CHP GENEL BAŞKANI KEMAL KILIÇDAROĞLU, AVRASYA SANAYİCİ VE İŞ ADAMLARI DERNEĞİ (ASİAD) OLAĞAN GENEL KURULU´NDA KONUŞTU
Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu´nun, Avrasya Sanayi ve İş Adamları Derneği ASİAD Olağan Genel Kurulu´nda yaptığı konuşma şöyle:
Tarih: 1.12.2019 02:42:38

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu´nun, Avrasya Sanayi ve İş Adamları Derneği ASİAD Olağan Genel Kurulu´nda yaptığı konuşma şöyle:Efendim hepiniz hoş geldiniz. Bize bu fırsatı veren Sayın Genel Başkana yürekten teşekkür ediyorum. Sizler dikkatle dinlediniz, ben de büyük bir dikkatle hem Sayın Karamollaoğlu´nu, hem Sayın Davutoğlu´nu büyük bir dikkatle dinledim.
Şu bir gerçek, devlette deneyimi olanlarla iş dünyasında başarılı olanlar aşağı yukarı, aynı çerçeve içinde buluşuyorlar. Aynı çerçeve içinde sorunları değerlendiriyorlar, aynı çerçeve içinde bir şekliyle yaşadığımız sorunlardan çıkış aramaya çalışıyorlar. Her iki Sayın Genel Başkanın ifadeleri son derece değerli. ASİAD Genel Başkanının sunuşu, açıklamaları da son derece değerli. Evet bir sorun yaşıyoruz, evet bu sıradan bir sorun değil. Sorunu değişik açılardan dile getirebiliriz ama bu sorunları aşmak zorundayız. Sorunu aşacak kim? Siyaset kurumu. Sorunu yaratan kim? Siyaset kurumu.
Sizi biraz geriye götüreyim 1970´li yıllar. Türkiye, Yunanistan, İspanya, Portekiz, Güney Kore aşağı yukarı aynı düzeydeydi. Kişi başına gelirleri de aynı düzeydeydi. İtalya´nın bir parça yüksekteydi, kişi başına geliri daha yüksekti ve biz Güney Kore´den önce otomobil üreten bir ülkeyiz. 50 yıl sonraya gelelim; Yunanistan bizi geçti, Portekiz geçti, İspanya geçti, İtalya zaten önde, Güney Kore diğerlerini de geçti. Ve biz çok gerilerdeyiz. Niçin? Biz bu soruya sağlıklı yanıt bulmalıyız. Ve sorunu çözmek için size doğruları söyleyecek, çözümleri de sizin önünüze koyacak, iktidar olduktan sonra da vaat ettiklerini aşama aşama yerine getirecek bir siyaset kurumuna bizim ihtiyacımız var. O siyaset kurumunu iktidar yapacak olanlar da sizlersiniz zaten. Eğer biz 49 yılda az önce saydığım ülkelerin çok gerisine düştüysek bunun sorumlusu da siyaset kurumudur, başka kimse değildir. Hamasete gelince çok şey söylüyoruz. “Vatan, Millet, Sakarya…” bizim kadar dile getiren yoktur herhalde bizim siyasetçiler kadar. Ama gerçekler çok farklıdır.
Siz iş dünyasının önemli aktörlerisiniz ve bir alana yoğunlaşmış durumdasınız Avrasya´ya. Yeni bir bölge, gelecek vaat eden bir bölge, zengin, doğal kaynakları olan bir bölge. Bu bölgede söz sahibi olmak istiyorsunuz. Üstelik kültürel açıdan da ilişkilerimizin giderek gelişmesi gereken bir bölge burası Avrasya bölgesi ve biz Avrasya bölgesini yıllardır ihmal ediyoruz hangi gerekçeyle? Eğer biz yeni bir siyaset anlayışı, adalete dayanan, hakka, hukuka dayanan yeni bir siyaset anlayışı. Eğer biz siyaset kurumu olarak halkına hesap veren bir siyaset anlayışını hayata geçiremezsek daha çok gelir buralarda konuşuruz ve sizler de dinlersiniz. İş insanı ne demektir? İş insanı önce risk üstlenen kişi demektir. Sermaye koyuyorsunuz, bir risk üstleniyorsunuz. Başka? İş insanı aynı zamanda üretim demektir. Üretiyorsunuz, alın teri döküyorsunuz. Başka? İş insanı aynı zamanda istihdam yaratan kişi demektir. İnsanları istihdam ediyorsunuz. İş insanı aynı zamanda ülkenin sosyal dokusuna, çıkacak olan sorunlara çözüm üreten bir kişi demektir. İstihdam yaratarak bunu yapıyorsunuz. Kişilere gelir güvencesi, gelir vererek bunu yapıyorsunuz bir anlamda. İş insanı aynı zamanda uluslararası alanda ve kendi ülkesinde acımasız rekabetin içinde yaşam savaşı veren kişi demektir. Ve sizin önünüzde bir sürü engel var ve bu engelleri kaldıracak olan da siz değil siyaset kurumudur.
Uzun uzun şöyle veya böyle anlatmayacağım. İki Sayın Genel Başkan Türkiye´nin gerçeğini önünüze koydular. Çözümleri de ürettiler, kendi çözümlerini de sizin önünüze koydular. İzin verirseniz ben de dört aşamalı bir çözümden söz edeceğim. Türkiye bu belalardan nasıl kurtulur, Türkiye huzura nasıl kavuşur, Türkiye nasıl büyür, nasıl kalkınır, Türkiye bölgesinde ve dünyada nasıl saygın bir ülke olabilir? Borç alarak saygınlık kazanamazsınız. Ancak emir almaya alışırsınız. Borç alarak ancak tefecilere hizmet eden bir ülke yaratırsınız. Dolayısıyla sizin üretmeniz ve alın terine değer vermeniz gerekiyor.
