleri, öğrencilerimizin akademik başarılarının yanı sıra vicdanlı ve toplumsal duyarlılığı yüksek, insani değerlerin anlamını bilen, sahip çıkan ve bu değerleri toplumun geneline yaymayı başarabilen nitelikli gençler olarak yetişmesini hedeflemektedir.

İngilizce dilinde yürütülen derslerimizde öğrenciler kendi fikirlerini serbestçe ortaya koyma, inisiyatif alarak okul içinde ve dışında çeşitli sosyal kampanyalar düzenleme, toplum önünde konuşabilme ve fikirlerini tartışabilme gibi becerilerini arttıracak etkinlikler düzenlemeye yönlendirilirler.

 

TED İzmir Koleji´nin Projelerinden Örnekler:

 

TED İzmir Koleji Cumhuriyet Koşusu

İlk yıl Alaçatı´da ikinci yıl ise Urla´da bini aşkın kişinin katıldığı TED İzmir Koleji Cumhuriyet Koşusu´nun, gelenekselleşerek her yıl 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı´nda yapılması planlanıyor.

Yoğun ilgi gören koşunun önümüzdeki yıllarda profesyonel sporcuları ve koşu gruplarını da ağırlayarak daha geniş kitlelere ulaşması ve koşu takvimlerinde yer alması hedefleniyor.

 

Geri Dönüşüm Odaklı Sanat Etkinlikleri:

TED İzmir Koleji, geleceğe yaşanabilir bir dünya bırakma hedefiyle birçok farkındalık projesi de gerçekleştiriyor. Okulun görsel sanatlar kulübü öğrencileri, çocukların işlevsiz oyuncaklarını toplayarak dev bir çocuk yüzü heykeli haline getiriyor ya da sahilden topladıkları atıkları dev bir balık heykeli yapımında kullanıyor. Bu heykellerden biri halen Ankara´nın simgesi Atakule´de, diğeri de İzmir´de çeşitli lokasyonlarda sergileniyor. Çevreye duyarlı bireyler yetiştirmek amacıyla geliştirilen projeler kapsamında okulda plastik kullanımına son verilirken, belli dönemlerde çocuklar sahil temizleme etkinlikleri düzenliyor.

 

TED İzmir Koleji 1. Gençlik ve Sanat Bienali

TED İzmir Koleji; öğrencilerine sanat aracılığıyla estetik farkındalık kazandırmak ve kültürel gelişimlerine katkıda bulunurken, deneyimlerini aktaracak ve kendilerini sanat yolu ile ifade edecekleri modern üretim ortamları sunmak için 7-17 Mayıs tarihleri arasında TED İzmir Koleji Gençlik ve Sanat Bienali düzenleyecektir. 38 TED okulundan gelen eserlerin sergileneceği Bienal İzmir´in ilk çocuk bienali olacak.

 

TED İzmir Koleji´nin Denizci Öğrenci Yetiştirme Projesi, örnek proje seçildi

Deniz Ticaret Odası İzmir Şubesi ve TED İzmir Koleji işbirliğiyle 2017 yılında başlatılan Denizci Öğrenci Yetiştirme Eğitim Projesi de (DÖYEP) büyüyerek devam ediyor. Projeyle, okul öncesinden liseye çocuklara denizcilik konusunda teorik ve pratik eğitimler verilmesi ve denizci nesil yetiştirilmesi hedefleniyor. Bu program kapsamında öğrencilere; denizcilik terimleri, tekne tanıtımı, denizde güvenlik, harita üzerinden navigasyon, meteoroloji eğitimleri veriliyor. Ayrıca denizci kuruluşlara gezi, balık tutma, tiyatro, deniz temizliği gibi etkinlikler gerçekleştiriliyor.

 

Sanat Akademisi

TED İzmir Koleji´nin farklı branşlarda profesyonel sanat eğitimi vermek amacıyla hayata geçirdiği Sanat Akademisi´nin Müzik Bölümü Direktörlüğü Garo Mafyan tarafından yürütülüyor. Sanat Akademisi´nde TED İzmir Koleji bünyesinde 1´inci sınıftan 12´nci sınıfın sonuna kadar eğitim gören öğrencilere, uluslararası standartlarda sanat eğitimi veriliyor ve yetenekli öğrencilerin farklı branşlarda profesyonel eğitim alması sağlanıyor. Akademide ‘Müzik´, ‘Yaratıcı Drama ve Tiyatro´ ile ‘Dans´ olmak üzere üç bölümde eğitim veriliyor. Öte yandan, verilen eğitimler sadece Okuldaki öğrencilerle sınırlı tutulmuyor, diğer okullardaki çocuklara, velilere akşamları ya da hafta sonları da eğitimler veriliyor.

