Diyanet İşleri Başkanı Erbaş, Cibuti 2. Abdülhamid Han Camii´nde hutbe irad etti
Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, Türkiye Diyanet Vakfınca yaptırılan ve bugün resmi açılışı gerçekleştirilen Cibuti 2. Abdülhamid Han Camii´nde Cibutili Müslümanlara hutbe irad etti, Cuma Namazı kıldırdı
Tarih: 2.12.2019 22:46:40

Muhterem Müslümanlar!

Bizleri yoktan var eden, varlığından haberdar eden, bizleri iman kardeşliğiyle birbirimize bağlayan ve ulvi bir gaye için bu güzel şehirde buluşturan Cenâb-ı Hakk´a sonsuz hamd ü senalar olsun.

Âlemlere rahmet olarak gönderilen, birlik, beraberlik ve kardeşliğin en güzel örneklerini sunan Hz. Muhammed Mustafa (s.a.s)´e salat ve selam olsun.

Kardeşlerim!

Okuduğum ayet-i kerimede Cenâb-ı Hak şöyle buyuruyor: “Allah´a ve Resûl´üne itaat edin ve birbirinizle çekişmeyin. Sonra gevşersiniz ve gücünüz elden gider. Sabırlı olun. Çünkü Allah sabredenlerle beraberdir.”

Okuduğum hadis-i şerifte Peygamber Efendimiz (s.a.s) şöyle buyuruyor: “Müminler, birbirlerini sevmede, birbirlerine merhamet ve şefkat göstermede, tıpkı bir organı rahatsızlandığında diğer organları da uykusuzluk ve yüksek ateşle bu acıyı paylaşan bir bedene benzer.”

Aziz Kardeşlerim!

Kur´an-ı Kerim´in ifadesiyle Allah Teâlâ, hepimizi bir erkek ve bir kadından, Hz. Âdem ve Hz. Havva´dan yarattı. Sonra tanışıp kaynaşalım diye bizleri farklı toplum ve milletlere ayırdı. Bununla birlikte Yüce Rabbimiz, kendisine hakkıyla kulluk etmemizi, huzur ve güven içinde bir arada yaşamamızı emretti. Nitekim insanın yaratılış hikmeti budur. Bizler, ancak birlik, beraberlik içinde kardeşçe bir hayat sürer, sevgi ve saygıyı, yardımlaşma ve dayanışmayı çevremize hâkim kılarsak, işte o zaman yaratılışımızdaki bu hikmete uygun davranmış oluruz.

Kıymetli Müminler!

Günümüz dünyasının kaybettiği huzuru ve güveni yeniden tesis etmek istiyorsak İslam´ın medeniyetler kuran eşsiz ilkelerine sımsıkı sarılmalıyız. Bütün dünyanın muhtaç olduğu iyiliği yeryüzüne hâkim kılmak istiyorsak öncelikle Müslümanlar olarak bizler, birlik, beraberlik ve dayanışma içinde olmalıyız. Farklılıklarımızın çatışma ve yıkım sebebi değil, ilahi hikmetin gereği olduğu idrakiyle bir hayat sürmeliyiz. Beşerî ilişkilerimizi canlı tutmalı, mânevî değerlerimizi korumalı, “Müslüman” adına yaraşır şekilde, karşılıklı güven esasına dayanan bir kardeşlik bağıyla kenetlenmeliyiz. Zira Allah Teâlâ Kur´an-ı Kerim´de “Hep birlikte Allah´ın ipine sımsıkı sarılın; bölünüp parçalanmayın…” buyurmuş, bizleri birlik ve beraberliğe davet etmiştir.

Kardeşlerim!

Yüce Rabbimiz müminleri kardeş ilan etmiştir. Bu kardeşlik, dil, ırk, renk ve cinsiyetten daha yüce bir kardeşliktir. Bu kardeşlik, sevinçleri ve hüzünleri bir olan, aynı ideal ve umutlar uğruna mücadele eden iman kardeşliğidir. Nitekim Allah Teâlâ, Kur´an-ı Kerim´de “Müminler ancak kardeştirler.” buyurmaktadır. Resûl-i Ekrem (s.a.s) ise “Müminin diğer Müminlerle ilişkisi, birbirine kenetlenmiş bina gibidir.” buyurarak kardeşler olarak bizlerin birbirimize sımsıkı kenetlenmemizi ve birbirimizden asla ayrılmamamızı tavsiye etmiştir.

Muhterem Müminler!

Birlik, beraberlik ve kardeşliğimizin en büyük sembollerinden biri, huzur içinde Rabbimize ibadet ettiğimiz camilerimizdir. Camiler, İslam medeniyetinin merkezleridir. Dinimizin sembolü, birliğimizin ve dirliğimizin nişanesidir. Bedenlerimizle beraber gönüllerimizi de birleştiren, mübarek yerlerdir.

İslam beldeleri, camilerin etrafında hayat bulmuştur. İlim, irfan, ahlak, adalet, sevgi, saygı, şefkat, merhamet, dünyanın dört bir yanına bu kutlu mekânlardan yayılmıştır.

Kardeşlerim!

