İzmir´den Cannes´a Başarı Hikayesi: Eleia
Selçuk Uyan ve başarılı ekibi İzmir´de çektikleri işçi ve köylüyü odak merkezine alan Eleia Cannes Film Festivali´nde yer aldı.
Tarih: 18.3.2017 17:17:41

Selçuk Uyan ve başarılı ekibi İzmir´de çektikleri işçi ve köylüyü odak merkezine alan Eleia Cannes Film Festivali´nde yer aldı.
 
İzmir´in önemli değerlerinden, tiyatro alanında kendisini kanıtlamış Selçuk Uyan ilk uzun metraj filmi olan Eleia Cannes Film Festivali´nde yer aldı. Sponsor bulamayan, hiçbir kurumdan destek görmeyen Selçuk Uyan ve ekibi, Eleia´yı çekerken Belenbaşı köylülerinin sıcak dünyasına girerek en büyük desteği onlardan gördü. Tamamen İzmir´de çekilen Eleia hakkında Selçuk Uyan ile konuştuk. 
 
Filmi tamamen İzmir´de çektiniz. Film seti olarak tam olarak nereleri kullandınız?
Eleia ´nın çekimlerini İzmir´in Buca ilçesindeki Belenbaşı Köyünde ve Karşıyaka- Alaybeyde gerçekleştirdik.Burada şunu belirtmem lazım Belenbaşı köyü bizim için çok özel bir yer. Çünkü yaşayış biçimleri ve insanların hikayeleri filmde anlattığımız hikaye ile benzer özellikler taşıyor. Köye gidip görüştüğümüzde ise gerçekten çok sıcak karşılandık. Ne istersek kırmadan yaptılar. Çekim sürecinde imece usuluyle inanılmaz bir destek verdiler. Muhtar azası Ali Kınacı film boyunca bizimleydi.Hatta küçük bir sahnede rol de aldı. Bu karşılama ve iyi niyet karşısında Belenbaşı köyü benim için hep özel bir yere sahip olacak.
 
Eleia ile insanlara anlatmaya çalıştığınız ne?
Eleia eski yunancada zeytin anlamına gelmektedir. Zeytin sadece yunan tarihinde değil tüm dünya tarihinde hatta mitolojide yada semavi dinlerde bile çok önemli bir yere sahiptir. Mesela Zeus bütün çocuklarına bir ağaç ismi verirken en sevdiği kızına Zeytini veriyor. Yada Nuh´un toprak parçası bulmak için yolladığı kuş geri dönerken ağzında bir zeytin dalı tutuyor. Bunun için Zeytin güzelliği,yaşamı ve barışı simgelemektedir.  Ayrıca Ege bölgesi için de çok değerlidir.  Dikkat edin siteleşmiş bölgelerde bile mutlaka bir tane zeytin ağacı görebilirsiniz.Ben de hikeyemin temeline bu tarihsel önemi ve hizmet ettiği düşüncenden dolayı zeytini aldım. Tabii ki de bu kadar önemli olmasının dışında zeytinin etrafında inanılmaz bir sömürü düzeni bulunmaktadır. Eleia da da aslında bunu anlattım. Film kendi zeytinliğinden topladığı zeytinleri pazarda satarak geçinmeye çalışan bir aileyi merkezine alıyor. Bu sürede talan edilen zeytinlikleri ve bu alanların neden-nasıl fabrikalaştığını, Köylünün üretimden koparılıp, kurulan zeytin fabrikalarında mevsimlik işçi olarak ne şartlarda çalıştırıldığını anlatıyor. Bu Film antikapitalist kurmaca bir hikaye olarak görülebilir. Ben bu hikayeyi yazarken aslında tek düşüncem gerçekçi olması idi. Zaten filmin geçen doneleri göz önüne aldığınızda bunların olmadığını varsaymak yanlış olacaktır. Şuan herhangi bir zeytin fabrikası için filmde geçen kapitalist ve işgalci düşünceye sahip olmadığını söyleyebilir miyiz? Filmde geçen bir diğer yan hikaye ise modern pazarlar olarak ifade edilen marketlerin, pazarları, ürünlerin üstünde yer alan etiketler ile nasıl yoketmeye çalıştığıdır. Etiket sömürüsü ile rekabet anlayışı, "O markette daha ucuz"görüşü yada haklı isyanı (ki herkes maaşına göre alışveriş yapabiliyor) İnsanları marketlerin sattığı tatsız tuzsuz fabrikasyon sürecinden geçen zeytinleri almaya zorluyor. Böylelikle pazarlar pahalı ürün satan kötü çocuğa dönüyor..
