Tarihi sevdiren üç sihirli tarihçi
Sihirli Tarih Eğitim Organizasyonu´nun Yüksek Oda´daki etkinliğinde tarih öğretmenleri Pınar Sözer Tonga, Nesrin Aslan, Esra Uluz, Tarihi Sevdirme Yöntemleri semineri verdi
Tarih: 5.11.2019 02:00:41

Sihirli Tarih Eğitim Organizasyonu´nun “Tarihi Sevdirme Yöntemleri” semineri tarih, sosyal bilgiler ve felsefe öğretmenlerinin katılımıyla kültür sanat eğitimlerinin düzenlediği Yüksek Oda´da gerçekleşti. Sihirli Tarih´in kurucusu Pınar Sözer Tonga; Osmanlı ve erken cumhuriyet döneminde tarih dersinde kullanılan materyallerin nasıl kullanıldığını açıklarken çok şaşırtıcı olarak günümüzdeki uygulamalara çok benzer çalışmalar yaptıklarının tespitinde bulundu. Gazete kâğıdı, hamak, patates gibi alakasız bir malzemeyi bile nasıl bir tarih eğitim materyaline dönüştüreceğimizi örneklendirdi. Hangi padişah hiç patates kızartması yememiştir sorusuyla öğretmenleri farklı bir bakış açısıyla düşünmeye yöneltti. Coğrafi keşiflerden sonra Osmanlı Devleti tarafından öğrenilen patatesi kullanarak, bu tarihten önce görev yapan padişahları düşündürterek, öğrencilere tarihsel süreç bağlantısı kurdurmayı, yaratıcı ders ortamları yaratmayı örneklendirdi. Pınar Sözer Tonga, "Düşünme becerilerini geliştirmemiz için biz, çocukları yönlendirmeliyiz. Materyali onlar yaratmalı ya da verilen materyalin konuyla ilgisini kendileri keşfetmeliler. Böylece kalıcı öğrenme gerçekleşecek" diye konuştu. Türk tarih eğitiminde öğretmenlerin hangi materyalleri hangi yüzde oranlarında kullandıklarının da bilgisi paylaşıldı.

 

GÜVEN VE SORUMLULUK

   Finlandiya okullarını gezerek tarih eğitiminin Finlandiya´da nasıl yapıldığı üzerine bir araştırma gezisine katılan Nesrin Aslan, öğrencilerin okulda öğrendiğinin toplumsal yaşama tamamen yansıtılabileceği üzerinde durdu. Sade bir müfredatın iyice sindirilerek öğrenci seviyesine uygun nasıl öğretildiğini orada izlediği derslerden örnekler ile aktardı. Doğa ile iç içe bir eğitimin nasıl olacağını açıkladı. Nesrin Aslan, Finlandiya eğitiminin güven ve sorumluluk temeli üzerine kurulduğunu bu konuları içselleştiren çocukların da büyüdüğünde birbiriyle barışık,  huzurlu saygılı bir toplumsal ortam yarattıklarına dikkat çekti. Bu sunumdan sonra Finlandiya eğitim sistemine ilgi ve merakı artan öğretmenler, Esra Uluz´un sunumuyla da bambaşka bir deneyim yaşadılar.

 

TEKNOLOJİDEN YARARLANMA

 

    Esra Uluz, tarih dersinin aslında teknolojinin eğitimde en iyi kullanılacağı derslerden biri olduğuna vurgu yaparak şöyle dedi: "Etkileşimli sunular, online değerlendirmeler yaparak, sanal gerçeklikle tarihi bir mekanın içinde dolaşma fırsatı yaratarak derslerimizi kurgulayabiliriz. Böylece öğrencilerimize deneyim temelli bir öğrenme ortamı sağlayabiliriz." Esra Uluz, katılımcılara padlet ve nearpod uygulamalarını nasıl kullanacaklarını deneyimleterek öğretti. Osmanlı tarihinden verdiği soru örneklerini anında cevaplama, kimin cevapladığının sistemde görünmesi, hangi öğrencinin derse katılımının ne kadar olduğunun ölçümünü de bu sistemde öğretmenlerle birlikte uyguladı. Esra Uluz, sözlerini şöyle sürdürdü: "Bu kuşak teknoloji çocukları.  Teknolojiden uzak kalarak onlarla iletişim kuramayız. Biz onların dilinden konuşmak zorundayız. Tarihi öğretirken teknolojiden mutlaka yararlanmalıyız." Seminer, alışılmışın dışında uygulamaya dayalı ve uygulama örneklerinin paylaşıldığı görüntülerle katılımcılar tarafından ilgiyle izlendi.  Katılımcılar tarafından çok faydalı olduğu belirtildi.
