Çevreciler, jeotermale karşı Başköy´de toplandılar
Tire´de bir araya gelen çevrecilere, CHP´li vekil Mahir Polat ve Çevreci Avukat Şehrazat Mercan´dan destek geldi.
Tarih: 7.8.2018 02:12:16

İncir ve zeytin üretimi olumsuz yönde etkilenen Aydın´dan sonra jeotermal tehdidi Tire´nin başında. Tire´ye bağlı Başköy´de yapılması planlanan sondaj çalışması ile jeotermal kaynak aranacak. Bu çalışmanın olumsuz etkilerinin ise Başköy dahil olmak üzere Türkiye´nin en kaliteli incirinin yetiştiği Akmescit, Musalar, Yemişler, Ortaköy, Armutlu gibi civar köylerde de görülmesi bekleniyor.

Enerji şirketinin ÇED başvurusu yapmasının ardından, Başköy ve civar köylerden konuya çok büyük tepki gelirken, köylüler jeotermale karşı direniş başlattılar. Bu direnişe CHP ve Ak Parti´den de destek gelirken, başta Tire Çevre Koruma ve Yeşillendirme Derneği olmak üzere, Aydın´da jeotermal ve jeotermalin doğaya olumsuz etkileri konusunda büyük bir mücadele içinde olan Aydın Çevre Platformu (AYÇEP), Germencik Çevre Derneği (GERÇED) gibi sivil toplum kuruluşlarında da köylülüre büyük destek var.

 

SİYASİLERDEN DESTEK GELDİ

Geçtiğimiz gün konuyla ilgili farkındalığı arttırmak adına Başköy´de bir toplantı daha düzenlendi. Bu toplantıya çevre köylerden de yüzlerce köylü ile birlikte Cumhuriyet Halk Parti İzmir Milletvekili Mahir Polat, Tire İlçe Başkanı Hakan Şenoyar, Tire Dağ Ürünleri Kooperatifi Başkanı Yücel Özen, Avukat Şehrazat Mercan, Aydın Çevre Platformu (AYÇEP) Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Vergili, Yönetim Kurulu Üyesi Gönül Hastaoğlu, Germencik Çevre Derneği (GERÇED) Başkanı Oral Erbay, Başkan Yardımcısı Mehmet Güngör katıldı.

Başköy ve civar köylerin bu haklı mücadelelerinde de her zaman yanlarında olduklarını dile getiren İzmir Milletvekili Mahir Polat, konuyu yakından incelediğini ve takip ettiğini belirtti.

 

“BİR DAVADA KADINLAR VARSA, O DAVA KAZANILIYOR”

Uzun yıllardır İzmir başta olmak üzere Ege bölgesinde pek çok çevre davasını üstlenen ve çok sayıda başarıya imza atan tanınmış avukat Şehrazat Mercan da Başköy´deki toplantıya katılanlar arasındaydı. Yaptığı konuşmada, bu gibi davalarda kadınların önemine vurgu yapan Mercan, “Her keşifte her toplantıda köyün kadınlarını yanımızda görmek istiyoruz. Bir mücadelede kadınlar varsa yenilmiyorsunuz. Kadınların olduğu en umutsuz davalarda biz sonuç aldık. Evde kocalarınızı rahat bırakmayın. Devamli bu işi takip edin. Bu köy çok güzel bir köy. Ben ege bölgesinde 20 yıldır binlerce köylüyle birçok davaya baktım. Eğer köylü üretici davanın sahibi en az benim kadar inanıyor ve çalışıyorsa sonuç alıyoruz. Karşımızdaki şirket ne kadar büyük olursa olsun, ne kadar hatırlı politikacıları, yandaşları olursa olsun işin sahibi işi sıkı tutarsa bu iş kazanılıyor.” Dedi.

 

“GERÇEK YURT SAVUNMASI BUDUR”

Gerçek yurt savunmasının, toprağını ve çocukların geleceğini savunmak olduğunu vurgulayan Şehrazat Mercan, “Gerçek yurt savunması budur. Çünkü ürettiğimiz ürüne, toprağımıza, yaşam alanlarımıza sahip çıkıyoruz. Benim 20 senedir uğraştığım davalar var. Bazen yorulduğumuz zamanlar oldu ama yeniden ayağa kalktık. Hak aramaktan vaz geçmeyin.” Dedi.

 

JEOTERMAL ÇALIŞMASINI  BÖYLE ORTAYA ÇIKARDILAR

Tire´deki jeotermal tehdidini nasıl ortaya çıkardıklarını anlatan Mercan, “Ben ege bölgesinde ÇED´lerle ilgili duyuruları takip ediyorum. Tire´yi görünce hemen Yücel Özen´i aradım. Tire İlçe Başkanı Hakan Şenoyar´a gönderdim. Bu 2 politikacıya teşekkür ediyorum. Sizlere bir araya getirdiler. İkisi de hemen bizim köylerimiz deyip davaya sahip çıktılar.

