CHP´Lİ SERTEL: BİR DÖNEM SOĞAN DEPOSU BASANLAR ŞİMDİ ET DEPOLUYOR
CHP´Lİ SERTEL: BİR DÖNEM SOĞAN DEPOSU BASANLAR ŞİMDİ ET DEPOLUYOR
Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İzmir Milletvekili ve KİT Komisyonu üyesi Atila Sertel, görevi piyasayı regüle etmek ve et fiyatlarındaki artışa engel olmak olan kurumun depolarında bu kadar çok miktarda et bulundurmasına anlam veremediğini söyledi. Fiyatların yüksekliğinden dolayı bir dönem depolarda soğan baskınları yapıldığını hatırlatan Sertel, vatandaşın pahalılıktan dolayı et yiyemediği bir ortamda bu miktarda etin dondurulma gerekçesinin açıklanması gerektiğini vurguladı.
CHP İSTANBUL MİLLETVEKİLİ ÖZGÜR KARABAT, MÜZELERDE NE OLUYOR?
CHP İSTANBUL MİLLETVEKİLİ ÖZGÜR KARABAT, MÜZELERDE NE OLUYOR?
CHP İstanbul Milletvekili Özgür Karabat, Gaziantep Müzesinde çalışan arkeolog Merve Kaçmış´ın intiharı üzerine konu ile ilgili TBMM´ye bir soru önergesi verdi. Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri ERSOY tarafından yazılı olarak yanıtlanması istenen soru önergesinde Kültür Bakanlığına bağlı birimlerde ve özellikle müzelerde yaşanan pek çok suistimale dikkat çekildi.
AYVALIK HALKI, KARAKOÇ BARAJI´LA DOĞA TALANINA TOPYEKÜN KARŞI!
AYVALIK HALKI, KARAKOÇ BARAJI´LA DOĞA TALANINA TOPYEKÜN KARŞI!
Ayvalık´ta Karakoç barajı projesine karşı, Karakoç köprüsünde basın açıklaması düzenlendi. 18 Ocak Cumartesi Günü saat 15.00´da yapılan açıklamaya, Balıkesir Milletvekili Ensar Aytekin, Ayvalık Belediye Başkanı Mesut Ergin, belediye başkan yardımcıları, belediye meclis üyeleri, Kent Konseyi Başkanı Halil Çoşkun, Atatürkçü Düşünce Derneği Ayvalık Şubesi üyeleri, Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği Ayvalık Şubesi üyeleri, Ayvalık Çevre Derneği üyeleri, Giritliler Derneği üyeleri, Ayvalık Tabiat Platformu üyeleri, siyasi parti temsilcileri ilçe ve köy muhtarları ile çok sayıda köylü katıldı.
İBB, AÇIK VERİ PORTALINI HİZMETE SUNDU
İBB, AÇIK VERİ PORTALINI HİZMETE SUNDU
İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu´nun “Zirve 2020”de açılacağını duyurduğu “İBB Açık Veri Portalı” hizmete sunuldu. https://data.ibb.gov.tr internet adresinden ulaşılabilen portal, bilgiye kolay ulaşım ve analiz imkanı ile kamuda şeffaflık vaat ediyor.
RAHŞAN ECEVİT, SON YOLCULUĞUNA UĞURLANDI
RAHŞAN ECEVİT, SON YOLCULUĞUNA UĞURLANDI
Vefat eden eski Başbakan Bülent Ecevit´in eşi Rahşan Ecevit, son yolculuğuna uğurlandı. Cenaze törenine CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile eski TBMM ve CHP genel başkanları, Ekrem İmamoğlu başta olmak üzere çok sayıda belediye başkanı ve milletvekilleri katıldı.
2020 YILI BÜTÇESİ TBMM GENEL KURULUNDA
TBMM Genel Kurulunda Ticaret Bakanlığı ve Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ile bağlı kurumların 2020 yılı bütçeleri kabul edildi.
Tarih: 14.12.2019 18:11:31

Genel Kurul, TBMM Başkanvekili Celal Adan başkanlığında toplandı.

Genel Kurulda, Ticaret Bakanlığına bağlı Rekabet Kurumu, Helal Akreditasyon Kurumu ile Sanayi ve Teknoloji Bakanlığına bağlı GAP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı, Doğu Anadolu Projesi Bölgesi Kalkınma idaresi Başkanlığı, Konya Ovası Projesi Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı, Bölge Doğu Karadeniz Projesi Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı, Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı, Türk Standartları Enstitüsü, Türk Patent ve Marka Kurumu, Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu, Türkiye Bilimler Akademisi Başkanlığı ile Türkiye Uzay Ajansı kurumlarının bütçeleri de ele alındı.

Genel Kurulda görüşülen Ticaret Bakanlığı ile Sanayi ve Teknoloji Bakanlığının bütçeleri üzerinde MHP Grubu adına milletvekilleri söz aldı.

MHP Malatya Milletvekili Mehmet Celal Fendoğlu, ABD Senatosunun Ermeni iddialarına ilişkin kararının kabul edilemez olduğunu söyledi.

Kararın kendileri için hiçbir şey ifade etmediğini anlatan Fendoğlu, "Zehri, zemzem diye yutturmaya kalkışan dolandırıcı ve dalavereciler, Türk milletini küçük düşürmenin, ülkemizin saygınlığını zayıflatmanın hevesine kapılmışlardır. Türkiye´yi yurt dışına şikâyet etmedikleri kapı kalmadığı gibi güvendikleri dağlar da erozyona uğramıştır. Bitmişlerdir, tükenmişlerdir ve dağılma sürecine girmişlerdir. Önünü göremediğinden düzlük ile uçurum arasındaki farkı idrak ve ayırt edemeyen gafillerin neden olduğu sis bulutu, ülkemizin üzerine çöreklense de Türkiye, soytarıların ithamıyla değerinden bir şey kaybetmeyecektir." diye konuştu.

MHP Eskişehir Milletvekili Metin Sazak, ekonomide umut verici gelişmeler yaşandığını ancak 1,8 milyar Müslüman nüfusun oluşturduğu ve büyüklüğü 4 trilyon doları aşan helal ekonomisinde pazar bulmakta geç kalındığını vurguladı.

Küresel helal ekonomisi pazarında ilk etapta yüzde 5 pazar payı hedeflenmesi ve bu hedefin kademeli olarak yükseltilmesi gerektiğini dile getiren Sazak, "Bir asır önce hüküm sürdüğümüz topraklardan ibaret olan bu pazarda, İngiltere ve Fransa adeta kartelleşmiş konumdadır." dedi.

ABD Senatosunun sözde Ermeni iddialarına ilişkin kararını da eleştiren Sazak, alınan kararın tarihi gerçekler açısından hiçbir anlam ifade etmediğini belirtti. Sazak, "Bosna katliamına desteğin Nobel Ödülü´ne layık görüldüğü bir konjonktürde, dünya medeniyetlerinin kökünü kazıyan emperyalistler bize insan hakları dersi vermeye kalkmasın." diye konuştu.

MHP Sivas Milletvekili Ahmet Özyürek de Helal Akreditasyon Kurumuna ilişkin değerlendirmelerde bulunarak, "İslam dünyasında birbirinden farklı helal standardı logoları ve denetim uygulamaları, helal belgelerine yönelik kuşkuyu ortaya çıkarmıştır. Küresel anlamda helal ürün ve hizmet piyasasının giderek büyümesi bu engeli aşmanın gerekliliğini göstermiştir." dedi.

Helal ekonomisi pazarının küresel bazda 4,5 trilyon dolarlık bir büyüklüğe ulaştığına işaret eden Özyürek, Helal Akreditasyon Kurumunun bu pazarda hak ettiği yerde olması gerektiğini belirtti.

MHP İstanbul Milletvekili İzzet Ulvi Yönter, 2020 bütçesinde Ar-Ge harcamalarına önemli pay ayrılmasından dolayı hükümeti kutlayarak, "Işıkları sönmeyen laboratuvarlar emek, katkı, para, çaba ve ahlak ister. Bir fikir bir milletin kaderini değiştirebilir. Bir silah, bir milletin kaderine etki edebilir. Sanayi politikalarına hâkim olan milli ve yerli fikirden memnuniyet duyuyoruz. Hükümetin 2020 yılı hedefleri arasında yerli ve milli bir duruşunu görmekten büyük mutluluk duyuyoruz." ifadelerini kullandı.

MHP Şanlıurfa Milletvekili İbrahim Özyavuz, seçim bölgesinde yaşanan elektrik kesintilerine değinerek, düzensiz gelen akımlar nedeniyle evlerdeki elektronik eşyaların zarar gördüğünü ve iş yerlerinde üretimin durduğunu söyledi.

Özyavuz, Şanlıurfa´nın elektrik altyapısının yenilenmesi ve güçlendirilmesi gerektiğini vurguladı.

MHP Konya Milletvekili Esin Kara da, iktisadi faaliyetlerin Marmara Bölgesi´nde yoğunlaştığını, bunun da nüfus ve kentleşmeye bağlı başka sorunları beraberinde getirdiğini dile getirdi.

Kaya, bölgesel dinamiklere uygun biçimde ve yerelde kalkınmayı destekleyecek nitelikte ekonomik yatırımların dağıtılması durumunda sorunların azalacağını dile getirdi.

MHP Ordu Milletvekili Cemal Enginyurt, ABD Senatosunda alınan Ermeni iddialarına ilişkin kararı kınadı. Enginyurt, "Kızılderilileri katleden, zencilere karşı ırkçılık yapan, Vietnam´da katillikte sınır tanımayan, Irak´ta, Suriye´de dünyanın her yerinde, vahşet neredeyse orada olan ABD´nin ve onun başındaki katillerin, Türkiye Cumhuriyeti devletini protesto etmeye, senatosunda karar almaya zerre kadar hakları yoktur. Bunu lanetliyorum." değerlendirmesinde bulundu.

TBMM Genel Kurulunda, Ticaret Bakanlığı ile Sanayi ve Teknoloji Bakanlığının 2020 yılı bütçesinin görüşmeleri sırasında, grup başkanvekilleri arasında "ÖSO" tartışması yaşandı.

Genel Kuruldaki bütçe görüşmelerinde, HDP milletvekilleri konuşma yaptı.

HDP Şanlıurfa Milletvekili Ayşe Sürücü´nün, Kuzeydoğu Suriye´de masum insanların öldürüldüğü, katliamlar yapıldığını iddia edip, "ÖSO çetelerinin sağlık hizmetine daha rahat ulaşabilmesi için sınır kentlerinin doktorları adeta sürekli nöbet halinde bekletiliyor." Sözleri tartışma yarattı.

Sataşmadan söz alan AK Parti Grup Başkanvekili Muhammet Emin Akbaşoğlu, Sürücü´nün gerçek dışı beyanlarda bulunduğunu ifade etti.

Suriye Milli Ordusunun, Suriyelilerden, bölgedeki Kürt, Arap ve Türkmenlerden oluştuğunu, Suriye´nin selameti için mücadele verdiğini dile getiren Akbaşoğlu, "Suriye Milli Ordusu, Birleşmiş Milletler nezdinde Suriye muhalefetini temsilen özel temsilciler statüsünde anayasa çalışmalarında yer almaktadır. Suriye Milli Ordusu, Türk ordusuyla beraber Barış Pınarı Harekatı´nda çok önemli fonksiyonlar icra etmiştir." diye konuştu.

HDP Grup Başkanvekili Hakkı Saruhan Oluç da kendilerinin "Biz ´ÖSO çeteleri´, ´demeyi sürdüreceğini belirtti.

CHP Grup Başkanvekili Engin Altay da ÖSO´yu, İstiklal Savaşı´ndaki Kuvayı millîye´ye benzetenler olduğunu söyleyerek bunun bir garabet olduğunu ifade etti.

"Bir ay maaşlarını kesin, ´ÖSO´ diye övdüğünüz insanlar gırtlağınızı keser." ifadesini kullanan Altay, "Meclis´te kimsenin ÖSO´yu sütten çıkmış ak kaşık gibi tanımlamasını ve sahiplenmesini doğru bulmadığını" belirtti.

MHP Grup Başkanvekili Erkan Akçay, da HDP´li Sürücü´nün sözlerine sessiz kalmanın mümkün olmadığını söyledi.

Katliamı terör örgütü PKK/PYD ile DEAŞ´ın yaptığının altını çizen Akçay, "Türkiye de Türk Silahlı Kuvvetleri vasıtasıyla Barış Pınarı Harekatı´nı düzenleyerek bu olumsuzluklara engel olmuştur. Bu ithamların, terör örgütü PYD/PKK´ya dolaylı da olsa destek vermekten başka bir anlamı yok. ÖSO, Kuvayımilliye midir, değil midir; bu bizim işimiz değil, böyle bir tanımlamamız da yok." değerlendirmelerinde bulundu.

İYİ Parti Grup Başkanvekili Lütfü Türkkan, "Suriye´nin kuzeyinde sivil insanlar ölüyor. Öldürenler terör örgütü DEAŞ, PYD/PKK ile ÖSO denilen lejyoner ordusu ama neticede olan sivil halka oluyor." dedi.

CHP Grup Başkanvekili Altay, ABD Senatosunun "Ermeni kararı"na karşı üst perdeden verilen siyasi tepki olmadığını söyleyerek, "Bu ayıp da size yeter." ifadesini kullandı.

Bunun üzerine AK Parti Grup Başkanvekili Akbaşoğlu, Mehmet Akif Ersoy´un, "Tükürün" şiirinin bazı dizelerini okuyarak, "ABD Senatosunun bu kararını yok hükmünde görüyor ve bu karara tükürüyoruz." dedi.

Altay ise Akbaşoğlu´un sözlerine , "Biz, ruhu şad olsun Mehmet Akif´ten değil, Recep Tayyip Erdoğan´dan bu milletin, bu Meclisin şanına, şerefine yakışır bir refleks bekliyoruz. Bunu göstermesini bekliyoruz." karşılığını verdi.

TBMM Başkanvekili Celal Adan, karşılıklı laf atmalar üzerine birleşime ara verdi.

Aranın ardından bütçe görüşmelerine devam edildi.

TBMM Genel Kurulunda görüşülen Ticaret Bakanlığı ile Sanayi ve Teknoloji Bakanlığının 2020 yılı bütçeleri üzerinde HDP Grubu adına konuşmalar yapıldı.

HDP Diyarbakır Milletvekili Garo Paylan, her şeyin başının demokrasi ve özgürlüklerden geçtiğini belirtti.

Bilim, teknoloji, sanayi ve ticaret için demokrasi ve özgürlüklerin olması gerektiğini söyleyen Paylan, "Bu olursa, özgür beyinler teknoloji yaratır. Sanayicilerimiz de oradan yüksek teknolojili ürünler üretir." diye konuştu.

Garo Paylan, sözlerini şöyle sürdürdü:

"ABD´de Silikon Vadisi´ni gezdim. Teknoloji geliştiren beyinler Türkiyeli. Kayserili Ahmet, İzmirli Mustafa, İstanbullu Ayşe Silikon Vadisi´nde bilim üretiyor. Milyarlarca dolarlık projelerin içinde binlerce mühendisimiz var. Harvard´a gidiyorsunuz, yüzlerce Türkiyeli bilim insanı teknoloji üretiyor. Onlara, ´Neden buradasınız, neden memleketinizde bilim üretmiyorsunuz´ diye sorduk. ´Wikipedia´nın yasaklı olduğu bir ülkede ben bilim üretebilir miyim´ dediler. Meclis bu sorunun cevabını veremezse ne bilim geliştirilebilir, ne teknoloji üretilebilir, ne sanayi ne de ticaret gelişir."

Paylan, Türkiye´den ciddi anlamda beyin göçü yaşandığını, bilim, sanayi ve teknolojinin olabilmesi için beyin göçünün tersine çevirilmesi gerektiğini dile getirdi.

Garo Paylan, "BİM´lerin, A101´lerin, Carrefour´ların bütçesini değil, kasap Mehmet amcanın, bakkal Hüseyin amcanın bütçesini yapalım." diye konuştu.

Sataşmadan dolayı söz alan AK Parti Grup Başkanvekili Muhammet Emin Akbaşoğlu, 2020 yılı bütçesinin "vicdanlı" ve "adil" olduğunu belirtti.

Bunun bir yansıması olarak asgari ücretlilerin konut edinebilmelerine ilişkin her yıl için 100 bin sosyal konut projesini hayata geçirmeyi hedeflediklerini anlatan Akbaşoğlu, "Bilimi her zaman ´en hakiki mürşit´ olarak gören bir partiyiz. Aynı zamanda TÜBİTAK, Havelsan, Aselsan, TAI, üniversiteler ve özel sektörde bilim, teknoloji üretiliyor. Bu konuda hakikaten muazzam işlere imza attık." şeklinde konuştu.

HDP İstanbul Milletvekili Erol Katırcıoğlu ise Sermaye Piyasası Kurulu, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu ile Rekabet Kurumunun bağımsızlıklarını yitirdiğini iddia etti.

HDP İstanbul Milletvekili Hüda Kaya, asgari ücretle geçinmeye çalışan milyonlarca insan olduğunu söyleyerek, "Çoğunluğu üniversite mezunu, nitelikli işsiz olan milyonlarca insanımıza nasıl yeni iş imkanları sağlayabiliriz? Bunun derdinde olmalıyız." dedi.

HDP Batman Milletvekili Ayşe Acar Başaran, "Tek derdimiz silah sanayisi olmuş, onu da üretemiyoruz. Bütün parçaları yurt dışından getiriyoruz, aslında montaj sanayisi yapıyoruz." diye konuştu.

