CHP GENEL BAŞKAN YARDIMCISI VE PARTİ SÖZCÜSÜ ÖZTRAK´IN BASIN TOPLANTISI
CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Faik Öztrak, parti Genel Merkezi´nde MYK gündemine dair düzenlediği basın toplantısında şunları söyledi:
Tarih: 2.12.2019 19:21:46
Yarın uluslararası engelliler günü. Aslında engellilerimizi sadece tek bir gün değil her gün hatırlamamız ve onlara engelsiz bir dünyayı sunmamız lazım. Merkez Yönetim Kurulu toplantımız sürüyor. Bugün toplantımızın gündeminde; önümüzdeki yıl için belirlenecek asgari ücret, bugün açıklanan, bu yılın üçüncü üç ayında gerçekleşen büyüme rakamları, işsizlik ve hayat pahalılığı arasında sıkışan, borçları altında ezilen vatandaşlarımızın durumu ve ülkemizdeki diğer gelişmeler vardı.

DEVLETİN ALACAĞINA AYRI, VERECEĞİNE AYRI ENFLASYON OLMAZ
Asgari Ücret Tespit Komisyonu 2020 yılında uygulanacak asgari ücretin tespitine dair toplantılara bugün başladı. Bu seneki görüşmelerde, üç işçi sendikaları konfederasyonunun birbirleriyle görüştükten sonra masaya oturmalarını önemsiyoruz. Asgari ücret konusundaki düşüncelerimizi önce Sayın Genel Başkanımız Grup Toplantısında, sonra bizler TÜRK-İŞ ziyaretinde ve daha sonra yine hafta sonunda yine Genel Başkanımız İstanbul´da yapılan toplantıda bir defa daha açıklamıştı. Devlet kendi aldığı maktu vergilere, resimlere, harçlara ve para cezalarına yüzde 22.58 oranında zam yaptı. Niçin yaptı? Geçtiğimiz yıl enflasyon nedeniyle uğradığı kaybı telafi etmek amacıyla yaptı. Dolayısıyla bu oran 2019 yılındaki enflasyon kaybını telafi edecek oran. Yani yeniden değerleme katsayısı. Bu nedenle asgari ücret pazarlığına başlamadan önce bir kere asgari ücreti bu yeniden değerleme katsayısıyla artırarak 2019 yılında asgari ücret üzerinde enflasyon nedeniyle, kriz nedeniyle meydana gelen tahribatı telafi etmek, ondan sonra pazarlığa başlamak lazım. Aksi takdirde devletin alacağına ayrı, vereceğine ayrı enflasyon uygulaması gibi bir yaklaşımı kabul etmemiz mümkün olmaz.


TEK BİR ÇALIŞANIN DEĞİL AİLESİNİN YAŞAM MALİYETİ ESAS ALINMALI
Pazarlığı gelecek yıl için yüzde 5 olarak hedeflenen büyüme üzerinden çalışana ne kadar pay verileceği, yani refahtan çalışanın ne kadar pay alacağı konusunda yapmak lazım. Yüzde 5´in tamamını verirseniz çalışanlarda büyümeden diğer kesimler kadar pay almış olur. Diğer taraftan TÜRK-İŞ bir bekar işçinin, çalışanın aylık yaşam maliyetini 2 bin 578 lira olarak hesapladığını açıkladı. Bunun altında bir ücreti de kabul etmeyeceğini söyledi. Burada asgari ücret hesabında ILO standartlarına uyulması, yaşam maliyeti ve ücret belirlenirken tek bir işçinin, tek bir çalışanın değil ailesinin de yaşam maliyetinin dikkate alınması gerektiğinin altını bir defa daha çizmek isterim.

ASGARİ ÜCRETİN ARTIRILMASI EKONOMİYİ CANLANDIRIR
Bir başka husus, ekonomik krizin son bir yılda 789 bin yurttaşımızı işinden gücünden ettiğini biliyoruz. Yine bu 789 bin yurttaşımızın dörtte üçü yani işsiz kalan her 100 kişiden 75´i en düşük maaş alan, çalışanların en kırılgan kesimlerine mensup. Diğer taraftan baktığımız zaman yine bütçe açıklarının geldiği nokta itibariyle bütçeden büyümeyi desteklemek amacıyla harcanan, aktarılan kaynaklarında sınırına gelindiği gözüküyor. Mevcut ekonomik krizde, asgari ücret iç talebe ivme verebilecek en önemli araçlardan biri olarak görülmelidir. Bakın, krediye krediyle takla attırarak ya da yandaşların kredilerini silerek geldiğimiz noktada, biraz değineceğim, büyüme falan ortada yok. Bütün dünyanın kabul ettiği bir husus var. Bu tür ortamlarda tüketim eğilimi yüksek en kırılgan kesimlerin gelirlerini arttırmanız lazım ki ekonomi canlanmaya başlasın. Tabi burada marifet bu işi enflasyonu azdırmadan, cari açığı arttırmadan, büyümeyi arttırarak yapabilmekte.

HEM YÜZDE 22,58 HEM REFAH PAYI
Bu nedenle bu yıl asgari ücretin önce bir yüzde 22,5´luk kısmını biraz önce açıkladığım yüzde 22,58´lik kısm koyacaksınız onun üstüne de tüketimi arttırabilmek için, talebi arttırabilmek için büyüme hedefi olan yüzde 5 kadar da bir ilave yapacaksınız. Bu da aşağı yukarı TÜRK-İŞ´in söylediği 2 bin 600, 2 bin 578´in biraz üstünde oluyor.

SARAY´DA BİNDELİ BÜYÜME SEVİNCİ
Bugün TÜİK, 2019´un üçüncü üç ayına ait büyüme rakamlarını açıkladı. Buna göre Türkiye ekonomisi yılın üçüncü çeyreğinde binde 9 büyümüş. Bu bindeyle ifade edilen rakamı görünce bir de baktık sarayın damadı twitler atıyor bir sevinç, bir sevinç pozitif büyümeye geçtik diye. Şimdi, geçen yılın son çeyreğinden bu yana üst üste 3 çeyrektir süren küçülmenin ardından, ilk defa gelen bu bindeli artışın ne kadar sürdürülebilir olduğu konusu çok önemli. Bunun içinde mali ve parasal dengelere bakmak lazım. Bütçenin açığı çok hızla büyüyor. Dolayısıyla bunun ne kadar kalıcı olduğu bu açıdan tartışmalı.

BÜYÜMENİN SÜRDÜRÜLEBİLİRLİĞİ KONUSUNDA SORU İŞARETLERİ VAR
Yine bir başka önemli husus, bir büyümenin ne kadar kalıcı olduğunu tespit ederken mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış seride bir önceki üç aylık döneme göre ekonominin büyüme hızına baktığımızda büyümenin ivmesini tespit etmiş oluruz. Orada da baktığımız zaman üçüncü çeyrekte bu senenin başında yüzde 2,0, sonra yüzde 1,0 civarında olan artışların üçüncü çeyrekte binde 4´e düştüğünü görüyoruz. Dolayısıyla bu, bu büyümenin sürdürülebilirliği konusunda soru işaretlerine neden oluyor.

