Germiyan´daki taş ocağı için 6. kez yargıya gidiliyor
Çeşme Kent Konseyi tarafından Germiyan Mahallesi´nde düzenlenen toplantıda, baraj havzası yakınındaki taş ocağı için bir kez daha yargıya gidilmesi için hazırlık yapılırken, Çeşme´nin çevre sorunları da masaya yatırıldı.
Tarih: 30.6.2019 23:18:03

Çeşme Kent Konseyi tarafından Germiyan Mahallesi´nde düzenlenen toplantıda, baraj havzası yakınındaki taş ocağı için bir kez daha yargıya gidilmesi için hazırlık yapılırken, Çeşme´nin çevre sorunları da masaya yatırıldı.
 
Germiyanlıların yıllardır devam eden taş ocağı mücadelesi, baraj havzası ve zeytinliklerin yakınındaki, hakkında 5 kez iptal kararı verilen taş ocağına 6. kez ÇED olumlu kararı verilmesi üzerine, Çeşme Kent Konseyi tarafından Germiyan Mahallesi´nde sorunu görüşmek ve bilgilendirmek üzere bir toplantı düzenlendi.
 
Germiyan Köy Kahvesi´nde düzenlenen toplantıya, Çeşme Belediye Başkanı Ekrem Oran, Çeşme Kent Konseyi Başkanı Ömer Önal ve Yürütme Kurulu Üyeleri, Çeşme Belediye Meclisi ve Encümen Üyesi Özay Dinç, Çevreci Avukat Şehrazat Mercan, Urla Kent Konseyi Çevre Meclisi Başkanı ve Ege Güney Marmara Çevre Meclisi Yürütme Kurulu Üyesi Ali Yanar, İzmir Yaşam Alanları Oluşumu temsilcisi Zait Yanar, Gücücek Koyu Doğal Yaşamı Güzelleştirme ve Koruma Derneği Başkan Yardımcısı Avukat Seher Gacar, Germiyan Mahallesi Muhtarı Işık Kaya ve çok sayıda çevre gönüllüsü katıldı. 
 
Toplantının açılışında bir konuşma yapan Çeşme Kent Konseyi Başkanı Ömer Önal, "Germiyandaki taş ocakları sorunu için, Çeşme Kent Konseyi çatısı altında, yarımada ve Çeşme´deki çevre gönüllüleriyle bir aradayız. Bundan sonraki toplantılarımıza daha yoğun katılım sağlayarak, çevre duyarlılığını ve Çeşme´nin yaşadığı çevre sorunlarını bütün Türkiye´ye anlatmamız gerekiyor. Bugün yapacağımız toplantı, bilgilendirme toplantısıdır. Hepinize katılımınız için çok teşekkür ederim" dedi. 
 
Germiyanlılar´ın Avukatı Şehrazat Mercan gelinen süreci anlattı
 
Açılış konuşmasının ardından, Germiyanlıların taş ocağı mücadelesine hukuksal destek veren Çevreci Avukat Şehrazat Mercan, taş ocağı sorununda gelinen nokta hakkında bir bilgilendirme yaptı. Germiyan Mahallesi´nin etrafının taş ocakları ile sarıldığını vurgulayan Mercan, "Kutlu Aktaş Barajı´nın yakınındaki taş ocağı ile ilgili süreç, 2012 yılında başlamıştı. Bu süreçte, açtığımız davalar sonucunda, biri asfalt tesisi olmak üzere 5 kez ÇED iptal kararı aldırdık. Tarım ve Orman Bakanlığı da bizim yanımızda davaya müdahil oldu. Çünkü mera alanı işgal ediliyordu ve özellikle de zeytin ağaçlarına zarar vereceği gerekçesiyle, duruşmaya avukat da göndererek bizimle beraber hareket ettiler ve iptal kararı çıktı. Her ÇED davasında raporun sayfa sayısı artarak, 700 sayfalık rapora ulaşıldı. Raporu inceledim, taş ocağının zeytinliklere uzaklığı 700 metre ve daha önceki mahkeme kararında da bu tespit edilmişti, 700 metreye kadar yolu asfaltlayacaklarını, toz kalkmasını önleyeceklerini yazmışlar. Sadece bir Ziraat Mühendisi ile rapor düzenletmişler, o raporu İl Tarım Kurulu´ndan geçirmişler, Vali imzalayarak Bakanlık´a göndermiş" diye anlattı. 
 
"Temmuz ayının 14´üne kadar davamızı açmamız gerekiyor"
 
Danıştay´ın verdiği kararda, taş ocakları zeytinliklere yakınsa ve zarar veriyorsa, az  ya da çok toz gitmesinin tartışılamayacağını belirttiğini vurgulayan Avukat Şehrazat Mercan, "Danıştay, ´buralara ÇED olumlu kararı vermeyin´ diyor. Germiyanlılarla birlikte Ankara´ya giderek, ilgili yerlere bunları anlatmıştık. Bütün bunlara rağmen, tek bir Ziraat Mühendisi´nin hazırladığı bir raporla, çok daha büyük bir faaliyet alanı kapsamı içinde ÇED olumlu kararı aldılar. Bizim, Temmuz ayının 14´üne kadar davamızı açmamız gerekiyor. Ama bu davalar nereye kadar açılacak? 5 kez iptal ettirmiştik. Sonuç odaklı çalışmamız gerekiyor. Bugün burada bir karar almamız gerekiyor. Daha önce açtığımız davalarda vekalet verenlerin çoğalmasını istiyoruz. Bu defa Çeşme Belediyesi´nin ayrı bir dava ile değil, bizimle, yani vatandaşla beraber hareket etmesini istiyoruz. Ayrıca, sesimizi daha fazla duyuracak toplantılar yapmalıyız. Çok daha etkili bir çalışma yapmamız gerekir" diye konuştu.
 
