Halkın Kurtuluş Partisi Genel Başkanı Nurullah Ankut, hayvan sevgisi nedeniyle hapis cezasına çarptırıldı.
Mahallesindeki kedi ve sokak hayvanlarına baktığı için, bazı komşuları tarafından şikâyet edilen Halkın Kurtuluş Partisi (HKP) Genel Başkanı Nurullah Ankut hakkında 2010 yılında açılan “Kedi Davaları”ndan 6´ncısı bugün sonuçlandı.
Tarih: 10.10.2018 09:48:43

Mahallesindeki kedi ve sokak hayvanlarına baktığı için, bazı komşuları tarafından şikâyet edilen Halkın Kurtuluş Partisi (HKP) Genel Başkanı Nurullah Ankut hakkında 2010 yılında açılan “Kedi Davaları”ndan 6´ncısı bugün sonuçlandı.

Apartmanının çevresinde beslediği sokak hayvanlarına düşmanca davranan komşularının sürekli saldırılarına maruz kalan ve bu nedenle de birçok kez davalık olan HKP Genel Başkanı Nurullah Ankut, yine apartman çevresinde kedi beslediği için kendisine ve eşine saldıran bir vatandaşın ´bıçaklama´ şikâyetiyle yargılandığı davada hapis cezası aldı.

İstanbul Anadolu Adliyesinin 58´inci Asliye Ceza Mahkemesinde saat 10.50´de görülen davada, HKP Genel Başkanı Nurullah Ankut 11 ay hapis cezasına çarptırıldı. Daha öncesinde de yine hayvan düşmanlarını dövdüğü iddiasıyla Nurullah Ankut´a 8 buçuk ay ceza verilmişti. Aynı davada eşi Hacer Ankut´a ise 18 ay ceza verilmişti.

HKP Genel Başkanı Nurullah Ankut, davayla ilgili değerlendirmelerde bulunduğu bir açıklama yaptı. Evde ve sokakta beslediği hayvanlarla anılarını da aktaran Ankut, dava ile ilgili, “Eğer sevgi dolu bir yüreğe sahipseniz, eğer hayatın, insanların, hayvanların ve doğanın bir bütün olarak kavranması ve savunulması şiarınız olmuşsa, bu türden cezalara mahkûm edilmeniz işten bile değil” ifadelerini kullandı.

Konuya ilişkin HKP Genel Başkanı Nurullah Ankut´un o açıklaması şu şekilde:

 

Saygıdeğer arkadaşlar;

Hayvan düşmanı zalimlerin göğüslerinde, Nazım´ın deyişiyle “yürek değil de manda derisinden bir çarık taşıyanların”, sahipsiz,  savunmasız, güçsüz, aç susuz hayvanlara ve onların dertlerine bir nebze de olsa derman olmak için siz hayvanseverlere saldırması, İsmet Paşa´nın deyişiyle; “sokaktan geçerken sakınılması mümkün olmayan sıçrantılar”, gibidir.

Durup dinlenmeden bir zalim, yolunuzun üstünde, gözünüzün önünde ya hayvanlara saldırır, ya da; “Ona niye yiyecek veriyorsunuz?”, diyerek size saldırır.

Daha geçen Cumartesi değil de, ondan bir önceki Cumartesi gecesi, Üsküdar Mihrimah Camii önünde otobüs beklerken, bir zalim, o çevrede yaşayan bir sokak köpeğine saldırmıştı, küfürler ederek. Hem de trend giyimli, at kuyruklu, yani icabında entel takılan bir tip...

Elimde çantamla, o an bölgedeki sokak kedilerine yiyecek veren bir arkadaşı izleyip sohbet ediyorduk, yine o an yanımıza gelen hayvansever bir genç kızla.

Saldırıyı görünce, hemen çanta tutan kolumu göğsüne dayadım. “Sakin ol, kardeş”, dedim. “Bir şey yapmaz o köpek.” Ama hiç dinlemedi beni.

Oysa köpekle arasına girmiştim zaten. Muhakkak ki daha önceden de hayvana bir saldırıda bulunmuş olmalı, hayvan o yüzden ona havlamıştır, diye düşünmüştüm. Uyarıma rağmen yürüyünce küfrederek hayvanın üzerine, ben de boş olan sağ yumruğumu çaktım suratına.

Benden oldukça genç ve uzun boyluydu. Kolunu dolayıp devirmek istedi beni. O arada da tırmalamış sol yanağımı. Ben de sağ kolumla sarıp sol ayağımla da çelmeleyince, o alta, ben onun üstüne düştük yere.

Yatırdım sırt üstü, birkaç yumruk da orada vurdum. O an, duraklarda otobüs bekleyen gençler gelmişler başımıza, tuttular beni kollarımdan ve aldılar zalimin üstünden. 20 kadar genç aramıza dolmuştu. O gençlerin güvencesini hissedince zalim, bir küfür sallamaz mı bana...

Ben de birkaç okkalı küfürle yürüdüm üstüne, topuklayıp gitti...

Tesadüf bu ya; ertesi gece yine karşılaştık. Fakat kafası önde, ayaklarının ucuna bakarak hızla geçip gitti yanımdan. Ben de uzatmadım artık.

Herhalde yüreğimin sevgi dolu oluşundan olacak; böyle durumlarda bir Hz. Ali kuvveti geliyor bana. Ve zalimlere derslerini veriyorum.

Bakalım bu böyle ne kadar sürecek...

Zira bugün, 74´üncü yaşımdan gün almaya başladım. Eee, doğanın da bir kanunu var. O kanunla hükmünü icra edecek... Bakalım o zaman neyleriz...

Neyse, yoldaşlar; dediğim gibi, hayvanseverseniz eğer, bu tür olaylar yaşamanız günlük durumlardandır.

Bu ay, kapımızın önünde baktığımız çok akıllı bir köpeğimizi kaybettik. “Zeus”tu adı. Kurt kırmasıydı. Onu da ilk sahibi terk etmiş, sokaklarda yaşamaya tutunmaya çalışırken, canavarlaşmış yaratıklar arabayla geçerken uzatmışlar tüfeğin namlusunu pencereden, omzundan vurmuşlarmış hayvanı.

Ameliyat ettirip tedavi etmiştik yarasını. Sevgi gösterince de biz, gelip apartmanımızın önünü mekân tutmuştu, ayrılmaz olmuştu oradan.

Yaşlıydı. Ameliyat eden doktır, on yaşın üzerinde, demişti. Aniden ölmüş bir sabah. Sanırız kalp kriziydi. Mahallemizin hayvansever çocukları gelip haber verdiler. Gözyaşları içinde gömüldü Zeus, mahalledeki şimdilik boş kalmış olan bir arsaya.

 

***

Bir kedimiz öldü FİB´den. Beyaz yüzünün üzerinde, tam da burnunu kapsayacak biçimde kalp benzeri bir siyahlık vardı. O yüzden adını “Kalp Burun” koymuştuk.

Üç dört kez götürdük veterinere. Her seferinde üçer iğne yaptı, şuruplar içirdi, ama namussuz FİB Virüsü, önlenemez, ağır bir ishal şeklinde tutmuştu, hayvancağızın sindirim sistemini. O hastalık eritti, kuruttu ve götürdü...

Yine geçen ay, sanırım 13´üydü ayın, hani şiddetli yağmurlar olmuştu İstanbul´da iki gün art arda. İşte birinci günün akşamı bulmuştum, aşağıda resmini göreceğiniz “Yeni Bıdık”ımızı. Üsküdar´da annesiz kalmıştı. Ne geldiyse zavallı anneceğizin başına... Acı acı feryat edip annesini çağırıyordu, ilk gördüğüm akşam.