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: Tarihi sevdiren sihirli tarihçi
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
ÜRETTİLER, KAZANDILAR, BAĞIŞLADILAR
ÜRETTİLER, KAZANDILAR, BAĞIŞLADILAR
Oğuzhan Özkaya Eğitim Kurumları öğrencileri tarımsal üretim ürünlerinin satışından kazandıkları para ile ihtiyaç sahibi okulun bilgisayarlarını satın alarak armağan ettiler
TÜRKİYE´DE İLKLERİN MARKASI PINAR SU VE İÇECEK İLE VEGAN YAŞA!
TÜRKİYE´DE İLKLERİN MARKASI PINAR SU VE İÇECEK İLE VEGAN YAŞA!
Yenilikçi yaklaşımıyla, ilklerin markası Pınar Su ve İçecek, Türkiye´nin ilk vegan sertifakalı içeceklerini Türkiye Vegan Derneği´nin evsahipliğindeki Dünya Vegan Günü 2019 etkinliğinde tanıttı.
Geri dönüşüm çağrısı "Çöpü evde ayrıştırana ucuz ulaşım"
Geri dönüşüm çağrısı "Çöpü evde ayrıştırana ucuz ulaşım"
Ege Plastik Sanayicileri Dayanışma Derneği Başkanı Şener Gençer, İzmir´de her ay ekonomik değeri 1.5 milyar lirayı bulan 6 milyon ton evsel atığın geri dönüşüme kazandırılmadan toprağa gömüldüğünü söyledi. Evsel atıkların çöpe atılmadan önce evde ayrıştılması için yerel yönetimlere çağrı yapan Gençler, “Bir kampanya yapalım, çöpünü ayrıştıran İzmirli otobüse, metroya, tramvaya daha ucuz binsin. Bunu da yine İzmirim Kart aracalığıyla çok rahat yapabiliriz. Böylece Türkiye´ye örnek oluruz” dedi.
Prof. Dr. Kamuran Elbeyoğlu  “TOPLUM 5.0´DA ORTAK VAROLUŞUN SIRRINA ERİLMELİ”
Prof. Dr. Kamuran Elbeyoğlu “TOPLUM 5.0´DA ORTAK VAROLUŞUN SIRRINA ERİLMELİ”
İkinci Uluslararası Kadın Felsefeciler Kongresi Muğla´da yapıldı. Sıtkı Koçman Üniversitesi Atatürk Kültür Merkezinde gerçekleşen organizasyonda önemli isimler sunumlarını gerçekleştirdi. Uzun dönem ABD´de çalışmalar gerçekleştiren Toros Üniversitesi Öğretim Üyesi ve İzmir Büyükşehir Belediyesi Sosyal Hizmetler Uzmanı Prof. Dr. Kamuran Elbeyoğlu Toplum 5.0´da doğanın bütün bileşenleriyle ortak varoluşu oluşturmanın etik bir temelini bulmanın mümkün olduğunu söyledi.
Hedef yeşil ve mavi büyüme
Hedef yeşil ve mavi büyüme
Ege Ekonomik Forum´da “AR-GE, Yenilik ve Akıllı Uzmanlaşma” konulu oturuma katılan İzmir Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Dr. Mehmet Yavuz, 2020 ve sonrası hedeflerini anlatırken, “Yeşil ve mavi büyüme” kavramlarını gündeme taşıyacaklarını açıkladı. Dr. Yavuz, “Bu kavramlar, daha az kaynak kullanarak, çevreye daha saygılı şekilde, kaynakların gelecek nesle de ait olduğu bilinciyle kaliteli büyümemizi sağlayacak” dedi. Dr. Yavuz, 2020´nin ilk çeyreğinde akıllı uzmanlaşma strateji çalışmalarını başlatmak istediklerini de vurguladı.
