Ahıska Türkleri Sürgün Anıtı Menemen´de açıldı
Menemen Belediyesi tarafından Ahıska Türkleri´nin ata yurtları Ahıska´dan sürgün edilişinin 75. yıldönümü anısına yapımı tamamlanan “Ahıska Türkleri Sürgün Anıtı” düzenlenen törenle açıldı.
Tarih: 3.12.2019 16:18:04

30 Kasım Cumartesi günü düzenlenen törene Menemen Belediye Başkanı Serdar Aksoy ve eşi Dilek Aksoy, Milliyetçi Hareket Partisi Menemen İlçe Başkanı Ali Rıza Bölük, Belediye Meclis Üyeleri, Ahıska Türkleri Kültür ve Dayanışma Derneği Başkanı Dr. İbrahim Agara, muhtarlar, Ahıskalı ve Menemenli vatandaşlar katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayan tören, Şehit Kemal Ortaokulu öğrencilerinden Yaprak Tavuş ve Toki Ahıska Kenti Ortaokulu öğrencilerinden Hatice Nur Çetin´in Ahıska Türkleri´nin sürgün edilişi ve yaşanan katliam hakkında okudukları şiir ile devam etti.  

Başkan Aksoy: “75 yıl önce yapılmış olanın bir soykırım olduğunu bugün Menemen´de hep birlikte haykırıyoruz”

75 yıl önce, 1944 yılında Sovyet Rusya´da bir soykırım gerçekleştiğine dikkat çeken Menemen Belediye Başkanı Serdar Aksoy, “Sovyet Rusya arşivlerine göre o dönemde sadece 475 Ahıska Türk´ü öldü.  Ama tarihçilerin kaynakları 15 ile 20 bin arasında insanın katledildiğini gösteriyor. Ahıska Türkleri hayvan vagonlarına bindirilerek zoraki göç ettiriliyor. Bunların büyük bir kısmı Özbekistan, Kırgızistan ve Türkiye´ye dağılıyor. Koskoca bir halk yok ediliyor. Üstelik bu tüm dünyanın gözü önünde oluyor. Hiç kimsenin sesi çıkmıyor. Bir Ahıska anası diyor ki; benim ninem Özbekistan´da, kızım Rusya´da, oğlum Amerika´da, ben ise Türkiye´deyim. Bir halk bu şekilde parçalanarak yok ediliyor; sürgünle, isimleri değiştirilerek, kimlikleri değiştirilerek, kendi öz vatanından koparılarak… Gürcistan bu konuda yasa çıkarıyor ve diyor ki, eğer Gürcistan´a gelirseniz kimliğinizdeki İslam ve Türk tanımlamaları çıkarılacak yerine Hıristiyan ve Gürcü tabirleri konacak. Dikkat edecek olursanız 15 ile 20 bin insan bu topraklarda katledildi. Sadece burası da değil, Bosna´da insanlar katledildi, Azerbaycan´da insanlar katledildi. Ve dünya sadece izledi” dedi.

“Biz bu topraklarda, Anadolu´da, nereden geliyor olursak olalım, ister Kafkasya´dan, ister Suriye´den, ister denizin öte tarafından, bu vatan hepimizin vatanı, bu bayrak hepimizin bayrağı. Ahıska Türkleri bizim kardeşlerimiz, dostumuzdur. Onların acısı bizlerin acısıdır. Onlara yapılmış olan katliamı bugün itibariyle Menemen´de bu anıt heykelle ölümsüzleştirmiş oluyoruz. 75 yıl önce yapılmış olanın bir soykırım olduğunu bugün Menemen´de hep birlikte haykırıyoruz” diyerek sözlerini sürdüren Başkan Aksoy, bu anıtın yapılmasına katkı koyan başta muhtarlar olmak üzere, Menemen Belediyesi emekçilerine teşekkür ederek sözlerini tamamladı.  

Dr. İbrahim Agara: “Biz Ahıska Türkleri yaşanan soykırımı unutmadık ve unutmayacağız”

Anıt açılışında konuşan Ahıska Türkleri Kültür ve Dayanışma Derneği Başkanı Dr. İbrahim Agara ise, “Bugün Ahıska Türkleri için bir yas günüdür. 1944 yılında Ardahan sınırına 15 kilometre mesafede bir insanlık suçu, insanlık dramı yaşanmıştır. Biz Ahıska Türkleri yaşanan soykırımı unutmadık ve unutmayacağız. Bu sürgün için bir anıt yaptırdığı için Başkanım Serdar Aksoy´a şahsım, derneğim ve Dünya Asya Türkleri Konfederasyonu adına çok teşekkür ederim” diye konuştu.

