CHP GENEL BAŞKAN YARDIMCISI LALE KARABIYIK´TAN DEPREM VERGİSİ AÇIKLAMASI
CHP GENEL BAŞKAN YARDIMCISI LALE KARABIYIK´TAN DEPREM VERGİSİ AÇIKLAMASI
CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Bursa Milletvekili Lale Karabıyık yaptığı basın açıklaması ile toplanan Deprem Vergilerinin akıbetini sordu.
İMAMOĞLU, TUNCELİ BELEDİYESİ´Nİ ZİYARET ETTİ.
İMAMOĞLU, TUNCELİ BELEDİYESİ´Nİ ZİYARET ETTİ.
İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu ve eşi Dilek İmamoğlu, deprem felaketini yaşayan Elazığ ve Malatya´nın ardından, bugün de Tunceli´deydi. Önce, 22 gündür haber alınamayan 21 yaşındaki üniversite öğrencisi Gülistan Doku´nun ailesine destek ziyaretinde bulunan İmamoğlu ve eşi, daha sonra Tunceli Belediye Başkanı Mehmet Maçoğlu´nun konuğu oldu. “Bölgeye böyle bir sebeple gelmeyi istemezdik” diyen İmamoğlu, Maçoğlu´na “yanınızdayız” mesajı verdi. İmamoğlu, “İstanbul, bütün Türkiye´ye el uzatmak mecburiyetinde olan bir şehirdir; doğusu-batısı, kuzeyi-güneyi fark etmez. Her yörede bir izi olmalı. O sorumlulukla da belediye hizmetlerini yapıyoruz. Biz, bir lütuf değil, tam aksine sorumluluğumuzu yerine getirme çabası içerisindeyiz. İnşallah güzel iş birliklerimiz olur” dedi.
BAŞKAN İMAMOĞLU: “CEMEVLERİ KONUSU KAPANMIŞ DEĞİL”
BAŞKAN İMAMOĞLU: “CEMEVLERİ KONUSU KAPANMIŞ DEĞİL”
İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, dün akşam saatlerinde, CHP İstanbul milletvekilleriyle bir araya gelerek, yaklaşık 7 aylık yönetim süreciyle ilgili bilgiler paylaştı. İmamoğlu, bilgilendirme toplantısının büyük bölümünü, olası İstanbul depremine ayırdı. İmamoğlu, merkez üssü Elazığ Sivrice ilçesi olan 6,8 büyüklüğündeki can alan depremden yaklaşık 2 saat önce şu cümleleri kurdu: “Yerelin bu tür konularda merkez olması değerli. Ama devletin birtakım uygulamaları, AKOM´a karşı İstanbul´da AFAD´ı başka bir boyuta taşıması, oradaki bürokratik kanalların bence çok verimli işlememesi, bizim yaptığımız birtakım planlamalara da katılma konusunda sanki siyasi bir meseleymiş gibi çekimser davranılması, bizim davet edilmememiz gibi komik durumları zaten yaşadınız. Ama bu konuyu önemsiyoruz. Mobil uygulamamızı harekete geçiriyoruz. Şu an kentsel dönüşümle ilgili yapı stokunun mevcut durumunu analizle ilgili çalışmalarımızı yürütüyoruz. 50 pilot binada, farklı uygulamaları deniyoruz. Çok yakın zamanda da 2 tane büyük deprem toplanma alanı ve eğitim parkını hizmete açacağız. Bir de İstanbul´un toplanma alanlarını çok gerçekçi ve uygulamalarla eşleşen bir halde, alt yapısı hazırlanmış haliyle yakın zamanda İstanbul´la paylaşacağımızı da şimdiden belirtelim.”
İBB, ELAZIĞ´DA 158 PERSONEL 23 ARAÇLA ÇALIŞMALARA KATILIYOR
İBB, ELAZIĞ´DA 158 PERSONEL 23 ARAÇLA ÇALIŞMALARA KATILIYOR
İBB, dün akşam saatlerinde Elazığ´ın Sivrice ilçesinde meydana gelen 6.8 büyüklüğündeki deprem nedeniyle teyakkuza geçti. AFAD´da koordinasyon toplantısına katılan Başkan Ekrem İmamoğlu´nun talimatıyla Elazığ´a 158 personel ve 23 araçtan oluşan arama kurtarma ve yardım ekipleri gönderildi. Arama kurtarma ekibi şehirde çalışmalara başladı. Gece boyunca süren çalışmalarda 2 vatandaş yaralı olarak göçük altından çıkartıldı.
BAŞKAN İMAMOĞLU, ELAZIĞ´DA: “DEPREM BÖLGESİNDE BULUNAN ŞEHİRLERİMİZİN BAŞKA HİÇBİR ÖNCELİĞİ YOK”
BAŞKAN İMAMOĞLU, ELAZIĞ´DA: “DEPREM BÖLGESİNDE BULUNAN ŞEHİRLERİMİZİN BAŞKA HİÇBİR ÖNCELİĞİ YOK”
İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, eşi Dilek İmamoğlu ile birlikte, depremin vurduğu Elazığ´da incelemelerde bulundu, vatandaşların acısını paylaştı. Basın mensuplarına açıklama yapan İmamoğlu, duygularını, “Bu haberleri alınca çok üzülüyoruz. Ama bir başka boyutu var: Üzülmek değil de bizim esasen, çok hissetmediğimiz günlerde ne yaptığımız çok önemli. Deprem, her ne kadar gerçeğimiz olsa da çok hızlı unutabiliyoruz. Bunu unutmamak adına, hepimiz sorumluyuz. Hepimiz, sorumluluk sahibi makamlardayız. Belli ki konu, sadece İstanbul değil; bugün Elazığ´dayız. Yarın Ege´de olabiliriz. Deprem bölgesinde bulunan şehirlerimizin başka hiçbir önceliği yok” sözleriyle dile getirdi. “Görüyorum ki, ülkemizin, devletimizin, bütün kamu kurumlarının arama-kurtarma ekipleri, burada gönül gönüle, el ele hizmet ediyorlar” diyen İmamoğlu, “Bu aşamasındaki bu birlikteliğimiz çok doğru. Ama bu birlikteliğimiz, afet dışında da elde etmemiz gereken bir birliktelik atmosferi” şeklinde konuştu.
GÖZTEPE-BEŞİKTAŞ MAÇI NEDENİYLE ESHOT SEFERLERİNE GEÇİCİ DÜZENLEME
GÖZTEPE-BEŞİKTAŞ MAÇI NEDENİYLE ESHOT SEFERLERİNE GEÇİCİ DÜZENLEME
Güzelyalı´daki Göztepe Gürsel Aksel Stadı´nın açılışı nedeniyle 26 Ocak Pazar günü bölgede bazı yollar kapatılacak. Bu yolları kullanan belediye otobüslerinin güzergâhları da değiştirilecek.
Evliliklerin Bitmesine Sebep Olan 5 Günah
Her evlilik bir ömür sürmesi üzerine verilen söz ile başlar. Ancak zaman içerisinde bir takım sorunların ortaya çıkması kaçınılmazdır mesele şu ki bu sorunlar çiftin birbirini geliştirebileceği gibi aynı sorunların büyümesi ile evlilikler sona erme tehlikesi ile karşı karşıya kalabilir. Psikolog ve Evlilik Terapisti Adil Maviş, mutlu başlayan bir evliliğin sağlıklı bir şekilde sürdürebilmek için son zamanlarda kendisinden sıkça söz ettiren Amerika Birleşik Devletleri´nde yapılan bir araştırmaya işaret ediyor.
Tarih: 6.2.2019 05:14:12