Bir kapalı dükkân kapısıyla parmaklıklı kepengi arasında yürek parçalayıcı biçimde miyavlayıp duruyordu. Küçücüktü daha. Sanırım bir aylık kadar.

Düşündüm kendi kendime, dedim yahu alıp götürsem, ama ev de pek dolu...

Sonra, evdeki hayvanlarımız FİB´le enfekte olmuş durumda. Yani henüz hastalık belirtisi göstermemiş olanlar bile taşıyorlar virüsü. Bunu götürürsek eve, bağışıklı sistemi de daha tam gelişmemiş olduğu için vurabilir bunu, diye düşündüm bir de.

Almadan döndüm eve. Ama o gece uykularımda hep feryat edip durdu o yavru kedicik. Çığlıklarını duydum gece boyu.

Eşim sabahleyin Üsküdar Veteriner İşlerindeki ilgili genç veterinere hasta bir kedimizi götürecekti. Tarif ettim yerini; “görürsen al da gel Sultan, bakalım ne olacaksa olsun”, dedim.

O da zaten öncesi akşam anlatınca ben bu bıdığın halini, “Keşke alıp gelseydin Hoca”, demişti.

Eşim gündüz gidip aramış tarif ettiğim yeri, bulamamış. Orada dükkân sahibi bir kadına sormuş, o da sabahtan beri burada olduğunu ama hiç görmediğini söylemiş.

Ertesi akşam, Partiden eve dönerken uğradım ben yine “Yeni Bıdık”ımızın feryat edip durduğu yere. Yine yağmur yağıyordu, bir önceki günkü kadar şiddetli olmasa da. Yavrucuk da zaten aynı yerde yine feryatlarına devam edip duruyordu.

Oraya atılmış kâğıttan boş bir un torbası bulup, yakalayıp içine koydum, “Yeni Bıdık”ımızı. Hiç insanla yakın temasa gelmemiş olduğundan bana bir iki “pıh” çekse de, bir şey yapmadı. Kulaklarından ve boyun derisinden tutup koydum torbanın içine, getirdim eve.

Evimizin en kıdemlilerinden Pamuk Hanım, anne olarak hemen sahiplendi Yeni Bıdık´ı. Sarıp sarmaladı kucağına. Zaten bir ay kadar önce, bir arabanın amortisör yayı içinden çıkarıp eve aldığımız bir yavru kediyi de sahiplenmişti Pamuk Anne. Bunu da sahiplendi, arkadaş oldular Eski Bıdık´la Yeni Bıdık.

Gelişti, pek güzelleşti. Geceleri Pamuk Annesinin yanında sıcaklanınca kaçıp geldi benim göğsüme ve orada yattı. Çok mutlu ve neşeliydi.

Fakat alçak FİB onu da buldu ve vurdu...

Kalp Burun´dan ona bulaşmıştı aynı lanet hastalık. O da ağır bir ishale tutuldu. Cumartesi, Pazartesi ve Çarşamba olmak üzere üç kez götürdük veterinere. En son geçen Çarşamba ben götürmüştüm. Yine iğne yaptı veteriner, ishal kesici şuruplar vardı; “Onları içirmeye devam edin.”, dedi. İç parazit dökücü şurup vardı; “Onu da içirmeye devam edin.”, dedi. Geldik eve...

Gelir gelmez, kana kana su içti uzun uzun. Midesine giren son dünya nimeti de o oldu zavallının... Hiçbir yiyecek yiyemedi.

Ben Partiye geldim, ama durumunun ağırlığının farkındaydım. Yolda aradı eşim, bu Yeni Bıdık´ımızı da kaybettiğimizi söyledi.

Ağladık onun için de, gözyaşı döktük.

***

Hayat böyle işte...

Severseniz acı çekersiniz...

Bundan kaçmanın, kurtulmanın mümkünatı yok...

Dün de sokağımızda baktığımız yavrulardan birini araba ezip öldürmüş. Sokağın en dar bölgesinde bir komşu, yediği balığın kafalarını kedicikler yesin diye yüksekte olan bahçesinden atmış aşağıya, yola. Bu hayvan da orada karnını doyurmaya çalışırken yokuş aşağı hızla gelen bir araba ezip öldürmüş hayvanı.

Zaten iki kardeş kalmıştı o yavrular. Üç aylık kadardılar. Şimdi kaldı geriye tek bir yavru.

Demek ki arkadaşlar, aşağı yukarı bir ay içinde baktığımız hayvanlardan bir köpeğimiz, üç de kedimiz ölüp gitmiş. Zaten hep böyle oluyor, aşağı yukarı. Her ay birkaç hayvanımız hastalıklardan ya da arabaların ezmesinden dolayı ölüyor. Yok olup gidiyor.

Şimdi de arkadaşlar; ilgi duyanlar-merak edenler için bugün yargılanıp ceza aldığım davaya ilişkin, 5 Ekim´de yazıp 6 Ekim´de mahkemeye ulaştırıp dosyasına koydurduğumuz, esasa ilişkin son savunmamı görelim:

***

 

Sayın Hâkim;

Kendisini bıçakladığım iddiasıyla benden şikâyetçi olan Mustafa Kaba adlı bu şahıs, bizim apartman çevresinde sokak hayvanlarına yiyecek vermemizi istemeyen, hepsi de Rizeli hemşehri, yakın köylü ve birbirleriyle akraba olan kat maliklerinden Özcan Morgül adlı birinin kiracısıdır. Apartmanımız dört katlıdır. Biz en üst katta otururuz. Diğer katlarda oturanlarsa, yukarıda anlattığımız akraba ailelerdir.

Apartmanın kot farkından dolayı en altta iki küçük odası bulunmaktadır, Özcan Morgül´e ait. İşte Mustafa Kaba da orada oturmaktadır.

Başlangıçta ilişkilerimiz iyiydi. Eşi de, kendisi de bize saygılı davranırlardı; biz de onlara anne baba şefkatiyle davranırdık. Tabiî biz herkese karşı güleryüzlü, hoşgörülü, sevecen davranan insanlarız.

Sokak hayvanlarına yiyecek vermemiz de bizim bu yapımızdan kaynaklanır. Her tarafın taşa, betona kestiği sokaklarda bu hayvanlar kendiliklerinden ne bulup ne yiyebilirler ki...

Vicdan sahiplerinin gönlünden kopan kırık kırsıkla yaşamlarını ve nesillerini sürdürme uğraşındadırlar. Kaldı ki, hastalıklardan, hızla gelen arabaların altında kalıp ezilerek ölmelerinden dolayı, doğan her yüz sokak hayvanından ancak belki de sadece biri hayatta kalabilmektedir; o süre de sadece birkaç yıldır.

Oysa kedilerin ve köpeklerin ortalama yaşam süreleri, sokak hayvanları baz alındığında on beş yıl civarındadır. Yukarıda andığım sebeplerden, hemen hiçbiri bu kadar süre hayatta kalamıyor.

Sözü uzatmayalım; altı-sekiz ay kadar sonra Mustafa Kaba ve eşi, bize selam vermeden, görmezden gelerek gelip geçmeye başladılar. Oysa aramızda hiçbir olumsuz olay yaşanmamıştı.

Sonra bir gün eşim, apartmanımızın altındaki bize ait olmayan arsada baktığı bir anne kediyle yavrularını taşlarken görüyor, Mustafa Kaba´nın eşini. Tabiî müdahale ediyor; “Ne istiyorsun zavallı hayvancıklardan? Yaptığın çok ayıp.”, diyor.

Verdiği yanıt saygısızcadır. “Çok seviyorsan bunları, al evinde bak. Biz apartman çevresinde bunların dolaşmasını istemiyoruz.”