Ahıska Türkleri Sürgün Anıtı açılış töreni, Ahıska Türkleri Kültür ve Dayanışma Derneği Başkanı Dr. İbrahim Agara´nin Başkan Serdar Aksoy´a çiçek takdimi ve anıta çiçek bırakılması ile son buldu. 

 Kaynak:

Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
FOÇA´DA BALIKÇILIK ÇALIŞTAYI
FOÇA´DA BALIKÇILIK ÇALIŞTAYI
‘Küçük Ölçekli Ticari ve Amatör Balıkçılık Etkileşimi Çalıştayı´ Foça´da gerçekleştirildi…
Karşıyaka´da imar ve konum bilgilerine tek tuşla erişim
Karşıyaka´da imar ve konum bilgilerine tek tuşla erişim
Karşıyaka Belediyesi, dijital dönüşüm çalışmaları kapsamında resmi internet sitesi üzerinden “E-İmar” uygulamasını başlattı. www.karsiyaka.bel.tr adresine giren Karşıyakalılar, adres bilgilerini girerek parsele ait imar durumunu görüntüleyebilme ve ilgili plan hükümlerine kolaylıkla erişme imkanına kavuştu.
EFESLİ LEYLEK UÇUŞA GEÇTİ
EFESLİ LEYLEK UÇUŞA GEÇTİ
Efes Selçuk Belediyesi´nin ilk kültür ve sanat dergisi Efesli Leylek yayın hayatına başladı. İlk sayısı ile özellikle Efes Selçuklularla buluşan Efesli Leylek kentin geleceğinin belleğini oluştururken; kültürel mirası aktarmayı hedefliyor.
Uğur Mumcu Karabağlar´da anıldı
Uğur Mumcu Karabağlar´da anıldı
Karabağlar Belediyesi, 27 yıl önce katledilen Uğur Mumcu´yu Üçyol´daki heykeli önünde törenle andı.
Menemen Uğur Mumcu´yu unutmadı
Menemen Uğur Mumcu´yu unutmadı
Cumhuriyet şehidi gazeteci yazar Uğur Mumcu, ölümünün 27´inci yılında Menemen Belediyesi´nin düzenlediği anma programı ile anıldı.
Tay Park´ta doğum heyecanı  “Bozdağ” ile aile büyüdü
Tay Park´ta doğum heyecanı “Bozdağ” ile aile büyüdü
Ödemiş Belediyesi´nin çocuklara hayvan sevgisi aşılamak ve kente yeni bir sosyal yaşam alanı oluşturmak üzere hizmete açmaya hazırlandığı Tay Park´ta doğum sevinci yaşandı. Tay Park sakinlerinden Shetland Pony cinsi Gülbahar´ın yavrusu dünyaya geldi. Sevimli tay, ilgi odağı oldu.
KEMALPAŞA SİYASETİNDE ÖZLENEN TABLO
KEMALPAŞA SİYASETİNDE ÖZLENEN TABLO
Kemalpaşa´da son günlerde çeşitli konularda sık sık karşı karşıya gelen Kemalpaşa´nın siyasi parti ilçe başkanları, Kemalpaşa Aktüel Dergisi´nin sahibi Gazeteci Filiz Eroğlu´nun ev sahipliğinde düzenlenen kahvaltılı toplantıda bir araya gelerek Kemalpaşa halkının özlediği tabloyu oluşturdu.
Bergama´da kullanılmış kıyafet ve tekstil ürünleri geri dönüşüme kazandırılacak
Bergama´da kullanılmış kıyafet ve tekstil ürünleri geri dönüşüme kazandırılacak
‘2020Bergamadaçevreyılı´ faaliyetleri kapsamında yer alan çalışmalar bir bir yaşam bulmaya başladı. İsrafın önlenmesi, doğal kaynakların korunması, çevre dostu tüketim alışkanlıklarının kazandırılması ve atık yönetiminde farkındalık oluşturulmak üzere 2020 yılını çevre yılı olarak ilan eden Bergama Belediyesi örnek çalışmaları ile göz dolduruyor.
