Bornova Kaymakamı´ndan “İlk Kıvılcım Demir Dövme Sanatı”
Ege Üniversitesi Güzel Sanatlar, Tasarım ve Mimarlık Fakültesi koordinatörlüğünde, Bornova Kaymakamı Fatih Genel´in “İlk Kıvılcım Demir Dövme Sanatı” Atölye Etkinliği, EÜ Etnografya Müzesinde gerçekleştirildi. Demiri birçok işlemden geçirerek bıçağa dönüştüren Kaymakam Genel, “Demire hükmedemiyorsanız tarihe de, dünyaya da hükmedemezsiniz. Demirin icadından beri bu böyledir” dedi.
Tarih: 7.11.2019 07:34:55

Ege Üniversitesi Güzel Sanatlar, Tasarım ve Mimarlık Fakültesi koordinatörlüğünde, Bornova Kaymakamı Fatih Genel´in  “İlk Kıvılcım Demir Dövme Sanatı” Atölye Etkinliği, EÜ Etnografya Müzesinde gerçekleştirildi. Demiri birçok işlemden geçirerek bıçağa dönüştüren Kaymakam Genel, “Demire hükmedemiyorsanız tarihe de, dünyaya da hükmedemezsiniz. Demirin icadından beri bu böyledir” dedi.

Ege Üniversitesi Güzel Sanatlar, Tasarım ve Mimarlık Fakültesi ve EÜ Etnografya Müzesi işbirliğinde “İlk Kıvılcım Demir Dövme Sanatı” etkinliğiyle, sanatseverleri mesai saatleri dışında atölyesinde demir döverek bıçak yapan Bornova Kaymakamı Fatih Genel ile buluşturdu. Sanatseverler, Bornova Kaymakamının demiri döverek bıçağa dönüştürmesini izlerken bir yandan demir dövme sanatıyla ilgili birçok bilgi edinme fırsatı buldu.

 EÜ Etnografya Müzesi´nde düzenlenen etkinliğe Bornova Kaymakamı Fatih Genel, EÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Ersan, Garnizon Komutanı Temsilcisi Topçu Albay Abdullah Katırcı, Bornova İlçe Jandarma Komutanı Kıdemli Başçavus Sadık Yazan, Bornova İlçe Milli Eğitim Müdürü Kadir Kadıoğlu, Bornova İlçe Sağlık Müdürü Vahap Tevfik Oğuz, Bornova İlçe Müftüsü Mesut Harmancı, EÜ Güzel Sanatlar, Tasarım ve Mimarlık Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Alev Parsa, EÜ Fen Fakültesi Dekanı Prof. Dr. İhsan Yaşa, EÜ Etnografya Müzesi Müdürü Doç. Dr. Pınar Fedakâr, akademisyenler ve öğrenciler katıldı.

Demir dövmenin Peygamber mesleği olduğunu söyleyen Bornova Kaymakamı Fatih Genel, bu işi geçmişte babasının da yaptığından bahsederken duygulu anlar yaşadı. Kaymakam Genel, “Demire hükmedemiyorsanız tarihe de, dünyaya da hükmedemezsiniz. Demirin icadından beri bu böyledir. Demir dövmek, bıçak ve okçuluk yüzüğü yapmak, at binmek, ok atmak gibi birçok hobi ve sanatla uğraşmak benim için büyük bir zevk. Tarihte büyük devlet adamları hep sanatla ilgilenmiştir” diye konuştu.

“DEMİR DÖVMEK ATA MESLEĞİMİZ”

Bu tür etkinliklerin öneminden bahseden EÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Ersan, “Demir dövmek esasında bizim ata mesleğimizdir. Demir döverek biz Ergenekon´dan çıktık ve bu geleneğimizi devam ettiren ustalardan birisi de sayın kaymakamımız. Geçen yıl güzel bir ev sahipliği yaptı sayın kaymakamımız, bu gün de ‘İlk Kıvılcım´ ı yakacağız ve ardından bu kıvılcım bize neyi getirecek bakacağız” dedi

EÜ Güzel Tasarım ve Mimarlık Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Alev Parsa geçen, yıl Bornova Kaymakamıyla zihgir yüzük yapımı ve ok atıcılığı etkinliğini düzenlediklerini hatırlatarak, “Bu yıl da Etnografya Müzesi Müdürümüzle beraber ‘İlk Kıvılcım´ etkinliğini birlikte gerçekleştiriyoruz. Katılan herkese teşekkür ediyorum. Seneye hangi etkinliğin yapılacağını merak etmekteyiz” diye ifade etti.

