CHP GENEL BAŞKAN YARDIMCISI VE PARTİ SÖZCÜSÜ ÖZTRAK´IN BASIN TOPLANTISI
CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Faik Öztrak, parti Genel Merkezi´nde MYK gündemine dair düzenlediği basın toplantısında şunları söyledi:
Tarih: 2.12.2019 19:21:46
Yarın uluslararası engelliler günü. Aslında engellilerimizi sadece tek bir gün değil her gün hatırlamamız ve onlara engelsiz bir dünyayı sunmamız lazım. Merkez Yönetim Kurulu toplantımız sürüyor. Bugün toplantımızın gündeminde; önümüzdeki yıl için belirlenecek asgari ücret, bugün açıklanan, bu yılın üçüncü üç ayında gerçekleşen büyüme rakamları, işsizlik ve hayat pahalılığı arasında sıkışan, borçları altında ezilen vatandaşlarımızın durumu ve ülkemizdeki diğer gelişmeler vardı.

DEVLETİN ALACAĞINA AYRI, VERECEĞİNE AYRI ENFLASYON OLMAZ
Asgari Ücret Tespit Komisyonu 2020 yılında uygulanacak asgari ücretin tespitine dair toplantılara bugün başladı. Bu seneki görüşmelerde, üç işçi sendikaları konfederasyonunun birbirleriyle görüştükten sonra masaya oturmalarını önemsiyoruz. Asgari ücret konusundaki düşüncelerimizi önce Sayın Genel Başkanımız Grup Toplantısında, sonra bizler TÜRK-İŞ ziyaretinde ve daha sonra yine hafta sonunda yine Genel Başkanımız İstanbul´da yapılan toplantıda bir defa daha açıklamıştı. Devlet kendi aldığı maktu vergilere, resimlere, harçlara ve para cezalarına yüzde 22.58 oranında zam yaptı. Niçin yaptı? Geçtiğimiz yıl enflasyon nedeniyle uğradığı kaybı telafi etmek amacıyla yaptı. Dolayısıyla bu oran 2019 yılındaki enflasyon kaybını telafi edecek oran. Yani yeniden değerleme katsayısı. Bu nedenle asgari ücret pazarlığına başlamadan önce bir kere asgari ücreti bu yeniden değerleme katsayısıyla artırarak 2019 yılında asgari ücret üzerinde enflasyon nedeniyle, kriz nedeniyle meydana gelen tahribatı telafi etmek, ondan sonra pazarlığa başlamak lazım. Aksi takdirde devletin alacağına ayrı, vereceğine ayrı enflasyon uygulaması gibi bir yaklaşımı kabul etmemiz mümkün olmaz.


TEK BİR ÇALIŞANIN DEĞİL AİLESİNİN YAŞAM MALİYETİ ESAS ALINMALI
Pazarlığı gelecek yıl için yüzde 5 olarak hedeflenen büyüme üzerinden çalışana ne kadar pay verileceği, yani refahtan çalışanın ne kadar pay alacağı konusunda yapmak lazım. Yüzde 5´in tamamını verirseniz çalışanlarda büyümeden diğer kesimler kadar pay almış olur. Diğer taraftan TÜRK-İŞ bir bekar işçinin, çalışanın aylık yaşam maliyetini 2 bin 578 lira olarak hesapladığını açıkladı. Bunun altında bir ücreti de kabul etmeyeceğini söyledi. Burada asgari ücret hesabında ILO standartlarına uyulması, yaşam maliyeti ve ücret belirlenirken tek bir işçinin, tek bir çalışanın değil ailesinin de yaşam maliyetinin dikkate alınması gerektiğinin altını bir defa daha çizmek isterim.

ASGARİ ÜCRETİN ARTIRILMASI EKONOMİYİ CANLANDIRIR
Bir başka husus, ekonomik krizin son bir yılda 789 bin yurttaşımızı işinden gücünden ettiğini biliyoruz. Yine bu 789 bin yurttaşımızın dörtte üçü yani işsiz kalan her 100 kişiden 75´i en düşük maaş alan, çalışanların en kırılgan kesimlerine mensup. Diğer taraftan baktığımız zaman yine bütçe açıklarının geldiği nokta itibariyle bütçeden büyümeyi desteklemek amacıyla harcanan, aktarılan kaynaklarında sınırına gelindiği gözüküyor. Mevcut ekonomik krizde, asgari ücret iç talebe ivme verebilecek en önemli araçlardan biri olarak görülmelidir. Bakın, krediye krediyle takla attırarak ya da yandaşların kredilerini silerek geldiğimiz noktada, biraz değineceğim, büyüme falan ortada yok. Bütün dünyanın kabul ettiği bir husus var. Bu tür ortamlarda tüketim eğilimi yüksek en kırılgan kesimlerin gelirlerini arttırmanız lazım ki ekonomi canlanmaya başlasın. Tabi burada marifet bu işi enflasyonu azdırmadan, cari açığı arttırmadan, büyümeyi arttırarak yapabilmekte.

HEM YÜZDE 22,58 HEM REFAH PAYI
Bu nedenle bu yıl asgari ücretin önce bir yüzde 22,5´luk kısmını biraz önce açıkladığım yüzde 22,58´lik kısm koyacaksınız onun üstüne de tüketimi arttırabilmek için, talebi arttırabilmek için büyüme hedefi olan yüzde 5 kadar da bir ilave yapacaksınız. Bu da aşağı yukarı TÜRK-İŞ´in söylediği 2 bin 600, 2 bin 578´in biraz üstünde oluyor.

SARAY´DA BİNDELİ BÜYÜME SEVİNCİ
Bugün TÜİK, 2019´un üçüncü üç ayına ait büyüme rakamlarını açıkladı. Buna göre Türkiye ekonomisi yılın üçüncü çeyreğinde binde 9 büyümüş. Bu bindeyle ifade edilen rakamı görünce bir de baktık sarayın damadı twitler atıyor bir sevinç, bir sevinç pozitif büyümeye geçtik diye. Şimdi, geçen yılın son çeyreğinden bu yana üst üste 3 çeyrektir süren küçülmenin ardından, ilk defa gelen bu bindeli artışın ne kadar sürdürülebilir olduğu konusu çok önemli. Bunun içinde mali ve parasal dengelere bakmak lazım. Bütçenin açığı çok hızla büyüyor. Dolayısıyla bunun ne kadar kalıcı olduğu bu açıdan tartışmalı.

BÜYÜMENİN SÜRDÜRÜLEBİLİRLİĞİ KONUSUNDA SORU İŞARETLERİ VAR
Yine bir başka önemli husus, bir büyümenin ne kadar kalıcı olduğunu tespit ederken mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış seride bir önceki üç aylık döneme göre ekonominin büyüme hızına baktığımızda büyümenin ivmesini tespit etmiş oluruz. Orada da baktığımız zaman üçüncü çeyrekte bu senenin başında yüzde 2,0, sonra yüzde 1,0 civarında olan artışların üçüncü çeyrekte binde 4´e düştüğünü görüyoruz. Dolayısıyla bu, bu büyümenin sürdürülebilirliği konusunda soru işaretlerine neden oluyor.

İSTİHDAM YARATMAYAN BÜYÜME
Büyümenin hem kalitesi hem de sürdürülebilirliği açısından önemli olan bir diğer gösterge ise yatırımlar. Yatırım yapacaksınız ki iş imkanı verebilesiniz. İş imkanı vereceksiniz ki milletin mutfaktaki boş tenceresi dolsun. Bu çeyrekte yatırımlar yüzde 12,6 daralmış ve bu yatırımlar son beş çeyrektir sürekli daralıyor. Makine ve teçhizat yatırımları yüzde 7,5 gerilemiş, inşaat yatırımları ise yüzde 18,0 gerilemiş. İstihdam rakamlarına bakıyoruz, işsizlik rakamlarına bakıyoruz bu döneme ilişkin rakamlar büyümenin istihdam yaratmadığını, işsizliği azaltmadığını ortaya koyuyor. İşte bu neden. Yani yatırım yok, yeni iş imkanları yok. Dolayısıyla bu büyüme işsizlere yaramıyor, çalışanlara yaramıyor. Peki kime yarıyor? Saray´ın bu büyüme stratejisi sadece İstanbul´da parasını borsaya yatıran bir avuç yandaşa ve Londra´daki bir avuç bankacıya yarıyor.

