TBMM GENEL KURULU...
TBMM Genel Kurulu, Başkanvekili Mithat Sancar başkanlığında toplandı. Genel Kurulda, Kapadokya´nın tarihi, kültürel ve doğal dokusunun birlikte korunması, farklı kurumlara ait planlama yetkilerinin kurulacak Kapadokya Alan Başkanlığında toplanmasını öngören Kapadokya Alanı Hakkında Kanun Teklifi ile Turizmi Teşvik Kanunu´nda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Teklifi, kabul edilerek yasalaştı.
Tarih: 25.5.2019 02:02:04

TBMM Genel Kurulu, Başkanvekili Mithat Sancar başkanlığında toplandı. 

Sancar, gündeme geçmeden önce üç milletvekiline gündem dışı söz verdi. 

AK Parti Artvin Milletvekili Ertunç Erkan Balta, yapımı devam eden baraj nedeniyle Yusufeli halkının birçok sorunla karşı karşıya kaldığını, ancak girişimleriyle bu problemleri tek tek çözdüklerini söyledi. 

Yusufeli´nde, hak sahipliği konusundaki sıkıntıların çözümü için ilgili bakanlıklarla görüştüklerini anlatan Balta, kısa sürede çözüme ulaşacaklarını belirtti. Balta, "2 Haziran´da Yusufeli´nde seçimler yenileniyor. Yusufeli´nde inşallah 2 Haziran´da emanet ehlinde kalacak. Yusufeli, doğru kararı verecek." diye konuştu. 

MHP Kırıkkale Milletvekili Halil Öztürk, gençlerin ve sporcuların her alanda desteklenmesi ile teşvik edilmesi; CHP İstanbul Milletvekili İbrahim Özden Kaboğlu ise İnsan Hakları Evrensel Bildirgesi´nin 70. yıldönümü hakkında gündem dışı konuşma yaptı. 

Bu arada Denizli´den gelen bir grup öğrenci ve öğretmen de Genel Kurulu bir süre izledi. 

TBMM Genel Kurulunda, grup başkanvekilleri yerlerinden söz alarak gündemdeki konulara ilişkin değerlendirmelerde bulundu. 

İYİ Parti Grup Başkanvekili Yavuz Ağıralioğlu, Tunceli Belediye Meclisince alınan kararla belediye hizmet binasında bulunan tabelalarda yazılı "Tunceli" ibaresinin değiştirilerek, yerine "Dersim" ibaresinin yazılması kararının alınmasını eleştirdi. 

Ağıralioğlu, şunları söyledi: 

"Bu tip hevesi tolere etme imkanımız yok. Kanunlarımızda açık hükümler var. Bu tür düzenleme yapma salahiyeti TBMM´dedir. Bu mevzuda en küçük bir müsamaha bile göstermeyiz. Resmi yazışmanın Türkçe olduğu anayasada açıktır. Orta zeka seviyesinde herkes okuyunca anlayabilir o hükmü. Bu hükmün inadına davranmak açık olarak ´anayasayı tanımıyorum.´ demektir. Böyle bir yöneticilik yapılmaz. ´Buğdayı organik, nohutu makul fiyatlara yetiştiriyorum, istihdam problemlerini çözüyorum, belediye başkanı olarak makam arabası kullanmıyorum, belediye otobüsüne biniyorum´un sonu ´devlete de meydan okuyorum´ şekline dönüşemez. Herkes işini yapsın. İlgilileri ciddiyetle bu işe müdahaleye, sorumluluğa davet ediyorum." 

MHP Grup Başkanvekili Erkan Akçay, Yüksek Seçim Kurulu´nun (YSK) İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçiminin iptaline ilişkin gerekçeli kararını açıkladığını anımsatarak, AK Parti´nin itirazlarının haklı olduğunun gerekçeli kararda ortaya konulduğunu söyledi. 

Başkanı kamu görevlisi olmayan sandık kurullarının teşkilinin hiçbir hukuki gerekçeyle savunulamayacağına dikkati çeken Akçay, şöyle konuştu: 

"YSK gerekçesinde kamu görevlisi olması gereken sandık kurulu başkan ve üyelerinin listesinin talepte bulunmalarına karşın siyasi partilere verilmediği belirtilmiş, YSK bu konuda ilçe seçim kurullarının görevlerini kanuna uygun olarak yerine getirip getirmediklerinin tespitinin olağanüstü gerekçeyle ortaya çıktığına dikkati çekmiştir. Bu ifade olağanüstü itiraz dilekçesinin meşruluğunu kanıtlar niteliktedir. Yine seçim sonucunun belirlenmesinde en önemli unsurlardan biri olan sayım döküm cetvellerinin 108 sandıkta usulüne uygun olarak düzenlenmediği belirtilmiştir. Bu 108 sandıkta oy kullanan seçmen sayısı 30 bin 281 yani iki aday arasındaki farkın 2 katından fazla. Bu durum seçim sonucunun güvenilirliğini ciddi biçimde zedelemiştir. Netice itibarıyla seçim hukuku bir şekil hukukudur. Seçimlerin hukukiliği ve meşruiyeti kanunda gösterilen emredici şekil kurallarına uyumla sağlanır. Öz olarak söylemek gerekirse İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimlerinin yenilenmesi hukukidir, meşrudur." 

HDP Grup Başkanvekili Hakkı Saruhan Oluç da YSK´nin gerekçeli kararına ilişkin şunları kaydetti: 

"Yüksek Seçim Kurulu, iktidar ittifakından aldığı talimatla halkın iradesine açıkça el koymuştur. YSK´nin bu kararından açık şekilde anlaşılan 7 hakimin seçmen iradesine kurulan tuzağı kabul ettiğidir. Bu kararın hiçbir yerinde oyların çalındığına ilişkin bir ifade bulunmamaktadır. Zorlama bir karardır. Minare çalınmış ama kılıf uydurulamamıştır. ´Hiçbir şey olmasa da bir şey oldu´ kararı olarak hukuk literatürüne geçecek ibretlik bir metindir. Aslında bu seçim iptali gerekçesinden çok, suçüstü yakalanma gerekçesi olarak da tarif edilebilir. Bu hakimlerin yargılanmaları için artık herhangi bir iddianameye de ihtiyaç yoktur. Bu gerekçe, onların yargılanma iddianamesi olabilecek derecededir. Bu cübbesiz hakimlerin yeri aslında Yüce Divan´dır. Derhal istifa etmelidirler." 

CHP Grup Başkanvekili Engin Özkoç, sözlerine görevi sırasında Soğanlı Dağı´nda uçuruma düşen Anadolu Ajansı muhabiri Abdulkadir Nişancı´nın günlerdir süren arama çalışmalarının sonuçlandığını ve cansız bedenine ulaşıldığını belirterek, "Kendisine ve arama çalışmalarında yaşamını yitiren Jandarma Arama Kurtarma Timindeki Astsubay Mustafa Gidergelmez ile Uzman Çavuş Eyüp Kapaklıkaya´ya Allah´tan rahmet, ailelerine başsağlığı diliyorum." ifadelerini kullandı. 

YSK´nin gerekçeli kararına ilişkin de Özkoç, 250 sayfalık rapor içerisinde sandık kurullarının bir oyu bile değiştirdiğine yönelik herhangi bir ifade bulunmadığını söyledi. Özkoç, şu değerlendirmeyi yaptı: 

"Karara şerh koyan, bu hukuksuzluğa dahil olmak istemeyen 4 üyenin ortak noktası, somut bir delilin bulunamayışı ve seçmen iradesinin yok sayılmasıdır. Elimizde tuttuğumuz gerekçeli karar Ekrem İmamoğlu´nun İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı seçildiğinin tespiti ve tescilidir. Bunu tespit ve tescil edenlerden biriyse Yüksek Seçim Kurulu Başkanı Sadi Güven´dir. Yine kazanacağız. Hukuksuzluğa, adaletsizliğe, zorbalığa karşı birleşecek, Ekrem İmamoğlu, milletin adayı olarak yine İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı seçilecektir. Hukuksuzluğa karşı mücadelemiz bununla da kalmayacak, bunun arkasında duranlarla, buna destek olanlarla tarih sayfasında aldıkları yerlerde daima mücadele edecek ve tarihimizin Türkiye Cumhuriyeti´ne yakışır bir şekilde var olması için mücadele edeceğiz." 

AK Parti Grup Başkanvekili Muhammet Emin Akbaşoğlu ise YSK´nin gerekçeli kararında, sandık başkanlarının kamu görevlisi olma zorunluluğuna riayet edilmediği, buna aykırılığın seçimin güvenirliliğine ve dürüstlüğüne halel getirdiği, söz konusu içtihatların farklı bir kanuni düzenlemeye istinaden ortaya çıktığı, aslında yeni kanuni düzenlemenin önceki içtihatları geçersiz kıldığı hususunun tespit edildiğini söyledi. 

