İZMİR´İN YENİ FERİBOTUNA FETHİ SEKİN´İN ADI VERİLECEK
İZMİR´İN YENİ FERİBOTUNA FETHİ SEKİN´İN ADI VERİLECEK
İzmir´de bu yıl içinde sefere başlayacak iki arabalı feribottan birinin adı Şehit Fethi Sekin olacak.
CHP´Lİ BEKO: TAŞERON İŞÇİLERİN DURUMU ANAYASA´YA AYKIRI
CHP´Lİ BEKO: TAŞERON İŞÇİLERİN DURUMU ANAYASA´YA AYKIRI
CHP İzmir Milletvekili Kani Beko, 750 bine yakın taşeron işçinin haklarını Meclis´te gündeme getirdi. 1 milyon işçiye kadro vereceğiz diyen iktidarın sadece 250 bin işçiye kadro verip geri kalan 750 bin işçiyi açlığa mahkum ettiğini savunan Beko, “Asgari ücretle çalışan, sadece 4+4 zam oranı verilen, aldıkları maaşlarda ikramiye ve sosyal hakları olmayan bu işçi kardeşlerime uygulanan bu eşitsizlik Anayasa´ya aykırı bir durumdur” dedi.
BAŞKAN İMAMOĞLU´NDAN UKOME TEPKİSİ: "BURASI İSTANBUL, SİZİN OYUNCAĞINIZ DEĞİL"
BAŞKAN İMAMOĞLU´NDAN UKOME TEPKİSİ: "BURASI İSTANBUL, SİZİN OYUNCAĞINIZ DEĞİL"
İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, Sarıyer Belediyesi ziyareti sırasında gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını da yanıtladı. İmamoğlu, Resmi Gazete´de yayınlanan ve UKOME´ye bazı bakanlıklardan temsilcilerin katılımına olanak sağlayan düzenlemeyle ilgili soruya, "Güne göre, siyasi hesaba göre, siyasi iktidarın o günkü psikolojisine göre kanun hazırlamak dünyanın hiçbir yerinde yok. Dünyanın hiçbir aklı başında yöneticisinin, yönetiminin böyle bir hamle yapma ihtimali bile yok. Bu şaşırmışlık. Şaşkınlık. Yani oyuncağı elinden alınmış bir çocuk ağlar ya; öyle bir durum. Burası sizin oyuncağınız değil. Burası İstanbul. Kadim bir kent. Bugün Ekrem var, yarın başka birisi var, dün başka birisi vardı. Yani buna saygı duyup, birbirimize sarılsak, birbirimizle iyi geçinsek, güzel işler üretsek, konuşsak, ortak akılla işler üretsek… Hayatınız siyaset mi? Hayatınız siyasi partiler mi? Hayatınız siyasi liderler mi? Benim hayatım; 16 milyon insan. Sizin de hayatınız, 83 milyon insan olsun; partiniz, siyasi egonuz değil" yanıtını verdi.
MİDİLLİ´DEKİ KRİTİK ZİRVEDEN BAKANLIK RANDEVUSU VE ÇÖZÜM IŞIĞI ÇIKTI
Ege Denizi´nde Türkiye ve Yunanistan arasında yılda 1 milyon´dan fazla yolcu taşıyan feribot firmaları, Yunanistan İçişleri Bakanlığı tarafından gönderilen tebligatlarla, mülteci yasasına istinaden cezai yaptırım uygulanacağının bildirilmesi üzerine Midilli Ticaret Odası´nın daveti üzerine Midilli (Lesvos) Adası´nda düzenlenen basın toplantısına katıldılar..
Tarih: 5.9.2018 00:06:12

Türkiye - Yunanistan Feribot İşletmecileri olarak Midilli Ticaret Odası´nda gerçekleştirilen toplantıya katılan 14 şirket yetkilisi kendilerine haksız bir uygulama yapılmak istendiğine dikkat çekerek, sefer düzenlenen Yunan adalarındaki belediye, ticaret odaları, esnaf odaları, basın ve sivil toplum kuruluşlarından destek talebinde bulundu. Yapılan açıklamada, “Son kararı verecek olan Yunanistan Mülteci Bakanlığı´na konu hakkında görüşlerinizi lütfen bildirin. İleride yaşanacak sorunların önüne geçmek adına tüm iş birliğine hazır olduğumuzu beyan ediyoruz” denildi.

Kuzey Ege Bölge Valiliği Genel Sekreteri Pavlos Michalakellis´nin toplantı esnasında doğrudan Ulaştırma Bakanı özel kalemini araması ve 16-21 Eylül tarihleri arasında Midilli ya da Atina´da Türk Feribot İşletmecileri ile bakanın görüşeceği bir randevu organizasyonunu yapması, Yunan tarafının konuya gösterdiği ilgiyi açıkça ortaya koydu..

 /resimler/2018-9/5/0009379361753.jpg

TOPLANTIYA KATILIM BEKLENENİN ÇOK ÜZERİNDEYDİ

Midilli Ticaret Odası Başkanı Vaggelis Myrsinias´ın yönettiği, Türk ve Yunan acente temsilcileri, Bölge Valiliği ve Emniyet Müdürlüğü yetkililerinin bir araya geldiği toplantıya Yunanistan tarafından Kuzey Ege Bölge Valiliği Genel Sekreteri Pavlos Michalakellis, Yeni Demokrasi Partisi Milletvekili ve Adalet eski Bakanı Haralambos Athanasiou, İçişleri Bakanlığı Kuzey Ege Bölge Valiliği Yabancılar Dairesi Müdürü Mihalis Papoutsis, Midilli Ticaret Odası 2. Başkanı Panayotis Tatakis, Midilli Acente Birliği Başkanı Hatzykiriakos, Midilli Ticaret Odası Başkan Yardımcısı ve aynı zamanda Midilli Turizm Acenteler Birliği Başkanı Panayotis Hatzykiriakos, Midilli Ticaret Odası Yönetim Kurulu Üyesi ve aynı zamanda odanın avukatı, hukuk danışmanı Stelyos Kinderlis, Mytilene Tours sahibi Aris Lazaris, Midilli Pantour Takis Pantelopoulou, Sakız Adası Sunrise Tour sahiplerinden Argyro Spanoliou, Sakız Adası Turizm ve Otelciler Odası Yönetim Kurulu Üyesi Pandelis Lagados, Sakız Adası turizm acenteleri avukatı Klemenlis, Sakız Ertürk Yöneticisi Foteini Orfanoudi, Sakız Adası Kanaris Tour Yöneticisi Bolas Konstantinos, Onikiadalar Turizm Acenteleri Başkanı ve aynı zamanda Kos Adası Ticaret Odası Başkan Yardımcısı Dimitris Sarandis, Samos Yacht Services Yönetim Kurulu Başkanı Tasos Nikolaidis katıldı.

Türkiye tarafından ise Deniz Ticaret Odası İzmir Yönetim Kurulu Başkanı Yusuf Öztürk, TURYOL Yunan Adaları Koordinatörü ve Yönetim Kurulu Üyesi Kadir İnandı, Dentur Avrasya İş Geliştirme Müdürü Selim Gündoğan, Turkish Sealines sahibi Asım Başaran, Yeşil Marmaris Lines Operasyon Müdürü Sertaç Eraslan, Tilos Travel temsilcisi Cengiz Cankat Özkaya, Jalem Tur sahipleri Eşref ve Ali Jale, Jale Tur sahiplerinden Ahmet Jale, Bodrum Feribot İşletmeciliği adına Metin Önder, Ertürk adına Alparslan Ertürk, Kahramanlar Turizm sahibi Okan Kahraman, Meander Travel sahiplerinden Abdullah Gür, Meis Ekspres adına Fethi Kemal Öztürk,

Kültür ve Turizm Bakanlığı bir önceki dönem Bakan Başdanışmanı Metin Akar, Ayvalık Turizm Geliştirme Birliği 2. Başkanı ve Sezek Travel´in Sahibi Alp Sezek, Ayvalık Meis Turizm Sahibi Öztürk Turhan toplantıya katılan isimler arasındaydı.

