İZMİR MEDYA PLATFORMUNDA KONUŞAN BATUR: KENTİN ESTETİĞİNE İHANET ETTİRMEM
Konak Belediye Başkanı Abdül Batur, İzmir Medya Platformunun üyeleriyle kahvaltıda bir araya geldi. Son günlerde gündeme gelen gökdelen tartışmaları başta olmak üzere çeşitli konularda çarpıcı açıklamalarda bulunan Başkan Batur, Kent estetiğine ihanet edilmesine izin vermeyeceğini belirterek, yaptırdıkları ankette İzmirlilerin yüzde 85´inin gökdelene karşı olduğunu açıkladı.
Tarih: 18.1.2020 22:53:24

İzmir Medya Platformu üyesi gazeteci ve yazarlar ile bir araya gelen Konak Belediye Başkanı Abdül Batur, Kemeraltı, kentsel dönüşüm, dikey yapılaşma ve sosyal konular olmak üzere Konak´ta 10 aylık icraatlarını değerlendirirken dikkat çekici açıklamalarda bulundu.

 

 

YÜZDE 64 GİBİ EN YÜKSEK

OY İLE BU GÖREVE SEÇİLDİK 

Ben Konak´ı sevdim diyerek sözlerine başlayan Başkan Abdül Batur, “Burada heyecan duyuyorum. 12 Mart 2019´da bir araya gelmiş ve Konak´ta neler yapacağımızı paylaşmış ve İzmir medya Platformu ile verimli bir toplantı gerçekleştirmiştik. Seçimlerden sonra ilk kez bir araya geliyoruz. Konak´ta bugün ulaşmadığımız bir nokta kalmadı. Konak seçmenimizin büyük teveccühü ile yüzde 64 gibi bir oy ile şimdiye kadar Konak belediye Başkanlarının aldığı en yüksek oy ile bu şerefli göreve seçildik” diye konuştu.  

 

 

 

KONAK´TA NARLIDERE MODELİ

Konak´ta kentsel dönüşünde Narlıdere Modelini uygulayacaklarını kaydeden Başkan Abdül Batur, “Yerinde dönüşüm yapacağız. Bu modelde belediye olarak her türlü sözleşmeyi ve anlaşmayı vatandaşla biz yapacağız. Vatandaşımızın hakkının korunması için gereken herşeyi yapacağız. Planlarımız şimdi büyükşehir belediyesine gitti. Tasdiklendikten sonra sözleşmeler ve yapım çalışmalarına başlayacağız. Beştepeler içinde planları revize etmeye başlayacağız. Temmuz´da da buralara başlayacağız. Konak eskimiş yenilenmesi gereken bir ilçe. Bizde bu konuda ki tecrübemizle Konak´ı yenileyeceğiz” şeklinde konuştu.

 

 

DİKEY YAPILAŞMAYA KARŞIYIM

MÜSAADE ETMEYECEĞİM

Dikey yapılaşmaya karşı olduğunu daha seçim döneminde aday iken İzmir Medya Platformu toplantısında dile getirdiğini vurgulayan Batur, bu bölgede dikey yapılaşmanın kentin siluetine sıkıntı oluşturduğunu ve bu konuda kararlı olduklarının altınız çizerek açıklamalarına şöyle devam etti:

 

 

SEÇİMDEN 3 AY ÖNCE RUHSAT VERİLMİŞ

“Bu kent daha önce 2004 yılında bir karar vermiş. Yüksek binalar liman arkası, Çınarlı ve Bayraklı tarafındaki alanda yapılmasına. Gökdelen konusunda Büyükşehir belediye başkanımız ile aramızda hiçbir sorun yok. Biz Tunç başkanla bu konuyu kucağımızda bulduk. Konak-Pasaport´taki Passtel AVM ve eski tütün depolarının bulunduğu 3 bin 532 metrekarelik alana inşa edilecek gökdelen projesinde, bina 160 metre yüksekliğinde ve 2008 yılından bu yana başlayan bir serüveni var. Parsel bazında yapılan bir tadilat var. 2008 yılından beri İzmir şehir Plancıları Odası her seferinde dava açmış. Davayı da kazanmış. Her dava açılışında bir değişiklik yapılmış. Başta ki inşaat oranı da artmış. 2018´de seçimlerden 3 ay önce ruhsat verilmiş. Dava süreci devam ederken bunun yapılması da yanlış. Zorlu grubu Belediyemizin ilgili teknik birimleriyle görüştü. Biz firmayı uyardık. Firmada çalışmalarını sonlandırdı. Popülizm bize gelmez. Halkımız bize güvendi, oy verdi. Ben mimarım. Kentin estetiğine ihanet ettirmeyiz. Biz halkı temsil ederek geldik buraya. Neticede ileriki tarihte herkes bizim ne yaptığımızı görecek.

 

 

ESTETİK KOMİSYONU KURDUK

Estetik Komisyonu kurduk. Bundan sonra kentin içinde yapılacak ve kenti etkileyecek bu tür binalar ile ilgili bu kurulumuz karar verecek. Sadece ruhsat almayacak. Bu estetik kuruldan da geçecek. Biz yatırımcıya karşı değiliz. Ama kentin kurallarına, imar planlarına, yönetmeliklere ve kentin siluetine uygun yapılan bina bizim için problem değil. Yüksek binalar belirli bölgelerde yapılacak. Bizim amacımız çukur açtırmadan onu bitirmek. İzmir bir ikinci çukuru kaldıramaz.