18 adet sandıkta sayım döküm cetvelinin hiç bulunmadığının, 90 adet sandıkta ise sayım döküm cetvellerinde sandık kurulu imzalarının yer almadığının tespit edildiğinin altını çizen Akbaşoğlu, şunları kaydetti: 

"Sayım döküm cetveli olmayan veya imzasız olmakla esasen yok hükmünde olan toplam 108 adet sandıktaki oy kullanan seçmen sayısı ise 30 bin 231´dir. Büyükşehir Belediye Başkanlığı için sayım ve döküm cetvelinin düzenlenmediği 18 sandığın 16´sında ilçe belediye başkanlığı ve ilçe belediye meclis üyeliği için sayım döküm cetvelinin düzenlenmiş olduğu gerçeğidir. 90 sandığın 41 tanesinde ilçe belediye başkanlığı için, 47 tanesinde ise ilçe belediye meclis üyeliği için sayım döküm cetvelinin düzenlendiği görülmektedir. Sayım döküm cetvellerindeki bu eksikliklerle sandıkta sandık kurulu başkanlarının kanuna aykırı biçimde belirlenmesinin birlikte değerlendirilmesi neticesinde kanuna aykırılık ve usulsüzlüklerin seçimin güvenilirliğini ve dürüstlüğünü ortadan kaldırması ve seçim sonucuna doğrudan etki etmesi sebebiyle seçimin iptaline ve yenilenmesine karar verilmiştir. 23 Haziran´da yapılacak olan seçimlerde millet iradesiyle sonuç belirlenecektir. Hayırlı olsun." 

Genel Kurulda, İYİ Parti´nin, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu´nun İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener ve Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu´na yönelik bazı sözleri üzerine verdiği Meclis araştırma önergesi üzerine tartışma yaşandı.

İYİ Parti Grup Başkanvekili Yavuz Ağıralioğlu, öneri üzerine yaptığı konuşmada, Soylu´nun 31 Mart Mahalli İdareler Seçimlerine gidilen süreç içinde iktidar partisi aracılığıyla devlet ciddiyetinden uzak siyasi söylemler tercih ettiğini savundu. 

Soylu´nun, İçişleri Bakanı olarak terörle mücadelede yakalanan ritme, güvenlik bürokrasisinin arkasında duruş şekline, güvenlik bürokrasisiyle beraber teröre nefes aldırmayacak şekilde davranmasına teşekkür ettiklerini belirten Ağıralioğlu, "Ama bunca teşekküre rağmen, oradan edindiğiniz itibarı, sırf seçim kazanmak için, sizin siyasi vizyonunuzun hilafına davranan insanları karalama avantajına dönüştürmemelisiniz. İftira, iftiraya teşebbüs edenin üzerine zillet olarak kalır." diye konuştu. 

Ağıralioğlu, Süleyman Soylu´nun ağzından defalarca, "Temel Karamollaoğlu ve Meral Akşener Kandil´le sözleşme imzaladı. Bu sözleşmenin altında imzaları var." vurgusunu dinlediğini söyleyerek, şunları kaydetti: 

"Devlet, devleti yönetenler nezdinde ciddiyetini muhafaza edemezse millet vicdanında ciddiyetinin karşılığını bulamaz. Türk devletinin yöneticiliği, özellikle seçim sathına girildiği andan itibaren görünürlüğü, İçişleri Bakanlığı´dır. İçişleri Bakanı daha çok devletin görünürlüğünü temsil ettiği için, eski Türkiye´de geri çekilir, siyasi angajmanın dışında bağımsızlara tevdi edilirdi. Yeni sistem içerisinde böyle bir imkanınız olmamış olabilir ama Türk devletinin yöneticilerinin devletin vakarına uygun davranma mesuliyeti, mecburiyeti vardır, devlet devlet gibi konuşur. Devletin yöneticisi olanlar, seçimi kazanmak için siyasi rakip gördüklerine her şeyi söylemeyi mubah göremezler." 

CHP Grup Başkanvekili Engin Özkoç, öneri üzerine yaptığı konuşmada, Soylu´nun bir televizyon programında, "Bizim yerimiz CHP´nin tam karşısıdır. O neredeyse biz onun karşısındayız." dediğini savundu. Ayrıca Soylu´nun geçmişte FETÖ, AK Parti ve Cumhurbaşkanı Erdoğan için kullandığı iddia edilen birtakım sözlerini de aktaran Özkoç, "Allah´a bin şükür olsun ki CHP´nin kıyısından geçmemiş." dedi. 

AK Parti Kırıkkale Milletvekili Ramazan Can, Soylu´nun, Türkiye Cumhuriyeti tarihinin en başarılı, en çalışkan bakanı olduğunu ifade etti. Yerli ve milli olan herkesin, Soylu´ya terörle mücadelede destek vermesi gerektiğini vurgulayan Can, "Süleyman Soylu´nun demek istediği şudur. Terörle, PKK´yla mücadele ederken kahraman güvenlik güçlerimizin moral ve motivasyonuna halel getirecek davranışlardan, imalardan, beyanlardan, söylemlerden, görüntülerden siyasi partilerin ve temsilcilerin uzak durması gerektiğini beyan etmiştir. Bu yanlış anlamalara meydan verebilecek davranışlardan ve söylemlerden imtina etmemiz lazım, Sayın Süleyman Soylu´nun dediği de budur." şeklinde konuştu. 

Can, Soylu´nun söz konusu ifadesinin, "Urfa, Adıyaman, Ankara ve İstanbul seçimlerinde bizim desteğimizle belediye alabilirsiniz, batıda size kaybettireceğiz." söylemine karşı söylendiğini ifade etti. 

HDP Grup Başkanvekili Hakkı Saruhan Oluç, partisinin seçimlerdeki taktiğinin iktidar ittifakının, iktidar alanını daraltacak doğrulta olduğunu anlatarak, "Bunu eleştirebilirsiniz ama bunu herhangi bir şekilde bir suçmuş gibi topluma anlatmak, bunun büyük bir vebal yarattığını topluma anlatmak demokratik siyasetten nasibinizi almamış olmanız demektir." diye konuştu. 

Tartışmalar üzerine TBMM Başkanvekili Mithat Sancar, grup başkanvekillerine yeniden söz verdi. 

AK Parti Grup Başkanvekili Muhammet Emin Akbaşoğlu, "Kandil beni destekliyor." diyen bazı belediye başkanlarına verilen destekler ve "Batıda AK Parti ve MHP´ye kaybettireceğiz." şeklindeki stratejik ortaklıklar nedeniyle İçişleri Bakanı Soylu´nun siyasi eleştirilerini ortaya koyduğunu söyledi. 

Akbaşoğlu, "Milletin huzurunda bunlar gündeme gelmiştir ve milletimiz de bununla ilgili kanaatini ortaya koymuştur. Dolayısıyla, olayı kendi bağlamında değerlendirmek ve onu bağlamından kopartarak değerlendirmemek gerekir." diye konuştu. 

CHP Grup Başkanvekili Özkoç, CHP´nin, FETÖ ve tüm terör örgütleriyle ilgili önlerine fatura konulmayan siyasi partilerin TBMM´de önüne fatura konulmasıyla ilgili talepte bulunduğunu, AK Parti´nin buna "evet" demediğini söyledi. 

Özkoç, "Burada ´Terör örgütünün yanında duran, arkasında duran.´ diye hamaset yapmayın. Yüreğinizi de biliyoruz, vicdanınıza da biliyoruz, aklınızı da biliyoruz." şeklinde konuştu. 

İYİ Parti Grup Başkanvekili Ağıralioğlu, 17-25 Aralık´ın, bütün yolsuzlukların ortaya çıktığı önemli bir milat olduğunu öne sürdü. 

Ağıralioğlu, "İthamlar doğrudur kahir ekseriyet, mutlaka birtakım ilaveler yapılmıştır, çıkarılmıştır ama ana şemada ben suiistimalin, yolsuzluğun, usulsüzlüğün, ahlaksızlığın belgelendiğini düşünüyorum. Ama bunların belgelenme şeklinin süreç içerisinde seçime ramak kala, seçim sonucunu değiştirecek bir yargı darbesine dönüştürüldüğünü de ifade ediyorum." dedi. 

Bu ifadeler üzerine Akbaşoğlu, eski CHP Genel Sekreteri Kasım Gülek´ten, merhum Turgut Özal, Süleyman Demirel´e kadar, yıllarca FETÖ´nün anlaşılamadığını ve herkesin, bütün siyasi partilerin referans mektupları yazdığını anımsattı. 

Akbaşoğlu,"Kasım Gülek ile Fetullah Gülen´in arasındaki münasebetlerden tutun bugünlere kadar hangi serencamdan geldiğini bütün hepimiz biliyoruz. Dolayısıyla bunu anlayan AK Parti, bununla mücadele eden AK Parti. Herkes sivil toplum kuruluşu olarak bildiğinde bu münasebetleri devam ettire geldiler. Ancak ne zaman ki yargı darbesiyle 15 Temmuz´da ve bu konuda devleti ele geçirmeye yöneldi, takiyeci bir terör örgütü olduğu ortaya çıktı." ifadesini kullandı. 

