İZMİR BAROSU: SUSMAYACAĞIZ
İzmir Barosu, 16 Nisan´da gerçekleşecek olan Anayasa değişikliğinin oylanacağı referandum öncesi üyelerinin katılımıyla 26 Mart 2017 günü bir genel görüşme toplantısı düzenledi.
Tarih: 27.3.2017 11:56:38

İzmir Barosu, 16 Nisan´da gerçekleşecek olan Anayasa değişikliğinin oylanacağı referandum öncesi üyelerinin katılımıyla 26 Mart 2017 günü bir genel görüşme toplantısı düzenledi.

 /resimler/2017-3/27/1158211057086.jpg

 

Yaklaşık 1600 avukat yargı bağımsızlığı, yargıç güvencesi, savunma mesleğinin yaşadığı sorunlar ve çözüm önerileri,  Anayasa değişikliği ve başkanlık sistemi ile ilgili baro görüşünün oluşturulması amacıyla İzmir Barosu´na olağanüstü genel kurulun toplanması talepli bir dilekçe vermişti. Bu talep, İzmir Barosu Yönetim Kurulu tarafından vakit geçirmeden karara bağlanmış ve yönetim kurulu 26 Mart 2017 günü Olağanüstü Genel Kurul yapılmasına karar vermişti. Ancak genel kurul için yeterli çoğunluğun sağlanamaması üzerine toplantı genel görüşmeye dönüştürüldü.   

 

 

Cumhuriyet Meydanı´nda toplanan avukatlar Atatürk Anıtı´na çelenk sunduktan sonra toplantının yapılacağı Fuar İsmet İnönü Kültür Merkezi´ne kadar cübbeli yürüyüş gerçekleştirdiler. Beş yüze yakın avukatın katıldığı toplantıda İzmir Barosu üyesi avukatlar oylanacak olan anayasa teklifine ilişkin görüşlerini paylaştı.

 /resimler/2017-3/27/1158451120809.jpg

 

Açılış konuşmasını yapan Baro Başkanı Av. Aydın Özcan, İzmir Barosu´nun ülkenin torba yasalarla yönetilmeye başlandığı 2015 yılında mücadeleye başladığını ifade ederek, “o gün torba yasalar ve iç güvenlik yasa tasarıları ile mücadele ederken bugün geldiğimiz noktada ülke KHK´ler ile yönetilir hale gelmiştir” dedi. “Söz konusu hukukun üstünlüğü ve yargı bağımsızlığı ise İzmir Barosu görüş ve düşüncelerini hiç korkmadan ve yılmadan her zaman ve her ortamda söylemeye devam edecektir” diyen Özcan 2016 yılında torba yasalardan şikayet ederken bugün geldiğimiz noktada ülkenin KHK´lerle yönetilmeye başlandığını ve gerçekleştirilmek istenen Anayasa değişikliğinin OHAL ve KHK rejiminin sürekli hale getirme amacı taşıdığını ifade etti.

 

 

15 Temmuz darbe girişimini aklı başında hiç kimsenin hele bir hukukçunun kabul etmesinin mümkün olmadığını söyleyen Av. Aydın Özcan, “İzmir Barosu, daha başladığı saatlerde bu hain darbe girişimini en sert şekilde kınamıştır” dedi. Bununla birlikte darbe girişiminden sonra ülkenin içine sokulduğu OHAL ve KHK rejimini de kabul etmenin mümkün olmadığını ifade eden Özcan, ikinci dönem KHK´lerle savunma mesleğinin itibarsızlaştırılmak istendiğini, avukatların cezaevlerinde ve emniyet birimlerinde çok kötü muamele ile karşılaştıklarını söyledi. Av. Aydın Özcan, “İzmir Barosu olarak bu durumu kabul etmemiz mümkün değildi. Hemen Cumhuriyet Baş Savcılığı ile görüşmelere başladık ve uygulamalar bu şekilde sürerse binlerce meslektaşımızla birlikte sokağa çıkacağımızı ifade ettik. Ondan sonradır ki cezaevlerindeki koşullar bir ölçüde düzeltildi” dedi. İzmir Barosu´nun tüm barolardan önce KHK´ler ve Anayasa değişikliğine ilişkin çalışmalara başladığını söyleyen Özcan, “üzülerek ifade ediyorum ki bu çalışmalarımıza olağanüstü genel kurul yapılması için imza toplayan meslektaşlarımız katılmamışlardır” dedi.

 

 

İzmir Barosu´nun daha TBMM´de anayasa değişikliğine ilişkin görüşmeler yapılırken Meclis içtüzüğü ve yasalara uygun oylama yapılması için tüm milletvekillerine yazdığı mektupla ettikleri yemine sadık kalmalarının hatırlatıldığını söyleyen Özcan, sonraki süreçte de öncü baro olma misyonuyla hareket ettiğini ifade etti. Sivil toplum kuruluşlarına yönelik baro binasında ona yakın eğitim çalışması düzenlediğini söyleyen Özcan, “bunun dışında çağırılan her yere bu konuyu anlatmak için gidiyoruz. Barolar arasında yine İzmir Barosu ilk kez değişikliği karşılaştırmalı metinler olarak yayın haline getirdi. İlk baskısı tükendi bir kez daha bastırdık. Bu kitaba ilişkin çok olumlu geri dönüşler alıyoruz” dedi.

 

 

MESLEKTAŞLARIMIZDAN BÜYÜK DESTEK GÖRÜYORUZ

 

 

Özcan sözlerine şöyle devam etti: “Tabii gönül isterdi ki bugün genel kurul gerçekleşsin. Ama maalesef toplanamadık. Biz imza toplayan meslektaşlarımıza bunu ifade ettik. Gelin sokağa çıkalım, sokakta birlikte çalışalım, herkese ulaşalım dedik. Ama bazı meslektaşlarımız bu genel kuruldan çok büyük bir beklenti içine girdiler. İzmir Barosu´nun yaklaşık iki buçuk - üç aydır yapmış olduğu çalışmalar ortada ve meslektaşlarımız tarafından da büyük destek görüyor. Bugün buraya gelmeyen binlerce meslektaşımız Yönetim Kurulumuzun yapmış olduğu faaliyetlerin yeterli olduğuna inandıkları için gelmediler.  Bugünkü genel görüşmede de ortaya çıkan sonuç baromuzun yapmış olduğu çalışmaların doğru olduğu yönünde bir tespiti içeriyor. Yönetim kurulu olarak bizler yürüttüğümüz çalışmaları kendi adımıza yapmıyoruz, İzmir Barosu´nu temsil ediyoruz. Bizler daha birkaç ay önce yapılan İzmir Barosu genel kurulundan beş aday arasında en çok oyla güvenoyu alarak tekrar seçilmiş bir yönetimiz ve tek dayanağımız genel kuruldan yani sizlerden aldığımız güvencedir. Bundan sonra da sizlerin desteğiyle bu yolda yürümeye devam edeceğiz.

