CHP´li Beko, "Tamamınız gelse, ne Çeşme´yi, ne de İzmir´i alamaz"
CHP´li Beko, "Tamamınız gelse, ne Çeşme´yi, ne de İzmir´i alamaz"
DİSK eski Genel Başkanı, CHP İzmir Milletvekili Kani Beko, " Devlet Bahçeli, vekillerin tamamını getirse, Recep Tayyip Erdoğan Çeşme´ye gelse, ne Çeşme´yi, ne de İzmir´i teslim alamaz" dedi.
Tapular Kılıçdaroğlu´ndan
Tapular Kılıçdaroğlu´ndan
40 yıllık rüya gerçek oldu, Maltepeliler tapularına kavuştu
SABAH GAZETESİNİN CHP GENEL BAŞKANI KEMAL KILIÇDAROĞLU İLE İLGİLİ YALAN HABER YAPTIĞI KARARA BAĞLANDI
SABAH GAZETESİNİN CHP GENEL BAŞKANI KEMAL KILIÇDAROĞLU İLE İLGİLİ YALAN HABER YAPTIĞI KARARA BAĞLANDI
Cumhuriyet Halk Partisi Hukuk Politikalarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcılığı tarafından yapılan yazılı açıklamada Sabah Gazetesi´nin MİT tırları olarak bilinen olayla ilgili, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu´nun söz konusu dosyayı dönemin Zaman Gazetesi Yazı İşleri Müdürü Ekrem Dumanlı´dan aldığı yönündeki haberi hakkında görülen davada, Sabah Gazetesi´nin yalan haber yaptığı karara bağlanırken, gazetenin Kılıçdaroğlu´na 1 TL tazminat ödemeye mahkum edildiği bilgisi paylaşıldı.
MUHARREM İNCE SEFERİHİSAR´DA HALKA SESLENDİ: “TÜRKİYE, İZMİR´E BENZEDİĞİ ZAMAN MUTLU OLACAK”
MUHARREM İNCE SEFERİHİSAR´DA HALKA SESLENDİ: “TÜRKİYE, İZMİR´E BENZEDİĞİ ZAMAN MUTLU OLACAK”
Cumhuriyet Halk Partisi´nin (CHP) 24 Haziran Cumhurbaşkanlığı ve Genel Seçimlerinde Cumhurbaşkanı Adayı olan Muharrem İnce Seferihisar´da halkla buluştu. Millet İttifakı İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Tunç Soyer ve Seferihisar Başkan Adayı İsmail Yetişkin´in de eşlik ettiği mitingde, Tunç Soyer, “10 yıl canla başla çalıştık. Birçok kısıt, yokluk içinde Seferihisar´ı bir Dünya markası yaptık. Şimdi aynı şeyi İzmir için yapacağız. İzmir´i bir Dünya kenti haline getireceğiz. Bunun heyecanı, coşkusu içindeyim” dedi.
ATIL PROJEYE 697 MİLYON YATIRIM BEDELİ
AKP´nin İzmir´e vadettiği 35 projeden biri olan ancak gerçekleştiremediği ve atıl bir yatırıma dönüştürdüğü Kuzey Ege Çandarlı Limanı´na 2018 Ekim ayı fiyatlarıyla 697 milyon TL harcandığı ortaya çıktı, projenin ne zaman hayata geçirileceğine ilişkin soru ise cevapsız bırakıldı.
Tarih: 13.12.2018 10:01:48

İzmir´in lojistik merkezi olması açısından önemli bir rol üstlenmesi beklenen, sanayiciler ve iş dünyasını heyecanlandıran, TBMM Başkanı AKP İzmir Milletvekili Binali Yıldırım tarafından, ‘Ege´nin ihracat merkezi haline gelecek´ diye tanıtılan, AKP´nin 2011 seçimlerinde İzmir´de hayata geçirmeyi vadettiği 35 projeden biri olan Kuzey Ege Çandarlı Limanı Projesi´nde hiçbir ilerleme kaydedilemiyor.

Atıl bir yatırıma dönüşen Kuzey Ege Çandarlı Limanı Projesi´nin 2017 yılında tamamlanması öngörülürken; projenin sadece yüzde 30´u hayata geçirilebildi.

Çevre Komisyonu Üyesi ve Sözcüsü Cumhuriyet Halk Partisi İzmir Milletvekili Murat Bakan, Kuzey Ege Çandarlı Limanı´nı yeniden TBMM gündemine taşımış, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı´na projenin iptal edilip edilmediğini, edilmediyse ihalesinin neden yapılamadığını, Kuzey Ege Çandarlı Limanı´na yapılan yatırım bedelini, 2017 yılı Sayıştay Denetim Raporu´nda yer alan proje ile ilgili çelişkilerin detaylarını ve projenin tamamlanarak hayata geçmesi için öngörülen süreyi sormuştu.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan, Murat Bakan´ın yazılı soru önergesine yanıt verdi.

