HALK ET SATIŞA BAŞLADI
HALK ET SATIŞA BAŞLADI
Antalyalıları ucuz ve sağlıklı etle buluşturma sözü veren Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek´in talimatıyla Halk Et satış mağazasının ikinci şubesi Manavgat´ta açıldı. Vatandaşa ucuz, sağlıklı, güvenilir ve kaliteli et alabilme imkanı sunan Halk Et satış mağazasına Manavgatlılar ilk günden yoğun ilgi gösterdi. ANET Genel Müdürü Mesut Kocagöz, Mart ayı içerisinde Alanya´da Halk Et´in üçüncü şubesini hizmete açacaklarını müjdeledi.
CHP´Lİ BAKAN´IN SORUSUNA BAKANLIKTAN EKSİK CEVAP
CHP´Lİ BAKAN´IN SORUSUNA BAKANLIKTAN EKSİK CEVAP
CHP İzmir Milletvekili Murat Bakan, Sağlık Bakanı´na daha önce Amerikalı genç sanatçı Justin Bieber´da da görülen lyme hastalığının Türkiye´de görülüp görülmediğini sordu. Bakan, “Bakanlıktan gelen cevaba göre 2019 yılında Türkiye´de hastalığa yakalananların verisi tutulmamış,” dedi.
CHP´Lİ EMİNE GÜLİZAR EMECAN´DAN BANKACILIK KANUNU BASIN AÇIKLAMASI
CHP´Lİ EMİNE GÜLİZAR EMECAN´DAN BANKACILIK KANUNU BASIN AÇIKLAMASI
CHP İstanbul Milletvekili, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu üyesi Emine Gülizar Emecan, TBMM Genel Kurulu´nda görüşülerek kabul edilen, Bankacılık Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi üzerinde görüşlerini dile getirdi.
CHP BAYRAKLI TAMAM, SUNA KARABAĞ KADIN KOLLARI BAŞKANI SEÇİLDİ
CHP BAYRAKLI TAMAM, SUNA KARABAĞ KADIN KOLLARI BAŞKANI SEÇİLDİ
Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Bayraklı´da Kadın Kolları Başkanlığı için 3 listeli seçimde Kırmızı liste ile katılan Suna Karabağ, Bayraklı İlçe Kadın Kolları Başkanı seçildi.
CHP GENEL BAŞKAN YARDIMCISI VE PARTİ SÖZCÜSÜ ÖZTRAK´IN BASIN TOPLANTISI
CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Faik Öztrak, bugün Genel Merkez´de düzenlediği basın toplantısında şunları söyledi:
Tarih: 7.1.2020 14:14:52
Cuma günü yaptığımız yılın ilk Merkez Yönetim Kurulu toplantısının ardından bugünde yeni yılın ilk basın toplantısını gerçekleştiriyoruz. Tabi her yeni yıl bir başlangıçtır. Umuttur, hepimizin geleceğe ilişkin beklentilerinin tazelendiği günlerdir bugünler. Ben bir defa daha 2020 yılının ulusumuza sağlık, sıhhat, bolluk ve mutluluk getirmesini dileyerek sözlerime başlıyorum. Cuma günü gerçekleştirdiğimiz Merkez Yönetim Kurulumuzda; başta İdlib olmak üzere Suriye´deki son gelişmeleri, Irak´ta bir İranlı Generale yönelik ABD´nin suikastını, Libya´ya asker gönderilmesini, yaşanan ekonomik krizin yarattığı tahribatı, tek adam parti devleti rejiminin milletimize çıkardığı ve her geçen gün ağırlaşan faturayı ele aldık.

ÖNÜMÜZDEKİ 10 YILDA KIYMETLİ YIL DÖNÜMLERİ VAR
Milletlerin hayatında, 10´ar yıllık dönemler, önemlidir. Analizleri de 10´ar yıllık dönemler üzerinden yapmak, aslında uzun dönemli eğilimler konusunda ciddi fikirler verir. Ama eşiğinden henüz geçmekte olduğumuz şu önümüzdeki 10 yıllık dönem bizler için apayrı bir öneme sahiptir. Çünkü gelecek on yılda, milletimiz için çok kıymetli yıl dönümleri vardır. İlk olarak emperyalistlere karşı savaştan zaferle çıkan dünyadaki tek meclis olan ve Gazi unvanı taşıyan Türkiye Büyük Millet Meclisi´nin, bu yıl, 100. Yaşını kutluyoruz. Bundan üç yıl sonra da Cumhuriyetimizin 100. Yaşını coşkuyla kutlayacağız.

TEK ADAM REJİMİ HIRSI, CİDDİ YANLIŞLAR YAPTIRDI
Gönül isterdi ki bu önemli yıl dönümlerine giderken Cumhuriyetimizi, başta ekonomik olmak üzere her alanda başarılarla taçlandırmış olalım. 2000´lerin başında ülkede yaşanan ekonomik kriz o dönemin iktidarını ekonomide büyük bir mıntıka temizliğine zorlamıştı. 2002 sonunda işbaşına gelen AK Parti iktidarı, öncekinden yapısal reformlarla güçlendirilmiş bir ekonomi ve dünyada güven uyandırmış bir program devralmıştı. İzleyen on yılda zaman zaman yapılan yanlışlara rağmen mevcut programa bağlı kalındı. Ancak bu on yılın sonunda iktidar küresel gelişmeleri okuyamadı. Çünkü dışarısı da artık o programın geçerli olduğu döneme göre farklı bir noktaya doğru gidiyordu. Ekonominin içsel dayanıklılığını artıracak adımları bir türlü atamadı. Sıcak parayla sorunların üstünü örtmeyi tercih etti. Tek adam rejimini kurma hırsıyla gözü dönen iktidar, geçtiğimiz 10 yılda da hem içeride hem de dış politikada çok ciddi yanlışlar yaptı.

KAYIP 10 YIL
Üzülerek ifade ediyorum ki Türkiye, özellikle 2000´lerin ikinci 10 yıllık diliminde, eline geçen fırsatları doğru ve verimli bir şekilde kullanamadı. Son 10 yıl tarihe “kayıp bir 10 yıl” olarak maalesef geçti. Ucube tek adam rejimi projesinin peşine takılan iktidar, ekonomiden dış politikaya, hukukun üstünlüğünden demokratik standartlara kadar her alanda ülkemizi maalesef geriye götürdü. Parlamenter Demokrasimiz darbeler nedeniyle zaten ciddi yaralar almıştı. Ancak en azından milli meselelerde ortak aklı arayan bir sistemimiz vardı, parlamenter demokrasi vardı. Ucube bir tek adam rejimiyle bu imkan ortadan tamamen kalktı. Afrika dışında parlamenter demokrasiyi bırakıp sözde bir başkanlık rejimine geçen tek ülke dünyada biz olduk.

AB´YE GİREMEDİK, ORTADOĞU BATAKLIĞINA SAPLANDIK
2010´lara girerken, “Komşularla sıfır sorun” diyorlardı. Şimdi sorunumuz olmayan tek bir komşumuz bile yok. 1999´da AB´ye aday üye statüsü kazanan ve 2000´lere AB´ye tam üyelik hedefiyle giren Türkiye, şimdi artık bu hedeften çok uzaklarda. 2010´larda AB´ye giremedik ama Ortadoğu bataklığına tüm gövdemizle saplandık. Bizim vatandaşlarımız Avrupa Birliği´ne hala vizesiz giremezken; 4 milyonu aşkın Suriyeli Türkiye Cumhuriyeti´ne elini kolunu sallayarak girdi. Şimdi 200-250 bin Suriyelinin daha, İdlib´den Türkiye´ye doğru geldiğini AK Parti Genel Başkanı söylüyor. Bu sayının bir milyonu bulabileceğini ise yetkili ağızlar bize kapalı kapılar ardında ifade ediyorlar.

ÜNİVERSİTE ÖĞRENCİSİ CANINA KIYARKEN, SURİYELİLERE 40 MİLYAR DOLAR DAHA HARCARIZ DİYORLAR
Bu gelenler kimler, içlerinde kafa kesen radikaller var mı, yok mu onu da bilemiyoruz. Bunu AK Parti Genel Başkanı ne kadar biliyor onu da bilemiyoruz. Ama ne de olsa fedakarlığı AK Parti Genel Başkanı yapmıyor. Saray sosyetesi binlerce korumayla Saraylarında uçan, kaçan, yüzen saraylarında güvenle yaşıyorlar. Yedikleri önlerinde, yemedikleri arkalarında. Milletin sırtından Suriyeliler için 40 milyar dolar harcamışlar, şimdi çıkmışlar diyorlar ki gerekirse bir 40 milyar dolar daha harcarız. Bu arada benim gencecik üniversite öğrencim kartında yemek parası olmadığı için, iş bulamadığı için canına kıyıyor.

