ATİNA TÜRK TURİSTE SAHİP ÇIKTI
Yunanistan yetkililerinin, Türk ve Yunan feribot işletmeleri ile Türk feribot işletmelerinin Yunan adalarındaki acentelerine, mülteci yasasının bazı maddelerine istinaden 7 yıldan bu yana gönderdiği tutanaklarla ilgili cezai işlem yapmak istemesi tarafların bir araya gelmesiyle başkentten döndü..
Tarih: 26.9.2018 12:42:12

Ege Denizi´nde Türk kıyıları ile Yunan adaları arasında sefer yapan ve yılda 1 milyon´dan fazla yolcu taşıyan feribot işletmeleri ile onların acentelerine, 2011 yılından bu yana Yunan otoritesi tarafından tutulan 264 tutanak ile 7 milyon 920 bin Euro´ya kadar cezai yaptırım istenmesine karşı çıkmak amacıyla 3 Eylül´de Midilli´de başlatılan girişim, Yunan hükümet yetkilileriyle Yunan feribot işletmecileri ve acentelerinin 21 Eylül´de Atina´da bir araya gelmesiyle çözüm aşamasına geldi..

 

ATİNA TOPLANTISI MİDİLLİ´DE KARARLAŞTIRILMIŞTI

Midilli Ticaret Odası 3 Eylül´de her iki kıyıyı ilgilendiren önemli bir toplantıya ev sahipliği yapmıştı. Mültecilerin kontrolsüz girişleri için çıkarılan, ancak iki kıyı arasında yolcu taşıyan gemi işletmeleri ile seyahat acentelerine de ‘seyahat belgesi olmadan yolcu getirdikleri´ iddiasıyla aynı kanun maddesinden işlem yapılması nabızları yükseltmişti. Bu cezalar yolcu başına 5 bin ile 30 bin Euro arası olup, bugüne kadar da toplam 264 yolcu tutanağı tutulmuştu. Bu durumda ceza kesilen firmalar toplam minimum 1 milyon 320 bin Euro ile maksimum 7 milyon 920 bin Euro arasında para cezası ödemeleri talebiyle karşı karşıya kaldı. Bu cezaların da, itiraz edilmezse 3 ay içinde ödenecek olması söz konusuydu. Türk feribot firmalarından birçoğu cezaların uygulanması durumunda bu rakamları ödeyemeyeceklerini bildirmiş, seferlerin durma noktasına geleceğini ifade etmişti. Midilli´deki toplantıda Yunan tarafı da en az Türkler kadar konuya hassasiyet göstererek ilgili yasanın revize edilmesi konusunda görüş bildirmişti. Hatta Ege Bölge Valiliği Genel Sekreteri Pavlos Michalakellis´nin toplantı esnasında doğrudan Ulaştırma Bakanı özel kalemini aramış ve 16-21 Eylül tarihleri arasında Midilli ya da Atina´da Türk Feribot İşletmecileri ile bakanın görüşeceği bir randevu organizasyonu yapmıştı. Toplantı anında yaşanan bu sıcak gelişme de Yunan tarafının konuya gösterdiği hassasiyeti açıkça ortaya koymuştu. Böylelikle Midilli´deki toplantıdan her iki tarafın yüzünü güldüren bir sonuç çıkmış, iki karşı kıyı 3 Eylül´de ‘birlik mesajı´ vermişti. Bahsi geçen toplantı da 21 Eylül´de Atina´da yapıldı.

 

KOMŞU ‘ÇÖZÜM´ DEDİ

Atina´dan da Midilli´de olduğu gibi Türk tarafını rahatlatacak sonuç çıktı. Konunun çözümüyle ilgili Çipras hükümetine ana muhalefet partisi Nea Dimokratia´dan (Yeni Demokrasi) da destek geldi. Hükümete soru önergesi verdiler. Toplantıdan ilgili kanun maddelerinin bir hafta içinde revize edileceği, kesilen cezaların da, sembolik rakamlar olacağı yönünde karar çıkarken, komşu iyi niyetini gösterdi ve ‘çözüm´ dedi. Atina´nın bu kararı Türk ve Yunan feribot işletmeleri ve Yunan seyahat acenteleri tarafından memnuniyetle karşılanırken, iki ülke arasında tehlikeye düşen taşımacılık ve ticaret aksamadan kaldığı yerden devam edecek. Atina´nın konuya seri şekilde çözüm getirmesi ve olumlu bir adım atması, iki komşu ülke ilişkilerine gösterdiği önemi ve hassasiyeti ortaya koydu.

 

HÜKÜMET TEMSİLCİLERİ SORUNLARI BİRİNCİ ELDEN DİNLEDİ

Midilli Ticaret Odası önderliğinde, Midilli, Sakız, Sisam ve Onikiadalar Oda Birliklerinin talebi üzerine gerçekleşen randevuda Yunan Hükümeti´ni Göç Politikaları Bakanı Dimitris Vitsas, Denizcilik ve Ada Politikaları Bakanlığı Ada Politikalarından Sorumlu Bakan Yardımcısı Nektarios Santorinios, aynı bakanlığın Ege ve Adalar Politikaları Genel Sekreteri İoannis Gianellis, İçişleri Bakanlığı Ege Bölge Valiliği Genel Sekreteri Pavlos Mihalakellis temsil ederken, sorunu aktarmak için toplantıya Midilli Ticaret Odası (MTO) Başkanı Evangelos Myrsinias, Sakız Belediye Başkan Yardımcısı Dimitris Karalis, MTO 2. Başkanı Panayotis Tatakis, Midilli Turizm Acenteleri Birliği Başkanı Panayotis Hacikyriakos, Sunrise sahibi Argyro Spanoliou, Turyol Midilli Acentesi Panayotis Pantelopoulos, Ertürk Sakız Yöneticisi Foteini Orfanoudi ve diğer feribot temsilcileri katıldı.

