Ege´de tarım ürünleri ihracatı yüz güldürüyor
Gıda ürünleri ihracatıyla Türkiye´ye yüzyıllardır döviz kazandıran, Türkiye´de ihracatın başlangıç noktası Ege Bölgesi´nde, gıda ürünleri ihracatı yüz güldürmeye devam ediyor. Türkiye´nin ihracatında gıda ürünlerinin payı yüzde 14 seviyesinde iken, Ege İhracatçı Birlikleri´nin son bir yılda kayda aldığı ihracatta gıda ürünlerinin payı yüzde 40´ı aşıyor.
Tarih: 6.12.2016 10:15:51

Gıda ürünleri ihracatıyla Türkiye´ye yüzyıllardır döviz kazandıran, Türkiye´de ihracatın başlangıç noktası Ege Bölgesi´nde, gıda ürünleri ihracatı yüz güldürmeye devam ediyor. Türkiye´nin ihracatında gıda ürünlerinin payı yüzde 14 seviyesinde iken, Ege İhracatçı Birlikleri´nin son bir yılda kayda aldığı ihracatta gıda ürünlerinin payı yüzde 40´ı aşıyor.

Ege İhracatçı Birlikleri´nin 2016 yılının Ocak – Kasım dönemindeki ihracatı 9 milyar 993 milyon dolar olurken, tarım ürünleri ihracatı 4 milyar 23 milyon dolar olarak kayıtlara geçti. EİB´de kayda alınan tarım ürünleri ihracatı 2015 yılının aynı dönemine göre yüzde 10 artış gösterdi. EİB´nin ihracatında tarım ürünleri ihracatının payı yüzde 40.3 oldu. EİB´den yapılan tarım ürünleri ihracatı son bir yıllık dönemde ise 4 milyar 404 milyon dolara yükseldi.

 

Zirvede tütün ve kuru meyve ihracatı var

 

2016 yılının 11 aylık döneminde, Ege Tütün İhracatçıları Birliği 918 milyon 184 bin dolarlık ihracatla ilk sırada yer alırken 2016 yılında ihracatını yüzde 14 arttırmayı başardı. Ege Kuru Meyve ve Mamulleri İhracatçıları Birliği 734 milyon 118 bin dolarlık ihracata imza attı ve ikinci sırada yer aldı.

 

2000´li yılların başında 65 milyon dolar seviyesinde olan ihracatını her yıl arttıran ve ihracatın yıldız sektörleri arasına adını yazdıran Su Ürünleri ve Hayvansal Mamuller Sektörü, 727 milyon 150 bin dolarlık ihracat rakamına ulaştı. Ege Su Ürünleri ve Hayvansal Mamuller İhracatçıları Birliği´nin ihracatı 2016 yılında yüzde 5 gelişti.

Yaş meyve sebze ve mamulleri ihracatını Rusya´da durduramadı

 

Ege Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği, 2016 yılında parlak bir ihracat dönemine imza attı. 2015 yılının Ocak – Kasım döneminde 525 milyon 732 bin dolarlık ihracat gerçekleştiren yaş meyve sebze ve mamulleri ihracatçıları, en büyük ihracat pazarlarından Rusya ile yaşanan krize rağmen 2016 yılında yüzde 21´lik ihracat artış hızını yakaladılar ve Türkiye´ye 634 milyon 717 bin dolarlık döviz kazandırdılar. 2016 yılında; yaş meyve sebze ihracatı yüzde 53´lük rekor artışa imza atarak 99 milyon dolardan 151 milyon dolara ulaşırken, meyve sebze mamulleri ihracatı yüzde 13´lük gelişimle 426 milyon dolardan 483 milyon dolara yükseldi.

 

İhracatını istikrarlı bir şekilde arttıran Ege Mobilya Kağıt ve Orman Ürünleri İhracatçıları Birliği, 2016 yılının 11 aylık döneminde de geleneği bozmadı. İhracatını yüzde 8 geliştiren mobilya, kağıt ve orman ürünleri ihracatçıları 528 milyon dolarlık döviz geliri elde etti.

 

İhracat artış rekoru hububat bakliyat ihracatında

 

Ege Hububat Bakliyat Yağlı Tohumlar ve Mamulleri İhracatçıları Birliği, 2016 yılında EİB çatısı altındaki 7 tarım birliği arasında ihracatını en fazla arttıran birlik oldu. Yüzde 33´lük rekor ihracat artış hızı yakalayan Ege Hububat Bakliyat Yağlı Tohumlar ve Mamulleri İhracatçıları Birliği, ihracat rakamını da 259 milyon dolardan, 344 milyon dolara tırmandırdı.