ASKERİMİZİN HALİ NİCEDİR BİLEN YOK
Rusya ve İran´la yürütülen Astana ve Soçi süreçleriyle İdlib´de güya bir çatışmasızlık bölgesi oluşturulmuştu. Bu çatışmasızlık bölgesinde de Türkiye garantör olarak 12 gözlem noktası kurmuştu. Şimdi Mehmetçiklerimizin bulunduğu bu 12 gözlem noktasının çoğu Suriyeli rejim güçleri tarafından kuşatılmış durumda. Bir başka ifadeyle onlar tarafından korunuyor. Askerlerimizin hali nicedir ne yer ne içer duyan, bilen yok. Ama bu gözlem kulelerinin olduğu bölgeden yüzbinlerce Suriyeli ülkemizin sınırlarına dayanıyor. Biz bu gözlem noktalarını neden kurduk? Şimdi bu gözlem noktaları bu göçleri, gelen bu göç dalgasını neden engelleyemiyor?

BEDELİNİ ÇOCUKLARIMIZ VE TORUNLARIMIZ DA ÖDEYECEK
2010´a girerken başımızda bu sorunlar yoktu. Emevi Camii´nde namaz kılmak hayaliyle yola çıkan iktidar, bugün Türkiye´nin kucağına, çok ağır bir Suriye ve Suriyeli krizi bıraktı. Bu ağır sorunun bedelini sadece biz değil, yarın çocuklarımız, hatta torunlarımız, onların çocukları bile ödeyecek. Arap Baharı rüzgarından, İhvan kardeşliği hayaliyle, kendine post çıkarmaya çalışan AK Parti liderinin politikaları nedeniyle son on yılda korkunç bedeller ödedik. Halen de ödüyoruz ve korkarım ödemeye de devam edeceğiz.

GERÇEKTEN ENDİŞELİYİZ
2010´larda Mehmetçiğimizi Suriye´ye süren Erdoğan; 2020´ye girerken bu defa Mehmetçiğimizi Libya çöllerindeki ateşin içine, Fizan´a sürüyor. Dün öğrendik ki askerlerimiz “peyderpey” Libya´ya gitmeye başlamış. Yüce Allah´ın, analarının kınalı kuzusu Mehmetçiklerimizin ayağına taş değdirmemesini diliyoruz. Ama gerçekten endişeliyiz.

ERDOĞAN´IN TARİH DERSİ VERMEYE KALKMASINI GÜLÜMSEYEREK İZLEDİK
Dün havuz medyasında Erdoğan önemli itiraflarda bulundu. Biz, “Doğu Akdeniz´in zenginliklerinin paylaşımı için uluslararası iş birliklerinde, girişimlerde Türkiye neden yok?” diye kendisine sormuştuk. Türkiye´nin Doğu Akdeniz´de ekonomik olarak, siyasi olarak yalnızlaştırılmasını doğru bulmadığımızı söylemiştik. Bu çerçevede, Libya ile imzalanan Münhasır Ekonomik Bölge anlaşmasını gecikmiş ama doğru bir adım olarak gördüğümüzü de ifade etmiştik, desteklemiştik. Ama dün Erdoğan çıktı münhasır ekonomik bölge anlaşmasıyla Libya´ya asker gönderme tezkeresini bir tuttu. Doğu Akdeniz´de varlık gösterebilmek için Libya´ya asker göndermemiz gerekiyormuş. Bölgedeki tüm ülkeler Doğu Akdeniz´in zenginliklerini paylaşabilmek için iş birliği yapıyorlar ve bu çerçevede birbirlerine diplomatlarını gönderiyorlar, ticari ateşelerini gönderiyorlar, işadamlarını gönderiyorlar. Ama Sayın Erdoğan´ın yönetiminde Türkiye´nin Doğu Akdeniz´de varlık gösterebilmesi için Türk askerinin Libya´daki iktidarı kurtarmaya gitmesi gerekiyor. Bunu anlamak mümkün değil. Dün Erdoğan´ın Gazi Mustafa Kemal Atatürk´ün Libya´daki kahramanlıklarının ardına sığınmasını ve bize tarih dersi vermesini gülümseyerek izledik. Biz tarihimizi gayet iyi biliyoruz. Biz onun için kendisine “Libya´ya asker gönderme” diyoruz. Kahraman bir subay olarak Atatürk o gün kendi vatan toprağını savunuyordu. Bugün Libya artık bizim vatan toprağımız değil. Oraya Mehmetçiğimizi hem de hesapsız kitapsız, ideolojik hayallerle ve emperyalistlerin yeni aldatmacalarına kanarak göndermenin bir macera olduğunun altını tekrar çiziyoruz.

YENİ BİR MACERAYA GİRMEYİN
Bir de dün akşam askerimizin orada koordinasyon görevi yapacağı ve “bizim askerimiz dışındaki muharip güçlerimizin” sahada olacağı söylendi. Hayrola kim bu farklı muharip güçler? Hem de bizim muharip güçlerimiz. Hangi yetkilerle bu birlikler kuruldu? Hayırdır, paralel devletten sonra Mehdi´nin gelmesi için çalışan danışmanlarınızın komutanlığında paralel bir ordu da mı kurdunuz? Şimdiden uyarıyoruz. Ülkemizin teröre bulaşmış güçlerle iş birliği yapmakla suçlanmasına yol açacak yeni bir maceraya sakın ha girmeyin.

MAFYA DİZİSİ REPLİKLERİYLE ÜLKE YÖNETİLMEZ, NUTUK OKUSUN
Peki tüm bu hususlar devlet katında düşünüldü mü? Bunu Cumhurbaşkanı Yardımcısının “Sonunu düşünen kahraman olamaz” itirafı ile öğrendik. Düşünülmemiş. Aslında Cumhurbaşkanı Yardımcısının bu üslubu, daha önce yöneticisi olduğu YİMPAŞ´a para yatıran onca mütedeyyin yurttaşımızın da paralarının neden batırıldığını açık seçik ortaya koyuyor. Mafya dizisi senaristlerinin yazdığı ucuz popülist repliklerle ülkemiz yönetildikçe, korkarım ülkemizin başı belalardan kurtulmayacaktır. Bu beyefendiye tavsiyem Kurtlar Vadisi seyretmeyi bir yana bıraksın, hemen varsa eğer Cumhurbaşkanlığının kütüphanesinde, Saray´ın kütüphanesinde, Mustafa Kemal Atatürk´ün Nutuk´unu alsın okusun. Basiretli devlet yönetimi nasıl olur Nutuk´tan öğrensin.

ÜLKE LİYAKATSİZ KADROLAR ELİNDE SAVRULUYOR
Cumhurbaşkanı Yardımcısı´nın üslubu buyken, Cumhurbaşkanı askeri danışmanı da işi gücü bırakmış “Mehdiye ortam hazırlamakla” meşgul. Türkiye Cumhuriyeti´nin Cumhurbaşkanı´na askeri tavsiyelerde bulunan danışmanın meşgul olduğu işlere bir bakar mısınız? Yani bu tür meczupluk noktasına gelmiş işlerle uğraşıyorlar ve bu insanın önerileriyle biz Libya´ya askerlerimizi gönderiyoruz. Ülke işte böyle kifayetsiz, liyakatsiz kadroların elinde oradan oraya savrulup duruyor.

“MAVİ VATAN” AKILLARINA GELDİ
Şimdi de Libya çöllerine Mehmetçiklerimizi sürerken “mavi vatanı” hatırlayıverdiler. Arkadaş “mavi vatan” diyen subaylarımızı cemaatle bir olup, hapislere atan sizler değil misiniz? Milli Gemi Projelerimizi, donanmamızın en kritik bilgilerini bu cemaate peşkeş çeken siz değil misiniz? Bu ordunun kozmik odalarını cemaatin emrine kim açtı? Lozan´da aldığımız Ege´deki adacıklar, kayalıklar Yunanlılar tarafından işgal edilirken “mavi vatan” neden aklınıza gelmiyor? Bu ülkenin milli davası Kıbrıs´ta rahmetli Denktaş´ı yalnız bırakan, yetmez itibarsızlaştıran kimlerdi? AK Parti liderinin İhvancı hayallerinin peşinde, meczupluk noktasına giden danışmanların aklıyla Mehmetçikleri Libya çöllerine göndermenin adı ne zamandan beri mavi vatan oldu?

“BM´Yİ GÖREVE ÇAĞIRIN” DEDİK, DİNLEMİYORLAR
Biz merak ediyoruz. İşin sonunu düşünmeden kahraman olmaya yeltenen arkadaşlar, Libya´da işler ters giderse b,c,d planlarına ve bir çıkış stratejisine sahipler mi? Ucu bucağı açık bir yetkiyi meclisten aldılar. Peki orada askerlerimiz sıkışıp kalırsa, şehit olursa, Allah korusun medyaya yayın yasağı getirme dışında, acaba ne yapacaklar? Biz bunun için “Tek başına buralara dalmayın” dedik. “Mehmetçiğimizi ve milletimizin itibarını tehlikeye atmayın” dedik. “Libya´da bir an önce BM Barış gücünü göreve çağırın” dedik. Ama dinlemiyorlar.

