Kıyılar Hepimizin!
Ege Üniversitesi Çevre Sorunları Uygulama ve Araştırma Merkezi ve Sualtı Araştırma Derneği tarafından “Korunan Alanlar Mevzuatı ve Sit Alanları Yeni Düzenlemeleri” konulu panel Tarihi Hava Gazı Fabrikası´nda gerçekleştirildi.
Tarih: 27.3.2017 17:53:51

Ege Üniversitesi Çevre Sorunları Uygulama ve Araştırma Merkezi ve  Sualtı Araştırma Derneği tarafından “Korunan Alanlar Mevzuatı ve Sit Alanları Yeni Düzenlemeleri” konulu  panel Tarihi Hava Gazı Fabrikası´nda gerçekleştirildi. 
EÜ Ziraat Fakültesi Peyzaj Mimarlığı Bölümü Emekli  Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ümit Erdem´in  moderatörlüğünü  yaptığı panele;  Muğla Çevre Platformu Üyesi Faruk Şahin, Magma Dergisi Yazarı Süreyya İsfendiyaroğlu, UNICEF Küresel Çevre Fonu Küçük Destek Programı Ulusal Koordinatörü Gökmen Argun, Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Kıyı Alanları Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdürü Prof. Dr. Tuncay Kuleli ve Sualtı Araştırmaları Derneği Kurucu Üyesi Cem Orkun Kıraç konuşmacı olarak katıldı.
“BUGÜNLERİN NEDENİ ÖNGÖRÜSÜZLÜK”
Prof. Dr. Ümit Erdem,  ‘Kıyılar Hepimizin!´ sloganı ile düzenlenen panelde, önemli doğa alanları,  nesli tehlike altında olan canlılar veya pek çok canlı türünü aynı anda barındıran yaşam alanlarıdır. Deniz, tatlı su ve kara ekosistemlerinin birlikte görüldüğü kıyı alanlarını pek çok önemli doğa alanlarını kapsar. Türkiye kıyılarında önemli doğa alanlarının korunması ve savunması projesi hassaslık ve benzersizlik özelliği taşıyan bu alanlara odaklanır. Amacı, resmi kurumlar, akademi ve STK´larla iş birliği içerisinde bu alanların korunmasını sağlamaktır” dedi.
Dünyada gelişen birtakım çevre felaketlerinin ardından 25 Mart Dünya Çevre Günü olarak belirlendiğini ifade eden  Prof. Dr. Erdem, “Bu günlere öngörüsüzlük dolayısıyla geldik. İnsanlar yetiştiriyoruz ama öngörülerini dikkate almıyoruz. Ranta dönüşen planlamalar ve benzeri nedenler ne yazık ki bizi bugünlere getirdi. Önce kuruma alanları mevzuatı düzenlendi. Yetmedi, daha sonra birtakım düzenlemeler yapıldı. Bu çalışmalar yapılırken dünyayla birlikte eylem planları yasalar gereği imzalandı.  Bu salonda daha önce verilmiş kararları tartışacağız. Birinci, ikinci, üçüncü derece sit alanlarını ve sit kavramını ortadan kaldırıp yepyeni bir düzenlemeye gidildi. Özellikle kıyıların yerleşimi ve imara açılması söz konusu oldu. Ne durumdayız, hangi uygulamalar bize ne gösteriyor ve ne gibi zararları var? Bu konuları tartışmaya açıyoruz” dedi.