Her evlilik bir ömür sürmesi üzerine verilen söz ile başlar. Ancak zaman içerisinde bir takım sorunların ortaya çıkması kaçınılmazdır mesele şu ki bu sorunlar çiftin birbirini geliştirebileceği gibi aynı sorunların büyümesi ile evlilikler sona erme tehlikesi ile karşı karşıya kalabilir. Psikolog ve Evlilik Terapisti Adil Maviş, mutlu başlayan bir evliliğin sağlıklı bir şekilde sürdürebilmek için son zamanlarda kendisinden sıkça söz ettiren Amerika Birleşik Devletleri´nde yapılan bir araştırmaya işaret ediyor. Maviş, “ABD´de yapılan bir araştırmaya göre çiftlerin sorunlarının çözümünde tekil hareket etmeleri sorunların büyümesine yol açıyor. Evlilikte bir tarafın sorunların kaynağı olarak görülmesi diğerinin ise mağdur pozisyonu içerisinde olmasından öte yolunda gitmeyen durumların tespit edilmesi önceliklidir. Her iki tarafında da önce sorunun varlığını kabul etmesi gerekiyor. Bu duruma nasıl gelindiği noktasına birbirini suçlamadan, sorumluluktan kaçmadan çözüm seçeneklerinde de birlikte hareket etmenin evliliklerini kurtaracağını bilmesi birlikteliği kurtaracak ana etmendir. Yıllar içerisinde yaptığım terapiler sonucunda evlilikte yapılan yanlışları 5 günah olarak özetledim. Yapılan 5 yanlış sonucunda birçok evlilik bitme noktasına geliyor ya da bitiyor” dedi.

Adil Maviş, evliliklerde küçük sorunların zaman içerisinde kartopu gibi büyüyebileceğine dikkat çekerek, aileleri uyarıyor. Maviş, “Sorunları sürekli ertelemek zaman içerisinde çiftlerin birbirlerine karşı bakış açılarını değiştirebiliyor. Daha sonra iletişim kopuyor ve karşısındaki kişide hata bulmalar başlıyor” diye konuşarak evliliklerde küçük sorunları göz ardı etmemek gerektiğinin altını çiziyor.

 

Evlilikte sorunlara nasıl yaklaşmalıyız?

En başta evliliğin yapısına bakmamız daha doğru olur. Evlilik dediğimiz kavram/kurum iki insanın ortak bir yaşam kurmasıdır. Bu kavram içerisinde bir aile olmaya başlamak demek her koşulda ortak bir yaşam sürmeyi kabul etmek demektir. Evlilik içerisinde bir zaman gelecek ve sorunların çıkması kaçınılmaz olacak bu durumda iki tarafın birbirini suçlaması “sorunları sorun haline getirmenin” temel nedenini oluşturuyor. Peki, bu durumda ne yapmalı, nasıl yaklaşmalıyız? Konuşmalar kısa süre içinde tartışmaya döner ve müzakere tekniklerini bilmeyen çiftler sağlıklı iletişimi ve sonra da ilişkiyi kaybeder. Bu nedenle önce susmasını ve dinlemesini bilmek önemlidir. Öfkeyle hareket etmek yerine çatışmaları tavra dönüştürmeden konuşarak halletmeliyiz. Gözlemlerim doğrultusunda çoğu çift suçlayıcı bir dil kullanıyor ve bunu konuşmak olarak adlandırıyor. En çok yapılan biz dilini kullanmamaktadır. Evlilikte her şey ortak olduğuna göre o yapı içerisinde yaşanan sorunlar da ortaktır.

İşte Bedeli Evliliklerin Bitmesiyle Ödenen İlişkilerdeki 5 Günah

Türkiye´de uzun yıllardır evlilik terapistliği yapmakta olan Adil Maviş, kendisinden terapi alan birçok çifti aynı zamanda inceleyip gözlemleme fırsatı bulduğunun altını çiziyor. Evliliği bitiren faktörün sorunların olmadığını daha çok sorunları sorun haline getirilerek çıkmaza girildiğini tespit etmiş ve sorunların içerisinde kaybolan ve evlilik içerisinde problemlerin daha da büyümesine sebep olan başlıca 5 günahı tespit ettiğini belirtiyor. Buradaki günah kavramını dini anlamda kullanılmıyor.5 Günah Kavramı Nedir?

