CHP´Lİ SERTEL: BİR DÖNEM SOĞAN DEPOSU BASANLAR ŞİMDİ ET DEPOLUYOR
CHP´Lİ SERTEL: BİR DÖNEM SOĞAN DEPOSU BASANLAR ŞİMDİ ET DEPOLUYOR
Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İzmir Milletvekili ve KİT Komisyonu üyesi Atila Sertel, görevi piyasayı regüle etmek ve et fiyatlarındaki artışa engel olmak olan kurumun depolarında bu kadar çok miktarda et bulundurmasına anlam veremediğini söyledi. Fiyatların yüksekliğinden dolayı bir dönem depolarda soğan baskınları yapıldığını hatırlatan Sertel, vatandaşın pahalılıktan dolayı et yiyemediği bir ortamda bu miktarda etin dondurulma gerekçesinin açıklanması gerektiğini vurguladı.
CHP İSTANBUL MİLLETVEKİLİ ÖZGÜR KARABAT, MÜZELERDE NE OLUYOR?
CHP İSTANBUL MİLLETVEKİLİ ÖZGÜR KARABAT, MÜZELERDE NE OLUYOR?
CHP İstanbul Milletvekili Özgür Karabat, Gaziantep Müzesinde çalışan arkeolog Merve Kaçmış´ın intiharı üzerine konu ile ilgili TBMM´ye bir soru önergesi verdi. Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri ERSOY tarafından yazılı olarak yanıtlanması istenen soru önergesinde Kültür Bakanlığına bağlı birimlerde ve özellikle müzelerde yaşanan pek çok suistimale dikkat çekildi.
AYVALIK HALKI, KARAKOÇ BARAJI´LA DOĞA TALANINA TOPYEKÜN KARŞI!
AYVALIK HALKI, KARAKOÇ BARAJI´LA DOĞA TALANINA TOPYEKÜN KARŞI!
Ayvalık´ta Karakoç barajı projesine karşı, Karakoç köprüsünde basın açıklaması düzenlendi. 18 Ocak Cumartesi Günü saat 15.00´da yapılan açıklamaya, Balıkesir Milletvekili Ensar Aytekin, Ayvalık Belediye Başkanı Mesut Ergin, belediye başkan yardımcıları, belediye meclis üyeleri, Kent Konseyi Başkanı Halil Çoşkun, Atatürkçü Düşünce Derneği Ayvalık Şubesi üyeleri, Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği Ayvalık Şubesi üyeleri, Ayvalık Çevre Derneği üyeleri, Giritliler Derneği üyeleri, Ayvalık Tabiat Platformu üyeleri, siyasi parti temsilcileri ilçe ve köy muhtarları ile çok sayıda köylü katıldı.
İBB, AÇIK VERİ PORTALINI HİZMETE SUNDU
İBB, AÇIK VERİ PORTALINI HİZMETE SUNDU
İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu´nun “Zirve 2020”de açılacağını duyurduğu “İBB Açık Veri Portalı” hizmete sunuldu. https://data.ibb.gov.tr internet adresinden ulaşılabilen portal, bilgiye kolay ulaşım ve analiz imkanı ile kamuda şeffaflık vaat ediyor.
RAHŞAN ECEVİT, SON YOLCULUĞUNA UĞURLANDI
RAHŞAN ECEVİT, SON YOLCULUĞUNA UĞURLANDI
Vefat eden eski Başbakan Bülent Ecevit´in eşi Rahşan Ecevit, son yolculuğuna uğurlandı. Cenaze törenine CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile eski TBMM ve CHP genel başkanları, Ekrem İmamoğlu başta olmak üzere çok sayıda belediye başkanı ve milletvekilleri katıldı.
Cumhurbaşkanı Erdoğan, TRT özel yayınına katıldı
TRT Haber, TRT 1, TRT Türk, TRT Avaz, TRT World, TRT Arapça, TRT Kurdi ve TRT Radyo ortak yayınına konuk olan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Mabeyn Köşkü´nde gerçekleştirilen canlı yayında Libya ile imzalanan Doğu Akdeniz mutabakatını ve güncel gelişmeleri değerlendirdi.
Tarih: 10.12.2019 23:51:49

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, TRT ortak yayınında gündeme ilişkin soruları cevapladı.

Türkiye ile Libya arasındaki mutabakatın Türkiye´ye ne kazandırdığı sorusu üzerine Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kaddafi döneminde bununla ilgili bir adım attıklarını fakat bunun Kaddafi´nin ölümüyle devam etmediğini söyledi.

“TÜRKİYE, ULUSLARARASI HUKUKTAN KAYNAKLANAN HAKLARINI KULLANDI”

Mısır, Güney Kıbrıs, Yunanistan ve İsrail´in dörtlü bir hâlde Doğu Akdeniz´i kendilerinin egemenliği altına almaya çalıştığını belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, bölgede Türkiye´ye yönelik ciddi tehditler savurulduğunu ancak bu tehditleri dinlemediklerini, Türkiye´nin bölgede iki sondaj, iki sismik araştırma gemisiyle varlık gösterdiğini anlattı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye´nin araştırmalarını sadece Akdeniz´de değil, zaman zaman Karadeniz´de hatta uluslararası sularda da sürdüreceğini kaydetti.

Türkiye´nin söz konusu mutabakat muhtırasını Libya´nın meşru yönetimi Libya Ulusal Mutabakat Hükûmeti ile imzaladığına vurgu yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan, şunları kaydetti: "Hafter, orada Libya´nın bir ulusal temsilcisi değildir. Oradaki temsilci şu anda Sarraj´dır. Sarraj ekibi ile İstanbul´da oturduk, bu konuları müzakere ettik. Bu mutabakat muhtırası ile Türkiye esasında, uluslararası hukuktan kaynaklanan haklarını kullandı. Attığımız adım bu. Bu adımdan başta Yunanistan olmak üzere Mısır, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi, İsrail ciddi manada rahatsız oldu. Bunlarla da kalmadılar aslında. Batıda da bazı ülkeler; ´Siz ne yapıyorsunuz?´ gibi NATO ve değişik yerlerdeki toplantılarda bize söylediler. Bugüne kadar uluslararası hukuku hiçe sayarak attıkları tek taraflı adımları bozulmuş oldu. Tek taraflı adım atanlar aslında bunlar. Ama şimdi biz bu adımı atınca, bunların bu oyunları bozuldu."

“TÜRKİYE, BU ANLAŞMA İLE DOĞU AKDENİZ´DEKİ YETKİ ALANINI MAKSİMUM DÜZEYE ÇIKARDI”

Güney Kıbrıs Rum Yönetimi´nin; 2003´te Mısır, 2007´de Lübnan, 2010´da İsrail ile benzer anlaşmalar imzaladığını hatırlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, uluslararası hukuku ve Türkiye´nin haklarını hiçe sayılarak Doğu Akdeniz´i parsellediklerini söyledi.

Yunanistan´ın, tek taraflı deniz yetki alanları ilan ederek Türkiye´yi, Kuzey Kıbrıs ile Türkiye kıyıları arasına sıkıştırma planı devreye girmeden, Türkiye´nin bu anlaşma ile Doğu Akdeniz´deki yetki alanını maksimum düzeye çıkardığını anlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Türkiye ve Libya olarak karşılıklı yeni bir anlaşma ile belirlediğimiz bu münhasır ekonomik bölge alanlarında ortak arama faaliyetleri gerçekleştirebileceğiz. Herhangi bir sıkıntı yok. Diğer uluslararası aktörler, bu anlaşma ile Türkiye´nin çizdiği alanlarda onay almaksızın arama-tarama faaliyeti yapamaz. Güney Kıbrıs, Mısır, Yunanistan ve İsrail, bu bölgeden Türkiye´nin onayı olmadan doğal gaz nakil hattı kuramaz” değerlendirmesinde bulundu.

“Libya Anlaşması, ülkemizin deniz yetki alanlarının sınırlandırılması konusundaki hukuki tezini de destekledi" diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bu anlaşma ile Yunanistan ve Güney Kıbrıs Rum Yönetimi tarafından dayatılmaya çalışılan yaklaşımlara ve ülkemizi Antalya Körfezi´ne hapsetmeyi hedefleyen deniz yetki alanı iddialarına karşı uluslararası hukuk çerçevesinde haklı bir adım attık” diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Londra´da Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis ile yaptığı görüşmeye ilişkin soru üzerine de haritanın çok net bir şekilde birçok şeyi açıkça ortaya koyduğunu, bunun Türkiye için tarihe kayıt düşmek olduğunu ifade etti.