Eşim buna karşı; “Bu apartmanın dört kat malikinden biri de benim. Ben de yasal hakkım olan sokak hayvanlarına yiyecek verme işini sürdüreceğim. Bu kimseyi ilgilendirmez, kimseye de zarar vermez.”, der.

M. Kaba´nın eşi yine aynı tutumla; “Öyle mi bana tapu göster tapu. Tapun var mı?”, diyerek eşimi alaya alır aklınca.

Olay anlaşılır ki sonradan, apartmanın giriş katında oturan, Üsküdar Belediyesinde makam şoforü olarak çalışan Ahmet Morgül adlı şahıs, Kaba Ailesine belediyeden yılda birkaç kez olmak üzere alışveriş çeki alıvermiştir. Yine Üsküdar Belediyesinden yıllık yarım ton da kömür.

Kaba´ların ev sahibi olan Özcan Morgül de büfecidir. Gıda kolilerinin boş kalan ahşap sandıklarını arabasıyla bu aileye getirivermektedir, sobada yaksınlar diye. Sobayla ısıtmaktaydılar evi.

Yani Morgül´ler, Kaba Ailesini mamalayarak bize karşı tetikçilik yaptırmak istemektedirler.

Bu arada birkaç kardeş olan Kaba´lar; “Biz şöyle asarız, böyle keseriz. Kardeşlerimizden biri adam vurdu, şu anda hapiste yatmaktadır. Biz kurşun atmayı da kurşun yemeyi de biliriz.” gibisinden tehditler savurmaktadır, hem eşime karşı hem de mahallede.

Bizimle başlangıçta iyi konuşan aile, bir anda bize en düşman davranan aile olmuştur.

Bu arada şunu da belirtelim; Morgül Ailesiyle de hayvanlara bakmamızı engellemek istedikleri için aramızda yaşanan olaylardan dolayı dört kez davalık olmuştuk.

Morgül´ler, bunları bize karşı kışkırtarak bir anlamda maşa olarak kullanmak istemişlerdir, kendi ceplerinden çıkmayan, çok küçük çıkarlar sağlayarak.

Bir gün, eşim apartman önünde sokak kedilerine yiyecek vermektedir. Olay gününden iki gün öncesidir bu. Mustafa Kaba´nın eşi Hatica Kaba, eşime yönelik olarak; “Kedi manyağı, git başka yerde ver yiyeceği kedilere. Apartman çevresini kirletiyorsun. Öğretmen olmuşsun ama adam olamamışsın.”, gibi hakaret içeren cümleler sarf eder.

Eşim de; “Git işine! Seni ilgilendirmez benim nerede yiyecek vereceğim. Vicdanı olmayanlar anlayamaz benim yaptığım işi.”, der ve yiyecek vermeye devam eder.

Bunun üzerine Mustafa Kaba, evinden dışarı çıkarak annesinden bile yaşlı olan eşime, beş çocuğumun en küçüğünün bile yaşından daha küçük olan yaşına bakmadan ağıza alınmayacak sinkaflı küfürler savurur. Hem de nara atarak...

Apartman komşuları ve yan apartmandaki komşular da duyar, onun bu galiz, iğrenç küfürlerini.

Eşim telefonla bana bildirdi, böyle bir hakarete maruz kaldığını. Ben de “Hemen olaya tanık olan bir iki komşuyu da yanına alarak mahalle karakoluna git ve şikâyetçi ol bu şahıstan.”, dedim. Eşim de yan apartman komşularımızdan, Mustafa Kaba´nın tehditlerinden çekinmeyen Türkan Aslan adlı komşumuzu da yanına alarak birlikte Çengelköy Karakoluna varıp olayı anlatıyor, saldırgan şahıstan şikâyetçi oluyor.

Saldırgan Mustafa Kaba, bu olayından dolayı yine Anadolu Adliyesinde yargılandı ve doksan gün karşılığı maddi para cezasına çarptırıldı. Avukatlarım itiraz ettiler, cezanın azlığına.

Bu olaydan iki gün sonra, hatırladığım kadarıyla 21 Aralık 2014´te arkadaşlarım beni ziyarete gelmişti. Zira çok ağır bir gribal enfeksiyon geçiriyordum, bronşlarıma inmişti enfeksiyon. Sabah akşam antibiyotikli iğne yaptırıyordum, doktorun reçetesinde yazdığı üzere. Yani yatıyordum hasta olarak.

Arkadaşlarım iki arabayla geldiklerini telefonla bildirince ben de onları karşılamak için üzerimde eşofman olduğu halde aşağıya indim, apartman önüne.

Kalabalık vardı apartman önünde. Sanırım yan apartmanda da bir etkinlik vardı. Arkadaşlar arabalarından çıkarken, Mustafa Kaba da apartman önüne gelip benimle karşılaştı. Ben; “Annen yaşındaki bir kadına o küfürleri ederken hiç utanmadın mı?”, dedim.

Utanıp yüzü kızaracağı yerde bana da küfür ve tehditlerle saldırdı. Bu arada bize yaklaşmış olan ziyaretçi arkadaşlarım araya girdiler, birbirimize temas etmeden bizi ayırdılar.

Olay bütünüyle bundan ibarettir.

Mustafa Kaba, yolun otuz metre kadar aşağısına inip orada beklemiş. Biz de arkadaşlarla birlikte dördüncü kattaki dairemize çıktık.

Ben Mustafa Kaba´nın nerede, nasıl bıçaklandığını ya da kesici-delici bir aletle yaralandığını görmedim, bilmiyorum.

Mustafa Kaba bir savunma tanığı getirip mahkemede dinletti. Adı Muharrem Akbıyık olacaktı, sanırım. O, mahkemeniz huzurunda verdiği ifadesinde Mustafa Kaba´nın kendi zillerini çaldığını, kendisinin de dışarı çıktığını, bu şahısla konuştuğunu; o arada da elinde bir kan gördüğünü söyledi. “Bu kan necidir? Nasıl bir yaradan çıktı?”, diye sorduğunu, Mustafa Kaba´nın da kendisine elindeki kanın sebebini bilmediğini söylediğini belirtti. Birlikte kanın izini sürerek araştırdıklarını ve böğründe bir yara gördüklerini, kanın da buradan aktığını anladıklarını aktardı.

Yani Mustafa Kaba, olay sonrasında, savunma tanığının aktarımına göre nasıl yaralandığını bile bilmiyor. Bırakalım bıçaklandığını, neresinden, nasıl bir aletle yaralandığının bile farkında değil.

Sonunde kendisi bir varsayımda bulunarak, benimle husumetinden dolayı onu benim bıçakladığımı iddia ediyor ve benden şikâyetçi oluyor.

Mustafa Kaba´nın avukatı, bu şahsın eşinin benim aleyhimde Morgül´lerle aramızda geçen davalaşmalardan birinde tanıklık yaptığından dolayı, benim Mustafa Kaba´yı bıçakladığımı iddia etmektedir.

Oysa, Mustafa Kaba´nın eşi Hatice Kaba´nın aleyhimde yaptığı tanıklığın üzerinden bir yılı aşkın zaman geçmiştir, olay gününde.

Kaldı ki, Morgül´ler iki aileden oluşmaktadır apartmanda. Bir de bunlarla akraba olan Arıcıoğlu Ailesi vardır. Bunların da birçoğu aleyhimde yalancı tanıklık yapmıştır. Sayalım adlarını:

Özcan Morgül, Ayşe Morgül, Neriman Morgül, Serpil Morgül, Mehmet Arıcıoğlu.

Bu şahıslar hep aleyhimde yalancı tanıklıklarda bulunmuştur değişik davalarda, 2010 yılından bu yana.

Tabiî davaların tamamı da bizim sokak hayvanlarına yiyecek vermemizi istememelerinden dolayı oluşmuştur.