DEVLET GAZA BASMASINA RAĞMEN İLK 9 AYDA EKONOMİ KÜÇÜLDÜ
Üçüncü çeyrekte görmüş olduğumuz şu: Ekonomi 0,9 da olsa bir büyümeye doğru geçmesine rağmen yılın ilk dokuz ayında ekonomi geçen yılın aynı dönemine göre binde 9 küçülmüş. Yani küçülme devam ediyor 9 aylık ortalamaya baktığınız zaman. Neye rağmen? Bu dönemde devletin yapmış olduğu tüketim harcamaları yüzde 5,6 artmış. Biraz önce söylemiştim ya devletin oyun alanı daralıyor diye. Devlet sürekli bir ivme vermeye çalışıyor ama bunun ekonomi üzerindeki etkisi son derece sınırlı kalıyor. Nereye kadar bunu sürdüreceksiniz? Kamu açıklarını sürdürebildiğiniz noktaya kadar. Devletin tüketim harcamaları yüzde 5 artarken vatandaşın tüketim harcaması ilk 9 ayda yüzde 1,4 düşmüş. Devlet gaza basmış buna rağmen ekonomi yüzde bir civarında küçülmüş.

BAŞARISIZLIĞIN SORUMLULUĞU SARAYA AİT
Hatırlayalım, Saray önce 2019 yılında Türkiye ekonomisinin büyüme hızının yüzde 2,3 olacağını söylemişti. Şimdi ne tahmin ediyorlar? Binde 5. Yani büyüme 2019 yılında yüzde 2,3 hedef yerine binde 5 büyüyecek. Yani ilk söylenenin dörtte birinden bile az. Şimdi bu sapmayı neyle izah edeceğiz? Hadi 2018´de Rahip Brunson vardı. Dışarıdan ekonomiye saldırıyorlardı öyle diyorlar. Bu sene ne oldu, bu sene ne var? Bu başarısızlık tamamen saraya ait ama bunun hesabını verecekler mi? Hayır. Hiçbir şeyin hesabını vermedikleri gibi bunun da hesabını veremeyecekler.

DAMAT BAKAN SON ÇEYREK İÇİN TALİMAT VERDİ
Diğer taraftan bu tahmin ettikleri binde 5´lik büyümenin gerçekleşmesi içinde bu çeyrekte binde 9 büyüyen ekonominin dördüncü çeyrekte yüzde 4,5 büyümesi lazım. Olur mu? Olabilir. Çünkü TÜİK´in başında Damat Bakan´ın yakın arkadaşı var. Zaten sosyete damat daha hiçbir öncü gösterge ortada yokken yılın son çeyreği için yüzde 4 büyüyeceğiz deyip işe başladı. Sonrada bunu yüzde 5´e kadar çekti. Bir yandan da arkadaşına talimat verdi şunu yüzde 4,5 – 5 çıkart diye. Aslında Sarayın binde 5´lik bir büyüme için bu kadar uğraşması ekonominin ne halde olduğunu da ortaya koyuyor.

AZ GİTTİK, UZ GİTTİK 11 YIL GERİYE GİTTİK
“Dengelendik, dengeleniyoruz” lafları vatandaşlarımıza daha iyi bir yaşam, daha fazla bir refah mı sağlıyor? Rakamların ayrıntısına baktığımızda maalesef bunu göremiyoruz. İşgücü ödemelerinin milli gelir içindeki payı yeni açıklanan bu milli gelir rakamlarına göre de düşmeye devam ediyor. Yani yaratılan pastadan çalışanlara daha az para ödüyoruz. Diğer taraftan üçüncü çeyrekte ilan edilen milli geliri yıllık olarak hesapladığımızda bir yıllık gayri safi yurtiçi hasılamız 734 milyar dolar olmuş. Bu 734 milyar dolar 2008 yılındaki Gayrisafi Milli Hasılamızın bile altında. Yani az gitmişiz, uz gitmişiz AK Parti döneminde 11 yıl geriye gitmişiz. Burada bir defa daha Saray yönetimini uyarıyoruz. Artık pansumandan, aspirin tedavisinden vazgeçin. Ülkede beklentileri değiştirecek, güveni artıracak adımları atmaya başlayın. Milletin derdine derman olacak tedbirleri alın.

KOMİSYON GÜNAH ÇIKARMA ODASINA DÖNDÜ
2020 Bütçesinin TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda görüşmeleri sona erdi. Şimdi artık genel kurulda bütçe tartışılacak. Ama çok ilginç bazı bakanlar için bu komisyon adeta günah çıkarma odasına döndü. Önce Sağlık Bakanı çıktı şehir hastanelerinin KÖİ kapsamında yapılmasının çok pahalı olduğunu söyledi. Bundan sonra bu hastanelerin bütçe kaynaklarıyla yapılmaya çalışılacağını söyledi. Birde şehir hastanelerinin büyüklükleri nedeniyle bir takım yönetsel sıkıntılara neden olabileceğinin de altını çizdi. Ardından tam kapanmaya yakın Ulaştırma Bakanının açıklamaları geldi. Şimdi birazdan anlatacağım bunun eksiği yok, fazlası, abartması yok.

GARANTİLER HEPİMİZİN VERGİLERİNDEN ÖDENİYOR
Bakan 28 Kasım 2019 tarihinde Bütçe Plan Komisyonundaydı ve orada açıklamalarını yaptı. Şimdi aynen kendi sözleriyle aktarıyorum: “Evet, biz Osmangazi Köprüsü´nde şu anda garantinin yüzde 25´i kadar para topluyoruz. Nedenini de soracak olursanız aslında Osmangazi Köprüsü´nden de garanti ettiğimiz trafik kadar trafik geçiyor ama pahalı. İşte, döviz üzerinden yaptığımız için bunları vatandaşımıza bu kadar yüksek miktarda para ödememek için ücreti üçte bir seviyesine düşürdük.” Şimdi biraz tabi mahcubiyet de var burada. Bir takım şeyler söylüyor ama tam da anlaşılmıyor. Ne dediğini biraz açmaya çalışayım. Sayın Bakan diyor ki, dövizle verdiğimiz garanti fiyatını vatandaş ödeyemez çok yüksek diyor. Çok yüksek garanti fiyatı verdik. Bu köprüden kimse bu paraya geçmez diyor. Onun içinde bu fiyatı düşürdük diyor. Komisyon tutanağından okumaya devam ediyorum: “Yani şu anda 44,5 dolar almamız gereken köprüden geçiş ücreti olarak 15 dolar artı KDV alıyoruz.” Çok güzel… Peki 44,5 dolar olarak garanti ettiğiniz geçiş ücretinin gerisini kimden alıyorsunuz? Devlet olarak bunu indirdiniz de adama 44,5´u veriyorsunuz. Ekonomide hiçbir şey yoktan var olmaz. Yine de kendi kendiliğinden de kaybolmaz. Bunun gerisi bütçeden arkadaşlar. Senin, benim, hepimizin ödediği vergilerden ödeniyor. Özetle vatandaşın cebinden, emekli Ayşe Hanım´ın cüzdanından ve Ahmet Bey´in kesesinden çıkıyor.

KÖPRÜNÜN ADINI DELİ DUMRUL KÖPRÜSÜ KOYUN
Yani köprünün parasının üçte birini köprüden geçenden alıyoruz, üçte ikisini de köprüden geçmeyen vatandaşlarımızdan alıyorlar. Tüyü bitmedik yetimin parası yandaş müteahhide hem de dövizle peşkeş çekiliyor. Gerçekten bunu akılla mantıkla izah etmek mümkün değil. Saraya bir teklifimiz var. Derhal bu köprünün ismini değiştirin. Buna Osmangazi değil, Deli Dumrul Köprüsü deyin. Geçenden 30 akçe, geçmeyenden döve döve 40 akçe.