BOP YENİ BİR AŞAMAYA EVRİLİYOR
Geçtiğimiz hafta sonunda Irak´ta Amerikalıların İranlı bir generale suikast düzenlenmesi de son derece ciddi bir olaydır. Anlaşılıyor ki, Büyük Ortadoğu ve Genişletilmiş Kuzey Afrika Projesi yeni bir aşamaya doğru evriliyor. ABD ve İran arasında tansiyon ilerleyen günlerde daha da yükselecek. Sıcak bir çatışma çıkması durumunda bundan tüm bölgemizin olumsuz etkilenmesi kaçınılmaz. Türkiye-İran sınırı 1639´dan bu yana dünyadaki en istikrarlı sınırlardan biri. Bunun değişmesi en çok bizi etkileyecektir.

SONUNU DÜŞÜNMEMENİN BEDELİ AĞIRDIR
Türkiye´de iktidar sorumluluğunu taşıyanlar, Suriye´de ve Libya´da olduğu gibi burada da ideolojik rüyalara dalmamalıdırlar. Bu çatışmaya hiçbir şekilde müdahil olmamalıyız. İmkân bulduğumuzda ise tansiyonu düşürmeye çalışmalıyız. Başta ekonomik olmak üzere bu krizin olası olumsuz etkilerini bertaraf edecek tedbirleri şimdiden almaya başlamalıyız. Bu coğrafyada sonunu düşünmeden hareket etmenin bedelinin çok ağır olacağını hiçbir zaman aklımızdan çıkarmamalıyız.

2010´LARDA KÜRESEL KRİZ VARDI, 2020´DE YERLİ VE MİLLİ KRİZ
2010´larda tek adam olma hevesi sadece dış politikamızda, kurumsal alt yapımızda, devlet yönetimimizde tahribat yaratmadı. Tahribatın büyük olduğu bir diğer alan ise ekonomimiz oldu. Türkiye, 2010´lara küresel krizin etkisiyle yüzde 4,7 daralan bir ekonomi, yüzde 12 civarında bir işsizlik ve yüzde 6,5 enflasyonla girmişti. Şimdi 2020´li yıllara ise yüzde sıfır civarında bir büyüme, yüzde 14´e dayanan işsizlik ve yüzde 12´ye yakın bir enflasyonla giriyor. Ama iki dönem arasında çok ciddi bir fark var. 2010´lu yıllara dünyadan gelen bir ekonomik krizin etkisiyle bozulan bir ekonomiyle girmiştik. Son 10 yılı ise ucube tek adam parti devleti rejiminin neden olduğu yerli ve milli bir krizle kapatıyoruz.

EN YÜKSEK ENFLASYONA SAHİP 15 ÜLKE ARASINDAYIZ
Yapılan tüm müdahale ve manipülasyonlara rağmen, 2019´da tüketici enflasyonu yüzde 11,8 oldu. Damat Bakan 2019´da enflasyon yüzde 12´nin altında çıktı diye bayram ediyor. Ama dünyayla karşılaştırdığımızda 2019´da dünya liginde en yüksek enflasyona sahip 15 ülke arasında yarışı tamamladık. Son üç yıldır enflasyon çift hanelere yerleşti kaldı. Bunu mevcut fiyat endekslerinde ilk kez görüyoruz.

YÜKSEK İŞSİZLİK VE YÜKSEK ENFLASYON: TEHLİKELİ BİLEŞİM
Türkiye yapışkan çift haneli enflasyonu, yine yapışkan çift haneli işsizlikle beraber ilk defa görüyor. Yüksek işsizlik ve yüksek enflasyon son derece tehlikeli bir birleşimdir. İnsanlarımızın geleceğe ilişkin umutlarını yitirmesinde, intiharlara sürüklenmesinde bu sorun vardır. Çalışırken işsiz kalmak insanoğlunun yaşayabileceği en ağır travmalardan birisidir. Bakın son olarak genç bir üniversiteli evladımız yemek parası kalmadığı ve iş de bulamadığı için canına kıydı. Bu üniversiteli evladımızı ve diğer yurttaşlarımızı bu hayattan koparan çaresizliği iyi anlamak zorundayız. Bu ülkede üniversiteli gençlerimiz yemek parası bulamıyorsa, bu ülkede işini kaybettiği, borcunu ödeyemediği için insanlarımız aileleriyle beraber yaşamına kıyıyorsa bunu görmezden gelip sanki işler iyi gidiyormuş gibi yapamayız.

HESABINI İKİ CİHANDA VEREMEZSİNİZ
Bu ülkede; yandaşların milyarlarca liralık borçlarını affederken, milyarlarca dolar harcayarak neye yarayacağı belli olmayan kanal açma rüyaları görürken, “Suriyelilere bir 40 milyar dolar daha harcarım” diye övünürken, duran, kaçan, uçan, yüzen saraylarda keyif çatarken, üniversitelerde çocukların yediği yemeklerden tasarruf yapamazsınız. Bu ülkede milletin evlatları iş bulamayıp, 1 lirayla yemek yemenin hesabını yaparken, Saray sosyetesi çifter maaşlarla, yönetim kurulu üyelikleriyle abat oluyorsa bunun hesabını iki cihanda veremezsiniz.

DAMADA DA SARAYA DA KİMSE GÜVENMİYOR
Aslında Türkiye, bu ucube tek adam parti devleti rejiminin elinde yönetilmiyor savruluyor. Bugün pek çok göstergede Türkiye, bundan 10 yıl öncesine göre çok daha kırılgan bir durumda. Borca batırılan ülkemiz ve şirketlerimiz döviz kurundaki oynaklığa karşı son derece zayıf ve korunaksız. Geçtiğimiz yıl Güney Afrika´nın, Endonezya´nın, Rusya´nın, Meksika´nın para birimleri Dolar karşısında değer kaybederken, bizim paramız değer yitirdi. 2019´da Arjantin´den sonra parası en çok değer yitiren ikinci ülke Türkiye oldu. Vatandaş bankalarda mevduatını döviz cinsinden tutmayı tercih ediyor. Döviz mevduatları aldı başını gidiyor. Neden? Çünkü hiç kimse ne sosyete damada ne de Saray yönetimine güvenmiyor.

TÜRKİYE´NİN POTANSİYELİ BÜYÜKTÜR, İYİ YÖNETİM GEREK
2011 seçimlerine giderken AK Parti cumhuriyetimizin 100.yılı için birtakım hedefler açıklamıştı. Biz de yine bu dönemde bu hedeflerin ülkenin gerçek potansiyelini yansıtmadığının altını çizmiş ve 2023 yılı için Cumhuriyet Halk Partisi olarak bu hedeflerden çok daha iddialı hedefleri ilan etmiştik. Çünkü biz iyi yönetildiği takdirde bu ülkenin potansiyelinin çok yüksek olduğunu ve ülkemizin çok büyük başarıları elde edebileceğini biliyoruz.

HEDEFLERDE YÜZDE 50 TENZİLAT
Ama bugün geldiğimiz noktada bu iktidarın Cumhuriyetin 100. Yılı için 2010´ların hemen başında açıkladığı o iddiasız hedefler şuanda ulaşılamaz hale geldi. Geçtiğimiz yıl açıkladıkları 11. Kalkınma Planıyla tüm hedeflerde yüzde 50 tenzilata gittiler. 2023´te milli gelirimiz 2 trilyon dolar olacak diyorlardı. Şimdi 2023´te 2 trilyon dolar dedikleri gelir yerine 1 trilyon 80 milyar dolarlık bir milli geliri tuttururlarsa öpüp başlarına koyacak hale geldiler. 2023´te kişi başına yıllık 25 bin dolar gelir hedefliyorlardı şimdi 25 bin dolardan yüzde 50 tenzilat yaptılar 12 bin 484 dolara inmek zorunda kaldılar. 2023´te 500 milyar dolar ihracat hedeflediler. TOBB´a, TİM´e hatırlayacaksınız bir sürü şaşalı törenler, büyük büyük filmler yaptırdılar. Geçtiğimiz yıl 2023 ihracat hedefini de 500 milyar dolardan 227 milyar dolara indirdiler. Bir örnek, 2019´da ihracat son 3 yılın en düşük artışıyla yüzde 2 arttı. 180 milyar dolar civarında gerçekleşti. Bir de baktık yandaş basında bayram havası esiyor. Rekor kırmışız. Zaten ihracat artar kaç senedir. Ama bu gördüğümüz en düşük artışlardan bir tanesi. Şimdi 2023´te 500 milyar dolar ihracat hedefi nerede? Üç yıl kalmış bu tarihe 2019´da gerçekleştirilen 180 milyar dolar ihracat nerede? Yarısı bile değil. Ama buna seviniyorlar.

