CHP GRUP TOPLANTISI.
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin Grup toplantısına, bütün Türkiye´de huzur ve barış istediklerini söyleyerek başladı.
Tarih: 14.11.2018 09:37:20

Kılıçdaroğlu, "100 günlük icraat programını Sayın Erdoğan, arkasında dizilmiş bütün bakanları ve geniş bir kitlenin önünde açıkladı. 100 gün doldu, ne oldu?" dedi. 

Yaşanılan tablonun pek iç açıcı olmadığını belirten Kılıçdaroğlu, Hakkari´deki üs bölgesinde 7, Şırnak´ta 2, Tunceli Nazimiye´de de 2 askerin şehit olduğunu hatırlattı. Bütün şehitlere Allah´tan rahmet dileyen Kılıçdaroğlu, şehitlerin bu ülkenin bağımsızlığı için can verdiğini bildirdi. 

Her ne kadar birilerinin "kriz yok" dese de Türkiye´nin bir ekonomik krizin içinde olduğunu savunan Kılıçdaroğlu, kendilerinin bütün sorumluluğu alarak, daha krizin başında uyarılarda bulunduklarını söyledi. 

Hiç kimseyi suçlamadan krizden çıkışın yollarını anlattıklarına dikkati çeken Kılıçdaroğlu, "Eğer Türkiye krizi aşacak ise egemen güçlerin himayesine girmeyecekse egemen güçlerin talimatlarıyla politika oluşturmayacaksa ekonomik krizi aşmak zorundadır." dediklerini anımsattı. 

Krizden çıkış yollarını aktardıklarını ve 13 madde sıraladıklarını, iktidara "israftan sakının" dediklerini hatırlatan Kılıçdaroğlu, şöyle devam etti: 

"(İsraf yaparsanız krizin önünü alamazsınız) dedik. ´Liyakata önem verin´ dedik. ´Akılcı bir borçlanma politikası güdün, egemen güçlerin arzusu ve isteklerine göre borçlanmayın´ dedik. ´Vergi politikasını yeniden düzeltin, rant ekonomisini değil halk ekonomisini destekleyin, üretime destek verin´ dedik. Bütün bunları söyledik. Bizi arkasından suçladılar, hiç önemli değil. Ama biz ne dediğimizi çok iyi biliyoruz. 3 Ağustos´ta 100 günlük icraat programını açıkladılar. Hep sustum olur ya vadettiklerinin tamamını yaparlar, biz de saygı duyarız. Tamamını yaparlar biz de deriz ki ´verdikleri sözü tuttular, krizin önüne ciddi bir set çektiler, dolayısıyla Türkiye bundan sonra en azından belli bir aşamayı kaydedebilir´ diye düşünürüz. 100 günlük icraat programını Sayın Erdoğan, arkasında dizilmiş bütün bakanları ve geniş bir kitlenin önünde açıkladı. 100 gün doldu, ne oldu?" 

Programın açılışında, "Buradan milletimize sesleniyorum, yastık altından gelin dövizlerinizi çıkartın, dolar ve avrolarınızı çıkartın, yerli ve milli direnişinizi tüm dünyaya karşı ortaya koyun" dendiğini belirten Kılıçdaroğlu, "Bunun üzerine bazı vatandaşlarımız kimisi sahte dolar, kimisi 1 dolar aldı meydanlarda yaktı vesaire vesaire. Bu havuz medyası da onları televizyonlarında günlerce yayınladı. 100 günün sonunda gerçek şu; bankalardaki döviz hesabı arttı, Türk lirası hesabı düştü." değerlendirmesinde bulundu. 

Türklerin zeki insanlar olduğunu belirten Kılıçdaroğlu, vatandaşların tasarruflarını koruma yönünde adım attıklarını söyledi. 

Durum böyle olunca daha işin başında beklentilerin çöktüğünü vurgulayan Kemal Kılıçdaroğlu, "Sen vatandaşa dolarını, avronu, dövizini bozdur, altınını bozdur... Sana bakıyor, ´bu lüks, şatafat için para mı harcayacağım senin için. Benim çoluk çocuğum var, sen savuracaksın ben seni koruyacağım´ dedi ve haklı." ifadesini kullandı. 

Programda, "vatandaşlarımızın mesnetsiz ihbarlar nedeniyle suçlanmaması için kapsayıcı ve etkin tedbirler alınarak, lekelenmeme hakkının korunması gerçekleşecek" dendiğini anımsatan Kılıçdaroğlu, "Bu uygulama için ne yapıldı?" sorusunu yöneltti. 

KHK ile ihraç edilen hukukçu akademisyen Cenk Yiğiter´in yeni bir işte çalışmasına izin verilmemesi üzerine, yeniden üniversite sınavına girdiğini, ancak üniversiteye de alınmadığını belirten Kılıçdaroğlu, bu kişinin yurt dışına çıkışına da izin verilmediğini söyledi. 

Kılıçdaroğlu, Osman Kavala, Eren Erdem, Ece Sevim Öztürk gibi isimlerin de aynı şekilde olduğuna dikkati çekerek, şöyle konuştu: 

"Bunların tamamı hapiste ve bunlara yaşam hakkı verilmiyor. Bir de çıkıp diyorlar ki, 100 günde, ´sizin lekelenmeme hakkınızı koruyacağız.´ Öğrenciler, avukatlar, akademisyenler, namuslu pek çok insan, düşündüğü, yazdığı için hapiste. Ben buradan bütün o kardeşlerime sesleniyorum; hiç biriniz lekeli değilsiniz, lekeli olanlar size bu acıları çektirenlerdir ve onların karşısında dağ gibi durmak da bizim görevimiz." 

Programda, "Çocuklara karşı cinsel istismar suçu ile mücadelede cezaların caydırıcılığını artıracağız." dendiğini de hatırlatan Kılıçdaroğlu, böyle bir teklifin Meclis gündemine gelmediğini bildirdi. Çocuk tecavüzlerine karşı bile önlem alınmadığını savunan Kemal Kılıçdaroğlu, kendilerinin verdiği tekliflerin ise kabul edilmediğini söyledi. 

Kılıçdaroğlu, "Ama milleti kandırmak için 100 günde bunları yapacağız diyorlar. Yap biz de destek verelim. Üstelik seçimlerden önce partiler bir araya geldi bu konuda uzlaştı." dedi. 

Hayvanlara karşı işlenen suçlarda caydırıcı tedbirler ve cezai yaptırımların artırılacağının da programda yer aldığını aktaran Kılıçdaroğlu, ancak böyle bir düzenlemenin de Meclis´e gelmediğini dile getirdi. 

Hayvanları, "bizim dünyamızın ortakları" olarak niteleyen ve arı örneğini veren Kılıçdaroğlu, dünyanın dengesinin korunması gerektiğinin altını çizdi. 

