ATİNA TÜRK TURİSTE SAHİP ÇIKTI
Yunanistan yetkililerinin, Türk ve Yunan feribot işletmeleri ile Türk feribot işletmelerinin Yunan adalarındaki acentelerine, mülteci yasasının bazı maddelerine istinaden 7 yıldan bu yana gönderdiği tutanaklarla ilgili cezai işlem yapmak istemesi tarafların bir araya gelmesiyle başkentten döndü..
Tarih: 26.9.2018 12:42:12

Ege Denizi´nde Türk kıyıları ile Yunan adaları arasında sefer yapan ve yılda 1 milyon´dan fazla yolcu taşıyan feribot işletmeleri ile onların acentelerine, 2011 yılından bu yana Yunan otoritesi tarafından tutulan 264 tutanak ile 7 milyon 920 bin Euro´ya kadar cezai yaptırım istenmesine karşı çıkmak amacıyla 3 Eylül´de Midilli´de başlatılan girişim, Yunan hükümet yetkilileriyle Yunan feribot işletmecileri ve acentelerinin 21 Eylül´de Atina´da bir araya gelmesiyle çözüm aşamasına geldi..

 

ATİNA TOPLANTISI MİDİLLİ´DE KARARLAŞTIRILMIŞTI

Midilli Ticaret Odası 3 Eylül´de her iki kıyıyı ilgilendiren önemli bir toplantıya ev sahipliği yapmıştı. Mültecilerin kontrolsüz girişleri için çıkarılan, ancak iki kıyı arasında yolcu taşıyan gemi işletmeleri ile seyahat acentelerine de ‘seyahat belgesi olmadan yolcu getirdikleri´ iddiasıyla aynı kanun maddesinden işlem yapılması nabızları yükseltmişti. Bu cezalar yolcu başına 5 bin ile 30 bin Euro arası olup, bugüne kadar da toplam 264 yolcu tutanağı tutulmuştu. Bu durumda ceza kesilen firmalar toplam minimum 1 milyon 320 bin Euro ile maksimum 7 milyon 920 bin Euro arasında para cezası ödemeleri talebiyle karşı karşıya kaldı. Bu cezaların da, itiraz edilmezse 3 ay içinde ödenecek olması söz konusuydu. Türk feribot firmalarından birçoğu cezaların uygulanması durumunda bu rakamları ödeyemeyeceklerini bildirmiş, seferlerin durma noktasına geleceğini ifade etmişti. Midilli´deki toplantıda Yunan tarafı da en az Türkler kadar konuya hassasiyet göstererek ilgili yasanın revize edilmesi konusunda görüş bildirmişti. Hatta Ege Bölge Valiliği Genel Sekreteri Pavlos Michalakellis´nin toplantı esnasında doğrudan Ulaştırma Bakanı özel kalemini aramış ve 16-21 Eylül tarihleri arasında Midilli ya da Atina´da Türk Feribot İşletmecileri ile bakanın görüşeceği bir randevu organizasyonu yapmıştı. Toplantı anında yaşanan bu sıcak gelişme de Yunan tarafının konuya gösterdiği hassasiyeti açıkça ortaya koymuştu. Böylelikle Midilli´deki toplantıdan her iki tarafın yüzünü güldüren bir sonuç çıkmış, iki karşı kıyı 3 Eylül´de ‘birlik mesajı´ vermişti. Bahsi geçen toplantı da 21 Eylül´de Atina´da yapıldı.

 

KOMŞU ‘ÇÖZÜM´ DEDİ

Atina´dan da Midilli´de olduğu gibi Türk tarafını rahatlatacak sonuç çıktı. Konunun çözümüyle ilgili Çipras hükümetine ana muhalefet partisi Nea Dimokratia´dan (Yeni Demokrasi) da destek geldi. Hükümete soru önergesi verdiler. Toplantıdan ilgili kanun maddelerinin bir hafta içinde revize edileceği, kesilen cezaların da, sembolik rakamlar olacağı yönünde karar çıkarken, komşu iyi niyetini gösterdi ve ‘çözüm´ dedi. Atina´nın bu kararı Türk ve Yunan feribot işletmeleri ve Yunan seyahat acenteleri tarafından memnuniyetle karşılanırken, iki ülke arasında tehlikeye düşen taşımacılık ve ticaret aksamadan kaldığı yerden devam edecek. Atina´nın konuya seri şekilde çözüm getirmesi ve olumlu bir adım atması, iki komşu ülke ilişkilerine gösterdiği önemi ve hassasiyeti ortaya koydu.

 

HÜKÜMET TEMSİLCİLERİ SORUNLARI BİRİNCİ ELDEN DİNLEDİ

Midilli Ticaret Odası önderliğinde, Midilli, Sakız, Sisam ve Onikiadalar Oda Birliklerinin talebi üzerine gerçekleşen randevuda Yunan Hükümeti´ni Göç Politikaları Bakanı Dimitris Vitsas, Denizcilik ve Ada Politikaları Bakanlığı Ada Politikalarından Sorumlu Bakan Yardımcısı Nektarios Santorinios, aynı bakanlığın Ege ve Adalar Politikaları Genel Sekreteri İoannis Gianellis, İçişleri Bakanlığı Ege Bölge Valiliği Genel Sekreteri Pavlos Mihalakellis temsil ederken, sorunu aktarmak için toplantıya Midilli Ticaret Odası (MTO) Başkanı Evangelos Myrsinias, Sakız Belediye Başkan Yardımcısı Dimitris Karalis, MTO 2. Başkanı Panayotis Tatakis, Midilli Turizm Acenteleri Birliği Başkanı Panayotis Hacikyriakos, Sunrise sahibi Argyro Spanoliou, Turyol Midilli Acentesi Panayotis Pantelopoulos, Ertürk Sakız Yöneticisi Foteini Orfanoudi ve diğer feribot temsilcileri katıldı.

