CHP GENEL BAŞKAN YARDIMCISI VE PARTİ SÖZCÜSÜ BÜLENT TEZCAN´IN BASIN AÇIKLAMASI
Değerli basın mensupları, hepiniz hoş geldiniz. Merkez Yönetim Kurulu toplantımız devam ediyor. Haftalık değerlendirmeleri yapmak üzere sizinle tekrar bir araya geldik.
Tarih: 8.8.2018 19:31:34

Bu tabi bu Merkez Yönetim Kurulumuzun görev dönemi içerisinde, sanıyorum sizinle son basın toplantımız olacak. Bundan sonra yeni bir çalışma döneminde, yeni oluşacak Merkez Yönetim Kurulumuz ve yeni görev alacak sözcü arkadaşımız sizlerle basın toplantılarını yapmaya devam edecek.
TÜRKİYE EKONOMİSİ, TÜRK LİRASI DİBE VURMUŞ DURUMDA
Değerli arkadaşlar, Türkiye´nin gündemi çok yoğun bir biçimde devam ediyor. Özellikle son bir haftadır Türk lirası tepetaklak olmuş durumda. Döviz aldı başını gidiyor, Dolar, Euro dizginlenemez bir biçimde yükselirken, Türkiye ekonomisi, Türk lirası dibe vurmuş durumda. Türkiye ekonomisi, freni patlamış araba gibi, kamyon gibi nereye çarpacağı belli olmayan bir maceranın içerisinde. Dolar 5.25, Euro 6.10´a geldi dayandı ve ne yazık ki, 16 yıldan bu yana iktidardaki AK Parti yönetimi ve Erdoğan tekrar milletin yastığının altına gözünü dikti. “Yastık altındaki dolarları çıkarın, altınları çıkarın bozdurun” demeye başladı. Bu bir teslimiyetin ifadesidir, bu bir aczin ifadesidir. Milletin yastık altında bozduracak doları kalmadı Erdoğan. Milletin halinden belki haberi yok, ama şu soruyu sormak gerekiyor. 5 liralık sermayeyle 15 milyon dolarlık ticaret yaptığın Man adasındaki dolarları bozdurdun mu? Man adasındaki ticaretten gelen dolarlar dolar olarak mı duruyor, TL´ye çevirdin mi? Milletten fedakarlık beklerken, akraba taallukatının dolar ticaretinden elde ettiklerini nerede, hangi rakamlarla hangi para birimiyle sakladığını millete dön hesabını ver. Daha Man adası dolarlarının hesabını milletin karşısına çıkıp vermemiş Erdoğan, bugün milletin yastık altındaki dolarlarını bozdurmalarını istiyor. Son bir yıl içerisinde Türk lirasındaki değer kaybı yüzde 50. Kabul edilebilir bir şey değil ve AK Partinin 16 yıllık iktidar döneminde ne yazık ki, ekonominin geldiği nokta bir twitlik ekonomi. Böyle bir kırılgan ekonomi olabilir mi? Bir twit atıldı diye dolar buraya çıkar mı? Bu nedir? Bugüne kadar üretime dayanmayan, üretime dayanmayıp sıcak para ve dolar ekonomisine teslim edilmiş dolar kolik bir ekonomi anlayışının sonucu. Üretimi artırmayan, verimli sektörleri teşvik etmeyen, sıcak para ve faiz kıskacı içerisinde ülkeyi sıkıntı, faiz, kur, enflasyon kıskacı altında verimsiz bir ekonomiye teslim eden anlayış.
Şimdi bunlar dönüp milletin yastık altındaki dolarla sorunu çözebileceklerini zannedecek kadar acz içindeler. Bu anlayışın Türkiye ekonomisini düze çıkarması mümkün değildir. Sorunun sebebi olanların sorunu çözebilme yeteneği ne yazık ki yoktur.
AK PARTİ İKTİDARI TÜRKİYE´Yİ AÇLARIN VE YOKSULLARIN ÜLKESİ HALİNE GETİRDİ
Değerli arkadaşlar, asgari ücret açıklandı 1603 lira, daha önce bu yetmez dediğimiz zaman asgari ücrette, bu çok diyorlardı, o dönem dolar bazına vurduğumuz zaman asgari ücret açıklandığında, Ocak ayı itibariyle asgari ücret 424 dolardı. Bugün dolar bazında asgari ücret 305 dolara düştü. Yani bu iktidarın beceriksizliği nedeniyle asgari ücretli yüzde 35 gelir kaybına uğradı. Dolar bazında 119 dolar kayba uğradı asgari ücretli, sadece Ocak ayından bu yana dolardaki yükseliş ve tırmanış nedeniyle.
Değerli arkadaşlar, Türkiye açların ve yoksulların çoğunlukta olduğu bir ülke haline geldi. Hemen hemen bütün ücretlilerin yoksul ya da aç olduğu bir Türkiye yarattılar. Son yoksulluk ve açlık rakamları açıklandı, 7 bin 912 lira yoksulluk sınırı. Bir aile 7 bin 912 liranın altında gelir elde ediyorsa yoksul. Demek ki Türkiye nüfusunun büyük çoğunluğu yoksul. Açlık sınırı 2130 lira. 2130 liranın altında ücret alanların tamamının aç olduğu bir ülke. AK Parti iktidarı iflas eden ekonomik anlayışıyla Türkiye´yi açların ve yoksulların ülkesi haline getirdi.
100 GÜNLÜK PAKETTE TÜRKİYE´NİN 5 TEMEL SORUNUNA ÇARE OLABİLECEK HİÇBİR ŞEY YOK
Değerli basın mensupları, bu tablo içerisinde 100 günlük paket açıkladılar. 100 günlük paket bir umut ışığı olacak diye herkes bekliyordu. Türkiye´nin 5 temel sorununa hiçbir yapısal çözüm önerisi içermeyen paket. Hiçbir ciddi önlem ve çözüm içermeyen 100 günlük paket. Yani 100 günü heba edeceğiz diyor. Erdoğan´ın 100 günlük paketi 100 günü heba etme paketidir.
Bakın ısrarla söylüyoruz, Türkiye´nin 5 temel meselesi var. Ekonomi, demokrasi, eğitim, dış politika ve toplumsal barış. 100 günlük planın içerisinde bunlara çare olabilecek hiçbir şey yok. Üretime dönük yapısal önlemler yok. Türkiye´de geçim sıkıntısını ortadan kaldırmaya dönük, enflasyonu düşürmeye dönük herhangi bir ciddi önlem paketi yok ve seçim öncesi verdikleri vaatlerin hiçbirisi yok. En çok söyledikleri 3600 ek gösterge vereceklerini söylüyorlardı polislere, sağlık görevlilerine yok 100 günlük paket içerisinde. Erdoğan´a soruyorum nerede kaldı bunlar paketin dibine mi düştü, görülmedik bir yerde mi? Yolda gelirken sepeti açıklamaya getirirken altında delik vardı da düştü, kayboldu mu? Söz verirken veriyordunuz bunları, milletin oyunu alırken bu sözleri verip milletin oyunu aldınız.
