Bakan Ersoy, İzmir Başkanlar Kurulu ile Çeşme için görüştü
Son dönemde kamuoyunda ortaya atılan ve Çeşme´ye yapılacağı iddia edilen projelerle ilgili olarak Kültür ve Turizm Bakanı Nuri Ersoy´u ziyaret eden İzmir Başkanlar Kurulu, Bakan Ersoy ile yaklaşık 2 saat süren bir görüşme gerçekleştirdi. Bakanlık olarak Çeşme´ye yapılması planlanan projeler hakkında, İzmirli Başkanlara detaylı bir sunum yapan Bakan Ersoy, kamuoyunda yer alan “Kanal Çeşme” diye bir projelerinin bulunmadığını ifade etti. Görüşmede, Çeşme için hazırlanan projelerin daha geniş tabanda tartışılması için önümüzdeki günlerde bir sempozyum yapılması da kararlaştırıldı.
Tarih: 13.2.2020 14:08:14

Son dönemde kamuoyunda ortaya atılan ve Çeşme´ye yapılacağı iddia edilen projelerle ilgili olarak Kültür ve Turizm Bakanı Nuri Ersoy´u ziyaret eden İzmir Başkanlar Kurulu, Bakan Ersoy ile yaklaşık 2 saat süren bir görüşme gerçekleştirdi. Bakanlık olarak Çeşme´ye yapılması planlanan projeler hakkında,  İzmirli Başkanlara detaylı bir sunum yapan Bakan Ersoy, kamuoyunda yer alan “Kanal Çeşme” diye bir projelerinin bulunmadığını ifade etti. Görüşmede, Çeşme için hazırlanan projelerin daha geniş tabanda tartışılması için önümüzdeki günlerde bir sempozyum yapılması da kararlaştırıldı.

İzmir kent gündeminde uzun süredir yer alan Çeşme´ye yapılacak projeler konusundaki tartışmaları birinci ağızdan dinlemek isteyen İzmir Başkanlar Kurulu, Kültür ve Turizm Bakanı Nuri Ersoy´u ziyaret etti. AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve İzmir Milletvekili Hamza Dağ ile AK Parti MKYK Üyesi ve İzmir Milletvekili Mahmut Atilla Kaya´nın öncülük ederek randevu aldığı görüşmede, İzmir Başkanlar Kurulu Üyeleri, Kültür ve Turizm Bakanlığı´nın Çeşme vizyonu ve o bölgeye yapılacak olan yatırımlar hakkında bilgi aldı.

 

ÇEŞME SEMPOZYUMU YAPILACAK

 

 İzmir Başkanlar Kurulu´nun sekreteryasını yürüten Ege Ekonomiyi Geliştirme Vakfı´nın (EGEV) Başkanı Mehmet Ali Susam, yaptığı açıklamada Bakan Ersoy ile gerçekleştirdikleri görüşmenin çok yararlı geçtiğini ifade etti. Susam, görüşme hakkında şu bilgileri verdi:

“İzmir Başkanlar Kurulu olarak, yıllardır korunan Çeşme Yarımadası´nın hem  turizm açısından hem de İzmir ve ülkemiz açısından iyi bir noktada olmasını arzu ediyoruz. Yarımada korunarak gelişmeli. Bunda hepimiz hemfikiriz. Çeşme Yarımadası´nın planlanmasını istiyoruz. Bu planın da kentteki tüm paydaş kurumların görüşlerinin alınarak, konsensüs içinde yapılmasından yanayız. Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy da bize Bakanlık olarak Çeşme´de neler planladıklarını ve Çeşme vizyonlarını aktardı. Bakanlığın planladığı Ege Turizm Merkezi – Çeşme Projesi hakkında bir sunum yaptı. İzmirliler´in görüşlerini alarak ilerleyeceklerini söyledi. Bunun için uygun zamanda bir sempozyum düzenleme kararı da aldık. Bilimsel bir tartışmayla konuyu ele alacağız”.

ÇEŞME´NİN PLANLAMASINA DESTEĞİZ

Yılın 12 ayı turizm potansiyeli bulunan Çeşme´nin, mavi bayraklı plajları, dünyaca ünlü sörf alanı ve muhteşem doğası ile turizm açısından bulunmaz bir bölge olduğunu ifade eden Susam, Çeşme Yarımadası´nın planlanmasına acil ihtiyaç olduğunu vurguladı. Bu sürece katkı sağlayacak başta Turizm Bakanlığı olmak üzere her kuruma destek olacaklarını ifade eden Susam “İzmir Başkanlar Kurulu olarak Çeşme gibi dünyaca ünlü bir bölgeye yapılacak projelerin mutabakatla gerçekleşmesi gerektiğini düşünüyoruz. Bakan Ersoy da projelendirme sürecinde yerel yönetimlerin, STK´ların, İzmirlilerin hassasiyetlerini dikkate alınmasını ve sürece dahil edilmesi gerektiğini ifade etti. Bunu kentimiz ve Çeşme için çok önemsiyoruz. Ayrıca Sayın Bakan, Çeşme için Bakanlık olarak planladıkları projeyi aktardı, alanın ne olduğunu ve nasıl bir vizyonu olduğunu anlattı. Yapılacak projenin önemli bir bölümünün hazine arazileri üzerinde olduğu bilgisini verdi. Ve ayrıca kamuoyunda dolaşan projeyle ve konuşanlarla Bakanlığın hiçbir ilgisinin olmadığını ifade etti” dedi.