 

ÇOK ZOR KOŞULLARDA İNŞA EDİLEN TURİSTİK SEFERLERE DEVAM KARARI

Midilli Ticaret Odası´nın facebook sayfasında konuyla ilgili olarak verilen haberde (https://www.facebook.com/lesvoschamber/posts/2175311746122188) toplantının gündeminin; Yunanistan ile Türkiye arasında çalışan seyahat acenteleri ile feribot işletmelerine dayatılmak istenen yüksek cezalar olduğu belirtilerek şöyle denildi:

“Toplantıya katılan tüm taraflar mevcut yasada hatalar ve belirsizlikler olduğu, bunların düzeltilmeleri gerektiği konusunda mutabık kaldılar. Ayrıca para cezalarının uygulanmaması için bir yol bulacaklarının sözü verildi.

Toplantı sonucunda; bu durumun çözüleceği ve karşı kıyılar arasındaki bağlantının kesilmesi riskinin ortadan kalkacağı, çok zor koşullarda inşa edilen turistik seferlerin devam edeceği ortaya çıktı.”

 

BİZ DE KATILACAKTIK AMA TOPLANTI TARİHİ GERİYE SARKACAKTI, VAZGEÇTİK

Konuyu en başından bu yana yakından takip ederek, yasal prosedürün uygulanması için çaba gösteren feribot işletmelerinin, yıllardır kanayan bir yara olan belirsizliklere son verilmesini arzu ettiğinin altını çizen TURYOL Yönetim Kurulu Üyesi Kadir İnandı, 21 Eylül´deki Atina toplantısına Türk tarafı olarak temsilci göndermek istediklerini, ama prosedür gereği Dışişleri Bakanlıkları üzerinden alınacak izinler nedeniyle toplantı tarihinin çok geriye sarkacağını gördükleri için vazgeçtiklerini söyledi. İnandı, “Her feribot işletmemizin adalarda birer ana acenteleri var. Zaten onlar için de cezai yaptırım söz konusuydu. Hem bizi temsilen, hem de kendileri için Atina toplantısına katıldılar. Toplantının çok olumlu geçtiğini öğrendik. Daha öncesinden verdiğimiz enformasyon ve Midilli´de yaptığımız toplantının, konuya vakıf olmaları açısından çok faydası oldu. Midilli toplantısında sorunu örnek olaylarla, video görüntüleriyle anlatmıştık. Örneğin Kıbrıs damgalarının, üst üste vurulan diğer damgalarla nasıl iç içe geçtiği ve gözlerden kaçtığı göstermiştik. Son Atina toplantısında bu işin Mülteci Kanunu´nda yerinin olmadığı kanaatine varılmış, kanun çok geniş kapsamlı olduğu için revizesine karar vermişler. Ana muhalefet Yeni Demokrasi Partisi de destek vereceklerini belirtmiş. Önümüzdeki hafta parlamentoya kanun maddeleri değişikliği geliyor. Hızlı bir şekilde geçeceği ve bizi güvence altına alacakları söylendi. Vizesi gidilen günden önce başlayan, Kıbrıs mühürü olan, tek-çift girişi olup da tekrar gelen, bordervisa´da vize süresi olan 15 günü geçirenler gibi bir takım konular bir çözüme bağlanıyor” diye konuştu.

 

ONLARIN KIRMIZI ÇİZGİSİ BİZİM DE KIRMIZI ÇİZGİMİZ

Toplantıda hükümet adına bazı konulardan geri adım atılmadığına dikkat çeken Kadir İnandı sözlerini şöyle sürdürdü:

“Sahte pasaport ve yolcu listesinde adı olmadan gelenler de onların kırmızı çizgisi, ki bu zaten insan kaçakçılığına girer. Hiçbir feribot firmasının da böyle bir şeye kalkışması mümkün değil. Zaten bu iki konuda tutulmuş bir tutanak da yok. Biz de bunu kabul ettik, boarding yaptığımız için yolcu listesinde olmayan bir kişinin gemiye binmesi imkansız. Bu konuda prensipte anlaşma olur. Bizim açımızdan sıkıntı yok. Onların kırmızı çizgisi, bizim de kırmızı çizgimiz.”

 

KESİLEN CEZALAR SEMBOLİK DÜZEYE İNİYOR

Bugüne kadar kesilen cezaların da Atina toplantısında konuşulduğunu vurgulayan İnandı, “Anladığımız kadarıyla Ekonomi Bakanlığı´nın oluruyla sembolik, ödenmesi sıkıntı yaratmayacak rakamlara çevrilecek. Avukatlar aracılığıyla itirazların yapılması istendi. Sembolik rakamlar da dosyaların kapanma masrafları düzeyinde, 50-100 Euro civarında olacak. Böylelikle dosyalar kapatılacak. Varsa vergi daireleri ihtiyati tedbirleri de kısa sürede kaldırılacak. Ayrıca yeni cezalar gelmiyor. Ceza yazılanların dışında sadece haklarında tutanak tutulan feribot işletmelerine de, kanun maddesi değişikliğinden sonra yine dosya kapatma masrafları düzeyinde ufak cezalar uygulanacağı bildirildi. Prensipte bu konularda anlaşma sağlandı, artık karşı taraftan haber bekliyoruz. Aldığımız söz, bu işin 15 gün içerisinde sonlandırılacağı yönünde. Yasa değişikliği ve uygulamaları, dosya kapatma süreleri dikkate alınırsa, feribot işletmecileri olarak bir ay içinde bu sorunun tamamen sona ereceğini düşünüyoruz” dedi.

