BURADA MADEN OCAĞI İSTEMİYORUZ…
Orman ve Su İşleri Bakanlığı´nın 23.08.2017 tarih-1098 sayılı olurları ve "ÇED Raporu Gerekli Değildir" kararıyla, Menemen ilçesi Alaniçi - Göktepe mevkiinde bulunan toplam 85 bin 990 m2 alanda KALKER Ocağı İşletme Ruhsatı verilmesi en az 100 yaşında çam ağaçlarının kesimine başlanması ilçede kanaat önderlerini harekete geçirdi. Çevre katliamına dur demek için Alaniçi Köy Kahvesinde basın açıklamasında bulunan Menemen Belediye Başkanı Tahir Şahin, “Menemen ve çevresinde yaşayan binlerce canlının yaşam kalitesi için bu denli hayati bir durum söz konusu iken ilgili kurumlar hangi sebep veya sebeplerden ötürü ‘ÇED Raporu Gerekli Değildir´ kararını verebilmiştir” sorusunu yöneltti ve yargı sürecinin devam etmesi nedeniyle ağaç kesiminin durdurulmasını istedi.
Tarih: 8.8.2018 09:14:39

Orman ve Su İşleri Bakanlığı´nın 23.08.2017 tarih-1098 sayılı olurları ve "ÇED Raporu Gerekli Değildir" kararıyla, Menemen ilçesi Alaniçi - Göktepe mevkiinde bulunan toplam 85 bin 990 m2alanda KALKER Ocağı İşletme Ruhsatı verilmesi en az 100 yaşında çam ağaçlarının kesimine başlanması ilçede kanaat önderlerini harekete geçirdi. Çevre katliamına dur demek için Alaniçi Köy Kahvesinde basın açıklamasında bulunan Menemen Belediye Başkanı Tahir Şahin, “Menemen ve çevresinde yaşayan binlerce canlının yaşam kalitesi için bu denli hayati bir durum söz konusu iken ilgili kurumlar hangi sebep veya sebeplerden ötürü ‘ÇED Raporu Gerekli Değildir´ kararını verebilmiştir” sorusunu yöneltti ve yargı sürecinin devam etmesi nedeniyle ağaç kesiminin durdurulmasını istedi.

 

            Alaniçi köy kahvesinde gerçekleşen basın açıklamasına; Menemen Belediye Başkanı Tahir Şahin, CHP İzmir Milletvekili Mahir Polat, CHP İlçe Başkanı Hürol Taklak, İyi Parti İlçe Başkanı Yılmaz Karslı, sivil toplum temsilcileri, meslek odalarının başkan ve yöneticileri, belediye meclis üyeleri,   avukatlar, muhtarlar ve Alaniçi sakinleri katıldı.

 

Günde 200 kamyon malzeme taşınacak

 

Kamuoyunun bilgisine diyerek sözlerine başlayan Menemen Belediye Başkanı Tahir Şahin sözlerine şöyle devam etti , “Orman ve Su İşleri Bakanlığı´nın 23.08.2017 tarih ve 1098 sayılı olurları ile maden izni verilen, Menemen ilçesi Alaniçi - Göktepe mevkiinde bulunan toplam 85 bin 990 m2alanda KALKER Ocağı İşletme Ruhsatı alınmıştır, iznin bitiş tarihi 16.03.2026´dır.

 

Anılan KALKER Ocağı açık işletme yöntemi ile çalıştırılacak olup; yaklaşık 500.000 ton/yıl üretim kapasitesine sahiptir. Bu miktar da aylık olarak yaklaşık 50.000 ton/ay, günlük 2.000 ton/gün kalker üretimi demektir. Yani günde 200 kamyon malzeme ocak dışına nakil edilecektir. Açık işletmede üretim için delme&patlatma yöntemi kullanılacak olup, hem patlatma sırasında, hem de üretilen malzemenin nakliyesi sırasında hatırı sayılır miktarda toz oluşacak, bu da tarım bölgesi olan ve 40 cins sebze, 20 cins meyvenin yetiştiği yöremizde tarım ürünlerini, insan ve hayvan sağlığını olumsuz yönde etkileyecek, mera ve doğal sit alanlarımızı yok edecektir. Tüm bunların yanı sıra bahsi geçen tesis 1. derece deprem bölgesi olan bölgemiz için bambaşka bir tehdit daha oluşturmaktadır”

 

“Taş Ocağı için neden ÇED Raporu istenmez?”