CHP´li Bakan, “2014 seçimlerinde İzmir´in karşısına 35 proje ile geldiniz, 5 yıl geçti projeler kaldı. Çandarlı Limanı´na dünyanın parasını harcayıp hiçbir sonuç elde edemediniz. Hiçbir şirket ihaleye girmiyor. Projenin gerçekleşmesini öngördüğünüz süre bile belli değil. Bırakın rakıyı makıyı… Ne yapacaksınız? Bu seçimde de ‘hizmet hizmet´ diye diye atıl yatırımlara dönüştüreceğiniz ihtiyaçtan, insandan, çevreden, bilimden yoksun çılgın(!) projelerle mi çıkacaksınız İzmirlilerin karşısına?” dedi.

ATIL BİR YATIRIMA DÖNÜŞEN PROJEYE 679 MİLYON TL HARCANDI

“Bugüne kadar Kuzey Ege Çandarlı Limanı´na yapılan yatırımın bedeli (2018 Ekim ayı fiyatlarıyla) toplam ne kadardır?” sorusuna Bakan Cahit Turhan tarafından verilen yazılı yanıtta; “2018 Ekim ayı fiyatlarıyla Kuzey Ege Çandarlı Limanı´na yapılan yatırımın bedeli 679.000.000.000 TL´dir” denildi.

PROJE NE ZAMAN HAYATA GEÇECEK BİLİNMİYOR

CHP´li Bakan´ın “Kuzey Ege Çandarlı Limanı projesinin tamamlanması ve hayata geçmesi için öngördüğünüz süre nedir?” sorusu yanıtsız bırakıldı.

‘PROJENİN YENİDEN İHALE EDİLMESİ ÇALIŞMALARI SÜRÜYOR´

“İhale neden yapılamamaktadır?” sorusunu yanıtsız bırakan Bakanlık, “Kuzey Ege Çandarlı Limanı Projesi iptal mi edilmiştir? İptal edilmediyse ihalesi ne zaman yapılacaktır?” sorusuna şu yanıtı verdi: “Kuzey Ege Çandarlı Limanı´nın ihalesi YİD modeli ile 05.11.2013 tarihinde yapılmış ve teklif veren olmadığından, projenin yeniden ihale edilmesi için çalışmalar devam etmektedir.”

Öte yandan Çandarlı Limanı projesinin ‘ihale krizi´ Sayıştay 2017 Denetim Raporu´na da yansımıştı. Projenin sapma nedeni olarak yapılan “İhalesi yapılamadığından gerçekleşme sağlanamadı” açıklamasından ikna olmayan Sayıştay, denetim raporunda kanaat olarak “İhalenin neden gerçekleştirilemediği belirtilmediğinden gerekçe ikna edici bulunmamıştır” demişti.

‘ÇELİŞKİLER ORTADAN KALDIRILMIŞTIR´

Sayıştay Başkanlığı´nın 2017 Denetim Raporu´nda; Kuzey Ege Çandarlı Limanı projesinin hedef ve göstergeleri arasında ilgi bulunmadığı saptanmış, tespit edilen göstergelerin hedefle ilgisi bulunmadığı gibi idarenin yapmayı tasarladığı eylemlerle uyuşmadığı ve açıklanan gerekçelerle bağlantısının da kurulamadığı belirtilmişti. CHP´li Bakan´ın “Sayıştay raporu ile ortaya Kuzey Ege Çandarlı Limanı Projesi ile ilgili belirlenen hedefler ile gerçek arasındaki çelişkilerin giderilmesi için hangi çalışmalar yapılmaktadır? Bu çalışmalar ne aşamadadır ve ne zaman tamamlanacaktır?” sorusuna; “Sayıştay raporunda belirtilen, Performans Programında yer alan Performans Göstergesi, 2018 yılı Performans Programından çıkarılarak çelişkili durum ortadan kaldırılmıştır” yanıtı verildi.

ÇEVRE DUYARLILIĞI VE ENERJİ VERİMLİLİĞİ FAALİYETLERİ YOK…

Sayıştay Raporu´nda; projede belirlenen hedefler kapsamında çevre duyarlılığını ve enerji verimliliğini artırmaya yönelik olarak yapılması planlanan eylemlerin tanımlandığı, ancak çevre duyarlılığı ve enerji verimliliğindeki değişimin nasıl izlenebileceğinin ortaya koyulamadığı tespiti yer aldı.

CHP´li Bakan; “Proje kapsamında, çevre duyarlılığı ve enerji verimliliğindeki değişimler nasıl izlenecektir? Bu konuda yürütülen çalışmalar nelerdir, hangi aşamadadır ve ne zaman tamamlanacaktır?” diye sordu.

Verilen yanıt: “Kuzey Ege Çandarlı Limanı henüz faal bir liman olmadığından söz konusu çalışmalara uyumluluğu açısından yürütülecek herhangi bir faaliyeti bulunmamakta olup, limanın işletmeye alınması aşamasında çevre duyarlılığı ve enerji verimliliği gibi değişimleri takip edilecektir” oldu.