100 günlük programda emekli aylıklarının en az bin liraya tamamlanmasının da öngörüldüğünü hatırlatan Kılıçdaroğlu, şöyle devam etti: 

"Ben seçimlerden önce de seçimlerden sonra da bin liranın altında aylık alan binlerce emeklinin olduğunu söylediğimde ´Kılıçdaroğlu doğruları söylemiyor´ diyordu. Hala diyor mu demiyor mu bilmiyorum ama en sonunda onlarda baktılar ki Kılıçdaroğlu, doğruları söylüyor. Sordular SGK´ye ´bin liranın altında aylık alan var mı?´ ´Tonlarca´ dedi onlar da. O zaman onların oyunu almak için ´bin liranın altında emekli aylığı olmayacak, en azı bin lira olacak´ dediler. Ne zaman yapacaklar? İlk 100 gün içinde. Kanun teklifi geldi mi? Hayır. Ama biz kanun teklifini hazırladık ve bütün emeklilere de söylüyoruz, bin liranın altında, bize göre en az bin 500 olması lazım, madem bin lira söz verdiler bunu parlamentoya getireceğiz, bütün emekli kardeşlerim izlesin, kim emekliden yana politika izliyor hep beraber göreceğiz." 

Şehit yakını ve gazilere çıkarılan SGK borçlarının silinmesinin de programda yer aldığını aktaran Kılıçdaroğlu, bunun da yapılmadığını söyledi. 

Kılıçdaroğlu, "Kimi kandırıyorlar, şehit yakınlarını ve gazileri kandırıyorlar. İnsaf denen bir şey var. Hadi sokaktaki vatandaşı kandırdın, şehit yakınlarını ve gazileri kandırmak için nasıl böyle bir numara çekersin. Bir soru sorduk; 15 Temmuz gazileri ve şehit yakınları için 309 milyon lira para toplandı, şehit yakınları ve gazilere verilecekti, ne oldu bu para? Sevgili Erdoğan duyuyor musun, ne oldu bu para? Nereye gitti bu para?" diye konuştu. 

Programda işçi ve kamu görevlilerinin sendikalaşma oranının artılacağı vaadinin yer aldığına işaret eden Kemal Kılıçdaroğlu, yazıyla sendikalaşma oranının artırılamayacağını vurguladı. 

Çoğu iş yerinde sendikalaşmak isteyen işçilerin işten atıldığını belirten Kılıçdaroğlu, hükümetin onlara asla sahip çıkmadığını ileri sürdü. 

Kılıçdaroğlu, "Ama buraya yazıyorlar ´100 günde bunları yapacağız´ ve sanıyorlar ki 100 gün bitti biz bunları unutacağız. Millet unutabilir ama Kılıçdaroğlu unutmaz. Söz verdiysen arkasında duracaksın." dedi. 

Kemal Kılıçdaroğlu, programda yer alan 40 bin iş yeri, konut ve hizmet binası gibi yerlerin tamamlanması vaadinin de yapılmadığını dile getirdi. 

İstanbul Fikirtepe´de kentsel dönüşümle herkesin evinden, yerinden edildiğini ancak ortada hiçbir şeyin olmadığını anlatan Kılıçdaroğlu, bu nedenle binlerce vatandaşın mağdur olduğunu, onlara CHP´nin sahip çıktığını söyledi. 

İktidarın "100 günlük planı" içinde "PKK, PYD, YPG, FETÖ´nün yurt dışındaki finansman kaynaklarının kesilmesi için Almanya, Fransa, Birleşik Krallık, Hollanda ve Belçika başta olmak üzere Avrupa ülkeleriyle ve ABD nezdinde diplomatik girişimlerde bulunulması"nın yer aldığını da aktaran Kılıçdaroğlu, "Dört lider Türkiye´de toplandı, Erdoğan, Putin, Merkel ve Macron bir bildiri yayımladılar. Terör örgütleri tek tek sayılıyor orada, YPG, PYD, PKK yok." dedi. 

Kılıçdaroğlu, metinde bu terör örgütlerinin bulunmamasını eleştirerek, "Vatandaşı kandırıyorlar, vatandaşa diyor ki ´ben şunu, şunu yapacağım´ ama iş imzaya gelince 180 derece tersini yapıyor." diye konuştu. 

İsrafın haram olduğunun ve önlenmesi gerektiğinin altını çizen Kılıçdaroğlu, iktidarın 100 günlük programında israfın önlenmesinin de bulunduğunu anımsattı. 

"İsraf nasıl önlenir bilmiyorlar, 100 günde yöntemini belirleyecekler. Siz bu milletin aklıyla alay mı ediyorsunuz?" sorusunu yönelten Kılıçdaroğlu, sözlerini şöyle sürdürdü: 

"Bindin Katar´ın uçağına, ülke ülke geziyorsun, o uçak da haramdır. Fakat, Katar, Doğu Akdeniz´de İsrail ve Mısır´la doğalgaz arıyor. Bizimki de karşı, ´Vay efendim onlar nasıl doğalgaz arar´ ama Katar´a bir şey diyemiyor. Neden? Kayığına bindi, ne diyecek Katar´a? Bir şey söylese ´Sus, sana uçak verdim´ diyecek. Doğu Akdeniz´de Katar´ın da dahil olduğu bir grup, doğalgaz, petrol arıyor ama sesini dahi çıkaramıyor, çıkaramaz. Neden? ´Bedava bir uçak verdim, sen sesini çıkarma, meydan meydan gezebilirsin.´ Ben söyledim, onurun ve haysiyetin varsa o uçağı derhal iade edersin." 

Kılıçdaroğlu, 100 günlük plan içinde "sağlık turizminde Türkiye´nin marka haline getirilmesi"nin de bulunduğunu belirterek, "Ameliyatlar durdu, ilaç yok piyasada. Ameliyat yapmak için doktorlar eldiven alacak, eldiven yok, hasta yakınına diyor ki ´Git eldiven al getir, senin hastayı ameliyat edeceğiz.´ Yoksa mümkün değil. Üniversitelerin hali perişan vaziyette. Valiler genelge yayımlıyorlar, ´Bu ameliyatları yapamıyoruz, hasta sevk etmeyin´ diye." dedi. 

Şu anda piyasada 170 ilacın bulunmadığını, bunlardan 49´unun mide ve bağırsak, 25´inin sinir sistemi, 18´inin kalp, 16´sının duyu organı, 13´ünün astım, 11´inin antibiyotik, 5´inin kanser ilacı olduğunu iddia eden Kılıçdaroğlu, ameliyatların yapılamadığını öne sürdü. 

Hastaneye başvuran vatandaşların, 14 ayrı ödemeyle karşı karşıya kalmasına rağmen Suriyelilerin hiçbir para ödemediğini savunan Kılıçdaroğlu, "Tamamını biz ödüyoruz. Bizim insanlarımız ikinci sınıf, onlar birinci sınıf vatandaş. Ben bunu söyleyince, ´Vay sen Suriyelilere karşı mısın?´ Ben, önce kendi ülkemin insanının çıkarını savunmakla görevliyim. Kimseye karşı değilim, her insana saygı duyarım." ifadesini kullandı. 

İktidarın, "Suriyeliler için 35 milyar dolar" harcandığını söylediğini hatırlatan Kılıçdaroğlu, "O da yalan, 35 milyar dolar falan değil. Onlar da sefalet içinde yaşıyorlar." ifadelerini kullandı. 

Kılıçdaroğlu, "100 günlük plan" içinde modern toptancı hallerinin kurulmasının ve ürünün izlenebilirliğinin sağlanmasının da bulunduğunu aktararak, toptancıların "fiyat artışı" ile suçlanmasına rağmen, ortada yapılmış bir şeyin bulunmadığını söyledi. 