Bakın, Erdoğan ne diyordu o zaman dolar yükselirken seçimlerden hemen önce söylediği bir söz vardı hatırlayın. 5 Haziran 2018 tarihinde diyordu ki, “Şu seçimler olsun, hele bir 24 Haziran bitsin ondan sonra bakın bunlarla hesaplaşacağız, bütün bu işler bitecek.” Ne oldu? 24 Haziran 40 gün geçti, 40 gün sonra Türk lirası tepetaklak oldu, dolar aldı başını gidiyor. Hani hesaplaşacaktın? O zamanda söyledik varsa yapacağın bir şey niye seçimi bekliyorsun Erdoğan? Türkiye ekonomisini verimsiz alanlarda uluslararası piyasalarda kırılgan bir noktaya teslim etmiş bir anlayış. Bu anlayıştan millete, vatandaşa refah çıkmayacak. Bu çok açık ortaya çıktı.
LGS SINAVLARI BU İKTİDARIN UTANCIDIR
Şimdi bu 100 günlük paket içerisinde eğitimle ilgili de herhangi bir ciddi adım ya da işaret göremiyorsunuz. Bakın eğitim konusunda Türkiye içler acısı bir durumda. Son LGS sınavlar yapıldı. LGS sınavları bu iktidarın utancıdır. Eğitimle ilgili bu iktidarın utancıdır. 1 milyon 180 bin öğrenci sınava girdi, 1 milyon 180 bin öğrenciden 190 bini hiçbir yere kayıt yaptıramadı. 122 bin 539´u da istediği okullara kayıt yaptıramadılar. Arkasından üstüne üstlük Yüksek Öğretim Kurumları sınavları YKS sınavları oldu başarısızlık rekoru. Sorulara verilen cevaplara baktığınız zaman matematikte, Türkçede, sosyal bilimlerde başarısızlık rekoru. Bu nasıl bir eğitim sistemi yarattıklarının göstergesi. Bu aslında çocuklarımızın başarısızlığı değil, bu sistemin başarısızlığı, bu iktidarın başarısızlığı. 16 yıl içerisinde kendi arzu ettikleri kuşakları yetiştirme, yaratma anlayışıyla ideolojik eksende eğitimi tarumar eden bu anlayış çocuklarımızın geleceğini çalmıştır. Bugün sınavlarla gelinen nokta apaçık bunu göstermiştir. Türkiye eğitimde, ekonomide iflas etmiş bir tabloyla, iflas etmiş bir iktidarla karşı karşıyadır. Önümüzdeki süreç bu iflas eden iktidarı değiştirmek ve Türkiye´nin geleceğini yeni ve doğru bir anlayışla kuracak bir Türkiye siyaseti kurgulamaktan geçiyor.
Bu çerçevede seçimlerden sonra gerek il ve ilçe örgütlerimizde, gerekse partinin yetkili kurullarında bugüne kadar seçim sonuçlarının değerlendirilmesi ve gelecek planlamasının yapılması konusunda başlattığımız çalışmalar devam ediyor.
Değerli arkadaşlar, sizin de yakından takip ettiğiniz bir olağanüstü kurultay talebine dönük bir süreç vardı, Pazartesi günü o süreç sonuçlandı. Bugün Merkez Yönetim Kurulu toplantımızı yaptık, yapmaya devam ediyoruz. Bütün Merkez Yönetim Kurulu üyesi arkadaşlarımız Sayın Genel Başkanımıza kendilerine gösterdiği güven nedeniyle teşekkür ettiler. Merkez Yönetim Kurulu Parti Meclisi içerisinde Sayın Genel Başkanın belirlediği çalışma heyetinden oluşuyor. Dolayısıyla Sayın Genel Başkanın her zaman Merkez Yönetim Kurulunu değiştirmek ve yeni bir Merkez Yönetim Kuruluyla devam etme imkanı, yetkisi tüzükte kendisine tanınmış bir münhasır yetkidir. Seçimlerden hemen sonra bütün Merkez Yönetim Kurulu üyesi arkadaşlarımız bu konuda Sayın Genel Başkanın arzu ettiği zaman, ihtiyaç duyduğu zaman yapacağı her türlü tasarrufu destekleyeceklerini ve bu konuda herhangi bir tereddütleri olmadıklarını beyan etmişler idi. Bugün de aynı noktada beyanlarını tekrar ettiler. Bundan sonrası Sayın Genel Başkanımızın kararına kalmış bir durumdur. Umuyorum ve tahmin ediyorum, önümüzdeki süreçte Cumhuriyet Halk Partisinin yeni döneminin yeni siyasetini şekillendirmek, ana hatlarını belirlemek, yönünü çizmek ve partiyi hızlı bir şekilde bir taraftan yerel seçimlere hazırlamak, bir taraftan da Türkiye´nin bu tepetaklak olmuş siyasi ve iktisadi krizi içerisinde yol haritasını belirlemek üzere bir yeni çalışma ekibi önümüzdeki günlerde en kısa zamanda Sayın Genel Başkanımız oluşturacaktır. Biz yine Cumhuriyet Halk Partisinin kadroları olarak aynı şekilde Genel Başkanımızın bugüne kadar olduğu gibi güvenine, desteğine layık olarak kendisine bu çalışmalarda destek vermeye devam edeceğiz. 2010 yılından itibaren Cumhuriyet Halk Partisinde bir esaslı parti reformu başlamıştır. Bu esaslı parti reformunun güçlü bir iradeyle devam etmesi gerekmektedir. Biz Sayın Genel Başkana bu konuda ihtiyaç duyduğu bütün desteği vereceğimizi de ifade ettik.
Hepinize teşekkür ediyorum, sorularınız varsa alabilirim.
Soru- Bülent bey bugünkü açıklamanızdan şunu mu anlıyoruz, bugün tüm MYK üyeleri Genel Başkana istifa sundu mu?
Bülent TEZCAN- Yani şöyle, zaten teknik olarak bir istifadan bahsetmek pek mümkün olmuyor. Çünkü tüzük gereği Merkez Yönetim Kurulunu atamak, değiştirmek Sayın Genel Başkanın yetkisinde. Merkez Yönetim Kurulu üyesi arkadaşlarımız bu konuda Sayın Genel Başkanın her türlü tasarrufunu büyük bir gönül ferahlığıyla destekleyeceklerini ifade ettiler.
Soru- Bir süredir Genel Merkez önünde eylemler yürütülüyor. MYK´da bu konuda gündeme geldi mi?
Bülent TEZCAN- Arkadaşlar, Genel Merkezin önündeki eylemler MYK´da görüşülecek konu değil. Partililer gelir kendilerince parti disiplinini ihlal etmeyecek şekilde atılan adımlar çerçevesinde işlem yapılır. Herhangi bir biçimde Merkez Yönetim Kurulunun gündemini işgal edecek bir konu değildir.
Soru- Efendim bu süreçte imza sürecinde özellikle delegelere baskı yapıldığı, hatta bir delegenin bugün gazetelerde yer aldı tedavisinin Küba´da yapılacağı vaadiyle imzasının geri çektirildiği yönünde iddialar var. Bu iddialar doğru mudur efendim?
Bülent TEZCAN- Bu iddiaların gerçekle hiçbir ilgisi yoktur arkadaşlar. Saç teli kadar gerçekle ilgisi yoktur. Bu kadar söyleyebilirim.
Soru- Genel Merkez açısından olağanüstü kurultay tartışmaları sonlandı diyebilir miyiz? Çünkü muhalefet, kurultay isteyenler şimdi tüzük kurultayı tartışması yaşanıyor. 630 imzada ısrarlılar. Bu konuda Genel Merkezin tavrı netleşti mi?