Birincisi şu, hukukun üstünlüğü, demokrasi. Sayın Başbakan düşünce özgürlüğü olarak açıkladı. Demokrasinin olmadığı, hukukun üstünlüğünün olmadığı, yargının bağımsız olmadığı, adaletin olmadığı bir ülke gelişmez, büyümez arkadaşlar, yok böyle bir örnek. Eğer ben farklı düşünüyorsam bunu o toplumun zenginliği olarak kabul etmemiz lazım. Aksi halde toplum büyümez, toplum kalkınamaz. Bir kişi, Newton, elma ağacının altında oturuyor hep anlatılır, ta öğrenciliğimizden beri anlatılır. Elma kafasına düşmüş, dünyanın en basit sorusunu sormuş bu elma niye yukarıya doğru gitmiyor da aşağıya doğru düşüyor. Yer çekim kanununu buluyor arkadaşlar. Demek ki farklı düşündüğünüz zaman bir düşünce zenginliğine katkı veriyorsunuz. Ama biz şimdi farklı düşündüğümüz için cezalandırılıyoruz neden farklı düşünüyorsunuz diye. Hukukun üstünlüğü ve adalet. Adalet de böyle bir kavramdır. Adaleti eğer siz görmezden gelirseniz, benim her söylediğim kanundur ve benim her söylediğim adalettir diye eğer bir anlayışa teslim olursanız Türkiye büyümez arkadaşlar. Ne yabancı sermaye gelir ne de başka bir şey. Sayın Karamollaoğlu ifade etti beyin göçü veriyoruz. İktisatta buna “gri madde ihracı” diyorlar beynin rengi gri olduğu için. Biz alıyoruz, biz yetiştiriyoruz, biz okutuyoruz, biz her türlü ihtiyacını karşılıyoruz, tam verimli çağa geliyor Türkiye yerine Hollanda´ya, Danimarka´ya, Kanada´ya, Almanya´ya Japonya´ya gidiyor. Maliyet bize, kar onlara. Bu tabloyu yaratan kim? Siyasi anlayış. Bu anlayışa artık teslim olmayın. Sizden isteğim, bu anlayışa teslim olmayın yani ayağınıza kurşun sıkmayın.
İkincisi, üreten Türkiye. Türkiye´nin üretmesi lazım borçlanması değil. Elbette yeri gelir borçlanırsınız, borçların çevrilebilir olması lazım. Borçların, borç aldığınız ülkenin size talimat verir noktaya gelmemesi lazım.
Değerli arkadaşlarım, üretmek şudur. Her alanda üretmektir her alanda. Tarımda üreteceksiniz. Tarımda net ithalatçı olduk biliyor musunuz? Net ithalatçılar. Fabrikada üreteceksiniz, üniversitede üreteceksiniz, sanat alanında üreteceksiniz. Hayatın her alanında emek nerede varsa orada üreteceksiniz. Üreten bir toplum zengin bir toplumdur. Üreten bir toplum geleceğe güvenle bakar. Üreten bir toplum alın terine değer verir. Üreten bir toplumda huzur ve refah vardır. Yetiyor mu? Hayır bir üçüncü aşamaya ihtiyacımız var. Güçlü bir sosyal devlet. Üretiriz ama hepsini bir kişi alır, üretiriz bir avuç kişi alır. Onun adaletle dağıtılması lazım. Fabrikada çalışanın da eve huzur içinde gitmesi lazım. Onun tenceresinin de kaynaması lazım. Güçlü bir sosyal devlet. Güçlü sosyal devlet olursa ülkede barış ve huzur olur. Nasıl sağlayacağız güçlü bir sosyal devleti? Uluslararası Çalışma Örgütünün 102 sayılı sözleşmesi var, 1974 yılında TBMM kabul etmiş. Şimdi görüyorsunuz EYT´liler var. Diyorlar ki “yaşa takıldık emekli olamıyoruz.” Doğru, yaşa takıldılar emekli olamıyorlar. “Çalışın…” “Çalışamıyoruz” diyorlar. Niçin çalışamıyorlar biliyor musunuz? Çalışıp daha fazla prim öderlerse emekli aylıkları düşüyor. Böyle bir reformu dünyanın hangi ülkesinde duydunuz siz? Çalışacağım, daha fazla prim ödeyeceğim ama emekli olduğum zaman daha düşük emekli aylığı alacağım. Çalışmayıp da şu anda beklesem emeklilik yaşım dolduğunda daha yüksek emekli aylığı alacağım. Allah aşkına akıl var mantık var ve bunu reform olarak geniş kitlelere anlattılar. Bir Allah´ın kulu çıkıp da ya arkadaş bu nasıl reformdur; çalış daha geç emekli ol, daha fazla prim öde daha az emekli aylığı al. Çalışma, daha fazla emekli aylığı alıyorsun. Birileri Türkiye´nin iradesiyle oynuyor ve hepinizin bu konuda duyarlı olması lazım.
Güçlü sosyal devlet. Aile sigortasını o yüzden söyledik aile sigortasına ihtiyaç var. Diyelim ki, 65 yaşında emekli oldu, 60 yaşında dediler ki kusura bakma seni ayırıyoruz fabrikadan, kıdem tazminatını al dediler. 10 ay gitti işsizlik sigortasından para aldı. Sonra? Hiçbir geliri yok. Nasıl geçinecek bu? Orada aile sigortası devreye giriyor. Defalarca söyledik “bunun uygulanması lazım, bunun çıkarılması lazım…” Ne zaman söz verdi Türkiye Cumhuriyeti Devleti? 1974 yılında. Hangi yıldayız? 2019 yılında. Yoksulluğu bitirmek değil yoksulluğu iktidarın sürekliliği için kullanırsanız o Türkiye için bir felaket olur. Geldiğimiz nokta da budur zaten. Kaynaklar gereksiz yere kullanılıyor.