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank´ın sosyal medya hesabındaki paylaşımları eleştirdi.

HDP Şanlıurfa Milletvekili Nusrettin Maçin, ne DAP´ın ne de GAP´ın kuruluş amacına uygun faaliyet yürüten projeler olduğunu öne sürerken, 2020 yılı bütçesinin işçi, köylü, esnaf ve emeklinin bütçesi olmadığını savundu.

HDP İzmir Milletvekili Murat Çepni, Karadeniz halkının yoksulluk içinde olduğunu, göç ettiğini öne sürerek, "Karadeniz´in yaylaları, meraları zapt edilmiş durumda." dedi.

Bölgenin ihtiyacı olan tek şeyin güvenli bir istihdam politikası olduğunu dile getiren Çepni, "Rize İkizdereliyim. İkizdere Vadisi, ´Issız Vadi" diye geçer, yani henüz Ayder´deki gibi ihanet etmediğiniz bir vadidir. İkizdere´ye bir yatırım yapıldığı, bir fabrikanın kurulduğu görülmemiştir, fakat şimdi orayı da ne yazık ki turizm bölgesi ilan ettiler. ´Eyvah´ diyoruz, maalesef İkizdere de AKP´nin ve yandaş sermayesinin talanına maruz kalacak." diye konuştu.

HDP İstanbul Milletvekili Dilşat Canbaz Kaya, "halkın, emekçilerin sorunlarını görmezden gelen, onların beklenti ve taleplerini öteleyen bir bütçeyle karşı karşıya olduklarını" iddia etti.

Kaya, "Gelin bu bütçeyi yeniden düzenleyelim. Meclis önünde kendini yakan, ´Köle değiliz´ diye haykıran inşaat işçilerinin, yoksulluktan siyanür içerek intihar edenlerin çığlıklarına kulak verelim." ifadelerini kullandı.

TBMM Genel Kurulunda görüşülen Ticaret Bakanlığı ile Sanayi ve Teknoloji Bakanlığının bütçeleri üzerinde CHP milletvekilleri görüşlerini açıkladı.

CHP İstanbul Milletvekili Emine Gülizar Emecan, 2020´de ekonomik krizin daha fazla hissedileceğini iddia etti.

Emecan, 2019 yılı için 80,6 milyar lira olarak öngörülen bütçe açığının 10 ayda 100,7 milyar liraya ulaştığını ifade ederek "Yeni ekonomi programıyla bu açığın yılsonunda 125 milyar lira olacağı revize edilmiştir. Merkez Bankasından yedek akçe ve karların aktarılmasıyla azalan bu açık aslında çok daha fazladır. Bu gerçek, 2020 bütçesinde hedeflenen 138,9 milyar liralık açık hedefinin de tutturulamayacağını bugünden ortaya koyuyor." şeklinde konuştu.

Emecan, 2002 yılında 130 milyar dolar olan toplam borç stokunun 2019 yılının ilk yarısı sonunda 447 milyar dolara çıktığını, zamanında ödenmediği için takibe alınan kredilerin kasım ayı itibarıyla 141 milyar liraya ulaştığını söyledi.

CHP Trabzon Milletvekili Ahmet Kaya, Karadeniz´in nüfusunun sürekli göç vermesi nedeniyle azaldığını, iş bulamayan gençlerin başka kentlere gitmek zorunda kaldığını belirtti.

AK Parti´nin 17 yıllık iktidarında üretime ve istihdama yönelik hiçbir yatırım yapmadığını ileri süren Kaya, "Trabzon´da olanları da ya sattınız ya kapattınız ya da başka yerlere taşıdınız. Çömlekçi kentsel dönüşüm projesi dediniz 10 yıl oldu, bir adım yol alamadınız. Güney çevre yolu dediniz, demiryolu dediniz, dediniz, dediniz. Sadece dediniz, vadettiniz ama yapmadınız. Hayal projelerle, boş sözlerle Türkiye´yi ve Trabzon´umuzu mağdur ettiniz, oyaladınız, aldattınız." ifadelerini kullandı.

Her şeye zam yapıldığını, fiyatların 2 kat arttığını savunan Kaya, elindeki 200 liralık banknotu göstererek "2009 yılında tedavüle çıktığında bu 200 lira ile 90,6 avro alabiliyorduk, şimdi 30,9 avro alabiliyoruz. Yani, 200 lirada 59,7 avro zarar etmişiz. Diyebilirsiniz ki orası Avrupa, orayı değil de başka bir yeri örnek göster. Sınır komşumuz Gürcistan. Yine 2009 yılında bu 200 lira ile 222 Gürcistan larisi alınabiliyordu, bugün 97,5 lari alınabiliyor, 200 lirada 124,5 lari zarar etmişiz. Paramızı resmen pula çevirmişsiniz." dedi.

CHP Şanlıurfa Milletvekili Aziz Aydınlık, seçim bölgesindeki sorunlara değinerek çiftçinin elektrik ve kredi borcunu ödeyemez hale geldiğini söyledi.
CHP Karaman Milletvekili İsmet Atakan Ünver, Meclisin milletin derdine çözüm bulamadığını, işsizlere, zam isteyen memura, esnafa, çiftçiye kaynak ayrılmadığını iddia etti.

CHP İzmir Milletvekili Sevda Erdan Kılıç, Sayıştay´ın Türk Patent ve Marka Kurumu ile ilgili raporuna değinerek, "Raporda kurumun 857 bin lira temsil ve tanıtma gideri, dövizin olumsuz değerlendirilmesinden dolayı 14 milyonluk kur farkı zararı ve 2 milyon 25 bin liralık görev zararının yer aldığını görüyoruz." diye konuştu.

Kılıç, konuyla ilgili "Bu kadar yüksek temsil gideri harcayan ve üstelik bu 2 milyonluk görev zararının oluşmasına yol açan kurum yöneticileri hakkında herhangi bir yasal işlem yapılmış mıdır ya da yapılacak mıdır?" diye soru önergesi verdiklerini ancak henüz cevap alamadıklarını belirtti.

CHP Grubu olarak verdikleri 16 bin 510 soru önergesinden 14 bin 523´üne süresi içinde cevap alamadıklarını belirten Kılıç, şöyle konuştu:

"Türk Patent ve Marka Kurumu, başkan ve yöneticilerin babasının çiftliği gibi yönetiyor. 17 yıllık AKP iktidarında ülkede yeni bir marka yaratılamamıştır. Bu iktidar döneminde keşke bir Türk markası yaratılsaydı da bunları konuşacağımıza gururla o markayı konuşsaydık. Kurum bu halde iken başkanın seyahat etmeyi ve gezmeyi çok sevdiğini gördük. Başkanın, 2018 yılının yaklaşık 2,5 ayında, başkanlık görevini yardımcılarına devrederek il dışında ve yurtdışında olduğunu gördük. Münih, Lahey, Singapur, Paris derken yıl içinde aralıksız olarak görevinin başında bulunduğu en uzun gün sayısı sadece 41´dir. Kurumun başında başkan olmayınca kurum har vurup harman savrulmuştur. Görevi Türk standartlarını hazırlamak olan kurumun, personelin yurt içi görevlendirmelerinde dahi konaklama bedelini avro cinsinden belirlediğini gördük. Ülke yoksulluk içinde kırılırken hem ´milliyiz´ deyip hem de bu kurumda yurt içinde dahi avro ile çalışmak neyin nesidir?"

 

TBMM Genel Kurulunda, bütçeler üzerinde AK Parti Grubu adına konuşmalar yapıldı.

AK Parti Manisa Milletvekili Semra Kaplan Kıvırcık, Türkiye ekonomisinin, 2019´un üçüncü çeyreğinde yüzde 0,9 oranında büyüdüğünü, bu büyüme performansında küresel ekonomideki çalkantılara rağmen ihracattaki güçlü performansın katkısı olduğunu söyledi.

Ekonomide son dönemde gözlenen ivmelenmenin, Yeni Ekonomi Programı´ndaki yüzde 5 büyüme oranı hedefine erişileceğini gösterdiğini dile getiren Kıvırcık, 2019´un küresel ekonomideki zayıf performans, ticaret savaşları, Brexit ve dünyanın değişik yerlerinde gözlenen siyasi çalkantılara rağmen dış ticarette başarılı bir performans sergilenen bir yıl olduğunu kaydetti. 

Kıvırcık, "Ticaret Bakanlığımızdan gelecek dönemde beklentimiz, dış ticaretteki olumlu performansı sürdürmeye yönelik faaliyetlerini aynı kararlılıkla devam ettirmeleridir." dedi.

AK Parti Denizli Milletvekili Nilgün Ök, ihracatı 36 milyar dolardan 180 milyar dolara ulaştıracaklarını, bu rakamla cumhuriyet tarihinin rekorunun kırılacağını belirtti.

İhracat rakamlarındaki artışa dikkati çeken Ök, "1992-2002 döneminde yalnızca 11,6 milyar dolar doğrudan yabancı yatırım çekebilen ülkemiz, bu büyüklüğü 2003-2018 yılları arasında 18 kattan fazla yükselterek 208,9 milyar dolar yabancı yatırım çekmeyi başardı." değerlendirmesinde bulundu.

Türkiye´nin bunu, birilerinin Avrupa´ya giderek, kapı kapı dolaşarak "Türkiye yatırımlar için güvenli bir ülke değildir." demesine rağmen başardığını ifade eden Ök, "İşte bu yüzden bu ihracat rakamlarımız, yatırım miktarımız çok kıymetlidir." dedi.

AK Parti İstanbul Milletvekili Hulusi Şentürk, Rekabet Kurumunun, kurulduğu 22 yıldan bu yana tekelleşmeyi ve kartelleşmeyi önlemek, piyasaların sağlıklı rekabet koşullarında çalışabilmesi için gerekli önlemleri almak yönünde ciddi gayretler gösterdiğini anlattı.

Şentürk, Rekabet Kurumunun, özellikle son yıllarda dünyanın yükselen trendi olan dijital pazarlara odaklandığını ve bu alanda cesur kararlara imza attığını vurguladı.

AK Parti Gaziantep Milletvekili Nejat Koçer, sürdürülebilir büyüme için yatırımların hızla sürdüğünü, sanayide yaşanan dönüşümün göz ardı edilemeyeceğini aktardı.

Yüksek katma değerli ürünlerin yerli ve milli üretimi için başlatılan Teknoloji Odaklı Sanayi Hamlesi Programı´nı önemsediğini anlatan Koçer, "Artık yapay zeka, arttırılmış gerçeklik, robotik, siber güvenlik ve sensör teknolojisi gibi konular ülkemizin ve Sanayi Bakanlığımızın gündeminde. Sanayide dijital dönüşüm çalışmaları hız kazandı." diye konuştu.

Türkiye´nin, dünyada patent başvurusunda 14´üncü, marka başvurusunda 10´uncu, tasarım başvurusunda ise 5´inci sırada olduğuna dikkati çeken Koçer, "Türkiye artık teknoloji üreten bir ülkedir. Yüzde 75 yerli ve millilik oranına ulaşan savunma sanayimiz göğsümüzü kabartıyor. Savunma ve havacılık ihracatımız, 2018 de 2 milyar 188 milyon dolarken 2019 üçüncü çeyreğinde yüzde 37,7 arttı. Gurur duymamak mümkün değil." ifadelerini kullandı. 

AK Parti Diyarbakır Milletvekili Oya Eronat, Güneydoğu Anadolu Projesi (GAP) denildiğinde akla ilk olarak barajların geldiğini belirterek, GAP´ın, "Yedi küpeli gelin" de denilen barajlarla başladığını ancak barajların domino etkisiyle ekonomide, kültürde, istihdamda, ulaşımda büyük ilerlemeler kaydedildiğini ifade etti.

GAP bölgesinin, sağlık alanında da ışıldayan bir merkez olduğunu vurgulayan Eronat, "Orta Doğu, GAP bölgesine akıyor diyebiliriz. 10 bin kişiye düşen hasta yatağı 13´ten 23,3´e yükselmiş, yine bebek ölümlerinde binde 43´ten binde 9,3´e varan bir gerileme yaşanmıştır." dedi.

AK Parti Van Milletvekili Abdulahat Arvas, AK Parti döneminde 2011´de kurulan Doğu Anadolu Projesi DAP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığının amacının, kalkınma çabası içinde olan Doğu Anadolu Bölgesi´nin sosyal, ekonomik, çevresel ve kentsel kalkınmasını hızlandırmak, bölgenin gelişmişlik endeksini yükseltmek olduğunu aktardı.

Arvas, ekonomik kalkınmanın bir parçası olarak değerlendirilen bölgesel kalkınmanın, aynı zamanda toplumsal adaletin sağlanmasında da önemli olduğuna dikkati çekti.

AK Parti Konya Milletvekili Selman Özboyacı, 2002´de kurulan AK Parti´yle Türkiye´nin, yeni ve aydınlık bir döneme girdiğini dile getirdi. Özboyacı, "Memleketimiz için yatırım ve hizmet odaklı siyasetin temellerinin atıldığı bu süreçte, Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde, ülkemizin yarım kalan ve eksik bırakılan birçok projesi tamamlanmış olup bölgesel ve ulusal bazda Türkiye´nin zincirleri kırılmış, aynı zamanda da milletimizin refah seviyesi hızlı bir ivme kazanmıştır." dedi.

AK Parti Trabzon Milletvekili Adnan Günnar, Doğu Karadeniz Projesi kapsamında "Yeşil Yol" adıyla gündeme gelen oldukça önemli bir projeye imza attıklarını anlattı.

Bunun yanında yumurtacılıktan çiftçilerin desteklenmesine, Trabzon, Giresun, Rize ve Tokat dahil toplam 9 ilde birçok yatırıma varıncaya kadar önemli işler yapıldığının altını çizen Günnar, "DOKAP´ta 2003-2019 yıllarında 486,2 milyon liralık ödenek tahsis edilmiş ve Yeşil Yol projesine 3 bin 109 kilometre ana aks üzerinde bin 93 kilometrelik kısmında 14 adet köprü çalışması tamamlanmış olup yapım çalışmalarının 2023 yılı sonu itibarıyla tamamlanması hedeflenmektedir." diye konuştu.

AK Parti Mersin Milletvekili Hacı Özkan, Türkiye´nin son yıllardaki gelişiminin lokomotifi olan KOBİ´lerin, Türkiye´deki işletmelerin büyük bir bölümünü oluşturduğunu dile getirdi.

Türkiye´de kurulu olan yaklaşık 3,5 milyon işletmenin yüzde 100´üne yakınının KOBİ sınıfına girdiğini söyleyen Özkan, "Bu oran, KOBİ´lerin Türkiye ekonomisindeki yerini net olarak ortaya koyuyor. KOBİ´ler, aynı zamanda, toplam istihdamın yüzde 78´ini karşılıyor. Bundan dolayı KOBİ´lerin geliştirilmesi ve desteklenmesi ülke ekonomimiz açısından büyük önem arz ediyor." değerlendirmesinde bulundu.

AK Parti Ordu Milletvekili Metin Gündoğdu, Türk Standartları Enstitüsünün (TSE), Türkiye´nin 2023 vizyonu kapsamında kamunun tüm gözetim faaliyetlerini gerçekleştirecek kapasiteye ve kabiliyete ulaştığına işaret etti.

AK Parti hükümetleri döneminde, tüm alanlarda olduğu gibi standardizasyon konusunda da ciddi hizmetlerin hayata geçirildiğine dikkati çeken Gündoğdu, "TSE bu tecrübe ve kabiliyetle bugün dünyada saygın bir yere sahiptir. TSE, uluslararası akreditasyonla sanayicilerimizin ve üreticilerimizin kaynakları yurt dışına gitmemekte ayrıca ihracat süreçleri önemli ölçüde kolaylaşmaktadır." tespitinde bulundu.

AK Parti Kırşehir Milletvekili Mustafa Kendirli, 2002-2018 döneminde Türkiye´nin yerli patent başvuru sayısının 18 kat, yerli patent tescil sayısının 38 kat arttığını kaydetti.

Yerli patent sayısının 2002´de 6,2 iken 2018´de 14,5 kat artarak yüzde 89,6´ya yükseldiğini vurgulayan Kendirli, "2002-2018 döneminde marka başvuruları 3,5 kat artarak 120 binin üzerine çıkmıştır. Marka başvurularında Türkiye 2011 yılından bu yana Avrupa´da 1´inci sırada yer almaktadır." bilgisini paylaştı.

AK Parti İstanbul Milletvekili İffet Polat, "Türkiye´de bir dönem milli uçağımızı yapan Nuri Demirağ´ı engelleyen, devrim niteliğinde bir girişim olan Devrim otomobilinin üretimini durduran, milli yazılımı olmayan bir ülkeden milli elektrikli otomobilini tasarlayan, milli tankını ve milli motorunu geliştiren Türkiye´ye geldik." diye konuştu.

Polat, "Türkiye´de, ülke yararına ne varsa tenkit eden, karalayan, iftira atan zihniyetlere rağmen Selçuk Bayraktar gibi gençlerimiz sayesinde inşallah ülkemiz SİHA´larını, TİHA´larını yaptığı gibi otonom araçlarını, uydularını, biyoteknolojik ilaçlarını, elektrikli lokomotifini de füzesini de tüm devreye kadar nice projeyi hayata geçirmeye devam etmektedir." değerlendirmesini yaptı.

AK Parti Gaziantep Milletvekili Derya Bakbak, ekonomik ve teknolojik bağımsızlığın tesisinin ve küresel yarışta önde olmanın formülünün çocuklara yapılacak yatırımdan geçtiğini söyledi.