Bülent TEZCAN- Arkadaşlar, bir kere imza sayısıyla ilgili daha önce yazılı olarak kamuoyu bilgilendirildi. Hiçbir biçimde 630 imza teslim edilmemiştir. Teslim edilen imzaların dökümü kamuoyuyla paylaşıldı. Yeterli bulunur ya da bulunmaz başka bir şeydir ama tüzük açısından ayrıntılarıyla bu bilgileri paylaştık, gizli saklı bir bilgi yok. Talep edenlere de bunlar açık incelemelerine açtığımızı da ifade ettik. Genel Merkezimize teslim edilen imza sayısı 618 idi. Bu 618 imzanın 4 tanesi usulüne aykırı noterde suret tasdiki yapılmış, ilgilisi gitmeden suret tasdiki yapılmış 4 imzaydı onlar düşüldü 614. 614´ün 4 tanesi 1 kişinin 2 kere 2 ayrı noterde verdiği imzaydı, 4 kişi 2 ayrı noterde gitmiş imza vermiş. 1 kişinin 1 talebi olacağına göre o 4 tanesi fazla. Yani 8 imza koymuşlar o 8´in aynı kişiye ait olduğu için 4 tanesi ayrıldı 610 imza. Bu 610 imzadan 5 tanesi yine aynı şekilde istifa etmiş, üyelikten daha önce istifa etmiş, imzayla ilgili süreçte değil adaylık sürecinde istifa etmiş 5 kişi seçimden hemen sonra istifalarını vermiş, üyelikten istifa etmiş. Dolayısıyla da kurultay delegeliği kalmayan 5 kişi. 4´ü Şırnak, birisi Hatay´dan 5 delege. Onları da düşüyorsunuz, onlarında imzası var. 605 idi gelen imza. Bu 605 imzanın tüzük gereği incelemesini yaptı arkadaşlarımız ilgili birim hukuk birimi. 5 tane imza gündem bütünlüğü yok, farklı bir gündem var, gündem değişik. Tüzük gereği gündem bütünlüğü olması lazım, aynı gündemle talep edilmesi lazım. O 5´i de öyle elendi 600. 600 taneden 31 delege geri çekmiş imzasını. İmza vermek nasıl bir haksa aynı şekilde noterden geri çekmekte hak 31 delegede imzasını geri çekmiş. Kalan olağanüstü kurultay talebi 569 imzadır. 569 imzayla kurultayı toplamak mümkün değildir.
Dolayısıyla tüzük açısından kurultay toplamayı sağlayacak bir şart oluşmamıştır. Sayın Genel Başkanında şu ana kadar kurultay toplama konusunda bir iradesi yoktur, toplamayacağını da ifade etmiştir. Partiyi yerel seçimlere hazırlayacağını söylemiştir. Artık kurultay tartışmalarını gündemde tutmanın partinin önümüzdeki süreç çalışmalarına zarar vermekten başka bir yanı yoktur. Bu tartışmanın doğal olarak bitmesi gerekir. Sadece Genel Merkez yönünden değil bütün parti tabanı açısından imza toplayan arkadaşlar açısından da bitmesi gerekir. İmza toplayan arkadaşlarımız hiçbir şekilde partide yabancılaştırılacak, ötekileştirilecek arkadaşlar değildir. Onlar da bu partinin üyeleridir, evlatlarıdır, partinin delegeleridir. Dolayısıyla bu konuda parti içinde husumeti körükleyecek bir tutum hiçbir zaman olmamıştır, bundan sonrada olmayacaktır.
Tüzük kurultayı meselesi çok ilginçtir, ısrarla partiyi bir kurultay tartışması ekseninde tutmanın gelecek siyaseti açısından faydası olacağına inanmıyoruz, bunu doğru bulmuyoruz. Tüzük kurultayı toplamak isteyenlerin yine aynı şekilde tüzükte şartları vardır, o şartlar neyse oluşursa tüzük kurultayı toplanır ama bu şuna benzer, “Takım elbise istedim alamadım, şimdi gömlek istiyorum” demeye benzer. Bunun da bir anlamı olduğunu düşünmüyoruz. Takdir bu kurultayı isteyecek olanlara bırakılmıştır, ama partiyi bir an önce bu tartışmalardan çekip çıkarmak şu anda en önemli parti sorumluluğudur. Böyle düşünüyoruz, böyle bakıyoruz.
Soru- Bazı delegeler eğer kurultay kararı çıkmazsa MYK´dan yargı yoluna başvurabileceklerini söylemişlerdi. Yargı yoluna taşınır mı?
Bülent TEZCAN- Arkadaşlar Cumhuriyet Halk Partisi yargı yolunu kapatma alışkanlığı, istidadı olan bir parti değildir. Bizim kültürümüzde öyle bir şey de yoktur. Yargı yoluna gitmek isteyen arkadaşlarımız doğal olarak gidebilir. Yargıda da hakim karar verir, ne karar verirse o. Şeriatın kestiği parmak acımaz derler.
Soru- Efendim iki soru yönelteceğim. Birincisi, MYK´nın değişim sinyalini verdiniz. Günlerdir de ekranlarda şöyle bir altyazı var, Kılıçdaroğlu A takımını değiştirecek diye. 8 yılda da 100´ün üstünde değişiklik yaptığı belirtiliyor Kılıçdaroğlu´nun. Takım üyelerinin değiştiği, takım üyelerinin iyi oynamadığı ya da yönetemediği iddiasının olduğu bir ortamda takım kaptanının değişikliği için ne konuştunuz, nasıl bir özeleştiri ya da takım kaptanı olarak Kemal bey ne ifade etti ya da siz MYK üyeleri olarak ne ifade ettiniz?
İkinci sorumda şu, hem muhalifler, hem de Genel Merkez önümüzdeki yerel seçimleri sıklıkla işaret ediyor. Meclisteki muhalefet açısından OHAL teklifinin bu araları düştüğümüzde 10,5 saatte geçtiği ve dolayısıyla muhalefet yapılıp yapılmadığı tartışmasının sürdüğü bir noktada CHP´ye yönelik olarak hem muhaliflere, hem de Genel Merkeze herkes Kadıköy´ün, Çankaya´nın peşine düştü eleştirilerine siz nasıl yanıt verirsiniz?