Yapılmaması gereken ve yapıldığında da bedeli evliliğin bitmesi ile sonuçlanan sorunları 5 ayrı bölümde inceleyebiliriz. Bu beş bölüm çiftlerin birbirlerine karşı yaptığı yanlış tutum ve davranışları içeriyor. Çiftlerin birbirlerine karşı yaptıkları ilk yanlış, yargılayıcı üslup ve eleştiri; sürekli olarak hatayı karşı tarafta aramak ve bunun sonucunda sürekli olarak eleştirilerde bulunmak. Çiftlerin burada yaptığı eleştirinin bir başka boyutu ise bir davranış üzerinden genelleme yapmaktır. Örneğin, “İlişkimiz boyunca sen beni hiç anlamadın, sen hep kendini düşünürsün, sorumluluk bilincin yok” ve benzeri bu örnekleri devam ettirebiliriz.

Bir taraf bu şekilde eleştirel davranıyorsa diğer taraf nasıl yaklaşmalı?

Bu noktada çiftler suçlayıcı davranmak yerine şu şekilde hareket edebilirler, “Bana vermiş olduğun sözü tutmadın ve bir açıklama da getirmedin bu davranışın sana güvenebilmemle ilgili sorun oluşturmaması için tatmin edici bir açıklamayı hak ediyorum” gibi. Bu sorunların büyümesini engelleyerek daha sakin bir ortam yaratacaktır. Sonucunda daha rahat bir ortamda problemlerin konuşulmasını sağlayacak bir adım atılmış olacak.

Kavram beş bölümden oluşuyor demiştiniz. Diğer bölümlere de kısaca değinebilir misiniz?

İkincisi “ben” yerine “sen” dilini kullanmaktır. Örneğin “böyle davrandığın için üzüldüm” yerine “senin  (annen, bencilliğin, ihmalkarlığın vb) yüzünden hep beni üzüyorsun” diyerek. Davranışların sizin üzerinizde bıraktığı etkiyi yorumlamak yerine kişiliği/değerleri hedef alan yaklaşımlarla savunma yapmak. Üçüncüsü gurur kırıcı ve aşağılama veya hor görme üslubunu kullanmak. Bu noktada evli çiftler kızgınlık ile birbirlerine karşı iğneleyici, alay edici konuşmak ve kendini eşinden daha üstün görmek gibi davranışların içerisine giriyorlar. İlişkileri yıkan en temel yanlışlardan birisi de bu davranış biçimidir. Örneğin, “Sen bir işi bile beceremezsin, sen aptalsın, sana söylemiştim” gibi ifadeler karşısındaki bireyi aşağılamaya ve küçük düşürmeye yönelik ifadelerdir. Bunlardan mutlak surette kaçınmamız gerekir. Dördüncü olarak, en az konuşulan ancak belki de en tehlikeli olanlarından duvar örmek. Kişinin psikolojik olarak kendisini dış dünyaya kapatması ve karşısındaki kişi ile iletişimini kesmesi olarak adlandırdığımız duvar örme davranışı, karşı tarafa “senin ne söylediğin umurumda bile değil, sen değersizsin” mesajı vermektedir. Bu sebeple ilişkiyi derinden sarsan ve karşı tarafı önemsizmiş gibi gösteren bu davranış biçimlerinden kaçınmak gerekir. Beşinci olarak eleştirilmeye karşı sürekli savunma halinde olmaktır. Bu durumda iki taraf sürekli olarak sorun ne olursa olsun nefsini korumak amacıyla karşısındaki kişiyi suçlamaya başlar. “Bu senin hatan, bu konuda sorumluluk sana aitti ve sen sorumluluğunu yerine getirmedin” gibi cümlelerle karşısındaki kişiyi sürekli yargılar ve bunun sonucunda sürekli suçlanan kişi ilişkiden uzaklaşmaya başlar. Tabi bu çatışmadan iki taraftan biri haklı olsa bile ikili ilişkinin zarar görmesi ve belki de takım çalışmasının bitmesine yani evliliğin iflasına gitmesine neden olur.

Çiftler sorunları sorun haline getirmeye başladıysa bundan kurtulmak için nasıl bir yol izleyebilirler?

Sorunların yaratıldığı algıyı değiştirmeden sorunları çözemezsiniz. Başka bir ifadeyle kendi bilincinizin yarattığı ve sürekli savunma (haklı çıkma) içinde olan bir davranış modeliyle sonuçta haklı bile olsanız mutlu bir çift olmanız mümkün değil. Üstelik aynı davranışları tekrar ederek sadece bu sorunların daha da pekişmesine sebep olursunuz. Bir ilişki terapisti olarak kişilik farklılıklarını çok kısa süre içinde değerlendirip bu durumu niçin yaşadıkları ve çözümü için ne yapmaları gerektiği konusunda değerlendirmelerde bulunulması gerekiyor.  Bu da iki tarafın aynı samimiyetle çözüm arayışını sürdürmeleriyle mümkün olur. Kişisel çabalarının artık sonuç vermediği durumda profesyonel bir bakışa ihtiyaç duyarlar. Bazen de bitmiş bir ilişkinin gerçekten bittiğini tescil ettirmek için bir tür profesyonel bir şahitlik yapılması istenir.

Çiftler evlilik terapistine genelde hangi aşamada başvuruyor? Sorunların başlangıcında mı yoksa çok ileri seviyelerde mi?

Çoğunlukla bitme noktasına gelen ve son aşamada bir tarafın teklifi diğer tarafın kabulüyle bir aile terapistinden yardım isteyebilmektedirler. Evliliği bitiren 5 günah içinde genellikle bu sorunlar bir süre sonra yüzeye çıkmakta ve genellikle ciddi uyum problemleri (cinsel, sosyal, kültürel), aldatma, iş stresinin aile birliğini olumsuz etkilemesi, maddi sorunlar, alkol-madde-kumar bağımlılıkları, bireysel psikolojik sorunlar, ebeveynlerin aile içindeki etkilerini sürdürmeleri şeklinde özetlenebilir.