         “USTAMIZIN ON PARMAĞINDA ON MARİFET”

EÜ Etnografya Müzesinde ustaların, geleneksel mesleklerin, el sanatları ve zanaatlarının ve bunlara ilişkin atölyelerin her zaman ayrı bir yeri olduğunu belirten EÜ Etnografya Müzesi Müdürü Doç. Dr. Pınar Fedakâr, “Bu gün çok özel bir atölye etkinliği için buradayız. Çünkü geleneksel mesleklerde her usta bugün kültür ve tarih taşıyıcısı olarak çok önemli, kıymetli ama demiri dövenler, ateşi ehlileştirenler, demirciler ve demir dövme sanatı içerisinde her zaman ocaklar, ateş ve eski Türk kültürlerinin etkisiyle çok özel bir yere sahiptir. Geçmişten günümüze gelen bir güç bir mukaddes meslek olarak kabul edilir. Burada kaymakamımızdan öte bu konuda mahir bir ustayla birlikte olmak gerçekten bizim için onur verici ve bu deneyimi birlikte yaşamak çok özel bir şans. Ustamızın on parmağında on marifet” diye konuştu.

 
Kaynak:

Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Matematik Profesörü Ressam Argaç eserlerini MÖTBE´de sergiledi
Matematik Profesörü Ressam Argaç eserlerini MÖTBE´de sergiledi
Ege Üniversitesinde, Fen Fakültesi Matematik Bölümü Öğretim Üyesi ve Ressam Nurcan Argaç´ın çalışmalarından oluşan “100-100-100-100-100´ler İçinden Yüzler-Yüzler-Yüzler-Yüzler” resim sergisi sanatseverlerle buluştu. Prof. Dr. Yusuf Vardar MÖTBE Kültür Merkezinde gerçekleşen serginin açılışına Ressam Nurcan Argaç ve EÜ İletişim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Dilek Takımcı´nın yanı sıra Egeli sanatseverler katıldı.
Türkiye de ilk defa Ege Üniversitesi Hastanesine kazandırılıyor
Türkiye de ilk defa Ege Üniversitesi Hastanesine kazandırılıyor
Ege Üniversitesinde gerçekleştirilen konferansta konuşan Dr. Doğanay, “Akciğer hastalarına umut verici yeni bir medikal görüntüleme tekniği Türkiye´de ilk defa Ege Üniversitesi Hastanesine kazandırılıyor. TÜBİTAK 2232 projesi kapsamında Ege Üniversitesi Rektörü Sayın Prof. Dr. Necdet Budak´ın destekleri ile bu çalışmalar hız kazanıyor. Bu çalışma kapsamında piyasa değerleri 250 bin TL ve 1 milyon TL olan medikal cihaz ve yazılımlar geliştirilecek ve daha sonra, akciğer hastalıklarının erken teşhis, tanısında ve tedavi yöntemlerinin geliştirilmesinde kullanılacak” dedi.
EMD İzmir´de görev dağılımı yapıldı
EMD İzmir´de görev dağılımı yapıldı
Geçtiğimiz hafta sonu İzmir Ticaret Borsası´nda yapılan 6´ncı Olağan Genel Kurulu´nu yapan Ekonomi Muhabirleri Derneği (EMD) İzmir Şubesi´nde görev dağılımı yapıldı. EMD Yönetim Kurulu, ilk toplantısında Yönetim Kurulu Başkanlığı´na bir kez daha Ege İhracatçı Birlikleri Basın Müşaviri Murat Demircan´ı seçti.