Yalan söyleyen siyasetçiden Türkiye´ye hayır gelmeyeceğinin altını çizen CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, bu süreçte yumurtanın yüzde 62, tavuğun yüzde 30, sütün yüzde 33, patatesin yüzde 60, soğanın yüzde 83, domatesin yüzde 142, doğalgazın yüzde 31, elektriğin yüzde 45 zamlandığını belirtti. 

Türkiye´deki asgari ücrette bir artış olmadığını anlatan Kılıçdaroğlu, şunları kaydetti: 

"Asgari ücretli kardeşime sesleniyorum, seni perişan eden, açlığa mahkum eden saraya karşı durmak senin namus borcun. Kendi maaşına yüzde 26 zam, asgari ücrete göreceğiz bakalım ne kadar zam yapacak? Tarım ve Orman Bakanı da enteresan bir bakan. Diyor ki ´Biraz daha tavuk ve balık eti yersek, aslında Türkiye et olarak kendi kendine yeter´ diyor. Hani Fransız Devrimi sırasında diyorlar ya ´Ekmek bulamıyorlarsa pasta yesinler.´ Tavuğa yüzde 200 zam geldi senin haberin yok mu? Yok haberi. Bunlar bakan falan değiller. Bunlar eski bürokratlar, toplamışlar devşirme, ne derse sen onu tekrar edeceksin papağan gibi. Türkiye´nin gerçeğini öğren kardeşim. Türkiye ateş gibi yanıyor. Evlerde, mutfaklarda yangın var, insanlar geçinemiyor." 

"Bakın konkordato ilanlarına, intiharlara, iflaslara... 100 yıllık firmalar iflas ediyor." diyen Kılıçdaroğlu, önlem alınmasını istediklerine dikkati çekerek, "Daha henüz krizin başındayız, ortasına da gelmedik. Daha reel sektör krizi görmedi, daha mutfaklara da tam yansımadı. Kışın ne olacağını, ne biteceğini hep beraber göreceğiz." diye konuştu. 

Konkordatonun "bir dizi iflas" anlamına geldiğine işaret eden Kılıçdaroğlu, Balıkesir´de, Trabzon´da konkordato ilan eden firmaların üreticilere paralarını ödemediğini belirtti. 

Güneydoğu´da yanlış politikalar nedeniyle 65 un fabrikasının kapandığını ileri süren Kılıçdaroğlu, "Şimdi insanlar geçinemiyorlar ve böbreklerini satmaya başladılar. Böbrek ticareti var şimdi." dedi. 

Böbreğini satan üç çocuk babası bir kişinin yazdıklarını okuyan Kılıçdaroğlu, şunları ifade etti: 

"İnsanlar bu noktaya geldi. Sarayın bundan haberi var mı? Damadın bundan haberi var mı? Niye ´damat´ diyorum? Kasayı damada teslim etti de onun için. Şu anda her 10 vatandaşımızdan 7´si ´kriz var´ diyor. Demeyenler, saray ve çevresi, dolarla ihale alanlar, büyük ihaleleri kapatanlar. Onlar için kriz yok ama diğer vatandaşların tamamı krizi doğrudan doğruya yaşıyor. Vatandaş, her kuruşun hesabını yapıyor geçinebilmek için. Eskiden pazara giderdi 50 lirayla pazar çantası dolardı, bugün 50 lirayla pazar çantasının yarısı doluyor. Aileler artık eti gramla almaya başladı. Esnafımız siftah yapmadan kepenk kapatıyor, sattığının yerine yenisini koyamıyor. Esnaf da perişan vaziyette. İnsanın cebinde para olursa daha dik, gururlu yürür." 

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş´ın Kadir Mısıroğlu´nu ziyaret etmesine ilişkin, " ´Ziyaret 9 Kasım´da tamamen insani duygularla yapılmıştır´ diyor. Bunun insani duygularla ne ilgisi var? Hadi sen gittin; altında makam araban, üstünde resmi kıyafetin, cübben var. Resmi kıyafetle gidiyorsan, Diyaneti temsilen gidiyorsun sen oraya. Sen bunu bilmiyorsan o koltuğu derhal ama derhal terk et." dedi.

Kılıçdaroğlu, partisinin Grup Toplantısı´nda gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Vatandaşlara seslenen Kılıçdaroğlu, "Kasayı damada teslim edene kızacaksınız, damada değil." ifadelerini kullandı.

Türkiye´de her 10 vatandaştan 7´sinin ekonomik kriz yaşandığını belirttiğini aktaran Kılıçdaroğlu, Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve arkadaşlarının, egemen güçlerden talimat almamak için ekonomiye özel önem verdiklerine işaret etti.

Her konuda zengin kaynaklara sahip Türkiye´nin "basiretsiz yönetimle" yoksullaştırıldığını ve savrulduğunu ileri süren Kılıçdaroğlu, tarımsal ürünlerin birçoğunun ithal edildiğini ve buna yönelik ithalatın devam edeceğini söyledi.

Çiftçinin zamları, martta gübre ve ilaç almak zorunda kaldığında görebileceğini belirten Kılıçdaroğlu, şöyle devam etti:

"Ekmeyecek çünkü zarar edecek. Yönetemiyorlar. Yönetemeyince bir suçlu bulacaklar. Bu sefer neyse bereket oradan yırttık, ´Kılıçdaroğlu suçludur´ demedi. Bu sefer suçlu, dış güçlerdi. Dış güçler her zaman vardı. Milli Kurtuluş Savaşını dış güçlere karşı yapmadık mı? ´Ekonomik bağımsızlığımızı dış güçlere karşı sağlayalım, onlara faiz ödemeyelim, teslim olmayalım´ diyoruz. Bu, şu anlama da geliyor; evin kapısını açık bırakıyorsun, içeriye hırsız girip her şeyi soyuyor, çıkıyorsun meydana ´Hırsız var´ diye bağırıyorsun. Tamam hırsız suçlu da o kapıyı açık bırakan kim? Asıl sorumlu, evi yöneten o değil mi? Kabahat sende kardeşim, hırsızda değil."

Vatandaşın borç batağına girdiğini ileri süren Kılıçdaroğlu, hükümetin israfı önleme konusunda ev kadınlarından bilgi alabileceğini belirtti.  

Hükümetin 100 Günlük Eylem Planı´na yönelik eleştirilerde bulunan Kılıçdaroğlu, "100 günün sonunda ne oldu? 100 günde dolar acayip fırladı, faizler düşürülecekti, faizler rekor kırdı. Konkordato ve işsizlikte rekor kırdık. İşsizlik Fonu yağmalandı. ´Bir tek orada para var, orayı nasıl talan ederiz´ hesabını yapıyorlar. İş kazaları arttı, hak arayan işçiler bu 100 gün içinde tutuklandı." ifadelerini kullandı.

Bir devletin itibarının, ürettiği değerlerle yükselebileceğine işaret eden Kılıçdaroğlu, lüks ve şatafat içerisinde yaşayan ülkelerin ise ancak alay konusu olabileceğini dile getirdi. Türkiye´de tasarrufu vatandaşın, savurganlığı sarayın yaptığını söyleyen Kılıçdaroğlu, Hazine garantili projeler için ödenen yüksek tutarların vatandaşın cebinden çıktığını iddia etti.

Ekonomik krizden çıkışın yollarını 13 maddede anlattıklarını anımsatan Kılıçdaroğlu, bu maddelerin her birinin gerçeği yansıttığını vurguladı.