Bunlar, eşimin hayvanlar için sokağa koyduğu şeffaf plastik yiyecek kaplarının üzerine çamaşır suyu dökecek, Temmuz sıcağında yine aynı plastik kaplara koyduğumuz suları kaplarıyla birlikte fırlatıp atacak, apartmana yakın yerlerdeki yavru ve anne kedileri bile tekmeleyip taşlayacak denli acımasızdırlar.

Onların kabullenemediği şu olmuştur:

Biz apartmanda üç aileyiz, bizi kast ederek de, bunlar bir aile. Bunlar niye bizim aldığımız ortak karara uymuyorlar? Biz apartman çevresinde sokak hayvanı istemiyoruz, bunlarsa ısrarla yiyecek vermeye devam ediyor hayvanlara.

2010 yılı başlangıcında bir araya gelip beni de çağırdılar. Bu düşüncelerini ve kararlarını ilettiler. Bense; “Herkes kafasından hüküm kuramaz. Yasalar vardır, yönetmelikler vardır, Belediyenin usul ve niazmnameleri vardır. Hepimiz bunlara uymakla yükümlüyüz, ortaklaşa bir yaşamı sürdürebilmemiz için. Hiçbir yazılı kanun, yönetmelik, nizamname, sokak hayvanlarına yiyecek vermeyi, su vermeyi yasak kılmaz. O zaman biz vicdanımızın emrine uyarak bu hayvanlara yiyecek de veririz, su da veririz. Bunların kimseye bir zararı yok. Apartmanın dışında yaşıyorlar, zaten de ölüp ölüp gidiyorlar. Ayrıca da bizim kültürümüz, geleneklerimiz, bu hayvanlara yardımcı olmayı emreder bize. İşte bu sebeple, nasıl ben size kendi kafamdan bir kural, kanun belirleyip dayatamıyorsam, siz de bunu yapamazsınız.”, diye cevap vermiştim.

Sonra bunlar anne kedileri tekmelemeye, yavruları taşlamaya, su ve yiyecek kaplarını gâh çamaşır suyuyla zehirlemeye gâh fırlatıp atmaya başladılar. Eşime de “Kedi manyağı”, “Kedici” gibi hakaret içeren sıfatlarla saldırmaya başladılar. İstenmeyen olaylar ve davalar bunlardan kaynaklandı.

Mustafa Kaba Ailesini de çok basit maddi çıkarlarla güdüleyip üzerimize saldılar. Kullanıldı bu insanlar, Morgül´ler tarafından.

Mustafa Kaba, mahkemede bir savunma tanığı daha dinletmiştir, Şemsi Fidan Tan Sarıkaya adlı. Bu kadın, yan apartmanın, ki iki apartman arasında dört metre kadar mesafe vardır, beşinci katında oturmaktadır. Bizim apartmanın giriş katında oturan Ahmet ve eşi Serpil Morgül´lerle olan bir Kedi Davamızda beş altı kilo çay karşılığında yalancı tanıklık yapmayı kabul etmiştir ve yapmıştır.

Öyle ki, oturduğu beşinci katının balkonundan bizim apartmanın giriş katında oturan Morgül´lerin evinin içini bile gördüğünü iddia etmiştir. Oysa apartmanımızın giriş kapısı üzerinde bir metrelik çıkıntıya sahip koruma siperliği vardır betondan. Apartman kapısının önü yağmurda karda ıslanmasın diye. Bu siperlikten dolayı, bırakalım dairenin içinin, hatta apartmanımızın merdiven boşluğunun görünmesini, apartmanın dış giriş kapısı bile görülemez, yan apartmanın beşinci kat balkonundan. Bizim o davalaşmamızdaki olay, Morgül´lerin dairesinin önündeki merdiven boşluğunda yaşanmıştı.

Bu yalancı tanığın ifadesi üzerine duruşma hâkimi bile öfkelenmiş, yalancı tanıklıktan seni içeri atarım, doğru konuşmuyorsun, diyerek öfkesini dile getirmişti. Biz de keşif talebinde bulunmuştuk, bu yalancı tanığın iddiasının imkânsızlığını bizzat yaşayarak görebilmesi için, mahkeme hâkiminden.

Hâkim keşfin gerekli görülmediğini, fotoğraflarını çekerek apartmanın ve aradaki mesafeyi oluşturan boşluğun fotoğraflarını çekerek getirmemizin yeterli olacağını belirtmişti. Biz de çektiğimiz fotoğraflarla bu yalancı tanığın iddiasının imkânsızlığını yüzde yüz oranındaki bir kesinlikle ortaya koymuş ve mahkemeye sunmuştuk.

Bu davamızda da akıl almaz iddialarda bulunan, şikâyetçi Mustafa Kaba´nın bile görmediği ve aklının almayacağı iddialarda bulunan bir tutum ortaya koymuştur.

O zamanlar üç beş yaşında bulunan kızının saçlarından tutup, havaya kaldırıp duvara çarptığımı ve bu küçücük yavrucağın boğazına bıçak dayadığımı iddia etmiştir, dosyada görüleceği üzere. Yani sağlıklı bir ruh yapısına sahip bir insanın düşünemeyeceği, hayal dahi edemeyeceği iddialarda bulunmuştur, aklınca iyi yalancı tanıklıkta bulunabilmek için.

Dosyadaki ifadesinden de görüleceği üzere, mahalle komşularımız bile ayıplamıştır bu kadını; “Senin olaya ilişkin hiçbir ilgin ve bilgin yok. Ayrıca da senin aklın kıt. Niye gidip böyle Hocalar aleyhinde yalancı tanıklık yapmaktan zevk alıyorsun?”, diye.

İşte bazı insanlar böyle, ne yazık ki...

Kaldı ki, benim ve eşimin tüm mahalle çocuklarıyla ilişkimiz çok iyidir. Her ikimiz de öğretmeniz çünkü. Ömrümüzü çocuklara, onların yetiştirilmesine ve eğitime adadık.

Özellikle bu yalancı tanığın küçük kızı (iki kızı vardır) bizi de, hayvanları da çok sever. Birkaç ay önce bir sokak kedisinin annesini emme dönemindeki bir yavrusunu getirip evlerinin balkonunda bakmak, beslemek istemiştir. Fakat hayvan düşmanı bu yalancı tanık hemen ertesi gün sokak hayvanını apartman dışına attırmıştır.

Komşular haber verdi, eşim gidip aldı. Evde büyüyünceye kadar bakmaya uğraştı ama yeterli süre anne sütü almadığından savunma mekanizması gelişmemiş olan yavru kedicik hastalanarak öldü...

Kaba ve Morgül Aileleri, bu yalancı tanığı kullanmak için bir davalarının daha tanık listesine yazdırmışlardır. Ki, o dava dosyasında sabittir bu işi yaptıkları.

Fakat her nedense o davaya gelememiştir Şemsi Fidan Tan Sarıkaya adlı yalancı tanık.

Bir komşumuzun evinde eşimle bu yalancı tanık karşılaşırlar. Komşumuz sorar; “Niye Hoca Teyze´ye ve Hoca Amca´ya karşı gidip yalancı tanıklıklarda bulunuyorsun?”, diye.

Cevabı şu olur:

“Öğretmen, senin için de gidip şahitlik edeyim. Sen de iste, sana da şahitlik yapıvereyim.”

Yani, bu şahsın ruh ve zihin dünyası bu seviyededir işte... Bula bula böyle insanları bulup kullanıyorlar bize karşı...

Neylersiniz...

Biz başka dünyadayız, bunlar başka dünyada. Biz onları anlıyoruz da, onların bizi anlaması imkânsız.