DAHA ÖNCE DE TBMM GÜNDEMİNE TAŞINMIŞTI

CHP İzmir Milletvekili Murat Bakan, 11/09/2017 tarihli yazılı soru önergesinde “Kuzey Ege Çandarlı Limanı projesinin revizesi yapılmış mıdır? Yapılmışsa revize edilen projeye gemi bakım onarım, akaryakıt ikmal ve gemi tedarik gibi işlevler eklenmiş midir?  Revizesi yapılmamışsa ne zaman yapılacaktır? Kuzey Ege Çandarlı Limanı´nın ihalesi ne zaman yapılacaktır? Bugüne kadar Kuzey Ege Çandarlı Limanı´na yapılan yatırımın bedeli toplam ne kadardır? Kuzey Ege Çandarlı Limanı´nın ne zaman hizmete sunulması öngörülmektedir?” sorularını sormuş, dönemin Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan ise 11/12/2017 tarihinde şu yanıtı vermişti: “Bugüne kadar 455 milyon TL tutarında (2017 yılı fiyatlarıyla) yatırım yapılan Kuzey Ege Çandarlı Limanı Projesinde, yatırımcılardan gelecek talepler doğrultusunda gerekli revizyonların yapılması mümkün bulunmaktadır. Şimdilik 4 milyon TEU/YIL konteyner kapasiteli olarak hizmet vermesi planlanan Kuzey Ege Çandarlı Limanı´nın, 2. etap ihalesinin, talebe bağlı olarak Yap-İşlet-Devret Modeli ile en yakın zamanda yapılması ve sözleşmesinde belirlenecek sürede hizmete sunulması öngörülmektedir.”

 

 

 

T.C. ULAŞTIRMA VE ALTYAPI BAKANLIĞI

 

Strateji Geliştirme Başkanlığı

 

İZMİR MİLLETVEKİLİ SAYIN MURAT BAKAN´IN 7/4086 ESAS SAYILI YAZILI SORU ÖNERGESİ VE CEVABI

 

İzmir´in lojistik merkezi olması açısından önemli bir rol üstlenmesi beklenen, sanayiciler ve iş dünyasını heyecanlandıran, Binali Yıldırım tarafından ´Ege´nin ihracat merkezi haline gelecek´ diye tanıtılan AKP´nin 2011 seçimleri öncesi İzmir´de hayata geçirmeyi vadettiği 35 projeden biri olan Kuzey Ege Çandarlı Limanı Projesi´nin 2017 yılında tamamlanması öngörülürken; projenin sadece yüzde 30´u hayata geçirilebilmiştir.

 

Atil bir yatırıma dönüşen Kuzey Ege Çandarlı Limanı ile ilgili 2016 yılında dönemin Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, İzmir´de yaptığı bir açıklamada Çandarlı Limanı´nı konteyner limanı olarak planladıklarını ancak dünyada konteyner ticareti olan pazarda daralmanın yaşandığını belirterek, Çandarlı gibi bir limanı daha ekonomik ve verimli kullanabilmek için konsept değişikliği üzerinde çalıştıklarını açıklamıştır.

 

2017 yılında İzmir Fuarı´nın açılışı sırasında konuşan dönemin Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, Ege Bölgesi ihracatının yüzde 60´ının İzmir´den yapıldığını ve İzmir´in toplam sanayi üretiminin yüzde 10´unu karşılamadığını aktarmış, İzmir´in Türkiye ekonomisinin itici güçlerinden biri olduğunu belirterek; "Hükümet olarak İzmir´in potansiyelini daha da artıracak, daha da ileriye taşıyacak projeleri hayata geçirmeye devam edeceğiz. Bunlardan bir tanesi Çandarlı Limanıdır. Yeni ticari konseptiyle Türkiye´nin dünyaya açılan en önemli kapılarından biri olacaktır” ifadelerini kullanmıştır.

 

Öte yandan TBMM´ye sunduğum 11/09/2017 tarihli 7/17279 esas numaralı yazılı soru önergesinde sorduğum “Kuzey Ege Çandarlı Limanı projesinin revizesi yapılmış mıdır? Yapılmışsa revize edilen projeye gemi bakım onarım, akaryakıt ikmal ve gemi tedarik gibi işlevler eklenmiş midir? Revizesi yapılmamışsa ne zaman yapılacaktır? Kuzey Ege Çandarlı Limanı´nın ihalesi ne zaman yapılacaktır? Bugüne kadar Kuzey Ege Çandarlı Limanı´na yapılan yatırımın bedeli toplam ne kadardır? Kuzey Ege Çandarlı Limanı´nın ne zaman hizmete sunulması öngörülmektedir?” sorularına 11/12/2017 tarihinde dönemin Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan tarafından şu yanıt verilmiştir: “Bugüne kadar 455 milyon TL tutarında (2017 yılı fiyatlarıyla) yatırım yapılan Kuzey Ege Çandarlı Limanı Projesinde, yatırımcılardan gelecek talepler doğrultusunda gerekli revizyonların yapılması mümkün bulunmaktadır. Şimdilik 4 milyon TEU/YIL konteyner kapasiteli olarak hizmet vermesi planlanan Kuzey Ege Çandarlı Limanı´nın, 2. etap ihalesinin, talebe bağlı olarak Yap-İşlet-Devret. Modeli ile en yakın zamanda yapılması ve sözleşmesinde belirlenecek sürede hizmete sunulması öngörülmektedir."