“NÜFUSUN ARTMASI BASKIYA NEDEN OLDU”
Prof. Dr. Tuncay Kuleli “Doktora yapmaya başladıktan sonra Türkiye kıyıları nasıl daha iyi olur, nasıl koruyup ve kullanabiliriz, nasıl faydalanabiliriz, bunları araştırmaya başladım. Karşılaştığımız sorunlar ülkemize özgü sorunlar değil. Dünyanın her yerinde çelişkiler yumağı. Ülkemiz açısından durumumuz nedir? Kıyı korumaları uzmanlık alanları gerçek dünyadaki uygulamaları nedir? Bu konuda size örnekler vereceğim. Türkiye genelinden özele doğru gitmek istiyorum. Türkiye bir kıyı ülkesi. 2015 yılında bir saha çalışması yaptık. Kıyı kesimlerinin Türkiye ekonomisine katkısı ne kadardır diye. Kıyı illerimizin 1965 yılından başlayarak nüfusun arttığını görüyoruz. Sanayi, iç göç ve dış göç, bunların artması kıyı kesimlerindeki nüfus yoğunluğunu arttırdı. Nüfusun artması her türlü baskıyı da beraberinde getirdi. Kıyı kesimindeki nüfus, toplam nüfusun yüzde 54´ünü barındırıyor. Kıyı ilçelerimizde ise toplam nüfusun yüzde 28´i yer alıyor. Kıyı bölgelerimizden elde edilen gelir, gayri safi milli hasılanın yüzde 61´ini oluşturuyor” dedi.
 “TÜRKİYE ÜÇ BİTKİ ÖRTÜSÜNÜN BİRLEŞTİĞİ BİR ÜLKE”
Magma Dergisi Yazarı Süreyya İsfendiyaroğlu “Türkiye´nin bitki zenginliği bilinen bir şey. Biz zenginliğimizle övünen bir milletiz. Hala daha anlatıyoruz. Türkiye üç bitki örtüsünün birleştiği bir yer. Antalya´dan Sinop´a yürüyüşe çıktığınızda tüm bitki örtülerini görebiliyoruz. Neredeyse St. Petersburg´dan Tunus´a kadar gitmiş oluyorsunuz. Bu kıtalar arasında 700-800 kilometrelik bir alanda yaşıyoruz. Bu sayede daha çok canlı türü ülkemizde temsil edilebiliyor. Rakamlarla konuşacak olursak Avrupa´dan ülkemize gelen bitki türü sayısı 12 bin. Toplam Avrupa´da ise 9 bin 300 tür var. Neredeyse tüm Avrupa kadar bitki çeşitliliğimiz var” dedi.
“DÜNYAYI MAHVETMEYE ÇOK HEVESLİYİZ”
Gökmen Argun “Korunan alanlar doğadaki tek güvencemiz. Bu güvencelerde çok kısıtlı. Artık kısıtlı olanların arasından harcıyoruz. Uluslararası konferanslarda sözler veriliyor ve hiçbir devlet bu sözünü tutmuyor. Başka bir geleceğin tasarısı yapılıyor. Korunan alanlara karşı attığımız adımlara karşı kaybettiklerimiz çok daha büyük. Bunun önüne geçemiyoruz hep geride kalıyoruz. Türkiye´de korunan alanlar ülkenin yüzde 7´sini kapsıyor. Bu alanları yüzde 17´ye çıkarttığımızda müthiş bir kazanç elde edebiliriz” diye  konuştu.
“ÖNEMLİ BİR DÖNEMEÇTEN GEÇİYORUZ”
Sualtı Araştırmaları Derneği Üyesi Cem Orkun Kıraç “Dünya insanlar üzerine kurulu değil. Biz bu zihniyetle savaşıyoruz. Başarılı olmak istiyorsak önümüzde hiçbir engel yok. Ama başarılı olamıyorsak ya kendimizi iyi ifade etmiyoruz ya da yeteri kadar çalışmıyoruz. İnsanlık var olduğundan beri doğal kaynakların kullanımım söz konusu oldu. Ormanlardan ağaç kesecek yakacak, denizlerden balık toplayıp yiyecek, kıyılara ev yapıp oturacak. Bu hep tartışılan bir konu. Bu konuyu aşmış olan ülkeler yani gelişmiş ülkeler nasıl davranacağını, ne yapacağını, yönetimin nasıl olacağını çok iyi tespit etmiştir. Orta Asya´daki Türk Cumhuriyetlerine bakın. Doğalarını nasıl korudukları ortada. Bozulmamış bozkırları var ve kutsal sayıyorlar”  dedi.
Anahtar Kelimeler: Kıyılar Hepimizin
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Dream Hill Otel de Ruhsat Yok
Dream Hill Otel de Ruhsat Yok
Gazetecilere Neden Para Verdi.
