CHP´DEN “AKP İKTİDARININ 17 YILLIK DÖNEMİNDE EMEK VE ÇALIŞMA HAYATI” KİTAPÇIĞI
CHP´DEN “AKP İKTİDARININ 17 YILLIK DÖNEMİNDE EMEK VE ÇALIŞMA HAYATI” KİTAPÇIĞI
CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, Mecliste düzenlediği basın toplantısı ile “AKP İktidarının 17 yıllık döneminde emek ve çalışma hayatı” başlıklı kitapçığın tanıtımını yaparak; 17 yıllık AKP iktidarında işsizliğe, açlığa, güvencesizliğe, ölüme terk edilen milyonlarca işçinin ve emekçinin kısa hikâyesini anlattı.
CHP GENEL BAŞKAN YARDIMCISI GÖKÇE GÖKÇEN´DEN İNSAN HAKLARI RAPORU
CHP GENEL BAŞKAN YARDIMCISI GÖKÇE GÖKÇEN´DEN İNSAN HAKLARI RAPORU
CHP İnsan Haklarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcılığı, 2019 yılının insan hakları raporunu yayınladı.
CHP LİDERİ KILIÇDAROĞLU, DAYISI HASAN ALİ GÜNDÜZ´Ü SON YOLCULUĞUNA UĞURLADI
CHP LİDERİ KILIÇDAROĞLU, DAYISI HASAN ALİ GÜNDÜZ´Ü SON YOLCULUĞUNA UĞURLADI
Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu´nun dayısı Hasan Ali Gündüz, Batıkent Cemevi´nde düzenlenen cenaze töreni ile son yolculuğuna uğurlandı.
CHP´Lİ AĞBABA´NIN BASIN TOPLANTISI
CHP´Lİ AĞBABA´NIN BASIN TOPLANTISI
CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Malatya Milletvekili Veli Ağbaba, bir Diyarbakır annesinin, Kılıçdaroğlu´na yönelik "hakkımı helal etmiyorum" tepkisine ilişkin haberi değerlendirirken, "O anneyi vicdanlı olmaya davet ediyoruz. Ben bizzat şahidim. Çocukları PKK tarafından kaçırılan aileler, Genel Başkanımızla sadece Ankara´da değil, birçok ilde bir araya geldiler." dedi.
CHP´Lİ ÖZEL´DEN YENİ İNFAZ REJİMİ İÇİN TOPLUMSAL KATKI ÇAĞRISI
CHP´Lİ ÖZEL´DEN YENİ İNFAZ REJİMİ İÇİN TOPLUMSAL KATKI ÇAĞRISI
CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, parlamentoda düzenlediği basın toplantısında gündemdeki konulara ilişkin değerlendirmelerde bulundu.
CHP´Lİ BAKAN; ‘BU VAHŞETE SEYİRCİ KALINAMAZ´
CHP´Lİ BAKAN; ‘BU VAHŞETE SEYİRCİ KALINAMAZ´
TBMM Çevre Komisyonu CHP Sözcüsü İzmir Milletvekili Murat Bakan, Bulduk Barajı´ndaki balık ölümlerini meclis gündemine taşıdı, “Bu bir katliam” dedi.
CHP´Lİ FAİK ÖZTRAK: DAMADIN GÜVEN SAĞLAMASI İÇİN NOBEL ÖDÜLLÜ OLMASI LAZIM
CHP Ekonomi Masası üyeleri, İstanbul Perpa Ticaret Merkezi´nde iş insanlarıyla buluştu. CHP Ekonomi Masası Başkanı Faik Öztrak başkanlığındaki heyette, Genel Başkan Yardımcıları Aykut Erdoğdu, Lale Karabıyık, Fethi Açıkel ile birlikte, CHP İstanbul Milletvekili Akif Hamzaçebi ve Antalya Milletvekili Çetin Osman Budak yer aldı.
Tarih: 16.5.2019 18:00:00

CHP Ekonomi Masası üyeleri, İstanbul Perpa Ticaret Merkezi´nde iş insanlarıyla buluştu. CHP Ekonomi Masası Başkanı Faik Öztrak başkanlığındaki heyette, Genel Başkan Yardımcıları Aykut Erdoğdu, Lale Karabıyık, Fethi Açıkel ile birlikte, CHP İstanbul Milletvekili Akif Hamzaçebi ve Antalya Milletvekili Çetin Osman Budak yer aldı. 

Toplantıda konuşan Faik Öztrak şunları söyledi:
Çok kıymetli iş insanlarımız, değerli esnaflarımız, bize bugün burada bulunan bu seçkin toplulukla bir araya gelme imkanını veren PERPA yönetimine, her iki başkana da teşekkür ederek sözlerime başlıyorum. Tabi hemen sözlerime başlarken içinde bulunduğumuz Ramazan ayınızı kutluyor, hepimize Ramazan ayının bereket ve huzur getirmesini de diliyorum.
Biz geçtiğimiz yıl başlayan bu krizle birlikte hemen ekonomi masamızı kurduk. Milletvekili arkadaşlarımız iki defa çeşitli şehirleri ziyaret ettiler. O şehirlerde işadamlarının, esnafların, çalışanların, çeşitli kesimlerin ekonomiden kaynaklanan sıkıntılarını dinlediler. Şimdi, Ankara´da bulunan Ekonomi Masası üyeleri olarak sahaya çıkıyoruz. Bunu da Perpa´da yapmaktan dolayı son derece mutluyuz.
TÜRKİYE SAVRULUYOR
Dünya radikal siyasi değişimlerin yaşandığı, popülizmin yabancı düşmanlığının, korumacılığın arttığı, ekonomik koşulların ağırlaştığı bir ortamdan geçiyor. Türkiye de 2014´ten bu yana siyaset, dış politika ve ekonomide ciddi savrulmaları yaşıyoruz. 2013´ten beri Türkiye en kırılgan beş ekonomi listesinden bir türlü düşmüyor. Dış politika, iç siyasete malzeme edildiği için bugün etrafımızdaki jeostratejik riskleri yönetmekte çok büyük zorluklar çekiyoruz. Yönetimde sistem, rejim değişikliği ve parlamenter rejimden tek adam parti devletine geçilmiş olması bir yandan hukuk devletini yıpratıyor, diğer taraftan da kurumsal kapasitemizi ciddi bir zaaflara uğratıyor. Bütün bunların sonucunda Türkiye geçtiğimiz yılın Ağustos ayından bu yana çok ciddi derin bir ekonomik krizin içine girmiş durumda ve bununla boğuşuyoruz.