Kılıçdaroğlu, gazeteci Cemal Kaşıkçı´nın 2 Ekim´de öldürüldüğünü ve cesedinin "eritilerek yok edildiğini" öne sürdü.

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan´ın, Kaşıkçı cinayetine ilişkin ses kayıtlarına yönelik açıklamalarını eleştiren Kılıçdaroğlu, şöyle devam etti:

"Bunu gazetecilere anlatıyor. Hiçbir gazeteci şu soruyu sormuyor veya ´Sakın bu konuda sormayın´ deniliyor. Bu ses kayıtlarını önce sen dinledin, cinayeti sen biliyorsun. Sen cinayeti bildiğin halde bu cinayeti işleyenleri niye tutuklamadın, neden gözaltına almadın, neden serbest bıraktın? Üstelik bu katillerin hiçbirisinin öyle diplomatik dokunulmazlığı da yok. Geliyorlar cinayeti işliyorlar, sana bandı da dinletiyorlar.  ´Bütün dünya istihbarat örgütüne bunu attım´ diyorsun. Kim bilmiyor? Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları bilmiyor. Bütün dünya biliyor, TBMM´de 600 milletvekili bilmiyor. Niçin? ´Devlet sırrını öğrenirler.´ Yeni bir araştırma önergesi vereceğiz, o ses kayıtlarının TBMM´ye gelmesini isteyeceğiz. Türkiye´nin onurunu koruyacağız."

Türkiye´nin, Kaşıkçı cinayetine ilişkin ses kayıtlarını istihbarat örgütü aracılığıyla Suudi Konsolosluğunu dinleyerek elde ettiğinin açıklandığına dikkati çeken Kılıçdaroğlu, "Dünyaya diyor ki biz sizi de dinliyoruz. Devletin itibarı, saygınlığı bu kadar yerlerde sürünemezdi. Devlet adamı olmak farklıdır, sorumluluk gerektirir, çok konuşmak anlamına gelmez. Kendi ülkesinin çıkarlarını savunmak, kurumlarının da çıkarlarını savunmak demektir." diye konuştu.

Kılıçdaroğlu, devlet adamlığının israfa karşı durmayı, kul hakkı yememeyi ve hiçbir çocuğun yatağa aç girmemesini gerektirdiğini de ifade etti.

Kemal Kılıçdaroğlu, Gazi Mustafa Kemal Atatürk´ün tam 100 yıl önce bugün, 13 Kasım 1918´de İstanbul´daki işgalci güçlere yönelik "Geldikleri gibi giderler´ sözünü hatırlatarak, "Bu, bir vatanseverin yaptığı reddiyedir." dedi. 

Mustafa Kemal ve arkadaşları için "Ankara Fetvası"nı yayımlayan vatansever Rifat Börekçi ve müftü arkadaşlarına yönelik İstanbul Hükümeti´nce idam kararı çıkarıldığını anlatan Kılıçdaroğlu, Kurtuluş Savaşı ve sonrasında Atatürk´ün yanında yer alan Börekçi´nin, ilk Diyanet İşleri Başkanı olarak atandığını anımsattı. 

Rifat Börekçi´yi rahmetle anan Kılıçdaroğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Ülkenin bağımsızlığı, özgürlüğü, yetimin, bayrağın hakkı için mücadele ettiler. Bu insanlar, canlarını feda etmekten, gözlerini dahi kırpmadan yollarına devam ettiler. Ama saray, bunlar hakkında idam kararı verdi. Bunlar düşmanı temizlediler, ülkenin bağımsızlığını sağladılar, inancımızı özgürce yaşamaya başladık. İyi ki aramızda Mustafa Kemaller, Rifat Börekçiler var. 98 yıl önce Damat Feritler, Dürizzade Abdullahlar vardı. 98 yıl önce Mustafa Kemaller ve Rifat Börekçiler de vardı. Geldik 98 yıl sonraya. Aynı tablo toplumun önünde. İlk Diyanet İşleri Başkanı Rifat Börekçi, şimdi 18. Diyanet İşleri Başkanı var. Bu Başkan, ´Keşke Yunan galip gelseydi´ diyen kişinin önüne gidip diz çöküyor." 

Binlerce şehidin kanıyla, acı ve gözyaşıyla kurulan Türkiye Cumhuriyeti´nin minarelerinden özgürce ezan okunduğunu dile getiren Kılıçdaroğlu, "Sen şimdi kalkıyorsun, ´Keşke Yunan galip gelseydi diyen adamın önünde diz çöküyorsun, bunu kabul etmiyorum." diye konuştu.

Kılıçdaroğlu´nun bu sözleri üzerine salonda bulunanlar, "Diyanet istifa" şeklinde slogan attı. 

Kılıçdaroğlu, dini inanç ve insan olmanın gereği olarak ölenin arkasından rahmet okunması gerektiğine işaret ederek, şunları kaydetti:

"Ölenin arkasından rahmet okur, hakkımızı helal ederiz. Hepimizin hataları olabilir insan olmanın gereği. Bayrağına, vatanına, inancımıza düşman olan bu kişi, ´Keşke Yunan galip gelseydi´, ´10 Kasımda 09.05´te kenefe gidin´ diyor. Ve bu kişiyi, Diyanet İşleri Başkanı ziyarete gidiyor 9 Kasım´da. ´Ziyaret 9 Kasım´da tamamen insani duygularla yapılmıştır´ diyor. Bunun insani duygularla ne ilgisi var? Hadi sen gittin; altında makam araban, üstünde resmi kıyafetin cübben var. Resmi kıyafetle gidiyorsan, Diyaneti temsilen gidiyorsun sen oraya. Sen bunu bilmiyorsan o koltuğu derhal ama derhal terk et. Sana o koltuğu sağlayanlar idamla yargılanabilir. Rifat Börekçi, Mustafa Kemal idamla yargılandı. Sen tarihine ve inancına da ihanet ediyorsun, şehitlere ve gazilere de ihanet ediyorsun. Böyle bir şey olamaz. Aklın almayacağı bir şey. Tarihinden, geleneklerinden, töresinden, şehitlerinden, gazilerinden bu kadar uzak bir kişiyi hayatım boyunca hiç görmedim ve tanımadım."

Kılıçdaroğlu, Genç İmam Hatipliler Derneği Genel Başkanı Muhammet Samet Akkaya´nın Diyanet İşleri Başkanı Erbaş´ın Mısıroğlu´nu ziyaret etmesine ilişkin açıklamalarından duyduğu memnuniyeti ifade ederek, "Diyanet İşleri Başkanı´na ders verir gibi açıklama yapıyor." dedi.

"Vatan sevgisi olan, genç bir imam" olarak nitelendirdiği Akkaya´nın açıklamalarının önemini belirten Kılıçdaroğlu, sözlerinin arkasında durduğu sürece Akkaya´nın yanında olacağını ve onu gözlerinden öptüğünü söyledi.

Genç İmam Hatipliler Derneğinin yeminini de okuyan Kılıçdaroğlu, "Bütün bu laflardan sonra o zatın, o koltukta oturmaması lazım. O koltuk, Cumhuriyet tarihine ihanet koltuğu değil, sevginin, saygının, hoşgörünün koltuğudur, 72 millete bir yaklaşma koltuğudur, her inanca ve kimliğe saygı koltuğudur, o koltukta insanlar ayrıştırılmaz, bölüştürülmez, kin ve nefrete sürüklenmez. O nedenle o zatın o koltuğu bir an önce bırakması da benim en büyük arzumdur." şeklinde konuştu.

