Kılıçdaroğlu: Demokrasiden yana mı, tek adam rejiminden yana mı?
CHP GENEL BAŞKANI KEMAL KILIÇDAROĞLU, BURSA ŞOFÖRLER VE SERVİS ODALARI TEMSİLCİLERİYLE BİR ARAYA GELDİ
Tarih: 28.3.2017 06:58:42

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, “Bu memleketi biz sokakta mı bulduk? Elin oğlu demokrasisini geliştiriyor biz demokrasiyi yok ediyoruz, niçin? Demokrasisi gelişmemiş, hukukun olmadığı hiçbir ülke büyümemiştir. Dünyanın en büyük 10 ülkesine bakın, Amerika hariç hepsi parlamenter sistem. Peki, dünyanın en fakir 10 ülkesi? Tamamı başkanlık sistemi, Başkan çok zengin, vatandaş sürünüyor. Çünkü bu sistemde Başkan hesap vermez, kimse Başkana hesap soramaz.” dedi.

Bursa Şoförler ve Servis Odaları Temsilcileriyle bir araya gelen Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu şöyle konuştu:ÜLKENİN GÜNDEMİNDE ÇİFTÇİLERİN, SANAYİCİNİN, İŞSİZİN SORUNU YOK, TAŞERON İŞÇİSİNİN SORUNU YOK

Sayın Başkan, değerli arkadaşlarım, sizlerle beraber olmaktan son derece mutluyum. Ülkenin gündeminde esnafın sorunları yok. Ülkenin gündeminde çiftçilerin sorunu yok, sanayicinin sorunu yok, ülkenin gündeminde işsizin sorunu yok, ülkenin gündeminde taşeron işçisinin sorunu yok ama ülkenin bir başka gündemi var hepimizi meşgul eden anayasa değişikliği. Gönül ne ister? Bütün samimiyetimle söylüyorum. Gönül var olan sorunların çözülmesi için meclisin oturup çalışmasını ister. Yani esnafın sorunu, çiftçinin sorunu, emeklinin sorunu, sanayicinin sorunu, ihracatçının sorunu, taksi sürücüsünün, kamyon sürücüsünün, tır sürücüsünün sorunu. Aslında bunları çözmemiz lazım. Bunları çözmek için bir araya gelmemiz lazım. Ama biz şimdi bir anayasa değişikliği dolayısıyla yollara düşmüşüz anlatıyoruz. Esnafları yakından tanımam Maliye Bakanlığında Daire Başkanı olarak çalıştığım yıllardan başlar. Daha sonra Bağ-Kur Genel Müdürlüğü yaptım, esnafları biraz daha yakından tanıdım. Bütün odalarını, meslek kuruluşlarını bir şekliyle biliyorum. Esnafın kendi köklü bir kültüre sahip olduğunu da biliyorum. Esnafın kendisinin köklü bir kültürü var Ahi Evran kültürü. Ahlaki kurallarını da çok iyi biliyorum. Ülkeye bağlılığını da çok iyi biliyorum. Herkesin kazanması, herkesin işinin, gücünün olmasını esnaf kardeşimin istediğini de çok iyi biliyorum.

MİLLET KAVRAMI BİZİM TARİHİMİZE AĞIRLIKLI OLARAK AMASYA TAMİMİYLE GİRMİŞTİR

Şimdi biz bir başka gündemle toplandık. Bana diyorlar ki, neden büyük mitingler yapmıyorsun? Konuşacağımız konu miting konusu değil arkadaşlar. Konuşacağımız konu şu; demokrasi. Size tarihimizden örnek vereceğim değerli arkadaşlarım. 1919 Amasya Tamimi yayınlanır. Konusu şudur; “Milletin istiklalini milletin azim ve kararı kurtaracaktır”. Millet kavramı yoktur o zamana kadar. Millet kavramı ağırlıklı olarak Amasya Tamimiyle bizim tarihimize girmiştir. Sonra? Erzurum kongresi. Tek adam yoktu. Erzurum kongresi adı üstünde kongre. Bölgenin insanları, bölgenin kanaat önderleri bir araya gelmişler konuşuyorlar. Türkiye işgal altında, Osmanlı işgal altında kendi ülkemizi, devletimizi nasıl kurtarırız kararlar alıyorlar. Sonra Sivas Kongresi. Yine tek adam yok. Yine orada kanaat önderleri, toplumun ileri gelenleri oturuyorlar Sivas Kongresinde de kararlar alıyorlar memleketi nasıl kurtaracağız diye. Kuvva-i Milliyeciler var bir araya geliyorlar bunun üzerinde çalışıyorlar. Yine tek adam yoktur. Hatta Tıbbiyeli Hikmet vardır genç bir doktor, öğrenci. Çıkar Gazi Mustafa Kemal´e manda tartışmaları yapılırken Gazi Mustafa Kemal Atatürk´e şunu söyler, “Mandacılığa karşıyız, siz mandayı savunursanız size karşıyız” der. Bu kadar açık, bu kadar net söyler.

Sonra? 23 Nisan 1920 Ankara´ya gelir, meclis kurulur. Orada da tek adam yoktur. Meclis vardır oturur hep beraber Türkiye´nin geleceği açısından ciddi önce anayasa kabul ederler, sonra bir başka anayasa değişikliği gündeme gelir. Sonra milletvekili nasıl olacak, nasıl çalışacak, meclis nasıl toplanacak, hangi kararları alacak bütün bunların tamamı parlamentonun güveni altında olur. Bizim meclisimizin bir özelliği vardır Türkiye Büyük Millet Meclisinin. Nedir özelliği? Türkiye Büyük Millet Meclisinin temel özelliği dünyada örneği olmayan fakat bizim gerçekleştirdiğimiz Milli Kurtuluş Savaşını meclisin yönetmesidir. Meclis yönetmiştir Kurtuluş Savaşını. O nedenle adı Gazi Meclistir. 1924 anayasası görüşülürken Mustafa Kemal Atatürk´e meclisi fesih yetkisi verilmek istenir. İki genç milletvekili kürsüye çıkarlar derler ki, “Biz meclisin fesih yetkisine karşıyız. Bizi buraya Gazi Paşa değil, bizi buraya millet getirdi. Milletin getirdiği, milletin oluşturduğu bir meclisi bir kişi çıkıp ben feshediyorum diyemez” ve büyük bir oy çoğunluğuyla reddedilir. Arada bir sürü maceralar yaşadık. Kimimiz hatırlarız, kimimiz hatırlamayız. Darbeler oldu, başka dönemler oldu ama Türkiye Büyük Millet Meclisi hep ayakta kaldı.

DEMOKRATİK PARLAMENTER SİSTEM Mİ, TEK ADAM REJİMİ Mİ?

Şimdi yeni bir anayasa değişikliği getiriyoruz. Temel özelliği nedir? Temel özelliği şu; demokratik parlamenter sistemden, yani 141 yıllık parlamento geleneğinden vazgeçiyoruz tek adam rejimine dönüyoruz bir kişi her şeye karar versin diyoruz. Buna karar vereceğiz. Bunun siyasi partilerle ilgisi yoktur arkadaşlar. A partisi, B partisi, C partisiyle ilgisi yoktur. Bu tamamen demokratik parlamenter sistem mi, tek adam rejimi mi? Bu ikisinden birisini tercih edeceğiz. “Evet” diyen, “Hayır” diyen oturup konuşmak, oturup kendi vicdanında bunu tartmak zorundadır neden “Evet”, neden “Hayır” diyeceğiz. Bu kadar basit. Zor bir soru değil aslında. Tercihimiz de zor bir tercih değil. Tek adam rejiminden yanaysa “Evet” diyecek. Olur mu öyle şey demokratik parlamenter sistem olsun diyorsa “Hayır” diyecek bu kadar basit.