 /resimler/2018-9/5/0010027018358.jpg

YOLCU BAŞINA 5 BİN - 30 BİN EURO ARASI CEZAİ YAPTIRIM

Türk ve Yunan basın mensuplarının katıldığı basın toplantısında, katılımcıların kendilerini tanıtmalarının ardından konuşmalara geçildi. 14 Feribot İşletmecisi adına söz alan Kadir İnandı, Türkiye ile Yunanistan arasında 50 yıldan daha uzun bir süredir deniz yolcu taşımacılığı yapıldığı vurgulayarak, “Bu taşımacılık faaliyetleri, iki ülke arasında turizm ve ticaretin yanı sıra, geçmişte aynı kaderi paylaşmış iki toplumun bağlarını korumakta önemli görevler üstlenmektedir. Feribot firmalarımız, son dönemde iki ülke arasında kötü giden ekonomik, siyasi, askeri ve politik ilişkiler ile mücadele etmeye çalışmakta ve her geçen gün iki ülke arasındaki yolcu taşımacılığını artırmaktadır. Fakat son dönemde Yunanistan İçişleri Bakanlığı´ndan tüm feribot firmalarımıza yazı gönderilmeye başlandı. Feribot firmalarıyla Yunanistan´a gelen, fakat geçerli seyahat evrakı, geçerli vizenin olmaması gibi çeşitli nedenlerle ülkeye alınmayan yolcular için, yolcu başına 5.000 € ile 30.000 € arasında ceza yazılmak üzere bizlerden savunma yapmamız talep edilmiştir. Aynı şekilde Yunan feribot işletmelerine de aynı içerikli tebligatlar gitti. Bizlere göçmen kaçakçılığı ile ilgili kanun maddeleri üzerinden ceza verilmek istenmekte olup, senelerdir verdiğimiz emeklerin karşılığının bu olmaması gerektiğini düşünmekteyiz” diye konuştu.

 /resimler/2018-9/5/0010258268886.jpg

PASAPORTTA VİZE VAR AMA BİR GÜN ÖNCE GELDİ DİYE MÜLTECİ DENİLEBİLİR Mİ?

Konunun tek taraflı olarak ele alındığı ve daha iyi anlaşılması adına birkaç örnek vereceğini, belirten Kadir İnandı sözlerini şöyle sürdürdü:

“Örneğin Türkiye´den Yunanistan´a seyahat eden yolcularımızın seyahat tarihi, vize başlangıç tarihinden önce olması durumunda; ‘Geçerli seyahat evrakı olmadan Yunanistan´a gelmek, mülteci kanununa muhalefet´ suçundan tutanak tutulmaktadır. Yolcumuz 1 gün erken geldiği için mülteci, ama vizenin başladığı gün gelmesi durumunda turist olarak değerlendirilmektedir. Tüm evraklarını konsolosluğa teslim etmiş, verdiği belgelerin güvenirliliği kontrol edilmiş ve vize almış birisi nasıl olurda bir gün önce seyahatine başladığı için mülteci kaçırmaktan dolayı yargılanabiliyoruz. Bu durumda asli kusurlu taşıyıcı firma olabilir mi? Bir başka örnek vermek gerekirse, bilindiği üzere pasaportlarında Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) kaşesi olan kişiler Yunanistan´a alınmamaktadır. Fakat Türkiye´deki Yunanistan konsoloslukları KKTC kaşeli pasaportlara vize verebilmekte. Bununla ilgili örnekler mevcut. KKTC kaşeli pasaportlar için de tarafımıza ‘Geçerli seyahat evrakı olmadan Yunanistan´a gelmek´ suçlamasıyla tutanak tutulmuştur. Yunanistan Konsolosluğu vize veriyor fakat dikkatlerden kaçıp yolcu bizimle geldi diye biz mülteci taşımış oluyoruz.”

 

BİZ YOLCU LİSTESİ BİLDİRİYORUZ, MÜLTECİ ÖNCEDEN BİLDİRİM YAPAR MI?

Türkiye´den hareket eden bir yolcu gemisinin, gemi personeli ve içindeki yolcunun tamamını bir liste halinde Yunanistan makamlarına bildirdiğini, buna rağmen ülkeye alınmayan yolcunun Yunan makamlarınca mülteci olarak görülmesinin anlaşılır bir tarafının olmadığı da dile getiren İnandı, “Hangi mülteci, Yunan makamlarına daha önceden geleceğini beyan etmektedir? Kanun maddelerine göre geçerli belgesi olmadan Yunanistan´a gelmiş sayılan bu yolcular zaten Yunanistan´a alınmıyor ve ilk gemi ile Türkiye´ye geri gönderiliyor. Bu durumda Yunanistan´a sığınmamış birisinin nasıl olurda mülteci kapsamında değerlendirildiğine anlam verememekteyiz. Ayrıca, sınırı geçmeyen ve geri gönderilen bir yolcu nasıl olurda mülteci kanunu kapsamında değerlendirilebiliyor” dedi.

 /resimler/2018-9/5/0010552019437.jpg

HATTA ÇALIŞACAK FERİBOT FİRMASI KALMAZ

Aynı zamanda TURYOL firması Yönetim Kurulu Üyesi olan Kadir İnandı, cezai yaptırımların uygulanması durumunda sefer yapan firmaların çok zor durumda kalacağının altını çizerek şöyle konuştu:

“Tamamen yasal olarak yapılan yolcu taşımacılığında karşılaştığımız sorunlar, bizleri içinden çıkılamayacak durumda bırakmıştır. Geçmişte feribotlarımızla seyahat eden fakat Yunanistan´a kabul edilmemiş kişiler hakkında feribot firmalarına bir ceza uygulanması söz konusu değilken, şimdi bizlere altından kalkamayacağımız cezalar uygulanmak isteniyor. Halihazırda faaliyet gösteren feribot firmaları, ceza olarak kesilmek istenen bu tutarları ödeyebilecek güçte değildir. Üzülerek belirtmemiz gerekir ki böyle bir yaptırımın uygulanması durumunda, ilerleyen aşamalarda Türkiye - Yunanistan arasında tarifeli sefer yapacak hiçbir feribot firması kalmayacaktır. Şüphesiz ileride yaşanacak sıkıntılar iki ülkenin de menfaatine olmayacağı gibi uzun yıllardır verilen emekleri boşa çıkaracaktır.”

 

İKİ ÜLKENİN DE MENFAATİNE DEĞİL

2016 yılında Türk ve Yunan yetkililerin katılımı ile İzmir´de gerçekleşen ‘Türkiye - Yunanistan Deniz Turizmi Çalıştayı´nda bu konunun sonuç bildirgesi olarak, çözüm önerileri birlikte sunulduğuna da dikkat İnandı, bu durumdan her iki ülkenin hiçbir menfaati bulunmadığı vurgulayarak, “Diğer taraftan Yunanistan Resmi Gazetesi´nde yayınlanan konuyla ilgili yönetmeliğin ek maddesi diğer hükümlerine göre; ‘İfade edilen ihlallerin önüne geçmek ve ülkeye giriş yapmasını engellemek için azami önlemleri aldığını ispatlayabilen firmalara herhangi bir cezai hüküm uygulanmamaktadır´ denilmekte. Yılda 1 milyon yolcu taşıyan firmalar için 2011 yılından bu yana yaklaşık 270 yolcu için tutanak tutulmuş. Bu rakam ‘10.000´de 1´ bile değil. Bu da ilgili firmaların, ek madde hükmünde yer alan ‘Azami önlem aldığını´ gösteren önemli bir ispattır” dedi.