Yüce Rabbimiz bu mukaddes mekânları inşa edenlerin güzel hallerini şöyle haber vermektedir: “Allah´ın mescitlerini ancak Allah´a ve âhiret gününe iman eden, namazı dosdoğru kılan, zekâtı veren ve Allah´tan başkasından korkmayan kimseler imar ederler. İşte doğru yola ermişlerden olmaları umulanlar bunlardır.” Allah Resûlü (s.a.s) ise mescit yapılmasına ayrı bir önem vermiş, ümmetini mescitleri imar etmeye teşvik etmiş, cami ve mescit inşa edenlere şu müjdeyi vermiştir: “Her kim Allah için bir mescit bina ederse, Allah ona cennette bu mescidin benzeri bir köşk bina eder.”

Aziz Kardeşlerim!

Allah´a şükürler olsun ki Diyanet İşleri Başkanlığımız ve Türkiye Diyanet Vakfımız, hayırsever müminlerin destek ve fedakârlıklarıyla dünyanın birçok coğrafyasında nice camiler inşa etmektedir. İşte bu camilerimizden biri de bugün açılışını yapacağımız Sultan İkinci Abdulhamid Han Camii ve Külliyesidir.

Osmanlı mimarisinin izlerini taşıyacak olan Sultan İkinci Abdulhamid Han Camii ve Külliyesi, hâlihazırda Cibuti´nin en büyük camisidir. Bu güzide mekân, Anadolu ve Afrika halkları arasında geçmişten gelen ortak din, tarih, kültür ve kardeşlik bağlarının günümüzde de güçlenmesine vesile olacaktır inşallah. Aynı zamanda bu camimiz, birliğin, kardeşliğin, huzur ve barışın sembolü olacaktır.

Bu vesileyle geçmişten günümüze camilerimizin imar, inşa ve ihyasına öncülük eden, destek olan, yardımda bulunan bütün hayır sahiplerini şükranla yâd ediyorum. Yüce Rabbim birliğimizi, beraberliğimizi ve kardeşliğimizi daim eylesin. Amin!

 Kaynak:

Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
LİYAKAT KADIN GİRİŞİMCİLERE ATÖLYE AÇTI
LİYAKAT KADIN GİRİŞİMCİLERE ATÖLYE AÇTI
10 yıldır ‘´Girişimcilik´´ teması üzerine etkin projeler üreten Liyakat Derneği, ‘´10 .yıla özel 10 proje´´ sloganıyla yola çıkarak, 10 projenin ikincisi olan ´Girişimci Kadın Atölyesi´ ni hayata geçirdi.
KOSBİ Zülfü Mevlüt Çelik Teknik Koleji´nde ilk karne heyecanı
KOSBİ Zülfü Mevlüt Çelik Teknik Koleji´nde ilk karne heyecanı
İzmir Kemalpaşa Özel KOSBİ Zülfü-Mevlüt Çelik Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi”nde ilk karne heyecanı yaşandı. Okulda düzenlenen ilk karne törenine KOSBİ Yönetim Kurulu Başkanı Kamil Porsuk, okul binasını yaptırarak en önemli katkıyı koyan sanayici Ali Rıza Çelik, KOSBİ Müdürü Cüneyt Öztürk ve Okul Müdürü Satı Çalışkan, öğretmen, öğrenci ve veliler katıldı.
TALATPAŞA TIP LABORATUVARI GRUBU 24 YAŞINDA
TALATPAŞA TIP LABORATUVARI GRUBU 24 YAŞINDA
1996 yılından beri İzmir´in çeşitli bölgelerinde hizmet veren Talatpaşa Tıp Laboratuvarı Grubu, 24. kuruluş yıldönümünü kutladı. Etkinliğe Talatpaşa Tıp Laboratuvarı Grubu çalışanları ve İzmir tıp camiasının önde gelen hekimleri katıldı. Mövenpick Hotel balo salonunda gerçekleşen gala gecesi renkli görüntülere sahne oldu. Tanınmış ses sanatçısı Gökhan Sezen´in sahne aldığı gecenin sürpriz konuğu ise yıllara meydan okuyan enerjisiyle meşhur kanto yıldızı Nurhan Damcıoğlu oldu.
NİHAT DEMİRKOL´DAN FEYZİ ASLANGİL´E MEKTUPLAR
NİHAT DEMİRKOL´DAN FEYZİ ASLANGİL´E MEKTUPLAR
Gazeteci-Yazar Piyano Sanatçısı Nihat Demirkol, Türk müziğinin önemli isimlerinden Feyzi Aslangil´in eserlerini Folkart Academy Sahnesi´nde davetlilerle buluşturdu.
Halkın Kurtuluş Partisi (HKP), YSK´nin yasalara aykırı ilanına itiraz etti
Halkın Kurtuluş Partisi (HKP), YSK´nin yasalara aykırı ilanına itiraz etti
Yüksek Seçim Kurulu (YSK), ilan ettiği 9 Ocak 2020 tarih 1 sayılı kararı ile 1 Ocak 2020 tarihi itibariyle seçimlere katılma yeterliliğine sahip olduğunu belirttiği siyasi partileri ilan etmiştir. Bu ilanda partimizin adı bulunmamaktadır. YSK´nin yasaya, hukuka, yerleşmiş uygulama ve kararlarına aykırı, keyfi ve çifte standartlı bu kararına itiraz ettik. İtiraz dilekçemiz aşağıdadır. HKP bütün bu yasalara aykırı, keyfi, çifte standartlı engelleri aşacaktır. Mücadelemiz her platformda sürecek, halkımızla buluşmamız, kaynaşmamız engellenemeyecektir. 17.01.2020
BELEDİYE ÇALIŞANLARINA FRANSIZCA KURSU
BELEDİYE ÇALIŞANLARINA FRANSIZCA KURSU
İnstitut français İzmir, İzmir Büyükşehir Belediyesi ile yeni bir işbirliği başlattı. Fransa Büyükelçiliği´nin desteğiyle belediye personeli için Fransızca kursu düzenleyecek.
TUNUKGÜN ÇİFTİNİN 23 YILLIK ‘SANAT AŞKI´
TUNUKGÜN ÇİFTİNİN 23 YILLIK ‘SANAT AŞKI´
Narlıdere Belediyesi Türk Sanat Müziği Korosu, ikinci baharını yaşayan çiftlerin de sosyalleşme alanına dönüştü. 45 yıldır evli olan Ekrem- Gülser Tunukgün çifti, birlikte, 23 yıldır devam ettikleri koronun göz bebeği oldu. Başkan Ali Engin “Evlerimizdeki huzuru kurslarımıza da taşımak mutluluk verici” dedi.
TTO´DAN ‘TAĞŞİŞ´ OPERASYONU
TTO´DAN ‘TAĞŞİŞ´ OPERASYONU
Torbalı Ticaret Odası (TTO), Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından açıklanan 2020 yılının ilk tağşiş listesinde ismi yer alan beş firma hakkında disiplin işlemi başlattı. Adres tespiti için gidildiğinde söz konusu firmaların gece çalışıp gündüz kapalı olduklarını ifade eden TTO Başkanı Olgun “Bu tarz firmaları ilçemizde barındırmamak için diğer kurumlarla işbirliği yapacağız” dedi.
6,5 MİLYON EURO BÜTÇELİ PROJEDE SON AŞAMAYA GELİNDİ
6,5 MİLYON EURO BÜTÇELİ PROJEDE SON AŞAMAYA GELİNDİ
