CHP´Lİ KARABAT: “KANAL İSTANBUL KİMLERİ ZENGİN EDECEK?”
CHP´Lİ KARABAT: “KANAL İSTANBUL KİMLERİ ZENGİN EDECEK?”
Kanal İstanbul Projesi tartışmaları devam ediyor. Katar Emirinin annesi Şeyha Moza´nın Başakşehir´de proje güzergahında 44 dönüm arazi satın aldığı ortaya çıktı. CHP İstanbul Milletvekili Özgür Karabat rant tartışmalarını TBMM´ye taşıyarak, Ulaştırma Bakanı Cahit Turhan´a Kanal İstanbul güzergahındaki arsaların kimlere ait olduğu sordu.
İZMİR BAROSU: ÇOCUKLAR DİNSEL SÖMÜRÜNÜN KONUSU HALİNE GETİRİLEMEZ
İZMİR BAROSU: ÇOCUKLAR DİNSEL SÖMÜRÜNÜN KONUSU HALİNE GETİRİLEMEZ
Basında yer alan haberlerden, İzmir Çiğli´de Akiş Öğütçü Ortaokulu´nda öğle arasında “Seccadem beni özler mi” adıyla namaz konferansı düzenlenerek, katılımın zorunlu tutulduğunu, konferans öncesinde ve sırasında konuşmacıya ait kitabın okulda dağıtıldığını öğrenmiş bulunuyoruz.
CHP´li Kılıç: “Bu bütçe AH´lar VAH´lar bütçesidir”
CHP´li Kılıç: “Bu bütçe AH´lar VAH´lar bütçesidir”
CHP İzmir Milletvekili ve KİT Komisyonu Üyesi Av. Sevda Erdan Kılıç, Türk Standartları Enstitüsü ile Türk Patent ve Marka Kurumunun 2020 bütçeleri üzerine TBMM Genel Kurulu´nda grubu adına konuşma yaptı.
2020 YILI BÜTÇESİ TBMM GENEL KURULUNDA
2020 YILI BÜTÇESİ TBMM GENEL KURULUNDA
TBMM Genel Kurulunda Ticaret Bakanlığı ve Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ile bağlı kurumların 2020 yılı bütçeleri kabul edildi.
TBMM´DEN ABD SENATOSUNUN SÖZDE ERMENİ SOYKIRIM KARARINA TEPKİ
TBMM´DEN ABD SENATOSUNUN SÖZDE ERMENİ SOYKIRIM KARARINA TEPKİ
TBMM Genel Kurulunda ABD Senatosunun "Ermeni kararı"nı reddeden karar metni kabul edildi.TBMM Genel Kurulunda, TBMM Başkanı Prof. Dr. Mustafa Şentop imzalı karar metni okunarak, oylamaya sunuldu. Karar metnine AK Parti, CHP, MHP ve İYİ Parti grupları kabul oyu, HDP Grubu ret oyu verdi.
AK Parti Grup Sözcüsü Fatih Taştan´dan ESHOT eleştirisi
İzmir Büyükşehir Belediye Meclisi AK Parti Grup Sözcüsü Fatih Taştan, “1943 yılında kurulan ESHOT´un vizyonu bölümüne ‘toplumun tüm kesimlerini gözeten´ ifadesi bu yıl eklenmiştir. Ümit ediyorum bu sorumluluğu yerine getirir” dedi.
Tarih: 29.11.2019 03:50:19

Taştan, “ESHOT´un vizyonuna tek cümle eklenmiş”

İzmir Büyükşehir Belediye Meclisi AK Parti Grup Sözcüsü Fatih Taştan, “1943 yılında kurulan ESHOT´un vizyonu bölümüne ‘toplumun tüm kesimlerini gözeten´ ifadesi bu yıl eklenmiştir. Ümit ediyorum bu sorumluluğu yerine getirir” dedi.

İzmir Büyükşehir Belediyesi‘nin Kasım ayındaki yedinci meclis toplantısında ESHOT Genel Müdürlüğü‘nün 2020 yılı mali bütçesinin görüşülmesi gündemiyle gerçekleştirildi. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı tunç Soyer´in başkanlığında gerçekleştirilen toplantıda bütçe oy çokluğuyla kabul edildi.

SON YIL BİNİŞLER NEDEN AZALDI?

AK Parti İzmir Büyükşehir Belediye Meclis Grup Sözcüsü Fatih Taştan, ESHOT´un durumuyla ilgili bir dizi eleştiri sıraladı.  Taştan CHP Grubundan konuşmacıların daha iyi taşıma ve konforu ifade ettiklerini belirterek, “ ESHOT ve diğer ulaşım birimlerimizin hepsinde son 10 yılda 5-6 milyon artmış. Geçtiğimiz yıl 1 buçuk milyon, totalde bu sayı düştü. Yani tramvaya kaydı filan değil; toplam binişten söz ediyorum. Her yıl yaptığımız 5-6 milyonluk biniş artışını da nüfus artışına göre düşünürsek, 6 milyon ya da 6 buçuk milyon biniş eksiğimiz var. Daha konforlu, daha ekonomik bir seyahat sunuyorsak, bu iki veriyi ki, her ikisi de ESHOT´un verisi aynı zamanda, bu iki veriyi nasıl karşılaştıracağız. Buradan ne çıkarmamız gerekiyor?” diye sordu.

KAPALI DURAKLARIN DURUMU

Taştan, otobüs duraklarının durumuyla ilgili de bazı rakamlar vererek, “Hala 5 bin civarında eski tip dediğimiz, bir şekilde duvara monte edilmiş, açık halde oranın durak olduğunu belirten levhadan ibaret yerlerimiz var. Neden bunlar bu şekilde diye sorduğumuzda, ortaya şöyle bir cevap çıkıyor: Yer yok. Yer sorunumuz var. Peki neden yer sorunumuz var? Kaldırımlarımız yeteri kadar geniş değil, ki bu planlamalar nerden geliyor? Bu planlamalara kim onay veriyor? Yine bu kurum onay veriyor. İzmir Büyükşehir Belediyesi. Yeni açılan caddelerde, otobüs güzergahlarında buralara durak yapılacağı hesap edilmeden mi kaldırım genişliklerine izin veriliyor?” diye konuştu.