Demokratik parlamenter sistemin özelliği nedir? Bugün yaşadığımız, kurduğumuz ve yaşatmaya çalıştığımız demokratik parlamenter sistemin özelliği nedir? Temel özelliği şudur; devletin yapısı ve işleyişiyle ilgili bütün kararları meclis alır. Mesela vali olmanın nitelikleri kim vali olacak? Meclisten kanun çıkar. O niteliklere uygun devlet vali tayin eder, hükümet vali tayin eder. Müsteşar kim olacak? Öyle herhangi birisini bulup getirip Müsteşar yapabilir miyiz? Hayır. Meclis diyor ki, devlette liyakat esası vardır, birisi Müsteşar olacaksa en az 12 yıl devlette çalışmak zorunda ve üst kademelerinde çalışmak zorunda. Devleti iyi tanımak zorunda, üniversite mezunu olmak zorunda. Ondan sonra sen ancak onu müsteşar olarak tayin edebilirsin. Kuralı budur. Vali kim olacak, kaymakam kim olacak, müftü kim olacak, hakim vs. bunlara Türkiye Büyük Millet Meclisi verir, kanun çıkarır.

Şimdi yeni düzende deniyor ki, meclisin bu yetkisini elinden alalım gerek yok. Ne olacak? Bundan sonra bunu bir kişi belirleyecek. Müsteşar olmanın nitelikleri bir kişi belirleyecek. İsterse amcasının oğlu, isterse dayısının oğlu, ister ilkokul mezunu, isterse üniversiteyi bitirmiş doktora yapmış olsun. Bir kişi kuralı belirleyecek. Vali kim olsun derken büyükelçi kim olsun, genel müdür kim olsun. Bunları yine bir kişi belirleyecek. Ha diyebilirsiniz ki, ya doğru bu meclis neyle uğraşıyor bunlarla hiç uğraşmasın, devlette liyakat da ne demekmiş liyakat da olmasın bir kişi her türlü yetkiye sahip olsun istediğini istediği yere tayin etsin. Böyle düşünüyorsanız gidip “Evet” oyu kullanacaksınız. Evet bu değişiklik gerçekleşsin. Bu yanlıştır, doğru değildir diyorsanız gideceksiniz “Hayır” oyu kullanacaksınız. Bunun partilerle ilgisi var mı? Hayır. A partisi, B partisi, C partisiyle ilgisi var mı? Hayır. Bu tamamen bir tercihtir. Demokrasiden yana mı, tek adam rejiminden yana mı bir tercih.

YENİ MODELDE ÇİFT BAŞLILIK GELİYOR

Belki bazı arkadaşlarımız şunu da düşünebilir. Biz rejimimizi niye değiştiriyoruz? Demokratik parlamenter sistem 141 yıldır geliyor bu gelenek niye değiştiriyorum? Bu soruyu sorabilirler. Bu soruyu ben kendime de soruyorum zaten, niye değiştiriyoruz? Ben bunun cevabını bulmuş değilim. Bir Allah´ın kulu da çıkıp bunun cevabını veremiyor. Şunu söylüyorlar, efendim bu değişikliği yapmamızın nedeni devlette çift başlılık olmasın. Devlette çift başlılık yok ki zaten. Cumhurbaşkanı var görevleri var anayasada yazılmış. Başbakan var görevleri var, kanunu var. Siyasi partiler, kanunu var. Büyükelçilik, kanunu var. Vali, kanunu var. Kaymakam kim olacak kanunu var. Herkesin görev alanı belirlenmiş. Esnaflar en iyi bilirler bunu. Taksi şoförü ne iş yapar? Taksi şoförlüğü yapar. Kaynak dersen, gel kaynak yap, der ki, doğal olarak ben kaynak ustası değilim kardeşim onu bilmiyorum. Bakkalın görevi ayrıdır, berberin görevi ayrıdır. Bunlar hem tarihsel birikim olarak gelirler, hem de yetişme tarzı olarak gelirler. Ben berberlik yapamam, doktorlukta yapamam, o alanda yetişmedim. Şimdi diyorlar ki, rejimi değiştireceğiz, tek adam rejimine geçeceğiz. Niçin ve hangi gerekçeyle? Çift başlılık. Yeni modelde çift başlılık geliyor. Diyeceksiniz ki, nasıl çift başlılık geliyor yeni modelde? Şöyle; Başkan seçilecek kişi aynı zamanda partisinin de Genel Başkanı olacak. Yani Türkçesi şu; Başkan tarafsız olmayacak, partisinin Genel Başkanı. Bu tercih doğruysa, yani hem Cumhurbaşkanı olsun, hem partisinin Genel Başkanı olsun, tarafsızlıkta ne demek tarafsızlığı da gerek yoktur diyorsanız gidip buna “Evet” oyu vereceksiniz. Hayır bu yanlıştır devletin başında olan kişinin tarafsız olması lazım deniyorsa gidip “Hayır” oyu kullanılacak.

Cumhurbaşkanı partizan mı olsun, tarafsız mı olsun? Sorulacak en basit soru budur ve bu basit soruyu kendi vicdanımızda, kendi aklımızda ölçeceğiz, tartacağız ve sandığa öyle gideceğiz. Partilerle ilgisi var mı? Hayır. Bugün Başkan A partisinden seçilir, 10 yıl sonra B partisinden seçilir. 20 yıl sonra bir başka partiden seçilir. Ama bu yetkilerin tamamını bir kişiye vermek, teslim etmek devletin geleceği açısından doğru mudur, yanlış mıdır buna karar vermemiz lazım. Kim verecek? Hepiniz vereceksiniz ben dahil. Hep beraber karar vereceğiz. Çift başlılık sadece tepede mi oluyor? Hem Cumhurbaşkanı, hem partinin Genel Başkanı iki şapkası olacak. Valiyi alalım ilde. Vali kimi temsil eder? Bugünkü yapı içinde vali aynı zamanda Cumhurbaşkanını temsil eder. Niçin? Çünkü hem devleti, hem hükümeti temsil eder vali. Peki il başkanı kimi temsil edecek? İl Başkanı da Cumhurbaşkanını temsil edecek. Neden? Partisinin Genel Başkanı. Beni kim temsil eder CHP´nin Genel Başkanını? CHP İl Başkanı. Binali beyi kim temsil eder? AKP´nin İl Başkanı. Devlet beyi kim temsil eder? MHP´nin İl Başkanı. Yeni model? Başkan hem Başkan Cumhuru temsil ediyor, hem de İl Başkanı da Cumhuru temsil ediyor. Çift başlılık sadece tepede değil, altta da çift başlılık oluyor. Dersiniz ki, bu çok doğru bir şeydir varsın çift başlı olsun. Gideceksiniz sandığa “Evet” oyu kullanacaksınız. Bu yanlıştır böyle bir şey olmaz diyorsanız sandığa gideceksiniz “Hayır” oyu kullanacaksınız bu kadar basit. Partilerle ilgisi var mı bunun? Hayır partilerle ilgisi yok. Anayasa değişikliği hepimizi ilgilendiriyor. Beni ilgilendirdiği kadar benim çocuklarımı da, benim torunlarımı da ilgilendiriyor. Bir kişiye bu kadar yetki verdik ne olur?