Ege Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet Budak, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından uygulanan Rekabetçi Sektörler Programı kapsamında, Ege Teknopark yürütücülüğünde başvuruda bulunulan “D-TECH4ENT-Deep Technology Incubator for Entrepreneurs” projesi saha doğrulama ziyareti için program uzmanlarını ağırladı. Yaklaşık 6,5 milyon Euro bütçeli projede son aşamaya gelindiğini söyleyen Rektör Budak, projenin destek almaya hak kazanmasının önemine vurgu yaptı.
BAYRAKTAR, “KINA GECELERİ ARTIK BİR BALO GİBİ KUTLANIYOR”
BAYRAKTAR, “KINA GECELERİ ARTIK BİR BALO GİBİ KUTLANIYOR”
Ege Üniversitesi(EÜ) Devlet Türk Musikisi Konservatuarı tarafından düzenlenen “Dansta Çalışma Alanları Öğrenci Çalıştayı”, gerçekleştirilen iki sunum ile devam etti. EÜ Devlet Türk Musikisi Konservatuarı Etkinlik Salonu´nda düzenlenen çalıştay oturumuna; Düzenleme Kurulu üyeleri Prof. Dr. M. Öcal Özbilgin ve Doç. Dr. Füsun Aşkar´ın yanı sıra akademisyenler ve öğrenciler katıldı. Çalıştayda, Türk Halk Oyunları Bölümü lisans öğrencileri Alperen Bayraktar ve Jiyan Yıldırım sunum yaptı.
SİVRİ: “YENİ BİR EKONOMİK İKLİME İHTİYACIMIZ VAR”
SİVRİ: “YENİ BİR EKONOMİK İKLİME İHTİYACIMIZ VAR”
Batı Anadolu Sanayici ve İş İnsanları Dernekleri Federasyonu (BASİFED) ve Ege Sanayici ve İşinsanları Derneği (ESİAD) işbirliğinde Bilkent Üniversitesi İktisat Bölüm Başkanı Prof. Dr. Refet Gürkaynak´ın konuk konuşmacı olduğu, “2020 Yılı ve Sonrası Ekonomik Model Önerileri” konulu toplantı Swiss Otel´de gerçekleşti.
FİLENİN SULTANINA BİR ÖDÜL DE İZMİR ESNAF TEŞKİLATINDAN…
FİLENİN SULTANINA BİR ÖDÜL DE İZMİR ESNAF TEŞKİLATINDAN…
2020 Tokyo Olimpiyat Oyunları Avrupa Kıta Elemeleri finalinde Almanya´yı mağlup ederek Ağustos ayında Tokyo´da yapılacak oyunlarda Türkiye´yi temsil etmeye hak kazanan A Milli Kadın Voleybol takımının pasörü Cansu Özbay´a bir ödül de İzmir Esnaf Teşkilatı´ndan geldi.
EBSO, SAVUNMA SANAYİCİLERİ İLE TSK´YI BULUŞTURDU
EBSO, SAVUNMA SANAYİCİLERİ İLE TSK´YI BULUŞTURDU
Ege Bölgesi Sanayi Odası (EBSO) ile Milli Savunma Bakanlığı (MSB) Askeri Fabrikalar Genel Müdürlüğü ve Tersaneler Genel Müdürlüğü işbirliğinde düzenlenen bilgilendirme toplantısı ve saha gezisinde Türkiye´nin yerli ve milli savunma sanayisine üretim ve ihracatla katkı veren sanayiciler, MSB yetkilileriyle bir araya geldi.
SUYUN HER DAMLASINA SAHİP ÇIKILACAK
SUYUN HER DAMLASINA SAHİP ÇIKILACAK
Bademli Sulaması´nda yeni sezon için hazırlıklarını sürdüren Ödemiş Belediyesi, adil, tasarruflu ve ölçülebilir sulama için sulama bölgesindeki hidrantlara akıllı kartlı otomatik sistem sayaç takmaya devam ediyor.
HAYVANLARA YÖNELİK ÇALIŞMALAR HIZ KESMEDEN DEVAM EDİYOR
HAYVANLARA YÖNELİK ÇALIŞMALAR HIZ KESMEDEN DEVAM EDİYOR
Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş´ın çağrısıyla, Başkent´te ilk kez “Sokak Hayvanları Çalıştayı” düzenleyen Büyükşehir Belediyesi, hayvanlara yönelik farkındalık çalışmalarını kesintisiz sürdürüyor.
ÖNCEL, “DANSÇININ VARLIĞI BEDENİNDEN AYRI DÜŞÜNÜLEMEZ”
ÖNCEL, “DANSÇININ VARLIĞI BEDENİNDEN AYRI DÜŞÜNÜLEMEZ”
Ege Üniversitesi Devlet Türk Musikisi Konservatuvarında düzenlenen “Dansta Çalışma Alanları” çalıştayının üçüncü günü ikinci oturumunda bölüm öğrencileri Ceren Öncel ve Cansu Kılınç sunumlarını gerçekleştirdiler. “Türlere Göre Dans Sakatlanmalarının Belirlenmesi” ve “Dans Sakatlanmalarını Önleme Uygulamaları” konularının anlatıldığı oturuma; Çalıştay Düzenleme Kurulu üyeleri Prof. Dr. Mehmet Öcal Özbilgin, Doç. Dr. Füsun Aşkar ile Doç. Dr. Barbaros Ünlü ve öğrenciler katıldı.
EGİAD´DAN EĞİTİM ATAĞI
EGİAD´DAN EĞİTİM ATAĞI
Bugüne kadar çocuklar için birçok sosyal sorumluluk projesi gerçekleştiren, geçtiğimiz yıllarda EGİAD Ortaokulu´nu inşa edip Milli Eğitim´e yeni bir okul kazandıran Ege Genç İş İnsanları Derneği – EGİAD, 2020 senesinde gerçekleştireceği sosyal etkinliklerden elde edeceği geliri eğitime aktarma kararı aldı.
Haydi Levrek Avına!