 

ŞEHRAZAT MERCAN YOL GÖSTERDİ

Köy halkına nasıl bir süreç izlemeleri gerektiğini aktaran Şehrazat Mercan, “Komite kurmamız lazım. Bu komite mutlaka periyodik olarak toplanmalı. Farkındalığı arttırmak için çeşitli toplantılar yapılmalı. Kapitalizm her yeri ister. Köyü versen hayır demez alırlar işletirler. Buraya girerken dikkatli olun sadece bir kuyuyla başlıyorlar. ÇED işlemi bu bir kuyu üzerinden başlatılıyor. Ama hiçbir işletme bu şekilde karlılığı sürdüremez. Buraya girmenin yolu bu. Öncelikle yapmamız gereken ÇED nedir? Nasıl Yürür? Biz bunu nasıl etkileyebiliriz? Bunları öğreneceğiz.” Dedi.

 

“ARANIZA ŞİRKET ELEMANLARI GİREBİLİR”

Önceki davalardan örneklerle, köylünün mücadelesine ajan karışma ihtimaline de dikkat çeken Mercan, “Çalışma grubunun olduğu bir whatsapp grubu kuracağız. O grubu çok genişletmeyin. Köyden, kendinizden tanıdığınız bildiğiniz insanlar olsun. Aranıza şirketin elemanları girmek isteyecektir. Daha önce bunları yaşadık.” Dedi.

 

“BİZ AYDIN´DA NEFES ALAMIYORUZ”

Aydın´da yaşayan ve Aydın Çevre Platformu Yönetim Kurulu Üyesi Gönül Hastaoğlu da konuşma yaptı. Hastaoğlu, “Aydın´da jeotermalin zehirlediği köylerden biri olan İmamköy´de yaşıyorum. Biz gece nefes alamıyoruz. Vanalar normalde kapalı. Gece saat 11:00´de açıyorlar. Bu bazen gündüzleri de devam ediyor. Sadece toprağa çevreye ağaçlara değil doğrudan insanlara da çok zararı var. Çıkan buharın içerisinde, insanların kanser olmasına sebep olan radon gazı, hidrojen sülfür gazı gibi pekçok zararlı gazlar var. Bunlar salındığınıda buharlaşıp yukarı uçup gitmiyor. 41 gün havada asılı kalıyorlar. 41 günün sonunda toprağa ağaçların üzerine sokağa iniyorlar. Dolayısıyla yağan yağmurla bizim yeraltı sularımızı da kirletiyor. Çıkardıkları suyun kalan akışkanını reenjekte sistemiyle geri aynı seviyeye gönderilmesi gerekirken, bu işlemi tesislerin pek azı yapıyor. Hepsi yapıyoruz diyor ama yapmıyorlar. Bizim gözlemlerimiz bu şekilde. En yakın dereye dökerek, oradan menderese gidiyor. Duymuşsunuzdur Menderes´teki toplu balık ölümlerini.” Dedi.  

 

“BİR TANE YAPTIRIRSANIZ ARKASI GELİR”

Köylüleri uyaran Gönül Hastaoğlu, “Deprem ölçümüne geldik diyorlar. Bunlara sakın inanmayın. Hepsi jeotermal için geliyorlar. Eğer bir tane yaptırırsanız arkası gelir. Aydın´da biz işin bu kadar tehlikeli olduğunu anlayıncaya kadar bu firmalar epey yol almışlardı. Malesef biz şu anda nefes alamıyoruz. Mücadeleye siz baştan başlamışsınız. Başarılı olacağınıza inanıyoruz. Biz de sizleri destekliyoruz.” Dedi.

 

GÜNGÖR: “JEOTERMAL, İHTİYACIN YÜZDE 3´ÜNÜ ÜRETİYOR”

Germencik´te jeotermal konusunda büyük mücadele veren Germencik Çevre Derneği (GERÇED)´nin Başkan Yardımcısı Mehmet Güngör ise jeotermal enerjinin aslında toplam ihtiyacın çok azını karşıladığını vurguladı. Güngör, “Jeotermal elektrik enerjisi üretecek. Peki bu elektrik enerjisi Türkiye´deki tüketimin yüzde kaçı? Sadece yüzde 3. Hatlarda kaybolan elektrik yüzde 15. Jeotermal, şirket için 1 yatırıp bin aldığı, karlılığı yüksek bir iş. O yüzden onlar için sizin incir ve zeytininiz önemli değil. Ama sizin çocuklarınızın geleceği ne olacak?” dedi.

 

“KÖYÜNÜZE SAHİP ÇIKIN”

Germencik´te mücadelede biraz geç kaldıklarını sözlerine ekleyen Güngör, “Biz biraz ipin ucunu kaçırdık. Ama kaçırmadıklarımızı da yakaladık. Menderesin kenarına jeotermal kuyusu vurmak istiyorlar. Sulama kanallarının yanına kurulamaz diyor kanun. Davayı kazanıyoruz. Zeytinlik alanların 3 kilometre yakınına iz çıkaran, toz çıkaran, duman çıkaran tesis kurulamaz diyor kanun. Dava açıyoruz. Kazanıyoruz. Kaybettiğimiz dava yok. Neyimiz eksik. Cesaretimiz yok. Birlikteliğimiz yok. Kadınlar yok. Germencik yok oluyor. İncir gidiyor, çoluğun çocuğun geleceği gidiyor ama adam yerinden kalkmıyor.