 
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: Evliliklerin Bitmesine Sebep Olan Günah
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
İzmir Bosna Sancak Derneği 24.Kuruluş Yılını Kuşadası´nda Kutladı
İzmir Bosna Sancak Derneği 24.Kuruluş Yılını Kuşadası´nda Kutladı
İzmir Bosna Sancak Derneği 24. kuruluş yılı geleneksel dayanışma yemeği, Kuşadası Sealight Otelde gerçekleşti. Geceye, Dünya Bosna Hersek Göçmenleri Birlik Başkanı Hasan Şehoviç, Aydın Yeni Pazar Belediye Başkanı Mehmet Erden, Bornova Belediye Başkan Yardımcısı Ercan Kahya, Bayrampaşa Bosna Sancak Derneği Başkanı Muhammet Sancaktar, Anadolu Yakası Bosna Sancak Dernek Başkanı Erdoğan Erden, Çakmaklı Bosna Hersek Dernek Başkanı Ömer Barış, İzmir Makedonya Göçmenleri Dernek Başkanı Medat Şenay, 18 Mart Çanakkale Dernek Başkanı Orhan Arslan, CHP Bornova Gençlik Kolları Başkanı Sadık Yıldız. Gazeteci İmambakır Üküş, 25.dönem İzmir Milletvekili Murat Koç, Siyasi Parti Temsilcileri, çok sayıda STK Başkan ve Yöneticileri ile İstanbuldan, Ayvalıktan, Alaçatıdan, Urla ve Türkiye´nin dört bir yanında yaşayan yaklaşık 500 Boşnak katıldı.
İzmir AIDS´in en çok görüldüğü 3 ilden biri…
İzmir AIDS´in en çok görüldüğü 3 ilden biri…
Türkiye tedavi konusunda oldukça ilerledi. Hastalar kalite tedavi süreçlerinden geçmekte, fakat tanı konusuna baktığımızda oldukça gerideyiz. Hastalık, yeterince önemsenmiyor ve hastalık konusunda yeterince bilinçli değiliz.
BOŞANMA RAKAMLARI KORKUTUYOR
BOŞANMA RAKAMLARI KORKUTUYOR
Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre geçen yıl Türkiye´de boşanma sayısı bir önceki yıla göre yüzde 4,5 oranında artarak 130 bin 913´e yükseldi.
Bayındır Yardım Sevenler Derneği 5. Geleneksel Aşure Günü etkinliği
Bayındır Yardım Sevenler Derneği 5. Geleneksel Aşure Günü etkinliği
Türkiye Yardım Sevenler Derneği Bayındır Şubesi bu yıl 5. Geleneksel Aşure Günü etkinliğini ilçenin Lokomotifli Hangarda yaptı.
Evlilik Oncesi Egitim Programı
Evlilik Oncesi Egitim Programı
ATAD Evlilik Öncesi Eğitim Programı´nın Amacı:
KARŞIYAKA’YA ÇİN’DEN DESTEK
KARŞIYAKA’YA ÇİN’DEN DESTEK
Bir dizi inceleme için Karşıyaka’ya gelen Çin’in Wuşi Belediyesi yetkilileri, Belediye Başkanı Hüseyin Mutlu Akpınar’ı da makamında ziyaret etti. Karşıyaka’nın yatırım potansiyelinin yüksek olduğunu dile getiren Çin heyeti, Karşıyaka Belediyesi ile işbirliğine hazır olduklarını belirtti. Başkan Akpınar “Çin’in şehirleşme ve planlı büyüme anlayışını önemsiyoruz” dedi.
Karabağlar’daki yaşlılara müjde
Karabağlar’daki yaşlılara müjde
Karabağlar sınırları içerisinde bulunan Türkiye Yardımsevenler Derneği Dr. Kemal Tarım Dinlenme Evi Vakfı yönetim kurulu üyeleri Karabağlar Belediye Başkanı Muhittin Selvitopu'nu ziyaret etti.
FAYTONLARA KALICI ÇÖZÜM
FAYTONLARA KALICI ÇÖZÜM
Yaz aylarının gelmesi ile birlikte temizlik, koku ve kent estetiği konusundaki hassasiyetleri göz önüne alan Karşıyaka Belediyesi, Karşıyaka sahilinin tarihi sembolleri arasında yer alan faytonlara da düzenleme getirdi. Karşıyaka Belediye Başkanı Hüseyin Mutlu Akpınar “Kent düzenini sağlamak için çalışıyoruz. Vatandaşlarımızdan gelen şikâyetler doğrultusunda, faytoncularla da uzlaşarak bu formülü ürettik” dedi.
Başkan Soylu Muhtarlarla Buluştu
Başkan Soylu Muhtarlarla Buluştu
Menderes Belediye Başkanı Bülent Soylu, muhtarlarla iftar yemeğinde bir araya geldi. Gecede konuşan Soylu, birlik ve beraberlik içinde çalışarak Menderes’i hak ettiği noktaya taşıyacaklarını söyledi.
Başkan Bakıcı esnafla buluştu
Başkan Bakıcı esnafla buluştu
Selçuk Belediyesi Ahmet Taner Kışlalı Salonunda esnafla buluşan Selçuk Belediye Başkanı Dr. Zeynel Bakıcı işgaliye bedellerini düşürmek için çalıştıklarını söyledi. Başkan Bakıcı ayrıca belediye dükkânlarında kiracıyken işgalci konumuna düşen esnafın da tekrar kiracı konumuna geçmesi için çalışmaların sürdürüldüğünü söyledi.
FOÇALI ÇOCUKLAR, SOMA’YI UNUTMADI
FOÇALI ÇOCUKLAR, SOMA’YI UNUTMADI
Foça’da gerçekleşen Okul Öncesi Eğitim Şenliği’nde, Soma’nın izi vardı. Foça Belediyesi’nin destekleri ile, Foça İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’nün organize ettiği, Okul Öncesi Eğitim Şenliği, Foça İtfaiye Meydanı’nda yapıldı.
