CHP´Lİ KARABAT: “KANAL İSTANBUL KİMLERİ ZENGİN EDECEK?”
CHP´Lİ KARABAT: “KANAL İSTANBUL KİMLERİ ZENGİN EDECEK?”
Kanal İstanbul Projesi tartışmaları devam ediyor. Katar Emirinin annesi Şeyha Moza´nın Başakşehir´de proje güzergahında 44 dönüm arazi satın aldığı ortaya çıktı. CHP İstanbul Milletvekili Özgür Karabat rant tartışmalarını TBMM´ye taşıyarak, Ulaştırma Bakanı Cahit Turhan´a Kanal İstanbul güzergahındaki arsaların kimlere ait olduğu sordu.
İZMİR BAROSU: ÇOCUKLAR DİNSEL SÖMÜRÜNÜN KONUSU HALİNE GETİRİLEMEZ
İZMİR BAROSU: ÇOCUKLAR DİNSEL SÖMÜRÜNÜN KONUSU HALİNE GETİRİLEMEZ
Basında yer alan haberlerden, İzmir Çiğli´de Akiş Öğütçü Ortaokulu´nda öğle arasında “Seccadem beni özler mi” adıyla namaz konferansı düzenlenerek, katılımın zorunlu tutulduğunu, konferans öncesinde ve sırasında konuşmacıya ait kitabın okulda dağıtıldığını öğrenmiş bulunuyoruz.
CHP´li Kılıç: “Bu bütçe AH´lar VAH´lar bütçesidir”
CHP´li Kılıç: “Bu bütçe AH´lar VAH´lar bütçesidir”
CHP İzmir Milletvekili ve KİT Komisyonu Üyesi Av. Sevda Erdan Kılıç, Türk Standartları Enstitüsü ile Türk Patent ve Marka Kurumunun 2020 bütçeleri üzerine TBMM Genel Kurulu´nda grubu adına konuşma yaptı.
2020 YILI BÜTÇESİ TBMM GENEL KURULUNDA
2020 YILI BÜTÇESİ TBMM GENEL KURULUNDA
TBMM Genel Kurulunda Ticaret Bakanlığı ve Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ile bağlı kurumların 2020 yılı bütçeleri kabul edildi.
TBMM´DEN ABD SENATOSUNUN SÖZDE ERMENİ SOYKIRIM KARARINA TEPKİ
TBMM´DEN ABD SENATOSUNUN SÖZDE ERMENİ SOYKIRIM KARARINA TEPKİ
TBMM Genel Kurulunda ABD Senatosunun "Ermeni kararı"nı reddeden karar metni kabul edildi.TBMM Genel Kurulunda, TBMM Başkanı Prof. Dr. Mustafa Şentop imzalı karar metni okunarak, oylamaya sunuldu. Karar metnine AK Parti, CHP, MHP ve İYİ Parti grupları kabul oyu, HDP Grubu ret oyu verdi.
CHP´Lİ ÖZTRAK, SURİYELİLERE 40 MİLYAR DOLAR BULUYORSAN, EYT´LİLER İÇİN DE KAYNAK BULACAKSIN
CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Faik Öztrak, bugün MYK gündemine ilişkin Genel Merkez´de düzenlediği basın toplantısında şunları söyledi:
Tarih: 18.11.2019 23:34:07

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Faik Öztrak, bugün MYK gündemine ilişkin Genel Merkez´de düzenlediği basın toplantısında şunları söyledi:Merkez Yönetim Kurulu toplantımız devam ediyor. Toplantı gündemimizde; rekor tazeleyen işsizlik, ekonomik krizin ağırlığı altında ezilen, umudunu tamamen yitiren ve çaresizlikten yaşamlarına son veren aileler, milletin sırtından üç beş müteahhidi zengin eden Kamu-Özel İşbirliği Projeleri ve bunlarla ilgili itiraflar, Sarayın sadece kendi keyfine bakan, millete sırtını dönen, milletin dertlerini görmezden gelen tavrı vardı.

MAKYAJLAR İŞSİZLİĞİ SAKLAMAYA YETMİYOR
Vatandaşlarımız, bugüne kadar görmedikleri bir işsizlik kabusuyla karşı karşıya. İstatistiklere yapılan tüm müdahale ve makyajlar durumu saklamaya artık yetmiyor. 2019´un üçüncü üç ayında, geçen yılın aynı dönemine göre, işsizlerin sayısı 980 bin kişi artmış. Üçüncü çeyrekte gerçek işsizlerimizin sayısı ise 8 milyon 84 bine çıkmış. Son bir yılda 789 bin vatandaşımız işinden ayrılmış, işsiz kalmış. İşini kaybeden bu vatandaşlarımızın; 496 bini inşaatta, 179 bini sanayide, 20 bini hizmet sektöründe, 94 bini ise tarım sektöründe çalışıyordu. Çalışan sayısının düşmediği tek bir sektör yok. Ve maalesef çalışan sayısının düştüğü sektörler içinde ücretlerin en düşük olduğu inşaat ve tarım başta gidiyor. Yarım milyon kişi buralarda işsiz kalmış. Yani yoksul daha da yoksullaşmış. Aslında biz bunu daha önce hiçbir krizde görmemiştik.

2,5 MİLYON YENİ İSTİHDAM DERKEN, 789 BİN KİŞİ İŞİNDEN OLDU
Oysa Damat Bakan sene başında, Şubat ayında, 2,5 milyon kişiye seçimlerden önce iş imkanı sağlama sözü vermişti. Yanına Odalar Birliği Başkanını alarak “İstihdam Seferberliği 2019” diye bir program açıklamışlardı. Seçimden önce dağa taşa bu programın pankartlarını astılar. Havuz medyası millete manşetlerden 2,5 milyon yeni istihdam müjdesi vermişti. Peki, sonuç ne oldu? Bırakın 2,5 milyon insanımıza yeni iş imkanı vermeyi; bu dönemde 789 bin yurttaşımız işinden oldu. Demokrasinin ve hesap vermenin olduğu bir ülkede milletine 2,5 milyon istihdam sözü verip, yaklaşık 1 milyon insanı işsiz bırakan siyasetçi özür diler ve görevinden derhal istifa eder. Zaten istifa etmese de millet onu orada oturtmaz. Ama ülkemiz yetkisi olan ancak sorumluluğu üstlenmeyen bir saray sosyetesi tarafından yönetiliyor.

TOPLUMSAL FAY HATLARI ÇATLIYOR, BU TERAZİ BU SIKLETİ ÇEKMİYOR
Saray millete yalanı doğru gibi aktarma konusunda artık kendini bile aştı. Ülkemizde son 2 haftada 3 aile aramızdan ayrıldı. Sadece kendini ve yandaşlarını düşünen yönetim, öyle bir çaresizliğe neden oldu ki insanlar kendileri yaşamlarına kıyarken çocuklarını, eşlerini de bu dünyada bırakmak istemiyorlar. Biz böyle bir şeyi daha önce hiç görmedik. Toplumsal fay hatlarımız çatırdıyor. Artık bu terazi bu sıkleti çekmiyor. İnsanlarımız bu kadar çaresiz hale gelmişse bunun üzerinde kafa yormaya, çare bulmaya ihtiyaç var. Ama iktidar ne yapıyor? Aman bunun üstünü örtelim, bunlar konuşulmasın... Umutsuz, çaresiz insanlarımızın dertlerine siyaset çözüm üretmeyecekse, bu umutsuzluğu anlamayacaksa o zaman iktidarlar neye çözüm üretecekler? Siyaseti ne için yapıyoruz? Yurttaşlarımızın sorunlarını sahiplenip, siyasi zemine taşıyıp, çözüm aramak için yapıyoruz.