 

Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
İKSAD´DAN 23 NİSAN ETKİNLİKLERİ
İKSAD´DAN 23 NİSAN ETKİNLİKLERİ
İKSAD-İktisadi Kalkınma ve Sosyal Araştırmalar Derneği tarafından 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı dolayısıyla Türkiye´nin pek çok yerinde kutlama ve etkinlikler düzenlendi.
23 NİSAN´DA HASTANEDE YATAN ÇOCUKLARA MORAL ZİYARETİ
23 NİSAN´DA HASTANEDE YATAN ÇOCUKLARA MORAL ZİYARETİ
23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramında, Bağcılar Eğitim ve Araştırma Hastanesinde yatarak tedavi gören çocuklara yapımcı İhsan Taş, sanatçı dostlarıyla sürpriz bir ziyarette bulundu.
TÜRKİYE´NİN YÜZDE 28´İ ÇOCUK
TÜRKİYE´NİN YÜZDE 28´İ ÇOCUK
Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemine göre 2018 yılı sonu itibarıyla Türkiye´nin nüfusu 82 milyon 3 bin 882 olurken, çocuk nüfusunun 22 milyon 920 bin 422 olduğu saptandı.
Hem Esnaf Hem Sanatkar…
Hem Esnaf Hem Sanatkar…
İzmir Üçyol´da pide salonu bulunan Ayşe Karaman, ressamlığı ile de büyük beğeni topluyor. Kültürpark İzmir Sanat´ta 75 yağlıboya eseri ile sergi açan Ayşe Karaman, hobi olarak başladığı ressamlıkta zirveye ulaşmak gayesinde.
BÜYÜKLER İÇİN ASKIDA MÜZİK KÜÇÜKLER İÇİN ASKIDA TİYATRO
BÜYÜKLER İÇİN ASKIDA MÜZİK KÜÇÜKLER İÇİN ASKIDA TİYATRO
Esendere Kültür ve Sanat Derneği (EKSD) tarafından “Büyükler İçin Askıda Müzik, Küçükler İçin Askıda Tiyatro” geleneksel “Bahar Konser”inde şehit aileleri Türk Sanat Müziği´nin eşsiz nameleriyle, çocuklar ise Han Tiyatrosu´nda tiyatronun büyülü dünyası ile buluştu.
‘Hayat Ağacı –Denizli´ adlı dans gösterisine büyük ilgi
‘Hayat Ağacı –Denizli´ adlı dans gösterisine büyük ilgi
Ege Üniversitesi Devlet Türk Musikisi Konservatuarı Türk Halk Oyunları Bölümü Ekin Halk Oyunları Topluluğu tarafından “Hayat Ağacı –Denizli” isimli dans gösterisi Prof. Dr. Yusuf Vardar MÖTBE Kültür Merkezi´nde gerçekleştirildi.
Emlakçılar sertifikalarını aldı…
Emlakçılar sertifikalarını aldı…
İzmir Esnaf ve Sanatkarlar Birliği (İESOB) ile İzmir Emlak Komisyoncuları Odası (İZEKO) emlak sektörüne yönelik Usta Belgelendirme Mesleki Yeterlilik Belgesi çalışmalarını sürdürüyor. Mesleki Yeterlilik Sınav ve Belgelendirme süreçleri ile emlakçıların standartları ve hizmet kalitesinin yükseltilmesi, herkesin emlakçı olmasının önüne geçilmesi ve vatandaşlara da daha kaliteli güvenilir hizmetler sunulması hedefleniyor.
İZSİAD´dan toplumsal cinsiyet eşitliği hamlesi: “iş adamları” gitti “iş insanları” geldi
İZSİAD´dan toplumsal cinsiyet eşitliği hamlesi: “iş adamları” gitti “iş insanları” geldi
İzmir Sanayici ve İşadamları Derneği (İZSİAD), toplumsal cinsiyet eşitliğine katkı sağlamak için dernek isminde değişiklik yaparak bundan sonra “iş adamları” yerine “iş insanları” tabirini kullanacak. Olağanüstü genel kurulda İZSİAD kısaltması aynı kalırken, derneğin açılımı oy birliği ile İzmir Sanayici ve İş İnsanları Derneği oldu.