“Atatürk, evrensel bir liderdi”
“Atatürk, evrensel bir liderdi”
Ege Üniversitesi (EÜ) tarafından düzenlenen Cumhuriyet ve Atatürk Günleri kapsamında EÜ Su Ürünleri Fakültesi ve Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Araştırma ve Uygulama Merkezi işbirliğinde “Atatürk´ün Cumhuriyet Düşüncesi” ve “Atatürk´ün Vefatı ve Anıtkabir” paneli gerçekleştirildi. EÜ Su Ürünleri Fakültesi Binbir Gıda Konferans Salonu´nda gerçekleştirilen programa, EÜ Su Ürünleri Fakültesi Dekanı Prof. Uğur Sunlu, Dekan Yardımcısı Doç. Dr. Tolga Dinçer, akademisyenler ve öğrenciler katıldı.
Egeli 509 ihracatçının başına yeşil pasaport kondu
Egeli 509 ihracatçının başına yeşil pasaport kondu
Türk ihracatçılarına seyahat özgürlüğü sağlayan hususi damgalı pasaport olarak bilinen yeşil pasaporttan yıllık 1 milyon dolar üzeri ihracatçılar yararlanabiliyor iken, bu alt limit 500 bin dolara düşürüldü. Konuyla ilgili karar, 11 Kasım 2019 tarihli Resmi Gazete´de yayınlanarak yürürlüğe girdi.
Hasan Türkmen´in Adı Ömür Boyu Yaşayacak
Hasan Türkmen´in Adı Ömür Boyu Yaşayacak
Geçtiğimiz yıl elim bir trafik kazasında kaybettiğimiz Kemalpaşa Belediye Başkan Yardımcısı Mehmet Türkmen´in oğlu Merhum Hasan Türkmen anısına yaptırılan Kuran Kursunun temel atma töreni bugün gerçekleştirildi.
Doğal Sabunlar ile Cildinizi Arındırın
Doğal Sabunlar ile Cildinizi Arındırın
Herkes genç ve sağlıklı bir cilde sahip olmak ister. Bu sebeple de çeşitli cilt bakım rutinleri gerçekleştirir. Cilt bakımının ise en önemli adımı temizliktir. Gün içerisine maruz kalınan birçok faktörden dolayı cilt kirlenir ve gözenekler tıkanır. Böylece ciltte siyah nokta, sivilce gibi cilt problemi oluşur. Bu durumu önlemek adına her gün cildi düzenli bir şekilde temizlemek gerekir.
ECE SÜEREN OK İLE "WELLBEING" ATÖLYE ÇALIŞMASI
ECE SÜEREN OK İLE "WELLBEING" ATÖLYE ÇALIŞMASI
Sosyal ve iş hayatımda dengeli ve iyi hissederek yaşamak istiyorum ama zorlanıyorum mu diyorsunuz? İlk adımı atın ve harekete geçin, Bright Visions Academy tarafından düzenlenen yeni nesil ‘Wellbeing´ atölyesini deneyimleyin!
“Orman Gönüllüleri” buluştu…
“Orman Gönüllüleri” buluştu…
Ege Orman Vakfı Gönüllüleri, sezonun ilk toplantısında, Menderes-Oğlananası´nda bulunan Ege Orman Vakfı Zeytinliği´nde bir araya geldi.
BTM´DEN 14 YENİLİKÇİ PROJE
BTM´DEN 14 YENİLİKÇİ PROJE
45 yıllık başarılı ve köklü bir şirket olan BTM, dünya markası olma yolunda adımlarını güvenle atarken AR-GE merkeziyle de sektöre örnek oluyor.
Sahne Tozu Tiyatrosu Oyuncuları Komik Para Oyununda “Maskemi Takarım; Farkındalık Yaratırım” Dedi
Sahne Tozu Tiyatrosu Oyuncuları Komik Para Oyununda “Maskemi Takarım; Farkındalık Yaratırım” Dedi
LÖSEV´in öncü olduğu 2-8 Kasım Lösemili Çocuklar Haftası´nda çocukların fiziki ve sosyal hayatlarında yaşadıkları sıkıntılara dikkat çekmek ve onlara destek olmak amacı ile hafta boyunca "MASKEMİ TAKARIM; FARKINDALIK YARATIRIM" diyerek yapılan etkinliklere Sahne Tozu Tiyatrosu da katıldı.