 

Son 4 ayda sağladığı ihracat artışıyla toparlanan Ege Zeytin ve Zeytinyağı İhracatçıları Birliği´nin ihracatı ise 104 milyon 586 bin dolar olarak kayıtlara geçti. 2016/17 sezonuna hızlı giriş yapan zeytin ve zeytinyağı ihracatçılarının önümüzdeki aylarda ihracatta daha büyük artışları gerçekleştireceklerinin ipucunu verdiler.

 

GÖRÜŞ

 

Seyyar: “Yaş meyve sebze ihracatı yüzleri güldürüyor”

 

Kasım ayında Ege Bölgesi´nden yapılan yaş meyve sebze ihracatı yüzde 58´lik artış gösterdi. Ege Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Rıza Seyyar, gıda sektörünün küresel ekonomik daralmadan en az etkilenen sektörlerin başında geldiğini, ihracat rakamlarının da bunu teyit ettiğini söyledi.

 

Kasım ayında Ege Bölgesi´nden Rusya´ya satsuma mandalina ihracatının 179 ton´dan 1800 ton´a yükseldiğini, yüzde 900´luk artış yaşandığını dile getiren Seyyar, “Ege Bölgesi´nden önemli artış gösteren bir diğer ürünümüz ise kestane oldu. İtalya´ya kestane ihracatı yüzde 298´lik rekor artışla 2 milyon 911 bin dolardan, 11 milyon 594 bin dolara yükseldi. 50 ülkeye yaş meyve sebze ihracatı gerçekleştirdik. Yaş meyve sebze mamullerinde de düzenli bir büyüme karşımıza çıkıyor. Kasım ayında meyve sebze mamulleri ihracatımız yüzde 9´luk artışla 54 milyon 570 bin dolara çıktı. Bu rakamlar, yaş meyve sebze ve mamulleri sektörüne Kamu´nun gözbebeğimiz gibi bakması gerektiğini ortaya koyuyor” diyerek sözlerini noktaladı.

 

GÖRÜŞ:

 

Kuru meyve ihracatında gelecek Uzakdoğu´da

 

Ege Kuru Meyve ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Başkanı Birol Celep, Ekim ve Kasım aylarında Ege Bölgesi´nde ihracat lideri oldukları için mutlu olduklarını söyledi. Celep, bu başarıda kuru meyve ihracat sezonunu başlamasının ve Hristiyan dünyası için kutsal olan Christmas (Noel)´ın yaklaşmasının etkili olduğunu, kuru meyve ihracatında geleceğin ise Uzakdoğu pazarında olduğuna işaret etti.

 

Kuru meyve ihracatında miktar bazında yüzde 30 artış olmasına rağmen, değer bazında artışın aynı oranda olmamasından duyduğu üzüntüyü dile getiren Celep, “Bu durum ihracatçılarımızı mutlu etmiyor. Katma değerli ürün ihraç etmemiz gerekiyor. Bizim katma değerli ürün ihraç edecek altyapıyı kurmamız gerekiyor. Bu amaçla,Gıda Ar-Ge Proje Pazarı, Turquality, İnovasyon Projelerini sürdürüyoruz. Ayrıca, alternatif pazarlara girmek için çaba gösteriyoruz. Gelecek Uzakdoğu´da. Uzakdoğu pazarında yoğunlaşmak istiyoruz. Çin, yüzde 7-8 ortalama ile büyüyor. Hindistan bu yıl üçüncü çeyrekte yüzde 7.3 büyüdü. İnsan sağlığı için sağlıklı ürün üretme felsefesini moda akımı haline getirerek Uzakdoğu pazarında büyümek istiyoruz. Naturel kayısı pazarında artış var. Organik ürün satışlarında artış var. Bu değişimi geliştirmek istiyoruz” dedi.

 

Görüş:

 

Zeytin ve Zeytinyağı ihracatı 4 aydır artıyor

 

Türkiye´nin son yıllarda ciddi yatırım yaptığı, son 15 yılda ağaç varlığını 90 milyondan 170 milyona çıkardığı zeytincilik sektöründe son 4 aydır ihracat rakamları artış gösteriyor. 

Ekim ayında sofralık zeytin, Kasım ayında ise zeytinyağı ihracat sezonlarının başladığına işaret eden Ege Zeytin ve Zeytinyağı İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Davut Er, 2 aylık dönemde sofralık zeytin ihracatının 10 bin ton seviyesinde gerçekleştiğini, Kasım ayında zeytinyağı ihracatının ise bir önceki sezonun Kasım ayına göre miktar bazında yüzde 224´lük artışla 718 ton´dan, 2330 ton´a yükseldiğini anlattı. 