Modanın mühendislerine burs müjdesi
Modanın mühendislerine burs müjdesi
Türkiye´nin ihracat ve istihdamda lider sektörlerinden tekstil ve hazırgiyim sektörlerinin daha başarılı gençlerin tekstil mühendisliklerini tercih etmesi için yürüttükleri “Modanın Mühendisleri Projesi”nde tekstil mühendisliğini tercih edecek başarılı gençlere burs verme talebine Ticaret Bakanlığı yeşil ışık yaktı.
UNICEF VE ALTINORDU, KURUMSAL İŞ BİRLİĞİ GÖRÜŞMELERİNE BAŞLADI
UNICEF VE ALTINORDU, KURUMSAL İŞ BİRLİĞİ GÖRÜŞMELERİNE BAŞLADI
“ÇOCUKLARIMIZ geleceğimiz” sloganı çerçevesinde çocukları misyonunun tam merkezine koyan, ülkemizin dört bir yanında açtığı futbol okullarıyla 12 binden fazla öğrenciye spor yaptıran Altınordu ile UNICEF (Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu) Türkiye Milli Komitesi, kurumsal bir iş birliği yapmak doğrultusunda görüşmeler yaptı. UNICEF Türkiye Milli Komitesi Genel Müdür Yardımcısı Burcu Güvenek Araslı, İzmir´de Başkan Seyit Mehmet Özkan ile bir araya gelerek karşılıklı fikir alış verişinde bulundu.
Bin yılın Medyumundan şifa almaya gidiyorlar...
Bin yılın Medyumundan şifa almaya gidiyorlar...
Brezilya ve Nepal´e Kültür Turları düzenleyen Düş Defteri Akademisi Kişisel Gelişim Eğitim ve Koçluk Merkezi, misafirlerine Budist, Hindu, JainTapınaklarını gezip, rahiplerle birlikte dua etmenin yanı sıra Manastırda konaklayıp manastır hayatına tanıklık etmeleri sağlanıyor.
Rüya Yorumlarına Bilimsel Bakış Açısı Geliyor!
Rüya Yorumlarına Bilimsel Bakış Açısı Geliyor!
RecallHealing Terapi Sisteminin dünyaca ünlü Üstadı Dr. GilbertRenaud 20-21-22 Nisan tarihlerinde Semboller &Rüya Yorumları eğitimi için İstanbul´da… Pınar Gogulan´ın kurucusu olduğu “School Of Younity” kapsamında verilecek olan eğitimde örnek rüya yorumları ile günlük yaşantımıza yön verecek sırlar keşfedilecek, tüm gizemler çözülecek.
Hem Mardin hem Torbalı kazansın
Hem Mardin hem Torbalı kazansın
Şanlıurfa´dan sonra Mardin´e geçen Torbalı Ticaret Odası (TTO) heyetinin ikinci durağı Sanayi ve Ticaret Odası oldu. TTO Başkanı Olgun “Torbalı ekonomisini her yerde tanıtacağız. Hem Mardin Hem Torbalı kazansın” dedi. Mardin TSO Başkanı Tutaşı ise “Torbalılı yatırımcıları zeytin tesisi açmaya davet ediyoruz” dedi.
MİMARLIK FAKÜLTESİ ÖĞRENCİLERİ, FOÇA´DA TEKNİK İNCELEME GEZİSİ YAPTI
MİMARLIK FAKÜLTESİ ÖĞRENCİLERİ, FOÇA´DA TEKNİK İNCELEME GEZİSİ YAPTI
Mersin Üniversitesi Mimarlık Fakültesi, 11-16 Nisan 2019 tarihlerinde Foça´ya Teknik İnceleme Gezisi düzenledi…
KOZMETİKTE DOĞAYA DÖNÜŞ
KOZMETİKTE DOĞAYA DÖNÜŞ
Sağlıklı bir yaşam için doğal ürünlere yönelen tüketiciler son dönemde en çok kozmetik sektöründe organik ürünlere büyük ilgi gösteriyor.
Eurosaf - Avrupa Yelken Federasyonu´nun 2019 Yıllık Genel Kurul Toplantısı İstanbul´da yapıldı
Eurosaf - Avrupa Yelken Federasyonu´nun 2019 Yıllık Genel Kurul Toplantısı İstanbul´da yapıldı