ÇOBAN ATEŞİ HAREKETİ GENEL BAŞKANI SERDAROĞLU ESKİŞEHİR´DEN İKTİDARA YÜKLENDİ
ÇOBAN ATEŞİ HAREKETİ GENEL BAŞKANI SERDAROĞLU ESKİŞEHİR´DEN İKTİDARA YÜKLENDİ
Çoban Ateşi Hareketi Genel Başkanı Rifat Serdaroğlu yurt içi gezilerine Eskişehir ile devam etti.Odunpazarı Kent Konseyinin düzenlediği toplantıda bir konuşma yapan Serdaroğlu 18 yılda cumhuriyetin bütün eserlerinin satıldığını belirterek,”Ordu çökertildi, yargı çökertildi. Erdoğan Anayasaya aykırı bir emir verse,bu emir anayasaya aykırıdır diyecek, ne bir komutan kaldı, ne emniyet müdürü,ne yargı,bir tek Türk Milliyeti kaldı,ifadelerini kullandı.
BTM AR-GE İLE FARK YARATIYOR
BTM AR-GE İLE FARK YARATIYOR
45 yıllık başarılı ve köklü bir şirket olan BTM, dünya markası olma yolunda adımlarını güvenle atarken AR-GE merkeziyle de sektöre örnek oluyor.
Aydem ve Gediz Elektrik´ten Meme Kanseri Duyarlılığı
Aydem ve Gediz Elektrik´ten Meme Kanseri Duyarlılığı
Aydem ve Gediz Elektrik, Dünya Sağlık Örgütü tarafından Meme Kanseri Farkındalık Ayı olarak kabul edilen ekim ayında, hem çalışanları hem de toplumun her kesiminde farkındalığı artıracak faaliyetlere imza attı.
3 KASIM TEK SAĞLIK GÜNÜ
3 KASIM TEK SAĞLIK GÜNÜ
Küreselleşme kavramı ile yerel, bölgesel ve ulusal kavramlarının ötesinde birliktelikler görülmeye başlamıştır. Özellikle bu süreç ile dünyanın bir ucunda görülen hastalıkların hızlıca yayılmasının yanında, bir salgını önlemeye yönelik tedavi protokollerinin tüm dünyada hızlıca uygulanması gibi çalışmalar yapılmaktadır.
SOCAR Türkiye´de üst düzey iki atama yapıldı
SOCAR Türkiye´de üst düzey iki atama yapıldı
1 Kasım 2019 itibarıyla entegrasyon sürecini tamamlayan SOCAR Türkiye´de iki yeni başkanlık oluşturuldu. SOCAR Türkiye Rafineri ve Petrokimya İş Birimi Başkanlığı görevine Anar Mammadov, SOCAR Türkiye Operasyonel Mükemmelik Başkanlığı görevine de Mesut İlter getirildi.
ORYANTİRİNGCİLER TINAZTEPE YERLEŞKESİNDE TER DÖKTÜ
ORYANTİRİNGCİLER TINAZTEPE YERLEŞKESİNDE TER DÖKTÜ
Dokuz Eylül Üniversitesi Rektörlüğü, vize haftasına yaklaşırken öğrencilerin üzerindeki stresi atmaları için oryantiring yarışması düzenledi. Tınaztepe Yerleşkesi´nde çizilen rotada öğrenciler hem stres attı hem de yön bulma yeteneğini geliştirdi.
CUMHURİYET,  GENÇLERLE GÜÇLÜ
CUMHURİYET, GENÇLERLE GÜÇLÜ
Özel İzmir Amerikan Koleji(ACI) Türk Dili & Edebiyatı Bölümü ve Yetişenler Derneği´nin katkılarıyla düzenlenen Cumhuriyet Gecesi´nde gençliğin Cumhuriyet´in yılmaz bekçileri ve asıl lokomotifleri olduğu, Tuluhan Tekelioğlu´nun “Güç Sensin” belgeselinin gösterimi ile bir kez daha vurgulandı.