 
Hiçbir yerden destek göremediniz, film için gereken parayı nasıl toplayabildiniz?
Çekim Öncesi süreç, belki de bizim için en zor süreçti. Çünkü Sponsor bulmak hele ki işçi-köylü merkezli bir filme sponsor olacak birini bulmak neredeyse imkansıza yakındı. İzmir´de gitmediğimiz kurum-kuruluş, görüşmediğimiz kişi yoktu. Bütün bu görüşmeler sonuçunda tabii ki de hiç bir sonuç alamadık. Çözümümüz ise tiyatro oldu. Hemen bir tiyatro ekibi kurdum. Ardından bu oyunu yönetmeye başladım. İzmir seyircisi de bu oyunu gerçekten çok sevdi. Tabii İzmirli oyuncular Yeşim Aydın, Merve Aydoğdu ve Hakan Hasertürk´ün mükemmel performansı da bize çok katkı sağladı. Ve biz bu oyun sonunda filmimiz için gerekli parayı toplamış olduk. 
 
Eleia gibi bir filmi ortaya çıkaran, köylü ve işçiyi merkezine alan ekipte kimler yer alıyor?
Kameranın Önünde ve arkasında değerli sinemacılar ile çalıştım. Orhan aydın,Emre Canpolat ve Ali Beyat  performaslarıyla emek verdiler. Bu isimlerin politik sinemaya daha önce de önemli katkıları vardı. Eleia´da onlar ile çalışmak benim açımdan çok güzel ve özel bir deneyimdi. Hiç bir beklentileri olmadan sadece filme inandıkları için geldiler. Emre sadece oyunculuğu ile değil setteki enerjisi ile de bize yardım etti. Ali ağabey ise benim daha önce ki bir projemde yer almıştı. O günden bu güne beraberiz.Ayrıca Belenbaşı köylüleri de bir sahnemizde rol aldı. Kamera arkasında ise isimlerini anmadan geçemeyeceğim kişiler var. Filmin görüntü yönetmenliği Erdal Hanay yaptı. Sesleri Yiğitcan Kiremitçi kaydetti. Reji ekibinde yardımcılığımı Öznur Tümer yaptı. Sanatta da Betül Sur vardı. Yapım ekibim ise Derman Bayrak,Hadi Oruk ve Barış Sayır´dı.Filmin Altyazılarını da arkadaşım Jasmen Yüsra yaptı.  Bu filmi yetenekli bir ekip ile yaptım.Bu da benim şansım oldu.
 
Cannes ´a katılmak oldukça büyük bir olay. Bu süreç nasıl işledi?
Cannes film festivali durduğu yer ve bağımsız sinemaya bakışından dolayı sanıyorum dünyadaki tüm sinemacılar için önemli bir yere sahiptir. Benim için de öyle. Bu sene Mayıs´da gerçekleşecek festivale Eleia´da davet edildi.Bu hem benim için hem de İzmir için güzel bir haber oldu.Ben ve filmimizin avrupa temsilcisi Bület Taş festival tarihlerinde orada olacağız. Filmimizin dünya premierini festivalde yapacağız. Bir yandan da Türkiye politik sinemasını orada temsil edeceğiz. Bir köylü hikayesini dünyanın bir çok yerinden gelen sinemaseverlere seyrettireceğiz. Çok güzel bir gün olacak. Ayrıca orada ki sinema yapımcılarına  hem Eleia için hem de yeni projem hakkında bir sunum yapacağım. 
 
Eleia´yı başka nerelerde göreceğiz?
Eleia´nın yolculuğu ise devam ediyor. Daha önümüzde uzun bir yol. Diğer yabancı film festivallerine de başvuracağım. Umarım hakettiği değeri bulup başarılı olur. 
 
İşçi ve köylü odaklı sinema işin içine girince kolay olmamıştır herhalde?
