Çevreciler, jeotermale karşı Başköy´de toplandılar
Tire´de bir araya gelen çevrecilere, CHP´li vekil Mahir Polat ve Çevreci Avukat Şehrazat Mercan´dan destek geldi.
Tarih: 7.8.2018 02:12:16

İncir ve zeytin üretimi olumsuz yönde etkilenen Aydın´dan sonra jeotermal tehdidi Tire´nin başında. Tire´ye bağlı Başköy´de yapılması planlanan sondaj çalışması ile jeotermal kaynak aranacak. Bu çalışmanın olumsuz etkilerinin ise Başköy dahil olmak üzere Türkiye´nin en kaliteli incirinin yetiştiği Akmescit, Musalar, Yemişler, Ortaköy, Armutlu gibi civar köylerde de görülmesi bekleniyor.

Enerji şirketinin ÇED başvurusu yapmasının ardından, Başköy ve civar köylerden konuya çok büyük tepki gelirken, köylüler jeotermale karşı direniş başlattılar. Bu direnişe CHP ve Ak Parti´den de destek gelirken, başta Tire Çevre Koruma ve Yeşillendirme Derneği olmak üzere, Aydın´da jeotermal ve jeotermalin doğaya olumsuz etkileri konusunda büyük bir mücadele içinde olan Aydın Çevre Platformu (AYÇEP), Germencik Çevre Derneği (GERÇED) gibi sivil toplum kuruluşlarında da köylülüre büyük destek var.

 

SİYASİLERDEN DESTEK GELDİ

Geçtiğimiz gün konuyla ilgili farkındalığı arttırmak adına Başköy´de bir toplantı daha düzenlendi. Bu toplantıya çevre köylerden de yüzlerce köylü ile birlikte Cumhuriyet Halk Parti İzmir Milletvekili Mahir Polat, Tire İlçe Başkanı Hakan Şenoyar, Tire Dağ Ürünleri Kooperatifi Başkanı Yücel Özen, Avukat Şehrazat Mercan, Aydın Çevre Platformu (AYÇEP) Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Vergili, Yönetim Kurulu Üyesi Gönül Hastaoğlu, Germencik Çevre Derneği (GERÇED) Başkanı Oral Erbay, Başkan Yardımcısı Mehmet Güngör katıldı.

Başköy ve civar köylerin bu haklı mücadelelerinde de her zaman yanlarında olduklarını dile getiren İzmir Milletvekili Mahir Polat, konuyu yakından incelediğini ve takip ettiğini belirtti.

 

“BİR DAVADA KADINLAR VARSA, O DAVA KAZANILIYOR”

Uzun yıllardır İzmir başta olmak üzere Ege bölgesinde pek çok çevre davasını üstlenen ve çok sayıda başarıya imza atan tanınmış avukat Şehrazat Mercan da Başköy´deki toplantıya katılanlar arasındaydı. Yaptığı konuşmada, bu gibi davalarda kadınların önemine vurgu yapan Mercan, “Her keşifte her toplantıda köyün kadınlarını yanımızda görmek istiyoruz. Bir mücadelede kadınlar varsa yenilmiyorsunuz. Kadınların olduğu en umutsuz davalarda biz sonuç aldık. Evde kocalarınızı rahat bırakmayın. Devamli bu işi takip edin. Bu köy çok güzel bir köy. Ben ege bölgesinde 20 yıldır binlerce köylüyle birçok davaya baktım. Eğer köylü üretici davanın sahibi en az benim kadar inanıyor ve çalışıyorsa sonuç alıyoruz. Karşımızdaki şirket ne kadar büyük olursa olsun, ne kadar hatırlı politikacıları, yandaşları olursa olsun işin sahibi işi sıkı tutarsa bu iş kazanılıyor.” Dedi.

 

“GERÇEK YURT SAVUNMASI BUDUR”

Gerçek yurt savunmasının, toprağını ve çocukların geleceğini savunmak olduğunu vurgulayan Şehrazat Mercan, “Gerçek yurt savunması budur. Çünkü ürettiğimiz ürüne, toprağımıza, yaşam alanlarımıza sahip çıkıyoruz. Benim 20 senedir uğraştığım davalar var. Bazen yorulduğumuz zamanlar oldu ama yeniden ayağa kalktık. Hak aramaktan vaz geçmeyin.” Dedi.

 

JEOTERMAL ÇALIŞMASINI  BÖYLE ORTAYA ÇIKARDILAR

Tire´deki jeotermal tehdidini nasıl ortaya çıkardıklarını anlatan Mercan, “Ben ege bölgesinde ÇED´lerle ilgili duyuruları takip ediyorum. Tire´yi görünce hemen Yücel Özen´i aradım. Tire İlçe Başkanı Hakan Şenoyar´a gönderdim. Bu 2 politikacıya teşekkür ediyorum. Sizlere bir araya getirdiler. İkisi de hemen bizim köylerimiz deyip davaya sahip çıktılar.

