CHP GENEL BAŞKAN YARDIMCISI VE PARTİ SÖZCÜSÜ FAİK ÖZTRAK: KANAL İSTANBUL İÇİN TEK KURUŞ ÖDEMEYİZ
CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Faik Öztrak, bugün Genel Merkez´de MYK gündemine ilişkin düzenlediği basın toplantısında şunları söyledi:
Tarih: 14.1.2020 23:45:57
Bugün MYK´mızın gündeminde, ABD ve İran arasında yaşanan ve bölgemizi tehdit eden gerginlikler, İdlib ve Libya´daki son durum ve elbette milletin gerçek gündemi olan ekonomik kriz vardı. Sözlerime başlamadan önce Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti´nin kurucu Cumhurbaşkanı, Milli Mukavemet´in kahraman Toros´u, büyük devlet adamı Sayın Rauf Denktaş´ı vefatının 8. yıldönümünde saygı, rahmet ve minnetle anıyoruz. Yine dün kaybettiğimiz, değerli çalışma arkadaşımız Sayın Taner Coşkun´a Allahtan rahmet, ailesine, sevenlerine ve başta Genel Başkan Yardımcımız Sayın Seyit Torun olmak üzere tüm çalışma arkadaşlarına baş sağlığı diliyoruz. Yine dün, Almanya milli takımını yenerek Tokyo olimpiyatlarına gitmeye hak kazanan A Milli Kadın Voleybol Takımımızı yani “Filenin Sultanlarını” da tebrik ediyoruz. Başarılarının olimpiyatlarda da devam etmesini diliyoruz.

HAYATINI KAYBEDEN MASUM SİVİLLER İÇİN ÜZGÜNÜZ
Bölgemizde yakın zamanda çok büyük gerginlikler yaşadık. ABD´nin bir İranlı komutana suikast düzenlemesi, ardından İran´ın Irak´taki ABD askeri üslerine füze saldırıları tansiyonu iyiden iyiye yükseltmişti. İran ve ABD arasında tırmanan gerginlik aslında tüm dünyada ciddi endişe ve korkulara neden olmuştu. Bu gerginlik esnasında Ukrayna´ya ait bir yolcu uçağı, İran tarafından düşürüldü. Uçakta bulunan 180´e yakın yolcu maalesef hayatını kaybetti kurtulan olmadı. Buna benzer bir olayı 2014´te Rusya-Ukrayna gerginliğinde de yaşamıştık. Malezya´ya ait bir yolcu uçağı Ukrayna-Rusya sınırında karadan atılan bir füze ile düşürülmüş, 298 yolcu burada hayatını kaybetmişti. Cumhuriyet Halk Partisi olarak, İran´da düşürülen uçakta yaşamını yitiren masum siviller için üzüntülerimizi ifade ediyor, ailelerinin acılarını paylaşıyoruz. Bir daha böyle bir olayın, ne dünyada ne de bölgemizde yaşanmaması tek dileğimiz.

NATO´YA YENİ MİSYON YÜKLEME ÇABALARINA KARŞI İHTİYATLIYIZ
Maalesef içinde bulunduğumuz coğrafyada yaşanan çatışma ve gerginlikler başta masum siviller olmak üzere herkesi bir şekliyle etkiliyor. Bu nedenle sağduyu, akıl ve diplomasiye daha fazla şans verilmesi gereken günlerden geçtiğimiz kanaatindeyiz. Bu çerçevede gerek ABD´nin gerekse İran´ın gerilimi daha da tırmandırmamak amacıyla attığı son adımları olumlu buluyoruz. Ancak dün Irak´ta ABD üslerine yapılan yeni saldırılar ve İran´da sokaklarda başlayan gösteriler bölgemizde yaşanan bu gerginlikleri azaltmanın da hiç kolay olmayacağını açık seçik ortaya koyuyor. Diğer taraftan, ABD Başkanı tarafından NATO´ya, Ortadoğu ve Kuzey Afrika coğrafyasında, yeni bir misyon yüklemeye çalışmasını da ihtiyatla karşılıyoruz.

BÖLGENİN SORUNLARINI BÖLGE ÜLKELERİ ÇÖZMELİ
İçinde bulunduğumuz coğrafya, son 10 yılda çok yoruldu. 2010´ları kan ve gözyaşı ile kaybeden bölgemizin 2020´leri de kaybetmeye tahammülü artık kalmadı. Cumhuriyet Halk Partisi olarak bizim önerimiz son derece açık: Bölgenin sorunlarını bölge ülkeleri çözmelidir diyoruz. Bunun için OBİT, yani Ortadoğu Barış ve İşbirliği Teşkilatı kurulmalıdır. Cumhuriyet Halk Partisi iktidarında; bölge ülkeleriyle geliştireceğimiz iyi ilişkilerle, bu teşkilatın kurulması, Ortadoğu´da kalıcı barışın sağlanması için elimizden gelen her şeyi yapacağız.

SARAY, DEDİĞİMİZ YERE GELDİ
Baştan beri Türkiye´nin Libya´daki iç savaşa taraf olmaması gerektiğini savunduk. Sayın Genel Başkanımız; Birleşmiş Milletlerin de desteğiyle, Libya´da ateşkes sağlanması gerektiğini birkaç defa dile getirdi. Türkiye´nin de taraflar arasında ara bulucu rol oynamasının daha doğru olacağını da ifade etti. AK Parti Genel Başkanı, bu çağrılarımızı Genel Başkanımızı “uluslararası hukuku bilmemekle” suçlayarak yanıtladı. “Meşru hükümet ile darbeciler arasında ara buluculuk olur muymuş?” Ama üç gün sonra, Putin Türkiye´ye geldi. Bir de baktık aynı Erdoğan Rusya´yla birlikte Hafter ile Sarraj arasında arabuluculuğa soyunmuş. Yani bizim söylediğimiz yere gelivermiş.

DOĞRUYU BULMAK İÇİN PUTİN´İN Mİ SÖYLEMESİ GEREKİYORDU
Şimdi soruyoruz. Doğru noktaya gelebilmek için, aklın yolunu bulabilmek için illaki Putin´le görüşmek mi gerekiyor? Akıl size Putin tarafından verilince sus, pus kabul ediyorsunuz. Ama biz muhalefet olarak öneride bulunduğumuz zaman aynı şeyleri söylesek bile ağzına geleni söylüyorsunuz. Şimdi bizim dediğimizi daha önce yapmış olsaydınız Ankara´nın bölgedeki etkinliği ve itibarı artacaktı. Şimdi ne oldu? Moskova´nın ve Putin´in itibarı ve etkinliği artmış oldu. Moskova, Ortadoğu ve Kuzey Afrika coğrafyasında uluslararası oyun kurucu oldu. Bugün Moskova´da Sarraj ve Hafter arasında ateşkes anlaşmasının imzalanacağı söyleniyor. Dikkat edin Ankara´da değil, İstanbul´da değil Moskova´da. Libya için Ateşkes anlaşması Moskova´da, Barış görüşmeleri Berlin´de, Bölgenin sorunları emperyal başkentlerde görüşülüyor. Tüm bunlara rağmen Libya´daki ateşkesi olumlu karşıladığımızın altını çizmek isteriz.

SARAY KİBRİ BIRAKIP MUHALEFETE KULAK VERMELİ
Moskova´nın etkinliğini artırdığı bir diğer yer ise Suriye ve özellikle İdlib. İdlib´de çatışmaların ne zaman başlayacağına ne zaman duracağına Rusya karar veriyor. İdlib meselesini kesin olarak çözmek zorundayız. Buradan ülkemize gelecek yüzbinlerce radikal, ülkemiz için en büyük beka meselelerinden biridir. Açıkça söylüyoruz bu meseleyi Suriye Hükümeti ile görüşerek kesin bir sonuca bağlamalıyız. Tekrar ediyorum, İdlib meselesi Türkiye´nin başını daha fazla ağrıtmadan Suriye yönetimiyle görüşülerek kesin bir çözüme bağlanmalıdır. İdlib´de ateşkes ilan edilmesini olumlu karşıladığımızı burada belirtmek isterim. Saray kibri bırakıp, muhalefetin sesine kulak verse ülke de kendileri de bu içten karlı çıkar. Aksi halde Trump ile Putin arasında, bugün olduğu gibi, pinpon topu gibi gidip gelirler.  