 

KİMLER KATILDI

AK Parti İzmir Milletvekilleri Hamza Dağ, Mahmut Atilla Kaya, Cemal Bekle, EGEV Başkanı Mehmet Ali Susam, İZTO Meclis Başkanı Selami Özpoyraz, İZTO Yönetim Kurulu Üyesi Oğuz Özkardeş, İTB Yönetim Kurulu Üyesi İsmail Emin Kentli, İzmir Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Zekeriya Mutlu, ESİAD Başkanı Fadıl Sivri, EGİAD Başkanı Mustafa Aslan, İZSİAD Başkanı Hasan Küçükkurt, ÇEŞTOB Başkanı Yakup Demir, ETİK Başkanı Mehmet İşler.

 

TOPLANTIYA KATILAN KURUM TEMSİLCİLERİ NE DEDİ?

İZTO Meclis Başkanı Selami Özpoyraz:

Son dönemde Çeşme hakkında iddia olarak ortaya atılan projelerin ardından İzmir Başkanlar Kurulu´na zaman ayıran ve bölgeye yapılacak projeleri ortak mutabakat ile gerçekleştireceklerini açıklayan Sayın Bakanımız Nuri Ersoy´a teşekkür ediyoruz. Dünya çapında bir turizm bölgesi olan Çeşme Yarımadası için mutlaka bir planlama yapılması gerektiğini düşünüyoruz. Bu kapsamda Kültür ve Turizm Bakanlığı´mızın bölge için gerçekleştirdiği planlama çalışmasının İzmir için faydası olduğunu düşünüyoruz. Bu tür planlamaların kentteki meslek kuruluşları, yerel yönetimler ve kenti ilgilendiren tüm paydaş kurumlarla bilgi paylaşımı ve mutabakat içinde yapılmasından yanayız. Bu kapsamda Sayın Bakanımızın Çeşme´de yapılması planlanan projelerin daha geniş tabanda tartışılması için bir sempozyum düzenleme kararını büyük bir memnuniyetle karşıladık. Ayrıca, kamuoyunda bugüne kadar paylaşılanların gerçek dışı ve hayal ürünü olduğunu gördük. Süreç çok şeffaf yürüyor. Çeşme, yılın 12 ayına yayılan turizm çeşitliliği ve potansiyeli ile dünya çapında bir merkez özelliğini taşıyor. Çeşme´mizin ve dolayısıyla İzmir´in ekonomi, turizm ve istihdam potansiyelini geliştirecek ortak bir proje oluşturmak en büyük dileğimizdir.

 

İTB Yönetim Kurulu Üyesi İsmail Emin Kentli :

Sayın Bakan´ın, Çeşme için yapılması planlanan projeleri katılımcı bir anlayışla sivil topluma açma ve fikir alışverişinde bulunma anlayışını son derece yapıcı bulduk. İzmir, turizmde çok önemli bir destinasyon olarak Akdeniz´in çekim merkezi haline gelebilir. Kentin agro turizm, sağlık turizmi, ekstrem, macera ve doğa sporları alanları ile tema park ve film stüdyoları ile bir turizm hub´ı haline gelmesi önemli. Ama çok dikkat edilmesi gereken nokta, atılacak tüm adımlarda bölge insanının desteğinin alınması ve işlerin, rant tartışmasına yol açmayacak bir şeffaflıkla yürütülmesidir.

İESOB Başkanı Zekeriya Mutlu:

Turizm Bakanı Nuri Ersoy´a yapılan ziyaretin olumlu yansımalarını kısa sürede göreceğimize inanıyorum. İzmir için çok önemli ve gerekli bir ziyaret oldu. Ziyarette değerli bakanımızın en ince  detaylarıyla projeler hakkında sunum yapması, İzmir´in ne kadar önemsendiğini gösterdi. Türk turizminin gözbebeği Çeşme hakkındaki projede esnaf sanatkarların da yer alması gerektiğini bakanımıza aktardık.  Üyelerimiz bir kente gelen ziyaretçileri ilk karşılayan, ihtiyaçlarını ilk elden temin eden kesimlerin başında gelmektedir. Projede hediyelik eşya, gıda, konfeksiyon, butik v.b. esnaf sanatkarlara ait bir çarşı da yer almalı. Esnaf sanatkarlar ayrıca ulaşım hizmetleriyle de projeye katkı koymalılar.  Bunun için İzmir Birliği de üyelerini  projeye hazırlayacak ön hazırlıkları yapacaktır. Üyelerimize yabancı dil eğitimi, projede kullanılacak elektrikli araçların temini gibi hazırlıklara öncelik vereceğiz. Netice itibarıyla çalışmaların meslek kuruluşları ile işbirliği altında gerçekleştirilmesi istenilen amaçlara ulaşılmasını kolaylaştıracaktır.

ESİAD Yönetim Kurulu Başkanı Fadıl Sivri:

Çeşme Yarımadası ile ilgili planlama aşamasında olan proje oldukça güzel. Proje, İzmir ve Ege ekonomisine önemli bir katkı sağlayacaktır. Projenin doğa ve çevre ile uyumlu bir şekilde, bilimsel kurumlardan görüş alınarak, Oda ve STK´ların işbirliği içinde geliştirilmesi konusunda Bakanımızdan söz aldık. Proje tamamlandığında Çeşme Yarımadası´nın Akdeniz havzasında önemli turizm merkezi haline geleceğini düşünüyorum.