GÖRME ENGELLİ ÇİZGİLERİ

Taştan görme engellilerin çizgilerinin kesilmemesi adına bazı çalışmaların yapıldığının ifade edildiğini de hatırlatarak, “Yine bunun yanında görme engelliler için ayrılmış olan yürüyüş bantlarının kesilmemesi adına söyleniyor; ama bugün baktığımızda belediyelerin reklam panolarının da TEDAŞ´ın trafolarının da tamamı bu çizgileri keser vaziyette. Yani şuradan sokağa çıktığımızda hemen her caddede bir örneğini görebiliriz. Dahası bir ağaç dikilmiş, o sarı çizgiler kesilmiş vaziyette. Bunun da özünde bir ehemmiyeti kalmamış durumda” açıklamasını yaptı.

KOOPERATİF VE HİZMET KALİTESİ

Taştan, pilot bölge olarak Seferihisar-Ürkmez´de başlatılan kooperatif taşımacılığına değinerek, “Halk arasında özel otobüs diye bildiğimiz taşımacılık sistemi denilen,  Seferihisar´da-Ürkmez´de başlattığımız bir kooperatif sisteminden söz ediyoruz. Biz buna pilot olması sebebiyle, sadece bir saha raporu alabilmek adına, evet dedik.  Sonuçta bir gözlemdi bu. Verileri görelim, dedik. Ancak, buradan elde edemeyeceğimiz bir veri var. Bu da örgütlenmedir. Neyin örgütlenmesi? İşte bu kooperatiflerin sayıca artmasıyla birlikte, söz söyleme güçlerinin de artması. Bunun sonucunda da Sayın (Mustafa) Özuslu´nun da üstü kapalı olarak adli vaka dediği, hepimizin de bildiği yol kesmeler, değnekler, polise karşı taşlı, sopalı dirençler…İşte bunların sebebi ortada bir protokolün olmayışı falan değil. Mevcut protokolün uygulanamayışı. Buna, hiçbir şart altında fırsat tanımamamız gerekiyor. Biraz da eşyanın tabiatına aykırı bir şey söylüyorum. Baktığınızda, altını çizerek söylüyorum, kar amacı güden bir çalışma sistemi var; diğer tarafta ise tamamen sosyal belediyecilik yapmak isteyen bir taşıma sistemi var. Şimdi biz, bunu buna adapte etmeye çalışıyoruz. İşte bu, eşyanın tabiatına aykırı” diye konuştu.

NEDEN BU YOLA BAŞVURULUYOR?

ESHOT yetkililerinin kendilerine bu yolun  daha ekonomik olmasıyla ilgili cevaplar verdiğini anlatan Taştan şöyle konuştu:

“ Daha ekonomik olanı tanımlamalarını istediğimizde, iki başlık çıkıyor karşımıza. Birincisi, personel gideri, ikincisi de maliyetler. Neden aynı işi bizden daha az´a mal ediyor, bu kooperatifler? Biz bugün bir aracımıza, bir parça almak istediğimiz zaman, koskoca ESHOT ciddi bir filo. Bununla ilgili bir alıma çıktığımızda elbette ki piyasadakilerin çok altında rakamlara biz tedarik ediyoruz. Çünkü biz ESHOT olarak günü gününe vatandaşın sağlığını, yoldaki insanların sağlığını düşünerek, gereken bakımları, gereken parçaları orijinalleriyle değiştirme mecburiyetinde ve sorumluluğundayız. Ama diğer taraf o sorumlulukta değil. Eğer o sorumluluktaysa, o zaman maliyetin farklılığından yine söz edemeyiz.

 Keza yine personel gideri diyoruz. Personelimize biz gereken eğitimleri veriyoruz. Her türlü desteği sağlıyoruz. İşte yemek konusu, bildiğim kadarıyla, öğle yemeği tedariki bu yıl gündeme geldi. Ama kooperatiflerde bu yok. Yani personelin de burada aldığı maaşlar, bizim kurumumuzla bir değil. Keza bunu toplu sözleşme zamanlarında, başta siz olmak üzere önceki dönem belediye başkanlarımız da, ilgili sendikalar da kutlayarak imzalar atıldı. Şimdi biz sahaya aynı işi yapan daha düşük gelir elde eden ve bakım aralığı uzamış, belki orijinal parça kullanmayan araçları sahaya sürüyoruz. Sonucunda da aynı sosyal belediyeciliğin bakışını yerleştirmeye çalışıyoruz.”

KÖR KİLOMETRE KONUSU

Sosyal belediyecilik adına kör kilometre adı verilen noktalara da girildiğini hatırlatan Taştan, “Normalde akşam belli bir saatte kadın yolcu varsa onu bırakacak, kar-maliyeti birbirini karşılamıyorsa, ben o sokaktan geçmiyorum diyebilecek bir yapıya biz sahip değiliz. Sosyal belediyeciliğin gereğini yapıyoruz. Peki biz bunu kooperatiflere devrettiğimizde onlar bunu yapacak mı? Hayır, onlarda kör kilometre yok. Hali hazırda vatandaş bu hizmeti alamıyorsa, ESHOT yapmasın o zaman. Ben vatandaş olarak bu hizmeti alamadıktan sonra, bana bu hizmeti vermeyenin ESHOT ya da birlik-kooperatif olması beni çok ilgilendirmiyor ki. Ben, aynı kalitede ve konforda ulaşıma bakmakla mükellefim” ifadesine yer verdi.

