AYVALIK HALKI, KARAKOÇ BARAJI´LA DOĞA TALANINA TOPYEKÜN KARŞI!
Ayvalık´ta Karakoç barajı projesine karşı, Karakoç köprüsünde basın açıklaması düzenlendi. 18 Ocak Cumartesi Günü saat 15.00´da yapılan açıklamaya, Balıkesir Milletvekili Ensar Aytekin, Ayvalık Belediye Başkanı Mesut Ergin, belediye başkan yardımcıları, belediye meclis üyeleri, Kent Konseyi Başkanı Halil Çoşkun, Atatürkçü Düşünce Derneği Ayvalık Şubesi üyeleri, Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği Ayvalık Şubesi üyeleri, Ayvalık Çevre Derneği üyeleri, Giritliler Derneği üyeleri, Ayvalık Tabiat Platformu üyeleri, siyasi parti temsilcileri ilçe ve köy muhtarları ile çok sayıda köylü katıldı.
Tarih: 19.1.2020 18:01:15

Ayvalık´ta Karakoç barajı projesine karşı, Karakoç köprüsünde basın açıklaması düzenlendi.

18 Ocak Cumartesi Günü saat 15.00´da yapılan açıklamaya, Balıkesir Milletvekili Ensar Aytekin, Ayvalık Belediye Başkanı Mesut Ergin, belediye başkan yardımcıları, belediye meclis üyeleri, Kent Konseyi Başkanı Halil Çoşkun, Atatürkçü Düşünce Derneği Ayvalık Şubesi üyeleri, Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği Ayvalık Şubesi üyeleri, Ayvalık Çevre Derneği üyeleri, Giritliler Derneği üyeleri, Ayvalık Tabiat Platformu üyeleri, siyasi parti temsilcileri ilçe ve köy muhtarları ile  çok sayıda köylü katıldı.

 

Balıkesir Büyükşehir Meclisi Aralık ayı oturumunda konuyu gündeme getiren ve sürekli gündem de tutmak için çalışan Başkan Mesut Ergin, son olarak da köylülerin sesinin duyulmasına öncülük etti. 

Ayvalık köylerinde yapılmak istenen Karakoç Barajı´na karşı proje alanı içerisinde yer alan  Mutlu köy ve Kırcalar köyü arasında kalan Karakoç köprüsünde,  yaşayan köylülerle beraber yapılan  basın açıklamasında hep bir ağızdan ‘´Karakoç Barajı´na Hayır´´ denildi.

Söz alan Milletvekili Ensar Aytekin´´ Büyük bir yıkımla, talanla karşı karşıyız. Cennet vatanımızın bir çok yeri tehlike ile karşı karşıya. Biz milletvekilleri olarak, sizin hakkınızı savunmakla görevliyiz. Mecliste sizin hakkınızı savunmak için oradayız.  Doğanın talan olmasına sonuna kadar karşıyız‘´ dedi.

 

Mutluköy, Kırcalar, Üçkabağaç köylerinin baraj yapımıyla yok olacağının altını çizen Kent Konseyi Başkanı Halil Çoşkun´´ Nispi nemin yükselmesi ve sıcaklık artışıyla çiftçimiz yok olacak. Ağaçlar kuruyacak. Ayvalık zeytin ve zeytinyağının değeri de tehlike altındadır.  Ayvalık yöre halkı istemediği halde proje çalışmaları hala devam ediyorlar. Zeytin sevdadır, emektir, yaşam biçimidir. Sessiz kalmayacağız. Karakoç Barajı´nı istemiyoruz.´´

 

MUHTAR AKTAŞ ‘´OVAMIZI ELİMİZDEN ALACAKLAR´´

Yüzde 80 köylünün geçimini buradan sağladığını belirten Kırcalar Muhtarı Yener Aktaş´´ Barajın buraya hiçbir faydası yok. Geçim kaynağımız tehlike altına girecek. Taban sularımız yüksek, baraj yapımına gerek yok. Amaç farklı olduğunu düşünüyoruz. Ovamızı elimizden alacaklar. ‘´

Karakoç İcme Suyu Barajı faydadan fazla zarar getireceğinin altını çizen Mutluköy Muhtarı Erdinç Tügen´´ Köylülerimizin geçim kaynağı olan ve tamamı sular altında kalacak verimli tarım arazilerimizin kaybı ve çevresel gece ve gündüz nemi sebebi ile zeytin çiçek bağlama sürecinde göreceği zarar mevcut zeytin tanesinde nemden oluşacak don ve kırağı zararları ve taş ocakları çimento ocakları gibi faaliyetlerin başta doğa örtüsünü bozacağı sonra çok yakın bölgesinde bulunan köyleri toz bulutu ile kaplayıp boğacağı çevresindeki verimli tarla ve zeytinlikleri toz bulutu ile kaplayacağı için verimi ve kaliteyi düşürecek.  Madra Barajından bu verimi toprakların olduğu ve yeni köye kadar uzanan tarımsal alanın hem verim kalitemizi artırmak hem de çiftçilerimize diğer sulanabilir bölgeler gibi eşit hizmet getirilmesi için Madra Barajı´ndan bir sulama kanalı getirilmesi doğamız tarımımız ve çiftçilerimiz için daha hayırlı olacaktır. ´´dedi.

