Menemen “Kadına Şiddette Hayır” dedi
Menemen Belediyesi tarafından 25 Kasım Kadınlara Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele ve Dayanışma Günü nedeniyle yapılan basın açıklamasında kadına yönelik şiddetin ortadan kaldırılması ve İstanbul sözleşmesinin uygulanması çağrısı yapıldı.
Tarih: 27.11.2019 01:34:25

Menemen´de 25 Kasım Kadınlara Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele ve Dayanışma Günü nedeniyle bir basın açıklaması yapıldı. Menemen Belediye Başkanı Serdar Aksoy, eşi Dilek Yücel Aksoy, Türk Kadınlar Birliği, CHP Kadın Kolları, Elele Derneği, Yardımseverler Derneği, Eğitim-Sen, Mor Dayanışma, Ekmek ve Gül dernekleri temsilcileri ile Menemenli kadınların katılımıyla gerçekleşen etkinlik Menemen Belediyesi Evlendirme Dairesi´nde gerçekleştirildi. Menemen Belediyesi tarafından organize edilen Menemen Kadın Danışma Merkezî´nden başlayıp Cumhuriyet Meydanı´na kadar planlanan yürüyüş ise olumsuz hava şartlarından dolayı iptal edildi. Açıklamanın yapılacağı salona kadınlara çiçek dağıtarak giren Başkan Serdar Aksoy, “Kadına Şiddette Hayır” dedi.

“İstanbul Sözleşmesi uygulansın”

Toplantıda yapılan basın açıklamasında şunlara yer verildi: “Bundan 59 yıl önce Dominik Cumhuriyeti´nde diktatörlüğe karşı mücadele etmenin bedeli olarak vahşice katledilen Mirabel Kız Kardeşler şahsında sembolleşmiş 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Birlik Mücadele ve Dayanışma Günü´ne baskıların ve çıkarılmaya çalışılan kadın düşmanı yasaların gölgesinde giriyoruz.

Eşit insan hakları ve demokrasi için kendi canlarını kaybetme pahasına mücadele veren Mirabel kardeşlerin savaştığı koşullar halen tüm dünyada kadınlara dayatılıyor. Kadınların her gün en az bir şiddet biçimine maruz bırakıldığı ülkemizde biz kadınlar yaşayabilmek için direniyoruz. Emeğimiz, bedenimiz ve kimliğimize dönük saldırıların artarak devam ettiği bu günlerde bir araya gelmenin verdiği güç ile sokaklardayız.

Mirabel Kardeşler gibi öldürülüyoruz

Gün geçmiyor ki bir kadın cinayeti haberi almadan yeni bir güne başlayalım. Gece sokağa çıktığı, LGBTİ+ bireyi olduğu, boşanmak istediği ya da kendi hayatına dair kararlar aldığı için 2018 yılı 25 Kasım´ından bu yana 300 kadın öldürüldü. Yüzlerce kadın ve çocuk taciz, tecavüz ve şiddete uğradı. Erkek devlet bu cinayetler ve şiddet karşısında hukuki olarak kadınlar için bir şey yapmazken bir de “gece saat kaçtaydı, taciz sırasında nasıl giyinmiştin” gibi kadını suçlayan, failin de suçunu meşrulaştıran sorular sormaktan geri durmuyor. Tahrik indirimlerini ve gerici söylemleri kullanarak kadına yönelik şiddeti meşrulaştırmaya devam ediyor. Üzerinden bunca yıl geçmesine rağmen hala Mirabel Kardeşler gibi öldürülüyoruz. Bu sistemin renk, din, dil, ırk ayrımcılığı yapmadığı tek konu kadın düşmanlığı… Daha dün Şili´de yaşanan eylemliliklerde gözaltına alınan kız kardeşimiz Daniela Carrasco´nun polisler tarafından tecavüz edilerek katledildiğinin haberini aldık. Fakat bizler bizlere ne yaşatılırsa yaşatılsın asla yasta değiliz, aksine isyandayız! Dün Mirabelleri bugün Daniela´yı aramızdan alan erkek şiddetinizle asla barışmayacağız!

Ekonomik kriz ortamında kadınları değil sermayeyi destekleyen politikalarla her geçen gün emeğimiz değersizleştiriliyor. Yarı zamanlı iş yasaları, kadınlara müjde gibi sunulurken iş yaşamından uzaklaşan kadınlar adeta evlere hapsediliyor. Esnek, güvencesiz çalışma koşulları ile sömürü yasallaşıyor, patronlar korunuyor. Ev içi emeğimizi görünmez kılan erkek egemen sistem, ev işçilerini de işçi olarak görmüyor, onları güvencesiz ve sigortasız çalışmaya maruz bırakıyor. Emeğimizi ve yaşam hakkımızı savunan kadınlar olarak ev işçilerinin iş yasasına alınmasını ve iş güvenliğinin sağlanması taleplerimizi bir kere de buradan yineliyoruz.