Şadan Gökovalı´nın adı sokağında yaşayacak
Şadan Gökovalı´nın adı sokağında yaşayacak
Halikarnas Balıkçısı Cevat Şakir Kabaağaçlı´nın manevi oğlu Pof. Dr. Şadan Gökovalı´nın adı, Alsancak´ta yaşadığı sokağa verildi. 1394 Sokak bundan sonra gazeteci, yazar, rehber ve bilim insanı Şadan Gökovalı´nın adı ile anılacak.
Başkan İduğ, ilk Taziye Evi´ni  Kavaklıdere Mahallesi´nde açtı
Başkan İduğ, ilk Taziye Evi´ni Kavaklıdere Mahallesi´nde açtı
Bornova Belediyesi vatandaşların öncelikli talepleri arasında yer alan taziye evlerinden ilkini Kavaklıdere´de törenle hizmete açtı. Bornova Belediye Başkanı Dr. Mustafa İduğ, planladıkları tüm taziye evlerini yaparak 2020 yılı içerisinde halkın kullanımına sunmayı hedeflediklerini söyledi.
Menemen Belediye´si 50 yıllık ulaşım sorununu çözdü
Menemen Belediye´si 50 yıllık ulaşım sorununu çözdü
Başkan Serdar Aksoy: “200 bin nüfusa yaklaşan Menemen´de 20 bin nüfusluk kasaba mantığı artık son buldu”
DEMOKRASİ ŞEHİDİ UĞUR MUMCU EFES SELÇUK´TA HEYKELİ BAŞINDA ANILDI
DEMOKRASİ ŞEHİDİ UĞUR MUMCU EFES SELÇUK´TA HEYKELİ BAŞINDA ANILDI
Demokrasi şehidi Gazeteci Yazar Uğur Mumcu Efes Selçuk´ta anılıyor. İstasyon Meydanı´nda başlayan anma etkinlikleri Uğur Mumcu Heykeli önünde devam etti.
UĞUR MUMCU EFES SELÇUK´TA ANILACAK
UĞUR MUMCU EFES SELÇUK´TA ANILACAK
Devrim şehidi Gazeteci Yazar Uğur Mumcu ölümünün 27.yılında Efes Selçuk´ta iki günlük etkinliklerle saygı ve sevgiyle anılacak.
Bucalı öğrencilere “temiz” destek
Bucalı öğrencilere “temiz” destek
Buca Belediyesi, 25 bine yakın öğrencinin yararlandığı Tarık Akan ve Işılay Saygın Gençlik Merkezleri ile bütçelere can suyu olurken, sıcak bir ortamda ders çalışmaktan eğlenceye kadar pek çok olanak sunuyor. Bu hizmetler içinde en çok tercih edilen çamaşır yıkama bölümü, son bir yılda 13 bin 267 kez kullanıldı ve toplamda yıllık 150 bin TL´lik gider öğrencilerin cebinde kaldı.
GENCO ERKAL´DAN ‘YAŞAMAYA DAİR´
GENCO ERKAL´DAN ‘YAŞAMAYA DAİR´
Usta oyuncu Genco Erkal´ın, Nazım Hikmet´in destansı yaşamını anlatan “Yaşamaya Dair” müzikli tiyatro oyunu Çakabey Kültür Merkezi´nde Çeşmeli sanatseverler ile buluştu. Çeşme Belediye Başkanı M. Ekrem Oran, “Bu topraklarda Nazım´lar bitmez, Deniz´ler tükenmez, Uğur´lar ölmez!” dedi.
İhtiyaç sahibi Bornovalılar   Ovacık´ın doğal ürünlerini tüketecek
İhtiyaç sahibi Bornovalılar Ovacık´ın doğal ürünlerini tüketecek
Bornova Belediyesi, özellikle çocukların doğal ve sağlıklı gıdalarla beslenmesi amacıyla hayata geçirdiği Protein Zinciri Projesi kapsamında Tunceli´nin Ovacık Belediyesi ile işbirliği yapıyor. İki belediyenin yaptığı anlaşma gereği tarım ve kooperatifleşme alanında yaptığı çalışmalarla Türkiye´ye örnek olan Ovacık´ta yetiştirilen nohutlar, Bornova´daki ihtiyaç sahibi ailelere için hazırlanacak yardım paketlerinde yer alacak.