"Çeşme´nin birçok sorunu var"
 
Çeşme Belediye Başkanı Ekrem Oran da yaptığı konuşmada, bugüne kadar sadece taş ocakları için değil, RES´ler, balık çiftlikleri ve Ovacık Jeotermal ile ilgili çevre mücadelelerine destek verdiğini vurgulayarak, "Çeşme´nin çevre sorunları sadece bunlar değil. Çeşme´nin karşısında, çok katlı betonlaşma problemi de var. Ayrıca kirletilen sularımız, alt yapı eksikliği, kıyılarımızın, sokaklarımızın işgali ve ses kirliliği gibi birçok sorunumuz var" diye belirtti. 
 
"2 Çevre Mühendisimiz önümüzdeki hafta işe başlayacak"
 
Çeşme´de sezonu uzatacaklarının altını çizen Başkan Oran, "Biz Çeşme´de, herkese daha çok iş, daha çok aş vermek istiyoruz. Bu da sezonu uzatarak olacak. Bir taraftan ticaretin dengesini korurken, diğer taraftan da Çeşmemiz´i korumak zorundayız. Bu bilinçle hareket edeceğiz. Çeşme´de yıllarca önceden olması gereken, ama bu zamana kadar hiç kimsenin cesaret edip de yapamadığı bir şeyi yaptık; Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğü´nü kurduk. Önümüzdeki hafta 2 Çevre Mühendisi´ni işe alıyoruz. Bununla beraber yönetmeliğimiz ortaya çıkıyor. Bu müdürlüğümüzle, Çeşme´nin çevre sorunlarıyla daha etkin mücadele edeceğiz. Biz kanundan gelen gücümüzü biliyoruz. Bir şey daha biliyoruz; halka rağmen hiçbir şey yapılamaz" diye açıkladı. 
 
"Çeşme´nin tüm çevre sorunlarında birlikte olabilmeliyiz"
 
Belediye´nin kanunlarla sınırlı olduğunu belirten Başkan Oran, "Kanunlar çerçevesinde, kanunun bana verdiği yetkiye dayanarak her şeyi yapacağım. O çizgi çerçevesinde ben buradayım. Ama onun dışında tüm desteğimi de size vereceğim. Sadece Germiyan taş ocakları sorununda değil, Çeşme´nin tüm çevre sorunlarında birlikte olabilmeliyiz. Çeşme Kent Konseyi´nin Çevre Meclisi ve Çeşme Belediyesi´nin kuruluş aşaması süren Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğü, çok etkili, önder pozisyonda olması gerekir" diye vurguladı. 
 
"Ücretsiz kara kılçık buğday dağıtacağız"
 
Çeşme´de tarım ve hayvancılığı da canlandıracaklarını ifade eden Oran, "Belediye´nin, sadece Germiyan´da yüzlerce zeytin ağacı ve köyden belediyeye geçen mallar var. Germiyan´ın mallarından elde edilen gelirin, Germiyan´da harcanacağının taahhüdünü buradan veriyorum. Ama herkesten de hak edilen kirayı alacağım. Belediye´nin mallarında hiç kimse bedava oturmayacak. Bununla ilgili çalışmalarımızı da başlattık. Çeşme´de tarım ve hayvancılığı yeniden ayağa kaldıracağız. Dünyanın yeniden keşfettiği tarım ve hayvancılığı, imkanlarımız varken korumamız gerekir. Taş ocaklarının karşısında, tarım ve hayvancılık ile güçlenerek ayağa kalkmamız gerekir. Temmuz ayı meclisimizde, çiftçilerimize kara kılçık buğday dağıtmak için karar alacağız. Kara kılçık buğdayı satın alacağız ve çiftçilerimize ücretsiz dağıtacağız. Sadece bir şartımız var; ne kadar buğday verdiysek, bir sonraki yıl o kadar buğdayı geri isteyeceğiz" diye açıkladı. 
 
"Kıyılar, kiraya verilmiş olsa dahi kapatılamaz"
 
Gücücek Koyu Doğal Yaşamı Güzelleştirme ve Koruma Derneği Başkan Yardımcısı Avukat Seher Gacar da bir konuşma yaparak, "Mikro düzeydeki örgütlenme ve onun çatısındaki Çeşme Kent Konseyi ile Çeşme´nin çevre sorunlarının çözüleceğine inanıyorum. Bu mikro örgütlenmede muhtarlara çok büyük görev düşüyor. Muhtarlarımız bu konuda destek verebilse, bilinçli olsa, sorunların çözümü çok daha kolay olur. Kıyılar ile ilgili soruna gelince, kıyılar Anayasa gereği herkesin kullanımına açıktır. Kapatılamaz. Kiraya verilmiş olsa dahi, kapatılamaz. Ama maalesef Çeşme´deki Beach Clublar´a ücret ödemeden giremiyorsunuz, sahili kullanamıyorsunuz. Ruhsat ile ilgili kanuna atıfta bulunarak diyorum ki; çevreye zarar veren ya da yasa dışı faaliyet yürüten işletmelerin ruhsatları iptal edilebilir" diye konuştu. 
 