Üçüncü aşama, güçlü bir sosyal devleti kurduk, demokrasiyi ilan ettik, üreten Türkiye´yi… Son aşamamız da sürdürülebilirlik. Bunu sürdürülebilir kılmanız lazım. Çünkü dünya süratle değişiyor, teknolojide olağanüstü değişimler oluyor ve Türkiye bunların tamamını izlemek zorundadır. Bana söyler misiniz dünya çapında kaç üniversitemiz var? Üniversiteler de artık sınıf sınıf oldu. Birinci sınıf üniversiteler, ikinci sınıf üniversiteler, üçüncü sınıf üniversiteler. Hocası olmayan üniversiteler. Size öğrenciliğimde devrim tarihi kitabında okuduğum bir bölümü anlatmak isterim, bir anekdotu anlatmak isterim. İkinci Dünya Harbinden sonra Almanya´da taş taş üstünde kalmıyor. Amerikalılar gelmişler, Hitler ve arkadaşları tümüyle devre dışı bırakılmış savaş sonrası, gerçekten de Almanya´da taş taş üstünde değil. Amerikalı general döner Alman generale şunu söyler, “Artık Almanya uzun süre belini doğrultamaz Çünkü Almanya´da taş taş üstünde kalmadı” der. Alman general döner Amerikalı generale şunu söyler, evet doğrudur Almanya´da taş taş üstünde kalmadı haklısınız ama bir şeyi sakın unutmayın, Almanya´nın üniversiteleri ayakta. Almanya´yı Almanya yapan, Almanya´yı bugün AB´nin koçbaşı yapan ana aktör Almanya´nın üniversiteleridir. Biz savaşa da girmedik arkadaşlar. Ne oldu böyle? Hep yanlış tercihlerde bulunduk. Sayın Davutoğlu Başbakanlık yaptığı dönemde siyasi etik kanununu parlamentoya getireceğini ifade etmişti. Hayatımda duyduğum en güzel cümlelerden birisidir. Siyasi ahlak, her mesleğin kuralı var, ailenin kuralı var, esnaf, avukatlığın kuralı var, doktorların kuralı var, devlet memurlarının kuralı var. Siyasetçinin kuralı ne? Bol bol yalan söylemek. Artık sizler iş dünyasının değerli aktörleri olarak yeter artık demeyecek misiniz? Ülkeye de temiz siyaset gerekmiyor mu? Ahlaklı siyaset gerekmiyor mu? Hepiniz vergi veriyorsunuz. Korkudan ödediğimiz vergileri harcıyorsunuz diye soru bile soramıyorsunuz. Bu mudur demokrasi arkadaşlar? Demokrasinin çıkış kaynağı şudur, ben vergi veriyorum ey hükümet parayı nereye harcadın? Bitti. Bu soru sorulmuyor bizim ülkemizde niçin? Herkes vergi veriyor. Doğan herkes doğduğu andan itibaren vergi veriyor. Nereye gidiyor bu paralar? Dolayısıyla bunların üzerinde hepinizin durması lazım ve duracağız başkada bir sorunumuz yok değerli arkadaşlar. En temel sorunlarımız siyasetin içinde bulunduğu tablodur.
Güven. Siyasal iktidara asla güven duyulmuyor. Belki siz duyabilirsiniz, içinizden bazıları duyabilir ama unutmayın vatandaşların büyük bir kısmı duymuyor. Çünkü bankadaki mevduatların yarısından fazlası dolar cinsinden. Geleceği nerede görüyor, umudu nerede görüyor? Türk lirasına yatırım yaparak değil, dolara yatırım yaparak, Avro´ya yatırım yaparak kendi tasarrufunu korumak istiyor. O zaman bir sonumuz var, ciddi bir sorunumuz var.
Değerli arkadaşlarım, Rusya´ya bağımlı hale geldik kaç kişi farkında acaba? Ekonomik olarak Rusya´ya bağımlı hale geldik. Enerji konusunda Rusya´ya bağımlılığımız dünyanın hiçbir ülkesinde böyle bir tablo yok. Rusya´ya bağımlılığımız yüzde 50´leri aştı. Bana bir ülke gösterin başka bir ülkeye enerji konusunda yüzde 50´nin üzerinde bağımlı olsun. Tarım Rusya´ya bağımlı olduk. Turizm Rusya´ya bağımlı olduk. Ne yapıyor? Enerjini keserim dediği andan itibaren sizin fabrikalarda duracak. Geleceği görmek bu mudur? Türkiye´yi yönetmek bu mudur? Siz kalktınız kusura bakmayın oy verdiniz, o da size bunları getirdi. Sorun yaşıyorsunuz, ekonomik kriz yaşıyorsunuz. Evet yaşanıyor. Siz yaşıyorsunuz ama iktidar sahipleri ülkede ekonomik kriz olmadığını söylüyor. Sayın Davutoğlu ifade etti, önce sorunu kabul edeceksin ki sağlıklı çözüm üreteceksin. Sorunu kabul etmiyorsan zaten çözüm üretemezsin böyle bir yeteneğin yoktur denir, o anlama gelir değerli arkadaşlarım.
Avrasya coğrafyası önemli bir coğrafya. Bir Türk dünyası masası kurduk. O masa Avrasya coğrafyası, bir de Balkan masası kurduk Balkan coğrafyasını kucaklayacağız. Türkiye için, sizler için, önünüze çıkan her engeli ortadan kaldırmak için elimizden gelen bütün çabaları göstereceğiz. Biz iş insanının çok yetenekli olduğuna inanıyoruz. Üretken bir yapımız var, güçlü bir yapımız var önünüzdeki tek engel siyaset kurumu. Onu da Allah´ın izniyle ve sizlerin desteğiyle onu da çözeceğiz, çözmek zorundayız. Türkiye´yi hem bölgesinde, hem dünyada etkin kılmak için. G20´ye girdik, G10´a gireceğiz bilmem bunları bırakın arkadaşlar. Bunları söylüyorlar. Sayın Bakan ne kadar güzel izah etti Amerika´ya bakın, Rusya´ya bakın, Hindistan´a bakın, Çin´e bakın devasa hızla büyüyorlar. Biz Hindistan´a bir grup arkadaş gönderdik, niye gönderdik biliyor musunuz? Hindistan´da yazılım sektörü neden bu kadar hızla büyüyor diye, yazılımda Hindistan neden dünya birincisi oluyor diye. Bize 1,5 sayfalık rapor geldi neden biliyor musunuz? Okul öncesi eğitimde çocuklara oyun içinde matematiği öğretiyorlar ve sevdiriyorlar. Matematik ne demektir? Güçlü bir mukayese yeteneği veriyor. Bizim eğitimimiz nasıl? Buyurun gidin sorun; çocuğunu okula gönderen anneye sorun, babaya sorun nasıl bir eğitim alıyoruz, bizim çocuklarımız nasıl bir eğitim alıyorlar? Eğitim sınıf atlatır arkadaşlar. Eğitim bir toplumda sınıf atlatır. Herkes ortaokul mezunu olduğunda ya da herkesin ortaokul mezunu olduğunda ülkede yoksulluk diye bir kavram kalmaz, açlık diye bir kavram kalmaz ve biz üniversitelerde, liselerde, diğer alanlarda, sağlıklı, tutarlı bir eğitim politikası izlemek zorundayız.