 

ERGİN´´ BÖLGE İNSANIMIZIN EMEĞİ HEBA OLACAK´´

Söz alan Ayvalık Belediye Başkanı Mesut Ergin ‘´ Hepiniz burada bulunma nedenimizi zaten biliyorsunuz. Şu anda bulunduğumuz bölgede, %80´i zeytinlik olan bu tarım topraklarında, Korunması gereken alanlar kapsamında bulunan Karakoç deresi üzerinde, içme suyu ihtiyacını karşılama amaçlı olarak Karakoç barajının yapılması planlanmaktadır. 

Barajın yapılmasının planlandığı yer zeytinlik ve tarım arazisidir. Barajın yapımı için öngörülen alan yaklaşık 3.500 dönüm tarım arazisi olup, bu 3500 dönüm arazinin % 80´ ini zeytinlik vasfındadır. Bu zeytinlikler bölgede yaşayan ve başta zeytincilik olmak üzere tarımdan geçimini sağlayan hemşerilerimizin kendi elleri ile diktikleri ve bir ömür harcayarak yetiştirdikleri zeytin dikmeleridi. Baraj yapıldığı taktirde tüm bu alan üzerindeki zeytinlerle birlikte bölge insanımızın bir ömür vakfettikleri emekleri de heba olacaktır. Karakoç Barajı bölgede eko-sistemi bozacak bölgenin iklimini olumsuz yönde etkileyecektir. Zaten oldukça azalan zeytin rezervine zarar verecek ve Barajın yapılacağı Toplam 3.500 dönüm alanın da  % 80´inin zeytinlik olduğu gözetilirse bölgede zeytin rekoltesini olumsuz etkileyecektir. Bu nedenle, bölgede yaşayan ve geçimini büyük ölçüde zeytincilikten temin eden bölge insanımız ekonomik olarak da barajdan olumsuz etkilenecektir. Baraj, yapıldığında Karakoç sulak alanın yok olması ile birlikte bölgenin bitki örtüsü ve eko-sistemini bozacaktır.

Barajın su toplama havzasında biriken su nedeniyle oluşacak nem nedeniyle barajın altında kalmaktan kurtulan ağaçların çiçekleri de etkilenecek, nemden dolayı yanan çiçekler zeytine dönemeyecek, baraj yakınındaki tüm zeytinlikler de barajdan olumsuz etkilenebilecektir. Barışın simgesi olan zeytinin ve oksijen kaynağı olan ormanlarımızın yok olmasının küresel ısınmanın dozajını daha da artıracağı açıktır. Ağaç kesilmesinin iklim değişikliğine sebep olduğu da unutulmamalıdır.  Ayrıca baraj alanı kuşların göç yolu üzerinde olup, bu sulak alan kuşların doğal yaşam için hayati öneme haizdir. Unutulmamalıdır ki yaşadığımız bu topraklar sadece bize değil, tüm canlılara aittir.´´

 

ERGİN´´ BUNUN YOLU BİR SORUNU ÇÖZERKEN BAŞKA VE YENİ SORUNLAR ÜRETMEK OLMAMALIDIR.´´

 Ergin sözlerini şöyle sürdürdü; bölgede özellikle yaz aylarında yoğunlaşan nüfus artışı gözetildiğinde içme suyu sıkıntılarının yaşandığı bilinen bir gerçektir. Elbette yeteri kadar ve sağlıklı içme suyuna kolayca ulaşabilmek her yurttaşın hakkıdır. Bu hakka erişimi mümkün kılmak için Devletin proje ve çözüm üretmesi de gereklidir. Ancak bunun yolu bir sorunu çözerken başka ve yeni sorunlar üretmek olmamalıdır.

Yapılması planlanan Karakoç İçme suyu Barajının hemen yanı başında yakın zamanda yapılan sulama amaçlı Madra barajı bulunmaktadır. Bu barajın yapımı esnasında düzenlenen protokol gereği o tarihte mevcut bulunan Altınova Belediyemiz bu barajda hak sahibidir. Altınova Belediyemizin kapanmasından sonra bu hak Büyükşehir Belediyemize geçmiştir. Madra Barajı su toplama havzasında kurulacak bir arıtma tesisi içme suyu elde edilmek suretiyle bölgenin gereksinimini karşılamak mümkün olabilecektir.

Bölgede yaşayan ve projeden doğrudan doğruya olumsuz olarak etkilenecek çiftçilerimiz projeyi istememektedir. Projede ısrarcı olan Bakanlık epey yol kat etti. ÇED raporları alındı.