"Belediyenin de bizimle beraber taraf olmasını istiyoruz"
 
Germiyanlı çevreci ve sosyolog Engin Önen de yaptığı konuşmada, Germiyan´ın taş ocağı mücadelesinin 12 yıl önce başladığını vurgulayarak, "İzmir´in Konak meydanında sesimizi duyurmaya çalıştık, Vali ile görüştük. Köyde teneke çalarak protesto ettik. Yüzümüze beyaz maskeler takarak eylem yaptık. Beyaz maskelerimiz, başka çevrecilere de örnek oldu. Yani Germiyan, sivil duyarlılığını her zaman gösterdi. Ama biz, belediyenin de bizimle beraber taraf olmasını istiyoruz. Kurumlar yanımızda olursa, güçlü oluruz" diye kaydetti. 
 
"Tüm yarımadayı kapsayan çevre hareketinin temeli atılmalı"
 
Uzun yıllardır Çeşme´de yaşayan çevre gönüllüsü, Türkiye-Avrupa Eğitim ve Bilimsel Araştırma Vakfı (TAVAK) Yönetim Kurulu ve Mütevelli Heyeti Üyesi Dr. Ahmet Güler de bir konuşma yaparak, çevre mücadelesinde yerel yönetimin önemine dikkat çekerek, "Yerel yönetim, çevreciler ve Çeşme´de yaşayan insanların bir temelde buluşması ve cesur bir hareketle öne çıkması gerekir. Tüm yarımadayı kapsayan çevre hareketinin temeli, Çeşme Kent Konseyi öncülüğünde atılmalı, bir fon oluşturulmalı ve arkamızda belediye de olursa mücadelemizde çok daha güçlü oluruz. Çeşme´deki yeni yönetim pozitif kullanılırsa, yarımadanın kaderini değiştirecek eylemler birlikte yapılabilir" diye konuştu. 
 
"Taş ocağı sorunu, tüm Çeşme´yi ilgilendiriyor"
 
Germiyan´da, 12 yıl önce taş ocağı mücadelesini başlatan Germiyan eski Muhtarı Şadan Kaya da bir konuşma yaparak, "Bu taş ocağı sorunu, sadece Germiyan´ın değil, tüm Çeşme´nin sorunu. Taş ocağı, Çeşme´nin suyunu sağlayan barajın korunma sahası içinde yer alıyor. Suyu kullanan tüm Çeşme. Biz, ÇED kararına imza atan kişileri de mahkemeye vermeliyiz" diye kaydetti. 
 
"Doğaya, telafisi mümkün olmayan zarar veriyorlar"
 
Çeşmeli çevrecilere destek için gelen Urla Kent Konseyi Çevre Meclisi Başkanı ve Ege Güney Marmara Çevre Meclisi Yürütme Kurulu Üyesi Ali Yanar da bir konuşma yaparak, "Sorun, sistem sorunu. Sermaye, ciddi olarak yaşam alanlarımıza saldırıyor. Biz, karşısında zayıf kalıyoruz. Örgütlü mücadele etmemiz gerekiyor. İki tane liman projesi, eski İzmir yolunun bölünmüş yola çevrilmesi projesi, yatırımcıları, taş ocaklarının kapasitesini arttırmaya ve yeni taş ocakları açmaya yöneltiyor. Urla´da ve Çeşme´de taş ocakları sayısı ciddi olarak artmış durumda. Doğaya, telafisi mümkün olmayan zarar veriyorlar. Taş ocakları sayısının sınırlandırılması gerekir"diye konuştu. 
 
 
 

DSCN2396.JPG

Ekrem Oran.JPG

Sehrazat Mercan.JPG

Omer Onal.JPG

Seher Gacar.JPG

Engin Onen.JPG

 
 
YanıtlaTümünü yanıtlaYönlendir
 
 
 
   
 
 
 
 Kaynak:

Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
EGE ÜNİVERSİTESİ MEZUNLARI BULUŞUYOR
EGE ÜNİVERSİTESİ MEZUNLARI BULUŞUYOR
Ege Üniversitesi´nin ulusal ve uluslararası arenada hak ettiği yere gelmesi için birçok yeni projeyi hayata geçiren Ege Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet Budak, şimdi de gönül bağını kuvvetlendirmek için mezunlarını Ege´ye davet ediyor. Egeli mezunların üniversite ile bağlantısının devam etmesi ve mezunların bilgi birikimi paylaşması için mezun kart uygulamasını başlatan Prof. Dr. Budak´ın davetiyle “Ege Mezunları” buluşuyor. 20 Ekim 2019 tarihinde gerçekleşecek olan buluşma etkinliği Ege Üniversitesi 55 Ege Kampüs Tören Şölen Alanı´nda yapılacak.
FOÇA DA AMATÖR SPOR HAFTASI ETKİNLİKLERİ
FOÇA DA AMATÖR SPOR HAFTASI ETKİNLİKLERİ
Foça´ da Amatör Spor Haftası dolayısıyla sportif etkinlikler düzenlendi.
ALMAN BİRLİĞİ GÜNÜ İLE ALMAN MİLLİ GÜNÜ İZMİR´DE BİRLİKTE KUTLANDI
ALMAN BİRLİĞİ GÜNÜ İLE ALMAN MİLLİ GÜNÜ İZMİR´DE BİRLİKTE KUTLANDI
Federal Almanya Cumhuriyeti (Batı Almanya) ile Demokratik Almanya Cumhuriyeti´nin (Doğu Almanya) soğuk savaş döneminin sona ermesinden sonra birleşmesinin 29. yılı İzmir´de verilen bir davet ile de kutlandı..
Kadınları aşağılayan müdüre kadın Başkan´dan suç duyurusu:
Kadınları aşağılayan müdüre kadın Başkan´dan suç duyurusu:
Bu yobaz kafaları Karaburun´da görmek istemiyoruz!
İZİKAD Çalıştayı´nda Neptün Soyer kooperatifçiliği anlattı  Soyer: “Toprak Ana etkinlikleri ile İzmir ürünlerini tanıtacağız”
İZİKAD Çalıştayı´nda Neptün Soyer kooperatifçiliği anlattı Soyer: “Toprak Ana etkinlikleri ile İzmir ürünlerini tanıtacağız”
İzmir İş Kadınları Derneği (İZİKAD) öncülüğünde düzenlenen İş Yaşamında Kadın Statüsünün Güçlendirilmesi Projesi “Sosyal İçerme ve Çeşitlilik” Çalıştayı´nda ikinci gün konuğu İzmir Köy-Koop Başkanı Neptün Soyer oldu. Soyer, Terra Madre(Toprak Ana Etkinliği) etkinliği düzenleyerek İzmir´in tarımsal ürünlerini dünyaya tanıtma fırsatı yaratacaklarını söyledi.
KARŞIYAKA YAYA GEÇİDİ NÖBETİNDE…
KARŞIYAKA YAYA GEÇİDİ NÖBETİNDE…
Türkiye´de aynı anda “Yaya Güvenliğinin Nöbetçisiyiz” sloganıyla yaya güvenliğini sağlamak için Karşıyaka´daki yönetici ve öğrenciler yaya geçidi nöbeti tutu.
RADYO TRAFİK İZMİR 1 YAŞINDA…
RADYO TRAFİK İZMİR 1 YAŞINDA…
Radyo Trafik İzmir, Saran Holding´in 4. trafik radyosu olarak İzmirlilere zaman kazandırma maratonunda 365 günü geride bıraktı.
ONBİN FİDAN BAĞIŞLANDI
ONBİN FİDAN BAĞIŞLANDI
Geçtiğimiz Ağustos ayında İzmir´in 5 farklı bölgesinde çıkan orman yangını sonucu 5 bin hektara yakın alan yanmış, kent tarihinin en büyük yangınlarından biri sonrası Ege Orman Vakfı “HEDEF 1 MİLYON FİDAN” adıyla bir bağış kampanyası başlatmıştı. Kamuoyunda büyük destek gören kampanyaya Kütaş Grup bünyesinde bulunan firmaların yöneticileri, çalışanları ile iş ortakları ve paydaşları da 10 bin fidan bağışladı.
İZMİR TİCARET BORSASI ÇALIŞANLARI 6. GELENEKSEL AİLE GÜNÜ´NDE BİR ARADA
İZMİR TİCARET BORSASI ÇALIŞANLARI 6. GELENEKSEL AİLE GÜNÜ´NDE BİR ARADA
Çalışanlarının motivasyonlarını en üst düzeyde tutmak, kurum içi iletişimi sağlayarak takım olma ve aidiyet duygusunu artırmak amacıyla çeşitli etkinliklere imza atan İzmir Ticaret Borsası, çalışanları ve aileleri için her yıl düzenlediği Geleneksel Aile Günü organizasyonunun altıncısını gerçekleştirdi. 28 Eylül 2019 Cumartesi günü Çeşme´de gerçekleştirilen ve Borsa yöneticileri ile çalışanlarının aileleriyle birlikte katıldıkları etkinlikte tüm gün süren eğlenceli aktiviteler ve aile olimpiyatları düzenlendi.
İzmirliler Boyoza doydu.
İzmirliler Boyoza doydu.
Tekbaş Un Boyoz Sokakta 10 Bin adet boyoz dağıtıldı.
Daha Temiz Yaşam Alanları İçin Sercair Şimdi İzmir´de!
Daha Temiz Yaşam Alanları İçin Sercair Şimdi İzmir´de!
Kapalı alanlarda daha sağlıklı bir yaşam alanı yaratmak ve yaşam kalitesini arttırmak amacıyla geliştirilen temiz hava teknoloji markası Sercair´in ilk mağazası İzmir Göztepe´de açıldı.
Yeni Ekonomi Programı EGİAD Değerlendirme
Yeni Ekonomi Programı EGİAD Değerlendirme
