CHP GENEL BAŞKAN YARDIMCISI VE PARTİ SÖZCÜSÜ ÖZTRAK: SARAY SOSYETESİNE HER ŞEY MÜBAH
CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Faik Öztrak bugün Genel Merkez´de, MYK gündemine dair düzenlediği basın toplantısında şunları söyledi:
Tarih: 12.2.2020 21:22:07
Merkez Yönetim Kurulu toplantımız halen devam ediyor. Bugün Kurulumuzun gündeminde; arka arkaya yaşadığımız gösterdiği yönetimde liyakat sorunu; Başkentgaz, Kızılay ve Ensar, Türken Vakfı üçgeninde gerçekleşen skandallar; ekonomi yönetiminin giderek artan otoriterleşme eğilimi ve İdlib´de artan gerilim vardı.

İNSANLARIN NASIL ÖLDÜĞÜNE BAKIN
Son iki haftada ülkemiz ve milletimiz arka arkaya büyük felaketler yaşadı. İlkin Elazığ ve Malatya illerimizi etkileyen depremde 41 vatandaşımızı kaybettik, 1607 vatandaşımız ise yaralandı. Elazığ´daki binaların dörtte biri yıkıldı, ağır hasar gördü. Ardından geçtiğimiz hafta Van Bahçesaray´da aynı yerde yaşanan iki çığ felaketinde toplam 41 yurttaşımız yaşamını yitirdi. 84 yurttaşımız ise yaralandı. İkinci çığ, arama ve kurtarma çalışmaları esnasında meydana geldi. Daha deprem ve çığ felaketinde yitirdiğimiz canların şokunu atlatamamışken bu sefer İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı´nda yürekleri ağızlara getiren bir kaza ile canımız yandı. Pistten çıkan uçakta üç yurttaşımız yaşamını kaybetti. Onlarca yurttaşımız yaralandı. Albert Camus: “Bir ülkeyi tanımak istiyorsanız, o ülkede insanların nasıl öldüğüne bakın” demiş. Çok doğru bir söz. Bir ülkede insanlar pisipisine ölüyorsa, insanların canının bir değeri yoksa o ülkeye “gelişmiş bir ülkedir, medeni bir ülkedir” demek mümkün değildir. Türkiye´de insanların nasıl öldüğüne baktığımızda, tablo gerçekten içler acısı.

ÇIĞ TÜNELİ YAPILMADI
Yani bu iş kazalarında falan rekor kırmamızdan bahsetmiyorum. Bakın, Elazığ´da deprem olacağını biliyor muyduk? Biliyorduk. Sağır Sultan biliyordu. Kaç senedir hazırlanan raporlar, Meclis´te verilen araştırma önergeleri var. Peki tedbir alındı mı? Hiçbir tedbir alınmadı. Van´da çığ olan bölge, bir çığ bölgesi mi? Evet çığ bölgesi. Peki buraya neden çığ tüneli yapılmıyor? Çığ olduğunda, kurtarma protokolleri belli. Bu protokollere bu kurtarma sürecinde uyuldu mu? Pek de uyulmadığı anlaşılıyor. Çığın gürültüye hassas olduğu bilinmiyor muydu? Biliniyordu. Çığ tehlikesini önleyecek tedbirleri neden almadık?

PİST YORGUN, İKİNCİ PİST BİTMEDİ
İstanbul´da pistten çıkan uçağa gelelim… Kaza raporu henüz çıkmadı. Ancak aynı havayolu şirketinin geçmişte benzer kazaları var mı? Var. Sert rüzgâra ve uyarıya rağmen pilot pisti neden pas geçmedi? O da belli değil. Kazadan sonra kurtarma işlemleri düzgün yapıldı mı? Hayır! Yaralılar kan revan içinde ring otobüsleriyle taşındı. Bunun görüntüleri var her yerde. Uçağın iniş yaptığı pist yorgun mu? Ulaştırma Bakanı söylüyor pist yorgun. Peki aynı havalimanında, yıllar önce bitmesi gereken bir ikinci pist var bu neden bitmemiş? Hep söylüyoruz liyakatin olmadığı yerde felaket olur. Son 15 günde yaşadıklarımız bunu apaçık ortaya koyuyor. Bunca insanımızı pisipisine kaybettik. Çünkü tedbir almakla görevli olan yönetim işini yapmıyor.

BİR YANDA BÜYÜK ACI, BİR YANDA ÇAY POŞETLERİ
Daha önce şehit tabutlarının üzerine elini koyup nutuk atan Erdoğan, 41 yurttaşımızın çığ altında öldüğü gün de Kırıkkale´de miting yapıp, milletin kafasına çay poşetlerini fırlatıyordu. Bu sırada da tüm kanallar, özellikle de yandaş kanallar ekranı ikiye bölmüşler, bir yanda can pazarı yaşanan çığ felaketini gösteriyorlar, diğer yanda ise Erdoğan´ın mitinginde vatandaşın kafasına fırlattığı çay poşetlerini gösteriyorlardı. Çığ düşmüş, insanlar ölmüş, büyük acılar var. Bunlar ne Erdoğan´ın ne de yandaş medyanın umurunda. O parti mitingi her şeyden önemli. Böyle acı bir günde bile, partinin şapkasını çıkarmayacaksanız ne zaman çıkaracaksınız, bu acı günlerde ne zaman tüm ülkenin Cumhurbaşkanı olacaksınız? Milletimiz böylesine bencil, bu kadar kibirli, değerlerimizden kopmuş bir iktidarı bundan önce hiç görmedi. Diriyi geçtik, ölülere bile saygıları kalmadı.

14 AYDA BİTECEK PİST, 42 AYDA BİTMEDİ
Bu iktidarın yönetiminde gün geçmiyor ki yeni bir skandal ortaya çıkmasın. Daha bir skandal tartışılıp, sonuca bağlanmadan, bir diğeri patlayıveriyor. Sabiha Gökçen´deki kazanın ardından, normal bir demokraside yeri yerinden oynatacak, yepyeni bir skandal ortaya çıkıyor. Şimdi bu havalimanında ikinci pist ihtiyacı uzunca bir zamandır biliniyor değil mi? Bunun için aslında idare iki etapta ihaleye çıkmış. İlk etap ihale 5 Ağustos 2014. İkinci ihale ise 7 Haziran 2016´da yapılıyor. İhale Makyol İnşaat´a veriliyor. Makyol İnşaat da pisti 14 ayda bitirmeyi taahhüt ediyor. 2017 Ağustos ayında ikinci pistin tüm alt ve üst yapısıyla aslında bitirilmesi gerekiyor. İhaleyi alırken 14 ayda bitecek denilen pist, 42 ayda bitirilemiyor. Neden? Nedeni hakkında ne resmi, ne de gayrı resmi bir açıklama var. Ama bu ülkede gerçekten Allahtan gerçek gazeteciler var. Bu şekilde bazı gerçekleri öğrenebiliyoruz. İkinci pistin inşaatını alan Makyol İnşaat, işi bir taşeron firmaya vermiş. Bu öyle alelade bir taşeron firma değil. Bu taşeron firmanın ortakları arasında Makyol´un kendisi var, birde üçüncü havalimanını işleten Cengiz ve Kalyon İnşaatlar var. Şimdi tabi sorulması gereken soru şu, ihaleyi alan firma neden sonradan işi kendisinin de ortağı olduğu başka bir firmaya taşere etme ihtiyacı duyuyor? Bu da bu dönemde artık kanıksadığımız alengirli işlerden bir tanesi herhalde. Bu taşeron firmanın ortakları dünyanın en büyük havalimanlarından biri olan İstanbul Havalimanını 52 ayda tamamlayan müteahhitler. Bunlar nasıl oluyor da Sabiha Gökçen´de tek bir pisti 42 ayda tamamlayamıyorlar?

ARTIK SİZ NE KADAR TAKDİR EDERSENİZ
Diğer yandan üçüncü havalimanını işleten bu müteahhitlere, rakip bir havalimanının pist ihalesinin verilmesi, bir “çıkar çatışmasına” neden olmuyor mu? Rekabet Kurumu bu işi inceledi mi, incelemedi mi? Her şeyi inceliyor buna niye bakmadı? Aslında meşhur bir fıkra vardır. Tavuk kümesine bekçi arıyorlarmış. Tilki de başvurmuş. Mülakatlar, sınavlar derken, tilkiyi işe almaya karar vermişler. Kümesin sahibi “Sizi işe alacağız. Ne kadar maaş istersiniz?” diye sormuş. Kahkahalarla gülmeye başlayan tilki, “Kusura bakmayın ben gülmekten konuşamıyorum. Artık siz ne kadar takdir ederseniz” demiş. Durum tam da bu. Şimdi bu olan biteni sorgulamayacak mıyız? Boşuna demiyoruz. Liyakatin olmadığı yerde felaket oluyor. Türkiye yönetilmiyor, Türkiye savruluyor.