Haydi Levrek Avına!
Mordoğan´da 1-2 Şubat 2020 tarihlerinde düzenlenecek 11. Levrek Avı Yarışması deniz tutkunlarından yoğun ilgi görüyor. 1000 kişi ile sınırlandırılan başvurular için son gün 30 Ocak…
TARİŞ ZEYTİN VE ZEYTİNYAĞI BİRLİĞİ GENEL KURULU YAPILDI
TARİŞ ZEYTİN VE ZEYTİNYAĞI BİRLİĞİ GENEL KURULU YAPILDI
Tariş Zeytin ve Zeytinyağı Birliği´nde iki listeyle girilen seçimli genel kurulda Hilmi Sürek´in listesi yeniden seçildi.
Kitap´tan Gelinlik Tasarlandı
Kitap´tan Gelinlik Tasarlandı
Fethiye´de bulunan Myra Park Friends Yaşam Merkezinde ‘Çocuklar Gelinlik Giymesin, Okula Gitsin´ projesi kapsamında kitap sayfalarından oluşan gelinlik tasarlanarak tanıtıldı.
SUNEXPRESS İLE İZMİR – NÜRNBERG UÇUŞLARI BAŞLADI
SUNEXPRESS İLE İZMİR – NÜRNBERG UÇUŞLARI BAŞLADI
Türk Hava Yolları ve Lufthansa´nın ortak kuruluşu SunExpress, 2020 kış sezonunda İzmir uçuşlarında kapasite ve frekans artışı sunarken Almanya´nın Nürnberg şehrini de uçuş ağına ekledi. Havayolu ayrıca, Şubat ayında İzmir´den Paris, Brüksel ve Kopenhag uçuşlarına başlayacak.
ANKARA GAZETECİLER CEMİYETİ AB PROJESİNE  KATILIM BEKLİYOR
ANKARA GAZETECİLER CEMİYETİ AB PROJESİNE KATILIM BEKLİYOR
Ankara Gazeteciler Cemiyeti tarafından Avrupa Birliği desteğiyle yürütülen Demokrasi için Medya, Medya için Demokrasi Projesi (M4D) kapsamında projede tamamladığı ilk bir yılını hafta sonu proje paydaşları ve davetlilerle paylaştı. Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Christian Berger´in açılış konuşmasını yaptığı organizasyonda “M4D Medya Konferansı” gerçekleştirildi.
GENÇ İŞ İNSANLARI 2020´DEN UMUTLU
GENÇ İŞ İNSANLARI 2020´DEN UMUTLU
TÜGİAD Ege Şubesi´nin yönetim kurulu toplantısına konuk konuşmacı olarak katılan Uluslararası Ticaret ve Finans uzmanı Profesör Dr. Coşkun Küçüközmen, 2020 yılının Türkiye ekonomisi açısından umut vadettiğini söyledi. 2020´de yüzde 4´lük büyüme hedef ve beklentisine yatırımla ulaşılabileceğini söyleyen Küçüközmen, “Bunun yolu da ticari kredilerde kolaylıklar ve teşviklerden geçiyor, yatırım planlarınızı raflardan indirin” dedi.
KTK´DA YENİ BAŞKAN TOLGA ŞEKERCİOĞLU
KTK´DA YENİ BAŞKAN TOLGA ŞEKERCİOĞLU
Kültürpark Tenis Kulübü,´nün yeni Yönetim Kurulu Başkanı Tolga Şekercioğlu oldu. Kültürpark Tenis Kulubü´nün genel kurulunda Kurtul Ali Kaptanoğlu ile Tolga Şekercioğlu başkanlık için yarışırken, 534 üyenin oy kullandığı seçimlerde Tolga Şekercioğlu 326 oy alarak Kültürpark Tenis Kulubü´nün yeni başkanı oldu. Kurtul Kaptanoğlu ise 208 oyda kaldı. Genel Kurulun Divan Başkanlığı´nı Kemal Çolakoğlu, kâtipliği ise Aysel Öztezer ve Tamer Hepağır yaparken, seçimlere ilgi oldukça yoğundu.
EGE´DE “DANSTA ÇALIŞMA ALANLARI ÖĞRENCİ ÇALIŞTAYI” BAŞLADI
EGE´DE “DANSTA ÇALIŞMA ALANLARI ÖĞRENCİ ÇALIŞTAYI” BAŞLADI
Ege Üniversitesi(EÜ) Devlet Türk Musikisi Konservatuarı tarafından düzenlenen “Dansta Çalışma Alanları Öğrenci Çalıştayı” başladı.
ZEYTİNYAĞI BASIN BİLDİRİSİ
ZEYTİNYAĞI BASIN BİLDİRİSİ
ZEYTİNYAĞI tüketimine yeni başlayacak kişiler için tadı ve kokusu nedeniyle en uygun yağ olarak nitelendirilen riviera zeytinyağı ile konu hakkında yeterli bilgi sahibi olmayan “uzman” vasıflı bazı kişilerin yazılı, görsel ve sosyal medyada gerçeği yansıtmayan, bilgi kirliliği yaratan ve tüketicileri yanlış yönlendiren söylemleri sektör temsilcilerinin tepkisine yol açtı.
TÜM YEREL-SEN SÖZLEŞMELİ MEMUR ÇALIŞANLARIN TALEPLERİNİ BİR BASIN AÇIKLAMASIYLA DUYURDU
TÜM YEREL-SEN SÖZLEŞMELİ MEMUR ÇALIŞANLARIN TALEPLERİNİ BİR BASIN AÇIKLAMASIYLA DUYURDU
Tüm Yerel- Sen İstanbul 3. No´lu Şube Başkanlığı bugün İstanbul İtfaiye Daire Başkanlığı karşısında bulunan Fatih parkında sözleşmeli personelin kadroya alınması talebine ilişkin bir basın açıklaması gerçekleştirdi. Basın açıklamasına, Tüm Yerel-Sen Genel Başkanı Dr. Hakan Kıran, Tüm Yerel-Sen İstanbul 3 No´lu Şube Başkanı Sezgin Sevinç ve yönetimi, Tüm Yerel-Sen İstanbul1 No´lu Şube Başkanı Burak Uzuntaş ve yönetimi, Tüm Yerel-Sen İzmir 1 No´lu Şube yöneticisi Bilal Altıner ve çok sayıda sözleşmeli memur çalışan katıldı.