 

Aradan geçen yıllara rağmen Çandarlı Limanı ile ilgili hiçbir ilerleme kaydedilememiştir.

 

T.C. ULAŞTIRMA VE ALTYAPI BAKANLIĞI

 

Strateji Geliştirme Başkanlığı

 

Geçtiğimiz hafta Sayıştay tarafından açıklanan “Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı 2017 Yılı Sayıştay Performans Denetim Raporu´nda AKP´nin 2011 seçimleri öncesi İzmir´de hayata geçirmeyi vadettiği 35 projeden biri olan Kuzey Ege Çandarlı Limanı Projesi ile ilgili detaylar dikkat çekmektedir.

 

Raporda projenin hedef ve göstergesi arasında ilgi bulamadığını belirten Sayıştay, “Performans hedefi ‘kamu-özel işbirliği modelinden yararlanarak yat limanı yapmak´ olarak tanımlandığı halde; hedefe yönelik gösterge ‘Kuzey Ege (Çandarlı) Limanının üst yapı Projesi Yapılma Oranı´ olarak tespit edilmiştir. Hedefin yat limanı yapmak olarak tanımlandığı; göstergenin ise, yat limanına ilişkin olmaması nedeniyle hedef ve gösterge arasında ilgi bulunmamaktadır” ifadelerini kullanmıştır.

 

Performans hedefi, “Demiryolu yük ve yolcu taşımacılığının kalitesini yükseltecek standartları gözeterek, AB mevzuatları ile uyumlu düzenlemeleri yapmak” olarak tanımlanmış olmasına rağmen performans göstergesi denetlenen tesis ve işletme sayısı´ olarak belirlenmiş; raporda “Tespit edilen göstergenin hedefle ilgisi bulunmadığı gibi idarenin yapmayı tasarladığı eylemle de uyuşmadığı ve iyi tanımlanmadığı görülmüştür” diyen Sayıştay, açıklanan gerekçeler işe hedef bağlantısının kurulamadığını belirtmiştir.

 

“Ulaştırma Sektöründe Yapılan Faaliyetlerin Sera Gazı Emisyonlarının Azaltımına Katkısının Sayısallaştırılması ve Ulaştırma Sektöründe İklim Değişikliğine Uyum Projesinin hazırlık çalışmalarının tamamlanması” olarak belirlenen göstergede belirlenen hedefler çevre duyarlılığını ve enerji verimliliğini artırmaya yönelik olarak yapılması planlanan eylemleri tanımladığı ancak çevre duyarlılığı ve enerji verimliliğindeki değişimin nasıl izlenebileceğini ortaya koyamadığını belirten Sayıştay, “Sera gazı emisyonundaki düşüşten bir öngörü oluşturarak bu düşüşe destek olan ulaştırma altyapısı yaygınlaştırılacaksa gösterge bu ulaştırma altyapısında değişme olmalıdır. Benzer şekilde ulaştırma altyapılarının iklim değişikliğine etkileri nazara alınarak olumsuz etkiler bertaraf edilecekse iklim değişikliğine olumsuz etki eden ulaştırma alt yapılarının azaltılması bir gösterge olmalıdır. Bu sebeplerle göstergenin hedefle ilgisi kurulamamaktadır" şeklinde açıklamış ve doğrudan hedefe yönelik eylemlerin tanımlanmadığını tespit etmiştir.

 

“İzmir ilindeki limanların toplam konteyner elleçleme kapasitesi 3.525.000 TEU/yıl´dır. Bununla birlikte İzmir ilinde son dört yılda elleçlenen konteyner miktarı 1,2 milyon TEU ile 1,4 milyon TEU arasındadır. Bu miktar ise İzmir ilinde faaliyette bulunan mevcut limanların konteyner elleçleme kapasitesinin yüzde 40´ı kadardır. İzmir ilindeki limanların konteyner elleçleme kapasitesindeki kullanım oranının yüzde 40 gibi düşük seviyede olması ve bu aşamada yeni liman yapılmasına gerek olmaması nedeniyle Kuzey Ege (Çandarlı) Limanının ihalesi gerçekleştirilmemiştir" ve projenin sapma nedeni olarak yapılan “İhalesi yapılamadığından gerçekleşme sağlanamadı” açıklamasından ikna olmayan Sayıştay, raporda denetim kaňaäti, pļárak “İhalenin neden gerçekleştirilemediği belirtilmediğinden gerekçe - ikna edici bulunmamıştır” demiştir. Bu bağlamda;

 

*

 

*

 

T.C. ULAŞTIRMA VE ALTYAPI BAKANLIĞI

 

Strateji Geliştirme Başkanlığı

 

SORULAR: 1- Kuzey Ege Çandarlı Limanı´nın ihalesi neden yapılamamaktadır?

