Ege Bölgesi Şap Hastalığından Ari Hale Geliyor
Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından hazırlanan Eylem Planı ile Trakya´dan sonra Batı Karadeniz, Güney Marmara ve Ege Bölgesi de şaptan ari hale getiriliyor
Tarih: 31.10.2016 23:11:03

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, Trakya´dan sonra Batı Karadeniz, Güney Marmara ve Ege bölgesinin de şap hastalığından ari hale getirilmesi için harekete geçti. Hazırlanan eylem planı ile, Trakya “aşısız hastalıktan ari bölge”, Batı Karadeniz, Güney Marmara ve Ege Bölgeleri ise “aşılı hastalıktan ari bölge” haline getirilmesi planlanıyor.
 
Bakanlığın yeni hazırladığı eylem planına göre, Trakya bölgesinin 2018 yılında "aşısız hastalıktan ari bölge" statüsüne, Batı Karadeniz, Güney Marmara ve Ege bölgesinin ise 2019 yılında “aşılı hastalıktan ari bölge” statüsüne kavuşturulması, 2023 yılına kadar da diğer tüm bölgelerde aşılı arilik statüsünün elde edilmesi amaçlanıyor.
 
Hayvan hareketlerinin kontrolü için “kontrol noktaları” kurulacak
Toplantıda; 2017 yılından itibaren Batı Karadeniz, Güney Marmara ve Ege bölgesinin Şap Hastalığından Korunmuş Bölge olarak ilan edileceği ve tanımlanan bölgeye Bakanlıkça açıklanan kurallar dışında sevk edilen hayvanların tazminatsız olarak doğrudan kesime sevk edileceği, tanımlanan bölgeye, bölge dışından yapılacak duyarlı hayvan sevklerinin, Bakanlıkça belirlenen “19 yol kontrol noktalarından uygun olanlardan birinde” kontrol edileceği ifade edildi.
 
Şap hastalığı tazminatlı hastalıklar listesinde yer alacak
Trakya´dan sonra Batı Karadeniz, Güney Marmara ve Ege bölgesinin de şap hastalığından korunması için alınan önlemleri desteklemek amacı ile bu alanda 2018 yılından itibaren şap hastalığına yakalanmış hayvanlar tazminatlı olarak kesime sevk edilmesi kararı alınacak.
 
İlk defa aşılanan hayvanlar 1 ay sonra yeniden aşılanacak
Ariliği hedeflenen bölgede bulanan ve şap hastalığına karşı ilk defa aşılanan hayvanların bağışıklığını güçlendirmek için 1 ay sonra yeniden aşılanmaları sağlanacak. 
 
Eylem Planı ile ilgili, İzmir Kaya Termal Otelde Bakanlık Müsteşar Yardımcısı Dr. Nihat PAKDİL´in başkanlığında geniş kapsamlı bir toplantı gerçekleştirildi. Toplantıya Bakanlık yetkilileri, ariliği hedeflenen bölgede bulunan illerin Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürleri ile Hayvan Sağlığı Yetiştiriciliği ve Su Ürünleri Şube Müdürleri, Türk Veteriner Hekimleri Merkez Birliği, Türkiye Ziraat Odaları Birliği, Türkiye Damızlık Sığır Yetiştiricileri Merkez Birliği, Türkiye Koyun Keçi Yetiştiricileri Merkez Birliği, Türkiye Kırmızı Et Üreticileri Merkez Birliği, Türkiye Süt Üreticileri Merkez Birliği, Türkiye Kasaplar Federasyonu, Türkiye Süt Et Gıda Sanayicileri ve Üreticileri Birliği ve Ambalajlı Süt Üreticileri Birliği temsilcileri katıldı.
 
Bakanlığın hazırladığı yeni eylem planı ile ilgili açıklama yapan Müsteşar Yardımcısı Nihat Pakdil,  program ile Türkiye´nin yarısını şap hastalığından ari hale getirileceğini vurgulayarak, aşılama için Türkiye´deki virüse yüzde 100 uyan yerli aşı kullanılacağını belirtti. Ayrıca Pakdil, aşılamanın yanında hayvan hareketinin kontrolü için de yeni kontrol noktaları oluşturulacağını söyledi. Pakdil, “öncelikle kendi ülkemizde dolaşan virüse karşı özel olarak üretilmiş aşıyı kullanacağız. Dışarıdan aşı getirilmesinin önüne engel koymuyoruz Tek şartımız; aşıların spesifik olarak Türkiye´deki virüsle yüzde 100 örtüşmesi" diye konuştu.
 