MESS´TEN UZLAŞMA ADIMI
MESS´TEN UZLAŞMA ADIMI
Türkiye Metal Sanayicileri Sendikası (MESS), metal sektöründe devam eden toplu iş sözleşmesi görüşmelerinde anlaşma sağlanması hedefiyle önemli bir adım attı. MESS´in revize teklifinde Eylül 2019 tarihinden itibaren geçerli olacak ilk altı ay için ücret artışı teklifi, yüzde 8´e yükseltildi.
NAZİLLİ TARIM FUARI´NDA GAZETECİLER UNUTULMADI
NAZİLLİ TARIM FUARI´NDA GAZETECİLER UNUTULMADI
Aydın´ın Nazilli ilçesinde 3´üncüsü düzenlenen Nazilli Tarım Fuarı, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü dolayısıyla sürpriz bir kutlamaya sahne oldu
Oğuzhan Özkaya´lı öğrencilere karne hediyesi kar
Oğuzhan Özkaya´lı öğrencilere karne hediyesi kar
Oğuzhan Özkaya Eğitim Kurumları´nda karne hediyesi olarak öğrencilerin başına 20 ton kar yağdı -Çoğu ilk kez kar gören öğrenciler doyasıya kar topu oynayarak tadını çıkardı
THE ONE AWARDS ÖDÜLLERİ SAHİPLERİNİ BULDU
THE ONE AWARDS ÖDÜLLERİ SAHİPLERİNİ BULDU
Yıl içinde itibarını en çok artıran marka ve paydaşlarının belirlendiği The ONE Awards Bütünleşik Pazarlama Ödülleri, 9 Ocak Perşembe gecesi düzenlenen törenle sahiplerini buldu. 50´yi aşkın kategorinin değerlendirildiği The ONE Awards´ta SOCAR Türkiye, enerji alanında ‘Yılın İtibarlısı Ödülü´ne layık görüldü.
KILIÇDAROĞLU: "HERKES YASALARA UYACAK"
KILIÇDAROĞLU: "HERKES YASALARA UYACAK"
Bir süredir kamuoyu gündeminde yer alan Belevi´deki Roman vatandaşların yaşadığı çadır polemiğine CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu son noktayı koydu. CHP Milletvekili Özcan Purçu´ya bölgedeki çadırların kaldırılması talimatını veren Kılıçdaroğlu, "Herkes yasalara uymak zorundadır" dedi.
SIRP CUMHURİYET GÜNÜ´NÜN KUTLANMASINA BOŞNAKLARDAN TEPKİ
SIRP CUMHURİYET GÜNÜ´NÜN KUTLANMASINA BOŞNAKLARDAN TEPKİ
9 Ocak ´Sırp Cumhuriyet günü´ olarak kutlanmasına Boşnaklardan tepkiler gelmeye devam ediyor. Sırplara bir tepki de İzmir Bosna Sancak Derneğinden geldi.
Medifema ile Türk Harb-İş sağlık protokolü imzaladı
Medifema ile Türk Harb-İş sağlık protokolü imzaladı
Türk Harb İş Sendikası ve Özel Medifema Hastanesi arasında imzalanan protokole göre sendika üye ve personelleri sağlık hizmetinden indirimli faydalanacak.
Doç. Dr. Piştav Akmeşe, “Eğitimde erişilebilirlik anlamında Türkiye´deki öncü üniversitelerden birisiyiz”
Doç. Dr. Piştav Akmeşe, “Eğitimde erişilebilirlik anlamında Türkiye´deki öncü üniversitelerden birisiyiz”
Görme engelli bireyler için farkındalık yaratmak amacıyla 7-14 Ocak tarihleri arasında “Beyaz Baston Engelliler Haftası” olarak anılıyor. Ege Üniversitesi Eğitim Fakültesi Özel Eğitim Bölüm Başkanı ve Engelsiz Ege Koordinatörü Doç. Dr. Pelin Piştav Akmeşe, “İlk kez Beyaz Baston, 1921 yılında bir kaza sonucu görme yetisini kaybeden Londra´daki bir fotoğraf sanatçısının kendi yaşadığı zorluğa dikkat çekmek amacıyla bastonunu beyaza boyamasıyla birlikte, dış dünyanın dikkatini çekti. Bu olayın sonucunda ‘Beyaz Baston´ Fransa´da Görme Engelliler Örgütü tarafından 1931 yılında görme engelli hareketinin simgesi haline geldi” dedi.
KADIN GİRİŞİMCİLER ORGANİK BAL ÜRETECEK
KADIN GİRİŞİMCİLER ORGANİK BAL ÜRETECEK
İzmir İli Urla ilçesi Kuşçular Mahallesi´nde arıcılığın geliştirilmesi, kadın üretici gelirlerinin ve tarımsal çeşitliliğin arttırılması amacıyla T.C. Tarım ve Orman Bakanlığı Urla İlçe Müdürlüğü koordinasyonunda gerçekleştirilen ve Borsamızın da paydaşları arasında yer aldığı “Kuşçular Mahallesi Kadın Girişimciler İçin Organik Arıcılık ve Bal Ormanı Projesi” protokol imza töreni 07 Ocak 2020 Salı günü Urla´da gerçekleştirildi.