Genel Kurulda, AK Parti milletvekillerinin, Kapadokya´nın tarihi, kültürel ve doğal dokusunun birlikte korunması, farklı kurumlara ait planlama yetkilerinin kurulacak Kapadokya Alan Başkanlığı´nda toplanmasını öngören kanun teklifi kabul edilerek yasalaştı. 

Kapadokya Alanı Hakkında Kanun Teklifi´ne göre, Kapadokya´da geçiş dönemi koruma esasları ve kullanma şartları ile meri planlara ve komisyon kararlarına aykırı uygulama yapılamayacak. 

Kapadokya Alan Başkanlığı bu alanda her türlü aykırı uygulamanın giderilmesini sağlamaya, gerektiğinde aykırı uygulamaya konu yapı ve tesisleri yıkma veya yıktırmaya yetkili olacak. 

Kapadokya alanında bulunan Hazine ile kamu kurum ve kuruluşlarının özel mülkiyetindeki taşınmazların satışı, trampası, arsa veya kat karşılığı inşaat yaptırılması, kiraya verilmesi, ön izin verilmesi ve üzerlerinde irtifak hakkı kurulması, devletin hüküm ve tasarrufu altındaki yerlerin kiraya verilmesi, ön izin ve kullanma izni gibi işlemler Kapadokya Alan Başkanlığının uygun görüşüyle yapılacak. Vakıflar Genel Müdürlüğünün idaresi ve denetiminde bulunan mazbut vakıflar ile temsilen yönetilen mülhak vakıflara ait taşınmazlar bu kapsamın dışında tutulacak. 

Kapadokya Alanı´nda yapılacak uygulamalar meri planlar ile geçiş dönemi koruma esasları ve kullanma şartlarına göre yürütülecek. Kapadokya Alanı´nın bütününe ilişkin üst ölçekli plan Kapadokya Alan Başkanlığınca hazırlanacak ya da hazırlatılacak. Bu plan, komisyonun uygun görüşü ve bakan onayı ile yürürlüğe girecek. Üst ölçekli planlara uygun olarak hazırlanan ya da hazırlatılan nazım ve uygulama imar planları ise komisyonun uygun görüşü ve idarenin onayıyla yürürlüğe girecek. Böylece, alandaki plan hazırlık ve onama sürecinde bugüne kadar yaşanan yetki karmaşasının ortadan kaldırılması amaçlanıyor. 

Kapadokya Alanı´nda, Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kanunu ile kültür varlıklarını koruma bölge kurulları ile tabiat varlıklarını koruma bölge komisyonlarına verilen yetki ve görevler Kapadokya Alan Komisyonu tarafından kullanılacak. Komisyon ayrıca, Kapadokya Alanı içinde doğal sit alanlarının tescili, sınır değişiklikleri ve yeniden değerlendirilmesine yönelik karar almaya yetkili olacak. 

Komisyonun, Kapadokya Alanı´nda geçiş dönemi koruma esasları ve kullanma şartları ile meri planlara ilişkin her türlü fiziki ve inşai uygulamaya yönelik karar yetkisi bulunacak. Kamu kurum ve kuruluşları, belediyeler ile gerçek ve tüzel kişiler komisyon kararlarına uymak zorunda olacak. 

Nevşehir İl Özel İdaresi, Kapadokya Alanı sınırları içerisindeki belediyeler, Ürgüp Ticaret ve Sanayi Odası ve Nevşehir Ticaret ve Sanayi Odasının bir önceki yıl kesinleşmiş bütçe gelirlerinden en az yüzde bir oranında ayrılacak paylar, idarece verilecek idari para cezalarından elde edilecek gelirler, Bakanlık Döner Sermaye İşletmesi Merkez Müdürlüğü bütçesinden aktarılacak tutarlar Başkanlığın gelirlerini oluşturacak. 

Başkanlık, faaliyetleri dolayısıyla yapılan işlemler yönünden Harçlar Kanunu ile Belediye Gelirleri Kanunu gereğince alınan harçlardan ve harcamalara katılma paylarından, düzenlenen kağıtlar yönünden damga vergisinden, kendisine yapılan bağış ve yardımlar nedeniyle veraset ve intikal vergisinden, sahip olduğu taşınmazlar dolayısıyla Emlak Vergisi´nden ve tapu ve kadastro döner sermaye hizmet bedelinden muaf olacak. 

Kapadokya Alanı´nın tarihi ve kültürel değerleri ile jeolojik/jeomorfolojik dokusunun ve doğal kaynak değerlerinin korunmasına ve yaşatılmasına yönelik alınan tedbirlere aykırı davranılması halinde 50 bin liradan 200 bin liraya kadar, bu kapsamda olmayan ve Kapadokya´nın mevcut durumunu bozmayan ve yapısal uygulamalar içermeyen konulara ilişkin belirlenecek tedbirlere aykırılık halinde ise 500 liradan 5 bin liraya kadar idari para cezası uygulanacak. İdari para cezası uygulanacak fiiller ile idari para cezasının miktarı Başkanlıkça çıkarılacak yönetmelikle belirlenecek. 

Başkanlık tarafından talep edilmesi halinde Kapadokya Alanı sınırları içerisinde kalan Hazinenin özel mülkiyetindeki veya devletin hüküm ve tasarrufu altındaki taşınmazlar, ormanlık alanlar dahil tahsisli olanların tahsisleri kaldırılarak yasada belirtilen amaçlara uygun olarak kullanılmak üzere bedelsiz olarak idareye tahsis edilecek. 

İdareye ait taşınır ve taşınmazlar devlet malı hükmünde olacak. Bunlar aleyhine suç işleyenler devlet malları aleyhine suç işleyenler gibi cezalandırılacak. Kamu kurum ve kuruluşlarında istihdam edilen devlet memurları, kamuda çalışan sürekli işçiler ile öğretim elemanlarından gerekli nitelikleri taşıyanlar, kendilerinin isteği ve kurumlarının muvafakatiyle idare kadrolarında istihdam edilebilecek. 

TBMM Genel Kurulunda, CHP´nin Danışma Kurulunun toplanamaması üzerine YSK´nin İstanbul seçimlerine yönelik verdiği iptal kararına ilişkin Meclis araştırma önergesi görüşüldü.

CHP grubu adına söz alan Aydın Milletvekili Bülent Tezcan, YSK´nin kararını eleştirerek, "Ortada ne bir iptal gerekçesi var ne de bir gerekçeli karar var, ortada talimatla verilen iptal kararının bahanesi var." görüşünü savundu. 

Gerekçeli kararın muhalefet şerhi kısmına işaret eden Tezcan, "38 sayfalık muhalefet şerhi, özellikle bu karara karşı çıkan, vicdanları temiz ve bu konuda ´Yanlıştır kardeşim, bu olmaz, hukuka aykırı.´ diyen, yargıç gibi davranan vicdanlı hukukçuların, vicdanlı 4 hukukçunun tarihe düştüğü vicdan notudur." ifadelerini kullandı. 

Gerekçeli kararın 38 sayfasının muhalefet şerhi, 98 sayfasında olayların gelişiminin anlatılması, 102 sayfada da iptalle ilgili iddiaların hiçbirisinin hukuki olmadığının anlatıldığını söyleyen Tezcan, 12 sayfanın ise "millet iradesini gasp eden karanlık vicdanların delili" olduğunu söyledi. Tezcan, "Bu kararın hiçbir yerinde çalınan oy yok, bir satır, ´oy çalınmıştır´ ifadesi yok." diye konuştu.

AK Parti grubu adına söz alan Isparta Milletvekili Recep Özel, Tezcan´ın, YSK kararının bir bölümüne "vicdansızlar" diye ayırdığını söyleyerek, şimdi "vicdanlı" diye tabir ettiği 4 hakimi, 2017´de verdikleri bir kararla vicdansızlıkla itham ettiğini hatırlattı. Özel, muhalefetin, YSK kararını okumadığını, anlamak istemedikleri noktadan işe baktıklarını söyledi. 

Özel, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Ben burada karşı oyları olabildiğince eleştirebilirim, acımasızca da eleştirebilirim, eleştireceğiz de. Karşı oyların tamamına bakın, hep 2018 yılından önceki yasal düzenlemeden önceki içtihatlara dayanıyor. 2018 yılı seçim hukuku anlamında, sandık kurulu başkanlığı anlamında bir milattır. 2018 Mart´ından sonra Türkiye´de iki tane seçim yapıldı. Buna benzer bir itiraz YSK önüne gelmemiştir. İlk defa bu seçimde bununla ilgili itirazı, olağanüstü itiraz hakkımızı kullanarak getirdik ve seçim kurullarına ´Kanunun amir hükmünü, sandık kurulu başkanının kamu görevlisinden olması gerektiği amir hükmünü niye uygulamadınız?´ dediğimiz zaman meşru bir gerekçe ortaya koyamadılar, nereden aldıklarını söyleyemediler."

AK Parti Grup Başkanvekili Muhammet Emin Akbaşoğlu ise yerinden söz alarak, Tezcan´ın, AK Parti´lilerin YSK´nin kararını okumadığı şeklinde ithamda bulunduğunu söyledi.