“Sosyal medyada kullanılan kısaltmalar  Türkçe´yi fakirleştiriyor”
“Sosyal medyada kullanılan kısaltmalar Türkçe´yi fakirleştiriyor”
Dil, bir milleti, tarihi, nesli, dünden bugüne taşıyan ve geçmişi geleceğe tanıtan canlı bir olgu. Dijital çağın ve teknolojinin gelişmesi ile sosyal medyanın Türkçenin bozulmasına ve yozlaşmasına sebep olduğu bilinen bir gerçek. Sosyal paylaşım sitelerinde ve konuşma platformlarında duygu ve düşünceler kelimelerle anlatıyor. İnsanlarla yazı diliyle iletişime geçiliyor.
Burdur fuarı sevdi Başar “Hedef darmadağın oldu”
Burdur fuarı sevdi Başar “Hedef darmadağın oldu”
Burdur Teke Yöresi 3. Tarım ve Hayvancılık Fuarı ziyaretçi rekoru kırdı. 80 bin ziyaretçi hedeflediklerini söyleyen Burdur Ticaret Borsası Başkanı Yılmaz Başar, “Ancak bunun çok üstüne çıktık. Burdur hedefi darmadağın etti” dedi.
Minik öğrencilerden Fransızca masal kitabı
Minik öğrencilerden Fransızca masal kitabı
Özel Güzelbahçe Piri Reis Okulları 3.sınıf öğrencilerinin Fransızca yazdıkları resimli masal kitap olarak basıldı resimleri de Arkas Sanat Galerisi´nde İzmirlilerin beğenisine sunuldu.
YÖRÜKLERE ‘BİLGİ BANKASI´ MÜJDESİ
YÖRÜKLERE ‘BİLGİ BANKASI´ MÜJDESİ
Dokuz Eylül Üniversitesi Yörük-Türkmen Kültürü Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. Mustafa Daş, yörük kültürünü gelecek kuşaklara aktarmak için bilgi bankası kuracaklarını ifade ederek önümüzdeki günlerde çalışmaların başlayacağını söyledi.
Huzur Evine Enerji Dolu Ziyaret
Huzur Evine Enerji Dolu Ziyaret
ADM Elektrik Dağıtım; Aydın, Denizli ve Muğla illerine sağladığı elektrik dağıtım hizmetinde kesintisiz ve kaliteli enerji hedefiyle yatırım çalışmalarını yoğunlaştırırken, sosyal ve kültürel projeler ile hayatı aydınlatmaya devam ediyor.
PALANDÖKEN: “MİLLİ TARIM PROJESİ BİR AN ÖNCE FAALİYETE GEÇİRİLMELİ”
PALANDÖKEN: “MİLLİ TARIM PROJESİ BİR AN ÖNCE FAALİYETE GEÇİRİLMELİ”
Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı´nın bu yıl uygulamaya koyacağı Milli Tarım Projesi ile ilgili değerlendirmelerde bulunan Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, proje hakkında değerlendirmelerde bulundu.
MANİSA AHMETLİ KELEBEK BARAJININ % 50´Sİ TAMAMLANDI
MANİSA AHMETLİ KELEBEK BARAJININ % 50´Sİ TAMAMLANDI
DSİ Genel Müdürü Murat Acu yaptığı açıklamada; ‘Özellikle bağcılığın yoğun olarak yapıldığı Manisa ilimizde sulama ihtiyacı fazla olduğundan bu bölgede yapılan su yapılarının öneminin çok daha fazla olduğunu belirterek, Bölgenin tarıma dayalı yapısı dikkate alındığında Tarımdan daha fazla gelir elde etmenin yolu da sulu tarımdan geçmektedir. ´dedi.
Fikriniz “Hit” olsun
Fikriniz “Hit” olsun
“Hit Fikirler Atölye Çalışması” 29 Mart Çarşamba günü Ege Üniversitesi İletişim Fakültesinde başlayacak
ŞEYH SAİD´İN RUHUNA!..
ŞEYH SAİD´İN RUHUNA!..
Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı Nihat Kılıç: “16 Nisan´dan sonra gazetecilerin de a... koyacağız” dedi... (2) Göreceğiz kim kimin...