İçeride ve dışarıda bundan çok rahatsız olanların bulunduğunu aktaran Cumhurbaşkanı Erdoğan, harita üzerinden Türkiye´nin Akdeniz´de yapacağı çalışmaları anlattı.

“MUHTIRA, TÜRKİYE´Yİ AKDENİZ´DE ÇEVRELEME GİRİŞİMLERİNE GÜÇLÜ BİR CEVAP NİTELİĞİNDEDİR”

Yunanistan´ın, "uykuda yakalandık" açıklamasının hatırlatılması üzerine de Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Onlar şimdi o tür ifadeler kullanıyorlar. Bizim bir başka avantajımız daha var. Onu da görmemezlikten gelmeyelim. O da nedir? Biz, Kıbrıs´ta bir defa üç garantör ülkeden bir tanesiyiz. Türkiye, Yunanistan, İngiltere. Türkiye-Yunanistan olarak da biz bu çalışmayı zaten biliyoruz. Aynı şekilde bu münhasır ekonomik bölge olayları nereden kaynaklanıyor? İşte buralardan kaynaklanıyor. Bu münhasır ekonomik bölge ile beraber şu gördüğünüz noktalar, bizim sınır olarak tamamen kıta sahanlığındaki bizim sınırlarımızı çiziyor. Buralarda bu çalışmaları artık bizim gemilerimiz rahatlıkla yapacak" ifadelerini kullandı.

Türkiye´nin, hem karşı kıyı ülkesi olan Libya ile anlaşarak uluslararası deniz hukukuna uygun davrandığını hem de Türkiye ile Libya arasında çizilen hattın ana karalar üzerinden çizildiği için Yunanistan´ın elini kolunu bağladığını sözlerine ekleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, şöyle devam etti: “Dolayısıyla Yunanistan´ın itiraz edebileceği bir boşluk yok. Doğu Akdeniz´deki mevcut konjonktür göz önünde bulundurulduğunda ülkemizin Libya ile imzaladığı bu mutabakat muhtırasının, mezkur mahiyette tepkileri tetiklemesi şaşırtıcı değildir. Bilhassa Yunanistan ve Güney Kıbrıs Rum Yönetimi´nin Doğu Akdeniz´deki deniz yetki alanları iddiaları vardı, bunlar karşısında bu muhtıra ile Türkiye uluslararası hukuktan kaynaklı haklarını korumaktaki kararlılığını dünya kamuoyu nezdinde açıkça göstermiştir. Muhtıra, Rum-Yunan ikilisinin, Türkiye´yi Akdeniz´de çevreleme, yalnızlaştırma girişimlerine güçlü bir cevap niteliğindedir. Ülkemizin her zaman barışçı çözümden yana olduğu görülmüştür. Bu çerçevede istikşafi temaslar ve güven artırıcı önlemler dahil, Yunanistan ile diyalog kanallarını yeniden canlandırmaya hazırız.”

“BİZİM BARIŞÇI ÇÖZÜME DESTEK VEREN TUTUMUMUZ DEĞİŞMEDİ”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Yunanistan´ın muhtıranın metnini vermediği gerekçesiyle Libya Büyükelçisi´ni sınır dışı ettiğini ancak muhtıranın gizli olmadığını belirterek anlaşmanın TBMM´den geçtiğini, Birleşmiş Milletlere gönderildiğini, Yunanistan´ın Libya Büyükelçisi´ni deport ederek uluslararası bir skandala da adım attığını vurguladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye ile Libya´nın kendi alanlarında ortak arama-tarama faaliyeti yapabileceğini ya da Libya´nın kendi alanında Türkiye´ye bu hakkı tanıyabileceğini dile getirerek mutabakat muhtırası ile Türkiye´nin Doğu Akdeniz´deki kıta sahanlığının en batı sınırlarının Yunan adalarının karasularının dış sınırına kadar uzatıldığını aktardı.

Türkiye´nin hem kendi haklarını hem de KKTC´nin haklarını koruyacağının altını çizen Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye ve KKTC´nin Akdeniz´e kıyısı olan ülkelerle anlaşma imzalama yetkisi ve hakkı bulunduğunu söyledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bizim barışçı bir çözüme destek veren tutumumuz başından beri değişmedi, yine aynı yerdeyiz. Hakça bir çözüm için tüm ülkelere diyalog çağrımız sürmektedir. Beraber bu çalışmaları yürütebiliriz. Nitekim şu anda Birleşmiş Milletlere gönderdiğimiz malum bu durumun içeriğini belirten yazımız ve bundan sonraki süreçte bizim artık Libya ile birlikte bu çalışmaların başlayacağı süreç olacaktır" şeklinde konuştu.

“BİR DAVET GELMESİ DURUMUNDA TÜRKİYE NASIL BİR İNİSİYATİF ÜSTLENECEĞİNE KENDİSİ KARAR VERECEKTİR”

"Libya´nın BM tarafından tanınan meşru hükûmeti eğer bir destek isterse Türkiye´den askerimiz Libya´ya gider mi?" şeklindeki soru üzerine Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Böylesine bir çağrı özellikle Türkiye´ye tabii ki bu hakkı tanır. Yani Libya halkından, yönetiminden böyle bir davet geldiği anda bu bizim için âdeta bir hak doğurur" diyerek, burada askerî güvenlik ve denizde hakkaniyet konusunda anlaşma yaptıklarını hatırlattı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Birleşmiş Milletlerin 2011´den beri Libya´ya silah satışının önüne geçen bir ambargo uyguladığını aktararak, "Ancak Libya Ulusal Hükûmeti´nin çağrısı karşısında asker gönderme faaliyeti bu kapsamda asla yorumlanamaz. Böyle bir davet gelmesi durumunda Türkiye nasıl bir inisiyatif üstleneceğine kendisi karar verecektir. Biz bir yerlerden izin almayız. Bunun kararını kendimiz veririz” değerlendirmesinde bulundu.

Türkiye ile Libya arasında akdedilen asker veya Askerî Güvenlik İşbirliği Mutabakat muhtırasının iki ülke arasında eğitim ve teknik destek konularında iş birliğine yönelik olduğuna dikkati çeken Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Ulusal mutabakat hükûmetiyle başlattığımız söz konusu iş birliğinin Libya´da siyasi sürece dönüş çalışmaları kapsamında gündemde olan Libya´da güvenlik reformu çalışmalarına katkı mahiyetinde değerlendirilmesi gerekmektedir ve biz bu konuda Libya´ya her türlü desteği vermeye açığız” dedi.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile bu aralar bir görüşme talebinin olduğunu, ayrıca gelecek ayın sekizinde Putin´in Türkiye´de olacağını dile getiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Çünkü Hafter konusu aslında istiyorum ki Rusya ile münasebetlerde yeni bir Suriye doğurmasın ve ben inanıyorum ki Rusya da Hafter konusunda mevcut tezi gözden geçirecektir. Çünkü bunun legal bir yönü yok. İllegal birisi. Aynı şekilde yapılan destekler de zaten bu illegalite içerisinde sürdürülüyor” diye konuştu.

“ŞU ANDA DEVRİYELERLE İLGİLİ BEKLENEN NETİCE ALINMADI”

Barış Pınarı Harekâtı kapsamında Rusya ile yapılan mutabakat kapsamında gerçekleştirilen Türkiye-Rusya ortak devriyesinin beklentiyi karşılayıp karşılamadığı sorusu üzerine Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Şu anda gerek Rusya ile gerek Amerika ile olan anlaşmamıza baktığımızda maalesef bu devriyelerle ilgili şu anda beklenen neticeyi aldık diyemem. Yani iyiye gidiyoruz ama henüz beklenen netice alınmış değil. İşte bugün örneğin iki askerimiz maalesef şehit oldu” ifadelerini kullandı.