DANSTA ÇALIŞMA ALANLARI ÖĞRENCİ ÇALIŞTAYI
DANSTA ÇALIŞMA ALANLARI ÖĞRENCİ ÇALIŞTAYI
-Ege Üniversitesi Devlet Türk Musikisi Konservatuvarı etkinlikleri kapsamında “Dansta Çalışma Alanları Öğrenci Çalıştayı” 9-14 Ocak tarihleri arasında gerçekleştirilecek. Düzenleme Kurulunda Prof. Dr. M. Öcal Özbilgin ve Doç. Dr. Füsun Aşkar´ın yer aldığı etkinliğin tüm oturumları Konservatuvar Etkinlik Salonunda yapılacak.
MODEL FABRİKA İÇİN İMZALAR ATILDI
MODEL FABRİKA İÇİN İMZALAR ATILDI
Uygulamada Model Fabrika olarak bilinen İzmir Uygulamalı Yetkinlik ve Dijital Dönüşüm Merkezi, İzmir Ticaret Odası ve Ege Bölgesi Sanayi Odası işbirliğiyle kuruldu. Türkiye´de sanayi istihdamı, üretimi ve ihracatının çok önemli bir kısmını oluşturan, ülke ekonomisinin dinamiği KOBİ´lerin küresel rekabet koşullarının gerektirdiği yapısal dönüşümü sağlamayı amaçlayan model fabrikada, yalın üretim teknikleri ile firmalar, dijital dönüşüme hazırlanacak.
DEV EKRAN TÜRKIYE´DE TEK
DEV EKRAN TÜRKIYE´DE TEK
Spor Giyim Sektörünün güçlü markası Barçın Spor, Avrupa´nın ve Dünya´nın sayılı havalimanları arasında yer alan İstanbul Havalimanı´nda ki yeni Nike mağazasına Türkiye de iç mekanda kullanılan en büyük ekranı yerleştirdi.
KESTELLİ, MANİSALI KADINLARA BAŞARIYA GİDEN YOLU TARİF ETTİ
KESTELLİ, MANİSALI KADINLARA BAŞARIYA GİDEN YOLU TARİF ETTİ
Salihli Kadın Girişimciler Kurulu Üyeleri´nin davetlisi olarak Ticaret ve Sanayi Odası´nda bir konferans veren İzmir Ticaret Borsası Başkanı Işınsu Kestelli, kadınlara iş yaşamına katılma çağrısında bulunarak, “Sevdiğiniz işi yapın ve her kademede çalışarak yavaş yavaş yükselin” tavsiyesinde bulundu.
İŞ İNSANLARI TİCARET KÖPRÜSÜ´NDE BULUŞTU
İŞ İNSANLARI TİCARET KÖPRÜSÜ´NDE BULUŞTU
EGİAD Ticaret Köprüsü, iş dünyasına örnek olmaya devam ediyor. EGİAD – Ege Genç İş İnsanları Derneği üyelerinin en temel beklentilerinden biri olan İş Ağlarını (networking) kurmak ve genişletmek amacıyla oluşturulan söz konusu etkinliğe bu yıl da katılım yüksek oldu. EGİAD tarafından bu yıl 7.´si gerçekleştirilen organizasyona, Genç Yönetici ve İş İnsanları Derneği GYİAD da katılım gösterdi.
İZMİRLİ ÇOCUKLAR ‘GAMONYA: HAYALLER ÜLKESİ´YLE TANIŞTI
İZMİRLİ ÇOCUKLAR ‘GAMONYA: HAYALLER ÜLKESİ´YLE TANIŞTI
BKM imzalı sezonun en iddialı çocuk filmi ‘Gamonya: Hayaller Ülkesi´nin vizyon öncesi İzmir özel gösterimi, oyuncular, senaryo ekibi ve yönetmen Tuğçe Soysop´un katılımıyla dün Agora Alışveriş Merkezi´nde gerçekleştirildi.
HORECA ünlüleri ağırlayacak
HORECA ünlüleri ağırlayacak
HORECA Uluslarası Otel Ekipmanları Fuarı ile Ev Dışı Tüketim Fuarı´na ev sahipliği yapacak olan Fuarİzmir, turizmcileri, konaklama sektörünü ve gastronomi sektöründen ünlü isimleri 19-22 Şubat 2020 tarihleri arasında İzmir´de buluşturacak.
DEMOKRASİ ÜNİVERSİTESİ´NDEN KAHRAMANLARINA ÖDÜL TÖRENİ
DEMOKRASİ ÜNİVERSİTESİ´NDEN KAHRAMANLARINA ÖDÜL TÖRENİ
İzmir Demokrasi Üniversitesi´nin geleneksel hale getirdiği, Şehit Polis Memuru Fethi Sekin ve Şehit Mübaşir Musa Can anısına düzenlenen anma programı dahilinde Demokrasi ve Kahramanlık Ödül Töreni´nin üçüncüsü 6 Ocak Pazartesi günü gerçekleştirildi.
Meslek Fabrikası´nda 73 kursiyer sertifika aldı
Meslek Fabrikası´nda 73 kursiyer sertifika aldı
İzmir Büyükşehir Belediyesi Meslek Fabrikası Şube Müdürlüğünce Mesleki Eğitim ve Beceri Geliştirme İşbirliği protokolü kapsamında Ege Giyim Sanayicileri Derneği (EGSD), Ege Bölgesi Sanayi Odası (EBSO), İŞKUR iş birliğinde açılan düz dikiş, overlok ve reçme makinesi operatörlüğü kurslarının sertifika töreni Meslek Fabrikası´nda yapıldı. Törene İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, İzmir Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Buğra Gökçe, Genel Sekreter Yardımcısı Aysel Özkan, Ege Soğutma Sanayicileri ve İş Adamaları Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Güray Korun, Ege Bölgesi Sanayi Odası Yönetim Kurulu Üyesi Ateş İlyas Demirkalkan , İŞKUR Konak Hizmet Merkezi Müdürü İbrahim Ay ile çok sayıda konuk katıldı.