SARAY İSTİYOR Kİ BUNLARI KONUŞMAYALIM
Ama Saray istiyor ki, ülkemizdeki korkunç gelir adaletsizliğini, yurttaşlarımızın üzerinde artık dayanılmaz hale gelen borç yükünü, ödenemeyen çek ve senetleri, bu nedenle hapse girme durumunda kalan insanları, yağmalanan kamu kaynaklarını, rekor kıran işsizliği, gençlerimizin ülkesinden umudunu kesip yurtdışına kaçmasını konuşmayalım. Kimseye bunları söylemeyelim. Konuşanlara da “Teröristten farkınız yok” diyerek abanın altından sopa gösterip sindirmeye çalışıyorlar. Ne güzel yönetim anlayışı. Yetki sizde ama hesap vermeye gelince sizler ortada yoksunuz.

BATTI DEDİĞİ İSKANDİNAV ÜLKELERİNDE KİŞİ BAŞINA GELİR BİZİM 5 İLE 9 KATIMIZ
Milletimizin aklıyla alay eden, gerçeklerin belini kırarak, milletimizin haklı taleplerini itibarsızlaştıran siyasetin en son örneğini geçtiğimiz hafta sonunda gördük. AK Parti Genel Başkanı Erdoğan İskandinav ülkelerinin emeklilikte yaşa takılanlar yüzünden battığını söyleyiverdi. Orada da emeklilikte yaşa takılanlar varmış. Pes doğrusu. Battı denen Danimarka´da kişi başına gelir 2019´da yaklaşık 60 bin dolar olacak. Norveç´te 78 bin dolar, İzlanda´da 67 bin dolar, İsveç´te 51 bin dolar, Finlandiya´da 49 bin dolar, Türkiye´de 9 bin dolar. AK Parti Genel Başkanı´nın battı dediği ülkelerde vatandaşlar bizim vatandaşlarımızın 5 ile 9 kat fazlasını kazanıyor. Bu ülkelerde işsizlik diye de bir sorun yok. Çalışmak isteyen herkes çalışıyor. Devlet işgücü yetersizliği nedeniyle yurttaşlarını çalışma hayatında tutmak için bir de üstüne teşvik veriyor. Bizde nasıl? Bizde tam tersi, çalıştıkça emeklilikte maaşın düşüyor.

OECD ÜLKELERİ İÇİNDE SONUNCUYUZ
İzlanda´da çalışma çağındaki nüfusun yaklaşık yüzde 85´i iş buluyor, İsveç´te bu oran yüzde 77, Norveç´te yüzde 75, Danimarka´da yüzde 75, Finlandiya´da yüzde 73. Türkiye´de yüzde 50. OECD ülkeleri içinde bizimde üyesi olduğumuz bu alanda sonuncuyuz. Demografik fırsat penceresi açık olan bir ekonomide sosyal güvenlik sistemi eğer açık veriyorsa bunun temel sebebi gencine, vatandaşına iş bulamamaktır. Çalışma çağındaki insanlar çalışacak ki prim ödesin emekli olana baksın. Ama sen gencine iş veremiyorsun, o zamanda demografik fırsat penceresinden yararlanamıyorsun. Bu sadece senin emeklilik açıklarının büyümesine neden olmuyor. Aynı zamanda büyümenin de düşük olmasına yol açıyor.

SARAY MİLLETTEN KOPTU
Dünya´da yurttaşlarını en fazla mutlu eden ülkelere bir bakalım. En başta Finlandiya geliyor, İskandinav ülkesi, hani battı dedikleri… Danimarka, Norveç, İzlanda onu izliyor. Biraz aşağıda kalan bir tane İskandinav ülkesi var o da İsveç. O da mutluluk endeksinde dünya 7´ncisi. Neden bahsediyoruz. Ve dünya mutluluk sıralamasında 79. sırada olan Türkiye´yi yöneten AK Parti Genel Başkanı, bu İskandinav ülkelerine battı diyebiliyor. Dediğim gibi, AK Parti Genel Başkanı ne söylerse milletimizin kabul edeceğini zannediyor. Çünkü milletten de, milletin sorunlarından da iyice koptu. AK Parti Genel Başkanı milletten kopmasa; dört kişilik bir ailenin açlık sınırının 2 bin 58 lira, yoksulluk sınırının ise 6 bin 705 lira olduğunu bilirdi. Bu şartlarda “Emekli maaşlarını insani düzeyde, hayat sürebilecek düzeye çıkarttık” deyip de zaten zor durumda olan emeklilerin umutlarını bir defa daha karartmazdı.

SURİYELİLERE 40 MİLYAR DOLAR BULUYORSAN, EYT´LİLER İÇİN DE KAYNAK BULACAKSIN
Çok açık söylüyorum: Bu iktidar Suriyeli sığınmacılar için 40 milyar doları bulup harcadı mı? Evet harcadı. Sonrada “Bir 40 milyar dolar daha gerekirse onu da buluruz” demedi mi? Dedi. O zaman ne yapacak ne edecek emeklilikte yaşa takılanlar için kaynağı bulacaksın! Hatırlayalım, biz emekliye iki ikramiye dediğimizde kaynak yok dediler. Sonra çıktılar tıpış tıpış, bizim dediğimiz kadar olmasa da emekliye bu parayı verdiler. Şimdi de emeklilikte yaşa takılanlar için söylüyoruz. Emeklilikte yaşa takılanlar için bu kaynağı bulacaksınız! Bulamıyorsanız da susacaksınız. Biz iktidara geldiğimizde gereken kaynağı buluruz. Biz Adalet ve Kalkınma Partisi Genel Başkanı Erdoğan´ın sözlerini, emeklilikte yaşa takılan ve emekli yurttaşlarımızın vicdanlarına havale ediyoruz.

MİLLET YAVRULARININ CANINA KIYARKEN BUNUN ÜZERİNİ ÖRTEMEZLER
Milletin sorunlarına çözüm üretmesi gereken makam, milletle alay etmeye, milleti hakir görmeye başlarsa işte o ülkede çaresizlikte artar, umutsuzluk da artar. Saray sosyetesine mensupsanız hayat size güzel. Müşavirlikler, yönetim kurulu üyelikleri, ihaleler, çifter, dörder maaşlar. Milletimizin gözünün içine baka baka lüks saraylarda, kasırlarda yeni doğan çocuklarına şatafatlı mevlitler okutabilirler. Ama diğer tarafta da insanlarımızın çaresizlikten yavrularının bile canına kıyıp, bu dünyadan ayrılmalarının üzerini örtemezler.

MİLLETİN ÇOCUĞUNA İŞ YOK, SARAY SOSYETESİNİN ÇOCUKLARINA İŞ ÇOK
Bu ülkede üniversiteden mezun olmuş 1 milyon 276 bin evladımız işsiz geziyor. 20 ila 29 yaş arasındaki 4 milyon 318 bin gencimiz ne bir okulda okuyor, ne de bir işte çalışıyor, evde oturup anasının babasının eline bakıyor. Herhalde bunu kendi isteğiyle yapmıyor. Milletin çocuğuna iş yok, Saray sosyetesinin çocuklarına iş de çok, ihale de çok. Birde üstüne üstlük çıkıp “Her üniversiteden mezun olana iş bulmak zorunda değiliz” diyeceksiniz.

BİR KİŞİYE TAM DOKUZ, DOKUZ KİŞİYE BİR PUL
Bunların üstatları ne demişti; “Allah´ın on pulunu bekleye dursun on kul, bir kişiye tam dokuz, dokuz kişiye bir pul, bu taksimi kurt yapmaz kuzulara şah olsa.” 17 yılın sonunda ülkeyi getirdikleri yer işte bu. Ülkenin tüm kaynakları, parası, pulu bir avuç saray sosyetesinin ve yandaş müteahhidin elinde, millette tek bir pula talim ediyor. Ülkede yağmalanmayan, talan edilmeyen tek bir şey bırakmadılar. En son Gümüşhane´deki 12 bin yıllık buzul gölünü, Roma hazinesi bulacağız diye talan ettiler. İnanılır gibi değil.