ŞEHİR HASTANELERİNDEN VE KÖPRÜLERDEN MİLLETE DEV FATURA
Ama yine bu müzakere sürecinde Hazine´nin verdiği dokümanlar içinde bir tablo var ki bütün bunların hepsinin üstüne tüy dikti. Hazine önümüzdeki vermiş olduğu tabloda önümüzdeki üç yıl için şehir hastanelerine ödenecek toplam kira bedelinin 26,5 milyar TL olacağını söylüyor. Ama bu hastanelere sadece kira ödenmiyor; bir de burada da hizmet alım garantisi var. Yani eğer vatandaş gelip de bu hastanelere verilen garanti kadar hasta yatmazsa devlet aradaki farkı bu hastanelere ödüyor. Önümüzdeki üç yılda bu şehir hastanelerine verilen hizmet alım garantileri karşılığında 22,6 milyar lira şehir hastanelerine ödenecek. Yani hem kira, hem de hizmet alımı adı altında bu hastanelere ödenecek olan para önümüzdeki üç yılda 49 milyar TL. Hani cebimizden hiç para çıkmadan yapıyorduk bu hastaneleri? Cebimizden para çıktığı gibi bu parayı o hastanelere yatan da yatmayan da ödüyor. Bir de geçilmeyen köprüler var. Önümüzdeki üç yılda bu köprüler için bütçeden çıkacak para 31 milyar TL. Yani Sarayın beş kuruş para ödemeden yapıyoruz dediği köprülerle şehir hastaneleri için önümüzdeki üç yılda bütçemizden tam 80,4 milyar lira para çıkacak.

5 KURUŞ VERMEDİK DİYENLERE İTHAF OLUNUR
Şimdi biz bu tabloyu, devletin hazinesinin bu tablosunu “Ey Kılıçdaroğlu sen bu işlerden anlamazsın, biz bunları yaparken cebimizden 5 kuruş para çıkmıyor” diyen sarayın kibirli adamına ithaf ediyoruz. Milletimiz her geçen gün kimin neyi bildiğini, kimin neyi bilmediğini birazda acı bedeller ödeyerek anlıyor.

MUTFAKTA TENCERE BOŞ
Bir tarafta devlet eliyle zengin edilen müteahhitler, ultra-lüks mevlitler, el kadar bebelere takılan tek taşlar. Diğer tarafta da; borçlarını ödeyemediği için ailesiyle, evlatlarıyla birlikte canına kıyan insanlar. Gazi Meclis´in kapısında kendini yakan, meclisin damından atlamaya kalkan, tuvaletinde canına kıymaya kalkışan işsizler, ayın sonunu getirmek için tek kuruşun hesabını yapan vatandaşlarımız. Millet inim inim inliyor ama maalesef Saray onların sesini duymuyor. Elektrik ve doğalgaz faturalarında otomatiğe bağlanan artışlar kış bastırdıkça milletin belini büküyor. Çarşıdaki pazardaki fiyatlar TÜİK marketlerindeki fiyatları kat kat aşıyor. Söyleyin şu marketlerin adını diyoruz şu TÜİK bir türlü bu marketlerin adını vermiyor. Gitsin vatandaşlarımız oradan ucuz ucuz alışveriş yapsın. Mutfakta tencere boş, kaynamıyor.

PAHALILIĞA İSYANA GÖZALTI
Tek adam parti devletinin millete vereceği hiçbir şey olmadığı giderek daha net bir şekilde gözüküyor. Aslında bunun Saray da farkında. Bir yandan korku salarak “Bu böyle gitmez” diyenleri susturmaya çalışıyor. Diğer yandan da siyasetin dilini sürekli sertleştirerek toplumu kutuplaştırıyor. Korku iklimini yayabilmek için akla hayale gelmeyecek olaylar yaşatılıyor. Daha geçenlerde 63 yaşında bir kadın vatandaşımız pazarda pahalılığa isyan ediyor.  “Ülkenin çivisini çıkardınız, millet aç” diyor. Ardından da misafirliğe gittiği evde gözaltına alınıyor. Sonrada yurt dışına çıkma yasağı konarak serbest bırakılıyor.  

“CANIMA TAK ETTİ” DİYENİ ALIYORSUNUZ, ADİL ÖKSÜZÜ ALMIYORSUNUZ
Şaka gibi. Açım diyen vatandaş gözaltına alınıyor. Ama bu kadını tutuklayan İçişleri Bakanı, FETÖ terör örgütünün TSK imamı olduğu öne sürülen kişinin nerede saklandığını bildiğini de itiraf ediyor. Biliyorsan neden bunu apar topar almıyorsun? Dikkat edin pazarda canıma tak etti diyen kadını hemen alıyorlar. Açım diyen bir kadını gidiyorsun apar topar gözaltına alıyorsun, yüzlerce vatandaşımızın yaşamını yitirdiği ve yaralandığı 15 Temmuz hain darbe girişimi sırasında önce yakalanan sonra her nasılsa serbest bırakılan birini bir haini bir türlü yakalayamıyorsun.

ÖKSÜZ DERHAL YAKALANMALIDIR
Lüzumlu lüzumsuz her konuya dahil olan, ilgili ilgisiz her konuda muhalefete hakaretler yağdıran atanmış Bakan görevinin ortaya laf atmak, biliyoruz ama söylemeyiz o bizde kalsın gibi laflar söylemek ya da pazarda isyan eden vatandaşla uğraşmak olmadığını görmelidir. Adil Öksüz´ün yeri biliniyorsa gereği derhal yapılmalıdır. Kontrollü darbenin şifrelerine sahip olan ve bunun CHP´nin darbe araştırma komisyonunda koymuş olduğu muhalefet şerhinde açık açık belirtilen bu kişi derhal yakalanmalıdır.

YEPYENİ BİR BÜYÜME VE BÖLÜŞÜM STRATEJİSİNE İHTİYACIMIZ VAR
Ekonomiyi düzeltmek için millete hiçbir şey veremeyen tek adam parti devleti yerine yeni ve güçlü bir parlamenter demokrasiyi kurmak gerektiğini artık yaşayarak görüyoruz. Ama bu da tek başına yeterli değil. Mevcut durumu, teğet geçecek bir yol kazası gibi görüp kamu bankalarından kredi dağıtarak, yandaşın borcunu silerek bu işlerden çıkarız diyenler de, bir tek “Tek adam rejiminden kurtulursak yaşadığımız krizden sıyrılırız” diyenler de aslında yanılıyor. Evet, tek adam rejiminden kurtulmak işin olmazsa olmazı bir kere. Bunu bir yana koyalım. Ama tek adam rejiminden kurtulduktan sonra artık eski tas, eski hamam diyerek devam edemeyeceğimiz de ortada. İthalata değil üretime, borca değil gelire, yöneticilerin iki dudağı arasındaki yardımlara değil; işe ve hak temelli desteklere ihtiyacımız var. Yani çok açık ifade edeyim, yepyeni bir büyüme ve bölüşüm stratejisine ihtiyacımız var.
Benim söyleyeceklerim bu kadar. Şimdi sorularınız varsa alabilirim. Tabi kurumlarınız ve isimlerinizle birlikte.