 

İlk verilere göre 2016/17 zeytin ve zeytinyağı sezonunun geçen sezona göre daha başarılı geçeceğine ilişkin ipuçları verdiğine vurgu yapan Er şöyle devam etti: “Tabiat şartları da süreci desteklerse daha iyi olur. Son iki ayı kurak geçirdik. Ancak son günlerdeki yağışlarla bir nebze rahatladık. Sezon başında açıklanan rekolte rakamlarına yaklaşacağımızı umuyoruz. Sofralık zeytin ihracatında Irak, Romanya, Bulgaristan, Almanya ve Amerika Birleşik Devletleri hedef pazarlarımız. Zeytinyağı ihracatında ise; Suudi Arabistan, Amerika Birleşik Devletleri, Irak, Çin ve Japonya öne çıkan ihraç pazarlamız.”
Kaynak:

Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
PALANDÖKEN, -“BU YIL 650 BİN ÇİFTİN EVLENMESİNİ BEKLİYORUZ”
PALANDÖKEN, -“BU YIL 650 BİN ÇİFTİN EVLENMESİNİ BEKLİYORUZ”
Türkiye Esnaf ve Sanatkârları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, düğün sezonu ile birlikte piyasaların hareketleneceğini belirterek, “2015 yılında 602 bin 982 çift evlenirken 2016 yılında 594 bin 493 çift düğün yaparak beklentinin altında kaldı. Günümüzde en düşük maliyetli düğün 20 bin Lirayı buluyor. ÖTV indiriminin yıl sonuna kadar devam etmesi halinde 2017 düğün sezonunda 650 bin çiftimizin evlenmesi ve 13 milyar lira ekonomiye katkı sağlaması bekleniyor" dedi.
Türk zeytin ve zeytinyağı Uzakdoğu yolcusu
Türk zeytin ve zeytinyağı Uzakdoğu yolcusu
Zeytinyağı üretiminde dünya ikinciliğini hedefleyen Türkiye, zeytinyağını katma değere dönüştürmek için tanıtım atağını kesintisiz sürdürüyor.
Egeli ayakkabı ihracatçıları Dubai yolcusu
Egeli ayakkabı ihracatçıları Dubai yolcusu
Egeli ayakkabı ihracatçıları Dubai yolcusu. Ayakkabı sektörü, 2016 yılında ihracatta yakaladığı başarıyı 2017 yılında da sürdürmek için kolları sıvadı.
Yurt dışı üretici fiyat endeksi arttı
Yurt dışı üretici fiyat endeksi arttı
Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), bu yılın Ocak ayı yurt dışı üretici fiyat endeksini (YD-ÜFE) açıkladı.
Organik ürünler pazarı 72 milyar doları geçti
Organik ürünler pazarı 72 milyar doları geçti
Organik tarım tüm dünyada hızla gelişmekte ve günümüzde 120´den fazla ülkede uygulanmakta. Dünya genelinde organik gıda ve gıda dışı ürün üretim alanı, miktarı ve global ticaret hacmi her geçen yıl artıyor.
Balıkçılar, denizlerden dolar avlıyor
Balıkçılar, denizlerden dolar avlıyor
Su ürünleri ihracatında yüzler gülüyor. Türkiye´nin ihracatta yıldız sektörleri arasında yer alan Su ürünleri sektörü 2016 yılında da ihracattaki artışını sürdürdü. Türkiye´nin ihracatının yatay bir seyir izlediği 2016 yılında su ürünleri sektörünün ihracatı yüzde 15´lik artışla 793 milyon 879 bin dolara ulaştı. Egeli balıkçılar, Türkiye´nin su ürünleri ihracatının yüzde 73´ünü gerçekleştirdi.
TÜRKİYE EKİM AYINDA EN ÇOK TAVUK ETİ YEDİ
TÜRKİYE EKİM AYINDA EN ÇOK TAVUK ETİ YEDİ
Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Ekim ayına ilişkin kümes hayvancılığı üretim verilerini açıkladı. Verilen bilgilere göre tavuk yumurtası üretiminde bir önceki aya göre artış yaşandı. Tavuk yumurtası üretimi Ekim ayında Eylül ayına göre yüzde 3,2, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 13,8 arttı.
4. Ulusal Pamuk Zirvesi, 16 Aralık´ta İzmir´de gerçekleştirilecek
4. Ulusal Pamuk Zirvesi, 16 Aralık´ta İzmir´de gerçekleştirilecek