Dünya turizm liderinden övgü  "İzmir harika bir şehir"
Dünya turizm liderinden övgü "İzmir harika bir şehir"
HORECA Fair Ege Uluslarası Otel Ekipmanları Ağırlama Konaklama Teknolojileri Fuarı kapılarını profesyonel ziyaretçilere açtı. Dünya Turizm Örgütü Başkan Yardımcısı Günter Ihlau “İzmir, tüm bileşenleri ile turizm için harika bir şehir” dedi
İZEKO´DAN DİJİTAL ATAK
İZEKO´DAN DİJİTAL ATAK
İzmir Emlak Komisyoncuları Odası (İZEKO), Asrın Gruba ait ulusal emlak ilan platform sitesi olan emlaksitem.com ile protokol imzaladı. İZEKO Yönetim Kurulu Başkanı Mesut Güleroğlu ile Asrın Grup Yönetim Kurulu Başkanı Ali Talak´ın imzaladığı iş birliği protokolünde İZEKO üyelerine 31 Mayıs´a kadar ücretsiz ilan hakkı tanındı. Protokol törenine katılan İzmir Sanayici ve İş İnsanları Derneği(İZSİAD) Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Küçükkurt, “İzmir markası olan emlaksitem.com´a destek olmalıyız”dedi
YUNANİSTAN BÜYÜKELÇİSİNDEN BÜYÜKŞEHİR´E ZİYARET
YUNANİSTAN BÜYÜKELÇİSİNDEN BÜYÜKŞEHİR´E ZİYARET
Yunanistan Ankara Büyükelçisi Michael-Christos Diamessis bugün İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer´i makamında ziyaret etti. Toplantıda karşılıklı ilişkilerin arttırılması öne çıktı.
Tevfik Fikret Lisesi  Rotary Başkanı Mark Maloney´i ağırladı
Tevfik Fikret Lisesi Rotary Başkanı Mark Maloney´i ağırladı
İzmir Özel Tevfik Fikret Lisesi öğrencileri, sosyal sorumluluk ve dayanışma konusundaki duyarlılıklarını uluslararası boyuta taşıdı. Tevfik Fikret Lisesi ve Fen Lisesi Müdürü Dürrin Toksöz, Tevfik Fikret-Gündoğdu Interact Kulübü üyesi öğrencilerinin rozet töreni kapsamında, Uluslararası Rotary Başkanı Mark Maloney ve eşini Tevfik Fikret Lisesi konferans salonunda ağırladıklarını söyledi. Bu törenin dünyada ikinci kez farklı bir ülkede yapıldığına değinen Toksöz, yurt dışındaki okullara öğrenci kabul oranlarında çok yüksek başarılar gösteren Tevfik Fikret Lisesinin, evrensel eğitim anlayışının yanı sıra, sosyal sorumluluk projelerinde de yurt sınırlarını aşan işbirliklerine imza attığını belirtti.
SELÇUK EFES KENT BELLEĞİ´NDE SAĞLIK SÖYLEŞİLERİ DEVAM EDİYOR
SELÇUK EFES KENT BELLEĞİ´NDE SAĞLIK SÖYLEŞİLERİ DEVAM EDİYOR
SEGEM-DER Sağlık Söyleşilerinin bu ayki konuğu Selçuk Devlet Hastanesi Başhekimi Kardiyoloji Uzmanı Dr. Murat Samsa oldu. Samsa, "Kalp Hastalıkları ve Yaşam " adlı sunumuyla Selçuk Efes Kent Belleği´nde katılımcılarla sağlık konusunda önemli bilgiler aktardı. Söyleşiye çok sayıda Efes Selçuklu´nun yanı sıra SEGEM- DER Başkanı Birgül Gönül ve CHP Efes Selçuk İlçe Başkanı Mehmet Karanfil de katıldı.
İKKB, Türk Medeni Kanununun 94. yılını kutladı
İKKB, Türk Medeni Kanununun 94. yılını kutladı
İzmir Kadın Kuruluşları Birliği(İKKB), Türk Medeni Kanununun kabulünün 94. Yılı kapsamında Atatürk Araştırmacısı Ahmet Gürel´in katılımıyla İzmir Türk Koleji Uşakizade Köşkü´nde bir araya geldi. Etkinlikte “Cumhuriyet ve Kadın” adlı belgesel gösterilirken, İKKB bileşen dernek üyeleri köşkü gezip tarihi hakkında bilgi aldı.
MESLEK ÖDÜLÜ İZMİR´Lİ KAHRAMAN İTFAİYECİLERE
MESLEK ÖDÜLÜ İZMİR´Lİ KAHRAMAN İTFAİYECİLERE
Göztepe Rotary Kulübü yılın meslek hizmet ödülünü 24 Ocak´ta Elazığ´da meydana gelen 6.8 büyüklüğündeki depremde bölgeye ilk ulaşanİzmir Büyükşehir Belediyesi İtfaiyesi Daire Başkanlığı Arama Kurtarma Ekibine verdi. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer´in de katıldığı törende, Federasyon Başkanı Fatih Akçiçek ve Göztepe Rotary Kulübü Başkanı Barış Akyelli İtfaiye Daire Başkanlığı ile birlikte ekipte yer alan 11 kişiye teşekkür plaketi takdim etti.