 

 

SUSMAYACAĞIZ

 

 

Eğer 16 Nisan´da aksi bir sonuç çıkarsa ülke gerçekten kapalı bir toplum haline gelecek. Şu an bile sadece barolar, baro başkanları, sınırlı sayıda insan konuşabiliyor. Üniversiteler suskun, 150´nin üzerinde gazeteci tutuklu. Kimse konuşamıyor. 16 nisanda istemediğimiz bir sonuç çıkarsa belki bizler de konuşturulmayacağız, susturulacağız. Susmak istemiyoruz. Temel hak ve özgürlükler için susmayacağız ve 16 Nisan´da birlik beraberlik içerisinde mutlaka sandıklara giderek oylarımızı kullanacağız ve sonrasında da sandıklara sahip çıkacağız. Her perşembe sandık eğitimleri düzenliyoruz ve bu çalışmalara katılan meslektaşlarımızın bilgilerini alıyoruz. Referandum günü ihtiyaç duyduğumuz tüm meslektaşlarımızı teker teker arayarak sorun yaşadığımız ilçelere yönlendireceğiz ve sandıklara sahip çıkacağız.

 

 

İzmir Barosu olarak, Cumhuriyet değerlerinden, Atatürk ilke ve devrimlerinden, ülkenin üniter yapısından, hukukun üstünlüğünden, kuvvetler ayrılığından ve yargı bağımsızlığından yana tarafız, taraf olmaya devam edeceğiz ve bu görüşlerimizi her yerde söyleyeceğiz ve susmayacağız.”

 

 

Yapılan genel görüşme toplantısında konuşan başta önceki dönem baro başkanları olmak üzere baro üyesi avukatlar baronun bugüne dek yapmış olduğu çalışmaları desteklediklerini ifade ederek, hukukun üstünlüğü, yargı bağımsızlığı ve demokrasiye inanan tüm hukukçuların hayır da birleşmesi gerektiğini dile getirdiler.


SAYGIDEĞER HALKIMIZA

Ülkemiz son yıllarda iç ve dış sorunlar bakımından tarihinin en zor dönemlerinden geçmektedir. Ülke sorunlarının, meslek sorunlarımızla iç içe geçtiği bu dönemde, olağanüstü hal uygulamasının olağan hale geldiği, bu uygulama içinde yargı bağımsızlığının tartışılmasına bile değer verilmediği, savunma mesleği üzerinde hukuka aykırı baskıların yoğunlaştığı, hukuk tekniğine aykırı “torba yasaların” yanında, TBMM´ni devre dışı bırakan KHK´lerin yasama faaliyeti yerine ikame edildiği böylesine bir ortamda, devletimizin yeniden yapılandırılması ve ulusal egemenliğe dayanan yetkilerin tek elde toplanmasını hedefleyen çok önemli bir anayasa değişikliği 16 Nisan 2017 tarihinde halkoyuna sunulacaktır.

Baroların ve yargı içinde savunmayı temsil eden avukatların varlık nedeni ve etkinlikleri, içinde bulundukları toplumda hukukun geçerli olup olmamasına, hukuk devleti gereklerinin uygulanıp uygulanmadığına bağlıdır. İşte bu nedenle hukuk içinde faaliyet gösteren bir meslek kuruluşu olan barolar ülke hukukunu, yönetim sistemini, temel hakların teminatını ilgilendiren bütün düzenlemeler konusunda görüş oluşturmak ve toplumu bilgilendirmekle görevlidir. Hele ki toplumsal uzlaşma gerektiren anayasa değişikliği konusunda baroların sorumluluk duymaları ve kamuoyunu bilgilendirmeleri zorunludur. İzmir Barosu gelenekleri doğrultusunda bu anayasa değişikliğiyle ilgili önemli etkinliklerde bulunmuş, üyelerinin de görüşlerini özgürce ifade etmeleri ve demokratik olarak görüşlerini kamuoyuna sunabilmek için bu genel görüşme toplantısını gerçekleştirmiştir.

Ne yazık ki toplumda ve basın yayın kuruluşlarında bu anayasa değişikliği, hazırlanışında ve halkoylaması sürecinde kapsamlı olarak tartışılmamakta, sağlıklı bilgi içermeyen, hamaset ve lafazanlığa dayanan kampanyalarla kamuoyu yönlendirilmektedir. 2010 halkoylamasında da aynı yöntemler izlenerek alınan sonucun, nelere yol açtığı ortadadır.

Türkiye Cumhuriyeti, Anayasanın 2. maddesinde yazılı olduğu gibi demokratik, lâik ve sosyal bir hukuk devletidir. Anayasanın dayandığı temel görüş ve ilkeleri belirten başlangıç kısmının 176 madde gereğince, Anayasa metnine dâhil olduğu, başlangıç metnindeki ilkeler gereği egemenliğin kayıtsız şartsız Türk Milletine ait olup bunu millet adına kullanmaya yetkili kılınan hiçbir kişi ve kuruluşun, hukuk düzeni dışına çıkamayacağı; kuvvetler ayrımının, devlet organları arasında üstünlük sıralaması anlamına gelmeyip, belli yetki ve görevlerin kullanılmasından ibaret olmakla üstünlüğün ancak Anayasa ve kanunlarda bulunduğu Anayasanın dayandığı temel ilkelerdir.