Bülent TEZCAN- Değerli arkadaşlar, önce bazı son dönemlerde bazı tekerlemeler oluştu, o tekerlemeleri herkes gerçek gibi kabul ediyor ve arka planını sorma ihtiyacı duymuyor. Sayın Genel Başkanımızın MYK değişiklikleri de bu tekerlemelere bir başka örnek. Sayın Genel Başkanımız bu zamana kadar şu kadar MYK değişti deniyor. Doğaldır çünkü o kadar kurultay oldu. Sayın Genel Başkanımızın kurultay olmadan değiştirdiği MYK sayısı şuana kadar ikidir. Bunu kimse söylemiyor. Birisi 2011 seçimlerinden sonra bir MYK değişikliğidir. Bir ikincisi de 2014 yerel seçimlerinden sonraki MYK değişikliğidir. Yani seçim sonrası kurultay olmadan MYK değişikliği toplam iki kez olmuştur. Olursa bu üçüncü olacaktır. Oysa o sayılan değişikliklerin tamamı kurultaylardan sonra olmuştur bu da gayet doğaldır. Her kurultay sonrasında yeni MYK´lar oluşur, tüzüğün gereği budur. O nedenle bu tekerlemelerden kurtularak değerlendirme yaparsak, sağlıklı değerlendirme yapabiliriz diye düşünüyorum. Cumhuriyet Halk Partisi muhalefet gücü ve kapasitesi bakımından bugüne kadar kendisini kanıtlamış bir partidir. Demokrasi içerisinde sistemin imkan verdiği bütün demokratik mücadele ve muhalefet biçimlerini uyguluyoruz hem parlamentonun içerisinde, hem dışında. Bunların tamamının etkili olabilmesinin, bunların ya da tam olarak etkili olabilmesinin yolu en son noktada sandıkta etkili olmaktan geçiyor. Sandıkta da iktidar değişikliğini sağlayacak sonuç alınamadı. Önümüzdeki hedef o sonucu alacak değerlendirmeleri ve çalışmaları yapmaktır. Meseleye böyle bakmak gerekir. Bu parlamento grubumuzda, parti örgütlerimizde bu çerçevede muhalefet görevini hakkıyla, layıkıyla hem OHAL´e karşı, hem sürekli OHAL yasalarına karşı, hem de diğer demokratik noktalarda mücadelesini sürdürüyor.
Gelelim değerlendirme konusuna. Değerli arkadaşlar, burada seçim sonuçlarıyla ilgili partinin değerlendirme süreci bu ay sonuna doğru artık tamamlanmış olacak. İllerimizdeki danışma kurullarının değerlendirmeleri 19 Ağustos tarihi itibariyle bitecek, ondan sonrada Parti Meclisimiz, milletvekilleri grubumuz ve il başkanlarımız bir araya gelecekler ve esaslı bir seçim değerlendirmesi yapacaklar. Seçim sonuçlarını bir bölgeye ya da bir seçimin sandık sonucuna bakarak değerlendirmekten ziyade esaslı bir biçimde siyaset süreci bugüne kadar nasıl geldi, bugünden sonra nasıl gidecek bunu değerlendirmek gerekiyor. Bu çerçevede de konuyu kişilerin oturdukları makamlar üzerinden tartışmak kısır bir tartışmaya bizi sürükler. O konuda verimli bir değerlendirmeyi önümüzdeki bir ay içerisinde bütün kamuoyuyla paylaşacağız yetkili kurullarda tamamlandıktan sonra.
Soru- İki soru sormak istiyorum izniniz olursa. Konuşmanızın başında yeni sözcüğü, yeni dönemde olacak dediniz. Bu MYK´dan ayrılacağınız anlamına mı geliyor, öyle mi algılamalıyız?
Bir ikincisi de, muhaliflerin kurultay çağrı heyetinin tezlerinden bir tanesi evet belki imza sayısı istenilen kadar olmadı, yani 622 sayısına ulaşılamadı ama yüzde 48, 47 civarında delege imza verdi. Biz iktidarı eleştirirken işte yüzde 48,5´u neden görmüyorsunuz gibi bir tezi savunuyoruz, ancak Genel Merkezde şimdi bu tezi bize karşı kullanıyor yani bizde yüzde 48´e ulaştık neden 622 sayısına ulaşılamasa da yüzde 48´in iradesi görmezden geliniyor, bu yola gidilmiyor ifadesini kullanıyorlar.
Bülent TEZCAN- Şimdi arkadaşlar, yeni bir MYK´nın oluşumu demek yeni dönemdir. Bu çerçevede kullanılmış bir ifade. Orada hangi arkadaşımız kim nasıl görev alır, ne çerçeve olur o tamamen Sayın Genel Başkanımızın takdirindedir ve yeni dönemde burada kim olursa olsun, o çerçevede yeni göreve başlamış arkadaş olacaktır, aynı isimlerin tekrarı bile olsa bir yeni dönem. Kastedilen şey budur.
Diğer meseleye gelince, Cumhuriyet Halk Partisi içerisindeki kurultay tartışmaları sürecindeki dili, Cumhuriyet Halk Partisinin tek adam rejimi, AK Parti ve tek adam rejiminin en önemli sorumlusu Erdoğan´la mücadelede şekillendirilen dil üzerinden tarif edilmesi doğru değildir. Bu Cumhuriyet Halk Partisi kültürüne ve Cumhuriyet Halk Partisi bakış açısına yakışmaz. Bu Mahir Ünal gibi AK Parti sözcülerinin Cumhuriyet Halk Partisi kurultayına burnunu sokması, dil uzatması gibi bir sonuca da zemin hazırlar. Son dönemlerdeki twitlerine baktığınızda Mahir Ünal işi gücü bırakmış Cumhuriyet Halk Partisi kurultayını konuşmaya başlıyor. Biz kendi dilimizi oluşturmak zorundayız. İmza toplayan arkadaşlarımızda, imza vermeyen arkadaşlarımızda birbirimizle konuşurken kendi dilimiz bize yeter. AK Partiyle mücadele sürecindeki dili buraya taşımanın parti içi bir pratik faydası, siyasi paydası yoktur, doğru da değildir. Cumhuriyet Halk Partisinde kuşkusuz kurultay iradesini ifade eden arkadaşlarımızın sadece sayıyla bağlı olarak da değil yüzde 30´da da kalabilirdi, yüzde 20´de de kalabilirdi kurultay iradesinin ifade edilmiş olması bile başlı başına değerli bir şeydir, bir kıymettir. Genel Merkez yönetimimiz bunu yok sayan bir düşünce içerisinde değildir, sayılarla da takılı değildir. 569 olmasıyla 400 olması arasında bu konuda bir fark yoktur. Seçim sonrası bir kurultay talebi bundan sonra parti siyasetini şekillendirecek parti yönetiminin kuşkusuz dikkat etmesi gereken, hepimizin kuşkusuz dikkat etmesi gereken bir noktadır ve dikkat edilecektir.
Soru- İstanbul Milletvekiliniz Enis Berberoğlu Yargıtay kararından sonra görüşme kabul etmeme kararı almıştı.
Bülent TEZCAN- Sayın Enis Berberoğlu hukuk, anayasa, mevcut yürürlükteki şekli hukuk ve evrensel hukuk ilkeleri çerçevesinde hiçbir yere sığdırılamayacak ve hiçbir şekilde izah edilemeyecek bir noktada rehin alınmıştır. Şu anda tutuklu değil, rehinedir ne yazık ki. İktidar siyasetinin rehinesidir. Yargı iktidar siyasetinin rehin alma eyleminin ambalajını oluşturmuştur. Yargı içinde, ülke içinde bir utanç tablosudur içinde bulunduğumuz tablo ve kendisi anayasanın açık hükmüne rağmen yeniden milletvekili seçilen milletvekili için dokunulmazlığın yeniden kaldırılması gerekir yargılamasının devam edebilmesi için diye açık hüküm olmasına rağmen, haksız biçimde zorbaca içerde tutulmaktadır. Bu zorbaca içerde tutulmaya karşı kendi penceresinden en etkin olduğunu düşündüğü eylemleri adım adım anlaşılan o ki hayata geçirecek. Biz Enis Berberoğlu´nun bu çerçevede aldığı kararlara kuşkusuz saygı duyacağız ve bu esaretin, bu rehin alma işleminin sona ermesi, hukukun hakim kılınması içinde aynı kararlı mücadeleyi dışarıda da bizim sürdürmemiz gerekiyor ve sürdüreceğiz.