Yüzde 90 oranında aşılamayla hedefe ulaşabileceklerini söyleyen Pakdil, "Ancak asıl hedefimiz yüzde 100 aşılama. Başka türlü sürüde enfeksiyona açık hiç bir hayvanın olmaması sağlanamaz. Aşılamadan sonra da hayvanları takip edeceğiz" dedi. Pakdil, çalışmaların sadece batı bölgelerinde yapılmayacağını, Doğu illerinde de benzer çalışmaların gerçekleştirileceğini söyledi.
 
Pakdil ayrıca Hayvan sevkiyatının kontrol altına alınmadan aşılamanın başarılı olamayacağını belirterek, "Ben aşıyı yaparım rahat rahat uyurum yaklaşımı doğru değil bu noktada da nüfusun tamamıyla iş birliği içerisinde olmalıyız. Hayvanların sevkini belirlediğimiz yerlerde kontrol noktaları oluşturulacak. “Hastalık şüphesi olan hayvanlardan haberdar olmalıyız” diyen Pakdil, bu konuda meslek örgütleriyle iletişimim önemine değindi.
 
Toplantının açılışında konuşan Gıda Tarım ve Hayvancılık İzmir İl Müdürü Ahmet Güldal, 5 milyar liraya ulaşan hayvansal üretim değerine sahip İzmir´de hastalıklarla mücadelenin önemini vurguladı ve hayvan hastalıklarıyla ilgili yıllardan beri büyük mücadeleler verildiğini ve büyük maddi külfetlere katlanıldığını söyledi. Bakanlığın büyük bir hamle yaptığını söyleyen Güldal, özellikle Trakya´daki başarıdan sonra Ege Bölgesinde de aşılı şap hastalığından aşılı ari bölge oluşturmak için başlatılan bu çalışmanın önemine değindi. Güldal “Ege Bölgesi illeri olarak Bakanlığımızın bu faaliyetine aynı önemde katkı sunmamız gerekmektedir. Biz İzmir´de Tüberküloz ve Brusella açısından hastalıktan ari 50 işletmeye sahibiz. Bu sistemin yaygınlaşması için teşviklerin ve desteklerin artırılması gerektiğini düşünüyorum. Bu destekler artarsa hem bölgenin ari statüsüne geçmesi kolaylaşacak hem de daha kaliteli ve daha güvenilir üretim gerçekleşecektir.” Dedi. Şap Hastalığı aşılamalarının önemini vurgulayan Güldal, “2010 yılından itibaren şap hastalığındaki aşılamaların ciddiyetinin artırılmasına bağlı olarak hastalık mihrak sayısının İzmir´de 50 civarından 9-10 lara düştü.” Diye konuştu. 
 
Güldal sözlerini şöyle sürdürdü; “Ama Şap hastalığı başta olmak üzere hastalıkların yayılmasında, hayvan hareketlerindeki kontrolü de sağlamalıyız. Özelikle Kurban Bayramı´ndan sonra şap hastalığında patlama oluyor. Biz 2 yıldır kolluk güçleriyle Kurban Bayramı öncesi ve sonrasında hayvan hareketlerinde iş birliği yaptık ve şap hastalığında azalma yaşandı. Ancak kolluk kuvvetlerinin görevini tam manasıyla yerine getirdiğini söylemem mümkün değil. Türkiye´nin doğusundan çıkan hayvanlar 10-12 vilayet geçiyor ve 15-20 gün sonra İzmir´de hastalık ortaya çıkabiliyor. Mutlaka aşılamaları yapmamız gerek ama maalesef kontrolsüz ve izlenemeyen hayvan hareketleriyle büyük sorunlar oluşuyor. Bu sorunları aşmak için de Bakanlığımızın talimatlarını bekliyoruz." Diye konuştu.
 
Açılış konuşmalarının ardından konun uzmanları tarafından teknik sunumlar gerçekleştirildi. Daha sonra katılımcılardan gelen sorular cevaplandı ve katılımcıların önerileri ve katkıları değerlendirildi.Kaynak:

Anahtar Kelimeler: Bölgesi Hastalığından Hale Geliyor
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Ege´de “Deney Hayvanı Kullanım Sertifikası Töreni”   gerçekleştirildi
Ege´de “Deney Hayvanı Kullanım Sertifikası Töreni” gerçekleştirildi
Ege Üniversitesi Laboratuvar Hayvanları Uygulama ve Araştırma Merkezi tarafından düzenlenen “Deney Hayvanı Kullanım Sertifikası Kursu”nu başarı ile tamamlayanlar sertifikalarını aldı. Hayvan deneylerinin sadece gerekli eğitimi almış kişiler tarafından yapılması amacıyla düzenlene kurs programı kursiyerler tarafından başarıyla tamamlandı.
Ege “Milli Tarım” ile zirveye yerleşecek
Ege “Milli Tarım” ile zirveye yerleşecek
Türkiye Genç İşadamları Derneği (TÜGİAD) Ege Şubesi Başkanı Hüseyin Canpolat, artan Türkiye nüfusuyla birlikte gıda ihtiyacının da giderek büyüdüğünü, Ege bölgesinin ise bu ihtiyacı karşılayabilecek potansiyele sahip olduğunu belirtti.
İZMİR TARIM FUARI´NA GENÇ ÇİFTÇİLER DAMGA VURACAK!
İZMİR TARIM FUARI´NA GENÇ ÇİFTÇİLER DAMGA VURACAK!
Sadece Türkiye´de değil bütün dünyada gençler kırsal bölgeler ve tarımsal faaliyetten uzaklaşmak istiyor. Çünkü özellikle tarım zor ve meşakkatli bir iş. Çiftçilik yapmak hem risk hem de belirsizlik taşıyor. Ancak diğer yandan da çiftçiler olmazsa dünyayı kim besleyecek? İnsanlığın temel ihtiyacı olan gıdayı kim sağlayacak? Üstelik tüm dünyada üretici nüfusunun giderek yaşlandığı bir dönemi yaşıyoruz. Dolayısıyla günümüzde tarım sektörünün küresel ölçekte tartıştığı stratejik konulardan biri de gençlerin tarımsal faaliyeti sürdürmeleri ve tarımdan kopmamaları için politikalar geliştirmek.
TARIMDA DA YERLİ MALI KAMPANYASI BAŞLAMALI
TARIMDA DA YERLİ MALI KAMPANYASI BAŞLAMALI
Yerli malı kullanımı ile ilgili kampanyanın esnaftan ve vatandaştan büyük bir ilgi gördüğünü belirten TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, “Vatandaşlarımız ürün satın alırken mutlaka barkoduna bakmalı ve öncelikle barkod numarası “869” ile başlayan ürünleri satın almalı” dedi.
4 YILDA 1.4 MİLYON BÜYÜKBAŞ HAYVAN İTHAL EDİLDİ
4 YILDA 1.4 MİLYON BÜYÜKBAŞ HAYVAN İTHAL EDİLDİ
Hayvancılık sektörünün desteklenmesi amacıyla öngörülen 2017 tarımsal destekleme bütçesinin yüzde 30´a yakın bir kısmının hayvancılık sektörüne ayrılması beklenirken, desteğin yerli ve küçük üreticilere yapılması gerektiğinin altını çizen TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, “Son 4 yılda büyükbaş ithalatı yaklaşık 1.4 milyona ulaştı” dedi.
Hayvancılık sektörü dev buluşmaya hazır
Hayvancılık sektörü dev buluşmaya hazır
Geçen yıl Kuşadası´nda “hayvancılığın düğünü” olarak nitelendirilen Anadolu EXPO 3. Canlı Hayvan Fuarı, bu kez sektörde balayına ev sahipliği yapacak. Ulusal Süt Zirvesi´nin de gerçekleşeceği fuarda üreticiyi yakından ilgilendiren kararlar hem ilk kez açıklanacak hem de yarışmalarla renklenecek. Turizm
Ahkisar´da mutlu hasat
Ahkisar´da mutlu hasat
Türkiye´nin zeytin başkenti olarak adlandırılan Akhisar´da hasat başladı. Akhisar Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Alper Alhat, zeytinyağında dünya fiyatları ile Türkiye fiyatlarının yeniden aynı değerlere gelmeye başladığını söyledi.
Kırmızı ette Hedef 25 kilo
Kırmızı ette Hedef 25 kilo
Türkiye´de 16 bin üreticiyle hayvancılıkta önde gelen Uşak, kırmızı et üretiminde zirveyi hedefledi. Uşak Kırmızı Üreticileri Birliği Başkanı Selçuk Tarhan, kişi başı et tüketimini 25 kilograma çıkarmak istediklerini, bunun için de açık alan besiciliğe geçilmesi gerektiğini söyledi.