İktidarın politik sanat üreticilerine karşı kullandığı bir silahtır. İstemediği,hoşuna gitmeyen yerleri kendi iktidarını sarsacak her şeyi bir makas darbesiyle atabilir. En son Yeşim Ustaoğlu´nun Tereddüt filmi ve Son şnitzel adlı kısa filmin yaşadıkları ortadadır. Sadece bunlarda değil. Mesela gündemde olan bir olay var. Recep İvedik filminin Sinema salonlarını işgal etmesi.Neredeyse her salonda bu film var. Ancak bundan önce sanki bağımsız filmler AVM´lere sıkışmış sinema salonlarında kendine yer bulabiliyor muydu?  Sinemalara girmeyen bir çok film olduğunu biliyorum. Bunlar kıyıya itiliyor. Bir kaç Popüler film şirketi destekçin değilse, kendine  sadece festivallerde yer bulabiliyorsun. Ancak ben Türkiye´de ki film festivallere de oldukça uzağım.Festivaller de de inanılmayacak mazeretlerle sansür uygulanabiliyor. Bu nedenle Eleia yerli film festivallerinde yer almayacak.
 
İlerleyen süreçte Selçuk Uyan´ın nasıl projelerini göreceğiz karşımızda? Ne gibi projeleri var?
İlk uzun metraj filmim olacak "Hayallerim işgal altında" nın senaryosunu bitirmek üzereyim. Cezaevindeki hücresinde hayatta kalmaya çalışan bir gencin hikayesi. Yaz aylarında çekime başlayacağım. Oyuncu ve sponsorluk görüşmelerimiz yavaş yavaş başladı. Bu filmi de İzmir de çekeceğim.Ayrıca bağımsız uzun ve kısa filmciler için bir cep sinema açma girişimlerim var. Bağımsız sinemacılar filmlerini gösterecek yer bulmakta zorlanıyor. En azında nefes alacağımız, kendimiz ifade edebileceğimiz ve filmlerimizi sansürsüz şekilde gösterebileceğimiz bir yer olsun diye böyle bir proje hazırladım. Yakında bu salon gösterimlere başlayacak.
 
Selçuk Uyan ile yeni tanışacak okurlarımız içinkendinizden bahsetmeniz gerekirse söyleyecekleriniz?
Ben işçi hikayeleri yazmayı yada çekmeyi seviyorum.  Çünkü gördüğüm bildiğim hikayeler, aşina olduğum durumlar bunlar. Zoruma giden şeyler var. Sömürülen işçiler, iş cinayetine kurban giden, madenlerde fıtrat denilen ölümler var. Benim sinemam işte bu hikayelere hizmet ediyor-edecek. Sinema ile bunları anlatmaya çalışıyorum. Bize dayatılan burjuva sanatçı anlayışını asla kabul etmiyorum. "Godard´ın deyimi ile halkın yaptığı filmlere ihtiyacımız var, onlar için yapılanlara değil". Benim için en doğru anlayıştır. Bir işçi çocuğuyum.Halktan birisi olarak küçücük bir köyde yaşanılan hikayeyi evrenselleştirmek için sinemayı seçtim.  Bu yüzden de Eleia´yı çektim.
Son olarak demek istediğiniz bir şey?    
Filmde emeği geçen herkese yürekten sevgiler. Bu film onlar sayesinde oldu. Bence en önemli başarı insanların bir arada bir şeyler üretmesidir. Bizim başardığımız da aslında budur. 
Anahtar Kelimeler: İzmir Cannes Başarı Hikayesi Eleia
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
AGROEXPO, KATAR´DA BÜYÜK İLGİ GÖRDÜ
AGROEXPO, KATAR´DA BÜYÜK İLGİ GÖRDÜ
Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, dış pazarlara yönelik yeni strateji anlayışı kapsamında dış ticarette işbirliği potansiyeli olan ülkelerde düzenlenen uluslararası fuarlara, sektörde faaliyet gösteren özel sektör ve sivil toplum kuruluş temsilcileri ile birlikte katılıyor ve stantlar açıyor. Bu anlayış kapsamında, Türkiye-Katar tarım işbirliği açısından atılan önemli adımlardan biri olan 5. Katar Tarım Fuarı AGRITEQ 2017, Katar´ın başkenti Doha´da 22 – 25 Mart 2017 tarihleri arasında düzenlendi.