Halkoylamasına sunulan 18 maddelik anayasa değişikliği, kuvvetler ayrılığı ilkesine aykırı olarak yasama, yürütme ve yargı arasındaki denge - denetim olanaklarını ortadan kaldırdığı için, BAŞLANGIÇTA BELİRTİLEN TEMEL İLKELERE, anayasanın 2. maddesine açıkça aykırıdır.

Yürürlükteki anayasamızda düzenlenmiş olan parlamenter rejimin, yönetim sisteminin mükemmel olmadığı, hukuk ve demokrasinin sağlıklı işlemediği malumu ilamdır. Ne var ki, mevcut düzenleme ve uygulamaların eksik, yanlış olması, telafisi imkânsız bir durum değildir. Daha demokratik düzenlemelerle, özellikle seçim ve siyasal partilerle ilgili kanunlarda yapılacak değişikliklerle mevcut parlamenter rejimin sıkıntılarının önemli ölçüde giderilebileceği çok açıktır.

Oysa, bu anayasa değişikliği ile dünyada benzeri bulunmayan, tüm denetim mekanizmaları kısıtlanmış, tüm yetkilerin tek kişide toplandığı bir başkanlık rejimini istemek, ülkemizin 150 yılı aşan parlamenter demokrasiye yönelişinin, deneyim ve arayışının dışına düşen, anayasayla ve evrensel hukuk kurallarıyla bağdaşmayan bir geriye gidiştir.

Halkoylamasına sunulan 18 maddelik yasa ile Cumhurbaşkanına, Kurtuluş Savaşı yıllarında ve sonrasında Mustafa Kemal ATATÜRK´e bile verilmeyen olağanüstü yetkiler öngörülmektedir. Yürütme yetkisini tek başına kullanacak olan Cumhurbaşkanı, TBMM adına yürütme ile ilgili konularda kararname çıkarma, hatta kararname ile kamu tüzel kişiliği kurma, seçimlerin yenilenmesine karar verme, olağanüstü hal ilan etme, olağanüstü hal kararnamesi ile temel hak ve özgürlükleri sınırlandırma,. bütçe kanunu teklifini hazırlama, Anayasa değişikliğine ilişkin kanunları isterse halkoyuna sunma, Hakimler Savcılar Kurulunun 13 üyesinin tamamını, Anayasa Mahkemesinin 15 üyesinden 12 sini doğrudan ya da dolaylı olarak belirleme, tarafsızlık yemini etmesine rağmen parti genel başkanı olabilme yetkilerine de sahip olacaktır.

Cumhurbaşkanı, Cumhurbaşkanı yardımcılarını, bakanları, üst düzey kamu yöneticilerini, üst kademe kamu yöneticilerini, Türkiye Cumhuriyetinin yabancı ülkelerdeki temsilcilerini tek başına ve TBMM´nin onayını almaksızın “atama ve görevden alma” yetkilerine sahip olacaktır. Milli güvenlik politikalarını Cumhurbaşkanı belirleyecektir.

Hiçbir etkin denetim mekanizması öngörülmemiştir. Gensoru ve sözlü soru sorma usulü kaldırılmıştır, güvenoyu yoktur. Cumhurbaşkanının soruşturulması, erişilmesi imkânsız çoğunluk oylarına bağlanmıştır. Bu sayılar aşılsa bile kendi atadığı yargıçların (Anayasa Mahkemesi), önüne çıkacaktır.

Özetle, yasama, yürütme ve yargı erki tek kişide birleştirilmiş, KUVVETLER AYRILIĞI İLKESİ yok edilmiş olacaktır. Kuvvetler ayrılığı ilkesinin yaratıcısı sayılan Montesquieu, 1748´de yazdığı “Kanunların Ruhu” adlı eserinde, “Ezeli tecrübe ile sabittir ki elinde kuvvet bulunan onu kötüye kullanmaya meyleder ve bir sınırla karşılaşıncaya kadar da kötüye kullanmaya devam eder” (...) “Kuvvetin kötüye kullanılmaması için tabiatı gereği kuvvet, kuvveti durdurmalıdır”, demektedir. Fransız İnsan ve Yurttaş Hakları Bildirgesi (1789) m.16´da ise kuvvetler ayrılığı ilkesinin önemi vurgulanır; “İnsan haklarının güvence altına alınmadığı ve kuvvetler ayrılığının sağlanmadığı düzenlerde anayasa yoktur”. Kuvvetler ayrılığı ilkesinin fiilen ya da hukuken kaldırılması, anayasanın ortadan kaldırılması anlamına gelir. Anayasallık, devletlere ancak iktidarları sınırlandırdığı zaman yüklenen bir sıfattır.

Yargı bağımsızlığı, adaletin her türlü baskı ve kuşkudan uzak gerçekleşmesinin güvencesidir. Ne yazık ki bu kavramın içi boşaltılmış, yurttaşların adalete inancı ve güveni kalmamıştır. Anayasa metninde bağımsızlığın yanına tarafsızlığın eklenmesi, yargıyı ne bağımsız yapacaktır ne de tarafsız. Cumhurbaşkanı tarafından atanacak Adalet Bakanı ve Adalet Bakanı müsteşarıyla Cumhurbaşkanının doğrudan atadığı dört üye ve dolaylı atayacağı diğer üyelerin yer aldığı bir Hakimler ve Savcılar Kurulu, yargı bağımsızlığını sağlayamaz.

Yargının ayrılmaz parçası Savunma Mesleği yürütülemez durumdadır, avukatlar tutuklanmakta, ters kelepçe takılmakta, müvekkillerine ve dosyaya ulaşmaları engellenmekte, adil yargılama yapılamamaktadır. Daha şimdiden yargıç güvencesi kalmamıştır, kalıcılaşan olağanüstü hal koşulları, “KHK” uygulamaları, yarattığı sorunlar mesleğimizi son derece olumsuz etkilemektedir. Getirilmek istenen düzenleme, bu koşulları savunma mesleği ve yurttaşlar aleyhine daha da ağırlaştıracağı için bu değişiklik talepleri REDDEDİLMELİDİR.

Rejim değişikliği anlamına gelen bu değişiklikler, özetlediğimiz nedenlerle KABUL EDİLEMEZ.