2009´UN TEĞET GEÇMEDİĞİ BURADAN BELLİ
Bu iktidar 2023 için koymuş olduğu hedeflerden sadece bir tanesinde tenzilat yapmadı zam yaptı. O da işsizlik. Yüzde 5 hedeflendi işsizlik. 11. 5 Yıllık Kalkınma Planında işsizlik 2023 yılı için 9,9´a çekildi. Şimdi Erdoğan çıkmış, “2009 krizi teğet geçecek demiştim, teğet geçti” diye dün akşam övünüyor. Sayın Erdoğan bu krizin teğet geçmediği aslında 2023 hedeflerinizin ne hale geldiğinden açık seçik belli oluyor. 11. Kalkınma Planı´nda ilan ettiğiniz hedefler aslında ekonomi politikalarınızın iflasının ilanıdır. Bundan kaçamazsınız. Kriz teğet geçsin diye 2009 Haziranında, döviz geliri olmayan şirketlere dövizle borçlanma izni verdiniz. Dünyada şirketleri dövizle en hızlı borçlanan ikinci ekonomi olduk. Bunun bedelini şimdi; iflas ve konkordatolarla ödüyoruz. Yüksek işsizlik ve enflasyonla ödüyoruz. Gencecik yavrularımızın intiharıyla ödüyoruz. Ama AK Parti Genel Başkanı yaptığı hataların farkında bile değil.

FIRSATLAR FEDA EDİLDİ
Oysa 2010´lu yıllarda ekonomimizin rekabet gücünü tahkim edecek tedbirleri alsalardı, sınırlı kaynakları beton yerine sanayi, tarım gibi dış ticarete açık sektörlere yöneltmiş olsalardı, iş gücümüzün niteliğini ve verimliliğini artıracak reformları gerçekleştirmiş olsalardı yine para dünyada bol ve ucuzken yeterli döviz tahkimatını yapmış olsalardı hiç tereddüdünüz olmasın ki ülkemiz bugün çok daha farklı, çok daha yıldızlı, çok daha müreffeh bir noktada olacaktı. Ama maalesef bu fırsat bu ülkede tek adam parti devleti kurma hırsına feda edildi. Türkiye, 2010´lu yılları bu iktidarın beceriksizlikleri, basiretsizlikleri nedeniyle heba etti.

TAHRİP EDİLMİŞ KURUMSAL YAPIYLA 2020´LERİ KARŞILAYAMAYIZ
Türkiye´nin önü vakit yitirmeden birinci sınıf bir demokratik parlamenter rejimle açılmak zorundadır. Güçler ayrılığı, hukukun üstünlüğü, kamu yönetiminde liyakat prensiplerini vakit yitirmeden uygulamaya koymak zorundayız. Devlet bugünkü gibi tarumar edilmiş bir kurumsal yapıyla 2020´leri karşılayamaz. Bir an önce silkelenerek bu iktidarın milletin omuzuna bıraktığı yükü kaldırıp atmamız gerekiyor. Milletin gerçek gündemi olan aş ve işi büyütmemiz gerekmektedir. Dünya yapay zekayı, nano teknolojiyi, nöro teknolojiyi konuşurken biz 1980´lerin sorunlarına takılıp kalmamalıyız. Macera peşinde koşan yöneticilerle, mehdi arayanların aklıyla bu işleri götüremeyiz. Kaybedecek bir dakikamız bile yoktur. Bu ucube rejimden ve süflilikten bir an evvel kurtulmalıyız.

HİÇBİR FEDAKARLIKTAN KAÇINMAYIZ
Ben sözlerimi tamamlarken 2020´li yılların eşiğinde ülkemizin bu krizi atlatacağına olan inancımızı, umudumuzu bir kere daha ifade etmek istiyorum. Milletimiz 2019´da bunun işaretini vermiştir. Gerek 31 Mart seçimlerinde gerekse 23 Haziran İstanbul seçiminde bu iktidara kuvvetli bir şamar atmıştır. Şimdi esas şamarı atmak için sandığın önüne gelmesini beklemektedir. Anlaşılan iktidar da artık ömrünün sınırlı olduğunun farkındadır. O nedenle Erdoğan´ı mutlu edecek programları şimdi yandaş televizyonlara yaptırıyorlar. Önce CHP olarak milletimizin cebini boşaltan, işini elinden alan bu ucube rejimden kurtulmak için geniş bir siyasal yelpazede yapılacak her türlü iş birliğini kolaylaştıracak tüm fedakarlıkları yapmaktan kaçınmayacağız. Sonra da CHP olarak ülkemizi yeniden küresel yarışta başa güreşir hale getirecek iddialı bir stratejiyi, bir kalkınma, büyüme stratejisini, bir demokratikleşme stratejisini hızla hayata geçireceğiz. Bu düşüncelerle 2020´nin ülkemize, milletimize bir kez daha hayırlar getirmesini diliyorum. Şimdi varsa sorularınızı alayım.

Soru- Benim iki sorum olacak efendim. Sayın Cumhurbaşkanı dün akşamki programda yeni parti kurma hazırlığında olan eski ekonomiden sorumlu bakan Ali Babacan´a yönelik eleştiriler yöneltti. IMF´den talimat almakla, faizcilikle suçladı, eleştirdi. Bir bunu nasıl değerlendiriyorsunuz?
İki, FETÖ´yle mücadele konusunda iki yetkilinin değerlendirmeleri var. Bunlardan birisi Adalet Bakanı. FETÖ´yle mücadele sulandırılmamalı, FETÖ´yle ilişkisi olmayanlarda aynı çuvala konuluyor sözleri dikkat çekti, Sözcü soruşturmasından yola çıkarak. Yine Sayın Numan Kurtulmuş´un da FETÖ illaki siyasete bulaşmıştır ifadesi var, FETÖ´nün siyasi ayağıyla ilgili sözleri. Bunu nasıl değerlendiriyorsunuz?
Faik ÖZTRAK- Şimdi ilk olarak tabi bu kendi içlerindeki bir problem ben buna çok fazla girmek istemiyorum ama hükümetlerin almış oldukları her kararda hükümetlerin tüm yetkilileri ortak sorumluluğu vardır. Hele hele Başbakansanız bunda çok ciddi sorumluluğunuz vardır. Şimdi siz çıkıp o gün bunlar IMF´ciydi, bunlar şöyleydi, böyleydi diyerek kendi sorumluluğunuzu inkar edemezsiniz. Yani bu ülkede Suriye´ye gireceksiniz bizi aldattılar diyeceksiniz. Darbe olacak bizi kandırdılar diyeceksiniz. Birileri kalkacak hain darbe girişiminde bulunacak, bizi kandırdılar diyeceksiniz. Şimdi de hükümetin içinde ortak sorumluluğumuz varken bakanlar bizden habersiz IMF´cilik yaptı diyeceksiniz. Artık bu sorumluluktan kaçmanın daniskasıdır. Bu ülkede en son IMF anlaşması imzalayan Başbakan Sayın Recep Tayyip Erdoğan´dır. Dünyada hem de paranın çok bol olduğu bütün ülkeler IMF anlaşmalarını bir yana bırakırken kendisi gitmiştir IMF´yle anlaşma imzalamıştır. Dolayısıyla IMF´ci arıyorsa önce gidecek aynaya bakacak.
FETÖ´cülük meselesine gelince, Sayın Adalet Bakanının sözleri aslında aklıselime işaret etmektedir. Bugün sanki kasıtlı olarak bu örgütle ilgili soruşturmalar sulandırılmaktadır. Yani bu örgütle ilgili olması mümkün dahi olmayan, bu örgütle ilgili olduğunu akıldan dahi geçmeyecek insanları kalkıp bu örgütle ilgili diye göstermeye başladığınız noktadan itibaren burada bu iş çok tabir-i amiyaneyle söyleyeyim cıvır.
FETÖ´nün siyasi ayağının ortaya çıkarılmadığını biz baştan beri ifade ediyoruz. FETÖ´nün siyasi ayağının ortaya çıkarılmasına, önce bu darbe araştırma komisyonunun kaybolan raporunun ve buraya Cumhuriyet Halk Partisi´nin koymuş olduğu muhalefet şerhinin bir an önce açıklanmasıyla başlamak lazımdır. Türkiye´de FETÖ´yle ilgili olmayan kimse kalmadı neredeyse(!) ama FETÖ´yle ilgili olan hiçbir siyasetçi özellikle iktidar partisi siyasetçisi ortada yok. Bunun böyle olması mümkün değil. Dolayısıyla artık bu işlerin özellikle FETÖ´nün siyasi ayağının ortaya çıkması lazım. Aksi takdirde bütün bu sulandırma çabalarını, aslında siyasi ayağın ortaya çıkmaması için gerçekleştirilen girişimler olarak görmek gerekir.
Teşekkür ediyorum arkadaşlar. 
Kaynak:

Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
CHP GENEL BAŞKAN YARDIMCISI VE PARTİ SÖZCÜSÜ ÖZTRAK;  18 YIL ÖNCE İÇLENDİKLERİ SESLERİ, ŞİMDİ DUYMAZ OLDULAR
CHP GENEL BAŞKAN YARDIMCISI VE PARTİ SÖZCÜSÜ ÖZTRAK; 18 YIL ÖNCE İÇLENDİKLERİ SESLERİ, ŞİMDİ DUYMAZ OLDULAR
CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Faik Öztrak bugün Genel Merkez´de düzenlediği basın toplantısında şunları söyledi:
CHP´Lİ BAKAN´DAN AÇIKLAMA: CUMHURBAŞKANI İŞÇİLERLE YÜZ YÜZE GELMELİ
CHP´Lİ BAKAN´DAN AÇIKLAMA: CUMHURBAŞKANI İŞÇİLERLE YÜZ YÜZE GELMELİ
CHP İzmir Milletvekili Murat Bakan, bir süredir Bergama Belediyesi önünde işe geri alınma taleplerini duyurmaya çalışan işçilerin ilçe emniyet müdürlüğü tarafından alınan bir kararla alandan uzaklaştırılması isteğine karşı yazılı bir açıklama yaptı. Bakan “40 yıl geçti, bu belediyecilik anlayışı değişmedi,” dedi
CHP´Lİ EMİNE GÜLİZAR EMECAN´DAN BANKACILIK KANUNU BASIN AÇIKLAMASI
CHP´Lİ EMİNE GÜLİZAR EMECAN´DAN BANKACILIK KANUNU BASIN AÇIKLAMASI
CHP İstanbul Milletvekili, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu üyesi Emine Gülizar Emecan, TBMM Genel Kurulu´nda görüşülerek kabul edilen, Bankacılık Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi üzerinde görüşlerini dile getirdi.
CHP´li Kılıç: “5 milyonluk parfümleri ve aynı işi yapıp farklı maaş alan personelin durumunu PTT´de Genel Müdürün yüzüne karşı sordu”
CHP´li Kılıç: “5 milyonluk parfümleri ve aynı işi yapıp farklı maaş alan personelin durumunu PTT´de Genel Müdürün yüzüne karşı sordu”
TBMM KİT Alt Komisyonu, PTT´nin Ankara´daki Genel Müdürlük Binasında denetimlerde bulundu. Komisyon, PTT A.Ş. PTT Anadolum Lojistik A.Ş. ve Kule A.Ş´nin hesaplarını yerinde inceledi.
CHP´Lİ BEKO: TAŞERON İŞÇİLERİN DURUMU ANAYASA´YA AYKIRI
CHP´Lİ BEKO: TAŞERON İŞÇİLERİN DURUMU ANAYASA´YA AYKIRI
CHP İzmir Milletvekili Kani Beko, 750 bine yakın taşeron işçinin haklarını Meclis´te gündeme getirdi. 1 milyon işçiye kadro vereceğiz diyen iktidarın sadece 250 bin işçiye kadro verip geri kalan 750 bin işçiyi açlığa mahkum ettiğini savunan Beko, “Asgari ücretle çalışan, sadece 4+4 zam oranı verilen, aldıkları maaşlarda ikramiye ve sosyal hakları olmayan bu işçi kardeşlerime uygulanan bu eşitsizlik Anayasa´ya aykırı bir durumdur” dedi.
Her türlü zorluğu aşan itfaiyeciler AKP ve MHP´yi aşamadı!
Her türlü zorluğu aşan itfaiyeciler AKP ve MHP´yi aşamadı!
Üç yüz yıldan fazla geçmişi olmasına rağmen Türkiye´de meslek olarak kabul edilmeyen itfaiyecilerin beklediği müjdeli haber Meclis´ten çıkmadı. Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İzmir Milletvekili Atila Sertel´in itfaiyeciliğin meslek olarak kabul edilmesi ve özlük haklarının iyileştirilmesine yönelik verdiği kanun teklifi AKP ve MHP milletvekillerinin oylarıyla reddedildi.
CHPLİ BEKO´DAN İŞ BANKASI TEPKİSİ!
CHPLİ BEKO´DAN İŞ BANKASI TEPKİSİ!
İktidarın İş Bankası ısrarına tepki gösteren CHP İzmir Milletvekili Kani Beko, İş Bankasının patronunun olmadığını, asıl amacın bankanın bugünkü piyasa değeri olan, Yirmi beş milyar yedi yüz milyon beş yüz altmış dokuz bin TL para olduğunu söyledi. Beko İş Bankasında görev alan CHP´li üyelerin liyakatlarına dikkat çekti.
CHP GRUP TOPLANTISI
CHP GRUP TOPLANTISI
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin TBMM Grup Toplantısı´nda yaptığı konuşmada, Türkiye´nin güzel bir ülke olduğunu belirterek, farklı görüşlere rağmen, birlikte huzur içinde yaşamak istediklerini söyledi.
MHP TBMM GRUP TOPLANTISI
MHP TBMM GRUP TOPLANTISI
MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, "Türkiye bir yandan sınır ötesinde, diğer yandan da sınır içinde kesintisiz ilerleyen ve kesin çizgilerle tayini yapılmış milli bir direniş halindedir." dedi.
İYİ PARTİ GRUP TOPLANTISI
İYİ PARTİ GRUP TOPLANTISI
İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, partisinin TBMM Grubu´nda yaptığı konuşmada gündemdeki konuları değerlendirdi.
AK PARTİ GRUP BAŞKANVEKİLİ MUŞ´UN BASIN TOPLANTISI
AK PARTİ GRUP BAŞKANVEKİLİ MUŞ´UN BASIN TOPLANTISI
AK Parti Grup Başkanvekili Mehmet Muş, TBMM´de düzenlediği basın toplantısında Meclis Başkanlığına sundukları 38 maddeden oluşan Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi´nin detaylarını paylaştı.
CHP GENEL BAŞKAN YARDIMCISI ERDOĞDU “İKTİDAR ÖLÜM, BİZ İSE YAŞAM VADEDİYORUZ”
CHP GENEL BAŞKAN YARDIMCISI ERDOĞDU “İKTİDAR ÖLÜM, BİZ İSE YAŞAM VADEDİYORUZ”
CHP Genel Başkan Yardımcısı Aykut Erdoğdu, iktidarın politikalarının uzunca bir süredir sadece ölüm üreten politikalar olduğunu belirterek, “İktidar ölüm vaat ediyor, biz ise yaşam vadediyoruz” dedi.
CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN,  “TÜRKİYE´NİN GELECEĞİ TEKNOLOJİDE VE İNOVASYONDADIR”
CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN, “TÜRKİYE´NİN GELECEĞİ TEKNOLOJİDE VE İNOVASYONDADIR”
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Teknopark İstanbul ikinci etabının açılışında yaptığı konuşmada, “Türkiye´nin geleceği teknolojide ve inovasyondadır. Biz kendimizi savunma sanayinde ispatladık. Şimdi sıra üretimin diğer alanlarına geldi. Bilinçli bir stratejiyle bunu da başaracağımıza inanıyorum” dedi.
CHP GENEL BAŞKAN YARDIMCISI BÜLENT KUŞOĞLU: VERGİ İNDİRİMİNİ PERDELEMİŞLER
CHP GENEL BAŞKAN YARDIMCISI BÜLENT KUŞOĞLU: VERGİ İNDİRİMİNİ PERDELEMİŞLER
CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Ankara Milletvekili Bülent Kuşoğlu: -“Kanuna aykırı, hukuka aykırı, ahlaka aykırı bağış yapılamaz. Şartlı bağış yapılamaz. Bu durum aynı zamanda muvazaa teşkil ediyor. Yani gerçek işlemi, vergi indirimini perdelemişler.”
CHP İZMİR MİLLETVEKİLİ KANİ BEKO YAŞANAN İLAÇ SIKINTISINI MECLİS GÜNDEMİNE TAŞIDI!
CHP İZMİR MİLLETVEKİLİ KANİ BEKO YAŞANAN İLAÇ SIKINTISINI MECLİS GÜNDEMİNE TAŞIDI!
Son günlerde ilaç firmalarının zam beklentisi nedeniyle depolara ilaç vermekten kaçındığı iddiasını dile getiren CHP İzmir Milletvekili Kani Beko, sıkıntının kurun erken sabitlenmesi ve sonrasında yaşanan artışlardan kaynaklı olduğunu belirtti. Vatandaşın en temel sosyal haklarından birisinin sağlık hizmeti olduğunu hatırlatan Beko, Sağlık Bakanlığını göreve çağırdı.
CHP GRUP BAŞKANVEKİLİ ÖZEL´İN BASIN TOPLANTISI