Biz öncelikle akıllı olacağız. Anlatmak istediğim deli cesareti değil. Hukukla, bilimle mücadele edeceğiz. Hukuğu işlettiğimizde bunlar zaten buradan gidecekler. Korkmayın, birlikte olun. Biz her zaman destekçiniziz. Köyünüze sahip çıkın. Biz bu toprakları sadece atalarımızdan miras almadık, çocuklarımızdan da ödünç aldı.” Dedi.

 

KÖYLÜ KADINLAR MEYDANI DOLDURDULAR

Toplantı boyunca özellikle Başköy ve civar köylerden gelen onlarca kadın köy meydanını doldurdular. Kadınlar ellerindeki pankartlarla slogan atarak, “Başköy´de zehir istemiyoruz” dediler ve adeta tüm Türkiye´ye, kapitalizmle mücadelenin örneğini gösterdiler.

Şimdi bölge köylerinin muhtarlarının da aralarında olduğu komite oluşturuldu ve köylüler dava açmaya hazırlanıyorlar.
Kaynak:

Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Luna´dan İZSU´ya Teknoloji Transferi; Hassas Test Masası
Luna´dan İZSU´ya Teknoloji Transferi; Hassas Test Masası
1991 yılında kurulan ve 2013 yılından bu yana su sayacı sektörüne güçlü bir giriş yapan Luna A.Ş., İzmir Su ve Kanalizasyon Genel Müdürlüğü´ne (İZSU) mekanik ve elektronik su sayaçlarının test edilebildiği bir test masası kurdu.
TÖMER Öğrencileri Kahvaltıda Buluştu
TÖMER Öğrencileri Kahvaltıda Buluştu
Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı´nca organize edilen Türkiye Burslusu olarak İzmir Kâtip Çelebi Üniversitesi ve İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü´nde lisans ve lisansüstü düzeyde öğrenim görmek üzere ülkemize gelen misafir öğrenciler tanışma kahvaltısında bir araya geldi.
CHP´li Musa Çam´dan aday adaylarına çağrı
CHP´li Musa Çam´dan aday adaylarına çağrı
Cumhuriyet Halk Partisi´nin (CHP) önceki dönem İzmir Milletvekili ve Büyükşehir Belediye Başkan Aday Adayı Musa Çam, 30 ilçe ve büyükşehir belediye başkanı aday adaylarına çağrı yaptı.
İÇİNE KAPANAN BİR ÜNİVERSİTENİN BÖLGEYE ve DÜNYAYA AÇILIŞI
İÇİNE KAPANAN BİR ÜNİVERSİTENİN BÖLGEYE ve DÜNYAYA AÇILIŞI
Prof. Dr. Budak, “Kurumsal gelişimimiz adına tarihi bir olay, Ege Üniversitesi´nin tarihini değiştirecek bir proje”
Ege Artı´ya özel destek
Ege Artı´ya özel destek
İzmir´in iyilik kulübü Ege Artı Derneği engelli çocukların hayatlarına dokunmak için çıktığı yolda, onların tam gün eğitim almalarını sağlayacak projeler için yoğun çalışma başlattı. Ege Artı´ya bir destek de İzmirli Yazar Leyla Şeşbeş Aygıt´tan geldi. Aygıt “Hayat Güldüğün Kadar Leyla Gibi” kitabının gelirini Ege Artı´ya bağışladı
Tepecikliler dördüncü kez buluştu
Tepecikliler dördüncü kez buluştu
Sosyal medyada 5 bin 636 kişilik üye sayısıyla 150 yıllık bir geçmişe sahip Tepecik semtinde, doğup büyüyen, Türkiye´nin ve İzmir´in çeşitli bölgelerinde yaşamlarını sürdüren Tepecikliler Fuar göl gazinosunda dördüncü kez buluştu.
İzmir Barosu´nun yeni başkanı Özkan Yücel oldu
İzmir Barosu´nun yeni başkanı Özkan Yücel oldu
20-21 Ekim 2018 tarihlerinde yapılan İzmir Barosu 2018 Olağan Genel Kurulu´nda, Baro yönetimine talip olan İzmir Barosu Çağdaş Avukatlar Grubu Başkan Adayı Av. Özkan Yücel, İzmir Barosu´nun yeni başkanı oldu
CHP FOÇA´DA BAŞKANLIĞA 7 MECLİS ÜYELİĞİNE 54 ADAY ADAYI
CHP FOÇA´DA BAŞKANLIĞA 7 MECLİS ÜYELİĞİNE 54 ADAY ADAYI
İzmir´in Foça İlçesi´nde (19 Ekim 2018 Cuma günü mesai bitimi itibariyle)Cumhuriyet Halk Partisi(CHP)´nden Belediye Başkanlığına 7, toplam 15 üyeden oluşan belediye meclisine 54 kişi talip oldu. CHP Genel Merkezinden süre bitimine birkaç saat kala gelen aday adaylığı başvuru süresinin 26 Ekim 2018´e kadar uzatılması genelgesi nedeniyle bazı başvuruların sahiplerince önümüzdeki haftaya ertelendiği belirtildi.