 

 

İZMİR´İN YÜZDE 85´İ KARŞI

İzmir halkı bu konuda çok duyarlı ve bizim arkamızda duruyor. Biz halkımızın nabzını tutuyoruz. Yaptığımız ankette yeni yapılacak gökdelene İzmir´in yüzde 85´i karşı. Gelinen nokta şu, hafta içinde iktidar tarafından TBMM´ye bir kanun teklifi getirildi. Burada en önemli maddelerden birisi Y koşulunun ortadan kaldırılması. Bizim 15 gün önce söylediğimizi iktidarda şu anda yapmaya başladı. Buda iyi tarafı.

 

KÖTÜ EMSAL, EMSAL TEŞKİL ETMEZ

Biz Odalardan, Estetik Kuruldan görüş alacağız. Hilton´un emsal alınması söz konusu olamaz. Çünkü Hilton´da bir gökdelendir. Ben onun kadar olacağını tahmin etmiyorum. Dolayısıyla kötü emsal, emsal teşkil etmez. İkinci çukurda ise sıkıntı her seferinde imar hakkının artırılması idi. Orada 60 kat bina olur mu? Müktesep hak konusu ise ucu açık bir olaydır. Ama ben bu konuda kararlıyım. Tazminatta olabilir herşey olabilir. Belediye başkanı risk almalıdır.

 

KARARLIYIZ KONAK´IN

ÇEHRESİNİ DEĞİŞTİRECEĞİZ

Biz 3 temel ilke ile yola çıktık. Birincisi Konak´ın değişime ve dönüşüme ihtiyacı olduğunu tespit ettik. Bizim Konak´a gelmemizin en büyük nedenlerinden bir tanesi oydu. Özellikle Konak´ın çeperlerinde yer alan bölgelerdeki yapıların değişimi dönüşümü, kentsel dönüşüm birinci önceliğimizdi. Gültepe ve çevresindeki 15 mahallenin içinde olduğu 300 hektarlık bir alanın değişim ve dönüşümüyle ilgili bizden önceki dönemde hazırlanan proje büyükşehirden ret olarak geri gelmişti. Planı yeniden revize ettik. Daha uygulanır ve daha iyi yaşanır hale getirdik. Bu alanın dönüşümü ile halkımızın beklentilerini yerine getirirken Konak´ın çehresini de değiştirmiş olacağız. Bu konuda kararlıyız. Yeşil alan yok, sosyal tesis alanı yok, rekreasyon ve donatı alanı yok. Bunları göz önüne alarak kentsel dönüşümü sadece bina değil, dönüşünüm içinde sosyal donatı ve yeşil rekreasyon alanlarının da olacağı bir çalışma yaptık. Şimdi kişi başına 0.86 m2 olan yeşil alanı 9 m2´ye çıkartıyoruz. Şehircilik anlayışında bu 8 m2 dir. Planlamamız, iktidarıyla muhalefetiyle meclis üyelerimiz tarafından oy birliği ile kabul edildi. Ege mahallesi için kentsel dönüşüme daha önce Büyükşehir Belediyesi başlamıştı. Ballıkuyu ve Yeşildere´de kentsel dönüşüm ve rekreasyon çalışmalarını da Büyükşehir yapacak. Bu 3 bölge dışındakileri de Konak Belediyesi olarak biz yapacağız.  Yeşildere ile ilgili proje yarışması yapılıyor. Beştepeler, Çimentepe´de öncelikli hedeflerimiz arasında. Kentsel dönüşümde orada yaşayan insanları üzmeden yapacağız. 

 

 

İZMİR´DE MEDENİYETLERİN VE

TARİHİN BİRLEŞTİĞİ ALTIN ÜÇGEN

İkinci önceliğimiz ise tarihi değerler ve tarihi mekanların ortaya çıkarılması. Konak her köşesinden tarih fışkıran bir ilçedir. Özellikle Kemeraltı, Basmane, Agora dediğimiz altın üçgen´in yeniden hareketlenmesidir. Bu alan turizme katkı sağlaması özellikle tarih turizmi açısından İzmir için çok önemli. Bununla ilgili Büyükşehir Belediye Başkanımız Tunç Soyer, Tarkem, Esnaf Odamızla, Kemeraltı Derneğimizle hep birlikte çalışıyoruz. Hep birlikte bir yol haritası hazırlıyoruz. 2023 yılına kadar tamamlamayı hedeflediğimiz bir yol haritası hazırladık. Kente turist geldiğinde Konak Pier´den yürüme mesafesiyle sağlıklaştırılmış sokaklardan Havra bölgesine geçecek. Havra sokağından Agora´ya oradan da Kadifekale´ye geçecek. Kadifekalade 20 bin kişilik amfitiyatro ortaya çıktı. Kente çok değer katacak. Bana çok heyecan verdi.