Menderes Deve Güreşlerine Geri Sayım
Menderes Deve Güreşlerine Geri Sayım
Menderes Belediyesi tarafından 5.´si düzenlenecek Geleneksel Deve Güreşleri Festivali için geri sayım başladı.
17 ŞUBAT MERASİM SOKAK ŞEHİTLERİNİ TEMAD VE SAVDES-SEN BİRLİKTE DÜZENLEDİKLERİ TÖREN İLE ANDILAR…
17 ŞUBAT MERASİM SOKAK ŞEHİTLERİNİ TEMAD VE SAVDES-SEN BİRLİKTE DÜZENLEDİKLERİ TÖREN İLE ANDILAR…
Bölücü terör örgütü tarafından, 17 Şubat 2016 tarihinde Merasim Sokak´ta askeri servis araçlarına yönelik yapılan terör saldırısında hayatını kaybeden 29 şehit; Türkiye Emekli Astsubaylar Derneği TEMAD ve Savunma ve Güvenlik Destek Hizmetleri Sendikası SAVDES-SEN tarafından, 17 Şubat 2020 tarihinde Merasim Sokak´ta gerçekleştirilen tören ile anıldı.
DENETİM SEFERBERLİĞİ BAŞLADI
DENETİM SEFERBERLİĞİ BAŞLADI
Tarım ve Orman Bakanlığı, bugünden itibaren ülke genelinde 7 bin denetçiyle ürün bazlı 6 gün sürecek “gıda denetimi seferberliği” başlattı.
İzmir´de Danilo Rüzgarı Esti
İzmir´de Danilo Rüzgarı Esti
MaviBahçe Alışveriş ve Yaşam Merkezi, ünlü İtalyan Şef ve Yazar Danilo Zanna´yı ağırladı. Kent Meydanı´nda kurulan seyyar mutfakta yemek pişiren Zanna, eğlenceli tavırlarıyla İzmirlilere keyifli anlar yaşattı.
CHP Buca´lı Gençlerin yeni Başkanı Hüseyin Gül oldu
CHP Buca´lı Gençlerin yeni Başkanı Hüseyin Gül oldu
Ana kademe seçimlerini sona ermesinin ardından Gençlik Kolları ve Kadın Kolları seçimlerinde heyecan sürüyor. Pazar günü Şirinyer Düğün salonunda gerçekleşen, CHP Buca Gençlik Kolları seçimleri. İki listeyle yapılan seçimde Beyaz liste Hüseyin Gül ve Kırmızı liste Enver Aladağ´ın seçimi büyük heyecana sahne oldu. Seçimi Beyaz liste ile Hüseyin Gül kazandı.
İL BAŞKANI KIRKPINAR REFERANDUM İSTEDİ
İL BAŞKANI KIRKPINAR REFERANDUM İSTEDİ
İyi Parti Foça İlçe Kongresi 16 Şubat 2020 Pazar günü yapıldı. Tek listeyle gidilen seçimde mevcut Başkan Ertuğrul Karanfil ve ekibi güven tazeleyerek göreve devam vizesi aldı.
EÜ´ den "Mesleki Eğitimde Ufuk 2020 Projeleri Semineri”
EÜ´ den "Mesleki Eğitimde Ufuk 2020 Projeleri Semineri”
Ege Üniversitesi Atatürk Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu´nda "Mesleki Eğitimde Ufuk 2020 Projeleri" konulu eğitim semineri düzenlendi. Semineri, İzmir Demokrasi Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı Dr. Öğr. Üyesi Zeynep Sofuoğlu verdi. Atatürk Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu Toplantı Salonunda düzenlenen seminere; Yüksekokul Müdürü Doç. Dr. Ali Ekşi ve akademisyenler katıldı.
Kazakistan Büyükelçisi´nden Ege Üniversitesinde Konferans
Kazakistan Büyükelçisi´nden Ege Üniversitesinde Konferans
Kazakistan Cumhuriyeti´nin Türkiye Büyükelçisi Abzal Saparbekuly, Ege Üniversitesi Çeşme Turizm Fakültesi´nde “Avrasya´nın Kalbi Kazakistan” başlıklı konferans verdi.