Topyekun bir seferberlik başlattıklarını dile getiren Bakbak, "Bu kapsamda başta kız çocukları olmak üzere gençlerin bilim, teknoloji, matematik ve mühendislik alanlarına yönlendirilmesi için TBMM çatısı altında kurduğumuz alt komisyonumuzda çocukları bu alana yönlendirme stratejisi üzerinde duruyoruz." dedi.

Bu süreçte özellikle kız öğrencilerin bilim ve teknoloji alanlarında yüreklendirilmesi ve çalışmalarının desteklenmesinin büyük önem arz ettiğini vurgulayan Bakbak, "Yükseköğretim Kurulunun doktoralı insan kaynağına olan ihtiyacı karşılamak üzere başlattığı 100/2000 Doktora Bursu Projesi´nden örnek verecek olursak 2 bin 204 bursiyerin bin 324´ünü kızlar, 880´ini erkekler oluşturuyor." diye konuştu.

AK Parti Ankara Milletvekili Zeynep Yıldız, Türkiye Uzay Ajansının, gençlerin hayallerinin geliştirmek için ortaya çıktığını belirterek, "Milli Uzay Programı kapsamında ülkemizin ilk uzay insanlarını yetiştirmek üzere programa başladılar. Bu programın 3 yıl içinde tamamlanması öngörülüyor." dedi.

Yıldız, uzaya erişimin sağlanması için fırlatma sistemlerinin oluşturulması, meteorolojik vakalar, doğal afetler, tarımsal üretim gibi konularda uydulardan azami bir şekilde faydalanılması, yerli imkanlarla uzay aracının üretilmesi ve üniversitelerle bu noktada ilgili koordinasyonun sağlanmasının Türkiye Uzay Ajansının öncelikli konuları arasında yer aldığını ifade etti.

 

TBMM Genel Kurulunda, bütçeler üzerinde İYİ Parti Grubu adına konuşmalar yapıldı.

İYİ Parti Ankara Milletvekili Koray Aydın, Çin´in Uygur Türklerine reva gördüğü zulmü kınadığını belirtti.

Ankara´daki yüksek hızlı tren kazasını anımsatan Aydın, olayda ağır ihmaller olduğunu, alt kademedeki yetkililerin ceza aldığını ancak üst düzey yetkililerin hesap vermediğini savundu.

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi´ni eleştiren Aydın, "Bakanların Yüce Divan´a gönderilmesi için en az 400 milletvekilinin imzasının olması gerekiyor. Sistem azınlığın çoğunluğa tahakkümüne döndü. Onun için bu sisteme ´ucube´ ve ´tek adam´ sistemi diyoruz. Bu sistemde milletvekillerinin Meclis araştırması önergesi ve yazılı soru önergesi hakkı kaldı, onlar da işlemiyor. Sorulara ya cevap verilmiyor ya da ilgisiz cevaplar veriliyor. Bu ucube sistemden iyileştirilmiş parlamenter sistemle ancak kurtulabiliriz." diye konuştu.

İYİ Parti Gaziantep Milletvekili İmam Hüseyin Filiz, Uygur Türklerinin durumuna dikkati çekerek, yıllardır Çin´in Uygur Türklerine uyguladığı soykırıma daha fazla seyirci kalınmamasını istedi.

Türkiye´nin Uygur Türklerine sahip çıkmak zorunda olduğunu dile getiren Filiz, "Sırf Müslüman ve Türk oldukları için böylesi insanlık dışı bir muameleye muhatap olan ve adeta kaderlerine terk edilen Uygur Türkleri için geç olmadan ülke olarak bir duruş sergilenmelidir." ifadelerini kullandı.

GAP projesine de değinen Filiz, projenin Gaziantep Adıyaman, Batman, Diyarbakır, Kilis, Mardin, Siirt, Şanlıurfa ve Şırnak illerini kapsadığını, projeye 2019-2020 yılları için ayrılan ödeneğin 88 milyon lira olduğunu belirtti.

GAP için ayrılan bütçenin proje tamamlanma süresini uzatacağını savunan Filiz, "GAP kapsamındaki enerji projelerinde yüzde 78 oranla iyi bir ilerleme kaydedilmiş olmasına rağmen, sulamada planın oldukça gerisinde kalınmıştır. İnşaatı devam eden yüzde 14´lük ve halen inşaatına başlanmayan yüzde 34´lük sulama projeleri maalesef beklemektedir." diye konuştu.

Bölgede 7,5 milyon hektar alandan 3,2 milyon hektarlık kısmın tarımsal faaliyetlere elverişli, yaklaşık 2,1 milyon hektarlık alanın da sulama potansiyeline sahip olduğunu anlatan Filiz, "GAP kapsamındaki hedefler yakalanmış olsaydı ne Sudan´dan arazi kiralamaya ne de tahıl ürünleri ithal etmeye ihtiyaç duyulurdu. Eğer sulamadaki hedeflere ulaşılabilseydi, Güneydoğu´da bir Hollanda yaratılabilir, milyarlarca dolarlık tarım ürünü ihraç edebilirdik. Ülkemiz adına büyük bir öneme sahip olan bu proje maalesef iktidardan gerekli teveccühü görmemiştir, onun için de bitirilememiştir." dedi.

İYİ Parti Isparta Milletvekili Aylin Cesur da işsiz sayısının 2 milyondan 4,5 milyona, dış borcun 129 milyar dolardan 447 milyara dolara çıktığına dikkati çekti. 

Cesur, son bir yılda elektriğin yüzde 60, doğal gazın yüzde 52, akaryakıtın yüzde 30, tekel ürününün yüzde 60, beyaz etin yüzde 40, sütün yüzde 50, şekerin yüzde 30 zamlandığını ifade etti.

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan Öncüpınar, TBMM Genel Kurulunda, Ticaret Bakanlığı ile ilgili ve bağlı kurumların 2020 yılı bütçeleri üzerinde konuşma yaptı.

Bakan Pekcan, Ticaret Bakanlığı olarak dış ticaret, gümrükler ve iç ticaret faaliyetlerini tek çatı altında etkinlikle sürdürdüklerini ifade etti.

Bakanlığın, çağın gereklerine uygun yaklaşımları, gelişmeleri ve teknolojileri pro-aktif biçimde iş süreçlerine entegre ettiğini, ticaret erbabı ve vatandaşlara memnuniyet odaklı hizmet sunduğunu anlatan Pekcan, Ticaret Bakanlığının, çoğunluğu ticaret müşaviri ve ataşelerinden oluşan ve 110 farklı ülkede toplam 284 personelle hizmet sunan geniş bir yurt dışı teşkilatına sahip olduğunu söyledi.

"Ticaret savaşları" olarak nitelendirilen bir konjonktürde, ülkelerin ticari önlem ve korumacı politikalarında artış yaşandığını dile getiren Bakan Pekcan, bunun da 2019 yılı küresel büyüme ve ticaret ivmesini yavaşlattığına dikkati çekti.

Bu süreçte ihracatı koruyup geliştirmeye özen göstermeye devam edeceklerini vurgulayan Pekcan, küresel ekonomi ve ticaretteki yavaşlamaya rağmen 2019´da dış ticarette güçlü bir performans ortaya koyduklarını kaydetti.

Ocak-eylül dönemi Dünya Ticaret Örgütü (DTÖ) verilerine bakıldığında ülkelerin pek çoğunun ihracatının düştüğüne işaret eden Pekcan, verisi açıklanan ilk 50 ülkenin ihracat değişim ortalaması alındığında ihracatta yüzde -2,6 azalma görüldüğünü, Türkiye´nin bu dönemde ihracatını yüzde 2,56 artırdığını ve ihracatını artıran sınırlı sayıdaki ülkeler arasına girdiğini bildirdi.

Türkiye´nin ihracatta artış oranı olarak dünyada 7´inci, mutlak değer artışı olarak 5´inci sırada yer aldığını belirten Pekcan, "Eylül sonu itibarıyla 2019 yılı 11 aylık ihracatımız 165 milyar 67 milyon dolar olurken,  ithalatımız 190 milyar 229 milyon dolar olarak gerçekleşmiştir. Geçen sene yılın 11 ayında 52 milyar 247 milyon dolar olan dış ticaret açığımız yüzde 51,8 gibi ciddi bir düşüşle, 25 milyar 162 milyon dolar olarak gerçekleşmiş, ülkemizin dış finansman ihtiyacına 27 milyar 85 milyon dolar pozitif katkı sağlanmıştır." diye konuştu.

Pekcan, ihracatın ithalatı karşılama oranının yüzde 75,6´dan yüzde 86,8 seviyesine yükseldiğine dikkati çekerek, "Net ihracatımızın büyümeye katkısı, 2019´un ilk üç çeyreğinde 4,7 puan olarak gerçekleşmiştir. Hizmet ihracatımız ise 2019 yılı 10 ayında bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 10,3 artış göstererek 46,6 milyar dolara ulaşmış, hizmet ithalatımız yüzde 4,4 azalışla 18,4 milyar dolar olarak gerçekleşmiştir." ifadelerini kullandı.

Küresel ticaretteki gelişmelerden ötürü ticaret diplomasisi ve ikili ticaret anlaşmalarının öneminin giderek daha kritik hale geldiğini dile getiren Pekcan, gerek siyasi gerekse teknik düzeyde ticaret diplomasisi faaliyetlerini  etkinlikle yürüttüklerini söyledi.

Avrupa Birliği ile Gümrük Birliği´nin güncellenmesi ve bu sayede hizmetler, e-ticaret, kamu alımları ve tarımsal faaliyetler gibi yeni alanlarda karşılıklı pazar açılımları sağlanmasının gündemlerindeki konular arasında yer aldığını anlatan Pekcan, "Avrupa Birliği de 14 Ekim 2019´da yayınladığı raporda, Türkiye ile Gümrük Birliği´nin güncellenmesinin AB ticaret gündeminin önemli bir önceliği olmaya devam ettiğini vurgulamıştır. Diğer taraftan Birleşik Krallığın Avrupa Birliğinden ayrılış süreci bağlamında, Türkiye ile İngiltere arasındaki tercihli ticaret rejiminin devamını sağlamaya yönelik çalışmalarımız da sürmektedir." dedi.

Uluslararası arenada görülen korumacılık tedbirlerinin ihracata etkisine değinen Pekcan, 2017´de ihracatın 893 milyon dolarlık kısmının ticaret politikası önlemlerine tabi olduğunu, 2018´de bu tutarın yaklaşık 7,2 milyar dolara yükseldiğini hatırlattı.

Pekcan, 2019´da ihracatın 11 milyar dolarlık kısmının ticaret politikası önlemlerine tabi olduğuna dikkati çekerek, "Üretici ve ihracatçımızın haklarını korumak adına bir taraftan ticaret diplomasisinin gerektirdiği biçimde temaslarımızı sürdürürken, diğer taraftan uluslararası hukuku kullanarak misilleme haklarımız dahil olmak üzere, ticaret politikası önlem ve araçlarını gerektiği şekilde devreye alıyoruz." ifadelerini kullandı.

Türkiye´nin, Dünya Ticaret Örgütü üyeleri arasında yürürlükteki önlem sayısı bakımından 3. sırada yer aldığını anlatan Pekcan, şöyle konuştu:

"Dış ticarette 2023 yol haritamızı teşkil eden İhracat Ana Planımızda, 17 hedef ülke ve 5 hedef sektör seçtik. Belirlediğimiz ülkeler, Dünya GSYH´sinden yüzde 60, küresel ithalattan yüzde 43,7 pay alan,  dünyada 8,6 trilyon dolar ithalat gerçekleştiren, nüfusları da 4,2 milyar olan ülkelerdir. Amacımız, hedef ülkelerin ithalatından binde 5 olan payımızı yüzde 1´e, hedef sektörlerin binde 6 olan ihracat payımızı da yüzde 1´e çıkarmak. Mal ve hizmet ihracatçımıza yönelik farklı türlerde destek programları uyguluyoruz. Bütçemizin açık ara en büyük kalemini oluşturan destek programlarımız kapsamında ihracatçılarımıza 3 milyar 757 milyon lira destek vereceğiz."

İhracatçıların dış pazarlarda tutunup markalaşmasını sağlamak için tüm desteklerle ihracatçının yanında olduklarını vurgulayan Pekcan, "Onlara önemli kaynaklar aktarıyoruz. Sağladığımız desteklerin etki analizlerini yapıyor, bunlara göre de desteklerimizi gözden geçirip geliştiriyoruz. Destekleri ve başvuru süreçlerini kolaydestek.gov.tr adresimiz üzerinden etkin, kolay basit anlaşılır bir üslupla firmalarımıza anlatıyoruz." dedi.

İhracatta Devlet Destekleri Yönetim Sistemi´yle başvuru ve destek sürecini tamamen dijital ortama taşıyacaklarını bildiren Pekcan, şöyle devam etti:

"1 Ocak 2020´den itibaren ihracatçılarımızın tüm başvurularını Devlet Destekleri Yönetim Sistemi üzerinden dijital olarak alıp cevaplayacağız. Desteklerimizden mal ihracatçılarımızın yanında hizmet ihracatçılarımızın da faydalandığını bir kez daha belirtmek isterim. Türkiye; sağlık, eğitim, turizm, film yapımcılığı, yazılım, lojistik, teknik müşavirlik başta olmak üzere hizmetler sektörünün pek çok kolunda küresel rekabet gücünü artırmakta ve net ihracatçı konuma geçmektedir. Mal ticaretimizin yanında hizmet ticaretimizin çeşitlenerek gelişmesini son derece önemli görüyoruz."

İhracatın tabana yayılmasına önem verdiklerini belirten Pekcan, "Esnaf-sanatkârlarımızın dış ticaret konusunda farkındalıklarının artması yönünde çalışmalara hız verdik. Belli faaliyet kollarındaki esnafımız, özellikle e-ticaretin getirdiği imkânlardan faydalanarak ihracat yapabilecek potansiyeli taşımaktadır." dedi. Bu yüzden esnafa yönelik Pazarlama ve Markalaşma Projesi´ni uyguladıklarını dile getiren Pekcan, bugüne kadar 14 ilde düzenlenen e-ticaret eğitimlerine 7 bin esnafın katıldığını, bu kişilerin ihracattaki belli devlet desteklerinden faydalanmasının önünü açmak için gerekli çalışmaları tamamladıklarını aktardı.

Pekcan, İhracat Genel Müdürlüğü bünyesinde kurdukları Kadın ve Genç Girişimciler İhracat Daire Başkanlığı eliyle kadın ve genç girişimcilerin ihracatta daha etkin rol almalarına ilişkin odak çalışmalar gerçekleştirdiklerini belirtti.

"Türkiye Fiziki ve Online Kadın Girişimci Ağları", "Melek Yatırımcı Ağı" ve "İhracat Akademisi" gibi programlar başlattıklarını dile getiren Pekcan, "Bugüne kadar 800 kadın girişimcimiz bu eğitimlerden yararlandı. Hedefimiz 2020 yılında yaklaşık 5 bin kadın ve genç girişimciye bu eğitimleri vermek." dedi.

 İhracatı tabana yayma çalışmalarının önemli bir sonucu olarak Türkiye genelinde İhracat Destek Ofislerini hayata geçirmeye başladıklarını söyleyen Pekcan, 56 ilde 67 İhracat Destek Ofisi kurduklarını, hedeflerinin,  bunları 81 ile yaymak olduğunu anlattı.

İl Bazlı Potansiyel İhracatçıların Belirlenmesi Projesi kapsamında, henüz ihracat yapmayan ancak potansiyeli bulunan firmaları tespit ettiklerini anlatan Pekcan, ülke genelinde ihracat potansiyeli taşıyan firmaların ihracat yapabilmelerine ilişkin çalışmalar yürüteceklerini ifade etti.

İhracat kapasitesini temelden güçlendirmek için Milli Eğitim Bakanlığıyla imzalanan protokolle dış ticarette mesleki eğitimi geliştireceklerini belirten Pekcan, şunları kaydetti:

"Meslek liselerimizdeki dış ticaret müfredatı ve eğitim materyallerinin güçlendirilmesi, alternatif dillerde eğitimin teşvik edilmesi, öğrencilere staj ve burs imkânları sağlanması gibi alanlarda çalışmalara başladık.  Çağımız koşullarıyla uyumlu biçimde dijitalleşme ve otomasyona özel önem veriyoruz. Bu şekilde hem kendi işlerimizi daha verimli kılmaya; hem ticaret erbabımıza daha iyi hizmet sağlamaya hem de bir kamu kurumu olarak dijitalleşme alanında iş dünyamıza örnek olmaya gayret gösteriyoruz. Geçtiğimiz yıl kurulan Davranışsal Kamu Politikaları ve Yeni Nesil Teknolojiler Daire Başkanlığımız eliyle blok zincirin dış ticaretteki potansiyel uygulama alanlarını irdeliyor ve pilot projeler gerçekleştiriyoruz. Bu alanda Singapur ve Güney Kore ile de çalışıyoruz."

Pekcan, Kolay İhracat Platformu olarak adlandırdıkları ve gelişmiş yazılımlarla desteklenen bir platformu 2020 yılı sonunda ihracatçıların kullanımına açacaklarını bildirdi.

Yapay zekâya dayalı Akıllı İhracat Robotu gibi modüller sayesinde belli bir ülkedeki pazar ve talep koşullarını,  o ülkedeki vergiler ile ilgili yasal düzenlemeleri ve diğer kritik bilgileri ihracatçı firmalara özel olarak sağlayabileceklerini ifade eden Pekcan, "Firmalarımızın yurt dışı müşavirliklerimizle daha kolay iletişimi ve bilgi alabilmesi için bu platformu  da kısmen yıl sonu itibarıyla firmalarımızın da kullanımına açacağız." dedi.