EGİAD Başkanı Mustafa Aslan:

Çeşme Yarımadası ile ilgili büyük ölçekli bir turizm bölgesi oluşturulması  hakkında Turizm Bakanımız Sayın Nuri Ersoy´un İzmir Başkanlar Kurulu ile yaptığı toplantı çok verimli oldu. Direkt olarak en üst makamdan bilgi almak ve görüş bildirmek biz iş dünyası temsilcileri için çok önemliydi. Projenin yatay ve düşük oranda bir mimariye sahip olacağı, en son teknoloji ve yaklaşımları içeren doğa dostu bir proje olacağı, yüksek katma değer yaratacak turizm faaliyetlerine ev sahipliği yapacağı, sahil şeridi ile halkın arasına hiçbir işletmenin giremeyeceği bir proje olacağı, ve tüm süreçlerin bölgedeki yerel yönetim ve sivil inisiyatiflerle eş güdümlü yürütüleceği bilgilerini Sayın Bakanımızın direkt kendisinden duyduk. Sayın Turizm Bakanımızın; yüksek katma değerli, sürdürülebilir ve çevreci turizm faaliyetlerini önceliğine alması; ve süreçte başta yerel yönetim olmak üzere tüm yerel paydaşları projenin oluşumuna dahil edeceğinin altını özellikle çizmesi; bizi oldukça mutlu etmiştir. Biz de EGİAD olarak üzerimize düşeni yapmaya hazırız.

 

İZSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Küçükkurt:

Sayın Bakanımız iş dünyasından gelen bir isim. Bu nedenle iş insanları olarak aynı pencereden bakıyoruz. Çeşme Yarımadası ile ilgili çok güzel projeler planlanıyor. Biz de bu projeler için elimizden ne gelirse yapmaya hazırız. İzmir´e çivi çakmak isteyen herkes bizim için çok değerlidir. Bakanımız da İzmir´deki tüm kurumlarla birlikte projeleri hayata geçireceğini özellikle vurguladı. Kendisine çok teşekkür ediyoruz. Kendisine bu konuda her türlü desteği vermeye hazırız.

Ege Turistik İşletmeler ve Konaklamalar Birliği (ETİK) Başkanı Mehmet İşler:

Turizm sektörü stratejik sektör ilan edildi. Bu alanda yapılacak çalışmalar giderek daha önemli hale geliyor. İzmir turizminin atağa geçirilmesi, zengin turizm potansiyeline sahip İzmir´in turizmden aldığı payın arttırılması gerekiyor. Bu kadar zenginliğin üzerinde olan İzmir bu kadar fakir kalamaz. Kültür ve Turizm Bakanlığı´nın İzmir turizmini atağa kaldıracak yenilikçi “Ege Turizm Merkezi - Çeşme Projesi”ni destekliyoruz. Bu projenin İzmir´in turizm pastasından daha fazla pay almasını sağlayacağına inanıyoruz. İzmir turizminin beklenen atılımı gerçekleştirebilmesi için bu tür projelere ihtiyaç duyuyor. İş dünyası olarak bu projenin kentin ekonomik ve sosyal hayatına katkı koyup koymamasıyla ilgiliyiz. Ege Turizm Merkezi - Çeşme Projesi siyaset üstü bakılması gereken, siyasete malzeme edilmemesi gereken bir proje. İzmir´e piyango vurdu. Bu proje İzmir turizmi için belki de köprüden önceki son çıkış.

 

ÇEŞTOB Başkanı Yakup Demir:

Sayın Bakanımızdan Çeşme için planladıkları projeyi detaylarıyla dinledik. Proje henüz ham ve turizmcilerin, profesyonellerin, yerel yönetimlerin  ve STK´ların görüşü bekleniyor. Sayın bakan bu konuda hız istiyor ve görüşlerin alınmasını önemsiyor. O nedenle burada bir uyumluluk gördük. Bakanlık olarak kendi başlarına bu projeyi yapmayacaklarını, bu projenin Ege hatta bir Türkiye projesi olduğunu iletti.  Dolayısıyla çok görüşe ve bilgiye ihtiyaç olduğunu, tüm doğruların bu projede yer alması gerektiğini ifade etti. Şahsen proje ile ilgili ciddi güven duydum.  Çeşme Cannes ve Nice´in üzerinde, yani Fransa´nın Côte D´azur dediğimiz Güney sahillerinin de ötesinde bir turizm merkezi olacağını hayal ettim. Hepimizin hayalini süsledi. İnşallah hızlı bir şekilde projeye adım atılır. İnşallah hayırlı olur diye düşünüyoruz.
Kaynak:

Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
MHP´den Fethi Sekin teşekkürü
MHP´den Fethi Sekin teşekkürü
İzmir Körfezinde artık Fethi Sekin Feribotu sefer yapacak. MHP İzmir İl başkanı Veysel Şahin´in başlattığı kampanyada istenilen amaca ulaşıldı. Feribotun isminin Fethi Sekin oldu.
Turizmde güvenli şehir İzmir
Turizmde güvenli şehir İzmir
HORECA Fair Ege Uluslarası Otel Ekipmanları Ağırlama Konaklama Teknolojileri Fuarı´na "Turizmde 2020 Beklentileri" konulu panel damgasını vurdu. İzmir Emniyet Müdürü Dr. Hüseyin Aşkın “İzmir, dünyanın en güvenli kentleri arasına adını altın harflerle yazdırıyor” dedi.
BERGAMA, BASBAŞ´A HAZIRLANIYOR
BERGAMA, BASBAŞ´A HAZIRLANIYOR
İhracat, istihdam ve ticaret hacmi açısından Türkiye´nin en büyük serbest bölgesi olan Gaziemir´deki Ege Serbest Bölgesi modelini Bergama´da da kurmaya hazırlanan ESBAŞ, ilçeye gelecek yatırımcıların ihtiyaç duyacağı kalifiye eleman ihtiyacının karşılanması için, buradaki mesleki eğitimin standartlarının geliştirilmesine odaklandı.
Egeli Akademisyenin deri sektöründe tasarruf sağlayacak projesine ödül
Egeli Akademisyenin deri sektöründe tasarruf sağlayacak projesine ödül
Ege Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Deri Mühendisliği Bölümü Araştırma Görevlisi Nilay Örk Efendioğlu, Uluslararası Deri Teknologları ve Kimyacılar Derneği tarafından “Makine-Ekipman” alanında “2020 Genç Deri Bilim İnsanı” ödülüne layık görüldü. Ege Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet Budak; Deri Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. Behzat Oral Bitlisli ve Arş. Gör. Nilay Örk Efendioğlu´nu ziyaret ederek başarılarından dolayı kutladı. Ziyarette konuşan Rektör Budak, “Üniversitemiz Deri Mühendisliği Bölümü, ülkemizde ve dünyada deri ve deri ürünleri sektörünün ihtiyacı olan nitelikli deri mühendisleri yetiştiriyor.
Dünya Fair Play Karikatür Yarışması´na İzmir Büyükşehir Belediyesi´nden büyük destek...
Dünya Fair Play Karikatür Yarışması´na İzmir Büyükşehir Belediyesi´nden büyük destek...
İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer´e Fair Play Plaketinin takdim edildiği ziyarette, CIFP´den Pierre De Coubertin ödülü kazanan Dünya Fair Play Karikatür Yarışması´nın, İzmir Büyükşehir Belediyesinin desteğiyle devam etmesi konusunda anlaşmaya varıldı.
Ilyasah Shabazz, “Malcom X küresel bir ilham kaynağı”
Ilyasah Shabazz, “Malcom X küresel bir ilham kaynağı”
Egeliler, "Gençlere İlham Veren İsimler-Malcolm X" projesi kapsamında düzenlenen konferansa katıldı
KURYELER: BAZEN DIŞLANDIĞIMIZI HİSSEDİYORUZ
KURYELER: BAZEN DIŞLANDIĞIMIZI HİSSEDİYORUZ
Radyo Trafik İzmir, motosikletli kuryelerin yaşadığı sorunları gündeme taşımaya devam ediyor. İzmir Motosikletli Kuryeler Derneği Başkanı Burhan Akgül ve Başkan Yardımcısı Muzaffer Saklavcı “MotoKask” programında çarpıcı değerlendirmelerde bulundu.
Fırat Çakıroğlu Ege´de anıldı
Fırat Çakıroğlu Ege´de anıldı
Ege Üniversitesinde (EÜ) 2015 yılında menfur bir saldırı sonucu hayatını kaybeden Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü 4´üncü sınıf öğrencisi Fırat Yılmaz Çakıroğlu´nun ölümünün yıl dönümü dolayısıyla Ege Üniversitesi´nde anma programı düzenlendi. Programa Fırat Çakıroğlu´nun annesi Özlem Erdem´in yanı sıra üniversite personeli ve öğrenciler katıldı.
SAĞLIK ALANINDA KÜBA - İZMİR İLİŞKİLERİ GÜÇLENECEK
SAĞLIK ALANINDA KÜBA - İZMİR İLİŞKİLERİ GÜÇLENECEK
Küba´nın Ankara Büyükelçisi Luis Alberto Amoros Nunez, Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer´i ziyaret etti. Toplantıda sağlık alanında işbirliği vurgusu öne çıktı.
İZMİR´İN YENİ FERİBOTUNA FETHİ SEKİN´İN ADI VERİLECEK
İZMİR´İN YENİ FERİBOTUNA FETHİ SEKİN´İN ADI VERİLECEK
İzmir´de bu yıl içinde sefere başlayacak iki arabalı feribottan birinin adı Şehit Fethi Sekin olacak.
Ege´de “İzmir´in Güçlü Kadınları” Etkinlikleri Devam Ediyor
Ege´de “İzmir´in Güçlü Kadınları” Etkinlikleri Devam Ediyor