Bir şey söyleyeyim sözlerimi bitireyim. Bir ülkeyi geri bıraktırmak için bir şey yapmanıza ihtiyaç var. İşgal etmenize gerek yok. Eğitim sistemini bozduğunuz andan itibaren o ülke geri kalır. O yüzden eğitim önemlidir.
Efendim davet ettiniz, değerli konuklarla birlikte sizlere hitap etme imkanı verdiniz. Hepinize yürekten teşekkür ediyorum. Sayın Başkan size de teşekkür ederim, saygılar sunarım. 
Kaynak:

Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
CHP´li Kılıç, TOKİ´deki “Ali Cengiz Oyunlarını” Meclis´te Tek Tek Anlattı
CHP´li Kılıç, TOKİ´deki “Ali Cengiz Oyunlarını” Meclis´te Tek Tek Anlattı
- “TOKİ, çok değerli arsaları düşük bedellerle Emlak Konut A.Ş.´ye satmıştır. Şirket de bu arsaları, TOKİ´den aldığının çok üstünde fiyatla bazı firmalara peşkeş çekmiştir. TOKİ´de dönen dolapları, yolsuzlukları, rantı anlatmaya başlasam saatler sürer ama saat bile çatlar benim anlattıklarım karşısında” - “TOKİ´den iş alan Pasifik İnşaat, Tahincioğlu İnşaat, Makro İnşaat kimin? Bu firmaların saraylarda, yukarılarda akrabaları, eşleri dostları mı var?” - “TOKİ zenginlere ev yapıp, fakirlerin evlerini başlarına yıkıp yandaş şirketleri de zenginleştirmiştir”
KADINLARI AŞAĞILAYAN OKUL MÜDÜRÜ ‘ÖĞRETMEN´ OLARAK GÖREVDE!
KADINLARI AŞAĞILAYAN OKUL MÜDÜRÜ ‘ÖĞRETMEN´ OLARAK GÖREVDE!
CHP İzmir Milletvekili Murat Bakan´ın önergesine yanıt veren Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, kadınlara hakaret eden okul müdürüne ‘kınama´ cezası verildiğini ve okul yöneticiliği görevinden alınarak ilçe dışında bir okula ‘öğretmen´ olarak atamasının yapıldığını açıkladı.
TBMM PLAN VE BÜTÇE KOMİSYONU, SANTRALLERE FİLTRE DÜZENLEMESİNİ YENİDEN GÖRÜŞTÜ
TBMM PLAN VE BÜTÇE KOMİSYONU, SANTRALLERE FİLTRE DÜZENLEMESİNİ YENİDEN GÖRÜŞTÜ
TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu, termik santrallere filtre takılmasını erteleyen düzenlemeyi yeniden görüşmek üzere AK Parti Gaziantep Milletvekili Nejat Koçer başkanlığında toplandı. Komisyonda, termik santrallere filtre takılmasını erteleyen madde, Dijital Hizmet Vergisi ile Bazı Kanunlarda ve 375 Sayılı Kanun Hükmünde Kararnamede Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Teklifinden çıkarıldı.
CHP GRUP BAŞKANVEKİLİ ÖZEL´İN BASIN TOPLANTISI
CHP GRUP BAŞKANVEKİLİ ÖZEL´İN BASIN TOPLANTISI
CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, parlamentoda düzenlediği basın toplantısında, gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu.
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Londra´da Türk vatandaşları ve Müslüman toplumu temsilcileriyle bir araya geldi.
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Londra´da Türk vatandaşları ve Müslüman toplumu temsilcileriyle bir araya geldi.
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Londra´da Türk vatandaşları ve Müslüman toplumu temsilcileriyle buluşmasında yaptığı konuşmada, “Türkiye; emniyet, huzur ve barış içinde. Bugün 17 yıl öncesine göre çok daha güçlü bir Türkiye var. Bugün üzerinde rahatça oyun oynanan değil, bölgesinde oyun kuran, oyun bozan kararlı bir Türkiye var” dedi.
CHP GENEL BAŞKAN YARDIMCISI AĞBABA, KORUMA ARAÇLARI VE HELİKOPTERLERİ SORDU
CHP GENEL BAŞKAN YARDIMCISI AĞBABA, KORUMA ARAÇLARI VE HELİKOPTERLERİ SORDU
“KORUMA ARAÇLARI GÜVENLİK AMACINDAN SAPMIŞ, İSRAFIN SİMGESİ HALİNE GELMİŞTİR!”
Cumhurbaşkanı Erdoğan, NATO Liderler Toplantısı´na katıldı
Cumhurbaşkanı Erdoğan, NATO Liderler Toplantısı´na katıldı
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Birleşik Krallık´ın başkenti Londra´da düzenlenen NATO Devlet ve Hükûmet Başkanları Zirvesi´ne katıldı.
CHP´li Kılıç, Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk´a seslendi:
CHP´li Kılıç, Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk´a seslendi:
- “Sayın Bakan öğrenciler, öğretmenler, veliler mağdur. Çocuklarımızı daha fazla mağdur etmeyin, eğitim-öğretim haklarının ellerinden alınmasına izin vermeyin”
AK PARTİ´Lİ ÇELİK´TEN ENGELLİLER İÇİN "KAYNAŞTIRMA" EĞİTİMİNE DESTEK
AK PARTİ´Lİ ÇELİK´TEN ENGELLİLER İÇİN "KAYNAŞTIRMA" EĞİTİMİNE DESTEK
TBMM Down Sendromu, Otizm ve Diğer Gelişim Bozukluklarını Araştırma Komisyonu Başkanı ve AK Parti Antalya Milletvekili Kemal Çelik, bir grup komisyon üyesi ile Mecliste düzenlediği basın toplantısında, 3 Aralık Uluslararası Engelliler Günü´nün, 1992 de Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulunun kararı ile ilan edildiğini, bu şekilde toplumun her alanında engelli bireylerin haklarını teşvik etmeyi ve durumlarına dair siyasal, sosyal, ekonomik ve kültürel yaşamın her alanında farkındalığın artırılmasının amaçlandığını söyledi.