 

“Menemen ve çevresinde yaşayan binlerce canlının yaşam kalitesi için bu denli hayati bir durum söz konusu iken ilgili kurumlar hangi sebep veya sebeplerden ötürü ‘ÇED Raporu Gerekli Değildir´ kararını verebilmiştir” sorusunu yönelterek açıklamasını sürdüren Başkan Şahin, “ÇED Raporu Gerekli Değildir kararı verilirken Menemen Belediye Başkanı´nın, Belediye Meclis Üyelerinin, Mahalle Muhtarlarının, başta Ziraat Odası olmak üzere ilçede bulunan Odaların ve Sivil Toplum Örgütlerinin ve en önemlisi bu topraklarda yaşayan, ekmeğini bu topraklardan kazanan değerli köylü ve çiftçilerimizin fikirleri alınmış, düşünceleri sorulmuş mudur? Tabii ki hayır. Bu fikir almazları da hep birlikte buradan bu mikrofonda sizlerin aracılığıyla bir kez daha protesto ettiğimizi iletmek istiyoruz. İzmir Büyükşehir Belediyemizin bu bölgede hayata geçirmeyi planladığı, bölge için büyük bir öneme sahip olan Sulama Barajı projesi yıllardır ÇED Raporu´na takılırken, ki benim bildiğim 7 yıldır ÇED Raporu almak isteyen Büyükşehir Belediyesi Değirmendere Barajı´nı yapmak için yola çıkmış ve henüz daha birkaç ay önce 7 yıl sonra ÇED Raporu alınabilmiştir. Su hayat demektir, su için bile ÇED Raporu isteniyorsa, Taş Ocağı için neden ÇED Raporu istenmez ben şahsen anlamış değilim. Bölge için getirisi olmamasının yanı sıra yeraltı ve yerüstü doğal kaynaklar için (özellikle su kaynakları) birçok tehdit barındıran Maden Ocağı´nın kurulmasına izin verilmesi manidardır. Birileri burada para kazanacak diye bu ÇED Raporu Gerekli Değildir kararı verilmesini buradan ben şahsen kınıyorum, sizlerin de kınadığını bildiriyorum” diye ifade etti.

 

“Burada Taş Ocağı İstemiyoruz!”

 

Başkan Şahin, “Ülkemizin ve Menemen´in doğal güzellikler bakımından zengin bölgelerinden olan Emiralem bölgemizin bu güzide mevkiinde bu şekilde maden ocakları ile çevreye ve bu havzaya her açıdan zarar verilmesi, yeraltı ve yerüstü doğal kaynakların tahrip edilmesi hiçbir Menemenli tarafından kabul edilemez. Burada bir maden ocağının işletilmesinin ardından diğerlerine örnek teşkil edecek ve çevremizin geleceği tehlike altına girecektir. Atalarımızdan miras değil, çocuklarımızdan ödünç aldığımız çevremizi ve dünyamızı bu şekilde tahrip ettirmeyeceğiz. Bizler burada orman ile iç içe yaşayarak kardeş olmuşuz. Ne güzel söylemiş büyük usta ‘Bir ağaç gibi tek ve hür, bir orman gibi kardeşçesine´ Biz de hep birlikte yaşamak istiyoruz. Bizler burada hiçbir zaman taş ocağı istemedik. Hiçbir zaman da istemeyeceğiz. Hep dediğim gibi yarının ekonomisi temiz bir çevreden geçer. Çevre yoksa hayat yoktur demektir. Bu güzel ülkemizde mücadele etmeden hiçbir hak kazanılmıyor. Yaşasın çevre diyoruz”  dedi.

 

İlçemiz avukatları adına söz verilen Diler Bosut Güven de hukuki süreci şöyle özetledi, “Tam da bu bölgede hukuki davalar açılmış, keşif yapılmış ve bilirkişi raporu beklenirken davaya rağmen ağaç kıyımı ile başlayan bu faaliyet tüm Menemen´i çok üzdü. Onun için bugün buradayız. 10 yıl önce Emiralem´de yaşanan yargı sürecinde mahkeme keşif yaptı ve dedi ki burası su toplanma havzası ve köyler iç içe çok yakındır, su toplanma havzasında dinamitler patladığında su kaynakları olumsuz etkilenecektir. O nedenle o yıl biz o davayı kazandık ve bu maden ocağı burada açılamadı. Üstünden bir 10 yıl geçmişken yine tazelenen bu faaliyet nedeniyle biz hukuki sürece devam ediyoruz. Çünkü biz haklıyız. Bu bölge bir su havzası, köyler iç içe, burada bir yaşam, tarım ve insan hayatı var. O nedenle yine hukuki süreçte de yine kazanımla noktalayacağız bu süreci”

Basın açıklamasının ardından ağaçların kesildiği alana geçildi. Burada da Başkan Şahin, yargı sürecinin devam etmesi nedeniyle ağaç kesiminin durdurulmasını ve yargı sürecinin çalışmasının beklenmesini istedi. 