Soru- Efendim Eskişehir´den bir kadın cinayeti geldi. Bugün Sayın Adalet Bakanının da bir konuşması olmuştu. Bu konuya değindi kendisi. Defalarca emniyete, yargıya başvurmuş, şikayette bulunmuş dedi ölen kadın için ama duyulmadı sesi dedi. “Adalet bu feryada sessiz kalamaz, kulağını kapatamaz. Bu konuda yargısal boyutuyla da en ufak bir ihmal dahi tespit edilmesi halinde HSK titizlikle takip edecek” dedi. Bu açıklamayı nasıl değerlendirirsiniz?
Bir ikincisi, millet ittifakının belediyelerine kamu bankalarının kredi vermemesi konusuyla ilgili Sayın İmamoğlu´da açıklamıştı, keza aynı şekilde Sayın Yavaş´ın da açıklaması olmuştu. En son Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı da “kamu bankaları bize kredi vermiyor” dedi. Bunu nasıl değerlendirirsiniz?
Faik ÖZTRAK- Şimdi ilk soruya önce cevap vereyim. Defalarca müracaat etmesine rağmen şiddete uğrayan kadının sesini duymayan bir devletle karşı karşıyayız. Aslında yasa mı yok? Yasa var. En son öldürülen bu kadına sana zulmeden, sana şiddet uygulayan erkekle barış denmiş, uzlaş denmiş. Olacak iş mi? Bunun kanunen denmesi mümkün değil. Burada bir zihniyet sorunu var. Kadını erkekle eşit görmeyen zihniyetin sorunu bu. Toplumun her kesimini bu konuda yeniden eğitmek zorundayız. Kadını erkekle eşit görmeyen bir zihniyetle kadına şiddetle mücadele edilemez. Hep söylüyorum, yasalar mevcut ama bu yasaları uygulayacak zihniyet maalesef yönetimde yok.  
İkinci sorunuza gelince, kamu bankalarına muhalefet belediyelerine destek olmayın yönünde bir talimat verildiğini biliyoruz. Ama bizim Büyükşehir Belediyelerimiz de muhalefet belediyeleri olarak böyle bir ortamda milletimizin taleplerine nasıl cevap verebiliriz diye gerekli önlemleri alıyorlar. Hatırlayın bir dönem Mahalli İdareler Seçimlerine gidilirken Anavatan Partisi eğer seçimleri biz kazanmazsak böyle olur diye Belediye Başkanlarının elini, kolunu bağlı olarak göstermişti ve çok ağır bir hezimete uğramıştı. Belki bu kadar uzağa gitmeye de gerek yok. Son İstanbul seçimlerinde, bu senenin başında, milletin kararına rağmen seni Belediye Başkanı yapmayacağız diyen zihniyetin milletten nasıl bir şamar yediğini hep beraber gördük.
Gerçekten Türkiye´de çok garip olaylar yaşanıyor. AK Parti Genel Başkanı İstanbul Belediyesi zor duruma düşsün diye yağmur yağmasın duasına çıkmış vaziyette. Yağmur yağmazsa görürsün diyor. Kim görecek? Yağmur yağmazsa İstanbullu görecek, İstanbullu bu sıkıntıyı çekecek. Bir de şunu hatırlamak lazım. Kendi bakanının vakti zamanında İstanbul´un su meselesini 2070´e kadar çözdük diye kendisinin de, kendi bakanının da bir sürü eylem planları açıklandı. Melen projesi şu bu dendi. Çözdük diye beyanatları var. Çok açık söyleyeyim, bu zihniyet önümüzdeki dönemde kendilerine Genel Seçimleri de kaybettirecektir. Zaten şuanda gördüğümüz korku Genel Seçimleri kaybetme korkusudur.

Soru- Efendim Adil Öksüz´e değindiniz ama bugün toplantıya gelmeden siz biraz önce tekrar bir açıklaması daha oldu Sayın İçişleri Bakanının. Kendisine Antalya´da bir gazeteci Adil Öksüz açıklamasıyla ilgili yerini bildiğinizi belirtmiştiniz diye bir soru yöneltti. Sayın Bakanın “Antalya´ya gelen turist sayısı 15 milyonu aştı bundan güzel haber mi var” şeklinde bir cevabı oldu. Hem de bu, hem de hafta sonu ASİAD buluşması vardı Sayın Temel Karamollaoğlu ve Sayın Genel Başkan Kemal Bey ve Ahmet Davutoğlu´nun üçlü bir fotoğrafı oldu. Bu fotoğrafı geleceğe yönelik nasıl yorumlayabiliriz, neyin işaretidir bunu da değerlendirirseniz?
Faik ÖZTRAK- Şimdi tabi atama bakanın Antalya´da yapmış olduğu bu konuşma hiçbir ciddiyetle bağdaşmıyor. Adil Öksüz mutlaka yakalanmalıdır. Bu, darbenin siyasi ayağını da, diğer ayaklarını da ortaya çıkarmakta çok önemli bir adım olacaktır. Böyle turiste bakın bundan daha iyi haber mi olur, cambaza bakın cambaza misali bir takım laflarla geçiştirebilmek mümkün değildir.
Diğer taraftan son sormuş olduğunuz soru, bu ülkede demokrasi isteyenler demokratik parlamenter rejimi talep edenler aynı yerde toplanmaya başladı. Hep söylüyorum, Cumhuriyet Halk Partisi olarak, İYİ Parti olarak, yine Saadet Partisi olarak baştan beri biz aynı yerde yani demokrasiyi geliştirme yönünde adımlarımızı atmaya devam ediyoruz. Buna yeni partilerinde katılıyor olması tabi bir önemli gelişmedir diye düşünüyorum.
Teşekkür ediyorum. 
Kaynak:

Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
CHP´DEN 15 TEMMUZ BAĞIŞLARI İÇİN KANUN TEKLİFİ
CHP´DEN 15 TEMMUZ BAĞIŞLARI İÇİN KANUN TEKLİFİ
CHP, 15 Temmuz şehit ve gazileri ile Beşiktaş terör saldırısı mağdurları için toplanan 397.2 Milyon TL tutarındaki bağışların, doğrudan şehit yakınları ve gazilere dağıtılması için kanun teklifi verdi. Bağışlardan yaklaşık 3.5 yıldır mağdurlara tek kuruş yardım yapılmadığı vurgulanırken, “Bağışların mağdur ve mağdur yakınlarına ulaştırılması, TBMM´nin 15 Temmuz´da canı pahasına darbele direnen millete olan borcudur” denildi.
CHP´Lİ BEKO: KADROYA VE ŞİRKETLERE GEÇİRİLEN TAŞERON İŞÇİLERİN SOSYAL HAKLARI HALA VERİLMEDİ!
CHP´Lİ BEKO: KADROYA VE ŞİRKETLERE GEÇİRİLEN TAŞERON İŞÇİLERİN SOSYAL HAKLARI HALA VERİLMEDİ!
Taşeron çalışanların sosyal haklarının verilmemesinin anayasaya aykırı olduğunu hatırlatan CHP İzmir Milletvekili Kani Beko, İşçi sağlığı ve iş güvenliği önlemleri alınmadığından dolayı 30 bine yakın taşeron işçisinin hayatını kaybettiğini, 10 binlerce işçinin de iş kazaları sonucu engelli duruma düştüğünü hatırlattı. Beko taşeron sisteminin yasaklanmasını istedi.
CHP´Lİ SERTEL: BİR DÖNEM SOĞAN DEPOSU BASANLAR ŞİMDİ ET DEPOLUYOR
CHP´Lİ SERTEL: BİR DÖNEM SOĞAN DEPOSU BASANLAR ŞİMDİ ET DEPOLUYOR
Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İzmir Milletvekili ve KİT Komisyonu üyesi Atila Sertel, görevi piyasayı regüle etmek ve et fiyatlarındaki artışa engel olmak olan kurumun depolarında bu kadar çok miktarda et bulundurmasına anlam veremediğini söyledi. Fiyatların yüksekliğinden dolayı bir dönem depolarda soğan baskınları yapıldığını hatırlatan Sertel, vatandaşın pahalılıktan dolayı et yiyemediği bir ortamda bu miktarda etin dondurulma gerekçesinin açıklanması gerektiğini vurguladı.
CHP İSTANBUL MİLLETVEKİLİ ÖZGÜR KARABAT, MÜZELERDE NE OLUYOR?
CHP İSTANBUL MİLLETVEKİLİ ÖZGÜR KARABAT, MÜZELERDE NE OLUYOR?
CHP İstanbul Milletvekili Özgür Karabat, Gaziantep Müzesinde çalışan arkeolog Merve Kaçmış´ın intiharı üzerine konu ile ilgili TBMM´ye bir soru önergesi verdi. Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri ERSOY tarafından yazılı olarak yanıtlanması istenen soru önergesinde Kültür Bakanlığına bağlı birimlerde ve özellikle müzelerde yaşanan pek çok suistimale dikkat çekildi.
Cumhurbaşkanı Erdoğan,Azerbaycan´da
Cumhurbaşkanı Erdoğan,Azerbaycan´da
Bakü´nün kurtuluşunun 100. yıl dönümü töreninde yaptığı konuşmada Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Türkiye olarak bağımsızlığının ilk dönemlerinden başlayarak Azerbaycan´a elimizden gelen her türlü desteği verdik. Bugün Türkiye, Azerbaycan´ın sadece siyasi ve askerî değil aynı zamanda ticari, ekonomik, kültürel ve diğer bütün alanlarda en önemli ortağı konumundadır” dedi.
BAŞKAN İMAMOĞLU, GENÇLERE SESLENDİ: “LİYAKAT ÖTESİ KAVRAMLARI ÇATIR ÇATIR YIKACAĞIZ”
BAŞKAN İMAMOĞLU, GENÇLERE SESLENDİ: “LİYAKAT ÖTESİ KAVRAMLARI ÇATIR ÇATIR YIKACAĞIZ”
İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, YGA (Young Guru Academy – Genç Liderler Akademisi) tarafından düzenlenen “Zirve 2020” etkinliğinde konuştu. Genç lider adaylarıyla deneyimlerini paylaşan İmamoğlu, “Katılımcılığınızla İstanbul´a fikirlerinizle yön vermenizi istiyoruz” dedi.
BAŞKAN İMAMOĞLU´NDAN KANAL İSTANBUL ÇAĞRISI: “BU YANLIŞTAN SİZ DÖNÜN; MİLLET DÖNDÜRMESİN”
BAŞKAN İMAMOĞLU´NDAN KANAL İSTANBUL ÇAĞRISI: “BU YANLIŞTAN SİZ DÖNÜN; MİLLET DÖNDÜRMESİN”
İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, İYİ Parti´nin düzenlediği ve Genel Başkan Meral Akşener´in de dinleyici olarak katıldığı “Kanal İstanbul Paneli”nde konuştu. Açık çağrı yaptığını belirten İmamoğlu, “Buradan herkese, Ankara´daki bütün yetkililere, bütün İstanbullular adına onların vicdanına sesleniyorum: Gelin aklı, bilimi deneyin. Gelin bir daha düşünün. Bakın bu yanlıştan siz dönün. Bu millet, sizi bu yanlıştan döndürmesin. Vicdanınızın sesine kulak verin. Bu insanların feryadına kulak verin. Ve bu eşsiz şehre, geri dönüşü olmayan bir ihanete kalkışmayın. Çünkü bu şehir, hepimize, geçmişimizden bize emanet edilen bu şehir, geleceğe aynı sağlıklı şekilde emanet edilsin diye teslim edildi. Umarım bunu sağlayacağız ve sizin bu şehre, bu büyük kötülüğü yapmanıza fırsat tanımayacağız” dedi.
CHP GENEL BAŞKAN YARDIMCISI KARACA: İSTANBUL KANALI, ASRIN HUKUKSUZLUĞUDUR
CHP GENEL BAŞKAN YARDIMCISI KARACA: İSTANBUL KANALI, ASRIN HUKUKSUZLUĞUDUR
CHP Genel Başkan Yardımcısı Gülizar Biçer Karaca, Kanal İstanbul ÇED Raporu´nun onaylanmasını değerlendirdi.
KILIÇDAROĞLU´DAN CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN´A: 250 BİN DOLARI HANGİ HAYIR KURUMUNA BAĞIŞLADIN?
KILIÇDAROĞLU´DAN CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN´A: 250 BİN DOLARI HANGİ HAYIR KURUMUNA BAĞIŞLADIN?
CHP lideri Kılıçdaroğlu, Parti Meclisi toplantısının açılışında yaptığı konuşma
CHP´Lİ SINDIR SÜS BİTKİLERİNİ MECLİS GÜNDEMİNE TAŞIDI
CHP´Lİ SINDIR SÜS BİTKİLERİNİ MECLİS GÜNDEMİNE TAŞIDI
CHP İzmir Milletvekili Prof. Dr. Kamil Okyay Sındır, Türkiye´deki süs bitkileri sektörünün ve süs bitkileri üreticilerinin yaşadığı sıkıntıları Meclis gündemine taşıdı.
CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN, İMAMOĞLU´NUN MEKTUBU HAKKINDA İLK KEZ KONUŞTU
CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN, İMAMOĞLU´NUN MEKTUBU HAKKINDA İLK KEZ KONUŞTU
Cumhurbaşkanı Erdoğan, namazın ardından gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını cevapladı.
CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN, “ŞEHİRLERİMİZDE TARİHİ, KÜLTÜRÜ, MEDENİYETİ KORUYARAK YENİ İHTİYAÇLARA UYGUN YATIRIMLARA YÖNELECEĞİZ”
CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN, “ŞEHİRLERİMİZDE TARİHİ, KÜLTÜRÜ, MEDENİYETİ KORUYARAK YENİ İHTİYAÇLARA UYGUN YATIRIMLARA YÖNELECEĞİZ”
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Akıllı Şehirler ve Belediyeler Kongre ve Sergisi açılışında yaptığı konuşmada, “Çağının ötesine geçemeyen şehirler, bir süre sonra cazibelerini yitirmeye mahkûmdur. Şehirlerimizde bir yandan tarihi, kültürü, medeniyeti koruyacak, diğer yandan yeni ihtiyaçlara uygun yatırımlara yöneleceğiz” dedi.
CHP´DEN FETÖ´NÜN SİYASİ AYAĞI İÇİN ARAŞTIRMA ÖNERGESİ
CHP´DEN FETÖ´NÜN SİYASİ AYAĞI İÇİN ARAŞTIRMA ÖNERGESİ
