Metrpolit Bartholomeos denize attığı haç ile İzmir´in sularını ku
Hafta sonunda bu yıl üçüncü kez gerçekleştirilen ‘Yeni Yıl Çöreği Vasilopita´ etkinliğinde, Atina, Selanik, Naousa, Sakız ve Kos´tan gelen konuklar ile İzmirli Ortodoks Rumları Alsancancak´ta buluşurken, hem dini ritüellerini yerine getirdiler hem de İzmir´i gezdiler.. Ortodoks hemşehrilerimiz yeni yıl çöreği kesti, Hz. İsa´nın vaftizini kutladı
Tarih: 7.1.2019 11:25:50

Ortodoks inanışına göre; Nuh Tufanı´nda tanrının dünyadaki günahları su ile yok etmesi gibi, Vaftizci Yahya tarafından Batı Şeria´daki Ürdün Nehri´nde, hiçbir günahı olmamasına rağmen, örnek olması açısından kendi ısrarı üzerine İsa Peygamber´in vaftiz edilişi her yıl 6 Ocak´ta kutlanır. Bu kapsamda gerçekleştirilen Fota Yortusu ritüelleri, kozmopolit yapısıyla yüz yıllardır üç sami dinden insanların da yaşadığı, kültürlerin beşiği İzmir´de çok uzun yılların ardından 2016 yılından itibaren çeşitli etkinliklerle tekrar gerçekleştirilmeye başlandı. Katolik inanışında su serperek yağmurlama şeklinde gerçekleştirilen, Ortodoks ve Protestanlarda ise suya batarak günahlardan arınmanın yolu olan vaftizin aslında akan bir suda, ırmakta olması gerekirken, günümüzde 6 Ocak kutlamaları sembolik olarak İstanbul´da Boğaziçi´nde, İzmir´de ise Kordon´da yani denizde yapılıyor.

 

YENİ YIL ÇÖREĞİ KUTLAMASI, KİLİSEDE AYİN VE DENİZDEN HAÇ ÇIKARMA

İzmir´deki kutlamalar bu yıl 5 Ocak Cumartesi akşamı Konak Belediyesi Türkan Saylan Kültür Merkezi´nde İzmir Rum Kültür ve Düşünce Derneği tarafından yeni yıl nedeniyle düzenlenen geleneksel ‘Yeni Yıl Çöreği´ (Vasilopita) etkinliği ile başladı. 6 Ocak Pazar günü Basmane´deki Aziz Voukolos Kilisesi´nde yapılan dini ayin sonrasında ise Gündoğdu Meydanı´nda yenilenmiş Yunan Konsolosluğu önünde güvenlik önlemleri altında İzmir Metropoliti Bartholomeos yönetiminde ‘Denize Haç Atma Töreni´ ile son buldu. Suların kutsanmasının simgesi olarak bir tahta haç Metropolit Bartholomeos tarafından dualarla denize atıldı. Cemaat gençleri denize atlayarak bu hacı çıkarmak için birbirleriyle yarıştılar. İstanköy (Kos) adasından Travel Way Acentası adına grup başkanı Mazlum Payzanoğlu önderliğinde gelen 34 kişilik gruptan Maria Gramatikou da denize atılan haçı çıkarmak için denize atlayan yedi erkeğin arasındaki tek kadındı. Tören; barış dilekleri ve güzel temennilerle sona erdi. Sakız Adası Politis Gazetesi´nden de Dimtiris Mioteris iki gün boyunca İzmir´deki etkinlikleri takip etti.

 

EGE´NİN İKİ YAKASI BİR ARAYA GELDİ

Türkan Saylan Kültür Merkezi´nde 5 Ocak akşamı saat 19:00´da başlayan ve iki saat süren ´Yeni Yıl Çöreği´ etkinliğine İzmir Metropoliti Bartholomeos Samaras, İzmir Rum Ortodoks Cemaati ve aynı zamanda İzmir Rum Kültür ve Düşünce Derneği Başkanı Yorgo Teodoridis, İzmir Yunanistan Başkonsolosu Argyro Papoulia, Konak Belediye Başkanı Sema Pekdaş, Türk-Yunan İşadamları Derneği Başkanı Nikola Hacudi, Sakız Belediyesi eski Başkan Yardımcısı İsidoros Amentas, Sakız Belediyesi Turizm Sorumlusu Rena Damigou, İzmir Rum Ortodoks Cemaati Yönetim Kurulu Üyesi Sakızlı Doç. Dr. Kostas Trompoukis, Konak Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü Kent ve Tarih Birimi çalışanlarından ve aynı zamanda İzmir Rum Ortodoks Cemaati Başkan Yardımcısı Teodora Hacudi, İzmir Rum Ortodoks Cemaati Yönetim Kurulu Üyesi Dino Haralambidi,  Yunanistan anakara Atina, Selanik, Naousa´dan adalar Sakız, Kos ve Midilli´den gelen konuklar ile İzmir´de yaşayan Ortodoks Rumlar katıldı.

 

BULUNDUĞUMUZ BU TOPRAKLARDA DOSTLUK VE BARIŞ İÇİNDE YAŞAYALIM

Gecede ilk olarak Sakız Adası´ndan gelen ‘Chios Faros Varvasiou´ grubunun halk dansları gösterisi ilgiyle izlendi, seyirciler oyunlara ve söylenen halk şarkılarına alkışlarla eşlik ettiler. Gösterinin ardından bir konuşma yapan İzmir Rum Kültür ve Düşünce Derneği ve aynı zamanda İzmir Rum Ortodoks Cemaati Başkanı Yorgo Teodorodis, “Sayın Metropolit Hazretlerimiz yine derneğimizi ve yaptığımız çalışmalardan ötürü bizleri onurlandırdılar ve bizi tebrik ettiler. Ayrıca bizim buradaki etkinliklerimize destek veren Yunanistan İzmir Başkonsolosu Argyro Papoulia´ya, tüm resmi makamlara ve özellikle Konak Belediye Başkanı Sema Pekdaş´a teşekkür ediyorum. Bizim gerek kültürel, gerekse dini ibadetimizi rahatça ve kolaylıkla yapabilmemiz için verdikleri tüm destekler için teşekkür ediyorum. Yeni yılımızı tekrar kutlarken ülkemize, bulunduğumuz bu topraklarda barışın her zaman olduğu gibi yer etmesini diliyorum. Birlik, dostluk, barış ve bereket içinde yaşamamızı diliyorum” diye konuştu.