Kaynak:

Anahtar Kelimeler: BURADA MADEN OCAĞI İSTEMİYORUZ
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Dalyan Aşk ile Coştu
Dalyan Aşk ile Coştu
Çeşme Belediyesi´nin 9 Durak 9 Deneyim Projesi içinde yer alan ve Dalyan mahallesinde gerçekleştirilen 4. Aşk Festivali, coşkulu kortej yürüyüşü ile başladı. Dalyan mahallesi sokaklarındaki Bando 35 müzikleri eşliğinde gerçekleştirilen kortej yürüyüşü sırasında esnafa ve vatandaşlara kırmızı güller dağıtıldı.
Karşıyaka Rotary öğrencileri Ata ile buluşturdu
Karşıyaka Rotary öğrencileri Ata ile buluşturdu
Karşıyaka Rotary, 29 Ekim Haftasında ilkokul öğrencilerini hem Atatürk Müzesi hem de Evrensel Çocuk Müzesi´nde ağırladı.
BerKM´de “GECE BOYUNCA” ÇOK BEĞENİLDİ
BerKM´de “GECE BOYUNCA” ÇOK BEĞENİLDİ
Kentin sanatsal ve kültürel yönden zenginleşmesine katkı sağlayacak şekilde tasarlanan ve kısa sürede Bakırçay´ın sanat merkezi haline gelen Bergama Kültür Merkezi BerKM, yeni sezon etkinlikleriyle sanatseverlerin ilgi odağı olmaya devam ediyor.
AYRANCILAR´DA AÇILIŞLAR SERİSİ
AYRANCILAR´DA AÇILIŞLAR SERİSİ
Torbalı Belediyesi´nin Ayrancılar ´da inşa ettiği düğün sarayı ve 15 Temmuz Şehitler Meydanı´nın resmi açılışı 22 Ekim Pazartesi günü gerçekleştirilecek. Belediye Başkanı Adnan Yaşar Görmez, Torbalı halkını yapılacak olan açılışa davet etti
Başkan Pekdaş: Cesaret, kararlılık ve aşkla yeniden adayım
Başkan Pekdaş: Cesaret, kararlılık ve aşkla yeniden adayım
Konak Belediye Başkanı Sema Pekdaş, 2019 yılında yapılacak yerel seçimlerde yeniden aday olmak için başvuru yaptı. Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Konak İlçe Başkanlığı´na dosyasını teslim eden Başkan Pekdaş, “Cesaret ve kararlılıkla; aşkla ve sevgiyle bu yolda yürümeye devam etmek için, Konak´ın enerjisini yükseltmek için yeniden adayım” dedi.
Dikilili muhtarlar tek yürek oldu
Dikilili muhtarlar tek yürek oldu
İzmir´in Dikili ilçesinde “19 Ekim Muhtarlar Günü” coşku dolu tören ve etkinliklerle kutlandı.
Bayındır Belediye Başkanı Dr. Ufuk Sesli Adaylık İçin Dosyasını Teslim Etti
Bayındır Belediye Başkanı Dr. Ufuk Sesli Adaylık İçin Dosyasını Teslim Etti
Bayındır Belediye Başkanı Dr. Ufuk Sesli yaklaşan 2019 yerel seçimlerinde belediye başkanlığı aday adaylığı için dosyasını CHP Bayındır İlçe Başkanlığı´na teslim etti. Sesli´yi başta ailesi...
Karşıyaka´nın 2019 Bütçesi 307 Milyon Lira!
Karşıyaka´nın 2019 Bütçesi 307 Milyon Lira!
Başkan Akpınar: “Har vurup harman savurmadık”
Piriştina ilk desteği muhtarlardan aldı
Piriştina ilk desteği muhtarlardan aldı
Buca Belediye Başkanı Levent Piriştina, Muhtarlar Günü arefesinde “Buca´yı yönetirken en büyük destekçimiz ve gücümüz” dediği 47 mahalle muhtarıyla keyifli bir akşam yemeğinde bir araya geldi. Buca Belediye Başkanlığı adaylık başvurusu öncesi düşüncelerini ‘ailesi´ olarak niteliği muhtarlarla paylaşan Başkan Piriştina, tam destek aldı.
MilyonFest´e geri sayım başladı!
MilyonFest´e geri sayım başladı!
Karşıyaka Belediyesi´nin katkılarıyla, Milyon Yapım tarafından düzenlenen “MilyonFest İzmir” 19 Ekim´de başlıyor. İzmir´in en büyük festivali olarak gösterilen organizasyonda, 3 gün boyunca 21 en tanınmış sanatçı ve grup, binlerce müzikseverle buluşacak.