ÜLKE YÖNETMEYİ KOYUN GÜTMEK ZANNEDİYOR
Tüm bunların sorumlusu AK Parti Genel Başkanı Erdoğan bir de sıkılmadan geçtiğimiz hafta sonunda Genel Başkanımızla ilgili atıp tuttu. Yalanı hakikat gibi sunan gerçek ötesi dalkavuk siyasetin de açıkçası bir sınırı vardır. Erdoğan bir koyun gütme edebiyatına takılmış kalmış. Anlaşılan ülke yönetmeyi koyun gütmek zannediyor. Bu ona herhalde İstanbul´un İngilizler tarafından işgalinde “Bir millet var… Koyun sürüsü… Başına bir çoban lazım… O da ben…” diyen son padişah Vahdettin´den devroldu. Milleti sürü kendini de koyunların çobanı yerine koyarsan tabii ben bu millete ne söylesem yutar diye düşünürsün. Anlaşılan bunlar son belediye seçimlerinden de ders almamışlar. Biz milletimizi koyuna benzeten tek adam ucube rejimi anlayışını reddediyoruz. Bu arızalı anlayışı sandıkta gereğini yapsın diye milletimize havale ediyoruz.

MİLLETİN KUZUSUNU YANDAŞ MÜTEAHHİDE VERDİLER
Şimdi soralım bakalım: “17 yılda milletin onlara emanet ettiği koyunları, kuzuları, babadan deden kalan malı mülkü ne yapmışlar?” Milletin koyunlarını, kuzularını beş tane yandaş müteahhide verdiler. Yetmedi bunların yününü, sütünü bu müteahhitlerden dolarla satın alma garantisi verdiler. Bir de bunları fahiş fiyatlardan satın aldılar. Milletin vergilerini tüyü bitmedik yetimin hakkını çarçur ettiler. Milletin tarlasının taşıyla, milletin tarlasının kuşunu vurdular. Atadan deden kalan malı mülkü yandaşlara peşkeş çektiler. Yetmedi savunma sanayimizin gözbebeği 20 milyar dolar değerindeki Sakarya Tank Palet Fabrikasını yandaş şirketle Katar ordusu ortaklığına bedava verdiler. Şimdi çıkmışlar koyundu, çobandı bir şeyler söyleyip duruyorlar. Koyundan çobanlıktan bahsediyorsanız şu darbı meseli hatırlamanız gerekiyor: “Kenâr-ı Dicle´de bir kurt kapsa koyunu, gelir de adl-i ilahî, Ömer´den sorar onu”. Siz bunu hatırlayın yeter. Bu milletin koyunlarına değil bir kurt, Sarayın etrafındaki onlarca kurt musallat oldu. Ağızlarından Hz. Ömer´i düşürmeyenler milletin emanet koyunlarını kurtlara teslim ettiler.

O ZARAR MİLLET İÇİN DEĞİL, YANDAŞA PEŞKEŞİN SONUCU
Şimdi Erdoğan, şehir hastanelerindeki skandalları ve korkunç zararları en nihayet kabul etmiş durumda. Çünkü atadığı Sağlık Bakanı Meclis´te Plan ve Bütçe Komisyonunda itirafçı oldu. Milletin cebinden tek kuruş çıkmayacak dedikleri projelerin hepsinin birer birer batmakta olduğunu söyledi. Şimdi “Halkıma hizmette zarar ediyorsak edelim” demiş Sayın Erdoğan. Tamam da bu zarar millete hizmet için değil, halka hizmet için değil yandaşa peşkeşten ortaya çıkıyor. Milletimiz sadece yatmadığı hastaneler için değil, geçmediği köprüler, yollar, uçmadığı hava alanları için de para ödüyor. Halkımızın sırtına çok ciddi zararlar yükleniyor. Üç beş yandaş daha semirsin diye bu milletin tüyü bitmedik yetiminin hakkı yeniliyor.

HAKLI ÇIKMAKTAN MEMNUN DEĞİLİZ
Biz “Bunları yapmayın etmeyin” deyip, olacakları söylediğimiz zaman bizi iş bilmezlikle suçluyorlar. Dün suçlamışlardı bugün de suçluyorlar. “Siz bu işi bilmezsiniz” diyorlardı. Peki, şimdi ne oldu? Biz haklı çıktık. Memnun muyuz? Hayır değiliz. Böyle bir konuda haklı çıkmaktan hiç memnun değiliz. Milletimizin çok ciddi zararları üstlenmesinden hiç memnun değiliz. Ama şunu da görüyoruz, saray anlaşılan herkesi kör, alemi de sersem sanıyor. Ama tabi ki bunun hesabını da milletimiz kendilerinden sandıkta soracaktır.

SOSYAL GÜVENLİKTE BALTAYI TAŞA VURDU
Erdoğan, hafta sonunda sosyal güvenlik sistemini kimin iflas ettirdiği konusunda baltayı bir defa daha taşa vurdu. Elinde eski bir televizyon programının görüntüleriyle millete cambaza bak deyip kendi yönetiminin perişanlığını gizleyeceğini sanıyor. Ağzına geldiği gibi de Genel Başkanımızı suçluyor. Şimdi biz gerçek rakamları verelim. Genel Başkanımızın Genel Müdür olduğu 7 yıllık dönemde; SSK´nın yıllık ortalama açığı 1,8 milyar dolar. Sosyal Güvenlik Kurumlarının tamamının toplam açığı ise aynı dönemde yıllık 3,2 milyar dolar. Peki, AK Parti Genel Başkanı´nın iktidarda olduğu 2003-2018 döneminde Sosyal Güvenlik Kurumlarının yıllık ortalama açığı ne kadar? 11,4 milyar dolar. 11,4 milyar 3 milyar doların 4 katı. 1,8 milyar doların 6 katı. Yani yine sadece 2019´un ilk 8 ayında bu beylerin yönetiminde dolar bazında SGK´nın açığı 2018´in iki katına çıktı. Baş aşağı gidiyoruz.

BİZ DE NEREDEN NEREYE DİYE BAĞIRALIM MI
Şimdi biz de burada çıkıp "Neredeeen nereye" diye gırtlağımızı yırtarcasına bağıralım mı? Yoksa atalarımızın o meşhur atasözünü mü söyleyelim: “Kendi gözündeki merteği görmez de elin gözündeki çöpü görür.” Kendi hükümetleri döneminde SGK açık verirse “Halka hizmet”, Genel Başkanımızın Genel Müdür olduğu dönemde SSK açık verirse “Rezalet.” Yazıktır, ayıptır, günahtır. Ülkeyi yönetenler, vergi topladıkları vatandaşlarına doğruları söylemek zorundadırlar. Sosyal Güvenlik Kurumunu hızla bataklığa sürüklüyorlar.

BU YILIN EN FAZLA SEVİNENİ FAİZ LOBİLERİ
Damat Bakan geçen gün çıktı “Güçlü bilançoları devam ettirdiklerinden” söz etti. Gerçekten ya sayı saymayı bilmiyorlar ya da “Ben ne söylesem kimse bir şey diyemez” diye düşünüyorlar. Bu yılın ilk 10 ayında bütçeden yapılan faiz harcaması, önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 37 artmış, 88 milyar TL olmuş. Bu yılın en fazla sevineni bütçe nedeniyle faiz lobileri. Vergi geliri ise ilk 10 ayda sadece yüzde 6 artmış. Aynı dönemde bütçe açığı da yüzde 62 artarak, 101 milyar dolara dayanmış. Merkez Bankası´nın kasasındaki milletin kefen bezi parası olan 41 milyar liraya el konmasalardı, bu açık 142 milyar lira olacaktı.