 

YENİ YIL TANRININ BİR HEDİYESİDİR

Bu konuşmanın ardından İzmir Metropoliti Samaras ‘Yeni Yıl Çöreği´ni kesmesi için sahneye davet edildi. Metropolit Samaras ilk dilimi İsa Mesih ve Aziz Vasilos adına, ikinci dilimi Ekümenik Patrik Bartholomeos´a, üçüncü dilimi İzmir Rum Kültür ve Düşünce Derneği´ne, dördüncü dilimi Konak Belediye Başkanı Sema Pekdaş´a, beşinci dilimi Yunanistan İzmir Başkonsolosu Argyro Papoulia´ya atfen kesti. İzmir Metropoliti Samaras bu ritüelinin ardından davetlilere hitaben şöyle konuştu:

“Tanrıya bunu biz bahşettiği için tekrar teşekkür ediyoruz. Biz Ortodoks Hıristiyanları için yeni bir yıla giriş, Tanrı´nın bir hediyesi olarak kabul ediliyor. Bu vesileyle de derneğimize ve Ortodoks  cemaatimize, katkıda bulunan herkese çok teşekkür ediyorum. Yunanistan Başkonsolosluğu´muza da her zaman yardımcı olduğu için, Konak Belediyesi´ne ve özellikle de Konak Belediye Başkanı Pekdaş´a da tüm ihtiyaçlarımıza her zaman destek verdikleri için, bu gece burada yaptığımız bu etkinlik ve tüm bu alanları bize tahsis ettiği için, tüm bu süreçte bize yaptıkları katkıları için tekrar teşekkür ediyorum. Ve Tanrı´dan herkese sağlık ve mutluluk bahşetmesini diliyorum. Hepinize kutlu yıllar olsun.”

 

2019 BARIŞ VE DOSTLUKLA DOLU DOLU GEÇSİN

Daha sonra çörekleri verilmek üzere sahneye Yunanistan İzmir Başkonsolosu Argyro Papoulia ve Konak Belediye Başkanı Sema Pekdaş davet edildi, birer konuşma yapmaları istendi. Başkonsolos Papoulia, “2108´i bitirdiğimiz ve 2019´un başlangıcında olduğumuz bu dönemde hepimiz için barış ve dostluk dolu bir yıl olmasını diliyorum. Bizler için gerçekten çok özel günler. Buradaki etkinliklerimize gelen ve destekleyen Küçük Asya Derneklerini burada görmek, bizler için ayrıca mutluluk veren bir olay. Yarın özel bir günü kutlayacağız ve haç atma törenini gerçekleştireceğiz. Öncelikle bu izni bize veren yerel makamlara ve gerçekleştirmemiz için destekleyenlere de teşekkür etmek istiyorum. Ayrıca bizim için bu yılın başka bir anlamı daha var. Yunanistan İzmir Başkonsolosluğu´nun restore edilen binasında geçen sene sonlarında faaliyetlerimize başladık ve restorasyondan sonra ilk defa bu tören gerçekleşeceği için bizler için büyük bir anlam taşıyor. 2019 yılının iki ülke arasında barış ve dostluk dolu geçmesini dilerken, ilişkilerimizin de her anlamda gelişmesi için olanakların sağlanmasını diliyorum” dedi.

 

BU BAYRAMIN BURADA KUTLANIYOR OLMASI BİZİM İÇİN DE BÜYÜK ZENGİNLİK

Konak Belediye Başkanı Sema Pekdaş ise, “Mutlu yıllar dilerek söze başlamak istiyorum” diyerek şöyle konuştu:

“2019 yılı bereketi hiç eksilmesin. Dostluğumuz daim olsun, birlik-dostluk ve barış içinde, bu toprakların yarattığı zenginlikleri yaşayarak bir yılı daha devam ettirelim. Böyle geçsin bir yılımız. Teofani bayramınızı da kutluyorum. Bu bayramın burada kutlanıyor olması bizim için de büyük bir zenginlik.”

 

AZİZ KOCAOĞLU KUTLAMA MESAJI GÖNDERDİ

Son olarak Teodora Hacudi, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu´nun kendilerini onurlandırdığını ve bir mesaj yolladığını ifade ederek mesajı okudu:

“5 Ocak 2019 Cumartesi günü düzenleyeceğiniz geleneksel Vasilopita - Yeni Yıl Çöreği etkinliğinize çok arzu etmeme rağmen programımın yoğunluğu nedeniyle katılamayacağımı üzülerek bildirir, nazik davetiniz için teşekkür ederim. Etkinliğinizin arzu ettiğiniz gibi geçmesi dileklerimle tüm konuklara şahsınızda sevgi ve selamlarımı sunarım.”

Bu konuşmaların ardından davetliler bir alt katta hazırlanan ikram salonuna davet edildi. Yeni yıl çöreği ve çeşitli ikramlar sunuldu.

 

METROPOLİT BARTHOLOMEOS DÜNYAYA BARIŞIN GELMESİ İÇİN DUA ETTİ

6 Ocak Pazar günü Aziz Voukolos Kilisesi´ndeki sabah ayininden sonra etkinliğe katılanların ikinci buluşma yeri, Gündoğdu Meydanı oldu. Yunanistan İzmir Başkonsolosluğu yeni binasının karşı tarafında, yağışsız ama serin bir havada gerçekleştirilen geleneksel törende önce dualar okundu. Dualardan sonra İzmir Metropoliti Bartholomeos Samaras elindeki haçı denize attı. Rum cemaatinden biri kadın sekiz kişi soğuk suya aldırış etmeden atladıkları denizde, haçı kapma yarışı yaptı. Sudan çıkarılan haç Metropolit Samaras´a teslim edildi ve cemaat üyeleri tarafından tek tek öpülerek kutsadı. İzmir Metropoliti Bartholomeos Samaras, burada yaptığı konuşmada, “Ben yine basının huzurunda da bir iyi niyet dileğinde bulunmak istiyorum. Denize tam haç atma esnasında bütün mülteciler için de dua ettim. Son yıllarda Ege Denizi´nde hayatını kaybedenler için dua ettim. Tanrı´ya bütün dünyaya barışın gelmesi için dua ettim ki böylelikle ne mültecilik, ne sığınma, ne savaşlar ve ne de buna bağlı ölümler olsun. Tanrı´dan ülkemizi ve dünyadaki tüm insanları kutsamasını diliyorum. Hepinize iyi yıllar” dedi.