Piyasaların merakla beklediği Orta Vadeli Programının (OVP) adının değişerek, Yeni Ekonomi Programı (YEP) oluşunu anlamlı buluyoruz; bu tür değişiklikler genelde ilgili oldukları alandaki bakış açılarındaki değişikliklerin de yansımasıdır.
Alaçatı BigFish´de ilk günün galibi Shamu
Alaçatı BigFish´de ilk günün galibi Shamu
Balık turnuvası Alaçatı BigFish´te yarışın ilk günü üç balık yakalandı. İkisi ‘yakala-bırak´ kategorisinde denize geri salınırken, sadece Shamu teknesi ekibinin yakaladığı 98 kilo 500 gr. gelen orkinos karaya getirilen balık oldu.
FOÇA´DA İKİNCİ ‘HARRİER´ VAKASI!
FOÇA´DA İKİNCİ ‘HARRİER´ VAKASI!
Foça Gencelli Körfezi açıklarında rastlanan ve dün sahile vuran kirliliğin temizliğine başlandı. Sahildeki atık özel bir firmanın tehlikeli atık depolayan vidanjörleri aracılığıyla sürdürülüyor. TBMM Çevre Komisyonu Üyesi ve partisinin komisyon sözcüsü CHP İzmir Milletvekili Murat Bakan, konuyu TBMM gündemine taşıdı
FUNTASTIC AQUARIUM İZMİR  1. YAŞINI KUTLADI!
FUNTASTIC AQUARIUM İZMİR 1. YAŞINI KUTLADI!
Westpark Outlet´te bulunan Ege´nin ilk ve tek akvaryumu Funtastic Aquarium İzmir; akvaryum personeli ve Westpark Outlet´te yer alan mağazaların yöneticileri ile birlikte 1. Yaşını kutladı…
İGC Başkanı Dikmen´i ziyaret eden Alzheimer Derneği Başkanı Karavaş:  Alzheimer farkındalığı ve duyarlılığı arttırılmalı
İGC Başkanı Dikmen´i ziyaret eden Alzheimer Derneği Başkanı Karavaş: Alzheimer farkındalığı ve duyarlılığı arttırılmalı
Dünyada bugün yaklaşık 50 milyon kişiyi etkilediği bilinen Alzheimer hastalığının ileri yaşla birlikte görülmek sıklığının arttığına dikkat çekildi. Türkiye Alzheimer Derneği İzmir Şubesi Başkanı Belgin Karavaş, toplumu etkileyen önemli bir halk sağlığı sorunu olan Alzheimer hastalığına ilişkin farkındalığın ve duyarlılığın arttırılması gerektiğini söyledi.
Uluslararası İfade Özgürlüğü ve Medya Çalıştayı Başlıyor
Uluslararası İfade Özgürlüğü ve Medya Çalıştayı Başlıyor
İzmir Büyükşehir Belediyesi ve İzmir Barosu ev sahipliğinde, Susma Platformu´nun işbirliğiyle İzmir Sanat´ta gerçekleşecek “Uluslararası İfade Özgürlüğü ve Medya Çalıştayı” için geri sayım başladı. Açılış konuşmalarını İzmir Barosu Başkanı Av. Özkan Yücel, İzmir Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Mustafa Özuslu ve İzmir Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Misket Dikmen´in yapacağı çalıştayın odağında son yıllarda dünyada ve Türkiye´de medya alanında yaşanan ifade özgürlüğü ihlalleri yer alıyor.
İzmir´de Emektar Gençler Toplandı
İzmir´de Emektar Gençler Toplandı
Akparti´nin kuruluşundan buyana, il ve İlce teşkilatlarında görev almış arkadaşlar bir araya gelerek . İzmir´de 2001 ruhunu yakalamak amacı ile, GENÇ ERDEMLİLER PLATFORMU´nu kurdular.
Cumhuriyet Halk Partisi´nin kuruluşunun 96., Menemen´in kurtuluşunun 97. yılı kutlandı
Cumhuriyet Halk Partisi´nin kuruluşunun 96., Menemen´in kurtuluşunun 97. yılı kutlandı
Menemen Belediye Başkanı Serdar Aksoy: “Genel Başkanımıza yapılan saldırıyı kınıyorum”
FOÇANIN YENİ EMNİYET MÜDÜRÜ ÖZGÜR ARSLAN GÖREVE BAŞLADI
FOÇANIN YENİ EMNİYET MÜDÜRÜ ÖZGÜR ARSLAN GÖREVE BAŞLADI
İzmir´in Foça İlçesi´nin yeni Emniyet Müdürü Özgür Arslan göreve başladı. Özgür Arslan, görevi Ankara´ya atanan Foça´nın ilk kadın Emniyet Müdürü Gülcan Coşkun´dan devraldı.
İZMİR´DE ‘İTHAL ÇÖP´ YIĞINI İDDİASI TBMM GÜNDEMİNDE!
İZMİR´DE ‘İTHAL ÇÖP´ YIĞINI İDDİASI TBMM GÜNDEMİNDE!
TBMM Çevre Komisyonu Üyesi ve partisinin komisyon sözcüsü CHP İzmir Milletvekili Murat Bakan, İzmir Kemalpaşa´daki çöp yığının detaylarını meclis gündemine taşıdı.
Çandarlı´da bin 300 aile susuzlukla karşı karşıya!
Çandarlı´da bin 300 aile susuzlukla karşı karşıya!
İzmir Dikili Çandarlı Mahallesi´nde 30 yıl önce açılan ve site sakinlerinin su ihtiyacını karşılayan kuyular kapatılıyor. İlk etapta kapatılması kesinleşen 8 kuyunun devre dışı kalmasıyla bin 300 aile susuz kalacak. 30 yıldır bu kuyulardan su ihtiyaçlarını karşılayan site sakinleri, kapatılma kararının ardında Jeotermal ruhsatı alan Zerrin Aslan Enerji isimli firmasının baskısının etkili olduğunu iddia ediyor.