Kiraz´a çok yakıştı
Kiraz´a çok yakıştı
İzmir Kiraz´ı hem taşkın riskinden kurtarmak, hem de daha çağdaş bir görünüme kavuşturmak için başlatılan çalışmalar kapsamında 2700 metrelik hatta taş tahkimatı yapıldı. İlçenin çehresi şimdiden değişti.
İzmir´de bedenler keşfe çıkacak
İzmir´de bedenler keşfe çıkacak
İnstitut français İzmir, yepyeni sergi konsepti ile İzmirlileri yeni bir keşfe çıkarıp, farklı bir deneyim yaşatmaya hazırlanıyor.
“URLA ZEYTİN AŞKI SEMPOZYUMU”
“URLA ZEYTİN AŞKI SEMPOZYUMU”
İzmir Büyükşehir Belediyesi, Türkiye Tanıtım Araştırma Demokrasi ve Laik Oluşum Vakfı (TÜLOV) ve Köstem Zeytinyağı Müzesi, Zeytin Dostu Derneği ve Butik Zeytin ve Zeytinyağı Üreticileri Derneği katkıları ve işbirliğiyle düzenlenecek “URLA ZEYTİN AŞKI SEMPOZYUMU” Köstem Zeytinyağı Müzesi´nde yapılacak.
İZMİR SEVDİĞİNE KOŞTU
İZMİR SEVDİĞİNE KOŞTU
İzmir Büyükşehir Belediyesi´nin “Sevdiğine Koş” adını verdiği koşuya yüzlerce İzmirli katıldı. Aksi yönlerden koşmaya başlayan çiftler ortada buluşarak yarışı el ele tamamladı.
İZMİR´DE DÖRT TESİSE DAHA GÜNEŞ ENERJİSİ
İZMİR´DE DÖRT TESİSE DAHA GÜNEŞ ENERJİSİ
İzmir Büyükşehir Belediyesi dört tesisinin elektrik ihtiyacını daha güneş enerjisinden karşılayacak.
KARŞIYAKA´DA İLK ROBOTİK KODLAMA SINIFI AÇILDI
KARŞIYAKA´DA İLK ROBOTİK KODLAMA SINIFI AÇILDI
Karşıyaka Emlakbank Süleyman Demirel Anadolu Lisesi´nde ilk Robotik Kodlama Sınıfı açıldı.
NASIL BİR HASTANE İDARECİLİĞİ Kİ MAAŞLARI DAHİ YATIRAMIYOR!!
NASIL BİR HASTANE İDARECİLİĞİ Kİ MAAŞLARI DAHİ YATIRAMIYOR!!
Türk Sağlık Sen İzmir-1 Nolu Şube Başkanı Barış KOÇAK Çeşme Alper Çizgekanat Devlet Hastanesi´nde personele yatmayan maaşla ilgili yaptığı yazılı basın açıklamasında;
İZMİR´İN BAŞKANLARI MENDERES´TE TOPLANDI
İZMİR´İN BAŞKANLARI MENDERES´TE TOPLANDI
İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer ve İzmir´in ilçe belediye başkanları bugün Menderes´te düzenlenen koordinasyon toplantısında bir araya geldi.
ESBAŞ Çocuk Yuvası Telekonferans Yaptı
ESBAŞ Çocuk Yuvası Telekonferans Yaptı
ESBAŞ Çocuk Yuvası, 5 Yaş Sınıfı öğrencileri, Dünyada yılın öğretmeni seçilen Nurten Akkuş´un öğrencileri ile telekonferans sistemi ile görüştüler
‘İzmir´in İlçe İlçe Konut Stoku Rakamları Açıklandı´
‘İzmir´in İlçe İlçe Konut Stoku Rakamları Açıklandı´
Son 5 yılda hızlı göç alan İzmir´de konut stoku artmaya başladı. Teknoloji odaklı faaliyet gösteren gayrimenkulpr.com sitesi, hürriyetemlak, sahibinden ve ilanlara yansımayan konut projelerinden yola çıkarak İzmir´in ilçe ilçe konut stoku verilerini açıkladı. Geçtiğimiz yıla oranla konut stokunda yüzde 12 oranında artışın gözlendiği İzmir´de, güncel konut stoku tam 85 Bin´e yükseldi
İzmir Barosu Çocuk Hakları Merkezi Dört Yaşında
İzmir Barosu Çocuk Hakları Merkezi Dört Yaşında
İzmir Barosu Çocuk Hakları Merkezi´nin kuruluşunun dördüncü yılında İzmir Adliyesi içinde bulunan Merkez önünde bir basın açıklaması gerçekleştirildi.