İSTİHDAM YARATMAYAN BÜYÜME
Büyümenin hem kalitesi hem de sürdürülebilirliği açısından önemli olan bir diğer gösterge ise yatırımlar. Yatırım yapacaksınız ki iş imkanı verebilesiniz. İş imkanı vereceksiniz ki milletin mutfaktaki boş tenceresi dolsun. Bu çeyrekte yatırımlar yüzde 12,6 daralmış ve bu yatırımlar son beş çeyrektir sürekli daralıyor. Makine ve teçhizat yatırımları yüzde 7,5 gerilemiş, inşaat yatırımları ise yüzde 18,0 gerilemiş. İstihdam rakamlarına bakıyoruz, işsizlik rakamlarına bakıyoruz bu döneme ilişkin rakamlar büyümenin istihdam yaratmadığını, işsizliği azaltmadığını ortaya koyuyor. İşte bu neden. Yani yatırım yok, yeni iş imkanları yok. Dolayısıyla bu büyüme işsizlere yaramıyor, çalışanlara yaramıyor. Peki kime yarıyor? Saray´ın bu büyüme stratejisi sadece İstanbul´da parasını borsaya yatıran bir avuç yandaşa ve Londra´daki bir avuç bankacıya yarıyor.

DEVLET GAZA BASMASINA RAĞMEN İLK 9 AYDA EKONOMİ KÜÇÜLDÜ
Üçüncü çeyrekte görmüş olduğumuz şu: Ekonomi 0,9 da olsa bir büyümeye doğru geçmesine rağmen yılın ilk dokuz ayında ekonomi geçen yılın aynı dönemine göre binde 9 küçülmüş. Yani küçülme devam ediyor 9 aylık ortalamaya baktığınız zaman. Neye rağmen? Bu dönemde devletin yapmış olduğu tüketim harcamaları yüzde 5,6 artmış. Biraz önce söylemiştim ya devletin oyun alanı daralıyor diye. Devlet sürekli bir ivme vermeye çalışıyor ama bunun ekonomi üzerindeki etkisi son derece sınırlı kalıyor. Nereye kadar bunu sürdüreceksiniz? Kamu açıklarını sürdürebildiğiniz noktaya kadar. Devletin tüketim harcamaları yüzde 5 artarken vatandaşın tüketim harcaması ilk 9 ayda yüzde 1,4 düşmüş. Devlet gaza basmış buna rağmen ekonomi yüzde bir civarında küçülmüş.

BAŞARISIZLIĞIN SORUMLULUĞU SARAYA AİT
Hatırlayalım, Saray önce 2019 yılında Türkiye ekonomisinin büyüme hızının yüzde 2,3 olacağını söylemişti. Şimdi ne tahmin ediyorlar? Binde 5. Yani büyüme 2019 yılında yüzde 2,3 hedef yerine binde 5 büyüyecek. Yani ilk söylenenin dörtte birinden bile az. Şimdi bu sapmayı neyle izah edeceğiz? Hadi 2018´de Rahip Brunson vardı. Dışarıdan ekonomiye saldırıyorlardı öyle diyorlar. Bu sene ne oldu, bu sene ne var? Bu başarısızlık tamamen saraya ait ama bunun hesabını verecekler mi? Hayır. Hiçbir şeyin hesabını vermedikleri gibi bunun da hesabını veremeyecekler.

DAMAT BAKAN SON ÇEYREK İÇİN TALİMAT VERDİ
Diğer taraftan bu tahmin ettikleri binde 5´lik büyümenin gerçekleşmesi içinde bu çeyrekte binde 9 büyüyen ekonominin dördüncü çeyrekte yüzde 4,5 büyümesi lazım. Olur mu? Olabilir. Çünkü TÜİK´in başında Damat Bakan´ın yakın arkadaşı var. Zaten sosyete damat daha hiçbir öncü gösterge ortada yokken yılın son çeyreği için yüzde 4 büyüyeceğiz deyip işe başladı. Sonrada bunu yüzde 5´e kadar çekti. Bir yandan da arkadaşına talimat verdi şunu yüzde 4,5 – 5 çıkart diye. Aslında Sarayın binde 5´lik bir büyüme için bu kadar uğraşması ekonominin ne halde olduğunu da ortaya koyuyor.

AZ GİTTİK, UZ GİTTİK 11 YIL GERİYE GİTTİK
“Dengelendik, dengeleniyoruz” lafları vatandaşlarımıza daha iyi bir yaşam, daha fazla bir refah mı sağlıyor? Rakamların ayrıntısına baktığımızda maalesef bunu göremiyoruz. İşgücü ödemelerinin milli gelir içindeki payı yeni açıklanan bu milli gelir rakamlarına göre de düşmeye devam ediyor. Yani yaratılan pastadan çalışanlara daha az para ödüyoruz. Diğer taraftan üçüncü çeyrekte ilan edilen milli geliri yıllık olarak hesapladığımızda bir yıllık gayri safi yurtiçi hasılamız 734 milyar dolar olmuş. Bu 734 milyar dolar 2008 yılındaki Gayrisafi Milli Hasılamızın bile altında. Yani az gitmişiz, uz gitmişiz AK Parti döneminde 11 yıl geriye gitmişiz. Burada bir defa daha Saray yönetimini uyarıyoruz. Artık pansumandan, aspirin tedavisinden vazgeçin. Ülkede beklentileri değiştirecek, güveni artıracak adımları atmaya başlayın. Milletin derdine derman olacak tedbirleri alın.

KOMİSYON GÜNAH ÇIKARMA ODASINA DÖNDÜ
2020 Bütçesinin TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda görüşmeleri sona erdi. Şimdi artık genel kurulda bütçe tartışılacak. Ama çok ilginç bazı bakanlar için bu komisyon adeta günah çıkarma odasına döndü. Önce Sağlık Bakanı çıktı şehir hastanelerinin KÖİ kapsamında yapılmasının çok pahalı olduğunu söyledi. Bundan sonra bu hastanelerin bütçe kaynaklarıyla yapılmaya çalışılacağını söyledi. Birde şehir hastanelerinin büyüklükleri nedeniyle bir takım yönetsel sıkıntılara neden olabileceğinin de altını çizdi. Ardından tam kapanmaya yakın Ulaştırma Bakanının açıklamaları geldi. Şimdi birazdan anlatacağım bunun eksiği yok, fazlası, abartması yok.

GARANTİLER HEPİMİZİN VERGİLERİNDEN ÖDENİYOR
Bakan 28 Kasım 2019 tarihinde Bütçe Plan Komisyonundaydı ve orada açıklamalarını yaptı. Şimdi aynen kendi sözleriyle aktarıyorum: “Evet, biz Osmangazi Köprüsü´nde şu anda garantinin yüzde 25´i kadar para topluyoruz. Nedenini de soracak olursanız aslında Osmangazi Köprüsü´nden de garanti ettiğimiz trafik kadar trafik geçiyor ama pahalı. İşte, döviz üzerinden yaptığımız için bunları vatandaşımıza bu kadar yüksek miktarda para ödememek için ücreti üçte bir seviyesine düşürdük.” Şimdi biraz tabi mahcubiyet de var burada. Bir takım şeyler söylüyor ama tam da anlaşılmıyor. Ne dediğini biraz açmaya çalışayım. Sayın Bakan diyor ki, dövizle verdiğimiz garanti fiyatını vatandaş ödeyemez çok yüksek diyor. Çok yüksek garanti fiyatı verdik. Bu köprüden kimse bu paraya geçmez diyor. Onun içinde bu fiyatı düşürdük diyor. Komisyon tutanağından okumaya devam ediyorum: “Yani şu anda 44,5 dolar almamız gereken köprüden geçiş ücreti olarak 15 dolar artı KDV alıyoruz.” Çok güzel… Peki 44,5 dolar olarak garanti ettiğiniz geçiş ücretinin gerisini kimden alıyorsunuz? Devlet olarak bunu indirdiniz de adama 44,5´u veriyorsunuz. Ekonomide hiçbir şey yoktan var olmaz. Yine de kendi kendiliğinden de kaybolmaz. Bunun gerisi bütçeden arkadaşlar. Senin, benim, hepimizin ödediği vergilerden ödeniyor. Özetle vatandaşın cebinden, emekli Ayşe Hanım´ın cüzdanından ve Ahmet Bey´in kesesinden çıkıyor.