 

İSTEĞİMİZ, YASADA PASAPORT SAHİBİNİ SORUMLU TUTAN İYİLEŞTİRME YAPILMASI

Sorunun giderilmesi için iyi niyetle çaba gösteren başta Yunan hükümetine, milletvekillerine, kendilerinin hep yanında olarak ilk toplantıyı ve gerekli randevuları organize eden Midilli Ticaret Odası´na, diğer adalardan destek veren oda birliklerine, Adalet eski Bakanı ve hukukçulara, Türk feribot işletmecileri adına teşekkür eden TURYOL Yönetim Kurulu Üyesi İnandı sözlerini şöyle sonlandırdı:

“Atina toplantısı, MTO´dan yapılan açıklamada yer aldığı gibi, kıyılar arasındaki bağlantının kesilmesi riskini ortadan kaldırdı. Yine aynı açıklamada yer aldığı gibi; çok zor koşullarda inşa edilen turistik seferlerin devam edeceği ortaya çıktı. Atina, Yunan adalarına giden Türk turiste ve onların ulaşımını sağlayan feribot işletmecileri ile acentelere sahip çıkmıştır. Göç kanunu maddelerinde yapılacak değişiklikler ile ilgili Türk tarafı olarak da bir isteğimiz var. Türk gümrüklerinde, bilet acentelerinde sürekli duyurular asılı olduğundan, cezai işlem gerektiren durumlarda pasaport sahibinin sorumlu olması yönünde bir iyileştirme bekliyoruz. Hem kendileri, hem Yunan adaları turizmine katkısı yadsınmayacak feribot işletmeleri çok rahatlayacak. Bu önerimizi lütfen dikkate alsınlar.”

 

CEZAİ YAPTIRIM HUKUKİ DAYANAKTAN YOKSUNDU

Geçtiğimiz 3 Eylül Pazartesi günü, Kaş´tan Ayvalık´a kadar olan çeşitli Türk limanlarından karşı Yunan adalarına sefer düzenleyen 13 Türk feribot işletmeleri ile onların adalardaki Yunan acenteleri Midilli Ticaret Odası´nda bir toplantı düzenlemişti. Toplantıya Sakız - Çeşme hattından Sunrise ile Sisam - Kuşadası hattından Ionia NC adlı iki Yunan feribot işletmesi de katıldı. Toplantıda; Yunanistan İçişleri Bakanlığı tarafından gönderilen tebligatlarla, yasal olmayan, geçersiz evrakla yolcu getirdiği iddiasıyla, mülteci yasasına istinaden söz konusu 15 feribot işletmesine uygulanmak istenen cezai yaptırımların hukuki dayanaktan yoksun olduğu vurgulandı. Yunan makamları tarafından gerekirse yasanın ilgili maddelerin revize edilmesi ve bugüne kadar tebligatı yapılan tutanakların da iptal edilmesi talep edildi.

 

HATLAR KAPANIR UYARISI YAPILMIŞTI

Bu toplantıdan 5 gün sonra Kathimerini gazetesinde konuyla ilgili bir haber yayınlanmış, Yunan bakanın sorunu hemen çözmesi gerektiğini, yoksa iki ülke arasında taşımacılığın ve ticaretin tehlikeye düşeceği vurgulanmıştı. Gazetedeki haberde; Midilli Ticaret Odası Başkanı Evangelos Myrsinias, 2011´den bu yana özellikle pasaportunda Kıbrıs Türk kesimi mühürü olan yolcu getirdikleri için gemi acentelerine 30 bin Euro´ya kadar ceza uygulanmak istendiğini, kalabalık dönemlerde bu damgaların gözden kaçtığını, cezaların uygulanması durumunda hatların tamamı kapanacağını ve adalarda turizm çok kötü etkileneceğine dikkat çekerken, Midilli Acenteler Birliği Başkanı Panayotis Hacikyriakos ise, zaten gemi içinde bütün gün bekletilen kişi iade edildiğinden başka ceza gerektirecek bir durumun olmadığını dile getirmişti. Bu haberden sonra ana muhalefet milletvekilleri de Yunan Parlamentosu´na soru önergesi vererek, Atina toplantısı öncesi konunun önemine dikkat çekmişti.

 

Fulya OMAÇ - ÇEŞME

 

Foto 1: Taraflar Atina´da bir araya geldi

Foto 2: Türk feribot işletmeleri ve Yunan Seyahat Acentelerini sevindiren kararın alındığı Atina´daki Yunan Parlamento binası

Foto 3: TURYOL Yönetim Kurulu Üyesi Kadir İnandı

Foto 4-5: Atina toplantısı Midilli Ticaret Odası´ndaki toplantıda kararlaştırılmıştı

Foto 6-7: Sakız Adası/ Chios gümrüğünde uzun kuyruklar oluşturan Türk turist

Foto 8: Kos / İstanköy adası gümrüğünde uzun kuyruklar oluşturan Türk turist

Kaynak:

Anahtar Kelimeler: ATİNA TÜRK TURİSTE SAHİP ÇIKTI
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Başkan Tosun Almanya´da mülteci sorununa bakışını ve projelerini anlattı
Başkan Tosun Almanya´da mülteci sorununa bakışını ve projelerini anlattı
Başkan Tosun Almanya´da mülteci sorununa bakışını ve projelerini anlattı
SAĞLIK TURİZMİ PROFESYONELLERİ ORLANDO´DA BULUŞTU
SAĞLIK TURİZMİ PROFESYONELLERİ ORLANDO´DA BULUŞTU
Dünya Medikal ve Sağlık Turizmi Fuarı - Healthcare Revolution 29-31 Ekim tarihlerinde Orlando´da gerçekleşti. 48 ülkeden 2000 sağlık çalışanı, çok sayıda medikal firma, sağlık turizmi şirketi ve hastanenin buluştuğu fuar süresince düzenlenen konferanslarda 189 konuşmacı sunum yaptı.
KOMŞUNUN KESTANE FESTİVALİNİ ŞENLENDİRDİK
KOMŞUNUN KESTANE FESTİVALİNİ ŞENLENDİRDİK
Yunanistan´ın Midilli (Lesvos) Adası´ndaki önemli etkinliklerden biri olan Kestane Festivali, hafta sonunda Türkiye´den gelen yaklaşık 500 turistin de katılımıyla güzel anılara ev sahipliği yaptı..
RODOS´TA GÖRKEMLİ CUMHURİYET BAYRAMI RESEPSİYONU
RODOS´TA GÖRKEMLİ CUMHURİYET BAYRAMI RESEPSİYONU
29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Resepsiyonu Rodos Adası protokolünü, Türkiye´den gelen davetlileri ve soydaşları bir araya getirdi. Başkonsolos Şekercioğlu, Cumhurbaşkanı Erdoğan´ın 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı mesajını okudu.
UZAKDOĞU DALYAN´I ‘NAR´ İLE TANIYACAK
UZAKDOĞU DALYAN´I ‘NAR´ İLE TANIYACAK
Shanghai Medya Belgesel Grubu´nun çektiği ve Çin Devlet Televizyonu ile Shangai TV´de yayınlanacak Meyve Efsaneleri (Legend of Fruit) belgeseli sayesinde 250 milyona yakın kişiye Ortaca Dalyan bölgesi tanıtılacak
DÜNYANIN EN GÜVENLİ ŞEHİRLERİ BELLİ OLDU
DÜNYANIN EN GÜVENLİ ŞEHİRLERİ BELLİ OLDU
2018 yılının ilk yarısının güncel verilerine bakıldığında, dünyanın en güvenli şehri Birleşik Arap Emirlikleri´nin başkenti Abu Dabi oldu.
Türk Doğaltaşları, İtalya´da görücüye çıktı
Türk Doğaltaşları, İtalya´da görücüye çıktı
Ege Maden İhracatçıları Birliği´nin organize ettiği “Verona Sektörel Ticaret Heyeti Organizasyonu”na katılan 8 Türk doğaltaş üreticisi firma, İtalya´da 6 ithalatçı firma ile ikili iş görüşmeleri ve fuar ziyareti gerçekleştirdi yeni ihracat bağlantılarıyla Türkiye´de döndü.
Fransa´ya konfeksiyon ihracatı 1 milyar dolara koşuyor!
Fransa´ya konfeksiyon ihracatı 1 milyar dolara koşuyor!
Fransızların tercihi Türk konfeksiyon ürünleri oldu. Dünya´nın en prestijli tekstil ve hazır giyim fuarı olarak kabul edilen Premiere Vision (PV) Manufacturing Paris Fuarı´na 29 firma ile katılan Türk Hazır Giyim ve Konfeksiyon Sektörüne Fransızların ilgisi, Türk ihracatçılarının yüzünü güldürdü.
Fransa´da Akhisar lezzeti
Fransa´da Akhisar lezzeti
Dünya Gurme Şehirler Ağı (DELICE) üyesi İzmir, “Lyon Sokak Yemekleri Festivali”ne konuk oldu. İzmir Büyükşehir Belediyesi ana sponsorluğunda, Lyon Belediye Başkanı Georges Kepenekian´ın özel davetiyle DELICE İzmir Temsilcisi Sırma Güven önderliğinde oluşturulan ekip, hazırladıkları özel lezzetlerle Fransa´da İzmir günleri yaşattı. Ekipte İzmir Gourmet Guide Seçici Kurul Başkanı Şef Ahmet Güzelyağdöken, İzmir Profesyonel Aşçılar Derneği Şef Şamil Akşit, Eğitmen Şef Tolga Kamiloğlu, Pasta Şefi Ece Eryener yer aldı.
Türk Ayakkabısı İngiltere´de Görücüye Çıkacak
Türk Ayakkabısı İngiltere´de Görücüye Çıkacak
Deri ürünleri ihracatının yüzde 56´sını tek başına gerçekleştiren, 2018 yılında 260 milyon çift ayakkabı ihraç ederek 1 milyar dolar dövizi Türkiye´ye kazandırmayı hedefleyen Ayakkabı ihracatçıları, 2019 yılından itibaren İngiltere pazarında daha aktif olmayı hedefliyor.
DÜNYADA 870 MİLYON İNSAN AÇLIK ÇEKİYOR
DÜNYADA 870 MİLYON İNSAN AÇLIK ÇEKİYOR