 

2- AKP´nin 2011 seçimleri öncesi İzmir´de hayata geçirmeyi vadettiği 35 projeden biri olan ve 2017 yılı sonu itibariyle 455 milyon TL tutarında yatırım yapıldığı bilinen Kuzey Ege Çandarlı Limanı Projesi iptal mi edilmiştir? İptal edilmediyse ihalesi ne zaman yapılacaktır?

 

3- Bugüne kadar Kuzey Ege Çandarlı Limanı´na yapılan yatırımın bedeli (2018 Ekim ayı fiyatlarıyla) toplam ne kadardır?

 

4- Proje iptal edilmediyse, Kuzey Ege Çandarlı Limanı projesinin tamamlanması ve hayata geçmesi için öngördüğünüz süre nedir?

 

5- Proje iptal edilmediyse, Sayıştay raporu ile ortaya Kuzey Ege Çandarlı Limanı Projesi ile ilgili belirlenen hedefler ile gerçek arasındaki çelişkilerin giderilmesi için hangi çalışmalar yapılmaktadır? Bu çalışmalar ne aşamadadır ve ne zaman tamamlanacaktır?

 

6- Proje iptal edilmediyse, proje kapsamında, “Ulaştırma Sektöründe Yapılan Faaliyetlerin Sera Gazı Emisyonlarının Azaltımına Katkısının Sayısallaştırılması ve Ulaştırma Sektöründe İklim Değişikliğine Uyum Projesinin hazırlık çalışmalarının tamamlanması” olarak belirlenen gösterge hedefine de uyan, çevre duyarlılığı ve enerji verimliliğindeki değişimler nasıl izlenecektir? Bu konuda yürütülen çalışmalar nelerdir, hangi aşamadadır ve ne zaman tamamlanacaktır?

 

CEVAPLAR:

 

Kuzey Ege Çandarlı Limanı´nın ihalesi YİD modeli ile 05.11.2013 tarihinde yapılmış ve teklif veren olmadığından, projenin yeniden ihale edilmesi için çalışmalar devam etmektedir. 2018 Ekim ayı fiyatlarıyla Kuzey Ege Çandarlı Limanı´na yapılan yatırımın bedeli 697.000.000,00 TL´dir.

 

Diğer taraftan Sayıştay raporunda belirtilen, Performans Programında yer alan Performans Göstergesi, 2018 yılı Performans Programından çıkarılarak çelişkili durum ortadan kaldırılmıştır.

 

Kuzey Ege Çandarlı Limanı henüz faal bir liman olmadığından söz konusu çalışmalara uyumluluğu açısından yürütülecek herhangi bir faaliyeti bulunmamakta olup, limanın işletmeye alınması aşamasında çevre duyarlılığı ve enerji verimliliği gibi değişimleri takip edilecektir.

 

 