Sütte çözümün yolu 79 milyon bardak
Sütte çözümün yolu 79 milyon bardak
2. Ege Tarım ve Hayvancılık Teknolojileri Fuarı´na katılan Uşak Merkez Süt Üreticileri Birliği Başkanı Uğur Aydoğan süt sektördeki sorunun ortadan kalkması için basit bir öneride bulundu. Türkiye´de yeteri kadar süt tüketimi olmadığı için süt üreticisinin büyük sıkıntı yaşadığını belirten Aydoğan, 79 milyonu, her gün bir bardak süt içmeye davet etti. Süt üretiminin 10 yılda yüzde 100 arttığını belirten Aydoğan, “Buna karşın tüketim azaldı. Türkiye´deki 79 milyon insan her gün bir bardak süt içse bu sorun ortadan kalkar” dedi.
Hayvancılıkta “Çip” Devrimi
Hayvancılıkta “Çip” Devrimi
Aşılama ve tüp bebek tedavisinde dünyada yeni bir çığır açan mikroçip yöntemi, insanlardan sonra hayvanlarda da kullanılmaya başlandı. ABD´deki Harvard Üniversitesi´nde Türk bilim adamı Prof.Dr. Utkan Demirci tarafından geliştirilen “çiple suni tohumlama” yöntemi, büyükbaş hayvancılıkta üreme oranında başarıyı ikiye katlayarak verimin artmasına katkı sağlıyor.
Akılcı Antibiyotik Kullanımı ile İlgili Eğitim Düzenlend
Akılcı Antibiyotik Kullanımı ile İlgili Eğitim Düzenlend
İzmir tarihi Hava Gazı Fabrikasında İl Müdürlüğümüz ve İzmir Büyükşehir Belediye Başkanlığı ortak organizasyonu ile “Akılcı Veteriner Tıbbi Ürün Kullanımı ve Hayvan Sağlığı ve Refahı” konulu eğitim düzenlendi.
CHP´Lİ TÜMER: TMO MISIR FİYATINI ZAMANINDA AÇIKLAMALI
CHP´Lİ TÜMER: TMO MISIR FİYATINI ZAMANINDA AÇIKLAMALI
CHP Adana Milletvekili Zülfikar İnönü Tümer, TMO´ya çağrı yaparak, “Mısır üreticisinin alın terinin karşılığını almasını sağlayın” dedi
Kooperatifçiliğin kitabını yazdı
Kooperatifçiliğin kitabını yazdı
Kooperatifçiliğin başucu kitabı
Sığırlarda görülen LSD, İnsanlara Bulaşan Bir Hastalık Değildir
Sığırlarda görülen LSD, İnsanlara Bulaşan Bir Hastalık Değildir
İzmir Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü son aylarda gündeme gelen ve halk arasında Sığır Çiçeği diye tabir edilen LSD (Lumpy Skin Diasese) / Yumrulu Deri Hastalığı hakkında açıklama yaptı.
Tarımda Mayıs Ayında ÜFE Yüzde 5,74 arttı
Tarımda Mayıs Ayında ÜFE Yüzde 5,74 arttı
Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), 2016 Mayıs ayı Tarım Ürünleri Üretici Fiyat Endeksi´ni (Tarım ÜFE) açıkladı. ÜFE Endeksi, bir önceki aya göre yüzde 5,74 bir önceki yılın Aralık ayına göre yüzde 0,25 artış gösterdi. Ayrıca bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 0,13 azaldı. ÜFE on iki aylık ortalamalara göre de yüzde 6,07 artış kaydetti.
Güldal İzmir´li Üreticilere Seslendi: ÇATAK´a Başvurun, Hem Siz Kazanın, Hem Ülke Kazansın
Güldal İzmir´li Üreticilere Seslendi: ÇATAK´a Başvurun, Hem Siz Kazanın, Hem Ülke Kazansın
Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı´nın Çevre Amaçlı Tarım Arazilerinin Korunması(ÇATAK) Projesi kapsamında çalışmaları sürüyor. 2015 yılında yaklaşık 26 bin dekar arazi için toplam 2,5 Milyon TL destekleme ödemesi yapan İzmir İl Müdürlüğü ise 2016 yılında kapsamı daha da genişletmek üzere ekipleri ile birlikte çalışmalarına hız verdi.
İzmir´de Koyun ve Keçiler Artık Elektronik Kimlik Sahibi Olacak
İzmir´de Koyun ve Keçiler Artık Elektronik Kimlik Sahibi Olacak