Ulusal Pamuk Konseyi´nce iki yılda bir düzenlenen Ulusal Pamuk Zirvelerinin dördüncüsü, İzmir Ticaret Borsası, Kahramanmaraş Ticaret Borsası, Söke Ticaret Borsası, Çukobirlik, Ege İhracatçılar Birliği, John Deere, Progen, ve Tekstil İşverenleri Sendikası sponsorluğunda 16 Aralık 2016, Cuma günü, Kaya Termal Otel´de yapılacak. Türkiye pamuk sektörünün üretici, tüccar, sanayici kesimleri ile ilgili Bakanlık mensuplarını bir araya getiren bu zirvelerde sektördeki gelişmeler değerlendiriliyor, sorunlar tartışılarak çözüm önerileri geliştiriliyor ve sonuçlar bir bildiriyle kamu oyuna açıklanıyor.
PALANDÖKEN: - “ÖTV ZAMMI İÇKİ VE SİGARADA KAÇAĞI ARTIRIR”
PALANDÖKEN: - “ÖTV ZAMMI İÇKİ VE SİGARADA KAÇAĞI ARTIRIR”
İçki ve sigaraya yapılan ÖTV zammının kaçak ve sahte üretimi daha da artıracağını belirten TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, “İçki ve sigaraya zaten her 6 ayda bir otomatik ÖTV zammı geliyor. Bunların dışında ayrıca bir ÖTV artışı daha yapılması kuşkusuz vergi gelirlerini artırabilir ama kaçak ve sahte üretimle insan sağlığını da olumsuz etkileyecektir” dedi .
EKONOMİYE  DOLAR DAMGA VURDU
EKONOMİYE DOLAR DAMGA VURDU
Türkiye´nin Kasım ayında ekonomi sayfalarında en çok bankacılık ve finans haberlerinin yer aldığı belirlendi.
Toplam kırmızı et üretimi arttı
Toplam kırmızı et üretimi arttı
Türkiye İstatistik Kurumu tarafından, toplam kırmızı et üretimi kurban bayramının da içinde bulunuğu Temmuz- Eylül döneminde 395 bin ton olarak tahmin edildi.
BECKER TÜRKİYE CEO´SU VOLKAN KEBİR:  “DOLAR KURUNUN GERÇEK DEĞERİ 3.25 TL DEĞİL”
BECKER TÜRKİYE CEO´SU VOLKAN KEBİR: “DOLAR KURUNUN GERÇEK DEĞERİ 3.25 TL DEĞİL”
ABD´de 9 Kasım´da gerçekleşen Başkanlık seçimlerinden Donald Trump´ın zaferle çıkmasının Türk ekonomisine olan kısa ve orta vadeli etkileri merakla izleniyor.
Dubai´de Türk çipurası ve levreği ziyafeti
Dubai´de Türk çipurası ve levreği ziyafeti
Dünya genelinde Türk su ürünlerinin tanıtımını yapan Su Ürünleri Tanıtım Grubu,7-9 Kasım 2016 tarihleri arasında Ortadoğu´nun cazibe merkezlerinden Dubai´de 5. kez düzenlenen Seafex- 2016 Fuarı´na katılarak Türk su ürünleri şovu yaptı. Dubai´de Türk Şef İbrahim Önen´in özel soslarla pişirdiği Türk çipurası ve levreği ziyaretçilerden tam not aldı.
Kuru meyve ihracatının duayen isimlerinden Menaşe Gabay vefat etti
Kuru meyve ihracatının duayen isimlerinden Menaşe Gabay vefat etti
Türk kuru meyve sektörünün duayenlerinden, Ege Kuru Meyve ve Mamulleri İhracatçıları Birliği 2008-10 dönemi Yönetim Kurulu Başkanı Menaşe Gabay (73) vefat etti. Gabay, bir süredir amansız hastalıkla mücadele ediyordu.
FINDIK FİYATLARINDAKİ DÜŞÜŞ ENDİŞE YARATIYOR
FINDIK FİYATLARINDAKİ DÜŞÜŞ ENDİŞE YARATIYOR
Türkiye´nin en önemli tarım ürünlerinin başında gelen fındığın fiyatında son dönemde yaşanan düşüşün üreticiyi bir hayli endişelendirdiği belirlendi. Ülkemize fındıktan yıllık ortalama 2,5-3 milyar
Satsuma ihracatında Rusya sevinci
Satsuma ihracatında Rusya sevinci
Türkiye´nin geleneksel ihraç ürünlerinden Sonbahar aylarının vazgeçilmezi, vitamin deposu, grip ve soğuk algınlığına karşı doğal ilaç satsuma mandalina da, 2016/17 ihracat sezonu 14 Ekim 2016 tarihinde başlıyor.
Taze Kiraz ve Üzüm Sektörü Yeni Pazarlara Hazırlanıyor
Taze Kiraz ve Üzüm Sektörü Yeni Pazarlara Hazırlanıyor
Türkiye´nin taze üzüm ve kiraz ihracatında Rusya ve Avrupa Birliği´ne bağımlılığını ortadan kaldırmak isteyen Ege Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği Çin ve Hindistan pazarlarına yönelik bir projeyi hayata geçiriyor. Taze üzüm ve kiraz ihracatından yıllık 350 milyon dolar kazanan Türkiye, 1 milyar doları hedefliyor.
