KILIÇDAROĞLU, KONYA´DA İŞ DÜNYASI VE STK TEMSİLCİLERİYLE BİR ARAYA GELDİ
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, "Bütün yetkileri bir kişiye veriyoruz, çıkaracak bir kararname Ali´ye mi kızdı, mal varlığı var değil mi? Ali´nin mal varlığına el koydum bitti. Adalet, hak, hukuk? Hiçbirisi yok. Sendikacılar var, öyle yetkiler veriyoruz ki ekonomik ve sosyal haklarla ilgili her türlü kararname çıkartma yetkisine sahip. Şu kararnameyi çıkarabilir, kıdem tazminatı kalkmıştır, bitti. İşçiler diyecek ki aman bizim kıdem tazminatımız kaldıracak bir kişi, Ali kaldırmaz da, Veli gelir kaldırır" dedi.
Tarih: 23.3.2017 08:02:48

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, "Bütün yetkileri bir kişiye veriyoruz, çıkaracak bir kararname Ali´ye mi kızdı, mal varlığı var değil mi? Ali´nin mal varlığına el koydum bitti. Adalet, hak, hukuk? Hiçbirisi yok. Sendikacılar var, öyle yetkiler veriyoruz ki ekonomik ve sosyal haklarla ilgili her türlü kararname çıkartma yetkisine sahip. Şu kararnameyi çıkarabilir, kıdem tazminatı kalkmıştır, bitti. İşçiler diyecek ki aman bizim kıdem tazminatımız kaldıracak bir kişi, Ali kaldırmaz da, Veli gelir kaldırır" dedi.

Genel Başkan Kılıçdaroğlu´nun Konya´da "İş Dünyası ve STK Temsilcileriyle Buluşma" toplantısında yaptığı konuşma şöyle:

 

Hepinize teşekkür ediyorum. Beni sakin ve sessiz dinleyin. Meslek kuruluşlarının, sivil toplum örgütlerinin, sendikaların saygıdeğer temsilcileri, sevgili vatandaşlarım, sevgili Konyalılar, önce size rejimden söz edeceğim. Rejim nedir? Bir ülkenin yönetim biçimine rejim denir. Peki bir ülkenin yönetim biçimini ne belirler, neye göre bir ülkenin yönetim biçimini belirleriz? Yönetim biçimini o ülkenin tarihi koşulları, siyasi koşulları, sosyolojik koşulları belirler. Almanya´ya bakın, Almanya´daki yönetim rejimi Alman tarihi iyi incelenirse, bütün ayrıntıları görülür. Fransa´da, Japonya´da, Hollanda´da, Danimarka´da, İtalya´da, İspanya´da rejim nasıl oluşmuş tarihine baktığınız zaman bütün bu ayrıntıları görürsünüz. Amerika´da Başkanlık var. Niçin Başkanlık? Amerikan tarihini iyi bilirseniz, güney kuzey savaşını bilirseniz, eyaletleri bilirseniz, Başkanlığın ne olduğunu orada bütün ayrıntılarıyla öğrenebilirsiniz.

NE BEDELLER ÖDEDİĞİMİZİ, BU CUMHURİYETİ NASIL KURDUĞUMUZU ÇOĞU ZAMAN UNUTUYORUZ

Dönüyorum kendi tarihimize. Biz Çanakkale Savaşını verdik, 1915 Çanakkale Savaşı Osmanlı´nın en zor dönemlerinden birisidir. Gerçekten de yedi düvel geldi. Bütün güçleriyle geldiler. Ta Avusturalya´dan askerler geldi. Yani bırakın Avrupa´yı, ta Avusturalya´dan askerler geldi Çanakkale´yi geçmek için. Bu ülkenin insanları  hep birlikte mücadele ettik. Yaşlısı, genci, kadını, erkeği demeden hep birlikte mücadele ettik. Her karış toprağında onlarca şehit vardır. Her karış toprağında acı vardır, kan vardır, gözyaşı vardır. Bütün güçleriyle geldiler ama Çanakkale´yi geçemediler. Sonra ne oldu? Sonra önemli bir şey oldu. Bir tek kişinin imzasıyla Çanakkale´yi geçtiler. 1919´da geldiler Dolmabahçe önünde bütün o savaştığımız güçler orada demirlediler. Büyük bedeller ödedik kimseyi sokmadık, yurdumuza ama bir kişinin imzasıyla hiç savaşmadan geldiler ve demirlediler. İmparatorluğun başkentini işgal ettiler. 16 Mayıs´ta İstanbul´da Gazi Mustafa Kemal Atatürk´te vardı. Söylediği cümle tarihe not düşen bir cümledir. “Geldikleri gibi gidecekler demiştir” ve geldikleri gibi gittiler.