Avni Anıl Bayraklı´da anıldı
Avni Anıl Bayraklı´da anıldı
Türk Sanat Müziği bestekarı Avni Anıl, Bayraklı´da düzenlenen etkinlikte anıldı. Bayraklı Belediyesi Türk Sanat Müziği koristlerinin sahne aldığı anma konserinde ünlü bestekarın eserleri seslendirildi.
Üreticinin dört gözle beklediği köprüyü Kemalpaşa Belediyesi inşa etti
Üreticinin dört gözle beklediği köprüyü Kemalpaşa Belediyesi inşa etti
Kemalpaşa Belediyesi, Yağpınar mevkiisinde bulunan Yiğitler Çayı üzerine yaptığı betonarme kutu menfez ile çiftçilerin hem zamanından hem yakıttan tasarruf etmesine sağladı. Çayın üzerine inşa edilmeye başlanan 18 adet 2 metreye 2 menfez ile çiftçiler tarım arazilerine daha hızlı ve güvenli bir şekilde gidebilecek. Başkan Karakayalı, “Kemalpaşa´da üretici bizim gözbebeğimiz, onlar için tüm imkanlarımızı seferber ediyoruz. Çiftçimiz bu köprüyü uzun yıllardır bekliyordu. Böylelikle önemli bir sorunu gidermiş olduk ” dedi.
Uğur Mumcu Karabağlar´da anılacak
Uğur Mumcu Karabağlar´da anılacak
Karabağlar Belediyesi, 27 yıl önce bombalı bir suikast sonucu katledilen Gazeteci Yazar Uğur Mumcu´yu, Üçyol Uğur Mumcu Parkı´nda bulunan heykeli önünde törenle anacak. Karabağlar Belediye Başkanı Muhittin Selvitopu, İzmir Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Misket Dikmen, sivil toplum kuruluşu temsilcileri, muhtarlar ve yurttaşların katılacağı anma töreni 24 Ocak Cuma günü saat 11.00´de başlayacak.
BEŞTEPELER´E BEŞ YILDIZLI TESİS
BEŞTEPELER´E BEŞ YILDIZLI TESİS
Konak Belediyesi Beştepeler´e beş yıldızlı bir tesis kuruyor. Yapım ihalesi 24 Ocak´ta yapılacak tesiste pazaryeri, semt merkezi, çok amaçlı kullanılacak bir salon ile açık hava sineması ve otopark da yer alacak.
KARŞIYAKA BELEDİYESİ´NDEN KAMUOYUNA ZORUNLU AÇIKLAMA
KARŞIYAKA BELEDİYESİ´NDEN KAMUOYUNA ZORUNLU AÇIKLAMA
Karşıyaka´mızın en değerli kurumu ve markası olarak gördüğümüz ve bugüne kadar gücümüz ölçüsünde maddi-manevi yanında yer almak ve hiçbir tartışmanın içine sokmamak adına özen gösterdiğimiz Kulübümüzün yönetim kurulunca yapıldığı belirtilen açıklamayı büyük bir üzüntü ve endişeyle okuduk. Yanlış anlamalara mahal vermemek adına bilgilendirmek isteriz ki;
Konak´ta yarıyıl tatili hem renkli hem eğlenceli
Konak´ta yarıyıl tatili hem renkli hem eğlenceli
Konak Belediyesi yarıyıl tatili boyunca çocuklar için birbirinden keyifli programlar hazırladı. İlk ve ortaokul öğrencilerinin ücretsiz katılabileceği tiyatro, yazarla buluşma ve çömlek yapımı, film yapımı gibi çeşitli atölyeler düzenlendi. Minikler bazı atölye çalışmalarına anne ve babasıyla da katılarak ilecek keyifli bir gün geçirebilecek.
Başkan Serdar Aksoy´dan pamuk üreticisine büyük destek
Başkan Serdar Aksoy´dan pamuk üreticisine büyük destek
Menemen Belediye Başkanı Serdar Aksoy, S.S. 107 No´lu Menemen Tariş Pamuk Tarım Satış Kooperatifi ve belediye bünyesinde kurmuş olduğu Tarım ve Hayvancılık Kooperatifi ile imzaladığı protokol çerçevesinde, kooperatif ortaklarının ürettikleri kütlü pamuktan 2020 yılı içinde 4000 ton alarak pamuk üreticisine büyük destek sağlayacak.