 

ERGİN´´ 2017´DE YAPILAN ÇED TOPLANTISIN´NDA YEREL YÖNETİMDEN KİMSE YOKTU´´

Hatırlarsınız bundan kısa bir süre önce Karaayıt´taki Maden sahasının genişletilmesi için bir ÇED toplantısı yapılmak istendi. Ben Karaayıtlı hemşerilerimle ve siz Ayvalık sevdalıları ile birlikte o gün orada ÇED toplantısını yaptırmadık.

Karakoç Barajının yapılmasına ilişkin ÇED toplantısı yanılmıyorsam Eylül 2017 tarihinde Çakmak Köyümüzde yapılmıştı. Hatırlıyorum çünkü o tarihte ben ve benimle birlikte 2-3 arkadaşım yapılmak istenen bu projeye itiraz için, ÇED toplantısında bölge insanımıza destek için Çakmak Köyü kahvesinde sizlerle birlikteydik. Üzülerek ifade etmeliyim ki o tarihte yapılan ÇED toplantısında sizlere ve haklı itirazlarınıza destek olmak için Ayvalık Yerel Yönetiminden kimse yoktu. 

Bu nedenle projede epey yol alındı, belki de biraz geç kalındı. Fakat biz yılmadan sizin sesiniz olacağız. Çünkü üzülerek görüyoruz ki, tepelerde oturanlar oluşacak bu duruma kör, bölgeden yükselen bu seslere sağırlar.´´

Başkan Ergin sözlerine köylülere seslenerek ‘´Ayvalık belediyesi olarak buradan size söz veriyorum.  Hemşerilerimizin haklı itirazlarına her zaman destek olacağız, onların sesine kulak sözüne dil olacağız, onların haklarını savunmak için hukuki platformda verilecek her türlü mücadelede hemşerilerimizin yanında olacağız; şeklinde konuşarak tamamladı.

 

Kaynak:

Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
BAŞKAN GÖKHAN YÜKSEL´DEN KANSERLE MÜCADELE EDEN GENCE İMAMOĞLU SÜRPRİZİ
BAŞKAN GÖKHAN YÜKSEL´DEN KANSERLE MÜCADELE EDEN GENCE İMAMOĞLU SÜRPRİZİ
Kartal Belediye Başkanı Gökhan Yüksel, bir süredir kanserle mücadele eden Saffet Recep kethüda isimli 19 yaşındaki genci, gireceği ameliyat öncesi Marmara Üniversitesi Pendik Eğitim ve Araştırma Hastanesi´nde istirahat ettiği odasında ziyaret ederek kendisine moral verdi.
ERTELEME YETMEZ DEDİ, İHALE İPTAL EDİLDİ
ERTELEME YETMEZ DEDİ, İHALE İPTAL EDİLDİ
Ayvalık İlçesindeki Koylar ve Tabiat Parkı´nı ihale ile kiraya vermek isteyen Tarım ve Orman Bakanlığı´na, kiralamaya karşı çıkan Ayvalık Belediye Başkanı Mesut Ergin´in , önceden beri takip ettiği ...
VATANDAŞIN MAĞDURİYETİ MİNİMUMA İNDİRİLDİ
VATANDAŞIN MAĞDURİYETİ MİNİMUMA İNDİRİLDİ
Antalya Büyükşehir Belediyesi, Anafartalar (Güllük) Caddesi asfalt yenileme çalışmalarının üçüncü etabında Sokullu Caddesi ile Vatan Bulvarı arasındaki orta refüjü kaldırılarak yolu sıcak asfaltla kapladı.
TUNCELİ´DE KAR TEMİZLEME ÇALIŞMALARI ARALIKSIZ SÜRÜYOR
TUNCELİ´DE KAR TEMİZLEME ÇALIŞMALARI ARALIKSIZ SÜRÜYOR
Tunceli´de yoğun kar yağışı başladı. Yaşanan yoğun kar yağışı ve don olasılığına karşı belediye çalışmalarını aralıksız sürdürüyor.
BAŞKAN İMAMOĞLU: “SİYASETİ HAYATINDA KUTSALLAŞTIRAN HATA YAPAR”
BAŞKAN İMAMOĞLU: “SİYASETİ HAYATINDA KUTSALLAŞTIRAN HATA YAPAR”
İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, Köprübaşı Kültür ve Dayanışma Derneği´nin düzenlediği geceye katıldı. Hemşerilerine hitap eden İmamoğlu, “Siyaset mecrasına, hizmet etmek için araç olarak bakmak gerekir. Siyaseti hayatında kutsallaştıran hata yapar. Siyasi kimlikleri, siyasi partileri kutsallaştıran da hata yapar. Bunların hepsi teferruattır, siyasi partiler de teferruattır” ifadelerini kullandı.
ANKARA´DA JEOPARK ALANLARININ OLUŞTURULMASI İÇİN ÇALIŞMALAR HIZLANIYOR
ANKARA´DA JEOPARK ALANLARININ OLUŞTURULMASI İÇİN ÇALIŞMALAR HIZLANIYOR
Ankara Büyükşehir Belediyesi ile Odamız arasında yapılan görüşmeler sonucunda “Ankara´da Jeopark Alanlarının Oluşturulması ve Geliştirilmesi Protokolü” imza aşamasına geldi.
AYVALIK BELEDİYE BAŞKANI MESUT ERGİN, ANITLAR KURULU İLE AYVALIK´TA İNCELEMELERDE BULUNDU.
AYVALIK BELEDİYE BAŞKANI MESUT ERGİN, ANITLAR KURULU İLE AYVALIK´TA İNCELEMELERDE BULUNDU.
Ayvalık Belediye Başkanı Mesut Ergin, Anıtlar Kurulu´yla birlikte kentte incelemelerde bulundu.
İETT OTOBÜSLERİNE BAĞIMSIZ DENETİM
İETT OTOBÜSLERİNE BAĞIMSIZ DENETİM
İETT, otobüslerinin bakım ve onarımlarının denetlenmesi kapsamında Makine Mühendisleri Odası ile sözleşme imzaladı. Bu sayede bu soruların yanıtları İETT denetçileri ve bakım yüklenicisi firmalardan ayrı olarak, bağımsız bir kurum tarafından denetlenmiş olacak. “Otobüste değiştirilen parça gerçekten arızalı mıydı? Yerine konulan parça yeni ve orijinal mi?” gibi sorulara en doğru cevap bulunacak.
MELTEM YAYA ÜST GEÇİDİ SÖKÜLDÜ
MELTEM YAYA ÜST GEÇİDİ SÖKÜLDÜ
Antalya Büyükşehir Belediyesi 3. Etap Raylı Sistem Projesi çalışmaları kapsamında karayolu köprülü kavşak çalışmalarına engel oluşturan Meltem yaya üst geçidini kaldırıldı. Yayaların Akdeniz Üniversitesi´ne güvenli olarak geçişini sağlamak adına geçici tüp geçit yerleştirildi.
BAŞKAN KARALAR´IN HALKLA BULUŞMASI DEVAM EDİYOR
BAŞKAN KARALAR´IN HALKLA BULUŞMASI DEVAM EDİYOR
Başkan Zeydan Karalar´ın Adanalılarla buluşmaları devam ediyor. Başkan Karalar Yeşiloba ve Dağlıoğlu Mahallelerinde, tamamlanan asfalt çalışmalarını inceledi, halkın sorunlarını ve taleplerini dinledi.
TAKSİM GEÇİCİ SERGİ PLATFORMU BUGÜN AÇILIYOR
TAKSİM GEÇİCİ SERGİ PLATFORMU BUGÜN AÇILIYOR