HDP TBMM GRUP TOPLANTISI
HDP TBMM GRUP TOPLANTISI
HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, partisinin TBMM Grup Toplantısı´nda yaptığı konuşmada, gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu.
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin TBMM Grup Toplantısı´nda Konuştu.
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin TBMM Grup Toplantısı´nda Konuştu.
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin TBMM Grup Toplantısı´nda engellilerin bütün önerilerinin, taleplerinin CHP tarafından takip edileceğini söyledi.
İYİ PARTİ GENEL BAŞKANI AKŞENER: "MEDENİYET YOLUNUN TAŞLARINI SADECE CESURLAR DÖŞER."
İYİ PARTİ GENEL BAŞKANI AKŞENER: "MEDENİYET YOLUNUN TAŞLARINI SADECE CESURLAR DÖŞER."
İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, partisinin TBMM Grup Toplantısı´nda yaptığı konuşmada, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü dolayısıyla engelli vatandaşların hayatlarına dikkat çekti.
Emine Gülizar EMECAN "İş kazalarında denetimsizlik nedeniyle artış var"
Emine Gülizar EMECAN "İş kazalarında denetimsizlik nedeniyle artış var"
İstanbul Milletvekili Emine Gülizar EMECAN, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı´nın bütçe görüşmeleri sırasında yaptığı konuşmada;
Milletvekili Sındır, kanun teklifi verdi, tüm siyasi partileri desteğe çağırdı; “Engelsiz bir yaşam mümkün”
Milletvekili Sındır, kanun teklifi verdi, tüm siyasi partileri desteğe çağırdı; “Engelsiz bir yaşam mümkün”
CHP İzmir Milletvekili Kamil Okyay Sındır, engelli vatandaşların istihdama katılımının arttırılması amacıyla ‘Devlet Memurları Kanunu´nda ve ‘İş Kanunu´nda değişiklik öngören bir kanun teklifi verdi.
CHP´li Kılıç: “Kamuda engelli çalıştırma oranı yüzde 5´e yükseltilsin”
CHP´li Kılıç: “Kamuda engelli çalıştırma oranı yüzde 5´e yükseltilsin”
CHP İzmir Milletvekili ve KİT Komisyonu Üyesi Av. Sevda Erdan Kılıç, engelli vatandaşlarımızın en büyük sorunlarından birisi olan kamuda istihdam meselesini Meclis gündemine taşıdı.
Kurtulan, Asgari ücretin, halka yansıyan fiyat artışına göre yapılması gerekir.
Kurtulan, Asgari ücretin, halka yansıyan fiyat artışına göre yapılması gerekir.
HDP Grup Başkanvekili Fatma Kurtulan, Meclis´te düzenlediği basın toplantısında, 2020 yılı bütçesinin TBMM Plan ve Bütçe Komisyonundaki görüşmelerinde parti olarak yapıcı bir muhalefet ortaya koyduklarını belirtti.
İYİ PARTİ BURSA MİLLETVEKİLİ TATLIOĞLU, EKONOMİ ÜZERİNE KONUŞTU
İYİ PARTİ BURSA MİLLETVEKİLİ TATLIOĞLU, EKONOMİ ÜZERİNE KONUŞTU
İYİ Parti Bursa Milletvekili İsmail Tatlıoğlu, Meclis´te düzenlediği basın toplantısında, Türkiye´nin ekonomik durumuna ilişkin değerlendirmelerde bulundu.
CHP GENEL BAŞKAN YARDIMCISI ERDOĞDU: “TÜRKİYE´NİN ŞU AN BİR ANAYASASI YOK”
CHP GENEL BAŞKAN YARDIMCISI ERDOĞDU: “TÜRKİYE´NİN ŞU AN BİR ANAYASASI YOK”
CHP Genel Başkan Yardımcısı Aykut Erdoğdu, Türkiye´nin bugün içinde bulunduğu açmazdan çıkması için CHP´nin dört aşamalı bir planı olduğunu belirterek, “Kuvvetler ayrılığını getirmeyen, temel hak ve hürriyetleri garanti altın almayan metne anayasa denmez. Türkiye´nin şu an bir anayasası yoktur” dedi.
CHP GENEL BAŞKAN YARDIMCISI İLGEZDİ: “SAYIŞTAY, BAKANLIĞI YALANLIYOR”
CHP GENEL BAŞKAN YARDIMCISI İLGEZDİ: “SAYIŞTAY, BAKANLIĞI YALANLIYOR”
Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkan Yardımcısı ve İstanbul Milletvekili Gamze Akkuş İlgezdi´nin gündeme getirdiği yeni havalimanının işletmeye açılması sonrasında sözleşme hükümlerinde bulunmamasına rağmen Devlet Hava Meydanları İşletmesi DHMİ´nin Atatürk Havalimanı nedeniyle TAV´a kar kaybı ödemesi yapmak için çalışma başlatmasını Ulaştırma ve Altyapı Bakanı da savundu.
CHP GENEL BAŞKAN YARDIMCISI VE PARTİ SÖZCÜSÜ ÖZTRAK´IN BASIN TOPLANTISI
CHP GENEL BAŞKAN YARDIMCISI VE PARTİ SÖZCÜSÜ ÖZTRAK´IN BASIN TOPLANTISI
CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Faik Öztrak, parti Genel Merkezi´nde MYK gündemine dair düzenlediği basın toplantısında şunları söyledi:
KILIÇDAROĞLU´NDAN 4 MADDELİK ÇÖZÜM ÖNERİSİ
KILIÇDAROĞLU´NDAN 4 MADDELİK ÇÖZÜM ÖNERİSİ
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, dün başlayan ve bugün İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar ve Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer´in de katıldığı Maltepe Ekonomik Forumu´nda bir konuşma yaptı. Oturumun açılış konuşmasını yapan Kılıçdaroğlu, “Ekonomide yeni bir yola girmek istiyorsak bunun 4 temel ayağının olması gereklidir. Bunlar, demokrasi ve hukukun üstünlüğü, üreten Türkiye, sosyal devlet ve şeffaflık ile sürdürülebilirlik ve eğitim” dedi.
CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN, TANAP: “ENERJİNİN İPEK YOLU”
CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN, TANAP: “ENERJİNİN İPEK YOLU”
Cumhurbaşkanı Erdoğan, TANAP Avrupa Bağlantısı Açılış Töreni´nde yaptığı konuşmada, “Bugün hep birlikte Avrupa bağlantısı açılış törenini icra ettiğimiz TANAP, ülkemizin barışçıl vizyonunun en somut nişanesidir. Dünya gündeminin ticaret savaşlarıyla, terörle, sokak olaylarıyla, istikrarsızlıklarla meşgul olduğu bir dönemde, biz bugün Avrupa ile Asya´yı TANAP ile bir kez daha birbirine bağlıyoruz” dedi.
TÜRKİYE-AB KARMA PARLAMENTO KOMİSYONU EŞ BAŞKAN LAGODİNSKY TBMM´DE
TÜRKİYE-AB KARMA PARLAMENTO KOMİSYONU EŞ BAŞKAN LAGODİNSKY TBMM´DE
CHP Grup Başkanvekili Engin Altay, Türkiye-AB Karma Parlamento Komisyonu Eş Başkanı Sergey Lagodinsky ve beraberindeki heyetle TBMM´de bir araya geldi.
CHP Zonguldak Milletvekili Deniz Yavuzyılmaz, Milli Piyango  Ne Kadar  Milli ve Yerli
CHP Zonguldak Milletvekili Deniz Yavuzyılmaz, Milli Piyango Ne Kadar Milli ve Yerli
CHP Zonguldak Milletvekili Deniz Yavuzyılmaz, Milli Piyango´da ABD Merkezli ´IGT Turkey´ isimli firmanın 23 yıldır ihaleleri aldığına dikkati çekerek, bir nevi çekilişleri Milli Piyango´nun değil bu firmanın yönettiğini iddia etti.
HDP IĞDIR MİLLETVEKİLİ EKSİK: "IĞDIR HALKI ZEHİR SOLUYOR"
HDP IĞDIR MİLLETVEKİLİ EKSİK: "IĞDIR HALKI ZEHİR SOLUYOR"
HDP Iğdır Milletvekili Habip Eksik, Mecliste düzenlediği basın toplantısında, Çevre ve Şehircilik Bakanlığının internet sitesinde Iğdır´ın havasının tehlikeli boyuta geldiğinin belirtildiğini aktardı.
CHP İzmir Milletvekili Kani Beko,  Asgari ücretlinin maaşından milyarlarca lira vergi kesilirken, işverene milyarlarca liralık teşvik uygulandı.
CHP İzmir Milletvekili Kani Beko, Asgari ücretlinin maaşından milyarlarca lira vergi kesilirken, işverene milyarlarca liralık teşvik uygulandı.
CHP İzmir Milletvekili Kani Beko, Mecliste düzenlediği basın toplantısında, 2020 yılında uygulanacak asgari ücretin belirlenmesi konusu üzerine açıklama yaptı.
2020 YILI BÜTÇESİ PLAN VE BÜTÇE KOMİSYONUNDA KABUL EDİLDİ
2020 YILI BÜTÇESİ PLAN VE BÜTÇE KOMİSYONUNDA KABUL EDİLDİ
TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda, Cumhurbaşkanlığı ile bağlı ve ilgili kuruluşların bütçelerinin görüşülüp kabul edilmesinin ardından bütçe kanun teklifinin maddelerine geçildi. 16 maddeden oluşan 2020 Yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanun Teklifi ile 6 maddeden oluşan 2018 Yılı Kesinhesap Kanun Teklifi de komisyonda kabul edildi.
CHP´DEN DOĞA HAKLARI MANİFESTOSU
CHP´DEN DOĞA HAKLARI MANİFESTOSU
CUMHURİYET HALK PARTİSİ “CANLI VE DOĞA” ODAKLI ANLAYIŞLA “DOĞA İÇİN ADALET” TEMELLİ “DOĞA HAKLARI POLİTİKASI” VE “DOĞAYLA UYUM” İÇİNDE BİR “İYİ YAŞAM” KÜLTÜRÜNÜ BENİMSER
Emine Erdoğan, Kadıköy Ahmet Sani Gezici Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi Dene Yap Atölyesi açılış törenine katıldı
Emine Erdoğan, Kadıköy Ahmet Sani Gezici Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi Dene Yap Atölyesi açılış törenine katıldı
Emine Erdoğan, Dene Yap Atölyesi açılış töreninde yaptığı konuşmada, eğitim ihtiyaçları ve anlayışının hızla değiştiğini belirterek, “Bugün çocuklarımız bilgiyi sadece tekrar eden değil, hayatın içinde bizatihi uygulamaya koyabilen bireyler olarak yetişiyorlar. Dolayısıyla öğrendiklerini yorumlama, geliştirme ve değer katma kabiliyetleri artıyor. Etraflarında gördükleri sorunlara bilgileriyle çözüm üretebiliyorlar. Çünkü bilgi deneyimle birleşiyor. Bugün açtığımız dene-yap atölyesi, tam olarak bu amaca hizmet edecektir” dedi.
Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Artık kendisine güvenen, hedeflerine kilitlenen, tuzakları bozan bir Türkiye var"
Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Artık kendisine güvenen, hedeflerine kilitlenen, tuzakları bozan bir Türkiye var"
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Marmara Üniversitesi Recep Tayyip Erdoğan Külliyesi Temel Atma Töreni´nde yaptığı konuşmada, “Engellere takılıp kalmak yerine, onları bertaraf edecek bir anlayışı ve iradeyi her alanda yerleştirdik. Kazandığımız her başarı, bir sonraki hedefe ulaşma kararlılığımızı daha da perçinliyor. Artık kendisine güvenen, gücüne inanan, hedeflerine kilitlenen, tuzakları bozan bir Türkiye var” dedi.
CHP´Lİ BAKAN, “İZMİR´İ BU SAYGISIZLIĞA SAHNE EDENLERİ KINIYORUM!”
CHP´Lİ BAKAN, “İZMİR´İ BU SAYGISIZLIĞA SAHNE EDENLERİ KINIYORUM!”