SUNEXPRESS´TEN İZMİR BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI´NA ZİYARET
SUNEXPRESS´TEN İZMİR BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI´NA ZİYARET
2012 yılında İzmir´i aktarma merkezi olarak konumlandıran ve İzmir operasyonlarına başladığı günden bu yana büyümeye ve Ege turizmine katkıda bulunmaya devam eden SunExpress´in Genel Müdür Yardımcısı Ahmet Çalışkan ve şirket yetkililerinden oluşan heyet, 13 Şubat Perşembe günü İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer´i makamında ziyaret ederek yeni işbirliklerini görüştü.
TUNÇ SOYER TORBALI´DA MUHTARLARI DİNLEDİ
TUNÇ SOYER TORBALI´DA MUHTARLARI DİNLEDİ
İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer küçükbaş hayvan dağıtım töreninin ardından Torbalı ilçesinin muhtarlarıyla buluştu.
İZMİR BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ TORBALI´DA ÇİFTÇİLERE 173 HAYVAN DAĞITTI.
İZMİR BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ TORBALI´DA ÇİFTÇİLERE 173 HAYVAN DAĞITTI.
İzmir Büyükşehir Belediyesi kırsal kalkınma hedefiyle Torbalı´daki 45 çiftçiye 173 küçükbaş hayvan dağıttı. Törene katılan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer üreticileri desteklemeye devam edeceklerini söyledi.
MENDERES KATI ATIK TESİSİNİN İHALESİ YAPILDI
MENDERES KATI ATIK TESİSİNİN İHALESİ YAPILDI
İzmir Büyükşehir Belediyesi, kentin güneyinde yer alan Menderes, Gaziemir, Karabağlar, Buca, Balçova ve Narlıdere ilçelerinin atıklarını değerlendirip elektrik ve gübre üretecek tesisin yapımı ve işletilmesi için ihale sürecini tamamladı.
Büyükşehir´in 14 Şubat etkinlikleri gün boyu sürecek
Büyükşehir´in 14 Şubat etkinlikleri gün boyu sürecek
İzmir Büyükşehir Belediyesi 14 Şubat Sevgililer Günü´nde kentin on ayrı noktasında dans gösterileri, söyleşiler, konserler, tiyatro ve film gösterimine ev sahipliği yapacak.
BERGAMA´DA TRAFİK KAZASI: 4 ÖLÜ 8 YARALI
BERGAMA´DA TRAFİK KAZASI: 4 ÖLÜ 8 YARALI
Bergama´nın Kozak yolunda işçi taşıyan servis aracıyla kamyon çarpıştı. Meydana gelen Kaza sonrasında 4 ölü 4 ü ağır olmak üzere 8 kişi yaraladı.
Bakan Ersoy, İzmir Başkanlar Kurulu ile Çeşme için görüştü
Bakan Ersoy, İzmir Başkanlar Kurulu ile Çeşme için görüştü
Son dönemde kamuoyunda ortaya atılan ve Çeşme´ye yapılacağı iddia edilen projelerle ilgili olarak Kültür ve Turizm Bakanı Nuri Ersoy´u ziyaret eden İzmir Başkanlar Kurulu, Bakan Ersoy ile yaklaşık 2 saat süren bir görüşme gerçekleştirdi. Bakanlık olarak Çeşme´ye yapılması planlanan projeler hakkında, İzmirli Başkanlara detaylı bir sunum yapan Bakan Ersoy, kamuoyunda yer alan “Kanal Çeşme” diye bir projelerinin bulunmadığını ifade etti. Görüşmede, Çeşme için hazırlanan projelerin daha geniş tabanda tartışılması için önümüzdeki günlerde bir sempozyum yapılması da kararlaştırıldı.
CHP´Lİ BAKAN´DAN SULAK ALANA YAT PROJESİ TEPKİSİ
CHP´Lİ BAKAN´DAN SULAK ALANA YAT PROJESİ TEPKİSİ
İzmir´in Aliağa ilçesi sınırları içerisinde yer alan yaklaşık 91 hektar büyüklüğündeki Çaltılıdere sulak alanı, 2017 yılında oy çokluğuyla alınan bir karar ile sulak alan olmaktan çıkarıldı.