Ege Üniversitesi Uygulama ve Araştırma Merkezi (EGEMM) tarafından Ege Üniversitesi (EÜ) Rektörlüğü ile EÜ İletişim Fakültesi paydaşlığında düzenlenen “İzmir´in Güçlü Kadınları” sosyal sorumluluk projesi kapsamında “Belgesel Fotoğrafçılık Üzerine Söyleşi ve Fotoğraf Gösterisi” etkinliği düzenlenecek. Etkinlikte fotoğraf sanatçıları Ayşegül Çetinkalp ve Aylin Telef dinleyicilere deneyimlerini aktarıp gelen soruları yanıtladıktan sonra kendi belgesel fotoğraflarından oluşan bir seçkiyi paylaşacak.
Bucalı esnafın kalbi Elazığ mağdurları için attı
Bucalı esnafın kalbi Elazığ mağdurları için attı
Bucalı esnaf sanatkarlar, Elazığ depremi mağdurları için düzenlenen kampanyaya büyük destek verdi. Buca Esnaf ve Sanatkarlar Odası´nın çağrısı ile toplanan yardımlar, ilçe kaymakamı Faik Arıcan´a teslim edildi.
Uygur: Direneceğiz, belki ezileceğiz ama vazgeçmeyeceğiz
Uygur: Direneceğiz, belki ezileceğiz ama vazgeçmeyeceğiz
Torbalı Organize Sanayi Bölgesi´ne bir akü geri dönüşüm tesisinin kurulması için gerekli ÇED raporları alınmıştı. Tesisin kurulacağı alana yakın köylerde yaşayan vatandaşlar, duruma tepki gösterirken bir tepki de Torbalı Belediye Başkanı İsmail Uygur´dan geldi
İzmir Ticaret Borsası Başkanı Işınsu Kestelli´nin Merkez Bankası´nın faiz kararına ilişkin değerlendirmesi
İzmir Ticaret Borsası Başkanı Işınsu Kestelli´nin Merkez Bankası´nın faiz kararına ilişkin değerlendirmesi
İzmir Ticaret Borsası Başkanı Işınsu Kestelli, Merkez Bankası´nın faiz kararını değerlendirdi:
Ege Turizm Merkezi Çeşme Projesi / Plato İzmir
Ege Turizm Merkezi Çeşme Projesi / Plato İzmir
İzmir Turizminin yanı sıra Sinema ve Televizyon alanında katma değer kazandıracak bu projenin içine Plato İzmir´i de aldırmanın büyük mutluluğu içindeyiz. Son yıllarda büyük kan kaybı yaşayan İzmir Medyasının da dönüm noktası olacağını düşündüğümüz bu çalışmaların daha da güçlendirilmesi için birlikte hareket etme, güç birliği oluşturma sektörü kalkındırmamız gerekiyor.
Matematik Profesörü Ressam Argaç eserlerini MÖTBE´de sergiledi
Matematik Profesörü Ressam Argaç eserlerini MÖTBE´de sergiledi
Ege Üniversitesinde, Fen Fakültesi Matematik Bölümü Öğretim Üyesi ve Ressam Nurcan Argaç´ın çalışmalarından oluşan “100-100-100-100-100´ler İçinden Yüzler-Yüzler-Yüzler-Yüzler” resim sergisi sanatseverlerle buluştu. Prof. Dr. Yusuf Vardar MÖTBE Kültür Merkezinde gerçekleşen serginin açılışına Ressam Nurcan Argaç ve EÜ İletişim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Dilek Takımcı´nın yanı sıra Egeli sanatseverler katıldı.
Türkiye de ilk defa Ege Üniversitesi Hastanesine kazandırılıyor
Türkiye de ilk defa Ege Üniversitesi Hastanesine kazandırılıyor
Ege Üniversitesinde gerçekleştirilen konferansta konuşan Dr. Doğanay, “Akciğer hastalarına umut verici yeni bir medikal görüntüleme tekniği Türkiye´de ilk defa Ege Üniversitesi Hastanesine kazandırılıyor. TÜBİTAK 2232 projesi kapsamında Ege Üniversitesi Rektörü Sayın Prof. Dr. Necdet Budak´ın destekleri ile bu çalışmalar hız kazanıyor. Bu çalışma kapsamında piyasa değerleri 250 bin TL ve 1 milyon TL olan medikal cihaz ve yazılımlar geliştirilecek ve daha sonra, akciğer hastalıklarının erken teşhis, tanısında ve tedavi yöntemlerinin geliştirilmesinde kullanılacak” dedi.
EMD İzmir´de görev dağılımı yapıldı
EMD İzmir´de görev dağılımı yapıldı
Geçtiğimiz hafta sonu İzmir Ticaret Borsası´nda yapılan 6´ncı Olağan Genel Kurulu´nu yapan Ekonomi Muhabirleri Derneği (EMD) İzmir Şubesi´nde görev dağılımı yapıldı. EMD Yönetim Kurulu, ilk toplantısında Yönetim Kurulu Başkanlığı´na bir kez daha Ege İhracatçı Birlikleri Basın Müşaviri Murat Demircan´ı seçti.
Dünya turizm liderinden övgü  "İzmir harika bir şehir"
Dünya turizm liderinden övgü "İzmir harika bir şehir"
HORECA Fair Ege Uluslarası Otel Ekipmanları Ağırlama Konaklama Teknolojileri Fuarı kapılarını profesyonel ziyaretçilere açtı. Dünya Turizm Örgütü Başkan Yardımcısı Günter Ihlau “İzmir, tüm bileşenleri ile turizm için harika bir şehir” dedi
İZEKO´DAN DİJİTAL ATAK
İZEKO´DAN DİJİTAL ATAK