Haklarımız bir bir elimizden alınmaya çalışılıyor

Kadınların tırnaklarıyla kazıyarak, bedeller ödeyerek kazanmış olduğu haklar bir bir elimizden alınmaya çalışılıyor. Geçtiğimiz senelerde gündeme getirilen ve yüzlerce kadının neredeyse 81 ilde sokağa çıkarak geri çektirdiği tecavüz yasası şimdi yeniden gündeme getirilmeye çalışılıyor. Bu yasa tasarısı, cinsel istismara uğrayan kişi ve failin evlenmesi koşuluyla failin suçunun silinmesini ve şuan cezaevinde yatan 40 bin tecavüzcünün affını içermektedir. Bu yasa tasarısı taciz ve tecavüzün yasallaşması, istismarın meşrulaştırılması demektir. Rıza yaşı sınırının 12´ye çekilmeye çalışıldığı bu tasarıda çocuklara yapılan istismar hiçbir ceza almayacak, çocuklar kendilerine tecavüz edenlerle evlendirilerek kendilerince "sorun" çözülecekti. Biz kadınların sokakları terk etmeyerek yasa tasarısına karşı çıkmamızın sonucunda hükümet toplumsal baskıyı kaldıramamış ve kadınlar kazanmıştı.  

Ve şimdi de Menemen´den; çocuk ve kadın hakları derneklerini kapatan, bir kereden bir şey olmaz diyen, çocuklarımıza çığlık atmayı öğretmemizi tembihleyen zihniyetinize sesleniyoruz: Biz kadınlar bu yasanın geçmesine izin vermedik, vermeyeceğiz. Şiddeti ve çocuk istismarını meşrulaştırma çabalarınızı boşa düşüreceğiz!

Şiddetiniz karşısında çocuklar da kadınlar da susmayacaklar!

Kadınların verdiği mücadeleler sonucunda imzalanmış olan İstanbul Sözleşmesi ile kadını koruyan 6284 sayılı yasanın uygulanmasını istiyoruz. Nafaka hakkının gasp edilemeyeceğini, yaşam hakkını güvence altına almak adına kadınların baskıları sonucu çıkarılmış olan 6284 nolu yasa ve nafaka yasası içinde geçerlidir! Buradan soruyoruz ve sözleşmelere sahip çıktığımızı bir kez daha hatırlatıyoruz. Haklarımızın takipçisi olmaya devam edeceğiz. Şiddetiniz karşısında çocuklar da kadınlar da susmayacaklar!

Bizi kuşatmaya çalışan, nefes almamızı engellemek isteyen erkek egemen bir sistem var. Belli ki bizden korkuyorlar. Bu korkularında haklılar. Biz kadınlar mücadelemize devam edeceğiz. Bu mücadele şiddet olayının öncesinde tedbir almayan, sonrasında caydırıcı cezalar uygulamayan, kadını korumayıp erkeği yücelten adalet sisteminin çürümüşlüğüne bir cevaptır. Karanlığı kadınlar aydınlatacak, umudu kadınlar yeşertecek. Kadınların inat ve cüreti kelebeklerin hala çırpan kanatlarında hayat bulacak. Bizler biliyoruz ki bu şiddet ve zorbalık üzerine inşa edilmiş bu adaletsiz sistemi ancak kadınlar yıkabilir. Mirabel kardeşlerden aldığımız güçle sokaklarda olmaya, adalet, barış ve eşitlik taleplerimizi dile getirmeye devam edeceğiz! Bu erkek egemen baskı ve korku rejimiyle tarihsel kazanımlarımıza, emeğimize, örgütlülüğümüze, eşitlik ve özgürlük mücadelemize ket vuracaklarını zannedenlere buradan bir kez daha sesleniyoruz: Haklarımızdan, örgütlülüğümüzden ve alanlardan çekilmeyeceğiz! Yaşasın kadın dayanışması!”