Umut Barış Ballıkaya´dan İddialı Çıkış: Çiğli benim sevdam, Çiğli´yi aydınlık gelecekle buluşturacağım!
Umut Barış Ballıkaya´dan İddialı Çıkış: Çiğli benim sevdam, Çiğli´yi aydınlık gelecekle buluşturacağım!
İzmir´in iş dünyasının genç ve önemli isimlerinden Makine Mühendisi Umut Barış Ballıkaya Cumhuriyet Halk Partisi´nden Çiğli Belediye Başkanlığı aday adaylığını resmileştirdi. Eşi Gülgün Ballıkaya ile birlikte ilçe binasına gelerek adaylık dosyasını parti yetkililerine teslim eden Umut Barış Ballıkaya, yaptığı açıklamada Çiğli´nin üretime, değişime, gelişime ve yenileşmeye ihtiyacı olduğunu söyleyerek, “Çiğli benim sevdam, Çiğli´yi aydınlık gelecekle buluşturacağım” dedi.
TÜGİAD Ege ve BATÜDER İzmir için projeler üretecek
TÜGİAD Ege ve BATÜDER İzmir için projeler üretecek
Uluslararası Balkan ve Türk İş Dünyası Derneği (BATÜDER) Yönetim Kurulu Başkanı Akın Kazançoğlu ve Yönetim Kurulu Üyeleri, Türkiye Genç İşadamları Derneği (TÜGİAD) Ege Şubesi´ni ziyaret etti. Gerçekleşen ziyarette İzmir için ortak projeler üretme kararı alındı.
AKP´Lİ VEKİL KURAN KURSU ÖĞRENCİLERİ İLE KAHVALTIDA BULUŞTU.
AKP´Lİ VEKİL KURAN KURSU ÖĞRENCİLERİ İLE KAHVALTIDA BULUŞTU.
Kuran kursu öğreticileri, Kuran´a Hizmet Derneği´nin düzenlediği istişare toplantısında bir araya geldi. Toplantıya AK Parti İzmir Milletvekili Cemal Bekle de eşlik etti
MİLYONFEST İZMİR / KARŞIYAKA ŞEBNEM FERAH İLE BAŞLADI!
MİLYONFEST İZMİR / KARŞIYAKA ŞEBNEM FERAH İLE BAŞLADI!
Yıl boyunca Türkiye´nin dört bir yanında gerçekleştirdiği birçok büyük festivalde yüzbinlerce genci rock ve alternatif müziğin yıldızlarıyla buluşturan Milyon Yapım sezonun son büyük festivalini Ege´nin incisi İzmir Karşıyaka´da gerçekleştiriyor.
Aday adaylığı açıklaması mini mitinge dönüştü
Aday adaylığı açıklaması mini mitinge dönüştü
Uyar: "Buca´ya kadın eli değmeli"
Kadın adaylar temsiliyete güç verir
Kadın adaylar temsiliyete güç verir
CHP Foça Belediye Başkan Aday Adaylığı dosyasını teslim eden isimlerden biri olan Foçalı iş insanı Saniye Bora Fıçı, kadın aday vurgusu yaptı: “İzmir gibi nadide bir şehrin ilçelerinden bazılarının kadın adaylarla güçlendirilerek partimizin en iyi şekilde temsil edileceğine olan inancım tamdır” dedi.
Kürüm´den iddialı adaylık başvurusu
Kürüm´den iddialı adaylık başvurusu
Karabağlar´ın kurucu belediye başkanı CHP´li Sıtkı Kürüm, önümüzdeki yerel seçimlerde partisinin belediye başkan adayı olabilmek için CHP Karabağlar ilçe başkanlığına dosyasını teslim etti. Kürüm, “2009´da 18 bin oy geriden gelip 32 bin fark attık. Eğer aday gösterilirsem daralan makası daha da açacağımızın sözünü veriyorum. Sadece Karabağlar´ı değil Büyükşehir´i de farklı kazanacağız” dedi.
Yaşar Topluluğu 73 yaşında...
Yaşar Topluluğu 73 yaşında...
Gıda ve boya sanayiinin öncüsü Yaşar Topluluğu, 73. Kuruluş Yıldönümünü kutladı. “Köklü Geçmiş, Güçlü Gelecek” temalı organizasyona Yaşar Topluluğu´nun yurt içi ve yurt dışında görev yapan yöneticileri katıldı.
CHP´li İnal, “geleceğin kenti Bornova!”
CHP´li İnal, “geleceğin kenti Bornova!”
CHP Bornova Meclis Üyesi ve Grup Başkan Vekili Ethem İnal, Bornova Belediye Başkan Aday Adaylığı başvuru dosyasını eşi, kızı ve yoğun bir kalabalık eşliğinde partilileriyle birlikte İlçe Başkanı Asım Güven´e teslim etti.