İzmir Emlak Komisyoncuları Odası (İZEKO), Asrın Gruba ait ulusal emlak ilan platform sitesi olan emlaksitem.com ile protokol imzaladı. İZEKO Yönetim Kurulu Başkanı Mesut Güleroğlu ile Asrın Grup Yönetim Kurulu Başkanı Ali Talak´ın imzaladığı iş birliği protokolünde İZEKO üyelerine 31 Mayıs´a kadar ücretsiz ilan hakkı tanındı. Protokol törenine katılan İzmir Sanayici ve İş İnsanları Derneği(İZSİAD) Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Küçükkurt, “İzmir markası olan emlaksitem.com´a destek olmalıyız”dedi
YUNANİSTAN BÜYÜKELÇİSİNDEN BÜYÜKŞEHİR´E ZİYARET
YUNANİSTAN BÜYÜKELÇİSİNDEN BÜYÜKŞEHİR´E ZİYARET
Yunanistan Ankara Büyükelçisi Michael-Christos Diamessis bugün İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer´i makamında ziyaret etti. Toplantıda karşılıklı ilişkilerin arttırılması öne çıktı.
Tevfik Fikret Lisesi  Rotary Başkanı Mark Maloney´i ağırladı
Tevfik Fikret Lisesi Rotary Başkanı Mark Maloney´i ağırladı
İzmir Özel Tevfik Fikret Lisesi öğrencileri, sosyal sorumluluk ve dayanışma konusundaki duyarlılıklarını uluslararası boyuta taşıdı. Tevfik Fikret Lisesi ve Fen Lisesi Müdürü Dürrin Toksöz, Tevfik Fikret-Gündoğdu Interact Kulübü üyesi öğrencilerinin rozet töreni kapsamında, Uluslararası Rotary Başkanı Mark Maloney ve eşini Tevfik Fikret Lisesi konferans salonunda ağırladıklarını söyledi. Bu törenin dünyada ikinci kez farklı bir ülkede yapıldığına değinen Toksöz, yurt dışındaki okullara öğrenci kabul oranlarında çok yüksek başarılar gösteren Tevfik Fikret Lisesinin, evrensel eğitim anlayışının yanı sıra, sosyal sorumluluk projelerinde de yurt sınırlarını aşan işbirliklerine imza attığını belirtti.
SELÇUK EFES KENT BELLEĞİ´NDE SAĞLIK SÖYLEŞİLERİ DEVAM EDİYOR
SELÇUK EFES KENT BELLEĞİ´NDE SAĞLIK SÖYLEŞİLERİ DEVAM EDİYOR
SEGEM-DER Sağlık Söyleşilerinin bu ayki konuğu Selçuk Devlet Hastanesi Başhekimi Kardiyoloji Uzmanı Dr. Murat Samsa oldu. Samsa, "Kalp Hastalıkları ve Yaşam " adlı sunumuyla Selçuk Efes Kent Belleği´nde katılımcılarla sağlık konusunda önemli bilgiler aktardı. Söyleşiye çok sayıda Efes Selçuklu´nun yanı sıra SEGEM- DER Başkanı Birgül Gönül ve CHP Efes Selçuk İlçe Başkanı Mehmet Karanfil de katıldı.
İKKB, Türk Medeni Kanununun 94. yılını kutladı
İKKB, Türk Medeni Kanununun 94. yılını kutladı
İzmir Kadın Kuruluşları Birliği(İKKB), Türk Medeni Kanununun kabulünün 94. Yılı kapsamında Atatürk Araştırmacısı Ahmet Gürel´in katılımıyla İzmir Türk Koleji Uşakizade Köşkü´nde bir araya geldi. Etkinlikte “Cumhuriyet ve Kadın” adlı belgesel gösterilirken, İKKB bileşen dernek üyeleri köşkü gezip tarihi hakkında bilgi aldı.
MESLEK ÖDÜLÜ İZMİR´Lİ KAHRAMAN İTFAİYECİLERE
MESLEK ÖDÜLÜ İZMİR´Lİ KAHRAMAN İTFAİYECİLERE
Göztepe Rotary Kulübü yılın meslek hizmet ödülünü 24 Ocak´ta Elazığ´da meydana gelen 6.8 büyüklüğündeki depremde bölgeye ilk ulaşanİzmir Büyükşehir Belediyesi İtfaiyesi Daire Başkanlığı Arama Kurtarma Ekibine verdi. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer´in de katıldığı törende, Federasyon Başkanı Fatih Akçiçek ve Göztepe Rotary Kulübü Başkanı Barış Akyelli İtfaiye Daire Başkanlığı ile birlikte ekipte yer alan 11 kişiye teşekkür plaketi takdim etti.
Menderes Deve Güreşlerine Geri Sayım
Menderes Deve Güreşlerine Geri Sayım
Menderes Belediyesi tarafından 5.´si düzenlenecek Geleneksel Deve Güreşleri Festivali için geri sayım başladı.
17 ŞUBAT MERASİM SOKAK ŞEHİTLERİNİ TEMAD VE SAVDES-SEN BİRLİKTE DÜZENLEDİKLERİ TÖREN İLE ANDILAR…
17 ŞUBAT MERASİM SOKAK ŞEHİTLERİNİ TEMAD VE SAVDES-SEN BİRLİKTE DÜZENLEDİKLERİ TÖREN İLE ANDILAR…
Bölücü terör örgütü tarafından, 17 Şubat 2016 tarihinde Merasim Sokak´ta askeri servis araçlarına yönelik yapılan terör saldırısında hayatını kaybeden 29 şehit; Türkiye Emekli Astsubaylar Derneği TEMAD ve Savunma ve Güvenlik Destek Hizmetleri Sendikası SAVDES-SEN tarafından, 17 Şubat 2020 tarihinde Merasim Sokak´ta gerçekleştirilen tören ile anıldı.
DENETİM SEFERBERLİĞİ BAŞLADI
DENETİM SEFERBERLİĞİ BAŞLADI
Tarım ve Orman Bakanlığı, bugünden itibaren ülke genelinde 7 bin denetçiyle ürün bazlı 6 gün sürecek “gıda denetimi seferberliği” başlattı.