Eurosaf - Avrupa Federasyonu´nun 2019 Yıllık Genel Kurul Toplantısı 12-14 Nisan tarihlerinde Türkiye Yelken Federasyonu ev sahipliğinde Fenerbahçe Spor Kulübü, Faruk Ilgaz Tesisleri´nde düzenlendi.
MATEMATİĞİN GÜCÜ İÇİN AVRUPA´DALAR
MATEMATİĞİN GÜCÜ İÇİN AVRUPA´DALAR
Balçova Başöğretmen Atatürk Ortaokulu, "The Power of Maths-Matematiğin Gücü" adlı Erasmus Plus Projesi kapsamında İtalya´nın Vasto kentine beş öğrenci ve üç öğretmenle eğitim gezisi düzenledi. Polonya´nın koordinatör olduğu Erasmus + Programı Okullar Arası Değişim Ortaklıkları faaliyeti kapsamında İtalya, Portekiz ve Litvanya´daki okullara 2020 yılına kadar eğitim gezileri düzenlenecek.
Torbalı ekonomisi Urfa´da tanıtıldı
Torbalı ekonomisi Urfa´da tanıtıldı
Güneydoğu´ya çıkarma yapan Torbalı Ticaret Odası (TTO) heyetini karşılayan Şanlıurfa Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı İbrahim Halil Peltek, “Torbalı´nın gelişimini takdirle izliyoruz” dedi. TTO Başkanı AbdulvahapOlgun ise“Torbalı´nın yatırım cazibesini her yerde anlatıyoruz” dedi.
KILIÇDAROĞLU, İZMİR BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI TUNÇ SOYER VE MİLLET İTTİFAKININ İZMİR´DEKİ İLÇE BELEDİYE BAŞKANLARINI KABUL ETTİ
KILIÇDAROĞLU, İZMİR BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI TUNÇ SOYER VE MİLLET İTTİFAKININ İZMİR´DEKİ İLÇE BELEDİYE BAŞKANLARINI KABUL ETTİ
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, TBMM´deki makamında, 31 Mart yerel seçimlerinde İzmir´de Millet İttifakından seçilen belediye başkanları ve eşleriyle bir araya geldi.
Mistral Carrera´dan Hediye Yağmuru
Mistral Carrera´dan Hediye Yağmuru
İzmir´in gözde spor, spa ve fitness merkezlerinden biri olan ve açıldığı günden beri farklı etkinliklerle dikkat çeken Mistral Carrera , yeni bir kampanyaya imza atıyor.
Eğitim çalışanlarının sorunları masaya yatırıldı
Eğitim çalışanlarının sorunları masaya yatırıldı
Eğitim-Bir-Sen İzmir 1 Nolu Şubesi, 2019 yılında yapılacak Toplu Sözleşme Görüşmeleri için altyapı oluşturmak üzere "Eğitim Çalışanlarının Sorunları ve Çözüm Önerileri" çalıştayı gerçekleştirdi.
TOUR OF TURKEY BU YIL YİNE DEÜ´LÜ DOKTORLARA EMANET
TOUR OF TURKEY BU YIL YİNE DEÜ´LÜ DOKTORLARA EMANET
Dokuz Eylül Üniversitesi Hastanesi Acil Tıp Anabilim Dalı, Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu´nda (Tour of Turkey) sağlık hizmeti verecek. Son 6 yıldır tura katılan DEÜ´lü doktorlar, Türkiye ve dünyanın önemli bisikletçilerine 6 etapta yaklaşık 994 kilometre boyunca eşlik edecek.
Su Ürünleri ve Hayvansal Mamuller Sektöründe İhracatın Yıldızları Ödüllendirildi
Su Ürünleri ve Hayvansal Mamuller Sektöründe İhracatın Yıldızları Ödüllendirildi
Türkiye´ye 2018 yılında 2,5 milyar doların üzerinde döviz kazandırarak rekor kıran Su Ürünleri ve Hayvansal Mamuller Sektöründe lider birlik konumundaki Ege Su Ürünleri ve Hayvansal Mamuller İhracatçıları Birliği rekora en çok katkı sağlayan 30 üyesini ödüllendirdi.