MÜZİK DEĞİŞTİ AMA DANSI DEĞİŞTİRMEDİK
Sayın Başkanlarımız ekonomik krizi anlatacağımızı söyledi ama ekonomik krizi bizim size anlatacak halimiz yok siz onun içinde yaşıyorsunuz zaten. Fakat biz de neden oluyor bunlar bunları sizinle paylaşmak istiyoruz. Son beş yılda, küresel piyasalarda ucuz ve bol para dönemi biterken sermaye ve yatırımcı hatalara karşı daha duyarlı, ülkelere karşıda daha seçici hale geldi. Doğruları yapan ülkeleri seçmeye başladılar. Biz bu yeni koşulları okuyamadık. Müzik değişti ama biz bir türlü dansımızı değiştirmedik. Hatta iktidar öyle bir yaklaşım içindeydi ki “Biz çok güçlendik, bizim dans değiştirmemize gerek yok. Biz istediğimiz gibi dans ederiz, dünya bize uysun” demeye başladı. Ekonominin sıcak paraya ve dış tasarruflara olan bağımlılığını azaltacak tedbirleri bir türlü alamadık. Üretim yerine ithalat, gelir yerine borçla büyüme stratejisi benimsendik. Ekonomi dolarkolik oldu. Şimdi bize dışarıdan kur faiz saldırısı var deyip kendi hatalarının üstünü örtmeye çalışıyorlar. Burada sorulması gereken soru şudur: Bu kur faiz saldırısına bu ekonomiyi bu kadar açık hale nasıl getirdiniz?
HER 7,5 AYDA BİR SANDIK
Tek adam parti devletini kurma projesi kapsamında son beş yılda ülkemiz 8 defa sandık başına gitmiş. 7,5 ayda bir bu milletin önüne sandık gelmiş. 2014´ten bu yana art arda yaşadığımız seçimlerle, referandumlarla çok kıymetli bir beş yılı harcayıp tüketmişiz. Ekonomiyi yeniden rayına oturtacak gerçekçi, kapsamlı ve güven verecek bir program bir türlü uygulamaya konmamış. Yeni kırılganlıklar görmezden gelinmiş, yatırımcı ürkekleşmiş. Hem finansal, hem de makroekonomik göstergelerimize bu durum yansımaya başlamış.
KİMSE ÖNÜNÜ GÖREMİYOR
2013´ten bu yana Türk Lirası, Arjantin Pezosu ile beraber, en fazla değer yitiren para birimi olmuş. Aynı dönemde Dolar cinsinden milli gelirimiz 166 milyar dolar erimiş. Gelirimiz de 10 yıl önceki seviyesine düşmüş. İşsizlik rekorlar kırıyor, ekonomi daralıyor, kimse önünü göremiyor. Geçtiğimiz yılın son çeyreğinde belirginleşen ekonomik sıkıntılar bu yılın başında da devam etmiş. Yılın ilk üç ayında sanayi üretimi yüzde 5,7 düşmüş. Buna rağmen ilk üç ayda, seçim nedeniyle kamu harcamalarında gaza basılması, bankaların kredi kanallarının devlet eliyle zorlanması, mevsim ve takvim etkisinden arındırdığımızda sanki üretim rakamlarında bir toparlanma, sanki en kötüsü geride kalmış izlenimi verdi.
EKONOMİDE TOPARLANMA SAMAN ALEVİNE DÖNDÜ
Ayrıca Türkiye´nin, 31 Mart Mahalli İdare Seçimlerinden sonra 4,5 yıl sürecek bir rahat karar alma süreci yaşayacağı beklentisi bu dönemde vardı. Böyle bir dönemde herhalde son isteyeceğimiz şey belirsizliklerin daha da artması, hukuk devletinin daha da yıpranması ve karar alma mekanizmalarının çalışamaz halde olmasıydı. Ama 31 Mart´tan sonra sandıktan çıkanı beğenmeyen iktidar düğmeye bastı. 1 Nisan´da başlayan süreç 6 Mayıs´ta bir sandık darbesiyle sonuçlandı. Bu süreçte önce “geçersiz oyları sayın” dediler olmadı, sonra “oyların tamamını sayın” dediler. YSK “tamamını saymayalım” dedi ama büyük ölçüde bir çok yerde oylar sayıldı. Sonra dediler ki “kısıtlıları sayın” bir türlü tutmadı. Durdular durdular, sonunda YSK kendi onayıyla atanan aynı sandıktan çıkan aynı zarfa atılmış 4 tane oy pusulasını saydı bir tanesine geçersiz üçüne de geçerli dedi. Ve bu şekilde de İstanbul´daki seçimler iptal edilmiş oldu. Şimdi tabi bunu yaptığınız andan itibaren büyük bir siyasi belirsizlik yaratıyorsunuz ve bakıyor insanlar diyorlar ki: “Seçimle gelen galiba bu ülkede artık seçimle gitmeyecektir.” Böyle bir algı yaratıyorsunuz. Dolayısıyla bu ilk üç aydaki toparlanma bir anda saman alevine döndü. Bu kadar para harcadı iktidar seçim nedeniyle. Bu, ekonomiye bir canlılık vermişti ama o canlılığın üzerine gereken yeni şeyleri inşa edemediğimiz için bitti. Bu yılın ilk 6 ayı da kayıptır, açık söyleyeyim.
SANDIK DARBESİNİN MAĞDURU TÜM TÜRKİYE
Bu 1 Nisan´da başlatılan sürecin bu ekonomiye hiç mi maliyeti yok? Yani burada tek mağdur olan Ekrem İmamoğlu mu? Hayır. Burada tek mağdur olan İstanbul halkı mı? Hayır. Bu olayda tüm Türkiye mağdur oldu. Bu darbe sürecinde, Dolar kuru 5 lira 49 kuruştan 9 Mayıs´ta 6 lira 19 kuruşa kadar yükseldi. Bugün 6 lira 2 kuruştu sabah gelirken. Kurda en sıkıntılı şeylerden biri de bu dalgalanmadır. Böyle dalgalandığı andan itibaren vadeli işlemler sıkıntılı oluyor. 6 lira 2 kuruştan baktığımız zaman yüzde 8,8 Türk Lirası değer kaybetmiş. Peki, bu zaman diliminde Türkiye´nin diğer ekonomilerle karşılaştırdığımızda durumu ne? Türk Lirası kendine benzeyen ekonomilerin parası karşısında en fazla değer kaybeden para olmuş.
BİZ BU FAİZLERİ EN SON 2004´TE GÖRDÜK
Yine 2 yıllık gösterge tahvilin faizi yüzde 21´den yüzde 26´ya gelmiş dayanmış. Hazine iç borçlanma faizi o da yüzde 26´yı geçmiş. Biz bu faizleri en son ne zaman görmüştük biliyor musunuz? 2004 yılında. Bundan iki yıl önce biz dışarıdan yüzde 3-4 faizle borçlanıyorduk içerde yüzde 7-8 faiz vardı. Şimdi bakıyorsunuz yüzde 25´lere 26´lara çıkmış. CDS dediğimiz kredi temerrüt takas primleri var. Bir ülkenin borcunu ödememe riski ne kadar buradan ölçüyorsunuz. Buna baktığınız zaman, şu dönemde yani sandık darbesi sürecinin başlamasıyla birlikte CDS´ler 392´den 493´e çıkmış. Artış %26. Hiç tereddüdünüz olmasın bunlar sürekli dış borçlanmaya yansıyacaktır Türkiye´nin dış borçlanma maliyetleri artacaktır.
