Fikret Alan toprağa verildi
Geçirdiği kalp rahatsızlığı sonrası hayatını kaybeden İzmir Gazeteciler Cemiyeti (İGC) Disiplin Kurulu Üyesi, TRT İzmir Radyosu emekli spikerlerinden Yusuf Fikret Alan toprağa verildi.
Tarih: 15.3.2019 18:18:24

Geçirdiği kalp rahatsızlığı sonrası hayatını kaybeden İzmir Gazeteciler Cemiyeti (İGC) Disiplin Kurulu Üyesi, TRT İzmir Radyosu emekli spikerlerinden Yusuf Fikret Alan toprağa verildi.

 

Fikret Alan, TRT İzmir Bölge Müdürlüğü´nde ve İzmir Gazeteciler Cemiyeti´nde düzenlenen törenlerin ardından ikindi namazının ardından Bostanlı Beşikçioğlu Camii´nden kaldırıldıktan sonra Doğançay Mezarlığı´nda defnedildi. Törenlere çok sayıda çalışma arkadaşı ve sevenleri katıldı.

 

İzmir Gazeteciler Cemiyeti önünde düzenlenen törende konuşan İGC Başkanı Misket Dikmen Fikret Alan ile 35 yıllık hayat ve meslek ortaklığı yaptıklarını belirterek “Çok eksilmiş, tarihimin bir kısmını kaybetmiş hissediyorum. Onun gibi şiir belleğim güçlü değil, elimde dize yok, dilimde söz yok ama hepimiz için kan bağından ve dostluk kavramından öte bir Fikret var. Hepimizin hayatından sayfalar koparıp gidiyor. Onu çok özleyeceğiz ama hep anacağız. Yüreğimizdeki en güzel en aydınlık odalardan birini ayıracağız ona. Fikret´in gidişi Türkçe´nin de büyük bir kaybı” diye konuştu.

 

İzmir Milletvekili ve İGC Onursal  Başkanı Atilla Sertel de demokrat, devrimci ve yurtsever kişiliğine vurgu yaptığı Fikret Alan´ın insan olarak da yardımsever, dostluk ve kardeşlik duyguları ile örnek bir kişi olduğunu söyledi. Sertel, “Fikret Alanı sadece spiker kişiliği ile anamayız. Şair yanı, Mustafa Kemal Atatürk´e duyduğu sevdasıyla sergilediği ve Türkiye´nin dört yanına ulaştırdığı, on binlere izlettirdiği eseri, hepsi bize yadigar kaldı. Allah vergisi davudi bir ses tonu vardı. İçten ve sıcaktı, radyoda sesi duyulduğunda herkes tanırdı, bilirdi. Ses ustasıydı, söz ustasıydı ve çok iyi bir insandı” diye konuştu.

 

Fikret Alan´ın oğlu Ulaş Alan da “Babam hastalığı döneminde hayata bir kayığa tutunur gibi çok güzel tutunmuştu, ama son günlerde vücut dilinden anlaşılan “yoruldum oğul” der gibiydi. Bu kadar yaşamı seven ve çevresine bunu yansıtan bir insana yakışmayan bir yorgunluktu. Burada bir araya gelen dostlarına babamın maneviyetına gösterdikleri katkı için çok teşekkür ediyorum” dedi.

 

Yusuf Fikret Alan Kimdir?

 

5 Eylül 1951 tarihinde Kayseri´de dünyaya geldi. Muhasebe, Turizm İşletmeciliği ve Pazarlama Uzmanlığı gibi çeşitli işlerde çalıştıktan sonra ODTÜ öğrenimi yıllarında Ankara Halk Oyuncularının kuruluşunu gerçekleştirdi.

1979 yılında TRT Kurumunun açmış olduğu Spikerlik sınavını kazanarak yayıncılık hayatına başladı. 1980 yılında önerdiği “Yöremizden” programı bir yıl sonra TRT Kurumunun bütün radyolarında program ana kalıbına girdi ve 20 yıl süreyle kesintisiz yayınladı.

1989-1991 yıllarında Eskişehir Anadolu Üniversitesi İletişim Fakültesi ve Radyosunda birçok program ve seslendirmeler yaptı.