 

ŞEHRAZAT MERCAN YOL GÖSTERDİ

Köy halkına nasıl bir süreç izlemeleri gerektiğini aktaran Şehrazat Mercan, “Komite kurmamız lazım. Bu komite mutlaka periyodik olarak toplanmalı. Farkındalığı arttırmak için çeşitli toplantılar yapılmalı. Kapitalizm her yeri ister. Köyü versen hayır demez alırlar işletirler. Buraya girerken dikkatli olun sadece bir kuyuyla başlıyorlar. ÇED işlemi bu bir kuyu üzerinden başlatılıyor. Ama hiçbir işletme bu şekilde karlılığı sürdüremez. Buraya girmenin yolu bu. Öncelikle yapmamız gereken ÇED nedir? Nasıl Yürür? Biz bunu nasıl etkileyebiliriz? Bunları öğreneceğiz.” Dedi.

 

“ARANIZA ŞİRKET ELEMANLARI GİREBİLİR”

Önceki davalardan örneklerle, köylünün mücadelesine ajan karışma ihtimaline de dikkat çeken Mercan, “Çalışma grubunun olduğu bir whatsapp grubu kuracağız. O grubu çok genişletmeyin. Köyden, kendinizden tanıdığınız bildiğiniz insanlar olsun. Aranıza şirketin elemanları girmek isteyecektir. Daha önce bunları yaşadık.” Dedi.

 

“BİZ AYDIN´DA NEFES ALAMIYORUZ”

Aydın´da yaşayan ve Aydın Çevre Platformu Yönetim Kurulu Üyesi Gönül Hastaoğlu da konuşma yaptı. Hastaoğlu, “Aydın´da jeotermalin zehirlediği köylerden biri olan İmamköy´de yaşıyorum. Biz gece nefes alamıyoruz. Vanalar normalde kapalı. Gece saat 11:00´de açıyorlar. Bu bazen gündüzleri de devam ediyor. Sadece toprağa çevreye ağaçlara değil doğrudan insanlara da çok zararı var. Çıkan buharın içerisinde, insanların kanser olmasına sebep olan radon gazı, hidrojen sülfür gazı gibi pekçok zararlı gazlar var. Bunlar salındığınıda buharlaşıp yukarı uçup gitmiyor. 41 gün havada asılı kalıyorlar. 41 günün sonunda toprağa ağaçların üzerine sokağa iniyorlar. Dolayısıyla yağan yağmurla bizim yeraltı sularımızı da kirletiyor. Çıkardıkları suyun kalan akışkanını reenjekte sistemiyle geri aynı seviyeye gönderilmesi gerekirken, bu işlemi tesislerin pek azı yapıyor. Hepsi yapıyoruz diyor ama yapmıyorlar. Bizim gözlemlerimiz bu şekilde. En yakın dereye dökerek, oradan menderese gidiyor. Duymuşsunuzdur Menderes´teki toplu balık ölümlerini.” Dedi.  

 

“BİR TANE YAPTIRIRSANIZ ARKASI GELİR”

Köylüleri uyaran Gönül Hastaoğlu, “Deprem ölçümüne geldik diyorlar. Bunlara sakın inanmayın. Hepsi jeotermal için geliyorlar. Eğer bir tane yaptırırsanız arkası gelir. Aydın´da biz işin bu kadar tehlikeli olduğunu anlayıncaya kadar bu firmalar epey yol almışlardı. Malesef biz şu anda nefes alamıyoruz. Mücadeleye siz baştan başlamışsınız. Başarılı olacağınıza inanıyoruz. Biz de sizleri destekliyoruz.” Dedi.

 

GÜNGÖR: “JEOTERMAL, İHTİYACIN YÜZDE 3´ÜNÜ ÜRETİYOR”

Germencik´te jeotermal konusunda büyük mücadele veren Germencik Çevre Derneği (GERÇED)´nin Başkan Yardımcısı Mehmet Güngör ise jeotermal enerjinin aslında toplam ihtiyacın çok azını karşıladığını vurguladı. Güngör, “Jeotermal elektrik enerjisi üretecek. Peki bu elektrik enerjisi Türkiye´deki tüketimin yüzde kaçı? Sadece yüzde 3. Hatlarda kaybolan elektrik yüzde 15. Jeotermal, şirket için 1 yatırıp bin aldığı, karlılığı yüksek bir iş. O yüzden onlar için sizin incir ve zeytininiz önemli değil. Ama sizin çocuklarınızın geleceği ne olacak?” dedi.

 

“KÖYÜNÜZE SAHİP ÇIKIN”

Germencik´te mücadelede biraz geç kaldıklarını sözlerine ekleyen Güngör, “Biz biraz ipin ucunu kaçırdık. Ama kaçırmadıklarımızı da yakaladık. Menderesin kenarına jeotermal kuyusu vurmak istiyorlar. Sulama kanallarının yanına kurulamaz diyor kanun. Davayı kazanıyoruz. Zeytinlik alanların 3 kilometre yakınına iz çıkaran, toz çıkaran, duman çıkaran tesis kurulamaz diyor kanun. Dava açıyoruz. Kazanıyoruz. Kaybettiğimiz dava yok. Neyimiz eksik. Cesaretimiz yok. Birlikteliğimiz yok. Kadınlar yok. Germencik yok oluyor. İncir gidiyor, çoluğun çocuğun geleceği gidiyor ama adam yerinden kalkmıyor.