Küçükbaş hayvan yetiştiriciliğinde izlenebilirliği arttırarak daha sağlıklı ve güvenli üretim yapılmasını hedefleyen Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının tüm Türkiye için uygulamaya koyduğu “Elektronik Küpeleme Sistemi” için İzmir´de uygulamalara başlandı. İzmir´de ilk küpelemeyi Tire İlçesinde Kaymakam Mehmet Demirezer ve İl Müdürü Ahmet Güldal gerçekleştirdi. Bu sistem sayesinde hayvan hareketleri ve hastalıkları çok daha etkili bir şekilde takip edilebilecek.
‘Tarım Ambulansı´ Kınık´ta Hizmete Başladı
‘Tarım Ambulansı´ Kınık´ta Hizmete Başladı
İzmir´in Kınık İlçesinde hayata geçirilen “Tarımsal Ambulans Projesi” ile laboratuvar donanımlı mobil bir araç, çiftçilere yerinde gübre ve ilaç tavsiyelerinde bulunmak üzere hizmete başladı. Uzman personel ile birlikte basit toprak tahlilleri, PH ölçümü, sulama aralığı tespiti, hasat dönemi tayini gibi konularda üreticilere yerinde ulaşacak olan aracın açılış ve tanıtım törenine Vali Yardımcısı Hüseyin İçten ve İl Müdürü Ahmet Güldal da katıldı.
Kınık İlçesinde Törenle Safkan Kıvırcık Cinsi Koçlar Dağıtıldı
Kınık İlçesinde Törenle Safkan Kıvırcık Cinsi Koçlar Dağıtıldı
Koyun ve Keçilerde Verimliliği Artırma Projesi" kapsamında, Kınık İlçesinde 23 üreticiye 57 adet kıvırcık cinsi koç dağıtımı yapıldı. Karacabey harasından alınan Kıvırcık cinsi koçlar besicilere kurayla dağıtıldı.
İzmir´de 23 Bin Dekarlık Meraya Büyük Yatırım
İzmir´de 23 Bin Dekarlık Meraya Büyük Yatırım
İzmir´in Bergama ilçesinin eşsiz güzelliğe sahip Çamavlu Mahallesinde, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından finanse edilen İzmir İl Müdürlüğü ve Ege Üniversitesi´nin işbirliğiyle yürütülen proje kapsamında 23 Bin Dekar Meranın açılışı yapıldı. Açılışa İzmir Vali Yardımcısı Hüseyin İçten de katıldı.
Çiftçiler gününde AKP´nin Tarım ve Hayvancılık Karnesi:
Çiftçiler gününde AKP´nin Tarım ve Hayvancılık Karnesi:
AKP´li Hükümetlerin yönetimindeki son 13 yılda Tarım ve Hayvancılık Karnesi:
ÇİFTÇİLER OLMAZSA İNSANOĞLU AÇ KALIR
ÇİFTÇİLER OLMAZSA İNSANOĞLU AÇ KALIR
14 Mayıs Dünya Çiftçiler Günü nedeniyle açıklama yapan İzmir Tarım Grubu ve Tire Süt Kooperatifi Başkanı Mahmut Eskiyörük, çiftçiliğin toplumların varlığını sürdürebilmesi için hayati önem taşıdığını belirterek “İnsanoğlu şuanda ihtiyaç saydığı birçok şey olmadan yaşayabilir ancak gıdasız yaşayamaz. O yüzden çiftçimiz, köylümüz olmazsa aç kalırız” diye konuştu.
İl Müdürü Güldal´dan Dünya Çiftçiler Günü Mesajı
İl Müdürü Güldal´dan Dünya Çiftçiler Günü Mesajı
Yurdumuzun en önemli tarım kentlerinden bir olan güzel İzmir´imizin değerli üreticileri, kıymetli çiftçilerimiz;
Zeytin Ağacının Düşmanları Bitmiyor!
Zeytin Ağacının Düşmanları Bitmiyor!
Bu sefer de Sn. Başbakan Yardımcısı Lütfi ELVAN başkanlığındaki Y O İ K K (Yatırım Ortamını İyileştirme Koordinasyon Kurulu) tarafından tehdit ediliyor.
Çifte müjdeye tam destek
Çifte müjdeye tam destek
Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik´in Burdur Fuarı´nda, kredi için gereken 10 baş hayvan sayısını en az 5 başa düşürülmesi ve çiftçinin kredi için artık evini değil hayvanını ya da meyve bahçesini ipotek ettirebileceği açıklaması sektörden büyük destek gördü. Köy Koop Merkez Birliği Genel Başkanı Yakup Yıldız, iki müjdenin de Türkiye´yi tarım ve hayvancılıkta yeni bir atılımın kapısını açtığını söyledi.
İzmir´de çiftçi önderleriyle buluştu.
İzmir´de çiftçi önderleriyle buluştu.