Avukatlık Kanununun 76. maddesi Barolara, “Hukukun üstünlüğünü ve insan haklarını savunmak ve korumak, bu kavramlara işlerlik kazandırmak” görevlerini vermiştir. “HUKUKUN ÜSTÜNLÜĞÜNÜ SAVUNMAK ve KORUMAK”, eski anlatımla “MÜDÂFAA-İ HUKUK”.

Tüm barolarımızın bugün gündemde olan ve ilhamını Cumhuriyetin kurucu değerlerinden, Kurtuluş Savaşından, Atatürk İlke ve Devrimlerinden, aydınlanma mücadelesinden, insan aklına ve bilime dayalı ulusal laik sosyal hukuk devleti ve hukukun üstünlüğü mücadelesinden alan tarihi sorumluluğu budur; “MÜDAFAA -İ HUKUK”.

Bu sorumluluk gereği, 7600´ü aşkın avukatı temsil eden İzmir Barosu olarak halkoylamasına sunulan bu değişikliklerin tümünü REDDEDİYORUZ.

Ülkemizin aydınlık geleceğinden hiç kuşku duymuyoruz. Laikliği, Cumhuriyetin kurucu, ilerici, aydınlanmacı değerlerini, parlamenter demokrasiyi, hukuk devletini, yargı bağımsızlığını, hukukun üstünlüğünü, sosyal devleti, sonuna kadar savunacağız. 26.03.2017