EGOD´tan yerli otomobil atağı
EGOD´tan yerli otomobil atağı
TÜBİTAK´ın geliştirdiği yerli otomobil modelinin 2019´da seri üretime geçeceğinin planlanması otomotiv sektöründeki firmaları heyecanlandırıyor.
Kuru Meyve de 2017 yılında hedef ülke Hindistan
Kuru Meyve de 2017 yılında hedef ülke Hindistan
2023 yılı için 3 milyar dolar ihracat hedefi belirleyen Türk kuru meyve sektörü, Kuru Meyve Tanıtım Grubu (KMTG) öncülüğünde kuru meyve tüketim alışkanlığı olan ancak Türkiye´nin ihracatının az olduğu pazarlarda yürüttüğü tanıtım çalışmalarına son halka Hindistan´ı ekliyor.
Hazır giyim ihracatçıları Paris´te Avrupalı alıcılara Türkiye´de işler yolunda mesajı verdi
Hazır giyim ihracatçıları Paris´te Avrupalı alıcılara Türkiye´de işler yolunda mesajı verdi
Türkiye´nin ihracat ve istihdamında lokomotif görevini üstlenen, katma değerli ürün ihraç eden sektörlerinin başında yer alan hazır giyim sektörü, dünya genelinde 2017-18 sonbahar-kış sezonunun sergilendiği Premiere Vision Paris Fuarı´nda 15 Temmuz sonrası Türkiye´de işlerin yolunda olduğu ve Türk hazır giyim sektörünün Avrupa´nın en büyük ticari partneri olmaya devam ettiği mesajını verdi.
Sofralık zeytin ihracatını rekor ihracat fiyatı da kurtaramadı
Sofralık zeytin ihracatını rekor ihracat fiyatı da kurtaramadı
Türkiye üretiminde, İspanya ve Mısır´ın ardından dünya üçüncüsü olduğu sofralık zeytinde 2015/16 sezonunun tamamlanmasına bir ay kala ortalama ihracat fiyatında tarihi rekora imza attı. Ortalama ihraç fiyatı, hem siyah zeytin, hem de yeşil zeytin de 2 doların üzerine çıktı. İhraç fiyatındaki tarihi rekor ihracat artışı için ise yeterli olmadı.
Hazır giyim ihracatçıları Paris yolcusu
Hazır giyim ihracatçıları Paris yolcusu
Türkiye´nin katma değerli ürün ihraç eden sektörlerinin başında yer alan hazır giyim sektörü, dünya genelinde 2017-18 sonbahar-kış sezonunun şekilleneceği Premiere Vision Paris Fuarı´na çıkarma yapacak. Türk firmaları hem koleksiyonlarını tanıtacak, hem de Fransa´ya ihracatlarını arttırmanın zeminini bulacak.
EİB ihracatı Ağustos ayında yüzde 19 arttı
EİB ihracatı Ağustos ayında yüzde 19 arttı
Ege İhracatçı Birlikleri (EİB), Ağustos ayında 991 milyon 114 bin 857 dolar ihracat gerçekleştirdi. EİB, 2015 yılı Ağustos ayında ise 831 milyon 276 bin 460 dolar ihracata imza atmıştı. EİB´nin ihracatı 2015 yılı Ağustos ayına göre yüzde 19 artış gösterdi. EİB´nin 2016 yılı Ağustos ayı ihracat rakamı son 5 yılın en yüksek Ağustos ayı ihracatı olarak kayıtlara geçti. Ağustos ayında Türkiye´nin ihracatı ise yüzde 7´lik artışla 11 milyar 157 milyon dolar oldu.
Kırmızı et üretimi arttı
Kırmızı et üretimi arttı
TÜİK (Türkiye İstatistik Kurumu) 2016 Nisan- Haziran dönemi kırmızı et üretimi istatistiklerini açıkladı. Yayınlanan raporda, kırmızı et üretiminin bir önceki döneme göre yüzde 13,5, bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 3,1 oranında arttığı görüldü. Toplam kırmızı et üretimi içinde sadece kesimhanelerde üretilen kırmızı et miktarı ise 153 bin ton olarak gerçekleşti.
Çekirdeksiz kuru üzümde ihracat rekoru hedefleniyor
Çekirdeksiz kuru üzümde ihracat rekoru hedefleniyor
