BAŞKAN İMAMOĞLU: “CEMEVLERİ KONUSU KAPANMIŞ DEĞİL”
BAŞKAN İMAMOĞLU: “CEMEVLERİ KONUSU KAPANMIŞ DEĞİL”
İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, dün akşam saatlerinde, CHP İstanbul milletvekilleriyle bir araya gelerek, yaklaşık 7 aylık yönetim süreciyle ilgili bilgiler paylaştı. İmamoğlu, bilgilendirme toplantısının büyük bölümünü, olası İstanbul depremine ayırdı. İmamoğlu, merkez üssü Elazığ Sivrice ilçesi olan 6,8 büyüklüğündeki can alan depremden yaklaşık 2 saat önce şu cümleleri kurdu: “Yerelin bu tür konularda merkez olması değerli. Ama devletin birtakım uygulamaları, AKOM´a karşı İstanbul´da AFAD´ı başka bir boyuta taşıması, oradaki bürokratik kanalların bence çok verimli işlememesi, bizim yaptığımız birtakım planlamalara da katılma konusunda sanki siyasi bir meseleymiş gibi çekimser davranılması, bizim davet edilmememiz gibi komik durumları zaten yaşadınız. Ama bu konuyu önemsiyoruz. Mobil uygulamamızı harekete geçiriyoruz. Şu an kentsel dönüşümle ilgili yapı stokunun mevcut durumunu analizle ilgili çalışmalarımızı yürütüyoruz. 50 pilot binada, farklı uygulamaları deniyoruz. Çok yakın zamanda da 2 tane büyük deprem toplanma alanı ve eğitim parkını hizmete açacağız. Bir de İstanbul´un toplanma alanlarını çok gerçekçi ve uygulamalarla eşleşen bir halde, alt yapısı hazırlanmış haliyle yakın zamanda İstanbul´la paylaşacağımızı da şimdiden belirtelim.”
İBB, ELAZIĞ´DA 158 PERSONEL 23 ARAÇLA ÇALIŞMALARA KATILIYOR
İBB, ELAZIĞ´DA 158 PERSONEL 23 ARAÇLA ÇALIŞMALARA KATILIYOR
İBB, dün akşam saatlerinde Elazığ´ın Sivrice ilçesinde meydana gelen 6.8 büyüklüğündeki deprem nedeniyle teyakkuza geçti. AFAD´da koordinasyon toplantısına katılan Başkan Ekrem İmamoğlu´nun talimatıyla Elazığ´a 158 personel ve 23 araçtan oluşan arama kurtarma ve yardım ekipleri gönderildi. Arama kurtarma ekibi şehirde çalışmalara başladı. Gece boyunca süren çalışmalarda 2 vatandaş yaralı olarak göçük altından çıkartıldı.
BAŞKAN İMAMOĞLU, ELAZIĞ´DA: “DEPREM BÖLGESİNDE BULUNAN ŞEHİRLERİMİZİN BAŞKA HİÇBİR ÖNCELİĞİ YOK”
BAŞKAN İMAMOĞLU, ELAZIĞ´DA: “DEPREM BÖLGESİNDE BULUNAN ŞEHİRLERİMİZİN BAŞKA HİÇBİR ÖNCELİĞİ YOK”
İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, eşi Dilek İmamoğlu ile birlikte, depremin vurduğu Elazığ´da incelemelerde bulundu, vatandaşların acısını paylaştı. Basın mensuplarına açıklama yapan İmamoğlu, duygularını, “Bu haberleri alınca çok üzülüyoruz. Ama bir başka boyutu var: Üzülmek değil de bizim esasen, çok hissetmediğimiz günlerde ne yaptığımız çok önemli. Deprem, her ne kadar gerçeğimiz olsa da çok hızlı unutabiliyoruz. Bunu unutmamak adına, hepimiz sorumluyuz. Hepimiz, sorumluluk sahibi makamlardayız. Belli ki konu, sadece İstanbul değil; bugün Elazığ´dayız. Yarın Ege´de olabiliriz. Deprem bölgesinde bulunan şehirlerimizin başka hiçbir önceliği yok” sözleriyle dile getirdi. “Görüyorum ki, ülkemizin, devletimizin, bütün kamu kurumlarının arama-kurtarma ekipleri, burada gönül gönüle, el ele hizmet ediyorlar” diyen İmamoğlu, “Bu aşamasındaki bu birlikteliğimiz çok doğru. Ama bu birlikteliğimiz, afet dışında da elde etmemiz gereken bir birliktelik atmosferi” şeklinde konuştu.
GÖZTEPE-BEŞİKTAŞ MAÇI NEDENİYLE ESHOT SEFERLERİNE GEÇİCİ DÜZENLEME
GÖZTEPE-BEŞİKTAŞ MAÇI NEDENİYLE ESHOT SEFERLERİNE GEÇİCİ DÜZENLEME
Güzelyalı´daki Göztepe Gürsel Aksel Stadı´nın açılışı nedeniyle 26 Ocak Pazar günü bölgede bazı yollar kapatılacak. Bu yolları kullanan belediye otobüslerinin güzergâhları da değiştirilecek.
DOĞANIN MELODİLERİ İZMİR´E BAHÇE TURİZMİNİ GETİRİYOR
23 Kasım 2019 Cumartesi günü “Doğanın Melodileri” konserlerinin ilki Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezi´nde Büyükşehir Belediyesi´nin desteği ile gerçekleşecek. İzmir´de bahçe turizmini geliştirmek amacıyla başlatılan “Vedik Bahçe” projesinin ilk etkinliği Hintli Sanatçı Reshma Srivastava´nın Hint Klasik Müziği konseri ile başlıyor.
Tarih: 11.11.2019 00:17:39

İzmir´in dünyadaki bahçe turizminin bir halkası olması vizyonuyla yola çıkan Lionslar, “Vedik Bahçe” adını verdikleri projenin hayata geçmesi için ilk adımı attılar. Dergici Halkla İlişkiler organizasyonu ile İzmir´de “Doğanın Melodileri” konserlerini başlatarak projeyle ilgili farkındalık yaratmak amaçlanıyor. Projenin hayata geçmesi ile İzmir, doğadaki huzur, denge ve uyumu yansıtan özel tasarıma sahip Vedik Bahçe ile doğa severler için, dünya bahçe turizminin önemli bir ayağı olacak.