Anahtar Kelimeler: İZMİR BAROSU SUSMAYACAĞIZ
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Ege “Bağımlılığa Hayır” diyecek
Ege “Bağımlılığa Hayır” diyecek
Ege Üniversitesi Bağımlı Olma Bilgili Ol Öğrenci Topluluğu, EKAMİT, Ege Üniversitesi Personeli Halk Dansları Topluluğu, Madde Bağımlılığı Toksikoloji ve İlaç Bilimleri Enstitüsü iş birliği ile “Bağımlılığa Hayır Günleri 2´ etkinliği gerçekleştirilecek.
İzmirli öğrencilerden Cerablus´a çığ gibi büyüyen destek
İzmirli öğrencilerden Cerablus´a çığ gibi büyüyen destek
İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından düzenlenen Suriye´nin Cerablus Kentine Yardım Kampanyasına İzmirli öğrencilerden muhteşem destek.
23 Nisan coşkusu Karşıyaka´yı sardı
23 Nisan coşkusu Karşıyaka´yı sardı
Karşıyaka Belediyesi tarafından bu yıl 25´inci kez düzenlenen Uluslararası Karşıyaka Çocuk Şenliği´nin coşkusu tüm ilçeyi sardı. Arnavutluk, Azerbaycan, Gürcistan, Kazakistan, Kırgızistan, KKTC, Romanya, Slovakya ve Ukrayna´dan gelen çocuklar, gösterileriyle kenti karnaval alanına dönüştürdü.
Karşıyaka´nın 2016 faaliyetleri ´oybirliği´ ile onaylandı
Karşıyaka´nın 2016 faaliyetleri ´oybirliği´ ile onaylandı
...
Tarım´ın kalbi Menemen´de atacak..!
Tarım´ın kalbi Menemen´de atacak..!
Menemen Belediyesi´nin kendi imkanlarıyla tamamlayıp hizmete açtığı İzmir´in ilk doğal göl parkı “Gölpark Menemen”, 12-15 Nisan tarihleri arasında Expomen Agro Hayvancılık, Et ve Süt Teknolojileri, Tarım ve Çiftlik Ekipmanları Fuarı´na ev sahipliği yapacak.
İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından mesleki gelişlim akademisi kuruldu.
İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından mesleki gelişlim akademisi kuruldu.
İzmir ilinde görev yapan tüm öğretmenlerin eğitim alacağı akademide, İl ve İlçe Milli Eğitim Müdürlüklerinde görev alan çalışanların da eğitime katılacağı belirtildi. Geçtiğimiz hafta Hasan Kalyoncu Üniversitesi Öğretim Görevlisi Klinik Psikolog Mehmet DİNÇ tarafından il de görev yapan tüm Rehber Öğretmenlere eğitim verilmişti.
Çeşmeli 36 kadın ressama İzmirli sanatseverlerden tam not
Çeşmeli 36 kadın ressama İzmirli sanatseverlerden tam not
36 kursiyerin Çeşme Kalesi´nden Atatürk portresine, Frida Kahlo´dan Çeşme Deniz Feneri´ne, papatyalardan Antik Mısır resimlerine kadar birbirinden farklı temalardaki toplam 155 eseri sanatseverlerle buluştu..
Koç: Teknoloji Çağında İlkel Koşullarda Çalışıyoruz!
Koç: Teknoloji Çağında İlkel Koşullarda Çalışıyoruz!
25. Dönem İzmir Milletvekili Murat Koç, 1932 yılından bu yana kullanımda olan İcra İflas Kanunu´nun artık değişmesi gerektiğine dikkat çekerek “Neden ilkel koşullarda çalışıyoruz?” dedi.
CHP İZMİR YÖNETİMİNE: YA GEREĞİNİ YAPIN YA DA İSTİFA EDİN!
CHP İZMİR YÖNETİMİNE: YA GEREĞİNİ YAPIN YA DA İSTİFA EDİN!
Genel Başkanına ve Partisine Sahip Çıkamayan CHP İzmir Yöneticileri İzmir´e hiç Sahip Çıkabilir mi?
Kesintisiz 7/24 Hizmet veren 112 Çalışanlarımızın Çalışma Koşulları Acilen düzeltilmelidir
Kesintisiz 7/24 Hizmet veren 112 Çalışanlarımızın Çalışma Koşulları Acilen düzeltilmelidir
İlimizde günlük yaklaşık 15 bin çağrıya (telefon aramasına) cevap veren, 600 vakaya müdahale eden 112 çalışanlarımızın hizmet verdiği bazı binalar Suriyeli Mültecilerin yaşadığı konteynırlardan daha kötü durumdadır. T tipi cezaevlerinde tek kişilik odalarda bir mahkuma 12 metrekare alan verilirken, 112 çalışanlarımızda böyle bir zorunluluk yoktur.
Demokrat Parti Genel Başkanı Gültekin UYSAL izmir´e geliyor.
Demokrat Parti Genel Başkanı Gültekin UYSAL izmir´e geliyor.
Demokrat Parti Genel Başkanı Gültekin UYSAL izmir´e geliyor. 28 Mart 2017 Salı günü İzmir´de olacak Demokrat Parti Lideri Uysal´ı yoğun bir program bekliyor. İlk olarak Ege Türk TV´de Saat 15:00´da Mustafa KARAKAŞLAR´ile Siyaset Gündemi Özel Programına Canlı Yayın Konuğu olarak Millete Seslenecek.
Vali Ayyıldız´dan sanayiciye tam destek
Vali Ayyıldız´dan sanayiciye tam destek
İzmir Valisi ve Kemalpaşa Organize Sanayi Bölgesi (KOSBİ) Müteşebbis Heyet Başkanı Erol Ayyıldız, bölge sorunlarının çözümü için sanayicilere tam destek verdi. KOSBİ´nin Müteşebbis Heyet toplantısına katılan Ayyıldız, İzmir-İstanbul Otoyolu´nun hizmete giren Kemalpaşa bölümündeki yol ve kavşakların tamamlanması ve Nif Çayı´nın Islahı projesinin hayata geçirilmesi için her türlü desteği vermeye hazır olduğunu dile getirdi.
Birlikte çok daha güçlüyüz
Birlikte çok daha güçlüyüz
Karabağlar´da 5 ay önce 13 dernekle kurulan ve şu anda 50´nin üzerinde aktif derneğin yer aldığı “Karabağlar Sivil Toplum Kuruluşları Güçbirliği Platformu”nun düzenlediği proje eğitim seminerine katılan dernekler sertifikalarını aldı. Etkinliğe katılan Başkan Selvitopu, Güçbirliği Platformu´nun sağlam temeller üzerine kurulduğunu belirtti ve “Karabağlar için böyle bir platformun kurulması önemli. Kentin ve Karabağlar´ın çıkarları ve menfaati için çalıştığı sürece yanında olup destekleyeceğiz.” dedi.
KARABAĞLAR´DA ATİLLA KAYA RÜZGARI
KARABAĞLAR´DA ATİLLA KAYA RÜZGARI