2017´DE TEK KURUŞ VERGİ ÖDEMEDİ
Tek adam rejiminde her hafta yeni bir skandal patlıyor demiştim. Geçtiğimiz hafta Başkentgaz, Kızılay, Ensar ve Türken Vakıfları ekseninde yaşanan skandalı konuşmuştuk. Bir kez daha hatırlatalım. Amerika´nın en lüks semtinde yurt yapıyoruz denerek bir gökdelen saray dikiliyor. Yapan: Erdoğan ailesinin de yönetiminde olduğu Türken Vakfı. Özelleştirmeden ucuza kapatılan, o dönemin Başbakanı Erdoğan tarafından da ucuza gittiği itiraf edilen Başkentgaz, Amerika´daki gökdelen için 8 milyon dolar göndermek istiyor. Bağış yapmak istiyor. Şirket bu parayı doğrudan söz konusu vakfa bağışlamak yerine, ABD´ye göndermek yerine önce Kızılay üzerinden, Ensar Vakfı´na, Ensar Vakfı üzerinden de Amerika´daki Türken Vakfına gönderiyor. Para transferi her nedense bir şekilde peçelenmek, gizlenmek isteniyor. Herkes bu işten dolayı ülkenin uğradığı vergi kaybını tartışırken; bir de bakıyoruz söz konusu gaz dağıtımı şirketine 2016 yılında GYO statüsü verilmiş. Şirketin, 2017´de tek kuruş vergi ödememesinin yolu açılmış. Şirket de aynı yıl 8 milyon doları Türken Vakfı´nın hesabına New York´a gökdelen diksin diye Kızılay´a bağışlamış. Şirketten veya bu statüyü veren devlet yetkililerinden bu konuda, şu ana kadar bir açıklama yok. Ama şirketin sosyal medyada bir savunucusu var o da Kızılay Başkanı.

BU PİLAV DAHA ÇOK SU KALDIRIR
Skandalın bir diğer aktörü de Ensar Vakfı. Geçtiğimiz hafta 2018 Haziran ayına kadar vakfın bu parayı Türken´e gönderdiğine dair elde bir belge yok dedik. Bunu da ABD vergi dairesinin aldığımız belgelere dayandırdık, size de dağıttık. Ardından Ensar Vakfı birtakım dekontlar yayımladı. Ensar Vakfı parayı 4 taksitte Amerika´ya gönderdiğini iddia etti. Ancak paranın Türken´e transferinin; gaz şirketinin Kızılay´a parayı göndermesinden neredeyse tam bir yıl sonra, 5 Kasım 2018´de başladığı ve 15 Şubat 2019 tarihinde bittiğini gösteriyor bu belgeler. Neden bir yıl boyunca para Ensar Vakfının hesabında kalıyor? Geçtiğimiz hafta söylemiştim. Bu pilav daha çok su kaldırır.

SARAY SOSYETESİNE HER ŞEY MÜBAH
Şimdi bir başka konu. Zonguldak Milletvekilimiz Deniz Yavuzyılmaz, TBMM Kit Komisyonu´nun üyesi kendisi. ABD´deki Türken Vakfı´nın Genel Sekreterinin, Eti Maden´in ABD´de kurduğu Etimine-Usa şirketinde, bugünkü kurdan, 89 bin lira maaş karşılığında çalıştığını ortaya çıkardı. Yandaş şirketin 8 milyon dolar bağışladığı Vakfın Genel Sekreteri, devletten astronomik maaş alan bir devlet çalışanıymış. Bir daha hatırlatıyorum. Türken Vakfı kimin? Erdoğan ailesinin sahip olduğu Türgev Vakfı ile Ensar Vakfı´nın. Bu vakıfta devletin, milletin cebinden verilen maaşla çalışan birinin Genel Sekreterlik yapması normal mi? Hayır. Ama saray sosyetesine mensupsanız size her şey mubah.

Ne güzel diyor Tevfik Fikret:
Bütün bu nazlı beylerin ne varsa ortalıkta say;
Haseb, neseb, şeref, oyun, düğün, konak, saray;
Bütün sizin efendiler, konak, saray, gelin, alay;
Bütün sizin, bütün sizin, hazır hazır, kolay kolay...
Yiyin efendiler yiyin, bu han-ı iştiha sizin,
Doyunca, tıksırınca, çatlayıncaya kadar yiyin!

BATSIN BÖYLE İTİBAR
Bir tarafta sarayın vakıflarında çalışanlara 89 bin liralık maaşlar; diğer tarafta “çocuklarım aç” diyerek yaşamına kıyan yurttaşlar. Hatay Valiliği önünde “çocuklarım aç” diyerek intihar eden Adem Yarıca´nın şu fotoğrafına herkesin çok iyi bakması gerekir. Herkes şapkasını önüne koyup, düşünecek. Ama en çok bu devleti yönetenler düşünecek. Devlet nedir? Kimsesizlerin kimsesidir. Peki devleti yöneten kim? Saray. Eğer iktidar itibardan tasarruf olmaz diyerek, saraylara, uçaklara, lüks araba filolarına milyarlar harcarken, bu milletin küçücük çocukları yatağa aç giriyorsa, bu nedenle de babalar çocuklarını doyuramadığı için yaşamlarına son veriyorsa, o itibarınızı, kim ne yapsın? Batsın böyle itibar! Birde iktidar kanadından bu acı çaresizliğe “ucuz siyasi manevra” denerek, bu ölümü itibarsızlaştırmaya çalışanlar var. Artık ne ayıbı biliyorlar ne de günahı…

EN ÖNEMLİ AÇIK, VİCDAN AÇIĞI
Ekonomik krizler bir şekilde aşılır. Ancak bir toplumu, toplum yapan değerlerde kriz başlarsa, o toplum artık geleceğine güvenle bakamaz. Bugün Türkiye´nin en önemli açığı; çok açık söylüyorum ne cari açıktır ne de bütçe açığıdır. Bugün Türkiye´nin en önemli açığı; toplumsal vicdanda büyüyen açıktır. Bunun telafisi yoktur. Bizler “komşusu açken tok yatan bizden değildir” diyen bir peygamberin dinine mensubuz. Ve yine peygamberimizin ifadesiyle “din, güzel ahlaktır.” Bu ülkede bir baba evlatlarım aç diyerek yaşamına kıyıyorsa, herkes gibi o ülkenin Diyanet İşleri Başkanı da tüm işi gücü bırakıp buna kafa yormalıdır. Ama bu konularda tek bir kelam etmeyen Diyanet İşleri Başkanı, anlaşılan orta çağ papalığına özenip, cennette emlak pazarlamaya girişmiş. Kimse kusura bakmasın; buna “balık baştan kokar” denir. 

SARAY BAL DEYİNCE, AĞIZ TATLANMIYOR
AK Parti´ye gönül veren kardeşlerimiz, elbette partinizi sevin. Ama gördüklerinizi de, duyduklarınızı da lütfen vicdan terazisinde bir tartın. Sarayın “bal” demesiyle, milletin ağzı tatlanmıyor. Bakın saraya göre, geçtiğimiz yıl, ekonomimiz yeniden yükselişe geçmişti. Geçtiğimiz yıl yani 2019 yılında yükselişe geçtik dedikleri yılda. Gaziantep´te, Şahinbey Belediyesi´nin önünde, işsiz bir gencimiz kendini yaktı. Adana´nın Seyhan ilçesinde bir başka gencimiz borçları nedeniyle bunalıma girerek, kendini apartmandan aşağı attı. Aydın´ın Efeler ilçesinde bir çiftçimiz, geçim sıkıntısından dolayı evinin bulunduğu yerdeki ahırda yaşamına son verdi. İstanbul Fatih´te geçim sıkıntısı nedeniyle hatırlayın dört kardeş yaşamına kıydı. Antalya´da bir baba maddi zorluklar nedeniyle eşini ve iki çocuğunu zehirledikten sonra intihar etti. 2019´da bunun gibi daha nice sönen hayatlar oldu. Ama saray 2019´da yükselişe geçtik diyebiliyor. Bu yükselişse çakılmak ne ola ki?

LİYAKATİN OLMADIĞI YERDE FELAKET OLUR
Şimdi de kalkmışlar bu yıl ekonomi şahlanacak diyorlar. Ama insanlarımız açlıktan yaşamına kıymaya devam ediyor. İktidar istiyor ki bunlar görülmesin, duyulmasın, konuşulmasın. Ama bunun sonundaki toplumsal felakette hızla yaklaşıyor. Söylüyoruz, “liyakatin olmadığı yerde felaket olur”, “Türkiye yönetilmiyor, Türkiye savruluyor” diye.