Başkan Aksoy´dan kadınlara örgütlenme çağrısı

Basın açıklamasından sonra bir konuşma yapan Başkan Serdar Aksoy, kadınların yan yana gelerek örgütsel bir şekilde mücadele etmelerinin önemine vurgu yaptı. “Kadına Şiddete Hayır” diyen Aksoy, “Bugün özel ve önemli bir gün. Bir yıl içerisinde cinayete kurban gitmiş kadınların sayısı 300. Yani neredeyse günde bir kadın cinayete kurban gitmiş. İstismar, mobbing, taciz, şiddet suçları gibi olaylar bu rakamlara yansıtılmıyor bile. Bu bir toplumsal travmadır. İnsan eşine, annesine, karısına bunu nasıl yapabilir? Her kadın anne, abla, kardeş, eş olmadan önce bu toplumun bireyleridir. Kadınların üzerinde sürekli toplumsal bir baskı oluşturuyor. Saçın neden açık, eteğin neden kısa gibi. Erkekler üzerinden böyle bir baskı yok. Eğer erkek bireyse, kadın bireyse bir kadının ne giyeceğine karar verme hakkı kimsede değildir. Ne üniversitede, ne kamuda, ne de sosyal alanda kimsenin buna karışması doğru değildir” dedi.  Kadınların yan yana gelip örgütlenmesi gerektiğine vurgu yapan Başkan Aksoy, “Ancak bu şekilde erkek egemenliğine karşı güç oluşturulabilir. Toplumsal şiddetin önüne geçmenin yolu, kadının birey olarak toplumsal, ekonomik, sosyal hayatta var olmasını gerektiriyor. Eğer bu gerçekleşirse Gazi Mustafa Kemal Atatürk´ün her zaman sözünü ettiği çağdaş medeniyetler seviyesine ulaşmış oluruz” açıklamasını yaptı. Aksoy sözlerini “Kadına şiddete hayır, şiddette hayır” diyerek tamamladı.
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: Menemen Kadına Şiddette Hayır dedi
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
MİNİKLERDEN BÜYÜK PERFORMANS
MİNİKLERDEN BÜYÜK PERFORMANS
Efes Selçuk Belediyesi Çocuk Tiyatrosu Minikler Grubu “Kırmızı Başlıklı Kız ve Orman” adlı oyun ile sahnedeydi. Çevre kirliliğine dikkat çekmek için yazılmış ve komedi unsurları ile süslenmiş oyunda Minikler Grubu´nun performansı büyük beğeni topladı.
Başkan Uygur´a en özel ziyaret
Başkan Uygur´a en özel ziyaret
Torbalı Halk Eğitimi Merkezi bünyesinde hizmet veren 23 Yaş Üzeri Özel Eğitim Kurs Merkezi kursiyerleri Torbalı Belediye Başkanı İsmail Uygur´u ziyaret ederek desteklerinden dolayı teşekkür etti.
Başkan İduğ´dan parti ziyaretleri
Başkan İduğ´dan parti ziyaretleri
Bornova Belediye Başkanı Dr. Mustafa İduğ, AK Parti ve MHP ilçe teşkilatlarına ziyarette bulundu. İduğ´nun ilk durağı AK Parti İlçe Başkanlığı oldu. İlçe Başkanı Cevdet Çayır, parti yöneticileri ve meclis üyeleri tarafından karşılanan İduğ, Bornova´yı beraber yönettiklerini ifade etti.
TÜRFAD, futbola emek verenleri yaşarken ödüllendirdi
TÜRFAD, futbola emek verenleri yaşarken ödüllendirdi
Türk futboluna hizmet veren değerli isimlere her yıl düzenlenen törenle plaket veren Türkiye Futbol Adamları Derneği (TÜRFAD) İzmir Şubesi Türk futboluna hizmet eden 44 değerli isim de plaket ve sertifika ile onurlandırıldı. Gecede ayrıca Kültür ve Turizm eski Bakanı Atilla Koç ve Türk Modası´nı dünyaya tanıtan, moda elçisi ünvanlı, İzmirli ünlü Modacı Zuhal Yorgancıoğlu´na da Onur Ödülü verildi.
Karşıyaka´da nefes kesecek yarış!
Karşıyaka´da nefes kesecek yarış!
Dünyada hızla yaygınlaşan ve ilgiyle takip edilen drone yarışları, İzmir´de ilk kez 7-8 Aralık tarihlerinde Karşıyaka´da gerçekleştirilecek. Tech Drone League tarafından Karşıyaka Beledyesi´nin katkılarıyla düzenlenen DroneManya; yarışmalar, şovlar, atölyeler, eğitim ve deneyim fırsatlarıyla konuklarına heyecan dolu anlar yaşatacak.
Menderes´te Hem Açılış Hem Kutlama
Menderes´te Hem Açılış Hem Kutlama
Menderes´te engelli vatandaşlara yönelik akülü araç şarj istasyonu açılışı ve farkındalık etkinliği kutlaması yapıldı.
Şampiyon güreşçilerden Başkan Uygur´a ziyaret
Şampiyon güreşçilerden Başkan Uygur´a ziyaret
Kısa süre önce Torbalı´da kurulan Torbalı Belediye Spor Güreş Kulübü öğrencileri katıldıkları iki ayrı organizasyondan Torbalı´ya madalya ile döndüler.