 

ÇOK ZOR KOŞULLARDA İNŞA EDİLEN TURİSTİK SEFERLERE DEVAM KARARI

Midilli Ticaret Odası´nın facebook sayfasında konuyla ilgili olarak verilen haberde (https://www.facebook.com/lesvoschamber/posts/2175311746122188) toplantının gündeminin; Yunanistan ile Türkiye arasında çalışan seyahat acenteleri ile feribot işletmelerine dayatılmak istenen yüksek cezalar olduğu belirtilerek şöyle denildi:

“Toplantıya katılan tüm taraflar mevcut yasada hatalar ve belirsizlikler olduğu, bunların düzeltilmeleri gerektiği konusunda mutabık kaldılar. Ayrıca para cezalarının uygulanmaması için bir yol bulacaklarının sözü verildi.

Toplantı sonucunda; bu durumun çözüleceği ve karşı kıyılar arasındaki bağlantının kesilmesi riskinin ortadan kalkacağı, çok zor koşullarda inşa edilen turistik seferlerin devam edeceği ortaya çıktı.”

 

BİZ DE KATILACAKTIK AMA TOPLANTI TARİHİ GERİYE SARKACAKTI, VAZGEÇTİK

Konuyu en başından bu yana yakından takip ederek, yasal prosedürün uygulanması için çaba gösteren feribot işletmelerinin, yıllardır kanayan bir yara olan belirsizliklere son verilmesini arzu ettiğinin altını çizen TURYOL Yönetim Kurulu Üyesi Kadir İnandı, 21 Eylül´deki Atina toplantısına Türk tarafı olarak temsilci göndermek istediklerini, ama prosedür gereği Dışişleri Bakanlıkları üzerinden alınacak izinler nedeniyle toplantı tarihinin çok geriye sarkacağını gördükleri için vazgeçtiklerini söyledi. İnandı, “Her feribot işletmemizin adalarda birer ana acenteleri var. Zaten onlar için de cezai yaptırım söz konusuydu. Hem bizi temsilen, hem de kendileri için Atina toplantısına katıldılar. Toplantının çok olumlu geçtiğini öğrendik. Daha öncesinden verdiğimiz enformasyon ve Midilli´de yaptığımız toplantının, konuya vakıf olmaları açısından çok faydası oldu. Midilli toplantısında sorunu örnek olaylarla, video görüntüleriyle anlatmıştık. Örneğin Kıbrıs damgalarının, üst üste vurulan diğer damgalarla nasıl iç içe geçtiği ve gözlerden kaçtığı göstermiştik. Son Atina toplantısında bu işin Mülteci Kanunu´nda yerinin olmadığı kanaatine varılmış, kanun çok geniş kapsamlı olduğu için revizesine karar vermişler. Ana muhalefet Yeni Demokrasi Partisi de destek vereceklerini belirtmiş. Önümüzdeki hafta parlamentoya kanun maddeleri değişikliği geliyor. Hızlı bir şekilde geçeceği ve bizi güvence altına alacakları söylendi. Vizesi gidilen günden önce başlayan, Kıbrıs mühürü olan, tek-çift girişi olup da tekrar gelen, bordervisa´da vize süresi olan 15 günü geçirenler gibi bir takım konular bir çözüme bağlanıyor” diye konuştu.

 

ONLARIN KIRMIZI ÇİZGİSİ BİZİM DE KIRMIZI ÇİZGİMİZ

Toplantıda hükümet adına bazı konulardan geri adım atılmadığına dikkat çeken Kadir İnandı sözlerini şöyle sürdürdü:

“Sahte pasaport ve yolcu listesinde adı olmadan gelenler de onların kırmızı çizgisi, ki bu zaten insan kaçakçılığına girer. Hiçbir feribot firmasının da böyle bir şeye kalkışması mümkün değil. Zaten bu iki konuda tutulmuş bir tutanak da yok. Biz de bunu kabul ettik, boarding yaptığımız için yolcu listesinde olmayan bir kişinin gemiye binmesi imkansız. Bu konuda prensipte anlaşma olur. Bizim açımızdan sıkıntı yok. Onların kırmızı çizgisi, bizim de kırmızı çizgimiz.”

 

KESİLEN CEZALAR SEMBOLİK DÜZEYE İNİYOR

Bugüne kadar kesilen cezaların da Atina toplantısında konuşulduğunu vurgulayan İnandı, “Anladığımız kadarıyla Ekonomi Bakanlığı´nın oluruyla sembolik, ödenmesi sıkıntı yaratmayacak rakamlara çevrilecek. Avukatlar aracılığıyla itirazların yapılması istendi. Sembolik rakamlar da dosyaların kapanma masrafları düzeyinde, 50-100 Euro civarında olacak. Böylelikle dosyalar kapatılacak. Varsa vergi daireleri ihtiyati tedbirleri de kısa sürede kaldırılacak. Ayrıca yeni cezalar gelmiyor. Ceza yazılanların dışında sadece haklarında tutanak tutulan feribot işletmelerine de, kanun maddesi değişikliğinden sonra yine dosya kapatma masrafları düzeyinde ufak cezalar uygulanacağı bildirildi. Prensipte bu konularda anlaşma sağlandı, artık karşı taraftan haber bekliyoruz. Aldığımız söz, bu işin 15 gün içerisinde sonlandırılacağı yönünde. Yasa değişikliği ve uygulamaları, dosya kapatma süreleri dikkate alınırsa, feribot işletmecileri olarak bir ay içinde bu sorunun tamamen sona ereceğini düşünüyoruz” dedi.