CHP grup başkanvekilleri Engin Altay, Özgür Özel ve Engin Özkoç imzasıyla TBMM Başkanlığı´na sunulan araştırma önergesi, 15 Temmuz darbe girişiminin üzerinden 3,5 yıl geçmesine karşın halen açığa çıkarılamayan FETÖ´nün siyasi ayağının araştırılması ve ortaya çıkarılması amacıyla TBMM´de Araştırma Komisyonu kurulmasını amaçlıyor. Önergeyle, FETÖ ile mücadelenin sulandırıldığı ve FETÖ´nün siyasi ayağıyla yeterince mücadele edilmediği yönünde farklı siyasi partilerden eleştirilerin yükseldiği bir dönemde, darbe girişiminin doğrudan hedefi olan TBMM´nin tarihsel bir görev olarak örgütün siyasi ayağını açığa çıkarabilecek araştırmayı yapması hedefleniyor.
CHP GENEL BAŞKAN YARDIMCISI VE PARTİ SÖZCÜSÜ FAİK ÖZTRAK: KANAL İSTANBUL İÇİN TEK KURUŞ ÖDEMEYİZ
CHP GENEL BAŞKAN YARDIMCISI VE PARTİ SÖZCÜSÜ FAİK ÖZTRAK: KANAL İSTANBUL İÇİN TEK KURUŞ ÖDEMEYİZ
CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Faik Öztrak, bugün Genel Merkez´de MYK gündemine ilişkin düzenlediği basın toplantısında şunları söyledi:
İYİ PARTİ GENEL BAŞKANI MERAL AKŞENER, AT İZİ, İT İZİ KARIŞTI. HER ŞEY ORTAYA ÇIKSIN
İYİ PARTİ GENEL BAŞKANI MERAL AKŞENER, AT İZİ, İT İZİ KARIŞTI. HER ŞEY ORTAYA ÇIKSIN
İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, partisinin TBMM Grup Toplantısı´nda gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu.
KILIÇDAROĞLU: SARAYDA OTURANLARIN İŞSİZLİK SORUNU YOK!
KILIÇDAROĞLU: SARAYDA OTURANLARIN İŞSİZLİK SORUNU YOK!
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin Meclis Grup Toplantısı´nda gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu.
AK PARTİ GRUP TOPLANTISI
AK PARTİ GRUP TOPLANTISI
Cumhurbaşkanı Erdoğan Libya konusunda, Pazar günü Berlin´de yapılacak Zirveye işaret etti.. “Almanya, Fransa, İngiltere, Rusya, İtalya, Mısır, Cezayir ve Birleşik Arap Emirlikleri´nin katılımıyla liderler düzeyinde değerlendireceğiz”
ÇAYKUR´UN 16 MİLYONLUK “STEVİA” MACERASI BAŞLAMADAN BİTTİ
ÇAYKUR´UN 16 MİLYONLUK “STEVİA” MACERASI BAŞLAMADAN BİTTİ
Stevia bitkisinden şeker üretmek için 2012 yılında kolları sıvayan ÇAYKUR yönetimi, 5 yıllık deneme üretiminin ve 16 milyonluk fabrika yatırımının ardından bitkinin bölgede yetişmeyeceğini anladı!
CHP´Lİ KILIÇ: “AKP´DEN 10 YILDIR YERLİ OTOMOBİL MASALLARI”
CHP´Lİ KILIÇ: “AKP´DEN 10 YILDIR YERLİ OTOMOBİL MASALLARI”
CHP İzmir Milletvekili ve KİT Komisyonu Üyesi Av. Sevda Erdan Kılıç, son 10 yılda neredeyse 2-3 yılda bir gündeme getirilen Türkiye´nin “yerli otomobil” macerasını Meclis gündemine taşıdı.
CHP ANKARA MİLLETVEKİLİ GAMZE TAŞCIER, TEK BİR KADIN ARKADAŞIMIZIN DAHİ ARAMIZDAN AYRILMASINA TAHAMMÜLÜMÜZ YOK
CHP ANKARA MİLLETVEKİLİ GAMZE TAŞCIER, TEK BİR KADIN ARKADAŞIMIZIN DAHİ ARAMIZDAN AYRILMASINA TAHAMMÜLÜMÜZ YOK
CHP Ankara Milletvekili Gamze Taşcıer, Meclis´te düzenlediği basın toplantısında, kadına yönelik şiddetin giderek arttığına dikkati çekti.
CHP GRUP BAŞKANVEKİLİ ENGİN ALTAY: “ERDOĞAN´IN CHP´NİN DEDİĞİ NOKTAYA GELMESİ TÜRKİYE´NİN HAYRINA”
CHP GRUP BAŞKANVEKİLİ ENGİN ALTAY: “ERDOĞAN´IN CHP´NİN DEDİĞİ NOKTAYA GELMESİ TÜRKİYE´NİN HAYRINA”
CHP Grup Başkanvekili Engin Altay, 7194 sayılı Dijital Hizmet Vergisi ile Bazı Kanunlarda ve 375 sayılı KHK´de Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun´un; aralarında "dijital vergisi yoluyla sansür getirilmesi", "değerli konut vergisi", "konaklama vergisi" ve kamuoyunda "İslami holdingler" olarak bilinen holdinglerle ilgili hükümlerin de bulunduğu 11 maddesinin iptali için Anayasa Mahkemesi´ne başvurusu sonrası açıklamalarda bulundu.
CHP´NİN GAZETECİ MİLLETVEKİLİ ATİLA SERTEL´DEN 10 OCAK AÇIKLAMASI:
CHP´NİN GAZETECİ MİLLETVEKİLİ ATİLA SERTEL´DEN 10 OCAK AÇIKLAMASI:
10 Çalışan Gazeteciler Günü´nün “Çalışamayan Gazeteciler Günü”ne dönüştüğünü belirten Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İzmir Milletvekili Atila Sertel, “Eskiden gazete dağıtıcısı çocuklar ellerine gazeteleri alıp ‘yazıyor, yazıyor´ diye bağırıp gazete satarlardı. Bugün Türk basını için ‘yazıyor, yazıyor´ diyemiyoruz ancak ‘batıyor, batıyor´ diye bağırabiliriz. Sadece 2019 yılında 100´den fazla gazete kapandı. Basın sektöründe kapatılan ve kapanan yayın organları nedeniyle işsizlik yüzde 30´la rekor düzeyde. Son 10 yılda işsiz kalan gazeteci sayısı da 10 bini aştı. Böyle bir ortamda Çalışan Gazeteciler Günü´nden söz edilebilir mi” dedi.
CHP´Lİ BEKO, MÜCADELEMİZ SONUÇ VERDİ, 5 MİLYONUN YÜZÜ GÜLDÜ!
CHP´Lİ BEKO, MÜCADELEMİZ SONUÇ VERDİ, 5 MİLYONUN YÜZÜ GÜLDÜ!
Aralık ayı içinde Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı´na soru önergesi veren, Meclis kürsüsünde konuyu defalarca gündeme getiren CHP İzmir Milletvekili Kani Beko, sağlık hizmetinden faydalanmaları 31 Aralık´ta sona eren Bağ-Kur ve Genel Sağlık Sigortalılar için sürenin 1 yıl daha uzatılmasını “Mücadelemiz sonuç verdi, 5 milyonun yüzü güldü” diye değerlendirdi.
CHP´Lİ KILIÇ: “SÖZDE YERLİ ARABA ÖNÜNDE POZ VERECEĞİNİZE FURKAN´IN NASIL ÖLDÜĞÜNÜ ANLATIN”
CHP´Lİ KILIÇ: “SÖZDE YERLİ ARABA ÖNÜNDE POZ VERECEĞİNİZE FURKAN´IN NASIL ÖLDÜĞÜNÜ ANLATIN”
CHP İzmir Milletvekili ve KİT Komisyonu Üyesi Av. Sevda Erdan Kılıç, TÜBİTAK´ın düzenlediği sınav ve ödül töreni için İzmir´den Başkent´e gelen 14 yaşındaki Furkan Şahin Kara´nın trafik kazasında hayatını kaybetmesini Meclis gündemine taşıdı. Av. Kılıç, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank´ın yanıtlaması istemiyle konuyla ilgili TBMM Başkanlığı´na soru önergesi sundu.
CHP´Lİ KARABAT; DEVLET TİYATROLARINDAKİ KIYIM TBMM GÜNDEMİNDE
CHP´Lİ KARABAT; DEVLET TİYATROLARINDAKİ KIYIM TBMM GÜNDEMİNDE
Devlet Opera ve Balesi Müdürlüğü, Devlet Tiyatroları Müdürlüğü ile Güzel Sanatlar Müdürlüğü´nde süreli sözleşmeli olarak çalışan çok sayıda personelin sözleşmeleri yenilenmedi. 31 Aralık 2019 tarihi itibariyle sözleşmeleri yenilenmeyen çalışanların işlerine son verildi. 150 kişinin işten çıkarılması üzerine konuyu yazılı bir soru önergesiyle TBMM gündemine taşıyan CHP İstanbul Milletvekili Özgür Karabat, bu sayının daha da artabileceğinden endişe duyduklarını ifade etti.
CHP GENEL BAŞKAN KOORDİNATÖR BAŞDANIŞMANI TOPRAK: MİLYONLARCA ESNAF MAĞDUR EDİLİRKEN, VARLIK BARIŞI DEVAM!
CHP GENEL BAŞKAN KOORDİNATÖR BAŞDANIŞMANI TOPRAK: MİLYONLARCA ESNAF MAĞDUR EDİLİRKEN, VARLIK BARIŞI DEVAM!
İstanbul Milletvekili Erdoğan Toprak, Servet Affı´nın süresini 6 ay daha uzatan iktidarın, milyonlarca esnafın yüzde 2 Ahilik Fonu kesintisinin ertelenmesi çığlıklarını duymazlıktan geldiğini belirterek, “Yeni kurulan 2 fon ile kamu kaynaklarının denetimsiz kullanımına fırsat veren iktidar, İşsizlik Fonu gibi Ahilik Fonu´nu da kendi kasası gibi kullanacak” dedi.
CHP GRUP BAŞKANVEKİLİ ALTAY: “MİT, AK PARTİ´NİN DEĞİL DEVLETİN KURUMU OLMALI”