UYUŞTURUCU İLE MÜCADELE SEMİNERİ
UYUŞTURUCU İLE MÜCADELE SEMİNERİ
Foça Belediyesi Reha Midilli Kültür Merkezi´nde ‘Uyuşturucu İle Mücadele´ eğitim semineri düzenlenecek. 9 Ekim 2018 Salı günü yapılacak seminer saat 10.00´da başlayacak.
SON YILLARIN EN GÖZDE FESTİVALİ !! TEKNOLOJİSİZ 48 SAAT
SON YILLARIN EN GÖZDE FESTİVALİ !! TEKNOLOJİSİZ 48 SAAT
Çağın bağımlılığı cep telefonlarından ne kadar uzak kalabilirsiniz? Buca Belediyesi´nin Radyo Romantik Türk işbirliği ile bu yıl 4´üncüsünü düzenlediği Teknolojik Uyku Festivali´ne katılan 400 kişi bu sorunun cevabını aradı. Buca Kaynaklar bölgesinin eşsiz doğasında 5-7 Eylül tarihleri arasında gerçekleştirilen Festivalde tek yasak cep telefonuydu. Ulusal ve uluslararası katılımla gerçekleşen ve tüm ihtiyaçların ücretsiz karşılandığı Festivale katılan şanslı misafirler, geleneksel lezzetler ve oyunlar eşliğinde teknolojiden uzak 48 saat geçirip, organik bir yaşamı deneyimledi.
Başkan Pekdaş ve Vekil Bayır birlikte aşure dağıttı
Başkan Pekdaş ve Vekil Bayır birlikte aşure dağıttı
Konak Belediyesi tarafından Muharrem ayı dolayısıyla başlatılan aşure dağıtımları bu kez Güzelyalı Semti´ndeki Fuat Göztepe Parkı´nda yapıldı.
KODA sezonu İdil Biret ile açacak
KODA sezonu İdil Biret ile açacak
Karşıyaka Belediyesi Oda Orkestrası (KODA) ve Hikmet Şimşek Sanat Merkezi, 2018-2019 sezonunu 15 Ekim´de muhteşem bir konserle açacak. 2001 yılında yaşama veda eden ‘Efsane Orkestra Şefi´ Hikmet Şimşek anısına gerçekleşecek konserin solisti, ünlü piyanist İdil Biret olacak. Şef Rengim Gökmen yönetimindeki müzik şöleni saat 20.00´da başlayacak.
UNESCO Kentleri bir kez daha pedallarla birleşecek
UNESCO Kentleri bir kez daha pedallarla birleşecek
UNESCO Dünya Mirası Yolunda Bisiklet Turu 2018 Selçuk´ta başladı. Bu yıl üçüncü kez düzenlenen organizasyonun başlangıcına ev sahipliği yapan UNESCO Kenti Selçuk, 300´den fazla bisikletçiyi İstasyon Meydanı´nda yer alan su kemerlerinin gölgesinde buluşturdu. Selçuk´tan start alan bisikletçiler bu akşam Karşıyaka´da konakladıktan sonra 7 Ekim Pazar günü Bergama Kızıl Avlu´ya kadar pedal çevirecekler. 2 km´nin üzerinde bir konvoy oluşturan 300´ü aşkın bisikletçi katıldıkları bu organizasyonla 2000 fidanın toprakla buluşmasını da sağlayacak.
Başkan Batur´u göçmen dernekleri ziyaret etti
Başkan Batur´u göçmen dernekleri ziyaret etti
İzmir Balkan Dernekleri Federasyonu(İZBALDEF) ve İzmir Trakyalılar Kültür ve Dayanışma Derneği yöneticileri Narlıdere Belediye Başkanı Abdül Batur´a nezaket ziyaretinde bulundu.
Dikili´de hobi ve eğitimsel çalışmalara yoğun ilgi
Dikili´de hobi ve eğitimsel çalışmalara yoğun ilgi
Dikili Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü bünyesinde hizmet veren hobi ve eğitimsel çalışmaların kış dönemi kayıtları yoğun ilgiyle karşılandı.
Başkan Uğurlu, din görevlileri ile bir araya geldi
Başkan Uğurlu, din görevlileri ile bir araya geldi
Kemalpaşa Belediye Başkanı Arif Uğurlu, Camiler ve Din Görevlileri haftası münasebetiyle ilçede görev yapan din görevlileri ile bir araya geldi. Binali Yıldırım Millet Bahçesi´nde İlçe Kaymakamı Kemal Kızılkaya, AK Parti İlçe Başkanı, İlçe Müftüsü, İmam ve Müezzinleri ağırlayan Kemalpaşa Belediye Başkanı Arif Uğurlu "15 Temmuz hain darbe ve işgal girişiminde hocalarımızın cami minarelerinde okudukları selâların ve o selâların yüreğimizde bıraktığı etkisi asla inkar edilemez. Bizleri o gün o meydanlara döken minarelerde hocalarımızın okudukları selâlardır" dedi.