Selçuk´ta Filiz Ceritoğlu Sengel, CHP´den Belediye Başkan Aday Adaylığını Açıkladı:
Selçuk´ta Filiz Ceritoğlu Sengel, CHP´den Belediye Başkan Aday Adaylığını Açıkladı:
“BEN YOK, BİZ VAR”
Tüm üyelerin katılacağı ön seçim şartıyla adayım!
Tüm üyelerin katılacağı ön seçim şartıyla adayım!
TBMM 24., 25., 26. Dönem CHP İzmir Milletvekili Musa Çam, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanlığı´na aday adaylığına başvurusunu “tüm üyelerin katılacağı bir ön seçim koşuluyla” yaptı. 25. Dönem milletvekilliği listesinde İzmir´de yapılan ön seçimde 1. Bölgeden birinci çıkarak yer alan Musa Çam, yerel seçim için de üye bazında ön seçim vurgusu yaptı.
Kemalpaşalılara hakları olanı teslim etmek için adayım!
Kemalpaşalılara hakları olanı teslim etmek için adayım!
Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Kemalpaşa Belediye Başkan Aday Adayı Ahmet Cemil Balyeli, aday adaylığı dosyasını Kemalpaşa İlçe Başkanı Mehmet Ayçil´e teslim etti. Avukat Ahmet Cemil Balyeli, “Kemalpaşalıların hakkını almak ve gerçek sahiplerine teslim etmek için adayım” diye konuştu.
Ege´de  “Serbest Dalış ve Zıpkınla Balık Avcılığı” eğitimi verilecek
Ege´de “Serbest Dalış ve Zıpkınla Balık Avcılığı” eğitimi verilecek
Ege Üniversitesi Sürekli Eğitim Merkezi (EGESEM)´de “Serbest Dalış ve Zıpkınla Balık Avcılığı” eğitimi verilecek.
“Cumhuriyet  ve İzmir´de Cumhuriyet Bayramı Kutlamaları Panel ve Sergi”
“Cumhuriyet ve İzmir´de Cumhuriyet Bayramı Kutlamaları Panel ve Sergi”
Ülkemizde her yıl büyük bir coşkuyla kutlanılan 29 Ekim Cumhuriyet Bayramının 95´inci yıl dönümünde Ege Üniversitesi Prof. Dr. Yusuf Vardar-MÖTBE-Kültür Merkezi´nde “Cumhuriyet ve İzmir´de Cumhuriyet Bayramı Kutlamaları” konulu “Panel ve Sergi” gerçekleştirilecek.
EGESEM “Araştırma Yöntemleri Eğitimi” verecek
EGESEM “Araştırma Yöntemleri Eğitimi” verecek
Ege Üniversitesi Atatürk Kültür Merkezi Sürekli Eğitim Merkezi Eğitim Salonunda 12-17 Kasım tarihleri arasında gerçekleştirilecek olan eğitimi, Dr. Öğr. Üyesi Elif Üstündağlı Erten ve Araş. Gör. Ali Erhan Zalluhoğlu verecek.
Ali Kemal Elitaş Menemen Belediye Başkanlığı Aday Adaylık Dosyasını Teslim Etti.
Ali Kemal Elitaş Menemen Belediye Başkanlığı Aday Adaylık Dosyasını Teslim Etti.
Ali Kemal Elitaş , Menemen Belediye Başkanlığı için Aday adaylık dosyasını Cumhuriyet Halk Partisi Menemen İlçe Başkanlığına teslim etti.
CHP´li Türkmentepe´den hükümete İş Bankası tepkisi
CHP´li Türkmentepe´den hükümete İş Bankası tepkisi
İzmir Bakırçay Havzası Balkan ve Rumeli Göçmenleri Kültür ve Dayanışma Derneği Genel Başkanı aynı zamanda CHP Foça Belediye Başkan Aday Adayı olan Gürol Türkmentepe Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan´nın Cumhuriyet Halk Partisi´nin İş Bankası hisselerinin hazineye devri ile ilgili açıklamalarına tepki gösterdi.
CHP Güzelbahçe´ye uzlaşı aday adayı
CHP Güzelbahçe´ye uzlaşı aday adayı
Güzelbahçe Belediye başkanlığına aday adaylığı başvurusunu yapan Kandemir´in lehine 3 partili aday adaylığından vazgeçti
CHP Çeşme´de Belediye Başkanlığı´na 3, Meclis Üyeliği´ne 9 Kadın Aday Adaylığı´na Başvurdu
CHP Çeşme´de Belediye Başkanlığı´na 3, Meclis Üyeliği´ne 9 Kadın Aday Adaylığı´na Başvurdu
CHP´de aday adaylığı başvuru süresi uzatıldı. 19 Ekim saat 17:00´ye kadar CHP Çeşme´de 10 Belediye Başkanlığı, 33 Belediye Meclis Üyeliği Başvurusu yapıldı..26 Ekim´e kadar uzatılan sürede başvuruların artması bekleniyor..