KÖPRÜNÜN ADINI DELİ DUMRUL KÖPRÜSÜ KOYUN
Yani köprünün parasının üçte birini köprüden geçenden alıyoruz, üçte ikisini de köprüden geçmeyen vatandaşlarımızdan alıyorlar. Tüyü bitmedik yetimin parası yandaş müteahhide hem de dövizle peşkeş çekiliyor. Gerçekten bunu akılla mantıkla izah etmek mümkün değil. Saraya bir teklifimiz var. Derhal bu köprünün ismini değiştirin. Buna Osmangazi değil, Deli Dumrul Köprüsü deyin. Geçenden 30 akçe, geçmeyenden döve döve 40 akçe.

ŞEHİR HASTANELERİNDEN VE KÖPRÜLERDEN MİLLETE DEV FATURA
Ama yine bu müzakere sürecinde Hazine´nin verdiği dokümanlar içinde bir tablo var ki bütün bunların hepsinin üstüne tüy dikti. Hazine önümüzdeki vermiş olduğu tabloda önümüzdeki üç yıl için şehir hastanelerine ödenecek toplam kira bedelinin 26,5 milyar TL olacağını söylüyor. Ama bu hastanelere sadece kira ödenmiyor; bir de burada da hizmet alım garantisi var. Yani eğer vatandaş gelip de bu hastanelere verilen garanti kadar hasta yatmazsa devlet aradaki farkı bu hastanelere ödüyor. Önümüzdeki üç yılda bu şehir hastanelerine verilen hizmet alım garantileri karşılığında 22,6 milyar lira şehir hastanelerine ödenecek. Yani hem kira, hem de hizmet alımı adı altında bu hastanelere ödenecek olan para önümüzdeki üç yılda 49 milyar TL. Hani cebimizden hiç para çıkmadan yapıyorduk bu hastaneleri? Cebimizden para çıktığı gibi bu parayı o hastanelere yatan da yatmayan da ödüyor. Bir de geçilmeyen köprüler var. Önümüzdeki üç yılda bu köprüler için bütçeden çıkacak para 31 milyar TL. Yani Sarayın beş kuruş para ödemeden yapıyoruz dediği köprülerle şehir hastaneleri için önümüzdeki üç yılda bütçemizden tam 80,4 milyar lira para çıkacak.

5 KURUŞ VERMEDİK DİYENLERE İTHAF OLUNUR
Şimdi biz bu tabloyu, devletin hazinesinin bu tablosunu “Ey Kılıçdaroğlu sen bu işlerden anlamazsın, biz bunları yaparken cebimizden 5 kuruş para çıkmıyor” diyen sarayın kibirli adamına ithaf ediyoruz. Milletimiz her geçen gün kimin neyi bildiğini, kimin neyi bilmediğini birazda acı bedeller ödeyerek anlıyor.

MUTFAKTA TENCERE BOŞ
Bir tarafta devlet eliyle zengin edilen müteahhitler, ultra-lüks mevlitler, el kadar bebelere takılan tek taşlar. Diğer tarafta da; borçlarını ödeyemediği için ailesiyle, evlatlarıyla birlikte canına kıyan insanlar. Gazi Meclis´in kapısında kendini yakan, meclisin damından atlamaya kalkan, tuvaletinde canına kıymaya kalkışan işsizler, ayın sonunu getirmek için tek kuruşun hesabını yapan vatandaşlarımız. Millet inim inim inliyor ama maalesef Saray onların sesini duymuyor. Elektrik ve doğalgaz faturalarında otomatiğe bağlanan artışlar kış bastırdıkça milletin belini büküyor. Çarşıdaki pazardaki fiyatlar TÜİK marketlerindeki fiyatları kat kat aşıyor. Söyleyin şu marketlerin adını diyoruz şu TÜİK bir türlü bu marketlerin adını vermiyor. Gitsin vatandaşlarımız oradan ucuz ucuz alışveriş yapsın. Mutfakta tencere boş, kaynamıyor.

PAHALILIĞA İSYANA GÖZALTI
Tek adam parti devletinin millete vereceği hiçbir şey olmadığı giderek daha net bir şekilde gözüküyor. Aslında bunun Saray da farkında. Bir yandan korku salarak “Bu böyle gitmez” diyenleri susturmaya çalışıyor. Diğer yandan da siyasetin dilini sürekli sertleştirerek toplumu kutuplaştırıyor. Korku iklimini yayabilmek için akla hayale gelmeyecek olaylar yaşatılıyor. Daha geçenlerde 63 yaşında bir kadın vatandaşımız pazarda pahalılığa isyan ediyor.  “Ülkenin çivisini çıkardınız, millet aç” diyor. Ardından da misafirliğe gittiği evde gözaltına alınıyor. Sonrada yurt dışına çıkma yasağı konarak serbest bırakılıyor.  

“CANIMA TAK ETTİ” DİYENİ ALIYORSUNUZ, ADİL ÖKSÜZÜ ALMIYORSUNUZ
Şaka gibi. Açım diyen vatandaş gözaltına alınıyor. Ama bu kadını tutuklayan İçişleri Bakanı, FETÖ terör örgütünün TSK imamı olduğu öne sürülen kişinin nerede saklandığını bildiğini de itiraf ediyor. Biliyorsan neden bunu apar topar almıyorsun? Dikkat edin pazarda canıma tak etti diyen kadını hemen alıyorlar. Açım diyen bir kadını gidiyorsun apar topar gözaltına alıyorsun, yüzlerce vatandaşımızın yaşamını yitirdiği ve yaralandığı 15 Temmuz hain darbe girişimi sırasında önce yakalanan sonra her nasılsa serbest bırakılan birini bir haini bir türlü yakalayamıyorsun.

ÖKSÜZ DERHAL YAKALANMALIDIR
Lüzumlu lüzumsuz her konuya dahil olan, ilgili ilgisiz her konuda muhalefete hakaretler yağdıran atanmış Bakan görevinin ortaya laf atmak, biliyoruz ama söylemeyiz o bizde kalsın gibi laflar söylemek ya da pazarda isyan eden vatandaşla uğraşmak olmadığını görmelidir. Adil Öksüz´ün yeri biliniyorsa gereği derhal yapılmalıdır. Kontrollü darbenin şifrelerine sahip olan ve bunun CHP´nin darbe araştırma komisyonunda koymuş olduğu muhalefet şerhinde açık açık belirtilen bu kişi derhal yakalanmalıdır.