 

KUTU KUTU:

TOPLANTIDA KİM NE DEDİ?

 

Midilli Ticaret Odası Başkanı Vaggelis Myrsinias:

“Önemli konuları konuşmak ve çözmek için burada bulunduğunuzdan dolayı katılan herkese teşekkür ediyorum. Son yıllarda iki karşı kıyı arasındaki turist sayısı oldukça arttı. 2007 yılında Yunanistan Meclisi tarafından alınmış bir karar var. 2014 yılında da revize edilmiş. Bu kanunun bir maddesi şöyle: Hava ve deniz yoluyla Yunanistan´a gelen kişilerin eğer beraberlerinde geçerliliği olmayan pasaport veya herhangi bir seyahat belgesi varsa ceza uygulanacaktır. Maalesef çok yüksek oranda cezalar var. Hem gemilerin ve uçakların sahiplerine veya bu kişileri burada temsilci olan acentelere de büyük cezalar var. Aramızda iyi giden ticari ilişkiler, çok iyi arkadaşlıkların ve dostlukların kurulmasına da en büyük etken. Diğer taraftan bu güzel ilişkileri etkileyen olumsuzluklar da yaşanabiliyor. Bu toplantıda konumuzla ilgili olumsuzlukları ortadan kaldırmanın ilk adımını atıyoruz. Sonuç alacağımıza eminim. Aramızda iki gazeteci, karşı kıyıdan Bayan Fulya, bizim taraftan da Bay Stratis Palaskas var. İnanılmaz derecede ellerinden gelen her şeyi yaparak, bize ölçülemez bir yardımda bulunuyorlar. Kendilerine teşekkür ediyorum.”

 

 

Yeni Demokrasi Partisi Milletvekili ve Adalet eski Bakanı Haralampos Athanasiou:

“Ülkemizde komşularımızla ilişkilerinin her zaman fevkalade olmasını arzuluyoruz. Bu ilişkilerin yalnız siyasi alanda değil, ticari ve turizm alanındaki ilişkilerde de aynı şekilde olmasını istiyoruz. Bu yasa 2014´de onaylandığı zaman mülteci yasası dahilindeydi. Amacı mültecilerinin kontrolsüz girişlerinin yasaklamasıydı. Türk arkadaşlarımız kusura bakmasın, bugün böyle bir uygulamayla karşılaşacağımızı düşünmemiştik, bunu amaçlamamıştık. Bugün mevcut yasanın maddeleri gereği ortaya çıkan bu problemleri, ben çok aşırı tedbirler olarak görmekteyim. Yasa ne istiyordu; örneğin Türkiye´den küçük bir gemi, sandal, tekne yasadışı geliyor ve içinde seyahat evrakları taşımayan mültecilerle dolu. Yasa bu teknelerden bahsediyor. Elbette bu kapsama giren tekne sahibinin cezalandırılması lazımdır, çünkü yasadışı durumdur. Ama örneğin Türkiye´den bir kişi buraya feribotla geliyor, burada ve Türkiye´de gümrük kontrolünden geçmiş oluyor. Yani taşımış olduğu seyahat belgeleri iki değişik ülkede de kontrol edilmiş oluyor. Acentenin, gemi şirketinin burada suçu ne? Bu nedenle yasanın tekrardan gözden geçirilmesi gerekiyor. Problemin esas ana maddesi budur. Yasanın üçüncü paragrafta da belirttiği gibi gemi sahipleri vs. cezalandırılır diye arz ediliyor. Burada belirsiz, tam tanımlanamayan bir beyan şekli vardır. Ticari, tüzel ve gerçek kişiler de ayrıca cezalandırılabilir şeklinde bir paragraf geçmektedir. Bu hangi alana girmektedir? Belki de bu Yunanistan´da mevcut bir şirketin temsilcisi de olabilir. Burada sorun var. Bir Türk feribot şirketinin Yunanistan´da bir resmi temsilcisi yoksa cezası Türkiye´de uygulanması lazımdır. Çünkü Türkiye menşei bir şirkettir. Burada temsilcisi yoksa o şirketin Yunan mahkemelerinin kararlarına göre, yürürlükte olan hukuk maddelerine göre Yunanistan´daki yasal yetkilisi araştırılıyor, ona istinaden bütün gerekli işlemleri yapan kişi sorumlu kişi durumuna düşürülüyor. Esas problemimiz budur ve bunun çözümünü bulmamız lazım. Konuyla ilgili yasa değişikliğinin yapılabilmesi için her konuda yardımcı olmaya hazırım.”

 

Kuzey Ege Bölge Valiliği Genel Sekreteri Pavlos Michalakellis:

“Bu toplantı için içimde buruk bir sevinç var. Çünkü çok daha önce bir araya gelebilmeliydik. Ama nihayetinde böyle bir toplantı yapabildik. Bir taraftan tarihler geçiyor, ceza bedellerinin ödenmesi gerekiyor. Ama samimi bir şekilde sorunun burada çözüleceğine inanıyorum. İlgili bakana buradan çıkacak önerileri götüreceğim. İlgili başka bakanlıklarla da kalıcı bir çözüm getirilmesi için elimizden gelen her şeyi yapacağız. Ben de kanunun değişmesi gerektiğine inanıyorum. Sizin söylediğiniz her şeyi üstlerimize bildireceğiz, merak etmeyin.”

 

Toplantı sürerken bir telefon konuşması gerçekleştiren Pavlos Michalakellis tekrar kürsüye geldi ve şu konuşmayı yaptı:

“Sayın bakanın (Ulaştırma Bakanı) bürosuyla görüştüm. Her iki yakada oluşan büyük önemi ve ilgiyi izah ettim. Yalnız Ege değil, diğer Yunan adalarından olan temsilcilerden de bahsettim. Cezayı yemiş kişi ve kuruluşların heyecanlarını ve üzüntülerini de ifade ettim. 16 - 21 Eylül arasında bu konunun tartışılması için randevu talep ettim. Buradaki önerilerin yazılı, analitik (çözüme yönelik) olarak kısa zamanda ulaştırılması gerekir ki, ne kadar iyi hazırlanılırsa o kadar olumlu netice alınma olanağı da vardır. Toplantı Atina´da.” (Toplantıda en çok alkışı bu konuşma aldı)

 

 

Midilli Ticaret Odası Başkan Yardımcısı Panayotis Tatakis:

“Bakanlık, emniyet ve ceza kesilen firmalar arasında bir işbirliği kurulsun. Mevcut cezalardan başka cezalar uygulanmasın. Şu ana kadar verilmiş olan cezaların da dondurulması için, muhataplar ticaret odaları aracılığıyla devlet birimlerine dilekçelerini versin. Yerel yönetimlerin ve ticaret odalarının da yardımıyla bu cezalarla ilgili verilecek dilekçeler kabul edilecektir. Çünkü Yunanistan yasalarını bilerek konuşuyorum. Bu cezaları almış kişilerin itirazı sonuçta 3-4 yıl alacak uzun bir süreçtir. Belki o zamana kadar bu cezaların bir kısmını ya da tamamını ödemek zorunda kalacaklar. Bir bakıma bu cezayı almış olan işadamlarının mahkumiyeti anlamına gelmektedir. Biz ticaret odası aracılığıyla bu cezaların dondurulması ya da iptal edilmesine gayret edeceğiz. Çünkü çok ağır bir yaptırımdır. Ortada komik bir durum var. Binlerce mülteci sallarla geliyor, hiç kimse onları kontrol etmiyor. Ama yasal olarak bütün evraklara sahip insanlar teker teker kontrol ediliyor. Üstelik bize de para bırakan kişilerdir bunlar. Aynı zamanda bizlere problem de yaratmıyorlar. Gerek sizin getirdiğiniz, gerekse de bizim karşı tarafa götürdüğümüz kişiler, bu uzun süreçte hiçbir zaman iki ülke arasında problem olmamıştır. Sonuç olarak inanıyorum ki çok az miktarda olan münferit olaylar yüzünden, çok iyi gelişen bu ikili ilişkilerin bozulmasını doğru bulmuyorum. Hep birlikte işbirliği yaparak bu problemi çözeceğiz.”