Serap Yenici, İspanya´dan ‘Tenerife´nin Sesi´ ödülünü alarak döndü
Serap Yenici, İspanya´dan ‘Tenerife´nin Sesi´ ödülünü alarak döndü
İzmirli sanatçı Serap Yenici geçtiğimiz hafta ülkemizi İspanya´nın Kanarya Adaları Tenerife-Santa Ursula´da gerçekleştirilen Universong Festivali´nde yorumcu ve besteci kimliği ile temsil etti. Yenici, ‘Çığlık´ isimli şarkısıyla 16 ülkenin yarıştığı festivalde Jüri Özel Ödülü olan ‘Tenerife Sesi´ seçildi.
Çiy Restoran Eşsiz Lezzetlere Ev Sahipliği Yapıyor…
Çiy Restoran Eşsiz Lezzetlere Ev Sahipliği Yapıyor…
Yedi bilgeler içerisinde Çiy restoranın mutfağından çıkan eşsiz lezzetler, sofrada Yedi Bilgelerin üzüm bağlarından gelen şaraplarla buluşuyor.
Pınar Çocuk Tiyatrosu, çocukların hayallerine ortak olmaya devam ediyor
Pınar Çocuk Tiyatrosu, çocukların hayallerine ortak olmaya devam ediyor
Türkiye´nin dört bir yanındaki milyonlarca çocuğu ücretsiz olarak tiyatroyla buluşturan Pınar Çocuk Tiyatrosu, İzmir´li çocuklarla buluşmaya devam ediyor. Çocukların eğlenerek öğrendiği ‘‘Oyun Makinesi´´ adlı oyun Kasım ayı boyunca Buca Belediyesi Olimpik Yüzme Havuzu Tiyatro Salonu´nda olacak.
Zeytine prim zeytindostlarını memnun etti
Zeytine prim zeytindostlarını memnun etti
Dane zeytine kilogramda 15 kuruş prim desteğinin Resmi Gazete´de yayınlanarak yürürlüğe girmesi zeytin ve zeytinyağı sektörünü memnun etti. Kurulduğu yıldan bu yana dane zeytine prim talebini dile getiren Zeytindostu Derneği bir açıklama yayımlayarak gelişmeden duydukları memnuniyeti dile getirdi. Derneğin açıklamasında, yapılan desteklemenin kayıt dışılıkla mücadelede atılmış somut bir adım olduğunun da altı çizildi.
Sosyal medyayı iyiliğe çevirdiler
Sosyal medyayı iyiliğe çevirdiler
Sosyal medyada ihtiyaç sahiplerine yetişerek takdirleri toplayan sosyal medya fenomeni Mehmet Berk Ergin ve sanatçı Haluk Levent, Van´da oturan Nazife Bayır´a 100 bin lira topladı.
MİNİK CADILAR OKULU BASTI
MİNİK CADILAR OKULU BASTI
Dünyada her yıl Ekim ayı sonunda kutlanan Cadılar Bayramı etkinlikleri artık ülkemizde de oldukça popüler. İzmir´de Lugo Kids Anaokulu´nun minik öğrencileri bu özel etkinlikte birbirinden farklı kostümler ile Cadılar Bayramı´nı kutladı.
Tarihi sevdirecek yöntemler
Tarihi sevdirecek yöntemler
Sihirli Tarih Eğitim Organizasyonu´nun düzenlediği seminerde "Tarihi Sevdirme Yöntemleri" üzerine tarih öğretmenleri Pınar Sözer Tonga, Nesrin Aslan, Esra Uluz konuşacak
Mahkeme: “Tüketicinin Araç Alırken Tramere Bakma Zorunluluğu Yok” Dedi
Mahkeme: “Tüketicinin Araç Alırken Tramere Bakma Zorunluluğu Yok” Dedi
İzmir´de B.Ö. isimli vatandaş, ekspertiz kontrolü yaptırmadan aldığı otomobili ayıplı çıktı. Tüketici konuyu mahkemeye taşıyarak 40 bin lira tazminat kazandı.
SEMERİN ALTINDAKİ YAŞAMLAR…
SEMERİN ALTINDAKİ YAŞAMLAR…
Hamallar, semerleri ihale usulü satın alıp mesleğe girebiliyor, onlar kendilerini işçi olarak değil, zanaatkar olarak görürlerdi. Hamallar, Türkiye de ilk örgütlü yapı!..