İBB, şehrin kalbinin attığı alanları “İstanbul Meydanlarına Kavuşuyor” projesiyle yeninden canlandırıyor. Proje kapsamında, Taksim Meydanı´nın geniş katılım ve ortak akılla tasarlanması için etkinliklerin yapılacağı, açık ve kapalı gösterim alanı bulunan Geçici Sergi Platformu, bugün 13.00´te hizmete açılıyor.
Serap Yağız Dinleyenleri Büyüledi
Serap Yağız Dinleyenleri Büyüledi
Kartal Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü, Şubat ayı kültür sanat programları kapsamında sanatçı Serap Yağız´ı Kartallı sevenleriyle buluşturdu.
Maltepeli kadınlara sağlık eğitimi
Maltepeli kadınlara sağlık eğitimi
Maltepe Belediyesi kendisine bağlı kadın sosyal yaşam merkezlerinde kadın sağlığı eğitim programına başladı. Bu kapsamda kadınlar, 3 aylık bir eğitime tabi tutulacak.
SEVGİLİLER GÜNÜ´NÜN EN ANLAMLI HEDİYESİ KREŞLİ MİNİKLERDEN
SEVGİLİLER GÜNÜ´NÜN EN ANLAMLI HEDİYESİ KREŞLİ MİNİKLERDEN
Kartal Belediyesi kreşlerinde eğitim gören öğrenciler, ülkenin dört bir yanındaki köy okullarına 14 Şubat Sevgiler Günü´ne özel düzenlenen yardım kampanyası ile 80 koli hediye gönderdi.
Maltepe´de 14 Şubat´ta nikah bereketi
Maltepe´de 14 Şubat´ta nikah bereketi
14 Şubat Sevgililer Günü´nde Maltepe´de nikah bereketi yaşandı. Maltepe Belediyesi´ne başvuran 17 çift Sevgililer Günü´nde dünya evine girdi. Çiftlerin nikahını, Belediye Başkanı Ali Kılıç kıydı.
FİNİKE VE KUMLUCA´DA ULAŞIMLA İLGİLİ TOPLANTI YAPILDI
FİNİKE VE KUMLUCA´DA ULAŞIMLA İLGİLİ TOPLANTI YAPILDI
Antalya Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Master Planı revize çalışmaları kapsamında Kumluca ve Finike´de görev yapan minibüs kooperatiflerinin başkanları ve üyeleriyle bir araya geldi.
BAŞKAN ZEYDAN KARALAR, 14 ŞUBAT SEVGİLİLER GÜNÜ NEDENİYLE HEMŞEHRİLERİNE ÇİÇEK DAĞITI
BAŞKAN ZEYDAN KARALAR, 14 ŞUBAT SEVGİLİLER GÜNÜ NEDENİYLE HEMŞEHRİLERİNE ÇİÇEK DAĞITI
Başkan Karalar, “Dünyaya sevgi hakim olsun, tek saniyemiz sevgisiz geçmesin.”
BAŞKAN YAVAŞ, ANKARA "BAŞKENT MOBİL" İLE DÜNYA KENTLERİYLE YARIŞACAK
BAŞKAN YAVAŞ, ANKARA "BAŞKENT MOBİL" İLE DÜNYA KENTLERİYLE YARIŞACAK
Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, Türkiye´nin ilk mobil Akıllı Belediye uygulaması “Başkent Mobil”i kamuoyuna tanıttı. Yazılımın büyük bir bölümünün Belediyede görevli yazılımcılar tarafından hazırlandığını belirten Başkan Yavaş, Başkent Mobil´in dünyanın sayılı uygulamaları arasına gireceğini söyledi. Acil bildir butonundan Başkent153´e (Yeni Mavi Masa), nöbetçi eczanelerden devam eden çalışmalara, trafik durumundan ASKİ online işlemlere, Kültür Ankara´dan otobüs nerede uygulamalarıyla birçok belediye hizmeti bundan sonra Başkentlilerin hayatını kolaylaştıracak.
KABASAKAL VE AKKAPI MEZARLIKLARINA SAĞLIKLI İÇME SUYU
KABASAKAL VE AKKAPI MEZARLIKLARINA SAĞLIKLI İÇME SUYU
Adana Büyükşehir Belediyesi Mezarlıklar Daire Başkanlığı ile Adana Su Kanalizasyon İdaresi´nin (ASKİ) ortaklaşa yürüttüğü proje kapsamında mezarlıklardaki içme suyu problemi çözülüyor. Akkapı ve Kabasakal mezarlıklarında vatandaşların kanayan yarası haline gelen, özellikle dini bayramlarda, kandillerde ve özel günlerde büyük sıkıntı yaratan su sorunu, Mezarlıklar Daire Başkanlığı ve ASKİ´nin ortaklaşa yürüttüğü proje ile ortadan kaldırıldı.
BÜYÜKŞEHİR´DEN MEZARLIKLARA YOĞUN BAKIM
BÜYÜKŞEHİR´DEN MEZARLIKLARA YOĞUN BAKIM
Alanya´daki mezarlıklarda yoğun bir çalışma yürüten Antalya Büyükşehir Belediyesi, 86 personelle parke ve temizlik çalışması yapıyor. Alanya genelinde toplam 69 mezarlıkta 635 dönümlük alan temizlendi.
Maltepe Belediyesi´nin kreşlerine tam not
Maltepe Belediyesi´nin kreşlerine tam not
Maltepe Belediyesi´ne bağlı kreşlerde eğitim gören öğrenciler, 2019 yılında da hem eğitici, hem eğlendiren çeşitli etkinlik ve faaliyetlerle dopdolu bir yıl geçirdi.