KAR-İŞKAD´LI KADINLARDAN SÜREKLİ´YE TEŞEKKÜR ZİYARETİ
KAR-İŞKAD´LI KADINLARDAN SÜREKLİ´YE TEŞEKKÜR ZİYARETİ
Karşıyaka İş Kadınları Derneği KAR-İŞKAD, AK Parti İzmir İl Başkanı Av. Kerem Ali Sürekli´ yi ziyaret ederek plaket sundu.
Saadet Partisi Kadın Kolları Genel Başkanı Asiltürk İzmir´de
Saadet Partisi Kadın Kolları Genel Başkanı Asiltürk İzmir´de
Saadet Partisi (SP) Kadın Kolları Genel Başkanı Ebru Asiltürk, partisinin il ve ilçe teşkilatlarını ziyaret kapsamında geldiği İzmir´de çeşitli temaslarda bulundu.
Mimarlar Odasında değişim başladı
Mimarlar Odasında değişim başladı
Türk Mühendis ve Mimarlar Odaları Birliği (TMMOB) Mimarlar Odası İzmir Şubesi yeni yönetimini seçti. Mimarlar Odası İzmir Şubesi yeni dönem yönetimi Dr. İlker Kahraman başkanlığında göreve başladı. ‘Birlikte´ sloganıyla yola çıkan yeni yönetimin Başkanı Dr. İlker Kahraman, Oda olarak yeni süreçteki yol haritaları, sergileyecekleri refleksler hakkında mesaj vererek, “İzmir bizim her şeyimiz. Şehrimiz için ne gerekiyorsa yapacağız” dedi.
BAYINDIR´DA İZSU HİZMETLERİ TEK ÇATI ALTINDA TOPLANIYOR
BAYINDIR´DA İZSU HİZMETLERİ TEK ÇATI ALTINDA TOPLANIYOR
İZSU Bayındır´da yeni hizmet binasının çalışmalarına başladı. 6 milyon TL´ye mal olacak Bayındır Hizmet Binası´nda idari birimlerin yanı sıra vezne ve abone hizmetleri bölümleri de yer alacak.
TUNÇ SOYER BİR AYDA 871 MUHTARI DİNLEYECEK
TUNÇ SOYER BİR AYDA 871 MUHTARI DİNLEYECEK
İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer Kınık ilçesinden başladığı merkeze uzak ilçelerin muhtarlarıyla buluşmaya Ödemişli muhtarlarla devam etti.
FOÇA ORTAK AKIL İÇİN TOPLANDI
FOÇA ORTAK AKIL İÇİN TOPLANDI
İzmir´in Foça İlçesi´ni geleceğe taşıyacak projeleri toplumun her kesiminden temsilcilerle belirleme amaçlı Ortak Akıl toplantılarının ilki 11 Şubat 2020 Salı günü Reha Midilli Kültür merkezi´nde gerçekleştirildi. Çok sayıda katılımcı yapılan işler ve gündemdeki konularla ilgili olumlu görüş belirtip öneriler getirirken, bazı katılımcılar değişik konularda ağır eleştirilerde bulundular.
İZKA´dan sürdürülebilir ve kaliteli kalkınma planı
İZKA´dan sürdürülebilir ve kaliteli kalkınma planı
İzmir Kalkınma Ajansı´nın düzenlediği, "2020-2022 Dönemi Çalışma Programı “ tanıtım toplantısında, Yeni Dönem Çalışma Programı; sürdürülebilir ve kaliteli kalkınma hedefi çerçevesinde “Yeşil büyüme” ve “Mavi büyüme” yaklaşımlarına değinildi.
İZİKAD´tan İspanya çıkarması
İZİKAD´tan İspanya çıkarması
Avrupa Birliği Başkanlığı “ Sivil Toplu Diyaloğu V” programı kapsamında desteklenen İZİKAD öncülüğünde hayata geçirilen “İş Hayatında Kadın Statüsünün Güçlendirilmesi” projesi kapsamında İZİKAD üyeleri proje paydaşı olan Akdeniz İş Kadınları Federasyonu´nu (AFAEMME) ve toplumsal cinsiyet eşitsizliğinde iyi örnekler olan Starlab, Neuroelectrics ve Naturabisse şirketlerini ziyaretti. Ziyaretin ardından İZİKAD Üyeleri TC Barcelona Başkonsolusu Güçlü Kalafat ile görüştü.