TÜRK KOLOMBİYA ÇOCUK DANS GÖSTERİSİ (13 NİSAN 2019 14:00 @İSMET İNÖNÜ SANAT MERKEZİ)
TÜRK KOLOMBİYA ÇOCUK DANS GÖSTERİSİ (13 NİSAN 2019 14:00 @İSMET İNÖNÜ SANAT MERKEZİ)
Türkiye Kolombiya Büyükelçiliği, ilk kez İzmir´e, INCOLBALLET Halk Dansları grubunu getiriyor. Bu olağanüstü, tek seferlik performans, halka açık, ÜCRETSIZ olacaktır. Bize katılın ve Kolombiya´nın en iyi Halk DanslarıTopluluğunu görme şansını kaçırmayın!
Başvuranın borcu siliniyor
Başvuranın borcu siliniyor
Yeraltı Suyu Sulama Kooperatifleri´nin tesis borçları siliniyor. Geçen yıl çıkan yasa ile Kooperatif yönetimi artık tesisi almak zorunda kalmayacak, çalıştırdığı tesiste sadece işletmeci de olabilecek. Böylece kooperatifler 30 yıl boyunca devlete ödeyeceği para ile çiftçiye hizmet götürecek
Türkiye´nin En Büyük Projelerinden Biri Dikili´de Hayat Buluyor
Türkiye´nin En Büyük Projelerinden Biri Dikili´de Hayat Buluyor
İzmir´in Dikili ilçesinde Dikili Tarıma Dayalı İhtisas Sera (Jeotermal Kaynaklı) Organize Sanayi Bölgesi için çalışmalar hız kesmeden devam ediyor.
Prof. Dr. Yeşiltuna, “ Çok yönlü eşitsizliğin yaşandığı toplumlar şiddete daha eğilimli”
Prof. Dr. Yeşiltuna, “ Çok yönlü eşitsizliğin yaşandığı toplumlar şiddete daha eğilimli”
Gündelik hayatın her alanında artan ve medya temsillerinde görünür hale gelen şiddet; aileden sokağa ve çalışma ortamlarına kadar kendini gösterebiliyor.
Marta Amati´nin Gizemli Hayatı Sergiyle Anlatılıyor
Marta Amati´nin Gizemli Hayatı Sergiyle Anlatılıyor
İzmir´in önemli simgelerinden Madam Marta Amati´nin hayatı fotoğraf sergisi ve kitaba konu oldu.
Öğrenciler Geleceklerini Bu Öğreti ile Şekillendirecek
Öğrenciler Geleceklerini Bu Öğreti ile Şekillendirecek
Kozmik Bilinçaltı Sembol Dili Ve Mucize Ötesi alanlarında eğitim veren ve binlerce kişinin yaşamında yeni bir yol açan Murat Başaran, Eskişehir, Türkmentokat İlkokulu öğrencileri ile bir araya geldi.
Amatör Olta Balıkçılığı Eğitimi
Amatör Olta Balıkçılığı Eğitimi
Ege Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi tarafından “Amatör Olta Balıkçılığı” eğitimi verilecek. 10-14 Nisan tarihleri arasında yapılacak olan eğitimleri, Doç. Dr. Ali Ulaş ve Doç. Dr. İlker Aydın verecek.
KASİAD ÖZSAKALLI İLE DEVAM DEDİ
KASİAD ÖZSAKALLI İLE DEVAM DEDİ
Karşıyaka Sanayici İş Adamları Derneği (KASİAD) Başkan Süleyman Özsakallı ile devam dedi.
Prof. Dr. Jin, "Ağız ve diş sağlığı hastalıkları dünyada 2,9 milyar insanı etkiliyor”
Prof. Dr. Jin, "Ağız ve diş sağlığı hastalıkları dünyada 2,9 milyar insanı etkiliyor”
Ege Üniversitesi (EÜ) Diş Hekimliği Fakültesi 50. Yıl Etkinlikleri kapsamında “Koruyucu Diş Hekimliği Sempozyumu” gerçekleştirildi. Ege Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Bilim Sanat Amfisinde düzenlenen sempozyuma EÜ Diş Hekimliği Fakültesi Dekan Yardımcıları Prof. Dr. Gülcan Coşkun Akar ve Prof. Dr. Ali Gürkan, akademisyenler ve öğrenciler katıldı.