İşte bu dava konusu ve öncesindeki “Kedi Davaları” olarak adlandırdığımız davalar, hep bu ayrı dünyaların insanlarının birbirleriyle taban tabana zıt ruh, ahlâk ve vicdan yapısına sahip olmalarından kaynaklanmaktadır.

Hayat, toplum bizi böyle insanlarla da muhatap kılmaktadır. Ne yapalım... Elden ne gelir?..

 

Sayın Hâkim;

Belki sözü uzun tuttum. Bunun da sebebi; istedim ki bizi anlayasınız. Biz, insanlardan tek bir şey istemişizdir bugüne dek: Anlaşılmak...

5 Ekim 2018

 

Nurullah Ankut (Efe)

***

Selam ve sağlıcakla...
Kaynak:

Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
YEMEN İÇİN DUYARLILIK ÇAĞRISI!
YEMEN İÇİN DUYARLILIK ÇAĞRISI!
Türkiye-Yemen Parlamentolararası Dostluk Grubu Başkanı ve AK Parti İzmir Milletvekili Yaşar Kırkpınar, Yemen´de yaşanan gelişmeleri yakından takip ettiklerini, Dışişleri Bakanlığı ve büyükelçilik ile sürekli istişare halinde olduklarını belirtti.
´´Umut Sensin´´ sergisine rekor katılım
´´Umut Sensin´´ sergisine rekor katılım
132 fotoğraf sanatçısının eserinin yer aldığı etkinlikte Ara Güler anıldı, kanser hastası çocuklara 11 bin TL destek sağlandı
Japon turizmciler Boyalık´a hayran kaldı
Japon turizmciler Boyalık´a hayran kaldı
Bu yıl 12´ncisi düzenlenen Travel Turkey´de ziyaretçilerle bir araya gelen Boyalık Beach Otel, Fuar boyunca ziyaretçilerin ilgi odağı oldu. Özkardeş Grubu´nun Çeşme´deki otelleri Villa Saray, Kalinda İnn´in de aynı stand içinde yer alırken, düzenlenen kokteyl ise turizm sektörünü buluşturdu. Japonya´nın önde gelen turizm acentalarının temsilcilerinin de katıldığı kokteyle, Japon turizmciler Çeşme´ye ve Boyalık Hotel´e hayran kaldılar.
Yazarımız Hülya Doğan´ın Kaleminden: Kadın Gülerse Dünya Güler..
Yazarımız Hülya Doğan´ın Kaleminden: Kadın Gülerse Dünya Güler..
Hayallerinden kopmuş, kim bilir belki de koparılmış. Evet, daha çok koparılmış. Tıpkı daha açmadan dalından koparılan bir çiçek gibi…
KARTOPU PROJESİ YÜREKLERİ ISITACAK
KARTOPU PROJESİ YÜREKLERİ ISITACAK
Manisa Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü ile Milli Eğitim Müdürlüğüne bağlı ilkokul ve ortaokullarda gerçekleştirilecek olan Kar Topu isimli proje hayata geçiyor. Proje kapsamında atıl vaziyette olan ve yeniden kullanılmaya müsait olan eski oyuncak ve kitaplar toplanarak ihtiyaç sahibi okullara ve çocuklara ulaştırılacak.
“Dede Korkut Mirası” UNESCO listesine alındı
“Dede Korkut Mirası” UNESCO listesine alındı
UNESCO´ya gönderilen Dede Korkut dosyasına önemli katkılar sağlayan Ege Üniversitesi Türk Dünyası Araştırmaları Enstitüsü Türk Halk Bilimi Anabilim Dalı Başkanı ve aynı zamanda UNESCO Türkiye Milli Komisyonu Somut Olmayan Kültürel Miras İhtisas Komitesi Başkan Vekili Prof. Dr. Metin Ekici, “Önümüzdeki yıl ‘Geleneksel Türk Okçuluğu´ dosyamız muhtemelen listelere kaydedilecek” dedi.
EMF 4. KURULUŞ YILDÖNÜMÜ VE DÜNYA MASTERLER GÜNÜ COŞKUYLA KUTLANDI
EMF 4. KURULUŞ YILDÖNÜMÜ VE DÜNYA MASTERLER GÜNÜ COŞKUYLA KUTLANDI
Ege Masterler Federasyonu((EMF)´nun 4.Kuruluş Yıldönümü ve Dünya Masterler ve Veteranlar Günü Bayraklı Belediyesi Havuz Sosyal Tesisleri´nde kutlandı.
ERSA DESIGN TURKEY 2018´DE BİR ÜSTÜN TASARIM ÖDÜLÜ
ERSA DESIGN TURKEY 2018´DE BİR ÜSTÜN TASARIM ÖDÜLÜ
Türkiye ve dünyadan çok sayıda değerli tasarımcıyla iş birliğinde çalışma ve yaşam alanları için yüksek kalitede ve özgün tasarımlar sunan Ersa, tasarım alanında katma değer ve rekabetçi üstünlük kazandıran ürünlerin ödüllendirildiği Design Turkey Endüstriyel Tasarım Yarışması´nda,Ersa R&D + Design Team imzalı Yoka masa ile Üstün Tasarım, Gavina masa ile İyi Tasarım ve Burak Koçak imzalı Easy kanepe ile İyi Tasarım ödüllerine layık görüldü.
DÜNYANIN EN FAZLA SİGARA TÜKETEN ÜLKELERİ BELLİ OLDU
DÜNYANIN EN FAZLA SİGARA TÜKETEN ÜLKELERİ BELLİ OLDU
Dünya üzerinde en fazla sigara içen ülkeler belli olurken, Türkiye´nin bu listenin 24´üncü sırasında yer aldığı saptandı.
Devajans Bütünleşik Pazarlama İletişimi
Devajans Bütünleşik Pazarlama İletişimi
Bir Hayata Dokun Derneği ve Türkiye Yeşilay Cemiyeti işbirliği ile madde bağımlılığı problemi yaşayan bireylerin bu sorunları sosyal yaşama uyum sağlayarak ve istihdama katılarak çözebilmeleri amacıyla hayata geçirilen “Madde Bağımlılığı ile Mücadele ve İstihdamı Geliştirme- Bir Umut Ol Projesi”nin kapanış paneli İzmir Ticaret Odası´nda gerçekleşti.
"MAKİNE SEKTÖRÜNE VERİLEN DESTEK YATIRIMA DÖNÜŞÜR"
"MAKİNE SEKTÖRÜNE VERİLEN DESTEK YATIRIMA DÖNÜŞÜR"
Makine sektörüne yön veren en önemli firmaları buluşturan Bursa Endüstri Zirvesi´nin açılışında konuşan Makina İmalatçıları Birliği Başkanı Ahmet Özkayan, stratejik sektör ilan edilen yerli ve milli makine imalat sanayine verilen desteklerin üretime, yani geri dönüşü olan yatırımlara dönüşeceğini söyledi.
‘ÖYKÜ ARİN´E BİR DESTEK TE HEMŞERİLERİNDEN
‘ÖYKÜ ARİN´E BİR DESTEK TE HEMŞERİLERİNDEN
İzmirli Öykü için donör oldu İzmir´de yaşayan Eylem ve Çağdaş Yazıcı çiftinin 3.5 yaşındaki kızları Öykü Arin´e nadir görülen Juvenil Miyelomonositik Lösemi (JMML) tanısı konulmasının ardından bir çok yerde Kızılayın açtığı stantlara gelen İzmirli destek veriyor, Minik Öykü´ye bir destekte Ege Bölgesi Bitlisliler Derneğinden geldi.
FIKRA DEYİP GEÇEMEDİK
FIKRA DEYİP GEÇEMEDİK