Türkiye´nin, ihracata açılan en önemli kapılarından birinin serbest bölgeler olduğuna işaret eden Pekcan, sanayi ürünleri grubunda Türkiye´den yapılan yüksek teknolojili ürün ihracatının payının yüzde 3,5 düzeyindeyken, serbest bölgelerden yapılan yüksek teknolojili ürün ihracatında bu oranın yüzde 9 düzeyinde olduğunu bildirdi.

Pekcan, serbest bölgelerin bu potansiyelini daha da güçlendirebilmek amacıyla hedeflerinin, yeni nesil İhtisas Serbest Bölgelerini gerçekleştirerek OECD ortalaması olan yüzde 14´e ulaşmak olduğunu anlattı.

İhracatçının en büyük destekçilerinden Türk Eximbank´ın hizmetlerine de değinen Pekcan, "Bakanlığımız ve iş dünyası ile ortak akıl ve istişareler neticesinde pek çok yeni finansal ürünü ihracatçılarımıza sunmuş,  ihracatımıza olan finansman desteğini güçlendirmiş bulunuyoruz." dedi.

Bankacılık sektörü tarafından verilen ihracat kredilerinin yüzde 53´ünü tek başına Türk Eximbank´ın sağladığını, 11 ayda toplamda 40 milyar dolar destek sunduğunu söyleyen Pekcan, toplam müşteri içinde KOBİ oranının yüzde 73´e çıktığını söyledi.

Pekcan, ihracatçıya yakın olma politikası kapsamında Eximbank şubelerini 20´ye ulaştırdıklarını, 2020´de kredi ve sigorta ürünlerini daha da çeşitlendirerek, ihracatçıların en büyük destekçilerinden olmaya devam edeceklerini anlattı.

Pekcan, Türkiye´nin dört bir yanındaki gümrüklerde, pek çok yeniliği yoğun şekilde uyguladıklarını, teknolojik yatırımlar yaptıklarını belirtti.

Pekcan, 2019´da Çobanbey Gümrük Kapısı inşaatıyla birlikte Kapıköy ve Sarp gümrük kapılarında yeni tesisleri hizmete aldıklarını, Afrin´de açılan Zeytin Dalı Gümrük Kapısı´nı faaliyete geçirdiklerini söyledi.

Öncüpınar, Kapıkule, İpsala ve Hamzabeyli´deki inşaat çalışmalarını 2020´de tamamlayacaklarını bildiren Pekcan, "Habur Gümrük Kapısı´nda da inşaat çalışmalarımıza başladık. Gürbulak, Pazarkule ve Türkgözü gümrük kapılarının ise yeniden inşasına yönelik ön çalışmalarımız başlamıştır." bilgisini paylaştı.

Türkiye genelinde gümrük müdürlüklerinin sayısını 164´e çıkardıklarını vurgulayan Pekcan, şunları kaydetti:

"Kâğıtsız Gümrük vizyonumuz çerçevesinde, ihracat işlemleriyle ilgili tüm süreçlerinin elektronik ortamda izlenmesini sağlayan İhracatta Dijital Gümrük Uygulamasını devreye aldık. İthalat işlemlerinde de kâğıtsız ortama geçiş için hazırlıklarımızı tamamladık. Dış ticarete konu eşya için gerekli tüm bilgi ve belgelerin tek bir başvuru noktasından sunulduğu Tek Pencere Sisteminde hâlihazırda 144 belge yer almakta. Farklı kurumlarımızdan beklediğimiz belgelerin de tamamlanmasıyla 2020´de bu sayıyı 196´ya çıkarmayı hedefliyoruz. 

Deniz yolu işlemlerinde kolaylık sağlayan Liman Tek Pencere Sistemini hayata geçirdik. Konteyner ve Liman Takip Sistemimiz hâlihazırda konteyner işlemlerinin yüzde 92´sini gerçekleştiren 23 limanımızda kullanılmaktadır. Bavul ticareti olarak adlandırdığımız özel fatura kapsamında yapılan gümrük işlemlerinin elektronik ortamda yapılabilmesi ve kayıt altına alınmasına ilişkin çalışmalarımızı da tamamladık. Öte yandan gümrükrehberi.gov.tr web-portalımızı tamamlayarak, gümrük süreç ve işlemlerinin kolay anlaşılır bir biçimde anlatıldığı oldukça geniş bir içeriği, bireysel kullanıcılar ve ticaret erbabının erişimine açtık."

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, "İthalatta Yerinde Gümrükleme" uygulamasını 2020 yılında hayata geçireceklerini belirtti.

TBMM Genel Kurulunda, Ticaret Bakanlığı ile ilgili ve bağlı kurumların 2020 yılı bütçelerine ilişkin konuşan Pekcan, yetkilendirilmiş yükümlü sayısının 2020´de 500´ü bulmasını öngördüklerini söyledi. 

Bakan Pekcan, "İthalatta Yerinde Gümrükleme uygulamasını 2020 yılı içinde hayata geçireceğiz." dedi.

Sınır kapılarındaki araç trafiğinin yönetilmesi ve düzenlenmesine ilişkin "Randevulu Sanal Sıra Sistemi" uygulamasını 2020´de devreye alacaklarını bildiren Pekcan, "Varış Öncesi Gümrükleme Projesi"nin havayolu taşımacılığına da uygulanması için çalışmaları gelecek yıl tamamlayacaklarını ifade etti.

Ruhsar Pekcan, gümrük işlemlerinde etkin ve modern bir risk yönetimi anlayışını ortaya koyma gayretinde olduklarını dile getirdi.

Yurt dışından temin ettikleri tarama sistemlerinin Türkiye´de üretilmesi amacıyla Savunma Sanayii Başkanlığıyla koordineli olarak Milli Tarama Sistemi (MİLTAR) çalışmalarına başladıklarını anlatan Pekcan, TÜBİTAK ile "Tarama Ağı Projesi"nin fizibilite çalışmalarını tamamladıklarını aktardı.

Geçen yıl 21 kara kapısına plaka tanıma sistemleri kurulduğunu hatırlatan Bakan Pekcan, yıl sonu itibarıyla 10 Ro-Ro limanında da bu sistemlerin kurulumunu devreye aldıklarını belirtti.

TÜBİTAK ile gerçekleştirilen "Yolcu Görüntüleme Sistemi"nin, gizlenen yasa dışı eşyaları fiziki müdahale olmadan tespit ettiğini anlatan Pekcan, gümrüklerde ilk kez kullanılmaya başlanan insansız hava araçlarını deniz devriye ekiplerinin çalışmalarına entegre ederek kullandıklarını aktardı.

Yasa dışı ticarete konu edilen her türlü eşya kaçakçılığıyla kararlı ve yoğun mücadeleyi sürdürdüklerini belirten Ruhsar Pekcan, "30 Kasım itibarıyla 6,7 ton uyuşturucu, 12,9 milyon paket sigara, 125 bin adet elektronik sigara ve aksamı, 16 bin 724 ton kaçak akaryakıt ile toplam 4 bin 792 olayda yaklaşık 2 milyar 340 milyon lira değerinde kaçak eşya yakaladık." diye konuştu.

Gümrüklerde kalan eşyanın değerlendirilmesiyle ilgili altyapının geliştirerek, "e-ihale.gov.tr" satış kanalını ve satış sürecini yenilediklerini söyleyen Pekcan, sisteme üye kişi sayısının 740 bine ulaştığını bildirdi.

Ticaretin kolaylaştırılması konsepti çerçevesinde pek çok yenilik üzerinde durduklarını anlatan Bakan Pekcan, "Karekodlu çekte sayı 115 milyonu aştı. 2020´de karekodlu bono ile elektronik çek ve bonoları devreye alacağız." ifadelerini kullandı.

MERSİS´in, iş dünyasının faydalandığı 34 e-Devlet hizmetinde MERSİS doğrulama kaynağı olarak kullanıldığını ifade eden Pekcan, KOBİ´lere yeni bir finansman imkanı olarak uygulamaya aldıkları Taşınır Rehin Sicil Sistemi´ni gerçekleştirdiklerini kaydederek, "Bugüne kadar işletmelerimize yaklaşık 674 milyar lira, 55 milyar dolar ve 35 milyar avro finansman imkanı sağlandık." bilgisini verdi.

Elektronik ticaretin, toplam perakende ticaret içinde yüzde 5,3 olan payını artıracaklarını belirten Ruhsar Pekcan, "e-Ticaret´in kayıt altına alınması ve verilerin sağlıklı bir şekilde elde edilerek politika oluşturulması amacıyla ´Elektronik Ticaret Bilgi Sistemi´ni (ETBİS) uygulamaya aldık. 2020 yılının ilk çeyreğinde ülkemiz e-Ticaret resmi verilerini açıklayabileceğiz." şeklinde konuştu.

Pekcan, "Elektronik Ticaret Bilgi Platformu"nu geliştirmeye devam ettiklerini, e-Ticaret´te güvenlik kaygılarının giderilmesi ve hizmet kalitesinin artırılması için "Güven Damgası Sistemi"ni faaliyete geçirdiklerini anlattı.

Perakende ticaret sektörüne ilişkin farklı alanlarda birçok ikincil düzenlemeyi yürürlüğe koyduklarını anımsatan Bakan Pekcan, şöyle konuştu:

"Perakende işletmelere yönelik hizmetlerin elektronik olarak tek bir noktadan verilmesini amaçlayan ´Perakende Bilgi Sistemi´ni (PERBİS) 2020´de uygulamaya almayı planlıyoruz. Sebze ve meyve ticaretinde kayıt dışılıkla mücadele amacıyla ´Hal Kayıt Sistemi´nin etkinliği artırdık. 2019´da bildirim sayısı 150 milyona ulaştı, 160 noktada denetim yapıyoruz. e-Fatura, e-Sevk İrsaliyesi ve e-Müstahsil Makbuzu ile 1 Ocak 2020 itibarıyla bu sistemlerin ´Hal Kayıt Sistemi´ne entegrasyonunun tamamlanmasıyla kayıt dışılığın ve vergi kayıplarının önüne geçeceğiz." 

Pekcan, lisanslı depoculuk sisteminde faaliyete geçen işletme sayısının 90´a, kapasitenin 4,6 milyon tona ulaştığını bildirdi.

Gelecek yılın başında vatandaşların esnaflara daha kolay ulaşmasını sağlayacak "Esnaf Rehberi Mobil Uygulaması"nı devreye alacaklarını söyleyen Ruhsar Pekcan, "Esnaf ve Sanatkârlar Kredi ve Kefalet Kooperatifleri aracılığıyla esnaf ve sanatkârımıza düşük faizli finansman desteği sağlıyoruz. Bu konuda bu yıl 23 milyar lira tutarında faiz indirimli kredi kullandırdık. Toplam kullandırılan kredi 40 milyara ulaştı." dedi.

Pekcan, kooperatifçilik faaliyetleri kapsamında 2019 yılı içinde 14 ilde 1600 girişimci kadına, kadın kooperatifleri hakkında eğitim verdiklerini anlattı.

Ürün güvenliğinin teminiyle ilgili 11 ayda 2 milyar ithal ürünü doğrudan etkileyecek şekilde denetim yaptıklarını, 8,8 milyon güvensiz/uygunsuz ürünün girişine izin vermediklerini bildiren Bakan Pekcan, "Bakanlığımız bünyesinde güvensiz ürüne sıfır tolerans anlayışıyla 11 ayda 2 bin 600 parti ürünü denetleyerek, 54 parti ürünün güvensiz olduğunu tespit ettik." diye konuştu.

Pekcan, tüketici haklarına yönelik en temel platformlardan biri olan Tüketici Hakem Heyetlerinde ilk 11 ayda 494 bin 839 başvurunun karara bağlandığını, kararların yüzde 62´sinin tüketicilerin lehine sonuçlandığını açıkladı.

2019´un ilk 11 ayında "Alo 175 Tüketici Danışma Hattı"na toplam 321 bin çağrı geldiğini, bunlara cevap verdiklerini dile getiren Ruhsar Pekcan, tüketici başvurularıyla ilgili "Mobil Tüketici" uygulamasını başlattıklarını kaydetti.

Helal Akreditasyon Kurumunun, helal belgelendirmesi yapan bir kurum olmadığını, tüm dünyada helal belgelendirme yapmak üzere hareket eden kurumları akredite etmek hedefiyle kurulan bir kurum olduğunu vurgulayan Pekcan, "Hizmet ihraç etme misyonu vardır. Kuruma bugün itibarıyla 7´si yurt içinden ve 7´si yurt dışından 14 başvuru gerçeklemiş, Türk Standartları Enstitüsünün denetimi dün itibarıyla tamamlanmıştır." ifadelerini kullandı. 

"Hizmet bakanlığı" olma vizyonu kapsamında, sektörle istişare içinde çalıştıklarını anlatan Bakan Pekcan, intikal ettirilen yaklaşık 3 bin 500 talebe cevap verdiklerini, vermeye de devam edeceklerini aktardı.

Pekcan, küresel ticaret savaşlarına rağmen 2020´de dış ticareti daha da geliştirmek için özel sektörle birlikte çalışmayı sürdüreceklerini belirterek, şöyle devam etti:

"İhracat Ana Planımızdaki hedef ülke, hedef sektör ve diğer önceliklerimize yönelik çalışmalarımızı yoğunlaştıracağız. İkili ticaret anlaşması müzakerelerimizde ve Gümrük Birliği güncelleme sürecinde özel sektörümüzün ve ülkemizin çıkarlarını gözeten, sonuç odaklı ve etkin bir yaklaşım sergileyeceğiz. İhracatımızı tabana yaymak için kadın ve genç girişimciliği alanındaki program ve projelerimizi uygulayacak, yereldeki eğitim faaliyetlerimizi sürdürecek, esnafımızı dış ticaret alanında daha fazla bilinçlendireceğiz. Türk Eximbankın daha fazla firma ve KOBİ´ye ulaşmasını sağlayarak, ticaretin finansmanındaki rolünü güçlendireceğiz. Dış ticaret, gümrükler ve iç ticaret alanlarındaki dijitalleşme ve otomasyon projelerimizi ilerleterek, hizmet kalitemizi artıracak ve ticaret erbabının işlerini kolaylaştırmaya devam edeceğiz. Gümrüklerimizdeki fiziki yatırım, inşaat ve donanım tedarik süreçlerine devam edecek, teknolojik altyapıyı güçlendirme ve modernizasyon çalışmalarımızı sürdüreceğiz."

Kaçakçılıkla mücadele, ürün güvenliği ve tüketici haklarının korunması alanındaki çalışmaları taviz vermeden etkinlikle sürdüreceklerini ifade eden Ruhsar Pekcan, şunları kaydetti:

"İç ticaretteki hukuki ve teknik altyapıyı geliştirmek üzere özel sektörle, üreticimizle, tüketicimizle el birliği ile çalışmaya devam edeceğiz. Yatırım Ortamının İyileştirilmesi Koordinasyon Kurulu (YOİKK) çalışmalarına etkin katkı sağlayacağız. Esnafımızı yıkıcı rekabetten korumak, ekonomik refahlarını temin etmek, finansman imkânlarından faydalanmalarını sağlamak üzere esnaf kuruluşlarımızla el birliği içinde çalışmalarımızı sürdüreceğiz. Kooperatiflerimizin üretim ve ihracat kapasitelerini güçlendirmek adına farkındalık çalışmaları yapacak ve odak projeler geliştireceğiz."

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, TBMM Genel Kurulunda bakanlığı ve bağlı kurumların 2020 yılı bütçesi üzerinde konuşma yaptı. 

Küresel ekonomide risk ve fırsatların iç içe geçtiği bir dönemden geçildiğini belirten Varank, gümrük tarifelerindeki artış ve ticaret politikalarındaki belirsizliklerin, dünya genelinde bir daralmaya yol açtığını, 2019 yılı için yapılan küresel büyüme tahmininin de yüzde 3 civarında olduğunu söyledi.

Bu oranın son 10 yılın en düşük seviyesi olduğuna işaret eden Varank, "2018 ağustosunda ekonomik temellerimizden bağımsız ciddi bir dış şokla karşılaştık. Bir yandan bölgemizdeki güvenlik tehditleriyle mücadele ederken, diğer yandan ekonomimize yönelik saldırılara göğüs gerdik. Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde hükümetimizin uyguladığı sonuç odaklı politikalarla şokun etkisini bertaraf ettik." diye konuştu

Varank, AK Parti´nin 17 senedir ülkenin dört bir yanına hizmet götürdüğünü, sanayiden teknolojiye, ulaştırmadan sağlığa her alanda Cumhuriyet tarihinin en büyük atılımlarını gerçekleştirdiklerini belirtti.

Küresel ekonomide ağırlık merkezinin batıdan doğuya kaydığı bir konjonktürde, Türkiye´nin sahip olduğu avantajları fırsata çevireceğini dile getiren Varank, şöyle konuştu:

"Ülkemizi kritik teknolojiler ve nitelikli beşeri sermaye konusunda çekim merkezi haline getireceğiz. Atacağımız her adımda hem ulusal hem de global öncelikleri dikkate alıyoruz. Bu yolda temel referans kaynağımız 11. Kalkınma Planı çerçevesinde hazırladığımız 2023 Sanayi ve Teknoloji Stratejimiz olacak. Ekonomik ve teknolojik bağımsızlığımızı tesis edecek, küresel yarışta bizi üst sıralara çıkaracak politikaları Milli Teknoloji Hamlesi anlayışıyla tasarladık."