Kararı baştan sona okuduklarını ve notlar çıkardıklarını dile getiren Akbaşoğlu, şunları kaydetti:

"Yüksek Seçim Kurulunun 11 üyesinden 7´sini vicdansız, 4´ünü vicdanlı gibi kabul etmek gerçekten çok talihsizdir. Bir bütün olarak bakmak lazım. Bütün görüşler muhteremdir ama çoğunlukla karar verilir. Ben bu konuda 11 üyeyi de buradan tebrik ediyorum, kendi özgür kanaatlerini ortaya koymuşlar. Dolayısıyla bir talimatla verilen karar yok, 7 aynı düşüncede olan hakimimiz orada kendi müşterek kararlarını, gerekçelerini ortaya koymuşlar, 4 hakimimiz de ayrı ayrı kendi muhalefet şerhlerini ortaya koymuşlar."

MHP Grup Başkanvekili Erkan Akçay, YSK´nin kararındaki en önemli gerekçesinin sandık kurulu başkanlarının tespitindeki kanuna açık aykırılıkları olduğunu ifade etti. 

Akçay, aynı zarftan çıkan 4 pusuladan bir tanesinin iptal edildiği iddialarına da değinerek, "Kanunlar bu kadar açıkken, aynı zarftan çıkan diğer pusulaların da iptalini istemek, YSK´den kanuna aykırı bir karar verilmesini talep etmekten başka bir şey değildir." şeklinde konuştu. 

CHP´nin önergesi üzerine görüşmeler sürerken, CHP Kahramanmaraş Milletvekili Ali Öztunç ile AK Parti Isparta Milletvekili Recep Özel arasında tartışma yaşandı.

Kendisinin tehdit edildiğini söyleyen Öztunç, Özel´den özür dilemesini istedi. Bunun üzerine Genel Kurul´da tartışma yaşandı. 

Tartışmanın uzaması üzerine TBMM Başkanvekili Mithat Sancar birleşime ara verdi. 

TBMM Başkanvekili Sancar, birleşimi açtıktan sonra CHP Kahramanmaraş Milletvekili Ali Öztunç´a söz verdi. AK Parti´li Özel´e konuşması sırasında laf attığını belirten Öztunç, bu durumun diğer hatiplerin de kendisinin de başına geldiğini söyledi.

Bu laf atmalara bir fikirle karşılık verilmesi gerektiğini, tehdit edilemeyeceğini söyleyen Öztunç, "Özel, herkesin duyacağı şekilde ´Seni buraya gömerim.´ diye beni tehdit etti. Bu mesele TBMM´de kapanmıştır ama şahsi olarak kapanmayacaktır. Ben Maraşlıyım, Elbistanlıyım." ifadelerini kullandı.

Mithat Sancar, Genel Kurul´da bulunması halinde Recep Özel´e de söz vereceğini söyledi.

 Kültür, turizm koruma ve gelişim bölgelerinde, turizm merkezlerinde bulunan bakanlık tarafından turizm amaçlı değerlendirilmesinde yarar görülen Hazinenin özel mülkiyetindeki taşınmazlardan Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca uygun görülenler iki ay içerisinde tahsis edilecek. Bu süre içinde tahsisin yapılmaması veya olumsuz görüş bildirilmemesi halinde tahsis yapılmış sayılacak.

AK Parti milletvekillerinin imzasını taşıyan, Turizmi Teşvik Kanunu´nda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Teklifi, TBMM Genel Kurulunda kabul edilerek kanunlaştı.

Kanuna göre, sektör temsilcisinin bulunamadığı hallerde Kültür ve Turizm Bakanlığının üç kontrolörü yerine iki kontrolörün katılımıyla Sınıflandırma Komisyonu oluşturulabilecek. 

Kültür ve Turizm Bakanlığınca tahsis edilen kamu taşınmazları üzerinde yer alan turizm tesislerinde çalışan personelin konaklama ihtiyaçlarının giderilmesi ve yaşam kalitelerinin artırılması için tahsis edilecek "personel lojmanı alanı" ibaresinin yasal tanımı yapılacak. Böylece turizmdeki nitelikli personelin konaklama ihtiyacının giderilmesi ve dolaylı olarak müşteri memnuniyetinin sağlanması hedefleniyor.

Personel lojmanı alanı, "Bakanlık tarafından turizm tesisi yapılmak amacıyla yatırımcılara tahsis edilen taşınmazların üzerinde yer alan turizm tesislerinde çalışan personelin sadece konaklama ihtiyaçlarının giderilmesi ve yaşam kalitelerinin artırılması amacıyla; yardımcı hizmet ünitelerinin gerçekleştirilmesi için tahsis edilen, turizm tesisi için tahsis edilen alanın dışında kalan ve bu alana bitişik olmayan, denize cephesi bulunmayan ve imar planlarında bu amaçla ayrılan turizm tesis hizmet alanlarını ifade eder." şeklinde tanımlanacak.

Kültür, turizm koruma ve gelişim bölgelerinde, turizm merkezlerinde bulunan, bakanlık tarafından turizm amaçlı değerlendirilmesinde yarar görülen ve ilgili bakanlığa bildirilen taşınmazlardan, kamu hizmetlerinde kullanılanlar ile üzerinde irtifak hakkı tesis edilmiş olanlar hariç olmak üzere, Hazinenin özel mülkiyetinde bulunan taşınmazlardan Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca uygun görülenler iki ay içerisinde tahsis edilecek. Bu süre içinde tahsisin yapılmaması veya olumsuz görüş bildirilmemesi halinde tahsis yapılmış sayılacak.  

Tapuya tescili mümkün olan devletin hüküm ve tasarrufu altındaki tescil harici yerler ile kapanan yollar ve yol fazlaları ise talep tarihinden başlayarak en geç bir ay içinde Hazine adına tescil edilecek ve tescili müteakip yine aynı usulle bakanlığa tahsis yapılacak.

Kültür ve turizm koruma ve gelişim bölgeleri ve turizm merkezlerinin ilgili kamu kuruluşlarınca öncelikle tamamlanması zorunlu olan altyapı ihtiyaçlarına, atık su arıtma tesisi ve katı atık bertaraf tesisleri de ekleniyor.

Kültür ve turizm koruma ve gelişim bölgeleri ile turizm merkezleri sınırları içinde bu bölge ve merkezlere hizmet verecek alanlarda, turizmin gelişmesi amacıyla yol, su, kanalizasyon, atık su arıtma tesisi, katı atık bertaraf tesisi gibi altyapı yatırımları Kültür ve Turizm Bakanlığınca yapılabilecek, yaptırılabilecek ve bu amaçla ödenek aktarılabilecek. İlgili kamu kurum ve kuruluşlarınca yapılanlar devralınabilecek ve bu tesisler bakanlık tarafından işletilebilecek ve işlettirilebilecek.

Kanunla, Turizmi Teşvik Kanunu´nda yer alan ve Türk bayrağı çekemeyen deniz turizmi araçlarının Türkiye karasularında ticari faaliyette bulunabilmelerine imkan veren düzenleme kaldırılıyor.

Yabancı bayraklı yatlar, gezi spor ve eğlence amacıyla kullanılmak üzere Türk ve yabancı uyruklu kişilere kiraya verilemeyecek.

Türk bayraklı deniz turizmi araçlarının gezi, spor ve eğlence amacıyla kullanılması yolcu taşımacılığı sayılmayacak.

Turizmi Teşvik Kanunu´na ve uygulanmasına ilişkin yönetmeliklerde gösterilen koşullara uymayan belgeli yatırım ve işletmenin yanı sıra deniz turizmi araçlarının belge sahiplerine de kanunun ceza maddeleri uygulanacak.

Belge sahibine, turizm yatırım ve işletmelerinin idare ve işletilmelerinde kusur, aksaklık ve eksikliklerin tespiti, tesisin isim değişikliğine ilişkin başvuruda bulunulmaması ve tesis tür ve sınıfının yazı, reklam, afiş, broşür ve benzeri araçlarla tüketiciye yanıltıcı şekilde tanıtılması durumlarında Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından uyarma cezası verilecek. 

Turizm yatırım ve işletmelerinin idare ve işletilmelerinde kusur, aksaklık ve eksikliklerin tespiti ile tesisin isim değişikliğine ilişkin başvuruda bulunulmaması durumlarından uyarma cezasıyla birlikte eksikliğin niteliği ve tesisin bulunduğu bölge dikkate alınarak eksikliğin giderilmesi için altı ayı geçmemek üzere süre verilecek. 

Kanunla sektörde para cezaları da yeniden düzenleniyor.

Belge sahibine, turizm yatırım ve işletmelerinin idare ve işletilmelerinde kusur, aksaklık ve eksikliklerin tespiti ile tesisin isim değişikliğine ilişkin başvuruda bulunulmaması durumlarında verilen uyarma cezası ve eksikliğin giderilmesi için verilen süreye rağmen, bu süre içinde kusur, aksaklık veya eksikliklerin giderilmediğinin tespiti veya verilen uyarma cezasının tebliği tarihinden itibaren bir yıl içinde aynı bentlere göre yeni uyarma cezasını gerektiren kusur, aksaklık veya eksikliklerin tespiti halinde 8 bin 500 lira idari ceza uygulanacak.