VİZYONA EKLENEN İFADE

Taştan, ESHOT´un vizyonu hakkında da görüş belirterek, şunları söyledi:

Bir çok hattımız olduğundan, yeni araç alımından söz edildi. Bu vesileyle ESHOT´un uzun vadeli perspektifine bakmak istiyorum. İşte 1943´te kurulduğu ifade edilir. Misyonumuzun bu yıl değiştiğini görüyoruz. Genel anlamda değişen tek cümlesi ‘toplumun tüm kesimlerini gözeten´ ibaresi. Mevcut ifadeye ön ek olarak konulmuş. Bunu bir misyon olarak edindi ve 1943´ten bu yana ilk defa bunu buraya koydu. Ümit ediyorum bu üstlendiği sorumluluğu da aynı şekilde bizim yıllardan beri söylediğimiz, çeperde yaşayanlarla daha önde olan semtlere yeni araçların verilmesiyle bir tutulabilir. Bunu da geçtiğimiz dönemlerde ifade ettiğimizde, ‘Turizmin göbeğine ben eski aracı nasıl vereyim´ cevabını biz bu meclis salonunda aldık.”

KÖRÜKLÜ OTOBÜS BİLMECESİ

Taştan, körüklü otobüs-elektrikli otobüs tercihinde her yıl çelişkili ifadelerin konuşulduğunu söyleyerek, “Bu salonda bundan 3 yıl önce, ‘Biz, bundan sonra mazotlu aracı bırakıyoruz. Fosil atık yok. Tamamen elektrikli otobüs alacağız´ ifadelerini dinledik. Basında da yer aldı bunlar. Bu ifadelerden bir yıl sonra, ‘Elektrikli otobüs hiçbir şekilde iyi bir şey değil. Biz bundan sonra elektrikli otobüs almayacağız´ denildi. Şimdi bu yıl, ‘Elektrikli otobüs alıyoruz´ dediler. Üç yıl önce, ‘Körüklü otobüs garabettir. Kavşakta otobüsün başı kırmızı, körüğü sarı, arkası yeşil ışık yanıyor. Trafiği de kilitliyor´ dediğimiz bir hadiseydi. Bildiğim kadarıyla siz iyi bir bisiklet sürücüsüsünüz. Trafiğe çıktığında motosiklet ve bisiklet sürücülerinin de şikayet ettiği bir şey bu. Aracın kullanımı randımanlı değil. Peki neden bunlara rağmen, geçmişte bu sözler söylenmişken şu an neden tercih ediyoruz sorusuna, aynı şoförle benzer yakıt maliyetiyle 60 yolcu daha fazla taşıyoruz. Geçen sene de bu böyleydi. 10 yıl önce de böyleydi. Körüklü otobüs çıktığında da böyleydi. Dolayısıyla sürekli bir değişim söz konusu, ESHOT´ta. Bunun neden böyle olduğunu sorduğumuzda da, siyasi irade ne karar alıyorsa biz de aynı şekilde devam ediyoruz, diyorlar. Haklılar. Ne diyecekler. Netice itibariyle köklü bir kurumun bu anlamda, bana göre siyasi taleplerden ziyade, teknik bir vizyon amacında, ancak çağın gereklerine göre evirilerek devam etmesi gerekir” dedi.

NEREDE ESKİ USTALAR?

Taştan, ESHOT´un tamir etme konusunda da geriye gittiğinin altını çizerek, “ESHOT bundan 20- 30 sene önce gıptayla bakılan ustalara, ustabaşlarına sahip bir kurumdu. Şimdiyse bir araçta arıza varsa, çıkar onu, yeni yedek parçayla değiştir ve devam et mantığıyla gidiyoruz. Konuşmalarımızın tamamında AK Parti Grubu olarak biz, neden ESHOT zarar ediyor demedik. Ama bize cevap veren hatipler, ESHOT´un neden giderinin bu kadar yüksek olduğunu anlatmayla mücadele ediyor. Biz bunun nedenlerini zaten biliyoruz. Biz tasarruf adına neler yapıldığını öğrenmek istiyoruz. Tek bir cümle söyleniyor, ‘Tasarruf tedbirlerini uyguluyoruz´. Ama içeriğiyle ilgili bir bilgi yok” görüşüne yer verdi.

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer de, “ESHOT Genel Müdürümüz entegrasyon ile ilgili derli toplu uzun bir sunum yapsın. Bu sistemin İzmir´e nasıl adapte edileceğini anlatalım” dedi. 
Kaynak:

Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Küçük Kulüp; Soyer ile Buluştu
Küçük Kulüp; Soyer ile Buluştu
Küçük Kulüp yönetimi, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer ile buluştu. Soyer´e, Küçük Kulüp ve İzmir´de tenis sporunun geliştirilmesi hakkında tespit ve önerilerin bulunduğu dosya sunuldu.
EFSANE VAKFIN FOÇAYA SON HEDİYESİ ANAOKULU
EFSANE VAKFIN FOÇAYA SON HEDİYESİ ANAOKULU
İzmir´in Foça İlçesi"ne kazandırdığı ilkokuldan üniversiteye her kademede okullar, sosyal ve sportif tesisler, ihtiyaç sahibi öğrencilere sağladığı burslarla kurucusu hayırsever Reha Midilli´nin vefatından sonrada hayır işlerine ara vermeden devam ederek efsaneleşen Reha Necla Midilli Eğitim ve Yaşlıevi Vakfı Foça´nın ilk bağımsız anaokulunu tamamlamak için tüm olanaklarını seferber etti. 2019 - 2020 eğitim yılının ikinci yarısına yetiştirilmesi planlanan okulun vaktinden önce bitirilmesi ve miniklerin tüm ihtiyaçlarının karşılanması için vakıf yöneticileri neredeyse inşaatla yatıp inşaatla kalkıyorlar.
İZMİR BAROSU: ÇOCUKLAR DİNSEL SÖMÜRÜNÜN KONUSU HALİNE GETİRİLEMEZ
İZMİR BAROSU: ÇOCUKLAR DİNSEL SÖMÜRÜNÜN KONUSU HALİNE GETİRİLEMEZ
Basında yer alan haberlerden, İzmir Çiğli´de Akiş Öğütçü Ortaokulu´nda öğle arasında “Seccadem beni özler mi” adıyla namaz konferansı düzenlenerek, katılımın zorunlu tutulduğunu, konferans öncesinde ve sırasında konuşmacıya ait kitabın okulda dağıtıldığını öğrenmiş bulunuyoruz.
Ali İhsan Yıldız CHP Karabağlar İlçe Başkanlığı Adaylık açıklaması
Ali İhsan Yıldız CHP Karabağlar İlçe Başkanlığı Adaylık açıklaması
CHP Karabağlar İlçe Başkanı Ali İhsan Yıldız, 21 Aralık´ta yapılacak ilçe kongresinde yeniden aday olduğunu törenle duyurdu. Eskiizmir Caddesi üzerinde bulunan yeni ilçe binasının bayrak çekme töreninde partililerle buluşan Yıldız, “Partimizin iktidar yürüyüşüne katkıda bulunmak için adayım” dedi.
İzmir Biyotıp ve Genom Merkezi (İBG) ´de Bir İlk
İzmir Biyotıp ve Genom Merkezi (İBG) ´de Bir İlk
Dokuz Eylül Üniversitesi bünyesinde iki yıl önce faaliyete geçen İzmir Biyotıp ve Genom Merkezi (İBG) ile İzmir Kalkınma Ajansı (İZKA) işbirliğinde ilk kez düzenlenen Tanıtım ve İşbirliği Toplantısı´nda, merkez ve sağlık alanında faaliyet gösteren özel sektör temsilcileri bir araya gelme ve ikili görüşmeler yapma fırsatı buldu.
Otopark Yönetmeliği Acilen Değişmeli!
Otopark Yönetmeliği Acilen Değişmeli!
İzmir Ticaret Odası 67. İnşaat komitesi otopark yönetmeliğinin değişmesi ve süresinin uzatılması için girişimlere başladı. İZTO meclis üyesi ve İMFED başkanı Ziya Dağlıer Otopark yönetmeliğinin yürürlüğe girmesiyle inşaat sektörünün tamamen durma noktasına geleceğini söyledi.
TEMA Vakfı İzmir Foça´da faaliyetlerine başladı
TEMA Vakfı İzmir Foça´da faaliyetlerine başladı
TEMA Vakfı İzmir Foça İlçe Sorumlusu Tülin TAŞPINAR göreve başladı. Başta toprak olmak üzere tüm doğal varlıkları korumak için çalışan TEMA Vakfı´nı temsil etmenin büyük bir sorumluluk olduğunu belirten Tülin TAŞPINAR “Bugün ülke genelinde yaklaşık 850 bin gönüllüsü, TEMA Vakfı´nın her zaman en büyük gücü olmuştur. Foça´da doğal varlıklarını ve sürdürülebilir yaşamı korumak üzere gönüllü ekibimle birlikte var gücümüzle çalışacağız. Minik TEMA, Yavru TEMA, Ortaokul TEMA, Lise TEMA ve Genç TEMA gruplarını oluşturarak ilçemizde gönüllü sayımızı artırıp, ilçemize doğa ve çevre konusunda en üst düzeyde katkı sağlayacağız. Bunun için de her zaman daha çok gönüllüye ihtiyacımız var. Herkesi TEMA gönüllüsü olmaya ve destek vermeye çağırıyoruz” dedi.
İzmir İş Dünyası derneği İZİD İzmir´de 3000 Çam fidanı dağıttı.
İzmir İş Dünyası derneği İZİD İzmir´de 3000 Çam fidanı dağıttı.
İZİD başkanı Feyyaz Sungur bu ortak çalışmada Manisalılar derneği ve Orman İşletmesine teşekkür etti.
İzmir Barosu´na Alamos Gold Yanıtı: Şirketler Hukuka ve İnsan Haklarına Saygılı Olmalılar
İzmir Barosu´na Alamos Gold Yanıtı: Şirketler Hukuka ve İnsan Haklarına Saygılı Olmalılar
İzmir Barosu´nun Kanadalı altın şirketi Alamos Gold´un Kaz Dağları´nda hukuka aykırı olarak başlattığı altın madeni işletmesine karşı sürdürdüğü uluslararası çalışmalar sonuç getirdi.
Bergama ve Sümerbank´ın geçmişine ışık tutan sergi
Bergama ve Sümerbank´ın geçmişine ışık tutan sergi
Ege Üniversitesi tarafından düzenlenen “8. Uluslararası EgeArt Sanat Günleri” kapsamında “Bergama Sümerbank Fabrikasından İzdüşümler” başlığı ile “Tekstil Yüzeylerde Deneysel Cyanotype Baskılar” sergisi gerçekleştirildi. Serginin açılışına Ege Üniversitesi Moda ve Tasarım Yüksekokulu Müdürü ve EgeArt Yürütme Kurulu Başkanı Prof. Dr. Ziynet Öndoğan, sergi sahibi Bergama Meslek Yüksekokulu Öğr. Gör. Gülseren Haylamaz ve sanatseverler katıldı.