ÇOCUKLARI YARINLARA HAZIRLAMAK
ÇOCUKLARI YARINLARA HAZIRLAMAK
Okullar açıldı; yeni eğitim-öğretim yılı başladı. Çocuğu okula giden gitmeyen tüm ailelerin kafasında aynı soru var: mutlu ve başarılı bir çocuk yetiştirmek için ne yapmalıyım? Ege Gelişim Enstitüsü; bu ve bunun gibi onlarca sorunun cevabını, Türkiye´nin en prestijli isimleriyle yanıtlıyor. İzmir´e yakışan dev bir etkinlikle, ebeveynleri, alanının en önemli isimleriyle buluşturuyor. 6 Ekim´de gerçekleşecek PARENT TALKS etkinliği 13 konuşmacının katılacağı 4 oturumla Narlıdere Atatürk Kültür Merkezi´nde gerçekleşecek.
YARGITAY “TÜKETİCİ HAKLARINDA ZAMAN AŞIMI 10 YIL” DEDİ
YARGITAY “TÜKETİCİ HAKLARINDA ZAMAN AŞIMI 10 YIL” DEDİ
İzmir´de tanınmış bir inşaat firması, verdiği ilanlarda ve satış ofisinde gösterdiği maketlerde, çocuk oyun alanları, personel yeri, otopark ve diğer sosyal alanları yapacağı site içinde gösterdi. Birçok kişi yüksek fiyatlara satılan söz konusu evlerden satın aldı. Ancak bu projenin belediyeye ait alan içerisinde olacağını öğrenen mağdurlar konuyu mahkemeye taşıdılar.
ATAK: OTOMOBİLDE SÜREKLİ STRES YAŞARSINIZ
ATAK: OTOMOBİLDE SÜREKLİ STRES YAŞARSINIZ
İzmir´de Avrupa Hareketlilik Haftası etkinlikleri tüm hızıyla sürüyor. İzmir Büyükşehir Belediyesi Ulaşımdan Sorumlu Genel Sekreter Yardımcısı Eser Atak, yarın sona erecek etkinlikleri Radyo Trafik İzmir´e değerlendirdi, İzmirlilere çağrıda bulundu.
Ahilik Haftası kutlamaları, ilçe etkinlikleriyle tamamlandı…
Ahilik Haftası kutlamaları, ilçe etkinlikleriyle tamamlandı…
32. Ahilik Haftası etkinlikleri, Güzelbahçe ve Kınık ilçelerinde düzenlenen etkinliklerle tamamlandı. Programlar çerçevesinde ilçelerin kaymakam ve Belediye Başkanları makamlarında ziyaret edildi.
Ünlü Fenomen´den Meyvelerine El Konulan Yaşlı Teyzeye Yardım Eli
Ünlü Fenomen´den Meyvelerine El Konulan Yaşlı Teyzeye Yardım Eli
Bursa´da ilinde 94 yaşında olan Zeynep Karabıyık adlı bir kadının, geçtiğimiz gün pazara satmak amacıyla getirmiş olduğu ürünlere zabıtalar tarafından el koyulmuş olması sosyal medya üzerinde çok büyük bir tepki çekmişti.
İş Dünyası Zirve´ye
İş Dünyası Zirve´ye
5. Profesyonel Yöneticilik Zirvesi´ni “İş´te Global Başarı – İstismara Karşı Dur! İnsan, Hayvan, Doğa” Temalarıyla Düzenleyen Türev Danışmanlık İş Profesyonellerini İzmir´de Buluşturuyor
KILIÇDAROĞLU EFES SELÇUK´TA
KILIÇDAROĞLU EFES SELÇUK´TA
Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Aydın´daki programının ardından Efes Selçuk Belediyesini ziyaret etti. Beraberinde genel Başkan yardımcıları, İzmir Milletvekilleri, Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu ile birlikte Efes Selçuk Belediyesi´ni ziyaret eden Kılıçdaroğlu, tüm Efes Selçuklulara Başkan Sengel´e verdiği destekten dolayı teşekkür etti.
Denetimli Serbestlik Yükümlülerinden Çevre Temizliği
Denetimli Serbestlik Yükümlülerinden Çevre Temizliği
Adalet Bakanlığı Denetimli Serbestlik Daire Başkanlığı tarafından Türkiye genelinde aynı anda başlatılan "Denetimli Serbestlik Temiz Çevre Projesi" çerçevesinde yükümlüler, Bergama´da çevre temizliği yaptı.