ELİN OĞLU DEMOKRASİSİNİ GELİŞTİRİYOR, BİZ DEMOKRASİYİ YOK EDİYORUZ

Size bir soru daha. Bir partinin Genel Başkanı hakim tayin etsin mi, etmesin mi? Mesela, partinin Genel Başkanı aynı zamanda Başkan Anayasa Mahkemesinin 15 üyesinden 12´sini tayin edecek. Hakimler Savcılar Kurulunun 12 üyesinden 6´sını tayin edecek. Yani yargı siyasallaşacak. hakim yukarıya bakacak, vicdanına sormayacak, hukukun üstünlüğüne bakmayacak. Diyorsanız ki, varsın olsun canım ne olacak yani bir partinin Genel Başkanı da hakim tayin etsin. O zaman gideceksiniz “Evet” oyu kullanacaksınız. Böyle şey olmaz, hakimin bağımsız olması lazım diyorsanız gideceksiniz “Hayır” oyu kullanacaksınız. Hakim bağımsız olursa ne olur, olmazsa ne olur? Asıl soru bu zaten. Bağımsız olursa ne olur, bağımlı olursa ne olur? Hukukun temel özelliği, hukukun üstünlüğü kavramının özelliği şudur; vatandaşı devletin gücü karşısında korumaktır. Hukukun üstünlüğünün temel amacı vatandaşı devletin gücü karşısında korumaktır. Nasıl korur? Diyelim ki, bizim esnaf odalarının bir yere ihtiyacı var olmuyor. Devlet dedi ki, ben size imkan sağlarım burayı kamulaştırıyorum. Bedel? Bedel 1 lira. Takdiri öyle yaptım diyecek. Toprak sahibi, bina sahi ne diyecek? Olmaz diyecek buranın değeri 1 lira değil, buranın 10 bin lira veya 5 lira. Ne yapacak? Gidecek dava açacak hakkını aramak için. Kamulaştırma kararını Başkan verirse o hakimi de oraya Başkan tayin ederse sizin davanıza nasıl bakacak? Sizin hakkınızı nasıl koruyacak? O yukarıya bakacak, kendisini tayin eden makama bakacak. Ne olacak? Vatandaş devletin gücü karşısında korunmayacak. Veya gittiniz herhangi bir devlet dairesiyle muhatap oldunuz işiniz olmuyor, yapmıyor işini. Açıyorsunuz Bursa milletvekiline telefon diyorsunuz ki, ya şu dairede bir işim var lütfen bakana söyleyin. Bakana söylüyor bakan bir türlü yapmıyor. Ne olacak? Bursa milletvekili çıkacak kürsüye ilgili bakana soracak diyelim ki, karayollarıyla, köy yoluyla ilgili bir şeyse çıkacak kürsüye diyecek ki, Sayın Bakan, Bursa´nın şu yolu yapılmadı, Kestel yolunda şöyle bir sorun var 5 yıldır çözülmüyor. Soru soracak. Bugünkü modelde Bakan kürsüye çıkıp bu soruya cevap vermek zorunda. Yeni modelde bu soruyu kimse soramayacak. Niçin? Çünkü sözlü soru yasak, kaldırıyorlar sözlü soruyu. Bakan da meclise gelip bu soruya cevap vermeyecek. Gensoru? Gensoru da olmayacak. Hükümet kuruluyor, yeni hükümet programı hazırlandı mecliste güvenoyu istenecek güvenoyu da yok o da bitiyor. Hiçbir bakan ve hiçbir Başkan yardımcısı milletvekili olmuyor. Milletvekillerinden birisi seçiliyorsa milletvekilliği görevinden istifa etmek zorunda, yani Meclisle Saray arasında kocaman bir duvar çıkıyor. Diyebilirsiniz bu çok güzel bir model o zaman gidip “Evet” oyu kullanacaksınız. Bu yanlış bir model böyle bir rezalet olur mu, biz milletvekilini Ankara´ya niye seçip gönderdik bizim sorunumuzu çözmek için diyorsanız o zaman gideceksiniz “Hayır” oyu kullanacaksınız bunun partilerle ilgisi yok arkadaşlar. Anlatmamın nedeni bu, esnaf kardeşlerime anlatıyorum, sanayici kardeşlerime anlatıyorum, çiftçi kardeşlerime anlatıyorum, şoförlere anlatıyorum, herkese anlatıyorum. Efendim sen işte falan partinin Genel Başkanısın bunu anlatmak zorundasın, evet anlatmak zorundayım. Ama bu memleket sadece benim memleketim değil arkadaşlar hepimizin memleketi. Ben anlatıyorsam siz de anlatacaksınız. Esnaf komşunuza anlatacaksınız. Bu memleketi biz sokakta mı bulduk? Elin oğlu demokrasisini geliştiriyor biz demokrasiyi yok ediyoruz, niçin? Bana şu örneği kimse veremez, demokrasisi gelişmemiş hiçbir ülke büyümemiştir arkadaşlar. Bir daha söylüyorum arkadaşlar, demokrasisi gelişmemiş, hukukun olmadığı ülke gelişmemiştir. Dünyanın en büyük 10 ülkesine bakın, dünyanın en büyük 10 ülkesi, Amerika hariç hepsi parlamenter sistem. Peki, dünyanın en fakir 10 ülkesi? Tamamı başkanlık sistemi, Başkan çok zengin, vatandaş sürünüyor. Çünkü bu sistemde Başkan hesap vermez, kimse Başkana hesap soramaz, bırakın hesap sormayı sözlü soruyu bile mecliste soramıyorsunuz. Hepiniz vergi veriyorsunuz değil mi? Hem devlete yük olmuyorsunuz hem devlete vergi veriyorsunuz ödediğiniz verginin hesabını soramayacaksınız. Oysa demokrasinin çıkış kaynağı ödenen vergilerin nerelere harcandığının hesabını sormaktır.

Şu soru aklınıza gelebilir, tamam da kardeşim, güzel anlatıyorsun da diyebilirsiniz peki, bu sistemin hiç aksayan yönü yok mu? Var. Bu sistemin aksayan yönleri de var. Nedir o yönler?

1. Sizde Ahi Evran´ın kuralları var değil mi, ahlaki kuralları? Tarihin derinliklerinden gelir Ahi Evran. Doktorların ahlaki kuralları var, avukatların ahlaki kuralları var, devlet memuru yemin içer göreve başlarken, siyasetçilerin ahlaki kuralları var mı? Siyasi ahlak kanunu var mı? Yok. En temel eksikliklerden birisi budur, siyasi ahlak kanunu çıkacak. Yeterli mi? Hayır.

2. Yüzde 10 seçim barajı var, kim getirdi bu yüzde 10 seçim barajını? Darbeciler. Yüzde 9,99 oy alsanız bir milletvekili bile parlamentoya sokamıyorsunuz. Kaç almanız lazım? En az yüzde 10 en az. Peki, yüzde 9 oy alan partilerin hakkı ne oldu? Milletvekili çıkarıyorlar mı? Hayır çıkaramıyorlar. Hani milli irade diyorduk. Bizim görüşümüz ne? Biz yüzde 1 oy alan partinin de Genel Başkanı meclise gelmeli ve konuşmalı, yüzde 1 oy alıyorsa gelsin mecliste konuşsun. Milli iradeyse temsil etsin, ne eksiği olur? Örneğin Saadet Partisinin Genel Başkanı yüzde 1 oy aldığı takdirde gelip meclis kürsüsünde konuşsa ne eksiği olur bunun, demokrasiye ne zararı olur veya Vatan Partisinin Genel Başkanı yüzde 1 oy aldı gelsin mecliste konuşsun. Milli irade dediğin bu, vatandaş oy veri mi? Verdi. Birisi yüzde 49 alır, öbürü de yüzde 5 alır. 5 alıyorsa 5 milletvekili gelsin. Ne olacak yani? Temsilse temsil. Bunu da biz savunuyoruz.

 “EVET” DEMENİN VEBALİ AĞIRDIR

Yurtdışı seçim çevresi, savunuyoruz. Yurtdışında 5-6 milyon vatandaşımız var değil mi? Oy kullanıyorlar. Milletvekili çıkarıyorlar mı? Çıkaramıyorlar. Onlar bizim vatandaşımız değil mi? Bizim vatandaşımız. Niye onlardan milletvekili gelmiyor? Onlardan da milletvekili gelmesi lazım, yurtdışı seçim çevresi o da gelsin, o ülkede yaşadığı derdi gelsin TBMM´de anlatsın. Bizim vatandaşlarımız değil mi? Bizim vatandaşımız. Buna benzer eksikliklerimiz var. Bunların tamamı giderilebilir ama hayır illa biz tek adam rejimi yaratalım, her şeye o muktedir olsun, her şeye o karar versin, bizim hiç düşünmemize bile gerek yok deniyorsa o ayrı bir tercihtir. Otoriter, tek adam rejimini o zaman hep birlikte savunmuş olacağız eğer bunu kabul ederseniz. Fatura kime çıkar? Samimi inancımı söyleyeyim, “Evet” demenin vebali ağırdır arkadaşlar, bakın samimi inancımı söylüyorum “Evet” demenin vebali ağırdır. Çocuklarımıza hesap veremeyiz, torunlarımıza hesap veremeyiz.