Biz öncelikle akıllı olacağız. Anlatmak istediğim deli cesareti değil. Hukukla, bilimle mücadele edeceğiz. Hukuğu işlettiğimizde bunlar zaten buradan gidecekler. Korkmayın, birlikte olun. Biz her zaman destekçiniziz. Köyünüze sahip çıkın. Biz bu toprakları sadece atalarımızdan miras almadık, çocuklarımızdan da ödünç aldı.” Dedi.

 

KÖYLÜ KADINLAR MEYDANI DOLDURDULAR

Toplantı boyunca özellikle Başköy ve civar köylerden gelen onlarca kadın köy meydanını doldurdular. Kadınlar ellerindeki pankartlarla slogan atarak, “Başköy´de zehir istemiyoruz” dediler ve adeta tüm Türkiye´ye, kapitalizmle mücadelenin örneğini gösterdiler.

Şimdi bölge köylerinin muhtarlarının da aralarında olduğu komite oluşturuldu ve köylüler dava açmaya hazırlanıyorlar.
Kaynak:

Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
İZMİR´DEN EKONOMİYE TAM DESTEK
İZMİR´DEN EKONOMİYE TAM DESTEK
Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) Koordinatörlüğü´nde; aralarında üniversiteler, oda, borsa, ajans, birlik ve STK´ların da bulunduğu İzmir´in ekonomik unsurlarını oluşturan kurumlar, hazırladıkları ortak bir bildiri ile döviz kurları üzerinden yapılan algı operasyonlarına tepki gösterirdi. Bildiride Türkiye´nin bir güç ekseni olmasının engellenemeyeceği vurgulanırken; DEÜ Rektörü Prof. Dr. Nükhet Hotar, Türkiye´nin faiz çetelerine ve FETÖ elebaşını koruyanlara asla izin vermeyeceğini belirtti.
AK PARTİLİ BEKLE: KENTİMİZİ HAK ETTİĞİ YERE TAŞIYACAĞIZ
AK PARTİLİ BEKLE: KENTİMİZİ HAK ETTİĞİ YERE TAŞIYACAĞIZ
Çeşme ve Urla´da ilçe teşkilatları, esnaf ve vatandaşlarla bir araya gelen AK Parti İzmir Milletvekili Cemal Bekle, havalimanı ile Çeşme´de 12 ay turizmi canlı tutmayı hedeflediklerini söyledi
AK Parti İzmir Milletvekili Necip Nasır, MÜSİAD İzmir Şubesini ziyaret etti
AK Parti İzmir Milletvekili Necip Nasır, MÜSİAD İzmir Şubesini ziyaret etti
Adalet ve Kalkınma Partisi İzmir Milletvekili Necip Nasır, Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) İzmir Şubesini ziyaret etti.
İKÇÜ ECZACILIK İLK ÖĞRENCİLERİNİ KABUL EDECEK
İKÇÜ ECZACILIK İLK ÖĞRENCİLERİNİ KABUL EDECEK
Ege Bölgesi´nin ve İzmir ilinin ikinci eczacılık fakültesi olan İzmir Kâtip Çelebi Üniversitesi Eczacılık Fakültesi ilk öğrencilerini alma heyecanı yaşıyor. Dekan Prof. Dr. Tijen Temiz´in kurucu dekanlığı önderliğinde akademik kadro altyapısını hızla geliştiren fakülte bu yıl 80 kişilik öğrenci kontenjanı ile eğitim-öğretime hayatına merhaba diyecek.
CHP MİLLETVEKİLİ GÜLİZAR BİÇER KARACA,  BAKAN´A ÇAM FISTIĞI HEDİYE EDECEK
CHP MİLLETVEKİLİ GÜLİZAR BİÇER KARACA, BAKAN´A ÇAM FISTIĞI HEDİYE EDECEK
Bergama´nın altın madenlerine karşı 30 yıla yaklaşan mücadelesine CHP Doğa Haklarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Denizli Milletvekili Gülizar BİÇER KARACA destek verdi. Yeni maden sahaları ve siyanürlü atık havuzları kurulmak istenen Kozak Yaylası´nda köylülerle buluşan Gülizar BİÇER KARACA, muhtarların “bizim altınımız budur” diyerek küçük kutular içinde hediye ettiği fıstık çamlarını Ankara´ya götürüp Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat KURUM´a iletecek.
Başkan Uğur Yıldırım;”Örgütlerin Etrafında Bir Yumruk Olalım”
Başkan Uğur Yıldırım;”Örgütlerin Etrafında Bir Yumruk Olalım”
Cumhuriyet Halk Partisi Karşıyaka İlçe Başkanı Uğur Yıldırım, yerel seçimlere kısa süre kala örgüte seslenerek birlik beraberlik zamanı olduğunu dair bir açıklama yaptı.