Usta mobilyacılar burada yetişecek!
Usta mobilyacılar burada yetişecek!
Türkiye´nin önemli mobilya üretim merkezlerinden Karabağlar, Mobilyacılar Eğitim Merkezi´ni de kazanacak. Karabağlar Belediyesi´nin İzmir Mobilyacılar ve Marangozlar Odası (İZMOD) işbirliğiyle yaşama geçireceği tesisin temeli 6 Aralık Cuma günü saat 11.00´de törenle atılacak.
Başkan Engin: “Engelleri birlikte aşacağız”
Başkan Engin: “Engelleri birlikte aşacağız”
3 Aralık Dünya Engelliler Günü kapsamında, Narlıdere´de yaşayan engelliler, aileleri ve engelli dernekleri ile buluşan Narlıdere Belediyesi, sorunlara çözüm üretmek adına farkındalık etkinliği gerçekleştirdi. Başkan Engin “Hepimiz birer engelli adayıyız, engelleri kaldırmalı, yaşamı kolaylaştırmalıyız” dedi.
Şirinyer´deki atıl arazi hizmete sunuluyor
Şirinyer´deki atıl arazi hizmete sunuluyor
Kentin kalbi Şirinyer´deki trafik ve otopark sorununu rahatlatabilmek için kolları sıvayan Buca Belediyesi, semt pazarı yanında kalan atıl araziyi otopark yapmak için çalışmalara başladı. Hemşehrilerin talepleri üzerine harekete geçen belediye, araziyi düzenleyerek 2 bin 500 metrekarelik otoparkı hizmete açacak.
AK Parti Bornova Belediye Meclisi Üyeleri, “Kavaklıdere Halkı Sanayi Sitesi İstemiyor”
AK Parti Bornova Belediye Meclisi Üyeleri, “Kavaklıdere Halkı Sanayi Sitesi İstemiyor”
AK Parti Bornova Belediye Meclisi Üyesi İsmail Bedir, “Kavaklıdere halkı yaşam alanlarında sanayi sitesi istemiyor” dedi.
Latife Hanım Köşkü´nün 25 bininci ziyaretçisi Konaklı öğrenciler oldu
Latife Hanım Köşkü´nün 25 bininci ziyaretçisi Konaklı öğrenciler oldu
Konak Belediyesi´nin ilkokul dördüncü sınıflar için 15 yıldır aralıksız düzenlediği ‘Kültür Gezileri´ kapsamında Uşakizade Latife Hanım Köşkü ziyaret edildi. Boğaziçi Mahallesi´ndeki Barbaros Hayrettin İlkokulu öğrencilerinin 25 bininci ziyaretçi olmaları nedeniyle geziye Konak Belediye Başkanı Abdül Batur da eşlik etti.
İLÇE ŞANTİYEYE DÖNDÜ
İLÇE ŞANTİYEYE DÖNDÜ
İzmir´in turistik İlçesi Foça´da ilçe ve büyükşehir belediyesi işbirliğiyle altyapı ve üstyapıya yönelik inşaat faaliyetleri başladı. Yaz döneminde kent içi ve dışındaki su izale hatlarının birkaç kez üstüste patlamasıyla günlerce susuz kalan ilçede su boruları tamamen değiştirilirken, kanalizasyon hattına bağlı olmayan bölgelerdeki ev ve işyerlerinin hatta bağlanması işlemleri de sürüyor. Karakum Plajı çevresi ve İtfaiye önü yeni park alanında peyzaj ve yol genişletme çalışmaları yapılıyor.
Ödemiş Belediyesi´nden çocuk bakımına bir destek daha
Ödemiş Belediyesi´nden çocuk bakımına bir destek daha
Ödemiş Belediyesi, çalışan kadınların çocuk bakımına destek olmak amacıyla gündüz çocuk bakım evlerinin ikincisini Umurbey Mahallesi´nde hizmete açtı. Serpil Yanbastı Gündüz Çocuk Bakımevi, Ödemiş halkının hizmetine sunuldu.
Başkan Oran,   “Engelsiz bir Çeşme için el ele çalışacağız!”
Başkan Oran, “Engelsiz bir Çeşme için el ele çalışacağız!”
Çeşme Belediye Başkanı M. Ekrem Oran, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü´nde farkındalık yaratmak için tekerlekli sandalye ile gezdi. Hayatı paylaşmak için engel olmadığını dile getiren Başkan Oran, “Bir gün değil, her gün hatırlamalıyız. Engelsiz bir Çeşme için hep beraber el ele çalışacağız” dedi.
Yaşamaya engel yok
Yaşamaya engel yok
Ailesinin desteği ve azmiyle önce zihindeki sonra toplumdaki engelleri aşan, eğitimini tamamlayan, iş hayatında yer alan Gaziemir Belediyesi´nin kursiyeri down sendromlu Tolga Erdek, herkese örnek oluyor
Menderes Travel Turkey Fuarı´nda
Menderes Travel Turkey Fuarı´nda
Menderes Belediyesi, 5-7 Aralık tarihlerinde Gaziemir Fuar Alanı´nda düzenlenecek 13. Uluslararası Travel Turkey İzmir Fuarı´na katılacak. İlçenin tanıtımının gerçekleşeceği fuarda Menderes´e özgü çeşitli ürünlerde fuar ziyaretçileriyle buluşturulacak.