 
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: ATIL PROJEYE MİLYON YATIRIM BEDELİ
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
KILIÇDAROĞLU´NUN ARTVİN MİTİNGİ
KILIÇDAROĞLU´NUN ARTVİN MİTİNGİ
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Artvin Mitingde yaptığı konuşmada şunları söyledi:
Sındır, “Patates üreticisinin yüzüne nasıl bakacaksınız?”  Patates ithalatından gümrük vergisinin kaldırılmasına ilişkin karara CHP İzmir Milletvekili Kamil Okyay Sındır´dan sert tepki.
Sındır, “Patates üreticisinin yüzüne nasıl bakacaksınız?” Patates ithalatından gümrük vergisinin kaldırılmasına ilişkin karara CHP İzmir Milletvekili Kamil Okyay Sındır´dan sert tepki.
Patates ithalatından gümrük vergisinin kaldırılmasına ilişkin karara CHP İzmir Milletvekili Kamil Okyay Sındır´dan sert tepki.
CHP´li Sertel Uzman Erbaşların özlük haklarının iadesi için kanun teklifi verdi
CHP´li Sertel Uzman Erbaşların özlük haklarının iadesi için kanun teklifi verdi
Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İzmir Milletvekili Atila Sertel, Uzman Erbaşlar´ın sivil memurluktan emekli edilerek uğramış oldukları hak kayıplarının giderilmesi ve özlük haklarının iadesine ilişkin kanun teklifi verdi.
CHP SULAR ALTINDAKİ ‘TARİHİ´ TBMM GÜNDEMİNE TAŞIDI
CHP SULAR ALTINDAKİ ‘TARİHİ´ TBMM GÜNDEMİNE TAŞIDI
CHP İzmir Milletvekili Murat Bakan, İzmir´de bulunan, ‘mutlak korunması gereken alan´ olarak belirtilen ve şu an sular altında olan Antik Roma dönemine ait alanı TBMM gündemine taşıdı.
CHP´li Sertel ölüm yolunun peşini bırakmıyor
CHP´li Sertel ölüm yolunun peşini bırakmıyor
Üç Bakan değişti 20,5 kilometrelik Tire – Belevi yolu bitmedi!
Bakan Yardımcısı Aksu: İzmir´in stadları 2019´da hizmete girecek
Bakan Yardımcısı Aksu: İzmir´in stadları 2019´da hizmete girecek
Gençlik ve Spor Bakan Yardımcısı Sinan Aksu, temeli 2017 yılında atılan ve İzmir´de yapımı devam eden Alsancak ve Göztepe stadlarının 2019 yılı içerisinde hizmete gireceğini söyledi.
Böke; devam etsin mi yoksa etmesin mi?.
Böke; devam etsin mi yoksa etmesin mi?.
Narlıdere Belediyesinin 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü etkinlikleri kapsamında Narlıdere Atatürk Kültür Merkezi´nde bir söyleşi düzenledi. Narlıderelilerin yoğun ilgi gösterdiği CHP Genel Başkan Yardımcısı Sayın Selin Sayek Böke´nin konuşmacı olarak katıldığı ‘Referandumda neden hayır diyoruz´ başlıklı söyleşi ayakta izlendi. Narlıdere Atatürk Kültür Merkezi´ni ellerinde Türk bayrakları ile gelincik bahçesine çeviren coşkulu kalabalığın ayakta alkışladığı söyleşiye Narlıdere Belediye Başkanı Abdül Batur, CHP Genel Başkanım Sayın Kemal Kılıçdaroğlu´nun eşi Selvi Kılıçdaroğlu, CHP Genel Başkan Yardımcısı ve İzmir Milletvekili Sayın Selin Sayek Böke, , CHP PM üyesi Gamze Taşcıer, CHP PM üyesi Mustafa Moroğlu, CHP Narlıdere İlçe Başkanı Şahin Fırat, CHP Narlıdere Kadın Kolları, CHP Narlıdere gençlik kolları, Belediye Meclis üyeleri, Partililer, Muhtarlar ve Narlıdereli vatandaşlar katıldı.
CHP İzmir Milletvekili Atila Sertel:  Binali Yıldırım İzmir için bir şanstır,  Hayır dersek onu da kurtarmış oluruz
CHP İzmir Milletvekili Atila Sertel: Binali Yıldırım İzmir için bir şanstır, Hayır dersek onu da kurtarmış oluruz
Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İzmir Milletvekili Atila Sertel, Binali Yıldırım´ın 71 yıl sonra İzmir´den çıkan Başbakan olduğunu belirterek, “Binali Yıldırım İzmir için şanstır. Hayır dersek onu da kurtarmış oluruz” dedi.
CHP´li Çam; Mayına basmayın, hayıra basın!
CHP´li Çam; Mayına basmayın, hayıra basın!
İzmir´in Ödemiş ilçesinde ‘Memleket için HAYIR´lı olsun´ paneline katılan, köylerde ve merkezde ziyaretler yapan CHP İzmir Milletvekili Musa Çam, neden hayır demeliyizi köylünün toprağı üzerinden ve Trump örneği ile anlattı. Getirilmek istenen başkanlık sistemini mayın olarak nitelendiren Çam vatandaşa, “MAYINA BASMAYIN, ‘HAYIR´A BASIN” diye seslendi.