Sakızlılar Ulusal Bağımsızlık Bayramı´nı kutladı
Sakızlılar Ulusal Bağımsızlık Bayramı´nı kutladı
Yunanistan´ın bağımsızlığını ilan ettiği ‘25 Mart 1821 Ulusal Bağımsızlık Bayramı´, Sakız Adası´nda (Chios) da düzenlenen coşkulu törenlerle kutlandı. Vounaki Meydanı´na (Osmanlı döneminde Kılıç Meydanı) bakan Sakız Belediyesi´nin önünde düzenlenen resmi geçit törenine Ada Metropoliti Markos, Sakız protokolü ve yaklaşık 4 bin kişi katıldı. Sakız Belediye Başkanı Manolis Vournous´un Amerika´da olması nedeniyle katılamadığı resmi geçit töreninde ulusal marşlar çalındı. İlkokul ve lise öğrencilerinin yürüyüşü ile başlayan resmi geçit töreni, ulusal kıyafet giymiş gençler ve son olarak da askerlerin yürüyüşüyle sona erdi.
ZZTK´nın tanıtım yolculuğu Londra´da noktalandı
ZZTK´nın tanıtım yolculuğu Londra´da noktalandı
Anadolu topraklarında yetişen zeytin ve zeytinyağının dünya genelinde 10 yıldır tanıtımını üstlenen Zeytin ve Zeytinyağı Tanıtım Komitesi (ZZTK)´nin tanıtım yolculuğu Londra´da düzenlenen IFE London 2017 Fuarı ile noktalandı.
ITB Berlin´de Karşıyaka tanıtıldı
ITB Berlin´de Karşıyaka tanıtıldı
Karşıyaka´yı turizmde dünya vitrinine taşımak için çalışmalar yürüten Karşıyaka Belediyesi, Avrupa´nın en büyük organizasyonlarından biri olan ‘ITB Berlin Turizm Fuarı´na katıldı. 8 Mart´ta kapılarını açan fuarda, Karşıyaka standını ziyaret eden yüzlerce ziyaretçiye tanıtım broşürleri ve çeşitli hediyeler dağıtıldı.
TRUMP SAKIZ ADASI´NDA DA ALAY KONUSU OLDU
TRUMP SAKIZ ADASI´NDA DA ALAY KONUSU OLDU
Başta İzmirliler olmak üzere Ege ve tüm Türkiye´den gelip Rio veya Köln Karnavalı´nın minyatürünü izlemek için en yakındaki Sakız Adası´na gelen Türk turistler unutamayacakları bir hafta sonu geçirdiler..
Sakız Adasında Karnaval Başladı
Sakız Adasında Karnaval Başladı
Türk turistlerin de yoğun ilgi gösterdiği şenliklerde üç gün boyunca eğlence zirve yapacak..
Mostra Karnavalı hafta sonunda 41. kez coşturacak
Mostra Karnavalı hafta sonunda 41. kez coşturacak
Yunanistan´ın Sakız Adası´nda düzenlenen etkinliği geçtiğimiz yıl Türk acentelerin düzenlediği özel turlarla ve münferiden gelen yaklaşık bin 200 Türk turist de izlemişti..
Çin´e Yeni Bir Bakış
Çin´e Yeni Bir Bakış
Ege Genç İşadamları Derneği (EGİAD), Türkiye ve Çin arasındaki iş birliğinin daha üst seviyeye ulaşması, ikili ticaret ve yatırım ilişkilerinin ivme kazanması, üyelerinin yeni pazarlarla tanıştırılması amacıyla “Çin´i Anlamak ve Çin ile İş Yapmak” başlığı altında dernek merkezinde bir konferans gerçekleştirdi.
Avrupa´da Türk Gençleri Eş Bulmakta Zorlanıyor
Avrupa´da Türk Gençleri Eş Bulmakta Zorlanıyor
Türkiye´den eş getirmenin hukuksal olarak zorlaşması gençlerin evlenmesini ertelettiriyor.
Başkan Tosun Viyana´da CHP´lilerle buluştu
Başkan Tosun Viyana´da CHP´lilerle buluştu
Uluslararası insan hakları kampanyası grubu Act. Now tarafından düzenlenen ´Uluslararası Belediye Başkanları Konferansı´na katılmak üzere Viyana´da bulunan CHP´li Dikili Belediye Başkanı Mustafa Tosun, Cumhuriyet Halk Partisi Avusturya Birliği Genel Başkanı Filiz Kaynak ile bir araya geldi.