İlk konserin konuğu Hindistan´dan gelen Hintli sanatçı Reshma Srivastava, ülkesinde “Notaların Ustası” ünvanı ile bilenen ve Ravi Shankar geleneğinden gelen bir sanatçı.   Veda Uygarlığının müziği olarak tanımlanan Maharishi Gandharva Veda müziği ekolunün duayenlerindedir. Hint Klasik Müziğini başarıyla temsil eden Srivasta´nın sitar konserleri dünyaya yayılmıştır. Müzik üstüne yüksek lisansı bulunan sanatçı şimdiye kadar Hindistan, İngiltere, Belçika, Hollanda, Almanya, Fransa, İsviçre, Avusturya, Kıbrıs, Yunanistan, İsrail, Hırvatistan, Ukrayna ve Amerika Birleşik Devletlerin´de konserler verdi. 

Evrensel müzik terapisi yaşatacak Gandharva melodileri sadece dinleyenlerde değil tüm çevrede uyum ve huzur yaratan özel bir müzik türüdür. Geceye tabla enstrümanıyla renk katacak diğer sanatçı Gürkan Özkan. Türkiye için çok değerli olan sanatçını aynı zamanda bu konuda yazdığı bir kitabı da var. Gürkan Özkan, müzik eğitimine Okay  Temiz ile başlamasının ardından 2000 yılında açılan Engin Gürkey Vurmalı Çalgılar Atölyesi´nin ilk mezunlarından oldu. 2004´te gerçekleşen 11. Uluslarası İstanbul Caz Festivalinde Aşkın Arsunan ve John Scofield ile ve 2005 senesinde Aşkın Arsunan´ın ´Down to Earth´ projesi kapsamında Norveçli saksafon virtüözü Bendik Hofseth ile aynı sahneleri paylaştı. Hindistan Konsolosluğu´nun referansıyla, ´2006 Uluslarası Kafkas Kültürleri Festivali´nde Hint müziği icra etti.

Doğanın dinginliğini çarpıcı bir güzellikle sunarak şehir insanın tazelenmesini arzu eden, organizasyonun proje koordinatörü Burcu Çenberci “İzmir doğal güzellikleri ile dünyanın sayılı şehirlerindendir. Şehrin doğal turistik alanlarını arttırmak kanaat önderlerinin ve Sivil Toplum Kuruluşlarının sorumlumluklarından biridir. Hem İzmir´i hem de doğayı önemsiyoruz. Geçtiğimiz aylarda yaşadığımız yangın çok üzücüydü, doğanın dengesine bir an önce kavuşması için nasıl projeler üretmeliyiz diye düşünürken aklımıza özellikle yoga ve meditasyon ile ilgilenenlerin yakından bildiği uyum, denge ve huzur için atmosferdeki stres ve gerilimi azaltmada çok etkili olan Vedik bilgiler geldi ve böylece “Vedik Bahçe” projesi oluştu. Hint Müziğinin doğanın ritimlerinden oluşan melodileri proje ile tam olarak örtüşüyordu. Önümüzdeki günlerde projenin olgunlaşması sonrası daha detaylı bilgileri paylaşacağız. Projeyi duyurabilmek, destekçilerimizi arttırabilmek için müziğin birleştirici gücünü kullanalım diye düşündük. Doğanın Melodileri konseri tam da “Vedik Bahçe”nin büyüsünü hissettiriyor. Konserin hem katılan sanatseverlere hem de İzmir´e çok iyi geleceğine inanıyoruz.” dedi. 

Sanatçı Gürkan Özkan, “Konserimizin iyilik ve güzellikle buluşması bizi çok gururlandırdı. Dergici Halkla İlişkiler tarafından www.biletinial da satışa sunulan konser biletlerine gösterilen ilgi bizi çok mutlu etti. Doğanın Melodileri konserini dinleyen herkesin olumlu  enerjisi İzmir için çok daha güzel günlerin ilk adımı olacak.” diye ifade etti.  

Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezi ilk kez sitar ve tablanın titreşimleri ile yankılanacak, doğanın melodisini interaktif  sürprizlerle sanatseverlerle buluşturacak.

 

ALT BİLGİ: 

 ANA SANATÇI RESHMA SRİVASTAVA; 

Hindistan´nın Allahabad şehrindenki bir müzisyen aileden gelmektedir. Müzik yaşamına Maihar Ghrana´dan bir sanatçı olan amcasıyla çok küçük yaşlarda sitar çalarak başladı. Müzik üstüne lisans ve yüksek lisansını Allahabad Üniversitesinde tamamladı. Reshma kısa sürede All India Radyo ve Televizyonuna sık sık çıkan A derecesinde bir sanatçı oldu. Aldığı pek çok çok ödüller arasında Veda geleneğine göre Sur Mani (Notaların Ustası) ve Prayag Gaurav (Prayag, Allahabad´ın Onuru) bulunur. Sangeet Natak Akademisi ödülü son yıllarda aldığı çok prestijli bir ödüldür.  Reshma´nın sitar konserleri dünyaya yayılmıştır. Hindistan, İngiltere, Belçika, Hollanda, Almanya, Fransa, İsviçre, Avusturya, Kıbrıs, Yunanistan, Türkiye, İsrail, Hırvatistan, Ukrayna ve Amerika Birleşik Devletlerin´de konserler verdi. Reshma çeşitli zamanlarda Hollanda´da Avrupa Araştırma Üniversitesinde (MERU) doğada denge yaratma sanatı ve bilimi olan Maharishi Gandharva Veda kursları verdi.