İŞSİZLİK “YAPIŞKAN”
Bugün TÜİK Kasım ayı işgücü, istihdam ve işsizlik rakamlarını açıkladı. Bunlar aynı zamanda 2019´un son üç ayına ait rakamlar. 2019´un başında damat 2,5 milyon ilave istihdam sözü vermişti. Bırakın 2,5 milyon istihdamı insanlar bu yıl işlerini kaybettiler. Çalışan sayımız halen iki yıl öncesinin 346 bin altında. Resmi rakamlarla işsiz sayısı son bir yılda 327 bin kişi arttı, 4 milyon 308 bin kişiye ulaştı. İşsizlik oranı da aynı dönemde yaklaşık 1 puan artarak, yüzde 13,3´e çıktı. Tabi bir de gerçek işsizlik rakamı var. İş bulma ümidini yitirmiş veya diğer nedenlerle iş gücü piyasasından çekilmiş ama iş bulsam çalışırım diyenler, eksik ve yetersiz istihdam edilenleri ve mevsimlik çalışanları topladığımızda gerçek işsizlik rakamı son bir yılda 235 bin kişi artarak 7 milyon 677 bin kişi olmuş. Gerçek işsizlik oranımız son bir yılda yarım puan artmış ve yüzde 22,1 olarak gerçekleşmiş. Genç ve üniversitelilerin işsizliği ise gerçekten son derece düşündürücü ve üzücü bir seviyede.  Aslında baktığımız zaman her 100 işsizden 27´si bir yıl veya daha uzun süredir işsiz. Biz bunu çok görmedik. Bu işsizliğin ne kadar yapışkan olduğunu gösteriyor.

RAKAMLAR MAKYAJLI
Tabi bunlar asında makyajlı rakamlar. Ama görüyorsunuz makyajlı rakamlar bile bir facia. Çalışma çağındaki nüfus son bir yılda 944 bin artmış. Şimdi TÜİK bunu böyle söylüyor evet ama sadece 182 bin kişi iş aramak için işgücü piyasasına girmiş. 944 bin kişi çalışma çağındaki nüfus artmış, 182 bin kişi iş aramış. Yani 762 bin vatandaşımız evine gidip oturmayı tercih etmiş. Peki hani işler toparlanıyordu? Hani ekonomi şahlanıyordu, yükselişe geçiyordu? O zaman neden yurttaşlarımız iş aramıyor, neden işgücü piyasasına girmiyor? Herhalde damat ve saray mahcup olmasın diye. Eğer geçtiğimiz yılın Kasım ayında olduğu gibi yurttaşlarımız o oranda iş gücüne katılmış olsalardı işsiz sayısı TÜİK´in ilan ettiği gibi 4 milyon 308 bin değil; 4 milyon 626 bin olacaktı. İşsizlik oranı da yüzde 13,3 değil yüzde 14,1´e çıkacaktı.

TÜİK BAŞKANI HAKKINDA OMBUDSMANA BAŞVURACAĞIZ
Açık söyleyeyim, geçen defada söyledim. Artık hem enflasyon hem işsizlik rakamına dair TÜİK´in ürettiği rakamlar kabak tadı vermeye başladı. Bu nedenle çok açık söyleyeyim önümüzdeki günlerde TÜİK Başkanı hakkında ombudsmana yani kamu denetçisine başvuracağız. Hep onun için liyakat önemli, liyakat önemli diyoruz. Yani bu işin başına gelenler eğer liyakati bir yana bırakıp saraya yaranmaya çalışırlarsa vatandaşa doğru bilgi vermemiş oluyorlar.

SARAY´IN ELİNE YENİ DEĞNEK
Şimdi aslında baktığımız zaman temel sorun şu, iktidar bir türlü ekonomideki sorunları çözmek için güven uyandıracak, tutarlı, kapsamlı bir programı ortaya koyamıyor. Onun yerine ekonomiyi makyajla, sopayla, komutayla idare etmeye uğraşıyor. Bunun son örneğini birkaç gün önce TBMM´ye verilen bir kanun teklifiyle gördük. Saray koridorlarında hazırlanıp iktidar milletvekillerinin ellerine tutuşturulan bu teklifle, sektör yetkililerinin görüşü bile alınmadan, bankacılık konusunda önemli değişiklikler yapılmaya hazırlanılıyor. Anlaşılan Rekabet Kurumu eliyle mesai saati bitiminde bankalara baskın yapmak yetmedi, şimdi saray eline yeni değnekler verilsin istiyor. Yabancı bankalar bunu gördüğü zaman kaçmaya başlıyorlar.

KANUNSUZ SUÇ VE CEZA OLMAZ
Şimdi bu yasa teklifinde şu deniyor, “manipülatif ve yanıltıcı işlem yapan”lara ceza verilsin. Bu doğru verilsin. Ama ardından bir başka bir şey geliyor neyin manipülatif ve yanıltıcı işlem olduğuna BDDK karar versin diyorlar. BDDK kimin emrinde? Damadın. Bu ne demek? Yani hukukun temel kuralı var. Kanunsuz suç ve ceza olmaz. Eğer bir suçun tanımı yapılacak ve ona bir ceza biçilecekse; o suçun tanımı da, cezası da o kanunda yapılır. Yani siz bir organı nasıl yasama organı yerine geçirirsiniz? BDDK´nın çıkaracağı bir yönetmelikle suç belirlenmez.

KUZEY KORE GÖMLEĞİ TÜRKİYE´YE DAR GELİR
Sarayın ve sosyete damadın şunu bilmesi lazım; Kuzey Kore gömleği bizim ülkemize dar gelir. Tehditle, sopayla, kamu bankaları eliyle TCMB rezervlerini tezgâh altından satarak ekonomide basıncı bir noktaya kadar kontrol altına alabilirsiniz, ama sonunda bu iş patlar. Geçtiğimiz hafta Hazine yurtdışından iki ihaleyle tek bir günde 4 milyar dolar borçlandı. Bu, aslında bir günde yapılan Türkiye Cumhuriyet tarihinin en yüksek borçlanması. Peki ne oldu? Aynı hafta içinde kamu bankaları doları 6 liranın altında tutabilmek için 4 milyar dolar döviz sattılar. Ne oldu? O kadar faizle aldığınız paralar gitti. Ama dolar 6 liranın altına inmedi. İnmeyince hafta sonunda tedbir alındı bu sefer. “Bankaların yurtdışıyla yaptığı döviz takasına yenden sınır” getirildi. Yüzde 25´ten yüzde 10´a indirildi. Şimdi buradan bir kez daha uyaralım. Artık cambazlık yapmayı bırakın. Sonu belli olan oyunları oynamayın. Borçlanarak alınan sınırlı dövizleri kamu bankaları eliyle satarak, piyasayı sopa ile tehdit ederek, yasaklar getirerek, faizleri suni şekilde aşağıya çekerek Türk lirasının değerini koruyamazsınız. Türk lirasının değerini korumanın tek yolu vardır. O da vatandaşlarımızın kendi parasına olan güvenini sağlamaktır. Bunun yolu da daha fazla üretim, daha fazla verimlilik. Bunları yapmak suretiyle enflasyonu kalıcı bir şekilde aşağı çekmektir.

ŞEHİT HABERİ TOPLANTIDA GELDİ
Suriye ve İdlib´de tansiyon durulmuyor. Rus yetkililerle Ankara´da görüşmeler yapılırken, Suriye rejimi İdlib´de kontrolü altındaki alanları genişletiyor. Suriye topraklarındaki askeri tahkimatımız ise giderek artıyor. Maalesef sahada her an bir sıcak çatışma için… Evet arkadaşlar İdlib´de topçu ateşi sonucunda 5 şehidimiz varmış. Şehitlerimize Allah´tan rahmet diliyoruz. Milletimize, ailelerine sabır diliyoruz. Ama şimdi söyleyeceğim zaten İdlib´de durum giderek ciddileşiyor. Sahada her an bir sıcak çatışma için aslında tüm koşullar hazırlanmış durumda. Küçük bir kıvılcım bu durumu sıcak savaşa dönüştürme eğilimini taşıyor. Türkiye İdlib´deki gözlem noktalarındaki askerlerini mutlaka korumalıdır. Ama bölgedeki bazı radikal unsurları korumak için çatışmaya hiçbir şekilde girmemelidir diyoruz baştan beri. Türkiye´nin askeri yığınağı, sadece ve sadece kendi askerlerimizin ve sınırlarımızın güvenliği için kullanılmalıdır.