“MENEMEN PLASTİK İHTİSAS ORGANİZE SANAYİ BÖLGESİ´NDE ARITMA TESİSİ FAALİYETE BAŞLADI”
“MENEMEN PLASTİK İHTİSAS ORGANİZE SANAYİ BÖLGESİ´NDE ARITMA TESİSİ FAALİYETE BAŞLADI”
Plastik sektörünün öncü firmalarının yer aldığı Menemen Plastik İhtisas Organize Sanayi Bölgesi (MPİOSB) parsellerin tamamına yakınının satılmasının ardından en son teknolojilerin kullanıldığı Arıtma Tesisini de devreye alarak başarısını bir üst seviveye çıkardı.
Beyaz güvercinler, İzmir´de ‘´Barış´´ için kanat çırptı…
Beyaz güvercinler, İzmir´de ‘´Barış´´ için kanat çırptı…
7. Bolluk Bereket Festivali kapsamında, hem içimizde hem de dünyada barışın önemine dikkat çekmek için, İzmir Gündoğdu Meydanı´nda, sembolik olarak beyaz güvercinler uçuruldu.
İzmirli akademisyene ´sosyal medya´ cezası
İzmirli akademisyene ´sosyal medya´ cezası
Dokuz Eylül Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Oktay Gökdemir, sosyal medya yazıları ve paylaşımları nedeniyle üniversite tarafından sözleşmesinin yenilenmemesi üzerine yaptığı basın açıklamasında, "Hakim ve savcıların bile ceza vermediği bir süreçte siz kendinizi onların yerine koyup yargıda bulunamazsınız" dedi. Sözleşmesinin haksız yere yenilenmediğini dile getiren Gökdemir, üniversitelerin de ezberci birer ´yüksek lise´ haline dönüştürüldüğünü kaydetti.
TIBBİ CİHAZLAR TESLİM EDİLDİ
TIBBİ CİHAZLAR TESLİM EDİLDİ
Uluslararası dereceler elde etmiş genç yeteneklerimizi tanıtmak amacıyla 12 Mart 2019 tarihinde Hikmet Şimşek Kültür ve Sanat Merkezi´nde gerçekleştirilen "MÜZİĞİN UMUDA KİTAPLARLA DOKUNUŞU" projesi ve konserinden elde edilen gelirle alınan tıbbi cihazlar Tepecik Onkoloji Servisine teslim edildi...
İnsan Hakları Mücadelesini Sonsuz Bir İnançla Sürdüreceğiz
İnsan Hakları Mücadelesini Sonsuz Bir İnançla Sürdüreceğiz
İzmir Barosu 10 Aralık İnsan Hakları Günü nedeniyle Özgür Kürsü´de bir basın açıklaması düzenledi. İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi´nin 71. yılında İzmir Barosu tarafından hafta boyu devam eden etkinlikler kapsamında yapılan açıklamada "İzmir Barosu 111 yıldır sürdürdüğü demokrasi ve hukuk devleti mücadelesini bugün İzmir İnsan Haklarının Başkenti vizyonuyla taçlandırmış durumdadır. İzmir´de başlattığımız mücadele ile önce kentimizi, sonra ülkemizi en sonunda tüm bölgemizi insan haklarının tam manasıyla uygulandığı bir barış coğrafyası haline getireceğiz." denildi.
Menderes Kent Konseyi´nde İlk Yürütme Kurulu Toplantısı
Menderes Kent Konseyi´nde İlk Yürütme Kurulu Toplantısı
Menderes Kent Konseyi ilk yürütme kurulu toplantısı gerçekleşti. Toplantıda konseyin logosu belirlendi.
CHP´li Sındır, “Kooperatif varsa kalkınma vardır, gelir adaleti vardır”
CHP´li Sındır, “Kooperatif varsa kalkınma vardır, gelir adaleti vardır”
CHP İzmir Milletvekili Kamil Okyay Sındır, Mahmut Türkmenoğlu Kooperatifçilik Vakfı´nın 3. Olağan Genel Kurulunda konuştu, Kooperatifçiliğin yaygınlaştırılmasının ve sürdürülebilir kılınmasının önemine değindi. Sındır, kooperatifçiliğin toplumsal bir olgu olduğunu ve özünde dayanışmanın yattığını söyledi.
ENSİA´DAN ESHOT´A GES DESTEĞİ
ENSİA´DAN ESHOT´A GES DESTEĞİ
Şehir içi toplu ulaşımda 20 elektrikli otobüsü devreye alarak Türkiye´de bir ilke imza atan ESHOT, enerjisinin önemli bir bölümünü Güneş Enerjisi Santrali´nden (GES) sağlıyor. ESHOT´un Buca-Gediz´deki yerleşkesinde bulunan 1,38 Megavat (MW) gücündeki çatı tipi GES kapasitesi, Çiğli ve Adatepe yerleşkelerinde inşa edilecek GES´lerle birlikte 5 Megavata yükselecek.
CHP Karabağlar yeni binasına taşınıyor
CHP Karabağlar yeni binasına taşınıyor
CHP Karabağlar İlçe Başkanı Ali İhsan Yıldız, “Mülkünü aldığımız yeni ilçe binamıza birkaç gün içinde tam olarak taşınacağız. Yeni binamızda daha güçlü bir örgüt olacağız” dedi.
4. Bakırçay Ekonomi Zirvesi Tamamlandı
4. Bakırçay Ekonomi Zirvesi Tamamlandı
Bakırçay Bölge Gazetesi ile Bergama Ticaret Odası´nın birlikte organize ettiği, 4. Bakırçay Ekonomi Zirvesi, Bergama Ticaret Odası´nın ev sahipliğinde çok sayıda siyasetçi, bürokrat iş insanını bir araya getirdi.
Seferihisar´da 12 ay sağlık turizmi yapılacak
Seferihisar´da 12 ay sağlık turizmi yapılacak
Seferihisar yapılacak termal tedavi ve kür merkezi ile birlikte sağlık turizminde adından daha fazla söz ettirecek.
İzmir Kısa Film Festivali´nden Tanıtım atağı,
İzmir Kısa Film Festivali´nden Tanıtım atağı,