Buca´da moloza geçit yok
Buca´da moloza geçit yok
Buca Belediyesi, sokaklardaki moloz kirliliğin oluşmaması için randevu usulü moloz toplama çalışmasını sürdürüyor. Çevre ve görüntü kirliliğinin önüne geçmeyi amaçlayan sistemle, evlerde yapılan tadilatlardan sonra ortaya çıkan molozlar bina önlerine, kaldırımlara konulmuyor. Bunun yerine vatandaşlar Buca Belediyesi´ne başvurup randevu alarak molozlarını özel konteynerlerle aldırabiliyor.
Sanayiciler Konak´ın tarihine hayran kaldı
Sanayiciler Konak´ın tarihine hayran kaldı
Konak Belediyesi´nin ilçedeki tarihi ve kültürel değerleri görünür kılmak adına başlattığı ‘Tarih Turları´na bu kez İzmir Sanayici ve İşadamları Derneği (İZSİ̇AD) Yönetim Kurulu Üyeleri misafir oldu.
Bornova´da bir spor tesisi daha açılıyor
Bornova´da bir spor tesisi daha açılıyor
Bornova Belediyesi, 2. Geleneksel Bornova Yakaköy Patika Koşuları ve Duatlonu
İzmir´in Renkleri Karabağlar´da sergilendi
İzmir´in Renkleri Karabağlar´da sergilendi
İzmir Kültür Antika Sanat Eğitimi Derneği´nin(İKASE-D) hazırlamış olduğu "İzmir´in Renkleri" adlı karma sergi, Karabağlar Belediyesi tarafından İzmirli sanatseverlerle buluşturuldu.
Başkan Akpınar din görevlileriyle buluştu
Başkan Akpınar din görevlileriyle buluştu
Karşıyaka Belediye Başkanı Hüseyin Mutlu Akpınar, cami imamları ve din görevlileri ile kahvaltıda bir araya geldi. Camiler ve Din Görevlileri Haftası kapsamında, Zübeyde Hanım Nikah Evi´nin üzerindeki Kent Restoran´da gerçekleşen buluşmada birlik ve beraberlik mesajları verildi. Etkinliğe, Karşıyaka Kaymakamı Ali Rıza Çalışır ve Karşıyaka Müftüsü İsa Gürler de katıldı.
Karabağlar´da Yıkım
Karabağlar´da Yıkım
Karabağlar Belediyesi Fen İşleri Müdürlüğü Ekipleri, okul alanı ve yolda kalan Mızraklı Caddesi üzerinde istimlak edilen iki binayı yıktı. Çalışmayı yerinde izleyen Başkan Muhittin Selvitopu,“Bu işlemden sonra hem okul alanı genişlemiş, hem de yolun da genişlemesiyle trafik de rahatlamış olacak” dedi
Fidanlar ile çınarlar bir arada
Fidanlar ile çınarlar bir arada
Gaziemir Belediyesi 1 Ekim Dünya Yaşlılar Günü ve Dünya Çocuk Günü özel etkinliğinde Ata Evi Sağlıklı Yaş Alma Merkezi üyeleri ile çocukları bir araya getirdi. Özel günde keyifli anlar yaşand
Gültepe planları Meclis´ten geçti
Gültepe planları Meclis´ten geçti
İzmir´in merkez ilçesi Konak´ın yapılaşma sorunu en fazla olan semtlerinden Gültepe için hazırlanan yeni imar planları belediye meclisi tarafından onaylandı.
Buca´nın pırlantaları Başkan Amca´yla buluştu
Buca´nın pırlantaları Başkan Amca´yla buluştu
Bucalı minikler Dünya Çocuk Günü´nü Buca Belediye Bakanı Levent Piriştina´yla kutladı. Bucakoop Pırlanta Merkezi´ne sürpriz ziyaret yapan Başkan Piriştina, merkezde bakım hizmeti alan minik Bucalılarla resim yapıp, sohbet etti. Minik pırlantalara seslenen Başkan Piriştina, 1 Ekim Dünya Çocuk Günü ile aynı tarihte kutlanan Dünya Yaşlılar Gününde aile büyüklerine sevgiyle sarılmalarını ve her zaman saygılı olmalarını tavsiye etti.