 

 

KEMERALTINDA TABELA KİRLİLİĞİ KALKACAK

BÖLGEDE YENİ ÇALIŞMALAR YAPILACAK

Kemeraltı bölgesi bizim için çok önemli. Bu bölgede disiplinin sağlanması, Tabela kirliliği, güneşlikler başta olmak üzere her türlü yapılacak görsel çalışmaların belli bir disiplinle ve mimari anlayışla yapılması konusunda Konak belediyesi ve Büyükşehir Belediyesi ekipleri çalışıyor. Kemeraltı´nın en önemli sıkıntılarından biriside yağmur suları sorunu var. Bununla ilgili büyükşehir Belediyesi birinci etap çalışmayı bitirdi. Aktarma istasyonu yapıldı. Bu kentte tarih turizmini hayata geçiremezsek, restore ile ilgili çalışmaları doğru ve hızlı bir şekilde yapmazsak turist gelmez. Şu anda İzmir´e 1 milyon, Antalya´ya 20 milyon turist geliyor. Bunun için bu kentin tarihini yeniden ayağa kaldırmak istiyoruz.

 

 

 

POZİTİF AYRIMCILIK YAPACAĞIZ

Üçüncü önceliğimiz ise pozitif ayrımcılık yapacağımız Kadınlar, çocuklar, gençler ve engellilerdir. Bununla ilgili çalışmalara başladık. Semt merkezlerini yaygınlaştırıyoruz. Çünkü belirli bölgelerde ki kadınlarımızın sosyal yaşama ve ekonomiye katılmalarını önemsiyoruz. Bir kadın kooperatifi kurduk. Bu kooperatif kanalıyla burada ürettikleri mamulleri, ürünlerini pazarlayarak evlerine katkı sunmaları için kentin belli bölgelerinde satış reyonları kuracağız. Çocuklarla ilgili her semte bir kreş açacağız. Toros, Hilal´de kreşler açıyoruz. En kısa sürede 3 kreşi açmış olacağız.  Engelliler ile ilgili Narlıdere´de en başarılı olduğumuz konulardan birisi. Zihinsel engelli çocuklarımızı servisle evlerinden alıyoruz bireysel eğitimler veriyoruz. Fizik tedavileri yapılıyor. Çok büyük gelişmeler kaydettiler. Bazıları çalışmaya başladı, bazıları okumayı öğrendiler.

 

 

TÜRKİYE´DE MADDE BAĞIMLILIĞI İLE MÜCADELE

KOMİSYONU KURAN İLK BELEDİYEYİZ

 

Pozitif ayrımcılık yaptığımız bir kesim daha var. Türkiye´de en fazla Roman vatandaşına sahip ilçeyiz. Roman vatandaşlarımızın çocuklarının eğitimi, ikincisi yaşadıkları konutlar, iş-aş sorunları. Bunun yanında o bölgelerde çok sıkıntılı madde bağımlılığı tablosu var. Türkiye´de Madde Bağımlılığı İle Mücadele Komisyonu kuran ilk Belediyeyiz. Gençlerimizin madde bağımlılığa yakalanmadan onları rehabilite edecek veya onların o durumlardan kurtulmasını sağlayacak ortamları hazırlanacak. Türkiye´nin ilk Tren İstasyonu olan Kemer İstasyonu atıl vaziyette duruyordu, tahsisini aldık.  Orayı madde bağımlılığı ile mücadele merkezi yapacağız. Gençlerimizi spora yönlendirmeliyiz ama Konak´ta tesis sayısı çok yetersiz. 22 futbol kulübümüz var. Konak Belediyemizin spor kulübü var. 7-8 bin öğrenciye yaz kış spor okullarında hizmet üretiyoruz. Konak Belediyesine ait bir salon yok. Yüzme havuzu yok. Süratle tesisleşme eksikliğini gidereceğiz.

 Kaynak:

Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
İZMİR SEVDİĞİNE KOŞTU
İZMİR SEVDİĞİNE KOŞTU
İzmir Büyükşehir Belediyesi´nin “Sevdiğine Koş” adını verdiği koşuya yüzlerce İzmirli katıldı. Aksi yönlerden koşmaya başlayan çiftler ortada buluşarak yarışı el ele tamamladı.
İZMİR´DE DÖRT TESİSE DAHA GÜNEŞ ENERJİSİ
İZMİR´DE DÖRT TESİSE DAHA GÜNEŞ ENERJİSİ
İzmir Büyükşehir Belediyesi dört tesisinin elektrik ihtiyacını daha güneş enerjisinden karşılayacak.
KARŞIYAKA´DA İLK ROBOTİK KODLAMA SINIFI AÇILDI
KARŞIYAKA´DA İLK ROBOTİK KODLAMA SINIFI AÇILDI
Karşıyaka Emlakbank Süleyman Demirel Anadolu Lisesi´nde ilk Robotik Kodlama Sınıfı açıldı.
NASIL BİR HASTANE İDARECİLİĞİ Kİ MAAŞLARI DAHİ YATIRAMIYOR!!
NASIL BİR HASTANE İDARECİLİĞİ Kİ MAAŞLARI DAHİ YATIRAMIYOR!!
Türk Sağlık Sen İzmir-1 Nolu Şube Başkanı Barış KOÇAK Çeşme Alper Çizgekanat Devlet Hastanesi´nde personele yatmayan maaşla ilgili yaptığı yazılı basın açıklamasında;
İZMİR´İN BAŞKANLARI MENDERES´TE TOPLANDI
İZMİR´İN BAŞKANLARI MENDERES´TE TOPLANDI
İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer ve İzmir´in ilçe belediye başkanları bugün Menderes´te düzenlenen koordinasyon toplantısında bir araya geldi.
ESBAŞ Çocuk Yuvası Telekonferans Yaptı
ESBAŞ Çocuk Yuvası Telekonferans Yaptı
ESBAŞ Çocuk Yuvası, 5 Yaş Sınıfı öğrencileri, Dünyada yılın öğretmeni seçilen Nurten Akkuş´un öğrencileri ile telekonferans sistemi ile görüştüler
‘İzmir´in İlçe İlçe Konut Stoku Rakamları Açıklandı´
‘İzmir´in İlçe İlçe Konut Stoku Rakamları Açıklandı´
Son 5 yılda hızlı göç alan İzmir´de konut stoku artmaya başladı. Teknoloji odaklı faaliyet gösteren gayrimenkulpr.com sitesi, hürriyetemlak, sahibinden ve ilanlara yansımayan konut projelerinden yola çıkarak İzmir´in ilçe ilçe konut stoku verilerini açıkladı. Geçtiğimiz yıla oranla konut stokunda yüzde 12 oranında artışın gözlendiği İzmir´de, güncel konut stoku tam 85 Bin´e yükseldi
İzmir Barosu Çocuk Hakları Merkezi Dört Yaşında
İzmir Barosu Çocuk Hakları Merkezi Dört Yaşında
İzmir Barosu Çocuk Hakları Merkezi´nin kuruluşunun dördüncü yılında İzmir Adliyesi içinde bulunan Merkez önünde bir basın açıklaması gerçekleştirildi.
SUNEXPRESS´TEN İZMİR BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI´NA ZİYARET
SUNEXPRESS´TEN İZMİR BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI´NA ZİYARET
2012 yılında İzmir´i aktarma merkezi olarak konumlandıran ve İzmir operasyonlarına başladığı günden bu yana büyümeye ve Ege turizmine katkıda bulunmaya devam eden SunExpress´in Genel Müdür Yardımcısı Ahmet Çalışkan ve şirket yetkililerinden oluşan heyet, 13 Şubat Perşembe günü İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer´i makamında ziyaret ederek yeni işbirliklerini görüştü.
TUNÇ SOYER TORBALI´DA MUHTARLARI DİNLEDİ
TUNÇ SOYER TORBALI´DA MUHTARLARI DİNLEDİ
İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer küçükbaş hayvan dağıtım töreninin ardından Torbalı ilçesinin muhtarlarıyla buluştu.
İZMİR BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ TORBALI´DA ÇİFTÇİLERE 173 HAYVAN DAĞITTI.
İZMİR BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ TORBALI´DA ÇİFTÇİLERE 173 HAYVAN DAĞITTI.
İzmir Büyükşehir Belediyesi kırsal kalkınma hedefiyle Torbalı´daki 45 çiftçiye 173 küçükbaş hayvan dağıttı. Törene katılan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer üreticileri desteklemeye devam edeceklerini söyledi.
MENDERES KATI ATIK TESİSİNİN İHALESİ YAPILDI
MENDERES KATI ATIK TESİSİNİN İHALESİ YAPILDI
İzmir Büyükşehir Belediyesi, kentin güneyinde yer alan Menderes, Gaziemir, Karabağlar, Buca, Balçova ve Narlıdere ilçelerinin atıklarını değerlendirip elektrik ve gübre üretecek tesisin yapımı ve işletilmesi için ihale sürecini tamamladı.
Büyükşehir´in 14 Şubat etkinlikleri gün boyu sürecek