KURDAKİ ARTIŞIN ŞİRKETLERE FATURASI 160 MİLYAR TL
Tabi bu göstergelerdeki bozulma şirketlerimizin de, çalışanlarımızın da, milletimizin de durumunu etkiliyor. Bir kere kurdaki değişme yüzde 20´nin altına doğru gitmekte olan enflasyonu yeniden yukarı doğru götürecektir, azdıracaktır enflasyonu. Reel sektörün net döviz açık pozisyonu var yani net borcu var. Döviz borçlarından döviz alacaklarını düştüğümüz zaman buna net döviz açık pozisyonu diyoruz. 197 milyar dolar. Şimdi son 45 günde gözlenen 53 kuruşluk Türk lirasının değerindeki düşme ya da doların değerindeki Türk lirası cinsinden artış, şirketlerimize kur farkı zararı olarak tam 105 milyar TL ek yük getirdi. 1 Nisan´dan buraya kadar 105 milyar lira. Borsa, 1 Nisan´dan bu yana yüzde 6,3 düştü. Binlerce yatırımcı mağdur oldu. Şirketlerin piyasa değerindeki erimede 55 milyar TL. Bu ikisini topladığınız zaman sadece bu kurdaki artışın, yani seçim belirsizliğinin getirdiği kurdaki artışın (faiz artışı falan yok bunun içinde) şirketlere maliyeti 160 milyar TL. Ne kadar zamanda? 45-46 günde.
BORÇ ARTTI GELİR ERİDİ
Yine bu sandığa darbe milletimize de ciddi yükler getirdi. Türkiye´nin dış borç yükü TL´yle baktığımız zaman 1 Nisan´da 2 triyon 442 milyardı. Şimdi 2 trilyon 679 milyara çıkmış. Yani 237 milyar da TL dış borçtan milletimizin sırtına yük yüklenmiş. Milletin geliri de eriyip gitmiş. Asgari ücret, son 45 günde 33 dolar azalmış. 368 dolarmış 335 dolara inmiş. Yine milli gelir cinsinden bu kurdaki oynamanın maliyeti de 72 milyar dolar olmuş. Kişi başına bölersek 870 dolar her birimize milli gelir cinsinden bu son yaşadıklarımızın, yani sandık darbesinin, Ekrem İmamoğlu´nun mazbatasının gasbının maliyeti oldu.
BİZ Mİ IŞIĞA YAKLAŞIYORUZ, IŞIK MI BİZE YAKLAŞIYOR
Bunların hepsi önümüzdeki dönemde beklentileri bozacak işler. Dolayısıyla “önümüzdeki 3 ay da kayıp” derken bunu kastediyorum. İnşallah “son 3 ay da kayıp”, “üçüncü 3 ay da kayıp”, “dördüncü 3 ay da kayıp” demeyiz. Birileri gibi inşallah “Şubat Ocak´tan, Mart Şubat´tan, Nisan da Mart´tan daha iyi olacak” deriz. “Tünelin ucunda ışığı gördük hızla yaklaşıyor” deriz. Biz mi ışığa doğru yaklaşıyoruz, ışık mı bize doğru yaklaşıyor gelen nedir, ne alamet geliyor üstümüze doğru buna ciddi şekilde bakmak lazım.
BÖYLE İSTİHDAM KAYIPLARINI 2009 KRİZİNDE YAŞADIK
İşsizlik rakamlarına baktığımız zaman son bir yılda işinden olanların sayısı 811 bin kişi. Yani 811 bin çalışan işini kaybetmiş. Özellikle sanayi ve tarım gibi dış ticarete açık sektörlerdeki iş kayıpları oldukça dikkat çekici. Buna benzer işgücü kayıplarını biz yüzde 4,7 bir daralma yaşadığımız 2009 küresel krizi döneminde yaşamışız.
İşsizlere, iş bulma ümidini yitirenleri, mevsimlik çalışanları ve eksik istihdam edilenleri de dahil edersek, işsiz sayısı 8,5 milyon ediyor. Oran olarak da yüzde 24,5. Yani çalışabilecek durumda olan her 4 kişiden biri işsiz. Böyle bakarsak bu işsiz sayısı dünyadaki 97 ülkenin nüfusundan fazla. Bunlar hem büyüme hem de iç talep bakımından hiçte olumlu işaretler değil.
EKONOMİ AKÜSÜ BİTMİŞ ARABA GİBİ
Dün açıklanan bütçe rakamları da büyümeye katkı yapacak çok değerli bir mali imkanın artık sürdürülmesinin mümkün olmadığını ortaya koydu. Şimdi bu mali genişleme ekonomiyi aküsü bitmiş bir arabaya benzetirseniz. Bu mali genişlemeyle arabayı itersiniz zamanında debriyajdan ayağını çekerse kullanıcı, sürücü araba yürümeye başlar, yürümeye başladıktan sonrada aküyü yeniden şarj eder. Ama eğer ayağınızı debriyajdan zamanında çekip arabayı çalıştıramazsanız da yokuş başına gelirsiniz artık o arabayı yürütmek giderek güçleşir.
SEÇİM İÇİN EKONOMİDE GAZA BASABİLİR MİYİZ DİYE BAKIYORLAR
Maalesef, İstanbul seçimlerinin yenilenmesi nedeniyle Türkiye bütçedeki imkânı heba etti. 2019 için programlanan bütçe açığı 81 milyar TL iken bunun yüzde 68´i yani yarısından fazlası ilk 4 ayda gerçekleşti. Yine geçen yılın ilk dört ayında 2,2 milyar TL fazla veren faiz dışı bütçe dengesi bu yılın aynı döneminde 16 milyar TL açık verdi. Bunun tamamına yakını da Nisan ayında geldi. Önümüzde şimdi bir İstanbul seçimi var. Bunun için yönetim bütçede yeniden bir gaza basabilir miyim diye bakıyor, ne yapabiliriz diye bakıyor. (…)  
BU PARA BASMAKTAN BAŞKA BİR ŞEY DEĞİL
Bu cin fikirlerin en sonuncusu da TCMB´nin ihtiyat akçesine el konulması. Bu ben açık söyleyeyim para basmaktan başka bir şey değil. Yani devletin açığını para basarak kapatmaya çalışıyorlar. Peki sonuç ne olacak? Para bastığınız andan itibaren hem dövizin, hem enflasyonun ateşini daha da yükselteceksiniz. Aslında bunların hepsini 1994 yılında biz denedik. Sonuçlarıyla da çok ağır bir şekilde yüzleşmiştik o zaman. Döviz kurlarındaki dalgalanma zaten şirketler kesimini perişan etti. Yüksek borçluluk düzeyiyle krize yakalanan ve özellikle döviz borcu olan firmalar çok ciddi sıkıntılar yaşıyor. Uluslararası ilişkilerdeki belirsizlik ve gerilimler de döviz kurları üzerindeki baskıyı daha da artırıyor. İşte S-400´ler, Suriye sınırında yaşananlar, İran ambargosu… Tüm bunlar hepsi maalesef hem ikinci 3 ayda, hem de ondan sonraki 3 ayda işlerin bundan önceki 3 aydan çok daha zor olacağını gösteriyor.  