Başkan Tosun konuştu, Dünya dinledi
Başkan Tosun konuştu, Dünya dinledi
Viyana´da düzenlenen ´Uluslararası Belediye Başkanları Konferansı´na katılan CHP´li Dikili Belediye Başkanı Mustafa Tosun, mülteci sorununun sadece Suriye´ye komşu olan ülkelerin değil, tüm dünya ülkelerinin sorunu olduğunu, bu sorunun çözümünün de bölgede kalıcı barışın tahsis edilmesiyle mümkün olacağını söyledi.
BİR TÜRK KADINI AVUSTRALYADA  YILIN YURTTAŞI SEÇİLDİ.
BİR TÜRK KADINI AVUSTRALYADA YILIN YURTTAŞI SEÇİLDİ.
Sydney_ Avustralyanın Sydney kentinin Auburn bölgesinde belediye meclis üyeliği yapan Semta Batik Dündar, Yılın Avustralyalısı-Yurttaşı ödülüne sahip oldu.
Geçmişten günümüze Kıbrıs Meselesi
Geçmişten günümüze Kıbrıs Meselesi
Osmanlı Devleti´den bu yana bir sorun olan Kıbrıs Meselesi günümüzde halen devam ediyor. Meselenin geçen yüzyıllık süreçte kilit noktalar oldu. Bunlardan birisi de 28 Aralık 1967 yılında resmi olarak kurulan Kıbrıs Geçici Türk Yönetimi oldu. Yaşanan sosyal olayların ardından gerçekleşen Kıbrıs Barış Harekatı sonrası Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeri (KKTC) adı altında Türk Devleti kuruldu.
Cittaslow Kuzey Kıbrıs Ulusal Ağı Kuruldu
Cittaslow Kuzey Kıbrıs Ulusal Ağı Kuruldu
Diplomasinin yapamadığını Cittaslow birliği yaptı. 3 Cittaslow üyeyle ulusal birliğini kuran KKTC, Cittaslow Birliği´ne Kıbrıs bayrağını ekledi. Kıbrıs´ın üyelik başvurularını kabul eden ve birliğin kurulmasında büyük emek veren Cittaslow Türkiye Başkenti Seferihisar´ın Belediye Başkanı Tunç Soyer; “Kıbrıs´taki 3 şehrimizle ulusal birliği kurduk. Artık Kıbrıs dünyanın dört bir yanında üyeleri olan Cittaslow Birliği´nde tanınıyor ve bayrağı dalgalanıyor, gururluyuz” dedi.
TÜRK TURİST YUNAN ADALARINDA BAŞ TACI, BİR DE 15 TEMMUZ YAŞANMASAYDI..
TÜRK TURİST YUNAN ADALARINDA BAŞ TACI, BİR DE 15 TEMMUZ YAŞANMASAYDI..
Travel Turkey İzmir fuarının değişmez aktörlerinin başında yer alan Yunan adalarının stantları bu yıl da büyük ilgi gördü..
TBMM BAŞKANVEKİLİ AYDIN´IN KAMBOÇYA TEMASLARI.
TBMM BAŞKANVEKİLİ AYDIN´IN KAMBOÇYA TEMASLARI.
TBMM Başkanvekili Ahmet Aydın, Asya Parlamenterler Asamblesi 9. Genel Kurul toplantısına katılmak üzere gittiği Kamboçya´da Afganistan Alt Meclisi Başkanı ile bir araya geldi.
KKTC´NİN 33.KURULUŞ YILDÖNÜMÜNDE MASTERLER KIBRISTA BULUŞTU
KKTC´NİN 33.KURULUŞ YILDÖNÜMÜNDE MASTERLER KIBRISTA BULUŞTU
Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti(KKTC)´nin 33.kuruluş yıldönümü kutlamaları kapsamında düzenlenen Cumhuriyet Kupası Masterler Futbol Turnuvası KKTC´nin Güzelyurt ve Lapta stadlarında oynanan maçlarla gerçekleştirildi. Yavru vatanın üç takımla yer aldığı turnuvaya anavatan Türkiye´den Uzunköprü takımı katıldı. Egeli Masterler de temsilcileriyle yavru vatanın Cumhuriyet coşkusuna ortak oldu.