KARAVANA YORUMLAR 17-13
KARAVANA YORUMLAR 17-13
Teknik anlamda; Motorlu taşıtlarda, hızı değiştirmeye yarayan dişliler topluluğu ve dişlilerin bulunduğu yuva kitine "şanzuman" denir. Son bir kaç gündür, D.Bahçeli "miting" alanlarında dili döndüğünce bir şeyler türetmeye çalışıyor. 24 Mart 2017 günü Ana muhalefet partisi için "CHP´nin freni patlamış, şanzımanı dağılmış." şeklinde yollama yaptı.
Ege Maden İhracatçıları Birliği Marble Fuarı´nda ithalatçılarla doğaltaş ihracatçılarını buluşturdu
Ege Maden İhracatçıları Birliği Marble Fuarı´nda ithalatçılarla doğaltaş ihracatçılarını buluşturdu
2017 yılı için yüzde 20 ihracat artış hedefleyen Türk Doğaltaş Sektörü, dünyanın büyük iki fuarından biri olan 23. Marble Uluslararası Doğaltaş ve Teknolojileri Fuarı´nda ithalatçılarla, ihracatçıları bir araya getirdi.
Hırvatistan ile ilişkiler güçlenecek
Hırvatistan ile ilişkiler güçlenecek
Ege Bölgesi Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı İbrahim Gökçüoğlu, Türkiye ile uzun yıllara dayanan dostluk ilişkilerine sahip Hırvatistan ile ekonomik ilişkilerin henüz arzu edilen seviyeye ulaşmadığını belirterek bu durumun her iki tarafın karşılıklı atacağı adımlara bağlı olarak düzelebileceğini söyledi.
MÜSİAD İzmir´den Anlamlı Ziyaret
MÜSİAD İzmir´den Anlamlı Ziyaret
Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) İzmir Şubesi, Dünya Yaşlılar Haftası münasebetiyle huzurevinde kalan yaşlıları ziyaret etti.
ZEYTİNYAĞININ OSKARLARI MUĞLA´DA AÇIKLANIYOR
ZEYTİNYAĞININ OSKARLARI MUĞLA´DA AÇIKLANIYOR
Zeytindostu Derneği´nin düzenlediği 10. Natürel Sızma Zeytinyağı Yarışması ile fotoğraf, slogan ve zeytin edebiyatı alanındaki yarışmaların değerlendirme süreci tamamlandı. Sonuçların duyurulacağı ödül töreni 1 Nisan´da Muğla´da Gazi Mustafa Kemal Kültür Merkezi´nde gerçekleştirilecek.
YILIN GİRİŞİMCİ İŞ KADINI ÖDÜLÜ GÜLÇİN GÜLOĞLU´NA
YILIN GİRİŞİMCİ İŞ KADINI ÖDÜLÜ GÜLÇİN GÜLOĞLU´NA
Kadınların iş hayatında, sosyal ve siyasi alanda etkinliğini sağlamak, kadın girişimciliğini ve istihdamını ülke yararı doğrultusunda arttırmak yönünde girişimlerde bulunan ANTİKAD (Antalya İş Kadınları Derneği) her yıl geleneksel olarak 8 Mart Dünya Kadınlar Günü vesilesiyle düzenlediği “Kadınlar Günü Ödül Gecesi” etkinliğinde bu yılın girişimci iş kadınını, akademisyenini ve annesini seçti.
Prof. Dr. Ortaylı, " Televizyon kanallarına dille  ilgili denetim yapılmalı”
Prof. Dr. Ortaylı, " Televizyon kanallarına dille ilgili denetim yapılmalı”
Prof. Dr. Ortaylı, "Tarih okumamış ve tarih terminolojisiyle alakası olmayan insanlar televizyonlarda program yapıyor. Televizyon kanallarında da bunlarla ilgili ciddi denetimlerin yapılması lazım. Denetim sadece televizyonların pornografi yapıp yapmadıklarıyla ilgili değil, dille de ilgili olmalı " dedi.