 

FETHİ SEKİN VE KAHRAMAN ŞEHİTLERİMİZ İÇİN DE DUA ETTİK

Gündoğdu Meydanı´ndaki tören sonrasında gazetecilere bir açıklamada bulunan İzmir Ortodoks Cemaati ve İzmir Rum Kültür ve Düşünce Derneği Başkanı Yorgo Teodoridis, dünyadaki tüm Ortodoksların 6 Ocak tarihinde Hazreti İsa´nın vaftiz edilişini kutladıklarını belirterek şunları söyledi:

“Bu kapsamda sabah Aziz Voukolos Kilisesi´nde ayinimizi gerçekleştirdik. Sonrasında ‘Haç Atma Töreni´ için hep birlikte buradaydık. 2016 yılından bu yana İzmir´de denize haç atma törenini yaşıyoruz. Bu tören bizler için çok önemli, Anadolu´nun kadim kültürü olan biz Rumlar, kardeşçe bin yıllardır burada yaşıyoruz. Bugün burada Rumlar var, Yunanistan´dan, çevre adalardan gelen misafirlerimiz var. Ve aynı zamanda Müslüman kardeşlerimizle de buradayız. Bu dostluğu pekiştiriyoruz. Bizim için barış ve dostluk çok önemli. 2016 yılında ilk defa gerçekleştirdiğimiz bu tören, özellikle Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan beyefendinin katkıları ve müsaadeleriyle olmuştur. Aynı zamanda bugün bu töreni icra etmememizi destekleri ve yardımlarını esirgemedikleri için İzmir Valiliği, büyükşehir ve ilçe belediyelerimize de çok teşekkür ediyoruz. Aynı zamanda güvenlik güçlerimiz de bugün büyük bir görev üstlendiler. Biz iki sene önce İzmir Adliyesi´ndeki terör saldırısında kaybettiğimiz Fethi Sekin polisimizi de unutmadık, onun için de dua ettik. Tüm kahraman şehitlerimizin ruhu şad olsun. Bu vesileyle yüce yaratandan yeni yılın hayırlara vesile olmasını niyaz ediyorum. Hepinize teşekkür ediyorum, mutlu yıllar."

İzmir´de bu yıl dördüncü kez kutlanan etkinlik sayesinde Yunanistan´dan gelen çok sayıdaki misafir hem dini ritüellerini yerine getirdiler, hem de İzmir´in tarihi ve turistik yerlerini gezdiler..

 

Fulya OMAÇ / Çeşme

 

Foto 1: ‘Yeni Yıl Çöreği´ İzmir Metropoliti Bartholomeos Samaras tarafından kesilirken, kendisine İzmir Rum Ortodoks Cemaati ve İzmir Rum Kültür ve Düşünce DerneğiBaşkanı Yorgo Teodoridis, İzmir Rum Ortodoks Cemaati Başkan Yardımcısı Teodora Hacudi, Türk-Yunan İşadamları Derneği Başkanı Nikola Hacudi ve İzmir Rum Ortodoks Cemaati Yönetim Kurulu Üyesi Dimo Haralambidi

Foto 2:İzmir Ortodoks Cemaati ve İzmir Rum Kültür ve Düşünce DerneğiBaşkanı Yorgo Teodoridis,

Foto 3: İzmir Yunanistan Başkonsolosu Argyro Papoulia,

Foto 4: İzmir Ortodoks Cemaati ve İzmir Rum Kültür ve Düşünce DerneğiBaşkanı Yorgo Teodoridis, Türk-Yunan İşadamları Derneği Başkanı Nikola Hacudi, Konak Belediye Başkanı Sema Pekdaş, İzmir Yunanistan Başkonsolosu Argyro Papoulia,

İzmir Metropoliti Bartholomeos Samaras

Foto 5: Gecede ilk olarak Sakız Adası´ndan gelen ‘Chios Faros Varvasiou´ grubunun halk dansları gösterisi ilgiyle izlendi

Foto 6: İzmir Yunanistan Başkonsolosu Argyro Papoulia konuklarla yakından ilgilendi - Fulya Omaç - Argyro Papoulia - Sema Pekdaş - Rena Damigou

Foto 7: İzmir Metropoliti Bartholomeos Samaras ve İzmir Ortodoks Cemaati ve İzmir Rum Kültür ve Düşünce DerneğiBaşkanı Yorgo Teodoridis Haç Atma töreninde basına açıklama yaptılar

Foto 8: Denize Haç Atma töreni Gündoğdu Meydanı´nda İzmir Metropoliti Bartholomeos Samaras yönetiminde gerçekleştirildi.

Foto 9:  Denize atılan Haç´ı çıkarmak için 8 Ortodoks denize atladı

Foto 10: Haç´ı çıkarmak için denize atlayan 7 erkek arasında bir de kadın vardı. Maria Gramatikou Kos Adası´ndan gelerek denize atladı

Foto 11: Fota Yortusu kutlama ritüelleri İzmir Metropoliti Bartholomeos Samaras´ın yönettiği Aziz Voukolos Kilisesi´nde yapılan dini ayinle başladı

 

Kaynak:

Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
İzmir Barosu´ndan Kanada Başbakanı ve Kanada Barolarına Kaz Dağları Mektubu!
İzmir Barosu´ndan Kanada Başbakanı ve Kanada Barolarına Kaz Dağları Mektubu!
İzmir Barosu, Kaz Dağları´nda Kanadalı madencilik şirketi Alamos tarafından sürdürülen ve kamuoyu tarafından büyük tepki ile karşılanan altıncılık faaliyetine karşı birlikte mücadele etmek için Kanada baroları ve hukuk örgütleri ile başta Kanada Başbakanı Justin Trudeau olmak üzere siyasi parti temsilciliklerine birer mektup gönderdi.
CHP Karabağlar İlçe Başkanı Ali İhsan Yıldız´dan AK Parti İlçe Başkanına cevap
CHP Karabağlar İlçe Başkanı Ali İhsan Yıldız´dan AK Parti İlçe Başkanına cevap
CHP Karabağlar İlçe Başkanı Ali İhsan Yıldız, AKP İlçe Başkanı İrfan Doğruca´nın gerçekleri çarpıttığını ve Karabağlar´dan haberi olmadığını söyledi
Mültecilere Yönelik Ayrımcı ve Nefret Odaklı Söylem ve Politikaları Kınıyoruz
Mültecilere Yönelik Ayrımcı ve Nefret Odaklı Söylem ve Politikaları Kınıyoruz
Dünyada ve yakın coğrafyamızda yaşanan savaş, iç karışıklık, iklim değişikliği ve ağır insan hakları ihlalleri milyonlarca insanı yerinden etmiş, bununla beraber yeni yurt arayışları bu insanları her geçen gün kaçtıkları zulümden daha tehlikeli bir ortamda yaşamaya mecbur bırakmıştır.
Çeşmelilere Yunanistan vize kolaylığı!
Çeşmelilere Yunanistan vize kolaylığı!
Yunanistan İzmir Başkonsolosu Argyro Papoulia Çeşme Belediye Başkanı Ekrem Oran´ı makamında ziyaret etti. Başkan Oran´ın Çeşme´de 75 bin civarında yazlık ev olduğunu ve yazlık ev sahiplerinin yüzde 65´inin İzmirli olduğunu dile getirmesi üzerine Başkonsolos Papoulia, Çeşme´de yazlık ev satın almış olan tapu sahiplerine vize kolaylığı gösterileceğini söyledi.
Memleket Meselesi
Memleket Meselesi
SGK İzmir İl Müdürlüğü Özel Kalem Birimi Koordinesiyle şehit yakını ve gazi ziyaretlerine bu kez Torbalı İlçesinde devam edildi.
ALİAĞA´DAKİ MESLEK ODALARI´NDAN HAMPTON BY HİLTON ALİAĞA OTELİ İLE İNDİRİM ANLAŞMASI
ALİAĞA´DAKİ MESLEK ODALARI´NDAN HAMPTON BY HİLTON ALİAĞA OTELİ İLE İNDİRİM ANLAŞMASI
Aliağa Ticaret Odası, İMEAK Deniz Ticaret Odası Aliağa Şubesi, Aliağa Esnaf ve Sanatkarlar Odası, Aliağa Şoförler ve Otomobilciler Odası ile Hampton By Hilton Aliağa Oteli arasında indirim protokolü imzalandı.
İZMİR BAROSU:Mesele Bina Değil, Eğitim
İZMİR BAROSU:Mesele Bina Değil, Eğitim
Dokuz Eylül Üniversitesi Rektörlüğü, Güzel Sanatlar Fakültesi binasını, Tınaztepe Kampüsünde rektörlük binası olarak planlanan ve yapılan binaya taşıma kararı almıştır.
BUCA METRO HATTI PROJESİ TBBM GÜNDEMİNDE!
BUCA METRO HATTI PROJESİ TBBM GÜNDEMİNDE!
CHP İzmir Milletvekili ve Çevre Komisyonu Sözcüsü Murat Bakan, İzmir Büyükşehir Belediyesi´nin kendi imkanlarıyla yapacağı Buca Metro hattı projesi için Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanlığı tarafından 18 aydır verilmeyen onayı TBBM gündemine taşıdı. İzmir´in para değil onay istediğini belirten CHP´li Bakan, “18 aydır onaylanmayan proje İzmir´e her 1 dolar için yaklaşık 2 TL zarar ettirdi” dedi.
Egeli öğrencilerden TÜBİTAK ödüllerinde önemli başarı
Egeli öğrencilerden TÜBİTAK ödüllerinde önemli başarı
Ege Üniversitesi (EÜ) Mühendislik Fakültesi Biyomühendislik Bölümü öğrencileri sağlık kategorisindeki çalışmalarıyla TÜBİTAK Üniversite Öğrencileri Araştırma Proje Yarışmalarında birincilik ve üçüncülük ödülü aldı. EÜ Rektörü Prof. Dr. Necdet Budak´ı ziyaret eden öğrenciler, çalışmalarıyla ilgili bilgi verip mutluluklarını paylaştı.
Katarlı yatırımcı bekliyoruz”
Katarlı yatırımcı bekliyoruz”
Türkiye Genç İş Adamları Derneği (TÜGİAD) Ege Şubesi, Türkiye´nin Katar ile ilişkilerini değerlendirmek üzere bu alanda araştırma gerçekleştiren GENAR Başkanı İhsan Aktaş´ı konuk etti. Toplantıda konuşan TÜGİAD Ege Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Can Yavaş, İzmir´e daha çok Katar´lı yatırımcı beklediklerini söyledi.
Demokrasi zaferinin üçüncü yıl dönümü EÜ´de dolu dolu kutlanacak
Demokrasi zaferinin üçüncü yıl dönümü EÜ´de dolu dolu kutlanacak
Ege Üniversitesi´nde; Türk milletinin demokrasiye olan inancı ve bağlılığının gelecek nesillere aktarmak amacıyla “15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü Anma Etkinlikleri” gerçekleştirilecek. Demokrasi zaferinin üçüncü yıl dönümü sebebiyle Ege Üniversitesi´nde düzenlenecek olan etkinliklerde şehitler yâd edilecek, gazilere minnet ve şükranlar sunulacak.
EBSO Meclis Başkanı Esen OSBÜK yönetiminde
EBSO Meclis Başkanı Esen OSBÜK yönetiminde