ERDOĞAN, PARTİSİNİN DE YANDAŞLARININ DA BAŞINI DÖNDÜRDÜ
Erdoğan´ın fırdönme siyaseti partisini, çalışma arkadaşlarının, hatta yandaş havuz medyasının da başını döndürmeye başladı. Zavallılar sürekli dün ak dediklerine, bugün kara demek zorunda kalıyorlar. Bunun en son örneği, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mahir Ünal´ın tüm Libya´da yaşananların ardından çıkıp, “Ara buluculuk yok” demesiydi. Erdoğan-Putin görüşmesinden sonra Türkiye ve Rusya Dış İşleri Bakanları kameraların karşısına geçtiler mi? Geçtiler. İki bakan Erdoğan ve Putin adına ortak arabuluculuk açıklaması yaptılar mı? Yaptılar. Bu bir yazıyla kamuoyuna da açıklandı mı? Açıklandı. Ama Sayın Ünal Sarayın yaptıklarının farkında değil. Arabuluculuk yapmadık demekle kalmadı bir de ateşkes çağrısı üzerinden Cumhuriyet Halk Partisi´ni Hafter´e uluslararası meşruiyet kazandırmaya çalışmakla suçladı. Ama anlaşılan Sayın Ünal, Rus Dışişleri Bakanı Lavrov´la ortak açıklama yapanın Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu değil, Cumhuriyet Halk Partisi Dış İlişkilerinden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Ünal Çeviköz olduğunu sanmış. Birkaç gün sonra da Sayın Çavuşoğlu çıktı “Hafter´i yok sayamayız” diyerek partisinin Genel Başkan Yardımcısını yalanladı.

KOALİSYONDA BİLE BÖYLE KAKOFONİ YAŞANMAZ
Erdoğan´ın çok eleştirdiği koalisyon hükümetlerinde dahi böyle bir kakofoni yaşanmamıştı. Kimin ne dediği belli değil, kimin ne yaptığı belli değil. Ucube tek adam rejiminde her kafadan ayrı bir ses çıkıyor. Devlet yönetiminde bu kadar gayrı ciddiliği bu millet daha önce hiç görmedi. İstikrar artacak, kararlar hızlı ve seri alınacak diyerek millete dayatılan “ucube tek adam rejiminde” artık tutarlı tek bir söz yok. Önü arkası düşünülmüş tek bir kararda yok. İşler mehter adımlarıyla, iki ileri, bir geri bile yürümüyor. Cuma günü pek çok örnekle bunları açıkladık. Hafızaları tazelemek için termik santrallerdeki baca düzenlemesini bir daha hatırlatayım. Şimdi termik santralleri bacalarına filtre takılmasını öteleyen kanun teklifi AK Parti´nin mutfağında, Saray´ın mutfağında hazırlanmıştı. Onu yine her zaman yaptıkları gibi kendi partilerine mensup bir takım milletvekillerine verdiler, kendi partilerine mensup milletvekilleri de bunu kanun teklifi olarak getirdiler. Tabi millet kendisine ciddi şekilde zarar verecek, havasını kirletecek bu düzenlemeye karşı çıkınca da bu yasayı kalktı AK Parti Genel Başkanı veto etti. Ne oldu? Kendisini kurtarmak için AK Partili ve MHP´li milletvekillerini açığa düşürdü.

BU, MİLLETİN AKLIYLA ALAY ETMEKTİR
Sonra birde baktık bu açığa düşürülen milletvekillerinden özellikle AK Partili olanlar veto nedeniyle Genel Başkanlarını tebrik için sıraya girdiler. Bu kadar tebrik edecekseniz daha önce buna niye olumlu oy verdiniz? Tabi hiç kimsede bu yasanın Saray mutfağında pişmediği konusunda ikna olmadı. Yani partide şu anda umreye kimin gideceğine dahi Sayın Erdoğan karar verirken, herhalde bu yasanın ondan habersiz meclise geldiği söylenirse buna kimse inanmaz. Bu milletin aklıyla alay etmektir. Bu ucube rejimde devlet ile parti arasındaki sınır tamamen ortadan kalktı. Devlette liyakat bitti. Metal yorgunlarının kirli siyaseti devleti artık işlemez hale getirdi. Bürokrasi çalışmıyor, devlet gemisi bir oraya bir buraya yalpalayıp duruyor.

SANIRSINIZ DEVLET AİLE ŞİRKETLERİ
Medya sahipliğinin yandaşlara aktarılması için kullanılan krediler devlet bankalarından, İstanbul Finans Merkezi´ni bitiremeyen müteahhitlere hayat öpücüğü veren finansman Varlık Fonu´ndan. Milletin atadan deden kalma gümüşlerini bir Fon´a toplanmışlar. Fonun başına da AK Parti Genel Başkanı ile damadı oturmuş. İstediklerini kurtarıyorlar, istediklerini batırıyorlar. Sanırsınız devlet aile şirketi. En son çiftçinin bankası Ziraat Bankası´nın bir iştirakinin simitçi kurtarma operasyonu ortaya çıkmıştı. Biz tam bunu tartışırken bu sefer başka bir rezalet gündeme geldi. Perakende sektöründe iş yapan bir şirkete Ziraat Bankası 20 milyon lira kredi vermiş. Şirket krediyi almış bundan tam 28 gün sonra konkordato ilan edivermiş. Çiftçiye 10 bin lira kredi vermek için ya evinin tapusunu rehin alacaksın veya iki memurun ona kefil olmasını isteyeceksin. Ama batma noktasına gelen bir şirkete 20 milyon lirayı hesapsız kitapsız vereceksin. Bu ne biçim banka yönetmek anlamak mümkün değil.

TÜBİTAK KENDİ GÖRÜŞÜNÜ İNKAR ETTİ
Tek adam parti devleti rejiminin ve bu rejimin başının korkuları, başarısızlık bataklığına battıkça artıyor. Korkuları arttıkça da dönüp millete, kurumlara, insanlara korku salmaya çalışıyorlar. Bakın geçenlerde yaşadığımız TÜBİTAK meselesi bunun en güzel örneklerinden biri. TÜBİTAK´ın; Kanal İstanbul ucubesiyle ilgili Çevre ve Şehircilik Bakanlığı´na gönderdiği ÇED raporu eleştirisi, Sayın Genel Başkanımız tarafından kamuoyuyla paylaşıldı. Kanal İstanbul´la ilgili eleştirilerin ve değerlendirmelerin yer aldığı TÜBİTAK´ın görüşünde elektronik imzada var, ıslak imzada var. Ama anlaşılan siyasi baskılarla, bilimsel gerçeklerden başka hiçbir şeye itibar etmemesi gereken TÜBİTAK; kendi yazdığı görüşünü inkâr etmek zorunda kaldı. Soruyoruz? Daha önce başına hayvanat bahçesinden yönetici atanan, şimdi de attığı imzanın arkasında duramayan bir kurum, ülkemizin bilim ve teknoloji politikalarına nasıl yön verecek?

AKLA, SAĞDUYUYA VE GELECEĞİ DÜŞÜNMEYE İHTİYAÇ VAR
Boş bir kibrin yönettiği ülkemizde tüm kurumlar çökertiliyor. Devlette liyakatin yerini saraya sadakat alıyor. Mehdi bekleyen danışmanların veya Kurtlar Vadisi jargonuyla ülkeyi yönetmeye kalkan yardımcıların verdiği akılla ülke yönetilmeye kalkışılıyor. Tabii bunun sonunda da hep hatalar geliyor. Düzeltmek de ya Trump´a ya da Putin´e kalıyor. Türkiye´nin akla, sağduyuya ve geleceği düşünerek adım atmaya bugün her zamankinden çok ihtiyacı var. Bu arada İstanbul´da yeni bir deprem daha bu hafta sonunda oldu. Deprem bu ülkenin gerçeği ama bu gerçeği gerektiği gibi bir türlü tartışmıyoruz. Oysa tartışmayı geçip biran önce süratle ciddi tedbirler almak zorundayız. Bu, Kanal İstanbul´a 75 milyar lirayı harcamayı düşünenler tarafından herhalde fark edilmiyor.  Ekonomi dediğimiz şey sınırlı kaynakların milletin öncelikleri çerçevesinde tahsis edilmesinden başka bir şey değildir. 75 milyarla İstanbul´da yüzbinlerce konut depreme hazır hale getirilebilir. Tarihi binalarımız, ulaşım alt yapımız, okullarımız, hastanelerimiz depreme karşı tahkim edilebilir. Depremde yurttaşlarımızın toplanacağı alanlar şimdiden hazır hale getirilebilir.