YEPYENİ BİR BÜYÜME VE BÖLÜŞÜM STRATEJİSİNE İHTİYACIMIZ VAR
Ekonomiyi düzeltmek için millete hiçbir şey veremeyen tek adam parti devleti yerine yeni ve güçlü bir parlamenter demokrasiyi kurmak gerektiğini artık yaşayarak görüyoruz. Ama bu da tek başına yeterli değil. Mevcut durumu, teğet geçecek bir yol kazası gibi görüp kamu bankalarından kredi dağıtarak, yandaşın borcunu silerek bu işlerden çıkarız diyenler de, bir tek “Tek adam rejiminden kurtulursak yaşadığımız krizden sıyrılırız” diyenler de aslında yanılıyor. Evet, tek adam rejiminden kurtulmak işin olmazsa olmazı bir kere. Bunu bir yana koyalım. Ama tek adam rejiminden kurtulduktan sonra artık eski tas, eski hamam diyerek devam edemeyeceğimiz de ortada. İthalata değil üretime, borca değil gelire, yöneticilerin iki dudağı arasındaki yardımlara değil; işe ve hak temelli desteklere ihtiyacımız var. Yani çok açık ifade edeyim, yepyeni bir büyüme ve bölüşüm stratejisine ihtiyacımız var.
Benim söyleyeceklerim bu kadar. Şimdi sorularınız varsa alabilirim. Tabi kurumlarınız ve isimlerinizle birlikte.

Soru- Efendim Eskişehir´den bir kadın cinayeti geldi. Bugün Sayın Adalet Bakanının da bir konuşması olmuştu. Bu konuya değindi kendisi. Defalarca emniyete, yargıya başvurmuş, şikayette bulunmuş dedi ölen kadın için ama duyulmadı sesi dedi. “Adalet bu feryada sessiz kalamaz, kulağını kapatamaz. Bu konuda yargısal boyutuyla da en ufak bir ihmal dahi tespit edilmesi halinde HSK titizlikle takip edecek” dedi. Bu açıklamayı nasıl değerlendirirsiniz?
Bir ikincisi, millet ittifakının belediyelerine kamu bankalarının kredi vermemesi konusuyla ilgili Sayın İmamoğlu´da açıklamıştı, keza aynı şekilde Sayın Yavaş´ın da açıklaması olmuştu. En son Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı da “kamu bankaları bize kredi vermiyor” dedi. Bunu nasıl değerlendirirsiniz?
Faik ÖZTRAK- Şimdi ilk soruya önce cevap vereyim. Defalarca müracaat etmesine rağmen şiddete uğrayan kadının sesini duymayan bir devletle karşı karşıyayız. Aslında yasa mı yok? Yasa var. En son öldürülen bu kadına sana zulmeden, sana şiddet uygulayan erkekle barış denmiş, uzlaş denmiş. Olacak iş mi? Bunun kanunen denmesi mümkün değil. Burada bir zihniyet sorunu var. Kadını erkekle eşit görmeyen zihniyetin sorunu bu. Toplumun her kesimini bu konuda yeniden eğitmek zorundayız. Kadını erkekle eşit görmeyen bir zihniyetle kadına şiddetle mücadele edilemez. Hep söylüyorum, yasalar mevcut ama bu yasaları uygulayacak zihniyet maalesef yönetimde yok.  
İkinci sorunuza gelince, kamu bankalarına muhalefet belediyelerine destek olmayın yönünde bir talimat verildiğini biliyoruz. Ama bizim Büyükşehir Belediyelerimiz de muhalefet belediyeleri olarak böyle bir ortamda milletimizin taleplerine nasıl cevap verebiliriz diye gerekli önlemleri alıyorlar. Hatırlayın bir dönem Mahalli İdareler Seçimlerine gidilirken Anavatan Partisi eğer seçimleri biz kazanmazsak böyle olur diye Belediye Başkanlarının elini, kolunu bağlı olarak göstermişti ve çok ağır bir hezimete uğramıştı. Belki bu kadar uzağa gitmeye de gerek yok. Son İstanbul seçimlerinde, bu senenin başında, milletin kararına rağmen seni Belediye Başkanı yapmayacağız diyen zihniyetin milletten nasıl bir şamar yediğini hep beraber gördük.
Gerçekten Türkiye´de çok garip olaylar yaşanıyor. AK Parti Genel Başkanı İstanbul Belediyesi zor duruma düşsün diye yağmur yağmasın duasına çıkmış vaziyette. Yağmur yağmazsa görürsün diyor. Kim görecek? Yağmur yağmazsa İstanbullu görecek, İstanbullu bu sıkıntıyı çekecek. Bir de şunu hatırlamak lazım. Kendi bakanının vakti zamanında İstanbul´un su meselesini 2070´e kadar çözdük diye kendisinin de, kendi bakanının da bir sürü eylem planları açıklandı. Melen projesi şu bu dendi. Çözdük diye beyanatları var. Çok açık söyleyeyim, bu zihniyet önümüzdeki dönemde kendilerine Genel Seçimleri de kaybettirecektir. Zaten şuanda gördüğümüz korku Genel Seçimleri kaybetme korkusudur.

Soru- Efendim Adil Öksüz´e değindiniz ama bugün toplantıya gelmeden siz biraz önce tekrar bir açıklaması daha oldu Sayın İçişleri Bakanının. Kendisine Antalya´da bir gazeteci Adil Öksüz açıklamasıyla ilgili yerini bildiğinizi belirtmiştiniz diye bir soru yöneltti. Sayın Bakanın “Antalya´ya gelen turist sayısı 15 milyonu aştı bundan güzel haber mi var” şeklinde bir cevabı oldu. Hem de bu, hem de hafta sonu ASİAD buluşması vardı Sayın Temel Karamollaoğlu ve Sayın Genel Başkan Kemal Bey ve Ahmet Davutoğlu´nun üçlü bir fotoğrafı oldu. Bu fotoğrafı geleceğe yönelik nasıl yorumlayabiliriz, neyin işaretidir bunu da değerlendirirseniz?
Faik ÖZTRAK- Şimdi tabi atama bakanın Antalya´da yapmış olduğu bu konuşma hiçbir ciddiyetle bağdaşmıyor. Adil Öksüz mutlaka yakalanmalıdır. Bu, darbenin siyasi ayağını da, diğer ayaklarını da ortaya çıkarmakta çok önemli bir adım olacaktır. Böyle turiste bakın bundan daha iyi haber mi olur, cambaza bakın cambaza misali bir takım laflarla geçiştirebilmek mümkün değildir.
Diğer taraftan son sormuş olduğunuz soru, bu ülkede demokrasi isteyenler demokratik parlamenter rejimi talep edenler aynı yerde toplanmaya başladı. Hep söylüyorum, Cumhuriyet Halk Partisi olarak, İYİ Parti olarak, yine Saadet Partisi olarak baştan beri biz aynı yerde yani demokrasiyi geliştirme yönünde adımlarımızı atmaya devam ediyoruz. Buna yeni partilerinde katılıyor olması tabi bir önemli gelişmedir diye düşünüyorum.
Teşekkür ediyorum. 
Kaynak:

Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
CHP´li Kılıç, TOKİ´deki “Ali Cengiz Oyunlarını” Meclis´te Tek Tek Anlattı
CHP´li Kılıç, TOKİ´deki “Ali Cengiz Oyunlarını” Meclis´te Tek Tek Anlattı
- “TOKİ, çok değerli arsaları düşük bedellerle Emlak Konut A.Ş.´ye satmıştır. Şirket de bu arsaları, TOKİ´den aldığının çok üstünde fiyatla bazı firmalara peşkeş çekmiştir. TOKİ´de dönen dolapları, yolsuzlukları, rantı anlatmaya başlasam saatler sürer ama saat bile çatlar benim anlattıklarım karşısında” - “TOKİ´den iş alan Pasifik İnşaat, Tahincioğlu İnşaat, Makro İnşaat kimin? Bu firmaların saraylarda, yukarılarda akrabaları, eşleri dostları mı var?” - “TOKİ zenginlere ev yapıp, fakirlerin evlerini başlarına yıkıp yandaş şirketleri de zenginleştirmiştir”
KADINLARI AŞAĞILAYAN OKUL MÜDÜRÜ ‘ÖĞRETMEN´ OLARAK GÖREVDE!
KADINLARI AŞAĞILAYAN OKUL MÜDÜRÜ ‘ÖĞRETMEN´ OLARAK GÖREVDE!
CHP İzmir Milletvekili Murat Bakan´ın önergesine yanıt veren Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, kadınlara hakaret eden okul müdürüne ‘kınama´ cezası verildiğini ve okul yöneticiliği görevinden alınarak ilçe dışında bir okula ‘öğretmen´ olarak atamasının yapıldığını açıkladı.
TBMM PLAN VE BÜTÇE KOMİSYONU, SANTRALLERE FİLTRE DÜZENLEMESİNİ YENİDEN GÖRÜŞTÜ
TBMM PLAN VE BÜTÇE KOMİSYONU, SANTRALLERE FİLTRE DÜZENLEMESİNİ YENİDEN GÖRÜŞTÜ
TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu, termik santrallere filtre takılmasını erteleyen düzenlemeyi yeniden görüşmek üzere AK Parti Gaziantep Milletvekili Nejat Koçer başkanlığında toplandı. Komisyonda, termik santrallere filtre takılmasını erteleyen madde, Dijital Hizmet Vergisi ile Bazı Kanunlarda ve 375 Sayılı Kanun Hükmünde Kararnamede Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Teklifinden çıkarıldı.
CHP GRUP BAŞKANVEKİLİ ÖZEL´İN BASIN TOPLANTISI
CHP GRUP BAŞKANVEKİLİ ÖZEL´İN BASIN TOPLANTISI
CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, parlamentoda düzenlediği basın toplantısında, gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu.
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Londra´da Türk vatandaşları ve Müslüman toplumu temsilcileriyle bir araya geldi.
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Londra´da Türk vatandaşları ve Müslüman toplumu temsilcileriyle bir araya geldi.
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Londra´da Türk vatandaşları ve Müslüman toplumu temsilcileriyle buluşmasında yaptığı konuşmada, “Türkiye; emniyet, huzur ve barış içinde. Bugün 17 yıl öncesine göre çok daha güçlü bir Türkiye var. Bugün üzerinde rahatça oyun oynanan değil, bölgesinde oyun kuran, oyun bozan kararlı bir Türkiye var” dedi.
CHP GENEL BAŞKAN YARDIMCISI AĞBABA, KORUMA ARAÇLARI VE HELİKOPTERLERİ SORDU
CHP GENEL BAŞKAN YARDIMCISI AĞBABA, KORUMA ARAÇLARI VE HELİKOPTERLERİ SORDU
“KORUMA ARAÇLARI GÜVENLİK AMACINDAN SAPMIŞ, İSRAFIN SİMGESİ HALİNE GELMİŞTİR!”
Cumhurbaşkanı Erdoğan, NATO Liderler Toplantısı´na katıldı
Cumhurbaşkanı Erdoğan, NATO Liderler Toplantısı´na katıldı
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Birleşik Krallık´ın başkenti Londra´da düzenlenen NATO Devlet ve Hükûmet Başkanları Zirvesi´ne katıldı.
CHP´li Kılıç, Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk´a seslendi:
CHP´li Kılıç, Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk´a seslendi:
- “Sayın Bakan öğrenciler, öğretmenler, veliler mağdur. Çocuklarımızı daha fazla mağdur etmeyin, eğitim-öğretim haklarının ellerinden alınmasına izin vermeyin”
AK PARTİ´Lİ ÇELİK´TEN ENGELLİLER İÇİN "KAYNAŞTIRMA" EĞİTİMİNE DESTEK
AK PARTİ´Lİ ÇELİK´TEN ENGELLİLER İÇİN "KAYNAŞTIRMA" EĞİTİMİNE DESTEK
TBMM Down Sendromu, Otizm ve Diğer Gelişim Bozukluklarını Araştırma Komisyonu Başkanı ve AK Parti Antalya Milletvekili Kemal Çelik, bir grup komisyon üyesi ile Mecliste düzenlediği basın toplantısında, 3 Aralık Uluslararası Engelliler Günü´nün, 1992 de Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulunun kararı ile ilan edildiğini, bu şekilde toplumun her alanında engelli bireylerin haklarını teşvik etmeyi ve durumlarına dair siyasal, sosyal, ekonomik ve kültürel yaşamın her alanında farkındalığın artırılmasının amaçlandığını söyledi.
HDP TBMM GRUP TOPLANTISI
HDP TBMM GRUP TOPLANTISI
HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, partisinin TBMM Grup Toplantısı´nda yaptığı konuşmada, gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu.
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin TBMM Grup Toplantısı´nda Konuştu.
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin TBMM Grup Toplantısı´nda Konuştu.
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin TBMM Grup Toplantısı´nda engellilerin bütün önerilerinin, taleplerinin CHP tarafından takip edileceğini söyledi.
İYİ PARTİ GENEL BAŞKANI AKŞENER: "MEDENİYET YOLUNUN TAŞLARINI SADECE CESURLAR DÖŞER."
İYİ PARTİ GENEL BAŞKANI AKŞENER: "MEDENİYET YOLUNUN TAŞLARINI SADECE CESURLAR DÖŞER."
İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, partisinin TBMM Grup Toplantısı´nda yaptığı konuşmada, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü dolayısıyla engelli vatandaşların hayatlarına dikkat çekti.
Emine Gülizar EMECAN "İş kazalarında denetimsizlik nedeniyle artış var"
Emine Gülizar EMECAN "İş kazalarında denetimsizlik nedeniyle artış var"
İstanbul Milletvekili Emine Gülizar EMECAN, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı´nın bütçe görüşmeleri sırasında yaptığı konuşmada;
Milletvekili Sındır, kanun teklifi verdi, tüm siyasi partileri desteğe çağırdı; “Engelsiz bir yaşam mümkün”