 

 

Deniz Ticaret Odası İzmir Yönetim Kurulu Başkanı Yusuf Öztürk:

“Yapılan konuşlardan kesin bir sonuç alacağımızı görüyorum. Hep beraber madem buradayız, her şeyi konuşuyoruz, Türkiye´den çıkış yapılan tüm adaların ticaret odalarıyla bizler, buradaki arkadaşlar, bu işten ekmek yiyen herkes ortak bir bildiriye imza atalım. Belki kanunun değişmesinde veya yeniden revize edilmesinde veya yeniden yorumlanmasında bir faydamız olur.”

 

Midilli Ticaret Odası Başkan Yardımcısı ve aynı zamanda Midilli Turizm Acenteler Birliği Başkanı Panayotis Hacikriakos:

“Çok büyük problem ve çok önemli bir sorunla karşı karşıyayız. Bu yüzden en kısa zamanda toplanıp bir çözüm bulmak için adım attık. Aramızda bulunan hukuk danışmanımız Bay Kinderlis´in, Yeni Demokrasi Partisi Milletvekili ve aynı zamanda avukat olan Haralambos Athanasiou´nun yardımlarıyla bu önemli problemi aşacağımıza inanıyorum. Bu kanunun mutlaka değişmesi gerektiğine inanıyorum. Bu kanun değişmeli ki iki ülke arasında daha yakınlık kurabilelim. Bu kanun turizme hiç yakışmıyor, bizimle alakası olmayan ama bir an önce de çözülmesi gerekenlerden bir kanun.

Midilli ve Sakız Ticaret Odası ve buradaki yöneticiler de bakanlıklara cezalarla ilgili dilekçeler verdik. Kaldırılması ile alakalı haberler bekliyoruz. Elimizden geleni yapıyoruz, olumlu yanıtlar almayı bekliyoruz. Denizcilik Müsteşarlığı´na da dilekçeler yazıldı, bunların da sonucunu bekliyoruz.”

 

 

Midilli Ticaret Odası Yönetim Kurulu Üyesi ve aynı zamanda odanın avukatı, hukuk danışmanı Stelyos Kinderlis:

“Bu sadece burada bulunanlar için bir problem değil, çok büyük ölçüde bir sorun. Maalesef bu kanun geçerli ve cezalar da ödenmek zorunda. Gelen yolcuların seyahat belgeleri, pasaportları veya vizeleri geçersizse mutlaka ceza yaptırımı var. Bunlar üzerinde oynanmış seyahat belgeleri de olabilir. Benim kendi şahsi kararım, denklem uymuyor. Bu cezalar çok doğru ve çok geçerli değil diye düşünüyorum. Tabii ki bunun tekrar incelenmesi gerekiyor. Örneğin pasaportların geçerlilik süresi 2 aydan azsa, Kıbrıs Türk kesimine gidenlerin pasaportlarında buna dair damga bulunuyorsa, ne yazık ki bu ülkeye alınmıyor ve cezalar var. Tabii biz bunları çok fazla eleştiremeyiz ama konuşabiliriz. Yunanistan Adalet Bakanlığı tarafından sanıyorum bir sonuca bağlanacak. Bugün ancak şunu yapabiliriz. Hem Pasaport Müdürlüğü´nden, hem de Kuzey Ege Bölge Valiliği´nden sorunun bir an önce çözülmesi için ricacı olabiliriz. Kanunda bulunan küçük bir paragraf var, hem bir çözüm bulacak hem de yardımcı olacak bir paragraf. Bu cezaların ne gemi sahipleri, ne de turizm acenteleri tarafından ödenmek zorunluluğu olmadığını söylüyor. Tabii ki bunun olması için, gemi sahipleri ve turizm acentelerinin gerekli bütün önlemleri almış olması gerek. Ayrıca Yunan makamlarına bir dilekçe vermek gerek. Bugün etkili olacak bazı adımlar atabiliriz diye düşünüyorum.”

 

Sakız Adası turizm acenteleri avukatı Klemenlis:

“Yasanın uygulanması karşı kıyıdan, Türkiye´den yolcu getiren firmalar ve turizm acentelerini, onların bu kıyıdaki  merkez acenteleri ve temsilcilerini ilgilendiriyor. Yunan hükümeti bunlara ceza yazmak istiyor. Ama bazı durumlar var ki 2011 yılının öncesine bile gidiyor. Bu kanun belirsiz, yeniden düzenlenmesi gerekiyor.”

 

KUTU KUTU:

TOPLANTI SONRASI NE DEDİLER?

 

Midilli Ticaret Odası Başkanı Vaggelis Myrsinias toplantı sonrasında katılımcıları ağırladığı yemekte verdiği özel demeçte şunları söyledi:

“Çok iyi bir toplantı yaptığımıza inanıyorum. Özellikle ceza konularının nasıl sonuçlanacağı konuşuldu, önemli konulardı. Karşı kıyıdan gemi sahipleri ve turizm acentelerini de davet ettik. Beklediğimizin üzerinde büyük bir katılım vardı. Buradan da bölge valiliğinden, pasaport şubeden katılım vardı. Umuyorum ve zannediyorum ki bu toplantıdan sonra çok güzel ve çok büyük adımlar atacağız, önümüzdeki günlerde meyvelerini alacağız. İki taraftan da birçok teklifler getirildi, hepsi not edildi. Elimizden gelenin en iyisini yaparak çok iyi adımlar atacağız. En önemlisi işbirliği yapmak, zaten bu her zaman yaptığımız bir şey. Hem acenteler, ticaret odaları bakımından, hem de şahıslar olarak yaptığımız bu görüşmeler ve anlaşmalar sonucunda iyi yerlere geleceğimize inanıyorum. Bu toplantıdan sonra alınacak yeni kararlar ve atılacak yeni adımlardan sonra, sanıyorum bir daha böyle sorunlar yaşamayacağız. Bu sorunlarımızı yaşamamıza sebep anayasadaki bir madde. Umuyorum bu madde ya iyileştirilecek, ya da yeni şekliyle anayasada yer alacak. Hem karşı taraf, hem de biz çok umutluyuz. Çok önceden aramızda başlamış olan, hem ticari, hem kültürel ve sosyal ilişkilerin bugünden sonra daha iyi olacağını, bugünkü toplantıdan sonra, oluşan sıkıntıların hepsinin çözüleceğine canı gönülden inanıyorum. İlişkilerimiz daha da güçlenecek, daha da iyi olacak, çünkü biz kardeşiz. Lesvos (Midilli) size her zaman kucak açıyor, bizim evlerimiz sizin evleriniz. Ne zaman isterseniz başımızın üzerinde yerinizin var, her zaman misafirimizsiniz.”