Başarılı öğrencilere helikopter turu
Başarılı öğrencilere helikopter turu
Oğuzhan Özkaya Eğitim Kurumları öğrencisi binlerce öğrenci arasında matematikte dünya başarısı kazanan Hasan Yalçın Arıkanoğlu helikopter turu kazandı.
Mertler Ölmesin TBMM´ye Taşındı
Mertler Ölmesin TBMM´ye Taşındı
MHP İzmir İl Başkanı Veysel Şahin “Başka Mertler Ölmesin” dedi bir çalışma başlattı ve o çalışma TBMM´ye taşındı. Geçtiğimiz günlerde okul kantininden aldığı çikolatanın kapağının nefes borusunu tıkması sonucunda acil müdahale edilemeyerek hayatını kaybeden Mert için harekete geçen MHP İzmir İl teşkilatının çalışmaları sonuç verdi.
Özgener: “KDV indirimleri, sağlıklı ve ucuz gıda için çok önemli bir adım”
Özgener: “KDV indirimleri, sağlıklı ve ucuz gıda için çok önemli bir adım”
İzmir Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Özgener, balık, yumurta ve mobilya sektöründe gerçekleştirilen KDV indirimlerinin, büyük bir talebe yanıt verdiğini belirterek, yapılan düzenlemenin piyasalara canlılık getireceğini ifade etti. Su ürünleri toptan satışında KDV´nin yüzde 1´e düşürülmesinin balık tüketimini arttıracağını, aynı zamanda kayıt dışı ekonomik faaliyetleri azaltarak milli gelirimize ve istihdama da katkı sağlayacağını ifade eden Özgener “Balık ve yumurtadaki KDV indirimini, halkımızın sağlıklı gıdaya, ucuz olarak ulaşması açısından son derece önemli görüyoruz. Ülkemizin en önemli sektörlerin biri olan mobilyadaki KDV indirimi de üyelerimizin beklentisiydi. Bu bakımdan, alınan kararlar sadece bir düzenleme olmaktan öte, sektörün ve halkımızın taleplerine, olumlu bir yanıt niteliğindedir” diye konuştu.
Yetkililer Uyardı Kar Keyfi Eziyete Dönüşmesin
Yetkililer Uyardı Kar Keyfi Eziyete Dönüşmesin
Kış aylarının vazgeçilmez merkezlerinden Spil Dağı ile Beşpınar Mahallesi üzerinde bulunan parklar her yıl olduğu gibi bu kış da ziyaretçi akınına uğruyor. Ancak yoğun trafik ve düzensiz araç parkları sebebi ile kar keyfi özellikle hafta sonu eziyete dönüşüyor.
Gönül Dostları yola çıktı
Gönül Dostları yola çıktı
İzmir iş dünyasının önemli isimleri “Gönül Dostları” adı altında bir araya geldi. Gönül Dostlarının sözcüsü İş İnsanı Hanif Pehlivanoğlu, "Karşılıksız sevgiyle birbirine bağlanan bir grup oluştu. Öyle ki en değerli varlıkları olan çocuklarını birbirlerine emanet edecek, sırtlarını döndüklerinde içleri çok ama çok rahat olacak bir dostlar birlikteliği oluştu. Hedefimiz 2020 yılında bu gönül dostluğunu İzmir yararına kullanmak" dedi.
GİRİŞİMCİLERDEN YENİ YIL KUTLAMASI
GİRİŞİMCİLERDEN YENİ YIL KUTLAMASI
Girişimciler ve İş Dünyası Derneği (GİSİDER) üyeleri, bu yıl ilki gerçekleştirilen yeni yıl partisinde bir araya geldi.
DOLAR
5.9191
EURO
6.5680
-Global ısınma yükselen deniz seviyesi 2050 yılında shangai ve deniz kıyısındaki Çin şehirlerinde büyük sellere neden olacak.bu sellerde 76 milyon kişi evsiz kalacak. -Üzerinde barkodu olan ilk ürün Wringleys marka sakızdır. -Kereviz yerken harcanan ka

İlginç Bilgiler 3
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Bela insanın diline bağlıdır. Bir kimse bir şeyi ‘yapmam’ dedi mi, şeytan her işini bırakıp onu yaptırana kadar uğraşır.

Hz. Muhammed
İzmir için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:37 08:19 13:23 15:51 18:10 19:39
Kurabiye hamurunun elinize yapışmasını istemiyorsanız ellerinizi soğuk suyla ıslatıp kuruladıktan sonra kurabiyeye şekil verin. Kurabiyelerin zamanla sertleşmemesi için yanlarına bir-iki dilim kabuklu elma koyarak saklayınız. Elmanın yayacağı nem sayesin

Kurabiye - Bisküvi Tarifleri İle İlgili Püf Noktaları