CHP GRUP BAŞKANVEKİLİ ÖZEL´İN BASIN TOPLANTISI
CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, Meclis´te düzenlediği basın toplantısında, gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu.
CHP GENEL BAŞKAN YARDIMCISI VE PARTİ SÖZCÜSÜ ÖZTRAK: SARAY SOSYETESİNE HER ŞEY MÜBAH
CHP GENEL BAŞKAN YARDIMCISI VE PARTİ SÖZCÜSÜ ÖZTRAK: SARAY SOSYETESİNE HER ŞEY MÜBAH
CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Faik Öztrak bugün Genel Merkez´de, MYK gündemine dair düzenlediği basın toplantısında şunları söyledi:
ESKİ MİLLETVEKİLİ TÜRKOĞLU İÇİN TBMM´DE CENAZE TÖRENİ DÜZENLENDİ
ESKİ MİLLETVEKİLİ TÜRKOĞLU İÇİN TBMM´DE CENAZE TÖRENİ DÜZENLENDİ
Vefat eden eski MHP Osmaniye Milletvekili ve İYİ Parti Kurucular Kurulu Üyesi Hasan Hüseyin Türkoğlu için TBMM´de cenaze töreni düzenlendi.
CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN, “TÜRKİYE´Yİ HEDEF ALAN HERKES BUNUN BEDELİNİ, SADECE SALDIRI ALANINDA DEĞİL, HER YERDE ÖDEYECEĞİNİ BİLMELİDİR”
CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN, “TÜRKİYE´Yİ HEDEF ALAN HERKES BUNUN BEDELİNİ, SADECE SALDIRI ALANINDA DEĞİL, HER YERDE ÖDEYECEĞİNİ BİLMELİDİR”
Cumhurbaşkanı Erdoğan, AK Parti TBMM Grup Toplantısı´nda yaptığı konuşmada, “Gözlem noktalarındaki veya diğer yerlerdeki askerlerimize en küçük bir zarar gelmesi hâlinde, bugünden itibaren, İdlib´le ve Soçi Muhtırası sınırlarıyla bağlı kalmadan, rejim güçlerini her yerde vuracağımızı buradan ilan ediyorum. Türkiye´yi hedef alan herkes bunun bedelini, sadece saldırı alanında değil, her yerde ödeyeceğini bilmelidir” dedi.
TBMM BAŞKANI ŞENTOP´TAN "FETÖ´NÜN SİYASİ AYAĞI" AÇIKLAMASI
TBMM BAŞKANI ŞENTOP´TAN "FETÖ´NÜN SİYASİ AYAĞI" AÇIKLAMASI
TBMM Başkanı Prof. Dr. Mustafa Şentop, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu´nun, "Meclisin FETÖ´nün talepleri için araç olarak kullanıldığı" iddiasına ilişkin "Sivil yargıyı etkin kılan düzenlemeyi yapmasaydık bugün FETÖ´cü generalleri sivil yargıda yargılayamazdık. Hukuk kuralları, Meclisin yasama faaliyetleri çerçevesinde herkesi daha dikkatli konuşmaya davet ediyorum." dedi.
İMAMOĞLU´NDAN CUMHURBAŞKANI´NA SORULAR: “KARAASLAN´A BANA KUMPAS KURMASI KARŞILIĞINDA TAHLİYE VAAT EDEN BAKANINIZ KİM?”
İMAMOĞLU´NDAN CUMHURBAŞKANI´NA SORULAR: “KARAASLAN´A BANA KUMPAS KURMASI KARŞILIĞINDA TAHLİYE VAAT EDEN BAKANINIZ KİM?”
İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan´ın, “İmamoğlu´nun danışmanı FETÖ´nün belediyeler imamı” iddiasına yanıt verdi. Adı geçen Erkan Karaaslan´ın devletin birçok kurumuyla iş yapan bir kişi olduğunu belirten İmamoğlu, “Sayın Cumhurbaşkanı´na soruyorum: 31 Mart 2019 seçimlerinin birkaç gün öncesinde bahsi geçen Erkan Karaarslan´ın avukatını İzmir´e hangi bakanınız davet etti? Hem de bilet alarak! Bu vatandaş o zaman tutukluydu. İki: Halihazırda kabinenizde bulunan bu bakan ‘İmamoğlu´na önce FETÖ, yoksa yolsuzluk suçu at, amacımız onları bitirmek´ dedi mi demedi mi? Tekrar ediyorum. Bu Bakan, hala aktif olan bu Bakan, “İmamoğlu´na öncelikle FETÖ üzerinden, yoksa yolsuzluk suçu at. Amaç onları bitirmek” dedi mi demedi mi? Bu kumpastan son sorum da şu: Bugün bu yalan ifadeleri kullanan Sayın Cumhurbaşkanı´nın haber var mı yok mu? Onun onayıyla mı yapıldı? Yoksa haberi yok mu” sorularını yöneltti.
KILIÇDAROĞLU VE İMAMOĞLU´NDAN KUDÜS MİTİNGİ´NE KATILIM DESTEĞİ
KILIÇDAROĞLU VE İMAMOĞLU´NDAN KUDÜS MİTİNGİ´NE KATILIM DESTEĞİ
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, Saadet Partisi tarafından düzenlenen Yenikapı´da düzenlenen “Büyük Kudüs Mitingi”ne katıldı. Filistin ve Lübnan´da, 1970´li yıllarda bölgeye destek amacıyla giden gençlerin mezarlarının bulunduğunu hatırlatan Kılıçdaroğlu, “1970´li yıllarda, Türkiye´nin ahlakını ve vicdanını temsile eden bizim gençlerimiz, Filistin davasının neferleri oldular. Aynı tarihlerde, Milli Görüşçüler de Kudüs mitingleri yapıyorlardı.
Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Sportif imkânları herkes için ulaşılabilir hâle getirmenin gayreti içindeyiz”
Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Sportif imkânları herkes için ulaşılabilir hâle getirmenin gayreti içindeyiz”
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Burhan Felek Atletizm Pistinin Açılış Töreni´nde yaptığı konuşmada, “Biz, spor herkes içindir ilkesine gönülden inanıyoruz. Bu anlayışla sportif imkânları herkes için ulaşılabilir hâle getirmenin gayreti içindeyiz. Ülkemizin tüm şehirlerini, ilçelerini, mahallerini tesislerle donatarak sporu insanlarımızın ayağına götürüyoruz” dedi.
CHP´Lİ AĞBABA: "TÜİK´İN YAYIMLADIĞI VERİLER CİDDİ ŞÜPHE BARINDIRMAKTADIR"
CHP´Lİ AĞBABA: "TÜİK´İN YAYIMLADIĞI VERİLER CİDDİ ŞÜPHE BARINDIRMAKTADIR"
CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, yaptığı yazılı açıklamada, TÜİK´in 24 Haziran seçimlerinin ardından 15 Temmuz 2018´de Hazine ve Maliye Bakanı olarak atanan Berat Albayrak´a bağlandığına işaret ederek "TÜİK´in yayımladığı veriler ciddi şüphe barındırmaktadır." değerlendirmesinde bulundu.
CHP´Lİ ERDOĞDU: BAKAN ALBAYRAK SUÇ İŞLİYOR
CHP´Lİ ERDOĞDU: BAKAN ALBAYRAK SUÇ İŞLİYOR
CHP´Lİ ERDOĞDU´NUN SORU ÖNERGESİNE BAKAN ALBAYRAK, MB´NİN VE STRATEJİ BÜTÇE BAŞKANLIĞI´NIN LİNKİNİ GÖNDEREREK CEVAP VERDİ
CHP´DEN FLAŞ KARAR;  HİÇBİR PARTİLİMİZ CNN TÜRK YAYINLARINA KATILMAYACAK
CHP´DEN FLAŞ KARAR; HİÇBİR PARTİLİMİZ CNN TÜRK YAYINLARINA KATILMAYACAK
Cumhuriyet Halk Partisi Basınla İlişkiler ve Kurumsal İletişimden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Tuncay Özkan, Genel Merkez´de düzenlediği basın toplantısında, CHP MYK tarafından alınan "partililerin CNN Türk kanalındaki yayınlara katılmaması" kararını açıkladı.
CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN, “ELDE ETTİĞİMİZ BAŞARILARDA ASKERİMİZİN BİLEK GÜCÜ YANINDA, SAVUNMA SANAYİİNDE GELDİĞİMİZ YERİN DE BÜYÜK KATKISI VARDIR”
CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN, “ELDE ETTİĞİMİZ BAŞARILARDA ASKERİMİZİN BİLEK GÜCÜ YANINDA, SAVUNMA SANAYİİNDE GELDİĞİMİZ YERİN DE BÜYÜK KATKISI VARDIR”