Kaynak:

Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
CHP´li Sındır, “köklü bir tarih,  görkemli bir kültür!”
CHP´li Sındır, “köklü bir tarih, görkemli bir kültür!”
CHP İzmir Milletvekili Kamil Okyay Sındır, Buca Rumeli Balkan Göçmenleri Derneği´nce düzenlenen kahvaltıda soydaşlarına ve hemşerilerine seslendi, “Balkanlar ve Rumeli sadece coğrafi bir bölgeden ibaret değildir. Balkanlar ve Rumeli köklü bir tarih, görkemli bir kültürdür. El ele yaşatacağız” dedi.
“KAVALA´YA 1 YILDA YAZILAMAYAN İDDİANAME, ARDA TURAN´A BEŞ GÜNDE YAZILIYOR”
“KAVALA´YA 1 YILDA YAZILAMAYAN İDDİANAME, ARDA TURAN´A BEŞ GÜNDE YAZILIYOR”
CHP GENEL BAŞKAN YARDIMCISI AĞBABA:“İŞ BANKASINA EL KONULURSA TÜRKİYE EKONOMİSİ ÇÖKER”
CHP, CEMAL KAŞIKÇI İÇİN MECLİS ARAŞTIRMASI İSTEDİ
CHP, CEMAL KAŞIKÇI İÇİN MECLİS ARAŞTIRMASI İSTEDİ
CHP, Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı´nın akıbetine ilişkin yaşananların tam olarak açığa çıkarılması için TBMM´de araştırma komisyonu kurulmasını istedi.
Metropolis´e Kaya gibi destek
Metropolis´e Kaya gibi destek
İzmir´in Torbalı ilçesi sınırlarında, Yeniköy ve Özbey mahalleleri arasında bir tepenin üzerinde yer alan ve "Ana Tanrıça Kenti" anlamına gelen Metropolis Antik Kenti´nde kazı çalışmaları devam ediyor. Antik Kent içerisinde sürdürülen arkeolojik araştırma ve kazıların 28. yılına girdiğini belirten AK Parti MKYK Üyesi ve İzmir Milletvekili Mahmut Atilla Kaya, Metropolis´te ve çevresinde yürütülen çalışmalarla yeni keşiflerin yapılmasını beklediklerini söyledi.
CHP´li Sertel, İnfaz ve Koruma Memurları için kanun teklifi verdi
CHP´li Sertel, İnfaz ve Koruma Memurları için kanun teklifi verdi
Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İzmir Milletvekili Atila Sertel, kolluk kuvvetlerine benzer bir görev üstlenmelerine rağmen Emniyet ve Güvenlik Hizmetleri sınıfına dahil edilmeyen İnfaz Koruma Memurları için kanun teklifi verdi.
CHP´li Sertel , TRT´ye seslendi: Vatandaşın cebinden elinizi çekin
CHP´li Sertel , TRT´ye seslendi: Vatandaşın cebinden elinizi çekin
Vatandaştan kesilen paralarla ayakta duran TRT, son 14 yılda her bir vatandaştan 100 Dolar para aldı. 4 kişilik bir ailenin TRT´ye aktardığı para 2 bin 400 lirayı buldu.
CHP´Lİ AÇIKEL: “AKP, MHP İLE AYAKTA KALABİLECEK”
CHP´Lİ AÇIKEL: “AKP, MHP İLE AYAKTA KALABİLECEK”
CHP Genel Başkan Yardımcısı, İstanbul Milletvekili Prof. Dr. Fethi Açıkel, katıldığı bir televizyon programında gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu.
CHP GENEL BAŞKAN YARDIMCISI VE PARTİ SÖZCÜSÜ FAİK ÖZTRAK, ZABITAYLA ENFLASYON ÖNLENMEZ
CHP GENEL BAŞKAN YARDIMCISI VE PARTİ SÖZCÜSÜ FAİK ÖZTRAK, ZABITAYLA ENFLASYON ÖNLENMEZ
CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Faik Öztrak, MYK toplantısı sürerken düzenlediği basın toplantısında şunları söyledi:
CHP Milletvekili Beko´dan Taşeron işçiler için kanun teklifi
CHP Milletvekili Beko´dan Taşeron işçiler için kanun teklifi
CHP İzmir Milletvekili Kani Beko, kamuya geçirilen işçilerin ücretleri ile mali, sosyal ve sendikal hakları ile ilgili bir kanun teklifi verdi.
CHP´Lİ BAKAN: AKP´NİN 455 MİLYONLUK ‘VAADİ´ YALAN OLDU
CHP´Lİ BAKAN: AKP´NİN 455 MİLYONLUK ‘VAADİ´ YALAN OLDU
İzmir´in lojistik merkezi olması açısından önemli bir rol üstlenmesi beklenen, sanayiciler ve iş dünyasını heyecanlandıran, TBMM Başkanı AKP İzmir Milletvekili Binali Yıldırım tarafından, ‘Ege´nin ihracat merkezi haline gelecek´ diye tanıtılan, AKP´nin 2011 seçimlerinde İzmir´de hayata geçirmeyi vadettiği 35 projeden biri olan Kuzey Ege Çandarlı Limanı Projesi´nin 2017 yılında tamamlanması öngörülürken; projenin sadece yüzde 30´u hayata geçirilebildi.
CHP´li vekilden yazılı soru önergesi
CHP´li vekilden yazılı soru önergesi
İstanbul Milletvekili Emine Gülizar EMECAN; "Anadolu Ajansındaki" işten çıkarmalar, istifa baskıları ve zorla emeklilik iddialarına ilişkin Cumhurbaşkanı Yardımcısı Sayın Fuat OKTAY´ın yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığı´na yazılı soru önergesi verdi.
CHP´Lİ ARSLAN BUCA´DAKİ KARMA EĞİTİM İHLALİNİ MECLİS GÜNDEMİNE TAŞIDI
CHP´Lİ ARSLAN BUCA´DAKİ KARMA EĞİTİM İHLALİNİ MECLİS GÜNDEMİNE TAŞIDI
İzmir´in Buca ilçesindeki Evliya Çelebi İmam Hatip Ortaokulu yönetiminin karma eğitim ihlalini meclis gündemine taşıyan Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İzmir Milletvekili ve CHP Grup Yönetim Kurulu Üyesi Ednan Arslan, “Olayla ilgili soruşturma açılmış mıdır? Sorumlular hakkında her hangi bir işlem yapılacak mıdır?” diye sordu.
CHP´Lİ VEKİL AKP´YE YÜKLENDİ: İKİ BUÇUK MİLYON GENÇ NEREDE?
CHP´Lİ VEKİL AKP´YE YÜKLENDİ: İKİ BUÇUK MİLYON GENÇ NEREDE?
Mustafa Kemal´in ilkelerinden şaştınız ve memleketi bu hale getirdiniz.
CHP´li Sındır, “Sabah akşam zam zam zam!”
CHP´li Sındır, “Sabah akşam zam zam zam!”