Sorunlar el birliğiyle aşılacak
Sorunlar el birliğiyle aşılacak
İzmir’in merkez ilçesi Konak’ın seçilmiş ilk kadın Belediye Başkanı Sema Pekdaş, seçimler öncesi dile getirdiği “Konaklılar kendi belediyelerinde yönetime ortak olacaklar” sözünü gerçeğe dönüştüren ilk adımı attı.
Güçlü kadro, güçlü hizmet
Güçlü kadro, güçlü hizmet
Karabağlar Belediyesi, mevcut muhtarlık masası birimini yeni dönem ile birlikte daha da güçlendirdi, farklı bir hizmet anlayışı ortaya koydu.
Yeni Mahallere Hizmet Birimleri Kurulacak
Yeni Mahallere Hizmet Birimleri Kurulacak
Selçuk Belediye Başkanı Dr. Dahi Zeynel Bakıcı mahalle muhtarları ile bir araya gelerek tüm mahallelerin sorunlarını dinledi.
Batur yeniden Kıyı Ege Belediyeler birliği başkanı seçildi
Batur yeniden Kıyı Ege Belediyeler birliği başkanı seçildi
Narlıdere Belediye Başkanı Abdül Batur, Kıyı Ege Belediyeler Birliği başkanlığına yeniden seçildi.
ŞAMPİYON KIZLARDAN AKPINAR’A ZİYARET
ŞAMPİYON KIZLARDAN AKPINAR’A ZİYARET
Karşıyaka Belediye Başkanı Hüseyin Mutlu Akpınar, Türkiye Ligi'ni Şampiyon tamamlayan Bostanlıspor Bayan Rugby takımını makamında ağırladı. Şampiyon kızlara plaket takdim eden Başkan Akpınar "Karşıyaka'yı sporun başkenti yapacağız. Her branşta başarıyı yakalamak için elimizden gelen desteği vereceğiz" dedi.
KARŞIYAKA’DA “HALK BULUŞMASI”
KARŞIYAKA’DA “HALK BULUŞMASI”
Yerel seçimlerin hemen ardından Halk Günü uygulaması başlatan Karşıyaka Belediye Başkanı Hüseyin Mutlu Akpınar, kendisini ziyarete gelen vatandaşlarla buluştu. Sorunları ve eksikleri dinleyen Akpınar'a başkan yardımcıları ve müdürler de eşlik etti.
KARŞIYAKA’DA MUHTARLAR MASASI KURULDU  SORUNLAR JET HIZIYLA ÇÖZÜLECEK
KARŞIYAKA’DA MUHTARLAR MASASI KURULDU SORUNLAR JET HIZIYLA ÇÖZÜLECEK
Vatandaşlardan gelen şikayetleri dikkate alarak, sorunların en kısa sürede çözülmesi için çalışan Karşıyaka Belediyesi, Muhtarlar Masası birimini kurdu. Başkan Hüseyin Mutlu Akpınar "Mahallelerdeki eksikleri tek tek tespit edeceğiz. Gelen şikayetleri de anında çözüme kavuşturacağız" dedi.
FESTİVALİN GELİRİ SOMA’YA
FESTİVALİN GELİRİ SOMA’YA
Karşıyaka Belediyesi tarafından bu yıl 13’ncü kez düzenlenen Çiçek Festivali buruk bir törenle açıldı. Belediye Başkanı Hüseyin Mutlu Akpınar ve beraberindekiler açılışta siyah kurdele kesti. Başkan Akpınar “Buradaki çiçekleri, Soma’da yaşamını yitiren maden şehitlerimizin cennet bahçesine gönderiyorum” dedi. Çiçek üreticileri de festival gelirinin bir kısmını maden faciası yaşayan ailelere göndereceklerini söyledi.
REHA MİDİLLİ, FOÇA’DA ANILDI
REHA MİDİLLİ, FOÇA’DA ANILDI
Merhum, Hayırsever İşadamı ve Foça eski Belediye Başkanı Reha Midilli, vefatının ikinci yıldönümünde, özlemle anıldı.
Hizmete susamış Kemalpaşa’ya hizmet yağacak
Hizmete susamış Kemalpaşa’ya hizmet yağacak
Eski Devlet Bakanı ve Uluslar arası Kadın Derneği Başkanı Işılay Saygın, AK Parti İzmir Büyükşehir Belediye Meclis Grup Başkanı Bilal Doğan, İş adamı Abdullah Kavuk, İzmir Ticaret Odası (TOBB) Meclis Üyesi Abdurrahman Aydoğan Kemalpaşa Belediye Başkanı Arif Uğurlu’ya tebrik ziyaretinde bulundular.
KARŞIYAKA ÇiÇEK AÇACAK
KARŞIYAKA ÇiÇEK AÇACAK
Karşıyaka Belediyesi tarafından geleneksel olarak düzenlenen Çiçek Festivali bu yıl da tüm Karşıyaka’yı renklendirecek. 16- 19 Mayıs tarihleri arasında, Bostanlı Pazaryeri’nde yapılacak festivalde, yüzlerce çeşit çiçek, meyve ve ağaç fidanı ile bahçe malzemeleri ve saksı çeşitlerinin tanıtım ve satışı yapılacak. Renkli görüntülere sahne olacak festival süresince birbirinden ünlü isimler konser verecek.
Taşın altına elimizi birlikte koyacağız
Taşın altına elimizi birlikte koyacağız
İzmir Şoförler ve Otomobilciler Esnaf Odası Başkanı Celil Anık ve yönetim kurulu üyeleri, Karabağlar Belediye Başkanı Muhittin Selvitopu'nu makamında ziyaret etti. Başkan Selvitopu, önümüzdeki günlerde Karabağlar'daki taksici esnafıyla bir araya geleceklerini, dayanışma içerisinde çalışacaklarını ifade etti.
AKPINAR’DAN ANLAMLI ZiYARET
AKPINAR’DAN ANLAMLI ZiYARET