FETÖ 2013´TE ORTAYA ÇIKMADI
Son olarak, bir süredir emekli Genelkurmay Başkanı Başbuğ´un düşüncelerini ifade etmesi üzerinden bir tartışma yürüyor. İktidar istiyor ki; “FETÖ´nün siyasi ayağı tartışılacaksa bunun miladı 17-25 Aralık 2013 sonrası olsun.” Öncesi, siyasi ayak tartışmalarına hiç konu olmasın. Ama kimya biliminin temel kanunlarından biridir “hiçbir şey vardan yok olmaz, yoktan da var olmaz”. FETÖ denen örgüt 26 Aralık 2013 tarihinde birden ortaya çıkıvermedi. Öncesinde himaye gördü, askeriyeye, adliyeye, camiye ve devletin tüm kılcal damarlarına yerleştirildi. Bunların tümü bizlerin ve devlet organlarının uyarılarına rağmen yapıldı. Şimdi maksat üzüm yemek mi bağcıyı dövmek mi? Eğer FETÖ´nün siyasi ayağı gerçekten ortaya çıkarılacaksa Sayın Başbuğ önemli bir noktaya işaret etmiştir. Üzüm yenecekse ipin ucunu buradan çekerek sarmak lazımdır. Ama anlaşılan iktidarın derdi üzüm yemek değildir. Dert bağcıyı dövmektir. 
Benim diyeceklerim bu kadar. Şimdi kurum kimliklerinizle beraber sorularınız varsa alabilirim.

Soru- Kıbrıs Cumhurbaşkanı Akıncı´nın sözleri vardı, “Kıbrıs Türk´tür Türk kalacaktır siyaseti 1950´lerin sloganıdır” dedi. Buna CHP´den bir tepki var mıdır?
Faik ÖZTRAK- Bugün bu ülkede Kıbrıs konusundaki duruşu en net parti Cumhuriyet Halk Partisi´dir. Bakın bunu çok açıkça ifade ediyorum. 1974´te biz neredeysek bugünde oradayız. KKTC´nin Cumhurbaşkanının sözleri büyük talihsizliktir ve son derece vahimdir. Hele hele konuşmasının içinde yersiz bir biçimde, anlamsız bir biçimde Sayın Tayfur Sökmen´in adını geçirmesi kabul edilebilir bir husus değildir. Sayın Sökmen, Mustafa Kemal Atatürk´le birlikte Hatay davasını sonuçlandırmış kişidir. KKTC adı üstünde bizim gözümüzde bağımsız bir devlettir. Bağımsız bir devlet olarak tanınması içinde elden gelen yapılmalıdır. Ama bugün kalkıp da siz KKTC´nin ilhakından falan bahsetmeye başlarsanız bu kabul edilebilir bir husus değildir. Olsa olsa içerdeki seçim baskısı nedeniyle tarih bilincinden yoksun sarf edilmiş sözlerdir diye düşünüyorum.

Soru- Efendim İzmir ve İstanbul il kurultaylarınızı tamamladınız. Ancak İstanbul özelinde tek adayla blok listeyle seçimin yapılmasına yönelik bazı eleştirilerin olduğu belirtiliyor. Buna ilişkin değerlendirmeniz nedir?
Faik ÖZTRAK- Ne gibi eleştiriler var bilmiyorum. Sonuç itibariyle bütün bu hususlar o salonda oturan il delegelerinin iradesiyle belirleniyor. Dolayısıyla bizim il delegelerimizin iradesini eleştirmek gibi bir yaklaşımımız olamaz. Başkalarının da böyle bir eleştiri yapmasını kabul edemeyiz.

Soru- Dünkü Büyük Kudüs mitingine AK Parti ve MHP´den katılım olmadı bunu nasıl değerlendirirsiniz?
Faik ÖZTRAK- Dünkü Büyük Kudüs mitingi oldukça görkemliydi. Tabi AK Parti ve MHP´nin bu mitinge katılmaması kendi tercihleri. Ama orada bulunanlar açısından ve Büyük Kudüs davası açısından bu bir eksiklik değildir.

Soru- Efendim Sayın Genel Başkan Kılıçdaroğlu Yeniçağ gazetesi´ne verdiği röportajda da bahsetmişti. Yani bu düzenlemeyle ilgili askerlerin sivil mahkemelerde yargılanmasıyla ilgili o önergeyi gecenin bir yarısı Sadullah Ergin´e kim dikte etti, talimatı kim verdi dedikten sonra aslında cevabını da veriyor Cumhurbaşkanı Erdoğan´ı işaret ediyor. Sadullah Ergin´de bugün bir açıklama yaptı o zamanki düzenleme için bireysel değil iktidar partisinin, hükümetin, meclis grubunun ortak iradesini yansıtan bir çalışma idi bu çalışma diyor. Bir buna yanıtınız ne olur?
İkincisi de bu Zindaşti´yle ilgili HSK soruşturmasında ifadesi alınan savcı ve hakimlerin Burhan Kuzu´nun baskısı üzerine bu kararı verdikleri, Burhan Kuzu cephesinden kendilerine baskı yapıldığını ifade etmelerini nasıl değerlendirirsiniz?
Faik ÖZTRAK- Şimdi birinci soruya şöyle cevap vereyim. Yani bunun o grubun AK Parti grubunun ortak iradesi haline geldiği görülüyor zaten verilen oylardan. Ama Genel Başkanımızın sözünü ettiği bu iradenin bu şekilde oluşması, gece yarısı kimsenin haberi olmadan baskın bir önergeyle kim tarafından istenmiştir, buna bakmak lazım. FETÖ´nün siyasi ayağını arıyorsanız bu işi başlatanı bulacaksınız. Ortak irade haline gelmesi tamam onda hiç şüphe yok görüyoruz zaten. Ama ondan önce bunun ortak irade haline gelmesini kim istemiştir, kim başlatmıştır? Aradığımız budur.
Şimdi bu iddialar daha öncede yer almıştı. Şimdi anladığım kadarıyla ilgili yargıçların ifadeleri yayınlanmış orada geçiyor değil mi bunlar? Tabi bunun gereği yapılmalıdır. Bu iş 17 – 25 Aralık´tan sonra değil mi?

Soru- (Sayın Genel Başkan´ın FETÖ´nün siyasi ayağı konusunda Grup Toplantısı´nda açıklama yapıp yapmayacağı il ilgili soru üzerine)
Faik ÖZTRAK- Yarın hep beraber göreceğiz Genel Başkanımızın grup konuşmasında hep beraber izleyeceğiz.
Teşekkür ediyorum arkadaşlar.
Kaynak:

Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
CHP´Lİ EMİNE GÜLİZAR EMECAN´DAN BANKACILIK KANUNU BASIN AÇIKLAMASI
CHP´Lİ EMİNE GÜLİZAR EMECAN´DAN BANKACILIK KANUNU BASIN AÇIKLAMASI
CHP İstanbul Milletvekili, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu üyesi Emine Gülizar Emecan, TBMM Genel Kurulu´nda görüşülerek kabul edilen, Bankacılık Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi üzerinde görüşlerini dile getirdi.
CHP´li Kılıç: “5 milyonluk parfümleri ve aynı işi yapıp farklı maaş alan personelin durumunu PTT´de Genel Müdürün yüzüne karşı sordu”
CHP´li Kılıç: “5 milyonluk parfümleri ve aynı işi yapıp farklı maaş alan personelin durumunu PTT´de Genel Müdürün yüzüne karşı sordu”
TBMM KİT Alt Komisyonu, PTT´nin Ankara´daki Genel Müdürlük Binasında denetimlerde bulundu. Komisyon, PTT A.Ş. PTT Anadolum Lojistik A.Ş. ve Kule A.Ş´nin hesaplarını yerinde inceledi.
CHP´Lİ BEKO: TAŞERON İŞÇİLERİN DURUMU ANAYASA´YA AYKIRI
CHP´Lİ BEKO: TAŞERON İŞÇİLERİN DURUMU ANAYASA´YA AYKIRI
CHP İzmir Milletvekili Kani Beko, 750 bine yakın taşeron işçinin haklarını Meclis´te gündeme getirdi. 1 milyon işçiye kadro vereceğiz diyen iktidarın sadece 250 bin işçiye kadro verip geri kalan 750 bin işçiyi açlığa mahkum ettiğini savunan Beko, “Asgari ücretle çalışan, sadece 4+4 zam oranı verilen, aldıkları maaşlarda ikramiye ve sosyal hakları olmayan bu işçi kardeşlerime uygulanan bu eşitsizlik Anayasa´ya aykırı bir durumdur” dedi.
Her türlü zorluğu aşan itfaiyeciler AKP ve MHP´yi aşamadı!
Her türlü zorluğu aşan itfaiyeciler AKP ve MHP´yi aşamadı!
Üç yüz yıldan fazla geçmişi olmasına rağmen Türkiye´de meslek olarak kabul edilmeyen itfaiyecilerin beklediği müjdeli haber Meclis´ten çıkmadı. Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İzmir Milletvekili Atila Sertel´in itfaiyeciliğin meslek olarak kabul edilmesi ve özlük haklarının iyileştirilmesine yönelik verdiği kanun teklifi AKP ve MHP milletvekillerinin oylarıyla reddedildi.
CHPLİ BEKO´DAN İŞ BANKASI TEPKİSİ!
CHPLİ BEKO´DAN İŞ BANKASI TEPKİSİ!
İktidarın İş Bankası ısrarına tepki gösteren CHP İzmir Milletvekili Kani Beko, İş Bankasının patronunun olmadığını, asıl amacın bankanın bugünkü piyasa değeri olan, Yirmi beş milyar yedi yüz milyon beş yüz altmış dokuz bin TL para olduğunu söyledi. Beko İş Bankasında görev alan CHP´li üyelerin liyakatlarına dikkat çekti.
CHP GRUP TOPLANTISI
CHP GRUP TOPLANTISI
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin TBMM Grup Toplantısı´nda yaptığı konuşmada, Türkiye´nin güzel bir ülke olduğunu belirterek, farklı görüşlere rağmen, birlikte huzur içinde yaşamak istediklerini söyledi.
MHP TBMM GRUP TOPLANTISI
MHP TBMM GRUP TOPLANTISI
MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, "Türkiye bir yandan sınır ötesinde, diğer yandan da sınır içinde kesintisiz ilerleyen ve kesin çizgilerle tayini yapılmış milli bir direniş halindedir." dedi.
İYİ PARTİ GRUP TOPLANTISI
İYİ PARTİ GRUP TOPLANTISI
İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, partisinin TBMM Grubu´nda yaptığı konuşmada gündemdeki konuları değerlendirdi.
AK PARTİ GRUP BAŞKANVEKİLİ MUŞ´UN BASIN TOPLANTISI
AK PARTİ GRUP BAŞKANVEKİLİ MUŞ´UN BASIN TOPLANTISI
AK Parti Grup Başkanvekili Mehmet Muş, TBMM´de düzenlediği basın toplantısında Meclis Başkanlığına sundukları 38 maddeden oluşan Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi´nin detaylarını paylaştı.
CHP GENEL BAŞKAN YARDIMCISI ERDOĞDU “İKTİDAR ÖLÜM, BİZ İSE YAŞAM VADEDİYORUZ”
CHP GENEL BAŞKAN YARDIMCISI ERDOĞDU “İKTİDAR ÖLÜM, BİZ İSE YAŞAM VADEDİYORUZ”
CHP Genel Başkan Yardımcısı Aykut Erdoğdu, iktidarın politikalarının uzunca bir süredir sadece ölüm üreten politikalar olduğunu belirterek, “İktidar ölüm vaat ediyor, biz ise yaşam vadediyoruz” dedi.
CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN,  “TÜRKİYE´NİN GELECEĞİ TEKNOLOJİDE VE İNOVASYONDADIR”
CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN, “TÜRKİYE´NİN GELECEĞİ TEKNOLOJİDE VE İNOVASYONDADIR”
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Teknopark İstanbul ikinci etabının açılışında yaptığı konuşmada, “Türkiye´nin geleceği teknolojide ve inovasyondadır. Biz kendimizi savunma sanayinde ispatladık. Şimdi sıra üretimin diğer alanlarına geldi. Bilinçli bir stratejiyle bunu da başaracağımıza inanıyorum” dedi.
CHP GENEL BAŞKAN YARDIMCISI BÜLENT KUŞOĞLU: VERGİ İNDİRİMİNİ PERDELEMİŞLER
CHP GENEL BAŞKAN YARDIMCISI BÜLENT KUŞOĞLU: VERGİ İNDİRİMİNİ PERDELEMİŞLER
CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Ankara Milletvekili Bülent Kuşoğlu: -“Kanuna aykırı, hukuka aykırı, ahlaka aykırı bağış yapılamaz. Şartlı bağış yapılamaz. Bu durum aynı zamanda muvazaa teşkil ediyor. Yani gerçek işlemi, vergi indirimini perdelemişler.”
CHP İZMİR MİLLETVEKİLİ KANİ BEKO YAŞANAN İLAÇ SIKINTISINI MECLİS GÜNDEMİNE TAŞIDI!
CHP İZMİR MİLLETVEKİLİ KANİ BEKO YAŞANAN İLAÇ SIKINTISINI MECLİS GÜNDEMİNE TAŞIDI!
Son günlerde ilaç firmalarının zam beklentisi nedeniyle depolara ilaç vermekten kaçındığı iddiasını dile getiren CHP İzmir Milletvekili Kani Beko, sıkıntının kurun erken sabitlenmesi ve sonrasında yaşanan artışlardan kaynaklı olduğunu belirtti. Vatandaşın en temel sosyal haklarından birisinin sağlık hizmeti olduğunu hatırlatan Beko, Sağlık Bakanlığını göreve çağırdı.
CHP GRUP BAŞKANVEKİLİ ÖZEL´İN BASIN TOPLANTISI
CHP GRUP BAŞKANVEKİLİ ÖZEL´İN BASIN TOPLANTISI
CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, Meclis´te düzenlediği basın toplantısında, gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu.
ESKİ MİLLETVEKİLİ TÜRKOĞLU İÇİN TBMM´DE CENAZE TÖRENİ DÜZENLENDİ
ESKİ MİLLETVEKİLİ TÜRKOĞLU İÇİN TBMM´DE CENAZE TÖRENİ DÜZENLENDİ
Vefat eden eski MHP Osmaniye Milletvekili ve İYİ Parti Kurucular Kurulu Üyesi Hasan Hüseyin Türkoğlu için TBMM´de cenaze töreni düzenlendi.
CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN, “TÜRKİYE´Yİ HEDEF ALAN HERKES BUNUN BEDELİNİ, SADECE SALDIRI ALANINDA DEĞİL, HER YERDE ÖDEYECEĞİNİ BİLMELİDİR”
CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN, “TÜRKİYE´Yİ HEDEF ALAN HERKES BUNUN BEDELİNİ, SADECE SALDIRI ALANINDA DEĞİL, HER YERDE ÖDEYECEĞİNİ BİLMELİDİR”