Rusya Devlet Başkanı Putin ve ABD Başkanı Donald Trump ile görüşmelerinde bu işin daha sıkı tutulması gerektiğini dile getirdiğini aktaran Cumhurbaşkanı Erdoğan, Tel Abyad ile Resulayn arasındaki bölgenin ve Derik denilen bölgenin teröristlerden boşaltılmasını Rusya ve ABD´den istediklerini ancak her iki ülkenin de bunu gerçekleştiremediğini söyledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Biz de tabii ´Kendi göbeğimizi kendimiz keseceğiz.´ dedik. Nitekim yaptığımız iş de öyle oldu. Şu anda Resulayn ile Derik arası orada altı ilçe, 70 köy var, buraya 530 bin kişi yerleştirilebilir. Gelelim Tel Abyad ile Resulayn arasına, burası da üç ilçe, 63 köy var, buraya da 405 bin kişi yerleştirilebilir. Bizim hedefimiz de Tel Abyad ile Resulayn arasına 1 milyon insan yerleştirmek. Bizim güvenli bölgedeki hedefimiz, planlama ve projede bu. Planlamadaki bu hedefimizi biz şu anda attığımız adımlarla aslında gerçekleştiriyoruz” şeklinde konuştu.

“HAVA SAVUNMA SİSTEMLERİNİN ÇEŞİTLENDİRİLMESİ NOKTASINDA PATRİOT DA ALINABİLİR”

Terörist Abdi Şahin´in Türkiye´deki terör eylemlerine ilişkin hazırlanan ve ABD Başkanı Trump´a ve bazı senatörlere izlettirdiği videonun gösteriminin ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan, bir teröristi muhatap almanın uluslararası savaş hukuku ve uluslararası siyaset biliminde yeri olmadığını muhataplarına söylediğini kaydetti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, bir soru üzerine Patriot almak karşılığında S-400´den vazgeçmenin mümkün olmadığını yineleyerek hava savunma sistemlerinin çeşitlendirilmesi noktasında Patriot da alınabileceğini belirtti.

DİYARBAKIR´DA NÖBET TUTAN ANNELER

Evlatları terör örgütünce kaçırılan annelerin Diyarbakır´daki nöbetinin çok asil bir duruş olduğunu vurgulayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü: “Yavruları çeşitli alavere dalavere ile kaçırılan ve Kandil´de veya daha değişik yerlerde kızların durumları ne âlemde oldukları zaman zaman bazı televizyon ekranlarında bunları gördük. Ve o terörist başı olarak başlarında olan ahlaksızların bu oradaki aldatılarak kaçırılanlara karşı tavırlarını da gördük. Annelerin bundan daha başka bir yaklaşımı beklenebilir mi? Ağlarsa anam ağlar, gerisi yalan ağlar vaka bu. Şimdi orada da anneler bunun en güzel örneğini veriyor, en şahsiyetli, en asil örneğini veriyor. Kalkıp da Parlamento´da kurusıkı atanlar, önce siz bunun hesabını verin ya, gelin bunun hesabını verin. Bak şimdi ini terk ettiniz başka yere geçtiniz. Niye terk ettiniz? Kaçacak delik arıyorsunuz. Belki bunlarda gidip inlere girecekler bu gidişle olacak olan odur. Şurada iki gün sonra 100 gün olacak, 100 gündür bu anneler orada. Ve temennim odur ki, inşallah çok daha fazla ilerlemeden burada gerisi sayım başlar. Ve bu geri sayımla birlikte de bu anneler yavrularına inşallah kavuşurlar diye düşünüyoruz. Biz de tabii ki elimizden ne geliyorsa gerek İçişleri Bakanlığımız gerek Savunma Bakanlığımız her türlü tedbiri alıyoruz, adımları da atıyoruz. Ben de Diyarbakır´daki bu annelerimize özellikle sabır temenni ediyorum. Ama siz ne eli öpülesi annelersiniz ki bu mücadeleyi burada şu kış günlerinde de aynı şekilde devam ettiriyorsunuz.”

“MÜTTEFİKLERİMİZLE GEREKLİ İTTİFAK DAYANIŞMASINI SERGİLEMEYE DEVAM EDECEĞİZ”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye´nin Baltık Savunma Planına şerh düştüğünün ancak NATO Liderler Zirvesi´nde bu şerhini geri çektiğinin hatırlatılarak bunun karşılığında NATO´nun terör örgütü YPG konusundaki yaklaşımını değiştirmesi gibi bir durumun olup olmayacağı sorusuna da “PKK konusunda bir sorun yok, aslında burada PYD, YPG konusunda bir sorun var onu yaşıyoruz, bunu da tabii hepsiyle konuşuyoruz, ama bunu hala kabullenmek işlerini gelmiyor. Bu noktada güvenliğin bölünmezliği ilkesinin önemi bir kat daha artıyor” cevabını verdi.

Türkiye´nin, NATO´nun doğu kanadı ya da güney kanadı diye ayrım yapmadığını tehditleri sınıflandırmadığını sözlerine ekleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Türkiye´nin bazı müttefiklerin savunulmasına yönelik planları bloke ettiği yönünde ortaya atılan iddiaların ne derece mesnetsiz, hatta art niyetli olduğu son Londra Liderler Toplantısı´nda açıkça ortaya konmuştur. Hatta biz yani gece Türkiye saatiyle işte 12´ye doğru filandı biz dedik ki, tamam biz bu işin önünü açıyoruz nasıl olsa ileride tekrar bu işi bloke etme durumu söz konusu, ama siz de bize verdiğiniz sözleri tutun. Yani Baltıklar, Orta Avrupa veya Akdeniz Bölgesi ittifakın neresinde konumlanırsa konumlansın müttefiklerimizle gerekli ittifak dayanışmasını sergilemeye devam edeceğiz” ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “NATO´nun bugün bir protesto ve şiddet sarmalı içindeki Orta Doğu bölgesine sınır oluşturan Türkiye´nin endişelerine bigâne kalması ise Türkiye kadar ittifakın kendisine ait bir tehdididir” dedi.

“FRANSA, DIŞARIYLA UĞRAŞMAKTAN KENDİ İÇ SORUNLARIYLA MEŞGUL OLMAYA VAKİT BULAMIYOR”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron´un son günlerdeki açıklamalarının ve Fransa´daki şiddet olaylarının ve olaylarda Anadolu Ajansı Foto Muhabiri Mustafa Yalçın´ın yaralanmasının anımsatılması üzerine de şöyle konuştu: “Öncelikle tabii biz de Mustafa Yalçın kardeşimize Allah´tan şifalar dileyelim. Tabii burada tabii orantısız güç kavramını işlerine geldiği yerlerde hep kullanıyorlar. Televizyon ekranlarında kadın, erkek hiç ayırt etmeksizin polislerin yerlerde onları nasıl sürüklediğini hep görüyoruz değil mi? Orantısız güç. Ve zaman zaman bakıyorsunuz mermi kullanma noktasında da ona da varıyorlar, yani plastik mermiden diğerlerine de geçiyorlar. Ve şu ana kadar çok ciddi sayıda yaralı var ve bütün bu yaralılarla birlikte de o Sarı Yeleklilerin taleplerinin yerine getirildiğine dair herhangi bir şey yok. Fakat bu aslında Fransa´da bir şeyin sinyalini veriyor, yani bu 2022´de seçim orada söz konusu belki de 2022´yi bulmayacak böyle bir durum ortada. Çünkü yasal düzenlemelerini giderek daha katı hâle getirdiler. Türkiye buna benzer bir şey yapsa çılgına dönerler.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Avrupa ülkelerinin ikiyüzlülüğünün, çok yüzlülüğünün ülkelerindeki şiddet olaylarında ortaya çıktığına dikkati çekerek, “Fransa´nın bugünkü sorunu işte tam da bu noktada yatıyor, dışarıyla uğraşmaktan kendi iç sorunlarıyla meşgul olmaya vakit bulamıyorlar ve aynı zamanda samimiyetlerini de özellikle hiç sorgulatmaya fırsat vermiyorlar” diye konuştu.

Türkiye´nin ilk taarruz insansız hava aracı Akıncı´nın ne zaman Türk Silahlı Kuvvetleri envanterine gireceğinin sorulması üzerine Cumhurbaşkanı Erdoğan, Akıncı´nın ilk test uçuşunu başarıyla tamamladığını, envantere girme zamanı için de net bir şey söyleyemeyeceğini belirterek üretici firma Bayraktar ailesini tebrik etti.

“HEDEFLERİMİZİ YAKALAMA NOKTASINDA YOLUMUZA DEVAM EDİYORUZ”

Türkiye ekonomisinde 2020 yılında neler olacağının sorulması üzerine Cumhurbaşkanı Erdoğan, ekonomide toparlanma döneminin başladığını, makroekonomik göstergelerin iyi geldiğini, 2019 yılı üçüncü çeyreği itibariyle mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış gayrisafi yurt içi hasılanın üç çeyrektir arka arkaya pozitif büyüme kaydettiğini söyledi.