Geleceğin liderleri bir araya geldi
Geleceğin liderleri bir araya geldi
U.R. Rotary 2440´ıncı Bölge 6´ncı Grup Kulüpleri´nin düzenli olarak gerçekleştirdikleri Özel TEV RYLA eğitimlerini beşincisini genç lider adaylarının katılımları ile düzenlendi. “Rotary Yarının Liderlerini Arıyor” (RYLA) etkinliğine katılan gençler eğitimlerini bitirdikten sonra katılım sertifikası ile ödüllendirilirken, bu yıl etkinlikten 200 TEV bursiyeri de faydalandı. Eğitimlerde temel amacın lider potansiyeline sahip gençlerin farkındalığının artması olarak belirlendiğini söyleyen Türk Eğitim Vakfı (TEV) İzmir Şube Başkanı Gülnur Soybayraktar, eğitimin temel amacının aynı zamanda gençlere deneyimlerini eğitimle kazandırmak olduğunu açıkladı.
İhracatçılar yeşil pasaporta kavuştu
İhracatçılar yeşil pasaporta kavuştu
İhracatçılar uzun yıllardır özlemini duydukları yeşil pasaporta kavuştu. Türkiye´ye yıllık 143 milyar dolar döviz kazandıran ihracatçılara yeşil pasaport verilmesine olanak sağlayan karar Resmi Gazete´nin 23 Mart 2017 tarihli sayısında yayınlandı.
“Üç Mehmet´in Dansı”
“Üç Mehmet´in Dansı”
İZSU´nun 30. Kuruluş Yıldönümü etkinlikleri kapsamında Ahmet Adnan Saygun Sanat Merkezi´nde dans gösterisi gerçekleştirilecek. 1 Nisan 2017 saat 20.00´de başlayacak olan etkinlikte, Ege Üniversitesi Devlet Türk Musikisi Konservatuvarı Türk Halk Oyunları Bölümü Ekin Dans Topluluğu “Üç Mehmet´in Dansı” adlı koreografilerini sergileyecek.
GÖKHAN TÜRKMEN 24 MART´TA BURSA AKKM´DE SAHNE ALACAK !
GÖKHAN TÜRKMEN 24 MART´TA BURSA AKKM´DE SAHNE ALACAK !
Pop müziğin güçlü ve başarılı ismi Gökhan Türkmen, son albümü Sessiz´in ardından konserlerine ara vermeden devam ediyor.
Sefertaş, “İş güvenliği olarak verilecek ilk şey eğitimdir´´
Sefertaş, “İş güvenliği olarak verilecek ilk şey eğitimdir´´
Ege Üniversitesi´nde gerçekleştirilen “İş Sağlığı ve Güvenliği” semineri kapsamında Türk Telekom Bölge İç Güvenliği ve Çevre Uzmanı Coşkun Sefertaş tarafından “İş Güvenliği Uzamanın İş Sağlığı Ve Güvenliği Kültürünün Değişimindeki Rolü” konulu sunum yapıldı.
Miniklere akademi destekli eğitim
Miniklere akademi destekli eğitim
İzmir Bornova´da eğitim veren Forum Ege Güneşi Anaokulu, akademi destekli eğitime geçti. Okul, imzaladığı protokolle Ege Üniversitesi Atatürk Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksek Okulu Çocuk Gelişim Programlarının ilk ve tek uygulama alanı oldu.
Tekelerli minikler, Çanakkale Zaferi´ni canlandırdı
Tekelerli minikler, Çanakkale Zaferi´ni canlandırdı
Tekeler´in minik öğrencileri, sundukları gösteriyle 18 Mart Çanakkale Zaferi´ni canlandırdı
DSP Aydın Tümen adaylığı
DSP Aydın Tümen adaylığı
İzmir, Balıkesir ve Aydın´da il başkanlarının görevden alınmaları sonrası harekete geçen partililer, DSP´de kurucu genel başkan Bülent Ecevit´in başbakanlığındaki hükümette bakan olarak görev yapan Aydın Tümen´in genel başkanlığa aday olması için baskı yapmaya başladı.
MEDYANIN REFERANDUM NABZI
MEDYANIN REFERANDUM NABZI
Türkiye tarihinde kritik bir referanduma gidiyor. Referandum tarihine sayılı günler kala, liderler açıklamalarını ve mitinglerini sürdürürken medyaya binlerce haber yansıyor.