İZTO´dan, Çin ile “İyi Niyet Anlaşması”
İZTO´dan, Çin ile “İyi Niyet Anlaşması”
İzmir Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Özgener ve Şangay Uluslararası Teknoloji Transfer Merkezi Denizaşırı Ülkelerden Sorumlu Direktörü Fang Yue, İzmir´de düzenlenen törenle “İyi Niyet Anlaşması” imzaladı. Anlaşmanın iki taraf için de hayırlı olmasını dileyen Özgener “İşbirliği Anlaşması sayesinde Çin ile ilişkilerimizi bir adım daha öteye taşıyacağız. Daha da önemlisi İzmir Girişimcilik Merkezi (İzQ) ve İzmir İnovasyon Merkezi projelerimizin uluslararası arenaya taşınması aşamasında büyük bir adım atmış olacağız” dedi.
Cinsiyetçi klişelere meydan okuyan belediye
Cinsiyetçi klişelere meydan okuyan belediye
Seferihisar Belediyesi´nde çalışan kadınlar, “erkek mesleği” olarak bilinen birçok işi yaparak ezber bozuyor.
Kemeraltı esnafı Kemeraltı Korusu için kolları sıvadı.
Kemeraltı esnafı Kemeraltı Korusu için kolları sıvadı.
İzmir Büyükşehir belediyesi tarafından başlatılan #izmirkullerindenyenidendoğuyor kampanyası kapsamında Kemeraltı Hayat Platformu 10 bin platform gönüllüsü ve 15 Bin Kemeraltı esnafıyla 25 BİN CAN 25 BİN FİDAN kampanyası için kolları sıvadı.
İzmir Menemen cezaeviyle ilgili vahim iddialar
İzmir Menemen cezaeviyle ilgili vahim iddialar
İzmir Menemen cezaeviyle ilgili vahim iddialar “Salgın hastalık başladı, koğuşlar karantinaya alınıyor” CHP İzmir Milletvekili Atila Sertel o iddiaları Meclis´e taşıdı
30 Ağustos Zafer Bayramı Konak´ta kutlandı.
30 Ağustos Zafer Bayramı Konak´ta kutlandı.
Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk´ün başkomutanlığında, 26 Ağustos 1922 Cumartesi günü başlayan Büyük Taarruz, 30 Ağustos 1922´de Dumlupınar´da ulaşılan zaferle tamamlandı.
Barbaros´ta sıra dışı bir festival
Barbaros´ta sıra dışı bir festival
Barbaros´luların imece bilinciyle bir araya gelerek; kaybolmaya yüz tutan tarımsal, kültürel ve geleneksel değerlerini canlandırma amacıyla, dört yıl önce başlattıkları Oyuk Festivali için hazırlıklar hızlandı.
Kaymakam Sadık Tunç´a STK vedası
Kaymakam Sadık Tunç´a STK vedası
İzmir Konfederasyonu bileşenleri, Kaymakam Tunç´un İzmir´den ayrılmasını büyük kayıp olarak değerlendirdi.
Çağla Kubat Alaçatı´yı Dünyaya   Tanıtacak
Çağla Kubat Alaçatı´yı Dünyaya Tanıtacak
Ünlü oyuncu ve Windsurf Türkiye ve Dünya Şampiyonu Çağla Kubat, 1-6 Eylül tarihleri arasında Vestel ana sponsorluğunda Alaçatı´da gerçekleşecek olan IFCA Slalom Çocuk- Genç-Master Avrupa Windsurf Şampiyonası´na ev sahipliği yapmaya hazırlanıyor.
25 yıl sonra efsane geri dönüyor!
25 yıl sonra efsane geri dönüyor!
Çeşme Festivali 25 yıl sonra geri dönüyor. “Ege´nin İki Yakası” teması ile yeniden hayata geçen Çeşme Festivali Basın Toplantısı Ilıca Otel´de gerçekleştirildi. Yıllar önce Çeşme Festivali´nde rehberlik yaptığı dönemlerdeki kartı ile sahneye çıkan Çeşme Belediye Başkanı M. Ekrem Oran, Lara Fabian´ın adresini verdiği kağıdı ve Georges Moustaki´nin kendisine yazdığı mektubu göstererek, “Bir mavi büyü ile birbirine bağlanmış, ortak kaderleri, zengin kültürleri ile iki güzel milletin Çeşme´deki buluşması olan Çeşme Festivali´ni 25 yıl sonra hayata geçirmek benim için tarif edilemez bir heyecan ve mutluluk” dedi.
İzmirli mobilyacılar Antalya´ya çıkarma yapacak
İzmirli mobilyacılar Antalya´ya çıkarma yapacak
Türkiye ve özellikle Ege Bölgesi mobilya sektörü temsilcileri, 12-16 Şubat 2020 tarihlerinde Antalya Expo Center´de kapılarını açacak olan FurniTRend Akdeniz Mobilya Dekorasyon Fuarı´nda buluşacak
İzmir Barosu´ndan Kanada Başbakanı ve Kanada Barolarına Kaz Dağları Mektubu!
İzmir Barosu´ndan Kanada Başbakanı ve Kanada Barolarına Kaz Dağları Mektubu!
İzmir Barosu, Kaz Dağları´nda Kanadalı madencilik şirketi Alamos tarafından sürdürülen ve kamuoyu tarafından büyük tepki ile karşılanan altıncılık faaliyetine karşı birlikte mücadele etmek için Kanada baroları ve hukuk örgütleri ile başta Kanada Başbakanı Justin Trudeau olmak üzere siyasi parti temsilciliklerine birer mektup gönderdi.