MİLLETİN KEFEN PARASIYLA BİLE DENGEDE DURAMAYAN “GÜÇLÜ” BİLANÇO
Geçen sene bir Orta Vadeli Program yayınladılar. Bu Programda “2019 yılında bütçenin açığı 81 milyar TL olacak” dediler. Tam rakam 80,6. Ama daha bu yılın ilk 10 ayında bütçe açığı, hedeflerinin yüzde 25 üzerine çıktı. Bu sene yayımladıkları Programda ise bu hedefi revize ettiler dediler ki “2019 yılında hedeflediğimiz bütçe açığını 125 milyar TL´ye çekiyoruz”. Yani 2019´da bütçe başlangıçtaki hedeften yüzde 55 daha fazla açık verecek. O zaman siz nasıl bütçe yapıyorsunuz? Milletin meclisinin size verdiği yetkiyi nasıl bu hale getirebiliyorsunuz? Dediğim gibi Merkez Bankası´ndaki milletin kefen parasını da gasp etmeseler bütçe açığı 166 milyara çıkacaktı. Yani başlangıçta hedefledikleri açık iki katına çıkacaktı. İşte “güçlü bilanço” dedikleri bu, milletin kefen parasıyla dahi dengede duramayan bir bilanço. Madem, Damadın ifadesiyle “bilanço bu kadar güçlüydü”; doğalgaza, elektriğe, çaya, sigaraya, neden onca zam yaptınız? Bilanço bu kadar güçlüydü neden milletin sırtına yeni vergiler yüklediniz? Bilanço güçlüydü de neden memura, emekliye 4+4 maaş zammı verip, vergi, harç ve cezalarını yüzde 23 artırdınız?

BAKKAL DÜKKANI EMANET ETSENİZ YÖNETEMEZLER
Bunlar bu kafayla bakkal dükkânı emanet etseniz onu da yönetemezler. Millet boğazından kesmiş; Sarayın harcamalarına para yetiştirmeye çalışıyor. Ama bu kadar debdebeye, saltanata, israfa para yetişmiyor. Hazine aradaki farkı borçlanarak kapatıyor. Faizini de milletimiz ödüyor. 2019´da TBMM´den alınan net borçlanma yetkisi 82 milyar. Yasadan gelen iki defa yüzde 5´lik artırımla bunun tavanı 90 milyar olabiliyor en fazla. Bu ne demek? Yani milletin meclisi demiş ki 90 milyar liradan daha fazla borçlanamazsın. Ama bakıyoruz, yılın ilk 10 ayında net borçlanma geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 154 artarak 125 milyar liraya çıkmış. Bu arada iki etapta yüzde beşerlik dilimlerde borçlanma limitini arttırmak mümkün. İkinci limitin arttırılması içinde Cumhurbaşkanlığı kararı gerekiyor. Bu kararda ortada yok. Şimdi işi Torba Kanun´a bir madde koyarak çözmeye çalışıyorlar. Önce milletin verdiği yetkiyi baypas ediyorlar. Sonra da Anayasa´nın ruhuna aykırı olarak bu işlerden hiç anlamayan bir milletvekilinin eline bir yasa teklifi veriyorlar 2019´da Hazine´ye 70 milyar liralık ilave borçlanma yetkisi alıyorlar. Sonrada bir yetkili çıkıyor, bu 70´in tamamını 2019´da kullanmayacağız bir kısmını da 2020´de kullanacağız diyor. Bütçe dediğiniz tek yıllık olur. Bir de meclisin bütçe hakkı vardır. Ama bunlar, ne kanun dinliyor, ne bütçe dinliyor, ne mali denge dinliyor, ne de hesap vermeli biliyorlar. Bütün bunlar, iktidarın umurunda dahi değil. Tek adam parti devleti rejimi meclisi artık gayet rahat baypas ediyor.

BORÇLA İŞİN İÇİNDEN ÇIKACAKLARINI SANIYORLAR
Şimdi 2020 içinde 140 milyar liralık rekor borçlanma yetkisi almış durumdalar. Hem devleti hem de milleti borçlandırarak bu krizden çıkılabileceğini zannediyorlar. Ama söylüyoruz, taşıma suyla değirmen dönmez. Kısa dönemde milleti krize ezdirmeyecek önlemleri derhal alınmaları lazım. Buradan bir kere daha tekrar ediyoruz. Özellikle artan işsizlik milletin alım gücünü ciddi şekilde aşağıya çekiyor. Bu da büyümeyi düşürerek ekonomiyi bir kısır döngüye sokuyor. Dolayısıyla, İşsizlik Fonu´nun kaynaklarını mutlaka işsiz kalan yurttaşlarımız için kullanmanız lazım. İşsizlik Fonu´nun kullanılma koşulları ve imkanları işsizlerimiz lehine değiştirilmelidir. İşsiz kalan yurttaşlarımıza yeni beceriler kazandıracak kurslara, programlara hız verilmelidir. İşgücümüzün niteliğini artırarak insanlara iş güvencesi vermek zorundayız. Bugün bütün dünya artık iş güvencesi noktasına doğru gidiyor. Ama bakıyoruz kaç kere bu tedbirleri söylememize rağmen iktidar sadece diğer tarafta havuza dahil batan şirketleri kurtarmayla meşgul. Ama krizin yükünü de tamamıyla milletimizin sırtına bırakıyor. Oysa Anayasamıza “sosyal devlet” ibaresi, devlet kimsesizlerin kimsesi olsun diye konmuştur. Devlet bunun için vardır. Devleti yönetenler işini yapmazsa, tıpkı şimdi olduğu gibi, sosyal dengeler çatırdamaya başlar. Bugünden söylüyorum: Cumhuriyet Halk Partisi iktidarında hiçbir yurttaşımız dışlanmayacaktır. Hiçbir yurttaşımız geride bırakılmayacaktır. Sosyal devlet, ihtiyaç sahiplerinin yanı başında olacak, ailelerimiz aile sigortasıyla yaşama tutunmaya devam edeceklerdir.
Şimdi sorularınız varsa alabilirim. İsimleriniz ve kurumlarınızı belirterek lütfen.

Soru- Efendim hafta sonu Cumhurbaşkanının Cumartesi yaptığı konuşmada terör başlığına değinirken Sayın Genel Başkan Kılıçdaroğlu´na yönelik bazı eleştirileri oldu efendim. “Bay Kemal, PKK´yla yürüdü, teröristlerle yürüdü hepsinin belgesi var” dedi. Bu sözler için yorumunuz ne olur?
Faik ÖZTRAK- Ben açık söyleyeyim, AK Parti Genel Başkanı artık ne söylediğini bilmiyor. AK Parti Genel Başkanının neyi kastettiğini bilmiyoruz ama Genel Başkanımız bu ülkede olmayan adalet gelsin diye yürüdü. Hem de 400 kilometreden daha fazla yürüdü. Bunlar lafı güzaf. Cumhuriyet Halk Partisi bu ülkenin emperyalizme karşı savaşında da, teröre karşı savaşında da her zaman ön saflarda olmuştur. Bizim adımızı terörle birlikte anmaya kimse cüret dahi edemez. Ama terörle birlikte yürüyen birilerini arıyorlarsa, milletimize bazı hususları hatırlatmakta fayda görüyorum. Oslo´da teröristlerle aynı masaya oturanlar, terörist başının kardeşini sırf seçim kazanmak için devletin televizyonuna çıkaranlar, terörist başının mektubunu sırf seçim kazanmak için millete servis edenler, bu devletin şerefli ordusunu FETÖ´nün eline bırakmaya kalkanlar, ordumuzun kozmik odasını teröristlere teslim edenler kimse, teröristlerle beraber yürüyenler de onlardır.

Soru- Efendim EYT başlığında siz İskandinav ülkelerinden örnek verdiniz ama Sayın Cumhurbaşkanının bir cümlesi daha vardı. “Milletimin zararına bir şey yapmam, seçim kaybetsem de yokum” dedi. Bu cümlesini nasıl değerlendirirsiniz?
Faik ÖZTRAK- Ülkeyi yöneten birileri seçim kaybetmekten söz etmeye başladıysa artık o işin sonu geliyor demektir. Söylüyorum, bir daha söyleyeyim, emeklilikte yaşa takılanların sorunları mutlaka halledilmelidir. Kaynak yok diyerek bu sorun geçiştirilemez. Burada bir müktesep hak vardır bu hak verilmelidir.
 
Soru- Efendim dün yakın zamanda partiden ihraç edilen Yılmaz Ateş bir televizyon programında Sayın Kemal Kılıçdaroğlu´nun Genel Başkan adaylığıyla alakalı iddialarda bulundu. (…) gizli bir el olmasa açık ve aleni bir şekilde olurdu bu adaylık dedim dedi. Bu gizli elden kastı neydi acaba ve değerlendirmeniz nasıl olacak bu cümleyle alakalı?
Faik ÖZTRAK- Bunlar partimizin bir kere içişleridir. İki, bu lafların ipe sapa gelir bir yanı da yok. Bu nedenle izin verirseniz ben konuda herhangi bir yorum yapmayım.