Dünyada yıllık olarak 1,6 milyar ton gıda israfı yapıldığı ortaya çıkarken, 870 milyon kişinin de açlıkla mücadele ettiği belirlendi.
TEŞEKKÜRLER KATHİMERİNİ
TEŞEKKÜRLER KATHİMERİNİ
Feribot işletmeleri tarafındaFeribot işletmeleri tarafından 3 Eylül´de Midilli Ticaret Odası´nda yapılan toplantıda, geçersiz evrakla Yunan adalarına yolcu getirdiği iddiasıyla, mülteci yasasına istinaden 13´ü Türk, 1´i Yunan toplam 14 feribot işletmesine uygulanmak istenen cezai yaptırımların hukuki dayanaktan yoksun olduğu vurgulanmıştı..n 3 Eylül´de Midilli Ticaret Odası´nda yapılan toplantıda, geçersiz evrakla Yunan adalarına yolcu getirdiği iddiasıyla, mülteci yasasına istinaden 13´ü Türk, 1´i Yunan toplam 14 feribot işletmesine uygulanmak istenen cezai yaptırımların hukuki dayanaktan yoksun olduğu vurgulanmıştı..
MİDİLLİ´DEKİ KRİTİK ZİRVEDEN BAKANLIK RANDEVUSU VE ÇÖZÜM IŞIĞI ÇIKTI
MİDİLLİ´DEKİ KRİTİK ZİRVEDEN BAKANLIK RANDEVUSU VE ÇÖZÜM IŞIĞI ÇIKTI
Ege Denizi´nde Türkiye ve Yunanistan arasında yılda 1 milyon´dan fazla yolcu taşıyan feribot firmaları, Yunanistan İçişleri Bakanlığı tarafından gönderilen tebligatlarla, mülteci yasasına istinaden cezai yaptırım uygulanacağının bildirilmesi üzerine Midilli Ticaret Odası´nın daveti üzerine Midilli (Lesvos) Adası´nda düzenlenen basın toplantısına katıldılar..
ARKAS AEGEAN LİNK REGATTA İLE SAKIZ ADASI ŞENLENDİ
ARKAS AEGEAN LİNK REGATTA İLE SAKIZ ADASI ŞENLENDİ
Arkas Holding ana sponsorluğunda Ege Açıkdeniz Yat Kulübü (EAYK), Uluslararası Çeşme Yat Kulübü (ICYC) ve Çeşme Marina iş birliğiyle bu yıl ikincisi düzenlenen ‘Arkas Aegean Link Regatta´nın Çeşme - Sakız Adası arasındaki ilk yarışı dün gerçekleştirildi.
EN ÇOK GÖÇMEN SUUDİ ARABİSTAN´DA YAŞIYOR
EN ÇOK GÖÇMEN SUUDİ ARABİSTAN´DA YAŞIYOR
Dünyadaki göçmenlerin sayısı 66,2 milyon olarak belirlenirken, göçmenlerin en çok Suudi Arabistan´da yaşadığı belirlendi.
Tayvan´dan İzmir´e davet
Tayvan´dan İzmir´e davet
İzmir´e gelen TTB Direktörü Lin, tatillerini yurt dışında geçirmeyi planlayan İzmirlileri Tayvan´a davet etti
Hayvancılık sektörü İtalya´da buluşacak
Hayvancılık sektörü İtalya´da buluşacak
İzmir İtalyan Ticaret Odası, Türk yatırımcıları İtalya´nın Cremona bölgesinde düzenlenen ve ülkenin tek hayvancılık ihtisas fuarı olan Cremona Uluslararası Hayvancılık Fuar´ına davet ediyor. 24-28 Ekim 2018 tarihinde Cremona – İtalya´da 73. kez yapılacak olan fuara katılım gösterecek olan Türk hayvancılık sektörünün fuar işlemlerini İzmir İtalyan Ticaret Odası yürütüyor.
DÜNYANIN EN PAHALI ŞEHİRLERİ BELLİ OLDU;
DÜNYANIN EN PAHALI ŞEHİRLERİ BELLİ OLDU;
77 farklı şehirden 2018 yılı Ocak ve Nisan ayları baz alınarak hazırlanan dünyanın en pahalı şehirleri raporuna göre, Türkiye pahalılık oranıyla listenin 67´nci sırasında yer aldı. Dünyanın en pahalı şehri unvanına ise İsviçre´nin başkenti Zürih sahip oldu.
ALMANYA TURİZMDE İŞBİRLİĞİNİ GÜÇLENDİRMEK İSTİYOR
ALMANYA TURİZMDE İŞBİRLİĞİNİ GÜÇLENDİRMEK İSTİYOR
Almanya Federal Cumhuriyeti İzmir Başkonsolosu Dr. Rainer Lassig ile Ekonomi Bölümü Danışmanı Nalan Bostancıoğlu,
İZMİRLİ DOĞA SANATÇILARI BULGARİSTAN´A ÇIKARMA YAPTI
İZMİRLİ DOĞA SANATÇILARI BULGARİSTAN´A ÇIKARMA YAPTI
Doğa ile sanatsal üretimi birlikte ele alan doğa sanatı akımı dünya çapında ilgi görüyor. Geçtiğimiz günlerde Bulgaristan´ın ev sahipliğinde gerçekleştirilen Uluslararası Çevresel Heykel & Doğa Sanatı Sempozyumu´nda ülkemizi İzmirli sanatçılardan oluşan Patika Sanat Grubu temsil etti.
ÇALIŞMAK İÇİN EN ÇOK TERCİH EDİLEN ÜLKELER BELLİ OLDU
ÇALIŞMAK İÇİN EN ÇOK TERCİH EDİLEN ÜLKELER BELLİ OLDU
Yaşam standartları dikkate alınarak hazırlanan rapora göre, dünyada çalışma şartları en iyi olan ülke Kanada olarak belirlendi.
CHP, SREBRENİTSA´DA