YENİ MODELDE BAŞKAN, İSTEDİĞİ ZAMAN OHAL İLAN EDEBİLİR

Can ve mal güvenliğinin olmadığı bir demokrasi olmaz, can ve mal güvenliğinin olmadığı bir yerde kimse yatırım yapmaz, can ve mal güvenliğinin olmadığı bir yerde gelecek kaygısı toplumun her tarafını sarar. Sanayiciyi düşünün yatırım yapacak, birisi gelir üç gün sonra el koyarsa mallarına ne olacak? Bakın size bir örnek vereyim, bugünkü düzenden örnek vereyim, OHAL olacak diyelim, olağanüstü hal. Önce Milli Güvenlik Kurulunda görüşülür sonra o tavsiye eder Bakanlar Kuruluna gelir, Bakanlar Kurulunda görüşülür, sonra Bakanlar Kurulu alır onu TBMM´ye getirir. TBMM´de 550 milletvekili oturur bu konuyu tartışırlar, artısı eksisi sonunda bir karar çıkar OHAL ilan edilecekse yetki verilir hükümete ve OHAL ilan edilir. Yeni modelde bunların hiçbirisi yok. Bir kişiye yetki veriyorsunuz Başkan, istediği zaman yarın sabah OHAL ilan edebilir. Olağanüstü Hal ilan edebilir bir kişi üç ay süreyle Olağanüstü Hal ilan edebiliyor. Peki, o bir kişi yanlış yaparsa kim düzeltecek? Düzeltecek hiçbir organ yok. Beşer şaşar, hepimizin hatası olabilir, yanlış da yapabiliriz. O zaman biz nasıl bu kadar yetkiyi bir kişiye teslim ediyoruz?

Annelere hep şu soruyu soruyorum, siz freni olmayan bir otobüse çocuklarınızı bindirir misiniz? Hayır, diyorlar ama biz bu anayasa değişikliğiyle 80 milyonu freni olmayan bir otobüse bindiriyoruz. Nereye gideceği belli değil. Çünkü bütün geleceğimizi bir kişiye teslim ediyoruz. Olmaz, yanlıştır. Bunu anlatmaya çalışıyorum. Bunun partilerle ilgisi var mı? Hayır. Bu hepimizin ortak sorunu, bayrak bizim bayrağımız, vatan bizim vatanımız, demokrasi bizim demokrasimiz, insanımız bizim insanımız. Nasıl yaşayacağız? Bir arada huzur içinde yaşayacağız.  Görüşleriniz farklı olabilir, partilerinizde farklı olabilir ama benim düşünceme benim gibi düşünmeyen insan saygı gösterecek, ben de o insanın düşüncelerine saygı göstereceğim. Beraber, demokrasinin varlık nedeni budur zaten. Bir kişiye yetki verip kim aksini düşünürse onu indireyim, kafasına sopayla vurayım. 21.yüzyılda bunlar olmaz. Hepimizin oturup düşünmesi lazım hepimizin.

Efendim “Hayır” çıkarsa kaos olur. Hiçbir şey olmaz, niye kaos olsun? Yani Sayın Cumhurbaşkanı 2019´a kadar seçilmedi mi? Seçildi. Kim seçti? Halk seçti. Görevinin başında. Binali Bey o da görevinin başında. Bakanlar, onlarda görevinin başında. Meclis, o da görevinin başında. O zaman ne kaosu çıkacak? “Evet” çıkarsa ne olur? Sonu belirsiz bir maceranın içine hep beraber sürüklenmiş olacağız. Tercih, yine milletin tercihi. Bu kadar büyük bir macerayı taşımaya hazır mıyız, değil miyiz soru bu? 80 milyonun aklımı önemli, bir kişinin aklı mı önemli? Buna bu tercihte bulunacağız. 80 milyonun hiçbir şey düşünmesine gerek yok, çalışmasına da gerek yok. Bir kişi tercih eder, bir kişi konuşur hepimizde ona uyarız deniyorsa bu da bir tercihtir ve bu tercihi birlikte yapmamız lazım.

ÜLKEMİZE KARŞI SORUMLULUĞUMUZ VAR

Bu anayasa değişikliği toplumun hangi sorununu çözüyor? Öyle ya bu da bir soru. Bir anayasa değişikliği var, toplumun bir sorununu çözmesi lazım, hiçbir sorununu çözmüyor. Terörü mü çözecek? Hayır. Ekonomide istikrar mı? Hayır. Taşeron işçinin sorunu mu? Hayır. Esnafın sorunu mu? Hayır. Bunlarla ilgili hiçbir düzenleme yok zaten.  Peki, bunlar anayasa değiştiği zaman bu sorunlar çözülecek mi? Hiç ilgisi yok, çünkü bunlar yönetim işi. Doğru karar alırsanız çözersiniz, yanlış karar alırsanız çözemezsiniz bu kadar basit.

Sizden isteğim, sorumluluğunuz var, ülkemize karşı sorumluluğumuz var. Sandığa giderken düşünün, arkadaşlarınızla tartışın, akıl süzgecinden geçirin, vicdanınızla ölçün, biçin, tartın ve sandığa öyle gidin oyunuzu kullanın. Ben başka bir şey söylemek istemiyorum. Çünkü az önce de söyledim, bu memleket sadece benim memleketim değil ki hepimizin memleketi. Ben düşüneceğim, siz de düşüneceksiniz. Ben aklın süzgecinden geçireceğim, siz de geçireceksiniz. Ben vicdanımda ölçüp, biçip tartacağım, sizde vicdanınızda ölçüp, biçip tartacaksınız.

Ben 1982 yılında genç bir bürokratken İstanbul´da Fikirtepe´de gidip bir okulda 1982 Anayasasına “Hayır” oyumu kullandım. Bugün çocuklarıma ben o anaysa için “Hayır” oyu kullandığımı gururla anlatıyorum. Şimdi böyle bir fırsat bu ülkenin insanlarında var. Çocuklarınıza hayırlı bir işi yaptığınızı emin olun gururla anlatacaksınız. Emin olun gururla hafızanızda taşıyacaksınız. Emin olun aile tarihinizin en önemli gurur belgesi olacaktır, gurur vesilesi olacaktır. Çünkü diyeceksiniz ki biz her şeye karşın demokrasimize sahip çıktık, çok partili hayata sahip çıktık, tek adama değil TBMM´ye sahip çıktık ki o meclis Milli Kurtuluş Savaşını yönetti, o meclis Gazi Meclis, o meclis Kıbrıs Barış Harekatını yönetti, o meclis 15 Temmuz darbe girişiminde üstüne bombalar yağarken sabaha kadar çalıştı. Şimdi bu meclisi alıyoruz, bir tarafa koyuyoruz, bir kişiye bütün yetkileri veriyoruz. Taktir sizin. Bunları anlatmak için geldim. Dediğim gibi tek isteğim düşünün, tek isteğim kendi aranızda konuşun, tek isteğim tartışın ve sonuçta akıl süzgecinden geçirerek vicdanınızla ölçün, biçin, tartın ve sandığa öyle gidin.

Hepinize en içten selamlar, saygılar sunuyorum değerli arkadaşlarım.