İzmir´de Danilo Rüzgarı Esti
İzmir´de Danilo Rüzgarı Esti
MaviBahçe Alışveriş ve Yaşam Merkezi, ünlü İtalyan Şef ve Yazar Danilo Zanna´yı ağırladı. Kent Meydanı´nda kurulan seyyar mutfakta yemek pişiren Zanna, eğlenceli tavırlarıyla İzmirlilere keyifli anlar yaşattı.
CHP Buca´lı Gençlerin yeni Başkanı Hüseyin Gül oldu
CHP Buca´lı Gençlerin yeni Başkanı Hüseyin Gül oldu
Ana kademe seçimlerini sona ermesinin ardından Gençlik Kolları ve Kadın Kolları seçimlerinde heyecan sürüyor. Pazar günü Şirinyer Düğün salonunda gerçekleşen, CHP Buca Gençlik Kolları seçimleri. İki listeyle yapılan seçimde Beyaz liste Hüseyin Gül ve Kırmızı liste Enver Aladağ´ın seçimi büyük heyecana sahne oldu. Seçimi Beyaz liste ile Hüseyin Gül kazandı.
İL BAŞKANI KIRKPINAR REFERANDUM İSTEDİ
İL BAŞKANI KIRKPINAR REFERANDUM İSTEDİ
İyi Parti Foça İlçe Kongresi 16 Şubat 2020 Pazar günü yapıldı. Tek listeyle gidilen seçimde mevcut Başkan Ertuğrul Karanfil ve ekibi güven tazeleyerek göreve devam vizesi aldı.
EÜ´ den "Mesleki Eğitimde Ufuk 2020 Projeleri Semineri”
EÜ´ den "Mesleki Eğitimde Ufuk 2020 Projeleri Semineri”
Ege Üniversitesi Atatürk Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu´nda "Mesleki Eğitimde Ufuk 2020 Projeleri" konulu eğitim semineri düzenlendi. Semineri, İzmir Demokrasi Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı Dr. Öğr. Üyesi Zeynep Sofuoğlu verdi. Atatürk Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu Toplantı Salonunda düzenlenen seminere; Yüksekokul Müdürü Doç. Dr. Ali Ekşi ve akademisyenler katıldı.
Kazakistan Büyükelçisi´nden Ege Üniversitesinde Konferans
Kazakistan Büyükelçisi´nden Ege Üniversitesinde Konferans
Kazakistan Cumhuriyeti´nin Türkiye Büyükelçisi Abzal Saparbekuly, Ege Üniversitesi Çeşme Turizm Fakültesi´nde “Avrasya´nın Kalbi Kazakistan” başlıklı konferans verdi.
Kiraz´a çok yakıştı
Kiraz´a çok yakıştı
İzmir Kiraz´ı hem taşkın riskinden kurtarmak, hem de daha çağdaş bir görünüme kavuşturmak için başlatılan çalışmalar kapsamında 2700 metrelik hatta taş tahkimatı yapıldı. İlçenin çehresi şimdiden değişti.
İzmir´de bedenler keşfe çıkacak
İzmir´de bedenler keşfe çıkacak
İnstitut français İzmir, yepyeni sergi konsepti ile İzmirlileri yeni bir keşfe çıkarıp, farklı bir deneyim yaşatmaya hazırlanıyor.
“URLA ZEYTİN AŞKI SEMPOZYUMU”
“URLA ZEYTİN AŞKI SEMPOZYUMU”
İzmir Büyükşehir Belediyesi, Türkiye Tanıtım Araştırma Demokrasi ve Laik Oluşum Vakfı (TÜLOV) ve Köstem Zeytinyağı Müzesi, Zeytin Dostu Derneği ve Butik Zeytin ve Zeytinyağı Üreticileri Derneği katkıları ve işbirliğiyle düzenlenecek “URLA ZEYTİN AŞKI SEMPOZYUMU” Köstem Zeytinyağı Müzesi´nde yapılacak.
İZMİR SEVDİĞİNE KOŞTU
İZMİR SEVDİĞİNE KOŞTU
İzmir Büyükşehir Belediyesi´nin “Sevdiğine Koş” adını verdiği koşuya yüzlerce İzmirli katıldı. Aksi yönlerden koşmaya başlayan çiftler ortada buluşarak yarışı el ele tamamladı.
İZMİR´DE DÖRT TESİSE DAHA GÜNEŞ ENERJİSİ
İZMİR´DE DÖRT TESİSE DAHA GÜNEŞ ENERJİSİ
İzmir Büyükşehir Belediyesi dört tesisinin elektrik ihtiyacını daha güneş enerjisinden karşılayacak.
KARŞIYAKA´DA İLK ROBOTİK KODLAMA SINIFI AÇILDI
KARŞIYAKA´DA İLK ROBOTİK KODLAMA SINIFI AÇILDI
Karşıyaka Emlakbank Süleyman Demirel Anadolu Lisesi´nde ilk Robotik Kodlama Sınıfı açıldı.
NASIL BİR HASTANE İDARECİLİĞİ Kİ MAAŞLARI DAHİ YATIRAMIYOR!!
NASIL BİR HASTANE İDARECİLİĞİ Kİ MAAŞLARI DAHİ YATIRAMIYOR!!
Türk Sağlık Sen İzmir-1 Nolu Şube Başkanı Barış KOÇAK Çeşme Alper Çizgekanat Devlet Hastanesi´nde personele yatmayan maaşla ilgili yaptığı yazılı basın açıklamasında;
İZMİR´İN BAŞKANLARI MENDERES´TE TOPLANDI
İZMİR´İN BAŞKANLARI MENDERES´TE TOPLANDI
İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer ve İzmir´in ilçe belediye başkanları bugün Menderes´te düzenlenen koordinasyon toplantısında bir araya geldi.
ESBAŞ Çocuk Yuvası Telekonferans Yaptı
ESBAŞ Çocuk Yuvası Telekonferans Yaptı
ESBAŞ Çocuk Yuvası, 5 Yaş Sınıfı öğrencileri, Dünyada yılın öğretmeni seçilen Nurten Akkuş´un öğrencileri ile telekonferans sistemi ile görüştüler