CHP İzmir Milletvekili Kamil Okyay Sındır, seçim çevresinde bazı STK temsilcileri ve hemşerileriyle buluştu, AKP iktidarına yüklendi. Sındır, “Hep söyledik, bugün borç alan yarın da emir alır. Gece yatıyoruz zam, sabah kalkıyoruz zam. Elektrik yüzde 40, domates yüzde 35 yükseldi, vatandaşın maaşı kuşa döndü” dedi.
CHP´Lİ BAKAN´DAN, AKP´Lİ BAKAN´A
CHP´Lİ BAKAN´DAN, AKP´Lİ BAKAN´A
KRİZDE SON NOKTA: İŞSİZLİK FONU İLE KAMU BANKALARINI KURTARMAK!
CHP´li Muharrem İnce, Korkarım çok yakın bir gelecekte, sağlıklı çalışan, elle tutulur bir şirket kalmayacaktır.
CHP´li Muharrem İnce, Korkarım çok yakın bir gelecekte, sağlıklı çalışan, elle tutulur bir şirket kalmayacaktır.
CHP´nin Cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce kötü giden ekonomi üzerinden hükümeti topa tuttu.
CHP´Lİ VEKİLDEN SORU ÖNERGESİ
CHP´Lİ VEKİLDEN SORU ÖNERGESİ
İstanbul Milletvekili Emine Gülizar EMECAN; bedelsiz olarak Ankara Valiliğine devredilen Sağlık Bakanlığı´na ait tarihi binanın "Sağlık Müzesi"ne dönüştürülmesine ilişkin, Sağlık Bakanı Sayın Dr. Fahrettin KOCA´nın yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığına verdi.
CHP´DEN BEKLENEN KASIRGASI İÇİN ACİL EYLEM ÇAĞRISI!
CHP´DEN BEKLENEN KASIRGASI İÇİN ACİL EYLEM ÇAĞRISI!
TBMM Çevre Komisyonu Üyesi CHP İzmir Milletvekili Murat Bakan, hafta sonu beklenen ve Türkiye´de ilk kez görülecek olan kasırgaya yönelik alınan önlemler ile yapılan hazırlıkların açıklanmasını, kamuoyunun konuyla ilgili bilgilendirilmesini istedi.
CHP´li Arslan: İki maaştan fazlası sadece kömür zammına gidiyor
CHP´li Arslan: İki maaştan fazlası sadece kömür zammına gidiyor
Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İzmir Milletvekili ve CHP Grup Yönetim Kurulu Üyesi Ednan Arslan, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu´nun döviz kurunda yaşanan yükseliş ve ülkenin içerisinde bulunduğu ekonomik krizle ile ilgili değerlendirme ve çözüm önerilerinin yer aldığı 13 maddelik eylem planını ve CHP´nin ekonomik politikalarını anlatmak için Ağrı´ya gitti. Arslan Ağrı´da Ağrı Ticaret ve Sanayi Odası, Ağrı Esnaf ve Sanatkarlar Odası, Ağrı Ziraat Odası ve Ağrı Şeker-İş Sendikası´na ziyaretlerde bulundu.
‘AKP´nin kindar nesil projesi hız kesmiyor!´
‘AKP´nin kindar nesil projesi hız kesmiyor!´
“Tarih kitabına ‘kindar nesil´ molası!”
CHP´Lİ VEKİL, İŞÇİYİ İŞTEN ATMAK SOSYAL BİR CİNAYETTİR
CHP´Lİ VEKİL, İŞÇİYİ İŞTEN ATMAK SOSYAL BİR CİNAYETTİR
3. HAVALİMANI İNŞAATINDA ÇALIŞAN VE DEMOKRATİK TALEPLERİNİ ORTAYA KOYAN İŞÇİLERİN GÖZALTINA ALINMASINI KINIYORUM. GÖZALTINDA BULUNAN TÜM İŞÇİLER SERBEST BIRAKILMALIDIR!
CHP´li Arslan´dan eğitimde KDV´nin kaldırılması için kanun teklifi
CHP´li Arslan´dan eğitimde KDV´nin kaldırılması için kanun teklifi
Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İzmir Milletvekili Ednan Arslan, yeni eğitim öğretim yılı öncesi ailelerin eğitim giderlerinin azaltılması amacı ile kırtasiye ürünlerindeki ve kitaplardaki Katma Değer Vergisi (KDV)´nin kaldırılması ile ilgili olarak, 3065 Sayılı Katma Değer Vergisi Kanununda değişiklik yapılması hakkında kanun teklifi verdi.
İZMİRLİ BEKLE´DEN İSTANBUL VE BATI TRAKYA TURU
İZMİRLİ BEKLE´DEN İSTANBUL VE BATI TRAKYA TURU
Seçimlerde Türkiye´deki tüm Romanların AK Parti´ye verdiği destek nedeniyle teşekkür ziyaretlerini İzmir dışında da sürdüren Bekle, yerel seçimlerde bu desteğin artarak devam edeceğini vurguladı
ŞARBONLU GEMİNİN İZMİR´DE OLDUĞU İDDİASI TBMM GÜNDEMİNDE!
ŞARBONLU GEMİNİN İZMİR´DE OLDUĞU İDDİASI TBMM GÜNDEMİNDE!
Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından şarbon hastalığı olan hayvanları taşıdığı iddia edilen Rahmeh adlı geminin İspanya´ya gideceği açıklandı. Ancak İstanbul´dan ayrılarak birkaç gün Akdeniz´de hiçbir limana yanaşmadan dolandıktan sonra rotasını yeniden Türkiye´ye çeviren gemi, İzmir Çeşme açıklarına demirledi.
Atila Sertel, Kastamonu´daki temaslarını tamamladı
Atila Sertel, Kastamonu´daki temaslarını tamamladı
Türkiye´nin içinde bulunduğu ekonomik durumu anlatmak ve Cumhuriyet Halk Partisi´nin çözüm önerilerini aktarmak üzere heyet başkanı olarak Kastamonu´ya giden İzmir Milletvekili Atila Sertel, iki gün boyunca oda, dernek, gazete, sendika ve sivil toplum kuruluşlarından oluşan 16 kurumu ziyaret etti.
Hükümet´e Meclis´ten çağrı: Acil çözüm bulunmazsa gazete, kitap okuyamayacağız
Hükümet´e Meclis´ten çağrı: Acil çözüm bulunmazsa gazete, kitap okuyamayacağız
Türkiye Gazeteciler Sendikası Genel Başkanı Gökhan Durmuş ve CHP´nin gazeteci Milletvekili Utku Çakırözer, basın sektörünün karşı karşıya olduğu kağıt krizine ilişkin Mecliste bir basın toplantısı yaparak çözüm önerilerini açıkladı. Türkiye Gazeteciler Sendikası Genel Başkanı Durmuş, ülkenin son aylarda ciddi bir ekonomik darboğazın içinde ayakta durmaya çalıştığını belirterek, döviz kurlarında yaşanan artışların bütün sektörleri derinden etkilediğini, bu sektörlerin başından da medya sektörünün yer aldığını söyledi.
CHP´li Beko, Sağlık Bakanına sordu:  Meslek Hastalıkları Hastanesi hangi gerekçe ile kapatılıyor?
CHP´li Beko, Sağlık Bakanına sordu: Meslek Hastalıkları Hastanesi hangi gerekçe ile kapatılıyor?