Bu arada Kılıçdaroğlu´na, grup toplantısını izleyenler tarafından Uygur Türklerinin durumuna ilişkin raporun yanı sıra çeşitli hediyeler sunuldu.

 
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: GRUP TOPLANTISI
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
CHP´li İnal, “Son gün 17 Ocak, seçmen listelerini kontrol edelim!”
CHP´li İnal, “Son gün 17 Ocak, seçmen listelerini kontrol edelim!”
CHP Bornova Belediye Başkan Aday Adayı Ethem İnal, kayıtlı bulunduğu Kızılay Mahallesi muhtarlığına giderek seçmen listesini kontrol etti, 17 Ocak´ta askıdan indirilecek olan listelerin kontrol edilmesi için hemşerilerine çağrıda bulundu.
CHP´li Karabat Sarı Basın Kartı Düzenlemesini TBMM Gündemine Taşıdı
CHP´li Karabat Sarı Basın Kartı Düzenlemesini TBMM Gündemine Taşıdı
CHP İstanbul Milletvekili Özgür Karabat Sarı Basın Kartı Yönetmeliğinin değiştirilmesi hakkında yazılı bir soru önergesi verdi.
Millet bahçelerinin maliyeti 4 milyarı bulacak
Millet bahçelerinin maliyeti 4 milyarı bulacak
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından seçim vaadi olarak sunulan Millet Bahçelerinin TOKİ´ye maliyeti belli oldu. CHP İzmir Milletvekili ve KİT Komisyonu üyesi Atila Sertel, KİT Komisyonu toplantısında Millet Bahçelerinin maliyetini sordu. TOKİ Başkanı Ömer Bulut ilk etapta yapılması planlanan 25 Millet Bahçesinin tahmini maliyetinin 1 milyar 200 milyon lira olduğunu açıkladı. 81 ile yapılacak millet bahçelerinin toplam maliyeti ise yaklaşık 4 milyar (eski parayla 4 katrilyon) olacak.
Serter´den iktidara sel tepkisi:  ”İzmir´i ölüm yollarına mahkum ettiniz”
Serter´den iktidara sel tepkisi: ”İzmir´i ölüm yollarına mahkum ettiniz”
CHP İzmir Milletvekili Bedri Serter, İzmir´de dün yağan yağmurlardan sonra ortaya çıkan sel felaketi ve buna bağlı olarak karayollarının çökmesine sert tepki gösterdi.
ÜNİVERSİTEYE ‘MİLLET BAHÇESİ´ TBMM GÜNDEMİNDE
ÜNİVERSİTEYE ‘MİLLET BAHÇESİ´ TBMM GÜNDEMİNDE
CHP İzmir Milletvekili Murat Bakan, Ege Üniversitesi´nin 290 bin metrekarelik ormanlık alanına yapılacak ‘millet bahçesi´ projesini TBMM gündemine taşıdı.
CHP´li Sındır, “yerel seçimler milat olacak!”
CHP´li Sındır, “yerel seçimler milat olacak!”
CHP İzmir Milletvekili Kamil Okyay Sındır, Pir Sultan Abdal Derneği Bornova Şubesinin düzenlediği kahvaltıda hemşerileriyle buluştu, yaklaşan yerel seçimlere ilişkin değerlendirmelerde bulundu.
CHP´li Beko, Seferihisar ve Urla balık çiftliklerini sordu:  Bu resmen hukuksuzluktur!
CHP´li Beko, Seferihisar ve Urla balık çiftliklerini sordu: Bu resmen hukuksuzluktur!
CHP İzmir Milletvekili Kani Beko, İzmir´in Seferihisar ve Urla ilçelerinde mahkeme tarafından verilen iptal kararlarına rağmen sürdürülen ve yapılmak istenen balık çiftliklerini Çevre ve Şehircilik Bakanına “Neden mahkeme iptallerine rağmen yeni ÇED kararları verilmekte ısrar ediliyor” diye sordu ve “Bu resmen hukuksuzluktur” yorumunu yaptı.
CHP´li Sındır, “16 yıldır aynı filmi izliyoruz”
CHP´li Sındır, “16 yıldır aynı filmi izliyoruz”
CHP İzmir Milletvekili Kamil Okyay Sındır, Tarlabaşılılar Kültür ve Dayanışma Derneği´nin Olağan Genel Kurulu´nda hemşerilerine seslendi.
Demokrat Parti Genel Başkanı Gültekin Uysal, “TÜİK´e güven yok olmuştur”
Demokrat Parti Genel Başkanı Gültekin Uysal, “TÜİK´e güven yok olmuştur”
İktidarın yürütmeyi tekeline alarak ve TÜİK´i sorgulatır hale getirdiğini söyleyen Demokrat Parti Genel Başkanı ve Afyonkarahisar Milletvekili Gültekin Uysal, milletin tek lokmaya dahi razı hale getirildiğini ifade ettiği açıklamasında şunları kaydetti:
CHP´li Sertel: Bunlar devletin değil hükümetin müftüsüdür
CHP´li Sertel: Bunlar devletin değil hükümetin müftüsüdür
Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İzmir Milletvekili Atila Sertel, Siirt Müftüsü Ahmet Altıok´un Oda TV´ye yönelik katliam çağrısını kınayarak, “Diyanet´in en tepesindeki isim Atatürk´e hakaret eden, ‘Yunan galip gelseydi´ diyen kişiyi ziyaret ederse, siyasallaşan Diyanet´in müftüsü de katliam çağrısı yapmayı kendinde hak görür! Bunlar devletin müftüsü olamaz. Olsa olsa siyasal iktidarın müftüsüdür. O da halkın ve bizlerin nezdinde hükümsüzdür” dedi.
CHP´li Sertel: TRT halktan alıyor yandaşa dağıtıyor
CHP´li Sertel: TRT halktan alıyor yandaşa dağıtıyor
Gelirinin yaklaşık yüzde 90´ını elektrik katkı payı ve bandrol ücreti olmak üzere halktan kesilen vergilerden elde eden TRT, bu gelirin yarısından fazlasını (%56,6) oluşturan 1 milyar 131 milyon 302 bin lirayı dışarıdan sağlanan fayda ve hizmetler için harcıyor.
CHP´li Sertel´den ail
CHP´li Sertel´den ail
Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İzmir Milletvekili Atila Sertel, yeni yıla seçim bölgesindeki aileleri ziyaret ederek girdi. Doğanlar, Muhittin Erener ve Cengizhan Mahalleleri´nde Tunç, Alkan ve Çınar aileleriyle bir araya gelen Sertel, evlerine konuk olduğu ailelerin yeni yıllarını kutladı, sorunlarını dinledi.
 Demokrat Parti Genel Başkanı Gültekin Uysal, CHP Ankara Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Mansur Yavaş ve heyetini makamında kabul etti.
Demokrat Parti Genel Başkanı Gültekin Uysal, CHP Ankara Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Mansur Yavaş ve heyetini makamında kabul etti.
Uysal: “Mevcut Ankara Büyükşehir Belediyesinin, Melih Gökçek´in partimize hukuksuz, ahlaksız, kanunsuz müdahaleleri olmuştur” Yavaş: “Sayın Genel Başkandan eğer aday çıkartmayacaklarsa destek talep etmeye geldim”