İzmir´in en özel anları Buca sergisinde
İzmir´in en özel anları Buca sergisinde
Buca Belediyesi ev sahipliğinde, Arkas Sanat Merkezi ve İFOD tarafından İzmir´in en özel anlarının ölümsüzleştirildiği İzmir: Yarınlara Bir Miras Fotoğraf Sergisi, Buca Belediyesi Kültür Sanat Merkezi´nde kapılarını açtı. Sergi 20 Aralık tarihine kadar ziyaretçilerini ağırlayacak.
Karabağlar Belediye Meclisi´nden ‘turuncu´ tepki
Karabağlar Belediye Meclisi´nden ‘turuncu´ tepki
Engelliler düşünülerek çok katlı binalara asansör zorunluluğu getirildi.
Ambalaj atıkları ‘çöpe´ değil, ‘geri dönüşüme´ gidecek!
Ambalaj atıkları ‘çöpe´ değil, ‘geri dönüşüme´ gidecek!
Karşıyaka Belediyesi´nden çevre için önemli adım Doğal kaynakları ve çevreyi korumak, israfı önlemek ve gelecek nesillere daha yaşanabilir bir dünya bırakmak için çalışan Karşıyaka Belediyesi, ilçede yeni bir dönem başlatıyor. İlk etapta iki mahallede hayata geçirilen ve tüm ilçeye yayılacak sistemle, artık ambalaj atıkları kaynağında ayrı toplanacak ve çöpe karışmadan geri dönüşüme kazandırılacak.
Torbalı Belediyesinden tek tip dönemi
Torbalı Belediyesinden tek tip dönemi
Torbalı Belediyesi tarafından 30 adet seyyar aracı dağıtılacak. Bundan sonra Torbalı´nın farklı noktalarında bulunan seyyar satıcıları, tek tip araçlarla satış yapacak.
Ahıska Türkleri Sürgün Anıtı Menemen´de açıldı
Ahıska Türkleri Sürgün Anıtı Menemen´de açıldı
Menemen Belediyesi tarafından Ahıska Türkleri´nin ata yurtları Ahıska´dan sürgün edilişinin 75. yıldönümü anısına yapımı tamamlanan “Ahıska Türkleri Sürgün Anıtı” düzenlenen törenle açıldı.
Bornova´da 3 Aralık buluşması
Bornova´da 3 Aralık buluşması
Bornova Belediyesi, ilçede yaşayan engelli vatandaşları ve ailelerini 3 Aralık Dünya Engelliler Günü´ne özel olarak düzenlediği kahvaltıda biraraya getirdi. Dr. Sırrı Aydoğan Kültür Merkezi´ndeki buluşma, İzmir Down Sendromlular Derneği, Herkes İçin Turizm Derneği, ÇÖYDER ve Sessizler Spor Kulübü Derneği üyelerinin katılımıyla gerçekleşti.
Başkan Arda ve ekibi, engelli bireylerin yaşadıkları zorlukları deneyimledi
Başkan Arda ve ekibi, engelli bireylerin yaşadıkları zorlukları deneyimledi
3 Aralık Dünya Engelliler Günü kapsamında İzmir Büyükşehir Belediyesi´ne bağlı Engelli Farkındalık Merkezi´ne giden Başkan Arda ve ekibi; tekerlekli sandalye parkurundan özel öğrenme güçlüğü alanına, karanlık odadan otizm labirentine kadar, pek çok farklı parkura girerek engelli bireylerin hayatın her alanında yaşadığı sorunları uygulamalı olarak deneyimleme şansı yakaladı.
Torbalı´da türküler kadını anlatacak
Torbalı´da türküler kadını anlatacak
Torbalı Belediyesi Dünya Kadın Hakları Günü, Türk Kadınına Seçme ve Seçilme hakkı verilmesinin 85. Yılı kapsamında konser düzenliyor. Konserde “Türküler Kadını Anlatır” temasıyla birbirinden güzel türküler seslendirilecek.
Hedef “Engelsiz Narlıdere”
Hedef “Engelsiz Narlıdere”
Engelsiz bir Narlıdere yaratmak hedefiyle çalışmalar yürüten Narlıdere Belediyesi, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü´nde farkındalık etkinliği yapacak. Yaşar Üniversitesi Hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi Av. Tuğba Akdemir Kanalı´nın konuşmacı olarak katılacağı panele, engelli dernekleri de katkı koyacak.
İtfaiye raporu ile tartışmalar son buldu Gaziemir´de esnaf memnun, vatandaş mutlu
İtfaiye raporu ile tartışmalar son buldu Gaziemir´de esnaf memnun, vatandaş mutlu
Gaziemir Belediyesi´nin, Gaziemir Merkez Pazar Yeri´nde yurttaşların daha sağlıklı ve modern bir ortamda alışveriş yapabilmeleri amacıyla hayata geçirdiği uygulamalarla rahata kavuşan vatandaş ile işleri artan esnaf yeni düzenlemeden memnun. Yapılan düzenlemeler, hem vatandaşın hem de esnafın yüzünü güldürürken İzmir Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanlığı´ndan gelen rapor ile yasal anlamda eksiği kalmayan pazar yeri ile ilgili tartışmalara son nokta koyulmuş oldu.