TABLA SANATÇISI GÜRKAN ÖZKAN: Müzik eğitimine Okay  Temiz ile başlamasının ardından 2000 yılında açılan Engin Gürkey Vurmalı Çalgılar Atölyesi´nin ilk mezunlarından oldu. 2004´te gerçekleşen 11. Uluslarası İstanbul Caz Festivalinde Aşkın Arsunan ve John Scofield ile ve 2005 senesinde Aşkın Arsunan´ın ´Down to Earth´ projesi kapsamında Norveçli saksafon virtüözü Bendik Hofseth ile aynı sahneleri paylaştı. Hindistan Konsolosluğu´nun referansıyla, ´2006 Uluslarası Kafkas Kültürleri Festivali´nde Hint müziği icra etti. Aynı yıl içinde, Süleyman Erguner´in ´Sufizen´ projesine dahil oldu. 2007 yılında Subash Chandran ve Ganesh Kumar tarafından düzenlenen ´Güney Hindistan Perküsyonları Atölye Çalışması´na katılmasının ardından, Hindistan´da Devlet Radyosu tabla sanatçısı Pt. Sandesh Popatkar´dan dersler almaya başladı. Özkan, 2008 yılından bu güne Portekiz´den Hindistan´a, Rusya´dan Umman´a kadar 30 farklı ülkede, Ensemble Alkindi, Sufizen project, Ky project gibi projeler ve Pt. Prasad Khaparde, İbrahim Maalouf, Giovanni Hidalgo, Natasha Atlas, Keyvan Chemirani, Efren Lopez, Birol Topaloğlu, Metin-Kemal Kahraman,Doğan Dikmen, Halil Necipoğlu, Mustafa Demirci, Sezen Aksu, Nilüfer, Doğan Canku gibi önemli sanatçılarla konserler verdi, stüdyo çalışmalarında bulundu, ayrıca Kanada, İsviçre, Fransa, Yunanistan ve japonya da çaldığı albümler de bulunmakta. 2013 yılından itibaren Alman perküsyon firması Meinl´ın resmi endorser´ı olan Özkan, Ocak 2016´da Tabla sanatı üzerine yazılmış kendi yazdığı "Tabla Sanatına Giriş" adlı ilk Türkçe kitabı  yayınladı, bugün kendi kültürünün bir parçası olan Anadolu ritimleriyle, deneyimlediği diğer kültürlerin ritimlerini harmanlayan kendi "usul"ünü geliştirmeyi başarmış bir vurmalı çalgılar sanatçısıdır.

LİONS NEDİR? 

Lions toplumun gelişmesinde katkıda bulunmak ve sosyal yaşama destek vermek amacını taşıyan, karşılıksız hizmet etmeyi bir yaşam ve davranış biçimi olarak benimseyen gönüllü insanların biraraya geldiği uluslararası bir hizmet kuruluşudur. Dünya insanları arasında bir anlayış ruhu yaratmak ve geliştirmek, toplumun kültürel, sosyal ve ahlaki kalkınmasına etkin katılımda bulunmak, Kulüpleri dostluk, arkadaşlık ve karşılıklı anlayış bağları ile birleştirmek, politik ve dini konular dışında kalan ve toplumun yararlarını ilgilendiren tüm konularda, kulüp üyelerinin serbest tartışmalar yapabilecekleri bir ortam yaratmak, hizmete yatkın kişilerin, maddi karşılık beklemeden toplumlarına yararlı olmalarını teşvik etmek. 

Lions kelimesi ne anlama geliyor ?
LİONS ingilizce Liberty (Özgürlük), Intelligence (Anlayış), Our Nations Safety (Ulusumuzun güvenliği) sözcüklerinin baş harflerinden oluşur. Kısaca, Lions; Özgürlük, Anlayış ve Ulusun Güvenliği anlamına gelir.

 

Lions´un Ambleminin bir anlamı var mıdır?
1921 senesinde kabul edilen amblemdeki aslan başlarının sola bakanı geçmişi, sağa bakanı ise geleceği temsil eder. Ortadaki çember ise Dünya´yı sembolize eder.

 

Türkiye´de kaç kulüp ve kaç üye vardır?
300´den fazla kulüp, 7000´i aşkın Lion ve 1300´den fazla Leo üye vardır.

 

Bir Lions Kulübü nasıl kurulur?
Var olan bir Lions Kulübü sponsorluğunda, en az 20 kurucu üyenin bir araya gelmesiyle kurulur. TC Dernekler yasasına göre resmi kuruluşun yanı sıra, tüm gereklerini yerine getiren kulüp ULKB´ce (Uluslararası Lions Kulüpleri Birliği) de onaylanır.

 
Kaynak:

Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
  ‘9 Kere Leyla´ 27 Mart´ta Vizyonda
‘9 Kere Leyla´ 27 Mart´ta Vizyonda
Yönetmen Ezel Akay tarafından çekilen ‘9 Kere Leyla´nın vizyon tarihi 27 Mart olarak açıklandı.
APİKAM mübadeleyi konser ve sergiyle anacak
APİKAM mübadeleyi konser ve sergiyle anacak
Ahmet Piriştina Kent Arşivi ve Müzesi (APİKAM) Türkiye - Yunanistan nüfus mübadelesini sergi ve konserle anacak.
DOLU DOLU TİYATRO
DOLU DOLU TİYATRO
İzmir´de 7 yıldır tiyatro üzerine yaptıkları araştırmalar ve çalışmalarla seslerini duyuran ve binlerce seyirciye ulaşan ilgi çekici tiyatro oyunları sergileyen Tiyatrohane, 18 Ocak 2020 Cumartesi günü aynı anda iki farklı sahnede sergileyecekleri oyunlarla İzmirlileri sanat dolu ve muhteşem bir cumartesi gecesi yaşatmaya hazırlanıyor. Seyirciler için en zoru, Tiyatrohane´nin hem komedi ve hem de dram türünde oynayacakları oyunlar arasında karar vermek olacak.
GAMONYA: HAYALLER ÜLKESİ TÜM SİNEMALARDA
GAMONYA: HAYALLER ÜLKESİ TÜM SİNEMALARDA
GAMONYA Hayaller Ülkesi Filmi, özel olarak hazırlanmış dekoru ve kostümlerinin yanı sıra heyecan verici hikayesi ile hem çocukları hem büyükleri sihirli bir dünyaya götürüyor.
RAFET EL ROMAN´IN YENİ ŞARKISININ ADI “İFŞA”
RAFET EL ROMAN´IN YENİ ŞARKISININ ADI “İFŞA”
Son günlerde sosyal medyada en çok tartışılan konu Rafet El Roman´nın ifşa haberleri oldu. Rafet el Roman”ın kendisine mesaj attığını ileri süren ve bunu ifşa eden bayanın fake çıktığı anlaşıldı.
Karşıyaka Sanat Derneği 2020 yılının ilk konserini THM Korosu ile Çiğli´de veriyor.
Karşıyaka Sanat Derneği 2020 yılının ilk konserini THM Korosu ile Çiğli´de veriyor.
Karşıyaka Sanat Derneği, 2020 yılının ilk konserini Türk Halk Müziği Korosu ile yarın akşam (13 Ocak 2020 Pazartesi) Çiğli´de verecek. Karşıyaka´dan sonra Çiğlilileri de coşturacağız diyen Karşıyaka Sanat Derneği Koordinatörü Mustafa Orta, Karşıyaka ve Çiğlili müzikseverleri ücretsiz konsere davet etti.
WESTPARK´TA KIVILCIM GÖSTERİSİ HARİKALAR YARATTI!
WESTPARK´TA KIVILCIM GÖSTERİSİ HARİKALAR YARATTI!
Ege´nin En Büyük Outlet´i Westpark Outlet´te minik Kıvılcımların dans gösterisi büyük beğeni topladı! Westpark Outlet bünyesinde yer alan Anadolu Ateşi Dans Okulu öğrencilerinin, AVM´ nin ana etkinlik alanında, halka açık olarak gerçekleştirdiği ilk sahne deneyimi tüm alkışları topladı.
Anadolu Ateşi´nin Kıvılcımları Westpark´ta Parlıyor!
Anadolu Ateşi´nin Kıvılcımları Westpark´ta Parlıyor!
Tankar Gayrimenkul Yatırım tarafından hayata geçirilen, Ege´nin En Büyük Outlet´i Westpark Outlet Anadolu Ateşi´nin Kıvılcımları ile dans gösterisine hazırlanıyor.
KARMAKARIŞIK ÇİĞLİ´DE SAHNELENDİ
KARMAKARIŞIK ÇİĞLİ´DE SAHNELENDİ
Çiğli Belediyesi tarafından kurulan, Genel sanat yönetmenliğini Şahverdi Ali EREN´in yaptığı ÇİĞLİ BELEDİYE TİYATROSU; Ray Cooney´in yazdığı, Haldun Taner´in çevirisini yaptığı "KARMAKARIŞIK" adlı oyunla perdelerini 4 Ocak Cumartesi akşamı açtı. Çiğli Halkı tarafından yoğun bir ilgi ile karşılandı. Salonu tamamen dolduran seyircilerin dışında, salonda yer olmadığı için geri dönmek zorunda kalanların olması, genç Belediye Başkanı Utku GÜMRÜKÇÜ´nün Sanatta doğru yatırımının meyvesi olarak değerlendirildi.
Bu Film Çok Konuşulacak
Bu Film Çok Konuşulacak
Çok yakında izleyiciyle buluşacak olan ve yine çok ses getireceğine inandığımız ‘´Bu aşk beni öldürüyor´´ adlı çalışmanın yapım aşaması tamamlandı. Meddahlık sanatının zirvesindeki sanatçı Mutlu Polat´ın senaryosunu yazıp, sahneleri bizzat kendisinin kamera arkasına geçerek yönetmenliğini gerçekleştirdiği filmin yapımcılığını Ercan Mertbilek´in sahibi olduğu Roket Yapım üstlendi. Tamamı İzmir´de çekilen film konusu ve anlatım biçimi itibariyle fark yaratıyor. Ülkemizde, kadına yönelik şiddet, tecavüz ve cinayetlerdeki artıştan hareketle yola çıkan film kadına yönelik şiddetin altında yatan temel nedenleri sorguluyor ve sorgulatıyor. Mutlu Polat´ın canlı meddahlık performansı ile harmanlanacak olan filmin ilk gösterimi 28 Ocak 2020 tarihinde İsmet İnönü sanat merkezi salonunda izleyicisi ile bulaşacak.
“Unutanları Unutmuyoruz” Konseri
“Unutanları Unutmuyoruz” Konseri