Organize Sanayi Bölgeleri Üst Kuruluşu (OSBÜK)´ün Yönetim Kurulu Üyeliği´ne seçilen Ege Bölgesi Sanayi Odası (EBSO) Meclis Başkanı ve Menemen Plastik İhtisas Organize Sanayi Bölgesi Başkanı Salih Esen, “Son derece demokratik bir ortamda gerçekleştirilen ve 2 liste halinde gidilen seçimlerde üyelerimizin teveccühüyle yönetime geldik. Organize Sanayi Bölgeleri ülke kalkınmasının en önemli unsurlardan biri. Ancak bununla birlikte sorunları da o denli çok. Sorunları ve çözümleri biliyoruz” dedi.
İzmir Fransız Kültür Merkezi´nden yaz programı
İzmir Fransız Kültür Merkezi´nden yaz programı
İzmir Fransız Kültür Merkezi yaz ayları için kurs programını yenileyerek kısa ve yoğun Fransızca kursları ve eğlenceli yaz atölyeleri düzenlemeye başladı.
EÜ Rektörü Prof. Dr. Necdet Budak, Tarım Şurası Yürütme Kurulu´na seçildi
EÜ Rektörü Prof. Dr. Necdet Budak, Tarım Şurası Yürütme Kurulu´na seçildi
Ege Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet Budak, Tarım ve Orman Bakanlığının kısa orta ve uzun dönem stratejilerinin belirlenmesine katkı sağlamak amacıyla yapılacak olan Tarım Şurası Yürütme Kurulu´na seçildi
EUKAM´a  “Onkoloji Araştırma Birincilik Ödülü”
EUKAM´a “Onkoloji Araştırma Birincilik Ödülü”
Ege Üniversitesi(EÜ) Kanserle Savaş Uygulama ve Araştırma Merkezi (EUKAM) 2018 yılında çalıştığı olgu sayısı ile “İzmir Kanser Veri Tabanı”na en yüksek katkıyı sağladı.
SGK İzmir, 301 Madenci Şehitlerini de Unutmadı
SGK İzmir, 301 Madenci Şehitlerini de Unutmadı
İzmir Valiliğine bağlı Sgk İzmir il Müdürü Ekrem Gülcemal´in destekleriyle devam eden şehit aileleri ziyaretleri büyük özveri ve hassasiyetle devam ediyor..Cuma günü yapılan şehit yakını ziyaretlerinde Soma 301 faciasının şehitleri de unutulmadı..
ALOSBİ İTFAİYE TEŞKİLATI İÇİN ÖNEMLİ BİR ADIM ATTI
ALOSBİ İTFAİYE TEŞKİLATI İÇİN ÖNEMLİ BİR ADIM ATTI
Yatırımlarına ve çalışmalarına her gün bir yenisini ekleyen ALOSBİ Yönetim Kurulu Başkanı Haluk Tezcan, Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Deniz Gündüz, Yönetim Kurulu Üyesi Akın Dalan, Fatih Aracı ve Bölge Müdürü Harun Ardıç´ın; İzmir Büyük Şehir Belediye Başkanı Tunç Soyer ile yaptıkları görüşmede Aliağa Organize Sanayi Bölgesi´ndeki ilk itfaiye teşkilatının kurulacağının müjdesi verildi. Görüşmede yapılacak olan birçok yeni proje hakkında konuşuldu. Yeni konutlar ve itfaiye teşkilatı kurulması konularında iş birliği yapılması için mutabakat sağlandı.
YORGANCILAR: İLK HEDEFİMİZ TOPLUMSAL HUZUR VE BİRLİKTELİK OLSUN
YORGANCILAR: İLK HEDEFİMİZ TOPLUMSAL HUZUR VE BİRLİKTELİK OLSUN
Ege Bölgesi Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ender Yorgancılar, Türkiye ekonomisinin bugün içinde bulunduğu durumdan kurtulmasının toplumsal huzur ve birliktelikten geçtiğini belirterek. “ Biz huzur ve birlikteliği sağlayamadığımız müddetçe başarılı olma imkanımız yok. Yatırımcı, huzurlu ve mutlu olmayan bir toplumda yatırım yapmak istemez ” dedi.
EBSO ve ESBAŞ Sürdürülebilir bir Çevre için Elele Verdi
EBSO ve ESBAŞ Sürdürülebilir bir Çevre için Elele Verdi
Ege Bölgesi Sanayi Odası-EBSO ve Ege Serbest Bölge Kurucu ve İşleticisi A.Ş.-ESBAŞ işbirliğinde Sanayi ve Çevre Bilgilendirme Toplantısı düzenledi.
İGC´den kınama: Gazetecilerin fişlenmesi kabul edilemez
İGC´den kınama: Gazetecilerin fişlenmesi kabul edilemez
Siyaset, Ekonomi ve Toplum Araştırmaları Vakfı SETA´nın ‘Uluslararası Medya Organlarının Türkiye Uzantıları Raporu´ açık bir fişleme, hedef gösterme belgesidir.
İZTO´dan Büyükşehir´e “İzmir Dosyası”
İZTO´dan Büyükşehir´e “İzmir Dosyası”
İzmir Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Özgener, İZTO Meclis ve Komite Üyeleri ile birlikte ziyaret ettiği İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer´e 76 sayfalık “İzmir Dosyası” sundu. 2 ana başlıktan oluşan dosyada İZTO´ya bağlı 79 meslek komitesinden gelen sorun, öneri ve talepler ile İzmir´in çözüm bekleyen önemli konularına ilişkin İzmir Ticaret Odası´nın önerileri yer aldı. İZTO heyetinin aktardığı tüm öneri ve talepleri tek tek dinleyen ve not alan Başkan Soyer “Kentimiz adına çok verimli bir toplantı yaptık. Biz bu dosyayı enine boyuna çalışacağız. Her sorunun çözümü vardır ve biz bu çözümleri ortak akılla bulacağız. Temmuz ayı sonundan itibaren bu taleplere çok hızlı çözümler üreteceğiz” dedi.
ÇOCUKLAR! AGORA ALIŞVERİŞ MERKEZİ´NDE YAZ OKULU BAŞLIYOR…
ÇOCUKLAR! AGORA ALIŞVERİŞ MERKEZİ´NDE YAZ OKULU BAŞLIYOR…