Cumhurbaşkanı Erdoğan, TSK Mühimmat Ayırma ve Ayıklama Tesisini devreye alma töreninde yaptığı konuşmada, “Elde ettiğimiz başarılarda askerimizin yürek ve bilek gücü yanında, savunma sanayi teknolojilerinde geldiğimiz yerin de büyük katkısı vardır. Türkiye´nin son 17 yılda savunma sanayiinde yürüttüğü kritik çalışmalar olmasaydı, bugün bırakınız sınırlarımız dışını, kendi topraklarımızda bile terör örgütleriyle mücadele edemez hâle gelebilirdik” dedi.
CHP´Lİ KILIÇ: “TÜRKİYE´NİN ÇAĞDAŞ YÜZÜ İZMİR´Lİ KADINLARI DAVA İLE KORKUTAMAZSINIZ”
CHP´Lİ KILIÇ: “TÜRKİYE´NİN ÇAĞDAŞ YÜZÜ İZMİR´Lİ KADINLARI DAVA İLE KORKUTAMAZSINIZ”
İzmir´li kadınlar, bütün kadınlarımız bundan sonra tacize, tecavüze, şiddete uğramasınlar diye mücadele etmeye devam edeceklerdir. Diğer bütün hak arama mücadelelerinde olduğu gibi İzmir´deki Las Tesis dans gösterisinde de kendilerine yakışanı yapmışlardır”
SON DAKİKA MANİSA´DA DEPREM
SON DAKİKA MANİSA´DA DEPREM
04.02.2020 tarihinde saat 20:55 de merkez üssü Akhisar İlçesi olan 4,8 büyüklüğünde deprem meydana geldi.
HDP TBMM GRUP TOPLANTISI
HDP TBMM GRUP TOPLANTISI
HDP Eş Genel Başkanı Sezai Temelli, partisinin TBMM Grup Toplantısı´nda yaptığı konuşmada, kayyum görevlendirmeleri ile toplumsal barışın çökertildiğini savundu.
CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN, “TİCARET SAVAŞLARI VE BÖLGESEL İSTİKRARSIZLIKLARA RAĞMEN TÜRK EKONOMİSİ BAŞARI GRAFİĞİNİ SÜREKLİ YÜKSELTİYOR”
CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN, “TİCARET SAVAŞLARI VE BÖLGESEL İSTİKRARSIZLIKLARA RAĞMEN TÜRK EKONOMİSİ BAŞARI GRAFİĞİNİ SÜREKLİ YÜKSELTİYOR”
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Ukrayna-Türkiye İş Forumu´nda yaptığı konuşmada, “Ticaret savaşlarına ve bölgesel istikrarsızlıklara rağmen Türk ekonomisi başarı grafiğini sürekli yükseltiyor. Cumhuriyetimizin 100´üncü yılı olan 2023 senesinde ihracatımızı inşallah 500 milyar dolara çıkarmayı hedefliyoruz” dedi.
CHP GENEL BAŞKAN YARDIMCISI İLGEZDİ´NİN BASIN TOPLANTISI
CHP GENEL BAŞKAN YARDIMCISI İLGEZDİ´NİN BASIN TOPLANTISI
CHP Genel Başkan Yardımcısı Gamze Akkuş İlgezdi, partisinden bir grup milletvekili ve Aile Hekimleri Dernekleri Federasyonu (AHEF) temsilcileriyle Meclis´te düzenlediği basın toplantısında, Türkiye´de 16 yıldır "sağlıkta dönüşüm ve performans masalı"nı dinlediklerini söyledi.
CHP GENEL BAŞKANI KEMAL KILIÇDAROĞLU, "ÜSTELİK BAĞIŞI YAPTIĞINIZ YER DE ÇOCUK TACİZİNDEN SABIKALI BİR YER."
CHP GENEL BAŞKANI KEMAL KILIÇDAROĞLU, "ÜSTELİK BAĞIŞI YAPTIĞINIZ YER DE ÇOCUK TACİZİNDEN SABIKALI BİR YER."
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin TBMM grup toplantısındaki konuşmasına, "Gerçekten üzüntülüyüm. Gönül ister ki bu tür toplantılarda neler yapacağımızı anlatsak, fakirin fukaranın derdine çare üretsek, siyasi ahlakı yükseltsek, siyasette temizliği hâkim kılsak, kul hakkı yiyenleri alıp eleştirsek keşke." diyerek başladı.
İYİ PARTİ GENEL BAŞKANI MERAL AKŞENER, PARTİSİNİN GRUP TOPLANTISI´NDA KONUŞTU: SÖZÜM ONA GEREKEN YERE HARCAMIŞLAR GEREKEN YERİN NERESİ OLDUĞU BELLİ DEĞİL.
İYİ PARTİ GENEL BAŞKANI MERAL AKŞENER, PARTİSİNİN GRUP TOPLANTISI´NDA KONUŞTU: SÖZÜM ONA GEREKEN YERE HARCAMIŞLAR GEREKEN YERİN NERESİ OLDUĞU BELLİ DEĞİL.
İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, partisinin TBMM Grup Toplantısı´nda, Suriye ordusunun Rusya ile el ele vererek İdlib´deki gözlem noktalarına saldırılarda bulunduğunu söyledi.
CHP GENEL BAŞKAN YARDIMCISI VE PARTİ SÖZCÜSÜ ÖZTRAK, SARAY ORTAYA  BİR BAKKAL  HESABI BİLE  KOYAMADI
CHP GENEL BAŞKAN YARDIMCISI VE PARTİ SÖZCÜSÜ ÖZTRAK, SARAY ORTAYA BİR BAKKAL HESABI BİLE KOYAMADI
CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Faik Öztrak, bugün CHP Genel Merkezi´nde MYK gündemine ilişkin düzenlediği basın toplantısında şunları söyledi:
BAŞKAN YAVAŞ İNGİLTERE´DE İŞ VE FİNANS DÜNYASI İLE BULUŞACAK
BAŞKAN YAVAŞ İNGİLTERE´DE İŞ VE FİNANS DÜNYASI İLE BULUŞACAK
Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, İngiltere ziyaretinde Başkent´in yatırım olanakları ve projelerini iş ve finans dünyasına anlatacak.
İMAMOĞLU: “ANNEMİN ADINI KULLANARAK AHLAKSIZCA MESAJ VERENLER, HUKUKİ VE VİCDANİ OLARAK TAKİBİMİZDE”
İMAMOĞLU: “ANNEMİN ADINI KULLANARAK AHLAKSIZCA MESAJ VERENLER, HUKUKİ VE VİCDANİ OLARAK TAKİBİMİZDE”
İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, Genel Sekreter Yardımcısı Yeşim Meltem Şişli hakkında bazı basın yayın organlarında dile getirilen iddialarla ilgili kurum içinde inceleme başlatıldığını duyurdu. İmamoğlu, gazetecilerin konuyla ilgili sorusuna, “Benim olduğum hiçbir yerde, hiçbir çalışma arkadaşım, hiçbir yol arkadaşım hiç kimseye ister çalışma arkadaşlarımdan birine, ister herhangi bir vatandaşa, inancından, etnik kökeninden, yaşam biçiminden, giyim ve kuşamından dolayı hiçbir şekilde hakaret edemez, incitemez. Zira, bu şekilde davranan bir insan, zaten benimle çalışmak istemiyor demektir. Öyle bir insanın da benim yanımda yeri olamaz. Nokta” yanıtını verdi. Konu üzerinden kendilerine saldıran medya kuruluşlarının, geçmiş belediye yönetimiyle maddi ilişkiler ağı içinde bulunduğunu belirten İmamoğlu, “Bu manada, ben, o basın kuruluşlarının karın ağrılarını anlıyorum. Sıkıntılarını anlıyorum. Kullandıkları o kötü dili de kınıyorum. Benim şahsıma da yapılıyor. Hatta; utanmadan, erkek müsveddesi bir insan, annemin de ismini kullanarak, o isim ve o kavram üzerinden sözüm ona topluma mesaj veriyor, ahlaksızca. Ne kadar ahlaksızca ifadeler varsa, onlar da bizim takibimizde hem hukuki olarak hem vicdani olarak” ifadelerini kullandı.
CHP İSTANBUL MİLLETVEKİLİ EMİNE GÜLİZAR EMECAN; ÇOCUKLARIMIZ HALA HASARLI OKULLARDA EĞİTİM GÖRÜYOR.
CHP İSTANBUL MİLLETVEKİLİ EMİNE GÜLİZAR EMECAN; ÇOCUKLARIMIZ HALA HASARLI OKULLARDA EĞİTİM GÖRÜYOR.
CHP İstanbul Milletvekili Emine Gülizar EMECAN´ın İkinci Eğitim Öğretim Dönemi için Basın açıklaması yaptı.
CHP GENEL BAŞKAN YARDIMCISI VE PARTİ SÖZCÜSÜ ÖZTRAK: “HUKUK DEVLETİ VE DEMOKRASİ AŞINDIRILDIKÇA EKMEĞİMİZ DE KÜÇÜLDÜ”
CHP GENEL BAŞKAN YARDIMCISI VE PARTİ SÖZCÜSÜ ÖZTRAK: “HUKUK DEVLETİ VE DEMOKRASİ AŞINDIRILDIKÇA EKMEĞİMİZ DE KÜÇÜLDÜ”
CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Faik Öztrak, İktisat ve Toplum dergisine yazdığı makalede, Türkiye´de tek adam parti devleti kurulması sürecinde hukuk devletinin ve demokrasinin aşındırılmasının ekonomiye olan etkilerini değerlendirdi.