Türkiye´de 100 bin çocuk işçi var
Türkiye´de 100 bin çocuk işçi var
Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İzmir Milletvekili Atila Sertel, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu´na Türkiye´de 18 yaş altı çalışan çocukların sayısını sordu. Sertel´in soru önergesini yanıtlayan Çalışma Bakanı, ülkede 2016 yılı Ekim ayı itibarıyla 18 yaş altında çalışan çırak, aday çırak ve işletmelerde mesleki eğitim gören öğrencilerden bakmakla yükümlü olunanlar hariç 94 bin 124 kişi bulunduğunu açıkladı.
CHP´Lİ BALBAY: “EĞİTİMCİLER DEĞİL SİZ BAŞARISIZSINIZ”
CHP´Lİ BALBAY: “EĞİTİMCİLER DEĞİL SİZ BAŞARISIZSINIZ”
CHP İzmir Milletvekili ve TBMM Milli Eğitim, Kültür, Gençlik ve Spor Komisyonu Üyesi Mustafa Ali Balbay 2016 – 2017 eğitim öğretim döneminin ikinci yarıyılında tüm öğrencilere, öğretmenlere, ailelere ve eğitime hizmet verenlere başarılı bir dönem diledi. Öğretmenlerin başarısızlığına ilişkin değerlendirmeye, “eğitimciler değil siz başarısızsınız, bakanlık yönetiminde eğitim fakültesi mezunu yok” diye tepki gösterdi.
CHP´Lİ KARADENİZ: EMEKLİYE PROMOSYON PİLAVI DAHA ÇOK SU KALDIRIR
CHP´Lİ KARADENİZ: EMEKLİYE PROMOSYON PİLAVI DAHA ÇOK SU KALDIRIR
CHP Sinop Milletvekili Barış Karadeniz, 11 milyon emeklinin umutla beklediği banka promosyonlarının emeklilerin daha cebine girmeden eridiğini söyledi. AKP´nin seçim vaatlerinden olan “promosyon” ile ilgili Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu´nun “Mart ayında ödenmeye başlanacak, Mayıs ayına kadar tamamlanacak” açıklamasına tepki gösteren Karadeniz, “Emekliye promosyon, AKP´nin 1 Kasım seçimleri öncesi verdiği vaat. Gelin görün ki Türkiye referanduma gidiyor. Şimdi, eski vaad ile yeniden emeklinin karşısına çıkıyorlar. Bu promosyon pilavı daha çok su kaldırır” dedi.
CHP´li Balbay´dan 3 Çarpıcı Soru:
CHP´li Balbay´dan 3 Çarpıcı Soru:
Anayasa değişikliğini neden Meclis´ten Saray´a Göndermiyorsunuz?
CHP´Lİ BAKAN: ‘SEFER DUASI´
CHP´Lİ BAKAN: ‘SEFER DUASI´
Kar yağışı sebebiyle okulların tatil olması, uçak seferlerinin iptal edilmesi, karayolu ulaşımının güvenli bir şekilde sağlanamaması gibi sorunlardan dolayı vatandaşların yaşadığı sıkıntılara dikkat çekerek, temel sorunun ‘altyapı sorunu´ olduğunu ifade eden CHP İzmir Milletvekili Murat Bakan, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan tarafından yanıtlanması istemiyle soru önergesi verdi. Bakan, THY´nin ‘Sefer Duası´ uygulamasını da sordu.
GÜRER: “YETKİ MİLLETTE Mİ OLACAK YOKSA TEK KİŞİYE Mİ BIRAKILACAK?”
GÜRER: “YETKİ MİLLETTE Mİ OLACAK YOKSA TEK KİŞİYE Mİ BIRAKILACAK?”
CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer “Referandumda halkımız oyları ile geleceğin yönetim şeklini belirleyecektir. Hangi partiden olursa olsun mutlaka Anayasada hangi maddelerde değişimin olduğunu okumalı, görmeli ve vicdanı ile oyunu vermelidir. Bu oy diğer oylardan farklı olarak rejimin oylandığını unutmadan oylarını düşünerek kullanmalıdır. Söz millette mi olacak yoksa tek kişinin iki dudağı arasında kararlara mı bırakılacak bu iyi düşünülmelidir. Yetki millette mi olacak yoksa tek kişiye mi bırakılacak? ”dedi.
CHP´Lİ ÇAKMAK: ‘KORKUYLA EVET OYU VERDİLER´
CHP´Lİ ÇAKMAK: ‘KORKUYLA EVET OYU VERDİLER´
CHP Mersin Milletvekili Dr. Hüseyin Çamak, anayasa değişikliği görüşmelerinde birçok AKP´li milletvekilinin ‘FETÖ´cü ilan edilme korkusuyla´ evet oyu verdiğini söyledi. Referandumda hayır çıkacağına inandığını söyleyen Çamak, “Bu değişiklikler AKP´lilerin de kabul edebileceği şeyler değil” ifadelerini kullandı.
CHP´Lİ BAKAN´DAN 20 SORU!
CHP´Lİ BAKAN´DAN 20 SORU!
Günlerdir ülke gündeminde tartışılan ‘Palm Yağı´ konusunu TBMM´ye taşıyan CHP İzmir Milletvekili Murat Bakan, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik´in yanıtlaması istemiyle yazılı soru önergesi verdi.
KARAYALÇIN EDREMİT´TE SİYASETİN GÜNDEMİNİ KONUŞTU
KARAYALÇIN EDREMİT´TE SİYASETİN GÜNDEMİNİ KONUŞTU