Festivaller Kenti Çeşme; “5. Germiyan Festivali” için gün sayıyor
Festivaller Kenti Çeşme; “5. Germiyan Festivali” için gün sayıyor
Çeşme Belediyesi´nin "9 Durak 9 Deneyim" projesi kapsamında yer alan ve beşinci kez düzenlenecek olan Germiyan Festivali bu yıl da dopdolu içeriğiyle ziyaretçilerine adeta zaman yolculuğu yaşatacak
Bayındır Belediye Başkanı Dr. Ufuk Sesli´nin Yeni Projesi Fitness Salonu Açıldı
Bayındır Belediye Başkanı Dr. Ufuk Sesli´nin Yeni Projesi Fitness Salonu Açıldı
Bayındır Belediye Başkanı Dr. Ufuk Sesli´nin yeni projesi fitness salonu düzenlenen törenle açıldı.
sosyal yönüyle de hizmet verecek
sosyal yönüyle de hizmet verecek
Kısa sürede iki kültür merkezini tamamlayıp hizmete açtıktan sonra Doğanlar´daki Prof. Dr. Aysel Bayraktar Kültür Merkezi´ni de açılışa hazır hale getiren Bornova Belediyesi, başta Dost Market olmak üzere pek çok sosyal desteği de bu merkez aracılığıyla verecek.
Hanımlar Lokali Aralık Ayında Hizmetinizde
Hanımlar Lokali Aralık Ayında Hizmetinizde
Ödemişli hanımların çocuklarıyla birlikte zaman geçirebileceği içinde çeşitli komplekslerin yer aldığı Hanımlar Lokali Projesi Aralık ayında hizmete sunulacak.
Geleneksel lezzetler sağlıklı beyinler
Geleneksel lezzetler sağlıklı beyinler
Konak Belediyesi yeni eğitim-öğretim döneminde ilkokul birinci sınıf öğrencilerine yönelikçok lezzetli ve sağlıklı bir projeyi hayata geçirdi. ‘Geleneksel Lezzetler Sağlıklı Nesiller´ adlı proje sayesinde bu yıl başlayan minik öğrencilere Türk mutfağının geleneksel lezzetleri tarhana ve erişte armağan ediliyor. Kadın üretici kooperatifi tarafından hazırlanan erişte ve tarhana paketlerinin yanına hikaye kitapları da eklenerek veriliyor. Böylece çocuklar hem sağlıklı besleniyor hem de kitap okumanın keyfine varıyor.
Başkan Batur´dan Okullara yeni öğretim yılı ziyareti
Başkan Batur´dan Okullara yeni öğretim yılı ziyareti
Narlıdere Belediye Başkanı Abdül Batur, yeni eğitim öğretim yılının başlaması nedeniyle Narlıdere´deki okullara ziyarette bulundu. Başkan Batur, öğrenci ve öğretmenlerin sorunsuz bir eğitim yılı geçirmeleri için okullardaki eksiklikleri yerinde gördü ve İncelemelerde bulundu.
Çandarlı Halk Tiyatrosu´na yoğun ilgi
Çandarlı Halk Tiyatrosu´na yoğun ilgi
Türk edebiyatının önemli isimlerinden Edip Cansever´in, "Ben Ruhi Bey Nasılım" isimli şiirinden uyarlanan ve Tarihi Çandarlı Kültürevi´nde Çandarlı Halk Tiyatrosu tarafından sahnelenen "İnsan Yaşıyorken Özgürdür" oyununa sanatseverler yoğun ilgi gösterdi.
Karşıyaka Belediyesi´nden bin öğrenciye burs
Karşıyaka Belediyesi´nden bin öğrenciye burs
Karşıyaka´nın Filizleri Projesi ile yüzlerce ihtiyaç sahibi üniversite öğrencisine burs desteği sağlayan Karşıyaka Belediyesi, ilköğretim öğrencilerini de unutmadı. Eğitimde fırsat eşitliği yaratmak adına bu yıl da ilkokul, ortaokul ve lise düzeyindeki bin öğrenciye 8 ay boyunca burs verilecek.
Karşıyaka Çarşısı sanatla renklendi
Karşıyaka Çarşısı sanatla renklendi
Karşıyaka sokaklarını kültür ve sanatla renklendiren Karşıyaka Belediyesi, 10 farklı noktada eş zamanlı etkinlikler düzenledi. ‘Sokakta Sanat´ sloganıyla gerçekleştirilen gösteriler, binlerce vatandaş tarafından ilgiyle izlendi.