Soru- Efendim Sayın Cumhurbaşkanı bugün öğlen yaptığı konuşmada sığınmacılarla ilgili bazı açıklamaları olmuştu. 4 milyon sığınmacıya ev sahipliği yaptığımızdan bahsetti Türkiye´nin. “Ama biz de bir ana muhalefet var biz bunları tekrar memleketine göndereceğiz diyor. Biz varil bombalarından kaçan insanları asla ve kata o varil bombalarına tekrar teslim etmeyiz” dedi. Ne dersiniz?
Faik ÖZTRAK- Yani hayretle karşılıyorum. Şimdi hatırlayacaksınız ABD gezisinden önce bir güvenli bölge kurulacağı ve ülkemize sığınan Suriyelilerin bu bölgelere yerleştirileceği söyleniyordu. Şimdi bugün bir varil bombaları edebiyatı çıktı. Öyle anlaşılıyor ki, Amerika´da kendisine yapılan telkinler sonunda başka bir noktaya doğru ilerliyoruz. Tekrar buradan söylüyorum, bu milletin sırtına artık ilave yük yüklemeyin. Bu milletin bu yükü taşıyacak hali kalmadı. Yok yeni 40 milyarmış, ilave 40 milyar dolarmış bunların hiçbirini milletimiz artık kaldıramaz.
Teşekkür ediyorum. 
Kaynak:

Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
CHP´Lİ KARABAT: “KANAL İSTANBUL KİMLERİ ZENGİN EDECEK?”
CHP´Lİ KARABAT: “KANAL İSTANBUL KİMLERİ ZENGİN EDECEK?”
Kanal İstanbul Projesi tartışmaları devam ediyor. Katar Emirinin annesi Şeyha Moza´nın Başakşehir´de proje güzergahında 44 dönüm arazi satın aldığı ortaya çıktı. CHP İstanbul Milletvekili Özgür Karabat rant tartışmalarını TBMM´ye taşıyarak, Ulaştırma Bakanı Cahit Turhan´a Kanal İstanbul güzergahındaki arsaların kimlere ait olduğu sordu.
Cumhurbaşkanı Erdoğan,  “Kültüre, sanata, edebiyata yapılan yatırım geleceğe yapılan yatırımdır”
Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Kültüre, sanata, edebiyata yapılan yatırım geleceğe yapılan yatırımdır”
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Kültür Sanat Büyük Ödülleri Töreni´nde yaptığı konuşmada, “Kültüre, sanata, edebiyata yapılan yatırım geleceğe yapılan yatırım demektir. Bu anlayışla büyüyen, gelişen Türkiye´nin büyük iddialarına ve ideallerine yakışır bir kültür-sanat ikliminin tesisine katkıda bulunabilmek için çalışıyoruz” dedi.
CHP´li Kılıç: “Bu bütçe AH´lar VAH´lar bütçesidir”
CHP´li Kılıç: “Bu bütçe AH´lar VAH´lar bütçesidir”
CHP İzmir Milletvekili ve KİT Komisyonu Üyesi Av. Sevda Erdan Kılıç, Türk Standartları Enstitüsü ile Türk Patent ve Marka Kurumunun 2020 bütçeleri üzerine TBMM Genel Kurulu´nda grubu adına konuşma yaptı.
2020 YILI BÜTÇESİ TBMM GENEL KURULUNDA
2020 YILI BÜTÇESİ TBMM GENEL KURULUNDA
TBMM Genel Kurulunda Ticaret Bakanlığı ve Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ile bağlı kurumların 2020 yılı bütçeleri kabul edildi.
TBMM´DEN ABD SENATOSUNUN SÖZDE ERMENİ SOYKIRIM KARARINA TEPKİ
TBMM´DEN ABD SENATOSUNUN SÖZDE ERMENİ SOYKIRIM KARARINA TEPKİ
TBMM Genel Kurulunda ABD Senatosunun "Ermeni kararı"nı reddeden karar metni kabul edildi.TBMM Genel Kurulunda, TBMM Başkanı Prof. Dr. Mustafa Şentop imzalı karar metni okunarak, oylamaya sunuldu. Karar metnine AK Parti, CHP, MHP ve İYİ Parti grupları kabul oyu, HDP Grubu ret oyu verdi.
CHP´li Sertel, TRT 2018 yılını 92 milyon zararla kapattı!
CHP´li Sertel, TRT 2018 yılını 92 milyon zararla kapattı!
TRT´nin 2018 yılı hesap ve işlemlerine ait özet bilgiler Hazine ve Maliye Bakanlığı´nca açıklandı. Buna göre 2018 yılında elektrik katkı payı, bandrol ve reklam olmak üzere toplam 2 milyar 657 milyon 5 bin lira gelir elde eden TRT, bu gelirine rağmen 2018 yılını 92,1 milyon TL zararla kapattı. Zararın gerekçesi kurumdan emekli edilen bin 786 kişiye ödenen kıdem tazminatları gösterildi.
CHP´li Sındır sordu, Bakan Soylu´dan itiraf gibi açıklama geldi
CHP´li Sındır sordu, Bakan Soylu´dan itiraf gibi açıklama geldi
2020 Yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanun Teklifi görüşmeleri, Plan ve Bütçe Komisyonu´nda devam ederken CHP İzmir Milletvekili Kamil Okyay Sındır tarafından sorulan; ‘kolluk personeli başına düşen kişi sayısı sorusuna´ İçişleri Bakanı Süleyman Soylu´dan itiraf gibi cevap geldi.
İYİ PARTİ SURİYELİ SIĞINMACILARLA İLGİLİ ÇALIŞTAY DÜZENLEYECEK
İYİ PARTİ SURİYELİ SIĞINMACILARLA İLGİLİ ÇALIŞTAY DÜZENLEYECEK
İYİ Parti İstanbul Milletvekili Ümit Özdağ, Meclis´te düzenlediği basın toplantısında, yapılan açıklamalardan, Suriyelilere vatandaşlık verilmesi çalışmalarının devam ettiğinin anlaşıldığını savundu.
CHP GENEL BAŞKAN YARDIMCISI AYKUT ERDOĞDU: “KANAL İSTANBUL, YAPMAYI PLANLADIKLARI İNŞAATLARIN PROMOSYONU”
CHP GENEL BAŞKAN YARDIMCISI AYKUT ERDOĞDU: “KANAL İSTANBUL, YAPMAYI PLANLADIKLARI İNŞAATLARIN PROMOSYONU”
BU PROJE, İNŞAATTAN BAŞKA BİRŞEY BİLMEYEN CEHALETİN ÜRÜNÜ” -“HİÇBİR GEMİ VE TANKER, YANINDA BEDAVA GEÇİŞİ OLAN ÇAKMA BOĞAZDAN PARA VEREREK GEÇMEZ”
CHP´li Kılıç, “Seccadem benim özler mi?” konferansını Meclis gündemine taşıdı
CHP´li Kılıç, “Seccadem benim özler mi?” konferansını Meclis gündemine taşıdı
“Çiğli Akiş Öğütçü Ortaokulu´nda düzenlenen ‘Seccadem beni özler mi?´ adlı namaz konferansından ilçe ve il milli eğitim müdürlükleri ile mülki amirliğin haberi var mıdır?” - “İktidara yaranarak okul müdürlüğünden şube müdürlüğüne, oradan da önce ilçe, sonra il milli eğitim müdürlüğü görevine gelmek isteyen idareciler bu tür konferanslar düzenlemektedir”
Cumhurbaşkanı Erdoğan, TRT özel yayınına katıldı
Cumhurbaşkanı Erdoğan, TRT özel yayınına katıldı
TRT Haber, TRT 1, TRT Türk, TRT Avaz, TRT World, TRT Arapça, TRT Kurdi ve TRT Radyo ortak yayınına konuk olan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Mabeyn Köşkü´nde gerçekleştirilen canlı yayında Libya ile imzalanan Doğu Akdeniz mutabakatını ve güncel gelişmeleri değerlendirdi.
CHP GRUP BAŞKANVEKİLİ ENGİN ÖZKOÇ: "NOBEL EDEBİYAT ÖDÜLÜ BUGÜN İTİBARIYLA LEKE ALMIŞTIR, BU LEKENİN SAHİBİ PETER HANDKE´DİR"
CHP GRUP BAŞKANVEKİLİ ENGİN ÖZKOÇ: "NOBEL EDEBİYAT ÖDÜLÜ BUGÜN İTİBARIYLA LEKE ALMIŞTIR, BU LEKENİN SAHİBİ PETER HANDKE´DİR"
CHP Grup Başkanvekili Engin Özkoç, TBMM´de düzenlediği basın toplantısında, 2019 Nobel Edebiyat Ödülü´nün, Boşnak kardeşlerinin katili, soykırım inkârcısı Peter Handke´ye verildiğini anımsatarak, tepki gösterdi.
CHP GENEL BAŞKAN YARDIMCISI AÇIKEL: “BİLİMDEKİ GERİLEMENİN SORUMLUSU, LİYAKATSİZLİĞİ YAYAN SARAY REJİMİDİR”
CHP GENEL BAŞKAN YARDIMCISI AÇIKEL: “BİLİMDEKİ GERİLEMENİN SORUMLUSU, LİYAKATSİZLİĞİ YAYAN SARAY REJİMİDİR”
CHP Genel Başkan Yardımcısı, İstanbul Milletvekili Prof. Dr. Fethi Açıkel´in değerlendirmesi şöyle:
CHP LİDERİ KILIÇDAROĞLU, TBMM GENEL KURULU´NDA 2020 YILI BÜTÇE KANUNU TEKLİFİ ÜZERİNE KONUŞTU
CHP LİDERİ KILIÇDAROĞLU, TBMM GENEL KURULU´NDA 2020 YILI BÜTÇE KANUNU TEKLİFİ ÜZERİNE KONUŞTU
Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu´nun, TBMM Genel Kurulunda, 2020 Yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanunu Teklifi ile 2018 Yılı Merkezi Yönetim Kesin Hesap Kanunu Teklifi´nin görüşmelerinde yaptığı konuşma şöyle:
SP´Lİ KARADUMAN: "ASGARİ ÜCRETE ZAM SOKAĞIN RAKAMLARIYLA YAPILMALI"
SP´Lİ KARADUMAN: "ASGARİ ÜCRETE ZAM SOKAĞIN RAKAMLARIYLA YAPILMALI"
Saadet Partisi Konya Milletvekili Abdulkadir Karaduman, Mecliste düzenlediği basın toplantısında asgari ücret konusunda değerlendirme ve eleştirilerde bulundu.
CHP´li Kılıç: “Ömer Yahşi, bağış parasıyla tatile gitti mi?
CHP´li Kılıç: “Ömer Yahşi, bağış parasıyla tatile gitti mi?
CHP İzmir Milletvekili ve KİT Komisyonu Üyesi Av. Sevda Erdan Kılıç, “İzmir İl Milli Eğitim Müdürü Ömer Yahşi´ye bağış parasıyla tatile gittiği gerekçesiyle kınama cezası verilmesini” Meclis gündemine taşıdı.
Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Kudüs davasından, Filistinlilerin haklarını savunmaktan asla vazgeçmeyeceğiz”
Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Kudüs davasından, Filistinlilerin haklarını savunmaktan asla vazgeçmeyeceğiz”
Cumhurbaşkanı Erdoğan, İslam İşbirliği Teşkilatı Birinci Sosyal Gelişim Bakanları Konferansı´nda yaptığı konuşmada, “Bedeli ne olursa olsun, Hakk´ın, hakikatin ve mazlumun yanında yer almayı sürdüreceğiz. Kudüs davasından, Filistinlilerin haklarını savunmaktan ve tüm mazlumlarla dayanışma içinde olmaktan asla vazgeçmeyeceğiz” dedi.
CHP´DEN “AKP İKTİDARININ 17 YILLIK DÖNEMİNDE EMEK VE ÇALIŞMA HAYATI” KİTAPÇIĞI
CHP´DEN “AKP İKTİDARININ 17 YILLIK DÖNEMİNDE EMEK VE ÇALIŞMA HAYATI” KİTAPÇIĞI
CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, Mecliste düzenlediği basın toplantısı ile “AKP İktidarının 17 yıllık döneminde emek ve çalışma hayatı” başlıklı kitapçığın tanıtımını yaparak; 17 yıllık AKP iktidarında işsizliğe, açlığa, güvencesizliğe, ölüme terk edilen milyonlarca işçinin ve emekçinin kısa hikâyesini anlattı.
CHP GENEL BAŞKAN YARDIMCISI GÖKÇE GÖKÇEN´DEN İNSAN HAKLARI RAPORU
CHP GENEL BAŞKAN YARDIMCISI GÖKÇE GÖKÇEN´DEN İNSAN HAKLARI RAPORU
CHP İnsan Haklarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcılığı, 2019 yılının insan hakları raporunu yayınladı.
CHP GENEL BAŞKAN YARDIMCISI SEYİT TORUN: AKP, BELEDİYELERİMİZİN İFLASINI İSTİYOR
CHP GENEL BAŞKAN YARDIMCISI SEYİT TORUN: AKP, BELEDİYELERİMİZİN İFLASINI İSTİYOR
Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun, “Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) AKP dönemindeki alacaklarını tahsil etmek için belediyelerimize icra gönderiyor. AKP, zor şartlar altında halka hizmet vermeye çalışan belediyelerimizi çalıştırmamaya kararlı. Belediyelerimizin israfını istiyor” dedi.
CHP EKONOMİ MASASI, DİSK´İ ZİYARET ETTİ
CHP EKONOMİ MASASI, DİSK´İ ZİYARET ETTİ
CHP Genel Başkan Yardımcısı Ağbaba; “Türkiye OECD ülkeleri arasında asgari ücrete göre Cumhurbaşkanı maaşının en yüksek olduğu 4´üncü ülke. Aynı zamanda, ne tesadüf ki, Türkiye AB ülkeleri arasında asgari ücretin en düşük olduğu 4´üncü ülke. Tezatlık gözler önünde. Türkiye´nin özeti budur.”
CHP GENEL BAŞKAN YARDIMCISI VE PARTİ SÖZCÜSÜ ÖZTRAK; SARAY EĞİTİM ÜZERİNDEN SİYASİ KAN DAVASI YARATIYOR
CHP GENEL BAŞKAN YARDIMCISI VE PARTİ SÖZCÜSÜ ÖZTRAK; SARAY EĞİTİM ÜZERİNDEN SİYASİ KAN DAVASI YARATIYOR
CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Faik Öztrak bugün düzenlediği basın toplantısında şunları söyledi:
CHP´Lİ AĞBABA´NIN BASIN TOPLANTISI
CHP´Lİ AĞBABA´NIN BASIN TOPLANTISI
CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Malatya Milletvekili Veli Ağbaba, bir Diyarbakır annesinin, Kılıçdaroğlu´na yönelik "hakkımı helal etmiyorum" tepkisine ilişkin haberi değerlendirirken, "O anneyi vicdanlı olmaya davet ediyoruz. Ben bizzat şahidim. Çocukları PKK tarafından kaçırılan aileler, Genel Başkanımızla sadece Ankara´da değil, birçok ilde bir araya geldiler." dedi.
CHP´Lİ ÖZEL´DEN YENİ İNFAZ REJİMİ İÇİN TOPLUMSAL KATKI ÇAĞRISI
CHP´Lİ ÖZEL´DEN YENİ İNFAZ REJİMİ İÇİN TOPLUMSAL KATKI ÇAĞRISI
CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, parlamentoda düzenlediği basın toplantısında gündemdeki konulara ilişkin değerlendirmelerde bulundu.
CHP´li Kılıç, TOKİ´deki “Ali Cengiz Oyunlarını” Meclis´te Tek Tek Anlattı
CHP´li Kılıç, TOKİ´deki “Ali Cengiz Oyunlarını” Meclis´te Tek Tek Anlattı
- “TOKİ, çok değerli arsaları düşük bedellerle Emlak Konut A.Ş.´ye satmıştır. Şirket de bu arsaları, TOKİ´den aldığının çok üstünde fiyatla bazı firmalara peşkeş çekmiştir. TOKİ´de dönen dolapları, yolsuzlukları, rantı anlatmaya başlasam saatler sürer ama saat bile çatlar benim anlattıklarım karşısında” - “TOKİ´den iş alan Pasifik İnşaat, Tahincioğlu İnşaat, Makro İnşaat kimin? Bu firmaların saraylarda, yukarılarda akrabaları, eşleri dostları mı var?” - “TOKİ zenginlere ev yapıp, fakirlerin evlerini başlarına yıkıp yandaş şirketleri de zenginleştirmiştir”
KADINLARI AŞAĞILAYAN OKUL MÜDÜRÜ ‘ÖĞRETMEN´ OLARAK GÖREVDE!
KADINLARI AŞAĞILAYAN OKUL MÜDÜRÜ ‘ÖĞRETMEN´ OLARAK GÖREVDE!
CHP İzmir Milletvekili Murat Bakan´ın önergesine yanıt veren Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, kadınlara hakaret eden okul müdürüne ‘kınama´ cezası verildiğini ve okul yöneticiliği görevinden alınarak ilçe dışında bir okula ‘öğretmen´ olarak atamasının yapıldığını açıkladı.
TBMM PLAN VE BÜTÇE KOMİSYONU, SANTRALLERE FİLTRE DÜZENLEMESİNİ YENİDEN GÖRÜŞTÜ
TBMM PLAN VE BÜTÇE KOMİSYONU, SANTRALLERE FİLTRE DÜZENLEMESİNİ YENİDEN GÖRÜŞTÜ
TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu, termik santrallere filtre takılmasını erteleyen düzenlemeyi yeniden görüşmek üzere AK Parti Gaziantep Milletvekili Nejat Koçer başkanlığında toplandı. Komisyonda, termik santrallere filtre takılmasını erteleyen madde, Dijital Hizmet Vergisi ile Bazı Kanunlarda ve 375 Sayılı Kanun Hükmünde Kararnamede Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Teklifinden çıkarıldı.
CHP GRUP BAŞKANVEKİLİ ÖZEL´İN BASIN TOPLANTISI
CHP GRUP BAŞKANVEKİLİ ÖZEL´İN BASIN TOPLANTISI
CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, parlamentoda düzenlediği basın toplantısında, gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu.
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Londra´da Türk vatandaşları ve Müslüman toplumu temsilcileriyle bir araya geldi.
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Londra´da Türk vatandaşları ve Müslüman toplumu temsilcileriyle bir araya geldi.
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Londra´da Türk vatandaşları ve Müslüman toplumu temsilcileriyle buluşmasında yaptığı konuşmada, “Türkiye; emniyet, huzur ve barış içinde. Bugün 17 yıl öncesine göre çok daha güçlü bir Türkiye var. Bugün üzerinde rahatça oyun oynanan değil, bölgesinde oyun kuran, oyun bozan kararlı bir Türkiye var” dedi.
CHP GENEL BAŞKAN YARDIMCISI AĞBABA, KORUMA ARAÇLARI VE HELİKOPTERLERİ SORDU
CHP GENEL BAŞKAN YARDIMCISI AĞBABA, KORUMA ARAÇLARI VE HELİKOPTERLERİ SORDU
“KORUMA ARAÇLARI GÜVENLİK AMACINDAN SAPMIŞ, İSRAFIN SİMGESİ HALİNE GELMİŞTİR!”
Cumhurbaşkanı Erdoğan, NATO Liderler Toplantısı´na katıldı
Cumhurbaşkanı Erdoğan, NATO Liderler Toplantısı´na katıldı
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Birleşik Krallık´ın başkenti Londra´da düzenlenen NATO Devlet ve Hükûmet Başkanları Zirvesi´ne katıldı.
CHP´li Kılıç, Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk´a seslendi:
CHP´li Kılıç, Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk´a seslendi:
- “Sayın Bakan öğrenciler, öğretmenler, veliler mağdur. Çocuklarımızı daha fazla mağdur etmeyin, eğitim-öğretim haklarının ellerinden alınmasına izin vermeyin”
AK PARTİ´Lİ ÇELİK´TEN ENGELLİLER İÇİN "KAYNAŞTIRMA" EĞİTİMİNE DESTEK
AK PARTİ´Lİ ÇELİK´TEN ENGELLİLER İÇİN "KAYNAŞTIRMA" EĞİTİMİNE DESTEK
TBMM Down Sendromu, Otizm ve Diğer Gelişim Bozukluklarını Araştırma Komisyonu Başkanı ve AK Parti Antalya Milletvekili Kemal Çelik, bir grup komisyon üyesi ile Mecliste düzenlediği basın toplantısında, 3 Aralık Uluslararası Engelliler Günü´nün, 1992 de Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulunun kararı ile ilan edildiğini, bu şekilde toplumun her alanında engelli bireylerin haklarını teşvik etmeyi ve durumlarına dair siyasal, sosyal, ekonomik ve kültürel yaşamın her alanında farkındalığın artırılmasının amaçlandığını söyledi.
HDP TBMM GRUP TOPLANTISI
HDP TBMM GRUP TOPLANTISI
HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, partisinin TBMM Grup Toplantısı´nda yaptığı konuşmada, gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu.
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin TBMM Grup Toplantısı´nda Konuştu.
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin TBMM Grup Toplantısı´nda Konuştu.
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin TBMM Grup Toplantısı´nda engellilerin bütün önerilerinin, taleplerinin CHP tarafından takip edileceğini söyledi.