Genç mühendisler geleceğe Ege´yle adım atıyor
Genç mühendisler geleceğe Ege´yle adım atıyor
Ege Üniversitesi Mühendislik Fakültesi, ülkemizdeki mühendislik fakülteleri arasında kuruluş yılı, öğretim üyesi sayısı ve fiziksel alt yapı olanakları bakımından ilk sıralarda yer alan bir fakülte. Programlarının kalitesini akreditasyonla belgelemiş bölümlerinde kaliteli ve nitelikli, çağa uygun iyi bir eğitim veriliyor.
İZMİR BAROSU´NDAN STAJYER AVUKATLAR İÇİN TEKNE TURU
İZMİR BAROSU´NDAN STAJYER AVUKATLAR İÇİN TEKNE TURU
İzmir Barosu Staj Eğitim Merkezi, stajyer avukatların meslek yaşantısı öncesinde birbirlerini tanıması ve kaynaşması amacıyla eğitim döneminin sonunda bir tekne gezisi düzenledi. Alsancak Vapur İskelesi´nden başlayan geziye katılan çok sayıda stajyer avukat, staj eğitim döneminin yorgunluğunu attılar.
TYF Türkiye Optimist Takım Şampiyonası heyecanı Urla´da yaşanacak
TYF Türkiye Optimist Takım Şampiyonası heyecanı Urla´da yaşanacak
TYF Türkiye Optimist Takım Şampiyonası 09-12 Ağustos tarihleri arasında Göztepe Spor Kulübü Yelken Şubesi ev sahipliğinde Torasan-Urla´da düzenlenecek.
DOKUZ EYLÜL´DE TERCİH ZAMANI
DOKUZ EYLÜL´DE TERCİH ZAMANI
Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) tarafından düzenlenen ‘Üniversitem Dokuz Eylül-Tercih Günleri´ yarın (Perşembe) başlıyor. 9-10 Ağustos 2018 tarihleri arasında DESEM´de gerçekleştirilecek etkinlikle ilgili açıklamada bulunan DEÜ Rektörü Prof. Dr. Nükhet Hotar, kariyer yolculuğunda doğru ve bilinçli başlangıçlar yapmanın başarıyı beraberinde getirdiğini söyledi. Rektör Hotar, Dokuz Eylül´ün evrensel ve nitelikli bilim anlayışı, ulusal ve uluslararası başarıları, muazzam sosyal ve kültür imkanları, barınma ve değişim programları, burs olanakları ile öğrencilerine en üst düzeyde eğitim sunduğunu ifade etti.
GDZ Elektrik Dağıtım´dan 75 Desibele Destek
GDZ Elektrik Dağıtım´dan 75 Desibele Destek
Alaçatı Turizm Derneği´nin huzurlu tatil ortamı yaratan #alacati75desibel projesine GDZ Elektrik de destek verdi. GDZ Elektrik Dağıtım tarafından Alaçatı´ya enerji sağlayan trafo, farkındalık yaratmak üzere “Burası Alaçatı. Burada müzik yaparız, gürültü değil” sloganıyla boyandı.
Hem eğlendiler hem öğrendiler
Hem eğlendiler hem öğrendiler
ÇYDD İzmir Şubesi, Bayraklı, Uzundere, Çiğli, Karşıyaka ve Karabağlar´ın göç alan iki mahallesindeki çocuklarla altı hafta süren Eğlen Öğren Yaz Etkinlikleri´ni gerçekleştirdi
Menemen Belediye Başkanı Tahir Şahin´in Basın Açıklamasıdır
Menemen Belediye Başkanı Tahir Şahin´in Basın Açıklamasıdır
Kamuoyunda yer alan bilgilerde makam koltuğu bir alacaklı tarafından haczedilerek tarafıma yediemin olarak bırakılmıştır.
GÜZELYALI ORTAOKULU ATLAS OKYANUSU´NDA!
GÜZELYALI ORTAOKULU ATLAS OKYANUSU´NDA!
Güzelyalı Ortaokulu Yalı Dans Derneği, geçtiğimiz günlerde farklı bir etkinliğe imza attı. Öğretmen ve öğrencileriyle birlikte İspanya´nın Costa Brava bölgesinde düzenlenen halk oyunları festivalinde ülkemizi başarıyla temsil eden dernek, aynı zamanda öğrencilere unutamayacakları bir gezi deneyimi yaşattı ve onlara Avrupa´nın çeşitli ülkelerini görme imkanı tanıdı.
CHP Karşıyaka İlçe Örgütü Danışma Kurulunu Gerçekleştirdi
CHP Karşıyaka İlçe Örgütü Danışma Kurulunu Gerçekleştirdi
CHP Genel Merkezi tarafından partinin “Danışma Kurullarının” toplanması ile ilgili genelge gereğince CHP Karşıyaka İlçe Başkanlığı “Danışma Kurulu” toplantısını gerçekleştirildi.