CHP Edremit İlçe Başkanlığı´nın Şükrü Tunar Kültür Merkezi´nde düzenlediği Eski Başbakan Yardımcısı Murat Karayalçın´ın da konuşmacı olarak katıldığı ‘2017 Siyaset Gündemi´ konulu programda gündeme dair konular değerlendirildi.
CHP´Lİ DURMAZ: “SİZ BAŞKANLIK DEDİKÇE, EURO VE DOLAR UÇTU
CHP´Lİ DURMAZ: “SİZ BAŞKANLIK DEDİKÇE, EURO VE DOLAR UÇTU
Cumhuriyet Halk Partisi Tokat Milletvekili Kadim Durmaz, TBMM Genel Kurulunda görüşülen 446 Sıra Sayılı Emekli Sandığı Kanunu ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde değişiklik tasarısının 27. Maddesi üzerinde ki CHP grup önerisi lehine konuşma yaptı.
BAYRAKTUTAN: PKK VE FETÖ OLAYLARINDA TRAVMA YAŞATAN BİR CUMHURBAŞKANINA BU YETKİLER VERİLEMEZ
BAYRAKTUTAN: PKK VE FETÖ OLAYLARINDA TRAVMA YAŞATAN BİR CUMHURBAŞKANINA BU YETKİLER VERİLEMEZ
UĞUR BAYRAKTUTAN (Artvin) - Sayın Başkan, çok değerli milletvekilleri; görüşülmekte olan kanun teklifinin 9´uncu maddesi üzerinde Cumhuriyet Halk Partisi Grubu adına söz aldım. Yüce heyetinizi saygıyla selamlıyorum.
EREN ERDEM: ‘DOKSAN YILLIK REKLAM ARASI´ DİYE KÜÇÜMSENEN SÜREÇ BİZİM NAMUSUMUZDUR!
EREN ERDEM: ‘DOKSAN YILLIK REKLAM ARASI´ DİYE KÜÇÜMSENEN SÜREÇ BİZİM NAMUSUMUZDUR!
CHP İstanbul Milletvekili Eren Erdem, TBMM Genel Kurulu´nda Anayasa değişikliğine ilişkin yaptığı konuşmada Kurtuluş Savaşı´nın kahramanlarından Derviş Paşa´nın hikâyesini anlattı.
CHP´Lİ KARADENİZ JAPON GAZETESİNİN İDDİALARINI MECLİS GÜNDEMİNE TAŞIDI VE BAŞBAKAN YILDIRIM´A SORDU:
CHP´Lİ KARADENİZ JAPON GAZETESİNİN İDDİALARINI MECLİS GÜNDEMİNE TAŞIDI VE BAŞBAKAN YILDIRIM´A SORDU:
“HALK İSTEMİYOR BU ISRAR NİYE?”
CHP´li Yedekci´den AKP´ye Sürpriz Teklif; Milli Eğitim Bakanlığını Kaldırın, Yerine İmam Hatip Bakanlığı Kurun.
CHP´li Yedekci´den AKP´ye Sürpriz Teklif; Milli Eğitim Bakanlığını Kaldırın, Yerine İmam Hatip Bakanlığı Kurun.
CHP İstanbul Milletvekili Gülay Yedekci, Milli Eğitim Bakanı İsmet YILMAZ tarafından cevaplandırılmak üzere vermiş olduğu soru önergesi şöyle:
CHP´li Sertel: Mahkumlar insanlık dışı şartlara maruz bırakılıyor
CHP´li Sertel: Mahkumlar insanlık dışı şartlara maruz bırakılıyor
Genel Kurul´da telefonunu verdi, vatandaşların aramasını istedi
CHP´DE NELER OLUYOR? BALBAY KONUŞTURULMADI.
CHP´DE NELER OLUYOR? BALBAY KONUŞTURULMADI.
CHP İzmir Milletvekili Mustafa Ali Balbay İstanbul İl kongresinde konuşturulmadı. Balbay,"kurultay sürecinin daha adil seyretmesi gerekirdi" dedi.
CHP´Lİ ÇIRAY, İKİ KİŞİDEN BİRİ  BANKALARA   BORÇLU
CHP´Lİ ÇIRAY, İKİ KİŞİDEN BİRİ BANKALARA BORÇLU
Türkiye´nin tarım ürünü ithal etmesinin ayıp, dış alımların düpe düz köylü ve çiftçiye hakaret olduğunu vurgulayan CHP İzmir Milletvekili ve PM Üyesi Dr. Aytun Çıray, üretime değil ithalata dayalı bir ekonomi
CHP  Çeşme İlçe Başkanı M. Ekrem Oran; “Üyelerimizin ‘Sol’ Duyusuna Güveniyorum”
CHP Çeşme İlçe Başkanı M. Ekrem Oran; “Üyelerimizin ‘Sol’ Duyusuna Güveniyorum”
Cumhuriyet Halk Partisi, Haziran ayında yapılacak Genel Seçimler için milletvekili adaylarını 29 Mart’ta hakim denetiminde gerçekleştirilecek önseçimle belirleme kararı aldı.
DOLAR
5.4345
EURO
6.1114
BUNLARI BİLİYORMUSUNUZ? -Hapşırdığınız zaman kalbinizde dahil olmak üzere bütün vücut fonksiyonlarınız bir an için durur. (Ya bi kez griptim hesapladım 120 kez hapşırmışım demek ki kalbim 1 dakika durmuş o gün) -Eiffel kulesinin tepesine çıkana kadar

İlginç Bilgiler
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Kanaatten hiç kimse ölmedi, hırsla da hiç kimse padişah olmadı.

MEVLANA (R.A)
İzmir için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:37 08:19 13:23 15:51 18:10 19:39
Çorbanızı kısık ateşte pişirerek lezzetini artırabilirsiniz. Pişirme esnasında çorbanıza ekleyeceğiniz su mutlaka sıcak olsun. Çorbalarınızda tuzu fazla kaçırırsanız bir patatesin kabuklarını soyun ve dörde bölerek çorbanın içine atın. Patatesler yumuşa

Çorba Tarifleri İle İlgili Püf Noktaları