Büyükşehir´in 14 Şubat etkinlikleri gün boyu sürecek
İzmir Büyükşehir Belediyesi 14 Şubat Sevgililer Günü´nde kentin on ayrı noktasında dans gösterileri, söyleşiler, konserler, tiyatro ve film gösterimine ev sahipliği yapacak.
BERGAMA´DA TRAFİK KAZASI: 4 ÖLÜ 8 YARALI
BERGAMA´DA TRAFİK KAZASI: 4 ÖLÜ 8 YARALI
Bergama´nın Kozak yolunda işçi taşıyan servis aracıyla kamyon çarpıştı. Meydana gelen Kaza sonrasında 4 ölü 4 ü ağır olmak üzere 8 kişi yaraladı.
Bakan Ersoy, İzmir Başkanlar Kurulu ile Çeşme için görüştü
Bakan Ersoy, İzmir Başkanlar Kurulu ile Çeşme için görüştü
Son dönemde kamuoyunda ortaya atılan ve Çeşme´ye yapılacağı iddia edilen projelerle ilgili olarak Kültür ve Turizm Bakanı Nuri Ersoy´u ziyaret eden İzmir Başkanlar Kurulu, Bakan Ersoy ile yaklaşık 2 saat süren bir görüşme gerçekleştirdi. Bakanlık olarak Çeşme´ye yapılması planlanan projeler hakkında, İzmirli Başkanlara detaylı bir sunum yapan Bakan Ersoy, kamuoyunda yer alan “Kanal Çeşme” diye bir projelerinin bulunmadığını ifade etti. Görüşmede, Çeşme için hazırlanan projelerin daha geniş tabanda tartışılması için önümüzdeki günlerde bir sempozyum yapılması da kararlaştırıldı.
CHP´Lİ BAKAN´DAN SULAK ALANA YAT PROJESİ TEPKİSİ
CHP´Lİ BAKAN´DAN SULAK ALANA YAT PROJESİ TEPKİSİ
İzmir´in Aliağa ilçesi sınırları içerisinde yer alan yaklaşık 91 hektar büyüklüğündeki Çaltılıdere sulak alanı, 2017 yılında oy çokluğuyla alınan bir karar ile sulak alan olmaktan çıkarıldı.
KAR-İŞKAD´LI KADINLARDAN SÜREKLİ´YE TEŞEKKÜR ZİYARETİ
KAR-İŞKAD´LI KADINLARDAN SÜREKLİ´YE TEŞEKKÜR ZİYARETİ
Karşıyaka İş Kadınları Derneği KAR-İŞKAD, AK Parti İzmir İl Başkanı Av. Kerem Ali Sürekli´ yi ziyaret ederek plaket sundu.
Saadet Partisi Kadın Kolları Genel Başkanı Asiltürk İzmir´de
Saadet Partisi Kadın Kolları Genel Başkanı Asiltürk İzmir´de
Saadet Partisi (SP) Kadın Kolları Genel Başkanı Ebru Asiltürk, partisinin il ve ilçe teşkilatlarını ziyaret kapsamında geldiği İzmir´de çeşitli temaslarda bulundu.
Mimarlar Odasında değişim başladı
Mimarlar Odasında değişim başladı
Türk Mühendis ve Mimarlar Odaları Birliği (TMMOB) Mimarlar Odası İzmir Şubesi yeni yönetimini seçti. Mimarlar Odası İzmir Şubesi yeni dönem yönetimi Dr. İlker Kahraman başkanlığında göreve başladı. ‘Birlikte´ sloganıyla yola çıkan yeni yönetimin Başkanı Dr. İlker Kahraman, Oda olarak yeni süreçteki yol haritaları, sergileyecekleri refleksler hakkında mesaj vererek, “İzmir bizim her şeyimiz. Şehrimiz için ne gerekiyorsa yapacağız” dedi.
BAYINDIR´DA İZSU HİZMETLERİ TEK ÇATI ALTINDA TOPLANIYOR
BAYINDIR´DA İZSU HİZMETLERİ TEK ÇATI ALTINDA TOPLANIYOR
İZSU Bayındır´da yeni hizmet binasının çalışmalarına başladı. 6 milyon TL´ye mal olacak Bayındır Hizmet Binası´nda idari birimlerin yanı sıra vezne ve abone hizmetleri bölümleri de yer alacak.
TUNÇ SOYER BİR AYDA 871 MUHTARI DİNLEYECEK
TUNÇ SOYER BİR AYDA 871 MUHTARI DİNLEYECEK
İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer Kınık ilçesinden başladığı merkeze uzak ilçelerin muhtarlarıyla buluşmaya Ödemişli muhtarlarla devam etti.
FOÇA ORTAK AKIL İÇİN TOPLANDI
FOÇA ORTAK AKIL İÇİN TOPLANDI
İzmir´in Foça İlçesi´ni geleceğe taşıyacak projeleri toplumun her kesiminden temsilcilerle belirleme amaçlı Ortak Akıl toplantılarının ilki 11 Şubat 2020 Salı günü Reha Midilli Kültür merkezi´nde gerçekleştirildi. Çok sayıda katılımcı yapılan işler ve gündemdeki konularla ilgili olumlu görüş belirtip öneriler getirirken, bazı katılımcılar değişik konularda ağır eleştirilerde bulundular.
İZKA´dan sürdürülebilir ve kaliteli kalkınma planı
İZKA´dan sürdürülebilir ve kaliteli kalkınma planı
İzmir Kalkınma Ajansı´nın düzenlediği, "2020-2022 Dönemi Çalışma Programı “ tanıtım toplantısında, Yeni Dönem Çalışma Programı; sürdürülebilir ve kaliteli kalkınma hedefi çerçevesinde “Yeşil büyüme” ve “Mavi büyüme” yaklaşımlarına değinildi.