 

Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
BALBAY´DAN TÜBİTAK ÇIKIŞI:
BALBAY´DAN TÜBİTAK ÇIKIŞI:
"FRANSA TÜBİTAK´LA İLİŞKİSİNİ KESTİ, BİLİME DE FRANSIZIZ" “BİLGİNİN, BİLİMİN, AKLIN ADI KUMPASIN İNTİKAMIN ADI  MI OLDU?”
CHP İzmir Milletvekili Atila Sertel açıkladı: Türk Eximbank´ta 8 milyar liralık FETÖ batığı!
CHP İzmir Milletvekili Atila Sertel açıkladı: Türk Eximbank´ta 8 milyar liralık FETÖ batığı!
İhracatçılar ile yurt dışında faaliyet gösteren yatırımcıların en önemli destekçilerinden olan Türk Eximbank´ın ihracatçılara kullandırdığı kredilerden 1.9 milyar dolar, sigortalamadan da 351 milyon dolar alacağın tahsilatı, firmaların FETÖ bağlantısı nedeniyle riske girdi. Verilen bu krediler için alınan teminat mektupları da Bank Asya´dan olunca Eximbank alacaklarını tahsil edemez noktaya geldi.
ZEYNEP ALTIOK HAYIRCI ÖĞRENCİLERİ CEZAEVİNDE ZİYARET ETTİ
ZEYNEP ALTIOK HAYIRCI ÖĞRENCİLERİ CEZAEVİNDE ZİYARET ETTİ
CHP Genel Başkan Yardımcısı ve İzmir Milletvekili Zeynep Altıok, YSK´yı protesto ettikleri için tutuklanan gençleri ziyaret etti. Gençlerin aktardıklarını kamuoyuyla paylaşan Altıok, gençlerin morallerinin yüksek olduğunu söyledi. 
BALBAY VİKİPEDİ´YE ERİŞİM YASAĞINI MECLİS GÜNDEMİNE TAŞIDI
BALBAY VİKİPEDİ´YE ERİŞİM YASAĞINI MECLİS GÜNDEMİNE TAŞIDI
CHP İzmir Milletvekili Milli Eğitim Kültür, Gençlik ve Spor Komisyonu üyesi Mustafa Ali Balbay uluslararası internet ansiklopedisi Vikipedi´ye erişim yasağını Meclis gündemine taşıdı. Balbay Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan´ın yanıtlaması istemiyle TBMM başkanlığına vermiş olduğu soru önergesinde, ifade özgürlüğüne müdahale edilerek, vatandaşların haber alma ve bilgi edinme hakkının engellendiğini söyledi.
BALBAY YGS SONUÇLARI İÇİN MEB VE ÖSYM´Yİ SUÇLADI
BALBAY YGS SONUÇLARI İÇİN MEB VE ÖSYM´Yİ SUÇLADI
CHP İzmir milletvekili ve Millî Eğitim Komisyonu üyesi Mustafa Ali Balbay 2017 yılı YGS sonuçlarını değerlendirdi. Balbay, ‘2 milyon 162 bin öğrencimizin girdiği sınavda YGS-1´de 773 bin 322 gencimiz, YGS-2´de 762 bin 359 gencimiz ancak 180 barajını geçti. Başarı oranı yüzde 30´larda. Matematikte 40 sorudan 4 ortalama doğru yapabiliyoruz. Buna bir de 38 binlerdeki 0 çeken öğrencilerimizi eklersek, iktidarın daha gelecek veremediği gençliğimize 18 yaşında milletvekilliği vermesinin kocaman bir yalan olduğunu görürüz. Bu sonucu çocuklarımızın başarısızlığı olarak göremeyiz. Bu sonuç, AKP iktidarının 6 bakan, ondan fazla sınav sistemi, sınav giriş şartları değişiklikleri ve eğitimi müftülük, cemaat işbirliği ile götürmesinin sonucudur.”
CHP´Lİ GÖK´TEN ERDOĞAN´A TEK ADAM YANITI:
CHP´Lİ GÖK´TEN ERDOĞAN´A TEK ADAM YANITI:
Atatürk ve İsmet İnönü´nün, tek adam olmadıklarını ifade eden Gök, "Ne Atatürk ne de İsmet İnönü, tek adam değildir. Her ikisi de adam gibi adamdırlar. Tarihinizi iyi okuyun Sayın Cumhurbaşkanı." dedi.
CHP´Lİ TORUN: “TEK ADAM DÜZENİ TEK TİP MUHTAR İSTİYOR”
CHP´Lİ TORUN: “TEK ADAM DÜZENİ TEK TİP MUHTAR İSTİYOR”
CHP Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun Nevşehir´de “Referandumda Niçin Hayır” konulu toplantıya dinleyici olarak katılan muhtarlar hakkında soruşturma başlatılmasını eleştirdi. Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun; “Bu uygulama başkanlık düzeninde muhtarlarımıza biçilen rolü en açık biçimde ortaya koyuyor. Tek Adam düzeni tek tip muhtar istiyor; dinleyen ama ses çıkarmayan, görüş belirtmeyen ve hatta muhalif görüşleri dinlemesine bile izin verilmeyen tek tip muhtar düzeni.” dedi.
CHP´Lİ KARADENİZ: MİLLETİMİZLE, BÖLÜNMEYECEĞİMİZİ ‘HAYIR´ DİYEREK HAYKIRIYORUZ
CHP´Lİ KARADENİZ: MİLLETİMİZLE, BÖLÜNMEYECEĞİMİZİ ‘HAYIR´ DİYEREK HAYKIRIYORUZ
CHP Sinop Milletvekili Barış Karadeniz, anayasa değişikliğinin Türkiye´yi bölünmeye götürecek bir değişiklik olduğunu belirterek, “Birlik ve beraberlik içerisinde, milletimizle, bölünmeyeceğimizi ‘hayır´ diyerek haykırıyoruz” dedi.
CHP´Lİ SAĞLAR: ETÜT MERKEZLERİNİ NEDEN KAPATACAKSINIZ?
CHP´Lİ SAĞLAR: ETÜT MERKEZLERİNİ NEDEN KAPATACAKSINIZ?
Etüt merkezlerinin kapatılmasını isteyen zihniyet, ilkokul çağındaki çocukları merdiven altı, dini eğitim verenlere mi teslim edecek?
CHP´Lİ ARSLAN:“ANAYASA DEĞİŞİKLİĞİYLE TAM BAĞIMLI YARGI OLUŞUYOR”
CHP´Lİ ARSLAN:“ANAYASA DEĞİŞİKLİĞİYLE TAM BAĞIMLI YARGI OLUŞUYOR”
CHP Denizli Milletvekili Kazım Arslan, anayasa değişikliğinin devleti tümüyle çökertmek için yazıldığını, cumhuriyetimizi ve demokrasimizi askıya alacağını, rejimi değiştirerek kendilerine göre bir rejim oluşturacağını, bir partinin ve tek adamın egemenliğinin millet egemenliğinin üzerine çıkartılmak istendiğini şu sözlerle iddia etti:
CHP SÖZCÜSÜ SELİN SAYEK BÖKE: KAMU BANKALARI, SARAY DÜZENİNİN KEYFİYETİNE KURBAN EDİLİYOR
CHP SÖZCÜSÜ SELİN SAYEK BÖKE: KAMU BANKALARI, SARAY DÜZENİNİN KEYFİYETİNE KURBAN EDİLİYOR
KAMU BANKALARININ YASAL OLARAK MART SONUNA KADAR YAPMAK ZORUNDA OLDUĞU GENEL KURULLARI, REFERANDUM SONRASINA ERTELENDİ - SON 2,5 - 3 YILDIR YAŞADIĞIMIZ FİİLİ BAŞKANLIK DÜZENİ, KURALSIZLIK VE KEYFİ YÖNETİM ANLAYIŞIYLA TÜRKİYE EKONOMİSİNİ İSTİKRARSIZLAŞTIRIYOR
CHP´Lİ SINDIR AKP´YE İSYAN ETTİ; BÖYLE TARAFSIZLIK OLMAZ!