CHP GRUP BAŞKANVEKİLİ ALTAY: “MİT, AK PARTİ´NİN DEĞİL DEVLETİN KURUMU OLMALI”
CHP Grup Başkanvekili Engin Altay, MİT´in yeni binasının açılış töreninde AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik´in bulunmasına tepki göstererek, “MİT, AK Parti´nin değil, parti devletinin değil devletin kurumu olmalı, öyle pozisyon almalıdır. Ama görüyoruz ki tersi bir süreç işliyor. MİT binasının açılışı için tüm partilere davetiye gönderildi mi? Gönderilmediyse AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik´in o törende ne işi var?” diye konuştu.
CHP GENEL BAŞKAN YARDIMCISI VE PARTİ SÖZCÜSÜ ÖZTRAK´IN BASIN TOPLANTISI
CHP GENEL BAŞKAN YARDIMCISI VE PARTİ SÖZCÜSÜ ÖZTRAK´IN BASIN TOPLANTISI
CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Faik Öztrak, bugün Genel Merkez´de düzenlediği basın toplantısında şunları söyledi:
2019 yılında 100´den fazla gazete kapandı
2019 yılında 100´den fazla gazete kapandı
Birçok sektörde olduğu gibi Türk basını açısından da 2019 yılı kötü geçti. Son 17 yıldır özgürlük mücadelesi veren Türk basını için 2018 yılının üçüncü çeyreğinden itibaren ekonomik kriz karşısında ayakta kalma mücadelesi de başladı. Bu mücadele sonucunda kimi gazeteler sallanarak da olsa ayakta kalabilirken, birçoğu da kapısına kilit vurdu. CHP İzmir Milletvekili Atila Sertel, 2019 yılında yaşananların ışığında Türk basınındaki krizi aktardı.
CHP GENEL BAŞKAN YARDIMCISI LALE KARABIYIK: YENİ YILDA EMEKÇİNİN PAYINA YİNE GEÇİM SIKINTISI DÜŞECEK
CHP GENEL BAŞKAN YARDIMCISI LALE KARABIYIK: YENİ YILDA EMEKÇİNİN PAYINA YİNE GEÇİM SIKINTISI DÜŞECEK
CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Bursa Milletvekili Lale Karabıyık, yılın son gününde yaptığı basın açıklaması ile 2020´ye umutsuz başlayan emekçilerin bu yıl da karşılanmayan beklentilerini dile getirdi.
Halkın Kurtuluş Partisi, Gençlik ve Spor Bakanlığı ile Diyanet İşleri Başkanlığı arasında imzalanan protokole dair Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı´na suç duyurusunda bulundu.
Halkın Kurtuluş Partisi, Gençlik ve Spor Bakanlığı ile Diyanet İşleri Başkanlığı arasında imzalanan protokole dair Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı´na suç duyurusunda bulundu.
Laiklik budanmaya devam ediliyor Gençlik ve Spor Bakanlığı ile Diyanet İşleri Başkanlığı arasında imzalanan protokol ile Kredi Yurtlar Kurumuna öğrenciler için imamlar atandı. Halkın Kurtuluş Partili Hukukçular, bu protokolü imzalayan Diyanet İşleri Başkanı ile Gençlik ve Spor Bakanı hakkında suç duyurusunda bulundu.
CHP İzmir Milletvekili Kani Beko, Asgari ücret değil ‘sefalet´ ücreti
CHP İzmir Milletvekili Kani Beko, Asgari ücret değil ‘sefalet´ ücreti
CHP İzmir Milletvekili Kani Beko, asgari ücret zammının yüzde 15 olarak belirlenmesine tepki gösterdi. Beko, “AKP iktidarı Türkiye´nin yarısını oluşturan asgari ücretle çalışan işçi ve ailelerini 2020 yılında sefalet ücretine ve sefalet içerisinde bir yaşama mahkum etmiştir” dedi.
Halkın Kurtuluş Partisi asgari ücret açıklaması yayınladı.Sefalet Ücreti Değil, İnsanca Yaşam Ücreti İstiyoruz!
Halkın Kurtuluş Partisi asgari ücret açıklaması yayınladı.Sefalet Ücreti Değil, İnsanca Yaşam Ücreti İstiyoruz!
Asgari Ücret 26 Aralık 2019´da, dün Asgari Geçim İndirimi (AGİ) dahil 2.324 TL olarak açıklandı. Aslında Asgari Ücret 2.104,02 liradır. AGİ Birlikte 2324 Lira olmuştur.
CHP´Lİ BAKAN´DAN İZMİR´E KANAL İSTANBUL ÇAĞRISI!
CHP´Lİ BAKAN´DAN İZMİR´E KANAL İSTANBUL ÇAĞRISI!
Kanal İstanbul´a itiraz dilekçesini İzmir Valiliği Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü´ne teslim eden TBMM Çevre Komisyonu CHP Sözcüsü İzmir Milletvekili Murat Bakan, “Bu sadece İstanbul´un meselesi değil, sorumluluk hepimizin! Seyirci kalmak, bu hıyanete ve felakete ortak olmaktır. Tüm İzmirlileri projeye itiraz dilekçesi vermeye davet ediyorum” dedi.
CHP´Lİ ÖZEL: "ASKERİMİZİN LİBYA ÇÖLLERİNDE YERİ YOK"
CHP´Lİ ÖZEL: "ASKERİMİZİN LİBYA ÇÖLLERİNDE YERİ YOK"
CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, Mecliste düzenlediği basın toplantısında, Cumhuriyet ve Sözcü gazetesi yazarlarının FETÖ´ye yardım etme suçundan ceza aldığını anımsattı.
Muharrem İnce´den asgari ücret tepkisi:
Muharrem İnce´den asgari ücret tepkisi:
CHP´li Muharrem İnce, 2020 yılı için asgari ücret teklifinin açıklanmasının ardından yaptığı paylaşımda "Ürettiği zenginliği adil biçimde paylaşamayan toplum ise daha fazla zenginlik üretemez. Türkiye´de yaşam maliyeti 2560 TL, #asgariücret 2324 TL. Saraya, yandaşa, yandaş müteahhitlere para var, EYT´liye, asgari ücretliye, çalışana, emekliye yok" dedi.
CHP GENEL BAŞKAN YARDIMCISI KARACA, KANAL İSTANBUL İLE İLGİLİ BİR SKANDALI DAHA ORTAYA ÇIKARDI
CHP GENEL BAŞKAN YARDIMCISI KARACA, KANAL İSTANBUL İLE İLGİLİ BİR SKANDALI DAHA ORTAYA ÇIKARDI
CHP Genel Başkan Yardımcısı Denizli Milletvekili Gülizar Biçer Karaca, Kanal İstanbul Projesi ile ilgili bir skandalı daha ortaya çıkardı. ÇED Raporu´nda yer verilmeyen DSİ görüşünü kamuoyuna ilk kez TBMM kürsüsünden açıklayan isim olan CHP Genel Başkan Yardımcısı Gülizar Biçer Karaca, Kanal İstanbul´un Çevresel Etki Değerlendirme Raporunu incelediklerini, rapora göre Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı tarafından, Kanal İstanbul Projesi kapsamında 440 adet mera, yaylak, kışlak vasıflı taşınmazından 418 adet (13.437.022,67 m2) taşınmazın mera niteliğinin kaldırıldığını belirtti.
CHP LİDERİ KILIÇDAROĞLU: SARAY´DA YAŞAYANLAR, AÇLIK VE SEFALETE MAHKÛM EDİYOR
CHP LİDERİ KILIÇDAROĞLU: SARAY´DA YAŞAYANLAR, AÇLIK VE SEFALETE MAHKÛM EDİYOR
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, " Katarlıların ve yandaşın rantını düşündüğü kadar asgari ücretlinin geçim sıkıntısını düşünmüyor" dedi.
Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: “Türkiye´nin güvenliği Misakımillî sınırlarının ötesinde başlar”
Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: “Türkiye´nin güvenliği Misakımillî sınırlarının ötesinde başlar”
Cumhurbaşkanlığı Kabinesi Toplantısı´na ilişkin açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın, “Türkiye´nin güvenliği Misakımillî sınırlarının ötesinde başlar. Biz Türkiye Cumhuriyeti´nin dört bir tarafını güvence altına alacaksak, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının barış, güven, huzur ve istikrar içinde yaşamasını teminat altına alacaksak -ki devlet olarak bizim görevimiz, önceliğimiz budur- bu güvenlik çemberini çok daha geniş bir ağda çizmek zorundayız” dedi.
CHP GRUP BAŞKANVEKİLİ ÖZEL´DEN KANAL İSTANBUL AÇIKLAMASI