Buca 7. Balkan Festivali´yle renklendi
Buca 7. Balkan Festivali´yle renklendi
Buca Belediyesi´nin bu yıl 7´incisini düzenlediği Uluslararası Balkan Festivali coşkulu törenle başladı. Şirinyer Pazaryeri´nde düzenlenen festivalin açılış gününde Balkan kültüründen örneklerin sergilendiği stantlar ile örf ve adetlerin anlatıldığı halk dansları gösterileri ziyaretçileri büyüledi. Festivalin açılış gününde sahne alan Balkan müziğinin sevilen sesleri Gamze Matracı ve Cenk Bosnalı coşkulu şarkıları ve muhteşem sahne performansı ile İzmirlilere unutulmaz bir gece yaşattı.
Aşure kazanı pazarda kaynadı
Aşure kazanı pazarda kaynadı
Konak Belediyesi her yıl olduğu gibi bu yıl da Muharrem ayında binlerce kişilik aşure kazanları kaynatarak, gönülleri dostluk ve barış ekseninde buluşturmaya devam ediyor.
CHP´li Başkan Akpınar: "Kim olursan ol, önce insan ol!"
CHP´li Başkan Akpınar: "Kim olursan ol, önce insan ol!"
Karşıyaka Belediyesi tarafından geleneksel hale getirilen Aşure Günü etkinliği, bu yıl da büyük coşku ve yoğun katılımla gerçekleşti. Binlerce kişi aşurenin bereketini paylaştı. Başkan Akpınar “Aşurenin içindeki onlarca farklı ürün tek bir tadı ortaya çıkartıyor ve şu mesajı veriyor: Hangi dilden, hangi dinden, hangi alt kimlikten olursan ol yeter ki insan ol" dedi.
10 bin kişilik ‘aşure´ buluşması
10 bin kişilik ‘aşure´ buluşması
Karşıyaka Belediyesi tarafından geleneksel hale getirilen Aşure Günü etkinliği, bu yıl 29 Eylül Cumartesi günü gerçekleştirilecek. Sivil toplum örgütleri ile çeşitli kurum ve kuruluşların işbirliğiyle düzenlenecek etkinlik, Karşıyaka İZBAN İstasyonu yanındaki Ahmet Piriştina Rekreasyon Alanı´nda saat 14.00´te başlayacak. Yaklaşık 10 bin kişi aşurenin bereketini paylaşacak.
Zeki Müren şarkılarıyla anıldı
Zeki Müren şarkılarıyla anıldı
Karşıyaka Belediyesi Bostanlı Suat Taşer Sanat Merkezi, bu hafta iki muhteşem konsere ev sahipliği yaptı. ‘Sanat Güneşimiz Zeki Müren´ ve KODA´nın ‘Yaza Veda´ konserleri, müzikseverlerden büyük ilgi gördü.
CHP´li Başkan ŞAHİN “Menemen´de Huzur Var”
CHP´li Başkan ŞAHİN “Menemen´de Huzur Var”
Menemen Belediye Başkanı Tahir Şahin, bu yıl da geleneği bozmayıp Ahilik Haftası´nda Menemen´in esnaf ve sanatkarlarını kahvaltıda buluşturdu. Yoğun göç alan Menemen´in tercih edilmesindeki en önemli nedenin Menemen´de sağladıkları birlik ve beraberlik olduğunu söyleyen Başkan Şahin; “Menemen´deki huzuru gören İzmir´deki esnaf ve sanatkarlar da Menemen´e geliyor” dedi.
Karşıyaka´da iki muhteşem konser
Karşıyaka´da iki muhteşem konser
Karşıyaka Belediyesi Bostanlı Suat Taşer Sanat Merkezi, bu hafta iki özel konsere ev sahipliği yapacak. 24 Eylül´de ‘Sanat Güneşimiz Zeki Müren´, 25 Eylül´de ise KODA´dan ‘Yaza Veda´ konserleri, ücretsiz olarak müzikseverler ile buluşacak.
BBŞT yeni sezona “Ziyaret” oyunu ile başlıyor
BBŞT yeni sezona “Ziyaret” oyunu ile başlıyor
Bornova Belediyesi Şehir Tiyatrosu (BBŞT) 2018-2019 sezonunda “Ziyaret” oyunu ile perdelerini açıyor. 26 Eylül Çarşamba günü Uğur Mumcu Kültür ve Sanat Merkezi´nde gösterime girecek olan oyunun biletleri de satışa çıktı.
Başkan Soylu Muharrem Orucu İftarına Katıldı
Başkan Soylu Muharrem Orucu İftarına Katıldı