SÜKSENİN VE RANTIN PROJESİ
Kanal İstanbul için Erdoğan çıkıyor, “Sükse projesi” diyor. Erdoğan´ın atama Bakanı Cahit Turhan çıkıyor “Rant projesi” diyor. Bu ucubenin hiçbir yerinde görüldüğü gibi insanımız yok. Ya sarayın süksesi var ya da yandaşların rantı var. Milletimiz, ben yaptım oldu anlayışından ve kutuplaştırma siyasetinden artık bıktı. AK Partiye oy veren kardeşlerimize de bu siyaset tarzından gına geldi. Birkaç müteahhidi daha zengin etmek için yapılan ve milletin cebinden tek kuruş çıkmayacak diyerek gerçekleşen projeler bugün milletimizin sırtına büyük yükler yüklemeye başladı. Hem kira hem de hizmet alımı adı altında şehir hastaneleri için önümüzdeki üç yılda bütçeden çıkacak para 49 milyar lira. Bunu ben söylemiyorum Hazine Bakanlığı söylüyor. Yine önümüzdeki üç yılda köprü geçişleri için bütçeden çıkacak para 31 milyar liradan fazla. İkisi toplayın 80 milyar lira ediyor. Birde biliyorsunuz havaalanları var. Havaalanları burada yok. Havaalanlarını da bunun üstüne koyun önümüzdeki üç yılda milletimizin sırtına bu “bütçeden beş kuruş para çıkmayacak” dedikleri projeler nedeniyle gelecek yük 100 milyardan fazla. Saray iktidarı ülkemizin atadan dededen kalan eserlerini yani geçmişini satmakla kalmadı, gelecek kuşakların omuzlarına da bu projelerle çok ciddi yükler yükledi. Daha henüz bunların tam olarak maliyetini göremiyoruz.

KANAL İSTANBUL İÇİN TEK KURUŞ ÖDEMEYİZ
Biz şimdiden uyarıyoruz. Milletimizin teveccühüyle iktidara geldiğimizde, ki bunun artık çok yakın bir zamanda olduğu anlaşılıyor, bu proje için yani Kanal İstanbul için yapılan harcamalar karşılığında tek bir kuruş ödemeyeceğiz. Bu projeye teklif verecek yandaş müteahhitler ve finans kuruluşları hesaplarını şimdiden doğru düzgün yapsınlar.

DOĞRU BİR YÖNETİMLE DÜNYAYA PARMAK ISIRTIRIZ
Türkiye Cumhuriyeti büyük bir devlettir. İyi bir yönetimle vatandaşlarına daha fazla refah ve çok daha iyi bir yaşam sağlayabilir. Bunu daha önce yaşadık ve gördük. Bu ülke, geçmişte en ağır ekonomik krizlerden, doğru tedbirlerle çok süratle çıktı. Bütün dünya parmak ısırdı. Bir yılda enflasyonu yarıya indirdi, büyüme ibresini yeniden 6 ayda pozitife çevirmeyi başardı. Fakat bugün içinde bulunduğumuz kriz kötü yönetimle maalesef geçmiştekiler gibi değil giderek derinleşiyor. Yapışkan bir işsizlik ve hayat pahalılığı milletimizi eziyor. Saray sosyetesi sorunlara çözüm bulacağına; 40 milyar dolar harcadıkları Suriyeliler için 40 milyar dolar daha harcamanın, Suriyelileri vatandaş yapmanın, Kamu bankalarının kaynaklarıyla yandaş kurtarmanın peşinde.

ANLAŞILAN DAMAT DA TÜİK´İN MAKYAJLI VERİLERİNE İNANIYOR
Milletin derdine o kadar kör, tasasına o kadar sağır ki… Arkadaşının yönettiği TÜİK´in makyajladığı istatistiklere anlaşılan damat dahi inanır hale geldi. İl il dolaşıyor değişim başlıyor diye bir hikâye anlatıyor. Ama daha geçen yılın başında il il dolaşarak 2,5 milyon vatandaşa iş vereceğim deyip, bir yılda 527 bin vatandaşımızı işsiz bırakmanın hesabını bir türlü vermiyor, vermek istemiyor.

TENCEREDE ET DEĞİL DERT KAYNIYOR
Her gün ortaya atılan gündemlerin hiçbirinin vatandaşın sıkıntılarına çözüm bulmakla ilgisi yok. Varsa yoksa top çevirmenin varsa yoksa gündem değiştirmenin peşindeler. Bu iktidarı uyarıyoruz. Bu ülkenin gerçek gündemi ekonomidir. Evlerinde oturan genç işsizlerdir. Artan madde bağımlılığıdır. Çocuk yaşa inmiş artık. Borcunu ödeyemeyen esnaftır. Çekini ödeyemediği için hapse düşen iş insanlarıdır. Mutfaktaki boş tenceredir. Vatandaşın tenceresinde bugün mutfakta et değil dert kaynıyor. Saray sosyetesinin derhal Türkiye´nin gerçek gündemine odaklanması gerekiyor.
Benim söyleyeceklerim bu kadar. Şimdi sorularınız varsa alabilirim. İsimleriniz ve kurumlarınızla birlikte lütfen.  

Soru- Efendim FETÖ´nün siyasi ayağının araştırılmasıyla ilgili Sayın Devlet Bahçeli´nin bir açıklaması olmuştu. Siz de ardından Meclis´e bir araştırma önergesi sundunuz. Fakat Sayın Devlet Bahçeli´ye dün bu sorulduğu zaman destek verecek misiniz diye, CHP´ye güvenimiz yok şeklinde bir açıklaması oldu. AK Parti´den de bunun siyasi olarak kullanıldığı yönünde eleştiriler var. Nasıl değerlendirirsiniz süreci?
Faik ÖZTRAK- Bizim vermiş olduğumuz önerge henüz Genel Kurul´a inmedi. Eğer Sayın Bahçeli Cumhur İttifakı içindeki ortağıyla birlikte onu çok daha güvenilir bularak bir FETÖ´nün siyasi ayağıyla ilgili araştırma önergesi verecekse, bizim grup başkanvekili arkadaşlarımız ve Meclis grubumuz bunu Genel Kurul´a indirmezler. Ama bekliyoruz. Kendilerinin bir çoğunluk problemi yok. Meclis´te gerekli çoğunluğa sahipler. Eğer bize güvenmiyorlarsa, bizim oy dahi vermememizi istiyorlarsa biz çekimser de kalırız onların getirdikleri önergeye karşı. Ama getirsinler FETÖ´nün siyasi ayağının araştırılmasıyla ilgili önergeyi… Görelim bakalım Cumhur İttifakı içinde birbirlerine olan bağlılıkları ne kadarmış, tesanüt ne kadarmış.

Soru- AK Parti “siyasi propaganda olarak bunu kullanıyor” diyormuş.
Faik ÖZTRAK- Arkadaşlar, baklavacıyı ortaya çıkartmışsınız, öğretmenleri ortaya çıkartmışsınız, askerleri ortaya çıkartmışsınız, Dışişleri´ndeki meslek memurlarını, İçişleri Bakanlığı´ndaki idari memurları, herkesi ortaya çıkartmışsınız FETÖ´nün bir tek siyasi ayağı ortada yok. Bu neyin siyaseti anlamadım. Bu gerçekten kamu vicdanında çok ciddi bir yaradır. Bunun biran önce ortaya çıkarılması gerekir.
Sayın Bahçeli anlayabildiğimiz kadarıyla bunun sıkıntısını görüyor. Biz de söylüyoruz, buyursunlar getirsinler kendi önergelerini, Meclis´te çoğunluğa da sahipler, herhangi bir problemleri yok. Samimilerse bunu araştırsınlar.