İzmirlilerin en gözde mekânı haline gelen Agora Alışveriş Merkezi´nde Yaz Okulu, 8 Temmuz´da başlıyor. Çocukların yaz tatillerini eğlenceli ve öğretici etkinliklerle geçirebilecekleri Yaz Okulu´nda, çocuklar el becerilerini geliştirebilecek, eğlenirken zamanın nasıl geçtiğini anlamayacaklar. Agora Yaz Okulu, 8 Temmuz -9 Ağustos tarihleri arası hafta içi her gün 14.00-17.00 saatleri arasında çocukların güzel vakit geçirmelerine imkân sağlayacak.
KARABURUN, 25´İNCİ KEZ “ÜTOPYA”NIN PEŞİNDE
KARABURUN, 25´İNCİ KEZ “ÜTOPYA”NIN PEŞİNDE
Karaburun´un Belediyesi´nin desteği ile geleneksel hale gelen Ütopyalar Toplantısı, “Savaş ve Emek Ütopyaları” ana teması ile 3-7 Temmuz 2019 tarihleri arasında 25´inci kez gerçekleştirilecek.
Çeşme Altın Yunus, lezzet düşkünlerini Antakya ve Gaziantep lezzetleri ile buluşturuyor.
Çeşme Altın Yunus, lezzet düşkünlerini Antakya ve Gaziantep lezzetleri ile buluşturuyor.
Her yaz birbirinden farklı etkinliklerle misafirlerinin tatillerine renk katan Çeşme Altın Yunus bu yaz, Antakya ve Gaziantep mutfaklarının yer aldığı “Chef Talk” gastronomi haftası etkinliğine imza atacak. Şef Gülşen Sökmen ve Şef Doğa Çitçi imzalı birbirinden lezzetli yemekler, eşsiz manzarası ile Baküs Luna Lounge´ta ay ışığı altında lezzet tutkunları ile buluşacak.
Prof. Dr.  Bilge, “Sempozyum, Türkiye´ de ilk olma özelliği taşıyor”
Prof. Dr. Bilge, “Sempozyum, Türkiye´ de ilk olma özelliği taşıyor”
Ege Üniversitesi(EÜ) Hemşirelik Fakültesi Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı ve İzmir İl Sağlık Müdürlüğü Bornova Türkan Özilhan Devlet Hastanesi işbirliğiyle Türkiye´de ilki gerçekleştirilen “Kronik Hastalıklarda Ruhsal Bakım: Hastaneden Eve” sempozyumu gerçekleştirildi.
ÇEŞME´YE YOĞUN TALEP VAR
ÇEŞME´YE YOĞUN TALEP VAR
Tatil beldeleri başta olmak üzere, Denize kıyısı olan şehirlerdeki gayrimenkullere olan ilginin, özellikle Temmuz aylarında arttığını söyleyen TÜGEM İzmir Yönetim Kurul Üyesi İnşaat Yüksek Mühendisi Hakan Akıncı, ‘Son iki yıldır İstanbul, Ankara ve Bursa´dan İzmir´e gelip yerleşme hareketliliği var. Özellikle Çeşme´deki satılık ve kiralık yazlık konutlarda ise yerli ve yabancı yatırımcıların yoğun ilgi gösterdiğini gözlemliyoruz´ dedi
Çeşme ilçesindeki 40 senelik sorunu AİHM çözdü
Çeşme ilçesindeki 40 senelik sorunu AİHM çözdü
İzmir ilinin Çeşme ilçesi içerisinde yer alan bir arsayla alakalı 40 senedir devam eden ´‘imar´´ problemini AİHM çözdü. Arsa sahibinin avukatlığını yapan Alperen Cihan Çetinkaya´nın, ‘´´Belediye, müvekkilime ait arsayı ne kullanmasına izin veriyor, ne ise kamulaştırma bedelinin ödemesini´´´ şeklinde yaptığı başvurusunu yerinde bulmuş olan AİHM, ´‘mülkiyet hakkının ihlali´´ şeklinde vurgu yaptı.
İzmir Türkiye´nin Yıldızı Olmalıdır
İzmir Türkiye´nin Yıldızı Olmalıdır
Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) İzmir İl Başkanı Veysel Şahin “İzmir kabuk değiştirmesi ve mevcut potansiyeliyle patlama yapması gereken bir şehir. Türkiye´nin yıldızı olması gereken bir şehir önü açılmalı” diye konuştu.
EÜ Ziraat Fakültesi 60.  Dönem Mezunlarını Sektöre Uğurladı
EÜ Ziraat Fakültesi 60. Dönem Mezunlarını Sektöre Uğurladı
Ege Üniversitesi (EÜ) Ziraat Fakültesi 2018-2019 Akademik Yılı Mezuniyet Töreni, EÜ Prof. Dr. Yusuf Vardar MÖTBE Kültür Merkezi´nde gerçekleştirildi. Törene, Ege Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Canan Fisun Abay, Ziraat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Nedim Koşum, Dekan Yardımcısı Prof. Dr. Banu Yücel ile akademisyenler, mezun olan öğrenciler ve aileleri katıldı.
Foçalı Sanatçılardan Duyarlı Etkinlik
Foçalı Sanatçılardan Duyarlı Etkinlik
Foça´nın en şirin adalarından biri olan İncir Adası´nı işleten ve halk arasında Kedi Ferdi lakabı ile tanınan Ferdi Kırcalı geçtiğimiz aylarda kötü bir kaza geçirmiş ve felç kalmıştı.Halen Akçay´da özel bir bakımevi´nde tedavisi süren Ferdi Kırcalı´nın bakım masraflarına yardım edebilmek adına Foça´da yaşayan sanatçılar konuya duyarsız kalmadı.
Menemen Ticaret Odası Bakırçay Üniversitesi ile işbirliği yapacak
Menemen Ticaret Odası Bakırçay Üniversitesi ile işbirliği yapacak
Menemen Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı İzzet Süsoy, üniversite-sanayi işbirliği kapsamında Bakırçay Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Berktaş´ı ziyaret etti. Görüşmede üniversitenin Menemen´e sağlayacağı katkılar konuşulurken, iki kurum arasında işbirliği ve ortak projeler geliştirilmesi kararı da alındı.
Menderes Belediye Başkanı Mustafa Kayalar´dan Yangınla İlgili İlk Açıklama
Menderes Belediye Başkanı Mustafa Kayalar´dan Yangınla İlgili İlk Açıklama