DOKUZ EYLÜL´DE TERCİH ZAMANI
DOKUZ EYLÜL´DE TERCİH ZAMANI
Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) tarafından düzenlenen ‘Üniversitem Dokuz Eylül-Tercih Günleri´, 9-10 Ağustos 2018 tarihleri arasında DESEM´de gerçekleştirilecek. Etkinlikle ilgili açıklamada bulunan DEÜ Rektörü Prof. Dr. Nükhet Hotar, kariyer yolculuğunda doğru ve bilinçli başlangıçlar yapmanın başarıyı beraberinde getirdiğini söyledi. Rektör Hotar, Dokuz Eylül´ün evrensel ve nitelikli bilim anlayışı, ulusal ve uluslararası başarıları, muazzam sosyal ve kültür imkanları, barınma ve değişim programları, burs olanakları ile öğrencilerine en üst düzeyde eğitim sunduğunu söyledi.
Egeli öğrencilerin yüzde 80´i  Ege´den memnun
Egeli öğrencilerin yüzde 80´i Ege´den memnun
Ege Üniversitesi öğrencilerinin yüzde 80´i yeniden üniversite seçme olanağı sunulması durumunda tekrar Egeli olmak istiyor. Ege Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet Budak´ın öncülüğünde Mayıs ayında gerçekleştirilen Ege Üniversitesi Gelecek Şurasının sonuç raporu hazırlandı.
HER ÜLKEYE AYNI MESAJLA ULAŞILMAMALI
HER ÜLKEYE AYNI MESAJLA ULAŞILMAMALI
2018´in ilk 5 ayında 11,5 milyon ziyaretçi Türkiye´ye geldi. Türkiye İstatistik Kurumu´nun (TÜİK) açıkladığı verilere göre turizm geliri, yılın ilk çeyreğinde geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 31 artış göstererek 4 milyar 425 milyon 237.000 dolar olarak gerçekleşti.
İzmir Çevre Yolu´nun yeni bağlantı kavşağı bayram öncesi açılıyor
İzmir Çevre Yolu´nun yeni bağlantı kavşağı bayram öncesi açılıyor
AK Parti İzmir Milletvekili Mahmut Atilla Kaya, sahadaki programlarını Buca ilçesinde sürdürdü. Barış, Güven, Göksu ve Yıldız mahallelerine giden, ilçedeki kamu yatırımlarının inşaatlarını ziyaret edip vatandaşlarla buluşan Kaya´ya, AK Parti Buca İlçe Başkanı Mustafa Arslan da eşlik etti. İnşaatı devam eden Buca´nın yeni otoban bağlantı kavşaklarını da inceleyen Kaya, 6. Sanayi Sitesi katılma kolunun Kurban Bayramı öncesinde hizmete gireceğini müjdeledi.
Küçük Kaan Başkan Demirağ´ı Ziyaret Etti
Küçük Kaan Başkan Demirağ´ı Ziyaret Etti
2018 Troia Yılı Uluslararası Karate Turnuvasında dereceye giren Foça Reha Midilli İlkokulu 4. Sınıf Öğrencisi Kaan Yüksel, kazandığı kupa ile birlikte Başkan Demirağ´ı makamında ziyaret ederek, katkı ve desteklerinden dolayı teşekkür etti.
ORMAN BÖLGE MÜDÜRÜ ŞAHİN AYBAL´DAN ANFİBİK YANGIN UÇAĞI EKİBİNE ZİYARET
ORMAN BÖLGE MÜDÜRÜ ŞAHİN AYBAL´DAN ANFİBİK YANGIN UÇAĞI EKİBİNE ZİYARET
Orman yangınlarıyla mücadelenin en önemli hava güçlerinden olan CL215 tipi anfibik yangın söndürme uçaklarından birisi de İzmir Orman Bölge Müdürlüğüne bağlı olarak Adnan Menderes Havalimanında konuşlanmış durumda . Deniz ya da göllerden almış olduğu 6 ton suyu yangının üzerine bırakarak orman yangınlarının gidişatını değiştirebilecek güce ve manevra kabiliyetine sahip uçaklar her yıl 1 Mayıs ile 30 Ekim Arası Türk Hava Kurumu´ndan Orman Genel Müdürlüğünce kiralanmakta.
OSMANAĞAOĞLU´NDAN KARŞIYAKA´YA TAM DESTEK
OSMANAĞAOĞLU´NDAN KARŞIYAKA´YA TAM DESTEK
Milliyetçi Hareket Partisi 2. Bölge Milletvekili Tamer Osmanağaoğlu, Karşıyaka İlçe Başkanı Akif Yılmaz ve beraberindeki heyetle Karşıyaka Spor Kulübünü ziyaret etti.
Japon Başkan Tsumura  Yükseliş´i ziyaret etti
Japon Başkan Tsumura Yükseliş´i ziyaret etti
Japon otomotiv ve motosiklet devi Honda´nın Türkiye Başkanı Takuya Tsumura, Honda´nın İzmir´deki tek yetkili satıcısı Yükseliş Honda Motosiklet´i ziyaret etti.