Türk ekonomisine güvenin iyileştiğini, reel kesim güven endeksinin 2019 Kasım ayında bir önceki yılın aynı ayına göre 9,2 puan artarak 102´ye yükseldiğini belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türk Lirası´na güvenin de artamaya başladığını, vatandaşlardan Türk Lirasına güvenerek yatırımlarını Türk Lirası´yla yapmalarını istedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bu dönemde hizmet sektörü güven endeksi 13,4 puan, perakende ticaret sektörü güven endeksi 13,3 puan ve inşaat sektörü güven endeksi 8,6 puan artış gösterdi. Tabii dış talep güçlü seyretmeye devam ediyor. Yeniden dengelenme kapsamında ise, özellikle bu da büyük bir önem arz ediyor, burada da hedeflerimizi yakalama noktasında yolumuza devam ediyoruz” bilgilerini paylaştı.

“2020´DE TEK HANELİ ENFLASYON RAKAMINA ULAŞACAĞIZ”

Yılsonu itibariyle turist sayısında 50 milyonun yakalanacağını, turizmde yaşanan sıçramanın Türkiye´ye dışarıdan turizm yatırımı çekeceğini ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, şöyle konuştu: “Tabii ihracat ve turizmdeki güçlü performans ve zayıf ithalat ile cari işlemler dengesi yıllıklandırılmış olarak yine yaklaşık 6 milyar dolar fazla verdi. Ama bir şeyi burada unutmayacağız. Tabii bizim ihracatımız biliyorsunuz ithalata dayalıdır, ama bu ithalata dayalı olması bizi korkutmaması lazım. Çünkü bu her ülke için böyledir, yani sadece Türkiye için değil. Bütün mesele buradaki ihracat ürünlerinin hassasiyetle seçilerek, yani ithalat-ihracat arasındaki o bağlantıyı iyi kurmamız lazım. Bunu iyi kurduğumuz anda nasıl ki cari açık noktasında bir ara çok güzel bir denge yakaladık, onu tekrar yeniden yakalamamız da mümkündür. Aldığımız tedbirler ve uyguladığımız politikalarla hedefimiz 2020-2022 yeni ekonomi programında da belirtildiği gibi enflasyonun kalıcı olarak düşük tek haneli seviyelere indirilmesidir ve bunu da yakalayacağız, yani 2020´de tek haneli enflasyon rakamına ulaşacağız ve faizde de yine aynı şekilde tek haneli rakama inşallah 2020´de geçiyoruz, geçeceğiz ve bunu yakalamak suretiyle de bir defa bu neyi getirecek? Yatırımı getirecek, istihdamı getirecek, üretimi getirecek, bunun yanında rekabeti getirecek ve böylece başarıyı getirecek.”

“TÜRKİYE´NİN DIŞA BAĞIMLILIĞI HER GEÇEN GÜN AZALIYOR”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ABD ile ticaret hacmini 100 milyar dolara çıkarma hedefini yakalama konusunda ABD Başkanı Trump ile gerekli talimatları verdiklerini hatırlatarak Rusya ile de 30 milyar dolar ticaret hacmine doğru gidildiğini söyledi.

Türkiye´yi muasır medeniyetler seviyesinin üstüne çıkarma mücadelesini başarıyla sürdürdüklerinin altını çizen Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye´nin dışa bağımlılığının her geçen gün azaldığını kaydetti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “İstikrarlı bir Türk parasına da geçelim istiyoruz. Onun için ben vatandaşlarımdan gelin cebimizde, cüzdanımızda kendi paramızı taşıyalım ve onlarla beraber bütün alışverişimizi piyasalarda yapalım ve daha istikrarlı bir Türk Lirası sayesinde 2020 yılında enflasyonun kalıcı tek hanelere düşeceğini, düştüğünü göreceksiniz. Biz milletimize inanıyoruz, milletimizi seviyoruz. Ve bizi bölemeyecekler, bir olacağız, iri olacağız, diri olacağız, kardeş olacağız, hep birlikte Türkiye olacağız ve hep birlikte Türkiye´mizi inşallah muasır medeniyetler seviyesinin üstüne çıkaracağız” değerlendirmesinde bulundu.
Kaynak:

Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
CHP´DEN 15 TEMMUZ BAĞIŞLARI İÇİN KANUN TEKLİFİ
CHP´DEN 15 TEMMUZ BAĞIŞLARI İÇİN KANUN TEKLİFİ
CHP, 15 Temmuz şehit ve gazileri ile Beşiktaş terör saldırısı mağdurları için toplanan 397.2 Milyon TL tutarındaki bağışların, doğrudan şehit yakınları ve gazilere dağıtılması için kanun teklifi verdi. Bağışlardan yaklaşık 3.5 yıldır mağdurlara tek kuruş yardım yapılmadığı vurgulanırken, “Bağışların mağdur ve mağdur yakınlarına ulaştırılması, TBMM´nin 15 Temmuz´da canı pahasına darbele direnen millete olan borcudur” denildi.
CHP´Lİ BEKO: KADROYA VE ŞİRKETLERE GEÇİRİLEN TAŞERON İŞÇİLERİN SOSYAL HAKLARI HALA VERİLMEDİ!
CHP´Lİ BEKO: KADROYA VE ŞİRKETLERE GEÇİRİLEN TAŞERON İŞÇİLERİN SOSYAL HAKLARI HALA VERİLMEDİ!
Taşeron çalışanların sosyal haklarının verilmemesinin anayasaya aykırı olduğunu hatırlatan CHP İzmir Milletvekili Kani Beko, İşçi sağlığı ve iş güvenliği önlemleri alınmadığından dolayı 30 bine yakın taşeron işçisinin hayatını kaybettiğini, 10 binlerce işçinin de iş kazaları sonucu engelli duruma düştüğünü hatırlattı. Beko taşeron sisteminin yasaklanmasını istedi.
CHP´Lİ SERTEL: BİR DÖNEM SOĞAN DEPOSU BASANLAR ŞİMDİ ET DEPOLUYOR
CHP´Lİ SERTEL: BİR DÖNEM SOĞAN DEPOSU BASANLAR ŞİMDİ ET DEPOLUYOR
Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İzmir Milletvekili ve KİT Komisyonu üyesi Atila Sertel, görevi piyasayı regüle etmek ve et fiyatlarındaki artışa engel olmak olan kurumun depolarında bu kadar çok miktarda et bulundurmasına anlam veremediğini söyledi. Fiyatların yüksekliğinden dolayı bir dönem depolarda soğan baskınları yapıldığını hatırlatan Sertel, vatandaşın pahalılıktan dolayı et yiyemediği bir ortamda bu miktarda etin dondurulma gerekçesinin açıklanması gerektiğini vurguladı.
CHP İSTANBUL MİLLETVEKİLİ ÖZGÜR KARABAT, MÜZELERDE NE OLUYOR?
CHP İSTANBUL MİLLETVEKİLİ ÖZGÜR KARABAT, MÜZELERDE NE OLUYOR?
CHP İstanbul Milletvekili Özgür Karabat, Gaziantep Müzesinde çalışan arkeolog Merve Kaçmış´ın intiharı üzerine konu ile ilgili TBMM´ye bir soru önergesi verdi. Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri ERSOY tarafından yazılı olarak yanıtlanması istenen soru önergesinde Kültür Bakanlığına bağlı birimlerde ve özellikle müzelerde yaşanan pek çok suistimale dikkat çekildi.
Cumhurbaşkanı Erdoğan,Azerbaycan´da
Cumhurbaşkanı Erdoğan,Azerbaycan´da
Bakü´nün kurtuluşunun 100. yıl dönümü töreninde yaptığı konuşmada Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Türkiye olarak bağımsızlığının ilk dönemlerinden başlayarak Azerbaycan´a elimizden gelen her türlü desteği verdik. Bugün Türkiye, Azerbaycan´ın sadece siyasi ve askerî değil aynı zamanda ticari, ekonomik, kültürel ve diğer bütün alanlarda en önemli ortağı konumundadır” dedi.
BAŞKAN İMAMOĞLU, GENÇLERE SESLENDİ: “LİYAKAT ÖTESİ KAVRAMLARI ÇATIR ÇATIR YIKACAĞIZ”
BAŞKAN İMAMOĞLU, GENÇLERE SESLENDİ: “LİYAKAT ÖTESİ KAVRAMLARI ÇATIR ÇATIR YIKACAĞIZ”
İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, YGA (Young Guru Academy – Genç Liderler Akademisi) tarafından düzenlenen “Zirve 2020” etkinliğinde konuştu. Genç lider adaylarıyla deneyimlerini paylaşan İmamoğlu, “Katılımcılığınızla İstanbul´a fikirlerinizle yön vermenizi istiyoruz” dedi.
BAŞKAN İMAMOĞLU´NDAN KANAL İSTANBUL ÇAĞRISI: “BU YANLIŞTAN SİZ DÖNÜN; MİLLET DÖNDÜRMESİN”
BAŞKAN İMAMOĞLU´NDAN KANAL İSTANBUL ÇAĞRISI: “BU YANLIŞTAN SİZ DÖNÜN; MİLLET DÖNDÜRMESİN”
İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, İYİ Parti´nin düzenlediği ve Genel Başkan Meral Akşener´in de dinleyici olarak katıldığı “Kanal İstanbul Paneli”nde konuştu. Açık çağrı yaptığını belirten İmamoğlu, “Buradan herkese, Ankara´daki bütün yetkililere, bütün İstanbullular adına onların vicdanına sesleniyorum: Gelin aklı, bilimi deneyin. Gelin bir daha düşünün. Bakın bu yanlıştan siz dönün. Bu millet, sizi bu yanlıştan döndürmesin. Vicdanınızın sesine kulak verin. Bu insanların feryadına kulak verin. Ve bu eşsiz şehre, geri dönüşü olmayan bir ihanete kalkışmayın. Çünkü bu şehir, hepimize, geçmişimizden bize emanet edilen bu şehir, geleceğe aynı sağlıklı şekilde emanet edilsin diye teslim edildi. Umarım bunu sağlayacağız ve sizin bu şehre, bu büyük kötülüğü yapmanıza fırsat tanımayacağız” dedi.
CHP GENEL BAŞKAN YARDIMCISI KARACA: İSTANBUL KANALI, ASRIN HUKUKSUZLUĞUDUR
CHP GENEL BAŞKAN YARDIMCISI KARACA: İSTANBUL KANALI, ASRIN HUKUKSUZLUĞUDUR
CHP Genel Başkan Yardımcısı Gülizar Biçer Karaca, Kanal İstanbul ÇED Raporu´nun onaylanmasını değerlendirdi.
KILIÇDAROĞLU´DAN CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN´A: 250 BİN DOLARI HANGİ HAYIR KURUMUNA BAĞIŞLADIN?
KILIÇDAROĞLU´DAN CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN´A: 250 BİN DOLARI HANGİ HAYIR KURUMUNA BAĞIŞLADIN?
CHP lideri Kılıçdaroğlu, Parti Meclisi toplantısının açılışında yaptığı konuşma
CHP´Lİ SINDIR SÜS BİTKİLERİNİ MECLİS GÜNDEMİNE TAŞIDI
CHP´Lİ SINDIR SÜS BİTKİLERİNİ MECLİS GÜNDEMİNE TAŞIDI
CHP İzmir Milletvekili Prof. Dr. Kamil Okyay Sındır, Türkiye´deki süs bitkileri sektörünün ve süs bitkileri üreticilerinin yaşadığı sıkıntıları Meclis gündemine taşıdı.
CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN, İMAMOĞLU´NUN MEKTUBU HAKKINDA İLK KEZ KONUŞTU
CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN, İMAMOĞLU´NUN MEKTUBU HAKKINDA İLK KEZ KONUŞTU
Cumhurbaşkanı Erdoğan, namazın ardından gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını cevapladı.
CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN, “ŞEHİRLERİMİZDE TARİHİ, KÜLTÜRÜ, MEDENİYETİ KORUYARAK YENİ İHTİYAÇLARA UYGUN YATIRIMLARA YÖNELECEĞİZ”
CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN, “ŞEHİRLERİMİZDE TARİHİ, KÜLTÜRÜ, MEDENİYETİ KORUYARAK YENİ İHTİYAÇLARA UYGUN YATIRIMLARA YÖNELECEĞİZ”
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Akıllı Şehirler ve Belediyeler Kongre ve Sergisi açılışında yaptığı konuşmada, “Çağının ötesine geçemeyen şehirler, bir süre sonra cazibelerini yitirmeye mahkûmdur. Şehirlerimizde bir yandan tarihi, kültürü, medeniyeti koruyacak, diğer yandan yeni ihtiyaçlara uygun yatırımlara yöneleceğiz” dedi.
CHP´DEN FETÖ´NÜN SİYASİ AYAĞI İÇİN ARAŞTIRMA ÖNERGESİ
CHP´DEN FETÖ´NÜN SİYASİ AYAĞI İÇİN ARAŞTIRMA ÖNERGESİ