İddialı ve gerçekçi hedefler belirlediklerini kaydeden Varank, imalat sanayisi ihracatını ve milli gelirdeki payını artıracakların, ihracatta orta, yüksek ve yüksek teknolojili ürünlerin payını yüzde 50´ye çıkaracaklarını ifade etti.

Katma değeri yüksek ürünlerin yerlileşmesi için Teknoloji Odaklı Sanayi Hamlesi Programı´nı başlattıklarını anımsatan Varank, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Cari açık verdiğimiz sektörleri ve öncelikli ürün gruplarını, paydaşlarımızla beraber belirledik. Üreticiyle alıcıyı aynı anda teşvik edecek şekilde, fikirden ürüne tüm desteklerimizi bütüncül bir anlayışla kurguladık. Teknoloji Odaklı Sanayi Hamlesi Programı´nı makine sektörüyle başlattık. 6 Aralık´ta sonlanan ön başvurularda yatırım tutarı yaklaşık 5 milyar lira olan 200´e yakın talep aldık. Çağrımızı 2020´nin ilk çeyreğinde sonuçlandıracağız. Bunun hemen akabindeyse, diğer sektörleri kapsayacak şekilde yeni çağrılar açılacak. 

Ülkemizde ilk defa uygulanan bu vizyoner program, üretimde hedeflediğimiz yapısal dönüşümün temel kaldıracı olacak. 2019´un ilk 10 ayında 101 milyar liralık sabit yatırım için 4 bin 302 teşvik belgesi düzenledik. Teşviklerin sektörel çeşitliliği tam da arzuladığımız şekilde gerçekleşti. Aslan payı imalat sektörüne ait. Bu durum önümüzdeki dönemin istihdam artışları için oldukça iyi bir tabloya işaret ediyor. Yatırım teşvikleri sayesinde 166 binin üzerinde ilave istihdam oluşmasını bekliyoruz. Bu yatırımlar atıl kapasiteyi üretime kazandırmanın yanında; tedarikçi firmalara da talep oluşturacak. Böylelikle üretim öncülüğünde nitelikli büyüme hız kazanacak."

Tüm teşviklerin savunma ve silaha gittiğine ilişkin asılsız iddiaların dile getirildiğini anlatan Varank, şunları kaydetti:

"Son 7 senede teşviklerimiz nereye gitmiş? İmalat sanayinin payı yüzde 37 olmuş. Burada kimya, makine imalat, tekstil, taşıt araçları, kâğıt gibi alt sektörler yoğun bir biçimde destek görmüş. Teşviklerde hizmet sektörünün payı yüzde 31 ve enerji sektörünün payı yüzde 26 olmuş. 25 dev yatırım için Proje Bazlı Destek kararı yayımladık. 24 bin ek istihdam sağlamasını ve cari açığı azaltmada önemli katkılar sunmasını bekliyoruz. Teşvik süreçlerimizin tamamı şeffaf ve öngörülebilir. Mevzuatta belirtilen şartları taşıyan tüm projeleri istisnasız destekliyoruz. Aldığımız tüm kararları da düzenli olarak Resmi Gazete´de yayımlıyoruz. Her şeyimiz şeffaf bir şekilde yürüyor."

Mustafa Varank, Türkiye´de üretimin durduğu, yeni yatırımların yapılmadığı gibi gerçek dışı iddiaların olduğunu belirterek, "Bu sene organize sanayi bölgelerindeki istihdam 90 bin kişi arttı. Şu an sadece OSB´lerde 2 milyon emekçi Türkiye ekonomisini büyütmek için gece gündüz çalışıyor. Bu yıl sonu itibarıyla, 15 bin kişiye daha iş imkanı sağlayacak 7 organize sanayi bölgesi ve 4 sanayi sitesini tamamlıyoruz. Önümüzdeki sene ise 7 yeni organize sanayi bölgesi ve 5 sanayi sitesini daha bitirecek, 25 bin kişiye istihdam imkanı oluşturacağız." dedi.

Varank, ülke genelinde üretime geçen OSB´lerin yüzde 65´inde doğal gaz olduğunu, yatırım ihtiyacı yüksek ve büyük ölçekli projeler için bu yıl içinde 12 endüstri bölgesi ilan edeceklerini, firmaların buralarda 9 milyar dolarlık yatırım ve 68 bin yeni istihdam taahhüdü bulunduğunu açıkladı.

Bakan Varank, ayrıca başvurusu yapılan 20 yeni endüstri bölgesinin değerlendirme sürecini de önümüzdeki yıl içinde tamamlayacaklarını kaydetti.

Sanayide dijital dönüşümü hızlandıracaklarını ifade eden Varank, bu amaçla yalın üretimi ve dijital dönüşümü, uygulamalı olarak öğretmek için "model fabrikalar" kuracaklarını söyledi.

Yerel yönetimlerin ihmali sebebiyle 1970´li yıllardan beri Ergene Havzası´nda yaşanan çevre kirliliğine karşı en büyük çevre projesini sürdürdüklerinin altını çizen Varank, "Ergene Koruma Eylem Planı kapsamında bugüne kadar 900 milyon lira harcadık. Müşterek atıksu arıtma tesislerinden üçünü tamamladık, kalan ikisini 2020 yılında bitireceğiz. Çevre kirliliğini önlemek adına havzadaki sanayi tesislerini 12 ıslah OSB çatısı altında topladık. Bu devasa yatırımlarla nehrin su kalitesini önemli ölçüde iyileştireceğiz." diye konuştu.

Arıtılmış atık sular için devasa tüneller açan makinelerin TÜBİTAK destekleriyle yerli ve milli olarak geliştirildiğini anlatan Varank, Türkiye´nin, dünyada bu makineyi üretebilen 8 ülkeden birisi olduğunu söyledi.

 Ar-Ge teşviklerini nitelik ve nicelik açısından geliştirmeye devam edeceklerini belirten Varank  "Bu sene TÜBİTAK aracılığıyla özel sektörün 3 binden fazla Ar-Ge projesine 511 milyon lira hibe verdik. Genç girişimcilerimiz 24 milyon liralık destekten faydalandı. 1110 akademik projeye 633 milyon lira kaynak aktardık. 5 bin 180 bilim insanımıza 192 milyon lira katkı sunduk." dedi.

Mustafa Varank, yüksek teknolojili ürünlerin özel sektör ve üniversite iş birliğiyle geliştirilmesi için "Mükemmeliyet Merkezleri ve Sanayi Yenilik Ağ Mekanizması Programlarını" hayata geçirdiklerini belirterek, şöyle devam etti:

"Bu sene 244 Ar-Ge ve Tasarım Merkezi ile 4 yeni teknoparkın kurulmasını sağladık. Bugün itibarıyla ülkemizde bin 572 Ar-Ge ve Tasarım Merkezi, 85 teknopark bulunuyor. Teknoparklarda faaliyet gösteren 5 bin 500 firmanın ihracat geliri 4,5 milyar dolara, satış gelirleri de 84 milyar liraya ulaştı. Geliştirilen 1020 projeye 278 milyon lira dış kaynak sağlanmıştır. 16 senede yerli patent başvuru sayısı 18 kat, yerli patent tescil sayısı da 38 kat arttı. Marka başvurularında 2011´den bu yana istisnasız her yıl Avrupa´da birinci sıradayız. Toplam yerli sınai mülkiyet verilerinde dünyada 11´inciyiz. Ülkemizde toplam Ar-Ge harcamalarının milli gelirdeki payı ilk defa yüzde 1´i aştı. Ar-Ge harcamalarında en büyük pay özel sektörümüze ait. Bu durum ekosistemin gelişmesi için verdiğimiz desteklerin karşılığını bulduğunu gösteriyor. Kritik Ar-Ge projelerinin neredeyse tamamında Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı´nın imzası var."

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, "Hiçbir işletmeye ayrıcalık tanınmadığı Sayıştay Raporunda da teyit edildi. ´Yandaşlara peşkeş çekiliyor´ iddiaları yakışıksızdır, iftiradır. Hiç kimseye bir şey peşkeş çekmiyoruz." dedi.

Bakanlığının 2020 yılı bütçesinin TBMM Genel Kurulundaki görüşmelerinde konuşan Varank, bazı kesimlerin bölgeler arasındaki gelişmişlik farkını siyasi olarak istismar malzemesi yaptığını söyledi.

Bu kesimlere inat, her bölgenin gelişmeye ihtiyaç duyduğu alanlarda ellerini taşın altına koyduklarını ifade eden Varank, ajanslar ve kalkınma idareleri vasıtasıyla, bölgesel kalkınmayı desteklemek için yüzlerce projeye 1 senede 983 milyon liralık kaynak aktardıklarını vurguladı.

Bu projeler sayesinde Hakkâri dağlarını turizmle, Harran Ovası´nı modern tarımla tanıştırdıklarını dile getiren Varank, artık şehirlerde terör ve kepenk kapatmanın değil istihdam ve üretimin konuşulduğunu belirtti.

Bazı milletvekillerin "sefalet endeksinden" bahsettiğini aktaran Varank, "Eğer endekslerden bahsedeceksek, ben de size bir örnek vereyim. 5 gün önce Birleşmiş Milletler bir endeks açıkladı. BM İnsani Gelişme Endeksinde ülkemiz ilk kez ´çok yüksek insani gelişme´ kategorisine erişti. Bu endeksin hesaplanmasında ortalama yaşam süresi, eğitim ve kişi başına gelir gibi göstergeler var. Yani işin hem ekonomik hem de sosyal boyutu var. İktisadi ve sosyal kalkınma var." diye konuştu.

Kalkınma ajanslarının bu sene mesleki ve teknik eğitimde yerel farkındalığı artırmaya odaklandığına işaret eden Varank, şöyle konuştu:

"Meslek okullarının altyapılarını iyileştirmek için 90 milyon liralık kaynak tahsis ettik. Cazibe Merkezlerini Destekleme Programı devam ediyor. Bugüne kadar 11 ilde 71 projeye, 533 milyon lira destek verdik. Bu sene ayrıca Sosyal Gelişmeyi Destekleme Programı´nı devreye aldık. 166 milyon lira kaynak tahsis ettiğimiz programla dezavantajlı grupların becerilerini geliştireceğiz. Yereldeki paydaşlarla işbirliği içinde yürüttüğümüz programın sonuçlarını, önümüzdeki günlerde ilan edeceğiz. Yatırım projelerini izleme görevi olan bölge kalkınma idarelerimiz; ayrıca kendi bütçeleriyle tarım, kırsal kalkınma, sanayi ve turizm gibi çeşitli alanlarda proje bazlı destekler sağlıyor. Bu minvalde, son beş yılda, 3 bin 308 projeye 3 milyar lira kaynak aktardık. İdareler, bakanlığımızın koordinasyonunda yeni nesil eylem planı hazırlıklarına başladı. Bu kapsamda, idareler ile kalkınma ajansları arasında daha yakın iş birliği kuracağız."

Mustafa Varank, beşeri sermayeyi en iyi şekilde geleceğe hazırladıklarını, ilk defa uygulanan Sanayi Doktora Programı ile doktora öğrencilerinin sanayide yetişmesini ve istihdamını teşvik ettiklerini, bu çerçevede bu yıl, 33 üniversite ve 82 firmanın iş birliğiyle 517 doktora öğrencisi yetiştirdiklerini söyledi.

Bu yıl ilk defa Uluslararası Lider Araştırmacılar Programı´nı uygulamaya koyduklarını da anlatan Varank, konuşmasını şöyle sürdürdü:

 "Programı açıkladığımızda inanmayanlar hatta dalga geçenler oldu. ´Türkiye´ye kim döner, gelin bu işten vazgeçin diyenler´ oldu. Yaptığımız çağrıya dünyanın önde gelen üniversiteleri, araştırma merkezleri ve öncü şirketlerinden başvurular aldık. 98´i Türk, 29´u yabancı olmak üzere 127 üst düzey araştırmacı bu programdan faydalanacak. İşte size tersine beyin göçü. 1976 yılında Türkiye´den ayrılan değerli bir hocamız Fransa´dan ülkemize döndü. Üstelik tek başına da değil, biri Hint biri İtalyan iki araştırmacısını da yanında getirdi.  Araştırmalarına Türkiye´de devam edecekler. Bu programla gelen tüm araştırmacılar kuracakları laboratuvarlar, yetiştirecekleri öğrenciler ve özgün bakış açılarıyla ülkemizin bilimsel iklimine benzersiz katkılarda bulunacak.

Bu sene ayrıca, ülkemizdeki üst düzey araştırmacılar için Öncü Araştırmacılar Destek Programı´nı da başlattık. Bilim kültürünü yaygınlaştırmak için bilim merkezlerinin sayısını artırıyoruz. Şimdiye kadar 6 bilim merkezi kurduk. Antalya Kepez Bilim Merkezini önümüzdeki sene ziyarete açacağız. Gaziantep ve Şanlıurfa´da bilim merkezi kurma çalışmalarına da başladık. Çocuklarımız ve gençlerimiz icat çıkarsın, hayallerinin peşinden koşsun diye yeni programlar tasarlıyoruz. Bu sene 400 bin öğrencimiz TÜBİTAK Bilim Fuarları sayesinde bilimsel proje hazırlayıp sunma imkânı elde etti. İkincisini düzenlediğimiz TEKNOFEST, 1 milyon 720 bin ziyaretçiyle dünyanın en büyük havacılık, uzay ve teknoloji festivali oldu. Yerli ve yabancı 17 bin 373 takım ve 50 bin yarışmacı, 19 farklı teknoloji yarışmasında TEKNOFEST heyecanını yaşadı. Ayakları yere basmayan festivalimize üçüncü yılında Gaziantep ev sahipliği yapacak. Adeta bir dip dalgaya dönüşen teknoloji ve inovasyon ruhunu bu sefer Güneydoğu Anadolu´dan tüm Türkiye´ye yayacağız."

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Varank, özel yetenekli çocuklar için Geleceğin Teknoloji Yıldızları Programı´nı başlattıklarını da belirterek, programla ortaokul ve lise seviyesindeki öğrencilere 3 yıl boyunca robotikten yapay zekâya, siber güvenlikten nanoteknolojiye kadar kapsamlı ve tamamen ücretsiz teknoloji eğitimleri sunduklarını kaydetti.

Türkiye çapında 12 ilde eğitimleri başlattıklarını duyuran Varank, "2020´de 18 ilimiz daha Deneyap Teknoloji Atölyesine kavuşacak. Önümüzdeki 2 senede 81 ilde 100 Deneyap Teknoloji Atölyesi kuracağız. 5 yılda yaklaşık 50 bin öğrencimiz bu eğitimlerden yararlanacak." diye konuştu.

Varank, KOSGEB aracılığıyla bu yıl 64 bin işletmeye 2,3 milyar ödeme yaptıklarını kaydederek, ödemeler içinde imalat sanayisinin payının yüzde 62 olduğunu, 2023´e kadar bu oranı yüzde 75´e çıkaracaklarını söyledi.

 KOSGEB ve yatırım teşvikleriyle elde edilen bir başarı hikâyesini paylaşan Varank, destek verdikleri girişimcinin ürettiği akrep anti serum tüpünü göstererek, şöyle konuştu:

"Hikâyemiz bir kadın girişimcinin akrep zehrini konu alan programı izlemesiyle başlıyor. Urfalı iki gencin hayalinden etkilenen bu girişimcimiz bu hayali bir projeye dönüştürüyor. Melek yatırım ağları kanalıyla 40 yatırımcıyı bu işe destek vermeye ikna ediyor. Eskişehir Osmangazi Üniversitesi işbirliğiyle Ar-Ge çalışmalarına başlanıyor. Bu noktada bakanlık olarak biz devreye giriyoruz. Firmaya KOSGEB´den Ar-Ge ve stratejik ürün desteği veriyoruz. Bu sayede firma hedeflerine ulaşıyor. Şu anda firmanın ruhsatlı iki ayrı akrep anti-serumu var. Elimde gördüğünüz bu ürünün kilogram başına ihracat değeri 25 bin dolar. İşte katma değer, işte yüksek teknoloji, işte üreten Türkiye. Bakın Türkiye bu ürünü küresel kalite standartlarında üretebilen 4 ülkeden biri. Firmamız ihracat için ilk numuneleri Afrika´ya yolladı. Şimdi tamamı yurt dışından ithal edilen kuduz anti-serumunun Ar-Ge´sini de tamamladı, yakında ruhsat başvurusu yapacak."

Mustafa Varank, bu yıl ilk defa KOBİ´lerin dijitalleşmesini teşvik ederek destek verdiklerini, böylece hem yerli teknoloji geliştiren hem de üretimini dijitalleştirmek isteyen KOBİ´leri odaklarına aldıklarını ifade etti.

Yurt Dışı Pazar Destek Programıyla ihracat yapmak isteyen KOBİ´leri cesaretlendirdiklerini belirten Varank, "Uygulamaya yeni başladığımız KOBİ Finansman Destek Programı ile işletme ve makine teçhizat kredilerinde finansmana erişimi kolaylaştırıyoruz. Bu programda geçtiğimiz ay faiz indirdik. Kredi Garanti Fonu tarafından uygulanan yüzde 1,5´lik teminat bedelini de yüzde 1´e çektik." dedi.