CHP, SREBRENİTSA´DA
Bosna Hersek´de 23 yıl önce meydana gelen ve 8372 kişinin, Ratko Mladic komutasındaki Sırp askerler tarafından katledildiği ve 35 kurbanının da toprağa verileceği Srebrenitsa´daki anmaya CHP´yi temsilen;
Dünyanın matematik  starları Türkiye´den...
Dünyanın matematik starları Türkiye´den...
Bulgaristan´da düzenlenen ve 4 farklı kıtadaki 20 ülkeden 15 bine yakın öğrencinin katıldığı Mathematics Without Borders (Sınır Tanımayan Matematik) Yarışması´na Türkiye damga vurdu. Rusya´dan Bulgaristan´a, Fransa´dan Azerbeycan´a binlerce matematik dehasının katıldığı yarışmada Türkiye´yi temsil eden İzmir SEV Ortaokulu öğrencileri 50´yi aşkın derece ve madalya ile döndü
Çinli gıda ithalatçıları Türk lezzetlerini ithal etmek için Türkiye´ye geldi
Çinli gıda ithalatçıları Türk lezzetlerini ithal etmek için Türkiye´ye geldi
Gıda ürünleri ihracatında Türkiye´nin en önemli merkezlerinden biri konumunda olan Ege Bölgesi, Çinli gıda ithalatçılarını ağırladı.
Üstün Japon teknolojisi ENEOS, Egeli müşterilerle buluştu
Üstün Japon teknolojisi ENEOS, Egeli müşterilerle buluştu
Merkezi Japonya´da bulunan, dünyanın en büyük petrol, enerji ve madencilik şirketlerinden JXTG Nippon Oil & Energy Corporation...
Dünya Devinin Türkiye Yönetiminin Zirvesine Türk Kadını
Dünya Devinin Türkiye Yönetiminin Zirvesine Türk Kadını
Türkiye dâhil 180´i aşkın ülkede ticari faaliyet gösteren dünya devi Philip Morris International´ın Türkiye Genel Müdürlüğü´ne Filiz Yavuz Diren atandı.
DÜNYA ÜZERİNDEKİ 193 ÜLKENİN 170´İNDE TÜRK VATANDAŞI BULUNUYOR
DÜNYA ÜZERİNDEKİ 193 ÜLKENİN 170´İNDE TÜRK VATANDAŞI BULUNUYOR
2018 yılı da dâhil olmak üzere dünya üzerindeki 170 ülkede Türk vatandaşlarının yaşadığı anlaşılırken, sayılarının 6 milyonun üzerinde olduğu saptandı.
AGROEXPO, KATAR´DA BÜYÜK İLGİ GÖRDÜ
AGROEXPO, KATAR´DA BÜYÜK İLGİ GÖRDÜ
Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, dış pazarlara yönelik yeni strateji anlayışı kapsamında dış ticarette işbirliği potansiyeli olan ülkelerde düzenlenen uluslararası fuarlara, sektörde faaliyet gösteren özel sektör ve sivil toplum kuruluş temsilcileri ile birlikte katılıyor ve stantlar açıyor. Bu anlayış kapsamında, Türkiye-Katar tarım işbirliği açısından atılan önemli adımlardan biri olan 5. Katar Tarım Fuarı AGRITEQ 2017, Katar´ın başkenti Doha´da 22 – 25 Mart 2017 tarihleri arasında düzenlendi.
Sakızlılar Ulusal Bağımsızlık Bayramı´nı kutladı
Sakızlılar Ulusal Bağımsızlık Bayramı´nı kutladı
Yunanistan´ın bağımsızlığını ilan ettiği ‘25 Mart 1821 Ulusal Bağımsızlık Bayramı´, Sakız Adası´nda (Chios) da düzenlenen coşkulu törenlerle kutlandı. Vounaki Meydanı´na (Osmanlı döneminde Kılıç Meydanı) bakan Sakız Belediyesi´nin önünde düzenlenen resmi geçit törenine Ada Metropoliti Markos, Sakız protokolü ve yaklaşık 4 bin kişi katıldı. Sakız Belediye Başkanı Manolis Vournous´un Amerika´da olması nedeniyle katılamadığı resmi geçit töreninde ulusal marşlar çalındı. İlkokul ve lise öğrencilerinin yürüyüşü ile başlayan resmi geçit töreni, ulusal kıyafet giymiş gençler ve son olarak da askerlerin yürüyüşüyle sona erdi.
ZZTK´nın tanıtım yolculuğu Londra´da noktalandı
ZZTK´nın tanıtım yolculuğu Londra´da noktalandı
Anadolu topraklarında yetişen zeytin ve zeytinyağının dünya genelinde 10 yıldır tanıtımını üstlenen Zeytin ve Zeytinyağı Tanıtım Komitesi (ZZTK)´nin tanıtım yolculuğu Londra´da düzenlenen IFE London 2017 Fuarı ile noktalandı.
İzmir´den Cannes´a Başarı Hikayesi: Eleia
İzmir´den Cannes´a Başarı Hikayesi: Eleia
Selçuk Uyan ve başarılı ekibi İzmir´de çektikleri işçi ve köylüyü odak merkezine alan Eleia Cannes Film Festivali´nde yer aldı.
ITB Berlin´de Karşıyaka tanıtıldı
ITB Berlin´de Karşıyaka tanıtıldı