1992 yılından itibaren 3 yıl süre ile Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi´nde “Konuşma Eğitimi ve Diksiyon” dersleri verdi.

2002 yılından 2006 yılına değin TRT İzmir Radyosunda “Başspikerlik görevinde bulundu.

2011yılında emekli olana değin sürdürdüğü yayıncılık yaşamında radyoda “Yöremizden”, “Gecenin İçinden”, TRT FM de canlı olarak sunulan çeşitli programların yapımcılığını ve sunuculuğunu üstlendi. TRT İzmir TV de ise Sabah programın canlı sunumu ile “Değişen Alışkanlıklarımız” programının sunuculuğunu ve birçok naklen yayınlar gerçekleştirdi.

Emeklilik sonrası İzmir ve KKTC de çeşitli kurum ve Üniversitede “Konuşma Eğitimi” dersleri verdi ve halen TRT İzmir Kent Radyo da “İmbat” adında program hazırlamış ve canlı sunumunu gerçekleştirmiştir.

Dört çocuk babası olan Yusuf Fikret Alan İGC Basın Şeref Divanı, Disiplin Kurulu  ve TGC üyesiydi.

 
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: Fikret Alan toprağa verildi
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Günay Şimşek, son yolculuğuna uğurlandı
Günay Şimşek, son yolculuğuna uğurlandı
İzmir Gazeteciler Cemiyeti(İGC) üyesi Gazeteci Günay Şimşek son yolculuğuna uğurlandı.
ORMANIN İÇİNDEKİ 33 ASIRLIK TARİH
ORMANIN İÇİNDEKİ 33 ASIRLIK TARİH
İzmir´in Kemalpaşa ilçesini, Torbalı´ya bağlayan Karabel Geçidi´nin kuzey girişinde, karayolunun sol yanında yükselen ormanlık alanda ağaçların arasında bulunan büyük bir kaya üzerine kazılarak yapılan yaklaşık 2.5 metreye 1.5 metre boyutlarındaki kabartmada sol elinde bir mızrak sağ elinde bir yay tutan bir erkek figürüdür. Figürün başı ile mızrağı arasındaki alanda 3 satırlık oldukça aşınmış ve güçlükle görülebilen Luvice bir yazıt bulunuyor. Kabartmanın yaklaşık 33 asır önce Hititler´e ait olduğu tarihçi Herodot tarafından da eserlerinde belirtilmekte.
‘Sessiz katile´ karşı eğitim seferberliği
‘Sessiz katile´ karşı eğitim seferberliği
Karşıyaka Belediyesi, kış aylarında soba ve bacalardan kaynaklanan karbonmonoksit zehirlenmelerine karşı halkı bilinçlendirmek için harekete geçti. Soba kullanımının yaygın olduğu mahallelerde uzmanlar halkla buluşarak hayat kurtaran bilgiler verecek, afiş ve broşür çalışmalarıyla farkındalık yaratılacak. 
Hayatın mümkün olabileceği Dünya benzeri gezegen bulundu
Hayatın mümkün olabileceği Dünya benzeri gezegen bulundu
Bilim insanları, gezegenin yörüngesinin ve yıldızdan uzaklığının da su oluşumu için uygun şartları yaratıyor olabileceği görüşünde.
İNTİHAR EDENLERİN SAYISI 3 BİNİ GEÇTİ
İNTİHAR EDENLERİN SAYISI 3 BİNİ GEÇTİ
Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre, ülkemizde yılda her yüz bin kişiden dördü intihar sonucu hayatını kaybederken, hayatına son verenlerin yıllık ortalama 3 bin kişiyi geçtiği belirlendi.
Türkiye gün geçtikçe  çölleşiyor…!
Türkiye gün geçtikçe çölleşiyor…!