AK Parti İzmir Milletvekili Mahmut Atilla Kaya, 16 Nisan´da yapılacak referandum için sahada sürdürdüğü çalışmalarına hız verdi. Karabağlar´da hemşehri derneklerini ziyaret eden, müteahhitlerle ve işadamlarıyla buluşan, kadınlarla bir araya gelen, esnaf ziyaretleri yapan Kaya, ülkenin kaderini değiştirecek bir referandum süreci yaşadıklarını dile getirdi.
MHP İzmir il başkanıNecat Karataş, “CHP ve HDP´nin yapmaya kalkıştığı anayasa paketini ayaklarımızın altında ezdik.
MHP İzmir il başkanıNecat Karataş, “CHP ve HDP´nin yapmaya kalkıştığı anayasa paketini ayaklarımızın altında ezdik.
Necat Karataş, “CHP ve HDP´nin yapmaya kalkıştığı anayasa paketini ayaklarımızın altında ezdik, Türk Devleti´nin Anayasa´sını Türk Milleti yapar. Bölücüler ve bölücülere boyun eğenler değil” dedi.
Ege Üniversitesi´ne laboratuvar kurdular
Ege Üniversitesi´ne laboratuvar kurdular
Baskılı Ambalaj ve Matbaa sektörlerine nitelikli teknik eleman yetiştiren, Ege Üniversitesi Ege Meslek Yüksekokulu´nda bulunan, “Baskıda Renk ve Kalite Laboratuvarı” Ege Bölgesi Sanayi Odası (EBSO) Kağıt ve Kağıt Ürünleri Meslek Komitesi önderliğinde hayata geçirildi.
İzmir´in fethi, bu logoyla anılacak
İzmir´in fethi, bu logoyla anılacak
İzmir Valiliği tarafından bu yıl ilk kez düzenlenen İzmir´in Fethi kutlamalarında, önümüzdeki yıllardan itibaren kutlamaların simgesi olacak logoyu seçmek için düzenlenen yarışmanın birincisi açıklandı. Yarışmayı, Kemalpaşa Sanayici ve İşadamları Derneği (KESİAD) Yönetim Kurulu Başkanı Zeki Yöndem´in kızı Ece Yöndem kazandı.
Bakan Özlü, Kemalpaşalı sanayicilerle buluştu
Bakan Özlü, Kemalpaşalı sanayicilerle buluştu
Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Dr. Faruk Özlü, Kemalpaşa Sanayici ve İşadamları Derneği´nin (KESİAD) organize ettiği kahvaltılı toplantıda Kemalpaşalı sanayicilerle bir araya gelerek ileri teknolojiye dayalı üretim yapma çağrısında bulundu.
EGEBİMTES 25. YILINI GURURLA KUTLAMAYA HAZIRLANIYOR
EGEBİMTES 25. YILINI GURURLA KUTLAMAYA HAZIRLANIYOR
Kurulduğu 1991 yılından itibaren; bilgi teknolojileri ve iş çözümlerinde ilklerin öncüsü olarak İzmir´den yola çıkan ve Türkiye´nin pek çok ilinde hizmet veren Egebimtes çeyrek asırı geride bırakarak 25. yılını gururla kutlamaya hazırlanıyor.
AGORA SOHBETLERİ´NDE ‘´SAĞLIKLI YAŞAM´´ ANLATILDI!
AGORA SOHBETLERİ´NDE ‘´SAĞLIKLI YAŞAM´´ ANLATILDI!
Agora Alışveriş Merkezi ziyaretçilerinin yoğun ilgiyle takip ettiği ve her hafta Cuma günü saat 16.00´da Agora Alışveriş Merkezi A Blok aktivite alanında gerçekleştirilen Agora Sohbetleri birbirinden değerli konu ve konuklarla devam ediyor. Sağlıklı yaşamdan, ruhsal gelişime hayata dair ne varsa ele alınan Agora Sohbetleri´nin bu hafta ki konuğu “Yoga ile Sağlıklı Yaşam ” ile Yoga Uzmanı Harika Elden oldu.
MHP İZMİR´DEN MECBURİ AÇIKLAMA
MHP İZMİR´DEN MECBURİ AÇIKLAMA
Milliyetçi Hareket Partisi İzmir İl Teşkilatı olarak karşı karşıya olduğumuz sorulara ve sorgulamalara cevap vermek üzere bu mecburi açıklamayı yapıyoruz.
İzmirli Gazi ve Şehit yakınları Başkan Mahmut Badem´i ziyaret etti
İzmirli Gazi ve Şehit yakınları Başkan Mahmut Badem´i ziyaret etti
Şehit Asker ve Şehit Polis Aileleri Yardımlaşma Dayanışma Derneği Başkanı Hüsniye Karpat, yönetim kurulu üyeleri ve dernek üyesi şehit ve gazi yakınları Ödemiş Belediye Başkanı A.Mahmut Badem´i ziyaret etti.
AK Parti İzmir İl Başkanı Bülent Delican; "Hiçbir şeyden çekmedik; vesayetten çektiğimiz kadar"
AK Parti İzmir İl Başkanı Bülent Delican; "Hiçbir şeyden çekmedik; vesayetten çektiğimiz kadar"
AK Parti İzmir İl Başkanı Bülent Delican; referandum sürecinde sıklıkla gündeme getirilen bürokratik vesayetin Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi´nde yer bulamayacağını söyledi. Vesayet rejiminin, 61 Anayasası´ndan bu yana demokratik yollarla seçilenlerin korkulu rüyası, devlet yönetiminin kamburu haline geldiğine dikkat çeken Başkan Delican; "Hiçbir şeyden çekmedik bürokratik vesayetten çektiğimiz kadar" diyerek halkın hafızasını yoklamasını istedi.
Baran; “Down Sendromu bir hastalık değil, bir farkındalıktır”
Baran; “Down Sendromu bir hastalık değil, bir farkındalıktır”
AK Parti Genel Merkezi´nin 81 İlde eş zamanlı olarak düzenlediği ‘Down Sendromu Farkındalık Günü´ programı İzmir´de Sabahat Akşiray Özel Öğretim Okulunda AK Parti İzmir Milletvekili Hüseyin Kocabıyık, AK Parti İzmir Engelliler Koordinasyon Merkezi Başkanı Ahmet Uğur Baran´ın katılımlarıyla gerçekleştirildi.
İZMİR AKTAŞ BARAJI´NDA SONA DOĞRU…
İZMİR AKTAŞ BARAJI´NDA SONA DOĞRU…
Orman ve Su İşleri Bakanlığı Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü tarafından İzmir´de inşa edilen Aktaş Barajı İnşaat´ında son aşamaya gelindi. Projenin tamamlanmasıyla 15 bin 800 dekar zirai alan suyla buluşacak.
İzmir´e tasarım ve fikir fabrikası geliyor
İzmir´e tasarım ve fikir fabrikası geliyor
İzmir için İzmir´den mimarlık manifestosu ile kenti, yerli ve yabancı yatırımcının yaşam alanı haline getirmek için çalışan Platform İZMİM, İzmir Ticaret Odası 70. Mimarlık Grubu üyelerinin katılımıyla gerçekleştirdiği toplantıların ikincisini düzenledi.
Yaşar Eğitim ve Kültür Vakfı´ndan eğitime bir destek daha...
Yaşar Eğitim ve Kültür Vakfı´ndan eğitime bir destek daha...