Ödemiş Belediyesi yaylalardaki sevimli dostları unutmadı
Ödemiş Belediyesi yaylalardaki sevimli dostları unutmadı
Ödemiş Belediyesi, kış mevsiminin en soğuk günlerinde yüksek rakımlı mahallelerdeki sokak hayvanlarına mama takviyesi ile sahip çıkıyor.
Çiğli Belediye Başkanı Utku Gümtükçü, 2020 projelerini açıkladı
Çiğli Belediye Başkanı Utku Gümtükçü, 2020 projelerini açıkladı
2020´de gerçekleştireceği projeleri düzenlediği basın toplantısı ile kamuoyu ile paylaşan Çiğli Belediye Başkanı Utku Gümrükçü, bu yılın Çiğli´de değişim, dönüşüm ve yatırım yılı olacağını belirterek, “Çiğli bu enerjiyle ayağa kalkacak” dedi.
KARŞIYAKA´DA SPOR VE EĞLENCE DOLU YARIYIL!
KARŞIYAKA´DA SPOR VE EĞLENCE DOLU YARIYIL!
Karşıyaka Belediyesi, yarıyıl tatiline giren binlerce öğrenciyi spor ve eğlenceyle buluşturacak. Belediye Spor İşleri Müdürlüğü tarafından organize edilen program kapsamında, iki hafta boyunca dağ yürüyüşünden yüzmeye kadar pek çok ücretsiz etkinlik gerçekleştirilecek.
BORNOVA´DA TEMİZLİKTE YENİ DÖNEM
BORNOVA´DA TEMİZLİKTE YENİ DÖNEM
Daha temiz bir ilçe yaratma hedefiyle araç filosunu yenileyen Bornova Belediyesi, Temizlik İşleri Müdürlüğü Şantiyesi´ni tamamen yeniliyor. İzmir Büyükşehir Belediyesi´nin Atık Transfer İstasyonu kurduğu şantiyede, araçlar için yeni yıkama istasyonu ve bakım atölyesi yapılıyor. Şiddetli yağışlarda sıkıntıların yaşandığı şantiyede alt yapıya yönelik önemli çalışmalar da gerçekleştiriliyor.
UĞUR MUMCU NARLIDERE´DE ANILACAK
UĞUR MUMCU NARLIDERE´DE ANILACAK
Uğradığı bombalı saldırı sonucu hayatını kaybeden gazeteci-yazar Uğur Mumcu, ölümünün 27´nci yıldönümünde Narlıdere´de düzenlenen bir programla anılacak. 24 Ocak Cuma günkü etkinliğin konuğu Gazeteci İsmail Saymaz olacak. Başkan Ali Engin “Uğur Mumcu´nun fikirlerini sonsuza kadar yaşatacağız” dedi.
GÖRDES BARAJI SUYUNU İZMİR´E TAŞIYACAK  ÇALIŞMALAR BORNOVA´DA BAŞLADI
GÖRDES BARAJI SUYUNU İZMİR´E TAŞIYACAK ÇALIŞMALAR BORNOVA´DA BAŞLADI
Gördes Barajı suyunu İzmir´e ulaştıracak İçme Suyu Ana İletim (isale hattı) İnşaatı´nın orta bağlantısıyla ilgili çalışmalar Bornova´da başladı. Bornova Belediye Başkanı Dr. Mustafa İduğ, İzmir için çok önemli olan çalışmalardan kaynaklanabilecek sıkıntılara karşı tüm önlemlerini aldıklarını söyledi.
BOSTANLI´DAKİ ‘YATIK BİNALAR´ İÇİN ÖNEMLİ ADIM
BOSTANLI´DAKİ ‘YATIK BİNALAR´ İÇİN ÖNEMLİ ADIM
Karşıyaka Belediyesi, ‘yatık binalar´ olarak bilinen ve üç ay önce İzmir Valiliği tarafından tahliye kararı çıkarılan Bostanlı´daki apartmanlar için imar planı revizyonunu tamamladı. Binaların bulunduğu 1359 ada ile ilgili imar planı değişikliği Karşıyaka Belediye Meclisi´nden geçirildi ve onay için İzmir Büyükşehir Belediyesi´ne gönderildi. Büyükşehir yetkilileri, en geç üç ay içerisinde gerekli incelemeleri yapacak ve onay verilmesiyle birlikte plan yürürlüğe girecek.