Şimdi geliyorum önemli bir bölüme. Nasıl geldikleri gibi gittiler, hangi şartlarda geldikleri gibi gittiler? 19 Mayıs Samsun ve hemen Amasya Genelgesi yayınlandı. Amasya Genelgesi´nde “Milletin istiklalini milletin azim ve kararı kurtaracaktır” diyor Gazi Mustafa Kemal ve arkadaşları. Mustafa Kemal tek adam mı? Hayır. Yanında ekibi var. Millet sözcüğünü tarihe not olarak düşüyor. Osmanlı´da millet yoktur. Millet kavramı yoktur Osmanlı´da. Ama kendi milletine güvenen, Anadolu halkına güvenen Gazi Mustafa Kemal Atatürk Amasya Tamimi´nde “Milletin istiklalini milletin azim ve kararı kurtaracaktır” diyor. Erzurum´a geçiyor. Erzurum´da ne oluyor? Kongre toplanıyor. Bir adam değil, tek adam değil, kanaat önderleri, bölgenin iyi insanları, güçlü insanları, yurtsever insanları, vatansever insanları bir araya geliyorlar memleketimizi nasıl kurtarırız diye. Kongre altını çiziyorum. Tek adam değil Erzurum Kongresi ve kararlar alınıyor. Sonra Sivas´a geliyorlar, Sivas Kongresi. Adı üstünde yine kongre, Erzurum´dan daha fazla katılımcı Sivas Kongresinde var. Ama Sivas Kongresinde bir şey tartışılıyor, mandacılık. Türkiye bağımsız bir ülke olup kendi kendisini mi yönetsin, yoksa başka güçler gelip o güçlerin emri altında biz kendi kendimizi yönetelim mi, mandacılık mı olsun? Bu tartışılır. Genç bir kardeşimiz Tıbbiyeli Hikmet kürsüye gelir mandacılığı reddeder, Türkiye´nin bağımsızlığını savunur ve döner Mustafa Kemal Atatürk´e şunu söyler; “Mandacılığa karşıyız siz mandacılığı savunursanız size de karşıyız” der. Bu cümle neyi gösteriyor? Bu cümle bu ülkenin kurtuluş tarihinde, kuruluş tarihinde tek adamın olmadığını gösteriyor. Tek adam yok.