İstanbul Meslek Hastalıkları Hastanesinin kapatılmasını Meclis gündemine taşıyan Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İzmir Milletvekili Kani Beko, “İşçilerin çalışma koşullarından kaynaklı hastalıkları sürekli artarken ve birçok ilde yenilerinin açılması konusunda talepler varken yıllardır hizmet veren hastane hangi gerekçe ile kapatılıyor? diye Sağlık Bakanına sordu.
Türkiye Cumhuriyeti Parklarda Kurulmadı
Türkiye Cumhuriyeti Parklarda Kurulmadı
27. Dönem MHP İzmir Milletvekili Tamer Osmanağaoğlu 9 Eylül İzmir´in Kurtuluşu için yayınladığı mesajda, Gezi olayları ve 15 Temmuz sürecine dikkat çekti.
Kuruluşun ve kurtuluşun partisi 95 yaşında!
Kuruluşun ve kurtuluşun partisi 95 yaşında!
Toprakları işgal edilmiş, orduları dağıtılmış, halkı yıllarca süren savaşlarda yorgun düşmüş bir ulusu ayağa kaldıran, emperyalizme karşı tarihte görülmemiş bir mücadele veren, Ulu Önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk´ün önderliğinde bu topraklarda emperyalizmden kurtuluşu ve Türkiye Cumhuriyeti´nin kuruluşunu gerçekleştiren Cumhuriyet Halk Partisi 95 yaşında. Mensubu ve milletvekili olmaktan gurur duyduğum partimizin 95. yaşını bu onur ve mutlulukla kutluyorum.
CHP´Lİ CİNDİ CAN POLAT; 9 EYLÜL´Ü KUTLADI
CHP´Lİ CİNDİ CAN POLAT; 9 EYLÜL´Ü KUTLADI
CHP Bayraklı Belediye Meclis Üyesi (İnşaat müh) Cindi Can Polat; İzmir´in düşman işgalinden kurtuluşunun 96. yıldönümü nedeni ile bir mesaj yayımladı.
CHP´li Sındır; “9 Eylül kurtuluşun beşiği, kutlu olsun”
CHP´li Sındır; “9 Eylül kurtuluşun beşiği, kutlu olsun”
CHP İzmir Milletvekili Prof. Dr. Kamil Okyay Sındır, İzmir´in düşman işgalinden kurtuluşunun 96´ncı, CHP´nin kuruluşunun 95´inci Yılı sebebiyle yazılı açıklama yayınladı.
Bahçeliye Kavacık Enfes Üzümü
Bahçeliye Kavacık Enfes Üzümü
Milliyetçi Hareket Partisi Karabağlar İlçe Teşkilatı Genel Başkan Bahçeliye Kavacık Üzümü ikram etti. Geçtiğimiz günlerde MHP Karabağlar ilçe başkanı İbrahim Uğur ve ilçe teşkilat yöneticileri Genel Başkan Bahçeli´yi ziyaret etti. Ziyarette Genel Başkan Bahçeli´ye İzmir´in dünyaca ünlü Kavacık Üzümü ikram edildi.
CHP´li Arslan: Hayvan hastalıkları ithal ediliyor!
CHP´li Arslan: Hayvan hastalıkları ithal ediliyor!
Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İzmir Milletvekili ve CHP Grup Yöneticisi Ednan Arslan, Türkiye´de son günlerde gündeme yeniden gelen Şarbon hastalığını, ülkenin dışa bağımlı tarım ve hayvancılık politikalarını meclis gündemine taşıyarak “Piyasaya sağlıksız et sürülmesinin önlenmesi için hangi tedbirler alınmıştır?” diye sordu.
AK PARTİLİ CEYDA BÖLÜNMEZ´DEN; MOBİLYACILARA MÜJDE
AK PARTİLİ CEYDA BÖLÜNMEZ´DEN; MOBİLYACILARA MÜJDE
AK Parti İzmir Milletvekili Ceyda Bölünmez Çankırı Karabağlar´da Mobilyacılar Odası´nı ziyaret etti. Bölünmez Çankırı, esnaf için özel bir çalışma yürüten hükümetin yakında esnaflara müjdeyi vereceğini belirtti
CHP´Lİ KARABAT: "MARTI PROJESİ" İPTAL: YİNE RANT YİNE KAMU ZARARI
CHP´Lİ KARABAT: "MARTI PROJESİ" İPTAL: YİNE RANT YİNE KAMU ZARARI
CHP İstanbul Milletvekili Özgür Karabat, İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından iki yıldır çalışmaları süren ve kamuoyunda tartışmalar yaratan “Martı Projesi”nin son durumunu TBMM´ye sunduğu bir soru önergesiyle gündeme taşıdı.
CHP´li Kani Beko, sabit ilaç kurunu AKP iktidarına sordu:  Sağlıktan kaç para kâr edeceksiniz?
CHP´li Kani Beko, sabit ilaç kurunu AKP iktidarına sordu: Sağlıktan kaç para kâr edeceksiniz?
CHP İzmir Milletvekili ve TBMM Sağlık Komisyonu Üyesi Kani Beko, ekonomik krizle ortaya çıkan ilaç skandalını Meclis gündemine taşıdı. Beko, “2.69 liralık sabit kurla devlet ilaçtan tasarruf yapacak öyle mi? Kaç para kâr edilecek? Yaşamın temeli yol, köprü değil sağlıktır. İnsan sağlığı üzerinden tasarruf olmaz!” dedi.
CHP´Lİ BAKAN´DAN FOÇA´DAKİ FELAKETTE DÜRÜSTLÜK ÇAĞRISI!
CHP´Lİ BAKAN´DAN FOÇA´DAKİ FELAKETTE DÜRÜSTLÜK ÇAĞRISI!
İzmir Foça´da denizde meydana gelen ve hala kaynağı belli olmayan petrol sızıntısına ilişkin konuşan TBMM Çevre Komisyonu Üyesi Cumhuriyet Halk Partisi İzmir Milletvekili Murat Bakan, Bakanlık´ın yaşanan felaketi hafife aldığını söyleyerek şeffaflık çağrısı yaptı.
CHP´Lİ KARABAT, MESLEK LİSELERİ ÇIKMAZDA!
CHP´Lİ KARABAT, MESLEK LİSELERİ ÇIKMAZDA!
CHP İstanbul Milletvekili Özgür KARABAT, yeni eğitim öğretim yılının başında meslek liselerinin sorunlarını bir soru önergesiyle TBMM gündemine taşıdı. Meslek liselerinde stajyerlik sürecinin oldukça sıkıntılı geçtiğini belirten Karabat bu durumun öğrencilerin alanları dışındaki mesleklere yönelmelerine neden olduğunu iddia etti.
CHP Genel Başkan Yardımcısı Sarıbal, AK Parti´ye yüklendi:  İKTİDARIN ÜLKEYE VERECEĞİ BİR ŞEY KALMAMIŞTIR
CHP Genel Başkan Yardımcısı Sarıbal, AK Parti´ye yüklendi: İKTİDARIN ÜLKEYE VERECEĞİ BİR ŞEY KALMAMIŞTIR
Dikili Belediyesi´nin düzenlediği panelde konuşan CHP Genel Başkan Yardımcısı Orhan Sarıbal, AK Parti´ye yüklendi. Sarıbal, ‘Artık bu iktidarın ülkeye verecek bir şeyi kalmamıştır´ dedi.