‘İzmir´in İlçe İlçe Konut Stoku Rakamları Açıklandı´
‘İzmir´in İlçe İlçe Konut Stoku Rakamları Açıklandı´
Son 5 yılda hızlı göç alan İzmir´de konut stoku artmaya başladı. Teknoloji odaklı faaliyet gösteren gayrimenkulpr.com sitesi, hürriyetemlak, sahibinden ve ilanlara yansımayan konut projelerinden yola çıkarak İzmir´in ilçe ilçe konut stoku verilerini açıkladı. Geçtiğimiz yıla oranla konut stokunda yüzde 12 oranında artışın gözlendiği İzmir´de, güncel konut stoku tam 85 Bin´e yükseldi
İzmir Barosu Çocuk Hakları Merkezi Dört Yaşında
İzmir Barosu Çocuk Hakları Merkezi Dört Yaşında
İzmir Barosu Çocuk Hakları Merkezi´nin kuruluşunun dördüncü yılında İzmir Adliyesi içinde bulunan Merkez önünde bir basın açıklaması gerçekleştirildi.
SUNEXPRESS´TEN İZMİR BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI´NA ZİYARET
SUNEXPRESS´TEN İZMİR BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI´NA ZİYARET
2012 yılında İzmir´i aktarma merkezi olarak konumlandıran ve İzmir operasyonlarına başladığı günden bu yana büyümeye ve Ege turizmine katkıda bulunmaya devam eden SunExpress´in Genel Müdür Yardımcısı Ahmet Çalışkan ve şirket yetkililerinden oluşan heyet, 13 Şubat Perşembe günü İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer´i makamında ziyaret ederek yeni işbirliklerini görüştü.
TUNÇ SOYER TORBALI´DA MUHTARLARI DİNLEDİ
TUNÇ SOYER TORBALI´DA MUHTARLARI DİNLEDİ
İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer küçükbaş hayvan dağıtım töreninin ardından Torbalı ilçesinin muhtarlarıyla buluştu.
İZMİR BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ TORBALI´DA ÇİFTÇİLERE 173 HAYVAN DAĞITTI.
İZMİR BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ TORBALI´DA ÇİFTÇİLERE 173 HAYVAN DAĞITTI.
İzmir Büyükşehir Belediyesi kırsal kalkınma hedefiyle Torbalı´daki 45 çiftçiye 173 küçükbaş hayvan dağıttı. Törene katılan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer üreticileri desteklemeye devam edeceklerini söyledi.
MENDERES KATI ATIK TESİSİNİN İHALESİ YAPILDI
MENDERES KATI ATIK TESİSİNİN İHALESİ YAPILDI
İzmir Büyükşehir Belediyesi, kentin güneyinde yer alan Menderes, Gaziemir, Karabağlar, Buca, Balçova ve Narlıdere ilçelerinin atıklarını değerlendirip elektrik ve gübre üretecek tesisin yapımı ve işletilmesi için ihale sürecini tamamladı.
Büyükşehir´in 14 Şubat etkinlikleri gün boyu sürecek
Büyükşehir´in 14 Şubat etkinlikleri gün boyu sürecek
İzmir Büyükşehir Belediyesi 14 Şubat Sevgililer Günü´nde kentin on ayrı noktasında dans gösterileri, söyleşiler, konserler, tiyatro ve film gösterimine ev sahipliği yapacak.
BERGAMA´DA TRAFİK KAZASI: 4 ÖLÜ 8 YARALI
BERGAMA´DA TRAFİK KAZASI: 4 ÖLÜ 8 YARALI
Bergama´nın Kozak yolunda işçi taşıyan servis aracıyla kamyon çarpıştı. Meydana gelen Kaza sonrasında 4 ölü 4 ü ağır olmak üzere 8 kişi yaraladı.
CHP´Lİ BAKAN´DAN SULAK ALANA YAT PROJESİ TEPKİSİ
CHP´Lİ BAKAN´DAN SULAK ALANA YAT PROJESİ TEPKİSİ
İzmir´in Aliağa ilçesi sınırları içerisinde yer alan yaklaşık 91 hektar büyüklüğündeki Çaltılıdere sulak alanı, 2017 yılında oy çokluğuyla alınan bir karar ile sulak alan olmaktan çıkarıldı.
DOLAR
6.1023
EURO
6.5922
-Kelebekler ayaklarıyla tat alırlar. -Kadınlar erkeklere oranla 2 kat fazla göz kırpar.(Çok yalan söyledikleri için olmasın) -İnsan vücudundaki en güçlü kas dildir. -Gözleri açık tutarak hapşırmak imkansızdır. (Bir rivayete görede gözleri açık hapşırı

İlginç Bilgiler 2
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Her evin kapısı vardır. Kabirin ki ayak tarafındandır.

Hz. Muhammed
İzmir için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:37 08:19 13:23 15:51 18:10 19:39
Yufka ile yapılan böreklerde tepsiye yaydığınız yufkaların üzerine eritilmiş margarin ve sütten oluşmuş karışımı dökerseniz böreklerinize ayrı bir lezzet katarsınız. Yufka ile yaptığınız böreklerin üstüne, böreği fırına vermeden önce bir yumurtayı, bir ş

Börek Tarifleri İle İlgili Püf Noktaları