CHP grup başkanvekilleri Engin Altay, Özgür Özel ve Engin Özkoç imzasıyla TBMM Başkanlığı´na sunulan araştırma önergesi, 15 Temmuz darbe girişiminin üzerinden 3,5 yıl geçmesine karşın halen açığa çıkarılamayan FETÖ´nün siyasi ayağının araştırılması ve ortaya çıkarılması amacıyla TBMM´de Araştırma Komisyonu kurulmasını amaçlıyor. Önergeyle, FETÖ ile mücadelenin sulandırıldığı ve FETÖ´nün siyasi ayağıyla yeterince mücadele edilmediği yönünde farklı siyasi partilerden eleştirilerin yükseldiği bir dönemde, darbe girişiminin doğrudan hedefi olan TBMM´nin tarihsel bir görev olarak örgütün siyasi ayağını açığa çıkarabilecek araştırmayı yapması hedefleniyor.
CHP GENEL BAŞKAN YARDIMCISI VE PARTİ SÖZCÜSÜ FAİK ÖZTRAK: KANAL İSTANBUL İÇİN TEK KURUŞ ÖDEMEYİZ
CHP GENEL BAŞKAN YARDIMCISI VE PARTİ SÖZCÜSÜ FAİK ÖZTRAK: KANAL İSTANBUL İÇİN TEK KURUŞ ÖDEMEYİZ
CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Faik Öztrak, bugün Genel Merkez´de MYK gündemine ilişkin düzenlediği basın toplantısında şunları söyledi:
İYİ PARTİ GENEL BAŞKANI MERAL AKŞENER, AT İZİ, İT İZİ KARIŞTI. HER ŞEY ORTAYA ÇIKSIN
İYİ PARTİ GENEL BAŞKANI MERAL AKŞENER, AT İZİ, İT İZİ KARIŞTI. HER ŞEY ORTAYA ÇIKSIN
İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, partisinin TBMM Grup Toplantısı´nda gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu.
KILIÇDAROĞLU: SARAYDA OTURANLARIN İŞSİZLİK SORUNU YOK!
KILIÇDAROĞLU: SARAYDA OTURANLARIN İŞSİZLİK SORUNU YOK!
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin Meclis Grup Toplantısı´nda gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu.
AK PARTİ GRUP TOPLANTISI
AK PARTİ GRUP TOPLANTISI
Cumhurbaşkanı Erdoğan Libya konusunda, Pazar günü Berlin´de yapılacak Zirveye işaret etti.. “Almanya, Fransa, İngiltere, Rusya, İtalya, Mısır, Cezayir ve Birleşik Arap Emirlikleri´nin katılımıyla liderler düzeyinde değerlendireceğiz”
ÇAYKUR´UN 16 MİLYONLUK “STEVİA” MACERASI BAŞLAMADAN BİTTİ
ÇAYKUR´UN 16 MİLYONLUK “STEVİA” MACERASI BAŞLAMADAN BİTTİ
Stevia bitkisinden şeker üretmek için 2012 yılında kolları sıvayan ÇAYKUR yönetimi, 5 yıllık deneme üretiminin ve 16 milyonluk fabrika yatırımının ardından bitkinin bölgede yetişmeyeceğini anladı!
CHP´Lİ KILIÇ: “AKP´DEN 10 YILDIR YERLİ OTOMOBİL MASALLARI”
CHP´Lİ KILIÇ: “AKP´DEN 10 YILDIR YERLİ OTOMOBİL MASALLARI”
CHP İzmir Milletvekili ve KİT Komisyonu Üyesi Av. Sevda Erdan Kılıç, son 10 yılda neredeyse 2-3 yılda bir gündeme getirilen Türkiye´nin “yerli otomobil” macerasını Meclis gündemine taşıdı.
CHP ANKARA MİLLETVEKİLİ GAMZE TAŞCIER, TEK BİR KADIN ARKADAŞIMIZIN DAHİ ARAMIZDAN AYRILMASINA TAHAMMÜLÜMÜZ YOK
CHP ANKARA MİLLETVEKİLİ GAMZE TAŞCIER, TEK BİR KADIN ARKADAŞIMIZIN DAHİ ARAMIZDAN AYRILMASINA TAHAMMÜLÜMÜZ YOK
CHP Ankara Milletvekili Gamze Taşcıer, Meclis´te düzenlediği basın toplantısında, kadına yönelik şiddetin giderek arttığına dikkati çekti.
CHP GRUP BAŞKANVEKİLİ ENGİN ALTAY: “ERDOĞAN´IN CHP´NİN DEDİĞİ NOKTAYA GELMESİ TÜRKİYE´NİN HAYRINA”
CHP GRUP BAŞKANVEKİLİ ENGİN ALTAY: “ERDOĞAN´IN CHP´NİN DEDİĞİ NOKTAYA GELMESİ TÜRKİYE´NİN HAYRINA”
CHP Grup Başkanvekili Engin Altay, 7194 sayılı Dijital Hizmet Vergisi ile Bazı Kanunlarda ve 375 sayılı KHK´de Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun´un; aralarında "dijital vergisi yoluyla sansür getirilmesi", "değerli konut vergisi", "konaklama vergisi" ve kamuoyunda "İslami holdingler" olarak bilinen holdinglerle ilgili hükümlerin de bulunduğu 11 maddesinin iptali için Anayasa Mahkemesi´ne başvurusu sonrası açıklamalarda bulundu.
CHP´NİN GAZETECİ MİLLETVEKİLİ ATİLA SERTEL´DEN 10 OCAK AÇIKLAMASI:
CHP´NİN GAZETECİ MİLLETVEKİLİ ATİLA SERTEL´DEN 10 OCAK AÇIKLAMASI:
10 Çalışan Gazeteciler Günü´nün “Çalışamayan Gazeteciler Günü”ne dönüştüğünü belirten Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İzmir Milletvekili Atila Sertel, “Eskiden gazete dağıtıcısı çocuklar ellerine gazeteleri alıp ‘yazıyor, yazıyor´ diye bağırıp gazete satarlardı. Bugün Türk basını için ‘yazıyor, yazıyor´ diyemiyoruz ancak ‘batıyor, batıyor´ diye bağırabiliriz. Sadece 2019 yılında 100´den fazla gazete kapandı. Basın sektöründe kapatılan ve kapanan yayın organları nedeniyle işsizlik yüzde 30´la rekor düzeyde. Son 10 yılda işsiz kalan gazeteci sayısı da 10 bini aştı. Böyle bir ortamda Çalışan Gazeteciler Günü´nden söz edilebilir mi” dedi.
CHP´Lİ BEKO, MÜCADELEMİZ SONUÇ VERDİ, 5 MİLYONUN YÜZÜ GÜLDÜ!
CHP´Lİ BEKO, MÜCADELEMİZ SONUÇ VERDİ, 5 MİLYONUN YÜZÜ GÜLDÜ!
Aralık ayı içinde Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı´na soru önergesi veren, Meclis kürsüsünde konuyu defalarca gündeme getiren CHP İzmir Milletvekili Kani Beko, sağlık hizmetinden faydalanmaları 31 Aralık´ta sona eren Bağ-Kur ve Genel Sağlık Sigortalılar için sürenin 1 yıl daha uzatılmasını “Mücadelemiz sonuç verdi, 5 milyonun yüzü güldü” diye değerlendirdi.
CHP´Lİ KILIÇ: “SÖZDE YERLİ ARABA ÖNÜNDE POZ VERECEĞİNİZE FURKAN´IN NASIL ÖLDÜĞÜNÜ ANLATIN”
CHP´Lİ KILIÇ: “SÖZDE YERLİ ARABA ÖNÜNDE POZ VERECEĞİNİZE FURKAN´IN NASIL ÖLDÜĞÜNÜ ANLATIN”
CHP İzmir Milletvekili ve KİT Komisyonu Üyesi Av. Sevda Erdan Kılıç, TÜBİTAK´ın düzenlediği sınav ve ödül töreni için İzmir´den Başkent´e gelen 14 yaşındaki Furkan Şahin Kara´nın trafik kazasında hayatını kaybetmesini Meclis gündemine taşıdı. Av. Kılıç, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank´ın yanıtlaması istemiyle konuyla ilgili TBMM Başkanlığı´na soru önergesi sundu.
CHP´Lİ KARABAT; DEVLET TİYATROLARINDAKİ KIYIM TBMM GÜNDEMİNDE
CHP´Lİ KARABAT; DEVLET TİYATROLARINDAKİ KIYIM TBMM GÜNDEMİNDE
Devlet Opera ve Balesi Müdürlüğü, Devlet Tiyatroları Müdürlüğü ile Güzel Sanatlar Müdürlüğü´nde süreli sözleşmeli olarak çalışan çok sayıda personelin sözleşmeleri yenilenmedi. 31 Aralık 2019 tarihi itibariyle sözleşmeleri yenilenmeyen çalışanların işlerine son verildi. 150 kişinin işten çıkarılması üzerine konuyu yazılı bir soru önergesiyle TBMM gündemine taşıyan CHP İstanbul Milletvekili Özgür Karabat, bu sayının daha da artabileceğinden endişe duyduklarını ifade etti.
CHP GENEL BAŞKAN KOORDİNATÖR BAŞDANIŞMANI TOPRAK: MİLYONLARCA ESNAF MAĞDUR EDİLİRKEN, VARLIK BARIŞI DEVAM!
CHP GENEL BAŞKAN KOORDİNATÖR BAŞDANIŞMANI TOPRAK: MİLYONLARCA ESNAF MAĞDUR EDİLİRKEN, VARLIK BARIŞI DEVAM!
İstanbul Milletvekili Erdoğan Toprak, Servet Affı´nın süresini 6 ay daha uzatan iktidarın, milyonlarca esnafın yüzde 2 Ahilik Fonu kesintisinin ertelenmesi çığlıklarını duymazlıktan geldiğini belirterek, “Yeni kurulan 2 fon ile kamu kaynaklarının denetimsiz kullanımına fırsat veren iktidar, İşsizlik Fonu gibi Ahilik Fonu´nu da kendi kasası gibi kullanacak” dedi.
CHP GRUP BAŞKANVEKİLİ ALTAY: “MİT, AK PARTİ´NİN DEĞİL DEVLETİN KURUMU OLMALI”
CHP GRUP BAŞKANVEKİLİ ALTAY: “MİT, AK PARTİ´NİN DEĞİL DEVLETİN KURUMU OLMALI”