Aç ve susuz kalmamak için toprağımıza sahip çıkmalıyız” diyen Ermişler, “Tarım arazilerinin çeşitli nedenlerle yok edilmesine dur denilmelidir. Devlet kurumları tarafından yapılan erozyon önleme ve ağaçlandırma çalışmalarına, daha sıcak ve kurak iklime dayanıklı tohumların üretilmesine hız verilmelidir” dedi.
TORBALI´DA CAN PAZARI
TORBALI´DA CAN PAZARI
İzmir´de bir deri fabrikasında vardiyalı olarak çalışan işçilerden altısı kimyasal kazanın içine düştü.
SADRİ ALIŞIK MEZARI BAŞINDA ANILACAK…
SADRİ ALIŞIK MEZARI BAŞINDA ANILACAK…
18 Mart 1995 yılında kaybettiğimiz beyaz perdenin bütün renklerini üstünde taşıyan büyük usta Sadri Alışık, her sene olduğu gibi bu sene de doğum günü olan 5 Nisan tarihinde mezarı başında anılacak.
ADNAN KAHVECİ ÖLÜMÜNÜN 23.CÜ YILINDA MEZARI BAŞINDA ANILDI
ADNAN KAHVECİ ÖLÜMÜNÜN 23.CÜ YILINDA MEZARI BAŞINDA ANILDI
Bilim ve siyaset adamı Adnan Kahveci, ölümünün 23.cü yılında Kartal´daki mezarı başında anıldı. Araştırmacı ve akademisyen kimliği ile uzun yıllar bürokrat olarak çalıştıktan sonra 46. 47. ve 48. hükümet dönemlerinde Devlet Bakanlığı, Maliye ve Gümrük Bakanlığı yapmış olan Adnan Kahveci, 5 Şubat 1993 tarihinde eşi ve iki çocuğuyla birlikte Bolu-Gerede yolunda talihsiz bir kaza yaparak hayatını kaybetmişti.
Erkekler hane halkı ve aile bakımında sınıfta kaldı
Erkekler hane halkı ve aile bakımında sınıfta kaldı
İZMİR(Ege Ajans) – Türkiye´de hanehalkı ve aile bakımına kadınlar erkeklerden daha fazla zaman ayırıyor. Türkiye´de erkekler 55 dakika zaman ayırırken kadınlar 5 saat 1 dakika zaman ayırıyor.
ARTAN İNTİHAR VAKALARI
ARTAN İNTİHAR VAKALARI
İZMİR(Ege Ajans)- Son aylarda İzmir´de artan intihar olaylarının yoğunlaştığı yer Bornova oldu. Bornova semtinde artan intihar vakalarında, intihar edenlerin genellikle genç yaşta olmaları dikkat çekiyor.
DEMİR ÇAĞI´NDA YAŞAYAN BARBARLARIZ
DEMİR ÇAĞI´NDA YAŞAYAN BARBARLARIZ
Dinç,“ Köy kökenli çiftçi bir ailenin çocuğu olduğum için çocukken hiç oyuncak satın alamadım. Oyuncaklarımın hepsini ben yapardım. Oyuncaklarımı yapmak benim için başlı başına bir oyundu” dedi
10 YILDIR İŞİMİZ GÜCÜMÜZ KADIN
10 YILDIR İŞİMİZ GÜCÜMÜZ KADIN
Türkiye genelinde 10 yıldır hizmet veren Türkiye´nin ilk ve en yaygın “Kadınlara Özel” Spor ve Yaşam Merkezi Markası olan b-fit, 10. Yılını tüm Türkiye´de etkinliklerle kutladı.
DOLAR
5.4345
EURO
6.1114
-Her 4 Amerikalıdan biri mutlaka televizyonda görünüyor. (Sokakta her 4 kişiden 1 imza dağıtıyormuş düşünsenize) -Uyurken televizyon seyrederken yaktığımızdan daha fazla kalori yakıyoruz. (Demekli televizyonla uyutuluyoruz) -Bir karıncanın koku alma yet

İlginç Bilgiler 5
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Affetmek, zaferin zekâtıdır.

Hz. Muhammed
İzmir için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:37 08:19 13:23 15:51 18:10 19:39
Kurabiye hamurunun elinize yapışmasını istemiyorsanız ellerinizi soğuk suyla ıslatıp kuruladıktan sonra kurabiyeye şekil verin. Kurabiyelerin zamanla sertleşmemesi için yanlarına bir-iki dilim kabuklu elma koyarak saklayınız. Elmanın yayacağı nem sayesin

Kurabiye - Bisküvi Tarifleri İle İlgili Püf Noktaları