KOSGEB´in faizsiz kredilerinden faydalanan işletmelerin seçiminde objektif bilişim kriterlerinin kullanıldığını dile getiren Varank, "Hiçbir işletmeye ayrıcalık tanınmadığı Sayıştay Raporunda da teyit edildi. ´Yandaşlara peşkeş çekiliyor´ iddiaları yakışıksızdır, iftiradır. Hiç kimseye bir şey peşkeş çekmiyoruz. KOSGEB´in 2020 yılındaki ödeneğin bir önceki yıla göre azalmasının basit bir teknik sebebi var. O da 2017 yılında başlayan 3 yıllık destek programı ödemelerinin 2019 da bitmesinden kaynaklanıyor. Özetle şunu rahatlıkla söyleyebilirim, KOSGEB´in destek bütçesinde herhangi bir azalma yoktur." diye konuştu.

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu´na yönelik olarak "Girdiği 9 seçimin 9´unu da kaybedip, hala koltuğunda ısrarla oturan adama, ´tek adam´ denir." dedi.

Mustafa Varank, bakanlığın 2020 yılı bütçe konuşmasında ticaretin korunması ve haksız rekabetin önlenmesi için Yasal Metroloji faaliyetlerini yürüttüklerini, bu yıl içinde 1 milyon 358 bin 200 ölçü aletinin muayenesini gerçekleştirdiklerini,  muayenelerde kanuna aykırı bulunan 4 bin 644 ölçü aleti için ceza kestiklerini söyledi.

Periyodik muayenesi geçmiş ölçü aletleri için, bir defaya mahsus muafiyet tanıdıklarını anlatan Varank, bu uygulamayla  atıl durumda bulunan 130 milyon lira değerindeki 160 bin cihazı yeniden ekonomiye kazandırdıklarını kaydetti.

Önümüzdeki dönemde sanayi ve teknoloji alanlarında stratejik adımlar atacaklarını belirten Varank, "Raylı sistemleri odağımıza aldık. Bu araçların tüm kritik bileşenlerini daha yüksek yerlilik oranlarıyla üretmeyi hedefliyoruz. TÜBİTAK ve TCDD ortaklığında Raylı Ulaşım Teknolojileri Enstitüsünü kurduk. Enstitü, ülkemizin ihtiyaç duyduğu demiryolu teknolojilerini yerli ve milli imkânlarla tasarlayarak geliştirecek." diye konuştu.

Planlı sanayi alanlarını çoğaltarak, üretim gücünü artıracaklarını dile getiren Varank, "Sanayi bölgelerindeki parsellerin etkin kullanımı için yönetişim mekanizmalarını güçlendireceğiz. Organize Sanayi Bölgelerini (OSB) özellikle kadın emekçiler, girişimciler ve öğrenciler için bir cazibe merkezi haline getireceğiz. Sanayicilerimizin OSB´lerde, düşük maliyetli ve uzun vadeli arsa veya bina temin edebilmeleri için yeni modeller oluşturuyoruz. Alternatifleri yakın zamanda paydaşlarımızın görüşüne açacağız." dedi.

Bölgesel Girişim Sermayesi Fonu´nu hayata geçireceklerini aktaran Varank, büyüme potansiyeli taşıyan işletmeleri ve yeni bölgesel girişimleri bu fonla destekleyeceklerini bildirdi.

Mustafa Varank, AB´nin finansman katkısıyla teknoloji tabanlı girişimleri desteklemeye yönelik olarak 80 milyon avroluk hacimle Türkiye Gelecek Fonu´nu kuracaklarını, 2023´e kadar erken aşama girişimcilerine 500 milyon avroya kadar sermaye sağlayacaklarını kaydetti.

Türk Standardları Enstitüsü ile Katar arasında imzalanan anlaşmaya ilişkin yapılan eleştirileri anımsatan Varank, "Öncelikle yanlışını bir düzeltelim. Türk Standartları Enstitüsü yalnızca Katar´la değil, 125´in üzerinde ülkeyle, uluslararası ve bölgesel kuruluşla anlaşmalar yaparak, Türk ürünlerinin serbest dolaşımını kolaylaştırmıştır. Yalnızca son 5 yılda yurt dışı faaliyetlerinden 60 milyon liralık bir gelir elde etmiştir. Burada rahatsızlık duyulan nedir? TSE´nin kar etmesi mi sorun? Bu karı Katar´dan etmesi mi sorun? Burada mesele muhalefet meselesi. Biz yolumuza devam edeceğiz." ifadelerini kullandı.

Türk Patent ve Marka Kurumunu dünyada ilk 10 otorite arasına sokmayı hedeflediklerini vurgulayan Varank, açık inovasyon ve açık kaynak yazılımlarını etkin yönetmek için fikri mülkiyet mevzuatında düzenlemeler yapacaklarını, kamuya ait patent ve faydalı modellerin envanterini çıkarıp özel sektörün kullanımına açacaklarını söyledi.

TÜBİTAK´ın desteğiyle üretilen lazer diyotunu gösteren Varank, "Robotik cerrahi cihazlar, lazerli kesim makineleri ve savunma sanayinde kullanılan lazer işaretleyiciler gibi kritik yüksek teknoloji alanlarında bu diyotlar kullanılıyor. 14 milyar dolarlık pazardan pay almak için ülkeler arasında kıyasıya bir yarış var. Biz bugün bu teknolojiye sahip sayılı ülkelerden biriyiz. Bu diyotların içindeki çiplerin kilogram başına ihracat değeri 2 milyon dolar. İşte bize verdiğiniz bütçeyi, bunun gibi projeleri desteklemek ve katma değerli üretim için kullanıyoruz." diye konuştu.

Yapay zeka enstitüsü kuracaklarını anlatan Varank, kurulacak enstitüyü sanayici, girişimci ve araştırmacıların hizmetine sunacaklarını söyledi.

Varank, teknoloji şirketleri, sivil toplum kuruluşları ve ilgili kurumlarla  Açık Kaynak Platformu İnisiyatifini başlattıklarını da belirterek, yazılımcı sayısını artırarak, yerli açık kaynak çözümlerini geliştireceklerini, böylelikle dışa bağımlılığı azaltacaklarını ve olası siber güvenlik sorunlarını bertaraf edeceklerini ifade etti.

Bu sene üçüncü bilim seferini gerçekleştirerek, geçici bilim üssünü Antarktika´ya kurduklarını ve şanlı Türk bayrağını beyaz kıtada da dalgalandırdıklarını anımsatan Varank, "Nihai hedefimiz, Antarktika Antlaşmalar Sisteminde gözlemci ülke statüsünden danışman ülke statüsüne geçerek, kıtanın geleceğinde söz sahibi olmaktır. Bu amaç doğrultusunda, Antarktika´yla ilgili projeleri daha kurumsal bir yapıda sürdürmek için TÜBİTAK çatısı altında Kutup Araştırmaları Enstitüsünü kurduk." dedi.

Türkiye´nin 20 yıllık hayali olan Türkiye Uzay Ajansının faaliyetlerine başladığını dile getiren Varank, hazırladıkları Milli Uzay Programı´nı, 2020 yılında ilan edeceklerini duyurdu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan´ın 2019 yılını "Fuat Sezgin Yılı" olarak ilan ettiğini hatırlatan Varank, bu kapsamda Türkiye Bilimler Akademisi üyelerinin yıl boyunca üniversitelerde konferanslar düzenlediğini söyledi.

Mustafa Varank, muhalefet milletvekillerinin "tek adam" rejiminden bahsettiğini anımsatarak, şöyle konuştu:

"Türkiye´nin sözüm ona anti-demokratikleşmesinden dem vurdular. Türkiye´deki seçimlerin büyük çoğunluğu, örnek gösterdiğiniz Batı´daki gibi yüzde 50 katılımla değil, yüzde 85, yüzde 90 katılım oranlarıyla gerçekleşmiştir.  Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan, girdiği 14 seçimin 14´ünü de milletimizin büyük teveccühüyle, ezici bir üstünlükle kazanmıştır. Sizin üzerinizden bir türlü atamadığınız kompleksin asıl sebebi de budur. Eğer Türkiye´yi Batı ile kıyaslayacaksanız, kendinize bakın. Göreve geldiği günden bu yana girdiği 9 seçimin 9´unu da kaybeden genel başkanlara bakın. O hayran olduğunuz Batı´da bir tane böyle örnek gösterebilir misiniz? İşte Jeremy Corbyn, seçimi kaybetti, hemen istifasını verdi. Şimdi siz gelip bu demokrasi zaferlerini görmezden geleceksiniz, ´tek adam rejimi´ diye ithamlarda bulunacaksınız. Tek adam kimdir biliyor musunuz? Girdiği 9 seçimin 9´unu da kaybedip, hala koltuğunda ısrarla oturan adama, ´tek adam´ denir. Koltuğunu korumak adına parti içi demokrasiyi hiçe sayıp ´Şu külliyeye gitti, bu Erdoğan´la görüştü´ dedikoduları yayan adama, tek adam denir. Bu ülkede tek adam rejimi yoktur. Ama bu Mecliste tek adam muhalefeti vardır. Ben yüzde 52 oy almış Sayın Cumhurbaşkanımızın kabinesinin bir üyesiyim, ona tek adam derseniz, cevabını burada alırsınız."

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, TBMM Genel Kurulundaki bütçe görüşmelerinde milletvekillerinin sorularını yanıtladı.

AB´nin 14 Ekim´deki raporunda Türkiye ile Gümrük Birliğinin güncellenmesinin öncelikli konuları arasında yer aldığının belirtildiğini anımsatan Pekcan, bu konuda 19 Aralık´ta eski AB Komisyonu Başkan Yardımcısı Günter Verheugen ile ilk görüşmesini yapacağını söyledi. Pekcan, "İnşallah hayırlara vesile olur. Doğru yönde çalışmalarımıza devam edeceğiz." dedi.

Brexit süreci nedeniyle İngiltere ile çalışmaların sürdüğünü dile getiren Pekcan, "Anlaşmalı Brexit olması durumunda zaten anlaşmalarımızı, belki AB ile ilişkimizden de genişleterek devam edeceğiz. Çünkü İngiltere de ticaretine en çok ağırlık vereceği 4 ülkeden biri olarak Türkiye´yi gösterdi. Anlaşmasız Brexit halinde de zaten teknik komitelerimiz karşılıklı olarak çalışmalarını sürdürüyorlar. 6 toplantıyı tamamladık." diye konuştu.

Bu toplantılarda tarım ürünleri, hizmet ticareti, lojistik ve gümrük konularında ihracatçıların sıkıntıya düşmemesi için ne gibi önlemler alınacağı konusunda mutabık kaldıklarını aktaran Pekcan, "Tabii orada bir dezavantajımız olacak. Bugüne kadar Gümrük Birliğinden dolayı sıfır gümrükle girdiğimiz pazara özellikle otomotiv, tekstil ve beyaz eşyada yüzde 10 ve yüzde 12 gümrükle mallarımızı götürmüş olacağız. Diğer ülkelerle aynı koşullarda rekabet ediyor olacağız. Bununla ilgili çalışmalarımıza da etkin bir şekilde devam ediyoruz." ifadelerini kullandı.

Pekcan, Helal Akreditasyon Kurumuna alınanların akreditasyon ve sertifikalandırmayı bilen kişiler olmadığını, tamamının sıfırdan eğitime tabi tutulduğunu belirterek, şöyle devam etti:

"Buraya harcanan para da kuruluşundan itibaren 7 milyon 400 bin lira. 15 milyon 600 bin lira diye bir rakam yok. İsterseniz bütün kayıtları da gösterebiliriz. Buranın yeniden yapılanması, bina tadilatı, tefrişatı, yazılımı, bilgi işlemi, güvenliği, araç gereci, bütün bu maaşları ve Sosyal Güvenlik Kurumu ödemeleri de bu paranın içinde. Bu süreçte bir denetim havuzu oluşturuldu. Ayrıca 40 mevzuat hazırlandı. 16 Ekim itibarıyla da Cumhurbaşkanlığı kararnamesiyle akreditasyon yapabilir hale geldi. 15 Kasım 2019´da da binasına taşındı."

Antalya Serbest Bölgesi´ne 98 bin metrekarenin üzerinde bir alanın dahil edildiğini, büyük boyda gemilerin serbest bölge rıhtımına yanaşmalarına, burada tadilat işlemi yapabilmelerine ve ihracat yapabilmelerine imkan tanındığını dile getiren Pekcan, "Bundan sonra Antalya Serbest Bölgesi çevresinde genişlemede kullanılabilecek başka bir müsait alan bulunmamaktadır. Bununla ilgili de çalışmalarımız devam etmektedir." dedi.

Ticaret müşavirlerinin daha proaktif olabilmesi için yeni bir çalışma başlattıklarını bildiren Pekcan, "Ticaret Müşavirleri Ağı Sistemi´ni oluşturduk. Bütün ticaret müşavirlerimiz hem birbirleriyle hem de merkezle irtibat halindeler. Onlardan sürekli performans kriterleriyle ilgili rapor alıyoruz, çalışmalarını yakinen takip ediyoruz. Onların iş dünyasının öncüleri olmasını istiyoruz." diye konuştu.

Odessa´da Ticaret Ataşesi´nin 4 Kasım´da göreve başladığını hatırlatan Pekcan, "Kiev´e de bir tane atayacağız ama şu anda tüm Ukrayna´ya Odessa´daki ticaret ataşemiz bakıyor." bilgisini verdi.

Ticaret müşavirliklerini, bulundukları ülkelerdeki yerel elemanlarla desteklediklerini anlatan Pekcan, "Aldığımız yerel elemanlar 120´ye ulaştı. En az iki yabancı dil bilen, ticaret müşaviri değişse de orada kalan ve Bakanlığımızın kontrolünde. Bunların 23´ü de yüksek lisans eğitimine sahip. Mevcut ticaret müşavirlerimizi de genelde en az bir yabancı dili iyi derecede bilen ve mümkün olduğu kadar da yüksek lisans sahibi arkadaşlarımızdan seçiyoruz." ifadelerini kullandı.

Dünyadaki ekonomik ve siyasi konjonktürün olumsuz durumuna rağmen firmaların özellikle zor coğrafyalarda iş almaya devam ettiklerine işaret eden Pekcan, "Bu firmalarımızı Türk Eximbank kanalıyla destekliyoruz. Onlara ihalelere girerken niyet mektupları veriyoruz hatta daha zor coğrafyalarda üçüncü ülkelerle iş birliği yapıyoruz. Almanya, İngiltere, Fransa gibi. Mesela Almanya´da yüzde 20´sinin İngiliz orijinli olması yüzde 100´üne kredi vermesine yetiyor. Bunlarla Türk Eximbank´a proje bazında pilot anlaşmalar yaptırıp müteahhit firmalarımızın kredi imkanlarında genişlemesi için gayret sarf ediyoruz, Afrika dahil." değerlendirmelerinde bulundu.

Bakan Pekcan´ın soruları cevabının ardından Ticaret Bakanlığı ile Sanayi ve Teknoloji Bakanlığının bütçeleri kabul edildi.

Bakanlık bütçelerinin yanı sıra Rekabet Kurumu, Helal Akreditasyon Kurumu, GAP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı, Doğu Anadolu Projesi Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı, Konya Ovası Projesi Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı, Doğu Karadeniz Projesi Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı, Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı, Türk Standardları Enstitüsü, Türk Patent ve Marka Kurumu, Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu, Türkiye Bilimler Akademisi Başkanlığı, Türkiye Uzay Ajansının 2020 yılı bütçeleri ile Ekonomi Bakanlığının kesin hesabı kabul edildi.