“Tire´deki yerel basını hedefe koyma çabası kabul edilemez”
“Tire´deki yerel basını hedefe koyma çabası kabul edilemez”
Ercan Çelik “Görevini en iyi şekilde yapan Tire yerel basınını hedefe koyma çabası kabul edilemez.” Dedi.
VALİ AYYILDIZ´A FESTİVAL ZİYARETİ
VALİ AYYILDIZ´A FESTİVAL ZİYARETİ
Torbalı Belediye Başkanı Adnan Yaşar Görmez, İzmir Valisi Erol Ayyıldız´ı makamında ziyaret edip incir takdim etti ve Ayyıldız´ı hafta sonu yapılacak olan festivale davet etti. Torbalı Belediyesi´nin Çapak Mahallesi´nde yetişen Bardacık incirini tanıtmak adına hafta sonu düzenleyeceği festivalde Hakkari´deki terör saldırısı nedeniyle eğlenceye dönük aktivite olmayacak.
İZMİR BAROSU: ABD´Yİ PROTESTO EDİYORUZ
İZMİR BAROSU: ABD´Yİ PROTESTO EDİYORUZ
ABD´nin, bir süreden bu yana Türkiye´de sürmekte olan bir davayı etkilemeye yönelik açıklamaları ve son olarak İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ile Adalet Bakanı Abdülhamit Gül´e yönelik yaptırım açıklamalarına bir tepki de İzmir Barosu Başkan Vekili Av. Mustafa Çetin´den geldi.
CHP´Lİ BAKAN´DAN DEĞİŞTİRİLEN SİT DERECELERİNE TEPKİ: İZMİR YAĞMALANIYOR!
CHP´Lİ BAKAN´DAN DEĞİŞTİRİLEN SİT DERECELERİNE TEPKİ: İZMİR YAĞMALANIYOR!
İzmir´in değerli ormanlık arazileri ve kıyı bölgeleri gibi korunması gereken birçok bölgesinde sit dereceleri değiştirildi. TBMM Çevre Komisyonu Üyesi CHP İzmir Milletvekili Murat Bakan konuyu meclis gündemine taşıdı ve “İzmir´in en değerli alanları koruma statüsünden çıkarılıp yapılaşmaya açılmak isteniyor. İzmir yağmalanıyor, doğa talan ediliyor. Yapılan bu düzenlemeler derhal iptal edilmeli” dedi.
Çözüm isteyenlerin ilk tercihi  ‘Akdeniz Uyuşmazlık Çözüm Merkezi´
Çözüm isteyenlerin ilk tercihi ‘Akdeniz Uyuşmazlık Çözüm Merkezi´
Kişi ve kurumların, hukuki uyuşmazlıklarına uygun çözüm yöntemleri üretecek ve danışmanlık yapacak olan Akdeniz Uyuşmazlık Çözüm Merkezi, düzenlenen törenle İzmir Bayraklı´da açıldı.
Unico Sigorta´dan Türkiye Yelken Federasyonu´na 2020 Olimpiyatları Yolunda Büyük Destek!
Unico Sigorta´dan Türkiye Yelken Federasyonu´na 2020 Olimpiyatları Yolunda Büyük Destek!
Sigorta sektörünün dinamik ve tecrübeli markası Unico Sigorta, Türk Olimpik Yelken Milli Takımı´na 2020 Olimpiyatları yolunda destek olmak amacıyla, Türkiye Yelken Federasyonu´nun sponsoru oldu.
MHP İL BAŞKANI VE MV. BASIN AÇIKLAMASI
MHP İL BAŞKANI VE MV. BASIN AÇIKLAMASI
MHP İzmir İl Başkanı Necat Karataş; “Hepinizin bildiği gibi Genel Başkanımız Devlet Bahçeli bey “Askıda Ekmek” Kampanyası başlatmıştır.
İZİD Başkanı Feyyaz Sungur´un en mutlu günü
İZİD Başkanı Feyyaz Sungur´un en mutlu günü
İzmir İş Dünyası Derneği Başkanı (İZİD) Feyyaz Sungur ve Alev Sungur´un kızı Sırma Sungur, Mali Müşavir Şerif Şener ve Özlem Şener´in oğlu Nazmi Alkın Şener ile hayatını birleştirdi.
Foça Tatil Köyü İhalesini Arda Mühendislik Kazandı
Foça Tatil Köyü İhalesini Arda Mühendislik Kazandı
İzmir´in Foça İlçesi´nde bulunan Türkiye´nin ilk tatil köyü ünvanlı Foça Tatil Köyü´nün üçüncü ihalesinde nihai pazarlık görüşmeleri tamamlandı. İhaleyi Ankara Merkezli Arda Mühendislik Sanayi ve Ticaret A.Ş. kazandı.
Keyfin tek adresi Keyif Launge &Bar
Keyfin tek adresi Keyif Launge &Bar
Keyfin ve eğlencenin bitmeyen adresi Foça´da bulunan Keyif Launge &Bar yeni konsepti ile hizmete girdi.
ALİAĞA TİCARET ODASI´NDAN ÜYELERİNE YENİ BİR HİZMET