City Expo yarın açılıyor
City Expo yarın açılıyor
Bu yıl AKBB´nin 7.sini düzenlediği Antalya City Expo, birçok yönüyle Türkiye´nin bir numarası olma iddiasıyla perşembe günü kapılarını açıyor
MİLLETE HAZIRLIKLI GİDELİM!..
MİLLETE HAZIRLIKLI GİDELİM!..
16 Nisan´da “sayım” yapmıyoruz.
 FARELERİN PEYNİR SAVAŞI
FARELERİN PEYNİR SAVAŞI
Ülkeyi bilimden, aydınlıktan, çağdaşlıktan koparmaya çalışanlar aynı zamanda kuyusunu kazanlar tarafında değil miydiler?
KARAVANA YORUMLAR 17-12
KARAVANA YORUMLAR 17-12
AKP´ye "Casus Melun!" dedi.
18 MART ÇANAKKALE ZAFERİ ANMA ETKİNLİĞİNDE BU KEZ ÖĞRENCİLER SAHNEDEYDİ
18 MART ÇANAKKALE ZAFERİ ANMA ETKİNLİĞİNDE BU KEZ ÖĞRENCİLER SAHNEDEYDİ
Kartal İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü, 18 Mart Çanakkale Deniz Zaferi ve Şehitleri Anma Günü dolayısıyla Bülent​ Ecevit Kültür Merkezi´nde bir program düzenledi. Kartal Belediye Başkan Vekili ve Yardımcısı Gülcemal Fidan, anma programına katıldı.
Okyay: “Aykut Yenice´nin yüreği varsa genel kurulu yapsın”
Okyay: “Aykut Yenice´nin yüreği varsa genel kurulu yapsın”
İzmir Lokantacılar ve Gazinocular Odası (İLGO) Başkan Adayı Adil Müftüoğlu Uğur Lokantası´nın sahibi Alpay Okyay 12 Şubat´a olağanüstü kongre kararı alıp uygulamayan mevcut başkan Aykut Yenice´yi eleştiri yağmuruna tuttu.
En çok Türk hangi ülkede yaşıyor
En çok Türk hangi ülkede yaşıyor
Birleşmiş Milletler Göçmen Stoku raporuna göre, dünyada 185 ülkede 2 milyon 851 bin 889 Türkün göçmen statüsünde yaşadığı ortaya çıktı.
DENİZCİLER ALTIN YUNUS´TA BULUŞTU
DENİZCİLER ALTIN YUNUS´TA BULUŞTU
Gerçekleştirdikleri icraatlarla kısa zamanda Çeşmelilerin takdiri kazanan dernek, önümüzdeki ay bir geminin batırılarak dalış turizmine kazandırılmasında öncelik edecek..
Duygulandıran tören
Duygulandıran tören
ÖZEL Güzelbahçe Piri Reis Okulları, 18 Mart Şehitler Günü´nü törenle kutladı. Minik öğrencilerin gösterileri muharip gazilerin duygusal anlar yaşamasına neden oldu.
Karabağlar´da kadınların "Hayır"lı toplantısı
Karabağlar´da kadınların "Hayır"lı toplantısı
Atatürkçü Düşünce Derneği Karabağlar Şubesi´nin üçüncüsünü düzenlediği “Kadın Şenliği” etkinliğine katılan Karabağlar Belediye Başkanı Muhittin Selvitopu, referandumda Hayır diyerek, Cumhuriyet´e ve Mustafa Kemal Atatürk´e sahip çıkacaklarını söyledi.
Kökler ile Tomurcuklar Buluşuyor
Kökler ile Tomurcuklar Buluşuyor
İzmir´in Urla ilçesinde kurulan ve ´´Her çocuk sanatçıdır´´ sloganıyla yola çıkan İlkdördün Kültür ve Sanat Vakfı, farklı bir projeyi hayata geçiriyor.