CHP Grup Başkanvekili Engin Altay, MİT´in yeni binasının açılış töreninde AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik´in bulunmasına tepki göstererek, “MİT, AK Parti´nin değil, parti devletinin değil devletin kurumu olmalı, öyle pozisyon almalıdır. Ama görüyoruz ki tersi bir süreç işliyor. MİT binasının açılışı için tüm partilere davetiye gönderildi mi? Gönderilmediyse AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik´in o törende ne işi var?” diye konuştu.
CHP GENEL BAŞKAN YARDIMCISI VE PARTİ SÖZCÜSÜ ÖZTRAK´IN BASIN TOPLANTISI
CHP GENEL BAŞKAN YARDIMCISI VE PARTİ SÖZCÜSÜ ÖZTRAK´IN BASIN TOPLANTISI
CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Faik Öztrak, bugün Genel Merkez´de düzenlediği basın toplantısında şunları söyledi:
2019 yılında 100´den fazla gazete kapandı
2019 yılında 100´den fazla gazete kapandı
Birçok sektörde olduğu gibi Türk basını açısından da 2019 yılı kötü geçti. Son 17 yıldır özgürlük mücadelesi veren Türk basını için 2018 yılının üçüncü çeyreğinden itibaren ekonomik kriz karşısında ayakta kalma mücadelesi de başladı. Bu mücadele sonucunda kimi gazeteler sallanarak da olsa ayakta kalabilirken, birçoğu da kapısına kilit vurdu. CHP İzmir Milletvekili Atila Sertel, 2019 yılında yaşananların ışığında Türk basınındaki krizi aktardı.
CHP GENEL BAŞKAN YARDIMCISI LALE KARABIYIK: YENİ YILDA EMEKÇİNİN PAYINA YİNE GEÇİM SIKINTISI DÜŞECEK
CHP GENEL BAŞKAN YARDIMCISI LALE KARABIYIK: YENİ YILDA EMEKÇİNİN PAYINA YİNE GEÇİM SIKINTISI DÜŞECEK
CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Bursa Milletvekili Lale Karabıyık, yılın son gününde yaptığı basın açıklaması ile 2020´ye umutsuz başlayan emekçilerin bu yıl da karşılanmayan beklentilerini dile getirdi.
Halkın Kurtuluş Partisi, Gençlik ve Spor Bakanlığı ile Diyanet İşleri Başkanlığı arasında imzalanan protokole dair Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı´na suç duyurusunda bulundu.
Halkın Kurtuluş Partisi, Gençlik ve Spor Bakanlığı ile Diyanet İşleri Başkanlığı arasında imzalanan protokole dair Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı´na suç duyurusunda bulundu.
Laiklik budanmaya devam ediliyor Gençlik ve Spor Bakanlığı ile Diyanet İşleri Başkanlığı arasında imzalanan protokol ile Kredi Yurtlar Kurumuna öğrenciler için imamlar atandı. Halkın Kurtuluş Partili Hukukçular, bu protokolü imzalayan Diyanet İşleri Başkanı ile Gençlik ve Spor Bakanı hakkında suç duyurusunda bulundu.
CHP İzmir Milletvekili Kani Beko, Asgari ücret değil ‘sefalet´ ücreti
CHP İzmir Milletvekili Kani Beko, Asgari ücret değil ‘sefalet´ ücreti
CHP İzmir Milletvekili Kani Beko, asgari ücret zammının yüzde 15 olarak belirlenmesine tepki gösterdi. Beko, “AKP iktidarı Türkiye´nin yarısını oluşturan asgari ücretle çalışan işçi ve ailelerini 2020 yılında sefalet ücretine ve sefalet içerisinde bir yaşama mahkum etmiştir” dedi.
Halkın Kurtuluş Partisi asgari ücret açıklaması yayınladı.Sefalet Ücreti Değil, İnsanca Yaşam Ücreti İstiyoruz!
Halkın Kurtuluş Partisi asgari ücret açıklaması yayınladı.Sefalet Ücreti Değil, İnsanca Yaşam Ücreti İstiyoruz!
Asgari Ücret 26 Aralık 2019´da, dün Asgari Geçim İndirimi (AGİ) dahil 2.324 TL olarak açıklandı. Aslında Asgari Ücret 2.104,02 liradır. AGİ Birlikte 2324 Lira olmuştur.
CHP´Lİ BAKAN´DAN İZMİR´E KANAL İSTANBUL ÇAĞRISI!
CHP´Lİ BAKAN´DAN İZMİR´E KANAL İSTANBUL ÇAĞRISI!
Kanal İstanbul´a itiraz dilekçesini İzmir Valiliği Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü´ne teslim eden TBMM Çevre Komisyonu CHP Sözcüsü İzmir Milletvekili Murat Bakan, “Bu sadece İstanbul´un meselesi değil, sorumluluk hepimizin! Seyirci kalmak, bu hıyanete ve felakete ortak olmaktır. Tüm İzmirlileri projeye itiraz dilekçesi vermeye davet ediyorum” dedi.
CHP´Lİ ÖZEL: "ASKERİMİZİN LİBYA ÇÖLLERİNDE YERİ YOK"
CHP´Lİ ÖZEL: "ASKERİMİZİN LİBYA ÇÖLLERİNDE YERİ YOK"
CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, Mecliste düzenlediği basın toplantısında, Cumhuriyet ve Sözcü gazetesi yazarlarının FETÖ´ye yardım etme suçundan ceza aldığını anımsattı.
Muharrem İnce´den asgari ücret tepkisi:
Muharrem İnce´den asgari ücret tepkisi:
CHP´li Muharrem İnce, 2020 yılı için asgari ücret teklifinin açıklanmasının ardından yaptığı paylaşımda "Ürettiği zenginliği adil biçimde paylaşamayan toplum ise daha fazla zenginlik üretemez. Türkiye´de yaşam maliyeti 2560 TL, #asgariücret 2324 TL. Saraya, yandaşa, yandaş müteahhitlere para var, EYT´liye, asgari ücretliye, çalışana, emekliye yok" dedi.
CHP GENEL BAŞKAN YARDIMCISI KARACA, KANAL İSTANBUL İLE İLGİLİ BİR SKANDALI DAHA ORTAYA ÇIKARDI
CHP GENEL BAŞKAN YARDIMCISI KARACA, KANAL İSTANBUL İLE İLGİLİ BİR SKANDALI DAHA ORTAYA ÇIKARDI
CHP Genel Başkan Yardımcısı Denizli Milletvekili Gülizar Biçer Karaca, Kanal İstanbul Projesi ile ilgili bir skandalı daha ortaya çıkardı. ÇED Raporu´nda yer verilmeyen DSİ görüşünü kamuoyuna ilk kez TBMM kürsüsünden açıklayan isim olan CHP Genel Başkan Yardımcısı Gülizar Biçer Karaca, Kanal İstanbul´un Çevresel Etki Değerlendirme Raporunu incelediklerini, rapora göre Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı tarafından, Kanal İstanbul Projesi kapsamında 440 adet mera, yaylak, kışlak vasıflı taşınmazından 418 adet (13.437.022,67 m2) taşınmazın mera niteliğinin kaldırıldığını belirtti.
CHP LİDERİ KILIÇDAROĞLU: SARAY´DA YAŞAYANLAR, AÇLIK VE SEFALETE MAHKÛM EDİYOR
CHP LİDERİ KILIÇDAROĞLU: SARAY´DA YAŞAYANLAR, AÇLIK VE SEFALETE MAHKÛM EDİYOR
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, " Katarlıların ve yandaşın rantını düşündüğü kadar asgari ücretlinin geçim sıkıntısını düşünmüyor" dedi.
Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: “Türkiye´nin güvenliği Misakımillî sınırlarının ötesinde başlar”
Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: “Türkiye´nin güvenliği Misakımillî sınırlarının ötesinde başlar”
Cumhurbaşkanlığı Kabinesi Toplantısı´na ilişkin açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın, “Türkiye´nin güvenliği Misakımillî sınırlarının ötesinde başlar. Biz Türkiye Cumhuriyeti´nin dört bir tarafını güvence altına alacaksak, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının barış, güven, huzur ve istikrar içinde yaşamasını teminat altına alacaksak -ki devlet olarak bizim görevimiz, önceliğimiz budur- bu güvenlik çemberini çok daha geniş bir ağda çizmek zorundayız” dedi.
CHP GRUP BAŞKANVEKİLİ ÖZEL´DEN KANAL İSTANBUL AÇIKLAMASI
CHP GRUP BAŞKANVEKİLİ ÖZEL´DEN KANAL İSTANBUL AÇIKLAMASI
CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, Kanal İstanbul tartışmasına ilişkin olarak, “Bu iktidarın sonu gelmektedir. Bunu Cumhurbaşkanı bilmektedir. İstanbul´un bağrına bu hançeri saplayanları unutmayız. Bu müteahhitlerin parasını ödemeyiz. Devlette devamlılık esastır cevabını veriyorlar. Dış politikada, kalkınmada, hukuk devletinde devlette devamlılık esastır. Ama rüşvette, yolsuzlukta, liyakatsizlikte, peşkeşte devlette devamlılık olmaz.
TBMM BAŞKANI ŞENTOP: "TÜRKİYE BALKANLAR İÇİN KATKI SAĞLAMAYI SÜRDÜRECEK"
TBMM BAŞKANI ŞENTOP: "TÜRKİYE BALKANLAR İÇİN KATKI SAĞLAMAYI SÜRDÜRECEK"
TBMM Başkanı Prof. Dr. Mustafa Şentop, Kuzey Makedonya´nın başkenti Üsküp´te düzenlenen törende, Türkiye Belediyeler Birliği (TBB) tarafından Gevgeli Belediyesine hibe edilen çöp kamyonunun anahtarını Belediye Başkanı Saşo Pockov´a teslim etti. TBMM Başkanı Şentop, Kuzey Makedonya Anayasa Mahkemesi Başkanlığına seçilen Salih Murat´ı ziyaret ederek, bu göreve getirilmesi dolayısıyla kutladı.
CHP Mersin Milletvekili Cengiz Gökçel, Çiftçi borçları, AKP döneminde tam 40 kat arttı
CHP Mersin Milletvekili Cengiz Gökçel, Çiftçi borçları, AKP döneminde tam 40 kat arttı
CHP Mersin Milletvekili Cengiz Gökçel, Mecliste düzenlediği basın toplantısında, "Tarımın can çekiştiğini, çiftçi sayısının her sene düştüğünü" savundu.
TGS´den Cumhuriyet önünde açıklama
TGS´den Cumhuriyet önünde açıklama
Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS) yönetici ve üyeleri, Akit TV sunucusunun canlı yayında Cumhuriyet Gazetesini hedef alarak söylediği “Hadi gidelim. Hep birlikte toplanıp Cumhuriyet Gazetesi önüne bir el bombası atalım” sözlerine tepki amacıyla Gazetenin Şişli binası önünde bir açıklama yaptı. Suç duyurusunda bulunacağı vurgulanan açıklamada “Cumhuriyet gazetesi sahipsiz değildir. Cumhuriyet gazetesi gerçekleri yazmaya devam edecektir” denildi. Cumhuriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Aykut Küçükkaya ise “Cumhuriyet gazetesi tüm tehditlere boyun eğmeyeceğini bir kez de ben arkadaşlarımın huzurunda haykırıyorum” dedi.
CHP GENEL BAŞKAN YARDIMCISI BÜLENT KUŞOĞLU: BU İDDİALARI YARGIYA TAŞIYORUM
CHP GENEL BAŞKAN YARDIMCISI BÜLENT KUŞOĞLU: BU İDDİALARI YARGIYA TAŞIYORUM
Sinan Aygün de benimle görüştüğünü söylemiyor. Her nedense konuyla ilgilenen iki dostu, arkadaşı olduğunu, onların devreye girdiğini öne sürüyor. Onların “dostları” olduğunu, onları çok sevdiğini ve onların adını vermeyeceğini söylüyor. Beni dost, arkadaş görmemesinden memnuniyet duyarım. Ancak düşmanlığının sebebini anlayamadığımı da belirtmek isterim.
CHP GENEL BAŞKAN YARDIMCISI VE PARTİ SÖZCÜSÜ ÖZTRAK´IN BASIN TOPLANTISI
CHP GENEL BAŞKAN YARDIMCISI VE PARTİ SÖZCÜSÜ ÖZTRAK´IN BASIN TOPLANTISI
CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Faik Öztrak, bugün parti Genel Merkezi´nde MYK sürerken düzenlediği basın toplantısında şunları söyledi:
DEMOKRAT PARTİ GENEL BAŞKANI  GÜLTEKİN UYSAL; MOĞOL  İSTİLASINDAN  SONRA  EN  BÜYÜK  FELAKET!
DEMOKRAT PARTİ GENEL BAŞKANI GÜLTEKİN UYSAL; MOĞOL İSTİLASINDAN SONRA EN BÜYÜK FELAKET!
Demokrat Parti Genel Başkanı Afyonkarahisar milletvekili Gültekin Uysal, Türk Milletine Sesleniyorum Diyerek Bildiri Yayınladı. Partisinin iktidar Tarafından Kıskaca Alındığını Belirten Uysal, "ne yaparsanız yapın yolumuzdan dönmeyeceğiz" diyerek ekledi.
CHP GENEL BAŞKAN YARDIMCISI AĞBABA: “BAKANLIKLARI TARİKATLARA PAY EDERSENİZ TÜM TÜRKİYE´YE YAZIK OLUR!”
CHP GENEL BAŞKAN YARDIMCISI AĞBABA: “BAKANLIKLARI TARİKATLARA PAY EDERSENİZ TÜM TÜRKİYE´YE YAZIK OLUR!”
CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, Malatya Darende CHP İlçe Başkanlığı tarafından düzenlenen olağanüstü kongreye katıldı. Kongrede gerçekleştirdiği konuşmada Malatya´nın sorunlarından da bahseden Ağbaba, AKP´ye sert sözlerle yüklendi. Tohma Çayı´ndaki kirliliğin AKP´nin HES politikalarının bir sonucu olduğunu kaydeden Ağbaba, bu politikaların bölgeye katkı sunmak bir yana sadece zarar verdiğini ve bölgenin tüm değerlerini yok ederek tarım ve hayvancılığı bitirdiğini belirtti. Kürecik Füze Kalkanı meselesiyle ilgili de değerlendirmelerde bulunan Ağbaba, “Biz söyleyince sessiz kalanlar, Erdoğan söyleyince ‘Kalkan kapatılsın.´ Demeye başladılar. Aynı sözü biri söyleyince yanlış kabul ediyorsun bir başkası söyleyince doğru kabul ediyorsun. Böyle olur mu?” diyerek sitem etti.
CHP´Lİ KADIN MİLLETVEKİLLERİNDEN PARLAMENTOYA ÇAĞRI!
CHP´Lİ KADIN MİLLETVEKİLLERİNDEN PARLAMENTOYA ÇAĞRI!
2020 Yılının İlk Yasama Faaliyeti Olarak İyi Hal vb. Hafifletici Nedenlerin Uygulanmamasına Yönelik Kanun Teklifimiz Gündeme Alınsın!
CHP GRUP BAŞKANVEKİLİ ENGİN ÖZKOÇ´TAN SANCAK´A SUÇLAMA
CHP GRUP BAŞKANVEKİLİ ENGİN ÖZKOÇ´TAN SANCAK´A SUÇLAMA
CHP Grup Başkanvekili Engin Özkoç, TBMM´de düzenlediği basın toplantısında, tank paleti fabrikasına ilişkin açıklamalarda bulundu
CHP GRUP BAŞKANVEKİLİ ÖZEL´DEN TAZMİNATLARINI ALAMAYAN MADENCİLER İÇİN KANUN TEKLİFİ
CHP GRUP BAŞKANVEKİLİ ÖZEL´DEN TAZMİNATLARINI ALAMAYAN MADENCİLER İÇİN KANUN TEKLİFİ
CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, Soma Havzası başta olmak üzere kıdem tazminatlarını alamayan ve uzun süredir bekleyen madenciler için bir kanun teklifi hazırladı. Teklifle, rödovans sözleşmesi yapılan işletmelerin işçi alacaklarını ödememeleri durumunda sözleşmelerinin sonlandırılması ve işçi alacaklarının Türkiye Kömür İşletmeleri ya da Türkiye Taşkömürü Kurumu´nca ödenmesi ve işçilerin mağdur edilmemesi amaçlanıyor.
CHP´li Sındır, “çocuklarımıza, torunlarımıza, bu bütçenin hesabını veremezsiniz”
CHP´li Sındır, “çocuklarımıza, torunlarımıza, bu bütçenin hesabını veremezsiniz”
CHP İzmir Milletvekili Kamil Okyay Sındır, 2020 Yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanunu Teklifi görüşmelerinde Kamu Özel İşbirliği (KÖİ) sözleşmeleri ve Tarım ve Orman Bakanlığı´nın politikaları üzerinden AKP iktidarına yüklendi.
DOLAR
5.8979
EURO
6.5412
BUNLARI BİLİYORMUSUNUZ? -Hapşırdığınız zaman kalbinizde dahil olmak üzere bütün vücut fonksiyonlarınız bir an için durur. (Ya bi kez griptim hesapladım 120 kez hapşırmışım demek ki kalbim 1 dakika durmuş o gün) -Eiffel kulesinin tepesine çıkana kadar

İlginç Bilgiler
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Öldükten sonra yaşamak isterseniz, kalıcı bir eser bırakınız.

HZ.ALİ (R.A)
İzmir için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:37 08:19 13:23 15:51 18:10 19:39
Etin pişerken dağılmaması için suyuna birkaç damla sirke koyun. Etin suyunun berrak olması için üstünde oluşan köpüğü bir kevgir ile temizleyin.

Et Yemekleri Tarifleri İle İlgili Püf Noktaları