HEM DARALIYORUZ HEM ENFLASYON ALTINDA EZİLİYORUZ
Uluslararası kuruluşlarda bizim bu seneki büyümemizle ilgili tahminler yapıyor. Baktığımız zaman ortalama yüzde 2,5 civarında daralma bekliyorlar büyüme değil küçülecek. Küçüleceğiz yüzde 2,5. Ama daha vahimi Türkiye bir yandan daralıyor ama enflasyonda yüzde 20 civarında çakılıp kalıyor. Yani slampflasyon, durgunluk, daralma yani düşen büyüme ve enflasyon ikisi birlikte olacak. Buna da slampflasyon deniyor.
EKONOMİYE ÇÖZÜM BULACAKLARINA İSTANBUL´UN PEŞİNE DÜŞTÜLER
Türkiye´nin artık daha fazla zaman kaybetmeye tahammülü yok. İktidar, Türkiye´nin sorunlarına uygun çözümleri vakit yitirmeksizin açıklamak ve uygulamak zorunda. Ama iktidar İstanbul´un peşinde, İstanbul´u vermemenin peşinde. Aslında biz bu krizin hemen başında 13 madde halinde gerekli gördüğümüz önemleri kamuoyuna açıklamıştık. En azından somut tedbirler üzerinden bir tartışma ortamı yaratmak istedik. Ama iktidar önerilerimize kulak dahi asmadı.
GÜÇSÜZ ADALET ÇARESİZ, ADALETSİZ GÜÇ İSE ZALİMDİR
Güçlü bir ekonominin temeli güvendir. Ekonomide güven yoksa yatırımda yoktur. Yatırım yoksa iş yoktur, aş yoktur, ekonomi sürekli daralma noktasına doğru gider. Türkiye´de güveni artırmanın ön koşulu ise demokrasi, hukuk devleti ve kuvvetler ayrılığı üzerindeki kuşku bulutlarını dağıtmaktan geçer. Güçlü icra, güçlü yasama ve güçlü yargıyla dengelenmek zorundadır. Unutulmamalıdır ki; güçsüz adalet çaresiz, adaletsiz güç ise zalimdir. Toplumdaki kutuplaşmayı da ancak güçlü bir hukuk devleti, kuvvetler ayrılığı ve güçlü kurumlar eliyle kırabiliriz.
TEHDİTLE, EMİRLE GÜVEN SAĞLANMAZ
Kural temelli bir ekonomiyle risk ve belirsizlikleri azaltabiliriz. Yatırımcılara yeniden ufuk sunmamız ve ülkeye dış kaynak çekmemiz ancak bu şekilde mümkün olacaktır. Kurallı piyasa ekonomisi yerine; son dönemde keyfi arka kapı politikalarıyla, otokratik yöntemlerle, zabıta önlemleriyle, tehditle, emirle ekonomide güven sağlanmaya çalışıldığını görüyoruz. Bu mümkün değildir.
DAMADIN GÜVEN SAĞLAMASI İÇİN NOBEL ÖDÜLLÜ OLMASI LAZIM
Diğer taraftan liyakatlı, ehil kadrolara emanet edilmiş bir ekonomi yönetimi de güveni sağlamak için bir diğer olmazsa olmazdır. Yani “ekonominin tek sorumlusu benim” diyen AK Parti Genel Başkanı, Cumhurbaşkanı getirip damadını ekonominin başına bakan olarak atıyorsa bu hiçbir şekilde güven sağlamaz. Bunu yapıp güven sağlayabilmesi için o damadın Nobel Ekonomi Ödülünü almış olması lazım. Aksi takdirde, kayınpederinin dediklerine itiraz edemeyen, onun dediklerini dinleyen, ortak fikir üretmekten uzak bir ekonomi yönetimiyle karşı karşıya kalırız.
GÜVEN 2007´DEN SONRA BOZUK PARA GİBİ HARCANDI
Geçmişte uzun yıllar bürokraside çalıştım ve gördüğüm şey şu, güveni sağlamak çok zor. Ceylan bilmediği bir dereden su içmeye çok zor gelir, dener, inceler ama bir kere korkutursanız bir daha da o dereye gelmez. Şimdi gördüğümüz bir şey var. 2001 krizinden sonra elde edilen ve bir ölçüde 2007´ye kadar muhafaza edilen ekonominin kazanımları, güven 2007´den sonra bozuk para gibi harcanmıştır.
İSTANBUL SEÇİMİ TÜRKİYE İÇİN BİR FIRSATA DÖNÜŞEBİLİR
Her şeye rağmen önümüzdeki İstanbul seçimi Türkiye için bir fırsattır. Halkın demokrasiye olan inanç ve tutkusunu göstermesi ve iktidarın sandıkla değişeceğinin görülmesi bakımından 23 Haziran seçimleri bugün her zamankinden daha önemli hale gelmiştir. Bu artık sadece İstanbul´un seçimi değil Türkiye´nin seçimidir. Milletimiz 31 Mart´ta verdiği ama masada gasp edilen mazbatayı, tekrar sahibine verecektir. Ondan sonra da her şey çok güzel olmaya başlayacaktır.
Ben sözlerimi tamamlarken hepinizi saygıyla selamlıyor, bir defa daha Ramazan ayınızı kutluyor, misafirperverliğiniz için hem başkanlara hem de beni sabırla dinlediğiniz için sizlere çok çok teşekkür ediyorum.
Kaynak:

Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Kudüs davasından, Filistinlilerin haklarını savunmaktan asla vazgeçmeyeceğiz”
Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Kudüs davasından, Filistinlilerin haklarını savunmaktan asla vazgeçmeyeceğiz”
Cumhurbaşkanı Erdoğan, İslam İşbirliği Teşkilatı Birinci Sosyal Gelişim Bakanları Konferansı´nda yaptığı konuşmada, “Bedeli ne olursa olsun, Hakk´ın, hakikatin ve mazlumun yanında yer almayı sürdüreceğiz. Kudüs davasından, Filistinlilerin haklarını savunmaktan ve tüm mazlumlarla dayanışma içinde olmaktan asla vazgeçmeyeceğiz” dedi.
CHP´DEN “AKP İKTİDARININ 17 YILLIK DÖNEMİNDE EMEK VE ÇALIŞMA HAYATI” KİTAPÇIĞI
CHP´DEN “AKP İKTİDARININ 17 YILLIK DÖNEMİNDE EMEK VE ÇALIŞMA HAYATI” KİTAPÇIĞI
CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, Mecliste düzenlediği basın toplantısı ile “AKP İktidarının 17 yıllık döneminde emek ve çalışma hayatı” başlıklı kitapçığın tanıtımını yaparak; 17 yıllık AKP iktidarında işsizliğe, açlığa, güvencesizliğe, ölüme terk edilen milyonlarca işçinin ve emekçinin kısa hikâyesini anlattı.
CHP GENEL BAŞKAN YARDIMCISI GÖKÇE GÖKÇEN´DEN İNSAN HAKLARI RAPORU
CHP GENEL BAŞKAN YARDIMCISI GÖKÇE GÖKÇEN´DEN İNSAN HAKLARI RAPORU
CHP İnsan Haklarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcılığı, 2019 yılının insan hakları raporunu yayınladı.