Karşıyaka´yı turizmde dünya vitrinine taşımak için çalışmalar yürüten Karşıyaka Belediyesi, Avrupa´nın en büyük organizasyonlarından biri olan ‘ITB Berlin Turizm Fuarı´na katıldı. 8 Mart´ta kapılarını açan fuarda, Karşıyaka standını ziyaret eden yüzlerce ziyaretçiye tanıtım broşürleri ve çeşitli hediyeler dağıtıldı.
TRUMP SAKIZ ADASI´NDA DA ALAY KONUSU OLDU
TRUMP SAKIZ ADASI´NDA DA ALAY KONUSU OLDU
Başta İzmirliler olmak üzere Ege ve tüm Türkiye´den gelip Rio veya Köln Karnavalı´nın minyatürünü izlemek için en yakındaki Sakız Adası´na gelen Türk turistler unutamayacakları bir hafta sonu geçirdiler..
Sakız Adasında Karnaval Başladı
Sakız Adasında Karnaval Başladı
Türk turistlerin de yoğun ilgi gösterdiği şenliklerde üç gün boyunca eğlence zirve yapacak..
Mostra Karnavalı hafta sonunda 41. kez coşturacak
Mostra Karnavalı hafta sonunda 41. kez coşturacak
Yunanistan´ın Sakız Adası´nda düzenlenen etkinliği geçtiğimiz yıl Türk acentelerin düzenlediği özel turlarla ve münferiden gelen yaklaşık bin 200 Türk turist de izlemişti..
Çin´e Yeni Bir Bakış
Çin´e Yeni Bir Bakış
Ege Genç İşadamları Derneği (EGİAD), Türkiye ve Çin arasındaki iş birliğinin daha üst seviyeye ulaşması, ikili ticaret ve yatırım ilişkilerinin ivme kazanması, üyelerinin yeni pazarlarla tanıştırılması amacıyla “Çin´i Anlamak ve Çin ile İş Yapmak” başlığı altında dernek merkezinde bir konferans gerçekleştirdi.
Avrupa´da Türk Gençleri Eş Bulmakta Zorlanıyor
Avrupa´da Türk Gençleri Eş Bulmakta Zorlanıyor
Türkiye´den eş getirmenin hukuksal olarak zorlaşması gençlerin evlenmesini ertelettiriyor.
Başkan Tosun Viyana´da CHP´lilerle buluştu
Başkan Tosun Viyana´da CHP´lilerle buluştu
Uluslararası insan hakları kampanyası grubu Act. Now tarafından düzenlenen ´Uluslararası Belediye Başkanları Konferansı´na katılmak üzere Viyana´da bulunan CHP´li Dikili Belediye Başkanı Mustafa Tosun, Cumhuriyet Halk Partisi Avusturya Birliği Genel Başkanı Filiz Kaynak ile bir araya geldi.
Başkan Tosun konuştu, Dünya dinledi
Başkan Tosun konuştu, Dünya dinledi
Viyana´da düzenlenen ´Uluslararası Belediye Başkanları Konferansı´na katılan CHP´li Dikili Belediye Başkanı Mustafa Tosun, mülteci sorununun sadece Suriye´ye komşu olan ülkelerin değil, tüm dünya ülkelerinin sorunu olduğunu, bu sorunun çözümünün de bölgede kalıcı barışın tahsis edilmesiyle mümkün olacağını söyledi.
BİR TÜRK KADINI AVUSTRALYADA  YILIN YURTTAŞI SEÇİLDİ.
BİR TÜRK KADINI AVUSTRALYADA YILIN YURTTAŞI SEÇİLDİ.
Sydney_ Avustralyanın Sydney kentinin Auburn bölgesinde belediye meclis üyeliği yapan Semta Batik Dündar, Yılın Avustralyalısı-Yurttaşı ödülüne sahip oldu.
Geçmişten günümüze Kıbrıs Meselesi
Geçmişten günümüze Kıbrıs Meselesi
Osmanlı Devleti´den bu yana bir sorun olan Kıbrıs Meselesi günümüzde halen devam ediyor. Meselenin geçen yüzyıllık süreçte kilit noktalar oldu. Bunlardan birisi de 28 Aralık 1967 yılında resmi olarak kurulan Kıbrıs Geçici Türk Yönetimi oldu. Yaşanan sosyal olayların ardından gerçekleşen Kıbrıs Barış Harekatı sonrası Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeri (KKTC) adı altında Türk Devleti kuruldu.
Cittaslow Kuzey Kıbrıs Ulusal Ağı Kuruldu
Cittaslow Kuzey Kıbrıs Ulusal Ağı Kuruldu
Diplomasinin yapamadığını Cittaslow birliği yaptı. 3 Cittaslow üyeyle ulusal birliğini kuran KKTC, Cittaslow Birliği´ne Kıbrıs bayrağını ekledi. Kıbrıs´ın üyelik başvurularını kabul eden ve birliğin kurulmasında büyük emek veren Cittaslow Türkiye Başkenti Seferihisar´ın Belediye Başkanı Tunç Soyer; “Kıbrıs´taki 3 şehrimizle ulusal birliği kurduk. Artık Kıbrıs dünyanın dört bir yanında üyeleri olan Cittaslow Birliği´nde tanınıyor ve bayrağı dalgalanıyor, gururluyuz” dedi.