TÜRKİYE´NİN EN BÜYÜK AKUT YERLEŞKESİ KARABAĞLAR´DA AÇILDI
TÜRKİYE´NİN EN BÜYÜK AKUT YERLEŞKESİ KARABAĞLAR´DA AÇILDI
Karabağlar Belediyesi tarafından Arama Kurtarma Derneği´ne (AKUT) tahsis edilen ve Şehit Uzman Çavuş Akın Acar´ın adını taşıyacak yerleşke, törenle açıldı. Bozyaka Pazaryeri´nin altındaki 1600 metrekarelik alana sahip merkez, Türkiye´nin en büyük AKUT yerleşkesi oldu.
BORNOVA´DA TOPLU SÖZLEŞME SEVİNCİ
BORNOVA´DA TOPLU SÖZLEŞME SEVİNCİ
Bornova Belediyesi´nde 297 memur ile 44 sözleşmeli memuru kapsayan toplu iş sözleşmesinde imzalar atıldı. Bornova Belediye Başkanı Dr. Mustafa İduğ ve Tüm Yerel-Sen Genel Başkanı Arap Mucur´un attığı imza ile ilgili personelin maaşları merkezi hükümetin yaptığı zamma ek olarak 300 TL daha arttı.
 Başkan Batur, miniklerin karne heyecanına ortak oldu
Başkan Batur, miniklerin karne heyecanına ortak oldu
Konak Belediye Başkanı Mimar Abdül Batur, ilk kez karne alacak öğrencilere bir sürpriz yaptı ve karne heyecanı yaşayan minik öğrencilerin heyecanına ortak oldu. İlk ziyaretini Vasıfçınar İlkokulu´na yapan Batur, birinci sınıf öğrencilerinin sınıflarına konuk olarak, öğrencilere karnelerini tek tek dağıttı, başarılarından dolayı tebrik etti.
Urla´da karne heyecanı.
Urla´da karne heyecanı.
Urla Kaymakamı ve Urla Belediye Başkan Vekili Önder Can, yarıyıl tatili öncesi öğrencilere karne verdi. Can, ilk önce ilk kez karne sevinci yaşayan minik öğrencilerle buluştu, ardında da İmam Hatip Ortaokulu´nda düzenlenen karne törenine katıldı.
‘Coğrafi işaret´ Karabağlar´da!
‘Coğrafi işaret´ Karabağlar´da!
Karabağlar Belediyesi´nin Kavacık Üzümü için Türk Patent ve Marka Kurumu´ndan almaya hak kazandığı coğrafi işaret belgesi, Karabağlar Belediye Başkanı Muhittin Selvitopu´na törenle teslim edildi.
Beydağ Belediyesi´nde Miniklerin Karne Heyecanı
Beydağ Belediyesi´nde Miniklerin Karne Heyecanı
Beydağ Belediyesi Okul Öncesi Eğitim ve Bakım Merkezi´nde eğitim gören minikler, yarıyıl tatiliyle birlikte karne heyecanı yaşadı.
Nâzım´ın mezarına kucak açmaya hazırız!
Nâzım´ın mezarına kucak açmaya hazırız!
Karaburun Belediye Başkanı İlkay Girgin Erdoğan, vatan şairi Nâzım Hikmet´in mezarına, Şeyh Bedrettin Destanı´ndaki dizelere konu olan Karaburun´un kucak açmaya hazır olduğunu söyledi.
LARA´YA KULAK VERİN!
LARA´YA KULAK VERİN!
Karşıyaka Belediyesi, TMMOB Çevre Mühendisleri Odası ve Kent Konseyi; daha sağlıklı bir çevre ve daha yaşanabilir bir dünya için “Atık Değerdir” başlıklı bir sempozyum düzenledi. 15 - 16 Ocak tarihlerinde; akademisyenler, çevre mühendisleri ve alanında uzman isimlerin katılımlarıyla gerçekleşen zirvede; atıkların kaynağında ayrılarak toplanması ve geri dönüşüm başta olmak üzere, çevre sorunları ve çözüm yolları konuşuldu. Karşıyaka Çocuk Belediye Başkanı Lara Saybaşılı´nın “Biz çocuklar olarak, değerli atıkların denize ve toprağa karışmaması için elimizden geleni yapacağımıza söz veriyor, herkesi sorumluluk almaya çağırıyoruz” sözleri büyük alkış aldı.