İZİKAD´tan İspanya çıkarması
İZİKAD´tan İspanya çıkarması
Avrupa Birliği Başkanlığı “ Sivil Toplu Diyaloğu V” programı kapsamında desteklenen İZİKAD öncülüğünde hayata geçirilen “İş Hayatında Kadın Statüsünün Güçlendirilmesi” projesi kapsamında İZİKAD üyeleri proje paydaşı olan Akdeniz İş Kadınları Federasyonu´nu (AFAEMME) ve toplumsal cinsiyet eşitsizliğinde iyi örnekler olan Starlab, Neuroelectrics ve Naturabisse şirketlerini ziyaretti. Ziyaretin ardından İZİKAD Üyeleri TC Barcelona Başkonsolusu Güçlü Kalafat ile görüştü.
BAŞKAN İSMAİL YETİŞKİN´ DEN YURTİÇİ KARGO´YA TEŞEKKÜR
BAŞKAN İSMAİL YETİŞKİN´ DEN YURTİÇİ KARGO´YA TEŞEKKÜR
Seferihisar Belediyesi 2009 yılında Cittaslow felsefesiyle başlattığı, doğasının, tarihsel kimliğinin, yerel lezzetlerinin, kültürlerinin korunduğu ve kent kimliğinin markalaştırıldığı bir kent modeli olma hayaliyle çalışmalarını sürdürüyor. Paydaşlar arası diyalogların geliştirilmesi ve aradaki bağların güçlendirilmesi kapsamında Belediye Başkanı İsmail Yetişkin, Yurtiçi Kargo Seferihisar Şube Müdürü Fikri Lanlan ve Operasyon Görevlisi Kübra Sayan ile makamında bir araya geldi.
Ülkü Ocaklarından Kütüphane Çağrısı
Ülkü Ocaklarından Kütüphane Çağrısı
İzmir Ülkü Ocakları yitirilen kütüphane kültürünü ayağa kaldırmak kitap okuma alışkanlığını geliştirmek amacıyla “Yaşayan Kütüphanem” projesini başlattı.
YÖK ile İmzalanan Protokol Çerçevesinde İzmir´de Üniversitelerle Bir araya Gelindi
YÖK ile İmzalanan Protokol Çerçevesinde İzmir´de Üniversitelerle Bir araya Gelindi
Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı ile Tarım ve Orman Bakanlığı arasında, Bakanlık ile yükseköğretim kurumlarının sorumluluk alanlarındaki “altyapı, personel, eğitim, Ar-Ge, etkinlik, öğrenci/çiftçi eğitimi ve tarımsal yayım hizmetleri” gibi konulara ilişkin süreçlerin iş birliği içerisinde yürütülmesini sağlamak amacıyla 15 Ocak 2020 tarihinde bir protokol imzalandı.
Meslektaşlarımıza Şiddet Uygulayan Sanıklara Ceza Yağdı
Meslektaşlarımıza Şiddet Uygulayan Sanıklara Ceza Yağdı
2019 yılı Mart ayında, Bornova Mevlana Mahallesi Yunus Emre Aile Sağlığı Merkezine sopalarla saldıran, görevli meslektaşlarımızı darp eden saldırganların yargılandığı dava sonuçlandı.
KARŞIYAKA OKULLARI ORMAN EĞİTİM ALANI PROJESİ 5 YIL DAHA UZATILDI
KARŞIYAKA OKULLARI ORMAN EĞİTİM ALANI PROJESİ 5 YIL DAHA UZATILDI
400 dönümlük orman alanındaki Türkiye´nin İlk ve tek orman eğitim alanı olan Karşıyaka Okulları Orman Eğitim Alanı proje uygulamasının 5 yıl daha uzatılması için protokol imzalandı.
KEMALPAŞA´DA PEHLİVAN DEVELER SAHAYA İNDİ
KEMALPAŞA´DA PEHLİVAN DEVELER SAHAYA İNDİ
Kemalpaşa Belediyesince düzenlenen Armutlu Geleneksel Devi Güreşi Festivali´nde 100 deve sahada galip gelmek için mücadele verdi. 12´ncisi düzenlenen festivalde konuşan Başkan Karakayalı, “Deve güreşleri sayesinde hem yöresel kültürümüzü yaşatıyor, hem de devecilerimize destek sağlıyoruz” dedi.
KESTANEPAZARI GENÇLERİNDEN İDLİB´E YARDIM ELİ
KESTANEPAZARI GENÇLERİNDEN İDLİB´E YARDIM ELİ
Kestanepazarı Öğrenci Yetiştirme Derneği´nin hamiliğini yaptığı Hisar Anadolu İmam Hatip Ortaokulu ve Lisesi ile İzmir Anadolu İmam Hatip Lisesi öğrencileri düzenledikleri kampanya ile İdlib´e bir TIR dolusu yardım malzemesi gönderdi. İHH ile birlikte yapılan organizasyonda TIR Uğurlama Merasiminde konuşan Kestanepazarı Öğrenci Yetiştirme Derneği Başkanı Cüneyd Dayhan, “Öğrencilerimiz yapmış oldukları kampanya ile milletimizin ne kadar güçlü olduğunu bir kez daha göstermiştir” dedi.
İYİ PARTİ´DEN ASKER UĞURLAMASI
İYİ PARTİ´DEN ASKER UĞURLAMASI
İzmir İYİ Parti İl Başkanlığında Asker uğurlaması yapıldı.
GELECEK PARTİSİ İZMİR İL BAŞKANI CEM KAVUR, TARİHÎ KEMERALTI ESNAF DERNEĞİ´Nİ ZİYARET ETTİ.