Türkiye Alzheimer Derneği İzmir Şubesi´nin 20. kuruluş yıldönümü etikinliği çerçevesinde anlamlı bir konser düzenledi. Alzheimer hasta ve yakınlarının bir araya geldiği konserde, Alzheimer hastalarının hayatı müzikle anlatıldı. Hastalık ile ilgili yaşanan zorluklar tiyatro oyuncuları tarafından sahnede canlandırıldı.
“İz Bırakanlar” Dizisi Çekimlere Star Verdi
“İz Bırakanlar” Dizisi Çekimlere Star Verdi
Yapımcılığını Barış Adem Arslan´ın ve Loft yapımın yaptığı yönetmen koltuğunda Tolga Savu ve Burçin Aydın´ın oturduğu seneryasunu Gizem Dağlı ve Cem Özkan´ın yazdığı “İz Bırakanlar” dizisinin başrollerinde Levent Sülün, Buket Derelioğlu ,Aylin Kabasakal,Yıldız Asyalı ,Meral Kaplan Kahraman Sivri ve diğer oyuncular Asela Demir,Elif Arpacı,Doğan Tarık, Tuncay Gençkalan, Ethel Munlas,Ulaş Albayrak, Kaan Arpacı ,Soner Türker, Zafer Arslan, Murat Cem Yılmaz ,Tuncay Kaynak, Yavuz Korkmaz, Armağan Kurt ve Bilgay Arın gibi oyuncuların yer aldığı İz Bırakanlar dizi oyuncuları toplu fotoğraf çekimine katılar.
Göçmen Kadınların Dramı: ‘Hiç Kimse´ 23 Ocak´ta Konak Halk Sahnesi´nde!
Göçmen Kadınların Dramı: ‘Hiç Kimse´ 23 Ocak´ta Konak Halk Sahnesi´nde!
Vol:5 Tiyatro´nun iki sezondur İzmir seyircisiyle buluşan başarılı oyunu ‘Hiç Kimse´ Ocak ayından Nazım Hikmet Kültür Merkezi İzmir Konak Halk Sahnesi´nde sergilenecek. Göç ve kadın temalı oyun, ülkesinden yaşanan savaş yüzünden topraklarını terk etmek zorunda kalan Azerin adlı kadın karakterin yol hikayesini anlatır.
Hayranıyla Kamera Karşısına Geçti
Hayranıyla Kamera Karşısına Geçti
Türkiye´nin en genç yıldızı Alper Erözer, 2020´ye uzun süredir üzerinde çalıştığı yeni teklisiyle merhaba dedi.
KODA´dan Muhteşem Yeni Yıl Konseri
KODA´dan Muhteşem Yeni Yıl Konseri
Karşıyaka Belediyesi Oda Orkestrası (KODA), Suat Taşer Tiyatrosu´nda verdiği yeni yıl konseriyle katılımcılara unutulmaz anlar yaşattı. Belediye Başkanı Dr. Cemil Tugay, doyumsuz müzik ziyafeti için KODA üyelerine ayrı ayrı teşekkür etti.
Cansever Son Dönemde Şarkılarıyla Adından Söz Ettiriyor
Cansever Son Dönemde Şarkılarıyla Adından Söz Ettiriyor
Son zamanlarda roman havası tarzındaki müzikleriyle yeniden gündeme oturmayı başaran arabeskin usta yorumcularından Cansever, görmeye başladığı yoğun ilgiden fazlasıyla memnun.
GAMONYA: HAYALLER ÜLKESİ´NİN KAPILARI AÇILDI
GAMONYA: HAYALLER ÜLKESİ´NİN KAPILARI AÇILDI
Güldüy Güldüy Show çocuk oyuncularının rol aldığı, yönetmenliğini Tuğçe Soysop´un yaptığı “Hayaller Ülkesi GAMONYA” vizyona girmeden önce özel gösterimi ile İzmir Agora AVM´de sevenleriyle bir araya gelecek.
“Sıfır iz, YeşilİZ”
“Sıfır iz, YeşilİZ”
İzmir´de Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi öğrencileri, “Sıfır Atık” projesine dikkat çekmek, toplumu bilinçlendirmek ve daha yaşanabilir bir dünya için el ele vererek “Sıfır iz, YeşilİZ” projesini hayata geçirdi.
Zeytin Okulunda ´Kuş Masalları´
Zeytin Okulunda ´Kuş Masalları´
21 - 22 Aralık tarihlerinde, Karaburun İnecik köyü Zeytin Okulunda bu yıl 4. sü düzenlenen “Masal Buluşmaları” na 14 masalcı ve konuşmacı katıldı.
DEV YARIŞMANIN FİNALİ GERÇEKLEŞTİ
DEV YARIŞMANIN FİNALİ GERÇEKLEŞTİ
Gençleri kültür-sanat faaliyetlerine yönlendirmek ve yeteneklerini sergilemelerine fırsat vermek amacıyla Torbalı Belediyesi tarafından düzenlenen Liselerarası Müzik Yarışması´nda final gerçekleşti
Mekanın Sahibinden İzdiham Gibi İzmir Konseri
Mekanın Sahibinden İzdiham Gibi İzmir Konseri
Açıldığı günden bugüne sayısız prestijli etkinlik ile İzmir´in odak noktası olmayı başaran Westpark Outlet´te İzmirli rapçi Norm Ender yeni yıl öncesinde izdiham gibi bir konser verdi.
KIRK YALAN FİLMİ EKİBİ İZMİR´E GELİYOR
KIRK YALAN FİLMİ EKİBİ İZMİR´E GELİYOR
Yılın en komik filmlerinden biri olan “ Kırk Yalan” filmi İzmirlileri kahkaha dolu saatler geçirmeye davet ediyor. Yılın son komedisi “ Kırk Yalan” filminin oyuncuları İzmir Optimum´da hayranları ile buluşuyor.
TORBALI´DA MÜZİK YARIŞMASI
TORBALI´DA MÜZİK YARIŞMASI
Gençleri kültür-sanat faaliyetlerine yönlendirmek ve yeteneklerini sergilemelerine fırsat vermek amacıyla geleneksel hale getirilmesi planlanan Torbalı Belediyesi Liselerarası Müzik Yarışması´nda finalistler ve ünlü jüri üyesi belli oldu.