 

Deniz Ticaret Odası İzmir Yönetim Kurulu Başkanı Yusuf Öztürk:

Bana göre toplantı çok verimli geçti. Her şeyi açık açık konuştuk. Bu konuda adımların ne şekilde atılması gerektiğine dair görüş birliğine vardık. Midilli´deki dostlarımız özellikle yetkili taraftan olanlar ki, Kuzey Ege Bölge Valiliği, Emniyet Teşkilatı gibi kurumlardan gelen arkadaşların konuya ne kadar sıcak baktıklarını, şu anki kanunda yapılacak bir takım değişikliklerle yanlış yorumlamalara engel olacağını ve bununla ilgili çalışmalar neticesinde ortaya çıkacak olan olumlu havanın turizme yansıyacağını, aksinin olması durumunda da turizmin çok etkileneceği konusunda görüş alışverişinde bulunuldu. Toplantının en önemli noktası Yunanistan Kuzey Ege Bölge Valiliği Genel Sekreteri´nin, Yunanistan Ulaştırma Bakanı ile bu konuların bir an önce konuşulması için 16 - 21 Eylül 2018 tarihleri arasında bir randevu talebimizin olduğunu iletmesi ve  onlardan gelecek cevaba kadar konunun analitik bir şekilde çözüm önerileriyle  beraber kendilerine aksettirilmesini istediler. Bana göre en güzel sonuç bu oldu. Zaten bu bir bilgilendirme toplantısıydı. Bu gelişmeler toplantı esnasında ortaya çıktı. Dolayısıyla biz de onların bu konudan aslında ne kadar çok  rahatsız olduklarını gördük. Onun için ümit ediyorum bu ayın içerisinde güzel, olumlu, ticaretimizin ve turizmimizin gelişeceği sonuçlar elde ederiz. Ege´de Türkiye´den Yunanistan´a yılda ortalama 1 milyon turist taşıyoruz. Bu 1 milyon turistimiz harcamalarıyla 6 milyon Avrupalı turiste bedel. Dolayısıyla bizim kaybımız olmaz. Kayıp buradaki esnafın olur. Buradaki ticaretin devamı açısından aynı denizi paylaşan komşu 2 ülkenin insanlarının daha içiçe yaşamasını sağlayacak olan tüm kriterleri yok etmiş oluruz. Bu nedenle toplantılar neticesinde olumlu gelişmeler yaşanacağını ümit ediyorum.

 

Fulya OMAÇ / Midilli Adası - YUNANİSTAN

 

Foto 1-2: Toplantı Midilli Ticaret Odası´nda düzenlendi

Foto 3: Midilli Ticaret Odası Başkan Yardımcısı ve aynı zamanda Midilli Turizm Acenteler Birliği Başkanı Panayotis Hacikriakos, Midilli Ticaret Odası Başkanı Vaggelis Myrsinias, Midilli Ticaret Odası Yönetim Kurulu Üyesi ve aynı zamanda odanın avukatı, hukuk danışmanı Stelyos Kinderlis ve toplantıda çeviri yapan tercümanlar

Foto 4: TURYOL Yunan Adaları Koordinatörü ve Yönetim Kurulu Üyesi Kadir İnandı (mikrofona konuşan)

Foto 5: Yeni Demokrasi Partisi Milletvekili ve Adalet eski Bakanı Haralampos Athanasiou

Foto 6: Kuzey Ege Bölge Valiliği Genel Sekreteri Pavlos Michalakellis

Foto 7: Midilli Ticaret Odası Başkan Yardımcısı Panayotis Tatakis

Foto 8 Deniz Ticaret Odası İzmir Yönetim Kurulu Başkanı Yusuf Öztürk

Foto 9: Sakız Adası turizm acenteleri avukatı Klemenlis

 

 HABER: Fulya OMAÇ

 

 
Kaynak:

Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Olten Filarmoni Orkestrası ile ‘´İspanya´da Bir Gece´´
Olten Filarmoni Orkestrası ile ‘´İspanya´da Bir Gece´´
Olten Filarmoni Orkestrası altıncı sanat sezonunda 14 Şubat Sevgililer Günü´ne özel “İspanya´da Bir Gece” konseri düzenliyor. Tulio Gagliardo Varas konuk şefliğinde, gitarist Ezgi Anıl solistliğindeki konser, İspanyol koreograf Carlos Vilan´ın Flamenko dansıyla 19 Şubat Çarşamba akşamı İzmir Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezi´nde sanatseverlerle buluşuyor.
Türk organik ürünleri Almanya´da
Türk organik ürünleri Almanya´da
Ekolojik üretici ve ürünlerin yaygınlaşmasını odağına alan dünyanın en büyük organik gıda ve doğal ürünler fuarı BioFach bugün başladı.
Küresel Isınma, dünyayı tehdit ediyor
Küresel Isınma, dünyayı tehdit ediyor
Son yıllarda yaşanan iklim değişiklikleri, giderek artan sera gazı etkisi çevreyi ve doğayı olumsuz etkiliyor. Küresel ısınmanın neden olduğu tehlike ve tehditlerle ilgili açıklamalarda bulunan Ege Üniversitesi Çevre Sorunları Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. Dinçer Ayaz, “Günümüzde küresel ısınma doğrudan insan aktivitesi sonucu meydana gelen ve geçmişteki iklim değişmelerinden tamamen farklı bir durumdur” dedi.
CORONA VİRÜSÜ DÜNYANIN EN BÜYÜK FUARINI ERTELETTİ
CORONA VİRÜSÜ DÜNYANIN EN BÜYÜK FUARINI ERTELETTİ
Çin´in Wuhan şehrinde ortaya çıkan ve hızla dünyaya yayılan corona virüsü, Çin´in Xiamen şehrinde düzenlenen ve sektöründe dünyanın en büyüğü olan Xiamen Doğaltaş ve Teknolojileri Fuarı´nın ertelenmesine yol açtı. 16-19 Mart 2020 tarihlerinde düzenlenmesi planlanan Xiamen Doğaltaş ve Teknolojileri Fuarı, 6-9 Haziran 2020 tarihlerine ertelendi.
Abu Dhabi´de Poyraz rüzgârı
Abu Dhabi´de Poyraz rüzgârı
Poyraz Zeytinyağları, Ortadoğu´nun en büyük fuarları arasında gösterilen Sial Middle East Abu Dhabi Uluslararası Gıda Ürünleri Fuarı´nda yerini aldı.
İZMİR SEV ÖĞRENCİLERİ İSPANYA´DA ÜLKEMİZİ TEMSİL ETTİ
İZMİR SEV ÖĞRENCİLERİ İSPANYA´DA ÜLKEMİZİ TEMSİL ETTİ
Özel İzmir SEV Ortaokulu öğrencileri, İspanya´nın Valensiya kentinde gerçekleşen ve Birleşmiş Milletler´in küçük bir modeli olan VALMUN konferansında ülkemizi başarıyla temsil ettiler. Dünya sorunlarına yönelik çeşitli çözümler üreten İzmirli minik delegeler konferansa büyük katkı sağladılar.
AVRUPADA FUTBOL PANELİ
AVRUPADA FUTBOL PANELİ
Avrupa Türk Futbol Federasyonu ATTF yönetim kurulu tarafından Almanya Stuttgart şehirinde düzenlenen , Avrupa´da Türk Futbolu konulu panele konuşmacı olarak Türkiye Futbol Federasyonu Yönetim Kurulu Üyesi İsmail Erdem´de katıldı. İsmail Erdem panelde yaptığı konuşmada; Milli takımın başarısını, Şenol hocanın gelişi ve genç bir takım kurulduğunu ve futbolun dünyada vazgeçilmez bir tutku olduğunun altını çizdi.
Batur CHP Belçika Birliğini ziyaret etti
Batur CHP Belçika Birliğini ziyaret etti
Batı Balkanlar ve Türkiye´de Roman Sivil Toplumu Üzerine Ortak Girişim´in paydaşlarından olan Sıfır Ayrımcılık Derneği´nin yürüttüğü “En Roman Dostu Belediye Başkanı” ödülünü almak için Belçika´ya giden Abdül Batur, CHP Belçika Birlik Başkanı Derya Bulduk´a ziyarette bulundu.
Rusya Federasyonu´nda Atatürk ile İlgili Bilimsel Yayınlar
Rusya Federasyonu´nda Atatürk ile İlgili Bilimsel Yayınlar
Ege Ajans)- Ege Üniversitesi (EÜ) tarafından düzenlenen Atatürk ve Cumhuriyet Günleri kapsamında, “Rusya Federasyonu´nda Atatürk ile İlgili Bilimsel Yayınlar” konferansı gerçekleştirildi. EÜ Türk Dünyası Araştırmaları Enstitüsü tarafından düzenlenen konferansı, Enstitü öğretim üyesi Doç. Dr. Muvaffak Duranlı verdi. Türk Dünyası Araştırmaları Enstitüsü Konferans Salonu´nda düzenlenen etkinliğe Enstitü Müdürü Prof. Dr. Nadim Macit, akademisyenler ve öğrenciler katıldı.
İNGİLTERE´NİN KADERİNE TERK ETTİĞİ VATANDAŞINA MARMARİS SAHİP ÇIKTI
İNGİLTERE´NİN KADERİNE TERK ETTİĞİ VATANDAŞINA MARMARİS SAHİP ÇIKTI
Marmaris´te parasız kalınca kaldığı otel tarafından sokağa atılan ve ailesinden ve ülkesinden beklediği destek te gelmeyince haftalarca plajda yatan İngiliz vatandaşı Sharon Webster, Marmaris Kaymakamlığı himayesinde ülkesine dönebildi.
TÜRK TURİST İÇİN MİDİLLİ´DEN KÜLTÜR TURİZMİ HAMLESİ
TÜRK TURİST İÇİN MİDİLLİ´DEN KÜLTÜR TURİZMİ HAMLESİ
Midilli Turizm, Seyahat ve Gemi Acenteleri Birliği Genel Sekreteri Aris Lazaris, yaz sezonunun olağan seyrinde olduğunu, ama sonbahardan itibaren başta İzmirliler olmak üzere Türk turiste yönelik kültür turizmi ve adadaki Osmanlı dönemi eserlerini keşfetmeleri için kampanyalar düzenleyeceklerini söyledi..
İZMİRLİ AKADEMİSYEN CENEVRE´DE TARİH YAZDI
İZMİRLİ AKADEMİSYEN CENEVRE´DE TARİH YAZDI
Dünya ülkeleri Güvencesizlerin kaderini belirlemek için Cenevre´de toplandı. Türkiye´yi temsil eden İzmirli Akademisyen Dr. Osman Sirkeci´nin ortaya koyduğu vizyon büyük ilgi gördü. Türkiye´de 6 milyon dünya çapında ise 2 milyar kişiyi doğrudan ilgilendiren çalışma küresel başarı olarak nitelendirildi.
“UMUT OTOBÜSÜ” YOLA ÇIKIYOR  TÜRKİYE´Yİ İTALYA´DA TEMSİL EDECEKLER.
“UMUT OTOBÜSÜ” YOLA ÇIKIYOR TÜRKİYE´Yİ İTALYA´DA TEMSİL EDECEKLER.
Avrupa Birliği projesi kapsamında, İtalya´nın Floransa kentindeki Müzik Okulu öncülüğünde başlayan ve mental yetersizlik yaşayan çocuklara yönelik yapılan projede, 3 ülke yer alıyor. Projede Türkiye´yi, Uşak Üniversitesi öğretim üyesi Doç. Dr. Meral Özçınar´ın koordinatörlüğündeki ekip temsil ediyor.
İş dünyası Başkurdistan´da buluşuyor
İş dünyası Başkurdistan´da buluşuyor
Dünyanın önde gelen 500 büyük firmasının temsilcilerinin katılacağı Zauralye 2019 Ekonomi Fuarı´nda Türkiye´ye özel önem veriliyor.
Yorglass CFO´su Uğur Şeker´e İngiltere´den ödül
Yorglass CFO´su Uğur Şeker´e İngiltere´den ödül
İngiltere´de faaliyet gösteren Acquisition International tarafından her yıl gerçekleştirilen 2019 CFO ödülleri sahiplerini buldu. Yorglass CFO´su Uğur Şeker, Yılın Operasyonel CFO´su seçildi.
​Samos´ta sıcak karşılama
​Samos´ta sıcak karşılama
Yaz sezonunun açılmasıyla Seferihisar ile Samos Karlovasi´ye yapılan feribot seferlerinin ilki gerçekleşti.