İYİ PARTİ GENEL BAŞKANI AKŞENER: "MEDENİYET YOLUNUN TAŞLARINI SADECE CESURLAR DÖŞER."
İYİ PARTİ GENEL BAŞKANI AKŞENER: "MEDENİYET YOLUNUN TAŞLARINI SADECE CESURLAR DÖŞER."
İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, partisinin TBMM Grup Toplantısı´nda yaptığı konuşmada, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü dolayısıyla engelli vatandaşların hayatlarına dikkat çekti.
Emine Gülizar EMECAN "İş kazalarında denetimsizlik nedeniyle artış var"
Emine Gülizar EMECAN "İş kazalarında denetimsizlik nedeniyle artış var"
İstanbul Milletvekili Emine Gülizar EMECAN, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı´nın bütçe görüşmeleri sırasında yaptığı konuşmada;
Milletvekili Sındır, kanun teklifi verdi, tüm siyasi partileri desteğe çağırdı; “Engelsiz bir yaşam mümkün”
Milletvekili Sındır, kanun teklifi verdi, tüm siyasi partileri desteğe çağırdı; “Engelsiz bir yaşam mümkün”
CHP İzmir Milletvekili Kamil Okyay Sındır, engelli vatandaşların istihdama katılımının arttırılması amacıyla ‘Devlet Memurları Kanunu´nda ve ‘İş Kanunu´nda değişiklik öngören bir kanun teklifi verdi.
CHP´li Kılıç: “Kamuda engelli çalıştırma oranı yüzde 5´e yükseltilsin”
CHP´li Kılıç: “Kamuda engelli çalıştırma oranı yüzde 5´e yükseltilsin”
CHP İzmir Milletvekili ve KİT Komisyonu Üyesi Av. Sevda Erdan Kılıç, engelli vatandaşlarımızın en büyük sorunlarından birisi olan kamuda istihdam meselesini Meclis gündemine taşıdı.
Kurtulan, Asgari ücretin, halka yansıyan fiyat artışına göre yapılması gerekir.
Kurtulan, Asgari ücretin, halka yansıyan fiyat artışına göre yapılması gerekir.
HDP Grup Başkanvekili Fatma Kurtulan, Meclis´te düzenlediği basın toplantısında, 2020 yılı bütçesinin TBMM Plan ve Bütçe Komisyonundaki görüşmelerinde parti olarak yapıcı bir muhalefet ortaya koyduklarını belirtti.
İYİ PARTİ BURSA MİLLETVEKİLİ TATLIOĞLU, EKONOMİ ÜZERİNE KONUŞTU
İYİ PARTİ BURSA MİLLETVEKİLİ TATLIOĞLU, EKONOMİ ÜZERİNE KONUŞTU
İYİ Parti Bursa Milletvekili İsmail Tatlıoğlu, Meclis´te düzenlediği basın toplantısında, Türkiye´nin ekonomik durumuna ilişkin değerlendirmelerde bulundu.
CHP GENEL BAŞKAN YARDIMCISI ERDOĞDU: “TÜRKİYE´NİN ŞU AN BİR ANAYASASI YOK”
CHP GENEL BAŞKAN YARDIMCISI ERDOĞDU: “TÜRKİYE´NİN ŞU AN BİR ANAYASASI YOK”
CHP Genel Başkan Yardımcısı Aykut Erdoğdu, Türkiye´nin bugün içinde bulunduğu açmazdan çıkması için CHP´nin dört aşamalı bir planı olduğunu belirterek, “Kuvvetler ayrılığını getirmeyen, temel hak ve hürriyetleri garanti altın almayan metne anayasa denmez. Türkiye´nin şu an bir anayasası yoktur” dedi.
CHP GENEL BAŞKAN YARDIMCISI İLGEZDİ: “SAYIŞTAY, BAKANLIĞI YALANLIYOR”
CHP GENEL BAŞKAN YARDIMCISI İLGEZDİ: “SAYIŞTAY, BAKANLIĞI YALANLIYOR”
Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkan Yardımcısı ve İstanbul Milletvekili Gamze Akkuş İlgezdi´nin gündeme getirdiği yeni havalimanının işletmeye açılması sonrasında sözleşme hükümlerinde bulunmamasına rağmen Devlet Hava Meydanları İşletmesi DHMİ´nin Atatürk Havalimanı nedeniyle TAV´a kar kaybı ödemesi yapmak için çalışma başlatmasını Ulaştırma ve Altyapı Bakanı da savundu.
CHP GENEL BAŞKAN YARDIMCISI VE PARTİ SÖZCÜSÜ ÖZTRAK´IN BASIN TOPLANTISI
CHP GENEL BAŞKAN YARDIMCISI VE PARTİ SÖZCÜSÜ ÖZTRAK´IN BASIN TOPLANTISI
CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Faik Öztrak, parti Genel Merkezi´nde MYK gündemine dair düzenlediği basın toplantısında şunları söyledi:
KILIÇDAROĞLU´NDAN 4 MADDELİK ÇÖZÜM ÖNERİSİ
KILIÇDAROĞLU´NDAN 4 MADDELİK ÇÖZÜM ÖNERİSİ
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, dün başlayan ve bugün İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar ve Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer´in de katıldığı Maltepe Ekonomik Forumu´nda bir konuşma yaptı. Oturumun açılış konuşmasını yapan Kılıçdaroğlu, “Ekonomide yeni bir yola girmek istiyorsak bunun 4 temel ayağının olması gereklidir. Bunlar, demokrasi ve hukukun üstünlüğü, üreten Türkiye, sosyal devlet ve şeffaflık ile sürdürülebilirlik ve eğitim” dedi.
CHP GENEL BAŞKANI KEMAL KILIÇDAROĞLU, AVRASYA SANAYİCİ VE İŞ ADAMLARI DERNEĞİ (ASİAD) OLAĞAN GENEL KURULU´NDA KONUŞTU
CHP GENEL BAŞKANI KEMAL KILIÇDAROĞLU, AVRASYA SANAYİCİ VE İŞ ADAMLARI DERNEĞİ (ASİAD) OLAĞAN GENEL KURULU´NDA KONUŞTU
Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu´nun, Avrasya Sanayi ve İş Adamları Derneği ASİAD Olağan Genel Kurulu´nda yaptığı konuşma şöyle:
CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN, TANAP: “ENERJİNİN İPEK YOLU”
CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN, TANAP: “ENERJİNİN İPEK YOLU”
Cumhurbaşkanı Erdoğan, TANAP Avrupa Bağlantısı Açılış Töreni´nde yaptığı konuşmada, “Bugün hep birlikte Avrupa bağlantısı açılış törenini icra ettiğimiz TANAP, ülkemizin barışçıl vizyonunun en somut nişanesidir. Dünya gündeminin ticaret savaşlarıyla, terörle, sokak olaylarıyla, istikrarsızlıklarla meşgul olduğu bir dönemde, biz bugün Avrupa ile Asya´yı TANAP ile bir kez daha birbirine bağlıyoruz” dedi.
TÜRKİYE-AB KARMA PARLAMENTO KOMİSYONU EŞ BAŞKAN LAGODİNSKY TBMM´DE
TÜRKİYE-AB KARMA PARLAMENTO KOMİSYONU EŞ BAŞKAN LAGODİNSKY TBMM´DE
CHP Grup Başkanvekili Engin Altay, Türkiye-AB Karma Parlamento Komisyonu Eş Başkanı Sergey Lagodinsky ve beraberindeki heyetle TBMM´de bir araya geldi.
CHP Zonguldak Milletvekili Deniz Yavuzyılmaz, Milli Piyango  Ne Kadar  Milli ve Yerli
CHP Zonguldak Milletvekili Deniz Yavuzyılmaz, Milli Piyango Ne Kadar Milli ve Yerli
CHP Zonguldak Milletvekili Deniz Yavuzyılmaz, Milli Piyango´da ABD Merkezli ´IGT Turkey´ isimli firmanın 23 yıldır ihaleleri aldığına dikkati çekerek, bir nevi çekilişleri Milli Piyango´nun değil bu firmanın yönettiğini iddia etti.
HDP IĞDIR MİLLETVEKİLİ EKSİK: "IĞDIR HALKI ZEHİR SOLUYOR"
HDP IĞDIR MİLLETVEKİLİ EKSİK: "IĞDIR HALKI ZEHİR SOLUYOR"
HDP Iğdır Milletvekili Habip Eksik, Mecliste düzenlediği basın toplantısında, Çevre ve Şehircilik Bakanlığının internet sitesinde Iğdır´ın havasının tehlikeli boyuta geldiğinin belirtildiğini aktardı.
CHP İzmir Milletvekili Kani Beko,  Asgari ücretlinin maaşından milyarlarca lira vergi kesilirken, işverene milyarlarca liralık teşvik uygulandı.
CHP İzmir Milletvekili Kani Beko, Asgari ücretlinin maaşından milyarlarca lira vergi kesilirken, işverene milyarlarca liralık teşvik uygulandı.
CHP İzmir Milletvekili Kani Beko, Mecliste düzenlediği basın toplantısında, 2020 yılında uygulanacak asgari ücretin belirlenmesi konusu üzerine açıklama yaptı.
DOLAR
5.7726
EURO
6.4503
-Kelebekler ayaklarıyla tat alırlar. -Kadınlar erkeklere oranla 2 kat fazla göz kırpar.(Çok yalan söyledikleri için olmasın) -İnsan vücudundaki en güçlü kas dildir. -Gözleri açık tutarak hapşırmak imkansızdır. (Bir rivayete görede gözleri açık hapşırı

İlginç Bilgiler 2
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Verilen emaneti yerine getirmek, en üstün doğruluktur.

HZ.EBUBEKİR (R.A)
İzmir için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:37 08:19 13:23 15:51 18:10 19:39
Yufka ile yapılan böreklerde tepsiye yaydığınız yufkaların üzerine eritilmiş margarin ve sütten oluşmuş karışımı dökerseniz böreklerinize ayrı bir lezzet katarsınız. Yufka ile yaptığınız böreklerin üstüne, böreği fırına vermeden önce bir yumurtayı, bir ş

Börek Tarifleri İle İlgili Püf Noktaları