Genel Müdür Aydın, Kemalpaşa´daki Taşkın Tehlikesini Bertaraf Ettik
Genel Müdür Aydın, Kemalpaşa´daki Taşkın Tehlikesini Bertaraf Ettik
DSİ´den İzmir Kemalpaşalı çiftçilerin yüreklerine su serpen haber. Ocak ayındaki şiddetli yağışlarda bozulan Yiğitler Deresi´nin yatağı sadece 2 ayda yeniden düzenlendi. Binlerce dönüm arazide taşkın riski minimize edildi.
"KRAL ŞAKİR - UZAYDA ŞAMATA İZMİR´DE"
"KRAL ŞAKİR - UZAYDA ŞAMATA İZMİR´DE"
BKM´nin yapımcılığını üstlendiği “Kral Şakir – Uzayda Şamata” 13 – 14 Nisan´da İzmir seyircisiyle buluşacak.
Orçun Kaptan´a Sürpriz Doğum Günü
Orçun Kaptan´a Sürpriz Doğum Günü
Ünlü oyuncu Orçun Kaptan, doğum gününü süpriz bir şekilde yakın arkadaşı Cenk Tunalı´nın sahibi olduğu Tiyatro Kılçık´da sahne de kutladı.
Çocuklar hafta sonu Westpark´ta Kukla Atölyelerinde Eğlendiler!
Çocuklar hafta sonu Westpark´ta Kukla Atölyelerinde Eğlendiler!
Ege´nin en büyük Outlet´i Westpark geçtiğimiz hafta sonu rengârenk görüntülere sahne oldu. 4 Yaş ve üzeri çocuklar kendilerine verilen renkli süngerleri kullanarak birbirinden sevimli el kuklaları yaparak hem eğlenceli vakit geçirdiler, hem de evlerine kendi elleriyle yaptıkları kuklaları götürme şansı elde ettiler.23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı coşkusunu tüm aya yayan Westpark´ta çocuk atölyesi katılımcıları, kendilerini rahatlıkla ifade edebilecekleri bir ortam içinde, yaratıcılıklarını ve hayal güçlerini harekete geçirme fırsatı buluyor.
EÜ´de “100. Yılında 1. Dünya Savaşı ve Türkiye´ye Etkileri”  konferansı
EÜ´de “100. Yılında 1. Dünya Savaşı ve Türkiye´ye Etkileri” konferansı
Cumhurbaşkanı Başdanışmanı İhsan Şener, Ege Üniversitesi´nde I. Dünya Savaşını ve Türkiye´ye etkilerini anlatacak.
Yönetime iki yeni İtalyan üye
Yönetime iki yeni İtalyan üye
İzmir İtalyan Ticaret Odası´nda yapılan genel kurulda mevcut başkan Pietro Alba´nın listesi yeniden seçilirken, yönetim kuruluna iki yeni üye girdi. Çimentaş´tan Paolo Bossi ve Rossi Grubundan Gianpaolo Goldoni, İzmir İtalyan Ticaret Odası yönetimine dahil oldu. Bu değişiklik ile birlikte yeni Yönetim Kurulu, Pietro Alba, Şahika Aşkıner, Paolo Bossi, Rebii Akdurak, Enrico Aliberti, Bülent Akgerman, Işın Yılmaz, Buket Kasalı ve Gianpaolo Goldoni isimlerinden oluştu.
ALİM IŞIK´A İZMİR´DEN KUTLAMA MESAJI
ALİM IŞIK´A İZMİR´DEN KUTLAMA MESAJI
Milliyetçi Hareket Partisi İzmir 2. Bölge Milletvekili adayı Tahsin Kaya, Kütahya´da Milliyetçi Hareket Partisinden (MHP) Kütahya Belediye Başkanlığına seçilen Alim Işık´ı tebrik ederek kutlama mesajı gönderdi.
ŞUBAT AYINDA 34 BİN 25 TAŞIT ALDIK
ŞUBAT AYINDA 34 BİN 25 TAŞIT ALDIK
Şubat ayının motorlu kara taşıtları istatistikleri belli olurken, 34 bin 25 taşıtın trafiğe yeni kayıt yaptırdığı görüldü. Şubat ayı itibarıyla trafiğe kayıtlı toplam taşıt sayısı ise 22 milyon 940 bin 636 oldu.