Soru- Efendim yeni kurulan partilere ilişkin olarak daha önce Sayın Genel Başkanın ortak konularla ilgili yüzde 99 oranında bir benzerlik teşkil edildiğine yönelik bir açıklaması vardı. Yine bugün gazetelerde bir ittifak altyapısının arandığı ve kurmaylarına da Sayın Genel Başkanın yeni kurulan partileri eleştirmeyin şeklinde bir talimat verdiği ifade ediliyor. Bu doğru mudur? Bu konuyla ilgili neler söylersiniz?
Faik ÖZTRAK- Arkadaşlar şimdi Türkiye´nin gündemi belli. Bir, ekonomi; iki, ekonomiyi bu hale getiren tek adam parti devletinin ülkenin hukuk devleti ligindeki, demokrasi ligindeki yerini hızla aşağıya doğru çekmesi. Şu anda Türkiye´de tek adam parti devleti rejiminin neden olduğu tahribatın ortadan kaldırılması için çok geniş bir anlayış birliği ortaya çıkmış vaziyette. Dolayısıyla özelliklede bu yeni kurulan partilerin yaptığı açıklamalara baktığımız zaman onların da bu noktada olduklarını görüyoruz. Dolayısıyla, Türkiye´nin en büyük ittifakı sadece bu yeni kurulan partiler değil. Bundan önce hep söylemiştim sandık ittifakı diye. AK Parti´ye oy veren seçmenler, MHP´ye oy veren seçmenler tüm bunlarla birlikte Türkiye´nin en büyük ittifakı ortaya çıkmaya hazır.
Dolayısıyla ülkenin bu kadar ciddi, yakıcı bir sorunu varken burada ortaya çıkacak olan ittifakı yadsımak, bu demokrasi sorunu karşısında ortaya çıkacak olan ittifakı yadsımak mümkün değil. Biz de Cumhuriyet Halk Partisi olarak bu ittifakın gerçekleşmesi için hep baştan beri söylüyoruz, elimizden gelen her şeyi, her türlü fedakarlığı yapıyoruz.

Soru- Efendim Libya tezkeresi noktasında Sayın Baykal´ın desteği olmuştu ve sonrasında da aslında ateşkes sağlandı. Siz ateşkesi zaten olumlu bulduğunuzu söylediniz. Peki bu aslında şu anlama da geliyor mu? Hükümetin Libya politikasına destek veriyor musunuz bu saatten sonra?
Faik ÖZTRAK- Baştan beri ifade ediyoruz. Bir, Libya´yla yapılan bu münhasır ekonomik bölge anlaşmasına hatırlayacaksınız TBMM´de biz de destek verdik. Ama Libya´ya asker gönderilmesine ve ülkemizin taraflardan birinin yanında onu savunmak üzere yer almasına karşıydık, karşı olmaya da devam ediyoruz. Zaten şimdi baktık oradan çıkılmış arabuluculuk noktasına gelmiş. Bu nedenle de arabuluculuğu olumlu karşılıyoruz diyoruz. Yani dönülüyor dolaşılıyor bizim aklıselime dayanarak söylediğimiz stratejiye geliniyor. Ama bizi üzen nokta şu, neden bizim lafımızla gelinmiyor da Putin´in sözleriyle geliniyor?

Soru- Efendim İstanbul´daki bir konu gündemde birkaç gündür. İstanbul´da Sayın Ekrem İmamoğlu´nun Sayın Kemal Kılıçdaroğlu ve Selahattin Demirtaş´ın eşlerinin birlikte tiyatro seyretmeleri gündeme geldi, gündemde çokça tartışılır hale geldi. Sizin değerlendirmeniz ne olacak? AK Parti Grup Başkanvekili Mehmet Muş´tan da buna tepki vardı. İlk sorum bu olacak efendim.
İkinci sorum da, bugünkü gazetelerde yine yer aldı. Ankara il kongresiyle ilgili istişare toplantısının bir balıkçı lokantasında yapılmasıyla ilgili bir haber. Bu toplantının burada yapılması ve o toplantıya gelen eleştirilere yaklaşımınız nedir?
Faik ÖZTRAK- Şimdi arkadaşlar, birincisi sosyal bir olaydır. Dolayısıyla bu tür sosyal olaylar neden bu ülkede yadsınıyor, neden illa kutuplaşma isteniyor bunu bizim anlayabilmemiz mümkün değil.
İkincisi şunu söyleyeyim, Cumhuriyet Halk Partisi´nde örgütteki yöneticileri seçecek olan yine örgütün kendisidir. Ancak bunun dışında seçilmişler, onlar da örgütün bir parçası, bir araya gelerek zaman zaman nerede olunduğu, ne yapılmakta olduğu konusunda değerlendirme toplantıları yaparlar. Bunu da yadsımak doğru değildir. Yani burada kimse öküzün altında buzağı aramasın. Kongrelerimiz yapılıyor, 818 tane ilçede kongrelerimizi tamamladık. Son derece başarılı gidiyor kimse bu işe gölge düşürmeye kalkmasın. Cumhuriyet Halk Partisi Kurultayına, kongrelerini yaparak büyük bir başarıyla yürüyor.
Teşekkür ediyorum arkadaşlar. 
Kaynak:

Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
CHP GENEL BAŞKAN YARDIMCISI ERDOĞDU “İKTİDAR ÖLÜM, BİZ İSE YAŞAM VADEDİYORUZ”
CHP GENEL BAŞKAN YARDIMCISI ERDOĞDU “İKTİDAR ÖLÜM, BİZ İSE YAŞAM VADEDİYORUZ”
CHP Genel Başkan Yardımcısı Aykut Erdoğdu, iktidarın politikalarının uzunca bir süredir sadece ölüm üreten politikalar olduğunu belirterek, “İktidar ölüm vaat ediyor, biz ise yaşam vadediyoruz” dedi.
CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN,  “TÜRKİYE´NİN GELECEĞİ TEKNOLOJİDE VE İNOVASYONDADIR”
CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN, “TÜRKİYE´NİN GELECEĞİ TEKNOLOJİDE VE İNOVASYONDADIR”
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Teknopark İstanbul ikinci etabının açılışında yaptığı konuşmada, “Türkiye´nin geleceği teknolojide ve inovasyondadır. Biz kendimizi savunma sanayinde ispatladık. Şimdi sıra üretimin diğer alanlarına geldi. Bilinçli bir stratejiyle bunu da başaracağımıza inanıyorum” dedi.
CHP GENEL BAŞKAN YARDIMCISI BÜLENT KUŞOĞLU: VERGİ İNDİRİMİNİ PERDELEMİŞLER
CHP GENEL BAŞKAN YARDIMCISI BÜLENT KUŞOĞLU: VERGİ İNDİRİMİNİ PERDELEMİŞLER
CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Ankara Milletvekili Bülent Kuşoğlu: -“Kanuna aykırı, hukuka aykırı, ahlaka aykırı bağış yapılamaz. Şartlı bağış yapılamaz. Bu durum aynı zamanda muvazaa teşkil ediyor. Yani gerçek işlemi, vergi indirimini perdelemişler.”
CHP İZMİR MİLLETVEKİLİ KANİ BEKO YAŞANAN İLAÇ SIKINTISINI MECLİS GÜNDEMİNE TAŞIDI!
CHP İZMİR MİLLETVEKİLİ KANİ BEKO YAŞANAN İLAÇ SIKINTISINI MECLİS GÜNDEMİNE TAŞIDI!
Son günlerde ilaç firmalarının zam beklentisi nedeniyle depolara ilaç vermekten kaçındığı iddiasını dile getiren CHP İzmir Milletvekili Kani Beko, sıkıntının kurun erken sabitlenmesi ve sonrasında yaşanan artışlardan kaynaklı olduğunu belirtti. Vatandaşın en temel sosyal haklarından birisinin sağlık hizmeti olduğunu hatırlatan Beko, Sağlık Bakanlığını göreve çağırdı.
CHP GRUP BAŞKANVEKİLİ ÖZEL´İN BASIN TOPLANTISI
CHP GRUP BAŞKANVEKİLİ ÖZEL´İN BASIN TOPLANTISI
CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, Meclis´te düzenlediği basın toplantısında, gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu.
CHP GENEL BAŞKAN YARDIMCISI VE PARTİ SÖZCÜSÜ ÖZTRAK: SARAY SOSYETESİNE HER ŞEY MÜBAH
CHP GENEL BAŞKAN YARDIMCISI VE PARTİ SÖZCÜSÜ ÖZTRAK: SARAY SOSYETESİNE HER ŞEY MÜBAH
CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Faik Öztrak bugün Genel Merkez´de, MYK gündemine dair düzenlediği basın toplantısında şunları söyledi:
ESKİ MİLLETVEKİLİ TÜRKOĞLU İÇİN TBMM´DE CENAZE TÖRENİ DÜZENLENDİ
ESKİ MİLLETVEKİLİ TÜRKOĞLU İÇİN TBMM´DE CENAZE TÖRENİ DÜZENLENDİ
Vefat eden eski MHP Osmaniye Milletvekili ve İYİ Parti Kurucular Kurulu Üyesi Hasan Hüseyin Türkoğlu için TBMM´de cenaze töreni düzenlendi.
CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN, “TÜRKİYE´Yİ HEDEF ALAN HERKES BUNUN BEDELİNİ, SADECE SALDIRI ALANINDA DEĞİL, HER YERDE ÖDEYECEĞİNİ BİLMELİDİR”
CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN, “TÜRKİYE´Yİ HEDEF ALAN HERKES BUNUN BEDELİNİ, SADECE SALDIRI ALANINDA DEĞİL, HER YERDE ÖDEYECEĞİNİ BİLMELİDİR”
Cumhurbaşkanı Erdoğan, AK Parti TBMM Grup Toplantısı´nda yaptığı konuşmada, “Gözlem noktalarındaki veya diğer yerlerdeki askerlerimize en küçük bir zarar gelmesi hâlinde, bugünden itibaren, İdlib´le ve Soçi Muhtırası sınırlarıyla bağlı kalmadan, rejim güçlerini her yerde vuracağımızı buradan ilan ediyorum. Türkiye´yi hedef alan herkes bunun bedelini, sadece saldırı alanında değil, her yerde ödeyeceğini bilmelidir” dedi.
TBMM BAŞKANI ŞENTOP´TAN "FETÖ´NÜN SİYASİ AYAĞI" AÇIKLAMASI
TBMM BAŞKANI ŞENTOP´TAN "FETÖ´NÜN SİYASİ AYAĞI" AÇIKLAMASI
TBMM Başkanı Prof. Dr. Mustafa Şentop, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu´nun, "Meclisin FETÖ´nün talepleri için araç olarak kullanıldığı" iddiasına ilişkin "Sivil yargıyı etkin kılan düzenlemeyi yapmasaydık bugün FETÖ´cü generalleri sivil yargıda yargılayamazdık. Hukuk kuralları, Meclisin yasama faaliyetleri çerçevesinde herkesi daha dikkatli konuşmaya davet ediyorum." dedi.
İMAMOĞLU´NDAN CUMHURBAŞKANI´NA SORULAR: “KARAASLAN´A BANA KUMPAS KURMASI KARŞILIĞINDA TAHLİYE VAAT EDEN BAKANINIZ KİM?”
İMAMOĞLU´NDAN CUMHURBAŞKANI´NA SORULAR: “KARAASLAN´A BANA KUMPAS KURMASI KARŞILIĞINDA TAHLİYE VAAT EDEN BAKANINIZ KİM?”
İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan´ın, “İmamoğlu´nun danışmanı FETÖ´nün belediyeler imamı” iddiasına yanıt verdi. Adı geçen Erkan Karaaslan´ın devletin birçok kurumuyla iş yapan bir kişi olduğunu belirten İmamoğlu, “Sayın Cumhurbaşkanı´na soruyorum: 31 Mart 2019 seçimlerinin birkaç gün öncesinde bahsi geçen Erkan Karaarslan´ın avukatını İzmir´e hangi bakanınız davet etti? Hem de bilet alarak! Bu vatandaş o zaman tutukluydu. İki: Halihazırda kabinenizde bulunan bu bakan ‘İmamoğlu´na önce FETÖ, yoksa yolsuzluk suçu at, amacımız onları bitirmek´ dedi mi demedi mi? Tekrar ediyorum. Bu Bakan, hala aktif olan bu Bakan, “İmamoğlu´na öncelikle FETÖ üzerinden, yoksa yolsuzluk suçu at. Amaç onları bitirmek” dedi mi demedi mi? Bu kumpastan son sorum da şu: Bugün bu yalan ifadeleri kullanan Sayın Cumhurbaşkanı´nın haber var mı yok mu? Onun onayıyla mı yapıldı? Yoksa haberi yok mu” sorularını yöneltti.
KILIÇDAROĞLU VE İMAMOĞLU´NDAN KUDÜS MİTİNGİ´NE KATILIM DESTEĞİ
KILIÇDAROĞLU VE İMAMOĞLU´NDAN KUDÜS MİTİNGİ´NE KATILIM DESTEĞİ
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, Saadet Partisi tarafından düzenlenen Yenikapı´da düzenlenen “Büyük Kudüs Mitingi”ne katıldı. Filistin ve Lübnan´da, 1970´li yıllarda bölgeye destek amacıyla giden gençlerin mezarlarının bulunduğunu hatırlatan Kılıçdaroğlu, “1970´li yıllarda, Türkiye´nin ahlakını ve vicdanını temsile eden bizim gençlerimiz, Filistin davasının neferleri oldular. Aynı tarihlerde, Milli Görüşçüler de Kudüs mitingleri yapıyorlardı.
Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Sportif imkânları herkes için ulaşılabilir hâle getirmenin gayreti içindeyiz”
Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Sportif imkânları herkes için ulaşılabilir hâle getirmenin gayreti içindeyiz”
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Burhan Felek Atletizm Pistinin Açılış Töreni´nde yaptığı konuşmada, “Biz, spor herkes içindir ilkesine gönülden inanıyoruz. Bu anlayışla sportif imkânları herkes için ulaşılabilir hâle getirmenin gayreti içindeyiz. Ülkemizin tüm şehirlerini, ilçelerini, mahallerini tesislerle donatarak sporu insanlarımızın ayağına götürüyoruz” dedi.