ALİAĞA´DAN ENFLASYONLA MÜCADELEYE TOPYEKÜN DESTEK
ALİAĞA´DAN ENFLASYONLA MÜCADELEYE TOPYEKÜN DESTEK
Aliağa Ticaret Odası, Hükümetin açıkladığı "Enflasyonla Topyekün Mücadele Programı" çerçevesinde başlatılan indirim kampanyasına destek verdi.
TÜRK KADINI GÖZÜNÜ HEDEFE DİKMİŞSE ZAFERİ GÖRMEDEN ÖLMEZ
TÜRK KADINI GÖZÜNÜ HEDEFE DİKMİŞSE ZAFERİ GÖRMEDEN ÖLMEZ
Milliyetçi Hareket Partisi Torbalı İlçe Başkanlığının düzenlemiş olduğu “Kadınlar Güçlensin Türkiye Büyüsün” temalı kahvaltılı toplantı coşku içerisinde geçti.
Ege enerjisini güneşten alacak
Ege enerjisini güneşten alacak
Ege Üniversitesi´nin(EÜ) enerji tüketim maliyetini azaltıp enerjinin verimli kullanımını sağlamak amacıyla EÜ Güneş Enerjisi Enstitüsü, Biyokütle Enerji Sistemleri ve Teknolojileri Merkezi(BESTMER), tarafından hazırlanan yaklaşık 35 milyon TL´lik proje Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanlığı´na gönderildi.
MÜSİAD İzmir Başkanı Ümit Ülkü´den Fırsatçılara Çağrı
MÜSİAD İzmir Başkanı Ümit Ülkü´den Fırsatçılara Çağrı
MÜSİAD İzmir Başkanı Ümit Ülkü, Türkiye üzerinde oynanan ekonomik oyunlar sonrası doların yükselmesiyle ürünlerine zam yapan firmaların, doların düşüşü ardından etkin indirimler yapması gerektiğini söyledi. Ülkü, vatandaşın zam yapan kurumları adım adım takip ettiğini ve Enflasyonla Topyekün Mücadele kampanyasında yapılan indirimlerin üzerine dolar indirimi de yapılmasını talep ettiğini belirtti.
CHP´Lİ HÜSEYİN VATANSEVER, GÜZELBAHÇE BELEDİYE BAŞKANLIĞI´NA ADAY ADAYLIĞINI AÇIKLADI.
CHP´Lİ HÜSEYİN VATANSEVER, GÜZELBAHÇE BELEDİYE BAŞKANLIĞI´NA ADAY ADAYLIĞINI AÇIKLADI.
“PROJE BAZLI BELEDİYECİLİĞİN ÖZGÜN BİR ÖRNEĞİNİ TÜM TÜRKİYE´YE GÖSTERMEK İSTİYORUZ” “ŞEHİRLERİN GERÇEK SAHİPLERİ ‘SEÇİLMİŞ´ BELEDİYE BAŞKANLARIDIR. VİZYONER BİR BAKIŞ AÇISIYLA, DÜNYADAKİ İYİ UYGULAMA ÖRNEKLERİNİN REFERANS ALINDIĞI PEK ÇOK YATIRIMI İLÇEMİZE KAZANDIRMAMIZ MÜMKÜN.”
İDİL BİRET KONSERİNE YOĞUN İLGİ
İDİL BİRET KONSERİNE YOĞUN İLGİ
Dünyaca ünlü piyanist İdil Biret 3 Kasım 2018´de, İzmir´deki Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezi´nde vereceği konserle, kanserle mücadele eden çocuklara destek olacak.
Polat Manduz, Karabağlar İçin Yola Çıktı:
Polat Manduz, Karabağlar İçin Yola Çıktı:
Cumhuriyet Halk Partisi İzmir´de, partinin her kademesinde uzun yıllar görev yapan Karabağlar eski ilçe başkanı Polat Manduz, Karabağlar Belediye Başkanlığına aday olduğunu açıkladı.
Çöpçü tulumuyla meclise gidecek
Çöpçü tulumuyla meclise gidecek
Konak Belediyesi Temizlik İşleri Müdürlüğünde 21yıl boyunca binlerce sokağın çöpünü toplayan Mehmet Emin Dağ, meclis üyeliği yolunda adım atarak aday adayı olduğunu açıkladı
CHP´de Murat Erginci, Konak Belediye Başkanlığı için resmen aday adayı
CHP´de Murat Erginci, Konak Belediye Başkanlığı için resmen aday adayı
Konak Belediye Meclisi´nin Cumhuriyet Halk Partili üyelerinden, başarılı işadamı Murat Erginci, partisinin Konak Belediye Başkanlığı için adaylık dosyasını CHP Konak İlçe Başkanlığı´na teslim etti. İlçe Başkanı Çağrı Gruşçu´ya sunan Erginci, “Bir kenti bir CHP´liden daha iyi yönetecek olan bir başka CHP´lidir. Kaldığımız yerden, daha iyisine, daha güzeline Konak´ı taşıyabilmek için, Konak Belediye Başkanlığına aday adaylığımı buradan ilan ediyorum. Yolunuz, yolumuz aydınlık ve açık olsun” dedi.
İZMİR LİMANI´NI HEP BERABER YÖNETECEĞİZ
İZMİR LİMANI´NI HEP BERABER YÖNETECEĞİZ