Milletvekili Sındır, kanun teklifi verdi, tüm siyasi partileri desteğe çağırdı; “Engelsiz bir yaşam mümkün”
CHP İzmir Milletvekili Kamil Okyay Sındır, engelli vatandaşların istihdama katılımının arttırılması amacıyla ‘Devlet Memurları Kanunu´nda ve ‘İş Kanunu´nda değişiklik öngören bir kanun teklifi verdi.
CHP´li Kılıç: “Kamuda engelli çalıştırma oranı yüzde 5´e yükseltilsin”
CHP´li Kılıç: “Kamuda engelli çalıştırma oranı yüzde 5´e yükseltilsin”
CHP İzmir Milletvekili ve KİT Komisyonu Üyesi Av. Sevda Erdan Kılıç, engelli vatandaşlarımızın en büyük sorunlarından birisi olan kamuda istihdam meselesini Meclis gündemine taşıdı.
Kurtulan, Asgari ücretin, halka yansıyan fiyat artışına göre yapılması gerekir.
Kurtulan, Asgari ücretin, halka yansıyan fiyat artışına göre yapılması gerekir.
HDP Grup Başkanvekili Fatma Kurtulan, Meclis´te düzenlediği basın toplantısında, 2020 yılı bütçesinin TBMM Plan ve Bütçe Komisyonundaki görüşmelerinde parti olarak yapıcı bir muhalefet ortaya koyduklarını belirtti.
İYİ PARTİ BURSA MİLLETVEKİLİ TATLIOĞLU, EKONOMİ ÜZERİNE KONUŞTU
İYİ PARTİ BURSA MİLLETVEKİLİ TATLIOĞLU, EKONOMİ ÜZERİNE KONUŞTU
İYİ Parti Bursa Milletvekili İsmail Tatlıoğlu, Meclis´te düzenlediği basın toplantısında, Türkiye´nin ekonomik durumuna ilişkin değerlendirmelerde bulundu.
CHP GENEL BAŞKAN YARDIMCISI ERDOĞDU: “TÜRKİYE´NİN ŞU AN BİR ANAYASASI YOK”
CHP GENEL BAŞKAN YARDIMCISI ERDOĞDU: “TÜRKİYE´NİN ŞU AN BİR ANAYASASI YOK”
CHP Genel Başkan Yardımcısı Aykut Erdoğdu, Türkiye´nin bugün içinde bulunduğu açmazdan çıkması için CHP´nin dört aşamalı bir planı olduğunu belirterek, “Kuvvetler ayrılığını getirmeyen, temel hak ve hürriyetleri garanti altın almayan metne anayasa denmez. Türkiye´nin şu an bir anayasası yoktur” dedi.
CHP GENEL BAŞKAN YARDIMCISI İLGEZDİ: “SAYIŞTAY, BAKANLIĞI YALANLIYOR”
CHP GENEL BAŞKAN YARDIMCISI İLGEZDİ: “SAYIŞTAY, BAKANLIĞI YALANLIYOR”
Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkan Yardımcısı ve İstanbul Milletvekili Gamze Akkuş İlgezdi´nin gündeme getirdiği yeni havalimanının işletmeye açılması sonrasında sözleşme hükümlerinde bulunmamasına rağmen Devlet Hava Meydanları İşletmesi DHMİ´nin Atatürk Havalimanı nedeniyle TAV´a kar kaybı ödemesi yapmak için çalışma başlatmasını Ulaştırma ve Altyapı Bakanı da savundu.
KILIÇDAROĞLU´NDAN 4 MADDELİK ÇÖZÜM ÖNERİSİ
KILIÇDAROĞLU´NDAN 4 MADDELİK ÇÖZÜM ÖNERİSİ
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, dün başlayan ve bugün İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar ve Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer´in de katıldığı Maltepe Ekonomik Forumu´nda bir konuşma yaptı. Oturumun açılış konuşmasını yapan Kılıçdaroğlu, “Ekonomide yeni bir yola girmek istiyorsak bunun 4 temel ayağının olması gereklidir. Bunlar, demokrasi ve hukukun üstünlüğü, üreten Türkiye, sosyal devlet ve şeffaflık ile sürdürülebilirlik ve eğitim” dedi.
CHP GENEL BAŞKANI KEMAL KILIÇDAROĞLU, AVRASYA SANAYİCİ VE İŞ ADAMLARI DERNEĞİ (ASİAD) OLAĞAN GENEL KURULU´NDA KONUŞTU
CHP GENEL BAŞKANI KEMAL KILIÇDAROĞLU, AVRASYA SANAYİCİ VE İŞ ADAMLARI DERNEĞİ (ASİAD) OLAĞAN GENEL KURULU´NDA KONUŞTU
Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu´nun, Avrasya Sanayi ve İş Adamları Derneği ASİAD Olağan Genel Kurulu´nda yaptığı konuşma şöyle:
CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN, TANAP: “ENERJİNİN İPEK YOLU”
CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN, TANAP: “ENERJİNİN İPEK YOLU”
Cumhurbaşkanı Erdoğan, TANAP Avrupa Bağlantısı Açılış Töreni´nde yaptığı konuşmada, “Bugün hep birlikte Avrupa bağlantısı açılış törenini icra ettiğimiz TANAP, ülkemizin barışçıl vizyonunun en somut nişanesidir. Dünya gündeminin ticaret savaşlarıyla, terörle, sokak olaylarıyla, istikrarsızlıklarla meşgul olduğu bir dönemde, biz bugün Avrupa ile Asya´yı TANAP ile bir kez daha birbirine bağlıyoruz” dedi.
TÜRKİYE-AB KARMA PARLAMENTO KOMİSYONU EŞ BAŞKAN LAGODİNSKY TBMM´DE
TÜRKİYE-AB KARMA PARLAMENTO KOMİSYONU EŞ BAŞKAN LAGODİNSKY TBMM´DE
CHP Grup Başkanvekili Engin Altay, Türkiye-AB Karma Parlamento Komisyonu Eş Başkanı Sergey Lagodinsky ve beraberindeki heyetle TBMM´de bir araya geldi.
CHP Zonguldak Milletvekili Deniz Yavuzyılmaz, Milli Piyango  Ne Kadar  Milli ve Yerli
CHP Zonguldak Milletvekili Deniz Yavuzyılmaz, Milli Piyango Ne Kadar Milli ve Yerli
CHP Zonguldak Milletvekili Deniz Yavuzyılmaz, Milli Piyango´da ABD Merkezli ´IGT Turkey´ isimli firmanın 23 yıldır ihaleleri aldığına dikkati çekerek, bir nevi çekilişleri Milli Piyango´nun değil bu firmanın yönettiğini iddia etti.
HDP IĞDIR MİLLETVEKİLİ EKSİK: "IĞDIR HALKI ZEHİR SOLUYOR"
HDP IĞDIR MİLLETVEKİLİ EKSİK: "IĞDIR HALKI ZEHİR SOLUYOR"
HDP Iğdır Milletvekili Habip Eksik, Mecliste düzenlediği basın toplantısında, Çevre ve Şehircilik Bakanlığının internet sitesinde Iğdır´ın havasının tehlikeli boyuta geldiğinin belirtildiğini aktardı.
CHP İzmir Milletvekili Kani Beko,  Asgari ücretlinin maaşından milyarlarca lira vergi kesilirken, işverene milyarlarca liralık teşvik uygulandı.
CHP İzmir Milletvekili Kani Beko, Asgari ücretlinin maaşından milyarlarca lira vergi kesilirken, işverene milyarlarca liralık teşvik uygulandı.
CHP İzmir Milletvekili Kani Beko, Mecliste düzenlediği basın toplantısında, 2020 yılında uygulanacak asgari ücretin belirlenmesi konusu üzerine açıklama yaptı.
2020 YILI BÜTÇESİ PLAN VE BÜTÇE KOMİSYONUNDA KABUL EDİLDİ
2020 YILI BÜTÇESİ PLAN VE BÜTÇE KOMİSYONUNDA KABUL EDİLDİ
TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda, Cumhurbaşkanlığı ile bağlı ve ilgili kuruluşların bütçelerinin görüşülüp kabul edilmesinin ardından bütçe kanun teklifinin maddelerine geçildi. 16 maddeden oluşan 2020 Yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanun Teklifi ile 6 maddeden oluşan 2018 Yılı Kesinhesap Kanun Teklifi de komisyonda kabul edildi.
CHP´DEN DOĞA HAKLARI MANİFESTOSU
CHP´DEN DOĞA HAKLARI MANİFESTOSU
CUMHURİYET HALK PARTİSİ “CANLI VE DOĞA” ODAKLI ANLAYIŞLA “DOĞA İÇİN ADALET” TEMELLİ “DOĞA HAKLARI POLİTİKASI” VE “DOĞAYLA UYUM” İÇİNDE BİR “İYİ YAŞAM” KÜLTÜRÜNÜ BENİMSER
Emine Erdoğan, Kadıköy Ahmet Sani Gezici Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi Dene Yap Atölyesi açılış törenine katıldı
Emine Erdoğan, Kadıköy Ahmet Sani Gezici Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi Dene Yap Atölyesi açılış törenine katıldı
Emine Erdoğan, Dene Yap Atölyesi açılış töreninde yaptığı konuşmada, eğitim ihtiyaçları ve anlayışının hızla değiştiğini belirterek, “Bugün çocuklarımız bilgiyi sadece tekrar eden değil, hayatın içinde bizatihi uygulamaya koyabilen bireyler olarak yetişiyorlar. Dolayısıyla öğrendiklerini yorumlama, geliştirme ve değer katma kabiliyetleri artıyor. Etraflarında gördükleri sorunlara bilgileriyle çözüm üretebiliyorlar. Çünkü bilgi deneyimle birleşiyor. Bugün açtığımız dene-yap atölyesi, tam olarak bu amaca hizmet edecektir” dedi.
Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Artık kendisine güvenen, hedeflerine kilitlenen, tuzakları bozan bir Türkiye var"
Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Artık kendisine güvenen, hedeflerine kilitlenen, tuzakları bozan bir Türkiye var"
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Marmara Üniversitesi Recep Tayyip Erdoğan Külliyesi Temel Atma Töreni´nde yaptığı konuşmada, “Engellere takılıp kalmak yerine, onları bertaraf edecek bir anlayışı ve iradeyi her alanda yerleştirdik. Kazandığımız her başarı, bir sonraki hedefe ulaşma kararlılığımızı daha da perçinliyor. Artık kendisine güvenen, gücüne inanan, hedeflerine kilitlenen, tuzakları bozan bir Türkiye var” dedi.
CHP´Lİ BAKAN, “İZMİR´İ BU SAYGISIZLIĞA SAHNE EDENLERİ KINIYORUM!”
CHP´Lİ BAKAN, “İZMİR´İ BU SAYGISIZLIĞA SAHNE EDENLERİ KINIYORUM!”
İzmir´in en köklü okullarından biri olan Atatürk Lisesi´nde düzenlenecek bir etkinliğe katılmak üzere İstanbul´dan İzmir´e gelen şair ve yazar Haydar Ergülen, daha havaalanındayken etkinliğin iptal edildiğini öğrendi.
Av. Tahir Elçi Katledilişinin 4. Yılında Anıldı
Av. Tahir Elçi Katledilişinin 4. Yılında Anıldı
Görevi başındayken katledilen Diyarbakır Barosu Başkanı Av. Tahir Elçi ölüm yıldönümünde İzmir Barosu önünde anıldı.
MGK Bildirisi: “Barış Pınarı Harekâtı amacına ulaşana dek sürdürülecek”
MGK Bildirisi: “Barış Pınarı Harekâtı amacına ulaşana dek sürdürülecek”
Cumhurbaşkanı Erdoğan´ın başkanlığında gerçekleştirilen Millî Güvenlik Kurulu toplantısının ardından yapılan yazılı açıklamada Barış Pınarı Harekâtı´nın her veçhesiyle değerlendirildiği belirtilerek, “Bölgede barış ve istikrar ortamının tesis edilmesi sürecine katkıda bulunan harekâtın, amacına ulaşana kadar sürdürüleceği ve sivillerin zarar görmemesi için her türlü tedbirin alınmakta olduğu vurgulanmıştır” denildi.
“Bizim gündemimizde dijital ekonomi, dijital ticaret, dijital Türkiye, geleceğin şehirleri var”
“Bizim gündemimizde dijital ekonomi, dijital ticaret, dijital Türkiye, geleceğin şehirleri var”
Cumhurbaşkanı Erdoğan, MÜSİAD Vizyoner´19 programında yaptığı konuşmada, “Bizim gündemimizde dijital ekonomi, dijital ticaret, dijital Türkiye, geleceğin şehirleri var. Türkiye´nin geleceği, işte burada, bu toplantıda yapılacak tartışmalarla şekillenecektir. Bu konuya verdiğimiz önem sebebiyle, yeni yönetim sistemimize geçerken, doğrudan Cumhurbaşkanlığı bünyesinde bir Dijital Dönüşüm Ofisi kurduk” dedi.
CHP GENEL BAŞKAN YARDIMCISI ERDOĞDU: “MERKEZ BANKASI´NIN ŞEFFAFLIKTAN AYRILDIĞI ENDİŞELERİ VAR”
CHP GENEL BAŞKAN YARDIMCISI ERDOĞDU: “MERKEZ BANKASI´NIN ŞEFFAFLIKTAN AYRILDIĞI ENDİŞELERİ VAR”
CHP Genel Başkan Yardımcısı Aykut Erdoğdu, bir süreden beri Merkez Bankası´nın net rezervlerinin izlenmesi konusunda şeffaflıktan ayrıldığı endişeleri olduğunu belirterek, “Nitekim yurt içine giren döviz miktarı ile yurt içinde artan döviz tevdiat hesaplarında tutarsızlıklar var” dedi.
CHP´li Fikret Şahin: ÇED raporları göstermelik yapılıyor
CHP´li Fikret Şahin: ÇED raporları göstermelik yapılıyor
CHP Balıkesir Milletvekili Fikret Şahin, Mecliste düzenlediği basın toplantısında, Çevre ve Şehircilik Bakanlığına, Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) raporlarıyla ilgili soru önergesi verdiklerini belirterek, "1993 yılından 2019 yılına kadar, yani 26 yıllık sürede olumlu ÇED raporu sayısı 5 bin 655, olumsuz ÇED raporu sayısı ise sadece 54 adet. Olumlu ve olumsuz oranına baktığımız zaman yüzde 1 dahi değildir. Demek ki her ÇED başvurusu büyük olasılıkla olumlu şekilde neticeleniyor." diye konuştu.
İstanbul Milletvekili Emine Gülizar EMECAN: Borçlanma Genel Müdürlüğü´nü Kurdunuz ve Tarihe Geçtiniz
İstanbul Milletvekili Emine Gülizar EMECAN: Borçlanma Genel Müdürlüğü´nü Kurdunuz ve Tarihe Geçtiniz
CHP İstanbul Milletvekili Emine Gülizar EMECAN, Hazine ve Maliye Bakanlığı´nın bütçe görüşmelerinde, borç yükü nedeniyle Türkiye Cumhuriyeti tarihinde ilk defa “Borçlanma Genel Müdürlüğü” kuruldu. Bu nedenle bu iktidarın tarihe geçtiğini kaydetti.
CHP´li Sındır, “susmayacağız sayın bakan, susturamazsınız!”
CHP´li Sındır, “susmayacağız sayın bakan, susturamazsınız!”
Hazine ve Maliye Bakanlığı´nın 2020 yılı bütçesinin görüşüldüğü TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu´nda partisi adına konuşan CHP İzmir Milletvekili Kamil Okyay Sındır, iktidarı ve Bakan Berat Albayrak´ı yaylım ateşine tuttu.