Sabah Gazetesi Köşe Yazarlarından Hıncal ULUÇ´ un Pazar Neşesi adlı köşesinde yer verdiği fıkraya ilişkin İzmir Veteriner Hekimleri Odası olarak Basın Açıklamamızdır.
Hayata dokunan proje   “Bir Umut Ol”
Hayata dokunan proje “Bir Umut Ol”
Türkiye Yeşilay Cemiyeti ve Bir Hayata Dokun Derneği´nin işbirliği ile madde bağımlılığı problemi yaşayan bireylerin bu sorunları sosyal yaşama uyum sağlayarak ve istihdama katılarak çözebilmeleri amacıyla hayata geçirilen ‘Bir Umut Ol Projesi´ kapanış paneli protokolü gerçekleştirildi. Projenin daimi olabilmesi adına imzalanan protokolün bu tarz panellerle ve sahadaki çalışmalarla amacına ulaşması amaçlanıyor.
Irak´ın Enerjisi Antalya´dan
Irak´ın Enerjisi Antalya´dan
CW Enerji, ürettiği güneş enerji ekipmanlarının Irak´da satışı için ASSA Enerji ile direkt satış partnerliği anlaşması imzaladı. Anlaşma kapsamında yıllık 4 milyon 600 bin liralık güneş enerji ekipmanı Irak´a ihraç edilecek.
Gediz Elektrik Yeni Müşteri İlişkileri Merkezi ile Hizmetinizde
Gediz Elektrik Yeni Müşteri İlişkileri Merkezi ile Hizmetinizde
Gediz Elektrik, İzmir´in gelişen ilçesi Bayraklı´da bulunan Manavkuyu Mahallesi´nde açtığı yeni Özkanlar Müşteri İlişkileri Merkezi (MİM) ile hizmet ağını genişletmeye devam ediyor.
2018 Baget Pırlanta Modellerini İncelediniz Mi?
2018 Baget Pırlanta Modellerini İncelediniz Mi?
Pırlanta yıllar boyu değerinden bir şey kaybetmeyecek bir taştır. En özel anlarınızda size destek verir. Derin bir anlamı vardır. Kendinize ya da sevdiğiniz birisine pırlanta bir takı almak için çok özen göstermelisiniz. Çünkü bu çok değerli taş özenli ve detaylı bir incelemeyi hak etmektedir. Seçiminiz size çok daha özgün ve elit bir tarz kazandırabilir. Marjinal, sade, çok şık ya da zarif bir hava verebilir.
DÜNYANIN EN YETENEKLİ ÜLKELERİ BELLİ OLDU
DÜNYANIN EN YETENEKLİ ÜLKELERİ BELLİ OLDU
Dünya en yetenekli ülkeleri açıklanırken, 63 ülkenin katıldığı raporda Türkiye´nin 51´inci sıraya yerleştiği görüldü.
17. MÜSİAD EXPO İş Dünyasını İstanbul´da Buluşturdu
17. MÜSİAD EXPO İş Dünyasını İstanbul´da Buluşturdu
Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) İzmir Şubesi Başkanı Ümit Ülkü bakanlığındaki heyet, 21-24 Kasım 2018 tarihleri arasında İstanbul´da düzenlenen 17. MÜSİAD EXPO Fuarı kapsamında ziyaret ve görüşmeler gerçekleştirdi.
2019´da “Aktaş” akacak; “Ödemiş”  çoşacak  1000 futbol sahası araziye bereket geliyor
2019´da “Aktaş” akacak; “Ödemiş” çoşacak 1000 futbol sahası araziye bereket geliyor
İzmir Ödemiş´te 1000 futbol sahası büyüklüğündeki alana can suyu geliyor. İnşası geçen yıl tamamlanan Aktaş Barajı´ndan 2019 yaz sezonunda 15.800 dekar araziye ilk kez borulu basınçlı sistem ile su verilecek. Üretici yaklaşık 15 milyon lira daha fazla kazanacak.
PROF.DR.KÖSE 2020-2024 DÖNEMİ STRATEJİK PLANLAMA ÇALIŞMALARINI BAŞLATTI
PROF.DR.KÖSE 2020-2024 DÖNEMİ STRATEJİK PLANLAMA ÇALIŞMALARINI BAŞLATTI
İzmir Kâtip Çelebi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Saffet Köse, 2020-2024 dönemi stratejik planlama çalışmalarının başladığını duyurdu.
Milli Görüşçü Kuruluşlardan Hak ve Adalet Konferansı
Milli Görüşçü Kuruluşlardan Hak ve Adalet Konferansı
Milli Görüşçü Kuruluşlar, İzmir´de düzenlenen “Hak ve Adalet Konferansı”nda bir araya geldi. Hak ve adalet merkezli yeni bir dünyanın kurulmasının önemine dikkat çekilen konferansa konuşmacı olarak Saadet Partisi Yüksek İstişare Kurulu Başkanı Oğuzhan Asiltürk, Anadolu Gençlik Derneği Genel Başkanı Salih Turhan, Medya ve İletişim Derneği Genel Başkanı Mustafa Kurdaş ile Müzik ve Sinema Derneği Genel Başkanı Arslan Ateş katıldı. AGD öncülüğünde düzenlenen program, Atatürk Stadyumu Hakemler Derneği Salonunda yapıldı.
Derece Koleji´nden  Kızılay´a kan bağışı
Derece Koleji´nden Kızılay´a kan bağışı
Akademik başarıyı ahlaki değerlerle birleştirmiş bireyler yetiştirme hedefiyle yola çıkan Derece Koleji ailesi,Türk Kızılayı Ege Bölge Kan Merkezi işbirliğiyle kan bağışı yaptı. Özellikle öğrencilerin bağışa anne babalarını da getirmesi dikkat çekti.
KİTVAK BULUŞMALARI´NIN SON KONUĞU  TASARIMCI BANU KOÇ
KİTVAK BULUŞMALARI´NIN SON KONUĞU TASARIMCI BANU KOÇ
“Kitvak´ın kültür ve sanat etkinlikleri kapsamında belirli dönemlerde, hayırsever ve bağışçıları bir araya getirmek ve yeni gönül dostluğu köprüleri kurmak amacıyla Kitvak Buluşmaları adı altındaki etkinliklerine bir yenisi daha eklendi. Kitvak Buluşmaları´nın üçüncü konuğu başarılı kadın girişimci, iş insanı, tasarımcı Banu Koç oldu ”
DOĞUM ORANININ EN ÇOK VE EN AZ OLDUĞU ÜLKELER BELLİ OLDU
DOĞUM ORANININ EN ÇOK VE EN AZ OLDUĞU ÜLKELER BELLİ OLDU
Ülkelerin ortalama doğurganlık oranları belli olurken, geçen yıl ortalama doğurganlık oranının 7,1 oran ile en yüksek Nijer´de olduğu görüldü.
2018 YILI AÇIK İŞ İSTATİSTİK ARAŞTIRMASI
2018 YILI AÇIK İŞ İSTATİSTİK ARAŞTIRMASI
İŞKUR İzmir 1. Çeyrek Açık İş İstatistikleri saha çalışmasına start verdi
25 KASIM, ERKEKLERİN UTANÇ GÜNÜDÜR!
25 KASIM, ERKEKLERİN UTANÇ GÜNÜDÜR!
Neyi konuşalım 25 Kasımlarda? Her öldürülüşlerinde bir sayıya dönüşen kadınları mı?
EMEKLİ ÖĞRETMEN HİZMET ŞEREF BELGESİNİ KUCAĞINDA ÇOCUĞUYLA ALDI
EMEKLİ ÖĞRETMEN HİZMET ŞEREF BELGESİNİ KUCAĞINDA ÇOCUĞUYLA ALDI
Millet Mekteplerinin açıldığı ve Gazi Mustafa Kemal Atatürk´e Başöğretmenlik unvanının verildiği 24 Kasım Öğretmenler Günü Karşıyaka´da kutlanıyor.
‘HER NOTA BİR UMUT´ NEFES OLDU