Cumhurbaşkanı Erdoğan, AK Parti TBMM Grup Toplantısı´nda yaptığı konuşmada, “Gözlem noktalarındaki veya diğer yerlerdeki askerlerimize en küçük bir zarar gelmesi hâlinde, bugünden itibaren, İdlib´le ve Soçi Muhtırası sınırlarıyla bağlı kalmadan, rejim güçlerini her yerde vuracağımızı buradan ilan ediyorum. Türkiye´yi hedef alan herkes bunun bedelini, sadece saldırı alanında değil, her yerde ödeyeceğini bilmelidir” dedi.
TBMM BAŞKANI ŞENTOP´TAN "FETÖ´NÜN SİYASİ AYAĞI" AÇIKLAMASI
TBMM BAŞKANI ŞENTOP´TAN "FETÖ´NÜN SİYASİ AYAĞI" AÇIKLAMASI
TBMM Başkanı Prof. Dr. Mustafa Şentop, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu´nun, "Meclisin FETÖ´nün talepleri için araç olarak kullanıldığı" iddiasına ilişkin "Sivil yargıyı etkin kılan düzenlemeyi yapmasaydık bugün FETÖ´cü generalleri sivil yargıda yargılayamazdık. Hukuk kuralları, Meclisin yasama faaliyetleri çerçevesinde herkesi daha dikkatli konuşmaya davet ediyorum." dedi.
İMAMOĞLU´NDAN CUMHURBAŞKANI´NA SORULAR: “KARAASLAN´A BANA KUMPAS KURMASI KARŞILIĞINDA TAHLİYE VAAT EDEN BAKANINIZ KİM?”
İMAMOĞLU´NDAN CUMHURBAŞKANI´NA SORULAR: “KARAASLAN´A BANA KUMPAS KURMASI KARŞILIĞINDA TAHLİYE VAAT EDEN BAKANINIZ KİM?”
İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan´ın, “İmamoğlu´nun danışmanı FETÖ´nün belediyeler imamı” iddiasına yanıt verdi. Adı geçen Erkan Karaaslan´ın devletin birçok kurumuyla iş yapan bir kişi olduğunu belirten İmamoğlu, “Sayın Cumhurbaşkanı´na soruyorum: 31 Mart 2019 seçimlerinin birkaç gün öncesinde bahsi geçen Erkan Karaarslan´ın avukatını İzmir´e hangi bakanınız davet etti? Hem de bilet alarak! Bu vatandaş o zaman tutukluydu. İki: Halihazırda kabinenizde bulunan bu bakan ‘İmamoğlu´na önce FETÖ, yoksa yolsuzluk suçu at, amacımız onları bitirmek´ dedi mi demedi mi? Tekrar ediyorum. Bu Bakan, hala aktif olan bu Bakan, “İmamoğlu´na öncelikle FETÖ üzerinden, yoksa yolsuzluk suçu at. Amaç onları bitirmek” dedi mi demedi mi? Bu kumpastan son sorum da şu: Bugün bu yalan ifadeleri kullanan Sayın Cumhurbaşkanı´nın haber var mı yok mu? Onun onayıyla mı yapıldı? Yoksa haberi yok mu” sorularını yöneltti.
KILIÇDAROĞLU VE İMAMOĞLU´NDAN KUDÜS MİTİNGİ´NE KATILIM DESTEĞİ
KILIÇDAROĞLU VE İMAMOĞLU´NDAN KUDÜS MİTİNGİ´NE KATILIM DESTEĞİ
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, Saadet Partisi tarafından düzenlenen Yenikapı´da düzenlenen “Büyük Kudüs Mitingi”ne katıldı. Filistin ve Lübnan´da, 1970´li yıllarda bölgeye destek amacıyla giden gençlerin mezarlarının bulunduğunu hatırlatan Kılıçdaroğlu, “1970´li yıllarda, Türkiye´nin ahlakını ve vicdanını temsile eden bizim gençlerimiz, Filistin davasının neferleri oldular. Aynı tarihlerde, Milli Görüşçüler de Kudüs mitingleri yapıyorlardı.
Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Sportif imkânları herkes için ulaşılabilir hâle getirmenin gayreti içindeyiz”
Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Sportif imkânları herkes için ulaşılabilir hâle getirmenin gayreti içindeyiz”
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Burhan Felek Atletizm Pistinin Açılış Töreni´nde yaptığı konuşmada, “Biz, spor herkes içindir ilkesine gönülden inanıyoruz. Bu anlayışla sportif imkânları herkes için ulaşılabilir hâle getirmenin gayreti içindeyiz. Ülkemizin tüm şehirlerini, ilçelerini, mahallerini tesislerle donatarak sporu insanlarımızın ayağına götürüyoruz” dedi.
CHP´Lİ AĞBABA: "TÜİK´İN YAYIMLADIĞI VERİLER CİDDİ ŞÜPHE BARINDIRMAKTADIR"
CHP´Lİ AĞBABA: "TÜİK´İN YAYIMLADIĞI VERİLER CİDDİ ŞÜPHE BARINDIRMAKTADIR"
CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, yaptığı yazılı açıklamada, TÜİK´in 24 Haziran seçimlerinin ardından 15 Temmuz 2018´de Hazine ve Maliye Bakanı olarak atanan Berat Albayrak´a bağlandığına işaret ederek "TÜİK´in yayımladığı veriler ciddi şüphe barındırmaktadır." değerlendirmesinde bulundu.
CHP´Lİ ERDOĞDU: BAKAN ALBAYRAK SUÇ İŞLİYOR
CHP´Lİ ERDOĞDU: BAKAN ALBAYRAK SUÇ İŞLİYOR
CHP´Lİ ERDOĞDU´NUN SORU ÖNERGESİNE BAKAN ALBAYRAK, MB´NİN VE STRATEJİ BÜTÇE BAŞKANLIĞI´NIN LİNKİNİ GÖNDEREREK CEVAP VERDİ
CHP´DEN FLAŞ KARAR;  HİÇBİR PARTİLİMİZ CNN TÜRK YAYINLARINA KATILMAYACAK
CHP´DEN FLAŞ KARAR; HİÇBİR PARTİLİMİZ CNN TÜRK YAYINLARINA KATILMAYACAK
Cumhuriyet Halk Partisi Basınla İlişkiler ve Kurumsal İletişimden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Tuncay Özkan, Genel Merkez´de düzenlediği basın toplantısında, CHP MYK tarafından alınan "partililerin CNN Türk kanalındaki yayınlara katılmaması" kararını açıkladı.
CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN, “ELDE ETTİĞİMİZ BAŞARILARDA ASKERİMİZİN BİLEK GÜCÜ YANINDA, SAVUNMA SANAYİİNDE GELDİĞİMİZ YERİN DE BÜYÜK KATKISI VARDIR”
CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN, “ELDE ETTİĞİMİZ BAŞARILARDA ASKERİMİZİN BİLEK GÜCÜ YANINDA, SAVUNMA SANAYİİNDE GELDİĞİMİZ YERİN DE BÜYÜK KATKISI VARDIR”
Cumhurbaşkanı Erdoğan, TSK Mühimmat Ayırma ve Ayıklama Tesisini devreye alma töreninde yaptığı konuşmada, “Elde ettiğimiz başarılarda askerimizin yürek ve bilek gücü yanında, savunma sanayi teknolojilerinde geldiğimiz yerin de büyük katkısı vardır. Türkiye´nin son 17 yılda savunma sanayiinde yürüttüğü kritik çalışmalar olmasaydı, bugün bırakınız sınırlarımız dışını, kendi topraklarımızda bile terör örgütleriyle mücadele edemez hâle gelebilirdik” dedi.
CHP´Lİ KILIÇ: “TÜRKİYE´NİN ÇAĞDAŞ YÜZÜ İZMİR´Lİ KADINLARI DAVA İLE KORKUTAMAZSINIZ”
CHP´Lİ KILIÇ: “TÜRKİYE´NİN ÇAĞDAŞ YÜZÜ İZMİR´Lİ KADINLARI DAVA İLE KORKUTAMAZSINIZ”
İzmir´li kadınlar, bütün kadınlarımız bundan sonra tacize, tecavüze, şiddete uğramasınlar diye mücadele etmeye devam edeceklerdir. Diğer bütün hak arama mücadelelerinde olduğu gibi İzmir´deki Las Tesis dans gösterisinde de kendilerine yakışanı yapmışlardır”
SON DAKİKA MANİSA´DA DEPREM
SON DAKİKA MANİSA´DA DEPREM
04.02.2020 tarihinde saat 20:55 de merkez üssü Akhisar İlçesi olan 4,8 büyüklüğünde deprem meydana geldi.
HDP TBMM GRUP TOPLANTISI
HDP TBMM GRUP TOPLANTISI
HDP Eş Genel Başkanı Sezai Temelli, partisinin TBMM Grup Toplantısı´nda yaptığı konuşmada, kayyum görevlendirmeleri ile toplumsal barışın çökertildiğini savundu.
CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN, “TİCARET SAVAŞLARI VE BÖLGESEL İSTİKRARSIZLIKLARA RAĞMEN TÜRK EKONOMİSİ BAŞARI GRAFİĞİNİ SÜREKLİ YÜKSELTİYOR”
CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN, “TİCARET SAVAŞLARI VE BÖLGESEL İSTİKRARSIZLIKLARA RAĞMEN TÜRK EKONOMİSİ BAŞARI GRAFİĞİNİ SÜREKLİ YÜKSELTİYOR”