GELECEK PARTİSİ İZMİR İL BAŞKANI CEM KAVUR, TARİHÎ KEMERALTI ESNAF DERNEĞİ´Nİ ZİYARET ETTİ.
Dernek binasında gerçekleşen ziyaret sıcak ve samimi bir ortamda yaşandı. Gelecek Partisi Sivil Toplum ve Halkla İlişkiler Başkan Yardımcısı Oğuz Şalvız´ın da bulunduğu ziyarette, Kemeraltı esnafının karşılaştıkları sorunlar ve alınması gereken önlemler hakkında bilgi alışverişinde bulunuldu.
Foça´ya üçüncü ileri biyolojik arıtma tesisi kuruldu
Foça´ya üçüncü ileri biyolojik arıtma tesisi kuruldu
İzmir Büyükşehir Belediyesi Foça´daki üçüncü ileri biyolojik atık su arıtma tesisini tamamladı. Gerenköy´de kurulan tesis 16 bin kişiye hizmet verecek.
DEÜ´LÜ GENÇ AŞÇILAR MASTERCHEF CEMRE İLE HİNT YEMEĞİ YAPTI
DEÜ´LÜ GENÇ AŞÇILAR MASTERCHEF CEMRE İLE HİNT YEMEĞİ YAPTI
Masterchef Türkiye 2019 yarışmasının birincisi Cemre Uyanık, Dokuz Eylül Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nükhet Hotar´ı ziyaret etti. Seferihisar Fevziye Hepkon Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu´na da giden Cemre Uyanık, Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölümü öğrencileriyle Yemek Laboratuvarında Hint yemeği yaptı.
‘Pargalı Hamamı´ hizmete açılıyor!
‘Pargalı Hamamı´ hizmete açılıyor!
Çeşme Belediye Başkanı M. Ekrem Oran, Çeşme´nin en önemli tarihi yapılarından bir tanesi olarak bilinen, yıllardır restorasyon çalışmaları tamamlanmasına rağmen açılamayan Tarihi Çeşme Hamamı´nın yakında hizmete açılacağının müjdesini verdi
İZMİRLİ KOYUNLAR ELAZIĞ YOLUNDA
İZMİRLİ KOYUNLAR ELAZIĞ YOLUNDA
Elazığ´da yaşanan 6.8´lik depremin ardından bölgede yaşayan ve depremden etkilenen yetiştiricilerimizin bir nebze de olsa yaralarını sarmak, onlara umut olmak amacıyla başlatılan “Kardeşimin Koyunu Benden” Kampanyasında koyunlar yola çıktı.
FOÇADA ORTAOKUL ÖĞRENCİLERİNE ROBOTİK KODLAMA SINIFI
FOÇADA ORTAOKUL ÖĞRENCİLERİNE ROBOTİK KODLAMA SINIFI
İzmir´in Foça İlçesi´nde bulunan Reha Necla Midilli Ortaokulu´na kazandırılan Robotik Kodlama sınıfı törenle açıldı. Sınıfla öğrencilere bilişimsel düşünme yöntemlerinin öğretilmesi, mekanik cihazlara robotik kodlamayla zeka kazandırarak yaratıcılıklarının geliştirilmesinin amaçlandığı bildirildi.
DEÜ YENİ KORONA VİRÜS HAKKINDA BİLGİLENDİRDİ
DEÜ YENİ KORONA VİRÜS HAKKINDA BİLGİLENDİRDİ
Dokuz Eylül Üniversitesi Uygulama Araştırma Hastanesi Enfeksiyon Kontrol Komitesinin Korona Virüs salgını ile ilgili oluşturduğu acil durum planı kapsamında Komite Başkanı Dr. Öğr. Üyesi Sema Alp Çavuş, hastane personeli ve öğrencilere yönelik "Çin´deki Salgın Bize Gelir mi? Nasıl Korunalım?” konulu sunum gerçekleştirdi.
Ege Üniversitesi´nde küresel ısınmayı önlemeye yönelik önemli ve anlamlı projeler yürütüyor
Ege Üniversitesi´nde küresel ısınmayı önlemeye yönelik önemli ve anlamlı projeler yürütüyor
Ege Üniversitesinde sürdürülebilir çevre mottusu ile “Ege Üniversitesi Kurumsal Karbon Ayakizi Projesi”, “İZKA Yeşil Üniversite-Sürdürülebilir Kampüs Fizibilite Projesi”, “Sıfır Atık Projesi” ve “Ege Üniversitesi Orman Okulu Projesi” yürütülüyor.
Westpark´ ta hafta içi alışverişleri artık daha avantajlı!
Westpark´ ta hafta içi alışverişleri artık daha avantajlı!
Avantajlı kampanyaları, Outlet ürün fiyatları ile tüketicinin her zaman yüzünü güldüren Ege´nin En Büyük Outlet´i Westpark Outlet hafta içi günlere özel düzenlediği kampanyalar ile dikkatleri üzerine topluyor.
ÇOCUK DOSTU İZMİR İÇİN YENİ ADIM
ÇOCUK DOSTU İZMİR İÇİN YENİ ADIM
İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından projelendirilen ve İzmir Kalkınma Ajansı (İZKA) tarafından desteklenen Kültürpark Çocuk Keşif Atölyeleri Merkezi´nin resmi açılışı yapıldı.
İZMİR TÜRKİYE´NİN ARITMA LİDERİ OLDU
İZMİR TÜRKİYE´NİN ARITMA LİDERİ OLDU
TÜİK belediyelerin atıksu arıtma verilerini açıkladı. İzmir, ileri biyolojik arıtma tesisi sayısı, arıtılan suyun toplam atık suya oranı ve kişi başına arıtılan atıksu miktarında birinci oldu.