‘HER NOTA BİR UMUT´ NEFES OLDU
İzmir Hasta Çocuk Evleri Derneğinin organizasyonunda, dünyaca ünlü piyanist İdil Biret´in katılımıyla düzenlenen konserden elde edilen gelirle kanser tedavisi gören çocuklar için solunum cihazı alındı.
Alfemo Mobilya´dan doğaya 1183 fidan...
Alfemo Mobilya´dan doğaya 1183 fidan...
Alfemo Mobilya, Ege Orman Vakfı ile işbirliği yaparak Bornova Naldöken ağaçlandırma sahasında 1183 fidanlık koru oluşturdu.
ERSA DESIGN TURKEY 2018´DE BİR ÜSTÜN TASARIM ÖDÜLÜ VE İKİ İYİ TASARIM ÖDÜLÜYLE MOBİLYA SEKTÖRÜNDEN EN ÇOK ÖDÜLE LAYIK GÖRÜLEN MARKA OLDU
ERSA DESIGN TURKEY 2018´DE BİR ÜSTÜN TASARIM ÖDÜLÜ VE İKİ İYİ TASARIM ÖDÜLÜYLE MOBİLYA SEKTÖRÜNDEN EN ÇOK ÖDÜLE LAYIK GÖRÜLEN MARKA OLDU
Türkiye ve dünyadan çok sayıda değerli tasarımcıyla iş birliğinde çalışma ve yaşam alanları için yüksek kalitede ve özgün tasarımlar sunan Ersa, tasarım alanında katma değer ve rekabetçi üstünlük kazandıran ürünlerin ödüllendirildiği Design Turkey Endüstriyel Tasarım Yarışması´nda,Ersa R&D + Design Team imzalı Yoka masa ile Üstün Tasarım, Gavina masa ile İyi Tasarım ve Burak Koçak imzalı Easy kanepe ile İyi Tasarım ödüllerine layık görüldü.
Suriyelilerin İçme ve Kullanma Suyu DSİ´den
Suriyelilerin İçme ve Kullanma Suyu DSİ´den
DSİ Türkiye´nin sınırları içerisinde yaptığı projelerin yanı sıra Balkanlardan Afrika´ya ve Ortadoğu´ya kadar mazlumların gözyaşlarını silmeye ve onlara umut olmaya devam etmektedir.
İNŞAAT MAĞDURLARI TBMM´YE ÇIKARMA YAPTI
İNŞAAT MAĞDURLARI TBMM´YE ÇIKARMA YAPTI
İstanbul genelinde çoğu müteahhit-belediye işbirliği ile hakları gasp edilen yurttaşlar, seslerini duyurabilmek ve mağduriyetlerine çözüm bulabilmek için TBMM´ye çıkarma yaptı. Türkiye genelinde sayıları yüzbinleri bulan mağdurlar ve temsilcileri, CHP İstanbul Milletvekilleri Özgür Karabat, Emine Gülizar Emecan, Gürsel Tekin, Turan Aydoğan ve İzmir Milletvekili Özcan Purçu´nun da aralarında bulunduğu bir grup Milletvekilini ziyaret ederek şikâyetlerini aktardılar. TBMM´de konu ile ilgili bir basın toplantısı düzenleyen Karabat, konuyu yakından takip ettiklerini belirterek, vatandaşın alın terine göz diken bu çetelerin peşini bırakmayacaklarını söyledi.
NATO PARLAMENTER ASAMBLESİ´NDE ÇONKAR VE BAK´A YENİ GÖREVLER...
NATO PARLAMENTER ASAMBLESİ´NDE ÇONKAR VE BAK´A YENİ GÖREVLER...
Kanada´nın Halifax şehrinde 16-19 Kasım´da gerçekleştirilen NATO PA Yıllık Genel Kurulu´ndaki seçimde, NATO Parlamenter Asamblesi Türk Grubu Başkanvekili ve AK Parti İstanbul Milletvekili Ahmet Berat Çonkar NATO PA Siyasi Komisyon NATO Ortaklıkları Komisyonu Başkan Yardımcılığına; Türk Delegasyonu Başkanı Osman Aşkın Bak da NATO PA başkan yardımcılığına seçildi.
MÜSLÜM Ekibi Çocuklar Geleceğimizdir Derneği İçin İzmirdeydi.
MÜSLÜM Ekibi Çocuklar Geleceğimizdir Derneği İçin İzmirdeydi.
Efsanevi sanatçı Müslüm Gürses´in hayatını konu alan “Müslüm”, Çocuklar Geleceğimizdir Derneği yararına düzenlenen özel gösterimle İzmir´de izleyicilerle buluştu. Filmin başrol oyuncusu Timuçin Esen´in yanı sıra Şahin Kendirci, Turgut Tunçalp ve Yapımcı Mustafa Uslu´nun katıldığı söyleşi ve ardından gösterimle devam eden etkinliğin geliri Çocuklar Geleceğimizdir Derneği´ne bağışlandı.
RODOS VE İSTANKÖY TÜRKLÜĞÜ ULUSLARARASI SEMPOZYUMU YAPILIYOR
RODOS VE İSTANKÖY TÜRKLÜĞÜ ULUSLARARASI SEMPOZYUMU YAPILIYOR
Rodos, İstanköy ve Onikiadalar Türk Kültür ve Dayanışma Derneği´nin düzenlediği ‘Uluslararası Rodos İstanköy Türkleri Sempozyumu´ 22 - 23 Kasım tarihlerinde Fuar Kültürpark´ta gerçekleştirilecek..
ULUSLARARASI RODOS İSTANKÖY TÜRKLÜĞÜ SEMPOZYUMU İZMİR´DE YAPILACAK
ULUSLARARASI RODOS İSTANKÖY TÜRKLÜĞÜ SEMPOZYUMU İZMİR´DE YAPILACAK
Rodos,İstanköy ve Onikiadalar Türk Kültür ve Dayanışma Derneği´nin düzenlediği ‘Uluslararası Rodos İstanköy Türkleri Sempozyumu´ 22 - 23 Kasım tarihlerinde Fuar Kültürpark´ta gerçekleşecek olan bu sempozyuma Türkiye´den, Avrupa´dan ve Yunanistan´dan konunun uzmanları konuşmacı olarak katılacak.
Makedonyalılar Kuşadası´nda Buliştu
Makedonyalılar Kuşadası´nda Buliştu
İzmir Gültepe Makedonya Göçmenleri Derneği´nin düzenlediği 15.Birlik ve Dayanışma yemeği Kuşadası´nda gerçekleşti. İzmir ve Ege Bölgesi´ nde yaşayan Balkan Göçmenleri,Balkan Dernek Başkanları yanında Makedonya Rosoman Belediyesi Meclis Üyeleride geceye katıldılar.
Gediz´e 3´ü bir yerde
Gediz´e 3´ü bir yerde
DSİ 2. Bölge Müdürü Ali Fuat Eker Gediz havzasındaki 3 projeyi ziyaret etti. Kula Saraçlar Göleti ile Emre ve Yunusemre Beydeğirmeni barajlarını inceleyen Eker 3 projenin tamamlanmasıyla üreticilerin cebine her yıl ortalama 5 milyon lira daha fazla gireceğini söyledi.
GENÇLİK ATA´SININ HUZURUNDA...
GENÇLİK ATA´SININ HUZURUNDA...
UluslararasıRotary 2440. Bölge Federasyonu bu yıl 16.sını düzenlediği Atatürk´ü Anma etkinlikleri kapsamında300 çocuğu Anıtkabir ziyareti için Ankara´ya götürdü.
Uysal Ailesi, ata toprağını unutmuyor
Uysal Ailesi, ata toprağını unutmuyor
Bağlantı elemanları sektöründe Türkiye´nin lideri Norm Holding, başta otomotiv sektörü olmak üzere dev markaların tedarikçisi olarak ülkesi için katma değer yaratmaya devam ediyor.
Saadet Gençliği, Yemen´deki insanlık dramına sessiz kalmadı
Saadet Gençliği, Yemen´deki insanlık dramına sessiz kalmadı