İMEAK Deniz Ticaret Odası İzmir Şubesi Meclis Başkanı Kenan Yalavaç ve Yönetim Kurulu Başkanı Yusuf Öztürk, TCDD İzmir Liman İşletme Müdürlüğü´ne atanan Serdar Görür´e hayırlı olsun ziyareti gerçekleştirdi. Ziyarette Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Mihri Çelik, Yönetim Kurulu Üyeleri Hakkı Deniz ve Onur Kanıer ile Şube Müdürü Halil Hatipoğlu hazır bulundu.
CHP´li Dayanç: “Belediyecilikte Yeni Bir Tarih Yazacağız”
CHP´li Dayanç: “Belediyecilikte Yeni Bir Tarih Yazacağız”
İzmir Balçova´dan Belediye Başkan Aday Adayı olan Muharrem Dayanç, adaylık başvurusunu 17 Ekim 2018 tarihinde İlçe Başkanlığında açıkladı. Adaylık başvurusu için geldiği İlçe Başkanlığında kalabalık bir kitle tarafından karşılanan Dayanç “Belediyecilikte yeni bir tarih yeni başkanla yazılır. Bu yüzden adayım” dedi.
Ege´de artık huzur ve güven ortamı var
Ege´de artık huzur ve güven ortamı var
Ege Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet Budak, İzmir Medya Platformu üyeleri bir araya geldi. Üniversitedeki çalışmalara yönelik bilgi paylaşımında bulunan Rektör Budak, “Tam bir yıldır görevdeyim bu süreçte en önemli çıktılarımızdan biri, huzur ve güven ortamını sağlamamızdır. Huzur ve güven yoksa diğer çalışmalar etkin olmaz. Öğrencilerimizle, hocalarımız ve çalışanlarımızla gönül bağımızı kurduk, kısa sürede ciddi projeler hayata geçirdik” diye konuştu.
Savunma Savunmasız Değildir
Savunma Savunmasız Değildir
Son günlerde mesleğimize ve meslektaşlarımıza karşı yapılan saldırılar ve hukuksuz uygulamalar ile yeniden sarsıldık.
MENEMEN “TAHİR ŞAHİN” DEDİ
MENEMEN “TAHİR ŞAHİN” DEDİ
İzmir´in kıdemli Belediye Başkanlarından Menemen Belediye Başkanı Tahir Şahin, CHP Menemen İlçe Başkanlığı´na adaylık dosyasını binlerce Menemenlinin desteğiyle sundu. Belediye Ailesi, Sivil Toplum Örgütleri, Muhtarlar ve hemşehrilerinin sevgi seline karanfiller sunarak karşılık veren Menemen Belediye Başkanı Tahir Şahin, “Acaba Tahir Şahin CHP´den aday gösterilmezse ne yapar, başka yerlere gider mi?” şeklinde kamuoyuna yansıyan dedikodulara şu sözlerle son noktayı koydu; “Aday yapılsam da yapılmasam da burada doğdum, burada öleceğim.”
DEVLETİN ZİRVESİ DOKUZ EYLÜL´DE BULUŞACAK ERDOĞAN ve YILDIRIM, DEÜ´NÜN AKADEMİK AÇILIŞINA KATILACAK
DEVLETİN ZİRVESİ DOKUZ EYLÜL´DE BULUŞACAK ERDOĞAN ve YILDIRIM, DEÜ´NÜN AKADEMİK AÇILIŞINA KATILACAK
Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ), 19 Ekim 2018 tarihinde düzenleyeceği 2018-2019 Akademik Yılı Açılış Töreni´ne ilişkin bütün hazırlıklarını tamamladı. Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı Binali Yıldırım´ın katılımlarıyla gerçekleştirilecek program için çalışmaların tamamlandığını kaydeden DEÜ Rektörü Prof. Dr. Nükhet Hotar, “Sayın Cumhurbaşkanımız ve Sayın Meclis Başkanımızın teşrifleriyle düzenleyeceğimiz törenimizin bütün hazırlıklarını tamamladık. Kendilerini üniversitemizde ağırlamaktan büyük onur duyacağız” dedi.
İMAR BARIŞI FIRSATÇILARINA GEÇİT YOK
İMAR BARIŞI FIRSATÇILARINA GEÇİT YOK
Buca Belediyesi zabıta ekipleri imar barışı fırsatçılarına göz açtırmıyor. Türkiye genelinde başlatılan imar barışı uygulamasından faydalanabilmek için hazine arazilerinde kaçak inşaat yapmaya girişenleri sıkı takibe alan Buca Belediyesi Zabıta Müdürlüğü ekipleri, tespit ettiği kaçak yapılarda yıkım işlemlerini aralıksız sürdürüyor.
CHP BORNOVA GENÇLİKTE ADAY BOLLUĞU
CHP BORNOVA GENÇLİKTE ADAY BOLLUĞU