CHP´li Sındır, “Seçim yarışına kırmızı plakayla girilmez!”
CHP´li Sındır, “Seçim yarışına kırmızı plakayla girilmez!”
CHP İzmir Milletvekili Kamil Okyay Sındır, TBMM Başkanı Binali Yıldırım´ın İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayı gösterilmesini katıldığı bir radyoda canlı yayında değerlendirdi.
CHP Muhsin Yazıcıoğlu´nun ölümü ve faili meçhuller araştırılsın dedi
CHP Muhsin Yazıcıoğlu´nun ölümü ve faili meçhuller araştırılsın dedi
Önerge AKP ve MHP´nin oylarıyla reddedildi
Saadet Partisi Kadın Kolları Genel Başkanı Asiltürk İzmir´de
Saadet Partisi Kadın Kolları Genel Başkanı Asiltürk İzmir´de
Saadet Partisi (SP) Kadın Kolları Genel Başkanı Ebru Asiltürk, toplumun her alanında çalışan, üreten, vatanına ve milletine katkı sağlayan kadınların siyasette de belirleyici olmaları gerektiğini belirtti.
Murat ÇEPNİ İzmir Milletvekili- Çıraklık ve Staj Sürelerinin Emeklilikte Sayılması Soru Önergesi
Murat ÇEPNİ İzmir Milletvekili- Çıraklık ve Staj Sürelerinin Emeklilikte Sayılması Soru Önergesi
Sosyal Güvenlik Kurumu´nun mevzuatına göre, işletmelerde mesleki eğitim gören çırak ve stajyer öğrenciler hakkında, iş kazası ve meslek hastalığıyla hastalık sigortası hükümleri uygulanıyor. Stajyer ve çıraklık sigortası, emekliliğe yarayan yaşlılık-malullük ve ölüm sigortaları kapsamının dışında tutuluyor. Bu sebeple staj ve çıraklık süreleri emeklilik hesabında dikkate alınmıyor. Milyonlarca kişinin yaşadığı mağduriyetle ilgili Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığına bir Soru Önergesi
AK Partili Kırkpınar´dan darbe savunucularına tepki
AK Partili Kırkpınar´dan darbe savunucularına tepki
AK Parti İzmir Milletvekili Yaşar Kırkpınar, Plan ve Bütçe Komisyonu´nda HDP´li Milletvekili Garo Paylan´ın, “Metin Akpınar bir uyarı yapmıştır" sözlerine karşılık “Uyarı Yok. Talep var” diyerek tepki gösterdi.
CHP´li Beko, ‘Kubilay unutturulmaya çalışılıyor!´
CHP´li Beko, ‘Kubilay unutturulmaya çalışılıyor!´
CHP İzmir Milletvekili Kani Beko, 8. ve 11. sınıf ‘T.C. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük´ ders kitaplarından Menemen Olayının anlatıldığı bölümlerin çıkarılmasını Meclis gündemine taşıdı. İlgili bölümlerin hangi gerekçelerle ders kitaplarından çıkarıldığını Milli Eğitim Bakanı´na soran Beko, Kubilay´ın unutturulmaya çalışıldığına ve yapılanın Anayasaya aykırılık teşkil ettiğine vurgu yaptı.
MARTEK eski genel müdürünün 32 bin liralık maaşı büyük tepki çekmişti
MARTEK eski genel müdürünün 32 bin liralık maaşı büyük tepki çekmişti
MARTEK´te Genel Müdür maaşı 19 bin liraya indirildi!
CHP´DEN EYT VE ÜCRETLİ ÖĞRETMEN AÇIKLAMASI
CHP´DEN EYT VE ÜCRETLİ ÖĞRETMEN AÇIKLAMASI
CHP İstanbul Milletvekii Özgür Karabat ve Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer emeklilikte yaşa takılanlar ile ücretli öğretmenler konusunda TBMM´de bir basın toplantısı düzenledi.
CHP´li Sertel, gıda fiyatları üzerinden iktidarı eleştirdi:  “Vatandaşın cebinden elinizi çekin”
CHP´li Sertel, gıda fiyatları üzerinden iktidarı eleştirdi: “Vatandaşın cebinden elinizi çekin”
Sertel iktidara sordu, yanıt alamayınca kendi açıkladı
CHP´li Sertel´den üniversiteli posta dağıtıcıları için kanun teklifi
CHP´li Sertel´den üniversiteli posta dağıtıcıları için kanun teklifi
Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İzmir Milletvekili Atila Sertel, PTT Personeli ile ilgili görevde yükselme ve personel alımı ile ilgili kanun teklifi verdi. Bayındırlık, İmar, Ulaştırma ve Turizm Komisyonu´na havale edilen teklif yasalaşırsa, 399 Sayılı KHK´ya göre 5 yıldan fazla süredir dağıtıcı pozisyonunda çalışan üniversite mezunları memur statüsüne geçiş yapacak.
Restorasyonda 114 kat artış & Bölünmez Çankırı: “16 yılda 5 bin 250 eser restore edildi”
Restorasyonda 114 kat artış & Bölünmez Çankırı: “16 yılda 5 bin 250 eser restore edildi”
AK Parti İzmir Milletvekili Ceyda Bölünmez Çankırı, TBMM´de Vakıflar Genel Müdürlüğü bütçesi üzerine AK Parti Grubu adına yaptığı konuşmasında son 16 yılda 5 bin 250 vakıf eserinin restorasyonunun tamamlandığını ve restorasyonda 114 katlık bir artışın gerçekleştiğini belirtti
Türk Kadını VakıfBank ve Eczacıbaşı VitrA ile Dünyanın Zirvesinde
Türk Kadını VakıfBank ve Eczacıbaşı VitrA ile Dünyanın Zirvesinde
4 – 9 Aralık tarihlerinde Çin´in Shaoxing kentinde düzenlenen FIVB Dünya Kulüpler Şampiyonasında ülkemizi temsil eden VakıfBank Eczacıbaşı VitrA Kadın voleybol takımları bir kere daha ülkemizin gururu olmayı başardılar.
CHP´li Sındır´dan Trabzon çıkarması “İktidarın kulakları sağır, gözleri kör”
CHP´li Sındır´dan Trabzon çıkarması “İktidarın kulakları sağır, gözleri kör”
CHP İzmir Milletvekili Kamil Okyay Sındır, CHP Ekonomi Heyet Başkanı olarak Trabzon´da demokratik kitle örgütlerini, meslek kuruluşlarını, odaları, sendikaları ziyaret etti, üreticilerin sorunlarını dinledi, esnafın ve sokağın nabzını tuttu.
CHP´Lİ BAKAN SORDU: GERİCİ ‘PROFESÖR´ HAKKINDA SORUŞTURMA BAŞLATILDI MI?
CHP´Lİ BAKAN SORDU: GERİCİ ‘PROFESÖR´ HAKKINDA SORUŞTURMA BAŞLATILDI MI?
İzmir´in Güzelbahçe ilçesinde, ‘Mevlid-i Nebi Etkinlikleri Haftası´ kapsamında Güzelbahçe Müftülüğü tarafından “Peygamberimiz ve Gençlik” adlı bir konferans gerçekleştirildi.
İŞÇİYİ İŞTEN ATMAK SOSYAL BİR CİNAYETTİR!
İŞÇİYİ İŞTEN ATMAK SOSYAL BİR CİNAYETTİR!