İlçemizin tatil beldesi Özdere´nin Cumhuriyet mahallesinde saat 22.30 sularında çıkan yangına Menderes Belediyesi ekipleri olarak ilk müdahaleyi gerçekleştirdik.
Germiyan´daki taş ocağı için 6. kez yargıya gidiliyor
Germiyan´daki taş ocağı için 6. kez yargıya gidiliyor
Çeşme Kent Konseyi tarafından Germiyan Mahallesi´nde düzenlenen toplantıda, baraj havzası yakınındaki taş ocağı için bir kez daha yargıya gidilmesi için hazırlık yapılırken, Çeşme´nin çevre sorunları da masaya yatırıldı.
İZMİR SEV´İN 3 ÖĞRENCİSİ  TAM PUANLA LGS ŞAMPİYONU OLDU
İZMİR SEV´İN 3 ÖĞRENCİSİ TAM PUANLA LGS ŞAMPİYONU OLDU
Bu yıl Liseye Geçiş Sınavı´nda (LGS) 3 şampiyon İzmir´den çıktı. LGS sonuçlarına göre İzmir SEV Ortaokulu´nda eğitim gören 8. Sınıf öğrencileri Dilce Göksoy, Dora Aslan ve Duygu Erbayraktar tam puan alarak Türkiye şampiyonları arasına girerek İzmir´in gururu oldular.
YORGANCILAR:  “SANAYİCİYE YÜKLENMEYİN”
YORGANCILAR: “SANAYİCİYE YÜKLENMEYİN”
Ege Bölgesi Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ender Yorgancılar kur, faiz, enflasyonla birlikte artan finansman maliyeti ve artan hammadde fiyatlarına, elektriğe yapılan son zam da eklenince üretimi sürdürmenin ne kadar zor olduğunun iyice ortaya çıktığını belirtti. Başkan Yorgancılar “Bütçe ile ilgili bir sorun yaşanıyorsa, bu yük sanayicinin üstüne yüklenmesin. Kamu harcamaları açısından bir seferberlik ilan edilebilir. Ülke ekonomisini iyileştirecek olan, sürekliliği sağlayacak olan üretimdir, üreticidir. Bir düzenlemeye gidilmesini umuyoruz” diye konuştu.
FOÇA KENT KONSEYİNE KADIN BAŞKAN
FOÇA KENT KONSEYİNE KADIN BAŞKAN
Foça Kent Konseyi Seçimli olağan Genel Kurulu 28 Haziran 2019 Cuma Günü yapıldı. 2011 yılında kurulan Foça Kent Konseyi´nin en çok katılımlı Genel Kurulu olarak gerçekleşen toplantıdan Özlem Duvan Temizel ilk kadın başkan olarak çıktı.
FRBAL´DAN BİR KİTAP BİN ETKİNLİK
FRBAL´DAN BİR KİTAP BİN ETKİNLİK
FRBAL öğrencileri “Bir Kitap Bin Etkinlik” e Twinning projesi ile Türk ve Dünya klasiklerinden okudukları kitaplarla yıl boyunca birbirinden farklı etkinlikler gerçekleştirdi. Etkinliklerde kendi potansiyellerinin farkına varan öğrenciler, yaratıcılıklarını harekete geçirdi.
24 Haziran Günü ‘Ay Yıldız Var Göğsümüzde´ etkinliğine davet
24 Haziran Günü ‘Ay Yıldız Var Göğsümüzde´ etkinliğine davet
Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk´ün, Haziran 1926 tarihinde Kaf Sin Kaf´ı ikinci kez ziyaret ettiği nedeniyle bu yıl 24 Haziran Pazartesi günü, Karşıyaka Belediyesi ile 1912 Karşıyaka Derneği ortaklaşa bir etkinlik düzenledi.
EÜ Eğitim Fakültesi 2018-2019 eğitim öğretim yılı mezunlarını uğurladı
EÜ Eğitim Fakültesi 2018-2019 eğitim öğretim yılı mezunlarını uğurladı
Ege Üniversitesi Eğitim Fakültesi 2018-2019 Eğitim Öğretim Yılı Mezuniyet Töreni, Prof. Dr. Yusuf Vardar MÖTBE Kültür Merkezinde gerçekleştirildi. Törene, Ege Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Ersan, Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hülya Yılmaz, akademisyenler, öğrenciler ve aileleri katıldı.
Ege´de “Sosyal Medya Uzmanlığı Sertifika Programı” Düzenlenecek
Ege´de “Sosyal Medya Uzmanlığı Sertifika Programı” Düzenlenecek
Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü tarafından “Sosyal Medya Uzmanlığı Sertifika Programı” düzenlenecek. Eğitimi Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü Öğretim Üyesi Dr. Öğr. Üyesi Tolga Çelik verecek.
TGS İzmir Şubesi Başkanı Hüner:  ´´Köklerinde iyilik olanlara çağrı yapıyoruz´´
TGS İzmir Şubesi Başkanı Hüner: ´´Köklerinde iyilik olanlara çağrı yapıyoruz´´
İZMİR - Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS) İzmir Şubesi Başkanı Halil İbrahim Hüner, kök hücre bağışı konusunda toplumsal duyarlılığı artırmak adına TGS Genel Merkezi´nin eş zamanlı olarak İstanbul, Ankara, İzmir, Adana ve Diyarbakır´da bir günlük ‘´kan ve kök hücre bağışı kampanyası´´ düzenlediğini söyledi.
İzmir Barosu, Mülteci Politikamızın Yeniden Şekillendirilmesi Gerekmektedir
İzmir Barosu, Mülteci Politikamızın Yeniden Şekillendirilmesi Gerekmektedir
Bugün Dünya Mülteci Günü. Dünyada her geçen gün sayısı gittikçe artmakta olan zorunlu nüfus hareketleri, milyonlarca sivilin olağan hayatlarını geri dönülmez biçimde etkiliyor.
Karşıyaka´dan İstanbul´a ‘İmamoğlu´ çıkarması
Karşıyaka´dan İstanbul´a ‘İmamoğlu´ çıkarması