AGD´den Kudüs´te yasaklanan ezan için tepki
AGD´den Kudüs´te yasaklanan ezan için tepki
Anadolu Gençlik Derneği (AGD) üyeleri, Çanakkale şehitlerine dua ile ezan yasağına tepki için Konak Meydanı´nda toplandı. Kudüs´te ezan okunmasına getirilen yasağı protesto etti.
Merkez Life yayında
Merkez Life yayında
Uzun yıllardır Merkez Gazetesi ve Klas Haber Gazetesi´ni yayımlayan ve İhlas Haber Ajansı´nın Maltepe Temsilcisi olan gazeteci Bayram Şahin, M Life (Merkez Life) isimli dergiyi okuyucusuyla buluşturdu. “Hayatın Merkezinde Olun” sloganıyla yayın hayatına başlayan M Life, iş, sanat, siyaset ve spor dünyasından seçkin isimlerle yapılan röportajlar, sağlık, gezi, müzik ve alışveriş konularıyla dopdolu bir içeriğe sahip. İki aylık periyotta izleyiciyle buluşacak olan dergi seçkin gazete bayilerinde satışa sunuldu.
ESİAD, AB ve göç konusunu masaya yatırdı
ESİAD, AB ve göç konusunu masaya yatırdı
Ege Sanayicileri ve İşadamları Derneği (ESİAD) bünyesinde faaliyet gösteren İzmir Avrupa Birliği Bilgi Merkezi tarafından “AB ve Türkiye´de Bir Güvenlik Konusu olarak Göç” konulu toplantı düzenlendi.
İZMİR İLE MİAMİ LİMANLARI KARDEŞ OLDU
İZMİR İLE MİAMİ LİMANLARI KARDEŞ OLDU
İzmir Alsancak Limanı ile Miami Limanı arasında uluslararası kardeş liman anlaşması imzalandı. Anlaşma, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Ahmet Selçuk Sert ile Port Miami CEO´su Juan Kuryla tarafından imzalandı. İMEAK Deniz Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Metin Kalkavan ile Türkiye Cumhuriyeti Miami Başkonsolosu Özgür Kıvanç Altan da imza töreninde şahit olarak hazır bulundu. Konuyla ilgili basın bültenini değerlendirmeniz dileğiyle, saygılarımızla.
KÜMES HAYVANCILIĞI ÜRETİM İSTATİSLİKLERİ AÇIKLANDI
KÜMES HAYVANCILIĞI ÜRETİM İSTATİSLİKLERİ AÇIKLANDI
Tavuk yumurtası üretimi Ocak ayında bir önceki aya göre yüzde 1 azaldı. Bu dönemde kesilen tavuk sayısı 94 milyon, kesilen hindi sayısı ise 272 bin adet oldu.
Altın kafesteki gurbetçi “Vatanım” dedi
Altın kafesteki gurbetçi “Vatanım” dedi
Fransa´nın “gitme” dediği gurbetçi yatırımcı, maddi destekleri elinin tersiyle itip Türkiye´yi tercih etti
Kadıoğlu Beton´dan Ukrayna Çıkarması
Kadıoğlu Beton´dan Ukrayna Çıkarması
Kaba inşaat malzemeleri sektöründe İzmir´de öncü isimler arasında yer alan Kadıoğlu Beton, Ukrayna´ya iş seyahati düzenledi.
BASKETBOL OSKARLARI ÖDÜL TÖRENİ PAZARTESİ GÜNÜ...
BASKETBOL OSKARLARI ÖDÜL TÖRENİ PAZARTESİ GÜNÜ...
Basketbol Adamları Derneği tarafından geleneksel olarak düzenlenen ve bu yıl 12.si dağıtılacak olan Basketbol Oskarları´nı ödül töreni, 20 Mart Pazartesi günü saat 18.00´de Bornova Belediyesi´nin Belkahve´deki Ata Evi´nde yapılacak.
ANIMALL ANTALYA´NIN ANA TEMASI ´AKILLI TARIM ÜLKESİ TÜRKİYE´ OLACAK!
ANIMALL ANTALYA´NIN ANA TEMASI ´AKILLI TARIM ÜLKESİ TÜRKİYE´ OLACAK!