CHP GENEL BAŞKAN YARDIMCISI SEYİT TORUN: AKP, BELEDİYELERİMİZİN İFLASINI İSTİYOR
CHP GENEL BAŞKAN YARDIMCISI SEYİT TORUN: AKP, BELEDİYELERİMİZİN İFLASINI İSTİYOR
Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun, “Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) AKP dönemindeki alacaklarını tahsil etmek için belediyelerimize icra gönderiyor. AKP, zor şartlar altında halka hizmet vermeye çalışan belediyelerimizi çalıştırmamaya kararlı. Belediyelerimizin israfını istiyor” dedi.
CHP EKONOMİ MASASI, DİSK´İ ZİYARET ETTİ
CHP EKONOMİ MASASI, DİSK´İ ZİYARET ETTİ
CHP Genel Başkan Yardımcısı Ağbaba; “Türkiye OECD ülkeleri arasında asgari ücrete göre Cumhurbaşkanı maaşının en yüksek olduğu 4´üncü ülke. Aynı zamanda, ne tesadüf ki, Türkiye AB ülkeleri arasında asgari ücretin en düşük olduğu 4´üncü ülke. Tezatlık gözler önünde. Türkiye´nin özeti budur.”
CHP GENEL BAŞKAN YARDIMCISI VE PARTİ SÖZCÜSÜ ÖZTRAK; SARAY EĞİTİM ÜZERİNDEN SİYASİ KAN DAVASI YARATIYOR
CHP GENEL BAŞKAN YARDIMCISI VE PARTİ SÖZCÜSÜ ÖZTRAK; SARAY EĞİTİM ÜZERİNDEN SİYASİ KAN DAVASI YARATIYOR
CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Faik Öztrak bugün düzenlediği basın toplantısında şunları söyledi:
CHP´Lİ AĞBABA´NIN BASIN TOPLANTISI
CHP´Lİ AĞBABA´NIN BASIN TOPLANTISI
CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Malatya Milletvekili Veli Ağbaba, bir Diyarbakır annesinin, Kılıçdaroğlu´na yönelik "hakkımı helal etmiyorum" tepkisine ilişkin haberi değerlendirirken, "O anneyi vicdanlı olmaya davet ediyoruz. Ben bizzat şahidim. Çocukları PKK tarafından kaçırılan aileler, Genel Başkanımızla sadece Ankara´da değil, birçok ilde bir araya geldiler." dedi.
CHP´Lİ ÖZEL´DEN YENİ İNFAZ REJİMİ İÇİN TOPLUMSAL KATKI ÇAĞRISI
CHP´Lİ ÖZEL´DEN YENİ İNFAZ REJİMİ İÇİN TOPLUMSAL KATKI ÇAĞRISI
CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, parlamentoda düzenlediği basın toplantısında gündemdeki konulara ilişkin değerlendirmelerde bulundu.
CHP´li Kılıç, TOKİ´deki “Ali Cengiz Oyunlarını” Meclis´te Tek Tek Anlattı
CHP´li Kılıç, TOKİ´deki “Ali Cengiz Oyunlarını” Meclis´te Tek Tek Anlattı
- “TOKİ, çok değerli arsaları düşük bedellerle Emlak Konut A.Ş.´ye satmıştır. Şirket de bu arsaları, TOKİ´den aldığının çok üstünde fiyatla bazı firmalara peşkeş çekmiştir. TOKİ´de dönen dolapları, yolsuzlukları, rantı anlatmaya başlasam saatler sürer ama saat bile çatlar benim anlattıklarım karşısında” - “TOKİ´den iş alan Pasifik İnşaat, Tahincioğlu İnşaat, Makro İnşaat kimin? Bu firmaların saraylarda, yukarılarda akrabaları, eşleri dostları mı var?” - “TOKİ zenginlere ev yapıp, fakirlerin evlerini başlarına yıkıp yandaş şirketleri de zenginleştirmiştir”
KADINLARI AŞAĞILAYAN OKUL MÜDÜRÜ ‘ÖĞRETMEN´ OLARAK GÖREVDE!
KADINLARI AŞAĞILAYAN OKUL MÜDÜRÜ ‘ÖĞRETMEN´ OLARAK GÖREVDE!
CHP İzmir Milletvekili Murat Bakan´ın önergesine yanıt veren Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, kadınlara hakaret eden okul müdürüne ‘kınama´ cezası verildiğini ve okul yöneticiliği görevinden alınarak ilçe dışında bir okula ‘öğretmen´ olarak atamasının yapıldığını açıkladı.
TBMM PLAN VE BÜTÇE KOMİSYONU, SANTRALLERE FİLTRE DÜZENLEMESİNİ YENİDEN GÖRÜŞTÜ
TBMM PLAN VE BÜTÇE KOMİSYONU, SANTRALLERE FİLTRE DÜZENLEMESİNİ YENİDEN GÖRÜŞTÜ
TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu, termik santrallere filtre takılmasını erteleyen düzenlemeyi yeniden görüşmek üzere AK Parti Gaziantep Milletvekili Nejat Koçer başkanlığında toplandı. Komisyonda, termik santrallere filtre takılmasını erteleyen madde, Dijital Hizmet Vergisi ile Bazı Kanunlarda ve 375 Sayılı Kanun Hükmünde Kararnamede Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Teklifinden çıkarıldı.
CHP GRUP BAŞKANVEKİLİ ÖZEL´İN BASIN TOPLANTISI
CHP GRUP BAŞKANVEKİLİ ÖZEL´İN BASIN TOPLANTISI
CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, parlamentoda düzenlediği basın toplantısında, gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu.
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Londra´da Türk vatandaşları ve Müslüman toplumu temsilcileriyle bir araya geldi.
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Londra´da Türk vatandaşları ve Müslüman toplumu temsilcileriyle bir araya geldi.
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Londra´da Türk vatandaşları ve Müslüman toplumu temsilcileriyle buluşmasında yaptığı konuşmada, “Türkiye; emniyet, huzur ve barış içinde. Bugün 17 yıl öncesine göre çok daha güçlü bir Türkiye var. Bugün üzerinde rahatça oyun oynanan değil, bölgesinde oyun kuran, oyun bozan kararlı bir Türkiye var” dedi.
CHP GENEL BAŞKAN YARDIMCISI AĞBABA, KORUMA ARAÇLARI VE HELİKOPTERLERİ SORDU
CHP GENEL BAŞKAN YARDIMCISI AĞBABA, KORUMA ARAÇLARI VE HELİKOPTERLERİ SORDU
“KORUMA ARAÇLARI GÜVENLİK AMACINDAN SAPMIŞ, İSRAFIN SİMGESİ HALİNE GELMİŞTİR!”
Cumhurbaşkanı Erdoğan, NATO Liderler Toplantısı´na katıldı
Cumhurbaşkanı Erdoğan, NATO Liderler Toplantısı´na katıldı
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Birleşik Krallık´ın başkenti Londra´da düzenlenen NATO Devlet ve Hükûmet Başkanları Zirvesi´ne katıldı.