ALİAĞA TİCARET ODASI´NDAN ÜYELERİNE YENİ BİR HİZMET
Üyelerine yönelik hizmet portföyünü genişletme ve çeşitlendirmeye yönelik çalışmalar sürdüren Aliağa Ticaret Odası (ALTO) bu çalışmalarına bir yenisini daha ekledi. Aliağa Ticaret Odası, üye işletmelerinin ihtiyaç duyabileceği mali işler süreçlerine destek olmak amacıyla ‘Muhasebe ve Mali Müşavirlik Danışmanlık´ hizmeti verecek.
CHP İzmir/Menderes İlçe Başkanı Ahmet PALA ‘DEĞİŞİM değil, GELİŞİM için imza attım´
CHP İzmir/Menderes İlçe Başkanı Ahmet PALA ‘DEĞİŞİM değil, GELİŞİM için imza attım´
Cumhuriyet Halk Partisi´nde olağanüstü kurultay talebiyle başlatılan imza hareketine CHP Menderes İlçe Başkanı Ahmet Pala da katıldı. “Partimin kendisini geliştirebilmesi için olağanüstü kurultay talebine imza attım” diyen Pala, değişim değil, gelişim için imza attığını vurguladı.
Ege Üniversitesi Dünya Sıralamalarında Yer Almaya Devam Ediyor
Ege Üniversitesi Dünya Sıralamalarında Yer Almaya Devam Ediyor
Dünya üniversiteleri arasında sıralama yapan 11 kuruluşun verilerinin baz alındığı rapora göre Ege Üniversitesi; URAP, WEBO METRICS, SCIMAGO, USNEWS, LEIDEN, NTU ve CWUR gibi sıralama kuruluşlarının
“Minik Egeliler” Kampüste İngilizce Öğreniyor
“Minik Egeliler” Kampüste İngilizce Öğreniyor
Prof. Dr. Budak, “Miniklerimize, eğlenerek yabancı dil öğretirken, üniversiteli olma bilincini aşılıyoruz”
İKÇÜ´den Yahudi Ulus Devleti Yasası ile ilgili kınama amaçlı Senato Kararı
İKÇÜ´den Yahudi Ulus Devleti Yasası ile ilgili kınama amaçlı Senato Kararı
İzmir Kâtip Çelebi Üniversitesi, İsrail Parlamentosu´nda kabul edilen Yahudi Ulus Devleti Yasası ile ilgili kınama amaçlı Senato Kararı yayımladı.
TOSBİ´den sanayicilere yatırım çağrısı
TOSBİ´den sanayicilere yatırım çağrısı
Ekonomide yaşanan dalgalanmalara rağmen yatırım ivmesini kaybetmeyen Tire Organize Sanayi Bölgesi´nde
Bilişimin devleri İZTO´da buluşuyor
Bilişimin devleri İZTO´da buluşuyor
İzmir Ticaret Odası (İZTO) ve Elektronik Ticaret İşletmecileri Derneği (ETİD) işbirliğinde düzenlenecek olan E-Ticaret Zirvesi´nde Facebook, Google, MediaMarkt gibi dünya markalarının yanı sıra Hepsiburada, e-bebek, E-PTT AVM gibi dijital alışveriş marketlerinin yöneticileri biraraya gelecek. Zirvenin dünya çapında ünlü markalara ev sahipliği yapacağını aktaran İZTO Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Özgener, “İzmir, teknoloji içerikli projelere çok uygun. Ayrıca e-ticaret sektörünün kentimizin ekonomik gelişimi açısından büyük önem taşıdığına inandığımızdan bu Zirve´nin düzenlenmesine destek verdik ” dedi.
HEM TATİL HEM EĞİTİME DESTEK İÇİN FOÇA SPOR LİSESİ PANSİYONUNU SEÇİN
HEM TATİL HEM EĞİTİME DESTEK İÇİN FOÇA SPOR LİSESİ PANSİYONUNU SEÇİN
İzmir´in Foça İlçesi´ne bağlı Yenifoça Mahallesi´nde bulunan Foça Spor Lisesi öğrenci pansiyonu uygun ücretlerle tatilcilerin kullanımına açıldı. Tatilcilerden elde edilecek gelir öğrencilerin ve pansiyonun ihtiyaçları için kullanılacak.
VEKİLLERDEN BAŞKAN UĞURLU´YA ZİYARET
VEKİLLERDEN BAŞKAN UĞURLU´YA ZİYARET
AK Parti İzmir Milletvekilleri Yaşar Kırkpınar ve Alpay Özalan Kemalpaşa Belediye Başkanı Arif Uğurlu´yu makamında ziyaret ettiler.
Rektör Prof. Dr. Budak arkeolojik kazı alanlarına ziyaretlerini sürdürüyor
Rektör Prof. Dr. Budak arkeolojik kazı alanlarına ziyaretlerini sürdürüyor
Anadolu´nun zengin kültürel mirası Egeli bilim insanlarının çabalarıyla gün yüzüne çıkıyor