Menderes Belediye iBaşkanı Bülent Soylu, Muharrem ayı dolayısıyla düzenlenen iftara katıldı.
“Eğitime yapılan yatırım, geleceğe yapılan yatırımdır!”
“Eğitime yapılan yatırım, geleceğe yapılan yatırımdır!”
Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkan Yardımcısı, TBMM Milli Eğitim Kültür Gençlik ve Spor Komisyonu Grup Sözcüsü Yıldırım Kaya´nın Gaziemir ziyaretinde konuşan Başkan Şenol “Eğitimde fırsat eşitliği sağlamak amacıyla öğrencilerimizin ve okullarımızın her türlü ihtiyaçlarına destek oluyoruz. Eğitime yapılan yatırım, geleceğe yapılan yatırımdır” dedi
Düzenli egzersiz şart
Düzenli egzersiz şart
Buca Belediyesi eğitimden spora, kültürden sanata kadar düzenlediği birçok söyleşi ve panelle alanında uzman konuklarla Bucalıları bir araya getirmeye devam ediyor. Buca Belediyesi Tenis Kulübü Konferans Salonunda düzenlenen söyleşilerin bu haftaki konusu ‘Spor ve Beslenme” konuğu isi Diyetisyen Begüm Durmaz oldu. Kısa egzersizlerin hayatın içine entegre edilmesi gerektiğini vurgulayarak Bucalıları spora davet eden Durmaz, “ Düzenli yapılan en ufak egzersiz fiziksel, ruhsal, zihinsel ve sosyal sağlar, daha mutlu ve eder” dedi.
Bergama Belediyesporlu Kadın Voleybolculardan Ana Sponsor Ateş Çelik´e Ziyaret
Bergama Belediyesporlu Kadın Voleybolculardan Ana Sponsor Ateş Çelik´e Ziyaret
Bu yıl Türkiye Bayanlar Voleybol 2.Liginde mücadele edecek olan Ateş Çelik Bergama Belediyespor Kadın Voleybol Takımı, Ana Sponsoru olan Ateş Çelik Wind Power firmasını ziyaret etti.
Pekdaş: Mücadeleyi sürdüreceğiz
Pekdaş: Mücadeleyi sürdüreceğiz
DİSK Emekli-Sen Konak Şubesi´nin düzenlediği dayanışma kahvaltısına katılan Konak Belediye Başkanı Sema Pekdaş, emeğin en yüce değer olduğunu belirterek, tek adam iktidarına karşı mücadeleyi el ele, kol kola sürdüreceklerini söyledi.
Başkan Uğurlu: Farklılıklarımız zenginliğimizdir
Başkan Uğurlu: Farklılıklarımız zenginliğimizdir
Kemalpaşa Belediye Başkanı Arif Uğurlu, Soğukpınar Mahallesi Tahtacılar Kültür ve Yardımlaşma Derneği tarafından düzenlenen aşure programında vatandaşlarla bir araya geldi.
Başkan Selvitopu´ndan gazilere ziyaret
Başkan Selvitopu´ndan gazilere ziyaret
Göreve geldiğinden bu yana gazilerin her zaman yanında olan Karabağlar Belediye Başkanı Muhittin Selvitopu, Gaziler Günü nedeniyle Türkiye Muharip Gaziler Derneği İzmir Şubesi´ni ziyaret etti.
İzmir Hava Durumu
Bugün
Bulutlu
23°
14°
Salı
Bulutlu
23°
14°
Çarşamba
Fırtına
21°
16°
Perşembe
Sağanak
18°
12°
DOLAR
5.6481
EURO
6.5039
-Her 4 Amerikalıdan biri mutlaka televizyonda görünüyor. (Sokakta her 4 kişiden 1 imza dağıtıyormuş düşünsenize) -Uyurken televizyon seyrederken yaktığımızdan daha fazla kalori yakıyoruz. (Demekli televizyonla uyutuluyoruz) -Bir karıncanın koku alma yet

İlginç Bilgiler 5
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Hamı pişiremezsen bari, pişmişi ham etme…

Hacı Bektaşı Veli
İzmir için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:37 08:19 13:23 15:51 18:10 19:39
Taze deniz ürünlerini hava geçirmez ve kapaklı bir kap içinde buzdolabında saklayın. En fazla iki gün içinde tüketin. Dondurulmuş deniz ürünlerini alışveriş sonrasında orijinal ambalajında derin dondurucuya koyun.

Deniz Ürünleri Tarifleri İle İlgili Püf Noktaları