CHP´li Kılıç, Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk´a seslendi:
CHP´li Kılıç, Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk´a seslendi:
- “Sayın Bakan öğrenciler, öğretmenler, veliler mağdur. Çocuklarımızı daha fazla mağdur etmeyin, eğitim-öğretim haklarının ellerinden alınmasına izin vermeyin”
AK PARTİ´Lİ ÇELİK´TEN ENGELLİLER İÇİN "KAYNAŞTIRMA" EĞİTİMİNE DESTEK
AK PARTİ´Lİ ÇELİK´TEN ENGELLİLER İÇİN "KAYNAŞTIRMA" EĞİTİMİNE DESTEK
TBMM Down Sendromu, Otizm ve Diğer Gelişim Bozukluklarını Araştırma Komisyonu Başkanı ve AK Parti Antalya Milletvekili Kemal Çelik, bir grup komisyon üyesi ile Mecliste düzenlediği basın toplantısında, 3 Aralık Uluslararası Engelliler Günü´nün, 1992 de Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulunun kararı ile ilan edildiğini, bu şekilde toplumun her alanında engelli bireylerin haklarını teşvik etmeyi ve durumlarına dair siyasal, sosyal, ekonomik ve kültürel yaşamın her alanında farkındalığın artırılmasının amaçlandığını söyledi.
HDP TBMM GRUP TOPLANTISI
HDP TBMM GRUP TOPLANTISI
HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, partisinin TBMM Grup Toplantısı´nda yaptığı konuşmada, gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu.
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin TBMM Grup Toplantısı´nda Konuştu.
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin TBMM Grup Toplantısı´nda Konuştu.
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin TBMM Grup Toplantısı´nda engellilerin bütün önerilerinin, taleplerinin CHP tarafından takip edileceğini söyledi.
İYİ PARTİ GENEL BAŞKANI AKŞENER: "MEDENİYET YOLUNUN TAŞLARINI SADECE CESURLAR DÖŞER."
İYİ PARTİ GENEL BAŞKANI AKŞENER: "MEDENİYET YOLUNUN TAŞLARINI SADECE CESURLAR DÖŞER."
İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, partisinin TBMM Grup Toplantısı´nda yaptığı konuşmada, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü dolayısıyla engelli vatandaşların hayatlarına dikkat çekti.
Emine Gülizar EMECAN "İş kazalarında denetimsizlik nedeniyle artış var"
Emine Gülizar EMECAN "İş kazalarında denetimsizlik nedeniyle artış var"
İstanbul Milletvekili Emine Gülizar EMECAN, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı´nın bütçe görüşmeleri sırasında yaptığı konuşmada;
Milletvekili Sındır, kanun teklifi verdi, tüm siyasi partileri desteğe çağırdı; “Engelsiz bir yaşam mümkün”
Milletvekili Sındır, kanun teklifi verdi, tüm siyasi partileri desteğe çağırdı; “Engelsiz bir yaşam mümkün”
CHP İzmir Milletvekili Kamil Okyay Sındır, engelli vatandaşların istihdama katılımının arttırılması amacıyla ‘Devlet Memurları Kanunu´nda ve ‘İş Kanunu´nda değişiklik öngören bir kanun teklifi verdi.
CHP´li Kılıç: “Kamuda engelli çalıştırma oranı yüzde 5´e yükseltilsin”
CHP´li Kılıç: “Kamuda engelli çalıştırma oranı yüzde 5´e yükseltilsin”
CHP İzmir Milletvekili ve KİT Komisyonu Üyesi Av. Sevda Erdan Kılıç, engelli vatandaşlarımızın en büyük sorunlarından birisi olan kamuda istihdam meselesini Meclis gündemine taşıdı.
Kurtulan, Asgari ücretin, halka yansıyan fiyat artışına göre yapılması gerekir.
Kurtulan, Asgari ücretin, halka yansıyan fiyat artışına göre yapılması gerekir.
HDP Grup Başkanvekili Fatma Kurtulan, Meclis´te düzenlediği basın toplantısında, 2020 yılı bütçesinin TBMM Plan ve Bütçe Komisyonundaki görüşmelerinde parti olarak yapıcı bir muhalefet ortaya koyduklarını belirtti.
İYİ PARTİ BURSA MİLLETVEKİLİ TATLIOĞLU, EKONOMİ ÜZERİNE KONUŞTU
İYİ PARTİ BURSA MİLLETVEKİLİ TATLIOĞLU, EKONOMİ ÜZERİNE KONUŞTU
İYİ Parti Bursa Milletvekili İsmail Tatlıoğlu, Meclis´te düzenlediği basın toplantısında, Türkiye´nin ekonomik durumuna ilişkin değerlendirmelerde bulundu.
CHP GENEL BAŞKAN YARDIMCISI ERDOĞDU: “TÜRKİYE´NİN ŞU AN BİR ANAYASASI YOK”
CHP GENEL BAŞKAN YARDIMCISI ERDOĞDU: “TÜRKİYE´NİN ŞU AN BİR ANAYASASI YOK”
CHP Genel Başkan Yardımcısı Aykut Erdoğdu, Türkiye´nin bugün içinde bulunduğu açmazdan çıkması için CHP´nin dört aşamalı bir planı olduğunu belirterek, “Kuvvetler ayrılığını getirmeyen, temel hak ve hürriyetleri garanti altın almayan metne anayasa denmez. Türkiye´nin şu an bir anayasası yoktur” dedi.
CHP GENEL BAŞKAN YARDIMCISI İLGEZDİ: “SAYIŞTAY, BAKANLIĞI YALANLIYOR”
CHP GENEL BAŞKAN YARDIMCISI İLGEZDİ: “SAYIŞTAY, BAKANLIĞI YALANLIYOR”
Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkan Yardımcısı ve İstanbul Milletvekili Gamze Akkuş İlgezdi´nin gündeme getirdiği yeni havalimanının işletmeye açılması sonrasında sözleşme hükümlerinde bulunmamasına rağmen Devlet Hava Meydanları İşletmesi DHMİ´nin Atatürk Havalimanı nedeniyle TAV´a kar kaybı ödemesi yapmak için çalışma başlatmasını Ulaştırma ve Altyapı Bakanı da savundu.
CHP GENEL BAŞKAN YARDIMCISI VE PARTİ SÖZCÜSÜ ÖZTRAK´IN BASIN TOPLANTISI
CHP GENEL BAŞKAN YARDIMCISI VE PARTİ SÖZCÜSÜ ÖZTRAK´IN BASIN TOPLANTISI
CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Faik Öztrak, parti Genel Merkezi´nde MYK gündemine dair düzenlediği basın toplantısında şunları söyledi:
KILIÇDAROĞLU´NDAN 4 MADDELİK ÇÖZÜM ÖNERİSİ
KILIÇDAROĞLU´NDAN 4 MADDELİK ÇÖZÜM ÖNERİSİ
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, dün başlayan ve bugün İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar ve Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer´in de katıldığı Maltepe Ekonomik Forumu´nda bir konuşma yaptı. Oturumun açılış konuşmasını yapan Kılıçdaroğlu, “Ekonomide yeni bir yola girmek istiyorsak bunun 4 temel ayağının olması gereklidir. Bunlar, demokrasi ve hukukun üstünlüğü, üreten Türkiye, sosyal devlet ve şeffaflık ile sürdürülebilirlik ve eğitim” dedi.