CLUBBABA KÖYİÇİ YAZA DAMGA VURACAK
CLUBBABA KÖYİÇİ YAZA DAMGA VURACAK
Clubbaba Köyiçi´nde Alaçatı Ot Festivali´yle eşzamanlı olarak, büyük markaların ürünleri 5-6-7 Nisan´da Lokal Pazar´da tüketiciye sunulacak. Alaçatı Sahne´de ise 6 Nisan Cumartesi günü ünlü sanatçı Jabbar sahne alacak.
Havacılık sektöründeki gelişmeler Ege Üniversitesi´nde konuşuldu
Havacılık sektöründeki gelişmeler Ege Üniversitesi´nde konuşuldu
Ege Üniversitesi, Ege Ekonomiyi Geliştirme Vakfı (EGEV), Havacılık ve Uzay Kümelenmesi Derneği (HUKD) ve Sürdürülebilir Havacılık Derneği (SARES) tarafından ortaklaşa düzenlenen uluslararası katılımlı “Sürdürülebilir Havacılık Araştırmaları, Ürün Yaşam Döngüsü Yönetimi (PLM) Çalıştayı”, Atatürk Kültür Merkezi´nde gerçekleştirildi.
7. ACE OF M.I.C.E. AWARDS, ETKİNLİK VE TOPLANTI ÖDÜLLERİ MUHTEŞEM BİR TÖRENLE SAHİPLERİNİ BULDU
7. ACE OF M.I.C.E. AWARDS, ETKİNLİK VE TOPLANTI ÖDÜLLERİ MUHTEŞEM BİR TÖRENLE SAHİPLERİNİ BULDU
Her yıl dünyaca ünlü markaları ve etkinlik profesyonellerini ağırlayan ACE of M.I.C.E. Awards Etkinlik ve Toplantı Ödülleri´nin görkemli töreni önceki akşam Lütfi Kırdar Kongre ve Sergi Sarayı´nda gerçekleşti.
EN ÇOK GÖÇMEN AĞIRLAYAN 14´ÜNCÜ ÜLKEYİZ
EN ÇOK GÖÇMEN AĞIRLAYAN 14´ÜNCÜ ÜLKEYİZ
En çok göçmen sayısına sahip olan 15 ülke belli olurken, Türkiye´nin bu listeye 4,1 milyon kişi ile 14´üncü sıradan girdiği saptandı.
Türk ve Suriyeli çocuklar“Candostu” oldu
Türk ve Suriyeli çocuklar“Candostu” oldu
Sığınmacılar ve Göçmenlerle Dayanışma Derneği (SGDD) Al Farah İzmir Çocuk ve Aile Destek Merkezi ile SGDD İzmir Çok Yönlü Destek Merkezi tarafından, Manisa Yunus Emre Hafsa Sultan İlköğretim Okulu, sığınmacı ve mülteci çocukların sosyal uyumu için bir etkinlik düzenledi.
İzmir´den Ankara´ya Silikon Vadisi Mesajı
İzmir´den Ankara´ya Silikon Vadisi Mesajı
Ege Ekonomiyi Geliştirme Vakfı (EGEV), Ege Üniversitesi, Havacılık ve Uzay Kümelenmesi Derneği (HUKD) ve Sürdürülebilir Havacılık Derneği (SARES) tarafından ortaklaşa düzenlenen uluslararası katılımlı Sürdürülebilir Havacılık Araştırmaları, Ürün Yaşam Döngüsü Yönetimi (PLM) Çalıştayı, Atatürk Kültür Merkezi´nde yapıldı.
Otizmli çocuklar midilli atlarıyla buluştu
Otizmli çocuklar midilli atlarıyla buluştu
Sığınmacılar ve Göçmenlerle Dayanışma Derneği´nin (SGDD) UNICEF işbirliği ile 2016 yılında hayata geçirdiği SGDD Al Farah İzmir Çocuk ve Aile Destek Merkezi, SGDD Çok Yönlü Destek Merkezi ile birlikte 2 Nisan Dünya Otizm Farkındalık Günü´nde otizmli danışan ve ailelerini, “atla terapi” etkinliğinde buluşturdu.
Çarliston Biber
Çarliston Biber