EÜ Ormanı Bilimsel Yöntemlerle Rehabilite Ediliyor
EÜ Ormanı Bilimsel Yöntemlerle Rehabilite Ediliyor
İzmir Orman Bölge Müdürlüğü ile Ege Üniversitesi (EÜ) arasında imzalanan ve kampüs alanı içinde dört parça halindeki 47,78 hektarlık ormanlık alanın bakımını kapsayan protokol gereği bakım çalışmaları başladı. İzmir Orman Bölge Müdürü Mehmet Erol, “Toprak tahlili yapıp o toprağa uygun türlerle kuruyan ağaçları değiştireceğiz. Kampüs içinden geçen enerji nakil hattı vardı, hat kaldırılınca yeri boş kaldı o hattın bulunduğu bölgede de ağaçlandırma yapacağız” dedi.
İzmir´in Boyoz´u Dünya Kupası´nda
İzmir´in Boyoz´u Dünya Kupası´nda
Global marka olma yolunda emin adımlarla ilerleyen İzmir Boyoz´u, Amerika ile başlayan ve sonrasında Avrupa´da 6 ülkeye ulaşan “Smyrna Boyoz” ihracat yolculuğunu, Katar ve Kuveyt ile sürdürecek. Mim Grup Ceo´su Musa Turan “Boyoz, tüm dünyanın vazgeçilmezi olacak” dedi.
1000 ROTARYEN ATA´NIN HUZURUNDA
1000 ROTARYEN ATA´NIN HUZURUNDA
Uluslararası Rotary´nin Ankara, İstanbul ve İzmir´deki üç bölge federasyonuna bağlı Bin 27 Rotaryen Anıtkabir´i ziyaret etti.
Leyleklere Yeni Yuva Projesi 10 Yaşında, 13 bin leyleğe yuva oluyor
Leyleklere Yeni Yuva Projesi 10 Yaşında, 13 bin leyleğe yuva oluyor
Doğayı ve doğal hayatı koruma bilinciyle 2009 yılında başlatılan ve oluşturduğu farkındalıkla birçok ödül alarak Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı tarafından örnek gösterilen “Leyleklere Yeni Yuva” Projesi, 10. yılında leylekleri yuvalandırmaya devam ediyor.
Nets Vadi´de detoks kampları başlıyor
Nets Vadi´de detoks kampları başlıyor
İzmir´in Bornova ilçesindeki Kayadibi´nde konumlanan ve yeni hizmete açılan Nets Vadi Detoks Merkezi, arınmak ve kent hayatının stresinden kurtulmak isteyenlere yönelik özel detoks kamplarına başlıyor.
CHP´Lİ BAKAN´DAN ÇAĞRI: YAŞAM 2 DAKİKADA TÜKENMESİN!
CHP´Lİ BAKAN´DAN ÇAĞRI: YAŞAM 2 DAKİKADA TÜKENMESİN!
Çevre Komisyonu Üyesi ve Sözcüsü CHP İzmir Milletvekili Murat Bakan, tek kullanımlık plastik ürünlerin Türkiye´de yasaklanması konusunu TBMM gündemine taşıdı. Bakan, “Tek kullanımlık plastikler yasaklansın, yaşam 2 dakikada tükenmesin” dedi.
PALMİYE KIRMIZI BÖCEĞİ İLE MÜCADELE DEĞERLENDİRME TOPLANTISI YAPILDI
PALMİYE KIRMIZI BÖCEĞİ İLE MÜCADELE DEĞERLENDİRME TOPLANTISI YAPILDI
İzmir´de 2006 yılında ithal edilen palmiye ağaçlarında ortaya çıkan ve o tarihten bu yana İzmir´de 2006 yılında ithal edilen palmiye ağaçlarında ortaya çıkan ve o tarihten bu yana mücadelesi hassasiyetle devam eden Palmiye Kırmızı böceği ile ilgili İzmir Tarım ve Orman Müdürlüğü´nde bir toplantı gerçekleşti.