Tesis tür ve sınıfının yazı, reklam, afiş, broşür ve benzeri araçlarla tüketiciye yanıltıcı şekilde tanıtılması nedeniyle verilen uyarma cezasına rağmen 19 gün içerisinde yanıltıcı tanıtıma son verilmemesi halinde 14 bin Türk lirası idari para cezası verilecek.

Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından istenilen bilgi ve belgelerin verilen süre içerisinde gönderilmemesi veya eksik gönderilmesi ya da yanıltıcı bilgi veya belge verilmesi hallerinde 8 bin 500 Türk lirası ceza uygulanacak.

Müşteriye taahhüt edilen hizmetin verilmemesi veya eksik verilmesi halinde 8 bin 500 lira idari para cezası verilecek.

Konaklama tesislerinde, işletme tarafından taahhüt edilmesine rağmen müşterinin konaklatılmaması veya bu hizmetin yakın çevrede aynı konum, tür ve sınıfta bir işletmede verilmesinin sağlanmaması hallerinde hizmetin sağlanamadığı her bir oda için 8 bin 500 Türk lirası idari para cezası uygulanacak.

Kültür ve Turizm Bakanlığına bilgi vermeksizin yatırım veya işletmenin tümünün devredilmesi, kiraya veya işletmeciye verilmesi hallerinde 8 bin 500 lira idari para cezası uygulanacak. 

İşletme sahibi veya sorumlusu ya da personelin kastı veya ihmali nedeniyle müşteriye karşı suç işlendiğinin yargı kararı ile tespiti halinde 8 bin 500 lira idari para cezası uygulanacak.

Deniz turizmi araçlarının belgesinde belirtilen tür ve kapasiteye aykırı olarak faaliyette bulunması halinde 10 bin lira idari para cezası verilecek. 

Turizm amaçlı sportif faaliyet iznine sahip olan işletmenin Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından belirlenen koşullara aykırı olarak faaliyette bulunması halinde 10 bin lira idari para cezası uygulanacak. Onaylı fiyat tarifelerinin üzerinde fiyat uygulanması halinde fazladan alınan ücretin 20 katı idari para cezası uygulanacak. 

Turizm işletmesi belgesi olmaksızın faaliyette bulunan deniz turizmi araçları işletmecileri ile izinsiz olarak turizm amaçlı sportif faaliyette bulunan turizm işletmecilerine bakanlıkça 10 bin lira idari para cezası verilecek. 

İdari para cezaları her takvim yılı başından geçerli olmak üzere o yıl için Vergi Usul Kanunu uyarınca tespit ve ilan edilen yeniden değerleme oranında artırılarak uygulanacak. Verilen idari para cezaları, tebliğinden itibaren bir ay içinde ödenecek.

Kanunla, turizm yatırım veya işletmesi belgesinin hangi durumlarda Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından iptal edileceği de düzenleniyor. 

Turizm yatırım veya işletmesi belgesi şu durumlarda Bakanlık tarafından iptal edilecek: 

- Turizm belgesinde belirtilen belge sahibinin ya da işletmecinin değişmesi halinde Bakanlıkça verilen sürede uygun evrakın sunulmaması veya bu kapsamda belge sahibi değişikliğinin uygun görülmesine rağmen yükümlülüklerin yerine getirilmemesi

- Bakanlık tarafından verilen sürede işletme iznine esas belgenin gönderilmemesi

- İşletmeye açılan turizm yatırım belgeli tesise ilişkin işletme iznine esas belgenin Bakanlıkça verilen süre içerisinde gönderilmemesi veya bu tesislerde yapılan denetimde tespit edilen eksikliklerin bakanlık tarafından verilen sürede giderilmemesi nedeniyle kısmi turizm işletmesi veya turizm işletmesi belgesi düzenlenememesi

- Tür, sınıf veya kapasite değişikliği nedeniyle tesisin turizm yatırım veya turizm işletmesi belgesinin yeniden düzenlenmesinin uygun görülmesi durumunda, belge düzenlenmesi için ilgili madde hükmü uygulanmasına rağmen yükümlülüklerin yerine getirilmemesi 

- Belgelendirilmeye esas olan ilgili kurum veya kuruluştan alınan işletme iznine esas belgenin geçerliliğini yitirmesi veya iptal edilmesi

- Yapılan denetim ya da sınıflandırma çalışması sonucunda niteliklerin önemli ölçüde kaybedilmiş olduğunun tespit edilmesi 

- Kamu taşınmazı üzerinde gerçekleştirilen yatırım ve işletmelerde, taşınmazın kullanım hakkına esas iznin iptal edilmesi

- İşletme faaliyetine son verilmesi 

- Tesisin belgelendirildiği türdeki faaliyetine son verilerek belgelendirilebilecek türler dışında faaliyet gösterilmesi 

- Belge sahibinin belge iptalini talep etmesi

- Turizm yatırım belgesinde belirtilen işletmeye açılma süresi sona ermeden süre uzatımı veya turizm işletmesi belgesi düzenlenmesine ilişkin başvuruda bulunulmaması. 

Ormanlık alanlar üzerinde bulunan ve Orman Genel Müdürlüğü sabit kıymetlerine alınan tesislerden konaklama amaçlı kullanılması mümkün olanlar ile içerisinde her tür ve kapasitede konaklama tesisi bulunan mesire yerlerini tahsis etmeye, gelirleri Orman Genel Müdürlüğüne ait olmak üzere Kültür ve Turizm Bakanlığı yetkili olacak. 

Bu kapsamda kalan yerlerin Kültür ve Turizm Bakanlığına tahsisi ile bakanlık tarafından yatırımcılara tahsis edilmesinde Turizmi Teşvik Kanunu´nun ilgili maddelerinin hükümleri uygulanacak. 

Su altında korunması gerekli kültür ve tabiat varlıklarının bulunduğu bölgelerden Kültür ve Turizm Bakanlığınca belirlenen yerlerde turizm ve sportif amaçlı dalış yapılabilecek. 

Askeri yasak bölgeler ve güvenlik bölgelerinde ise Milli Savunma Bakanlığının uygun görüşü alınarak turizm ve sportif amaçlı dalış yapılabilecek. Buna ilişkin usul ve esaslar, Milli Savunma Bakanlığının uygun görüşü alınarak, Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından yürürlüğe konulacak yönetmelikle belirlenecek.

AK Parti Grup Başkanvekili Muhammet Emin Akbaşoğlu, teklifin kabulünün ardından yaptığı konuşmada, Genel Kurul´da bu hafta iki kanun teklifinin görüşülerek Meclis iradesiyle kabul edildiğini dile getirdi. Tüm siyasi partilere ve milletvekillerine katkılarından dolayı teşekkür eden Akbaşoğlu, gelecek hafta Genel Kurul´da hem "Torba" kanun teklifinin hem de Askeralma Kanunu Teklifinin görüşülebileceğini söyledi.

Daha sonra TBMM Başkanvekili Mithat Sancar, birleşimi 27 Mayıs Pazartesi saat 14.00´te toplanmak üzere kapattı.