İzmir Kısa Film Festivali tanıtım atağını, İtalya´da Torino Kısa Film Marketi´nin ardından Çin Uluslararası Yeni Medya Kısa Film Festivali ile sürdürüyor. İzmir Kısa Film Festivali, Torino Film Market´te seçilen 10 film festivali ile birlikte “Pitch Your Festival” Bölümü´nde sektör profesyonellerine ve işbirliği amaçlı diğer festivallere tanıtım yapma fırsatı yakaladı. Sunumların ardından yapılan görüşmelerde yoğun bir ilgi vardı.
İZMİR MÜLKİYELİLER´DE 160. YIL COŞKUSU
İZMİR MÜLKİYELİLER´DE 160. YIL COŞKUSU
4 Aralık 2019 Çarşamba günü akşamı Mekteb-i Mülkiyenin yani bugünkü Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesinin kuruluşunun 160. yıldönümü Alsancak Havagazı Tesislerinde görkemli bir balo ile kutladı.
İZMOD GELECEĞİNİN TEMELİNİ ATTI
İZMOD GELECEĞİNİN TEMELİNİ ATTI
Türkiye´de ilk kez İzmir Mobilyacılar Odası (İZMOD), Karabağlar Belediyesi ve İzmir Kalkınma Ajansı işbirliğinde MOBİLYA AKADEMİ adını taşıyacak yeni eğitim ve hizmet binasının temeli atıldı. Törende İZMOD Başkanı Hasan Özkoparan, Sektörün geleceğinin temellerini attıklarını söyledi.
İZSİAD yeni üyelerle büyüyor
İZSİAD yeni üyelerle büyüyor
İzmir Sanayici ve İş İnsanları Derneği (İZSİAD) yeni üye katılımlarıyla büyümesini sürdürüyor. Mutfak 93´de düzenlenen kahvaltılı toplantıda İZSİAD´ın 27 yeni üyesi plaketlerini gerçekleştirilen törenle aldı.
CHP´Lİ TÜRKEKUL; "MİLLETİMİZE DERMAN OLACAĞIZ"
CHP´Lİ TÜRKEKUL; "MİLLETİMİZE DERMAN OLACAĞIZ"
Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İzmir 2. Bölge milletvekili aday adayı Uçuş mühendisi Dursun Türkekul, Demokratik kitle örgütleri, meslek odaları, üretici örgütleri ve esnaf temsilcileri yanı sıra sokağa çıkıp esnaf ve yurttaşlarla da görüşen Türkekul, İzmir´i adım adım geziyor, halkın iktidarı için gece gündüz demeden, durmadan ve yorulmadan çalışıyor.
İzmir Barosu, Suruç Hala Kanıyor
İzmir Barosu, Suruç Hala Kanıyor
İzmir Barosu, İnsan Hakları Haftası kapsamında düzenlediği ilk etkinlikte Suruç katliamında yaralananlar ile yakınlarını kaybeden ailelerin adalet arayışına ilişkin bir panel düzenledi. Öncesinde Suruç katliamına ilişkin “Gitmek” isimli bir belgeselin izlendiği panelin açılışında konuşan İzmir Barosu Yönetim Kurulu Üyesi Av. Ali Deman Güler, “10 Aralık İnsan Hakları günü Evrensel Beyanname´nin ilanının kutlandığı gündür. İzmir Barosu İnsan Hakları Haftası etkinliklerini bu kapsamda düzenliyoruz. Beyanname´nin ilk maddesi insanlar, birbirlerine karşı kardeşlik anlayışıyla davranmalıdırlar der. Suruç´ta hayatını kaybeden insanlarımız barışı ve kardeşliği savunuyorlardı. Biz de bu kardeşlik duygusunu yükseltmek gerektiğine gönülden inanıyoruz. Suruç benzeri olayların tekrar yaşanmaması için bir aradayız ve hep birlikte olmaya devam edeceğiz.” dedi.
Dünya Turizmini Buluşturan Travel Turkey´de Balçova Termal Tesislerine Büyük İlgi
Dünya Turizmini Buluşturan Travel Turkey´de Balçova Termal Tesislerine Büyük İlgi
Bu yıl 13´üncüsü düzenlenen ve turizmcileri bir araya getiren uluslararası Travel Turkey İzmir Fuarı´nda yer alan Balçova Termal Otel Tesisleri katılımcılardan büyük ilgi gördü.
BAŞKAN FATİH GÜRBÜZ, ‘ORMAN İZMİR´ FİDAN DİKİM ŞENLİĞİNE KATILDI
BAŞKAN FATİH GÜRBÜZ, ‘ORMAN İZMİR´ FİDAN DİKİM ŞENLİĞİNE KATILDI
Foça Belediye Başkanı Fatih Gürbüz, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer´in öncülüğünde, İzmir´de 18 Ağustos´ta çıkan yangının meydana getirdiği büyük tahribatın yaralarını sarmak için başlatılan ‘‘Orman İzmir´´ kampanyasının fidan dikim şenliğine katıldı.
Kestanepazarı´nın 58 Hafızı İcazet Aldı
Kestanepazarı´nın 58 Hafızı İcazet Aldı
Kestanepazarı Öğrenci Yetiştirme Derneği tarafından himaye edilen Karabağlar, Konak ve Aliağa´da bulunan 3 Kur´an kursunda hafızlıklarını tamamlayan 58 öğrenci yapılan merasim ile icazet aldı. Reissü´l Kurra Vekili Mustafa Demirkan Hocaefendi´nin riyasetinde gerçekleşen törene Cumhurbaşkanlığı Yüksek İstişare Kurulu Üyesi Bülent Arınç, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı İzmir Milletvekili Hamza Dağ, İzmir Valisi Erol Ayyıldız, Diyanet İşleri Başkanlığı Mushafları İnceleme ve Kıraat Kurulu Başkanı Hafiz Osman Şahin, İzmir İl Müftüsü Recep Şükrü Balkan, hafız öğrencilerin aileleri ve davetliler katıldı.
İGC BASIN AKADEMİSİ DİJİTAL DÖNÜŞÜM  VE VERİ GAZETECİLİĞİ EĞİTİMİ YAPILDI
İGC BASIN AKADEMİSİ DİJİTAL DÖNÜŞÜM VE VERİ GAZETECİLİĞİ EĞİTİMİ YAPILDI
Avrupa Birliği(AB) tarafından finanse edilen, Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS) ve İzmir Gazeteciler Cemiyeti (İGC) işbirliği ile yürütülen Güçlü Gazeteci Özgür Medya Programı kapsamında oluşturulan İGC Basın Akademisi, seminer çalışmalarına Dijital Dönüşüm ve Veri Gazeteciliği Eğitimi ile başladı.