Karşıyaka Belediye Başkanı Dr. Cemil Tugay, 23 Haziran´da tekrarlanacak olan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimi öncesinde Cumhuriyet Halk Partisi Adayı Ekrem İmamoğlu´na destek vermek için İstanbul´a gitti. Belediye Meclis Üyeleri ile birlikte üç gün boyunca İstanbul´un farklı ilçelerinde gerçekleşen saha çalışmalarına; CHP Milletvekilleri Mehmet Göker, Umut Çakırözer, Ayhan Barut ile PM Üyesi Pınar Uzun da katıldı.
Anne Adayları için Türkiye´de Bir İlk!
Anne Adayları için Türkiye´de Bir İlk!
Salihli Can Hastanesi, Sağlık Bakanlığı ‘Anne Dostu Hastane´ programı kapsamında belirlenen kriterleri karşılayarak, ‘Anne Dostu Hastane´ unvanını almaya hak kazanan ilk özel hastane oldu. Böylelikle sağlık hizmetlerinde 3 önemli kalite belgesini; ‘Anne, Bebek ve Yenidoğan Bebek Dostu´ hastane ünvanlarının hepsini alan ilk özel hastane de oldu.
İzmir Özel Saint-Joseph Fransız Lisesi 139. Dönem mezunlarını verdi
İzmir Özel Saint-Joseph Fransız Lisesi 139. Dönem mezunlarını verdi
İzmir Özel Saint-Joseph Fransız Lisesi 139. yıl mezunlarını okul bahçesinde düzenlediği kep töreniyle yeni hayatlarına uğurladı. Duygusal anların yaşandığı gecede öğretmenler, yıllarca ders anlattıkları öğrencilerine bu kez de diplomalarını verdiler.
PASTACILAR İZMİR´DE BULUŞACAK
PASTACILAR İZMİR´DE BULUŞACAK
İzmir, uluslararası çapta bir büyük organizasyona hazırlanıyor. Eylül ayında gerçekleştirilecek etkinlikte dünyanın pastacısı İzmir´de buluşacak. Meslek örgütlerinin tümünün birlikte gerçekleştireceği etkinlik Kültürpark´ta düzenlenecek.
AKP´Lİ GÖRMEZ´DEN CHP´Lİ  UYGUR´A ÇOK TARTIŞILACAK YANIT
AKP´Lİ GÖRMEZ´DEN CHP´Lİ UYGUR´A ÇOK TARTIŞILACAK YANIT
“Afişlerle yalan söylüyor, belgelerle cevap veriyorum. Kimin döneminde ne harcanmış açıklıyorum vatandaşımız gerçeği öğrensin” dedi.
Ekmas Group, Altay ve Bisan´dan Babalar Günü etkinliği
Ekmas Group, Altay ve Bisan´dan Babalar Günü etkinliği
Gayrimenkul, otomotiv, inşaat, turizm ve hizmet sektörlerinde faaliyet gösteren Ekmas Group sponsorluğunda, İzmir´in köklü spor kulüplerinden Altay ve Türkiye´nin önde gelen bisiklet firmalarından Bisan katılımıyla gerçekleşen Babalar Günü etkinliği açık hava partisiyle kutlandı.
Üniversite öğrencileri “Gelecek toprakta, toprağımız emin ellerde” dedi
Üniversite öğrencileri “Gelecek toprakta, toprağımız emin ellerde” dedi
İzmir Ticaret Borsası´nın “Gelecek toprakta, toprağımız emin ellerde” sloganıyla çocuklara tarımı ve doğayı sevdirmeyi amaçlayan projesi “Toprak ve Çocuk”programı kapsamında Dokuz Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Film Tasarımı Bölümü Canlandırma Filmi Tasarımı Ana Sanat Dalı öğrencilerine yönelik olarak “Tarım, Doğa ve Çocuk Temalı Animasyon Filmi ve Senaryosu” yarışması düzenlendi...
Çocuklar için İzmir Kültür Turizmi Haritası Balçova Rotary Kulübü´nün İzmir´e armağanı
Çocuklar için İzmir Kültür Turizmi Haritası Balçova Rotary Kulübü´nün İzmir´e armağanı
Balçova Rotary Kulübü, kültür bilincini oluşturma, geliştirme ve kalıcılığını sağlamaya yönelik çalışmalarına devam ediyor. 80. Yıl Orhangazi İlköğretim Okulu 3D sınıfı öğrencileri ve İstek İzmir Okulları´nın ortak çalışması olan İzmir Kültür Turizmi Haritası, İzmir Mimarlar Merkezi´nde yapılan tanıtım toplantısı ile hayata geçirildi. İzmir Kültür Haritası sergisini İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer de ziyaret etti.
İzmir´de Rusça Konuşan Yabancı Uyruklu Vatandaşların Sayısı 30 Bine Ulaştı
İzmir´de Rusça Konuşan Yabancı Uyruklu Vatandaşların Sayısı 30 Bine Ulaştı
Türkiye´de en fazla iç göçü alan İzmir´e, yurt dışından da yoğun talep var. Evlilik veya yeni bir yaşam için, Rusça konuşan ülkelerden gelip, İzmir´e yerleşenlerin sayısının TÜİK verilerine göre 30 bine yaklaştığını söyleyen Rota Gayrimenkul´ün Ukrayna kökenli Danışmanı Daryna Bochok, ‘İzmir´in iklimi, yaşam kültürü ve ekonomisi, Rusça konuşan ülkelerde yaşayanlar için, oldukça cazip bir hayat sunuyor´ dedi
DOLAR
5.7046
EURO
6.3197
-Global ısınma yükselen deniz seviyesi 2050 yılında shangai ve deniz kıyısındaki Çin şehirlerinde büyük sellere neden olacak.bu sellerde 76 milyon kişi evsiz kalacak. -Üzerinde barkodu olan ilk ürün Wringleys marka sakızdır. -Kereviz yerken harcanan ka

İlginç Bilgiler 3
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Bilginin mürekkebi, şehidin kanından kutsaldır

Hz. Muhammed
İzmir için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:37 08:19 13:23 15:51 18:10 19:39
Kek hamurunun piştikten sonra kalıptan rahat çıkması için 10 dakika bekletin. Fırına sürdüğünüz kek kalıbının yanmasını önlemek için kalıbın altına biraz tuz koyabilirsiniz.

Hamur İşi Tarifleri İle İlgili Püf Noktaları