Çevre dostu belediye çevre dostu nesiller yetiştiriyor
Çevre dostu belediye çevre dostu nesiller yetiştiriyor
Gaziemir Belediyesi´nin başlattığı geri dönüşüm seferberliği kapsamında, ilçedeki okullarda eğitim gören öğrencilere Geri Dönüşüm ve Sıfır Atık Eğitimi veriliyor. Eğitimde; geri dönüştürülebilen atıklar, bu atıkların geri dönüştürülmesinin doğaya ve ekonomiye faydası detaylı olarak anlatılıyor
Buca´nın kalbine bin ağaçlık dev orman
Buca´nın kalbine bin ağaçlık dev orman
Buca Belediye Başkanı Av. Erhan Kılıç, kentin merkezinde yaklaşık 25 dönümlük alana bin ağaçlık orman projesi için düğmeye bastı. Şirinkapı Mahallesi´nde yer alan dev alanda fidan dikim çalışmaları başlatılırken, Başkan Kılıç, yeşil varlığının korunması ve arttırılması için çalışmaların süreceğini vurguladı.
İZMİR´İN KENT KONSEYLERİ EFES SELÇUK´TA BULUŞTU
İZMİR´İN KENT KONSEYLERİ EFES SELÇUK´TA BULUŞTU
İzmir Kent Konseyleri Genel Kurulu 2020 yılının ilk toplantısı Efes Selçuk Kent Belleği´nde yapıldı. Toplantıya Efes Selçuk Belediye Başkanı Filiz Ceritoğlu Sengel, Efes Selçuk Kent Konseyi Başkanı Atay Tozlu, konsey üyeleri, İzmir´in Güzelbahçe, Foça, Menderes, Buca, Aliağa, Konak, Seferihisar gibi ilçelerinin kent konseyleri başkanları, genel sekreterleri, üyeleri ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri katıldı. Efes Selçuk Kent Belleği´nde gerçekleşen genel kurulda “İzmir Kent Konseyleri´nin kurumsallaştırılması, İzmir
Bornova Belediyesi´nden   Türkiye´ye örnek olacak eğitim hamlesi
Bornova Belediyesi´nden Türkiye´ye örnek olacak eğitim hamlesi
Dijital Sınıf Projesi ve yaygınlaştırdığı dershaneleriyle eğitimde büyük bir atılım yapan Bornova Belediyesi, yarı zamanlı çalıştırdığı 37 öğretmeni ise tam zamanlı sisteme geçirip kadroya aldı. DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu ve Genel-İŞ Genel Başkanı Remzi Çalışkan´ın da katıldığı törende, toplu sözleşme ve sendikal haklara kavuşan öğretmenler birbirlerine sarılarak sevinç gözyaşı döktü. Bornova Belediye Başkanı Dr. Mustafa İduğ, "Eğitime yatırımdan vazgeçmeyeceğiz" dedi.
Bayındır Belediyesi´nde Sosyal Denge Tazminatı Sözleşmesi İmzalandı
Bayındır Belediyesi´nde Sosyal Denge Tazminatı Sözleşmesi İmzalandı
Bayındır Belediyesi ile Bem-Bir-Sen arasında 2020 ve 2021 yıllarını kapsayan Sosyal Denge Tazminatı sözleşmesi, Bayındır Belediye Başkanı Uğur Demirezen, Başkan Yardımcısı Osman Kadan, sendika temsilcileri ve personelin katılımı ile imzalandı.
ALEVİLERDEN BAŞKAN SENGEL´E TEŞEKKÜR ZİYARETİ
ALEVİLERDEN BAŞKAN SENGEL´E TEŞEKKÜR ZİYARETİ
Alevi Kültür Dernekleri Efes Selçuk Şubesi Yönetim Kurulu üyeleri; önceki gün İzmir Büyükşehir Belediye Meclisi gündemine getirilen ve oy çokluğu ile kabul edilen Cem Evlerine yasal statü verilmesinin ardından Başkan Sengel´e teşekkür ziyaretinde bulundular.