KADER KURBANLARINA İZİD DESTEĞİ
KADER KURBANLARINA İZİD DESTEĞİ
2016 yılında İzmir Valiliğinin onayı ile kurulan İzmir İş Dünyası Derneği (İZİD), istihdama dayalı projeler ile faaliyetlerini sürdürüyor.
CHP´li Kılıç: “Türk Patent ve Marka Kurumundan 2 Milyon TL´lik Görev Zararı”
CHP´li Kılıç: “Türk Patent ve Marka Kurumundan 2 Milyon TL´lik Görev Zararı”
CHP İzmir Milletvekili ve KİT Komisyonu Üyesi Av. Sevda Erdan Kılıç, Sayıştay´ın bazı tespitlerde bulunduğu Türk Patent ve Marka Kurumu 2018 Yılı Denetim Raporu hakkında, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank´ın yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığına soru önergesi sundu.
CHP BURSA MİLLETVEKİLİ SARIBAL, 3. TARIM ŞURASINI DEĞERLENDİRDİ
CHP BURSA MİLLETVEKİLİ SARIBAL, 3. TARIM ŞURASINI DEĞERLENDİRDİ
CHP Bursa Milletvekili Orhan Sarıbal, partisinden bazı milletvekilleriyle Mecliste düzenlediği basın toplantısında, 3. Tarım Orman Şurası ile ilgili değerlendirmeler yaptı.
CHP´Lİ KÖKSAL, ŞEHİT YAKINLARI VE GAZİLERİN SORUNLARINA DEĞİNDİ
CHP´Lİ KÖKSAL, ŞEHİT YAKINLARI VE GAZİLERİN SORUNLARINA DEĞİNDİ
CHP Afyonkarahisar Milletvekili Burcu Köksal, Mecliste düzenlediği basın toplantısında, gaziler ve şehit yakınları hakkında konuştu.
CHP´Lİ BAKAN 95 STK´NIN TALEBİNİ TBMM´YE TAŞIDI
CHP´Lİ BAKAN 95 STK´NIN TALEBİNİ TBMM´YE TAŞIDI
Tarımda kullanılan ‘pestisit´ olarak adlandırılan zehirli kimyasal maddeler, sinirsel ve hormonal hastalıklar, kanser, kısırlık, çocuklarda gelişim bozuklukları gibi ciddi sağlık sorunlarına sebep oluyor.
CHP GENEL BAŞKANI KEMAL KILIÇDAROĞLU, "İKİ ELİM İKİ YAKANDA OLACAK"
CHP GENEL BAŞKANI KEMAL KILIÇDAROĞLU, "İKİ ELİM İKİ YAKANDA OLACAK"
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin grup toplantısında gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu.
HDP GRUP TOPLANTISINDA ERKEN SEÇİM DEĞERLENDİRMESİ
HDP GRUP TOPLANTISINDA ERKEN SEÇİM DEĞERLENDİRMESİ
HDP Eş Genel Başkanı Sezai Temelli, partisinin TBMM Grup Toplantısı´nda yaptığı konuşmada, 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü´nde kadınların eylemine güvenlik güçlerinin müdahale ettiğini söyledi.
CHP GENEL BAŞKAN YARDIMCISI TORUN: “SARAY´DA PANİK VAR”
CHP GENEL BAŞKAN YARDIMCISI TORUN: “SARAY´DA PANİK VAR”
Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun, “CHP´li büyükşehir belediyelerinin olduğu iller başta olmak üzere, partimizin yükselişi devam ediyor” dedi. Torun, CHP´li 11 büyükşehirde yaptırdıkları araştırmanın ilk bulgularına göre, halkın CHP´li belediyelerden oldukça memnun olduğunu belirtti ve “Bunu Saray´ın kendi yaptırdığı araştırmalar da böyle gösteriyor. Saray´da panik var” dedi.
İYİ PARTİ GENEL BAŞKANI AKŞENER: "ÇİFTÇİYİ HİÇBİR ZAMAN DİKKATE ALMADILAR"
İYİ PARTİ GENEL BAŞKANI AKŞENER: "ÇİFTÇİYİ HİÇBİR ZAMAN DİKKATE ALMADILAR"
İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, partisinin TBMM Grup Toplantısı´nda, Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Günü nedeniyle yapılan yürüyüşlerde kadınlara yapılan muameleyi kınadığını söyledi.
CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN: "CHP´NİN BAŞINDA KİMİN OLDUĞUNDAN BİZE NE?"
CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN: "CHP´NİN BAŞINDA KİMİN OLDUĞUNDAN BİZE NE?"
Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, partisinin TBMM Grup Toplantısı´nda yaptığı konuşmada, geçen hafta grup toplantısının ardından kabinedeki bakanlarla bir araya geldiğini, çarşamba günü de partisinin il başkanlarıyla hem 7. Olağan Kongre sürecini hem de gündemdeki meseleleri istişare etme fırsatı bulduklarını ifade etti.
İstanbul Milletvekili Emine Gülizar EMECAN;Türkiye´de Kadına karşı şiddet ve kadın cinayetleri önlenemiyor.
İstanbul Milletvekili Emine Gülizar EMECAN;Türkiye´de Kadına karşı şiddet ve kadın cinayetleri önlenemiyor.
CHP İstanbul Milletvekili Emine Gülizar EMECAN, Adalet Bakanlığı bütçesi görüşmelerinde; Kadına karşı şiddet ve kadın cinayetlerini gündeme getirdi. EMECAN; Türkiye´nin, Dünya ekonomi formu 2018 küresel toplumsal cinsiyet uçurumu raporuna göre ...
Milletvekili Sındır, “Adalet, liyakatle, bağımsız ve tarafsız yargı ile olur”
Milletvekili Sındır, “Adalet, liyakatle, bağımsız ve tarafsız yargı ile olur”
CHP İzmir Milletvekili Kamil Okyay Sındır, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda, Adalet Bakanlığının 2020 yılı bütçesi görüşmelerinde partisi adına konuştu; tarafsızlık, liyakat bitti; yargıya güven erozyona uğradı.
Şeyh Temim ile görüştü
Şeyh Temim ile görüştü
Türkiye-Katar Yüksek Stratejik Komite 5. Toplantısı´na katılmak üzere Katar´ın başkenti Doha´da bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Katar Emiri Şeyh Temim bin Hamed Al Sani ile bir araya geldi.
DOLAR
5.7479
EURO
6.3805
-Günümüzde evlenenlerin yüzde ellisi boşanmaktadır. (Bak bunu duyduğum iyi oldu ben zaten evlenmiyecem böylece kamçılamış oldum bu sözlerle) -Rodin’in ünlü ‘düşününen adam’ heykeli aslında İtalyan şair dante’nin portresidir. -Uranüs çıplak gözle görülen

İlginç Bilgiler 4
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Kadınları okutunuz, kadını okutmayan millet yükselemez…

Hacı Bektaşı Veli
İzmir için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:37 08:19 13:23 15:51 18:10 19:39
Kurabiye hamurunun elinize yapışmasını istemiyorsanız ellerinizi soğuk suyla ıslatıp kuruladıktan sonra kurabiyeye şekil verin. Kurabiyelerin zamanla sertleşmemesi için yanlarına bir-iki dilim kabuklu elma koyarak saklayınız. Elmanın yayacağı nem sayesin

Kurabiye - Bisküvi Tarifleri İle İlgili Püf Noktaları