Kartal´da Sevgililer Günü Dans ve Müzikle Kutlanacak
Kartal´da Sevgililer Günü Dans ve Müzikle Kutlanacak
Kartal Belediyesi´nin 14 Şubat Sevgililer Günü dolayısıyla her yıl olduğu gibi bu yıl da bir dizi etkinlik düzenledi. “Sevgi Her Şeydir” başlığıyla düzenlenen etkinlik kapsamında Kartallılar,14 Şubat Cuma günü, saat 14.00´da Ankara Caddesi´nde buluşacak. Mini konser, tango ve vals gösterimi, karanfil dağıtımı, karikatür çizimi ve fotoğraf çekiminin yapılacağı Ankara Caddesi´nde sevgi tınıları yankılanacak.
Dernek Başkanları ve Yöneticilerinden Başkan Gökhan Yüksel´e Ziyaret
Dernek Başkanları ve Yöneticilerinden Başkan Gökhan Yüksel´e Ziyaret
Gümüşhane Şiran Dernekler Federasyonu, Erzincan Refahiye Kamberağalılar Derneği, Erzincan Refahiye Bektaşlı Köyü Derneği, Erzincan Refahiye Kızıleniş Köyü Derneği ve Kartal´da faaliyet gösteren Karadeniz derneklerinin başkanları, Kartal Belediye Başkanı Gökhan Yüksel´i makamında ziyaret etti.
Kartal´da Budama Atıkları Geri Dönüşümle Değer Kazanıyor
Kartal´da Budama Atıkları Geri Dönüşümle Değer Kazanıyor
Kartal Belediyesi Park ve Bahçeler Müdürlüğü, budama çalışmaları sonucunda elde ettiği budama atıklarını işleyerek parklara saksı ve süs eşyası kazandırıyor.
Maltepe´de son bir yılda 3 bin 389 iş yeri işgali önlendi
Maltepe´de son bir yılda 3 bin 389 iş yeri işgali önlendi
Maltepe Belediyesi Zabıta Müdürlüğü, 2019 yılı içinde 3 bin 389 işyerinin kamusal alan işgalini önledi. Şikayetler ve rutin kontroller sırasında tespit edilen 458 iş yeri hakkında tutanak tanzim edilerek, Ruhsat ve Denetim Müdürlüğü´ne yönlendirildi.
“Türkiye´nin rotasını çizen kadın” Maltepe´de
“Türkiye´nin rotasını çizen kadın” Maltepe´de
Türkiye´nin kültür rotalarını çizen ve onları dünyaya tanıtan kadın olarak bilinen Kate Clow, Maltepe´ye gelerek doğaseverlere kendi hayatı, mücadelesi ve yaptıklarıyla ilgili bir seminer verdi. 535 kilometrelik Likya Yolu´nu, St. Paul Yolu´nu ve Kaçkarları ülke ve dünya turizmine kazandıran Clow, bu süreçte yaşadıklarını ve deneyimlerini katılımcılarla paylaştı.
Ayvalık Birlik Oldu İhale Ertelendi
Ayvalık Birlik Oldu İhale Ertelendi
Ayvalık İlçesindeki Koylar ve Tabiat Parkı´nı ihale ile kiraya vermek isteyen Tarım ve Orman Bakanlığı´na, Kiralamaya karşı çıkan Ayvalık Belediye Başkanı Mesut Ergin´in başlattığı kampanya ya Ayvalık´ta bulunan STK´lar, Siyasi
YANGINDAN ETKİLENEN YAŞLI KADINA BELEDİYE EL UZATTI
YANGINDAN ETKİLENEN YAŞLI KADINA BELEDİYE EL UZATTI
Maltepe Belediyesi´ne bağlı arama-kurtarma ekipleri, Esenkent´te bir evde meydana gelen yangına, bölge itfaiyesi ile birlikte müdahale etti. Yangından etkilenen yaşlı bir kadına arama kurtarma personelinin, montunu giydirerek hastaneye sevk edilmesine yardımcı olduğu görüldü.
BAŞKAN ZEYDAN KARALAR, “SİVRİSİNEK ÖNÜMÜZDEKİ YAZ ADANA´NIN GÜNDEMİNDE OLMAYACAK.”
BAŞKAN ZEYDAN KARALAR, “SİVRİSİNEK ÖNÜMÜZDEKİ YAZ ADANA´NIN GÜNDEMİNDE OLMAYACAK.”
Adana Büyükşehir Belediyesi, önümüzdeki yaz Adana´da sivrisinek sorunu yaşanmaması için, Başkan Zeydan Karalar´ın direktifleriyle adeta teyakkuza geçti.
AYDIN BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ İNCİRLİOVA´DA VATANDAŞLARLA BULUŞTU
AYDIN BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ İNCİRLİOVA´DA VATANDAŞLARLA BULUŞTU
Aydın Büyükşehir Belediyesi, vatandaşlarla doğrudan yaşadıkları mahallelerde buluşmaya devam ediyor.
BELEDİYE´DEN HAVA SICAKLIĞI AÇIKLAMASI
BELEDİYE´DEN HAVA SICAKLIĞI AÇIKLAMASI
Son meteorolojik verilere göre İstanbul´da mevsim normalleri altında seyreden hava sıcaklıklarının, güneyli rüzgarlar ile birlikte kademe kademe artarak mevsim normalleri civarına yükseleceği tahmin ediliyor.