Türkiye´ye her yıl 450-500 milyon dolar arasında döviz kazandıran çekirdeksiz kuru üzümde 313 bin ton rekolteyle 2016/17 sezonuna giriliyor. Türkiye´nin dünya lideri olduğu çekirdeksiz kuru üzüm ihracatındaki hedef ise; 2008/09 sezonundaki 282 bin ton´luk tarihi rekoru kırmak. Çekirdeksiz kuru üzüm ihracatında hedeflere ulaşmak için tüketici ülkelerin beklentilerine göre hareket etmek şart.
Kuru kayısı ihracatında Rusya bereketi
Kuru kayısı ihracatında Rusya bereketi
Türkiye, 2015/16 sezonunda 322 milyon dolarlık kuru kayısı ihraç etti
Sultani yaş üzüm ihracat yolcusu
Sultani yaş üzüm ihracat yolcusu
Türkiye´nin geleneksel ihraç ürünlerinden sultani yaş üzümde ihracat 3 Ağustos 2016 Çarşamba günü start alıyor. Yaş üzüm ihracatının yüzde 70´ini Rusya´ya yapan yaş üzüm ihracatçıları, 9 Ağustos´ta Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin arasındaki görüşmenin olumlu sonuçlanmasını bekliyor.
İhracat yüzde 8.1, ithalat yüzde 7 arttı
İhracat yüzde 8.1, ithalat yüzde 7 arttı
Türkiye İstatistik Kurumu ile Gümrük ve Ticaret Bakanlığı işbirliğiyle oluşturulan verilere göre, ihracat yüzde 8,1 ithalat yüzde 7 oranında artış gösterdi
Yumurta ihracatı Başbakan Binali Yıldırım´ın barış mesajıyla şaha kalktı
Yumurta ihracatı Başbakan Binali Yıldırım´ın barış mesajıyla şaha kalktı
Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan tarafından atılan adımla, İsrail ve Rusya ile sorunlarını giderme yolunda başlatılan barış sürecinin ardından, Başbakan Sayın Binali Yıldırım´ın “Irak´la, Suriye ile, Mısır ile bizim kavga etmemiz, ilişkilerimizin bozulması için çok nedenimiz yok ama ilişkilerimizin düzelmesi için çok neden var” açıklaması yumurta ihracatını şaha kaldırdı. Irak´a yapılan yumurta ihracatı haftalık 120 TIR´dan 310 TIR´a çıktı.
DIŞ TİCARET ENDEKSLERİ AÇIKLANDI
DIŞ TİCARET ENDEKSLERİ AÇIKLANDI
Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), Mayıs ayına ilişkin dış ticaret endekslerini açıkladı.
Kuru meyve ihracatçılarından 40 yıllık hizmete vefa
Kuru meyve ihracatçılarından 40 yıllık hizmete vefa
Ege Kuru Meyve ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu, kuru incir başta olmak üzere, Türkiye kuru meyve sektörüne 40 yıldır büyük emek veren ve ulusal/uluslararası platformlarda desteğini sunan özellikle kuru incir konusunda dünya çapında otorite olan ve kısa süre önce Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi´nden emekli olan Prof. Dr. Uygun Aksoy´a hizmetlerinden dolayı teşekkür yemeği düzenledi.
Tarımda Üretici Fiyat Endeksi Arttı
Tarımda Üretici Fiyat Endeksi Arttı
Tarım ürünleri Üretici Fiyat Endeksi (Tarım-ÜFE) Haziran ayında bir önceki aya göre yüzde 1,04, geçen yılın aynı ayına göre ise 4,45 artış gösterdi
Sanayi Üretim Endeksini Açıklandı
Sanayi Üretim Endeksini Açıklandı
Türkiye İstatistik Kurumu(TÜİK), Mayıs 2016 Sanayi Üretim Endeksini açıkladı.
Girişimci Olmak İsteyenlere 7 Altın Öneri
Girişimci Olmak İsteyenlere 7 Altın Öneri
Liderlik Okulu Kurucusu ve Kişisel Gelişim Mentoru Erkut Ergenç günümüzde girişimci olmak isteyenleri başarıya götürecek altın değerinde 7 öneride bulundu.
Tavuk Eti Üretimi Mayıs´ta Arttı
Tavuk Eti Üretimi Mayıs´ta Arttı
Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), Mayıs ayına ait "Kümes Hayvancılığı Üretimi İstatistikleri"ni açıkladı. Yumurta üretim miktarı geçen aya göre yüzde 0,9 azaldı, 2015 Mayıs ayına göre ise yüzde 3,5 arttı. Mayıs´ta 1 milyar 400 milyon tavuk yumurtası üretildi.
Devlet İç Borçlanma Senetleri yatırımcısını kazandırdı.