CHP´Lİ SINDIR AKP´YE İSYAN ETTİ; BÖYLE TARAFSIZLIK OLMAZ!
CHP Genel Sekreteri Kamil Okyay Sındır, Cumhurbaşkanın devlet tüm imkanlarıyla evet kampanyası yaptığını söyledi.
BALBAY: “ DÜNYA TİYATROLAR GÜNÜ KUTLU OLSUN”
BALBAY: “ DÜNYA TİYATROLAR GÜNÜ KUTLU OLSUN”
CHP İzmir Milletvekili Millî Eğitim, Kültür, Gençlik ve Spor Komisyonu Üyesi Mustafa Ali Balbay, 27 Mart Dünya Tiyatrolar Gününü kutladı. Balbay İnsanlık tarihinin yaklaşık 2500 yıllık hikâye anlatıcısı olan tiyatronun, insanları bir arada tutmanın en içten, en yalın ve en evrensel aracı olduğunu söyledi.
TRT personel alım sınavlarında torpil iddiaları
TRT personel alım sınavlarında torpil iddiaları
Bakan Berat Albayrak referans oldu, TRT´de işe başladı
CHP İZMİR MİLLETVEKİLLERİ KENTTEKİ 33 STK ZİYARETİNİ TAMAMLADI
CHP İZMİR MİLLETVEKİLLERİ KENTTEKİ 33 STK ZİYARETİNİ TAMAMLADI
CHP İzmir Milletvekilleri HAYIR çıkmaması durumunda meslek odaları ve diğer sivil toplum kuruluşlarının etkinliklerinin tümüyle ortadan kalkacağını söyledi ve HAYIR´a destek istediler.
CHP Genel Sekreteri Sındır, “Böyle tarafsızlık olmaz!”
CHP Genel Sekreteri Sındır, “Böyle tarafsızlık olmaz!”
CHP Genel Sekreteri Kamil Okyay Sındır, Cumhurbaşkanın devlet tüm imkanlarıyla evet kampanyası yaptığını söyledi.
CHP GENEL BAŞKAN YARDIMCISI SEYİT TORUN: ‘BU ANAYASA TÜRKİYE´Yİ BÖLÜNMEYE GÖTÜRÜR´
CHP GENEL BAŞKAN YARDIMCISI SEYİT TORUN: ‘BU ANAYASA TÜRKİYE´Yİ BÖLÜNMEYE GÖTÜRÜR´
İlçelerde referandum çalışmalarını aralıksız sürdüren CHP Genel Başkan Yardımcısı Ordu Milletvekili Seyit Torun, Kumru´da Anayasa maddelerini vatandaşlara teker teker anlattı.
GÜRSEL TEKİN, BAŞBAKAN YILDIRIM´A SERT ÇIKTI: CHP´DE GENEL BAŞKAN ATAMA İLE GELMEZ, KOVULARAK GİTMEZ
GÜRSEL TEKİN, BAŞBAKAN YILDIRIM´A SERT ÇIKTI: CHP´DE GENEL BAŞKAN ATAMA İLE GELMEZ, KOVULARAK GİTMEZ
CHP İstanbul Milletvekili Gürsel Tekin, Başbakan Binali Yıldırım´ın CHP´ye yönelik eleştirilerini yanıtlarken, ´´Sayın Başbakan bizi kendi partisindeki çakallarla karıştırmasın. CHP´de Genel Başkan atama ile gelmez, o yüzden de onlarda olduğu gibi kovularak gitmez. Çakalların önüne atılmaz´´ dedi.
CHP MİLLETVEKİLLERİ UŞAK´TA “HAYIR” ÇALIŞMASI YAPTI
CHP MİLLETVEKİLLERİ UŞAK´TA “HAYIR” ÇALIŞMASI YAPTI
CHP Milletvekilleri, referandum çalışmaları kapsamında Uşak´ı ziyaret ederek bir dizi etkinlik gerçekleştirdi. İstanbul Milletvekili Eren Erdem, Ankara Milletvekili Ali Haydar Hakverdi ve Uşak Milletvekili Özkan Yalım ile CHP Uşak İl Başkanı Ali Karaoba ve ilçe başkanlarının katıldığı etkinliklere partililer ve halk tarafından yoğun ilgi gösterildi. ?
CHP GENEL BAŞKAN YARDIMCISI CANKURTARAN:  “BAŞKANLIKLA YÖNETİLEN ÜLKELER FAKİRLİKTE DEPAR ATIYOR!
CHP GENEL BAŞKAN YARDIMCISI CANKURTARAN: “BAŞKANLIKLA YÖNETİLEN ÜLKELER FAKİRLİKTE DEPAR ATIYOR!
“BAŞKANLIK, DEVLET BABA´YI ÖLDÜRECEK!” “BAŞKANLIK´LA DEVLET BABA GİDECEK, AYRIMCI BABA GELECEK!”
CHP GENEL BAŞKAN YARDIMCISI BUDAK: PARTİLİ BAŞKANIN SEÇTİĞİ HAKİMLERLE MAHKEMELERDEN ADALET DEĞİL ZULÜM ÇIKAR
CHP GENEL BAŞKAN YARDIMCISI BUDAK: PARTİLİ BAŞKANIN SEÇTİĞİ HAKİMLERLE MAHKEMELERDEN ADALET DEĞİL ZULÜM ÇIKAR
İNGİLTERE EVET´İ DESTEKLİYOR” -“HERKESLE KAVGA EDEN CUMHURBAŞKANI NEDEN ‘EYY İNGİLTERE´ DEMİYOR”
KILIÇDAROĞLU, SİVRİHİSAR´A KONUŞTU
KILIÇDAROĞLU, SİVRİHİSAR´A KONUŞTU
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, “Çocuklarımıza güzel, huzurlu bir Türkiye bırakmak istiyoruz. Kimsenin kimliğinden, yaşam tarzından, inancından ötürü ötekileştirilmediği, herkesin birlikte kardeşçe yaşayacağı bir Türkiye özlemi içinde gideceğiz ve oyumuzu kullanacağız. Kullanacağınız her “Hayır” oyunun bu ülkenin geleceğine, bu ülkenin barışına, bu ülkenin demokrasisine, bu ülkenin huzuruna katkı yaptığını sakın unutmayın. Vereceğiniz her oy bu ülkenin hayrına olacaktır” dedi.
BÖKE VE ZEYNEP ALTIOK AKATLI ´DAN "İHRAÇ EDİLEN AKADEMİSYENLER, ÇÖLLEŞTİRİLEN ÜNİVERSİTELER" RAPORU
BÖKE VE ZEYNEP ALTIOK AKATLI ´DAN "İHRAÇ EDİLEN AKADEMİSYENLER, ÇÖLLEŞTİRİLEN ÜNİVERSİTELER" RAPORU
AKADEMİSYENLER İÇİN YOL HARİTASI” AKADEMİSYENLERLE BİRLİKTE BELİRLENECEK
CHP´Lİ AKSÜNGER: SEÇMEN MÜSTERİH OLSUN, SANDIĞA GİTSİN, SEÇİM SİSTEMİMİZ VE BİZ HAZIRIZ
CHP´Lİ AKSÜNGER: SEÇMEN MÜSTERİH OLSUN, SANDIĞA GİTSİN, SEÇİM SİSTEMİMİZ VE BİZ HAZIRIZ
CHP Genel Başkan Yardımcısı Erdal Aksünger, basın mensupları için düzenlediği kahvaltılı toplantıda, toplumdaki “oylar çalınacak, sandığa müdahale edilecek” algısının mutlaka kırılması gerektiğine dikkat çekti; “Bu algı kırılırsa katılım artar. Yüzde 85-86 düzeyinde katılımla bu teklif kesinlikle reddedilir” dedi.
CHP´Lİ AĞBABA´DAN BOZDAĞ´A: "BU KADAR AÇIK YALAN, SİZİN İÇİN BİLE FAZLASIYLA AŞAĞI BİR HAREKET"
CHP´Lİ AĞBABA´DAN BOZDAĞ´A: "BU KADAR AÇIK YALAN, SİZİN İÇİN BİLE FAZLASIYLA AŞAĞI BİR HAREKET"
Adalet Bakanı belli ki ar ve haya kavramlarını da askıya almış.
CHP´Lİ YARKADAŞ: ´TARİH SİZİ UTANÇLA ANACAK´
CHP´Lİ YARKADAŞ: ´TARİH SİZİ UTANÇLA ANACAK´
"Yeşil sahalar, EVET´çilerin adaletsizliği yüzünden kararıyor..."
KILIÇDAROĞLU DİYARBAKIR´DA "HALK BULUŞMASI"NDA KONUŞTU
KILIÇDAROĞLU DİYARBAKIR´DA "HALK BULUŞMASI"NDA KONUŞTU
BAŞKANLIK SİSTEMİYLE YOLSUZLUK MEŞRULAŞTIRILIYOR