 

İSTEĞİMİZ, YASADA PASAPORT SAHİBİNİ SORUMLU TUTAN İYİLEŞTİRME YAPILMASI

Sorunun giderilmesi için iyi niyetle çaba gösteren başta Yunan hükümetine, milletvekillerine, kendilerinin hep yanında olarak ilk toplantıyı ve gerekli randevuları organize eden Midilli Ticaret Odası´na, diğer adalardan destek veren oda birliklerine, Adalet eski Bakanı ve hukukçulara, Türk feribot işletmecileri adına teşekkür eden TURYOL Yönetim Kurulu Üyesi İnandı sözlerini şöyle sonlandırdı:

“Atina toplantısı, MTO´dan yapılan açıklamada yer aldığı gibi, kıyılar arasındaki bağlantının kesilmesi riskini ortadan kaldırdı. Yine aynı açıklamada yer aldığı gibi; çok zor koşullarda inşa edilen turistik seferlerin devam edeceği ortaya çıktı. Atina, Yunan adalarına giden Türk turiste ve onların ulaşımını sağlayan feribot işletmecileri ile acentelere sahip çıkmıştır. Göç kanunu maddelerinde yapılacak değişiklikler ile ilgili Türk tarafı olarak da bir isteğimiz var. Türk gümrüklerinde, bilet acentelerinde sürekli duyurular asılı olduğundan, cezai işlem gerektiren durumlarda pasaport sahibinin sorumlu olması yönünde bir iyileştirme bekliyoruz. Hem kendileri, hem Yunan adaları turizmine katkısı yadsınmayacak feribot işletmeleri çok rahatlayacak. Bu önerimizi lütfen dikkate alsınlar.”

 

CEZAİ YAPTIRIM HUKUKİ DAYANAKTAN YOKSUNDU

Geçtiğimiz 3 Eylül Pazartesi günü, Kaş´tan Ayvalık´a kadar olan çeşitli Türk limanlarından karşı Yunan adalarına sefer düzenleyen 13 Türk feribot işletmeleri ile onların adalardaki Yunan acenteleri Midilli Ticaret Odası´nda bir toplantı düzenlemişti. Toplantıya Sakız - Çeşme hattından Sunrise ile Sisam - Kuşadası hattından Ionia NC adlı iki Yunan feribot işletmesi de katıldı. Toplantıda; Yunanistan İçişleri Bakanlığı tarafından gönderilen tebligatlarla, yasal olmayan, geçersiz evrakla yolcu getirdiği iddiasıyla, mülteci yasasına istinaden söz konusu 15 feribot işletmesine uygulanmak istenen cezai yaptırımların hukuki dayanaktan yoksun olduğu vurgulandı. Yunan makamları tarafından gerekirse yasanın ilgili maddelerin revize edilmesi ve bugüne kadar tebligatı yapılan tutanakların da iptal edilmesi talep edildi.

 

HATLAR KAPANIR UYARISI YAPILMIŞTI

Bu toplantıdan 5 gün sonra Kathimerini gazetesinde konuyla ilgili bir haber yayınlanmış, Yunan bakanın sorunu hemen çözmesi gerektiğini, yoksa iki ülke arasında taşımacılığın ve ticaretin tehlikeye düşeceği vurgulanmıştı. Gazetedeki haberde; Midilli Ticaret Odası Başkanı Evangelos Myrsinias, 2011´den bu yana özellikle pasaportunda Kıbrıs Türk kesimi mühürü olan yolcu getirdikleri için gemi acentelerine 30 bin Euro´ya kadar ceza uygulanmak istendiğini, kalabalık dönemlerde bu damgaların gözden kaçtığını, cezaların uygulanması durumunda hatların tamamı kapanacağını ve adalarda turizm çok kötü etkileneceğine dikkat çekerken, Midilli Acenteler Birliği Başkanı Panayotis Hacikyriakos ise, zaten gemi içinde bütün gün bekletilen kişi iade edildiğinden başka ceza gerektirecek bir durumun olmadığını dile getirmişti. Bu haberden sonra ana muhalefet milletvekilleri de Yunan Parlamentosu´na soru önergesi vererek, Atina toplantısı öncesi konunun önemine dikkat çekmişti.