En büyük ‘otizm korosu´ anneler için sahnede
En büyük ‘otizm korosu´ anneler için sahnede
Dünyada otizmli bireylerden kurulmuş en büyük orkestra ve koro olan İZOT, “Uluslararası Engelliler Günü” kapsamında Karşıyaka´da anlamlı bir konsere imza atacak. En güzel şarkılar; sonsuz sevgi ve özveriyle çocuklarını hayata bağlayan ve onlara engel tanımamayı öğreten “Fedâkar Anneler” için söylenecek.
Urla Belediyesi Çevre Dostu Çalışmalarına Devam Ediyor
Urla Belediyesi Çevre Dostu Çalışmalarına Devam Ediyor
Çalışmalarını çevre dostu belediyecilik anlayışıyla gerçekleştiren Urla Belediyesi, Ege ve Marmara Çevre Belediyeler Birliği´ne (EMARÇEB) katıldı.
Sağlıklı Yaş Alma Merkezi açıyor
Sağlıklı Yaş Alma Merkezi açıyor
Yaklaşık 10 yıl önce hayata geçirdiği Evde Yaşlı Bakım Hizmetleri ile tüm Türkiye´ye örnek olan Bornova Belediyesi, Sağlıklı Yaş Alma Merkezi açıyor.
Travel Turkey´in yıldızı ´Narlıdere´ olacak!
Travel Turkey´in yıldızı ´Narlıdere´ olacak!
Narlıdere Belediyesi 5-7 Aralıkta İzmir´de yapılacak olan ´Uluslararası Travel Turkey Fuarı´na katılacak. Belediye tarafından hayata geçirilen projeler, açılacak olan stantta vatandaşlara anlatılacak. Başkan Ali Engin “Narlıderemizi en iyi şekilde temsil edeceğiz. Hedefimiz güzel bir tanıtımla, çalışmalarımızı ve ilçemizi vatandaşlarımıza anlatabilmek” dedi.
Cordelion Taypark yenilenen yüzüyle kapılarını açıyor
Cordelion Taypark yenilenen yüzüyle kapılarını açıyor
Karşıyaka Belediyesi Cordelion Taypark, yenilenen yüzüyle binicilik ve doğa tutkunlarının buluşma noktası olmaya devam edecek. Çocuklar için binicilik okulu haline getirilen tesis, 6 Aralık Cuma günü saat 15.00´da törenle kapılarını açacak.
Alevi örgütleri: “Gaziemir´deki bu tuzağa düşmedik”
Alevi örgütleri: “Gaziemir´deki bu tuzağa düşmedik”
Gaziemir Belediye Başkanı Halil Arda, Gaziemir´de Alevi bir yurttaşın evinin duvarına yazılan ayrımcı ve nefret içeren sözlerle başlayan tartışmaların ardından Alevi örgütlerinin genel başkanları, yöneticileri ve üyeleriyle kahvaltıda bir araya geldi.
Dünya Zeytin Günü Çeşme´de kutlandı
Dünya Zeytin Günü Çeşme´de kutlandı
Ülkemizde bu yıl dokuzuncusu kutlanan “Dünya Zeytin Günü” Çeşme Belediyesi tarafından düzenlenen etkinliklerle kutlandı. Belediye Başkanı M.Ekrem Oran Germiyan´da 100 adet zeytin ağacı fidanı dikerek, “Zeytin ağacı çocuklarımıza bırakacağımız en önemli mirastır” dedi.
Bornova kadına yönelik şiddete dur dedi
Bornova kadına yönelik şiddete dur dedi
Kadınların sosyal yaşamda daha etkin bir şekilde yer alabilmesi için projeler üreten Bornova Belediyesi, 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü kapsamında düzenlenen etkinliklerle Bornovalıların sesini yükseltti.
Karşıyaka´da “Kitap Kulübü” buluşmaları başlıyor
Karşıyaka´da “Kitap Kulübü” buluşmaları başlıyor
Karşıyaka Belediyesi, geçtiğimiz ay Çarşı Kültür Merkezi´nde hizmete açtığı Büyüktanır Homeros Kütüphanesi bünyesinde “Kitap Kulübü” kurdu. Farklı yaş ve meslek gruplarından edebiyat tutkunlarını bir araya getirecek olan kulüp, ilk buluşmasını 6 Aralık Cuma günü gerçekleştirecek.
Bucalı kadınlar kurslarda gençleşiyor
Bucalı kadınlar kurslarda gençleşiyor
Başta dezavantajlı bölgelerdekiler olmak üzere kadınların ekonomik özgürlüğünü kazanması için özel çalışmalar yürüten Buca Belediyesi, cilt bakım kurslarıyla fark yarattı. Piyasa değeri ortalama 20 bin TL olan cilt bakım eğitimi kursiyerlere ücretsiz verilirken, bin 500 Bucalı kadın da bakım hizmetinden faydalanıyor.
Bornova´da Sivil Moloz Ekibi iş başında
Bornova´da Sivil Moloz Ekibi iş başında
Bornova Belediyesi, hem çevre hem de görüntü kirliliğine neden olan moloz atıklarının uygun olmayan alanlara bırakılmasını engellemek amacıyla Sivil Moloz Ekibi kurdu. Zabıta Müdürlüğü bünyesinde kurulan ekibin çalışmaları sonucu bir ayda uygunsuz yerlere moloz dökümü yapan 10 kişi suçüstü yakalandı, toplam 84 bin 200 TL para cezası kesildi.