KİPTAŞ´TAN RİSKLİ YAPILARDA OTURANLARA UYGUN FİYATLI KONUT
KİPTAŞ´TAN RİSKLİ YAPILARDA OTURANLARA UYGUN FİYATLI KONUT
KİPTAŞ, riskli yapı raporlu evlerde oturan mülk sahipleri için portföyündeki 272 konutu satışa çıkarıyor.
İran Kültür Haftası Maltepe´de başladı
İran Kültür Haftası Maltepe´de başladı
Maltepe Belediyesi Prof. Dr. Türkan Saylan Kültür Merkezi, İran Kültür Haftası kapsamında, İran el sanatları ve sinemasının seçkin örneklerinin sergileneceği etkinliğin açılışına ev sahipliği yaptı.
Ücretsiz ulaşım Maltepelilerin hayatını kolaylaştırıyor
Ücretsiz ulaşım Maltepelilerin hayatını kolaylaştırıyor
Başkan Ali Kılıç´ın göreve gelmesiyle birlikte Maltepe´de 5 yıl önce başlayan ücretsiz öğrenci servisi uygulaması, 2019 yılında da velilerin takdirini topladı. 2019´da bin 297 öğrenci okullarına belediyenin ücretsiz servisleriyle taşındı.
Başkan Böcek Konyaaltı Sahil Projesi´ndeki israfı sergiledi
Başkan Böcek Konyaaltı Sahil Projesi´ndeki israfı sergiledi
“53 liralık duba 1050 liraya alınmış” “Tüyü bitmemiş yetimin hakkı kimlere verildi”
Kartal´ın Nüfusu 470 Bin 676 Kişiye Ulaştı
Kartal´ın Nüfusu 470 Bin 676 Kişiye Ulaştı
Türkiye´nin Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemi sonuçlarına göre 2019 nüfusu belli oldu. TÜİK (Türkiye İstatistik Kurumu) verilerine göre bu yıl 1 milyon 151 bin 115 kişi artan Türkiye nüfusu, 83 milyon 154 bin 997 kişiye ulaştı.
Barış Manço ve Cem Karaca Kartal´da Anılacak
Barış Manço ve Cem Karaca Kartal´da Anılacak
Kartal Belediyesi; Türk Rock Müziği´nin öncülerinden ve Anadolu Rock türünün kurucuları arasında sayılan iki değerli sanatçıyı; Barış Manço ve Cem Karaca´yı Kartal Hasan Ali Yücel Kültür Merkezi´nde düzenleyeceği “Müziğin En Güzel Yolcuları” adlı etkinlikle anacak.
AYVALIK HALKI, ‘TABİAT PARKI´MA DOKUNMA
AYVALIK HALKI, ‘TABİAT PARKI´MA DOKUNMA
Ayvalık Belediye Başkanı Mesut Ergin, ‘Ayvalık ‘Adaları ve Tabiat Parkı´nı teslim etmeyecektir.´ Dedi
KUMLUCA´DA HEYELAN
KUMLUCA´DA HEYELAN
Antalya Büyükşehir Belediyesi Kumluca´da heyelan nedeniyle kapanan Kuzca-Büyükalan mahalleleri arasındaki grup yolunda bakım onarım çalışması yapıyor.
BAŞKAN ÇERÇİOĞLU YENİPAZAR´I KANALİZASYON ALTYAPISINA KAVUŞTURDU
BAŞKAN ÇERÇİOĞLU YENİPAZAR´I KANALİZASYON ALTYAPISINA KAVUŞTURDU
Aydın Büyükşehir Belediyesi ASKİ Genel Müdürlüğü tarafından Yenipazar ilçe merkezinde bir süredir yapımı devam eden kanalizasyon altyapı çalışmalarını tamamlandı.
BÜYÜKŞEHİR´DEN “İLETİŞİM, STRESLE BAŞA ÇIKMA VE MADDE BAĞIMLILIĞI” EĞİTİMİ
BÜYÜKŞEHİR´DEN “İLETİŞİM, STRESLE BAŞA ÇIKMA VE MADDE BAĞIMLILIĞI” EĞİTİMİ
Adana Büyükşehir Belediyesi Sağlık ve Sosyal Hizmetler Daire Başkanlığı´na bağlı Sosyal Hizmetler ve Yardımlar Şube Müdürlüğü, personelin birbirleriyle ve çevresiyle doğru iletişim kurmalarını, mesai saatlerinde ve dışında stresle başa çıkmalarını sağlamak ve madde bağımlılığının zararlarını anlatmak için eğitim semineri düzenledi. Söz konusu eğitim 6 gün boyunca 600 Büyükşehir personeline verilecek.
MARMARİS´TE BELEDİYE EMEKÇİSİ BAŞKAN ADAYI OLDU
MARMARİS´TE BELEDİYE EMEKÇİSİ BAŞKAN ADAYI OLDU
İlçe Kongresi ve Gençlik Kolları Seçimlerini tamamlayan Marmaris CHP´ de sırada Kadın Kolları Kongresi var. 15 Şubat´ta yapılacak seçimler öncesi İlçe Kadın Kolları Başkan adaylığını ilk açıklayan Sevgi Özer Çevik oldu.
“YOĞUNLAŞACAĞIMIZ EN ÖNEMLİ KONU DEPREM DÖNÜŞÜM OLMALI”
“YOĞUNLAŞACAĞIMIZ EN ÖNEMLİ KONU DEPREM DÖNÜŞÜM OLMALI”
Başkan Gökhan Yüksel: “Bize Başvuran Tüm Komşularımıza Deprem Dönüşüm Konusunda Rehberlik Ediyoruz”
TEM METRİS KÖPRÜLÜ KAVŞAĞI AÇILIYOR
TEM METRİS KÖPRÜLÜ KAVŞAĞI AÇILIYOR