İklimlendirme sektörünün lideri Alarko Carrier, Uluslararası Tarımsal Araştıma ve Eğitim Merkezi´nde (UTAEM) yapılan etkinlikler kapsamında, 28 Mart´ta çiftçi önderleriyle buluştu.
Tarım ve hayvancılık sektöründen dev buluşma
Tarım ve hayvancılık sektöründen dev buluşma
Hayvancılıkla ilgili çalışan 28 bin işletmeye sahip olması nedeniyle Türkiye´nin Hollanda´sı olarak bilinen Burdur, hayvancılık sektörünün zirvesine ev sahipliği yapacak. Teke Yöresi 2. Canlı Hayvan, Hayvancılık, Tarım Teknolojileri ve Yem Fuarı sektörün devlerini biraraya getirecek. Fuarın açılışını Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik yapacak.
GDO´lu pamuktaki başarısızlık, Hindistan´ı pişman ederek yerli tohuma döndürüyor
GDO´lu pamuktaki başarısızlık, Hindistan´ı pişman ederek yerli tohuma döndürüyor
İzmir Ticaret Borsası(İTB) Meclis ve Ulusal Pamuk Konseyi Yönetim Kurulu Başkanı (UPK) Barış Kocagöz, Hindistan Hükümetinin pamuk üretiminde yerli tohumları teşvik etmeye karar verdiğini belirterek, bu kararın İTB ve UPK´nın birlikte yürüttüğü GMO Free Cotton (GDO´suz pamuk) projesinin ne kadar doğru olduğunu gösterdiğini söyledi.
FOÇA´DA GENÇ ÇİFTÇİLER BİLGİLENDİRİLDİ
FOÇA´DA GENÇ ÇİFTÇİLER BİLGİLENDİRİLDİ
Foça ilçesinde İlçe Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü, genç çiftçilerin kırsal alanda uygulayacağı projelere yönelik 30 bin TL. Hibe desteği sağlanmasına dair Resmi Gazetede yayınlanan tebliğ konusunda Foça kaymakamlığında yapılan toplantıda genç çiftçileri bilgilendirdi.yrd
Şifalı Bitkilerin Yeni Üreticileri, İzmirli Çiftçi Kadınlar
Şifalı Bitkilerin Yeni Üreticileri, İzmirli Çiftçi Kadınlar
Kırsal kesimde yaşayan kadın çiftçilerin daha verimli tarım yapabilmelerini amaçlayan Gıda Tarım ve Hayvancılık İzmir İl Müdürlüğü, kadın çiftçileri tarımsal yeniliklerle buluşturmaya devam ediyor.
Menderes´te Tarım ve Hayvancılık Çalıştayı
Menderes´te Tarım ve Hayvancılık Çalıştayı
Menderes Kaymakamlığı öncülüğünde Menderes Belediyesi´nin de katkılarıyla Tarım ve Hayvancılık Çalıştayı Perşembe günü Özdere´de düzenlenecek.
12. Ege Tarım, Sera ve Hayvancılık Fuarı´nda yerine aldı.
12. Ege Tarım, Sera ve Hayvancılık Fuarı´nda yerine aldı.
İklimlendirme sektörünün öncü firması Alarko Carrier, Denizli Dalgıç Pompa İhtisas Bayisi Işık Mühendislik ile Ege Tarım, Sera ve Hayvancılık Fuarı´na katıldı
Pamukta Makineli Hasat Kayıpları, Eğitimle Azaltılacak
Pamukta Makineli Hasat Kayıpları, Eğitimle Azaltılacak
Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı İzmir İl Müdürlüğüne bağlı teknik ekipler tarafından yapılan hasat kontrollerinde pamuk alanlarında hasat kayıpları tespit edilmesi üzerine çözüm için harekete geçildi.
Tekalmaz: Organik Tarım Destekleme Başvuruları İçin Son Tarih 25 Mart
Tekalmaz: Organik Tarım Destekleme Başvuruları İçin Son Tarih 25 Mart
İzmir İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü yetkilileri Organik Tarım yapan üreticilerin desteklemelerden faydalanabilmesi için son başvuru tarihinin 25 Mart 2016 olduğunu bildirdi.
Tüketici 9 TL ye süt içiyor ama üreticisi kazanmıyor
Tüketici 9 TL ye süt içiyor ama üreticisi kazanmıyor
Market raflarında tüketiciye 9 TL´ye satılan keçi sütünün alış fiyatının düşmesi durumunda hem üreticinin hem de sanayicinin zor duruma düşeceğini söyleyen Çanakkale İli Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Başkanı Doç. Dr. Ferhan Savran, bu sezon belirlenecek olan küçükbaş hayvan sütü fiyatlarının geçtiğimiz sezonun altına düşmemesi gerektiğini söyledi