 
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: TBMM GENEL KURULU
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
2020 YILI BÜTÇESİ PLAN VE BÜTÇE KOMİSYONU
2020 YILI BÜTÇESİ PLAN VE BÜTÇE KOMİSYONU
TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda, Ticaret Bakanlığı ile bağlı kuruluşlarının 2020 yılı bütçe görüşmeleri başladı.
CHP´li Kılıç: “8 aylık Ali Emir bebeğin ölümünden kim sorumlu?”
CHP´li Kılıç: “8 aylık Ali Emir bebeğin ölümünden kim sorumlu?”
CHP İzmir Milletvekili ve KİT Komisyonu Üyesi Av. Sevda Erdan Kılıç, İstanbul´da özel bir hastanede ihmaller zinciri sonucu hayatını kaybeden 8 aylık Ali Emir bebeğin durumu ile ilgili Sağlık Bakanı Fahrettin Koca´nın yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığına sunduğu yazılı soru önergesi hakkında yazılı açıklama yaptı.
CHP´li Sındır´a NATO Parlamentosu´nda önemli görev
CHP´li Sındır´a NATO Parlamentosu´nda önemli görev
CHP İzmir Milletvekili Prof. Dr. Kamil Okyay Sındır, NATO Parlamenterler Asamblesi Bilim ve Teknoloji Komisyonu bünyesinde yer alan Teknoloji Trendleri ve Siber Güvenlik Komisyonu Başkan Yardımcılığı´na seçildi.
ÇOCUKLARIMIZ ÇÜRÜK BİR FETÖ BİNASINA MECBUR BIRAKILDI!
ÇOCUKLARIMIZ ÇÜRÜK BİR FETÖ BİNASINA MECBUR BIRAKILDI!
Torbalı´da çürük bir binada eğitim-öğretime devam eden okulu meclis gündemine taşıyan CHP İzmir Milletvekili Murat Bakan, “Tüm gelişmişlik düzeyini ve kalkınma politikasını ‘inşaat´ üzerine kuran AKP, Aladağ´daki yurt yangınından ders almayan zihniyet, çocuklarımızı ve öğretmenlerimizi yangın merdiveni olmayan çürük bir FETÖ binasına mecbur bırakmış!” dedi.
MUHALEFETE BIÇAKLI TEHDİT
MUHALEFETE BIÇAKLI TEHDİT
23 Haziran´da gerçekleşen İstanbul seçimleri öncesinde birçok medya kuruluşu sokak röportajları yapmıştı. İstanbul Times TV adlı bir yerel haber kanalına Reis Boz adlı bir vatandaşımız röportaj vermiş, röportajın sosyal medyada hızla yayılmasının ardından ise Reis Boz´un evinin duvarına ismi yazılarak yanına bir bıçak saplanmıştı.
Kaybolan silahlarla birlikte ruhsatlar da yok!
Kaybolan silahlarla birlikte ruhsatlar da yok!
TRT İzmir Bölge Müdürlüğü´nde kuruma ait 10 adet silahın ortadan kaybolduğunu açıklayan CHP İzmir Milletvekili Atila Sertel, silahlarla birlikte ruhsatlarının da götürüldüğü bilgisini edindiğini söyledi.
CHP´Lİ BAKAN: ASIL BEKA SORUNU KÜRESEL İKLİM KRİZİDİR!
CHP´Lİ BAKAN: ASIL BEKA SORUNU KÜRESEL İKLİM KRİZİDİR!
TBMM Çevre Komisyonu ve CHP Sözcüsü İzmir Milletvekili Murat Bakan, 5 Haziran Dünya Çevre Günü kapsamında bir açıklama yaptı. İklim kriziyle mücadele için çağrı yapan CHP´li Bakan, “İnsan eliyle ekosistemi bozuyor, canlı ve cansız doğayı katlediyoruz! Yaşam bizden yardım bekliyor!
CHP´Lİ BAKAN, ‘KRİZ VATANDAŞIN GIRTLAĞINA ÇÖKTÜ!´
CHP´Lİ BAKAN, ‘KRİZ VATANDAŞIN GIRTLAĞINA ÇÖKTÜ!´
SGK aylık sigortalı sayısı istatistiklerini, Aralık 2018´den beriaçıklamıyor. CHP İzmir Milletvekili Murat Bakan, konuyu TBMM gündemine taşıdı. Bakan, CİMER üzerinden Bilgi Edinme Başvurusu da yaptı ancak başvurusu beklemeye alındı.
Paralı poşet uygulamasında amaç gelir elde etmek mi? Çevreyi korumak mı? Yeni yönetmelik taslağı neden ertelendi?
Paralı poşet uygulamasında amaç gelir elde etmek mi? Çevreyi korumak mı? Yeni yönetmelik taslağı neden ertelendi?
İstanbul Milletvekili Emine Gülizar EMECAN; 1 Ocak 2019 tarihinde yürürlüğe giren paralı poşet uygulamasına dair Çevre ve Şehircilik Bakanı Sayın Murat KURUM´un yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığı´na yazılı bir soru önergesi verdi.
HAYVAN HAKLARININ ARAŞTIRILMASI KOMİSYONU...
HAYVAN HAKLARININ ARAŞTIRILMASI KOMİSYONU...
TBMM Hayvan Haklarının Araştırılması Komisyonu, AK Parti Tekirdağ Milletvekili Mustafa Yel başkanlığında toplandı.
CHP Genel Başkan Yardımcısı Muharrem Erkek, 250 sayfa içerisinde bir cümle izahı yok.
CHP Genel Başkan Yardımcısı Muharrem Erkek, 250 sayfa içerisinde bir cümle izahı yok.
CHP GENEL BAŞKAN YARDIMCISI MUHARREM ERKEK´İN BASIN AÇIKLAMASI
CHP İstanbul Milletvekili Özgür Karabat, İstanbul´da Zemin Çatırdıyor
CHP İstanbul Milletvekili Özgür Karabat, İstanbul´da Zemin Çatırdıyor
CHP İstanbul Milletvekili Özgür Karabat, İstanbul´da sık sık gündeme gelmeye başlayan bina yıkımları, toprak kaymaları ve zemin çatlamalarına dikkat çekmek için konuyu TBMM gündemine taşıdı. Konuyla ilgili 20 milletvekilinin imzasını taşıyan araştırma önergesini TBMM Başkanlığına sunan Karabat, yıkımların yaşandığı bölgelerin incelenmesini ve bir an önce önlem alınması gerektiğini söyledi.
CHP´Lİ AHMET KAYA: KOTA VE KONTENJAN UYGULAMASI ÇAY ÜRETİCİSİNİ MAĞDUR EDİYOR
CHP´Lİ AHMET KAYA: KOTA VE KONTENJAN UYGULAMASI ÇAY ÜRETİCİSİNİ MAĞDUR EDİYOR
Çay sezonunun başlamasıyla birlikte geçtiğimiz günlerde Tarım ve Orman Bakanlığı 2019 yılı yaş çay alım fiyatını 2 lira 90 kuruş taban fiyat, 13 kuruş destekleme primi ile birlikte 3 lira 3 kuruş olarak açıklamıştır.
AVUKATLARIN KİLİTLENDİĞİ HARMANDALI GGM MECLİS GÜNDEMİNDE!
AVUKATLARIN KİLİTLENDİĞİ HARMANDALI GGM MECLİS GÜNDEMİNDE!
CHP İzmir Milletvekili Avukat Murat Bakan, hak ihlalleri ile anılan Harmandalı Geri Gönderme Merkezi´nde avukatların kilitli tutulmasını TBMM gündemine taşıdı.
CHP´li Sındır´dan, 19 Mayıs 1919´un 100. Yıldönümünde Gaziler için anlamlı kanun teklifi
CHP´li Sındır´dan, 19 Mayıs 1919´un 100. Yıldönümünde Gaziler için anlamlı kanun teklifi
CHP İzmir Milletvekili Kamil Okyay Sındır, gaziler arasındaki aylık eşitsizliğin giderilmesi, gazi aylıklarının ek göstergesinin yükseltilerek, yaşam standartlarının iyileştirilmesi, Toplu konutlardan faizsiz kredi olanağıyla yararlanmaları ve gazilerin aile fertlerinin kamuda istihdam edilmeleri için TBMM Başkanlığı´na kanun teklifi verdi.
CHP´Lİ AHMET KAYA: ESENLER BELEDİYE BAŞKANINA TRABZON´U VE TRABZONLULARI İYİ TANISIN DİYE KİTAP GÖNDERDİ
CHP´Lİ AHMET KAYA: ESENLER BELEDİYE BAŞKANINA TRABZON´U VE TRABZONLULARI İYİ TANISIN DİYE KİTAP GÖNDERDİ
Hepimiz biliyoruz ki; Ekrem İmamoğlu İstanbul Belediye Başkanlığı seçimlerini hakkıyla kazandı, alnının teriyle, emeğiyle, sevgiyle kazandı.
CHP´Lİ FAİK ÖZTRAK: DAMADIN GÜVEN SAĞLAMASI İÇİN NOBEL ÖDÜLLÜ OLMASI LAZIM
CHP´Lİ FAİK ÖZTRAK: DAMADIN GÜVEN SAĞLAMASI İÇİN NOBEL ÖDÜLLÜ OLMASI LAZIM