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Ukrayna-Türkiye İş Forumu´nda yaptığı konuşmada, “Ticaret savaşlarına ve bölgesel istikrarsızlıklara rağmen Türk ekonomisi başarı grafiğini sürekli yükseltiyor. Cumhuriyetimizin 100´üncü yılı olan 2023 senesinde ihracatımızı inşallah 500 milyar dolara çıkarmayı hedefliyoruz” dedi.
CHP GENEL BAŞKAN YARDIMCISI İLGEZDİ´NİN BASIN TOPLANTISI
CHP GENEL BAŞKAN YARDIMCISI İLGEZDİ´NİN BASIN TOPLANTISI
CHP Genel Başkan Yardımcısı Gamze Akkuş İlgezdi, partisinden bir grup milletvekili ve Aile Hekimleri Dernekleri Federasyonu (AHEF) temsilcileriyle Meclis´te düzenlediği basın toplantısında, Türkiye´de 16 yıldır "sağlıkta dönüşüm ve performans masalı"nı dinlediklerini söyledi.
CHP GENEL BAŞKANI KEMAL KILIÇDAROĞLU, "ÜSTELİK BAĞIŞI YAPTIĞINIZ YER DE ÇOCUK TACİZİNDEN SABIKALI BİR YER."
CHP GENEL BAŞKANI KEMAL KILIÇDAROĞLU, "ÜSTELİK BAĞIŞI YAPTIĞINIZ YER DE ÇOCUK TACİZİNDEN SABIKALI BİR YER."
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin TBMM grup toplantısındaki konuşmasına, "Gerçekten üzüntülüyüm. Gönül ister ki bu tür toplantılarda neler yapacağımızı anlatsak, fakirin fukaranın derdine çare üretsek, siyasi ahlakı yükseltsek, siyasette temizliği hâkim kılsak, kul hakkı yiyenleri alıp eleştirsek keşke." diyerek başladı.
İYİ PARTİ GENEL BAŞKANI MERAL AKŞENER, PARTİSİNİN GRUP TOPLANTISI´NDA KONUŞTU: SÖZÜM ONA GEREKEN YERE HARCAMIŞLAR GEREKEN YERİN NERESİ OLDUĞU BELLİ DEĞİL.
İYİ PARTİ GENEL BAŞKANI MERAL AKŞENER, PARTİSİNİN GRUP TOPLANTISI´NDA KONUŞTU: SÖZÜM ONA GEREKEN YERE HARCAMIŞLAR GEREKEN YERİN NERESİ OLDUĞU BELLİ DEĞİL.
İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, partisinin TBMM Grup Toplantısı´nda, Suriye ordusunun Rusya ile el ele vererek İdlib´deki gözlem noktalarına saldırılarda bulunduğunu söyledi.
CHP GENEL BAŞKAN YARDIMCISI VE PARTİ SÖZCÜSÜ ÖZTRAK, SARAY ORTAYA  BİR BAKKAL  HESABI BİLE  KOYAMADI
CHP GENEL BAŞKAN YARDIMCISI VE PARTİ SÖZCÜSÜ ÖZTRAK, SARAY ORTAYA BİR BAKKAL HESABI BİLE KOYAMADI
CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Faik Öztrak, bugün CHP Genel Merkezi´nde MYK gündemine ilişkin düzenlediği basın toplantısında şunları söyledi:
BAŞKAN YAVAŞ İNGİLTERE´DE İŞ VE FİNANS DÜNYASI İLE BULUŞACAK
BAŞKAN YAVAŞ İNGİLTERE´DE İŞ VE FİNANS DÜNYASI İLE BULUŞACAK
Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, İngiltere ziyaretinde Başkent´in yatırım olanakları ve projelerini iş ve finans dünyasına anlatacak.
İMAMOĞLU: “ANNEMİN ADINI KULLANARAK AHLAKSIZCA MESAJ VERENLER, HUKUKİ VE VİCDANİ OLARAK TAKİBİMİZDE”
İMAMOĞLU: “ANNEMİN ADINI KULLANARAK AHLAKSIZCA MESAJ VERENLER, HUKUKİ VE VİCDANİ OLARAK TAKİBİMİZDE”
İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, Genel Sekreter Yardımcısı Yeşim Meltem Şişli hakkında bazı basın yayın organlarında dile getirilen iddialarla ilgili kurum içinde inceleme başlatıldığını duyurdu. İmamoğlu, gazetecilerin konuyla ilgili sorusuna, “Benim olduğum hiçbir yerde, hiçbir çalışma arkadaşım, hiçbir yol arkadaşım hiç kimseye ister çalışma arkadaşlarımdan birine, ister herhangi bir vatandaşa, inancından, etnik kökeninden, yaşam biçiminden, giyim ve kuşamından dolayı hiçbir şekilde hakaret edemez, incitemez. Zira, bu şekilde davranan bir insan, zaten benimle çalışmak istemiyor demektir. Öyle bir insanın da benim yanımda yeri olamaz. Nokta” yanıtını verdi. Konu üzerinden kendilerine saldıran medya kuruluşlarının, geçmiş belediye yönetimiyle maddi ilişkiler ağı içinde bulunduğunu belirten İmamoğlu, “Bu manada, ben, o basın kuruluşlarının karın ağrılarını anlıyorum. Sıkıntılarını anlıyorum. Kullandıkları o kötü dili de kınıyorum. Benim şahsıma da yapılıyor. Hatta; utanmadan, erkek müsveddesi bir insan, annemin de ismini kullanarak, o isim ve o kavram üzerinden sözüm ona topluma mesaj veriyor, ahlaksızca. Ne kadar ahlaksızca ifadeler varsa, onlar da bizim takibimizde hem hukuki olarak hem vicdani olarak” ifadelerini kullandı.
CHP İSTANBUL MİLLETVEKİLİ EMİNE GÜLİZAR EMECAN; ÇOCUKLARIMIZ HALA HASARLI OKULLARDA EĞİTİM GÖRÜYOR.
CHP İSTANBUL MİLLETVEKİLİ EMİNE GÜLİZAR EMECAN; ÇOCUKLARIMIZ HALA HASARLI OKULLARDA EĞİTİM GÖRÜYOR.
CHP İstanbul Milletvekili Emine Gülizar EMECAN´ın İkinci Eğitim Öğretim Dönemi için Basın açıklaması yaptı.
CHP GENEL BAŞKAN YARDIMCISI VE PARTİ SÖZCÜSÜ ÖZTRAK: “HUKUK DEVLETİ VE DEMOKRASİ AŞINDIRILDIKÇA EKMEĞİMİZ DE KÜÇÜLDÜ”
CHP GENEL BAŞKAN YARDIMCISI VE PARTİ SÖZCÜSÜ ÖZTRAK: “HUKUK DEVLETİ VE DEMOKRASİ AŞINDIRILDIKÇA EKMEĞİMİZ DE KÜÇÜLDÜ”
CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Faik Öztrak, İktisat ve Toplum dergisine yazdığı makalede, Türkiye´de tek adam parti devleti kurulması sürecinde hukuk devletinin ve demokrasinin aşındırılmasının ekonomiye olan etkilerini değerlendirdi.
CHP´Lİ KILIÇ: “YARIMADAYI RANT ADASINA ÇEVİRMENİZE GÖZ YUMMAYACAĞIZ”
CHP´Lİ KILIÇ: “YARIMADAYI RANT ADASINA ÇEVİRMENİZE GÖZ YUMMAYACAĞIZ”
CHP İzmir Milletvekili ve KİT Komisyonu Üyesi Av. Sevda Erdan Kılıç, İzmir´in Urla ve Çeşme ilçelerinde acele kamulaştırma kararı alınan bölge ile ilgili Kültür ve Turizm Bakanı Nuri Ersoy´un yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığı´na yazılı soru önergesi sundu.
CHPLİ BAKAN, BAKANLIK GIDA ÜRÜNLERİNDE TESPİT ETTİĞİ ZEHİRLERİ GİZLİYOR!
CHPLİ BAKAN, BAKANLIK GIDA ÜRÜNLERİNDE TESPİT ETTİĞİ ZEHİRLERİ GİZLİYOR!
TBMM Çevre Komisyonu CHP Sözcüsü İzmir Milletvekili Murat Bakan, “Zehirsiz Sofralar Sivil Toplum Ağı” tarafından gündeme getirilen ve Dünya Sağlık Örgütü´nce ‘son derece tehlikeli´, ‘çok tehlikeli´ ve ‘muhtemel kanserojen´ olarak kabul edilen tarım zehirlerinin (pestisit) öncelikle ve acilen yasaklanması talebini Meclis gündemine taşımıştı.
CHP GENEL BAŞKANI KEMAL KILIÇDAROĞLU DEPREM BÖLGESİNDE
CHP GENEL BAŞKANI KEMAL KILIÇDAROĞLU DEPREM BÖLGESİNDE
Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Elazığ depreminin merkez üssü olan Sivrice ile Yazıkonak ilçelerini ziyaret etti.
CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN, “FİLİSTİN´İ YOK EDEN VE KUDÜS´Ü GASBEDEN BU PLANI ASLA KABUL ETMİYORUZ”
CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN, “FİLİSTİN´İ YOK EDEN VE KUDÜS´Ü GASBEDEN BU PLANI ASLA KABUL ETMİYORUZ”