Kadınların Korunmasının Simgesi Defne Ağacı....
Kadınların Korunmasının Simgesi Defne Ağacı....
Selçuk Şefliği´nin Bayan İşletme Şefi´nden Kadınlar Gününde 400 Adet Defne Fidanı
PAZARDAN BALIK ALIRKEN DİKKAT !!!
PAZARDAN BALIK ALIRKEN DİKKAT !!!
Hava sıcaklıklarının artmasıyla birlikte pazaryerlerinde satılan, özellikle hayvansal gıdalarda; süt ürünleri, yumurta ve balıkta gıda güvenliği anlamında Gıda Mühendisleri Odası´ndan uyarı geldi.
Orman Yangının İzleri Silindi Sarnıç Yeniden Yeşile Büründü
Orman Yangının İzleri Silindi Sarnıç Yeniden Yeşile Büründü
İzmir´in akciğerlerinden birisi olan ve İzmirlileri doğa ile buluşturan Sarnıç Piknik Alanı yakınlarında 5 Ağustos 2012 Tarihinde çıkan orman yangını, rüzgârın şiddetiyle büyümüş Adnan Menderes Havalimanı ve çevresindeki yerleşim yerlerini tehdit ederek yürekleri ağıza getirmişti. İhmal ve dikkatsizlik sonucu sigara izmaritinden çıkan yangın İzmir Orman Bölge Müdürlüğü´nün bütün gün havadan ve karadan süren mücadele çalışmalarıyla söndürülmüş ancak ne yazık ki yangın sonucu 10 hektarlık orman alanı üzerindeki binlerce ağaç kül olmuştu.
Dikili´de üreticiye destek aralıksız devam ediyor
Dikili´de üreticiye destek aralıksız devam ediyor
Dikili Belediyesi ekipleri, geçimini tarımla sağlayan üretici vatandaşların, üretim alanlarına kolayca ulaşabilmesi ve ürettiği ürünlerini kısa zamanda pazara ulaştırabilmesi için kırsal mahallelerde başlattığı yeni yol açma seferberliği tüm hızıyla devam ediyor.
Palmiyelerde Gizlenen Tehlike
Palmiyelerde Gizlenen Tehlike
Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı İzmir İl Müdürlüğü, ilde ilk kez 2006 yılında görülen ve zamanla yayılım gösteren ve palmiyelerde büyük zararlar oluşturan Palmiye Kırmızı Böceği´ ne karşı uyardı.
2. Bakırçay Tarım Ve Hayvancılık Zirvesi Sorunlara Çözüm Üretecek
2. Bakırçay Tarım Ve Hayvancılık Zirvesi Sorunlara Çözüm Üretecek
Bakırçay Havzasındaki tarımın dünü ve bugünü 2. Bakırçay Tarım ve Hayvancılık Zirvesinde masaya yatırılacak.
ÇAM KESEBÖCEĞİ
ÇAM KESEBÖCEĞİ
Orman sahalarımızda sıklıkla görülen ve içinde bulunduğumuz aylarda keselerin belirginleşmesi ile vatandaşlarımızın dikkatlerini çeken , çam kese böceği ile ilgili olarak, Bölge Müdürlüğümüzce bilgilendirme gereği duyulmuştur.
Artan hava sıcaklıkları tarımı tehdit ediyor
Artan hava sıcaklıkları tarımı tehdit ediyor
Prof. Dr. Eşiyok, “Şu an Ege Bölgesi´nde durum kritik. Sıcaklıklar böyle devam ederse, taş çekirdekliler badem, kiraz, kayısı, erik erken çiçeklenecek”
TARIM VE HAYVANCILIK SEKTÖRÜNÜN BÜYÜK BULUŞMASINA GERİ SAYIM BAŞLADI
TARIM VE HAYVANCILIK SEKTÖRÜNÜN BÜYÜK BULUŞMASINA GERİ SAYIM BAŞLADI
Orion Fuarcılık ev sahipliğinde gerçekleşecek olan Agroexpo Eurasia 11. Uluslararası Tarım ve Hayvancılık Fuarı için geri sayım başladı.
Noyanbey Fasulye Çeşidi, İzmirli Üreticilerin Güvenini Kazandı
Noyanbey Fasulye Çeşidi, İzmirli Üreticilerin Güvenini Kazandı
İzmir Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğüne bağlı Bitkisel Üretim ve Bitki Sağlığı Şubesi tarafından yapılan demonstrasyonlar sonucunda " Noyanbey " isimli fasulye çeşidi üreticilerin güvenini kazandı. Ege Tarımsal Araştırma Enstitüsü tarafından geliştirilen çeşidin tohum satışları başladı.