İzmir´in en köklü okullarından biri olan Atatürk Lisesi´nde düzenlenecek bir etkinliğe katılmak üzere İstanbul´dan İzmir´e gelen şair ve yazar Haydar Ergülen, daha havaalanındayken etkinliğin iptal edildiğini öğrendi.
Av. Tahir Elçi Katledilişinin 4. Yılında Anıldı
Av. Tahir Elçi Katledilişinin 4. Yılında Anıldı
Görevi başındayken katledilen Diyarbakır Barosu Başkanı Av. Tahir Elçi ölüm yıldönümünde İzmir Barosu önünde anıldı.
MGK Bildirisi: “Barış Pınarı Harekâtı amacına ulaşana dek sürdürülecek”
MGK Bildirisi: “Barış Pınarı Harekâtı amacına ulaşana dek sürdürülecek”
Cumhurbaşkanı Erdoğan´ın başkanlığında gerçekleştirilen Millî Güvenlik Kurulu toplantısının ardından yapılan yazılı açıklamada Barış Pınarı Harekâtı´nın her veçhesiyle değerlendirildiği belirtilerek, “Bölgede barış ve istikrar ortamının tesis edilmesi sürecine katkıda bulunan harekâtın, amacına ulaşana kadar sürdürüleceği ve sivillerin zarar görmemesi için her türlü tedbirin alınmakta olduğu vurgulanmıştır” denildi.
“Bizim gündemimizde dijital ekonomi, dijital ticaret, dijital Türkiye, geleceğin şehirleri var”
“Bizim gündemimizde dijital ekonomi, dijital ticaret, dijital Türkiye, geleceğin şehirleri var”
Cumhurbaşkanı Erdoğan, MÜSİAD Vizyoner´19 programında yaptığı konuşmada, “Bizim gündemimizde dijital ekonomi, dijital ticaret, dijital Türkiye, geleceğin şehirleri var. Türkiye´nin geleceği, işte burada, bu toplantıda yapılacak tartışmalarla şekillenecektir. Bu konuya verdiğimiz önem sebebiyle, yeni yönetim sistemimize geçerken, doğrudan Cumhurbaşkanlığı bünyesinde bir Dijital Dönüşüm Ofisi kurduk” dedi.
CHP GENEL BAŞKAN YARDIMCISI ERDOĞDU: “MERKEZ BANKASI´NIN ŞEFFAFLIKTAN AYRILDIĞI ENDİŞELERİ VAR”
CHP GENEL BAŞKAN YARDIMCISI ERDOĞDU: “MERKEZ BANKASI´NIN ŞEFFAFLIKTAN AYRILDIĞI ENDİŞELERİ VAR”
CHP Genel Başkan Yardımcısı Aykut Erdoğdu, bir süreden beri Merkez Bankası´nın net rezervlerinin izlenmesi konusunda şeffaflıktan ayrıldığı endişeleri olduğunu belirterek, “Nitekim yurt içine giren döviz miktarı ile yurt içinde artan döviz tevdiat hesaplarında tutarsızlıklar var” dedi.
CHP´li Fikret Şahin: ÇED raporları göstermelik yapılıyor
CHP´li Fikret Şahin: ÇED raporları göstermelik yapılıyor
CHP Balıkesir Milletvekili Fikret Şahin, Mecliste düzenlediği basın toplantısında, Çevre ve Şehircilik Bakanlığına, Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) raporlarıyla ilgili soru önergesi verdiklerini belirterek, "1993 yılından 2019 yılına kadar, yani 26 yıllık sürede olumlu ÇED raporu sayısı 5 bin 655, olumsuz ÇED raporu sayısı ise sadece 54 adet. Olumlu ve olumsuz oranına baktığımız zaman yüzde 1 dahi değildir. Demek ki her ÇED başvurusu büyük olasılıkla olumlu şekilde neticeleniyor." diye konuştu.
İstanbul Milletvekili Emine Gülizar EMECAN: Borçlanma Genel Müdürlüğü´nü Kurdunuz ve Tarihe Geçtiniz
İstanbul Milletvekili Emine Gülizar EMECAN: Borçlanma Genel Müdürlüğü´nü Kurdunuz ve Tarihe Geçtiniz
CHP İstanbul Milletvekili Emine Gülizar EMECAN, Hazine ve Maliye Bakanlığı´nın bütçe görüşmelerinde, borç yükü nedeniyle Türkiye Cumhuriyeti tarihinde ilk defa “Borçlanma Genel Müdürlüğü” kuruldu. Bu nedenle bu iktidarın tarihe geçtiğini kaydetti.
CHP´li Sındır, “susmayacağız sayın bakan, susturamazsınız!”
CHP´li Sındır, “susmayacağız sayın bakan, susturamazsınız!”
Hazine ve Maliye Bakanlığı´nın 2020 yılı bütçesinin görüşüldüğü TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu´nda partisi adına konuşan CHP İzmir Milletvekili Kamil Okyay Sındır, iktidarı ve Bakan Berat Albayrak´ı yaylım ateşine tuttu.
KADER KURBANLARINA İZİD DESTEĞİ
KADER KURBANLARINA İZİD DESTEĞİ
2016 yılında İzmir Valiliğinin onayı ile kurulan İzmir İş Dünyası Derneği (İZİD), istihdama dayalı projeler ile faaliyetlerini sürdürüyor.
CHP´li Kılıç: “Türk Patent ve Marka Kurumundan 2 Milyon TL´lik Görev Zararı”
CHP´li Kılıç: “Türk Patent ve Marka Kurumundan 2 Milyon TL´lik Görev Zararı”
CHP İzmir Milletvekili ve KİT Komisyonu Üyesi Av. Sevda Erdan Kılıç, Sayıştay´ın bazı tespitlerde bulunduğu Türk Patent ve Marka Kurumu 2018 Yılı Denetim Raporu hakkında, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank´ın yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığına soru önergesi sundu.
CHP BURSA MİLLETVEKİLİ SARIBAL, 3. TARIM ŞURASINI DEĞERLENDİRDİ
CHP BURSA MİLLETVEKİLİ SARIBAL, 3. TARIM ŞURASINI DEĞERLENDİRDİ
CHP Bursa Milletvekili Orhan Sarıbal, partisinden bazı milletvekilleriyle Mecliste düzenlediği basın toplantısında, 3. Tarım Orman Şurası ile ilgili değerlendirmeler yaptı.