SAHNE TOZU TİYATROSU´NDAN 2019´A BOL KAHKAHALI BİR VEDA
SAHNE TOZU TİYATROSU´NDAN 2019´A BOL KAHKAHALI BİR VEDA
Sahne Tozu Tiyatrosu yılın son komedisini sergiliyor. 2019-2020 sezonuna Komik Para oyunu ile başlayan Sahne Tozu Tiyatrosu, 27-28-29 Aralık´ta oyunun son temsillerini sahneleyecek.
Derya Yıldırım İzmir´e damga vurdu
Derya Yıldırım İzmir´e damga vurdu
İnstitut français İzmir´in geleneksel olarak düzenlediği Yeni Yıl Pazarı´na İzmirliler akın etti. 16 binin üzerinde ziyaretçi ağırlayan etkinliğin ikinci gününde sahne alan sanatçı Derya Yıldırım´ın konser biletleri hızla tükendi.
YEŞİLÇAM´IN BEYAZ FİLMLERİ: ULUDAĞ VE SİNEMA
YEŞİLÇAM´IN BEYAZ FİLMLERİ: ULUDAĞ VE SİNEMA
Burada yaşamış burada uygarlıkları kurmuş kadim halkların bir toplamıdır Anadolu. Homeros´un İlyada destanında da kullandığı Assuwa, Hitit metinlerinde geçen bir kelimedir. Bugünkü Asya sözcüğünün kökenidir. Şems-abad Farsça, meşrık Arapça doğu demektir yani günlük güneşlik, güneşi bol yer. Anadolu sözünün kökeni ise “güneş doğan” anlamına gelirmiş. Eski Yunan kolonileri göç ettikleri topraklara “Anatolia” (Anatole) derlerdi. Bu da doğu, “doğu ülkesi” anlamına gelirdi. Yunanistan´ın dörtte uçünün kayalık, dağlık alanlardan oluştuğunu göz önüne aldığımızda çok yerinde bir tanım. Mitolojideki en önemli tanrılardan biri olan Apollon, Delos adasında doğmuştur ama ismi Grekçe değildi. Anadolu kökenliydi. Anadolu ve Ege´deki bazı Yunan halkları güneş tanrısı Apollo´ya tapınırlardı. Örneğin Lazpa Hititçe bir sözcüktür. Lesbos sözünün kökenidir. Lesvoslular da (Midilli) Apollon´a taparlarmış. Anadolu ile Ege de böyledir.
Mahmut Görgen ile Cansever´den Single Müjdesi
Mahmut Görgen ile Cansever´den Single Müjdesi
´Kalbimin Sahibine´ ve ´Touch The Sky´ adlı şarkılarıyla müzik dünyasına hızlı bir giriş yapan DJ Mahmut Görgen bu kez de arabeske el attı. Cansever ile birlikte ´Her Şeyim´ adlı bir şarkı yapıyorlar.
Gülden “Yakarım İstanbul´u” çalışmasının başarısını kutladı
Gülden “Yakarım İstanbul´u” çalışmasının başarısını kutladı
´Yakarım Istanbul´u´ isimli şarkısıyla adından bir defa daha söz ettirmeyi başaran güzel sanatçı Gülden, Topağacı Lokantası´nda Gazeteci ve Radyocu dostlarıyla bir araya geldi.
SAKSAFONUN PARLAYAN GENÇ YILDIZI “GILLAM” İZMİR´DE
SAKSAFONUN PARLAYAN GENÇ YILDIZI “GILLAM” İZMİR´DE
Olten Filarmoni Orkestrası altıncı sanat yılında, 2019 yılının son sezon konserinde dünyaca ünlü saksafon sanatçısı Jess Gillam´ı ağırlıyor. Gillam, 18 Aralık´ta İzmir Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezi´nde Olten Filarmoni Orkestrası eşliğinde izleyici ile buluşuyor.
‘Şişman Güzeldir´ Karabağlar´da sahnelendi
‘Şişman Güzeldir´ Karabağlar´da sahnelendi
8. Uluslararası İzmir Tiyatro Festivali kapsamında “Şişman Güzeldir” adlı oyun, Karabağlar Belediyesi Muzaffer İzgü Konferans Salonu´nda sahnelendi. Füsun Demirel´in yöneterek Mert Küçülmez ve Ayşegül Sağlam´la birlikte rol aldığı oyun, yoğun ilgi gördü. Salonu dolduran ve aralarında Karabağlar Belediye Başkanı Muhittin Selvitopu´yla eşi Fügen Selvitopu´nun da olduğu seyirciler, sanatçıları dakikalarca alkışladı.
5.Balkan Panorama Film Festivali´ne geri sayım başladı
5.Balkan Panorama Film Festivali´ne geri sayım başladı
Dokuz Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi tarafından gerçekleştirilen 5. Balkan Panorama Film Festivali, bu yıl dolu dolu programıyla Buca Belediyesi ev sahipliğinde gerçekleştirilecek. Tarın Akan Gençlik Merkezi´nde 23 – 27 Aralık tarihleri arasında düzenlenecek festivalde Sırbistan´ın ünlü oyuncu ve yönetmeni Lazar Ristovski, “Sırbistan Kralı Peter” adlı Oscar adayı filminin Türkiye´deki ilk gösterimini yapacak. Ristovski´nin yanı sıra İgor Galo, İsmet Krvavac, Robert Jazadziski, Semir Aslanyürek, Çiğdem Sezgin gibi Türk ve Balkan sinemasının önemli isimleri sinemaseverlerle buluşacak.
O Ses "Derya"  İnstitut français İzmir´de
O Ses "Derya" İnstitut français İzmir´de