İBB, İstanbul´un kilit noktalarından olan Metris trafiğini rahatlatacak köprülü kavşak ve yan yolların yapımını tamamladı. 5 Şubat´ta İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu´nun açılışını yapacağı kavşak, Edirne istikametinden Sultangazi ve Arnavutköy´e gidişte oluşan araç trafiğini ortadan kaldıracak.
GALATA KULESİ, “DÜNYA KANSER GÜNÜ”NDE MAVİ-TURUNCU YANACAK
GALATA KULESİ, “DÜNYA KANSER GÜNÜ”NDE MAVİ-TURUNCU YANACAK
İstanbul Büyükşehir Belediyesi, 4 Şubat Dünya Kanser Günü´ne dikkat çekmek amacıyla bu akşam Galata Kulesi´ni mavi-turuncu renk ile aydınlatacak.
Kartal Belediyesi Başlattığı Geri Dönüşüm Kampanyası ile Otizme Dikkat Çekiyor
Kartal Belediyesi Başlattığı Geri Dönüşüm Kampanyası ile Otizme Dikkat Çekiyor
Kartal Belediyesi, ömrünü tamamlamış elektronik atıkların geri dönüşüme kazandırılması amacıyla örnek bir kampanyaya imza attı. Kampanya kapsamında elektronik atıklarını Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğü´ne teslim eden vatandaşlara, getirdikleri atıkların ağırlığına göre çeşitli hediyeler veriliyor. Başlatılan kampanya ile eş zamanlı olarak verilen geri dönüşüm eğitimlerinde ise Otizme neden olan çevresel faktörler hakkında vatandaşlara bilgiler verilip konu ile alakalı farkındalığın artırılması amaçlanıyor.
AYDIN BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ´NDEN ERASMUS+ PROJESİNE TAM DESTEK
AYDIN BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ´NDEN ERASMUS+ PROJESİNE TAM DESTEK
Avrupa Birliği Eğitim ve Gençlik Programları Merkezi Başkanlığı (Ulusal Ajans) tarafından desteklenen ve "Aydın´ın Genç Sesleri" (Young Voices of Aydın) isimli gençlik grubu tarafından hazırlanan Gençlik Değişimi Projesi Aydın´da uygulandı.
İSTANBUL 3 GÜN KAR VE FIRTINANIN ETKİSİNDE KALACAK
İSTANBUL 3 GÜN KAR VE FIRTINANIN ETKİSİNDE KALACAK
İstanbul´un, 6 Şubat Perşembe gününden itibaren soğuk, kar yağışlı ve fırtınalı bir havanın etkisine girmesi bekleniyor. Yetkililer, 3 gün süreceği tahmin edilen yağışlı hava boyunca sürücü ve yayaları don ve buzlanmaya karşı uyarıyor.
Başkan Gökhan Yüksel, Orhantepe Esnafını Ziyaret Etti
Başkan Gökhan Yüksel, Orhantepe Esnafını Ziyaret Etti
Kartal Belediye Başkanı Gökhan Yüksel, Orhantepe Mahallesi Çınar Caddesi esnafını ziyaret ederek vatandaşlarla sohbet etti.
Elazığ depreminde hayatını kaybedenler anıldı
Elazığ depreminde hayatını kaybedenler anıldı
Maltepe Belediye Meclisi, şubat ayının ilk meclis toplantısını gerçekleştirdi. Elazığ´da meydana gelen ve çok sayıda insanın ölümüyle sonuçlanan depremde hayatını kaybedenler, Belediye Meclisi´nde anıldı.
MARMARİS´TE GENÇLER YARIŞTI CHP KAZANDI
MARMARİS´TE GENÇLER YARIŞTI CHP KAZANDI
CHP Marmaris İlçe Gençlik Kolları seçimine başkan adayları Ali Arlı ve Halil Uysal kol kola başladı. Yapılan oylama sonucu Ali Arlı yeni Gençlik Kolları Başkanı seçildi ve her iki aday el ele vererek birlikte, partilileri selamladı.
DOLAR
6.0470
EURO
6.5550
BUNLARI BİLİYORMUSUNUZ? -Hapşırdığınız zaman kalbinizde dahil olmak üzere bütün vücut fonksiyonlarınız bir an için durur. (Ya bi kez griptim hesapladım 120 kez hapşırmışım demek ki kalbim 1 dakika durmuş o gün) -Eiffel kulesinin tepesine çıkana kadar

İlginç Bilgiler
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Çıkacağım merdivene sabırı merdiven yaparım.

Mevlana
İzmir için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:37 08:19 13:23 15:51 18:10 19:39
Çorbanızı kısık ateşte pişirerek lezzetini artırabilirsiniz. Pişirme esnasında çorbanıza ekleyeceğiniz su mutlaka sıcak olsun. Çorbalarınızda tuzu fazla kaçırırsanız bir patatesin kabuklarını soyun ve dörde bölerek çorbanın içine atın. Patatesler yumuşa

Çorba Tarifleri İle İlgili Püf Noktaları