BALBAY İZMİR, BURSA, ÇANAKKALE´DEN SONRA ERZURUM VE ARTVİN´DE
BALBAY İZMİR, BURSA, ÇANAKKALE´DEN SONRA ERZURUM VE ARTVİN´DE
CHP İzmir Milletvekili Mustafa Ali Balbay, referandum çalışmalarını İzmir´e yaklaşık 1.600 km uzaktaki Anadolu topraklarında Erzurum ve Artvin Yusufeli´nde sürdürdü. Balbay, “Vatanın dört bir yanında HAYIR´lı bir gelecek istiyoruz. Bu iktidar ülkemiz içinde ve dışında yeterince düşman üretti. Maharet düşman üretmek değil, dost kazanmaktır. Tek adamcı bu değişiklik ile daha çok düşman ve düşmana savunmasız bir ülke hazırlıyorlar. Buna ülkemizin yedi bölge 81 ilinde HAYIR demeliyiz” diye konuştu.
Varlık Fonu´na devredilen Eti Maden yabancılara mı satılacak?
Varlık Fonu´na devredilen Eti Maden yabancılara mı satılacak?
Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İzmir Milletvekili Atila Sertel, dünya rezervlerinin yarısı ülkemizde bulunan bor madeninin özelleştirileceği yönündeki iddiaları Meclis gündemine taşıdı. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak´ın yanıtlaması istemiyle soru önergesi veren CHP´li Sertel, “Şubat ayında Varlık Fonu´na devredilen ve dünyada bir numaralı bor madeni işleticisi olan Eti Maden İşletmeleri Genel Müdürlüğü´nün özelleştirilmesi, işletme devir hakkı yoluyla satılması veya teminat gösterilerek kredi kullanılması gündeminizde var mı” diye sordu.
CHP´Lİ YARKADAŞ: BU FOTOĞRAF DEVLETİN İFLASIDIR
CHP´Lİ YARKADAŞ: BU FOTOĞRAF DEVLETİN İFLASIDIR
Yarkadaş, polislerin EVET propagandası yapan gazeteleri dağıtmasına tepki gösterdi.
AĞBABA: "VALİ VE KAYMAKAMLAR DA PARTİ ÜYESİ YAPILACAK MI?"
AĞBABA: "VALİ VE KAYMAKAMLAR DA PARTİ ÜYESİ YAPILACAK MI?"
CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Malatya Milletvekili Veli Ağbaba, "Evet" kampanyası yürüten vali ve kaymakamları Meclis gündemine taşıdı.
Veli Ağbaba, Halkın vergileriyle alınan ve vatandaşa hizmet için kullanılması gereken belediye araçları “Evet” kampanyası için kullanılmaktadır.
Veli Ağbaba, Halkın vergileriyle alınan ve vatandaşa hizmet için kullanılması gereken belediye araçları “Evet” kampanyası için kullanılmaktadır.
CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Malatya Milletvekili Veli Ağbaba, iktidar partisinin Devletin tüm imkanları ile "Evet" kampanyası yapmasını Meclis gündemine taşıdı.
CHP´Lİ VEKİLDEN BAKAN ÇELİK´E SUDAN SORUSU:
CHP´Lİ VEKİLDEN BAKAN ÇELİK´E SUDAN SORUSU:
ÜLKEMİZDE TARIM ARAZİLERİ DURURKEN, AFRİKA´DAN ARAZİ KİRALAMAK NEDEN?
CHP´Lİ SERTEL; KÖYLÜ PERİŞAN!
CHP´Lİ SERTEL; KÖYLÜ PERİŞAN!
Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İzmir Milletvekili Atila Sertel, referandum çalışmalarına Ödemiş ve köylerinde devam etti. CHP İlçe Başkanı Nazan Dönmez´le birlikte ilçe merkezinin yanı sıra Horzum, Çamyayla ve Gönlünce köylerinde “Hayır” çalışması yapan Atila Sertel, rejim değişikliğinin sakıncalarını anlattı, evet çıkması halinde vatandaşın, köylünün en önemlisi de ülkenin içine düşeceği zorlukları vatandaşlara örneklerle aktardı.
ROMAN VEKİLİN İSYANI!
ROMAN VEKİLİN İSYANI!
ROMANLARIN BU KOŞULLARDA YAŞAMAYA MECBUR BIRAKILMASI KABUL EDİLEMEZ!
CHP´Lİ SAĞLAR´DAN BAŞBAKAN´A SORU: ADİL ÖKSÜZ MİT ELEMANI MIDIR?
CHP´Lİ SAĞLAR´DAN BAŞBAKAN´A SORU: ADİL ÖKSÜZ MİT ELEMANI MIDIR?
CHP Mersin Milletvekili D.Fikri Sağlar´ın Başbakan Binali YILDIRIM tarafından yazılı olarak cevaplandırılması istemiyle TBMM Başkanlığı´na verdiği soru önergesi şöyle:
İZMİR AKŞENER´İ BEKLİYOR
İZMİR AKŞENER´İ BEKLİYOR
KOCAOĞLU´NUN DA KATILMASI BEKLENİYOR
CHP´Lİ KARADENİZ: TEK ADAM REJİMİ ÇALIŞMA HAYATINA TEHDİTDİR
CHP´Lİ KARADENİZ: TEK ADAM REJİMİ ÇALIŞMA HAYATINA TEHDİTDİR
CHP Sinop Milletvekili Barış Karadeniz, referandum çalışmalarına tüm hızıyla devam ediyor. Tekstil çalışanlarını ziyaret eden Karadeniz, “Çalışma hayatı ve çalışanlar için tek adam rejimi en büyük tehditlerden biridir” dedi.
BALBAY BİR DE TAKSİ ŞOFÖRÜ OLARAK ANLATTI: “FRENSİZ ARACA BİNER MİSİNİZ?”
BALBAY BİR DE TAKSİ ŞOFÖRÜ OLARAK ANLATTI: “FRENSİZ ARACA BİNER MİSİNİZ?”
CHP İzmir Milletvekili Mustafa Ali Balbay, referandum çalışmalarını değişik yöntemlerle sürdürüyor. Taksi şoförü olarak İzmir´de trafiğe çıkan Balbay müşteriye sorduğu, "frensiz araca biner misiniz" sorusuna, "binmem, canımı sokakta bulmadım" karşılığını aldı.
Zeynep Altıok Bergama ve Foça´daydı
Zeynep Altıok Bergama ve Foça´daydı
CHP Genel Başkan Yardımcısı ve İzmir Milletvekili Zeynep Altıok referandum çalışmaları kapsamında Bergama ve Foça´ya iki günlük çıkarma yaptı.
KREDİ KARTIYLA İNTERNET ALIŞVERİŞİNDE REKOR KIRILDI
KREDİ KARTIYLA İNTERNET ALIŞVERİŞİNDE REKOR KIRILDI
Türkiye´de kredi kartıyla yapılan ödemeler her geçen yıl artarak devam ediyor. İnternetten yapılan ödeme tutarı, geçtiğimiz yıl bir önceki yıla kıyasla yüzde 24,6 artarak 68 milyar 883 milyon liraya yükseldi.
CHP´li Çam: ‘İradeni tek adamcılara, saltanatçılara teslim etme!´
CHP´li Çam: ‘İradeni tek adamcılara, saltanatçılara teslim etme!´
İzmir´i mahalle mahalle, köy köy gezen CHP İzmir Milletvekili Musa Çam, 16 Nisan´daki Anayasa Referandumu için herkesi vicdanlarının sesini dinlemeye davet ederek, “İradeni tek adamcılara, saltanatçılara teslim etme” dedi.
CHP´Lİ NECATİ YILMAZ: "YOKSULUN TEK TAŞINMAZ MÜLKÜ MEZAR YERİ"