FOÇA BELEDİYESİ CİTTASLOW YOLUNDA
FOÇA BELEDİYESİ CİTTASLOW YOLUNDA
Foça Belediyesi, Cittaslow üyeliği için hazırladığı başvuru dosyasını Türkiye Koordinatörü İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer´e teslim etti.
EFES SELÇUKLU KADINLAR SEÇME VE SEÇİLME HAKLARINI ARTEMİS ÖNÜNDE KUTLADI
EFES SELÇUKLU KADINLAR SEÇME VE SEÇİLME HAKLARINI ARTEMİS ÖNÜNDE KUTLADI
Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk tarafından Türk Kadınına Seçme ve Seçilme Hakkı Verilmesinin 85. Yılı ve Dünya Kadın Hakları Günü Efes Selçuk´ta “Karanlıktan Aydınlığa” adlı özel bir etkinlikle kutlandı. Efes Selçuk Belediyesi ve Efes Selçuk Kadın Platformu işbirliği ile düzenlenen etkinlik Atatürk Anıtı´na çelenk sunumu ile başladı.
YENİBAĞARASINDA ENGELLİLER GÜNÜNDE DAYANIŞMA YEMEĞİ
YENİBAĞARASINDA ENGELLİLER GÜNÜNDE DAYANIŞMA YEMEĞİ
İzmir´in Foça İlçesi´ne bağlı kırsal Yenibağarası Mahallesi Muhtarı 3 Aralık Engelliler Günü dolayısıyla mahallesinde yaşayan engelli vatandaşları muhtarlıkta ağırladı. Buluşma da mahallenin ve engellilerin sorunları da konuşuldu.
Altın Yunus Çeşme Resort & Termal Otel Travel Turkey 2019´da yerini aldı.
Altın Yunus Çeşme Resort & Termal Otel Travel Turkey 2019´da yerini aldı.
T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı himayelerinde düzenlenen, Fuarİzmir´de 20.000m2 alan üzerine organize edilecek olan Travel Turkey 2019 fuarında ülke ve dünya turizm devleri bir araya geliyor.
ERASMUS+ 2019 DEÜ´DE DEĞERLENDİRİLDİ
ERASMUS+ 2019 DEÜ´DE DEĞERLENDİRİLDİ
Dokuz Eylül Üniversitesi´nde düzenlenen ERASMUS+ Yükseköğretim Hareketlilik Proje Yönetimi Yılsonu Toplantısı´nda konuşan Dokuz Eylül Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Uğur Malayoğlu, uluslararasılaşma yolunda öğrenci ve personel değişim programlarının önemli olduğunu vurguladı. Malayoğlu, “207 üniversitenin olduğu ülkemizde, kritik öneme sahip uluslararası değişim programlarının sorunları ve bu alandaki iyi uygulama örnekleri ile başarı hikâyelerine yönelik bu gibi toplantıların düzenlenmesinin, ülkemizin bu alandaki kapasitesini olumlu yönde arttıracağına inanıyorum” dedi.
Ege Üniversitesi Eğitim Fakültesinden Anlamlı Başarı
Ege Üniversitesi Eğitim Fakültesinden Anlamlı Başarı
Ege Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet Budak, Ege Üniversitesinin Kamu Personeli Seçme Sınavında, KPSS121 puan ortalamasına göre Türkçe Öğretmenliği ve Sınıf Öğretmenliği alanlarında en başarılı üniversite olması dolayısıyla Eğitim Fakültesine tebrik ve teşekkür ziyaretinde bulundu. Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Bölümü Türkçe Eğitimi Anabilim Dalı ile Temel Eğitim Bölümü Sınıf Eğitimi Anabilim Dalı öğretim üye ve elemanlarının hazır bulunduğu toplantıda Rektör Budak, üniversiteye giriş sınavlarında büyük başarı göstererek Eğitim Fakültesini tercih eden öğrencilerin, başarılarını katlayarak mezun olmalarından ve öğretmenlik hayatlarına atılırken Ege Üniversitesi farkını göstermelerinden dolayı duyduğu gururu ve memnuniyeti dile getirdi.
Bekle: İşaret koyanlar haramidir!
Bekle: İşaret koyanlar haramidir!
Gaziemir´de Alevilere yönelik yaşanan saldırı Genel Kurul gündemine taşındı. Yaşananların Ali Baba ve Kırk Haramiler masalını hatırlattığını ifade eden AK Parti İzmir Milletvekili Cemal Bekle, “Alevi vatandaşlarımızın evine işaret koyanlar haramidir” dedi.
“Yeşil Başarı Öyküleri #1” paneli İzmir´de yapıldı!
“Yeşil Başarı Öyküleri #1” paneli İzmir´de yapıldı!
Türkiye Teknoloji Geliştirme Vakfı (TTGV), ‘TTGV Yeşil Başarı Öyküleri #1´ panelinin ilkini İzmir´de gerçekleştirdi. Ege Bölgesi Sanayi Odası´nın (EBSO) katkılarıyla gerçekleştirilen ‘TTGV Yeşil Başarı Öyküleri #1´ paneli, TTGV geçmiş Yönetim Kurulu Üyelerinden Sn. Uğur Yüce´nin katılımları, Türkiye Teknoloji Geliştirme Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Sn. Cengiz Ultav, ve EBSO Yönetim Kurulu Başkanı Sn. Ender Yorgancılar´ın açılış konuşmalarıyla başladı.
İzmir Fashion Week Tarihi Alsancak Garı´nda yapılacak
İzmir Fashion Week Tarihi Alsancak Garı´nda yapılacak
Ege Giyim Sanayileri Derneği, (EGSD) Rönesans Ajans ve İzmir Moda Tasarımcıları Derneği işbirliği ile bu yıl yedinci kez gerçekleşecek olan İzmir Fashion Week 17-19 Aralık tarihlerinde Alsancak Garı´nda yapılacak. Bu yıl Kızılay ile yapılan işbirliği çerçevesinde farkındalık yaratmak üzere kök hücre ve kan bağışında da bulunulacak.
Oyuklara insan eli değdi, büyüsü bozuldu.
Oyuklara insan eli değdi, büyüsü bozuldu.
Barbaros Köyü´nde, köylüden habersiz alınan festival kararı Barbarosluları kızdırdı.