CHP´Lİ AĞBABA: "TÜİK´İN YAYIMLADIĞI VERİLER CİDDİ ŞÜPHE BARINDIRMAKTADIR"
CHP´Lİ AĞBABA: "TÜİK´İN YAYIMLADIĞI VERİLER CİDDİ ŞÜPHE BARINDIRMAKTADIR"
CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, yaptığı yazılı açıklamada, TÜİK´in 24 Haziran seçimlerinin ardından 15 Temmuz 2018´de Hazine ve Maliye Bakanı olarak atanan Berat Albayrak´a bağlandığına işaret ederek "TÜİK´in yayımladığı veriler ciddi şüphe barındırmaktadır." değerlendirmesinde bulundu.
CHP´Lİ ERDOĞDU: BAKAN ALBAYRAK SUÇ İŞLİYOR
CHP´Lİ ERDOĞDU: BAKAN ALBAYRAK SUÇ İŞLİYOR
CHP´Lİ ERDOĞDU´NUN SORU ÖNERGESİNE BAKAN ALBAYRAK, MB´NİN VE STRATEJİ BÜTÇE BAŞKANLIĞI´NIN LİNKİNİ GÖNDEREREK CEVAP VERDİ
CHP´DEN FLAŞ KARAR;  HİÇBİR PARTİLİMİZ CNN TÜRK YAYINLARINA KATILMAYACAK
CHP´DEN FLAŞ KARAR; HİÇBİR PARTİLİMİZ CNN TÜRK YAYINLARINA KATILMAYACAK
Cumhuriyet Halk Partisi Basınla İlişkiler ve Kurumsal İletişimden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Tuncay Özkan, Genel Merkez´de düzenlediği basın toplantısında, CHP MYK tarafından alınan "partililerin CNN Türk kanalındaki yayınlara katılmaması" kararını açıkladı.
CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN, “ELDE ETTİĞİMİZ BAŞARILARDA ASKERİMİZİN BİLEK GÜCÜ YANINDA, SAVUNMA SANAYİİNDE GELDİĞİMİZ YERİN DE BÜYÜK KATKISI VARDIR”
CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN, “ELDE ETTİĞİMİZ BAŞARILARDA ASKERİMİZİN BİLEK GÜCÜ YANINDA, SAVUNMA SANAYİİNDE GELDİĞİMİZ YERİN DE BÜYÜK KATKISI VARDIR”
Cumhurbaşkanı Erdoğan, TSK Mühimmat Ayırma ve Ayıklama Tesisini devreye alma töreninde yaptığı konuşmada, “Elde ettiğimiz başarılarda askerimizin yürek ve bilek gücü yanında, savunma sanayi teknolojilerinde geldiğimiz yerin de büyük katkısı vardır. Türkiye´nin son 17 yılda savunma sanayiinde yürüttüğü kritik çalışmalar olmasaydı, bugün bırakınız sınırlarımız dışını, kendi topraklarımızda bile terör örgütleriyle mücadele edemez hâle gelebilirdik” dedi.
CHP´Lİ KILIÇ: “TÜRKİYE´NİN ÇAĞDAŞ YÜZÜ İZMİR´Lİ KADINLARI DAVA İLE KORKUTAMAZSINIZ”
CHP´Lİ KILIÇ: “TÜRKİYE´NİN ÇAĞDAŞ YÜZÜ İZMİR´Lİ KADINLARI DAVA İLE KORKUTAMAZSINIZ”
İzmir´li kadınlar, bütün kadınlarımız bundan sonra tacize, tecavüze, şiddete uğramasınlar diye mücadele etmeye devam edeceklerdir. Diğer bütün hak arama mücadelelerinde olduğu gibi İzmir´deki Las Tesis dans gösterisinde de kendilerine yakışanı yapmışlardır”
SON DAKİKA MANİSA´DA DEPREM
SON DAKİKA MANİSA´DA DEPREM
04.02.2020 tarihinde saat 20:55 de merkez üssü Akhisar İlçesi olan 4,8 büyüklüğünde deprem meydana geldi.
HDP TBMM GRUP TOPLANTISI
HDP TBMM GRUP TOPLANTISI
HDP Eş Genel Başkanı Sezai Temelli, partisinin TBMM Grup Toplantısı´nda yaptığı konuşmada, kayyum görevlendirmeleri ile toplumsal barışın çökertildiğini savundu.
CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN, “TİCARET SAVAŞLARI VE BÖLGESEL İSTİKRARSIZLIKLARA RAĞMEN TÜRK EKONOMİSİ BAŞARI GRAFİĞİNİ SÜREKLİ YÜKSELTİYOR”
CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN, “TİCARET SAVAŞLARI VE BÖLGESEL İSTİKRARSIZLIKLARA RAĞMEN TÜRK EKONOMİSİ BAŞARI GRAFİĞİNİ SÜREKLİ YÜKSELTİYOR”
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Ukrayna-Türkiye İş Forumu´nda yaptığı konuşmada, “Ticaret savaşlarına ve bölgesel istikrarsızlıklara rağmen Türk ekonomisi başarı grafiğini sürekli yükseltiyor. Cumhuriyetimizin 100´üncü yılı olan 2023 senesinde ihracatımızı inşallah 500 milyar dolara çıkarmayı hedefliyoruz” dedi.
CHP GENEL BAŞKAN YARDIMCISI İLGEZDİ´NİN BASIN TOPLANTISI
CHP GENEL BAŞKAN YARDIMCISI İLGEZDİ´NİN BASIN TOPLANTISI
CHP Genel Başkan Yardımcısı Gamze Akkuş İlgezdi, partisinden bir grup milletvekili ve Aile Hekimleri Dernekleri Federasyonu (AHEF) temsilcileriyle Meclis´te düzenlediği basın toplantısında, Türkiye´de 16 yıldır "sağlıkta dönüşüm ve performans masalı"nı dinlediklerini söyledi.
CHP GENEL BAŞKANI KEMAL KILIÇDAROĞLU, "ÜSTELİK BAĞIŞI YAPTIĞINIZ YER DE ÇOCUK TACİZİNDEN SABIKALI BİR YER."
CHP GENEL BAŞKANI KEMAL KILIÇDAROĞLU, "ÜSTELİK BAĞIŞI YAPTIĞINIZ YER DE ÇOCUK TACİZİNDEN SABIKALI BİR YER."
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin TBMM grup toplantısındaki konuşmasına, "Gerçekten üzüntülüyüm. Gönül ister ki bu tür toplantılarda neler yapacağımızı anlatsak, fakirin fukaranın derdine çare üretsek, siyasi ahlakı yükseltsek, siyasette temizliği hâkim kılsak, kul hakkı yiyenleri alıp eleştirsek keşke." diyerek başladı.
İYİ PARTİ GENEL BAŞKANI MERAL AKŞENER, PARTİSİNİN GRUP TOPLANTISI´NDA KONUŞTU: SÖZÜM ONA GEREKEN YERE HARCAMIŞLAR GEREKEN YERİN NERESİ OLDUĞU BELLİ DEĞİL.
İYİ PARTİ GENEL BAŞKANI MERAL AKŞENER, PARTİSİNİN GRUP TOPLANTISI´NDA KONUŞTU: SÖZÜM ONA GEREKEN YERE HARCAMIŞLAR GEREKEN YERİN NERESİ OLDUĞU BELLİ DEĞİL.
İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, partisinin TBMM Grup Toplantısı´nda, Suriye ordusunun Rusya ile el ele vererek İdlib´deki gözlem noktalarına saldırılarda bulunduğunu söyledi.
CHP GENEL BAŞKAN YARDIMCISI VE PARTİ SÖZCÜSÜ ÖZTRAK, SARAY ORTAYA  BİR BAKKAL  HESABI BİLE  KOYAMADI
CHP GENEL BAŞKAN YARDIMCISI VE PARTİ SÖZCÜSÜ ÖZTRAK, SARAY ORTAYA BİR BAKKAL HESABI BİLE KOYAMADI
CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Faik Öztrak, bugün CHP Genel Merkezi´nde MYK gündemine ilişkin düzenlediği basın toplantısında şunları söyledi:
BAŞKAN YAVAŞ İNGİLTERE´DE İŞ VE FİNANS DÜNYASI İLE BULUŞACAK
BAŞKAN YAVAŞ İNGİLTERE´DE İŞ VE FİNANS DÜNYASI İLE BULUŞACAK
Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, İngiltere ziyaretinde Başkent´in yatırım olanakları ve projelerini iş ve finans dünyasına anlatacak.
İMAMOĞLU: “ANNEMİN ADINI KULLANARAK AHLAKSIZCA MESAJ VERENLER, HUKUKİ VE VİCDANİ OLARAK TAKİBİMİZDE”
İMAMOĞLU: “ANNEMİN ADINI KULLANARAK AHLAKSIZCA MESAJ VERENLER, HUKUKİ VE VİCDANİ OLARAK TAKİBİMİZDE”
İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, Genel Sekreter Yardımcısı Yeşim Meltem Şişli hakkında bazı basın yayın organlarında dile getirilen iddialarla ilgili kurum içinde inceleme başlatıldığını duyurdu. İmamoğlu, gazetecilerin konuyla ilgili sorusuna, “Benim olduğum hiçbir yerde, hiçbir çalışma arkadaşım, hiçbir yol arkadaşım hiç kimseye ister çalışma arkadaşlarımdan birine, ister herhangi bir vatandaşa, inancından, etnik kökeninden, yaşam biçiminden, giyim ve kuşamından dolayı hiçbir şekilde hakaret edemez, incitemez. Zira, bu şekilde davranan bir insan, zaten benimle çalışmak istemiyor demektir. Öyle bir insanın da benim yanımda yeri olamaz. Nokta” yanıtını verdi. Konu üzerinden kendilerine saldıran medya kuruluşlarının, geçmiş belediye yönetimiyle maddi ilişkiler ağı içinde bulunduğunu belirten İmamoğlu, “Bu manada, ben, o basın kuruluşlarının karın ağrılarını anlıyorum. Sıkıntılarını anlıyorum. Kullandıkları o kötü dili de kınıyorum. Benim şahsıma da yapılıyor. Hatta; utanmadan, erkek müsveddesi bir insan, annemin de ismini kullanarak, o isim ve o kavram üzerinden sözüm ona topluma mesaj veriyor, ahlaksızca. Ne kadar ahlaksızca ifadeler varsa, onlar da bizim takibimizde hem hukuki olarak hem vicdani olarak” ifadelerini kullandı.