CHP İzmir Milletvekili Kani Beko, DİSK Emekli-Sen Buca Şubesi´nin düzenlediği birlik, beraberlik ve dayanışma etkinliğinde işçiler ve emeklilerle buluştu. Beko yaptığı açıklamada İzmir´de işten atılan işçilerin durumuna ve 10 Aralık´ta başlayacak İZBAN grevine dikkat çekerek, “İşçi kardeşlerimizin sendikalaşma ve toplu iş sözleşmesi hakkı Anayasal bir haktır. AKP´nin işçi düşmanı politikaları bugün işçi kardeşlerimizi bu noktaya getirmiştir. İşçiyi işten atmak sosyal bir cinayettir” dedi.
CHP´Lİ KANİ BEKO: “AYNI TOPRAKLARIN ÇOCUKLARIYIZ”
CHP´Lİ KANİ BEKO: “AYNI TOPRAKLARIN ÇOCUKLARIYIZ”
ANKARA- Bosna Hersek´ten Uluslararası Balkan Kooperatifleri öncülüğünde Türkiye´yi ziyarete gelen heyeti TBMM´de kabul eden CHP İzmir Milletvekili Kani Beko, “Aynı toprakların çocuklarıyız. Bu topraklarda var olmak ve yok olmamak istiyorsak Mustafa Kemal´in altını kalın harflerle çizdiği yurtta barış dünyada barış ilkesi çerçevesinde, demokratik, laik, sosyal hukuk devleti olmak için hep beraber mücadele etmeliyiz.” dedi.
CHP´li Karabat,Ücretli Öğretmen  Atamalarına  Dikkat Çekti
CHP´li Karabat,Ücretli Öğretmen Atamalarına Dikkat Çekti
CHP İstanbul Milletvekili Özgür Karabat, 28 Ekim günkü TBMM Genel Kurulu´nda eğitim alanında yaşanan eşitsizliklere dikkat çekti.
CHP´Lİ KANİ BEKO: “SENDİKA ÜYESİ OLMAK SUÇ MU?”
CHP´Lİ KANİ BEKO: “SENDİKA ÜYESİ OLMAK SUÇ MU?”
ANKARA- CHP İzmir Milletvekili Kani Beko, Tariş fabrikasında çalışan 7 işçinin sendikaya üye oldukları gerekçesiyle işten çıkarılmalarını Meclis´e taşıdı. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk´un cevaplaması istemiyle TBMM Başkanlığı´na bir soru önergesi veren CHP´li Beko, sendika üyesi olmanın bir Anayasal hak olduğunu hatırlatarak, “Sendika üyesi olmak suç mu?” diye sordu.
CHP´li Sındır, “iki yanlıştan bir doğru çıkmaz!”
CHP´li Sındır, “iki yanlıştan bir doğru çıkmaz!”
CHP İzmir Milletvekili Kamil Okyay Sındır, Bergamalılar Kültürünü Yaşatma ve Dayanışma Derneği´nde hemşerileriyle buluştu, 31 Mart 2019´da gerçekleşecek yerel seçimlere yönelik değerlendirmelerde bulundu.
KANİ BEKO: “YARGI KARARINA UYMAMAK SUÇ DEĞİL Mİ?”
KANİ BEKO: “YARGI KARARINA UYMAMAK SUÇ DEĞİL Mİ?”
CHP İzmir Milletvekili Kani Beko, İstanbul Beşiktaş´ta bulunan ve İmam Hatip yapılmaya çalışılan İsmail Tarman Ortaokulu´na ilişkin yargının kararını hatırlatarak Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay´a “Yargı kararlarına uymamak suç değil mi?” diye sordu.
HDP GRUP TOPLANTISI...
HDP GRUP TOPLANTISI...
HDP Eş Genel Başkanı Sezai Temelli, partisinin Grup Toplantısı´nda yaptığı konuşmada, dün çok sayıda partilinin ve sendikacının gözaltına alındığını belirterek, "Bu sabah kalktık yine 23 arkadaşımız gözaltına alındı. Her sabah gözaltılarla kalkıyoruz. Tek bildikleri hukuksuzluk, çete devleti anlayışıyla ülkeyi yönetme çabasıdır. Buna izin vermeyeceğiz." diye konuştu.
CHP GRUP TOPLANTISI...
CHP GRUP TOPLANTISI...
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, 5 kişilik bir ailenin 30 gün boyunca sabah, öğle ve akşam sadece birer çay içip, birer simit yemeleri halinde bin 575 lira ödeyeceğini belirterek, "Asgari ücret bin 603 lira. Arada 28 lira kalıyor. Bu insan 28 lirayla, okul, elektrik, su, yol, doğalgaz parasını nasıl karşılayacak?" diye sordu.
İstanbul Milletvekili Özgür Karabat, elektrik üretimi ve dağıtımında devam eden rant anlayışını TBMM gündemine taşıdı.
İstanbul Milletvekili Özgür Karabat, elektrik üretimi ve dağıtımında devam eden rant anlayışını TBMM gündemine taşıdı.
Konuyla ilgili 22 Kasım tarihinde TBMM Genel Kurulu´nda söz alan Karabat, enerji sektöründe rant anlayışının devam ettiğine vurgu yaparak bu durumun en somut örneğinin elektrik faturalarında ortaya çıktığını belirtti. Elektrik faturalarında kesilen birçok vergi kaleminin vatandaşın cebine el uzatmak anlamına geldiğini belirten Karabat:
İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, "Yenilenen ittifak korku ittifakı oldu.
İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, "Yenilenen ittifak korku ittifakı oldu.
İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, partisinin TBMM Grup Toplantısı´nda yaptığı konuşmaya, dün İstanbul´daki helikopter kazasında şehit olan askerlere rahmet ve ailerine başsağlığı dileyerek başladı.
AK PARTİ GRUP TOPLANTISI...
AK PARTİ GRUP TOPLANTISI...
Cumhurbaşkanı ve AK PARTİ Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, partisinin TBMM Grup Toplantısı´nda yaptığı konuşmada, dün İstanbul´da düşen askeri helikopterde hayatlarını kaybeden Albay Göksenin Aytural Şaylan, Üsteğmen Aykut Yurtsever, Astsubay Emre Vahit Bekli ve Uzman Çavuş Şahin Aslan´a Allah´tan rahmet, ailelerine başsağlığı diledi.
CHP´Lİ BAKAN İZMİR´DE SATILAN KAMU ARAZİLERİNİ SORDU
CHP´Lİ BAKAN İZMİR´DE SATILAN KAMU ARAZİLERİNİ SORDU
İzmir´de son 10 yılda kamu arazilerinin satışında ve kiralanmalarında büyük bir artış olduğuna dikkat çeken Cumhuriyet Halk Partisi İzmir Milletvekili Murat Bakan, “Özelleştirme İdaresi ve İzmir Defterdarlığı neredeyse her ay değerli kamu arazilerinin satışı ya da kiralamaları için ihaleye çıkıyor. İzmir merkezinde 10 bin 720 metrekare yüzölçümlü kamu arazileri üzerindeki yapılarla birlikte satılıyor” dedi.
CHP´li Sındır, “Bir çocuğun hayatından daha değerli ne olabilir!”
CHP´li Sındır, “Bir çocuğun hayatından daha değerli ne olabilir!”
CHP İzmir Milletvekili Kamil Okyay Sındır, Lösemili Çocuklar Sağlık ve Eğitim Vakfı´nı (LÖSEV) ziyaret etti, vakıf yöneticileriyle ve lösemi hastalarıyla bir araya geldi. Sındır, “Bir çocuğun hayatından daha değerli ne olabilir. Çocuklarımızın lösemi karşısında verdiği mücadelede sonlarına kadar yanlarındayız. Çocuklarımızı Lösemi hastalığına teslim etmemek ve çocuklarımızın umutlarını yeşertmek için gecesini gündüzüne katan LÖSEV ailesini gönülden kutluyorum. İyi ki varlar” dedi.