Simya Koleji İzmir´de Uluslararası Diploma İmkanı
Simya Koleji İzmir´de Uluslararası Diploma İmkanı
1994 yılından beri ‘Eğitimin Parlayan Yıldızı´ sloganıyla hareket eden Simya Koleji, 2019-2020 eğitim öğretim yılında İzmir Gaziemir´ de yer alan Türkiye´deki 41.kampüsüyle İzmirli öğrencilere kaliteli bir eğitim imkanı sunuyor. 2004 yılında ‘Simya Dergisi´ yayınlarıyla eğitim sektöründe adından söz ettiren kurum, onlarca kampüsüyle Türkiye´nin köklü eğitim markaları arasında yerini alıyor.
EKONOMİDE NORMALLEŞME SİNYALLERİ
EKONOMİDE NORMALLEŞME SİNYALLERİ
EBSO Başkanı Ender Yorgancılar açıklanan büyüme rakamlarının umut verici olduğunu belirterek “Bu veriler yetersiz olsa da cari açık vermeden de, pozitif büyüme yakalanabileceğini ortaya koyması bakımından önemlidir” dedi.
İZMOD´DAN YAPILANDIRMA ÇAĞRISI !
İZMOD´DAN YAPILANDIRMA ÇAĞRISI !
İzmir Mobilyacılar Odası (İZMOD) Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Özkoparan vergi ve Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) primi borçlarında yapılandırma çağrısı yaptı. Başkan Özkoparan, “Esnafımızın genel beklentisi yerine getirilirse daha coşkulu bir çalışma ortamına kavuşuruz”dedi.
İzmir Barosu, Engellilerin Haklara Erişim Koşulları Kaygı Verici
İzmir Barosu, Engellilerin Haklara Erişim Koşulları Kaygı Verici
İzmir Barosu, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü´nde Konak Özel Eğitim Meslek Okulu´nu ziyaret etti. Okulda atölyeleri ziyaret eden ve yapılan çalışmalar hakkında bilgi alan İzmir Barosu heyeti, Dünya Engelliler Günü dolayısıyla okulda düzenlenen şenliğe de katıldı. Şenlikte konuşan Baro Başkanı Av. Özkan Yücel, “hep sizinle beraberiz, engelsiz bir kent, engelsiz bir ülke için elimizden ne geliyorsa, ne yapılması gerekiyorsa onu yapmak için hazırız ve buradayız” dedi.
FLAMİNGOLARIN BAŞKANI OLMA YOLUNDA
FLAMİNGOLARIN BAŞKANI OLMA YOLUNDA
Ekim ayında Kültürpark´ta 1.Flamingo Kültür ve Sanat Günleri´ni düzenleyen organizasyon komitesi üyeleri İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer´i makamında ziyaret ederek festivalin heykelciğini takdim ettiler.
Yüz ve Kulak Rekonstrüksiyonu Konulu Toplantı EÜ´de Düzenlendi
Yüz ve Kulak Rekonstrüksiyonu Konulu Toplantı EÜ´de Düzenlendi
Türk Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Derneği´nin Yüz ve Kulak Rekonstrüksiyonu konulu Ege Bölge Toplantısı Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi´nde düzenlendi.
GİRİŞİMCİLERE SIRA DIŞI EĞİTİMLER İTB EV SAHİPLİĞİNDE BAŞLADI
GİRİŞİMCİLERE SIRA DIŞI EĞİTİMLER İTB EV SAHİPLİĞİNDE BAŞLADI
İzmir Ticaret Borsası (İTB) iş birliğinde, İzmir Borsa Akademi çatısı altında, TOBB İzmir Kadın Girişimciler Kurulu olarak düzenlenen “Girişimcilere Sıra Dışı Eğitimler” konulu eğitim programının ilki Borsa Meclis Salonu´nda gerçekleştirildi.
Menemenli Üreticiler Bozalan Mahallesinde Sorunlarını Masaya Yatırdı
Menemenli Üreticiler Bozalan Mahallesinde Sorunlarını Masaya Yatırdı
İzmir İl Tarım ve Orman Müdürü Musa Bakan Menemen Bozalan Mahallesinde düzenlenen Tarım ve Orman Değerlendirme Toplantısına katıldı.
FOÇA´DA KAÇAK İÇKİ OPERASYONU
FOÇA´DA KAÇAK İÇKİ OPERASYONU
İzmir´in Foça İlçesi´nde polis ilçeye kaçak içki sokmak isteyen bir kişiyi yakaladı. İçkilere el konuldu, yakalanan şahıs çıkarıldığı mahkemece tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı.
Eski Rum Köyü Sazak, İzmir´in Kayaköy´ü olacak
Eski Rum Köyü Sazak, İzmir´in Kayaköy´ü olacak
Karaburun´a bağlı Sazak Köyü, Fethiye´de her yıl yüz binlerce turiste ev sahipliği yapan Kayaköy ile aynı kadere sahip olan bir Rum mübadele köyü… “Kentsel SİT Alanı” ilan edilen Sazak, koruma planı ve restorasyon sonrasında ulusal ve uluslararası turizme kazandırılacak.
DOLAR
5.7726
EURO
6.4503
-Her 4 Amerikalıdan biri mutlaka televizyonda görünüyor. (Sokakta her 4 kişiden 1 imza dağıtıyormuş düşünsenize) -Uyurken televizyon seyrederken yaktığımızdan daha fazla kalori yakıyoruz. (Demekli televizyonla uyutuluyoruz) -Bir karıncanın koku alma yet

İlginç Bilgiler 5
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Çıkacağım merdivene sabırı merdiven yaparım.

Mevlana
İzmir için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:37 08:19 13:23 15:51 18:10 19:39
Kurabiye hamurunun elinize yapışmasını istemiyorsanız ellerinizi soğuk suyla ıslatıp kuruladıktan sonra kurabiyeye şekil verin. Kurabiyelerin zamanla sertleşmemesi için yanlarına bir-iki dilim kabuklu elma koyarak saklayınız. Elmanın yayacağı nem sayesin

Kurabiye - Bisküvi Tarifleri İle İlgili Püf Noktaları