Türkiye´de gıda, tarım ve boya sektörünün öncüsü Yaşar Topluluğu´nun kurucusu Durmuş Yaşar tarafından 1974 yılında İzmir´de kurulan Yaşar Eğitim ve Kültür Vakfı, eğitime olan yatırımlarını sürdürüyor. Bugüne kadar Türkiye´nin farklı illerinde yedi okul yaptırarak ve 7 bin´e yakın öğrenciye karşılıksız burs vererek milli eğitime katkı sağlayan Yaşar Eğitim ve Kültür Vakfı, Eskişehir´in Tepebaşı ilçesinde yapılacak olan sekizinci okul için Eskişehir Valiliği ile protokol imzaladı.
Prof. Dr. Yavaşoğlu “Çaka Bey Türk tarihinin ilk amirali olmuştur”
Prof. Dr. Yavaşoğlu “Çaka Bey Türk tarihinin ilk amirali olmuştur”
Prof. Dr. Yavaşoğlu, “Ege Üniversitesi de, kentimizin özelliği nedeniyle gerek denizcilik gerek tarih konusunda üzerine düşen akademik görevi yerine getiren bir kurumdur ve bundan sonra da getirmeye devam edecektir´´ dedi.
ABD´nin Yeni Diplomatları, İlk  Ziyareti EGİAD´a Gerçekleştirdi
ABD´nin Yeni Diplomatları, İlk Ziyareti EGİAD´a Gerçekleştirdi
Türkiye´ye atanmak üzere ülkelerinde eğitim süreçleri devam eden Amerikalı Diplomatlar, atama öncesindeki ilk Türkiye ziyaretlerini gerçekleştirdiler. Ayaklarının tozuyla EGİAD´a bir ziyarette bulunan heyet, işadamlarıyla hem dil ve kültürel hem de ekonomik veriler üzerine sohbet ettiler. Ankara ve İstanbul´da görev alacak olan Amerikalı Diplomatlar, yaz aylarında göreve başlayacakları Türkiye´yi şimdiden sevdiklerini dile getirdiler.
Meral Akşenerin İzmir Programı
Meral Akşenerin İzmir Programı
Meral Akşener, Aziz Kocaoğlu´nu ziyaret edecek
Ak Partili Kaya: Bu oyunu bozacağız
Ak Partili Kaya: Bu oyunu bozacağız
AK Parti İzmir Milletvekili Mahmut Atilla Kaya, Konak´ın tarihi Eşrefpaşa semtinde düzenlenen kahvaltıda vatandaşlarla bir araya geldi. Eşrefpaşa Merkez Kahvehanesi´nde toplanan yaklaşık 300 kişilik grupla birlikte kahvaltı yapan Kaya, 16 Nisan´da yapılacak referandum için destek istedi.
CHP´li Başkan Pekdaş´tan Kiraz´a ´hayır´ çıkarması
CHP´li Başkan Pekdaş´tan Kiraz´a ´hayır´ çıkarması
CHP´Lİ KADINLARDAN PAZAR TURU
İzmir Barosu Çanakkale Zaferi´nin 102. Yılını Bir Konferansla Andı
İzmir Barosu Çanakkale Zaferi´nin 102. Yılını Bir Konferansla Andı
İzmir Barosu Çanakkale Zaferi´nin yıldönümü sebebiyle “102. Yılında Çanakkale Zaferi” başlıklı bir konferans düzenledi.
VATAN PARTİSİ İZMİR İL BAŞKANI DR.RİFAT MUTLU: HALK OYLAMASINDA PROPAGANDA EŞİTLİĞİ SAĞLANMALI
VATAN PARTİSİ İZMİR İL BAŞKANI DR.RİFAT MUTLU: HALK OYLAMASINDA PROPAGANDA EŞİTLİĞİ SAĞLANMALI
Vatan Partisi İzmir İl Başkanı Dr.Rifat Mutlu; bugün (23 Mart 2017) İzmir İl binasında yaptığı basın açıklamasında seçimlerde ve halk oylamalarında propaganda eşitliğini ortadan kaldıran ve dürüst seçim düzenini bozan 687 sayılı KHK´nın anayasaya ve yasalara aykırı olduğunu belirtti ve bu konuda Yüksek Seçim Kurulu´nun bir karar vermesi gerektiğini açıkladı.
İŞ BATIRDIM GECELERİ - FUCKUP NIGHTS İZMİR HIZ KESMİYOR
İŞ BATIRDIM GECELERİ - FUCKUP NIGHTS İZMİR HIZ KESMİYOR
İzmir´in ve Ege bölgesinin önde gelen Girişimcilik ve Network platformu İş Batırdım Geceleri´nde (FuckUp Nights, kısaca FUN) hız kesmiyor. FUN İzmir bu ay; ülkemizin önde gelen Girişimcilerinden Alphan Manas´ı, kendini doğuştan ‘uyumsuz´ olarak tanımlayan Oyun Yazarı Özlem Lale´yi ve Girişimcilik Hikayeleri kitabı ve platformunun yaratıcısı Perçin İmrek´i İzmir´de konuk etti.
Türkiye Anneler Platformu Eğitimleri İzmir Karşıyaka´da Annelerle Buluştu
Türkiye Anneler Platformu Eğitimleri İzmir Karşıyaka´da Annelerle Buluştu
Türkiye Anneler Platformu tarafından ülke genelinde düzenlenen kadın ve annelere yönelik eğitimlerin İzmir ayağı, Karşıyaka Belediyesi işbirliği ile Çarşı Kültür´de başladı.
Genç MÜSİAD´dan Uygulamalı Girişimcilik Eğitimleri
Genç MÜSİAD´dan Uygulamalı Girişimcilik Eğitimleri
Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) İzmir Şubesi Gençlik Kurulu ve İzmir İl Millî Eğitim Müdürlüğü ortaklaşa yapmış oldukları proje ile girişimciliği liselere taşıyor. Proje kapsamında seçilen pilot okullarda şirket programlarını gençlere aktararak onlara danışmanlık yapıyorlar.
Kaya´dan üç ilçede ´evet´ turu
Kaya´dan üç ilçede ´evet´ turu
AK Parti İzmir Milletvekili Mahmut Atilla Kaya, Torbalı, Buca ve Menderes´te gerçekleştirdiği programlarla referandum çalışmalarını sürdürdü. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya ile birlikte Torbalı´da bir dizi açılışa katılan, huzurevi sakinleriyle kahvaltı yapıp ilçedeki esnafları gezen Mahmut Atilla Kaya, 16 Nisan´a kadar durmadan, kapı kapı dolaşıp gerçekleri millete anlatacaklarını söyledi.
Türk Hareketi´nden Duygulandıran Anma
Türk Hareketi´nden Duygulandıran Anma
Çanakkaleyi geçilmez kılarak dünyanın tarihini değiştiren kahramanlar, büyük bir coşku, özlem ve saygıyla yad ediliyor
İzmir´in SGK teşvik rakamları açıklandı
İzmir´in SGK teşvik rakamları açıklandı
TTO´nun toplantısına katılan SGK İzmir İl Müdürü Gülcemal, SGK teşviki ile ilgili rakamlarını açıkladı. İzmir´de 96 bin iş yeri bu teşvikten yararlanırken, 161 bin kişi işe alındı, iş yerlerine aylık 150 milyon TL´lik teşvik veriliyor.
Alba´dan denizcilere fuar daveti
Alba´dan denizcilere fuar daveti