CHP´Lİ KILIÇ: “YARIMADAYI RANT ADASINA ÇEVİRMENİZE GÖZ YUMMAYACAĞIZ”
CHP´Lİ KILIÇ: “YARIMADAYI RANT ADASINA ÇEVİRMENİZE GÖZ YUMMAYACAĞIZ”
CHP İzmir Milletvekili ve KİT Komisyonu Üyesi Av. Sevda Erdan Kılıç, İzmir´in Urla ve Çeşme ilçelerinde acele kamulaştırma kararı alınan bölge ile ilgili Kültür ve Turizm Bakanı Nuri Ersoy´un yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığı´na yazılı soru önergesi sundu.
CHPLİ BAKAN, BAKANLIK GIDA ÜRÜNLERİNDE TESPİT ETTİĞİ ZEHİRLERİ GİZLİYOR!
CHPLİ BAKAN, BAKANLIK GIDA ÜRÜNLERİNDE TESPİT ETTİĞİ ZEHİRLERİ GİZLİYOR!
TBMM Çevre Komisyonu CHP Sözcüsü İzmir Milletvekili Murat Bakan, “Zehirsiz Sofralar Sivil Toplum Ağı” tarafından gündeme getirilen ve Dünya Sağlık Örgütü´nce ‘son derece tehlikeli´, ‘çok tehlikeli´ ve ‘muhtemel kanserojen´ olarak kabul edilen tarım zehirlerinin (pestisit) öncelikle ve acilen yasaklanması talebini Meclis gündemine taşımıştı.
CHP GENEL BAŞKANI KEMAL KILIÇDAROĞLU DEPREM BÖLGESİNDE
CHP GENEL BAŞKANI KEMAL KILIÇDAROĞLU DEPREM BÖLGESİNDE
Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Elazığ depreminin merkez üssü olan Sivrice ile Yazıkonak ilçelerini ziyaret etti.
CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN, “FİLİSTİN´İ YOK EDEN VE KUDÜS´Ü GASBEDEN BU PLANI ASLA KABUL ETMİYORUZ”
CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN, “FİLİSTİN´İ YOK EDEN VE KUDÜS´Ü GASBEDEN BU PLANI ASLA KABUL ETMİYORUZ”
Cumhurbaşkanı Erdoğan, AK Parti Genişletilmiş İl Başkanları Toplantısı´nda yaptığı konuşmada, “Zalimin gözü kana da doymaz, mala da doymaz. İsrail´in de gözü doymuyor. Son olarak Amerikan yönetiminin desteğiyle hem Kudüs´ü hem de İsrail´in özellikle ısrar ettiği işgal altındaki diğer Filistin topraklarını ilhak anlamına gelen bir planı devreye almaya çalışıyor. Türkiye olarak görünürde iki devletli çözümü kabul eden ama esasta Filistin´i tümüyle yok eden ve Kudüs´ü tamamen gasbeden bu planı asla tanımıyor ve kabul etmiyoruz” dedi.
CHP´Lİ SERTEL: TİGEM DEVLETİN Mİ AKP´NİN Mİ ÇİFTLİĞİ?
CHP´Lİ SERTEL: TİGEM DEVLETİN Mİ AKP´NİN Mİ ÇİFTLİĞİ?
Tarım İşletmeleri Genel Müdürlüğü (TİGEM)´ndeki hayvan ölümleri ve mecburi hayvan kesimleri 2018 yılında ciddi boyutlara ulaştı. Sayıştay, ölüm ve kesim oranını yüksek bulurken “dikkat çekici” değerlendirmesi yaptı. TİGEM işletmelerinde 2018 yılında hayvan ölümlerinden dolayı 8 milyon 660 bin 788 TL, mecburi kesimlerden de 39 milyon 73 bin 880 TL olmak üzere toplamda 47 milyon 734 bin lira zarar edildi. Kurumun 59 milyon 256 bin 259 TL tutarındaki diğer faaliyetlerle ilgili gider ve zararlarının yüzde 80´i hayvan ölümleri ve mecburi kesim nedeniyle oluştu.
CHPLİ SINDIR, “PROGRAMIN NEDEN BİTTİĞİNİ AKP´LİLER DE BİLMİYOR”
CHPLİ SINDIR, “PROGRAMIN NEDEN BİTTİĞİNİ AKP´LİLER DE BİLMİYOR”
CHP İzmir Milletvekili Kamil Okyay Sındır, 2011 - 2018 yılları arasında uygulanan ‘Okul Sütü Programı´nı yazılı soru önergesi ile Meclis gündemine taşıdı, 2020 yılında programın akıbetinin ne olacağını Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli´ye sordu.
BAŞKAN İMAMOĞLU´NDAN CUMHURBAŞKANI´NA “RANDEVU” MESAJI: “5 AYDIR DAVET BEKLİYORUZ”
BAŞKAN İMAMOĞLU´NDAN CUMHURBAŞKANI´NA “RANDEVU” MESAJI: “5 AYDIR DAVET BEKLİYORUZ”
İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, 24´ncü ilçe belediyesi ziyaretini Şişli´ye yaptı. İmamoğlu, gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını, Şişli Belediye Başkanı Muammer Keskin´in makam odasında yanıtladı. İmamoğlu, kamuoyunun gündemine gelen “Yerel Yönetimler Yasa Taslağı” ile ilgili soruya, “Henüz Meclis´e gelmemiş bir taslak üzerinden konuşmayı çok fazla düşünmüyordum. Ama basına düştü. Konuşuluyor. Bizim de elimize geçen bir taslak var. Bazen, ‘Bu taslak nereden çıktı´ diye düşünüyoruz.
İYİ PARTİ´Lİ ÖZDAĞ, TÜRKİYE´NİN YÜZDE 92´Sİ DEPREM KUŞAĞINDA
İYİ PARTİ´Lİ ÖZDAĞ, TÜRKİYE´NİN YÜZDE 92´Sİ DEPREM KUŞAĞINDA
İYİ Parti İstanbul Milletvekili Ümit Özdağ, Meclis´te düzenlediği basın toplantısında, Elazığ ve Malatya depreminin, İstanbul başta olmak üzere Türkiye için hayati bir sorun olan deprem tehdidini tekrar gündeme taşıdığını söyledi.
TBMM´DEN ABD´NİN SÖZDE ORTA DOĞU BARIŞ PLANINA KINAMA
TBMM´DEN ABD´NİN SÖZDE ORTA DOĞU BARIŞ PLANINA KINAMA
TBMM´de grubu bulunan siyasi partiler ortak bildiriyle ABD´nin sözde Orta Doğu barış planını kınadı.
CHP GENEL BAŞKAN YARDIMCISI VE PARTİ SÖZCÜSÜ ÖZTRAK´IN BASIN TOPLANTISI
CHP GENEL BAŞKAN YARDIMCISI VE PARTİ SÖZCÜSÜ ÖZTRAK´IN BASIN TOPLANTISI
CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Faik Öztrak, bugün Genel Merkez´de düzenlediği basın toplantısında şunları söyledi:
CHP´Lİ BEKO: SARAY´DAN HUKUKSUZ İŞGAL!
CHP´Lİ BEKO: SARAY´DAN HUKUKSUZ İŞGAL!
“DİSK ve Genel-İş Sendikasının unutulmaz Genel Başkanı Abdullah Baştürk ve arkadaşları tarafından işçilerin kullanımı için 1975 yılında DİSK/Genel-İş Sendikasına kazandırılan İzmir Urla Zeytineli köyü Böğürtlen mevkiindeki denize sıfır 68 dönümlük araziye Saray tarafından hukuk dışı bir biçimde el konmuştur” dedi.
CHP´NİN GAZETECİ KÖKENLİ VEKİLLERİNDEN BASIN KARTI TEPKİSİ
CHP´NİN GAZETECİ KÖKENLİ VEKİLLERİNDEN BASIN KARTI TEPKİSİ
Cumhuriyet Halk Partisi´nin gazeteci kökenli milletvekilleri Atilla Sertel ve Utku Çakırözer, muhalif gazetecilerin basın kartlarının iptal edilmesine tepki gösterdi. Sertel ve Çakırözer, İletişim Başkanlığı´nın yeni kart başvurularının sonuçlanmasını beklerken ellerindeki basın kartı önce iptal edilen daha sonra yeniden kullanıma açılan gazetecilere yönelik tutumunu TBMM´de düzenledikleri basın toplantısıyla eleştirdi.
DOLAR
6.1023
EURO
6.5922
-Her 4 Amerikalıdan biri mutlaka televizyonda görünüyor. (Sokakta her 4 kişiden 1 imza dağıtıyormuş düşünsenize) -Uyurken televizyon seyrederken yaktığımızdan daha fazla kalori yakıyoruz. (Demekli televizyonla uyutuluyoruz) -Bir karıncanın koku alma yet

İlginç Bilgiler 5
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
İslamın temeli ahlak, ahlakın özü bilgi, bilginin özü akıldır…

Hacı Bektaşı Veli
İzmir için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:37 08:19 13:23 15:51 18:10 19:39
deneme deneme

deneme 4