KÜRESEL ISINMA TEHDİDİ YAKLAŞIYOR
KÜRESEL ISINMA TEHDİDİ YAKLAŞIYOR
Yapılan yeni bir araştırmaya göre, küresel ısınmanın onlarca yıl sonra gerçekleşmesi beklenen etkilerinin şimdiden canlıların büyük bir kısmında kendini göstermeye başladığını ortaya koydu. İklim değişikliğini geleceğin sorunu olarak değil de günümüzün sorunu olarak adlandıran bilim insanları, insanlar dahil tüm canlıların yaşam alanlarını kaybetme tehlikesiyle karşı karşıya olduğunu belirtti.
Makedonya´da Atatürk Gösterisi
Makedonya´da Atatürk Gösterisi
Mustafa Başgülşen, Makedonya Atatürkçüler Derneği´nin davetlisi olarak Makedonya´nın Başkenti Üsküp´te Ordu Evin´de Üsküp´te yaşayan Türklere unutulmaz bir gece yaşattı.
Savcı Preet Bharara, Reza Zarrab Dosyasını Yeniden Düzenledi.
Savcı Preet Bharara, Reza Zarrab Dosyasını Yeniden Düzenledi.
Muhammed Zarrab hakkında 75 yıl hapis cezası
Türk – Hint Dostluğu
Türk – Hint Dostluğu
Dünyada ve ülkemizde barış ve uluslararası anlayışa yönelik bir katkı da Rotary´nin gençlik oluşumu Rotaract´tan geldi.
İZMİRLİ FOTOĞRAF SANATÇILARI İTALYA´DA
İZMİRLİ FOTOĞRAF SANATÇILARI İTALYA´DA
İzmir Fotoğraf Sanatı Derneği (İFOD) üyesi 30 sanatçının 50 fotoğrafından oluşan “İzmir: Barış ve Kardeşliğin Kesişme Noktası” konulu fotoğraf sergisi, 8 – 10 Ekim tarihleri arasında Floransa Villa Vogel´de İtalyan sanatseverlerle buluştu.
ABD´deki Türk çocuğunun ‘´saygı duyulacak´´ Guinness Dünya Rekoru…
ABD´deki Türk çocuğunun ‘´saygı duyulacak´´ Guinness Dünya Rekoru…
ABD´nin San Diego şehrinde yaşayan 12 yaşındaki Türk çocuğu Kenan Pala, okuduğu Francis Parker Okulu Spor Salonu´nun 235 metre karelik tabanını 10 öğrenci arkadaşından oluşan ekibiyle 4 bin cornfleks (mısır gevreği) ve (yulaf ezmesi) kutusuyla 4 saatte mozaik şeklinde kaplayarak Guinnes Dünya Rekoru´nu kırdı
Türk çipurası ile levreği ABD´de görücüye çıktı
Türk çipurası ile levreği ABD´de görücüye çıktı
Mevcut tesisleriyle dünyanın en büyük balıkçısı konumunda olan Kılıç Deniz, 26–27 Eylül tarihlerinde Amerika Birleşik Devletleri´nin (ABD) Miami kentinde düzenlenen Americas Food and Beverage Show - Amerika Yiyecek ve İçecek Fuarı´nda
ULUSLARARASI JÜRİ MEKSİKA´DA TOPLANDI
ULUSLARARASI JÜRİ MEKSİKA´DA TOPLANDI
Seferihisar Tohum Takas Şenliği, UCLG – Uluslararası Sürdürülebilir Kentler Ağı tarafından verilen Mexico City - Culture 21 ödüllerinde, “Örnek Uygulama” seçildi.
JAPONYA´DAKİ ETKİNLİKLERDE İZMİR TANITIMI
JAPONYA´DAKİ ETKİNLİKLERDE İZMİR TANITIMI
İzmir´in turizm ve yatırım olanakları Japonya´nın Tokyo ve Maebashi kentlerinde gerçekleştirilen çeşitli etkinlikler kapsamında tanıtıldı.
Avustralya´da Kurban Bayramında tanıtım mesaisi
Avustralya´da Kurban Bayramında tanıtım mesaisi
Türkiye´nin üretim ve ihracatında dünya lideri olduğu Çekirdeksiz kuru üzüm, kuru incir, kuru kayısı ve Antep fıstığının tanıtımı için faaliyet gösteren Kuru Meyve Tanıtım Grubu, 12-15 Eylül 2016 tarihlerinde Avustralya-Melbourne´da gerçekleştirilen Fine Food 2016 Fuarı´na katıldı.