KONAK´TA HİJYENİK VE SAĞLIKLI PARKLAR
KONAK´TA HİJYENİK VE SAĞLIKLI PARKLAR
Konak Belediyesi, ilçedeki parklarda düzenli aralıklarla sürdürülen temizlik işlemlerine ek olarak, son haftalarda haberlere konu olan salgın hastalıklar dolayısıyla önlem amaçlı temizlik çalışmaları başlattı.
NARLIDERE´NİN ‘TARİHİNE´ BÜYÜK İLGİ!
NARLIDERE´NİN ‘TARİHİNE´ BÜYÜK İLGİ!
Narlıdere´de yaşayan Tahtacı Türkmen Alevileri´nin gelenek ve göreneklerini yaşatan Tarihi Cemevi Müzesi, 2019 yılında 4 bin 300 ziyaretçiyi ağırladı. Narlıdere Belediye Başkanı Ali Engin "Vatandaşlarımızın tarih ve kültürümüzü görerek öğrenmeleri bizleri de sevindiriyor. Herkesi Tarihi Cemevi Müzemize bekliyoruz" dedi.
BELEDİYE BAŞKANI GÜRBÜZ, CHP GENEL BAŞKANI KILIÇDAROĞLU´NU ZİYARET ETTİ
BELEDİYE BAŞKANI GÜRBÜZ, CHP GENEL BAŞKANI KILIÇDAROĞLU´NU ZİYARET ETTİ
Foça Belediye Başkanı Fatih Gürbüz, Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu´nu ziyaret etti.
Bornova´ya “Mıntıka Sistemi” geliyor
Bornova´ya “Mıntıka Sistemi” geliyor
Bornova Belediye Başkanı Dr. Mustafa İduğ, mahallelerde yaşanan sorunları daha şikayet gelmeden çözen mıntıka ekibini kuracaklarını söyledi.
BAŞKAN FATİH GÜRBÜZ, AKILLI ŞEHİRLER KONGRESİNE KATILDI
BAŞKAN FATİH GÜRBÜZ, AKILLI ŞEHİRLER KONGRESİNE KATILDI
Foça Belediye Başkanı Fatih Gürbüz, Foça Belediyesi Meclis Üyeleri ile birlikte Ankara´daki ‘‘Akıllı Şehirler ve Belediyeler Kongre ve Sergisi´´ne katıldı.
BAŞKAN GÜRBÜZ, BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI MANSUR YAVAŞ´I ZİYARET ETTİ
BAŞKAN GÜRBÜZ, BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI MANSUR YAVAŞ´I ZİYARET ETTİ
Foça Belediye Başkanı Fatih Gürbüz, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş´ı ziyaret etti.
ZÜBEYDE HANIM, KARŞIYAKA MÜFTÜLÜĞÜNÜN DÜZENLEDİĞİ PROGRAMLA ANILDI
ZÜBEYDE HANIM, KARŞIYAKA MÜFTÜLÜĞÜNÜN DÜZENLEDİĞİ PROGRAMLA ANILDI
Karşıyaka Müftülüğü, Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk´ün annesi Zübeyde Hanımın ölümünün 97. yılında Karşıyaka´da anma programı düzenledi.
DOLAR
5.9288
EURO
6.5473
-Global ısınma yükselen deniz seviyesi 2050 yılında shangai ve deniz kıyısındaki Çin şehirlerinde büyük sellere neden olacak.bu sellerde 76 milyon kişi evsiz kalacak. -Üzerinde barkodu olan ilk ürün Wringleys marka sakızdır. -Kereviz yerken harcanan ka

İlginç Bilgiler 3
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
İlim irfan mürşittir karanlıkları boğar. İnsanları cehalet, gaflet bunaltıp boğar…

Hacı Bektaşı Veli
İzmir için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:37 08:19 13:23 15:51 18:10 19:39
Yufka ile yapılan böreklerde tepsiye yaydığınız yufkaların üzerine eritilmiş margarin ve sütten oluşmuş karışımı dökerseniz böreklerinize ayrı bir lezzet katarsınız. Yufka ile yaptığınız böreklerin üstüne, böreği fırına vermeden önce bir yumurtayı, bir ş

Börek Tarifleri İle İlgili Püf Noktaları