FIRTINA İÇİN ACİL EKİP
FIRTINA İÇİN ACİL EKİP
Rüzgârın güney ve güneybatı (LODOS) yönlerinden Ege Denizinde fırtına, bölge genelinde şiddetli rüzgar ve fırtına şeklinde esmesi günlük yaşamı olumsuz etkilerken, Konak Belediyesi Park ve Bahçeler Müdürlüğü bünyesinde Acil Müdahale ekibi kuruldu.
FOÇADA HALK TOPLANTISI YAPILDI
FOÇADA HALK TOPLANTISI YAPILDI
İzmir´in Foça İlçesi´nde 4 Şubat 2020 Salı günü halk toplantısı yapıldı. Yerel yetkililerle halkın biraraya geldiği toplantıda bazı konularda bilgilendirme yapılırken, şikayet edilen konular da not alındı.
Vatandaş istedi, AK Partili vekil durdurdu
Vatandaş istedi, AK Partili vekil durdurdu
Kemalpaşa´nın Yukarı Yenmiş Mahallesi´nde yapılacak olan taş ocağı projesi AK Parti İzmir Milletvekili Yaşar Kırkpınar´ın girişimleri sonucu iptal edildi.
Egeli kadın girişimci yapay zekâyla “Finans Danışmanı” geliştirdi
Egeli kadın girişimci yapay zekâyla “Finans Danışmanı” geliştirdi
Ege Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet Budak, yapay zekâyla “Finans Danışmanı” yazılımı geliştiren Doktora Öğrencisi Esra Ulaşan´ı ziyaret etti.
Buca zabıtasından ‘korku filmi´ gibi döner baskını
Buca zabıtasından ‘korku filmi´ gibi döner baskını
Halk sağlığı açısından sürekli gündeme gelen tavuk döner satışını Buca Belediyesi de mercek altına aldı, merdiven altı tavuk döner imalathanesine baskın yaptı, 3 ton sağlıksız eti imha etti. Tuvaletin yanında, yerlerde ve açık havada muhafaza edilen etlerden yapılan dönerleri gören yetkililer, korkunç manzara karşısında şoke oldu. Yaptırımların arttırılması için çağrıda bulunan Başkan Kılıç ise, “İnsan canına kasteden bu işletmelerin kökünü kazımamız lazım” dedi.
Koç, “Lityum pillerin patlama riski yüksek”
Koç, “Lityum pillerin patlama riski yüksek”
Ege Üniversitesi (EÜ) Mühendislik Fakültesi Kimya Mühendisliği Bölümünde “Li-iyon Polimer Piller İçin Katı-Hal Elektrolit Olarak Silika Temelli İyonojellerin Sentezi ve Karakterizasyonu” semineri gerçekleştirildi. Enerjiye yönelik yapılan semineri Kimya Mühendisliği Yüksek Lisans öğrencisi Fatoş Koç verdi. EÜ Kimya Mühendisliği Bölümü Toplantı Salonu´nda düzenlenen seminere Ege Üniversitesi Kimya Mühendisliği Bölümü öğretim elemanları ve öğrenciler katıldı.
ORTA ASYA´NIN KUFFETTE´Sİ  İZMİR´DE KUFFET OLDU
ORTA ASYA´NIN KUFFETTE´Sİ İZMİR´DE KUFFET OLDU
İsmini Orta Asya´da köfte anlamına gelen Kuffette´den alan lezzeti, servisi, ikramıyla iddialı Kuffet Et Restoran, Karşıyaka Girne Caddesi üzerinde açıldı. Açılış kurdelesini İzmir İş Dünyası Derneği Başkanı Feyyaz Sungur´un kestiği restoranın açılışı geniş bir katılımla gerçekleşti.
CHP´Lİ SERTER´İN AÇIKLAMASI HIZLI SONUÇ VERDİ
CHP´Lİ SERTER´İN AÇIKLAMASI HIZLI SONUÇ VERDİ
CHP İzmir Milletvekili Bedri Serter´in dün sabah saatlerinde İzmir İl Sağlık Müdürlüğü´ne ait tahlil sonuç sitesinde vatandaşların gizli kalması gereken sağlık bilgilerinin kamuya açık olarak sunulmasına tepki göstererek açıklama yapması hızlı sonuç verdi. Dün ilk önce siteye erişim engellendi, daha sonrasında ise ikili kimlik doğrulama sistemine geçiş yapılarak T.C. No ve barkod numarası istenerek sonuçlar öğrenilmeye başlandı.
DOLAR
6.0470
EURO
6.5550
-Kelebekler ayaklarıyla tat alırlar. -Kadınlar erkeklere oranla 2 kat fazla göz kırpar.(Çok yalan söyledikleri için olmasın) -İnsan vücudundaki en güçlü kas dildir. -Gözleri açık tutarak hapşırmak imkansızdır. (Bir rivayete görede gözleri açık hapşırı

İlginç Bilgiler 2
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Bir kavme su dağıtan,onların hepsinden sonra su içeçektir.

Hz. Muhammed
İzmir için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:37 08:19 13:23 15:51 18:10 19:39
deneme deneme

deneme 4