Türkiye genelinde TÜFE´de (2003=100) 2019 yılı Mart ayında bir önceki aya göre yüzde 1,03, bir önceki yılın Aralık ayına göre yüzde 2,27, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 19,71 ve on iki aylık ortalamalara göre yüzde 18,70 artış gerçekleşti. İzmir´de ise TÜFE´de (2003=100) 2019 yılı Mart ayında bir önceki aya göre yüzde 0,88, bir önceki yılın Aralık ayına göre yüzde 2,23, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 19,80 ve on iki aylık ortalamalara göre yüzde 18,96 artış gerçekleşti.
Bosna Hersek Başbakanı´ndan İzmirli Sanayicilere çağrı: “İşbirliklerimizi geliştirelim”
Bosna Hersek Başbakanı´ndan İzmirli Sanayicilere çağrı: “İşbirliklerimizi geliştirelim”
Bosna Hersek Başbakanı Denis Zvizdić Ege Bölgesi Sanayi Odası (EBSO) Başkanı Ender Yorgancılar ´ı ziyaret ederek yeni yatırım fırsatları hakkında bilgi verdi. Başbakan Zvizdić “Bosna Hersek´te yatırım yapılabilecek en önemli sektörler ulaşım, enerji, sanayi, bilgi-iletişim ve turizm. İzmirli Sanayicileri en yakın süre içinde Bosna Hersek´e davet ediyorum, Bosna Hersek yatırım için giderek daha cazip hale geliyor. Türkiye´den Bosna Hersek´e yapılacak yatırımlar için çok doğru bir zaman” dedi. EBSO Başkanı Ender Yorgancılar ise “Bosna Hersek´le ticaret hacminin her geçen gün arttığını bunda imzalanan serbest ticaret anlaşmasının büyük faydasının olduğunu ifade etti.
Minik mucitlerden büyük çözümler
Minik mucitlerden büyük çözümler
Dünyanın en büyük çocuk organizasyonlarından olan, Türkiye´de “Minik Bilim Kahramanları Buluşuyor” ismiyle gerçekleştirilen FIRST® LEGO® League Jr. 5. Türkiye Fuarları başladı. Teması “Mission Moon: Görevimiz Ay” olan fuarlarda minik mucitler Ay´da yaşamın zorluklarını keşfederek çözüm önerileri tasarlayacak. Minik bilim kahramanlarının 7 Nisan 2019 Pazar günü durağı ise TED Denizli Koleji olacak.
ENSİA´DAN YENİ BAŞKANLARA ENERJİ KOOPERATİFİ ÇAĞRISI
ENSİA´DAN YENİ BAŞKANLARA ENERJİ KOOPERATİFİ ÇAĞRISI
Enerji Sanayicileri ve İşadamları Derneği (ENSİA) Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Vatansever, 31 Mart yerel seçimleri sonrasında göreve gelen belediye başkanlarının, yenilenebilir ve temiz enerji kaynaklarına önem vermesi gerektiğini belirterek, “Vatandaşların katılımıyla güçlendirilecek enerji kooperatifleri, yenilenebilir enerji yatırımlarının ivmelenmesinde çok önemli bir araç olabilir” dedi.
DOLAR
5.4345
EURO
6.1114
-Her 4 Amerikalıdan biri mutlaka televizyonda görünüyor. (Sokakta her 4 kişiden 1 imza dağıtıyormuş düşünsenize) -Uyurken televizyon seyrederken yaktığımızdan daha fazla kalori yakıyoruz. (Demekli televizyonla uyutuluyoruz) -Bir karıncanın koku alma yet

İlginç Bilgiler 5
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Kanaatten hiç kimse ölmedi, hırsla da hiç kimse padişah olmadı.

MEVLANA (R.A)
İzmir için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:37 08:19 13:23 15:51 18:10 19:39
Etin pişerken dağılmaması için suyuna birkaç damla sirke koyun. Etin suyunun berrak olması için üstünde oluşan köpüğü bir kevgir ile temizleyin.

Et Yemekleri Tarifleri İle İlgili Püf Noktaları