Devlet İç Borçlanma Senetleri yatırımcısını kazandırdı.
Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre aylık en yüksek reel getiri, yurt içi üretici fiyat endeksi ile indirgendiğinde yüzde 1.60 tüketici fiyat endeksi ile indirgendiğinde ise yüzde 1.54 oranları ile devlet iç borçlanma senetlerinde gerçekleşti.
Türk ihracatçıları Eylül ayında Selanik yolcusu
Türk ihracatçıları Eylül ayında Selanik yolcusu
Ege Denizi´nin iki yakası Selanik Enternasyonal Fuarı´nda buluşuyor. İzmir - Selanik arasında ticaret köprüsü kurulması için yürütülen çalışmalar meyvesini verdi. Ege İhracatçı Birlikleri bu yıl 10-18 Eylül 2016 tarihleri arasında düzenlenecek olan Selanik Enternasyonal Fuarı´na Türkiye Milli Katılım Organizasyonu gerçekleştirecek.
Kuru incir ihracatı 62 bin tona ulaştı
Kuru incir ihracatı 62 bin tona ulaştı
Tüm semavi dinlerde kutsal meyve olarak kabul edilen, Hristiyanların Noel sofralarının vazgeçilmezi Kuru incir ihracatta rekora koşuyor.
Kiraz ihracatı yüz güldürdü
Kiraz ihracatı yüz güldürdü
Türkiye´nin üretiminde dünya lideri, ihracatında ise dünya üçüncüsü olduğu kirazda bu yıl rekolte yüzde 30-40 arasında düşük olsa da ihracatta rekora koşuyor.
Narlı: ESBAŞ modeli Türkiye´ye yayılmalı
Narlı: ESBAŞ modeli Türkiye´ye yayılmalı
Ege Serbest Bölgesi Sanayici ve İşadamları Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Bilgen Salih Narlı, Türkiye´nin dört bir yanında kurulan ve yaklaşık 30 yıldır faaliyet gösteren serbest bölgelerin yüksek ihracat rakamları nedeniyle ülke ekonomisinin can damarı haline geldiğini söyledi.
Çetin´den sektöre reçete
Çetin´den sektöre reçete
TARİŞ Zeytin ve Zeytinyağı Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Cahit Çetin, sektöre ilişkin önemli değerlendirmelerde bulundu, son yıllarda başlayan atılım hamlelerinin sonuca ulaşması için Egeli 28 bin üretici adına reçete sundu.
ÜRETİM PLANLAMASI OLMAZ İSE SENEYE HALK SEBZE VE MEYVE YİYEMEZ
ÜRETİM PLANLAMASI OLMAZ İSE SENEYE HALK SEBZE VE MEYVE YİYEMEZ
“RUSYA İLE BUZLAR ÇÖZÜLÜYOR DİYE SPEKÜLATÖRLERİN SEBZE MEYVE FİYATLARINA ZAM YAPMASI ÖNLENSİN”
Tariş Zeytinyağı enerjisini güneşten alacak
Tariş Zeytinyağı enerjisini güneşten alacak
TÜRKİYE ve dünyanın en başarılı kooperatifçilik öykülerinden birini yazan Tariş Zeytin ve Zeytinyağı Birliği, üretim tesislerinde kullandığı enerjinin yüzde 70´ini karşılayacak güneş enerjisi yatırımıyla stratejik bir adım attı. Yaklaşık 3 milyon TL´lik yatırımla hayata geçirilen proje sayesinde, kooperatiflerin “kendi çözümünü yaratma” konusundaki öncülüğü de bir kez daha tescillenmiş oldu. Öte yandan bunu ilk örnek alanlar da yine üreticiler oldu; Birlik bünyesindeki bazı kooperatifler de güneş enerjisi için harekete geçti.
İhracatın Şampiyonlar Ligi´nde 10 Torbalılı
İhracatın Şampiyonlar Ligi´nde 10 Torbalılı
EBSO´nun açıkladığı ilk 100 firma arasında 15 firmayla yer alan, Torbalı, Türkiye´nin 500 büyük sanayi kuruluşu listesine 5 firmayla kendine yer buldu. İhracatta 63 ili geride bırakan Torbalı´nın Ticaret Odası Başkanı Olgun “Hedefimiz 1 milyar dolar ihracat” dedi.
Akhisar ezber bozdu
Akhisar ezber bozdu
Akhisar Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Alper Alhat´ın sofralık zeytinde prim desteği isteğine Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehmet Daniş yeşil ışık yaktı. Daniş, “Bunun üzerinde çalışıyoruz, önümüzdeki dönem bazı gelişmeler olabilir” dedi. Sektörün büyük sorunu tağşiş için de yeni bir dönemin başlayacağını söyleyen Daniş, “Ağır cezalar geliyor. Artık tağşiş yapan artık bir daha üretim yapamayacak” dedi.