İzmir İtalyan Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Pietro Alba, denizcilik sektörünün önde gelen isimlerini 5 – 8 Nisan tarihleri arasında düzenlenecek olan Europort Turkey Uluslararası Denizcilik Fuarı´na davet etti. Türk denizcilerini sektörün en iyilerinin 300 marka ile katıldığı Europort Turkey´e davet eden İzmir İtalyan Ticaret Odası Başkanı Pietro Alba, denizcilik sektörünün daha hareketli bir pozisyon alması noktasında fuarlarda boy göstermesi ve yeni ticari iş anlaşmalarını yapması gerektiğini söyledi.
Konak Kent Konseyi,“Su yaşam hakkıdır!”
Konak Kent Konseyi,“Su yaşam hakkıdır!”
Konak Kent Konseyi, “22 Mart Dünya Su Günü” ile ilgili bir dizi etkinlik düzenledi. Etkinlik çerçevesinde basın bildirisi okundu ve İzmir´in suyu için büyük tehlike oluşturan Efemçukuru altın madenin kapatılması için imza kampanyası başlatıldı.
BAŞKAN DALGIÇ´IN ACI GÜNÜ
BAŞKAN DALGIÇ´IN ACI GÜNÜ
Dün akşam saatlerinde yaşamının yitiren Çeşme Belediye Başkanı Muhittin Dalgıç´ın babası Hüseyin Dalgıç (80) bugün Alaçatı Pazaryeri Camii´nde öğle namazının ardından kılınan cenaze namazı sonrası gözyaşları içinde Alaçatı Mezarlığı´na defnedildi.
Bilinçli Anne Mutlu Çocuk Projesi"  Karşıyaka´da başlıyor
Bilinçli Anne Mutlu Çocuk Projesi" Karşıyaka´da başlıyor
Moms of Turkey, Türkiye Anneler Platformu tarafından ülke genelinde düzenlenen kadın ve annelere yönelik eğitimlerin İzmir ayağı, Karşıyaka Belediyesi işbirliği ile Çarşı Kültür´de 21 Mart´ta başlıyor.
AK Parti İzmir İl Başkanı Bülent Delican; “KAOS´un köküne kibrit suyu…”
AK Parti İzmir İl Başkanı Bülent Delican; “KAOS´un köküne kibrit suyu…”
AK Parti İzmir İl Başkanı Bülent Delican; 16 Nisan referandumunda sandıktan ‘evet´ çıkarsa kaos yaşanacağını öne süren CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu´nun söylediklerine; “Başka bir ülkeden geçen gün ithal edilmiş bir siyasetçi gibi. Kaos tehdidini son günlerde sıkça dile getirmeye başladı. Tabii zaman daralıyor. Bir telaş hali de var, normal. Mübalağaya devam ediyorlar ki; galiba korkuları başka. Kim tutacak sizi, iktidar da olun, Cumhurbaşkanı da ” diyerek karşılık verdi.
İZMİR ANAYASA´YI KONUŞUYOR KONFERANSI YAPILDI
İZMİR ANAYASA´YI KONUŞUYOR KONFERANSI YAPILDI
İzmir Barosu, Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK), Önce Demokrasi Girişimi, Sosyal Demokrasi Derneği ve Anayasa Hukuku Araştırmaları Derneği´nin (ANAYASA-DER) birlikte organize ettiği, ´Yeni Sistem mi? Yeni Rejim mi?´ toplantısı Fuar İsmet İnönü Sanat Merkezi´nde gerçekleştirildi. Açılış konuşmalarını İzmir Barosu Başkanı Av. Aydın Özcan ve DİSK Ege Bölge Temsilcisi Memiş Sarı´nın yaptığı toplantıya Prof. Dr. İbrahim Kaboğlu ve CHP Genel Başkan Yardımcısı Selin Sayek Böke konuşmacı olarak katıldı.
ES GROUP´TAN 1100 KM´LİK KÖPRÜ
ES GROUP´TAN 1100 KM´LİK KÖPRÜ
“Geleceğin Sözü ”nü söylemek için yola çıkan ES Group, ülkenin geleceği çocukların, gözlerindeki ışık olabilmek için İzmir´in Aliağa´dan Kahramanmaraş´ın Göksün ilçesinin Kavşut Köyü´ne 1100 km uzunluğunda bir gönül köprüsü inşa etti.
MTTB´den Hollanda´ya Tepki
MTTB´den Hollanda´ya Tepki
Milli Türk Talebe Birliği(MTTB) İzmir Şubesi Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya´nın Hollanda hükümeti tarafından engellenmesine tepki göstermek için bir basın açıklaması düzenledi.
Siyasetçilerden İzmir Barosu´na Ziyaretler
Siyasetçilerden İzmir Barosu´na Ziyaretler
CHP Genel Başkan Yardımcısı ve İzmir Milletvekili Selin Sayek Böke ile Gaziantep Bağımsız Milletvekili Ümit Özdağ farklı tarihlerde İzmir Barosu´nu ziyaret ettiler.
İZMİR, TEVFİK FİKRET OKULLARIYLA FRANSIZCAYA DOYACAK
İZMİR, TEVFİK FİKRET OKULLARIYLA FRANSIZCAYA DOYACAK
İzmir´in Fransızca eğitimde öncü köklü eğitim kurumlarından İzmir Özel Tevfik Fikret Okulları Fransızcayı ve Fransız Kültürünü tanıtmak ve yaşatmak amacıyla kendi veli ve öğrencilerinin katılımıyla kapılarını okulu tanımak isteyen velilere ve öğrencilere açıyor.
ALİAĞA´DA MESLEKİ YETERLİLİK BELGELERİ VERİLDİ
ALİAĞA´DA MESLEKİ YETERLİLİK BELGELERİ VERİLDİ
Aliağa Ticaret Odası (ALTO) ile Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) iştiraki olan MEYBEM A.Ş. işbirliğiyle gerçekleştirilen “Mesleki Yeterlilik Belgesi” sınavlarında başarılı olan işçilere sertifikaları dağıtıldı.
İzmir Hava Durumu
Bugün
Güneşli
21°
10°
Pazar
Güneşli
25°
Pazartesi
Güneşli
27°
11°
Salı
Güneşli
26°
12°
DOLAR
4.0332
EURO
4.9670
-Günümüzde evlenenlerin yüzde ellisi boşanmaktadır. (Bak bunu duyduğum iyi oldu ben zaten evlenmiyecem böylece kamçılamış oldum bu sözlerle) -Rodin’in ünlü ‘düşününen adam’ heykeli aslında İtalyan şair dante’nin portresidir. -Uranüs çıplak gözle görülen

İlginç Bilgiler 4
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
İyilik yap ehli olana da, olmayana da, ehline isabet ederse yerini bulur. Etmez ise ehli sen olursun

Hz. Muhammed
İzmir için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:37 08:19 13:23 15:51 18:10 19:39
Kurabiye hamurunun elinize yapışmasını istemiyorsanız ellerinizi soğuk suyla ıslatıp kuruladıktan sonra kurabiyeye şekil verin. Kurabiyelerin zamanla sertleşmemesi için yanlarına bir-iki dilim kabuklu elma koyarak saklayınız. Elmanın yayacağı nem sayesin

Kurabiye - Bisküvi Tarifleri İle İlgili Püf Noktaları