İstek İzmir Okulları Anadolu Lisesi kayıtları sürüyor
İstek İzmir Okulları Anadolu Lisesi kayıtları sürüyor
Eğitimdeki tecrübesini 2018-2019 eğitim yılından itibaren orta öğretime de taşıyacak olan İstek İzmir Okulları, geleceğin başarılı ve kendine güvenen bireylerini yetiştirmeye hazırlanıyor. İlk günden itibaren velilerin yoğun ilgisiyle devam eden kayıtlar neticesinde, açılan kontenjanın kısa süre içerisinde dolması bekleniyor.
 Foçalı Kaan Yüksel´ den Uluslararası Gurur
Foçalı Kaan Yüksel´ den Uluslararası Gurur
Foçalı Kaan Yüksel´ den Uluslararası Gurur Türkiye Karate Federasyonu´ nun faaliyet takviminde yer alan 8.th International Turkish Open Karate Şampiyonası 13-14-15 Temmuz 2018 tarihinde İstanbul Hakkı Başar spor salonunda 33 Ülke, 85 kulüp, 1350 sporcunun katılımı ile sona erdi.
İzmir hizmetten yana oy kullanacak  &  İzmir ‘taraftarlığı´ bırakacak
İzmir hizmetten yana oy kullanacak & İzmir ‘taraftarlığı´ bırakacak
AK Parti İzmir Milletvekili Ceyda Bölünmez Çankırı, Konak´ta ve Urla´da yaptığı teşekkür ziyaretlerinde yerel seçimleri işaret ederek, “Yerel seçimler çok daha farklı olacak. İzmir artık hizmetten yana oy kullanacak ve taraftarlığı bırakacak” dedi
Çeşmealtı Gece Pazarı´nda coşkulu konser
Çeşmealtı Gece Pazarı´nda coşkulu konser
Urla Çeşmealtı´nda İzmir Devlet Türk Dünyası Dans ve Müzik Topluluğu´nun konseri gerçekleşti. Gece Pazarının yanındaki alanda gerçekleşen konseri Çeşmealtı sakinlerinin yanısıra beldeye gelen konuklar da ilgiyle izledi.
ENGELSİZ KAMPA REKOR KATILIM
ENGELSİZ KAMPA REKOR KATILIM
Mavişehir Rotary Kulübü Foça Forum Ekibi ile birlikte Foça ve İzmir Büyükşehir Belediyelerinin de desteği ile Bergama´nın Kozak Yaylası´nda engellilere yönelik 2 gün süren bir kamp düzenledi. Yaklaşık 300 kişinin katıldığı ve "Engelsiz Kamp" adı verilen kampta İzmir ve Manisa´dan gelen engelliler aileleri ile birlikte 2 gün boyunca doğada olmanın keyfini yaşadı.
BOSNA´DAN BORNOVA´YA DOSTLUK KÖPRÜSÜ
BOSNA´DAN BORNOVA´YA DOSTLUK KÖPRÜSÜ
İzmir Bosna Sancak Derneğinin misafiri olarak İzmir´e gelen Mostar Kantonu´na bağlı Konjic Belediye Başkanı Emir Bubalo, Konjic Baş İmamı Salih Jusufoviç ve beraberindeki 59 kişilik heyet İzmir´de çeşitli görüşmelerde bulundu.
Ege´den can dostlara “can” suyu
Ege´den can dostlara “can” suyu
İZMİR(Ege Ajans)- Yaz aylarında sokak hayvanlarının susuz kalmalarını önlemek için hayvan severler can dostları için çalışmaya devam ediyor.
İzmirli OSB´ler BAYOSB´de bir araya geldi
İzmirli OSB´ler BAYOSB´de bir araya geldi
OSB parsel komisyon toplantısı Bağyurdu Organize Sanayi Bölgesi (BAYOSB) ev sahipliğinde gerçekleştirildi. İzmir Bilim, Sanayi ve Teknolojileri Müdürü Engin Bişar´ın konuk olduğu toplantıya İzmir´de faaliyet gösteren organize sanayi bölge müdürleri de katıldı.
İzmir Hava Durumu
Bugün
Güneşli
32°
22°
Cuma
Güneşli
32°
22°
Cumartesi
Güneşli
35°
23°
Pazar
Güneşli
36°
25°
DOLAR
6.1360
EURO
6.9501
-Global ısınma yükselen deniz seviyesi 2050 yılında shangai ve deniz kıyısındaki Çin şehirlerinde büyük sellere neden olacak.bu sellerde 76 milyon kişi evsiz kalacak. -Üzerinde barkodu olan ilk ürün Wringleys marka sakızdır. -Kereviz yerken harcanan ka

İlginç Bilgiler 3
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
İnsanlara akılları ölçüsünde söz söyleyiniz.

Hz. Muhammed
İzmir için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:37 08:19 13:23 15:51 18:10 19:39
deneme deneme

deneme 4