 

Fulya OMAÇ - ÇEŞME

 

Foto 1: Taraflar Atina´da bir araya geldi

Foto 2: Türk feribot işletmeleri ve Yunan Seyahat Acentelerini sevindiren kararın alındığı Atina´daki Yunan Parlamento binası

Foto 3: TURYOL Yönetim Kurulu Üyesi Kadir İnandı

Foto 4-5: Atina toplantısı Midilli Ticaret Odası´ndaki toplantıda kararlaştırılmıştı

Foto 6-7: Sakız Adası/ Chios gümrüğünde uzun kuyruklar oluşturan Türk turist

Foto 8: Kos / İstanköy adası gümrüğünde uzun kuyruklar oluşturan Türk turist

Kaynak:

Anahtar Kelimeler: ATİNA TÜRK TURİSTE SAHİP ÇIKTI
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
TÜRK TURİST İÇİN MİDİLLİ´DEN KÜLTÜR TURİZMİ HAMLESİ
TÜRK TURİST İÇİN MİDİLLİ´DEN KÜLTÜR TURİZMİ HAMLESİ
Midilli Turizm, Seyahat ve Gemi Acenteleri Birliği Genel Sekreteri Aris Lazaris, yaz sezonunun olağan seyrinde olduğunu, ama sonbahardan itibaren başta İzmirliler olmak üzere Türk turiste yönelik kültür turizmi ve adadaki Osmanlı dönemi eserlerini keşfetmeleri için kampanyalar düzenleyeceklerini söyledi..
İZMİRLİ AKADEMİSYEN CENEVRE´DE TARİH YAZDI
İZMİRLİ AKADEMİSYEN CENEVRE´DE TARİH YAZDI
Dünya ülkeleri Güvencesizlerin kaderini belirlemek için Cenevre´de toplandı. Türkiye´yi temsil eden İzmirli Akademisyen Dr. Osman Sirkeci´nin ortaya koyduğu vizyon büyük ilgi gördü. Türkiye´de 6 milyon dünya çapında ise 2 milyar kişiyi doğrudan ilgilendiren çalışma küresel başarı olarak nitelendirildi.
“UMUT OTOBÜSÜ” YOLA ÇIKIYOR  TÜRKİYE´Yİ İTALYA´DA TEMSİL EDECEKLER.
“UMUT OTOBÜSÜ” YOLA ÇIKIYOR TÜRKİYE´Yİ İTALYA´DA TEMSİL EDECEKLER.
Avrupa Birliği projesi kapsamında, İtalya´nın Floransa kentindeki Müzik Okulu öncülüğünde başlayan ve mental yetersizlik yaşayan çocuklara yönelik yapılan projede, 3 ülke yer alıyor. Projede Türkiye´yi, Uşak Üniversitesi öğretim üyesi Doç. Dr. Meral Özçınar´ın koordinatörlüğündeki ekip temsil ediyor.
İş dünyası Başkurdistan´da buluşuyor
İş dünyası Başkurdistan´da buluşuyor
Dünyanın önde gelen 500 büyük firmasının temsilcilerinin katılacağı Zauralye 2019 Ekonomi Fuarı´nda Türkiye´ye özel önem veriliyor.
Yorglass CFO´su Uğur Şeker´e İngiltere´den ödül
Yorglass CFO´su Uğur Şeker´e İngiltere´den ödül
İngiltere´de faaliyet gösteren Acquisition International tarafından her yıl gerçekleştirilen 2019 CFO ödülleri sahiplerini buldu. Yorglass CFO´su Uğur Şeker, Yılın Operasyonel CFO´su seçildi.
​Samos´ta sıcak karşılama
​Samos´ta sıcak karşılama
Yaz sezonunun açılmasıyla Seferihisar ile Samos Karlovasi´ye yapılan feribot seferlerinin ilki gerçekleşti.
GÜNEY EGE BÖLGE BAŞKANLIĞI MECLİSİ İÇİN RODOS´TAKİ SOYDAŞ ADAYIMIZ UMUTLU
GÜNEY EGE BÖLGE BAŞKANLIĞI MECLİSİ İÇİN RODOS´TAKİ SOYDAŞ ADAYIMIZ UMUTLU
Komşumuz Yunanistan bu hafta sonu hem yerel yöneticilerini seçmek, hem de Avrupa Parlamentosu´nda (AP) görev yapacak 21 temsilciyi belirlemek için sandığa gidiyor..
Rodos Başkonsolosu Şekercioğlu´nun iftar davetine yoğun ilgi
Rodos Başkonsolosu Şekercioğlu´nun iftar davetine yoğun ilgi
T.C. Rodos Başkonsolosluğu verdiği iftar davetiyle farklı din ve kökenden insanları bir araya getirdi. Müslüman, Ortodoks ve Yahudi dinleri mensupları Başkonsolos Şekercioğlu´nun iftar yemeğinde buluştu.. Rodos´taki iftar yemeğinde dinler buluşması..
Türkiye ve İran sıkı dost olacak
Türkiye ve İran sıkı dost olacak
İzmir Fransız Kültür Merkezi´nde düzenlenen "Yeni Çağ´dan Günümüze Türk-İran Coğrafyasına Bakış” başlıklı söyleşi kültür ve tarih meraklılarına yol haritası oldu.
Barselona´da gündem: Kadın Liderler
Barselona´da gündem: Kadın Liderler
Birleşmiş Kentler ve Yerel Yönetimler Ortadoğu ve Batı Asya Teşkilatı UCLA- MEVA ile Dünya Belediyeler Birliği´nin Barselona´daki gündemi “Kadın Liderler oldu.