Hong Kong´da Türk balıkları ejderhayla tanıtıldı
Hong Kong´da Türk balıkları ejderhayla tanıtıldı
Su Ürünleri Tanıtım Grubu (STG) Uzakdoğu´yu “Hedef Pazar” belirledi. STG, Hong Kong´da düzenlenen Asya Su Ürünleri Fuarı´nda Türk levreği, çipurası ve diğer deniz ürünlerini görücüye çıkardı. Uzakdoğululara 2500 kişilik ziyafet çekti.
Merkel´in mülteci politikası ´oylanıyor´
Merkel´in mülteci politikası ´oylanıyor´
Almanya´nın kuzey doğusundaki Mecklenburg-Vorpommern eyaletinde bugün meclis seçimleri yapılıyor.
Macaristan´dan Mültecilere Kötü Haber
Macaristan´dan Mültecilere Kötü Haber
Polislerde gerçek mermi bulunan silahlar, göz yaşartıcı gaz, cop, kelepçe bulunacak.
Türk tankları Suriye´nin Rai kasabasına girdi
Türk tankları Suriye´nin Rai kasabasına girdi
Türk Silahlı Kuvvetleri´ne ait tanklar Cerablus´un ardından Çobanbey´den de Suriye´ye girdi.
İngiltere basını böyle özetledi
İngiltere basını böyle özetledi
Suriye´nin kuzeyinde IŞİD´e karşı YPG saflarında savaşan en az 6 İngiltere vatandaşı var. Ankara´dan gelen açıklamalar, NATO üyesi Türk askerinin İngiltere vatandaşlarının üstüne ateş açabileceği sinyalini veriyor.
Dünya Venezuela´yı Konuşuyor
Dünya Venezuela´yı Konuşuyor
Muhalefet, yürüyüşe 1 milyondan fazla kişinin katıldığını iddia etti.
Coca-Cola fabrikasında 370 kilogram kokain bulundu.
Coca-Cola fabrikasında 370 kilogram kokain bulundu.
Ele geçirilen kokainin sokaktaki değerinin 50 milyon euro olduğu belirtildi.
4 Yıl Sonra Suriye ordusu Deraya´nın her yerine girdi.
4 Yıl Sonra Suriye ordusu Deraya´nın her yerine girdi.
Muhaliflerin ve sivillerin ikinci ve son konvoyu da bugün Deraya´dan çıktı
TSK, Menbic ve Cerablus´ta ´YPG´yi vurdu´
TSK, Menbic ve Cerablus´ta ´YPG´yi vurdu´
TSK´nın, Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) ve ABD öncülüğündeki koalisyonun hava desteğiyle başlattığı Cerablus harekâtının dördüncü gününde, ÖSO, IŞİD´in elindeki beş köyün daha kontrolünü ele geçirdi.
ÇİFTE DÜĞÜNLE MUTLULUKLARI İKİYE KATLANDI
ÇİFTE DÜĞÜNLE MUTLULUKLARI İKİYE KATLANDI
Damat Dimitri ile gelin Begüm bir ömür boyu birlikteliğe ilk adımı Sakız Adası´nda attılar. İkinci düğün ise İzmir´de..
Economist: Kürtler sessizce geri çekilmeyecek
Economist: Kürtler sessizce geri çekilmeyecek
İngiltere´de yayımlanan Economist dergisinin bu haftaki sayısında Gaziantep saldırısı ve Cerablus operasyonuyla ilgili iki makale yer alıyor. "Türkiye´de IŞİD´in ana hedefi Kürtler"
Ölü sayısı 250 yi geçti.
Ölü sayısı 250 yi geçti.
Yaşanan 928 artçı sarsıntı şoklar ise kurtarma çalışmalarını yavaşlatıyor.
Suriye´de 4 Yıl Süren Savaşın Ardından
Suriye´de 4 Yıl Süren Savaşın Ardından
"Deraya, Esad´a karşı koyan ilk kentlerden biriydi. Çok erken başladık, barışçıldık, elimize silah almayı tercih etmedik"
İtalya 6.2 büyüklüğünde depremle sarsıldı, yüzlerce ölü var.
İtalya 6.2 büyüklüğünde depremle sarsıldı, yüzlerce ölü var.
200´den fazla artçı sarsıntı yaşandı.