eclis´te İzmir modelini anlattı  Tarım Bakanı´nı İzmir´de staj yapmaya çağırdı
eclis´te İzmir modelini anlattı Tarım Bakanı´nı İzmir´de staj yapmaya çağırdı
Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İzmir Milletvekili Atila Sertel, TBMM´de yaptığı konuşmada İzmir´in tarımsal kalkınma modelini anlattı, bu modelin Türkiye´ye örnek olması gerektiğini ifade ederek Tarım Bakanı´nı İzmir´de staj yapmaya çağırdı.
Kağıt toplayıcılarının durumu neden düzeltilmiyor?
Kağıt toplayıcılarının durumu neden düzeltilmiyor?
CHP İzmir Milletvekili Kani Beko, kağıt toplayıcılarının durumunu Meclis gündemine taşıdı. Beko, Çevre ve Şehircilik Bakanı tarafından yanıtlanmasını istediği soru önergesinde atık sektörünün bel kemiğini oluşturan, sektörü ayakta tutan ancak çalışma şartları hiçbir yasa ya da düzenleme ile düzeltilmeyen milyonlarca emekçi için hükümetin ne yaptığını sordu.
Ardahan Milletvekili Öztürk Yılmaz, Hak, hukuk, adalet arayışında olan bir partinin, bir adaletsizliği olarak görüyorum.
Ardahan Milletvekili Öztürk Yılmaz, Hak, hukuk, adalet arayışında olan bir partinin, bir adaletsizliği olarak görüyorum.
Ardahan Milletvekili Öztürk Yılmaz, TBMM CHP Grup Disiplin Kurulunun, kendisine "gruptan kesin çıkarma" cezası vermesi kararının ardından Mecliste basın toplantısı düzenledi.
CHP GRUP TOPLANTISI...
CHP GRUP TOPLANTISI...
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin grup toplantısında yaptığı konuşmada, gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu.
HDP GRUP TOPLANTISI...
HDP GRUP TOPLANTISI...
HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, partisinin, sadece kadınların katıldığı TBMM Grup Toplantısı´nda yaptığı konuşmada, tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybeden CHP Edirne Milletvekili Erdin Bircan´a Allah´tan rahmet, CHP camiasına ve Bircan ailesine de başsağlığı diledi.
AK PARTİ GRUP TOPLANTISI...
AK PARTİ GRUP TOPLANTISI...
Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, "31 Mart´ta benim aziz milletim, bu ülkenin düşmanlarına en büyük dersi sandıkta verecektir, ben buna inanıyorum. Milliyetperver, vatansever bir topluluk olarak inşallah sandıkta milletimizle bütünleşmemiz, 31 Mart´ta bir başka olacak. İnşallah 1 Nisan itibarıyla da adeta yeni bir dönem başlayacaktır." dedi.
İYİ PARTİ GRUP TOPLANTISI...
İYİ PARTİ GRUP TOPLANTISI...
İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, partisinin Grup Toplantısı´nda yaptığı konuşmada, gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu.
MHP lideri Bahçeli, Kaşıkçı cinayeti ezberleri bozmuş, Pandora´nın Kutusunu açmıştır
MHP lideri Bahçeli, Kaşıkçı cinayeti ezberleri bozmuş, Pandora´nın Kutusunu açmıştır
MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, partisinin Grup Toplantısı´nda yaptığı konuşmada, Cemal Kaşıkçı cinayetinin uluslararası bir soruna dönüştüğünü belirtti.
CHP İzmir Milletvekili Kani Beko: “Sağlıkçıları hayat kurtarmaya değil, ölüme sürüklüyorsunuz”
CHP İzmir Milletvekili Kani Beko: “Sağlıkçıları hayat kurtarmaya değil, ölüme sürüklüyorsunuz”
ANKARA- CHP İzmir Milletvekili Kani Beko, geçtiğimiz hafta TBMM Sağlık, Aile, Çalışma ve Sosyal İşler Komisyonu´nda görüşülen AKP´nin sağlıkla ilgili kanun teklifine ilişkin Genel Kurul´da çeşitli değerlendirmelerde bulundu. Konuşmasında öncelikle Türkiye´de 78 ilde meslek hastalıkları hastanesi olmadığı için işçilerin hayatını kaybettiğinin altını çizen Beko, ayrıca kanun teklifinin OHAL döneminde yapılan uygulamaların bu dönemde de yasalaştırılarak devamını sağlamaya yönelik olduğunu ifade etti.
CHP´nin Karabat, Sağlık çalışanlarına sadaka değil, çalışma hakkı istiyor!
CHP´nin Karabat, Sağlık çalışanlarına sadaka değil, çalışma hakkı istiyor!
CHP İstanbul Milletvekili Özgür Karabat, Geçtiğimiz hafta TBMM Sağlık Komisyonu´nda görüşülen ve sert tartışmalara sebep olan AKP´nin “Sağlıkla İlgili Kanun Teklifi” hakkında TBMM Genel Kurulunda bir konuşma yaptı.
AK PARTİ GRUP BAŞKANVEKİLİ MUŞ´TAN MARKET POŞETİ AÇIKLAMASI
AK PARTİ GRUP BAŞKANVEKİLİ MUŞ´TAN MARKET POŞETİ AÇIKLAMASI
AK Parti milletvekillerinin, çevre ve atık yönetimiyle ilgili çalışmalarda teşvik, marketlerde poşetlerin 25 kuruş olması, yeni yapılacak imar uygulamalarında bisiklet yolları yapımının zorunlu hale getirilmesi ile ilamsız icra takibi için Merkezi Takip Sistemi kurulması gibi düzenlemeleri de içeren iki ayrı kanun teklifi Meclis Başkanlığına sunuldu.
DOLAR
5.3429
EURO
6.0908
-Global ısınma yükselen deniz seviyesi 2050 yılında shangai ve deniz kıyısındaki Çin şehirlerinde büyük sellere neden olacak.bu sellerde 76 milyon kişi evsiz kalacak. -Üzerinde barkodu olan ilk ürün Wringleys marka sakızdır. -Kereviz yerken harcanan ka

İlginç Bilgiler 3
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Kadınları okutunuz, kadını okutmayan millet yükselemez…

Hacı Bektaşı Veli
İzmir için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:37 08:19 13:23 15:51 18:10 19:39
Dolma iç için kullanacağınız pirincinizi mutlaka ılık suda bekletip yumuşatın ve nişastasından arındırmak için birkaç defa sudan geçirin. Böylece içinin sert kalmasını önlersiniz. Dolmamızın daha lezzetli olması için sızma zeytinyağı kullanın.

Dolma - Sarma Tarifleri İle İlgili Püf Noktaları