CHP Ekonomi Masası üyeleri, İstanbul Perpa Ticaret Merkezi´nde iş insanlarıyla buluştu. CHP Ekonomi Masası Başkanı Faik Öztrak başkanlığındaki heyette, Genel Başkan Yardımcıları Aykut Erdoğdu, Lale Karabıyık, Fethi Açıkel ile birlikte, CHP İstanbul Milletvekili Akif Hamzaçebi ve Antalya Milletvekili Çetin Osman Budak yer aldı.
CHP´Lİ FAİK ÖZTRAK, O SANIĞA HABER YOLLAYAN BAKANLAR KİM?
CHP´Lİ FAİK ÖZTRAK, O SANIĞA HABER YOLLAYAN BAKANLAR KİM?
HİÇ BİR İKTİDAR, EKONOMİYE VE MİLLETİN GERÇEK GÜNDEMİNE BU KADAR İHANET ETMEMİŞTİR
İYİ PARTİLİ ÖZDAĞ; Fener Rum Patriği, yetkisini aşıyor ve kanunları yok sayıyor.
İYİ PARTİLİ ÖZDAĞ; Fener Rum Patriği, yetkisini aşıyor ve kanunları yok sayıyor.
İYİ Parti İstanbul Milletvekili Ümit Özdağ, Mecliste düzenlediği basın toplantısında, Fener Rum Patriği Bartholomeos´un, Muğla´nın Yatağan ilçesindeki tarihi bir kalıntıya papaz atamasını eleştirerek, "Fener Rum Patriği, bir süreden beri Türkiye´de çeşitli il ve ilçelere metropolitler atıyor. Patriğin atama yaptığı yerlerde bir tane bile Rum yok. Cemaati olmayan yerlere papaz atanıyor ve buralarda düzenli ayinler yapılıyor. Ayine katılımı Yunanistan´dan gelen kişiler sağlıyor." değerlendirmesinde bulundu.
CHP´Lİ MAHMUT TANAL: BUGÜN HAYATTA OLMAYABİLİRDİM
CHP´Lİ MAHMUT TANAL: BUGÜN HAYATTA OLMAYABİLİRDİM
CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal, vatandaş, Atatürk tişörtü ile TBMM´ye giremezken, terör örgütü üyeleri ve terör örgütü bağlantısı olan şahısların kesici, delici aletlerle makamına gelebildiğini belirterek, "Hedef seçildiğimi düşünüyorum. Makam odam kalabalık olmasa bugün hayatta olmayabilirdim." dedi.
HKP´nin Tank Palet Fabrikası´nın özelleştirilmesine karşı açtığı davayı Danıştay red etti
HKP´nin Tank Palet Fabrikası´nın özelleştirilmesine karşı açtığı davayı Danıştay red etti
Halkın Kurtuluş Partisi´nin (HKP), Sakarya Arifiye´de ki Tank Palet Fabrikası´nın özelleştirilmesine karşı Danıştay´a açtığı yürütmeyi durdurma ve iptal istemli davayı red etti.
CHP´Lİ BEKO: BU KORKUNÇ DÜZEN DAHA KAÇ CAN ALACAK?
CHP´Lİ BEKO: BU KORKUNÇ DÜZEN DAHA KAÇ CAN ALACAK?
CHP İzmir Milletvekili Kani Beko, Soma´da 301 madencinin katledildiği olayın 5´inci yıldönümünde ülkede hiçbir şeyin değişmediğini ve ilk günden bu yana katliamın faillerinin belli olduğunu söyledi.
CHP´Lİ LALE KARABIYIK: ANNELER ŞİDDET, İŞSİZLİK VE YOKSULLUKLA MÜCADELE EDİYOR!
CHP´Lİ LALE KARABIYIK: ANNELER ŞİDDET, İŞSİZLİK VE YOKSULLUKLA MÜCADELE EDİYOR!
CHP Kadın Politikalarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı ve Bursa Milletvekili Lale Karabıyık, Anneler Günü nedeniyle yaptığı basın açıklamasıyla Türkiye´de kadın olmanın acı gerçeğini gözler önüne serdi.
ÇAĞDAŞ YAŞAMI DESTEKLEME DERNEĞİ GENEL MERKEZİ VE  TÜM ŞUBELERİNDEN YSK´YA
ÇAĞDAŞ YAŞAMI DESTEKLEME DERNEĞİ GENEL MERKEZİ VE TÜM ŞUBELERİNDEN YSK´YA
Seçimlerin hukuka uygun şekilde yapılması, demokrasinin tartışmasız temel şartıdır. Türkiye´de seçimler 1950 yılından beri demokrasiye uygun şekilde yapılmış, herhangi bir tartışma yaşanmamıştır.
ÇÖP SORUNU MECLİS GÜNDEMİNDE
ÇÖP SORUNU MECLİS GÜNDEMİNDE
Doğu Karadeniz Bölgesi´nde katı atıkların düzensiz bertaraf edilmesi ve gelişigüzel vahşi depolama yöntemlerinin uygulanması bölgenin uzun süredir çözüm bekleyen önemli bir çevre sorunudur.
MUHARREM İNCE´DEN YSK´YA: “ALDIĞINIZ KARARLA SİZ KENDİNİZİ HEDEF YAPTINIZ”
MUHARREM İNCE´DEN YSK´YA: “ALDIĞINIZ KARARLA SİZ KENDİNİZİ HEDEF YAPTINIZ”
MUHARREM İNCE YSK´YI TOPA TUTTU
HKP´den İmamoğlu´na destek!
HKP´den İmamoğlu´na destek!
Yüksek Seçim Kurulu´nun, 7´ye karşı 4 oyla İstanbul seçimlerini iptal edip yeniden seçim kararını vermesinin ardından Halkın Kurtuluş Partisi (HKP)´den dikkat çeken bir açıklama geldi.
CHP´Lİ ÖZGÜR KARABAT; DEMOKRASİYE DARBE İNDİRİLDİ
CHP´Lİ ÖZGÜR KARABAT; DEMOKRASİYE DARBE İNDİRİLDİ
TBMM Avrupa Birliği Uyum Komisyonu´nun Cumhuriyet Halk Partili Üyeleri, Bugün Avrupa Günü vesilesiyle TBMM´de bir basın toplantısı düzenledi. Anayasa Komisyonu Üyesi İbrahim Özden Kaboğlu´nun da katıldığı açıklamada İstanbul seçimlerine geniş yer verildi. İstanbul Milletvekili Özgür Karabat, seçimlere ilişkin çarpıcı açıklamalar yaptı.
CHP GRUP BAŞKANVEKİLİ ÖZKOÇ: BAHÇELİ YOK HÜKMÜNDEDİR
CHP GRUP BAŞKANVEKİLİ ÖZKOÇ: BAHÇELİ YOK HÜKMÜNDEDİR
CHP Grup Başkanvekili Engin Özkoç, 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve eski Başbakan Ahmet Davutoğlu´nun Yüksek Seçim Kurulunun (YSK) İstanbul seçiminin yenilenmesi kararına yönelik paylaşımlarına ilişkin, "Hem Sayın Abdullah Gül´ün hem de Sayın Davutoğlu´nun açıklamaları çok dikkat çekicidir ve önemlidir. İktidar partisinin bir zaman başbakanlığını, cumhurbaşkanlığını, milletvekilliğini yapmış bütün kesimlerden bu alınan kararın hiçbir vicdana sığmayacağı, Türkiye Cumhuriyeti´ni itibarsız, hukuksuz bir konuma sokacağı konusundaki uyarılar dikkate alınmalıdır." dedi.
CHP SÖZCÜSÜ FAİK ÖZTRAK´IN BASIN TOPLANTISI
CHP SÖZCÜSÜ FAİK ÖZTRAK´IN BASIN TOPLANTISI
6 Mayıs 2019 Türk demokrasi tarihine kara bir gün olarak geçti.
CHP PARTİ MECLİSİ´NDEN DEMOKRASİ VE ÖZGÜRLÜK BİLDİRGESİ
CHP PARTİ MECLİSİ´NDEN DEMOKRASİ VE ÖZGÜRLÜK BİLDİRGESİ
6 Mayıs 2019 ülkemizin demokrasi tarihine kara bir gün olarak geçmiştir. Bu tarih hiç unutulmayacaktır.
KILIÇDAROĞLU´NDAN İLK AÇIKLAMA
KILIÇDAROĞLU´NDAN İLK AÇIKLAMA
YSK´NIN AÇIKLAMASINA PARTİ GENEL MERKEZİ GİRİSİNDE BEKLEYEN GAZETECİLERE DEĞERLENDİRMEDE BULUNDU
Ünlü İsimler Ekrem İmamoğlu´nun Çağrısına Sessiz Kalmadı
Ünlü İsimler Ekrem İmamoğlu´nun Çağrısına Sessiz Kalmadı
YüksekSeçimKurulu´nun İstanbul seçimleriniiptaletmekararıalmasındansonrakonuşmagerçekleştirenEkremİmamoğlu ‘´Artıkherkeskonuşacaksanatçılarkonuşacak.´´ Şeklindekiçağrısındansonrapekçokünlüisimsosyalmedyahesabıüzerindenpaylaşımyapmayabaşladı.
CHP´Lİ BEKO; AKP İKTİDARI, YARGIYI BASKI ARACI OLARAK KULLANIYOR!
CHP´Lİ BEKO; AKP İKTİDARI, YARGIYI BASKI ARACI OLARAK KULLANIYOR!
Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İzmir Milletvekili Kani Beko, TARİŞ´te sendikalı oldukları iddiasıyla işten atılan işçilere açılan davada, 1 yıl 3 ay hapis cezası verilmesine tepki gösterdi. Beko, “Bir ceza verilecekse işçiye sendikalaşma izni vermeyen ve Anayasa´yı ihlal eden işverene verilsin. Bu karar siyasi bir karardır!” dedi.
CHP´Lİ FAİK ÖZTRAK, SUSTUĞUNUZ BUYSA KONUŞTUĞUNUZ NE OLACAK
CHP´Lİ FAİK ÖZTRAK, SUSTUĞUNUZ BUYSA KONUŞTUĞUNUZ NE OLACAK
CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Faik Öztrak, bugün CHP Genel Merkezi´nde düzenlediği basın toplantısında şunları söyledi:
CHP´Lİ BAKAN: DENİZLER TEMİZ, ORKİNOSLAR ÖZGÜR KALSIN!
CHP´Lİ BAKAN: DENİZLER TEMİZ, ORKİNOSLAR ÖZGÜR KALSIN!
Çevre Komisyonu Üyesi ve partisinin komisyon sözcüsü CHP İzmir Milletvekili Murat Bakan, mahkemenin kaldırılmasına hükmettiği ancak kararın uygulanmadığı balık çiftliklerini TBMM gündemine taşıdı. Bakan, “Mahkeme kararı uygulansın; denizler temiz, orkinoslar özgür kalsın” dedi.
CHP´Lİ MUHARREM İNCE´DEN AKP´YE SEÇİM UYARISI, “ÜZERİNİZDE ÇOK AH VAR”
CHP´Lİ MUHARREM İNCE´DEN AKP´YE SEÇİM UYARISI, “ÜZERİNİZDE ÇOK AH VAR”
CHP´nin 24 Haziran seçimlerinde cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce Sosyal medya paylaşım sayfasından, yaptığı açıklamada AKP´ye böyle seslendi. "Üzerinizde çok ah var, bir kez daha milletin ahını almayın" ifadelerini kullandı.
CHP´Lİ VEKİL AHMET KAYA; ZORUNLU "İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ" DERSİ MECLİS GÜNDEMİNE TAŞIDI.
CHP´Lİ VEKİL AHMET KAYA; ZORUNLU "İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ" DERSİ MECLİS GÜNDEMİNE TAŞIDI.
Ülkemizde her yıl 4-10 Mayıs tarihlerinde “İş Sağlığı ve Güvenliği Haftası” etkinlikleri düzenlenerek iş sağlığı ve iş güvenliğinin hayatımızdaki önemine ve önceliğine dikkat çekilmektedir. İş sağlığı ve güvenliği erken yaşlarda öğrenilmesi gereken ve hayat kurtaran önemli bir disiplindir.
KILIÇDAROĞLU ve YAVAŞ´IN ORTAK BASIN AÇIKLAMASI
KILIÇDAROĞLU ve YAVAŞ´IN ORTAK BASIN AÇIKLAMASI
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş´ı ziyaret etti.
İş, adalet, özgürlük, demokrasi için haydi 1 Mayıs´a
İş, adalet, özgürlük, demokrasi için haydi 1 Mayıs´a
CHP İzmir Milletvekili Kani Beko, Karşıyaka ve Buca´da İzmir Emekli-Sen şube üyeleriyle birlikte halkı 1 Mayıs´ta alanlara davet etti. Beko, iki ilçenin en kalabalık caddelerinde halka “Krize karşı iş ve adalet, baskılara karşı özgürlük ve demokrasi için alanlarda sesimizi yükselteceğiz. Haydi 1 Mayıs´a” diyerek çağrı yaptı.
CHP´Lİ ÖZTRAK; CUMHURİYET TARİHİNİN EN DERİN EKONOMİK KRİZİ
CHP´Lİ ÖZTRAK; CUMHURİYET TARİHİNİN EN DERİN EKONOMİK KRİZİ
CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Faik Öztrak, bugün CHP Genel Merkezi´nde, CHP Ekonomi Masası Üyeleriyle birlikte yaptığı basın toplantısı yaptı.
CHP´DEN LİNÇ GİRİŞİMİ İÇİN İKİ SUÇ DUYURUSU
CHP´DEN LİNÇ GİRİŞİMİ İÇİN İKİ SUÇ DUYURUSU
CHP GRUP BAŞKANVEKİLİ ENGİN ÖZKOÇ: -“LİNÇ GİRİŞİMİNE SÜLEYMAN SOYLU´NUN HALKI KİN VE DÜŞMANLIĞA TAHRİK EDEN AÇIKLAMA VE EYLEMLERİ NEDEN OLDU. DOKUNULMAZLIĞI KALKMALI, KAMU DAVASI AÇILMALI”
CHP´Lİ KÖSE, “BU UTANÇ TABLOSUNDAN KURTULMALIYIZ!
CHP´Lİ KÖSE, “BU UTANÇ TABLOSUNDAN KURTULMALIYIZ!
CHP Kadın Kolları Genel Başkanı Fatma Köse´nin, Çocuğa Yönelik Cinsel İstismar konulu basın açıklaması yaptı.
OSMAN SARIGÜN, YUMRUKTAN EVVEL, HAKARET İÇERİKLİ TWEET ATMIŞ
OSMAN SARIGÜN, YUMRUKTAN EVVEL, HAKARET İÇERİKLİ TWEET ATMIŞ
Ankara´nın Çubuk ilçesinde Şehit Yener Kırıkcı´nın cenaze töreninde CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu´na linç girişimi sırasında yumruk atan Osman Sarıgün´ün daha önceden de Kemal Kılıçdaroğlı hakkında “KİN ve NEFRET” duyguları beslediği ortaya çıktı.
ŞİMDİ MUTLU MUSUN?
ŞİMDİ MUTLU MUSUN?
Şehide kurşun sıkan terörist ile Kemal Kılıçdaroğlu´na yumruk atan adam arasında hiç bir fark yok. İkisi de aynı kuklacının oyuncağı ve aynı amaca hizmet ediyor.
CHP SÖZCÜSÜ FAİK ÖZTRAK, “DEMİRİ SOĞUTMAK SÖZLE DEĞİL EYLEMLE OLUR”
CHP SÖZCÜSÜ FAİK ÖZTRAK, “DEMİRİ SOĞUTMAK SÖZLE DEĞİL EYLEMLE OLUR”
CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Öztrak, bugün CHP Genel Merkezi´nde düzenlediği basın toplantısında şunları söyledi:
CHP´Lİ SINDIR; “BİR MİLİM BİLE GERİ ADIM ATMAYACAĞIZ”
CHP´Lİ SINDIR; “BİR MİLİM BİLE GERİ ADIM ATMAYACAĞIZ”
CHP İzmir Milletvekili Kamil Okyay Sındır, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı´na ilişkin yazılı açıklama yaptı.
CHP´li Sertel: 5 Türk adası Yunanistan´a bırakıldı mı?
CHP´li Sertel: 5 Türk adası Yunanistan´a bırakıldı mı?
Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İzmir Milletvekili Atila Sertel, Savunma Bakanlığı eski Genel Sekreteri Ümit Yalım´ın, “92 bin kilometrekarelik Türk kıta sahanlığı ve 5 Türk adasının Yunanistan´a bırakıldığı” yönündeki iddiasını Meclis gündemine taşıdı.
CHP´ye hakaret RTÜK gündeminde
CHP´ye hakaret RTÜK gündeminde
Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İzmir Milletvekili Atila Sertel, Akit TV´de CHP´ye hakaret içeren bir fıkra anlatılmasını Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) gündemine taşıdı. Geçtiğimiz günlerde "Vizyon" isimli bir programda, konuklar arasında yer alan Dr. Mehmet Hakan Sağlam, anlattığı "fıkra" ile CHP´ye hakaret etti. CHP İzmir Milletvekili Atila Sertel de, yayın nedeniyle kanala ceza verilmesini istedi.
Ekrem İmamoğlu Mazbatasını Aldı
Ekrem İmamoğlu Mazbatasını Aldı
İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı için hazırlıklar başladı. Bina çevresine güvenlik önlemleri artırılırken, içeride ise devri teslim hazırlık yapılıyor.
CHP GENEL BAŞKAN YARDIMCISI VE PARTİ SÖZCÜSÜ FAİK ÖZTRAK: SANAYİ ÜRETİMİNDEKİ DARALMA, EKONOMİK KRİZİN DEVAM ETTİĞİNİ GÖSTERİYOR
CHP GENEL BAŞKAN YARDIMCISI VE PARTİ SÖZCÜSÜ FAİK ÖZTRAK: SANAYİ ÜRETİMİNDEKİ DARALMA, EKONOMİK KRİZİN DEVAM ETTİĞİNİ GÖSTERİYOR
CHP´li Öztrak, sanayi üretiminde bu yılın ilk iki ayında yaşanan düşüşün, ekonomideki daralmanın 2019´un ilk çeyreğinde de sürdüğünün habercisi olduğunu belirtti.
DOLAR
5.7573
EURO
6.3395
-Global ısınma yükselen deniz seviyesi 2050 yılında shangai ve deniz kıyısındaki Çin şehirlerinde büyük sellere neden olacak.bu sellerde 76 milyon kişi evsiz kalacak. -Üzerinde barkodu olan ilk ürün Wringleys marka sakızdır. -Kereviz yerken harcanan ka

İlginç Bilgiler 3
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
"Gülen nar, bağı bahceyi de güldürür;

İzmir için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:37 08:19 13:23 15:51 18:10 19:39
Çorbanızı kısık ateşte pişirerek lezzetini artırabilirsiniz. Pişirme esnasında çorbanıza ekleyeceğiniz su mutlaka sıcak olsun. Çorbalarınızda tuzu fazla kaçırırsanız bir patatesin kabuklarını soyun ve dörde bölerek çorbanın içine atın. Patatesler yumuşa

Çorba Tarifleri İle İlgili Püf Noktaları