İZMİR´DEN DÜNYA´YA TECRÜBE AKTARIMI
İZMİR´DEN DÜNYA´YA TECRÜBE AKTARIMI
Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, Uluslararası Tarımsal Araştırma ve Eğitim Müdürlüğü (UTAEM) tarafından düzenlenen ‘‘Türkiye´de Başarılı Üretici Örgütleri Modeli Çalıştayı´´; Türkiye, Fas, Macaristan, Özbekistan ve Cezayir´den üretici örgütleri temsilcileri ile BM temsilcilerinin katılımıyla gerçekleştirildi. İzmir İli Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği, bugüne kadar hayata geçirdiği projelerin sunumu ve düzenlediği teknik gezi ile çalıştayda öne çıktı.
ÇİFTÇİLER KULLANACAKLARI SAYAÇLARI SEÇTİ
ÇİFTÇİLER KULLANACAKLARI SAYAÇLARI SEÇTİ
Seferihisar Belediyesi ve DSİ İzmir Bölge Müdürlüğü arasında yapılan protokolle yapımına başlanan “Seferihisar Sulaması Rehabilitasyon Planlama Projesi´nde” Seferihisarlı çiftçiler kullanacakları akıllı sayaçların seçimini yaptı.
Zeytin atığı toprağa can veriyor!
Zeytin atığı toprağa can veriyor!
İZMİR(Ege Ajans)- Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi´nde yapılan bir araştırmada; “Zeytin Atığının Tınlı Bünyeli Bir Toprakta Yüzey Akışı, Toprak Kaybı, Drenaj, pH, ve EC üzerine Etkileri” araştırıldı.
Merhum  Or.Yük.Müh. Kemal AŞK´ın anısına “Kemal Aşk Hatıra Ormanı” tesis edildi
Merhum Or.Yük.Müh. Kemal AŞK´ın anısına “Kemal Aşk Hatıra Ormanı” tesis edildi
Ülkemiz Ormancılığına önemli hizmetler yapmış merhum Or.Yük.Müh. Kemal AŞK´ın anısına “Kemal Aşk Hatıra Ormanı” tesis edildi. İlk fidanlar Kemal Aşk´ın Ailesi, İzmir Orman Bölge Müdürü Şahin Aybal ve Ege Orman Vakfı Genel Müdürü Metin Gençol ile birlikte törenle dikildi.
UKRAYNA İZMİR KONSOLOSLUĞU VE İSTÖP´DEN BÜYÜK "TARIM İÇİN YENİ PAZAR PROJESİ"
UKRAYNA İZMİR KONSOLOSLUĞU VE İSTÖP´DEN BÜYÜK "TARIM İÇİN YENİ PAZAR PROJESİ"
Ukrayna İzmir Fahri Konsolosluğu´nca 2015 yılı içinde yürütülen kurumlar arası diyalog, 2016 yılında Tarım sektör temsilcileriyle birlikte başlayacak diğer sektör temsilcileriyle devam edecek, sürdürülebilir ilişkilere dönüştürülecek.
Bayındır´da Don Afetinden Zarar Gören Üreticilere 13 Bin Fidan Dağıtıldı
Bayındır´da Don Afetinden Zarar Gören Üreticilere 13 Bin Fidan Dağıtıldı
2015 yılının ilk günlerinde Bayındır İlçesinde meydana gelen don afetinde üreticilere ait büyük miktarda meyve bahçesi zarar görmüştü. Bölgede yapılan hasar tespit çalışmalarının ardından zarar gören meyve ağaçlarının yerine dikilmek üzere Bayındır´lı üreticilere 13 Bin adet meyve fidanı dağıtıldı.
İzmir Hava Durumu
Bugün
Parçalı bulutlu
30°
18°
Pazartesi
Parçalı bulutlu
31°
18°
Salı
Parçalı bulutlu
30°
18°
Çarşamba
Parçalı bulutlu
31°
19°
DOLAR
4.7207
EURO
5.5240
BUNLARI BİLİYORMUSUNUZ? -Hapşırdığınız zaman kalbinizde dahil olmak üzere bütün vücut fonksiyonlarınız bir an için durur. (Ya bi kez griptim hesapladım 120 kez hapşırmışım demek ki kalbim 1 dakika durmuş o gün) -Eiffel kulesinin tepesine çıkana kadar

İlginç Bilgiler
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Her evin kapısı vardır. Kabirin ki ayak tarafındandır.

Hz. Muhammed
İzmir için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:37 08:19 13:23 15:51 18:10 19:39
Kek hamurunun piştikten sonra kalıptan rahat çıkması için 10 dakika bekletin. Fırına sürdüğünüz kek kalıbının yanmasını önlemek için kalıbın altına biraz tuz koyabilirsiniz.

Hamur İşi Tarifleri İle İlgili Püf Noktaları