CHP Karabağlar İlçe Başkanı Ali İhsan Yıldız´dan AK Parti İlçe Başkanına cevap
CHP Karabağlar İlçe Başkanı Ali İhsan Yıldız´dan AK Parti İlçe Başkanına cevap
CHP Karabağlar İlçe Başkanı Ali İhsan Yıldız, AKP İlçe Başkanı İrfan Doğruca´nın gerçekleri çarpıttığını ve Karabağlar´dan haberi olmadığını söyledi
Mültecilere Yönelik Ayrımcı ve Nefret Odaklı Söylem ve Politikaları Kınıyoruz
Mültecilere Yönelik Ayrımcı ve Nefret Odaklı Söylem ve Politikaları Kınıyoruz
Dünyada ve yakın coğrafyamızda yaşanan savaş, iç karışıklık, iklim değişikliği ve ağır insan hakları ihlalleri milyonlarca insanı yerinden etmiş, bununla beraber yeni yurt arayışları bu insanları her geçen gün kaçtıkları zulümden daha tehlikeli bir ortamda yaşamaya mecbur bırakmıştır.
Çeşmelilere Yunanistan vize kolaylığı!
Çeşmelilere Yunanistan vize kolaylığı!
Yunanistan İzmir Başkonsolosu Argyro Papoulia Çeşme Belediye Başkanı Ekrem Oran´ı makamında ziyaret etti. Başkan Oran´ın Çeşme´de 75 bin civarında yazlık ev olduğunu ve yazlık ev sahiplerinin yüzde 65´inin İzmirli olduğunu dile getirmesi üzerine Başkonsolos Papoulia, Çeşme´de yazlık ev satın almış olan tapu sahiplerine vize kolaylığı gösterileceğini söyledi.
Memleket Meselesi
Memleket Meselesi
SGK İzmir İl Müdürlüğü Özel Kalem Birimi Koordinesiyle şehit yakını ve gazi ziyaretlerine bu kez Torbalı İlçesinde devam edildi.
ALİAĞA´DAKİ MESLEK ODALARI´NDAN HAMPTON BY HİLTON ALİAĞA OTELİ İLE İNDİRİM ANLAŞMASI
ALİAĞA´DAKİ MESLEK ODALARI´NDAN HAMPTON BY HİLTON ALİAĞA OTELİ İLE İNDİRİM ANLAŞMASI
Aliağa Ticaret Odası, İMEAK Deniz Ticaret Odası Aliağa Şubesi, Aliağa Esnaf ve Sanatkarlar Odası, Aliağa Şoförler ve Otomobilciler Odası ile Hampton By Hilton Aliağa Oteli arasında indirim protokolü imzalandı.
İZMİR BAROSU:Mesele Bina Değil, Eğitim
İZMİR BAROSU:Mesele Bina Değil, Eğitim
Dokuz Eylül Üniversitesi Rektörlüğü, Güzel Sanatlar Fakültesi binasını, Tınaztepe Kampüsünde rektörlük binası olarak planlanan ve yapılan binaya taşıma kararı almıştır.
BUCA METRO HATTI PROJESİ TBBM GÜNDEMİNDE!
BUCA METRO HATTI PROJESİ TBBM GÜNDEMİNDE!
CHP İzmir Milletvekili ve Çevre Komisyonu Sözcüsü Murat Bakan, İzmir Büyükşehir Belediyesi´nin kendi imkanlarıyla yapacağı Buca Metro hattı projesi için Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanlığı tarafından 18 aydır verilmeyen onayı TBBM gündemine taşıdı. İzmir´in para değil onay istediğini belirten CHP´li Bakan, “18 aydır onaylanmayan proje İzmir´e her 1 dolar için yaklaşık 2 TL zarar ettirdi” dedi.
Egeli öğrencilerden TÜBİTAK ödüllerinde önemli başarı
Egeli öğrencilerden TÜBİTAK ödüllerinde önemli başarı
Ege Üniversitesi (EÜ) Mühendislik Fakültesi Biyomühendislik Bölümü öğrencileri sağlık kategorisindeki çalışmalarıyla TÜBİTAK Üniversite Öğrencileri Araştırma Proje Yarışmalarında birincilik ve üçüncülük ödülü aldı. EÜ Rektörü Prof. Dr. Necdet Budak´ı ziyaret eden öğrenciler, çalışmalarıyla ilgili bilgi verip mutluluklarını paylaştı.
Katarlı yatırımcı bekliyoruz”
Katarlı yatırımcı bekliyoruz”
Türkiye Genç İş Adamları Derneği (TÜGİAD) Ege Şubesi, Türkiye´nin Katar ile ilişkilerini değerlendirmek üzere bu alanda araştırma gerçekleştiren GENAR Başkanı İhsan Aktaş´ı konuk etti. Toplantıda konuşan TÜGİAD Ege Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Can Yavaş, İzmir´e daha çok Katar´lı yatırımcı beklediklerini söyledi.
Demokrasi zaferinin üçüncü yıl dönümü EÜ´de dolu dolu kutlanacak
Demokrasi zaferinin üçüncü yıl dönümü EÜ´de dolu dolu kutlanacak
Ege Üniversitesi´nde; Türk milletinin demokrasiye olan inancı ve bağlılığının gelecek nesillere aktarmak amacıyla “15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü Anma Etkinlikleri” gerçekleştirilecek. Demokrasi zaferinin üçüncü yıl dönümü sebebiyle Ege Üniversitesi´nde düzenlenecek olan etkinliklerde şehitler yâd edilecek, gazilere minnet ve şükranlar sunulacak.
EBSO Meclis Başkanı Esen OSBÜK yönetiminde
EBSO Meclis Başkanı Esen OSBÜK yönetiminde