GÜNEY EGE BÖLGE BAŞKANLIĞI MECLİSİ İÇİN RODOS´TAKİ SOYDAŞ ADAYIMIZ UMUTLU
GÜNEY EGE BÖLGE BAŞKANLIĞI MECLİSİ İÇİN RODOS´TAKİ SOYDAŞ ADAYIMIZ UMUTLU
Komşumuz Yunanistan bu hafta sonu hem yerel yöneticilerini seçmek, hem de Avrupa Parlamentosu´nda (AP) görev yapacak 21 temsilciyi belirlemek için sandığa gidiyor..
Rodos Başkonsolosu Şekercioğlu´nun iftar davetine yoğun ilgi
Rodos Başkonsolosu Şekercioğlu´nun iftar davetine yoğun ilgi
T.C. Rodos Başkonsolosluğu verdiği iftar davetiyle farklı din ve kökenden insanları bir araya getirdi. Müslüman, Ortodoks ve Yahudi dinleri mensupları Başkonsolos Şekercioğlu´nun iftar yemeğinde buluştu.. Rodos´taki iftar yemeğinde dinler buluşması..
Türkiye ve İran sıkı dost olacak
Türkiye ve İran sıkı dost olacak
İzmir Fransız Kültür Merkezi´nde düzenlenen "Yeni Çağ´dan Günümüze Türk-İran Coğrafyasına Bakış” başlıklı söyleşi kültür ve tarih meraklılarına yol haritası oldu.
Barselona´da gündem: Kadın Liderler
Barselona´da gündem: Kadın Liderler
Birleşmiş Kentler ve Yerel Yönetimler Ortadoğu ve Batı Asya Teşkilatı UCLA- MEVA ile Dünya Belediyeler Birliği´nin Barselona´daki gündemi “Kadın Liderler oldu.
Türk ayakkabı sektöründen İtalya çıkarması
Türk ayakkabı sektöründen İtalya çıkarması
Türk ayakkabı ve çanta sektörü Dünyanın en önemli ayakkabı fuarı olarak kabul edilen Expo Riva Schuh Fuarı´na katıldı. İtalya´nın Garda şehrinde 12-15 Ocak tarihlerinde gerçekleşen fuarda 10 Türk firması tarafından sergilenen Türk ayakkabı ve çantaları büyük ilgi topladı.
Almanya´da Kardeşlik ve İşbirliği Protokolü
Almanya´da Kardeşlik ve İşbirliği Protokolü
Türk Kızılay Bornova Şube ve Alman Kızıl haç Borken Şubesi arasında Türkiye ve Almanya arasında ilk olma özelliğini taşıyan ‘Kardeş Şube ve İşbirliği´ protokolü Türk Kızılay Genel Başkanı Dr. Kerem Kınık ile Alman Kızılhaç Genel Başkanı Gerda Hasselfeldt´in de hazır bulunduğu Berlin´deki Alman Kızılhaç Genel Merkezi´nde imzalandı.
DÜNYANIN HAVASI EN TEMİZ ŞEHRİ
DÜNYANIN HAVASI EN TEMİZ ŞEHRİ
2019 yılı itibarıyla havası en temiz şehirler açıklanırken, dünyanın havası en temiz şehri Helsinki olarak görüldü. Türkiye´den de dört şehrin havası temiz şehirler arasında yer alması dikkat çekti.
DÜNYANIN EN GÜVENLİ ÜLKELERİ BELLİ OLDU
DÜNYANIN EN GÜVENLİ ÜLKELERİ BELLİ OLDU
Dünya üzerinde hangi ülkelerin ne kadar güvenli olduğu belli olurken, Türkiye´nin 59,62´lik güven endeksiyle 49´uncu sırada yer aldığı görüldü.
EN FAZLA İNTERNET KULLANICISI ÇİN´DE
EN FAZLA İNTERNET KULLANICISI ÇİN´DE
Hangi ülkede ne kadar internet kullanıcısı var belli olurken, Çin´in bu listenin birinci sırasına yerleştiği görüldü. Türkiye´nin ise listenin 18´inci sırasında yer aldığı saptandı.
EGE´NİN İKİ YAKASINDA DOSTLUKTAN BAŞKA ÇARE YOK
EGE´NİN İKİ YAKASINDA DOSTLUKTAN BAŞKA ÇARE YOK
Rodos, İstanköy ve Onikiadalar Türk Kültür ve Dayanışma Derneği ile Avrupa Halkları Federal Birliği (Federal Union of European Nationalities - FUEN) tarafından ortaklaşa düzenlenen ‘Uluslararası Rodos İstanköy Türkleri Sempozyumu´ 22-23 Kasım tarihlerinde İzmir´de yapıldı..
Başkan Tosun Almanya´da mülteci sorununa bakışını ve projelerini anlattı
Başkan Tosun Almanya´da mülteci sorununa bakışını ve projelerini anlattı
Başkan Tosun Almanya´da mülteci sorununa bakışını ve projelerini anlattı
SAĞLIK TURİZMİ PROFESYONELLERİ ORLANDO´DA BULUŞTU
SAĞLIK TURİZMİ PROFESYONELLERİ ORLANDO´DA BULUŞTU
Dünya Medikal ve Sağlık Turizmi Fuarı - Healthcare Revolution 29-31 Ekim tarihlerinde Orlando´da gerçekleşti. 48 ülkeden 2000 sağlık çalışanı, çok sayıda medikal firma, sağlık turizmi şirketi ve hastanenin buluştuğu fuar süresince düzenlenen konferanslarda 189 konuşmacı sunum yaptı.
KOMŞUNUN KESTANE FESTİVALİNİ ŞENLENDİRDİK
KOMŞUNUN KESTANE FESTİVALİNİ ŞENLENDİRDİK
Yunanistan´ın Midilli (Lesvos) Adası´ndaki önemli etkinliklerden biri olan Kestane Festivali, hafta sonunda Türkiye´den gelen yaklaşık 500 turistin de katılımıyla güzel anılara ev sahipliği yaptı..
RODOS´TA GÖRKEMLİ CUMHURİYET BAYRAMI RESEPSİYONU
RODOS´TA GÖRKEMLİ CUMHURİYET BAYRAMI RESEPSİYONU
29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Resepsiyonu Rodos Adası protokolünü, Türkiye´den gelen davetlileri ve soydaşları bir araya getirdi. Başkonsolos Şekercioğlu, Cumhurbaşkanı Erdoğan´ın 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı mesajını okudu.
UZAKDOĞU DALYAN´I ‘NAR´ İLE TANIYACAK
UZAKDOĞU DALYAN´I ‘NAR´ İLE TANIYACAK
Shanghai Medya Belgesel Grubu´nun çektiği ve Çin Devlet Televizyonu ile Shangai TV´de yayınlanacak Meyve Efsaneleri (Legend of Fruit) belgeseli sayesinde 250 milyona yakın kişiye Ortaca Dalyan bölgesi tanıtılacak
DÜNYANIN EN GÜVENLİ ŞEHİRLERİ BELLİ OLDU
DÜNYANIN EN GÜVENLİ ŞEHİRLERİ BELLİ OLDU
2018 yılının ilk yarısının güncel verilerine bakıldığında, dünyanın en güvenli şehri Birleşik Arap Emirlikleri´nin başkenti Abu Dabi oldu.
Türk Doğaltaşları, İtalya´da görücüye çıktı
Türk Doğaltaşları, İtalya´da görücüye çıktı
Ege Maden İhracatçıları Birliği´nin organize ettiği “Verona Sektörel Ticaret Heyeti Organizasyonu”na katılan 8 Türk doğaltaş üreticisi firma, İtalya´da 6 ithalatçı firma ile ikili iş görüşmeleri ve fuar ziyareti gerçekleştirdi yeni ihracat bağlantılarıyla Türkiye´de döndü.
Fransa´ya konfeksiyon ihracatı 1 milyar dolara koşuyor!
Fransa´ya konfeksiyon ihracatı 1 milyar dolara koşuyor!
Fransızların tercihi Türk konfeksiyon ürünleri oldu. Dünya´nın en prestijli tekstil ve hazır giyim fuarı olarak kabul edilen Premiere Vision (PV) Manufacturing Paris Fuarı´na 29 firma ile katılan Türk Hazır Giyim ve Konfeksiyon Sektörüne Fransızların ilgisi, Türk ihracatçılarının yüzünü güldürdü.
Fransa´da Akhisar lezzeti
Fransa´da Akhisar lezzeti
Dünya Gurme Şehirler Ağı (DELICE) üyesi İzmir, “Lyon Sokak Yemekleri Festivali”ne konuk oldu. İzmir Büyükşehir Belediyesi ana sponsorluğunda, Lyon Belediye Başkanı Georges Kepenekian´ın özel davetiyle DELICE İzmir Temsilcisi Sırma Güven önderliğinde oluşturulan ekip, hazırladıkları özel lezzetlerle Fransa´da İzmir günleri yaşattı. Ekipte İzmir Gourmet Guide Seçici Kurul Başkanı Şef Ahmet Güzelyağdöken, İzmir Profesyonel Aşçılar Derneği Şef Şamil Akşit, Eğitmen Şef Tolga Kamiloğlu, Pasta Şefi Ece Eryener yer aldı.