DLG Fuarcılık ve Expo Link Fuarcılık tarafından 25-28 Ekim 2017 tarihlerinde gerçekleştirilecek olan Türkiye´nin en büyük hayvancılık ihtisas fuarı ANIMALL ANTALYA´nın ana teması "AKILLI TARIM ÜLKESİ TÜRKİYE" olarak belirlendi.
GENÇLER DAHA İYİ BİR GELECEK İÇİN YOLA ÇIKIYOR
GENÇLER DAHA İYİ BİR GELECEK İÇİN YOLA ÇIKIYOR
Daha iyi bir iş, daha iyi bir maaş ve daha iyi bir gelecek isteyen gençler, yurtdışında eğitim almak için yollara düşüyor. Bu yıl 31. Kez düzenlenecek IEFT Yurtdışı Eğitim Fuarları ‘Kalk Gidiyoruz´ sloganıyla gençleri harekete geçiriyor.
18. yıl gururuna zeybekler damga vurdu
18. yıl gururuna zeybekler damga vurdu
İzmir Emlak Komisyoncuları Odası (İZEKO), kuruluşunun 18. yılını kutladı. Pine Bay Holiday Resort´ta düzenlenen gecede, sektörün temsilcileri yorgunluk attı.
GEÇMİŞTEN GÜNÜMÜZE TÜRKİYE HOLLANDA İLİŞKİLERİ
GEÇMİŞTEN GÜNÜMÜZE TÜRKİYE HOLLANDA İLİŞKİLERİ
Türkiye ile Hollanda arasında arasında vuku bulan diplomatik kriz sürüyor. İki ülke arasında yaşanan tarihin en büyük krizinde beşinci güne girilirken açıklamalar peşi sıra geliyor.
Akdaş´tan cari açık önerisi
Akdaş´tan cari açık önerisi
Ege Bölgesi Sanayi Odası (EBSO) Plastik Boru Sanayi Meslek Komitesi ve EBSO Meclis Üyesi Metin Akdaş, Türkiye´nin 2016 yılında 56 milyar dolar dış ticaret açığı verdiğini, dış ticaret açığının 20 milyar dolarının kimyasal sanayiden kaynaklandığını söyledi. Bu açığın yüzde 60´ının petrokimyasal ürünlerden oluştuğuna işaret eden Akdaş, cari açığın kapanması için yerli plastik hammadde üretiminin yapılması gerektiğini açıkladı. Petrokimyasal ürün kullanan plastik firmalarının hammaddelerinin ithalata bağlı olarak geldiğinin altını çizen Akdaş, “Petrokimyasal ürünlerde dışa bağımlı haldeyiz. Türkiye´de plastik hammadde üretmek için petrol üretmemize gerek yok. Güney Kore´de bir galon petrol yok ama dünyanın en iyi 10 plastik firması Güney Kore´de” dedi.
KARAVANA YORUMLAR 17-11
KARAVANA YORUMLAR 17-11
CAMİ-OKUL ...KIŞ KIŞLA
İzmir Hava Durumu
Bugün
Sağanak
18°
14°
Pazar
Fırtına
16°
10°
Pazartesi
Fırtına
13°
Salı
Bulutlu
11°
DOLAR
3.8591
EURO
4.5511
-Her 4 Amerikalıdan biri mutlaka televizyonda görünüyor. (Sokakta her 4 kişiden 1 imza dağıtıyormuş düşünsenize) -Uyurken televizyon seyrederken yaktığımızdan daha fazla kalori yakıyoruz. (Demekli televizyonla uyutuluyoruz) -Bir karıncanın koku alma yet

İlginç Bilgiler 5
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Çizik bir elmas, çizik olmayan bir çakıl taşından daha iyidir.

KONFİÇYÜS
İzmir için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:31 08:13 13:17 15:45 18:03 19:33
Yufka ile yapılan böreklerde tepsiye yaydığınız yufkaların üzerine eritilmiş margarin ve sütten oluşmuş karışımı dökerseniz böreklerinize ayrı bir lezzet katarsınız. Yufka ile yaptığınız böreklerin üstüne, böreği fırına vermeden önce bir yumurtayı, bir ş

Börek Tarifleri İle İlgili Püf Noktaları