CHP İSTANBUL MİLLETVEKİLİ EMİNE GÜLİZAR EMECAN; ÇOCUKLARIMIZ HALA HASARLI OKULLARDA EĞİTİM GÖRÜYOR.
CHP İSTANBUL MİLLETVEKİLİ EMİNE GÜLİZAR EMECAN; ÇOCUKLARIMIZ HALA HASARLI OKULLARDA EĞİTİM GÖRÜYOR.
CHP İstanbul Milletvekili Emine Gülizar EMECAN´ın İkinci Eğitim Öğretim Dönemi için Basın açıklaması yaptı.
CHP GENEL BAŞKAN YARDIMCISI VE PARTİ SÖZCÜSÜ ÖZTRAK: “HUKUK DEVLETİ VE DEMOKRASİ AŞINDIRILDIKÇA EKMEĞİMİZ DE KÜÇÜLDÜ”
CHP GENEL BAŞKAN YARDIMCISI VE PARTİ SÖZCÜSÜ ÖZTRAK: “HUKUK DEVLETİ VE DEMOKRASİ AŞINDIRILDIKÇA EKMEĞİMİZ DE KÜÇÜLDÜ”
CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Faik Öztrak, İktisat ve Toplum dergisine yazdığı makalede, Türkiye´de tek adam parti devleti kurulması sürecinde hukuk devletinin ve demokrasinin aşındırılmasının ekonomiye olan etkilerini değerlendirdi.
CHP´Lİ KILIÇ: “YARIMADAYI RANT ADASINA ÇEVİRMENİZE GÖZ YUMMAYACAĞIZ”
CHP´Lİ KILIÇ: “YARIMADAYI RANT ADASINA ÇEVİRMENİZE GÖZ YUMMAYACAĞIZ”
CHP İzmir Milletvekili ve KİT Komisyonu Üyesi Av. Sevda Erdan Kılıç, İzmir´in Urla ve Çeşme ilçelerinde acele kamulaştırma kararı alınan bölge ile ilgili Kültür ve Turizm Bakanı Nuri Ersoy´un yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığı´na yazılı soru önergesi sundu.
CHPLİ BAKAN, BAKANLIK GIDA ÜRÜNLERİNDE TESPİT ETTİĞİ ZEHİRLERİ GİZLİYOR!
CHPLİ BAKAN, BAKANLIK GIDA ÜRÜNLERİNDE TESPİT ETTİĞİ ZEHİRLERİ GİZLİYOR!
TBMM Çevre Komisyonu CHP Sözcüsü İzmir Milletvekili Murat Bakan, “Zehirsiz Sofralar Sivil Toplum Ağı” tarafından gündeme getirilen ve Dünya Sağlık Örgütü´nce ‘son derece tehlikeli´, ‘çok tehlikeli´ ve ‘muhtemel kanserojen´ olarak kabul edilen tarım zehirlerinin (pestisit) öncelikle ve acilen yasaklanması talebini Meclis gündemine taşımıştı.
CHP GENEL BAŞKANI KEMAL KILIÇDAROĞLU DEPREM BÖLGESİNDE
CHP GENEL BAŞKANI KEMAL KILIÇDAROĞLU DEPREM BÖLGESİNDE
Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Elazığ depreminin merkez üssü olan Sivrice ile Yazıkonak ilçelerini ziyaret etti.
CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN, “FİLİSTİN´İ YOK EDEN VE KUDÜS´Ü GASBEDEN BU PLANI ASLA KABUL ETMİYORUZ”
CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN, “FİLİSTİN´İ YOK EDEN VE KUDÜS´Ü GASBEDEN BU PLANI ASLA KABUL ETMİYORUZ”
Cumhurbaşkanı Erdoğan, AK Parti Genişletilmiş İl Başkanları Toplantısı´nda yaptığı konuşmada, “Zalimin gözü kana da doymaz, mala da doymaz. İsrail´in de gözü doymuyor. Son olarak Amerikan yönetiminin desteğiyle hem Kudüs´ü hem de İsrail´in özellikle ısrar ettiği işgal altındaki diğer Filistin topraklarını ilhak anlamına gelen bir planı devreye almaya çalışıyor. Türkiye olarak görünürde iki devletli çözümü kabul eden ama esasta Filistin´i tümüyle yok eden ve Kudüs´ü tamamen gasbeden bu planı asla tanımıyor ve kabul etmiyoruz” dedi.
CHP´Lİ SERTEL: TİGEM DEVLETİN Mİ AKP´NİN Mİ ÇİFTLİĞİ?
CHP´Lİ SERTEL: TİGEM DEVLETİN Mİ AKP´NİN Mİ ÇİFTLİĞİ?
Tarım İşletmeleri Genel Müdürlüğü (TİGEM)´ndeki hayvan ölümleri ve mecburi hayvan kesimleri 2018 yılında ciddi boyutlara ulaştı. Sayıştay, ölüm ve kesim oranını yüksek bulurken “dikkat çekici” değerlendirmesi yaptı. TİGEM işletmelerinde 2018 yılında hayvan ölümlerinden dolayı 8 milyon 660 bin 788 TL, mecburi kesimlerden de 39 milyon 73 bin 880 TL olmak üzere toplamda 47 milyon 734 bin lira zarar edildi. Kurumun 59 milyon 256 bin 259 TL tutarındaki diğer faaliyetlerle ilgili gider ve zararlarının yüzde 80´i hayvan ölümleri ve mecburi kesim nedeniyle oluştu.
CHPLİ SINDIR, “PROGRAMIN NEDEN BİTTİĞİNİ AKP´LİLER DE BİLMİYOR”
CHPLİ SINDIR, “PROGRAMIN NEDEN BİTTİĞİNİ AKP´LİLER DE BİLMİYOR”
CHP İzmir Milletvekili Kamil Okyay Sındır, 2011 - 2018 yılları arasında uygulanan ‘Okul Sütü Programı´nı yazılı soru önergesi ile Meclis gündemine taşıdı, 2020 yılında programın akıbetinin ne olacağını Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli´ye sordu.
BAŞKAN İMAMOĞLU´NDAN CUMHURBAŞKANI´NA “RANDEVU” MESAJI: “5 AYDIR DAVET BEKLİYORUZ”
BAŞKAN İMAMOĞLU´NDAN CUMHURBAŞKANI´NA “RANDEVU” MESAJI: “5 AYDIR DAVET BEKLİYORUZ”
İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, 24´ncü ilçe belediyesi ziyaretini Şişli´ye yaptı. İmamoğlu, gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını, Şişli Belediye Başkanı Muammer Keskin´in makam odasında yanıtladı. İmamoğlu, kamuoyunun gündemine gelen “Yerel Yönetimler Yasa Taslağı” ile ilgili soruya, “Henüz Meclis´e gelmemiş bir taslak üzerinden konuşmayı çok fazla düşünmüyordum. Ama basına düştü. Konuşuluyor. Bizim de elimize geçen bir taslak var. Bazen, ‘Bu taslak nereden çıktı´ diye düşünüyoruz.
İYİ PARTİ´Lİ ÖZDAĞ, TÜRKİYE´NİN YÜZDE 92´Sİ DEPREM KUŞAĞINDA
İYİ PARTİ´Lİ ÖZDAĞ, TÜRKİYE´NİN YÜZDE 92´Sİ DEPREM KUŞAĞINDA
İYİ Parti İstanbul Milletvekili Ümit Özdağ, Meclis´te düzenlediği basın toplantısında, Elazığ ve Malatya depreminin, İstanbul başta olmak üzere Türkiye için hayati bir sorun olan deprem tehdidini tekrar gündeme taşıdığını söyledi.
TBMM´DEN ABD´NİN SÖZDE ORTA DOĞU BARIŞ PLANINA KINAMA
TBMM´DEN ABD´NİN SÖZDE ORTA DOĞU BARIŞ PLANINA KINAMA
TBMM´de grubu bulunan siyasi partiler ortak bildiriyle ABD´nin sözde Orta Doğu barış planını kınadı.
CHP GENEL BAŞKAN YARDIMCISI VE PARTİ SÖZCÜSÜ ÖZTRAK´IN BASIN TOPLANTISI
CHP GENEL BAŞKAN YARDIMCISI VE PARTİ SÖZCÜSÜ ÖZTRAK´IN BASIN TOPLANTISI
CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Faik Öztrak, bugün Genel Merkez´de düzenlediği basın toplantısında şunları söyledi:
CHP´Lİ BEKO: SARAY´DAN HUKUKSUZ İŞGAL!
CHP´Lİ BEKO: SARAY´DAN HUKUKSUZ İŞGAL!
“DİSK ve Genel-İş Sendikasının unutulmaz Genel Başkanı Abdullah Baştürk ve arkadaşları tarafından işçilerin kullanımı için 1975 yılında DİSK/Genel-İş Sendikasına kazandırılan İzmir Urla Zeytineli köyü Böğürtlen mevkiindeki denize sıfır 68 dönümlük araziye Saray tarafından hukuk dışı bir biçimde el konmuştur” dedi.
CHP´NİN GAZETECİ KÖKENLİ VEKİLLERİNDEN BASIN KARTI TEPKİSİ
CHP´NİN GAZETECİ KÖKENLİ VEKİLLERİNDEN BASIN KARTI TEPKİSİ