CHP´Lİ NECATİ YILMAZ: "YOKSULUN TEK TAŞINMAZ MÜLKÜ MEZAR YERİ"
CHP Ankara Milletvekili Necati Yılmaz, TOKİ´yle ilgili araştırma komisyonu kurulmasını istedi. Yoksullara ve alt gelir grubuna yönelik konut ihtiyacının karşılanması ve plansız yapılaşmaya çözüm üretmek için kurulan TOKİ´nin, kentleri ranta, denetimsizliğe ve özel şirketlerin tekeline teslim eden bir yapıya dönüştüğünü vurgulayan Yılmaz, yaşanan sorunların ve mağduriyetlerin belirlenmesi gerektiğine dikkat çekti.
CHP´Lİ SARIHAN; “REFERANDUMUN  BUGÜNE DEK İŞLENEN SUÇLARA KILIF  OLMASI AMAÇLANIYOR”
CHP´Lİ SARIHAN; “REFERANDUMUN BUGÜNE DEK İŞLENEN SUÇLARA KILIF OLMASI AMAÇLANIYOR”
CHP Ankara Milletvekili Şenal Sarıhan HALK TV´de Semra Topçu´nun sunduğu Güne Başlarken programında yaklaşan referanduma ilişkin değerlendirmelerde bulundu.
 KILIÇDAROĞLU, KONYA´DA İŞ DÜNYASI VE STK TEMSİLCİLERİYLE BİR ARAYA GELDİ
KILIÇDAROĞLU, KONYA´DA İŞ DÜNYASI VE STK TEMSİLCİLERİYLE BİR ARAYA GELDİ
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, "Bütün yetkileri bir kişiye veriyoruz, çıkaracak bir kararname Ali´ye mi kızdı, mal varlığı var değil mi? Ali´nin mal varlığına el koydum bitti. Adalet, hak, hukuk? Hiçbirisi yok. Sendikacılar var, öyle yetkiler veriyoruz ki ekonomik ve sosyal haklarla ilgili her türlü kararname çıkartma yetkisine sahip. Şu kararnameyi çıkarabilir, kıdem tazminatı kalkmıştır, bitti. İşçiler diyecek ki aman bizim kıdem tazminatımız kaldıracak bir kişi, Ali kaldırmaz da, Veli gelir kaldırır" dedi.
BALBAY´DAN ZAFER İŞARETİNE REFERANDUM YORUMU: EN AZ İKİ KİŞİYİ HAYIR´A İKNA EDİN
BALBAY´DAN ZAFER İŞARETİNE REFERANDUM YORUMU: EN AZ İKİ KİŞİYİ HAYIR´A İKNA EDİN
CHP İzmir Milletvekili Mustafa Ali Balbay 16 Nisan Anayasa referandumuna ilişkin saha çalışmalarını büyük bir hızla sürdürüyor. İzmir´in yanı sıra Bursa ve Çanakkale´de toplumun tüm kesimi ile bir araya gelen Balbay, “Toplantılarımızda getirilen Tek Adam merkezli rejim değişikliğine ilişkin zafer işaretine referandum anlamı yükledik. Zafer işaretini yaparak herkesin en az iki kişiyi HAYIR´a ikna etmesi sözünü alıyoruz” dedi.
AKP´LİLER REFERANDUM ÇALIŞMALARINI SOSYAL MEDYADA CHP´YE HAKARET EDEREK YAPIYOR.
AKP´LİLER REFERANDUM ÇALIŞMALARINI SOSYAL MEDYADA CHP´YE HAKARET EDEREK YAPIYOR.
AKP Çiğli Belediye Meclis Üyesi Fuat Çankaya, Sosyal medyadaki hesabından CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu´na yönelik çok ağır hakaret içeren paylaşımda bulundu.
KILIÇDAROĞLU SAMSUN MERKEZ´DE KONUŞTU
KILIÇDAROĞLU SAMSUN MERKEZ´DE KONUŞTU
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, “80 milyonu freni olmayan bir otobüse, bir uçağa, bir trene bindireceğiz. Ne olduğu belli olmayan dipsiz bir kuyuya doğru Türkiye´yi götüreceğiz. Buna izin verecek miyiz?” dedi.
CHP´Lİ AĞBABA´DAN AKP´Lİ SOYLU´YA: "ARSIZLIĞIN EN DİP NOKTASI"
CHP´Lİ AĞBABA´DAN AKP´Lİ SOYLU´YA: "ARSIZLIĞIN EN DİP NOKTASI"
CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu´nun CHP´ye yönelik söylemlerine yazılı olarak cevap verdi. "Birazcık ar, haya, namus sahibi ise bu konu hakkında daha fazla konuşmamasını öneriyorum." diyen Ağbaba, "Gerçekleri unutturmak için, tarihi tersine çevirmek için arkası gelmez yalan ve iftiralarla partimizi suçluyor" ifadelerini kullandı.
TAYFUN TALİPOĞLU VEFAT ETTİ!
TAYFUN TALİPOĞLU VEFAT ETTİ!
Gazeteci Tayfun Talipoğlu saat 01.00 sıralarında evinde fenalaşarak yere yığıldı. Evde bulunan bir arkadaşının haber vermesi üzerine gelen sağlık ekipleri Talipoğlu´na ilk müdahaleyi evinde yaptı. Talipoğlu, daha sonra ambulansla Katip Çelebi Üniversitesi Hastanesi´ne kaldırdı. Talipoğlu, burada yapılan tüm müdahalelere rağmen kurtarılamayarak 55 yaşında hayatını kaybetti.
Şehit Mansur Aydın´ın adı Siirt´te yaşayacak
Şehit Mansur Aydın´ın adı Siirt´te yaşayacak
Ailesi İzmir´de yaşayan ve 25 yıl önce şehit olan Astsubay Mansur Aydın için Siirt´te anıt yaptırıldı. Siirt İl Jandarma Komutanlığı emrinde görevliyken 9 Eylül 1992´de Tillo ilçesinde PKK´lı teröristlerle girdiği çatışmada şehit olan Aydın anısına Siirt 3. Komando Tugay Komutanlığı girişinde yaptırılan anıt törenle açıldı.
İzmir Hava Durumu
Bugün
Parçalı bulutlu
32°
20°
Salı
Güneşli
32°
20°
Çarşamba
Güneşli
32°
18°
Perşembe
Güneşli
32°
18°
DOLAR
4.4652
EURO
5.2674
-Kelebekler ayaklarıyla tat alırlar. -Kadınlar erkeklere oranla 2 kat fazla göz kırpar.(Çok yalan söyledikleri için olmasın) -İnsan vücudundaki en güçlü kas dildir. -Gözleri açık tutarak hapşırmak imkansızdır. (Bir rivayete görede gözleri açık hapşırı

İlginç Bilgiler 2
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Nice alimler vardır ki, hakiki bilgiden, hakiki irfandan nasipleri yoktur. Bunla bilgi hafızıdır, bilgi sevgilisi değil.

Mevlana
İzmir için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:37 08:19 13:23 15:51 18:10 19:39
Yufka ile yapılan böreklerde tepsiye yaydığınız yufkaların üzerine eritilmiş margarin ve sütten oluşmuş karışımı dökerseniz böreklerinize ayrı bir lezzet katarsınız. Yufka ile yaptığınız böreklerin üstüne, böreği fırına vermeden önce bir yumurtayı, bir ş

Börek Tarifleri İle İlgili Püf Noktaları