Disipline Verilen Türkekul´a Sosyal Medyadan Destek Yağdı.
Disipline Verilen Türkekul´a Sosyal Medyadan Destek Yağdı.
Cumhuriyet Halk Partisi´nde (CHP) 24 Haziran seçimlerinde CHP´nin Kemal Kılıçdaroğlu ile 9 kez seçim kaybetmesine rağmen Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu´nun yaptığı açıklamasında “seçimin galibi CHP, bütün renkleri Meclise taşıdık” söylemlerinin ardından parti içi tartışmalar yarışırken Partide ve Parti tabanında değişim (Kurultay) isteyenlerin sesleri yükseldikçe Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu´nu eleştiren birçok Partili disipline verilmeye başladı.
CHP´Lİ ÖZEL´DEN ÇAĞRI..
CHP´Lİ ÖZEL´DEN ÇAĞRI..
CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, TBMM´de düzenlediği basın toplantısında, parlamentoya, bazı partilere ve hükümete çağrıları olacağını söyledi.
CHP´li Beko: Meclis acilen toplanmalı!
CHP´li Beko: Meclis acilen toplanmalı!
‘Emperyalizmle yeniden savaşmalıyız´
Ülke iflas etmeden önlem alınmalı!
Ülke iflas etmeden önlem alınmalı!
Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İzmir Milletvekili Kani Beko, bayram boyunca yaptığı ziyaretlerde gündemin doların yükselişi ve ekonomik kriz olduğunu belirterek, “İşten çıkarmalar artıyor. AKP iktidarı ülke iflas etmeden yarattığı krizi bitirecek önlemi almalı!” dedi.
DP Genel Başkanı Uysal, İhale Kanunu yeniden düzenlenmeli.
DP Genel Başkanı Uysal, İhale Kanunu yeniden düzenlenmeli.
Demokrat Parti Genel Başkanı ve Afyonkarahisar Milletvekili Gültekin Uysal, Mecliste düzenlediği basın toplantısında, ABD´nin egemen devlet hukukuna uymayan birtakım açıklamalarıyla Türkiye Cumhuriyeti´ni hedef aldığını, Demokrat Parti olarak bu tavra karşı olduklarını belirtti.
CHP GENEL BAŞKANI KEMAL KILIÇDAROĞLU´NUN İSTANBUL´DA “EKONOMİ” KONULU BASIN TOPLANTISINDA YAPTIĞI KONUŞMA
CHP GENEL BAŞKANI KEMAL KILIÇDAROĞLU´NUN İSTANBUL´DA “EKONOMİ” KONULU BASIN TOPLANTISINDA YAPTIĞI KONUŞMA
Türkiye tarihinin en önemli dönemlerinden birini yaşıyor. Derin bir ekonomik sorunla, siyasal sorunla karşı karşıyayız. Yaşanan sorun salt siyasetçilerin gündeminde değil, yaşanan sorun işçinin, memurun, emeklinin herkesin gündeminde, sanayicinin, esnafın, herkesin gündeminde ve herkes
CHP GENEL BAŞKAN YARDIMCISI VELİ AĞBABA: “YENİ EKONOMİK MODEL İFLASIN İTİRAFIDIR”
CHP GENEL BAŞKAN YARDIMCISI VELİ AĞBABA: “YENİ EKONOMİK MODEL İFLASIN İTİRAFIDIR”
CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, “Ne Damat Albayrak´ın açıkladığı büyüme masalları ne de Erdoğan´ın meydanlarda dile getirdiği ‘Milli ve Yerli olma´ çağrısının milyonların nezdinde bir inandırıcılığı kalmadı”dedi.
CHP´li Sındır, “2019 Yerel Seçimlerine Tek Yürek Olarak Gideceğiz”
CHP´li Sındır, “2019 Yerel Seçimlerine Tek Yürek Olarak Gideceğiz”
CHP İzmir Milletvekili Kamil Okyay Sındır, İzmir ilçeleri Danışma kurulu toplantılarında AKP iktidarına yüklendi, Bornova İlçe örgütüyle gerçekleşen buluşmada da partililerine yerel seçimler öncesinde birlik, beraberlik mesajı verdi.
CHP´li Sındır, “Kozak Yaylasının Talan Edilmesine İzin Vermeyeceğiz!”
CHP´li Sındır, “Kozak Yaylasının Talan Edilmesine İzin Vermeyeceğiz!”
CHP İzmir Milletvekili Kamil Okyay Sındır, İzmir´in Bergama ilçesi Kozak yöresinin yeniden Madencilik tehdidi altına girmesiyle birlikte orman köylüleriyle buluştu, vatandaşın nabzını tuttu.
AK Parti sözcüsü Mahir Ünal´dan CHP´li Tezcan´a;
AK Parti sözcüsü Mahir Ünal´dan CHP´li Tezcan´a;
"HDP´ye barajı aşması için destek verdiniz. Aynı ´cömertlik´, söz konusu kendi cumhurbaşkanı adayınız olunca niye gösterilmiyor?
CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel,Ekonomi bu haldeyken büyük usta Erdoğan ne yapıyor acaba?
CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel,Ekonomi bu haldeyken büyük usta Erdoğan ne yapıyor acaba?
CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, Mecliste düzenlediği basın toplantısında, dolardaki dalgalanmaya dikkati çekerek, kısa sürede piyasaları bu kadar oynayan bir seyre, yönetim krizinin soktuğunu savundu.
CHP´Lİ KARABAT İHRAÇ EDİLİP İADE EDİLEN TARIM ÜRÜNLERİNİ SORDU!
CHP´Lİ KARABAT İHRAÇ EDİLİP İADE EDİLEN TARIM ÜRÜNLERİNİ SORDU!
CHP İstanbul Milletvekili Özgür Karabat, son aylarda özellikle Rusya´ya ihraç edilip geri gönderilen ürünlerin akıbetini Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanına yazılı bir önergeyle sordu. Karabat önergesinde çiftçilerin yaşadıkları sorunlara ve üretimde yaşanan fiyat dalgalanmalarına da değindi.
İzmir Hava Durumu
Bugün
Bulutlu
23°
14°
Salı
Bulutlu
23°
14°
Çarşamba
Fırtına
21°
16°
Perşembe
Sağanak
18°
12°
DOLAR
5.6481
EURO
6.5039
-Günümüzde evlenenlerin yüzde ellisi boşanmaktadır. (Bak bunu duyduğum iyi oldu ben zaten evlenmiyecem böylece kamçılamış oldum bu sözlerle) -Rodin’in ünlü ‘düşününen adam’ heykeli aslında İtalyan şair dante’nin portresidir. -Uranüs çıplak gözle görülen

İlginç Bilgiler 4
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Gazabını yutucu, sır saklayıcı, ayıp örtücü ol…

Hacı Bektaşı Veli
İzmir için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:37 08:19 13:23 15:51 18:10 19:39
Taze deniz ürünlerini hava geçirmez ve kapaklı bir kap içinde buzdolabında saklayın. En fazla iki gün içinde tüketin. Dondurulmuş deniz ürünlerini alışveriş sonrasında orijinal ambalajında derin dondurucuya koyun.

Deniz Ürünleri Tarifleri İle İlgili Püf Noktaları