CHP GENEL BAŞKANI KEMAL KILIÇDAROĞLU, AVRASYA SANAYİCİ VE İŞ ADAMLARI DERNEĞİ (ASİAD) OLAĞAN GENEL KURULU´NDA KONUŞTU
CHP GENEL BAŞKANI KEMAL KILIÇDAROĞLU, AVRASYA SANAYİCİ VE İŞ ADAMLARI DERNEĞİ (ASİAD) OLAĞAN GENEL KURULU´NDA KONUŞTU
Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu´nun, Avrasya Sanayi ve İş Adamları Derneği ASİAD Olağan Genel Kurulu´nda yaptığı konuşma şöyle:
CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN, TANAP: “ENERJİNİN İPEK YOLU”
CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN, TANAP: “ENERJİNİN İPEK YOLU”
Cumhurbaşkanı Erdoğan, TANAP Avrupa Bağlantısı Açılış Töreni´nde yaptığı konuşmada, “Bugün hep birlikte Avrupa bağlantısı açılış törenini icra ettiğimiz TANAP, ülkemizin barışçıl vizyonunun en somut nişanesidir. Dünya gündeminin ticaret savaşlarıyla, terörle, sokak olaylarıyla, istikrarsızlıklarla meşgul olduğu bir dönemde, biz bugün Avrupa ile Asya´yı TANAP ile bir kez daha birbirine bağlıyoruz” dedi.
TÜRKİYE-AB KARMA PARLAMENTO KOMİSYONU EŞ BAŞKAN LAGODİNSKY TBMM´DE
TÜRKİYE-AB KARMA PARLAMENTO KOMİSYONU EŞ BAŞKAN LAGODİNSKY TBMM´DE
CHP Grup Başkanvekili Engin Altay, Türkiye-AB Karma Parlamento Komisyonu Eş Başkanı Sergey Lagodinsky ve beraberindeki heyetle TBMM´de bir araya geldi.
CHP Zonguldak Milletvekili Deniz Yavuzyılmaz, Milli Piyango  Ne Kadar  Milli ve Yerli
CHP Zonguldak Milletvekili Deniz Yavuzyılmaz, Milli Piyango Ne Kadar Milli ve Yerli
CHP Zonguldak Milletvekili Deniz Yavuzyılmaz, Milli Piyango´da ABD Merkezli ´IGT Turkey´ isimli firmanın 23 yıldır ihaleleri aldığına dikkati çekerek, bir nevi çekilişleri Milli Piyango´nun değil bu firmanın yönettiğini iddia etti.
HDP IĞDIR MİLLETVEKİLİ EKSİK: "IĞDIR HALKI ZEHİR SOLUYOR"
HDP IĞDIR MİLLETVEKİLİ EKSİK: "IĞDIR HALKI ZEHİR SOLUYOR"
HDP Iğdır Milletvekili Habip Eksik, Mecliste düzenlediği basın toplantısında, Çevre ve Şehircilik Bakanlığının internet sitesinde Iğdır´ın havasının tehlikeli boyuta geldiğinin belirtildiğini aktardı.
CHP İzmir Milletvekili Kani Beko,  Asgari ücretlinin maaşından milyarlarca lira vergi kesilirken, işverene milyarlarca liralık teşvik uygulandı.
CHP İzmir Milletvekili Kani Beko, Asgari ücretlinin maaşından milyarlarca lira vergi kesilirken, işverene milyarlarca liralık teşvik uygulandı.
CHP İzmir Milletvekili Kani Beko, Mecliste düzenlediği basın toplantısında, 2020 yılında uygulanacak asgari ücretin belirlenmesi konusu üzerine açıklama yaptı.
2020 YILI BÜTÇESİ PLAN VE BÜTÇE KOMİSYONUNDA KABUL EDİLDİ
2020 YILI BÜTÇESİ PLAN VE BÜTÇE KOMİSYONUNDA KABUL EDİLDİ
TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda, Cumhurbaşkanlığı ile bağlı ve ilgili kuruluşların bütçelerinin görüşülüp kabul edilmesinin ardından bütçe kanun teklifinin maddelerine geçildi. 16 maddeden oluşan 2020 Yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanun Teklifi ile 6 maddeden oluşan 2018 Yılı Kesinhesap Kanun Teklifi de komisyonda kabul edildi.
CHP´DEN DOĞA HAKLARI MANİFESTOSU
CHP´DEN DOĞA HAKLARI MANİFESTOSU
CUMHURİYET HALK PARTİSİ “CANLI VE DOĞA” ODAKLI ANLAYIŞLA “DOĞA İÇİN ADALET” TEMELLİ “DOĞA HAKLARI POLİTİKASI” VE “DOĞAYLA UYUM” İÇİNDE BİR “İYİ YAŞAM” KÜLTÜRÜNÜ BENİMSER
Emine Erdoğan, Kadıköy Ahmet Sani Gezici Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi Dene Yap Atölyesi açılış törenine katıldı
Emine Erdoğan, Kadıköy Ahmet Sani Gezici Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi Dene Yap Atölyesi açılış törenine katıldı
Emine Erdoğan, Dene Yap Atölyesi açılış töreninde yaptığı konuşmada, eğitim ihtiyaçları ve anlayışının hızla değiştiğini belirterek, “Bugün çocuklarımız bilgiyi sadece tekrar eden değil, hayatın içinde bizatihi uygulamaya koyabilen bireyler olarak yetişiyorlar. Dolayısıyla öğrendiklerini yorumlama, geliştirme ve değer katma kabiliyetleri artıyor. Etraflarında gördükleri sorunlara bilgileriyle çözüm üretebiliyorlar. Çünkü bilgi deneyimle birleşiyor. Bugün açtığımız dene-yap atölyesi, tam olarak bu amaca hizmet edecektir” dedi.
Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Artık kendisine güvenen, hedeflerine kilitlenen, tuzakları bozan bir Türkiye var"
Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Artık kendisine güvenen, hedeflerine kilitlenen, tuzakları bozan bir Türkiye var"
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Marmara Üniversitesi Recep Tayyip Erdoğan Külliyesi Temel Atma Töreni´nde yaptığı konuşmada, “Engellere takılıp kalmak yerine, onları bertaraf edecek bir anlayışı ve iradeyi her alanda yerleştirdik. Kazandığımız her başarı, bir sonraki hedefe ulaşma kararlılığımızı daha da perçinliyor. Artık kendisine güvenen, gücüne inanan, hedeflerine kilitlenen, tuzakları bozan bir Türkiye var” dedi.
CHP´Lİ BAKAN, “İZMİR´İ BU SAYGISIZLIĞA SAHNE EDENLERİ KINIYORUM!”
CHP´Lİ BAKAN, “İZMİR´İ BU SAYGISIZLIĞA SAHNE EDENLERİ KINIYORUM!”
İzmir´in en köklü okullarından biri olan Atatürk Lisesi´nde düzenlenecek bir etkinliğe katılmak üzere İstanbul´dan İzmir´e gelen şair ve yazar Haydar Ergülen, daha havaalanındayken etkinliğin iptal edildiğini öğrendi.
Av. Tahir Elçi Katledilişinin 4. Yılında Anıldı
Av. Tahir Elçi Katledilişinin 4. Yılında Anıldı
Görevi başındayken katledilen Diyarbakır Barosu Başkanı Av. Tahir Elçi ölüm yıldönümünde İzmir Barosu önünde anıldı.