Gaziemir Belediye Başkanı Halil Arda “Büyük üzüntü içindeyiz”
Gaziemir Belediye Başkanı Halil Arda “Büyük üzüntü içindeyiz”
Gaziemir Belediye Başkanı Halil Arda, Gaziemir´de bir evin duvarına yazılan ayrımcı ve nefret içeren yazıların faillerinin bulunması için Gaziemir´de tüm kurumların teyakkuza geçtiğini söyledi. Başkan Arda, Gaziemir Belediyesi´nde başkan yardımcıları ve belediye meclis üyeleriyle birlikte basın toplantısı düzenledi. Toplantıda konuşan Başkan Arda, bir Alevi yurttaşın evine yazılan ayrımcı yazıları kabul etmelerinin mümkün olmadığını belirterek, “Benim de doğup büyüdüğüm mahalle olan, Yeşil Mahallemizde bir evin duvarına yazılan Alevi yurttaşlarımıza karşı ayrımcı, nefret içeren sözler, ki ülkemiz bunun örneklerini geçmiş yıllarda farklı biçimlerde gördü ve bunların bedelini ağır acılarla ödedi. Bu tip bir olayın, ilçemizin ismiyle yan yana anılmasından dolayı büyük üzüntü duyuyorum. Gaziemir, kurulduğu günden beri Balkanlardan ve Anadolu´nun birçok yerinden göç almış, birçok kültürü sentezlemiş, göç eden yurttaşlarımıza kucak açmış bir ilçemizdir. Birçok farklı kültür bugüne kadar barış, hoşgörü ve uyum içinde yaşamıştır. Bu çoğulcu yapı, bizim zenginliğimizdir. Biz bu bağlamda küçük bir Türkiye modeliyiz. Bu nedenle olayın Gaziemir´de gerçekleştiğini medyada okuduğumda çok şaşırdığımı ve üzüldüğümü ifade etmek isterim” dedi.
EFES SELÇUK YEŞİL OKULUNU SEÇİYOR
EFES SELÇUK YEŞİL OKULUNU SEÇİYOR
Efes Selçuk´ta “Yeşil Okul Yarışması” düzenleniyor. Kentte eğitim veren 29 okulun öğrencilerinin geri dönüşebilir atıklar hakkında bilgilendirilmesi ve bu atıkların toplanarak çevre bilincinin kazandırılması hedefleyen yarışma sonucu en çok atığı toplayan üç okul ödüllendirilecek. Birinci olan okul “Yeşil Bayrak” sahibi olarak en çevreci okul unvanını alacak.
Karşıyaka ‘İnsan Hakları Kenti´ Olacak
Karşıyaka ‘İnsan Hakları Kenti´ Olacak
Karşıyaka Belediyesi, insan hakları alanında yaşanan eksiklikleri belirlemek ve çözüm önerileri geliştirmek, insan hakları bilincini artırmak ve hak temelli yerel yönetim politikaları oluşturmak amacıyla “İnsan Hakları Birimi” kurdu. İzmir Barosu iş birliği ile açılacak Hak Arama Merkezi başta olmak üzere; çeşitli kurum, kuruluş ve sivil toplum örgütleri ile ortak projeler yürütecek olan birim, ilk toplantısını gerçekleştirdi.
Konak Belediye Zabıtası´na Eğitim Semineri
Konak Belediye Zabıtası´na Eğitim Semineri
Alsancak semti, Kemeraltı Çarşısı gibi esnaf ve işletmelerin yoğun olarak yer aldığı Konak´ta, sahada görev yapan zabıta personelini bilgilendirmek ve bilinçlendirmek amacıyla Konak Belediyesi tarafından bir dizi eğitim semineri gerçekleşti. Belediyenin Zabıta Müdürlüğünde görev yapan çalışanlarına yönelik seminer kapsamında eğitimleri, Sayıştay 4. Daire eski Başkanı Abdurrahman Acar verdi. “Zabıtanın görevleri, yetkileri, sorumlulukları ve özlük hakları” konusunda, tüm personelin yararlanabilmesi için üç güne yayılan eğitimlerin ilk günü Konak Belediye Başkanı Abdül Batur´un katılımıyla başladı.
Buca Zabıtası Pazarda Slime Topladı
Buca Zabıtası Pazarda Slime Topladı
Çocuk sağlığını tehdit ettiği pek çok uzmanca doğrulanan “merdivenaltı” slime hamuruna karşı baskınlar yaparak piyasadan toplatan Buca Belediyesi, bu kez semt pazarında aynı ürünün farklı isimle 3 TL´ye satıldığını tespit ederek araştırma başlattı.
Narlıdere Zabıtasından Pazar Denetimi!
Narlıdere Zabıtasından Pazar Denetimi!
Narlıdere Belediyesi zabıta ekipleri, vatandaşların güvenli ve kaliteli gıdaya ulaşması için pazaryerlerinde sürdürdüğü denetimlerini artırdı. Tezgahlardaki tartılar ve fiyat etiketleri kontrol edildi. “Gıda sağlığı ve kalite konusunda taviz verme şansımız yok. Vatandaşlarımızın huzuru için kararlı çalışmalarımız sürecek” dedi.