Cumhuriyet Halk Partisi´nin gazeteci kökenli milletvekilleri Atilla Sertel ve Utku Çakırözer, muhalif gazetecilerin basın kartlarının iptal edilmesine tepki gösterdi. Sertel ve Çakırözer, İletişim Başkanlığı´nın yeni kart başvurularının sonuçlanmasını beklerken ellerindeki basın kartı önce iptal edilen daha sonra yeniden kullanıma açılan gazetecilere yönelik tutumunu TBMM´de düzenledikleri basın toplantısıyla eleştirdi.
CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN, “SENEGAL İLE İLİŞKİLERİMİZİ HER ALANDA GELİŞTİRMEYE ÖNEM ATFEDİYORUZ”
CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN, “SENEGAL İLE İLİŞKİLERİMİZİ HER ALANDA GELİŞTİRMEYE ÖNEM ATFEDİYORUZ”
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Senegal Cumhurbaşkanı Sall ile birlikte katıldığı Türkiye-Senegal İş Forumu´nda yaptığı konuşmada, “Türkiye için hem önemli bir ortak hem de değerli bir dost olan Senegal ile ilişkilerimizi geliştirmeye önem atfediyoruz. Hedefimiz, ticaret hacmimizi 1 milyar dolara çıkarmaktır” dedi.
CHP GENEL BAŞKAN YARDIMCISI KARACA: KONKORDATO BAHANE, YANDAŞLIK ŞAHANE
CHP GENEL BAŞKAN YARDIMCISI KARACA: KONKORDATO BAHANE, YANDAŞLIK ŞAHANE
CHP Genel Başkan Yardımcısı Denizli Milletvekili Gülizar Biçer Karaca, Denizli´de inşaatı bir türlü bitmeyen okulların, inşaat işleri bitmeden kaçan müteahhitler ve öğrencilerin yaşadığı mağduriyetlerin peşini bırakmıyor. Verilen sözlere, taahhütlere rağmen okul inşaatlarının tamamlanmamasını TBMM´de dile getiren, konuyla ilgili olarak Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk´un yanıtlaması istemiyle TBMM´ye soru önergesi sunan ve CİMER aracılığıyla bilgi edinme başvurusunda bulunan Gülizar Biçer Karaca´nın bilgi edinme talebine yanıt Milli Eğitim Bakanlığı İnşaat ve Emlak Şube Müdürlüğü´nden geldi.
CHP GENEL BAŞKAN YARDIMCISI VE PARTİ SÖZCÜSÜ ÖZTRAK: VATANDAŞ “CEHENNEMİN DİBİNİ” YAŞIYOR
CHP GENEL BAŞKAN YARDIMCISI VE PARTİ SÖZCÜSÜ ÖZTRAK: VATANDAŞ “CEHENNEMİN DİBİNİ” YAŞIYOR
CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Faik Öztrak, bugün CHP Genel Merkezi´nde MYK gündemine ilişkin düzenlediği basın toplantısında şunları söyledi:
CHP´Lİ BEKO: ‘ELİNİZİ ÇALIŞANIN CEBİNDEN ÇEKİN ARTIK!´
CHP´Lİ BEKO: ‘ELİNİZİ ÇALIŞANIN CEBİNDEN ÇEKİN ARTIK!´
CHP İzmir Milletvekili Kani Beko, çalışanların maaş ve ücretleri üzerinden kesilen gelir vergisi ile alkolden sigaraya, beyaz eşyadan mobilyaya kadar pek çok alanda uygulanan dolaylı vergilerin 2020 yılında toplam vergi gelirlerinin yaklaşık yüzde 80´ini oluşturacağını belirterek “İşçinin, memurun cebinden elinizi çekin artık” dedi.
CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN, “MİLLETİMİZİN TÜM FERTLERİNİN DEPREM BÖLGESİNDEKİ KARDEŞLERİYLE SERGİLEDİĞİ DAYANIŞMA HER TÜRLÜ TAKDİRİN ÜZERİNDEDİR”
CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN, “MİLLETİMİZİN TÜM FERTLERİNİN DEPREM BÖLGESİNDEKİ KARDEŞLERİYLE SERGİLEDİĞİ DAYANIŞMA HER TÜRLÜ TAKDİRİN ÜZERİNDEDİR”
Cumhurbaşkanı Erdoğan Cezayir´e hareketinden önce düzenlediği basın toplantısında, devletin deprem anından itibaren tüm kurumları ve imkânlarıyla vatandaşların yardımına koştuğunu vurgulayarak, “Türkiye bu büyük felaketin yaralarını birlik, beraberlik ve kenetlenme içinde sarmaya başlamıştır. 7´den 70´e milletimizin tüm fertlerinin deprem bölgesindeki kardeşleriyle sergilediği dayanışma her türlü takdirin üzerindedir” dedi.
CHP GENEL BAŞKAN YARDIMCISI LALE KARABIYIK´TAN DEPREM VERGİSİ AÇIKLAMASI
CHP GENEL BAŞKAN YARDIMCISI LALE KARABIYIK´TAN DEPREM VERGİSİ AÇIKLAMASI
CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Bursa Milletvekili Lale Karabıyık yaptığı basın açıklaması ile toplanan Deprem Vergilerinin akıbetini sordu.
CHP´Lİ KARABAI´TAN BASIN AÇIKLAMASI MECLİS İRADESİ HİÇE SAYILIYOR!
CHP´Lİ KARABAI´TAN BASIN AÇIKLAMASI MECLİS İRADESİ HİÇE SAYILIYOR!
Türkiye´de tartışmalı bir referandum sürecinin ardından AKP´nin Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi (CHS) adını verdiği, muhalefetin ise “Saray Rejimi” olarak adlandırdığı bir süreç yaşanmaktadır. Bu sisteme nasıl geçildiği “Atı alan Üsküdar´ı geçti” sözleriyle bizzat AKP Genel Başkanı tarafından özetlenmişti.
TANK PALET AYM´YE TAŞINDI
TANK PALET AYM´YE TAŞINDI
Halkın Kurtuluş Partisi (HKP), Sakarya Tank-Palet Fabrikası´nın özelleştirilmesinin iptali istemiyle Danıştay´da açtığı davanın reddedilmesinin ardından bu kez başvurusunu Anayasa Mahkemesine taşıdı.
CHP GENEL BAŞKAN YARDIMCIS VE PARTİ SÖZCÜSÜ ÖZTRAK´IN BASIN TOPLANTISI
CHP GENEL BAŞKAN YARDIMCIS VE PARTİ SÖZCÜSÜ ÖZTRAK´IN BASIN TOPLANTISI
CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Faik Öztrak, bugün CHP Genel Merkezi´nde düzenlediği basın toplantısında şunları söyledi:
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Berlin´de düzenlenen Libya konulu zirveye katıldı
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Berlin´de düzenlenen Libya konulu zirveye katıldı
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Almanya Başbakanı Angela Merkel´in, Birleşmiş Milletler´in (BM) çabalarına destek vermek amacıyla ev sahipliği yaptığı ve Libya´da kalıcı ateşkes ve siyasi sürecin başlatılması amacıyla düzenlenen Berlin´deki uluslararası zirveye katıldı.
CHP´li Kılıç: “İLLER BANKASI MERKEZ ANKARA PROJESİ´NDE KİRACI MI OLACAK?”
CHP´li Kılıç: “İLLER BANKASI MERKEZ ANKARA PROJESİ´NDE KİRACI MI OLACAK?”
CHP İzmir Milletvekili ve KİT Komisyonu Üyesi Av. Sevda Erdan Kılıç, Sayıştay´ın İller Bankası ile ilgili 2018 yılı denetim raporu hakkında, Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum´un yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığı´na soru önergesi sundu. Soru önergesi ile ilgili yazılı açıklama yapan Av. Kılıç, raporda yer alan İller Bankası´ndaki yolsuzluklarla ilgili değerlendirmelerde bulundu.
DOLAR
6.0470
EURO
6.5550
-Kelebekler ayaklarıyla tat alırlar. -Kadınlar erkeklere oranla 2 kat fazla göz kırpar.(Çok yalan söyledikleri için olmasın) -İnsan vücudundaki en güçlü kas dildir. -Gözleri açık tutarak hapşırmak imkansızdır. (Bir rivayete görede gözleri açık hapşırı

İlginç Bilgiler 2
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Zengin, çok mala sahip olana denmez, zengin kalbi olana denir.

Hz. Muhammed
İzmir için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:37 08:19 13:23 15:51 18:10 19:39
Dolma iç için kullanacağınız pirincinizi mutlaka ılık suda bekletip yumuşatın ve nişastasından arındırmak için birkaç defa sudan geçirin. Böylece içinin sert kalmasını önlersiniz. Dolmamızın daha lezzetli olması için sızma zeytinyağı kullanın.

Dolma - Sarma Tarifleri İle İlgili Püf Noktaları