Karşıyaka Belediye Başkanı Hüseyin Mutlu Akpınar, Zübeyde Hanım Huzurevi'ni ziyaret ederek Anneler Günü'nü kutladı. Huzurevi sakinleri için düzenlenen kutlama etkinliğine Kaymakam Sadettin Yücel ve Ege Deniz Bölge Komutanı Tuğamiral Gürel Kaynak da katıldı. Başkan Akpınar "Sizlerin mutlu olması için çalışıyoruz" dedi.
Anneler Bizim Canımız
Anneler Bizim Canımız
Ak Parti Menderes İlçe Kadın Kolları tarafında düzenlenen Anneler Günü etkinliğine Menderes Belediye Başkanı Bülent Soylu katılım gösterdi.
KARŞIYAKA’DA CAN DOSTLARA “SU KABI”
KARŞIYAKA’DA CAN DOSTLARA “SU KABI”
Karşıyaka Belediye Başkanı Hüseyin Mutlu Akpınar, yaz aylarında susuzluk tehlikesiyle karşı karşıya kalan sokak hayvanları için su kabı dağıttı. Hayvanseverlerin de desteğini alan Akpınar, hayvanların daha sağlıklı koşullarda yaşayabilmesi için vatandaşların duyarlı olması gerektiğini söyledi. Etkinlikte, evcil hayvan sahipleri için de dışkı poşeti dağıtımı yapıldı.
Karabağlar’da bahar temizliği
Karabağlar’da bahar temizliği
Karabağlar sınırlarında bulunan okul, hastane, mezarlıklar, metruk yapılar ve görüntü kirliliği yaratan yapılar bahar temizliği kapsamında boyanmaya başladı. Karabağlar Belediyesi Temizlik İşleri Müdürlüğü tarafından oluşturulan çalışma ekibi, ilçenin 57 mahallesinde faaliyet yürütecek. Belediyenin gerçekleştirdiği uygulamadan oldukça memnun kalan ilçe halkı ise yetkililere teşekkür etti ve daha temiz bir Karabağlar için çalışan belediye ekibini kutladı.
Alsancak’ın sorunları ortak akılla çözülecek
Alsancak’ın sorunları ortak akılla çözülecek
İzmir’in gözbebeği Alsancak’ın kanayan yarası haline gelen çöp, işporta ve gürültü kirliliği Konak Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğü’nce düzenlenen toplantıda masaya yatırıldı. İlk kez tüm muhatapların bir araya geldiği toplantıdan, yıllardır süren sorunların çözümü için ‘ortak mücadele’ kararı çıktı. Konak Belediye Başkanı Sema Pekdaş’ın göreve gelir gelmez düzenlenmesi için talimat verdiği toplantıya Alsancak esnafı, işletmeciler ve semt sakinleri katıldı.
Onur Akın’dan Selvitopu’na tebrik ziyareti
Onur Akın’dan Selvitopu’na tebrik ziyareti
Ünlü Sanatçı Onur Akın Karabağlar Belediye Başkanı Muhittin Selvitopu’nu ziyaret ederek tebrik etti. Sanatçı Başkan Selvitopu’na 25’inci sanat yılı onuruna çıkarttığı “Onurlu Yıllar” isimli son albümünü, imzalayarak hediye etti. Sanatçı Onur Akın, Başkan Selvitopu’na yeni görevinde başarılar dileyerek, “Daha önce başka kurumlardaki başarılı çalışmalarınızı Karabağlar’da da gerçekleştireceğinize gönülden inanıyorum” dedi.
Pekdaş’tan gençlere öğüt: Fark yaratın
Pekdaş’tan gençlere öğüt: Fark yaratın
İzmir Kız Lisesi öğrencileri tarafından “Yılın rol modeli” seçilen Konak Belediye Başkanı Sema Pekdaş, gençlerden farklı olmalarını, bol bol okuyup fikir üretmelerini istedi. “Güvenin, inanın ve empati yeteneğinizi geliştirin” diyen Pekdaş, üretilecek her türlü orijinal projeye desteğe hazır olduklarını da söyledi.
“ZÜBEYDE HANIM “ İÇİN KOŞACAKLAR
“ZÜBEYDE HANIM “ İÇİN KOŞACAKLAR
Karşıyaka Belediyesi’nin “ Anneler Günü” nedeniyle geleneksel olarak gerçekleştirdiği “Zübeyde Hanım Koşusu” 11 Mayıs 2014 Pazar günü yapılacak. Her yıl İzmir ve çevre illerinden yüzlerce kişinin katıldığı koşuda ilk üçe girenlere madalya verilecek. Karşıyaka Anıt’tan (Anayasa Meydanı) başlayacak koşu sahilden Girne Caddesi’ni takip ederek Atatürk Caddesi’nden Zübeyde Hanım Kabri’ne ulaşacak.
BALIK HALİ, YAZ SEZONUNA HAZIR
BALIK HALİ, YAZ SEZONUNA HAZIR
Foça’yı, 2014 yazına hazırlamak için yoğun mesai yapan Foça Belediyesi çalışanları, sezon öncesi eksikliklerinin tespit edilip giderilmesi amacıyla hızlı bir çalışma temposu içine girdi.
 Makam odasından canlı yayın
Makam odasından canlı yayın
Bursa'nın Gürsu ilçesi Belediye Başkanı Cüneyt Yıldız, 'şefaflık' ilkesi gereği makam odasına kamera yerleştirdi. Oda internet üzerinden 24 saat izlenebiliyor.
EVDEN BELEDİYEYE BİSİKLETLE GİTTİ
EVDEN BELEDİYEYE BİSİKLETLE GİTTİ
Kent içinde bisiklet kullanımını özendirmek ve bisikletin ulaşımda kullanılmasının önünü açmak isteyen Karşıyaka Belediye Başkanı Hüseyin Mutlu Akpınar, evinden belediyeye kadar bisikletle gitti. Trafik Haftası Etkinlikleri kapsamında, İzmir Bisiklet Derneği tarafından organize edilen tura, üyeler de katıldı. Başkan Hüseyin Mutlu Akpınar “Bisiklet kullanımını özendirmek için çalışıyoruz” dedi.