ATİNA TÜRK TURİSTE SAHİP ÇIKTI
ATİNA TÜRK TURİSTE SAHİP ÇIKTI
Yunanistan yetkililerinin, Türk ve Yunan feribot işletmeleri ile Türk feribot işletmelerinin Yunan adalarındaki acentelerine, mülteci yasasının bazı maddelerine istinaden 7 yıldan bu yana gönderdiği tutanaklarla ilgili cezai işlem yapmak istemesi tarafların bir araya gelmesiyle başkentten döndü..
Türk Ayakkabısı İngiltere´de Görücüye Çıkacak
Türk Ayakkabısı İngiltere´de Görücüye Çıkacak
Deri ürünleri ihracatının yüzde 56´sını tek başına gerçekleştiren, 2018 yılında 260 milyon çift ayakkabı ihraç ederek 1 milyar dolar dövizi Türkiye´ye kazandırmayı hedefleyen Ayakkabı ihracatçıları, 2019 yılından itibaren İngiltere pazarında daha aktif olmayı hedefliyor.
DÜNYADA 870 MİLYON İNSAN AÇLIK ÇEKİYOR
DÜNYADA 870 MİLYON İNSAN AÇLIK ÇEKİYOR
Dünyada yıllık olarak 1,6 milyar ton gıda israfı yapıldığı ortaya çıkarken, 870 milyon kişinin de açlıkla mücadele ettiği belirlendi.
TEŞEKKÜRLER KATHİMERİNİ
TEŞEKKÜRLER KATHİMERİNİ
Feribot işletmeleri tarafındaFeribot işletmeleri tarafından 3 Eylül´de Midilli Ticaret Odası´nda yapılan toplantıda, geçersiz evrakla Yunan adalarına yolcu getirdiği iddiasıyla, mülteci yasasına istinaden 13´ü Türk, 1´i Yunan toplam 14 feribot işletmesine uygulanmak istenen cezai yaptırımların hukuki dayanaktan yoksun olduğu vurgulanmıştı..n 3 Eylül´de Midilli Ticaret Odası´nda yapılan toplantıda, geçersiz evrakla Yunan adalarına yolcu getirdiği iddiasıyla, mülteci yasasına istinaden 13´ü Türk, 1´i Yunan toplam 14 feribot işletmesine uygulanmak istenen cezai yaptırımların hukuki dayanaktan yoksun olduğu vurgulanmıştı..
ARKAS AEGEAN LİNK REGATTA İLE SAKIZ ADASI ŞENLENDİ
ARKAS AEGEAN LİNK REGATTA İLE SAKIZ ADASI ŞENLENDİ
Arkas Holding ana sponsorluğunda Ege Açıkdeniz Yat Kulübü (EAYK), Uluslararası Çeşme Yat Kulübü (ICYC) ve Çeşme Marina iş birliğiyle bu yıl ikincisi düzenlenen ‘Arkas Aegean Link Regatta´nın Çeşme - Sakız Adası arasındaki ilk yarışı dün gerçekleştirildi.
EN ÇOK GÖÇMEN SUUDİ ARABİSTAN´DA YAŞIYOR
EN ÇOK GÖÇMEN SUUDİ ARABİSTAN´DA YAŞIYOR
Dünyadaki göçmenlerin sayısı 66,2 milyon olarak belirlenirken, göçmenlerin en çok Suudi Arabistan´da yaşadığı belirlendi.
Tayvan´dan İzmir´e davet
Tayvan´dan İzmir´e davet
İzmir´e gelen TTB Direktörü Lin, tatillerini yurt dışında geçirmeyi planlayan İzmirlileri Tayvan´a davet etti
Hayvancılık sektörü İtalya´da buluşacak
Hayvancılık sektörü İtalya´da buluşacak
İzmir İtalyan Ticaret Odası, Türk yatırımcıları İtalya´nın Cremona bölgesinde düzenlenen ve ülkenin tek hayvancılık ihtisas fuarı olan Cremona Uluslararası Hayvancılık Fuar´ına davet ediyor. 24-28 Ekim 2018 tarihinde Cremona – İtalya´da 73. kez yapılacak olan fuara katılım gösterecek olan Türk hayvancılık sektörünün fuar işlemlerini İzmir İtalyan Ticaret Odası yürütüyor.
DÜNYANIN EN PAHALI ŞEHİRLERİ BELLİ OLDU;
DÜNYANIN EN PAHALI ŞEHİRLERİ BELLİ OLDU;
77 farklı şehirden 2018 yılı Ocak ve Nisan ayları baz alınarak hazırlanan dünyanın en pahalı şehirleri raporuna göre, Türkiye pahalılık oranıyla listenin 67´nci sırasında yer aldı. Dünyanın en pahalı şehri unvanına ise İsviçre´nin başkenti Zürih sahip oldu.
ALMANYA TURİZMDE İŞBİRLİĞİNİ GÜÇLENDİRMEK İSTİYOR
ALMANYA TURİZMDE İŞBİRLİĞİNİ GÜÇLENDİRMEK İSTİYOR
Almanya Federal Cumhuriyeti İzmir Başkonsolosu Dr. Rainer Lassig ile Ekonomi Bölümü Danışmanı Nalan Bostancıoğlu,
İZMİRLİ DOĞA SANATÇILARI BULGARİSTAN´A ÇIKARMA YAPTI
İZMİRLİ DOĞA SANATÇILARI BULGARİSTAN´A ÇIKARMA YAPTI
Doğa ile sanatsal üretimi birlikte ele alan doğa sanatı akımı dünya çapında ilgi görüyor. Geçtiğimiz günlerde Bulgaristan´ın ev sahipliğinde gerçekleştirilen Uluslararası Çevresel Heykel & Doğa Sanatı Sempozyumu´nda ülkemizi İzmirli sanatçılardan oluşan Patika Sanat Grubu temsil etti.
ÇALIŞMAK İÇİN EN ÇOK TERCİH EDİLEN ÜLKELER BELLİ OLDU
ÇALIŞMAK İÇİN EN ÇOK TERCİH EDİLEN ÜLKELER BELLİ OLDU
Yaşam standartları dikkate alınarak hazırlanan rapora göre, dünyada çalışma şartları en iyi olan ülke Kanada olarak belirlendi.
CHP, SREBRENİTSA´DA
CHP, SREBRENİTSA´DA
Bosna Hersek´de 23 yıl önce meydana gelen ve 8372 kişinin, Ratko Mladic komutasındaki Sırp askerler tarafından katledildiği ve 35 kurbanının da toprağa verileceği Srebrenitsa´daki anmaya CHP´yi temsilen;
Dünyanın matematik  starları Türkiye´den...
Dünyanın matematik starları Türkiye´den...
Bulgaristan´da düzenlenen ve 4 farklı kıtadaki 20 ülkeden 15 bine yakın öğrencinin katıldığı Mathematics Without Borders (Sınır Tanımayan Matematik) Yarışması´na Türkiye damga vurdu. Rusya´dan Bulgaristan´a, Fransa´dan Azerbeycan´a binlerce matematik dehasının katıldığı yarışmada Türkiye´yi temsil eden İzmir SEV Ortaokulu öğrencileri 50´yi aşkın derece ve madalya ile döndü
Çinli gıda ithalatçıları Türk lezzetlerini ithal etmek için Türkiye´ye geldi
Çinli gıda ithalatçıları Türk lezzetlerini ithal etmek için Türkiye´ye geldi
Gıda ürünleri ihracatında Türkiye´nin en önemli merkezlerinden biri konumunda olan Ege Bölgesi, Çinli gıda ithalatçılarını ağırladı.
Üstün Japon teknolojisi ENEOS, Egeli müşterilerle buluştu
Üstün Japon teknolojisi ENEOS, Egeli müşterilerle buluştu
Merkezi Japonya´da bulunan, dünyanın en büyük petrol, enerji ve madencilik şirketlerinden JXTG Nippon Oil & Energy Corporation...
DOLAR
6.1023
EURO
6.5922
-Global ısınma yükselen deniz seviyesi 2050 yılında shangai ve deniz kıyısındaki Çin şehirlerinde büyük sellere neden olacak.bu sellerde 76 milyon kişi evsiz kalacak. -Üzerinde barkodu olan ilk ürün Wringleys marka sakızdır. -Kereviz yerken harcanan ka

İlginç Bilgiler 3
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Tek olan şey bölünme kabul etmez, gerçek tekdir.

Hz. Muhammed
İzmir için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:37 08:19 13:23 15:51 18:10 19:39
deneme deneme

deneme 4