TÜRK TURİST YUNAN ADALARINDA BAŞ TACI, BİR DE 15 TEMMUZ YAŞANMASAYDI..
TÜRK TURİST YUNAN ADALARINDA BAŞ TACI, BİR DE 15 TEMMUZ YAŞANMASAYDI..
Travel Turkey İzmir fuarının değişmez aktörlerinin başında yer alan Yunan adalarının stantları bu yıl da büyük ilgi gördü..
TBMM BAŞKANVEKİLİ AYDIN´IN KAMBOÇYA TEMASLARI.
TBMM BAŞKANVEKİLİ AYDIN´IN KAMBOÇYA TEMASLARI.
TBMM Başkanvekili Ahmet Aydın, Asya Parlamenterler Asamblesi 9. Genel Kurul toplantısına katılmak üzere gittiği Kamboçya´da Afganistan Alt Meclisi Başkanı ile bir araya geldi.
KKTC´NİN 33.KURULUŞ YILDÖNÜMÜNDE MASTERLER KIBRISTA BULUŞTU
KKTC´NİN 33.KURULUŞ YILDÖNÜMÜNDE MASTERLER KIBRISTA BULUŞTU
Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti(KKTC)´nin 33.kuruluş yıldönümü kutlamaları kapsamında düzenlenen Cumhuriyet Kupası Masterler Futbol Turnuvası KKTC´nin Güzelyurt ve Lapta stadlarında oynanan maçlarla gerçekleştirildi. Yavru vatanın üç takımla yer aldığı turnuvaya anavatan Türkiye´den Uzunköprü takımı katıldı. Egeli Masterler de temsilcileriyle yavru vatanın Cumhuriyet coşkusuna ortak oldu.
KÜRESEL ISINMA TEHDİDİ YAKLAŞIYOR
KÜRESEL ISINMA TEHDİDİ YAKLAŞIYOR
Yapılan yeni bir araştırmaya göre, küresel ısınmanın onlarca yıl sonra gerçekleşmesi beklenen etkilerinin şimdiden canlıların büyük bir kısmında kendini göstermeye başladığını ortaya koydu. İklim değişikliğini geleceğin sorunu olarak değil de günümüzün sorunu olarak adlandıran bilim insanları, insanlar dahil tüm canlıların yaşam alanlarını kaybetme tehlikesiyle karşı karşıya olduğunu belirtti.
Makedonya´da Atatürk Gösterisi
Makedonya´da Atatürk Gösterisi
Mustafa Başgülşen, Makedonya Atatürkçüler Derneği´nin davetlisi olarak Makedonya´nın Başkenti Üsküp´te Ordu Evin´de Üsküp´te yaşayan Türklere unutulmaz bir gece yaşattı.
Savcı Preet Bharara, Reza Zarrab Dosyasını Yeniden Düzenledi.
Savcı Preet Bharara, Reza Zarrab Dosyasını Yeniden Düzenledi.
Muhammed Zarrab hakkında 75 yıl hapis cezası
Türk – Hint Dostluğu
Türk – Hint Dostluğu
Dünyada ve ülkemizde barış ve uluslararası anlayışa yönelik bir katkı da Rotary´nin gençlik oluşumu Rotaract´tan geldi.
İZMİRLİ FOTOĞRAF SANATÇILARI İTALYA´DA
İZMİRLİ FOTOĞRAF SANATÇILARI İTALYA´DA
İzmir Fotoğraf Sanatı Derneği (İFOD) üyesi 30 sanatçının 50 fotoğrafından oluşan “İzmir: Barış ve Kardeşliğin Kesişme Noktası” konulu fotoğraf sergisi, 8 – 10 Ekim tarihleri arasında Floransa Villa Vogel´de İtalyan sanatseverlerle buluştu.
ABD´deki Türk çocuğunun ‘´saygı duyulacak´´ Guinness Dünya Rekoru…
ABD´deki Türk çocuğunun ‘´saygı duyulacak´´ Guinness Dünya Rekoru…
ABD´nin San Diego şehrinde yaşayan 12 yaşındaki Türk çocuğu Kenan Pala, okuduğu Francis Parker Okulu Spor Salonu´nun 235 metre karelik tabanını 10 öğrenci arkadaşından oluşan ekibiyle 4 bin cornfleks (mısır gevreği) ve (yulaf ezmesi) kutusuyla 4 saatte mozaik şeklinde kaplayarak Guinnes Dünya Rekoru´nu kırdı
İzmir Hava Durumu
Bugün
Güneşli
17°
Çarşamba
Güneşli
16°
Perşembe
Parçalı bulutlu
14°
Cuma
Parçalı bulutlu
15°
DOLAR
5.4764
EURO
6.1672
-Her 4 Amerikalıdan biri mutlaka televizyonda görünüyor. (Sokakta her 4 kişiden 1 imza dağıtıyormuş düşünsenize) -Uyurken televizyon seyrederken yaktığımızdan daha fazla kalori yakıyoruz. (Demekli televizyonla uyutuluyoruz) -Bir karıncanın koku alma yet

İlginç Bilgiler 5
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Sabır, kurtuluşun anahtarıdır.

Mevlana
İzmir için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:37 08:19 13:23 15:51 18:10 19:39
Kek hamurunun piştikten sonra kalıptan rahat çıkması için 10 dakika bekletin. Fırına sürdüğünüz kek kalıbının yanmasını önlemek için kalıbın altına biraz tuz koyabilirsiniz.

Hamur İşi Tarifleri İle İlgili Püf Noktaları