Cumhurbaşkanı Erdoğan, AK Parti Genişletilmiş İl Başkanları Toplantısı´nda yaptığı konuşmada, “Zalimin gözü kana da doymaz, mala da doymaz. İsrail´in de gözü doymuyor. Son olarak Amerikan yönetiminin desteğiyle hem Kudüs´ü hem de İsrail´in özellikle ısrar ettiği işgal altındaki diğer Filistin topraklarını ilhak anlamına gelen bir planı devreye almaya çalışıyor. Türkiye olarak görünürde iki devletli çözümü kabul eden ama esasta Filistin´i tümüyle yok eden ve Kudüs´ü tamamen gasbeden bu planı asla tanımıyor ve kabul etmiyoruz” dedi.
CHP´Lİ SERTEL: TİGEM DEVLETİN Mİ AKP´NİN Mİ ÇİFTLİĞİ?
CHP´Lİ SERTEL: TİGEM DEVLETİN Mİ AKP´NİN Mİ ÇİFTLİĞİ?
Tarım İşletmeleri Genel Müdürlüğü (TİGEM)´ndeki hayvan ölümleri ve mecburi hayvan kesimleri 2018 yılında ciddi boyutlara ulaştı. Sayıştay, ölüm ve kesim oranını yüksek bulurken “dikkat çekici” değerlendirmesi yaptı. TİGEM işletmelerinde 2018 yılında hayvan ölümlerinden dolayı 8 milyon 660 bin 788 TL, mecburi kesimlerden de 39 milyon 73 bin 880 TL olmak üzere toplamda 47 milyon 734 bin lira zarar edildi. Kurumun 59 milyon 256 bin 259 TL tutarındaki diğer faaliyetlerle ilgili gider ve zararlarının yüzde 80´i hayvan ölümleri ve mecburi kesim nedeniyle oluştu.
CHPLİ SINDIR, “PROGRAMIN NEDEN BİTTİĞİNİ AKP´LİLER DE BİLMİYOR”
CHPLİ SINDIR, “PROGRAMIN NEDEN BİTTİĞİNİ AKP´LİLER DE BİLMİYOR”
CHP İzmir Milletvekili Kamil Okyay Sındır, 2011 - 2018 yılları arasında uygulanan ‘Okul Sütü Programı´nı yazılı soru önergesi ile Meclis gündemine taşıdı, 2020 yılında programın akıbetinin ne olacağını Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli´ye sordu.
BAŞKAN İMAMOĞLU´NDAN CUMHURBAŞKANI´NA “RANDEVU” MESAJI: “5 AYDIR DAVET BEKLİYORUZ”
BAŞKAN İMAMOĞLU´NDAN CUMHURBAŞKANI´NA “RANDEVU” MESAJI: “5 AYDIR DAVET BEKLİYORUZ”
İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, 24´ncü ilçe belediyesi ziyaretini Şişli´ye yaptı. İmamoğlu, gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını, Şişli Belediye Başkanı Muammer Keskin´in makam odasında yanıtladı. İmamoğlu, kamuoyunun gündemine gelen “Yerel Yönetimler Yasa Taslağı” ile ilgili soruya, “Henüz Meclis´e gelmemiş bir taslak üzerinden konuşmayı çok fazla düşünmüyordum. Ama basına düştü. Konuşuluyor. Bizim de elimize geçen bir taslak var. Bazen, ‘Bu taslak nereden çıktı´ diye düşünüyoruz.
İYİ PARTİ´Lİ ÖZDAĞ, TÜRKİYE´NİN YÜZDE 92´Sİ DEPREM KUŞAĞINDA
İYİ PARTİ´Lİ ÖZDAĞ, TÜRKİYE´NİN YÜZDE 92´Sİ DEPREM KUŞAĞINDA
İYİ Parti İstanbul Milletvekili Ümit Özdağ, Meclis´te düzenlediği basın toplantısında, Elazığ ve Malatya depreminin, İstanbul başta olmak üzere Türkiye için hayati bir sorun olan deprem tehdidini tekrar gündeme taşıdığını söyledi.
TBMM´DEN ABD´NİN SÖZDE ORTA DOĞU BARIŞ PLANINA KINAMA
TBMM´DEN ABD´NİN SÖZDE ORTA DOĞU BARIŞ PLANINA KINAMA
TBMM´de grubu bulunan siyasi partiler ortak bildiriyle ABD´nin sözde Orta Doğu barış planını kınadı.
CHP GENEL BAŞKAN YARDIMCISI VE PARTİ SÖZCÜSÜ ÖZTRAK´IN BASIN TOPLANTISI
CHP GENEL BAŞKAN YARDIMCISI VE PARTİ SÖZCÜSÜ ÖZTRAK´IN BASIN TOPLANTISI
CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Faik Öztrak, bugün Genel Merkez´de düzenlediği basın toplantısında şunları söyledi:
CHP´Lİ BEKO: SARAY´DAN HUKUKSUZ İŞGAL!
CHP´Lİ BEKO: SARAY´DAN HUKUKSUZ İŞGAL!
“DİSK ve Genel-İş Sendikasının unutulmaz Genel Başkanı Abdullah Baştürk ve arkadaşları tarafından işçilerin kullanımı için 1975 yılında DİSK/Genel-İş Sendikasına kazandırılan İzmir Urla Zeytineli köyü Böğürtlen mevkiindeki denize sıfır 68 dönümlük araziye Saray tarafından hukuk dışı bir biçimde el konmuştur” dedi.
CHP´NİN GAZETECİ KÖKENLİ VEKİLLERİNDEN BASIN KARTI TEPKİSİ
CHP´NİN GAZETECİ KÖKENLİ VEKİLLERİNDEN BASIN KARTI TEPKİSİ
Cumhuriyet Halk Partisi´nin gazeteci kökenli milletvekilleri Atilla Sertel ve Utku Çakırözer, muhalif gazetecilerin basın kartlarının iptal edilmesine tepki gösterdi. Sertel ve Çakırözer, İletişim Başkanlığı´nın yeni kart başvurularının sonuçlanmasını beklerken ellerindeki basın kartı önce iptal edilen daha sonra yeniden kullanıma açılan gazetecilere yönelik tutumunu TBMM´de düzenledikleri basın toplantısıyla eleştirdi.
CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN, “SENEGAL İLE İLİŞKİLERİMİZİ HER ALANDA GELİŞTİRMEYE ÖNEM ATFEDİYORUZ”
CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN, “SENEGAL İLE İLİŞKİLERİMİZİ HER ALANDA GELİŞTİRMEYE ÖNEM ATFEDİYORUZ”
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Senegal Cumhurbaşkanı Sall ile birlikte katıldığı Türkiye-Senegal İş Forumu´nda yaptığı konuşmada, “Türkiye için hem önemli bir ortak hem de değerli bir dost olan Senegal ile ilişkilerimizi geliştirmeye önem atfediyoruz. Hedefimiz, ticaret hacmimizi 1 milyar dolara çıkarmaktır” dedi.
CHP GENEL BAŞKAN YARDIMCISI KARACA: KONKORDATO BAHANE, YANDAŞLIK ŞAHANE
CHP GENEL BAŞKAN YARDIMCISI KARACA: KONKORDATO BAHANE, YANDAŞLIK ŞAHANE
CHP Genel Başkan Yardımcısı Denizli Milletvekili Gülizar Biçer Karaca, Denizli´de inşaatı bir türlü bitmeyen okulların, inşaat işleri bitmeden kaçan müteahhitler ve öğrencilerin yaşadığı mağduriyetlerin peşini bırakmıyor. Verilen sözlere, taahhütlere rağmen okul inşaatlarının tamamlanmamasını TBMM´de dile getiren, konuyla ilgili olarak Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk´un yanıtlaması istemiyle TBMM´ye soru önergesi sunan ve CİMER aracılığıyla bilgi edinme başvurusunda bulunan Gülizar Biçer Karaca´nın bilgi edinme talebine yanıt Milli Eğitim Bakanlığı İnşaat ve Emlak Şube Müdürlüğü´nden geldi.
CHP GENEL BAŞKAN YARDIMCISI VE PARTİ SÖZCÜSÜ ÖZTRAK: VATANDAŞ “CEHENNEMİN DİBİNİ” YAŞIYOR
CHP GENEL BAŞKAN YARDIMCISI VE PARTİ SÖZCÜSÜ ÖZTRAK: VATANDAŞ “CEHENNEMİN DİBİNİ” YAŞIYOR
CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Faik Öztrak, bugün CHP Genel Merkezi´nde MYK gündemine ilişkin düzenlediği basın toplantısında şunları söyledi:
DOLAR
6.1023
EURO
6.5922
-Kelebekler ayaklarıyla tat alırlar. -Kadınlar erkeklere oranla 2 kat fazla göz kırpar.(Çok yalan söyledikleri için olmasın) -İnsan vücudundaki en güçlü kas dildir. -Gözleri açık tutarak hapşırmak imkansızdır. (Bir rivayete görede gözleri açık hapşırı

İlginç Bilgiler 2
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Taş avı öldürmez ve düşmanı helak etmez, ancak göz çıkarır ve diş kırar.

Hz. Muhammed
İzmir için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:37 08:19 13:23 15:51 18:10 19:39
deneme deneme

deneme 4