Müslüman yöneticiler boyunlarındaki pranganın ağırlığından başlarını kaldıramıyor
Ramada Kemalpaşa “Nif Buluşması” gerçekleşti
Ramada Kemalpaşa “Nif Buluşması” gerçekleşti
Ramada Hotel & Suites by Wyndham Kemalpaşa İzmir, bölgede çalıştığı iş ortaklarıyla “Nif´te Buluşalım” etkinliğinde bir araya geldi. Kemalpaşa´da bölge çalışanlarına yönelik gerçekleştirilen ilk etkinlik olması sebebiyle oldukça ilgi gören buluşmada davetliler bolca eğlendi, daha da yakınlaştı.
Peugeot, Legend Lifestyle koleksiyonunu genişletiyor
Peugeot, Legend Lifestyle koleksiyonunu genişletiyor
Peugeot, hayranları için tasarladığı yeni Legend kıyafet ve aksesuarları tanıtıyor. Yeni koleksiyonun retro tasarımları Peugeot Design Lab tasarımcıları tarafından yaratıldı. Koleksiyon ürünleri Legend Lifestyle ve Legend 504 koleksiyonlarının çizgilerine dayanıyor ve Peugeot online mağazasında satışa sunuluyor.
Halkın Kurtuluş Partisi haksız kazanç elde eden Eski AKP Milletvekili hakkında suç duyurusunda bulundu!
Halkın Kurtuluş Partisi haksız kazanç elde eden Eski AKP Milletvekili hakkında suç duyurusunda bulundu!
Basında yer alan bir kısım haberlere göre ; Eski AKP Milletvekili Uğur Işılak´ın, 2012 yılında, AKP´li Konya Meram Belediyesi tarafından düzenlenen 30 günlük Ramazan programı sunduğu ve "Meram´a Geldim" adlı program için 1 milyon 200 bin TL para aldığı ortaya çıkmıştır.
Muhalefet Partilerinden Ortak Açıklama:
Muhalefet Partilerinden Ortak Açıklama:
CHP Güngören İlçe Örgütü, 10 yıl sonra ilk defa denetlenen Güngören Belediyesi´nin Sayıştay raporlarına yansıyan usulsüzlüklerini açıkladı. Belediye önünde yapılan ve CHP Güngören İlçe Başkanı Temel Akkoç´un çağrısını yaptığı basın açıklamasına, İstanbul Milletvekilleri Özgür Karabat ve Turan aydoğan, İYİ Parti İstanbul İl Başkan Yardımcısı Aydın Egemen, İYİ Parti Güngören İlçe Başkanı Ayhan Kurt, Demokrat Parti Güngören İlçe Başkanı Mehmet Turan, Saadet Partisi Güngören İlçe Başkanı Adnan Hacıabdullahoğlu ve diğer partilerden temsilciler katıldı.
Çevre ve Şehircilik Bakanı Kurum, Ege Üniversitesini ziyaret etti
Çevre ve Şehircilik Bakanı Kurum, Ege Üniversitesini ziyaret etti
Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Ege Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet Budak´ı makamında ziyaret etti. İzmir Valisi Erol Ayyıldız, Ak Parti İzmir Milletvekili Necip Nasır ve Ak Parti İzmir İl Başkanı Aydın Şengül´ün de katıldığı ziyarette,
Özgörkey Otomotiv´den Onaylı Bmw, Mini, Land Rover ve Jaguar
Özgörkey Otomotiv´den Onaylı Bmw, Mini, Land Rover ve Jaguar
Otomobil piyasasının en güvenilir adreslerinden birisi olan Borusan Otomotiv Yetkili Satıcısı ve Servisi Özgörkey Otomotiv, BMW, MINI, Land Rover ve Jaguar markalarında ikinci elde güvence veriyor. Bunun yanısıra kullanılmış oto da cazip kampanya koşullarıyla da dikkat çekiyor. Özgörkey Otomotiv den Kasım ayı boyunca Bmw Premium Selection onaylı kullanılmış otomobil almak isteyenler, kredili alımlarında 0 faiz imkanından faydalanacak.
17. MÜSİAD EXPO İş Dünyasını İstanbul´da Buluşturacak
17. MÜSİAD EXPO İş Dünyasını İstanbul´da Buluşturacak
Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) İzmir Başkanı Ümit Ülkü, 21-24 Kasım 2018 tarihleri arasında İstanbul´da düzenlenecek olan 17. MÜSİAD EXPO Uluslararası Fuarı hakkında açıklamalarda bulundu. İş dünyasının kalbinin atacağı fuarın bu yıl 17´ncı kez İstanbul´da gerçekleştirileceğini söyleyen Ülkü: “21 Kasım Çarşamba günü Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan tarafından açılacak olan MÜSİAD EXPO ile eş zamanlı olarak yüksek teknoloji fuarı High Tech Port MÜSİAD ve Uluslararası İş Forumu (IBF) da gerçekleştirilecek” dedi.
“Etik” Konuşuldu
“Etik” Konuşuldu
ANKARA, 13 Kasım 2018- Tarım ve Gıda Etiği Derneği (TARGET) tarafından Türkiye Gıda Sanayii İşverenleri Sendikası (TÜGİS) ve Gıda Güvenliği Derneği´nin (GGD) işbirliği ile 8 Kasım 2018 günü düzenlenen TARGET 2018 Güz Semineri İstanbul Sanayi Odası Odakule Meclis Salonunda gerçekleştirildi.
Carrera Mistral´de Aquathon Etkinliği
Carrera Mistral´de Aquathon Etkinliği
Dünya suda hareket günü adı altında bu yıl 6´ncı kez düzenlenen “Worldwide Aquathon Day” etkinliğine Carrera Mistral de katıldı. Carrera Mistral havuzunda aquazumba yaparak küresel etkinliğe katılan Carrera Mistral üyeleri hem spor yaptılar hem de eğlenceli vakit geçirdiler.
İzmir Hava Durumu
Bugün
Fırtına
15°
10°
Pazartesi
Fırtına
12°
Salı
Fırtına
10°
Çarşamba
Fırtına
10°
DOLAR
5.3257
EURO
6.0572
-Günümüzde evlenenlerin yüzde ellisi boşanmaktadır. (Bak bunu duyduğum iyi oldu ben zaten evlenmiyecem böylece kamçılamış oldum bu sözlerle) -Rodin’in ünlü ‘düşününen adam’ heykeli aslında İtalyan şair dante’nin portresidir. -Uranüs çıplak gözle görülen

İlginç Bilgiler 4
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Eğer ilerlemek isterseni her yere atılma. Merhem ve mum gibi ol. Diken gibi olma…

Hacı Bektaşı Veli
İzmir için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:37 08:19 13:23 15:51 18:10 19:39
Çorbanızı kısık ateşte pişirerek lezzetini artırabilirsiniz. Pişirme esnasında çorbanıza ekleyeceğiniz su mutlaka sıcak olsun. Çorbalarınızda tuzu fazla kaçırırsanız bir patatesin kabuklarını soyun ve dörde bölerek çorbanın içine atın. Patatesler yumuşa

Çorba Tarifleri İle İlgili Püf Noktaları