Türk ayakkabı sektöründen İtalya çıkarması
Türk ayakkabı sektöründen İtalya çıkarması
Türk ayakkabı ve çanta sektörü Dünyanın en önemli ayakkabı fuarı olarak kabul edilen Expo Riva Schuh Fuarı´na katıldı. İtalya´nın Garda şehrinde 12-15 Ocak tarihlerinde gerçekleşen fuarda 10 Türk firması tarafından sergilenen Türk ayakkabı ve çantaları büyük ilgi topladı.
Almanya´da Kardeşlik ve İşbirliği Protokolü
Almanya´da Kardeşlik ve İşbirliği Protokolü
Türk Kızılay Bornova Şube ve Alman Kızıl haç Borken Şubesi arasında Türkiye ve Almanya arasında ilk olma özelliğini taşıyan ‘Kardeş Şube ve İşbirliği´ protokolü Türk Kızılay Genel Başkanı Dr. Kerem Kınık ile Alman Kızılhaç Genel Başkanı Gerda Hasselfeldt´in de hazır bulunduğu Berlin´deki Alman Kızılhaç Genel Merkezi´nde imzalandı.
DÜNYANIN HAVASI EN TEMİZ ŞEHRİ
DÜNYANIN HAVASI EN TEMİZ ŞEHRİ
2019 yılı itibarıyla havası en temiz şehirler açıklanırken, dünyanın havası en temiz şehri Helsinki olarak görüldü. Türkiye´den de dört şehrin havası temiz şehirler arasında yer alması dikkat çekti.
DÜNYANIN EN GÜVENLİ ÜLKELERİ BELLİ OLDU
DÜNYANIN EN GÜVENLİ ÜLKELERİ BELLİ OLDU
Dünya üzerinde hangi ülkelerin ne kadar güvenli olduğu belli olurken, Türkiye´nin 59,62´lik güven endeksiyle 49´uncu sırada yer aldığı görüldü.
EN FAZLA İNTERNET KULLANICISI ÇİN´DE
EN FAZLA İNTERNET KULLANICISI ÇİN´DE
Hangi ülkede ne kadar internet kullanıcısı var belli olurken, Çin´in bu listenin birinci sırasına yerleştiği görüldü. Türkiye´nin ise listenin 18´inci sırasında yer aldığı saptandı.
EGE´NİN İKİ YAKASINDA DOSTLUKTAN BAŞKA ÇARE YOK
EGE´NİN İKİ YAKASINDA DOSTLUKTAN BAŞKA ÇARE YOK
Rodos, İstanköy ve Onikiadalar Türk Kültür ve Dayanışma Derneği ile Avrupa Halkları Federal Birliği (Federal Union of European Nationalities - FUEN) tarafından ortaklaşa düzenlenen ‘Uluslararası Rodos İstanköy Türkleri Sempozyumu´ 22-23 Kasım tarihlerinde İzmir´de yapıldı..
Başkan Tosun Almanya´da mülteci sorununa bakışını ve projelerini anlattı
Başkan Tosun Almanya´da mülteci sorununa bakışını ve projelerini anlattı
Başkan Tosun Almanya´da mülteci sorununa bakışını ve projelerini anlattı
SAĞLIK TURİZMİ PROFESYONELLERİ ORLANDO´DA BULUŞTU
SAĞLIK TURİZMİ PROFESYONELLERİ ORLANDO´DA BULUŞTU
Dünya Medikal ve Sağlık Turizmi Fuarı - Healthcare Revolution 29-31 Ekim tarihlerinde Orlando´da gerçekleşti. 48 ülkeden 2000 sağlık çalışanı, çok sayıda medikal firma, sağlık turizmi şirketi ve hastanenin buluştuğu fuar süresince düzenlenen konferanslarda 189 konuşmacı sunum yaptı.
KOMŞUNUN KESTANE FESTİVALİNİ ŞENLENDİRDİK
KOMŞUNUN KESTANE FESTİVALİNİ ŞENLENDİRDİK
Yunanistan´ın Midilli (Lesvos) Adası´ndaki önemli etkinliklerden biri olan Kestane Festivali, hafta sonunda Türkiye´den gelen yaklaşık 500 turistin de katılımıyla güzel anılara ev sahipliği yaptı..
RODOS´TA GÖRKEMLİ CUMHURİYET BAYRAMI RESEPSİYONU
RODOS´TA GÖRKEMLİ CUMHURİYET BAYRAMI RESEPSİYONU
29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Resepsiyonu Rodos Adası protokolünü, Türkiye´den gelen davetlileri ve soydaşları bir araya getirdi. Başkonsolos Şekercioğlu, Cumhurbaşkanı Erdoğan´ın 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı mesajını okudu.
UZAKDOĞU DALYAN´I ‘NAR´ İLE TANIYACAK
UZAKDOĞU DALYAN´I ‘NAR´ İLE TANIYACAK
Shanghai Medya Belgesel Grubu´nun çektiği ve Çin Devlet Televizyonu ile Shangai TV´de yayınlanacak Meyve Efsaneleri (Legend of Fruit) belgeseli sayesinde 250 milyona yakın kişiye Ortaca Dalyan bölgesi tanıtılacak
DÜNYANIN EN GÜVENLİ ŞEHİRLERİ BELLİ OLDU
DÜNYANIN EN GÜVENLİ ŞEHİRLERİ BELLİ OLDU
2018 yılının ilk yarısının güncel verilerine bakıldığında, dünyanın en güvenli şehri Birleşik Arap Emirlikleri´nin başkenti Abu Dabi oldu.