MHP’lilerden Başkan Selvitopu’na ‘Hayırlı olsun’ ziyareti
MHP’lilerden Başkan Selvitopu’na ‘Hayırlı olsun’ ziyareti
SELVİTOPU, “ELEŞTİRİLERE VE ÖNERİLERE AÇIĞIM”
KAPILARI AÇTI, HALKLA KUCAKLAŞTI
KAPILARI AÇTI, HALKLA KUCAKLAŞTI
Karabağlar Belediye Başkanı Muhittin Selvitopu’nun “açık, şeffaf, katılımcı” yönetim anlayışına halktan da destek geldi. Başkan seçildikten sonra belediyenin kapılarını halka açan Selvitopu, iki hafta içerisinde yaklaşık 3 bin 500 kişiyle makamında görüştü. Sorunları dinleyen ve çözüm konusunda önemli adımlar atan Muhittin Selvitopu ayrıca, belediyenin mali yapısını gözden geçirerek tasarruf uygulamaları başlattı.
KARŞIYAKA’DA HIDIRELLEZ COŞKUSU
KARŞIYAKA’DA HIDIRELLEZ COŞKUSU
Karşıyaka Belediyesi tarafından gerçekleştirilen Hıdırellez Şenliği muhteşem görüntülere sahne oldu. Sahili dolduran Karşıyakalılar, ateşten atladı, oyunlar oynadı, şarkılar söyledi. Bu büyük coşkuya, evlerinde ve kafelerde bulunanlar da ortak oldu. Belediye Başkanı Hüseyin Mutlu Akpınar “Yaktığınız her ateş, geleceğimize ışık tutsun. Tuttuğunuz her dilek, daha yaşanabilir bir Karşıyaka ve daha mutlu Türkiye için yol göstericimiz olsun” dedi.
DÜNYA KARŞIYAKA’YA HAYRAN KALDI
DÜNYA KARŞIYAKA’YA HAYRAN KALDI
Bu yıl 50’nci kez düzenlenen Cumhurbaşkanlığı Bisiklet Turu’nun 7’nci etabı finaline ev sahipliği yapan Karşıyaka, bisiklet camiasını büyüledi. Karşıyaka halkının organizasyona sahip çıktığını söyleyen Federasyon Başkanı Emin Müftüoğlu “En büyük ve en coşkulu seyirci Karşıyaka’daydı. Seneye daha büyük bir organizasyonla Karşıyaka’da olmak isteriz” dedi. Belediye Başkanı Hüseyin Mutlu Akpınar ise “Dünya yıldızlarını Karşıyaka’da ağırlamak mutluluk verici. Karşıyaka’yı spor ve bisiklet kenti yapacağız” ifadelerini kullandı.
KARŞIYAKA ‘BAHARA MERHABA’ DEDİ
KARŞIYAKA ‘BAHARA MERHABA’ DEDİ
Karşıyaka Belediyesi tarafından yapımı tamamlanan Yamanlar Piknik ve Mesire Alanı, 'Personel Dayanışması- Bahara Merhaba' pikniğine ev sahipliği yaptı. İçinde yer alan donanımlara bakarak '5 Yıldızlı Piknik Alanı' ünvanını alan tesislerin açılış kurdelesini, Karşıyaka Belediye Başkanı Hüseyin Mutlu Akpınar, eski başkan Cevat Durak, bürokratlar ve çalışanlar kesti. Başkan Akpınar "Bu tesisin, Karşıyaka'nın turizm potansiyeline katkı koyacağını düşünüyorum" dedi.
 Karabağlar’da örnek atık yağ kampanyası
Karabağlar’da örnek atık yağ kampanyası
Çevreye duyarlı pek çok projeyi hayata geçiren Karabağlar Belediyesi, atık yağların kurallara uygun şekilde toplanması için örnek bir kampanya başlattı. Kampanya kapsamında en çok atık yağ getiren kişi, kurum ve okullara cep telefonu, diz üstü bilgisayar, satranç takımı, masa tesisi masası, fotokopi makineleri gibi çeşitli hediyeler verilecek.
AÇILIŞI BİRLİKTE YAPTILAR
AÇILIŞI BİRLİKTE YAPTILAR
Karşıyaka Belediyesi tarafından yapımı tamamlanan ve Yamanlar Piknik ve Mesire Alanı hizmete açıldı. Rekor oyla seçilen Hüseyin Mutlu Akpınar, geçen dönem belediye başkanı Cevat Durak'ı makam aracıyla evinden alarak piknik alanına götürdü.
Başkan Selvitopu sözünü tuttu
Başkan Selvitopu sözünü tuttu
Seçim kampanyası boyunca şeffaf, açık, katılımcı anlayışla Karabağlar’ı yönetme sözü veren Başkan Selvitopu bu konudaki ilk adımı atarak verdiği sözü tuttu. Mimarlarla buluşan Selvitopu, kentin tüm katılımcılarıyla, ortak akılla Karabağlar’ı hep birlikte yöneteceklerini vurgulayarak bu anlayışla sorunları da birlikte çözeceklerini söyledi. Toplantıya katılan mimarlar ise belediyeyle ilk kez böyle bir toplantı gerçekleştirdiklerini belirterek Selvitopu’na teşekkür etti.
HIDIRELLEZ ATEŞİ KARŞIYAKA’DA YANACAK
HIDIRELLEZ ATEŞİ KARŞIYAKA’DA YANACAK
Baharı coşkuyla karşılamaya hazırlanan Karşıyaka Belediyesi, Hıdrellez ateşini sahilde yakacak. 5 farklı noktada oluşturulacak platformlarda gece boyunca müzik dinletileri, halk oyunları sunumu ve havai fişek gösterileri gerçekleştirilecek. Karşıyaka Belediye Başkanı Hüseyin Mutlu Akpınar “Karşıyakalılar olarak, baharın gelişini sokaklarda, meydanlarda karşılayacağız. Gece boyunca, farklı mahalleleri gezerek coşkuya ortak olacağım. Düzenlenecek etkinliklerimize herkesi davet ediyorum” dedi.