CHP´Lİ KÖKSAL, ŞEHİT YAKINLARI VE GAZİLERİN SORUNLARINA DEĞİNDİ
CHP´Lİ KÖKSAL, ŞEHİT YAKINLARI VE GAZİLERİN SORUNLARINA DEĞİNDİ
CHP Afyonkarahisar Milletvekili Burcu Köksal, Mecliste düzenlediği basın toplantısında, gaziler ve şehit yakınları hakkında konuştu.
CHP´Lİ BAKAN 95 STK´NIN TALEBİNİ TBMM´YE TAŞIDI
CHP´Lİ BAKAN 95 STK´NIN TALEBİNİ TBMM´YE TAŞIDI
Tarımda kullanılan ‘pestisit´ olarak adlandırılan zehirli kimyasal maddeler, sinirsel ve hormonal hastalıklar, kanser, kısırlık, çocuklarda gelişim bozuklukları gibi ciddi sağlık sorunlarına sebep oluyor.
CHP GENEL BAŞKANI KEMAL KILIÇDAROĞLU, "İKİ ELİM İKİ YAKANDA OLACAK"
CHP GENEL BAŞKANI KEMAL KILIÇDAROĞLU, "İKİ ELİM İKİ YAKANDA OLACAK"
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin grup toplantısında gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu.
HDP GRUP TOPLANTISINDA ERKEN SEÇİM DEĞERLENDİRMESİ
HDP GRUP TOPLANTISINDA ERKEN SEÇİM DEĞERLENDİRMESİ
HDP Eş Genel Başkanı Sezai Temelli, partisinin TBMM Grup Toplantısı´nda yaptığı konuşmada, 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü´nde kadınların eylemine güvenlik güçlerinin müdahale ettiğini söyledi.
CHP GENEL BAŞKAN YARDIMCISI TORUN: “SARAY´DA PANİK VAR”
CHP GENEL BAŞKAN YARDIMCISI TORUN: “SARAY´DA PANİK VAR”
Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun, “CHP´li büyükşehir belediyelerinin olduğu iller başta olmak üzere, partimizin yükselişi devam ediyor” dedi. Torun, CHP´li 11 büyükşehirde yaptırdıkları araştırmanın ilk bulgularına göre, halkın CHP´li belediyelerden oldukça memnun olduğunu belirtti ve “Bunu Saray´ın kendi yaptırdığı araştırmalar da böyle gösteriyor. Saray´da panik var” dedi.
İYİ PARTİ GENEL BAŞKANI AKŞENER: "ÇİFTÇİYİ HİÇBİR ZAMAN DİKKATE ALMADILAR"
İYİ PARTİ GENEL BAŞKANI AKŞENER: "ÇİFTÇİYİ HİÇBİR ZAMAN DİKKATE ALMADILAR"
İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, partisinin TBMM Grup Toplantısı´nda, Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Günü nedeniyle yapılan yürüyüşlerde kadınlara yapılan muameleyi kınadığını söyledi.
CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN: "CHP´NİN BAŞINDA KİMİN OLDUĞUNDAN BİZE NE?"
CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN: "CHP´NİN BAŞINDA KİMİN OLDUĞUNDAN BİZE NE?"
Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, partisinin TBMM Grup Toplantısı´nda yaptığı konuşmada, geçen hafta grup toplantısının ardından kabinedeki bakanlarla bir araya geldiğini, çarşamba günü de partisinin il başkanlarıyla hem 7. Olağan Kongre sürecini hem de gündemdeki meseleleri istişare etme fırsatı bulduklarını ifade etti.
İstanbul Milletvekili Emine Gülizar EMECAN;Türkiye´de Kadına karşı şiddet ve kadın cinayetleri önlenemiyor.
İstanbul Milletvekili Emine Gülizar EMECAN;Türkiye´de Kadına karşı şiddet ve kadın cinayetleri önlenemiyor.
CHP İstanbul Milletvekili Emine Gülizar EMECAN, Adalet Bakanlığı bütçesi görüşmelerinde; Kadına karşı şiddet ve kadın cinayetlerini gündeme getirdi. EMECAN; Türkiye´nin, Dünya ekonomi formu 2018 küresel toplumsal cinsiyet uçurumu raporuna göre ...
Milletvekili Sındır, “Adalet, liyakatle, bağımsız ve tarafsız yargı ile olur”
Milletvekili Sındır, “Adalet, liyakatle, bağımsız ve tarafsız yargı ile olur”
CHP İzmir Milletvekili Kamil Okyay Sındır, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda, Adalet Bakanlığının 2020 yılı bütçesi görüşmelerinde partisi adına konuştu; tarafsızlık, liyakat bitti; yargıya güven erozyona uğradı.
Şeyh Temim ile görüştü
Şeyh Temim ile görüştü
Türkiye-Katar Yüksek Stratejik Komite 5. Toplantısı´na katılmak üzere Katar´ın başkenti Doha´da bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Katar Emiri Şeyh Temim bin Hamed Al Sani ile bir araya geldi.
DOLAR
5.7479
EURO
6.3805
-Her 4 Amerikalıdan biri mutlaka televizyonda görünüyor. (Sokakta her 4 kişiden 1 imza dağıtıyormuş düşünsenize) -Uyurken televizyon seyrederken yaktığımızdan daha fazla kalori yakıyoruz. (Demekli televizyonla uyutuluyoruz) -Bir karıncanın koku alma yet

İlginç Bilgiler 5
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
"Gördüklerim, Görmediğim yaratıcının varlığına inanmaya beni mecbur ediyor."

İzmir için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:37 08:19 13:23 15:51 18:10 19:39
Kurabiye hamurunun elinize yapışmasını istemiyorsanız ellerinizi soğuk suyla ıslatıp kuruladıktan sonra kurabiyeye şekil verin. Kurabiyelerin zamanla sertleşmemesi için yanlarına bir-iki dilim kabuklu elma koyarak saklayınız. Elmanın yayacağı nem sayesin

Kurabiye - Bisküvi Tarifleri İle İlgili Püf Noktaları