Türk Doğaltaşları, İtalya´da görücüye çıktı
Türk Doğaltaşları, İtalya´da görücüye çıktı
Ege Maden İhracatçıları Birliği´nin organize ettiği “Verona Sektörel Ticaret Heyeti Organizasyonu”na katılan 8 Türk doğaltaş üreticisi firma, İtalya´da 6 ithalatçı firma ile ikili iş görüşmeleri ve fuar ziyareti gerçekleştirdi yeni ihracat bağlantılarıyla Türkiye´de döndü.
Fransa´ya konfeksiyon ihracatı 1 milyar dolara koşuyor!
Fransa´ya konfeksiyon ihracatı 1 milyar dolara koşuyor!
Fransızların tercihi Türk konfeksiyon ürünleri oldu. Dünya´nın en prestijli tekstil ve hazır giyim fuarı olarak kabul edilen Premiere Vision (PV) Manufacturing Paris Fuarı´na 29 firma ile katılan Türk Hazır Giyim ve Konfeksiyon Sektörüne Fransızların ilgisi, Türk ihracatçılarının yüzünü güldürdü.
Fransa´da Akhisar lezzeti
Fransa´da Akhisar lezzeti
Dünya Gurme Şehirler Ağı (DELICE) üyesi İzmir, “Lyon Sokak Yemekleri Festivali”ne konuk oldu. İzmir Büyükşehir Belediyesi ana sponsorluğunda, Lyon Belediye Başkanı Georges Kepenekian´ın özel davetiyle DELICE İzmir Temsilcisi Sırma Güven önderliğinde oluşturulan ekip, hazırladıkları özel lezzetlerle Fransa´da İzmir günleri yaşattı. Ekipte İzmir Gourmet Guide Seçici Kurul Başkanı Şef Ahmet Güzelyağdöken, İzmir Profesyonel Aşçılar Derneği Şef Şamil Akşit, Eğitmen Şef Tolga Kamiloğlu, Pasta Şefi Ece Eryener yer aldı.
Türk Ayakkabısı İngiltere´de Görücüye Çıkacak
Türk Ayakkabısı İngiltere´de Görücüye Çıkacak
Deri ürünleri ihracatının yüzde 56´sını tek başına gerçekleştiren, 2018 yılında 260 milyon çift ayakkabı ihraç ederek 1 milyar dolar dövizi Türkiye´ye kazandırmayı hedefleyen Ayakkabı ihracatçıları, 2019 yılından itibaren İngiltere pazarında daha aktif olmayı hedefliyor.
DÜNYADA 870 MİLYON İNSAN AÇLIK ÇEKİYOR
DÜNYADA 870 MİLYON İNSAN AÇLIK ÇEKİYOR
Dünyada yıllık olarak 1,6 milyar ton gıda israfı yapıldığı ortaya çıkarken, 870 milyon kişinin de açlıkla mücadele ettiği belirlendi.
TEŞEKKÜRLER KATHİMERİNİ
TEŞEKKÜRLER KATHİMERİNİ
Feribot işletmeleri tarafındaFeribot işletmeleri tarafından 3 Eylül´de Midilli Ticaret Odası´nda yapılan toplantıda, geçersiz evrakla Yunan adalarına yolcu getirdiği iddiasıyla, mülteci yasasına istinaden 13´ü Türk, 1´i Yunan toplam 14 feribot işletmesine uygulanmak istenen cezai yaptırımların hukuki dayanaktan yoksun olduğu vurgulanmıştı..n 3 Eylül´de Midilli Ticaret Odası´nda yapılan toplantıda, geçersiz evrakla Yunan adalarına yolcu getirdiği iddiasıyla, mülteci yasasına istinaden 13´ü Türk, 1´i Yunan toplam 14 feribot işletmesine uygulanmak istenen cezai yaptırımların hukuki dayanaktan yoksun olduğu vurgulanmıştı..
MİDİLLİ´DEKİ KRİTİK ZİRVEDEN BAKANLIK RANDEVUSU VE ÇÖZÜM IŞIĞI ÇIKTI
MİDİLLİ´DEKİ KRİTİK ZİRVEDEN BAKANLIK RANDEVUSU VE ÇÖZÜM IŞIĞI ÇIKTI
Ege Denizi´nde Türkiye ve Yunanistan arasında yılda 1 milyon´dan fazla yolcu taşıyan feribot firmaları, Yunanistan İçişleri Bakanlığı tarafından gönderilen tebligatlarla, mülteci yasasına istinaden cezai yaptırım uygulanacağının bildirilmesi üzerine Midilli Ticaret Odası´nın daveti üzerine Midilli (Lesvos) Adası´nda düzenlenen basın toplantısına katıldılar..
ARKAS AEGEAN LİNK REGATTA İLE SAKIZ ADASI ŞENLENDİ
ARKAS AEGEAN LİNK REGATTA İLE SAKIZ ADASI ŞENLENDİ
Arkas Holding ana sponsorluğunda Ege Açıkdeniz Yat Kulübü (EAYK), Uluslararası Çeşme Yat Kulübü (ICYC) ve Çeşme Marina iş birliğiyle bu yıl ikincisi düzenlenen ‘Arkas Aegean Link Regatta´nın Çeşme - Sakız Adası arasındaki ilk yarışı dün gerçekleştirildi.
EN ÇOK GÖÇMEN SUUDİ ARABİSTAN´DA YAŞIYOR
EN ÇOK GÖÇMEN SUUDİ ARABİSTAN´DA YAŞIYOR
Dünyadaki göçmenlerin sayısı 66,2 milyon olarak belirlenirken, göçmenlerin en çok Suudi Arabistan´da yaşadığı belirlendi.
Tayvan´dan İzmir´e davet