BAŞKAN İSMAİL YETİŞKİN´ DEN YURTİÇİ KARGO´YA TEŞEKKÜR
BAŞKAN İSMAİL YETİŞKİN´ DEN YURTİÇİ KARGO´YA TEŞEKKÜR
Seferihisar Belediyesi 2009 yılında Cittaslow felsefesiyle başlattığı, doğasının, tarihsel kimliğinin, yerel lezzetlerinin, kültürlerinin korunduğu ve kent kimliğinin markalaştırıldığı bir kent modeli olma hayaliyle çalışmalarını sürdürüyor. Paydaşlar arası diyalogların geliştirilmesi ve aradaki bağların güçlendirilmesi kapsamında Belediye Başkanı İsmail Yetişkin, Yurtiçi Kargo Seferihisar Şube Müdürü Fikri Lanlan ve Operasyon Görevlisi Kübra Sayan ile makamında bir araya geldi.
Ülkü Ocaklarından Kütüphane Çağrısı
Ülkü Ocaklarından Kütüphane Çağrısı
İzmir Ülkü Ocakları yitirilen kütüphane kültürünü ayağa kaldırmak kitap okuma alışkanlığını geliştirmek amacıyla “Yaşayan Kütüphanem” projesini başlattı.
YÖK ile İmzalanan Protokol Çerçevesinde İzmir´de Üniversitelerle Bir araya Gelindi
YÖK ile İmzalanan Protokol Çerçevesinde İzmir´de Üniversitelerle Bir araya Gelindi
Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı ile Tarım ve Orman Bakanlığı arasında, Bakanlık ile yükseköğretim kurumlarının sorumluluk alanlarındaki “altyapı, personel, eğitim, Ar-Ge, etkinlik, öğrenci/çiftçi eğitimi ve tarımsal yayım hizmetleri” gibi konulara ilişkin süreçlerin iş birliği içerisinde yürütülmesini sağlamak amacıyla 15 Ocak 2020 tarihinde bir protokol imzalandı.
Meslektaşlarımıza Şiddet Uygulayan Sanıklara Ceza Yağdı
Meslektaşlarımıza Şiddet Uygulayan Sanıklara Ceza Yağdı
2019 yılı Mart ayında, Bornova Mevlana Mahallesi Yunus Emre Aile Sağlığı Merkezine sopalarla saldıran, görevli meslektaşlarımızı darp eden saldırganların yargılandığı dava sonuçlandı.
KARŞIYAKA OKULLARI ORMAN EĞİTİM ALANI PROJESİ 5 YIL DAHA UZATILDI
KARŞIYAKA OKULLARI ORMAN EĞİTİM ALANI PROJESİ 5 YIL DAHA UZATILDI
400 dönümlük orman alanındaki Türkiye´nin İlk ve tek orman eğitim alanı olan Karşıyaka Okulları Orman Eğitim Alanı proje uygulamasının 5 yıl daha uzatılması için protokol imzalandı.
KEMALPAŞA´DA PEHLİVAN DEVELER SAHAYA İNDİ
KEMALPAŞA´DA PEHLİVAN DEVELER SAHAYA İNDİ
Kemalpaşa Belediyesince düzenlenen Armutlu Geleneksel Devi Güreşi Festivali´nde 100 deve sahada galip gelmek için mücadele verdi. 12´ncisi düzenlenen festivalde konuşan Başkan Karakayalı, “Deve güreşleri sayesinde hem yöresel kültürümüzü yaşatıyor, hem de devecilerimize destek sağlıyoruz” dedi.
DOLAR
6.0581
EURO
6.5428
-Her 4 Amerikalıdan biri mutlaka televizyonda görünüyor. (Sokakta her 4 kişiden 1 imza dağıtıyormuş düşünsenize) -Uyurken televizyon seyrederken yaktığımızdan daha fazla kalori yakıyoruz. (Demekli televizyonla uyutuluyoruz) -Bir karıncanın koku alma yet

İlginç Bilgiler 5
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Sakın kendisine verdiğin kıymeti sana vermeyenle arkadaş olma.

Hz. Muhammed
İzmir için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:37 08:19 13:23 15:51 18:10 19:39
Taze deniz ürünlerini hava geçirmez ve kapaklı bir kap içinde buzdolabında saklayın. En fazla iki gün içinde tüketin. Dondurulmuş deniz ürünlerini alışveriş sonrasında orijinal ambalajında derin dondurucuya koyun.

Deniz Ürünleri Tarifleri İle İlgili Püf Noktaları