Selçuk’ta seyyara geçit yok
Selçuk’ta seyyara geçit yok
Selçuk Belediyesi Zabıta Müdürlüğü ile Çevre ve Sağlık İşleri Müdürlüğü ekipleri yaptıkları denetimlerle halk sağlığını korumaya devam ediyor. Son olarak seyyar balık satışına müdahale eden Zabıta Müdürlüğü ile Çevre ve Sağlık İşleri Müdürlüğü ekipleri bayat balık satışına el koydu.
JAPONLARA DEPREM DERSİ VERDİK!
JAPONLARA DEPREM DERSİ VERDİK!
Karşıyaka Belediye Başkanı Hüseyin Mutlu Akpınar, Türk kültürünü tanımak ve öğrenmek için Karşıyaka’ya gelen Japon misafirleri Afet Eğitim Merkezi’nde ağırladı. Belediyenin, afet öncesi ve sonrası hazırlıkları hakkında bilgi alan ve canlandırma simülatörlerinde tatbikat yapan Japonlar, çalışmalara hayran kaldı. Başkan Akpınar “Doğal afetler değil, afet öncesi ve sonrasında yapılacaklarla ilgili bilgi eksiklikleri insana zarar verir. Bunu gidermek için var gücümüzle çalışıyoruz” dedi.
KARŞIYAKA’DA 1 MAYIS COŞKUSU
KARŞIYAKA’DA 1 MAYIS COŞKUSU
Karşıyaka Belediye Başkanı Hüseyin Mutlu Akpınar, 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü’nü taşeron ve sendikalı işçilerle birlikte kutladı. Belediye binası önünde toplanan bine yakın personelle kucaklaşan Akpınar, Karşıyaka Çarşısı’ndan, İskeleye kadar yapılan yürüyüşte de belediye çalışanlarını yalnız bırakmadı. Başkan Akpınar “Makam için değil, halk için çalışacağız. En yüce değer olan emeğin hakkını vereceğim. Karşıyaka için birlikte hizmet edeceğiz” dedi. Akpınar, 1 Mayıs için düzenlenen moral konserinde de işçilerle birlikte marş söyledi.
AKP meclis üyeleri Selvitopu
AKP meclis üyeleri Selvitopu'nu ziyaret etti
AKP Karabağlar meclis üyeleri, Karabağlar Belediye Başkanı Muhittin Selvitopu'nu makamında ziyaret ederek hayırlı olsun temennisinde bulundu. Selvitopu'na çiçek vererek başarı dileğinde bulunan Grup Başkanvekili Nazmi Kalyoncu, Karabağlar için her türlü hizmete hazır olduklarını belirterek Karabağlar yararına yapılacak hizmetlere engel olmayacaklarını söyledi.
"5 YILDIZLI" PİKNİK ALANI AÇILDI
"5 YILDIZLI" PİKNİK ALANI AÇILDI
Karşıyaka Belediyesi tarafından yapımı tamamlanan ve '5 yıldızlı piknik alanı' olarak ünlenen Yamanlar Piknik ve Mesire Alanı hizmete açıldı. İçinde; üretici satış alanlarından, organik ürün standına, restoran ve kafeteryadan, çadır alanlarına kadar pek çok donanımı barındıran piknik alanının, Karşıyaka'nın turizmine katkı sağlayacağını söyleyen Belediye Başkanı Akpınar "Merkeze birkaç dakika uzaklıkta, Türkiye'de eşine az rastlanır bir piknik tesisini hizmete açtık. Eline sepetini alan tüm vatandaşlarımızı bekliyoruz" dedi.
ABD
ABD'Lİ BAKANLAR BAŞKAN PEKDAŞ'I ZİYARET ETTİ
Konak Belediye Başkanı Sema Pekdaş’ı ziyaret eden ABD Dışişleri Bakanları Birliği Başkanı McDonough, İzmir’in kalbi Konak’ın ilk kez bir kadın belediye başkanı tarafından yönetilmesinin ilçeye daha kaliteli ve eşit hizmet getireceğini söyledi.
Selvitopu’ndan amatörlere destek sözü
Selvitopu’ndan amatörlere destek sözü
Batur Muhtarlarla bir araya geldi
Batur Muhtarlarla bir araya geldi
Narlıdere Belediye Başkanı Abdül Batur yerel seçimlerin ardından Narlıdere’nin muhtarları ile bir araya geldi. Narlıdere Belediye Başkanlığında gerçekleşen toplantıda Narlıdere’nin sorunları masaya yatırıldı.
DOLAR
5.9288
EURO
6.5473
-Global ısınma yükselen deniz seviyesi 2050 yılında shangai ve deniz kıyısındaki Çin şehirlerinde büyük sellere neden olacak.bu sellerde 76 milyon kişi evsiz kalacak. -Üzerinde barkodu olan ilk ürün Wringleys marka sakızdır. -Kereviz yerken harcanan ka

İlginç Bilgiler 3
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Bize karşı silah taşıyan, bizden değildir

Hz. Muhammed
İzmir için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:37 08:19 13:23 15:51 18:10 19:39
Kek hamurunun piştikten sonra kalıptan rahat çıkması için 10 dakika bekletin. Fırına sürdüğünüz kek kalıbının yanmasını önlemek için kalıbın altına biraz tuz koyabilirsiniz.

Hamur İşi Tarifleri İle İlgili Püf Noktaları