IEN SENTEZ TOPLANTISI´NA EĞİTİM ANILARI DAMGA VURDU
IEN SENTEZ TOPLANTISI´NA EĞİTİM ANILARI DAMGA VURDU
Eğitim sektörü paydaşları arasında iki yıldır sürdürülebilir iletişimin arttırılması, eğitim modellerinin paylaşılması, ortak projeler geliştirilebilmesi amacı ile gerçekleştirilen İzmir Educators Network (IEN) SENTEZ toplantısına “Eğitim Anıları” damgasını vurdu.
ROTARY´DE YENİ DÖNEM BAŞLADI
ROTARY´DE YENİ DÖNEM BAŞLADI
Uluslararası Rotary 2440. Bölge Federasyonu´nda2019-2020 dönemi başladı. İzmir´in Tarihi Havagazı Fabrikası´nda düzenlenen törenle Rotary2018-2019 DönemBaşkanı Alaeddin Demircioğlu görevi yeni dönem Federasyon Başkanı Fatih Akçiçek´e teslim etti.
ONLAR ARTIK BİRER SAĞLIK NEFERİ…
ONLAR ARTIK BİRER SAĞLIK NEFERİ…
İzmir Kâtip Çelebi Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi 2018 – 2019 Öğretim Yılı mezunları için düzenlenen törende mutluluk ve hüzün aynı anda yaşandı.
Açıkta Satılan gıdalar ne kadar güvenli?
Açıkta Satılan gıdalar ne kadar güvenli?
Gıda fiyatlarında son 16 yılın en yüksek artışının yaşandığı bir dönemdeyiz. Daha birkaç gün önce motorine 23 kuruş, kuru çaya yüzde 15 ve şekere yüzde 16 zam yapıldı. Motorine gelen zam tarlada yetiştirilen ürünlerin maliyetini arttıracak. Çay ve şekerse yaz kış ülkemizde en çok tüketilen gıda maddeleri arasında. Önümüzdeki günlerde yeni zamların geleceği tahmin ediliyor.
“Küresel Bağış Projesi” görme engellilere ışık olacak
“Küresel Bağış Projesi” görme engellilere ışık olacak
İstanbul Maslak Rotary Kulübü ve Fransa´daki Valenciennes Rotary kardeş kulübünün işbirliği ile başlatılan “Küresel Bağış Projesi” kapsamında, Uluslararası Rotary Vakfı ile yurtiçi ve dışından onlarca Rotary Kulübü´nün bağışlarıyla finansmanı sağlanan iki adet Braille (kabartma yazı baskı makinesi) Türkiye Görme Özürlüler Kitaplığı´na teslim edildi.
EN ÇOK HABER TAKİP EDEN ÜLKELER BELLİ OLDU
EN ÇOK HABER TAKİP EDEN ÜLKELER BELLİ OLDU
Dünyada en çok haber takip eden ülkeler belli olurken, Türkiye bu listenin üçüncü sırasında yer aldı. Medya takibinin öncü kurumu Ajans Press, haber okumaya yönelik yapılan araştırma istatistiklerini inceledi.
HKP´den Binali Yıldırım hakkında suç duyurusu
HKP´den Binali Yıldırım hakkında suç duyurusu
Halkın Kurtuluş Partisi (HKP), AKP´nin İstanbul adayı Binalı Yıldırım hakkında seçim çalışmalarında devletin kiraladığı aracı kullanmasından dolayı suç duyurusunda bulundu.
DOLAR
5.7303
EURO
6.3378
-Global ısınma yükselen deniz seviyesi 2050 yılında shangai ve deniz kıyısındaki Çin şehirlerinde büyük sellere neden olacak.bu sellerde 76 milyon kişi evsiz kalacak. -Üzerinde barkodu olan ilk ürün Wringleys marka sakızdır. -Kereviz yerken harcanan ka

İlginç Bilgiler 3
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Erlerle sohbet seni de erlere katar.

İzmir için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:37 08:19 13:23 15:51 18:10 19:39
Taze deniz ürünlerini hava geçirmez ve kapaklı bir kap içinde buzdolabında saklayın. En fazla iki gün içinde tüketin. Dondurulmuş deniz ürünlerini alışveriş sonrasında orijinal ambalajında derin dondurucuya koyun.

Deniz Ürünleri Tarifleri İle İlgili Püf Noktaları