Organize Sanayi Bölgeleri Üst Kuruluşu (OSBÜK)´ün Yönetim Kurulu Üyeliği´ne seçilen Ege Bölgesi Sanayi Odası (EBSO) Meclis Başkanı ve Menemen Plastik İhtisas Organize Sanayi Bölgesi Başkanı Salih Esen, “Son derece demokratik bir ortamda gerçekleştirilen ve 2 liste halinde gidilen seçimlerde üyelerimizin teveccühüyle yönetime geldik. Organize Sanayi Bölgeleri ülke kalkınmasının en önemli unsurlardan biri. Ancak bununla birlikte sorunları da o denli çok. Sorunları ve çözümleri biliyoruz” dedi.
İzmir Fransız Kültür Merkezi´nden yaz programı
İzmir Fransız Kültür Merkezi´nden yaz programı
İzmir Fransız Kültür Merkezi yaz ayları için kurs programını yenileyerek kısa ve yoğun Fransızca kursları ve eğlenceli yaz atölyeleri düzenlemeye başladı.
EÜ Rektörü Prof. Dr. Necdet Budak, Tarım Şurası Yürütme Kurulu´na seçildi
EÜ Rektörü Prof. Dr. Necdet Budak, Tarım Şurası Yürütme Kurulu´na seçildi
Ege Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet Budak, Tarım ve Orman Bakanlığının kısa orta ve uzun dönem stratejilerinin belirlenmesine katkı sağlamak amacıyla yapılacak olan Tarım Şurası Yürütme Kurulu´na seçildi
EUKAM´a  “Onkoloji Araştırma Birincilik Ödülü”
EUKAM´a “Onkoloji Araştırma Birincilik Ödülü”
Ege Üniversitesi(EÜ) Kanserle Savaş Uygulama ve Araştırma Merkezi (EUKAM) 2018 yılında çalıştığı olgu sayısı ile “İzmir Kanser Veri Tabanı”na en yüksek katkıyı sağladı.
SGK İzmir, 301 Madenci Şehitlerini de Unutmadı
SGK İzmir, 301 Madenci Şehitlerini de Unutmadı
İzmir Valiliğine bağlı Sgk İzmir il Müdürü Ekrem Gülcemal´in destekleriyle devam eden şehit aileleri ziyaretleri büyük özveri ve hassasiyetle devam ediyor..Cuma günü yapılan şehit yakını ziyaretlerinde Soma 301 faciasının şehitleri de unutulmadı..
ALOSBİ İTFAİYE TEŞKİLATI İÇİN ÖNEMLİ BİR ADIM ATTI
ALOSBİ İTFAİYE TEŞKİLATI İÇİN ÖNEMLİ BİR ADIM ATTI
Yatırımlarına ve çalışmalarına her gün bir yenisini ekleyen ALOSBİ Yönetim Kurulu Başkanı Haluk Tezcan, Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Deniz Gündüz, Yönetim Kurulu Üyesi Akın Dalan, Fatih Aracı ve Bölge Müdürü Harun Ardıç´ın; İzmir Büyük Şehir Belediye Başkanı Tunç Soyer ile yaptıkları görüşmede Aliağa Organize Sanayi Bölgesi´ndeki ilk itfaiye teşkilatının kurulacağının müjdesi verildi. Görüşmede yapılacak olan birçok yeni proje hakkında konuşuldu. Yeni konutlar ve itfaiye teşkilatı kurulması konularında iş birliği yapılması için mutabakat sağlandı.
YORGANCILAR: İLK HEDEFİMİZ TOPLUMSAL HUZUR VE BİRLİKTELİK OLSUN
YORGANCILAR: İLK HEDEFİMİZ TOPLUMSAL HUZUR VE BİRLİKTELİK OLSUN
Ege Bölgesi Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ender Yorgancılar, Türkiye ekonomisinin bugün içinde bulunduğu durumdan kurtulmasının toplumsal huzur ve birliktelikten geçtiğini belirterek. “ Biz huzur ve birlikteliği sağlayamadığımız müddetçe başarılı olma imkanımız yok. Yatırımcı, huzurlu ve mutlu olmayan bir toplumda yatırım yapmak istemez ” dedi.
EBSO ve ESBAŞ Sürdürülebilir bir Çevre için Elele Verdi
EBSO ve ESBAŞ Sürdürülebilir bir Çevre için Elele Verdi
Ege Bölgesi Sanayi Odası-EBSO ve Ege Serbest Bölge Kurucu ve İşleticisi A.Ş.-ESBAŞ işbirliğinde Sanayi ve Çevre Bilgilendirme Toplantısı düzenledi.
DOLAR
5.7690
EURO
6.4202
-Global ısınma yükselen deniz seviyesi 2050 yılında shangai ve deniz kıyısındaki Çin şehirlerinde büyük sellere neden olacak.bu sellerde 76 milyon kişi evsiz kalacak. -Üzerinde barkodu olan ilk ürün Wringleys marka sakızdır. -Kereviz yerken harcanan ka

İlginç Bilgiler 3
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
İki düşman arasında öyle konuş ki, barıştıklarında utanmayasın.

SADİ
İzmir için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:37 08:19 13:23 15:51 18:10 19:39
Çorbanızı kısık ateşte pişirerek lezzetini artırabilirsiniz. Pişirme esnasında çorbanıza ekleyeceğiniz su mutlaka sıcak olsun. Çorbalarınızda tuzu fazla kaçırırsanız bir patatesin kabuklarını soyun ve dörde bölerek çorbanın içine atın. Patatesler yumuşa

Çorba Tarifleri İle İlgili Püf Noktaları