CHP Bornova Gençliğinden sekiz genç, Bornova Belediye Meclis Üyeliği için bizde bu yolda partimize ve Bornovalı yurttaşlarımıza ve hemşerilerimize hizmet etmek için yola çıkıyoruz diyerek aday adaylıklarını açıkladı.
CHP GÜZELBAHÇE´DE UZLAŞI ADAYINDA BiRLEŞTİLER!
CHP GÜZELBAHÇE´DE UZLAŞI ADAYINDA BiRLEŞTİLER!
Günlerdir merak konusu haline gelen Cumhuriyet Halk Partisi Güzelbahçe Belediye Başkan aday adayları konusunda ilginç gelişmeler yaşanıyor. Muharrem İnce´nin başlatmış olduğu imza ve kongre sürecinde Kılıçdaroğlu´na karşı imza veren ilçeler arasında anılan Güzelbahçe´de, mevcut belediye başkanının yeniden aday gösterilmesine düşük ihtimal verilirken; aday adayları arasındaki rekabet, bölge milletvekillerinin müdahelesi ile farklı bir noktaya ulaştı.
CHP´Lİ CEVAT DURAK ADAY ADAYI OLDU.
CHP´Lİ CEVAT DURAK ADAY ADAYI OLDU.
CHP´li Cevat Durak İzmir Büyükşehir Belediye Başkanlığı için aday adaylığını CHP İl Başkanlığında eşi Birsen Durak ile beraber başvurusunu yaptı.
DEMOKRAT PARTİ BAYRAKLI İLÇE BAŞKANI ERENER´DEN,  KARŞIYAKA BELEDİYESİNE PALMİYE TEPKİSİ.
DEMOKRAT PARTİ BAYRAKLI İLÇE BAŞKANI ERENER´DEN, KARŞIYAKA BELEDİYESİNE PALMİYE TEPKİSİ.
Demokrat Parti (DP) Bayraklı İlçe Başkanı Mehmet Emin Erener, Karşıyaka´da parklarda kırmızı palmiye böceğinin palmiyeleri kurutmasına Belediye tarafından ilaçlı önlem alınmadığı iddiası ile Belediyeye tepki gösterdi.
Gaffaroğulları, “Polimerler günlük yaşantımızın her alanında”
Gaffaroğulları, “Polimerler günlük yaşantımızın her alanında”
Ege Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Kimya Mühendisliği Konferans Salonunda “Polimerler ve Polimerizasyon” konulu söyleşi düzenlendi. Söyleşiye, Kansai Altan Boya Sanayi A.Ş Polimer Araştırma Müdürü Murat Gaffaroğulları konuşmacı olarak katılırken öğretim üyeleri ve öğrenciler de etkinlikte hazır bulundu.
EGE KENT KONSEYLERİ BİRLİĞİ YÜRÜTME KURULU ORTACA´DA TOPLANDI…
EGE KENT KONSEYLERİ BİRLİĞİ YÜRÜTME KURULU ORTACA´DA TOPLANDI…
Ege Kent Konseyleri Birliği olağan Yürütme Kurulu Toplantısı Muğla´nın Ortaca ilçesinde 11-12 Ekim 2018 tarihlerinde yapıldı.
Gastronomi festivali göçle kapılarını açacak
Gastronomi festivali göçle kapılarını açacak
İzmir ilk kez çok kültürlü yapısını yansıtacak bir gastronomi festivaline ev sahipliğie yapacak. Alsancak Tren Garı´nda 21 Ekim´de kapılarını açacak "İzmir GastroFest" yerli, yabancı ünlü şefleri, yemek yazarlarını ve akademisyenleri buluşturacak. Festivalde farklı panellerde gündemin sıcak konusu olan "Göç" teması işlenecek.
Dalyan 4. kez Aşk´a çağırıyor
Dalyan 4. kez Aşk´a çağırıyor
Çeşme Belediyesi´nin 9 Durak 9 Deneyim projesi kapsamında düzenlenecek olan 4. Aşk Festivali ile bu hafta sonu Dalyan´da unutulmaz iki gün yaşanacak.
İzmir Hava Durumu
Bugün
Bulutlu
23°
14°
Salı
Bulutlu
23°
14°
Çarşamba
Fırtına
21°
16°
Perşembe
Sağanak
18°
12°
DOLAR
5.6481
EURO
6.5039
-Kelebekler ayaklarıyla tat alırlar. -Kadınlar erkeklere oranla 2 kat fazla göz kırpar.(Çok yalan söyledikleri için olmasın) -İnsan vücudundaki en güçlü kas dildir. -Gözleri açık tutarak hapşırmak imkansızdır. (Bir rivayete görede gözleri açık hapşırı

İlginç Bilgiler 2
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
"Ya yıldızların Her biri bir mühendistir veya onları yapan bir mühendis vardır!.."

İzmir için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:37 08:19 13:23 15:51 18:10 19:39
deneme deneme

deneme 4