Bütçelerin kabulünden sonra TBMM Başkanvekili Celal Adan, birleşimi bugün saat 11.00´de toplanmak üzere kapattı.
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: TBMM 2020 YILI BÜTÇESİ GENEL KURULUNDA
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
CHP´DEN 15 TEMMUZ BAĞIŞLARI İÇİN KANUN TEKLİFİ
CHP´DEN 15 TEMMUZ BAĞIŞLARI İÇİN KANUN TEKLİFİ
CHP, 15 Temmuz şehit ve gazileri ile Beşiktaş terör saldırısı mağdurları için toplanan 397.2 Milyon TL tutarındaki bağışların, doğrudan şehit yakınları ve gazilere dağıtılması için kanun teklifi verdi. Bağışlardan yaklaşık 3.5 yıldır mağdurlara tek kuruş yardım yapılmadığı vurgulanırken, “Bağışların mağdur ve mağdur yakınlarına ulaştırılması, TBMM´nin 15 Temmuz´da canı pahasına darbele direnen millete olan borcudur” denildi.
CHP´Lİ BEKO: KADROYA VE ŞİRKETLERE GEÇİRİLEN TAŞERON İŞÇİLERİN SOSYAL HAKLARI HALA VERİLMEDİ!
CHP´Lİ BEKO: KADROYA VE ŞİRKETLERE GEÇİRİLEN TAŞERON İŞÇİLERİN SOSYAL HAKLARI HALA VERİLMEDİ!
Taşeron çalışanların sosyal haklarının verilmemesinin anayasaya aykırı olduğunu hatırlatan CHP İzmir Milletvekili Kani Beko, İşçi sağlığı ve iş güvenliği önlemleri alınmadığından dolayı 30 bine yakın taşeron işçisinin hayatını kaybettiğini, 10 binlerce işçinin de iş kazaları sonucu engelli duruma düştüğünü hatırlattı. Beko taşeron sisteminin yasaklanmasını istedi.
CHP´Lİ SERTEL: BİR DÖNEM SOĞAN DEPOSU BASANLAR ŞİMDİ ET DEPOLUYOR
CHP´Lİ SERTEL: BİR DÖNEM SOĞAN DEPOSU BASANLAR ŞİMDİ ET DEPOLUYOR
Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İzmir Milletvekili ve KİT Komisyonu üyesi Atila Sertel, görevi piyasayı regüle etmek ve et fiyatlarındaki artışa engel olmak olan kurumun depolarında bu kadar çok miktarda et bulundurmasına anlam veremediğini söyledi. Fiyatların yüksekliğinden dolayı bir dönem depolarda soğan baskınları yapıldığını hatırlatan Sertel, vatandaşın pahalılıktan dolayı et yiyemediği bir ortamda bu miktarda etin dondurulma gerekçesinin açıklanması gerektiğini vurguladı.
CHP İSTANBUL MİLLETVEKİLİ ÖZGÜR KARABAT, MÜZELERDE NE OLUYOR?
CHP İSTANBUL MİLLETVEKİLİ ÖZGÜR KARABAT, MÜZELERDE NE OLUYOR?
CHP İstanbul Milletvekili Özgür Karabat, Gaziantep Müzesinde çalışan arkeolog Merve Kaçmış´ın intiharı üzerine konu ile ilgili TBMM´ye bir soru önergesi verdi. Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri ERSOY tarafından yazılı olarak yanıtlanması istenen soru önergesinde Kültür Bakanlığına bağlı birimlerde ve özellikle müzelerde yaşanan pek çok suistimale dikkat çekildi.
Cumhurbaşkanı Erdoğan,Azerbaycan´da
Cumhurbaşkanı Erdoğan,Azerbaycan´da
Bakü´nün kurtuluşunun 100. yıl dönümü töreninde yaptığı konuşmada Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Türkiye olarak bağımsızlığının ilk dönemlerinden başlayarak Azerbaycan´a elimizden gelen her türlü desteği verdik. Bugün Türkiye, Azerbaycan´ın sadece siyasi ve askerî değil aynı zamanda ticari, ekonomik, kültürel ve diğer bütün alanlarda en önemli ortağı konumundadır” dedi.
BAŞKAN İMAMOĞLU, GENÇLERE SESLENDİ: “LİYAKAT ÖTESİ KAVRAMLARI ÇATIR ÇATIR YIKACAĞIZ”
BAŞKAN İMAMOĞLU, GENÇLERE SESLENDİ: “LİYAKAT ÖTESİ KAVRAMLARI ÇATIR ÇATIR YIKACAĞIZ”
İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, YGA (Young Guru Academy – Genç Liderler Akademisi) tarafından düzenlenen “Zirve 2020” etkinliğinde konuştu. Genç lider adaylarıyla deneyimlerini paylaşan İmamoğlu, “Katılımcılığınızla İstanbul´a fikirlerinizle yön vermenizi istiyoruz” dedi.
BAŞKAN İMAMOĞLU´NDAN KANAL İSTANBUL ÇAĞRISI: “BU YANLIŞTAN SİZ DÖNÜN; MİLLET DÖNDÜRMESİN”
BAŞKAN İMAMOĞLU´NDAN KANAL İSTANBUL ÇAĞRISI: “BU YANLIŞTAN SİZ DÖNÜN; MİLLET DÖNDÜRMESİN”
İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, İYİ Parti´nin düzenlediği ve Genel Başkan Meral Akşener´in de dinleyici olarak katıldığı “Kanal İstanbul Paneli”nde konuştu. Açık çağrı yaptığını belirten İmamoğlu, “Buradan herkese, Ankara´daki bütün yetkililere, bütün İstanbullular adına onların vicdanına sesleniyorum: Gelin aklı, bilimi deneyin. Gelin bir daha düşünün. Bakın bu yanlıştan siz dönün. Bu millet, sizi bu yanlıştan döndürmesin. Vicdanınızın sesine kulak verin. Bu insanların feryadına kulak verin. Ve bu eşsiz şehre, geri dönüşü olmayan bir ihanete kalkışmayın. Çünkü bu şehir, hepimize, geçmişimizden bize emanet edilen bu şehir, geleceğe aynı sağlıklı şekilde emanet edilsin diye teslim edildi. Umarım bunu sağlayacağız ve sizin bu şehre, bu büyük kötülüğü yapmanıza fırsat tanımayacağız” dedi.
CHP GENEL BAŞKAN YARDIMCISI KARACA: İSTANBUL KANALI, ASRIN HUKUKSUZLUĞUDUR
CHP GENEL BAŞKAN YARDIMCISI KARACA: İSTANBUL KANALI, ASRIN HUKUKSUZLUĞUDUR
CHP Genel Başkan Yardımcısı Gülizar Biçer Karaca, Kanal İstanbul ÇED Raporu´nun onaylanmasını değerlendirdi.
KILIÇDAROĞLU´DAN CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN´A: 250 BİN DOLARI HANGİ HAYIR KURUMUNA BAĞIŞLADIN?
KILIÇDAROĞLU´DAN CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN´A: 250 BİN DOLARI HANGİ HAYIR KURUMUNA BAĞIŞLADIN?
CHP lideri Kılıçdaroğlu, Parti Meclisi toplantısının açılışında yaptığı konuşma
CHP´Lİ SINDIR SÜS BİTKİLERİNİ MECLİS GÜNDEMİNE TAŞIDI
CHP´Lİ SINDIR SÜS BİTKİLERİNİ MECLİS GÜNDEMİNE TAŞIDI
CHP İzmir Milletvekili Prof. Dr. Kamil Okyay Sındır, Türkiye´deki süs bitkileri sektörünün ve süs bitkileri üreticilerinin yaşadığı sıkıntıları Meclis gündemine taşıdı.
CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN, İMAMOĞLU´NUN MEKTUBU HAKKINDA İLK KEZ KONUŞTU
CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN, İMAMOĞLU´NUN MEKTUBU HAKKINDA İLK KEZ KONUŞTU
Cumhurbaşkanı Erdoğan, namazın ardından gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını cevapladı.
CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN, “ŞEHİRLERİMİZDE TARİHİ, KÜLTÜRÜ, MEDENİYETİ KORUYARAK YENİ İHTİYAÇLARA UYGUN YATIRIMLARA YÖNELECEĞİZ”
CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN, “ŞEHİRLERİMİZDE TARİHİ, KÜLTÜRÜ, MEDENİYETİ KORUYARAK YENİ İHTİYAÇLARA UYGUN YATIRIMLARA YÖNELECEĞİZ”
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Akıllı Şehirler ve Belediyeler Kongre ve Sergisi açılışında yaptığı konuşmada, “Çağının ötesine geçemeyen şehirler, bir süre sonra cazibelerini yitirmeye mahkûmdur. Şehirlerimizde bir yandan tarihi, kültürü, medeniyeti koruyacak, diğer yandan yeni ihtiyaçlara uygun yatırımlara yöneleceğiz” dedi.
CHP´DEN FETÖ´NÜN SİYASİ AYAĞI İÇİN ARAŞTIRMA ÖNERGESİ
CHP´DEN FETÖ´NÜN SİYASİ AYAĞI İÇİN ARAŞTIRMA ÖNERGESİ
CHP grup başkanvekilleri Engin Altay, Özgür Özel ve Engin Özkoç imzasıyla TBMM Başkanlığı´na sunulan araştırma önergesi, 15 Temmuz darbe girişiminin üzerinden 3,5 yıl geçmesine karşın halen açığa çıkarılamayan FETÖ´nün siyasi ayağının araştırılması ve ortaya çıkarılması amacıyla TBMM´de Araştırma Komisyonu kurulmasını amaçlıyor. Önergeyle, FETÖ ile mücadelenin sulandırıldığı ve FETÖ´nün siyasi ayağıyla yeterince mücadele edilmediği yönünde farklı siyasi partilerden eleştirilerin yükseldiği bir dönemde, darbe girişiminin doğrudan hedefi olan TBMM´nin tarihsel bir görev olarak örgütün siyasi ayağını açığa çıkarabilecek araştırmayı yapması hedefleniyor.
CHP GENEL BAŞKAN YARDIMCISI VE PARTİ SÖZCÜSÜ FAİK ÖZTRAK: KANAL İSTANBUL İÇİN TEK KURUŞ ÖDEMEYİZ
CHP GENEL BAŞKAN YARDIMCISI VE PARTİ SÖZCÜSÜ FAİK ÖZTRAK: KANAL İSTANBUL İÇİN TEK KURUŞ ÖDEMEYİZ
CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Faik Öztrak, bugün Genel Merkez´de MYK gündemine ilişkin düzenlediği basın toplantısında şunları söyledi:
İYİ PARTİ GENEL BAŞKANI MERAL AKŞENER, AT İZİ, İT İZİ KARIŞTI. HER ŞEY ORTAYA ÇIKSIN
İYİ PARTİ GENEL BAŞKANI MERAL AKŞENER, AT İZİ, İT İZİ KARIŞTI. HER ŞEY ORTAYA ÇIKSIN
İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, partisinin TBMM Grup Toplantısı´nda gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu.
KILIÇDAROĞLU: SARAYDA OTURANLARIN İŞSİZLİK SORUNU YOK!
KILIÇDAROĞLU: SARAYDA OTURANLARIN İŞSİZLİK SORUNU YOK!
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin Meclis Grup Toplantısı´nda gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu.
AK PARTİ GRUP TOPLANTISI
AK PARTİ GRUP TOPLANTISI
Cumhurbaşkanı Erdoğan Libya konusunda, Pazar günü Berlin´de yapılacak Zirveye işaret etti.. “Almanya, Fransa, İngiltere, Rusya, İtalya, Mısır, Cezayir ve Birleşik Arap Emirlikleri´nin katılımıyla liderler düzeyinde değerlendireceğiz”
ÇAYKUR´UN 16 MİLYONLUK “STEVİA” MACERASI BAŞLAMADAN BİTTİ
ÇAYKUR´UN 16 MİLYONLUK “STEVİA” MACERASI BAŞLAMADAN BİTTİ
Stevia bitkisinden şeker üretmek için 2012 yılında kolları sıvayan ÇAYKUR yönetimi, 5 yıllık deneme üretiminin ve 16 milyonluk fabrika yatırımının ardından bitkinin bölgede yetişmeyeceğini anladı!
CHP´Lİ KILIÇ: “AKP´DEN 10 YILDIR YERLİ OTOMOBİL MASALLARI”
CHP´Lİ KILIÇ: “AKP´DEN 10 YILDIR YERLİ OTOMOBİL MASALLARI”
CHP İzmir Milletvekili ve KİT Komisyonu Üyesi Av. Sevda Erdan Kılıç, son 10 yılda neredeyse 2-3 yılda bir gündeme getirilen Türkiye´nin “yerli otomobil” macerasını Meclis gündemine taşıdı.
CHP ANKARA MİLLETVEKİLİ GAMZE TAŞCIER, TEK BİR KADIN ARKADAŞIMIZIN DAHİ ARAMIZDAN AYRILMASINA TAHAMMÜLÜMÜZ YOK
CHP ANKARA MİLLETVEKİLİ GAMZE TAŞCIER, TEK BİR KADIN ARKADAŞIMIZIN DAHİ ARAMIZDAN AYRILMASINA TAHAMMÜLÜMÜZ YOK
CHP Ankara Milletvekili Gamze Taşcıer, Meclis´te düzenlediği basın toplantısında, kadına yönelik şiddetin giderek arttığına dikkati çekti.
CHP GRUP BAŞKANVEKİLİ ENGİN ALTAY: “ERDOĞAN´IN CHP´NİN DEDİĞİ NOKTAYA GELMESİ TÜRKİYE´NİN HAYRINA”
CHP GRUP BAŞKANVEKİLİ ENGİN ALTAY: “ERDOĞAN´IN CHP´NİN DEDİĞİ NOKTAYA GELMESİ TÜRKİYE´NİN HAYRINA”
CHP Grup Başkanvekili Engin Altay, 7194 sayılı Dijital Hizmet Vergisi ile Bazı Kanunlarda ve 375 sayılı KHK´de Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun´un; aralarında "dijital vergisi yoluyla sansür getirilmesi", "değerli konut vergisi", "konaklama vergisi" ve kamuoyunda "İslami holdingler" olarak bilinen holdinglerle ilgili hükümlerin de bulunduğu 11 maddesinin iptali için Anayasa Mahkemesi´ne başvurusu sonrası açıklamalarda bulundu.
CHP´NİN GAZETECİ MİLLETVEKİLİ ATİLA SERTEL´DEN 10 OCAK AÇIKLAMASI:
CHP´NİN GAZETECİ MİLLETVEKİLİ ATİLA SERTEL´DEN 10 OCAK AÇIKLAMASI:
10 Çalışan Gazeteciler Günü´nün “Çalışamayan Gazeteciler Günü”ne dönüştüğünü belirten Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İzmir Milletvekili Atila Sertel, “Eskiden gazete dağıtıcısı çocuklar ellerine gazeteleri alıp ‘yazıyor, yazıyor´ diye bağırıp gazete satarlardı. Bugün Türk basını için ‘yazıyor, yazıyor´ diyemiyoruz ancak ‘batıyor, batıyor´ diye bağırabiliriz. Sadece 2019 yılında 100´den fazla gazete kapandı. Basın sektöründe kapatılan ve kapanan yayın organları nedeniyle işsizlik yüzde 30´la rekor düzeyde. Son 10 yılda işsiz kalan gazeteci sayısı da 10 bini aştı. Böyle bir ortamda Çalışan Gazeteciler Günü´nden söz edilebilir mi” dedi.
CHP´Lİ BEKO, MÜCADELEMİZ SONUÇ VERDİ, 5 MİLYONUN YÜZÜ GÜLDÜ!
CHP´Lİ BEKO, MÜCADELEMİZ SONUÇ VERDİ, 5 MİLYONUN YÜZÜ GÜLDÜ!
Aralık ayı içinde Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı´na soru önergesi veren, Meclis kürsüsünde konuyu defalarca gündeme getiren CHP İzmir Milletvekili Kani Beko, sağlık hizmetinden faydalanmaları 31 Aralık´ta sona eren Bağ-Kur ve Genel Sağlık Sigortalılar için sürenin 1 yıl daha uzatılmasını “Mücadelemiz sonuç verdi, 5 milyonun yüzü güldü” diye değerlendirdi.
CHP´Lİ KILIÇ: “SÖZDE YERLİ ARABA ÖNÜNDE POZ VERECEĞİNİZE FURKAN´IN NASIL ÖLDÜĞÜNÜ ANLATIN”
CHP´Lİ KILIÇ: “SÖZDE YERLİ ARABA ÖNÜNDE POZ VERECEĞİNİZE FURKAN´IN NASIL ÖLDÜĞÜNÜ ANLATIN”
CHP İzmir Milletvekili ve KİT Komisyonu Üyesi Av. Sevda Erdan Kılıç, TÜBİTAK´ın düzenlediği sınav ve ödül töreni için İzmir´den Başkent´e gelen 14 yaşındaki Furkan Şahin Kara´nın trafik kazasında hayatını kaybetmesini Meclis gündemine taşıdı. Av. Kılıç, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank´ın yanıtlaması istemiyle konuyla ilgili TBMM Başkanlığı´na soru önergesi sundu.
CHP´Lİ KARABAT; DEVLET TİYATROLARINDAKİ KIYIM TBMM GÜNDEMİNDE
CHP´Lİ KARABAT; DEVLET TİYATROLARINDAKİ KIYIM TBMM GÜNDEMİNDE
Devlet Opera ve Balesi Müdürlüğü, Devlet Tiyatroları Müdürlüğü ile Güzel Sanatlar Müdürlüğü´nde süreli sözleşmeli olarak çalışan çok sayıda personelin sözleşmeleri yenilenmedi. 31 Aralık 2019 tarihi itibariyle sözleşmeleri yenilenmeyen çalışanların işlerine son verildi. 150 kişinin işten çıkarılması üzerine konuyu yazılı bir soru önergesiyle TBMM gündemine taşıyan CHP İstanbul Milletvekili Özgür Karabat, bu sayının daha da artabileceğinden endişe duyduklarını ifade etti.
CHP GENEL BAŞKAN KOORDİNATÖR BAŞDANIŞMANI TOPRAK: MİLYONLARCA ESNAF MAĞDUR EDİLİRKEN, VARLIK BARIŞI DEVAM!
CHP GENEL BAŞKAN KOORDİNATÖR BAŞDANIŞMANI TOPRAK: MİLYONLARCA ESNAF MAĞDUR EDİLİRKEN, VARLIK BARIŞI DEVAM!
İstanbul Milletvekili Erdoğan Toprak, Servet Affı´nın süresini 6 ay daha uzatan iktidarın, milyonlarca esnafın yüzde 2 Ahilik Fonu kesintisinin ertelenmesi çığlıklarını duymazlıktan geldiğini belirterek, “Yeni kurulan 2 fon ile kamu kaynaklarının denetimsiz kullanımına fırsat veren iktidar, İşsizlik Fonu gibi Ahilik Fonu´nu da kendi kasası gibi kullanacak” dedi.
CHP GRUP BAŞKANVEKİLİ ALTAY: “MİT, AK PARTİ´NİN DEĞİL DEVLETİN KURUMU OLMALI”
CHP GRUP BAŞKANVEKİLİ ALTAY: “MİT, AK PARTİ´NİN DEĞİL DEVLETİN KURUMU OLMALI”