Tayvan´dan İzmir´e davet
İzmir´e gelen TTB Direktörü Lin, tatillerini yurt dışında geçirmeyi planlayan İzmirlileri Tayvan´a davet etti
Hayvancılık sektörü İtalya´da buluşacak
Hayvancılık sektörü İtalya´da buluşacak
İzmir İtalyan Ticaret Odası, Türk yatırımcıları İtalya´nın Cremona bölgesinde düzenlenen ve ülkenin tek hayvancılık ihtisas fuarı olan Cremona Uluslararası Hayvancılık Fuar´ına davet ediyor. 24-28 Ekim 2018 tarihinde Cremona – İtalya´da 73. kez yapılacak olan fuara katılım gösterecek olan Türk hayvancılık sektörünün fuar işlemlerini İzmir İtalyan Ticaret Odası yürütüyor.
DÜNYANIN EN PAHALI ŞEHİRLERİ BELLİ OLDU;
DÜNYANIN EN PAHALI ŞEHİRLERİ BELLİ OLDU;
77 farklı şehirden 2018 yılı Ocak ve Nisan ayları baz alınarak hazırlanan dünyanın en pahalı şehirleri raporuna göre, Türkiye pahalılık oranıyla listenin 67´nci sırasında yer aldı. Dünyanın en pahalı şehri unvanına ise İsviçre´nin başkenti Zürih sahip oldu.
ALMANYA TURİZMDE İŞBİRLİĞİNİ GÜÇLENDİRMEK İSTİYOR
ALMANYA TURİZMDE İŞBİRLİĞİNİ GÜÇLENDİRMEK İSTİYOR
Almanya Federal Cumhuriyeti İzmir Başkonsolosu Dr. Rainer Lassig ile Ekonomi Bölümü Danışmanı Nalan Bostancıoğlu,
İZMİRLİ DOĞA SANATÇILARI BULGARİSTAN´A ÇIKARMA YAPTI
İZMİRLİ DOĞA SANATÇILARI BULGARİSTAN´A ÇIKARMA YAPTI
Doğa ile sanatsal üretimi birlikte ele alan doğa sanatı akımı dünya çapında ilgi görüyor. Geçtiğimiz günlerde Bulgaristan´ın ev sahipliğinde gerçekleştirilen Uluslararası Çevresel Heykel & Doğa Sanatı Sempozyumu´nda ülkemizi İzmirli sanatçılardan oluşan Patika Sanat Grubu temsil etti.
ÇALIŞMAK İÇİN EN ÇOK TERCİH EDİLEN ÜLKELER BELLİ OLDU
ÇALIŞMAK İÇİN EN ÇOK TERCİH EDİLEN ÜLKELER BELLİ OLDU
Yaşam standartları dikkate alınarak hazırlanan rapora göre, dünyada çalışma şartları en iyi olan ülke Kanada olarak belirlendi.
CHP, SREBRENİTSA´DA
CHP, SREBRENİTSA´DA
Bosna Hersek´de 23 yıl önce meydana gelen ve 8372 kişinin, Ratko Mladic komutasındaki Sırp askerler tarafından katledildiği ve 35 kurbanının da toprağa verileceği Srebrenitsa´daki anmaya CHP´yi temsilen;
Dünyanın matematik  starları Türkiye´den...
Dünyanın matematik starları Türkiye´den...
Bulgaristan´da düzenlenen ve 4 farklı kıtadaki 20 ülkeden 15 bine yakın öğrencinin katıldığı Mathematics Without Borders (Sınır Tanımayan Matematik) Yarışması´na Türkiye damga vurdu. Rusya´dan Bulgaristan´a, Fransa´dan Azerbeycan´a binlerce matematik dehasının katıldığı yarışmada Türkiye´yi temsil eden İzmir SEV Ortaokulu öğrencileri 50´yi aşkın derece ve madalya ile döndü
Çinli gıda ithalatçıları Türk lezzetlerini ithal etmek için Türkiye´ye geldi
Çinli gıda ithalatçıları Türk lezzetlerini ithal etmek için Türkiye´ye geldi
Gıda ürünleri ihracatında Türkiye´nin en önemli merkezlerinden biri konumunda olan Ege Bölgesi, Çinli gıda ithalatçılarını ağırladı.
Üstün Japon teknolojisi ENEOS, Egeli müşterilerle buluştu
Üstün Japon teknolojisi ENEOS, Egeli müşterilerle buluştu
Merkezi Japonya´da bulunan, dünyanın en büyük petrol, enerji ve madencilik şirketlerinden JXTG Nippon Oil & Energy Corporation...
Dünya Devinin Türkiye Yönetiminin Zirvesine Türk Kadını
Dünya Devinin Türkiye Yönetiminin Zirvesine Türk Kadını
Türkiye dâhil 180´i aşkın ülkede ticari faaliyet gösteren dünya devi Philip Morris International´ın Türkiye Genel Müdürlüğü´ne Filiz Yavuz Diren atandı.
DÜNYA ÜZERİNDEKİ 193 ÜLKENİN 170´İNDE TÜRK VATANDAŞI BULUNUYOR
DÜNYA ÜZERİNDEKİ 193 ÜLKENİN 170´İNDE TÜRK VATANDAŞI BULUNUYOR
2018 yılı da dâhil olmak üzere dünya üzerindeki 170 ülkede Türk vatandaşlarının yaşadığı anlaşılırken, sayılarının 6 milyonun üzerinde olduğu saptandı.
AGROEXPO, KATAR´DA BÜYÜK İLGİ GÖRDÜ
AGROEXPO, KATAR´DA BÜYÜK İLGİ GÖRDÜ
Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, dış pazarlara yönelik yeni strateji anlayışı kapsamında dış ticarette işbirliği potansiyeli olan ülkelerde düzenlenen uluslararası fuarlara, sektörde faaliyet gösteren özel sektör ve sivil toplum kuruluş temsilcileri ile birlikte katılıyor ve stantlar açıyor. Bu anlayış kapsamında, Türkiye-Katar tarım işbirliği açısından atılan önemli adımlardan biri olan 5. Katar Tarım Fuarı AGRITEQ 2017, Katar´ın başkenti Doha´da 22 – 25 Mart 2017 tarihleri arasında düzenlendi.
Sakızlılar Ulusal Bağımsızlık Bayramı´nı kutladı
Sakızlılar Ulusal Bağımsızlık Bayramı´nı kutladı
Yunanistan´ın bağımsızlığını ilan ettiği ‘25 Mart 1821 Ulusal Bağımsızlık Bayramı´, Sakız Adası´nda (Chios) da düzenlenen coşkulu törenlerle kutlandı. Vounaki Meydanı´na (Osmanlı döneminde Kılıç Meydanı) bakan Sakız Belediyesi´nin önünde düzenlenen resmi geçit törenine Ada Metropoliti Markos, Sakız protokolü ve yaklaşık 4 bin kişi katıldı. Sakız Belediye Başkanı Manolis Vournous´un Amerika´da olması nedeniyle katılamadığı resmi geçit töreninde ulusal marşlar çalındı. İlkokul ve lise öğrencilerinin yürüyüşü ile başlayan resmi geçit töreni, ulusal kıyafet giymiş gençler ve son olarak da askerlerin yürüyüşüyle sona erdi.
ZZTK´nın tanıtım yolculuğu Londra´da noktalandı
ZZTK´nın tanıtım yolculuğu Londra´da noktalandı
Anadolu topraklarında yetişen zeytin ve zeytinyağının dünya genelinde 10 yıldır tanıtımını üstlenen Zeytin ve Zeytinyağı Tanıtım Komitesi (ZZTK)´nin tanıtım yolculuğu Londra´da düzenlenen IFE London 2017 Fuarı ile noktalandı.
İzmir´den Cannes´a Başarı Hikayesi: Eleia
İzmir´den Cannes´a Başarı Hikayesi: Eleia
Selçuk Uyan ve başarılı ekibi İzmir´de çektikleri işçi ve köylüyü odak merkezine alan Eleia Cannes Film Festivali´nde yer aldı.
ITB Berlin´de Karşıyaka tanıtıldı
ITB Berlin´de Karşıyaka tanıtıldı
Karşıyaka´yı turizmde dünya vitrinine taşımak için çalışmalar yürüten Karşıyaka Belediyesi, Avrupa´nın en büyük organizasyonlarından biri olan ‘ITB Berlin Turizm Fuarı´na katıldı. 8 Mart´ta kapılarını açan fuarda, Karşıyaka standını ziyaret eden yüzlerce ziyaretçiye tanıtım broşürleri ve çeşitli hediyeler dağıtıldı.
TRUMP SAKIZ ADASI´NDA DA ALAY KONUSU OLDU
TRUMP SAKIZ ADASI´NDA DA ALAY KONUSU OLDU
Başta İzmirliler olmak üzere Ege ve tüm Türkiye´den gelip Rio veya Köln Karnavalı´nın minyatürünü izlemek için en yakındaki Sakız Adası´na gelen Türk turistler unutamayacakları bir hafta sonu geçirdiler..
Sakız Adasında Karnaval Başladı
Sakız Adasında Karnaval Başladı
Türk turistlerin de yoğun ilgi gösterdiği şenliklerde üç gün boyunca eğlence zirve yapacak..
Mostra Karnavalı hafta sonunda 41. kez coşturacak
Mostra Karnavalı hafta sonunda 41. kez coşturacak
Yunanistan´ın Sakız Adası´nda düzenlenen etkinliği geçtiğimiz yıl Türk acentelerin düzenlediği özel turlarla ve münferiden gelen yaklaşık bin 200 Türk turist de izlemişti..
DOLAR
5.7712
EURO
6.4158
BUNLARI BİLİYORMUSUNUZ? -Hapşırdığınız zaman kalbinizde dahil olmak üzere bütün vücut fonksiyonlarınız bir an için durur. (Ya bi kez griptim hesapladım 120 kez hapşırmışım demek ki kalbim 1 dakika durmuş o gün) -Eiffel kulesinin tepesine çıkana kadar

İlginç Bilgiler
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
"Yenileceğinden korkan, daima yenilir."

YILDIRIM BEYAZIT
İzmir için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:37 08:19 13:23 15:51 18:10 19:39
Kurabiye hamurunun elinize yapışmasını istemiyorsanız ellerinizi soğuk suyla ıslatıp kuruladıktan sonra kurabiyeye şekil verin. Kurabiyelerin zamanla sertleşmemesi için yanlarına bir-iki dilim kabuklu elma koyarak saklayınız. Elmanın yayacağı nem sayesin

Kurabiye - Bisküvi Tarifleri İle İlgili Püf Noktaları