İnstitut français İzmir, 2019 yılının son günlerinde İzmirlilere büyük bir sürpriz hazırladı. 20 Aralık Cuma günü saat 20.00´de gerçekleştirilecek "O Ses Fransa" finalisti ‘Derya Yıldırım´ İzmirlilerle buluşacak. Türkiye´de ilk kez İnstitut français İzmir´de sahne alacak olan Derya Yıldırım, yeni yıl etkinlikleri çerçevesinde solo piyano eşliğinde seslendireceği Fransızca ve Türkçe şarkılarla misafirlere müzik ziyafeti yaşatacak.
SAHNEDE KORKU DOLU DAKİKALAR...
SAHNEDE KORKU DOLU DAKİKALAR...
Çiğdem Tunç Tiyatrosu yeni sezon oyunu 3+1 Zombili´nin Galası bir çok ünlü ismin katılımı ile Zübeyde Ana Kültür Merkezi´nde yapıldı.
BALKANLARIN ESMER BOMBASI SAMARA´DAN ALBÜM
BALKANLARIN ESMER BOMBASI SAMARA´DAN ALBÜM
Balkanların son gözdelerinden biri olan Samara ilk albümüyle ilgi odağı oldu.
ANTÓNIO ZAMBUJO, PORTEKİZ MELODİLERİNİ İSTANBUL´A TAŞIYACAK
ANTÓNIO ZAMBUJO, PORTEKİZ MELODİLERİNİ İSTANBUL´A TAŞIYACAK
Portekiz müziğinin en başarılı erkek seslerinden António Zambujo, Türkiye´de ilk kez 24 Ocak akşamı İş Kuleleri Salonu´nda İstanbullu müzikseverlerle buluşacak.
Murat Boz, ‘O Ses Türkiye´ye davet etti
Murat Boz, ‘O Ses Türkiye´ye davet etti
Murat Boz, ‘O Ses Türkiye´ye davet ettiSosyal medyada yaptığı sosyal sorumluluk çalışmalarıylabilinen sosyal medya fenomeni Mehmet Berk Ergin´in Twitter hesabından 3 Aralık Dünya Engelliler Günü´nde yaptığı paylaşımı büyük yankı buldu.
Musa Ağacık ve Sadık Albayrak, Kartallı Okurlarıyla Buluştu
Musa Ağacık ve Sadık Albayrak, Kartallı Okurlarıyla Buluştu
Kartal Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü´nün Kasım ayı kültür sanat programı kapsamında gazeteci, yazar Musa Ağacık ve edebiyat eleştirmeni B. Sadık Albayrak ”Musa´dan Beri” adlı gazetecilik ve edebiyat söyleşisi ile Kartallı okurlarıyla buluştu.
GAZETECİ HASAN TAHSİN´İN GERÇEK YAŞAMI
GAZETECİ HASAN TAHSİN´İN GERÇEK YAŞAMI
Araştırmacı yazar Yaşar Aksoy, ikinci baskısını yaptığı “HASAN TAHSİN´İN GERÇEK YAŞAMI” isimli kitabının imza gününe katıldı
Ebru Şahin´in okuduğu ‘Sürgün´ şarkısı listeleri altüst etti
Ebru Şahin´in okuduğu ‘Sürgün´ şarkısı listeleri altüst etti
atv´de Cuma akşamları saat 20.00´da izleyicisiyle buluşan Hercai dizisi reytinglerdeki başarısı ile dikkat çekmeye devam ediyor.
Ünlü Bir Gazetecinin Çok Tıklanacak Ölümüne Hazırlandığına Tanık Oluyoruz.
Ünlü Bir Gazetecinin Çok Tıklanacak Ölümüne Hazırlandığına Tanık Oluyoruz.
Peter Turri´nin kaleme aldığı Nihayet Bitti oyunu Erk Bilgiç´in yenilikçi rejisi ve Burak Çimen´in üstün performansı ile bu sezon Tiyatrohane´ de sosyal medya etkileşimli bir tiyatro deneyimine dönüşüyor. 26 Kasım Salı günü 20:30´da 4. Alaittin Eraslan Tiyatro Günleri kapsamında Fuar İzmir Sanat´ta seyircisi ile buluşacak.
 HALTERİ YÜREĞİ İLE KALDIRAN NAİM SÜLEYMANOĞLU FİLMİNE ANLAMLI GALA
HALTERİ YÜREĞİ İLE KALDIRAN NAİM SÜLEYMANOĞLU FİLMİNE ANLAMLI GALA
Cep Herkülü Naim Süleymanoğlu, yaşamının anlatıldığı filmin Optimum´da gerçekleştirilen İzmir galasında binlerce kişi tarafından anıldı. Yakın tarihimize damga vuran dünya şampiyonu sporcumuz Naim Süleymanoğlu, yaşam hikayesi ve mücadelesi ile izleyenleri duygulandırdı.
EĞİTİM HER YERDE
EĞİTİM HER YERDE
Biz, Eğitim Her Yerde ailesi olarak samimi bir düşünceyle yola çıktık.
Mazlum Çimen´den türkü dolu akşam
Mazlum Çimen´den türkü dolu akşam
Ünlü halk müziği sanatçısı Mazlum Çimen, Maltepe Belediyesi Prof. Dr. Türkan Saylan Kültür Merkezi´nde sahne aldı. Anlattığı hayatın içinden hikâyeler ve sevilen türküleri ile Maltepelilere unutulmaz bir gece yaşatan Mazlum Çimen´e yer yer halk da eşlik etti.
“Anons” sinemaseverler ile buluştu
“Anons” sinemaseverler ile buluştu
Maltepe Belediyesi Prof. Dr. Türkan Saylan Kültür Merkezi´nde sinemaseverleri yakın dönemin başarılı yapımları ile buluşturmaya devam ediyor. Sinema etkinlikleri kapsamında yönetmenliğini Mahmut Fazıl Coşkun´un üstlendiği “Anons” isimli filmin gösterimi yapıldı.
PİYANİST TULUYHAN UĞURLU´DAN İZMİR´DE FANTASTİK BİR KONSER
PİYANİST TULUYHAN UĞURLU´DAN İZMİR´DE FANTASTİK BİR KONSER
Tuluyhan Uğurlu 30 Kasım Cumartesi akşamı saat 20.30´da İzmir Atatürk Kültür Merkezinde yepyeni bir proje ile sanatseverlere sesleniyor: “Bir Ege Hikayesi” Bu farklı konserde Tuluyhan´ın piyanosu ile göklere yükselip Ege´nin maviliğinde kaybolmak ve on binlerce yıl ötesinden bugüne uzanıp tarih ve kültürün buluştuğu yerden dünyayı sorgulamak ister misiniz?