Gaziemir Belediyesi´nden zorunlu açıklama
Gaziemir Belediyesi´nden zorunlu açıklama
Pirha.net internet sitesinde 26/11/2019 tarihinde yayımlanan “Evi İşaretlenen Alevi Aile: Polis, ‘Bu İş Sarhoşların Veya Çocukların İşidir´ Dedi” başlıklı haber üzerine açıklama yapılma zorunluluğu doğmuştur.
Ankara´da Ödemiş rüzgarı
Ankara´da Ödemiş rüzgarı
Ödemiş Belediyesi, Ankara´da Egem Platformu tarafından düzenlenen 12. Ege İlleri Türkiye Tanıtım Günleri´nde yerini aldı.
Barbaros Köyü´ne Tarihi Çevre ve Kültür Varlıklarını Koruma Dalı Katkı Ödülü
Barbaros Köyü´ne Tarihi Çevre ve Kültür Varlıklarını Koruma Dalı Katkı Ödülü
İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen Tarihe Saygı Yerel Koruma Ödülleri, 26 Kasım 2019 Salı günü gerçekleşti. Ahmet Adnan Saygun Sanat Merkezi´nde gerçekleşen ödül törenine İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, Urla Belediyesi Başkan Vekili Meltem Bodrumlu, Seferihisar Belediye Başkanı İsmail Yetişkin, İYİ Parti İzmir İl Başkanı Hüsmen Kırkpınar, Ödül Komitesi Üyeleri, öğretmenler ve öğrenciler katıldı.
7. Alaçatı Yeni Yıl Şenliği Başlıyor!
7. Alaçatı Yeni Yıl Şenliği Başlıyor!
Çeşme Belediyesi´nin katkılarıyla bu yıl 7´ncisi düzenlenen Alaçatı Yeni Yıl Şenliği 7-8 Aralık tarihlerinde Alaçatı´da gerçekleştirilecek.
İzmir Soroptimist Kulübü´nden 2. El Şenliği
İzmir Soroptimist Kulübü´nden 2. El Şenliği
İzmir Soroptimist Kulübü tarafından Karşıyaka Belediyesi´nin destekleriyle düzenlenen “2. El Şenliği” Bostanlı Güzel Sanatlar Parkı´nda gerçekleştirildi. “Azalt, yeniden kullan, geri dönüştür” sloganıyla organize edilen etkinlikte, sürdürülebilir bir yaşam için tüketimin azaltılmasının önemine vurgu yapıldı.
Menderes´te Tarımsal Kalkınma Konferansı Gerçekleşti
Menderes´te Tarımsal Kalkınma Konferansı Gerçekleşti
Menderes Belediyesi tarafından Menderes Belediyesi Nikah Sarayı ve Kongre Merkezi´nde düzenlenen Tarımsal Kalkınma Konferansı üreticilerin ve kooperatif temsilcilerinin yoğun katılımıyla gerçekleşti. Köy-Koop İzmir Birliği Başkanı Neptün Soyer, İzmir Büyükşehir Belediyesi Tarımsal Hizmetler Daire Başkanı Ertuğrul Tugay´ın konuşmacı olarak katıldığı konferansta kooperatiflerin önemi masaya yatırıldı.
Gaziemir Belediyesi ile Gaziemir İlçe Sağlık Müdürlüğü´nden kadın sağlığı ile ilgili önemli iş birliği  Kadınlar muayene eğitimi aldı
Gaziemir Belediyesi ile Gaziemir İlçe Sağlık Müdürlüğü´nden kadın sağlığı ile ilgili önemli iş birliği Kadınlar muayene eğitimi aldı
Gaziemir Belediyesi ile Gaziemir İlçe Sağlık Müdürlüğü, ilçede yaşayan kadınları kanserden korunma yolları hakkında bilgilendirmek amacıyla bir toplantı gerçekleştirdi. Etkinlikte, kadınların 20 yaşından sonra belirli aralıklarla kendi kendilerine meme muayenesi yapmalarının önemi vurgulandı. Kadınlar, bir simülatör yardımıyla meme muayenesinin nasıl yapılacağını uygulamalı olarak öğrendi. Ayrıca kadınlara kolon kanseri taramasında kullanılan gaitada gizli kan testi kiti de dağıtıldı.
DOLAR
5.7479
EURO
6.3805
-Günümüzde evlenenlerin yüzde ellisi boşanmaktadır. (Bak bunu duyduğum iyi oldu ben zaten evlenmiyecem böylece kamçılamış oldum bu sözlerle) -Rodin’in ünlü ‘düşününen adam’ heykeli aslında İtalyan şair dante’nin portresidir. -Uranüs çıplak gözle görülen

İlginç Bilgiler 4
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Sirkenin balı bozması gibi kötü huy da amelleri bozar. Güneşin karı erittiği gibi güzel ahlak da günahları öyle eritir.

Hz.Muhammed
İzmir için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:37 08:19 13:23 15:51 18:10 19:39
Dolma iç için kullanacağınız pirincinizi mutlaka ılık suda bekletip yumuşatın ve nişastasından arındırmak için birkaç defa sudan geçirin. Böylece içinin sert kalmasını önlersiniz. Dolmamızın daha lezzetli olması için sızma zeytinyağı kullanın.

Dolma - Sarma Tarifleri İle İlgili Püf Noktaları