Kipa´nın satışlarında büyüme
Kipa´nın satışlarında büyüme
Kipa, 2015/2016 finansal yıl sonuçlarını açıkladı. Şirket, müşteri odaklı yaklaşımının bir sonucu olarak satışlarını arttırdı. Kipa CEO´su Bill O´Neill, ekonomide istikrarsızlıkların yaşandığı bir yıl olmasına karşın Kipa´nın finansal göstergelerinde önemli iyileşmeler olduğunu belirterek “Kipa olarak, işimizin özü kabul ettiğimiz müşterilerimize yaptığımız yatırımların karşılığını almaya başladık” dedi.
Bakırçay´dan haberler "BAKIRÇAY EKONOMİSİN KALBİ BU ZİRVEDE ATACAK"
Bakırçay´dan haberler "BAKIRÇAY EKONOMİSİN KALBİ BU ZİRVEDE ATACAK"
Geçen yıl ilki yapılan ve Bakırçay Ekonomisine yön verenlerin buluştuğu zirvenin bu yıl ikincisi yapılacak 3 Mayıs 2016 tarihinde saat 10:00 da başlayacak zirve yine Aliağa Belediyesi Erşan Park tesislerinde
Türk balıkları balkanlara yüzecek
Türk balıkları balkanlara yüzecek
Türkiye´nin ihracatta yıldız sektörlerinden Su Ürünleri Sektörü, ihracatta zayıf olduğu balkanları mercek altına aldı. Balkan ülkelerine ihracatını arttırmak isteyen Su Ürünleri Tanıtım Grubu (STG), 12-16 Nisan 2016 tarihleri arasında Bosna Hersek´te düzenlenen Uluslararası Mostar Fuarı´na katıldı.
ULUSLARARASI URLA ENGİNAR FESTİVALİ, CUMA GÜNÜ BAŞLIYOR
ULUSLARARASI URLA ENGİNAR FESTİVALİ, CUMA GÜNÜ BAŞLIYOR
Uluslararası Urla Enginar Festivali, 29 Nisan Cuma günü başlıyor. Michelin yıldızlı restoranların dünyaca ünlü şefleri, festival boyunca Urla sokaklarında birbirinden lezzetli enginar yemeklerini adım adım tarif ederek pişirecek, eşsiz lezzetlerini izleyenlere tattıracak.    
Kuru Meyve Tanıtım Grubu´ndan Balkan atağı
Kuru Meyve Tanıtım Grubu´ndan Balkan atağı
Türkiye´nin üretim ve ihracatında dünya lideri çekirdeksiz kuru üzüm, kuru incir, kuru kayısı ve Antep fıstığı´nın dünya genelinde tanıtımı için faaliyet gösteren Kuru Meyve Tanıtım Grubu (KMTG), yeni pazar bulma arayışı amacıyla Balkanlara açıldı.
Türk zeytin ve zeytinyağı Kanada yolcusu
Türk zeytin ve zeytinyağı Kanada yolcusu
Zeytin ve Zeytinyağı Tanıtım Komitesi (ZZTK) Türkiye´nin zeytin ve zeytinyağı ihracatını arttırmak için Kanada´nın Montreal şehrinde 13-15 Nisan 2016 tarihleri arasında düzenlenen SIAL Canada gıda fuarına katılarak, tanıtım faaliyetlerine devam etti.
İzmir Hava Durumu
Bugün
Sağanak
28°
17°
Cumartesi
Sağanak
29°
18°
Pazar
Fırtına
29°
20°
Pazartesi
Parçalı bulutlu
31°
19°
DOLAR
4.7207
EURO
5.5240
-Günümüzde evlenenlerin yüzde ellisi boşanmaktadır. (Bak bunu duyduğum iyi oldu ben zaten evlenmiyecem böylece kamçılamış oldum bu sözlerle) -Rodin’in ünlü ‘düşününen adam’ heykeli aslında İtalyan şair dante’nin portresidir. -Uranüs çıplak gözle görülen

İlginç Bilgiler 4
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Bize karşı silah taşıyan, bizden değildir

Hz. Muhammed
İzmir için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:37 08:19 13:23 15:51 18:10 19:39
Dolma iç için kullanacağınız pirincinizi mutlaka ılık suda bekletip yumuşatın ve nişastasından arındırmak için birkaç defa sudan geçirin. Böylece içinin sert kalmasını önlersiniz. Dolmamızın daha lezzetli olması için sızma zeytinyağı kullanın.

Dolma - Sarma Tarifleri İle İlgili Püf Noktaları