CHP Grup Başkanvekili Engin Altay, MİT´in yeni binasının açılış töreninde AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik´in bulunmasına tepki göstererek, “MİT, AK Parti´nin değil, parti devletinin değil devletin kurumu olmalı, öyle pozisyon almalıdır. Ama görüyoruz ki tersi bir süreç işliyor. MİT binasının açılışı için tüm partilere davetiye gönderildi mi? Gönderilmediyse AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik´in o törende ne işi var?” diye konuştu.
CHP GENEL BAŞKAN YARDIMCISI VE PARTİ SÖZCÜSÜ ÖZTRAK´IN BASIN TOPLANTISI
CHP GENEL BAŞKAN YARDIMCISI VE PARTİ SÖZCÜSÜ ÖZTRAK´IN BASIN TOPLANTISI
CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Faik Öztrak, bugün Genel Merkez´de düzenlediği basın toplantısında şunları söyledi:
2019 yılında 100´den fazla gazete kapandı
2019 yılında 100´den fazla gazete kapandı
Birçok sektörde olduğu gibi Türk basını açısından da 2019 yılı kötü geçti. Son 17 yıldır özgürlük mücadelesi veren Türk basını için 2018 yılının üçüncü çeyreğinden itibaren ekonomik kriz karşısında ayakta kalma mücadelesi de başladı. Bu mücadele sonucunda kimi gazeteler sallanarak da olsa ayakta kalabilirken, birçoğu da kapısına kilit vurdu. CHP İzmir Milletvekili Atila Sertel, 2019 yılında yaşananların ışığında Türk basınındaki krizi aktardı.
CHP GENEL BAŞKAN YARDIMCISI LALE KARABIYIK: YENİ YILDA EMEKÇİNİN PAYINA YİNE GEÇİM SIKINTISI DÜŞECEK
CHP GENEL BAŞKAN YARDIMCISI LALE KARABIYIK: YENİ YILDA EMEKÇİNİN PAYINA YİNE GEÇİM SIKINTISI DÜŞECEK
CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Bursa Milletvekili Lale Karabıyık, yılın son gününde yaptığı basın açıklaması ile 2020´ye umutsuz başlayan emekçilerin bu yıl da karşılanmayan beklentilerini dile getirdi.
Halkın Kurtuluş Partisi, Gençlik ve Spor Bakanlığı ile Diyanet İşleri Başkanlığı arasında imzalanan protokole dair Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı´na suç duyurusunda bulundu.
Halkın Kurtuluş Partisi, Gençlik ve Spor Bakanlığı ile Diyanet İşleri Başkanlığı arasında imzalanan protokole dair Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı´na suç duyurusunda bulundu.
Laiklik budanmaya devam ediliyor Gençlik ve Spor Bakanlığı ile Diyanet İşleri Başkanlığı arasında imzalanan protokol ile Kredi Yurtlar Kurumuna öğrenciler için imamlar atandı. Halkın Kurtuluş Partili Hukukçular, bu protokolü imzalayan Diyanet İşleri Başkanı ile Gençlik ve Spor Bakanı hakkında suç duyurusunda bulundu.
CHP İzmir Milletvekili Kani Beko, Asgari ücret değil ‘sefalet´ ücreti
CHP İzmir Milletvekili Kani Beko, Asgari ücret değil ‘sefalet´ ücreti
CHP İzmir Milletvekili Kani Beko, asgari ücret zammının yüzde 15 olarak belirlenmesine tepki gösterdi. Beko, “AKP iktidarı Türkiye´nin yarısını oluşturan asgari ücretle çalışan işçi ve ailelerini 2020 yılında sefalet ücretine ve sefalet içerisinde bir yaşama mahkum etmiştir” dedi.
Halkın Kurtuluş Partisi asgari ücret açıklaması yayınladı.Sefalet Ücreti Değil, İnsanca Yaşam Ücreti İstiyoruz!
Halkın Kurtuluş Partisi asgari ücret açıklaması yayınladı.Sefalet Ücreti Değil, İnsanca Yaşam Ücreti İstiyoruz!
Asgari Ücret 26 Aralık 2019´da, dün Asgari Geçim İndirimi (AGİ) dahil 2.324 TL olarak açıklandı. Aslında Asgari Ücret 2.104,02 liradır. AGİ Birlikte 2324 Lira olmuştur.
CHP´Lİ BAKAN´DAN İZMİR´E KANAL İSTANBUL ÇAĞRISI!
CHP´Lİ BAKAN´DAN İZMİR´E KANAL İSTANBUL ÇAĞRISI!
Kanal İstanbul´a itiraz dilekçesini İzmir Valiliği Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü´ne teslim eden TBMM Çevre Komisyonu CHP Sözcüsü İzmir Milletvekili Murat Bakan, “Bu sadece İstanbul´un meselesi değil, sorumluluk hepimizin! Seyirci kalmak, bu hıyanete ve felakete ortak olmaktır. Tüm İzmirlileri projeye itiraz dilekçesi vermeye davet ediyorum” dedi.
CHP´Lİ ÖZEL: "ASKERİMİZİN LİBYA ÇÖLLERİNDE YERİ YOK"
CHP´Lİ ÖZEL: "ASKERİMİZİN LİBYA ÇÖLLERİNDE YERİ YOK"
CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, Mecliste düzenlediği basın toplantısında, Cumhuriyet ve Sözcü gazetesi yazarlarının FETÖ´ye yardım etme suçundan ceza aldığını anımsattı.
Muharrem İnce´den asgari ücret tepkisi:
Muharrem İnce´den asgari ücret tepkisi:
CHP´li Muharrem İnce, 2020 yılı için asgari ücret teklifinin açıklanmasının ardından yaptığı paylaşımda "Ürettiği zenginliği adil biçimde paylaşamayan toplum ise daha fazla zenginlik üretemez. Türkiye´de yaşam maliyeti 2560 TL, #asgariücret 2324 TL. Saraya, yandaşa, yandaş müteahhitlere para var, EYT´liye, asgari ücretliye, çalışana, emekliye yok" dedi.
CHP GENEL BAŞKAN YARDIMCISI KARACA, KANAL İSTANBUL İLE İLGİLİ BİR SKANDALI DAHA ORTAYA ÇIKARDI
CHP GENEL BAŞKAN YARDIMCISI KARACA, KANAL İSTANBUL İLE İLGİLİ BİR SKANDALI DAHA ORTAYA ÇIKARDI
CHP Genel Başkan Yardımcısı Denizli Milletvekili Gülizar Biçer Karaca, Kanal İstanbul Projesi ile ilgili bir skandalı daha ortaya çıkardı. ÇED Raporu´nda yer verilmeyen DSİ görüşünü kamuoyuna ilk kez TBMM kürsüsünden açıklayan isim olan CHP Genel Başkan Yardımcısı Gülizar Biçer Karaca, Kanal İstanbul´un Çevresel Etki Değerlendirme Raporunu incelediklerini, rapora göre Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı tarafından, Kanal İstanbul Projesi kapsamında 440 adet mera, yaylak, kışlak vasıflı taşınmazından 418 adet (13.437.022,67 m2) taşınmazın mera niteliğinin kaldırıldığını belirtti.
CHP LİDERİ KILIÇDAROĞLU: SARAY´DA YAŞAYANLAR, AÇLIK VE SEFALETE MAHKÛM EDİYOR
CHP LİDERİ KILIÇDAROĞLU: SARAY´DA YAŞAYANLAR, AÇLIK VE SEFALETE MAHKÛM EDİYOR
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, " Katarlıların ve yandaşın rantını düşündüğü kadar asgari ücretlinin geçim sıkıntısını düşünmüyor" dedi.
Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: “Türkiye´nin güvenliği Misakımillî sınırlarının ötesinde başlar”
Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: “Türkiye´nin güvenliği Misakımillî sınırlarının ötesinde başlar”
Cumhurbaşkanlığı Kabinesi Toplantısı´na ilişkin açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın, “Türkiye´nin güvenliği Misakımillî sınırlarının ötesinde başlar. Biz Türkiye Cumhuriyeti´nin dört bir tarafını güvence altına alacaksak, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının barış, güven, huzur ve istikrar içinde yaşamasını teminat altına alacaksak -ki devlet olarak bizim görevimiz, önceliğimiz budur- bu güvenlik çemberini çok daha geniş bir ağda çizmek zorundayız” dedi.
CHP GRUP BAŞKANVEKİLİ ÖZEL´DEN KANAL İSTANBUL AÇIKLAMASI
CHP GRUP BAŞKANVEKİLİ ÖZEL´DEN KANAL İSTANBUL AÇIKLAMASI
CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, Kanal İstanbul tartışmasına ilişkin olarak, “Bu iktidarın sonu gelmektedir. Bunu Cumhurbaşkanı bilmektedir. İstanbul´un bağrına bu hançeri saplayanları unutmayız. Bu müteahhitlerin parasını ödemeyiz. Devlette devamlılık esastır cevabını veriyorlar. Dış politikada, kalkınmada, hukuk devletinde devlette devamlılık esastır. Ama rüşvette, yolsuzlukta, liyakatsizlikte, peşkeşte devlette devamlılık olmaz.
TBMM BAŞKANI ŞENTOP: "TÜRKİYE BALKANLAR İÇİN KATKI SAĞLAMAYI SÜRDÜRECEK"
TBMM BAŞKANI ŞENTOP: "TÜRKİYE BALKANLAR İÇİN KATKI SAĞLAMAYI SÜRDÜRECEK"
TBMM Başkanı Prof. Dr. Mustafa Şentop, Kuzey Makedonya´nın başkenti Üsküp´te düzenlenen törende, Türkiye Belediyeler Birliği (TBB) tarafından Gevgeli Belediyesine hibe edilen çöp kamyonunun anahtarını Belediye Başkanı Saşo Pockov´a teslim etti. TBMM Başkanı Şentop, Kuzey Makedonya Anayasa Mahkemesi Başkanlığına seçilen Salih Murat´ı ziyaret ederek, bu göreve getirilmesi dolayısıyla kutladı.
CHP Mersin Milletvekili Cengiz Gökçel, Çiftçi borçları, AKP döneminde tam 40 kat arttı
CHP Mersin Milletvekili Cengiz Gökçel, Çiftçi borçları, AKP döneminde tam 40 kat arttı
CHP Mersin Milletvekili Cengiz Gökçel, Mecliste düzenlediği basın toplantısında, "Tarımın can çekiştiğini, çiftçi sayısının her sene düştüğünü" savundu.
TGS´den Cumhuriyet önünde açıklama
TGS´den Cumhuriyet önünde açıklama
Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS) yönetici ve üyeleri, Akit TV sunucusunun canlı yayında Cumhuriyet Gazetesini hedef alarak söylediği “Hadi gidelim. Hep birlikte toplanıp Cumhuriyet Gazetesi önüne bir el bombası atalım” sözlerine tepki amacıyla Gazetenin Şişli binası önünde bir açıklama yaptı. Suç duyurusunda bulunacağı vurgulanan açıklamada “Cumhuriyet gazetesi sahipsiz değildir. Cumhuriyet gazetesi gerçekleri yazmaya devam edecektir” denildi. Cumhuriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Aykut Küçükkaya ise “Cumhuriyet gazetesi tüm tehditlere boyun eğmeyeceğini bir kez de ben arkadaşlarımın huzurunda haykırıyorum” dedi.
CHP GENEL BAŞKAN YARDIMCISI BÜLENT KUŞOĞLU: BU İDDİALARI YARGIYA TAŞIYORUM
CHP GENEL BAŞKAN YARDIMCISI BÜLENT KUŞOĞLU: BU İDDİALARI YARGIYA TAŞIYORUM
Sinan Aygün de benimle görüştüğünü söylemiyor. Her nedense konuyla ilgilenen iki dostu, arkadaşı olduğunu, onların devreye girdiğini öne sürüyor. Onların “dostları” olduğunu, onları çok sevdiğini ve onların adını vermeyeceğini söylüyor. Beni dost, arkadaş görmemesinden memnuniyet duyarım. Ancak düşmanlığının sebebini anlayamadığımı da belirtmek isterim.
CHP GENEL BAŞKAN YARDIMCISI VE PARTİ SÖZCÜSÜ ÖZTRAK´IN BASIN TOPLANTISI
CHP GENEL BAŞKAN YARDIMCISI VE PARTİ SÖZCÜSÜ ÖZTRAK´IN BASIN TOPLANTISI
CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Faik Öztrak, bugün parti Genel Merkezi´nde MYK sürerken düzenlediği basın toplantısında şunları söyledi:
DEMOKRAT PARTİ GENEL BAŞKANI  GÜLTEKİN UYSAL; MOĞOL  İSTİLASINDAN  SONRA  EN  BÜYÜK  FELAKET!
DEMOKRAT PARTİ GENEL BAŞKANI GÜLTEKİN UYSAL; MOĞOL İSTİLASINDAN SONRA EN BÜYÜK FELAKET!
Demokrat Parti Genel Başkanı Afyonkarahisar milletvekili Gültekin Uysal, Türk Milletine Sesleniyorum Diyerek Bildiri Yayınladı. Partisinin iktidar Tarafından Kıskaca Alındığını Belirten Uysal, "ne yaparsanız yapın yolumuzdan dönmeyeceğiz" diyerek ekledi.
CHP GENEL BAŞKAN YARDIMCISI AĞBABA: “BAKANLIKLARI TARİKATLARA PAY EDERSENİZ TÜM TÜRKİYE´YE YAZIK OLUR!”
CHP GENEL BAŞKAN YARDIMCISI AĞBABA: “BAKANLIKLARI TARİKATLARA PAY EDERSENİZ TÜM TÜRKİYE´YE YAZIK OLUR!”
CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, Malatya Darende CHP İlçe Başkanlığı tarafından düzenlenen olağanüstü kongreye katıldı. Kongrede gerçekleştirdiği konuşmada Malatya´nın sorunlarından da bahseden Ağbaba, AKP´ye sert sözlerle yüklendi. Tohma Çayı´ndaki kirliliğin AKP´nin HES politikalarının bir sonucu olduğunu kaydeden Ağbaba, bu politikaların bölgeye katkı sunmak bir yana sadece zarar verdiğini ve bölgenin tüm değerlerini yok ederek tarım ve hayvancılığı bitirdiğini belirtti. Kürecik Füze Kalkanı meselesiyle ilgili de değerlendirmelerde bulunan Ağbaba, “Biz söyleyince sessiz kalanlar, Erdoğan söyleyince ‘Kalkan kapatılsın.´ Demeye başladılar. Aynı sözü biri söyleyince yanlış kabul ediyorsun bir başkası söyleyince doğru kabul ediyorsun. Böyle olur mu?” diyerek sitem etti.
CHP´Lİ KADIN MİLLETVEKİLLERİNDEN PARLAMENTOYA ÇAĞRI!
CHP´Lİ KADIN MİLLETVEKİLLERİNDEN PARLAMENTOYA ÇAĞRI!
2020 Yılının İlk Yasama Faaliyeti Olarak İyi Hal vb. Hafifletici Nedenlerin Uygulanmamasına Yönelik Kanun Teklifimiz Gündeme Alınsın!
CHP GRUP BAŞKANVEKİLİ ENGİN ÖZKOÇ´TAN SANCAK´A SUÇLAMA
CHP GRUP BAŞKANVEKİLİ ENGİN ÖZKOÇ´TAN SANCAK´A SUÇLAMA
CHP Grup Başkanvekili Engin Özkoç, TBMM´de düzenlediği basın toplantısında, tank paleti fabrikasına ilişkin açıklamalarda bulundu
CHP GRUP BAŞKANVEKİLİ ÖZEL´DEN TAZMİNATLARINI ALAMAYAN MADENCİLER İÇİN KANUN TEKLİFİ
CHP GRUP BAŞKANVEKİLİ ÖZEL´DEN TAZMİNATLARINI ALAMAYAN MADENCİLER İÇİN KANUN TEKLİFİ
CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, Soma Havzası başta olmak üzere kıdem tazminatlarını alamayan ve uzun süredir bekleyen madenciler için bir kanun teklifi hazırladı. Teklifle, rödovans sözleşmesi yapılan işletmelerin işçi alacaklarını ödememeleri durumunda sözleşmelerinin sonlandırılması ve işçi alacaklarının Türkiye Kömür İşletmeleri ya da Türkiye Taşkömürü Kurumu´nca ödenmesi ve işçilerin mağdur edilmemesi amaçlanıyor.
CHP´li Sındır, “çocuklarımıza, torunlarımıza, bu bütçenin hesabını veremezsiniz”
CHP´li Sındır, “çocuklarımıza, torunlarımıza, bu bütçenin hesabını veremezsiniz”
CHP İzmir Milletvekili Kamil Okyay Sındır, 2020 Yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanunu Teklifi görüşmelerinde Kamu Özel İşbirliği (KÖİ) sözleşmeleri ve Tarım ve Orman Bakanlığı´nın politikaları üzerinden AKP iktidarına yüklendi.
DOLAR
5.8979
EURO
6.5412
-Her 4 Amerikalıdan biri mutlaka televizyonda görünüyor. (Sokakta her 4 kişiden 1 imza dağıtıyormuş düşünsenize) -Uyurken televizyon seyrederken yaktığımızdan daha fazla kalori yakıyoruz. (Demekli televizyonla uyutuluyoruz) -Bir karıncanın koku alma yet

İlginç Bilgiler 5
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Bir kavme su dağıtan,onların hepsinden sonra su içeçektir.

Hz. Muhammed
İzmir için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:37 08:19 13:23 15:51 18:10 19:39
Taze deniz ürünlerini hava geçirmez ve kapaklı bir kap içinde buzdolabında saklayın. En fazla iki gün içinde tüketin. Dondurulmuş deniz ürünlerini alışveriş sonrasında orijinal ambalajında derin dondurucuya koyun.

Deniz Ürünleri Tarifleri İle İlgili Püf Noktaları