CHP GRUP BAŞKANVEKİLİ ÖZEL´DEN KANAL İSTANBUL AÇIKLAMASI
CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, Kanal İstanbul tartışmasına ilişkin olarak, “Bu iktidarın sonu gelmektedir. Bunu Cumhurbaşkanı bilmektedir. İstanbul´un bağrına bu hançeri saplayanları unutmayız. Bu müteahhitlerin parasını ödemeyiz. Devlette devamlılık esastır cevabını veriyorlar. Dış politikada, kalkınmada, hukuk devletinde devlette devamlılık esastır. Ama rüşvette, yolsuzlukta, liyakatsizlikte, peşkeşte devlette devamlılık olmaz.
TBMM BAŞKANI ŞENTOP: "TÜRKİYE BALKANLAR İÇİN KATKI SAĞLAMAYI SÜRDÜRECEK"
TBMM BAŞKANI ŞENTOP: "TÜRKİYE BALKANLAR İÇİN KATKI SAĞLAMAYI SÜRDÜRECEK"
TBMM Başkanı Prof. Dr. Mustafa Şentop, Kuzey Makedonya´nın başkenti Üsküp´te düzenlenen törende, Türkiye Belediyeler Birliği (TBB) tarafından Gevgeli Belediyesine hibe edilen çöp kamyonunun anahtarını Belediye Başkanı Saşo Pockov´a teslim etti. TBMM Başkanı Şentop, Kuzey Makedonya Anayasa Mahkemesi Başkanlığına seçilen Salih Murat´ı ziyaret ederek, bu göreve getirilmesi dolayısıyla kutladı.
CHP Mersin Milletvekili Cengiz Gökçel, Çiftçi borçları, AKP döneminde tam 40 kat arttı
CHP Mersin Milletvekili Cengiz Gökçel, Çiftçi borçları, AKP döneminde tam 40 kat arttı
CHP Mersin Milletvekili Cengiz Gökçel, Mecliste düzenlediği basın toplantısında, "Tarımın can çekiştiğini, çiftçi sayısının her sene düştüğünü" savundu.
TGS´den Cumhuriyet önünde açıklama
TGS´den Cumhuriyet önünde açıklama
Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS) yönetici ve üyeleri, Akit TV sunucusunun canlı yayında Cumhuriyet Gazetesini hedef alarak söylediği “Hadi gidelim. Hep birlikte toplanıp Cumhuriyet Gazetesi önüne bir el bombası atalım” sözlerine tepki amacıyla Gazetenin Şişli binası önünde bir açıklama yaptı. Suç duyurusunda bulunacağı vurgulanan açıklamada “Cumhuriyet gazetesi sahipsiz değildir. Cumhuriyet gazetesi gerçekleri yazmaya devam edecektir” denildi. Cumhuriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Aykut Küçükkaya ise “Cumhuriyet gazetesi tüm tehditlere boyun eğmeyeceğini bir kez de ben arkadaşlarımın huzurunda haykırıyorum” dedi.
CHP GENEL BAŞKAN YARDIMCISI BÜLENT KUŞOĞLU: BU İDDİALARI YARGIYA TAŞIYORUM
CHP GENEL BAŞKAN YARDIMCISI BÜLENT KUŞOĞLU: BU İDDİALARI YARGIYA TAŞIYORUM
Sinan Aygün de benimle görüştüğünü söylemiyor. Her nedense konuyla ilgilenen iki dostu, arkadaşı olduğunu, onların devreye girdiğini öne sürüyor. Onların “dostları” olduğunu, onları çok sevdiğini ve onların adını vermeyeceğini söylüyor. Beni dost, arkadaş görmemesinden memnuniyet duyarım. Ancak düşmanlığının sebebini anlayamadığımı da belirtmek isterim.
CHP GENEL BAŞKAN YARDIMCISI VE PARTİ SÖZCÜSÜ ÖZTRAK´IN BASIN TOPLANTISI
CHP GENEL BAŞKAN YARDIMCISI VE PARTİ SÖZCÜSÜ ÖZTRAK´IN BASIN TOPLANTISI
CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Faik Öztrak, bugün parti Genel Merkezi´nde MYK sürerken düzenlediği basın toplantısında şunları söyledi:
DEMOKRAT PARTİ GENEL BAŞKANI  GÜLTEKİN UYSAL; MOĞOL  İSTİLASINDAN  SONRA  EN  BÜYÜK  FELAKET!
DEMOKRAT PARTİ GENEL BAŞKANI GÜLTEKİN UYSAL; MOĞOL İSTİLASINDAN SONRA EN BÜYÜK FELAKET!
Demokrat Parti Genel Başkanı Afyonkarahisar milletvekili Gültekin Uysal, Türk Milletine Sesleniyorum Diyerek Bildiri Yayınladı. Partisinin iktidar Tarafından Kıskaca Alındığını Belirten Uysal, "ne yaparsanız yapın yolumuzdan dönmeyeceğiz" diyerek ekledi.
CHP GENEL BAŞKAN YARDIMCISI AĞBABA: “BAKANLIKLARI TARİKATLARA PAY EDERSENİZ TÜM TÜRKİYE´YE YAZIK OLUR!”
CHP GENEL BAŞKAN YARDIMCISI AĞBABA: “BAKANLIKLARI TARİKATLARA PAY EDERSENİZ TÜM TÜRKİYE´YE YAZIK OLUR!”
CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, Malatya Darende CHP İlçe Başkanlığı tarafından düzenlenen olağanüstü kongreye katıldı. Kongrede gerçekleştirdiği konuşmada Malatya´nın sorunlarından da bahseden Ağbaba, AKP´ye sert sözlerle yüklendi. Tohma Çayı´ndaki kirliliğin AKP´nin HES politikalarının bir sonucu olduğunu kaydeden Ağbaba, bu politikaların bölgeye katkı sunmak bir yana sadece zarar verdiğini ve bölgenin tüm değerlerini yok ederek tarım ve hayvancılığı bitirdiğini belirtti. Kürecik Füze Kalkanı meselesiyle ilgili de değerlendirmelerde bulunan Ağbaba, “Biz söyleyince sessiz kalanlar, Erdoğan söyleyince ‘Kalkan kapatılsın.´ Demeye başladılar. Aynı sözü biri söyleyince yanlış kabul ediyorsun bir başkası söyleyince doğru kabul ediyorsun. Böyle olur mu?” diyerek sitem etti.
CHP´Lİ KADIN MİLLETVEKİLLERİNDEN PARLAMENTOYA ÇAĞRI!
CHP´Lİ KADIN MİLLETVEKİLLERİNDEN PARLAMENTOYA ÇAĞRI!
2020 Yılının İlk Yasama Faaliyeti Olarak İyi Hal vb. Hafifletici Nedenlerin Uygulanmamasına Yönelik Kanun Teklifimiz Gündeme Alınsın!
CHP GRUP BAŞKANVEKİLİ ENGİN ÖZKOÇ´TAN SANCAK´A SUÇLAMA
CHP GRUP BAŞKANVEKİLİ ENGİN ÖZKOÇ´TAN SANCAK´A SUÇLAMA
CHP Grup Başkanvekili Engin Özkoç, TBMM´de düzenlediği basın toplantısında, tank paleti fabrikasına ilişkin açıklamalarda bulundu
CHP GRUP BAŞKANVEKİLİ ÖZEL´DEN TAZMİNATLARINI ALAMAYAN MADENCİLER İÇİN KANUN TEKLİFİ
CHP GRUP BAŞKANVEKİLİ ÖZEL´DEN TAZMİNATLARINI ALAMAYAN MADENCİLER İÇİN KANUN TEKLİFİ
CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, Soma Havzası başta olmak üzere kıdem tazminatlarını alamayan ve uzun süredir bekleyen madenciler için bir kanun teklifi hazırladı. Teklifle, rödovans sözleşmesi yapılan işletmelerin işçi alacaklarını ödememeleri durumunda sözleşmelerinin sonlandırılması ve işçi alacaklarının Türkiye Kömür İşletmeleri ya da Türkiye Taşkömürü Kurumu´nca ödenmesi ve işçilerin mağdur edilmemesi amaçlanıyor.
CHP´li Sındır, “çocuklarımıza, torunlarımıza, bu bütçenin hesabını veremezsiniz”
CHP´li Sındır, “çocuklarımıza, torunlarımıza, bu bütçenin hesabını veremezsiniz”
CHP İzmir Milletvekili Kamil Okyay Sındır, 2020 Yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanunu Teklifi görüşmelerinde Kamu Özel İşbirliği (KÖİ) sözleşmeleri ve Tarım ve Orman Bakanlığı´nın politikaları üzerinden AKP iktidarına yüklendi.
DOLAR
5.9191
EURO
6.5680
-Günümüzde evlenenlerin yüzde ellisi boşanmaktadır. (Bak bunu duyduğum iyi oldu ben zaten evlenmiyecem böylece kamçılamış oldum bu sözlerle) -Rodin’in ünlü ‘düşününen adam’ heykeli aslında İtalyan şair dante’nin portresidir. -Uranüs çıplak gözle görülen

İlginç Bilgiler 4
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Dağlar nice yüksek ise,yol onun üstünden geçer.

Yunus Emre
İzmir için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:37 08:19 13:23 15:51 18:10 19:39
deneme deneme

deneme 4