MGK Bildirisi: “Barış Pınarı Harekâtı amacına ulaşana dek sürdürülecek”
MGK Bildirisi: “Barış Pınarı Harekâtı amacına ulaşana dek sürdürülecek”
Cumhurbaşkanı Erdoğan´ın başkanlığında gerçekleştirilen Millî Güvenlik Kurulu toplantısının ardından yapılan yazılı açıklamada Barış Pınarı Harekâtı´nın her veçhesiyle değerlendirildiği belirtilerek, “Bölgede barış ve istikrar ortamının tesis edilmesi sürecine katkıda bulunan harekâtın, amacına ulaşana kadar sürdürüleceği ve sivillerin zarar görmemesi için her türlü tedbirin alınmakta olduğu vurgulanmıştır” denildi.
“Bizim gündemimizde dijital ekonomi, dijital ticaret, dijital Türkiye, geleceğin şehirleri var”
“Bizim gündemimizde dijital ekonomi, dijital ticaret, dijital Türkiye, geleceğin şehirleri var”
Cumhurbaşkanı Erdoğan, MÜSİAD Vizyoner´19 programında yaptığı konuşmada, “Bizim gündemimizde dijital ekonomi, dijital ticaret, dijital Türkiye, geleceğin şehirleri var. Türkiye´nin geleceği, işte burada, bu toplantıda yapılacak tartışmalarla şekillenecektir. Bu konuya verdiğimiz önem sebebiyle, yeni yönetim sistemimize geçerken, doğrudan Cumhurbaşkanlığı bünyesinde bir Dijital Dönüşüm Ofisi kurduk” dedi.
CHP GENEL BAŞKAN YARDIMCISI ERDOĞDU: “MERKEZ BANKASI´NIN ŞEFFAFLIKTAN AYRILDIĞI ENDİŞELERİ VAR”
CHP GENEL BAŞKAN YARDIMCISI ERDOĞDU: “MERKEZ BANKASI´NIN ŞEFFAFLIKTAN AYRILDIĞI ENDİŞELERİ VAR”
CHP Genel Başkan Yardımcısı Aykut Erdoğdu, bir süreden beri Merkez Bankası´nın net rezervlerinin izlenmesi konusunda şeffaflıktan ayrıldığı endişeleri olduğunu belirterek, “Nitekim yurt içine giren döviz miktarı ile yurt içinde artan döviz tevdiat hesaplarında tutarsızlıklar var” dedi.
CHP´li Fikret Şahin: ÇED raporları göstermelik yapılıyor
CHP´li Fikret Şahin: ÇED raporları göstermelik yapılıyor
CHP Balıkesir Milletvekili Fikret Şahin, Mecliste düzenlediği basın toplantısında, Çevre ve Şehircilik Bakanlığına, Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) raporlarıyla ilgili soru önergesi verdiklerini belirterek, "1993 yılından 2019 yılına kadar, yani 26 yıllık sürede olumlu ÇED raporu sayısı 5 bin 655, olumsuz ÇED raporu sayısı ise sadece 54 adet. Olumlu ve olumsuz oranına baktığımız zaman yüzde 1 dahi değildir. Demek ki her ÇED başvurusu büyük olasılıkla olumlu şekilde neticeleniyor." diye konuştu.
İstanbul Milletvekili Emine Gülizar EMECAN: Borçlanma Genel Müdürlüğü´nü Kurdunuz ve Tarihe Geçtiniz
İstanbul Milletvekili Emine Gülizar EMECAN: Borçlanma Genel Müdürlüğü´nü Kurdunuz ve Tarihe Geçtiniz
CHP İstanbul Milletvekili Emine Gülizar EMECAN, Hazine ve Maliye Bakanlığı´nın bütçe görüşmelerinde, borç yükü nedeniyle Türkiye Cumhuriyeti tarihinde ilk defa “Borçlanma Genel Müdürlüğü” kuruldu. Bu nedenle bu iktidarın tarihe geçtiğini kaydetti.
CHP´li Sındır, “susmayacağız sayın bakan, susturamazsınız!”
CHP´li Sındır, “susmayacağız sayın bakan, susturamazsınız!”
Hazine ve Maliye Bakanlığı´nın 2020 yılı bütçesinin görüşüldüğü TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu´nda partisi adına konuşan CHP İzmir Milletvekili Kamil Okyay Sındır, iktidarı ve Bakan Berat Albayrak´ı yaylım ateşine tuttu.
KADER KURBANLARINA İZİD DESTEĞİ
KADER KURBANLARINA İZİD DESTEĞİ
2016 yılında İzmir Valiliğinin onayı ile kurulan İzmir İş Dünyası Derneği (İZİD), istihdama dayalı projeler ile faaliyetlerini sürdürüyor.
CHP´li Kılıç: “Türk Patent ve Marka Kurumundan 2 Milyon TL´lik Görev Zararı”
CHP´li Kılıç: “Türk Patent ve Marka Kurumundan 2 Milyon TL´lik Görev Zararı”
CHP İzmir Milletvekili ve KİT Komisyonu Üyesi Av. Sevda Erdan Kılıç, Sayıştay´ın bazı tespitlerde bulunduğu Türk Patent ve Marka Kurumu 2018 Yılı Denetim Raporu hakkında, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank´ın yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığına soru önergesi sundu.
CHP BURSA MİLLETVEKİLİ SARIBAL, 3. TARIM ŞURASINI DEĞERLENDİRDİ
CHP BURSA MİLLETVEKİLİ SARIBAL, 3. TARIM ŞURASINI DEĞERLENDİRDİ
CHP Bursa Milletvekili Orhan Sarıbal, partisinden bazı milletvekilleriyle Mecliste düzenlediği basın toplantısında, 3. Tarım Orman Şurası ile ilgili değerlendirmeler yaptı.
CHP´Lİ KÖKSAL, ŞEHİT YAKINLARI VE GAZİLERİN SORUNLARINA DEĞİNDİ
CHP´Lİ KÖKSAL, ŞEHİT YAKINLARI VE GAZİLERİN SORUNLARINA DEĞİNDİ
CHP Afyonkarahisar Milletvekili Burcu Köksal, Mecliste düzenlediği basın toplantısında, gaziler ve şehit yakınları hakkında konuştu.
DOLAR
5.7479
EURO
6.3805
-Günümüzde evlenenlerin yüzde ellisi boşanmaktadır. (Bak bunu duyduğum iyi oldu ben zaten evlenmiyecem böylece kamçılamış oldum bu sözlerle) -Rodin’in ünlü ‘düşününen adam’ heykeli aslında İtalyan şair dante’nin portresidir. -Uranüs çıplak gözle görülen

İlginç Bilgiler 4
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
İslamın temeli ahlak, ahlakın özü bilgi, bilginin özü akıldır…

Hacı Bektaşı Veli
İzmir için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:37 08:19 13:23 15:51 18:10 19:39
Etin pişerken dağılmaması için suyuna birkaç damla sirke koyun. Etin suyunun berrak olması için üstünde oluşan köpüğü bir kevgir ile temizleyin.

Et Yemekleri Tarifleri İle İlgili Püf Noktaları