‘´ Piyanoda GULDA ‘´
‘´ Piyanoda GULDA ‘´
İzmir´in ilk özel orkestrası olma özelliğini taşıyan Olten Filarmoni Orkestrası 6. Sezonunda dünyaca ünlü sanatçıların performansıyla ilgi çekici ve özgün projeler gerçekleştirerekyoluna devam ediyor.
Turizm Elçisi Eryavuz´dan Edis Hun´a Süpriz Hediye / Basın Bülteni
Turizm Elçisi Eryavuz´dan Edis Hun´a Süpriz Hediye / Basın Bülteni
Turizm Elçisi Eryavuz´dan Edis Hun´a Süpriz Hediye Turizm Elçisi İşadamı Halil Eryavuz, Bostanlı Suat Taşer Tiyatrosunda gerçekleşen, polisiye edebiyatının önemli isimlerinden Agatha Christie´nin kaleme aldığı "On Küçük Zenci" adlı eserinden uyarlanan tiyatro oyununu izledi. Eryavuz, oyunda rol alan Ünlü Sinama Sanatçısı Ediz Hun ile biraraya gelerek, Göbeklitepe figürlerinin yer aldığı bakır levha hediye etti.
TİYATRO4 PULITZER DRAMA FİNALİSTİ THOM PAIN OYUNUNU SAHNEYE TAŞIYOR
TİYATRO4 PULITZER DRAMA FİNALİSTİ THOM PAIN OYUNUNU SAHNEYE TAŞIYOR
Adını hem ulusal hem uluslararası alanda duyduğumuz İzmir´li ekip Tiyatro4`ün sahneleyeceği 2005 Pulitzer Ödülleri Drama Finalisti "THOM PAIN” oyunu, seyirci ile buluşmak için gün sayıyor. Alışılmışın dışında oyunları ve projeleri ile uzun süredir seyirci ile buluşan ekibin yeni oyununda Thom Pain´i televizyon ve sinemadan da tanıdığımız yetenekli oyuncu Kağan Uluca canlandırıyor. Will Eno´nun yazdığı ve Uğur Çağlayan´ın dilimize çevirdiği tek kişilik bu oyunda Kağan Uluca sahneye çıkarken oyunun yönetmenliğini ise Derya Efe üstleniyor. Oyun, 7 Kasım 2019 Perşembe günü, saat 20.30´da Sahne Terminal´de ilk gösterimini yapacak.
500 yıllık tarih bu sergide sergilenecek
500 yıllık tarih bu sergide sergilenecek
Engizisyon döneminde İspanya´dan kovulduktan sonra yaşamlarını 500 yılı aşkın süredir Osmanlı topraklarında sürdüren ve Türkiye´de ihracatçı kimliğinin oluşmasına büyük katkıları olan Türk Yahudilerinin, Osmanlı sınırları içindeki 500 yıllık yaşamları boyunca giydikleri kıyafetleri konu alan ´Osmanlı´da Yahudi Kıyafetleri´ sergisi, 4 Kasım 2019 tarihinde İzmir´de Portekiz Sinagogu´nda açılacak.
Doç. Dr. Ekin Boztaş´tan “Grafik Tasarım Sergisi”
Doç. Dr. Ekin Boztaş´tan “Grafik Tasarım Sergisi”
Ege Üniversitesi (EÜ) Güzel Sanatlar, Tasarım ve Mimarlık Fakültesi ev sahipliğinde Eğitim Fakültesi Güzel Sanatlar Eğitim Bölümü Resim-İş Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ekin Boztaş´ın eserlerinin yer aldığı “Grafik Tasarım Sergisi” açıldı. Serginin açılışı Güzel Sanatlar, Tasarım ve Mimarlık Fakültesi Sergi Salonu´nda -50. Yıl Köşkü- gerçekleştirildi. Sergiye; EÜ Güzel Sanatlar, Tasarım ve Mimarlık Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Alev Fatoş Parsa, Hemşirelik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ayşegül Bilge, Eğitim Fakültesi Güzel Sanatlar Eğitim Bölümü Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Merih Tekin Bender, Doç. Dr. Melek Şahan ile EÜ öğrencileri ve sanatseverler katıldı.
ON KÜÇÜK ZENCİ OYUNU İZMİR TURNESİNDE
ON KÜÇÜK ZENCİ OYUNU İZMİR TURNESİNDE
Agatha Christie´nin ölümsüz eseri ‘´On Küçük Zenci´´ Türkiye prömierini yaparken, Yeşilçam´ın unutulmaz aktörü Ediz Hun ilk kez tiyatro sahnesinde seyirciyle buluşuyor.
DOLAR
5.9288
EURO
6.5473
-Günümüzde evlenenlerin yüzde ellisi boşanmaktadır. (Bak bunu duyduğum iyi oldu ben zaten evlenmiyecem böylece kamçılamış oldum bu sözlerle) -Rodin’in ünlü ‘düşününen adam’ heykeli aslında İtalyan şair dante’nin portresidir. -Uranüs çıplak gözle görülen

İlginç Bilgiler 4
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Ahirette seni kurtaracak bir eserin olmadığı takdirde fani dünyada bıraktığın eserlere kıymet verme.

BEDİÜZZAMAN SAİD NURSİ (R.A)
İzmir için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:37 08:19 13:23 15:51 18:10 19:39
Yufka ile yapılan böreklerde tepsiye yaydığınız yufkaların üzerine eritilmiş margarin ve sütten oluşmuş karışımı dökerseniz böreklerinize ayrı bir lezzet katarsınız. Yufka ile yaptığınız böreklerin üstüne, böreği fırına vermeden önce bir yumurtayı, bir ş

Börek Tarifleri İle İlgili Püf Noktaları