Rio´da ülkemiz 8 madalyada kaldı…
Rio´da ülkemiz 8 madalyada kaldı…
Her dört yılda bir yapılan ve bu yıl Brezilya´nın başkenti Rio de Jenerio´da düzenlenen Rio 2016 Yaz Olimpiyat Oyunları sona ererken,
TONV´den organ nakli için büyük adım Dünya, organ naklini Türkiye´den öğrenecek
TONV´den organ nakli için büyük adım Dünya, organ naklini Türkiye´den öğrenecek
Afrika´nın çeşitli ülkelerinde görev yapan 40 gazeteci Türkiye Organ Nakli Vakfı (TONV) tarafından yürütülen Uluslararası Organ Nakli Ağı Projesi´ni yerinde görmek, tanımak ve ülkelerinde duyurmak için İzmir´e geldi.
Suriye Demokratik Güçleri´nin (SDG) kontrolünde.
Suriye Demokratik Güçleri´nin (SDG) kontrolünde.
Peki bundan sonra ne olacak? Menbic´i kim yönetecek? SDG nereye yönelecek?
Times: Erdoğan artık ´Yeni Türkiye´yi inşaya başlamak istiyor
Times: Erdoğan artık ´Yeni Türkiye´yi inşaya başlamak istiyor
İngiliz Times gazetesi, İstanbul Yenikapı´daki ´Demokrasi ve Şehitler Mitingi´ni aktardığı haberinde, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan´ın ´Yeni Türkiye´yi inşa etmeye başlamayı hedeflediğini belirtti.
Muhteşem Açılış
Muhteşem Açılış
Olimpiyat Parkı çevresinde yoğun güvenlik önlemleri alındı.
Gelen Mültecileri   Geri Gönderdiler
Gelen Mültecileri Geri Gönderdiler
Fransa´ya geçmeyi başaran yaklaşık 120 kişilik grup ise Cuma akşam saatlerinde otobüslerle yeniden İtalya´ya gönderildi.
Barda Yangın Çıktı.
Barda Yangın Çıktı.
Doğum günü partisi kutlaması sırasında çıkan yangında 13 kişi yanarak hayatını yitirdi, altı kişi yaralandı.
Obama´nın Kızı Bakın Nerede Çalışıyor!
Obama´nın Kızı Bakın Nerede Çalışıyor!
ABD medyası, ABD Başkanı Barack Obama´nın küçük kızı Sasha Obama´nın, iş tecrübesi edinmek için yaz döneminde bir deniz ürünleri lokantasında kasiyer olarak çalıştığını yazdı.
Işid kontrolü kaybetti
Işid kontrolü kaybetti
Suriye Demokratik Güçleri Menbic´in kontrolünü ´büyük oranda ele geçirdi´
PORTEKİZ´DEN GÜZEL HABER
PORTEKİZ´DEN GÜZEL HABER
Portekiz´den gururlandıran haber; İFK´lı Ezgi Balkır projesiyle Dünya İkincisi oldu.
İzmir Hava Durumu
Bugün
Sağanak
28°
17°
Cumartesi
Sağanak
29°
18°
Pazar
Fırtına
29°
20°
Pazartesi
Parçalı bulutlu
31°
19°
DOLAR
4.7207
EURO
5.5240
-Kelebekler ayaklarıyla tat alırlar. -Kadınlar erkeklere oranla 2 kat fazla göz kırpar.(Çok yalan söyledikleri için olmasın) -İnsan vücudundaki en güçlü kas dildir. -Gözleri açık tutarak hapşırmak imkansızdır. (Bir rivayete görede gözleri açık hapşırı

İlginç Bilgiler 2
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Alim, ilim ve amelin yeri cennettedir. Alim, ilmi ile amel etmezse, ilim ve amel cennette, alim ise cehennemde olur.

Hz. Muhammed
İzmir için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:37 08:19 13:23 15:51 18:10 19:39
Yufka ile yapılan böreklerde tepsiye yaydığınız yufkaların üzerine eritilmiş margarin ve sütten oluşmuş karışımı dökerseniz böreklerinize ayrı bir lezzet katarsınız. Yufka ile yaptığınız böreklerin üstüne, böreği fırına vermeden önce bir yumurtayı, bir ş

Börek Tarifleri İle İlgili Püf Noktaları