Sonra 23 Nisan 1920, ne toplanıyor? Türkiye Büyük Millet Meclisi. Adı üstünde Türkiye Büyük Millet Meclisi. Tek adam var mı? Hayır. Toplanmışlar. 23 Nisan´ı ne yapıyoruz? Çocuklarımıza bayram olarak armağan ediyoruz. Şu genç kızımız, saçları örgülü çocuğumuz, bir çocuk. Ne diyor? “Geleceğim için hayır” diyor. Biz Türkiye Cumhuriyeti´nin geleceğini kimlere teslim ettik? Gençlerimize, bu çocuklarımıza ve bu çocuklarımıza dedik ki, “Bu meclisin açıldığı gün bayramdır ve bu bayram senin bayramındır” dedik. Dünyada hiçbir parlamentonun kendi çocuklarına vermediği bayramı biz kendi çocuklarımıza verdik. Şimdi bu çocuğumuz diyor ki, “Bana 23 Nisan bayramını armağan eden meclisime dokunmayın, Meclisimin yetkilerini almayın” diyor. İşin özü budur. Peki ne oluyor? Sonra cumhuriyet ilan ediliyor. Cumhuriyet ilan edilince ne oldu Türkiye´de? Cumhuriyet ilan edilince bütün İslam dünyasındaki devletler tek tek cumhuriyet ilan ediyorlar, Türkiye´yi örnek alıyorlar. Hareketin lideri Mustafa Kemal Atatürk´ü örnek alıyorlar. Hepsinde parça parça bağımsızlık mücadeleleri başlıyor. Cezayirli gençler Fransızlarla mücadele ederken göğüslerinde Atatürk´ün fotoğrafları vardır. Hindistan´a gidin öyledir, Pakistan´a gidin öyledir. Irak, Suriye gidin öyledir. Bir bağımsızlık mücadelesi verilmiş ve cumhuriyet kurulmuştur. Cumhuriyet kuruluyor? Amasya Tamimi´nde ne deniyordu? -Milletin istiklalini milletin azim ve kararı kurtaracaktır.- O zaman millet nerede temsil edilmelidir? Türkiye Büyük Millet Meclisi´nde temsil edilmelidir. Nasıl temsil edilecek? Her bölgeden seçilecek milletvekilleri parlamentoya gelecektir ve milleti temsil edecektir. Milli irade oraya yansıyacaktır. 1921 anayasasının ve 1924 anayasasının birinci cümlesi şudur; “Hakimiyet bila kaydü şart milletindir.” Çünkü sarayın değil. O tarihe kadar milletin hakimiyeti sözkonusu değil sadece sarayın hakimiyeti var. Hiç kimse vatandaş değil herkes padişahın kulu ve kölesidir. Cumhuriyeti nasıl kurduğumuzu, kendi rejimimizi nasıl oluşturduğumuzu bilmeniz açısından bunları anlatıyorum. Unutuyoruz çoğu zaman. Ne bedeller ödediğimizi, bu cumhuriyeti nasıl kurduğumuzu çoğu zaman unutuyoruz.

1924 anayasası görüşülürken Atatürk´e meclisi feshetme yetkisi verelim tartışmaları oluyor. Teklif geliyor Atatürk isterse meclisi feshedebilir. İki genç milletvekili kürsüye çıkıyor, diyorlar ki, “Biz Gazi Paşayı çok seviyoruz, iyi bir komutan, Türkiye´nin tarihindeki önemini de biliyoruz, nasıl mücadele ettiğini de biliyoruz ama bizi buraya Gazi Paşa seçip göndermedi. Bizi buraya millet gönderdi. Mademki millet gönderdi kimse kusura bakmasın Türkiye Büyük Millet Meclisinin feshini bir kişiye teslim edemeyiz, veremeyiz” diyorlar ve reddediliyor önerge. 1924 – 2017. Şimdi önünüze bir anayasa değişikliği geliyor. 16´sında sandığa gideceğiz ve oyumuzu kullanacağız. Maddelerden birisi başkan hiçbir gerekçe göstermeden meclisi feshedip doğru “Buyurun beyler seçime gidelim” diyebilecektir. Tarihine saygısı olan, bayrağına saygısı olan, dedelerine, atalarına saygısı olan, milletine saygılı olan herkesin buna “Hayır” demesi lazım. Madem milli irade çok önemli ve madem biz milli iradeyi savunuyoruz o zaman bir kişi milli iradeyi neden istediği zaman yok farz etsin? Neden ben meclisi feshediyorum desin? Bu ülkenin kurucusuna verilmeyen bir yetkiyi neden bir başka kişiye biz verelim? Kendimize güvenmiyor muyuz, parlamentoya güvenmiyor muyuz? 550 milletvekili seçtik gönderdik oraya. Bugün bu süreç 16 Nisan´a kadar olan süreç hepimizin düşünmesi gereken bir süreçtir. Bu sürecin, bu oylamanın, bu referandumun partilerle ilgisi yok. A partisi, B partisiyle ilgisi yok, şahıslarla ilgisi yok. Efendim ben muhafazakarım, öbürü ilerici, öbürü efendim bilmem ülkücü, öbürü milliyetçi, öbürü dindar, öbürü muhafazakar. Ne olursak olalım, bu memlekette huzur içinde, barış içinde, kardeşçe yaşamak istiyoruz. Özeti bu.

ANAYASA DEĞİŞİKLİĞİ BİR TOPLUMU AYIRIYORSA, BÖLÜYORSA ORADA TEMİNAT YOKTUR

Peki, barışımızın teminatı ne? Birlikte yaşamanın teminatı ne? O teminat anayasadır arkadaşlar. Anayasa değişikliği bir toplumu ayırıyorsa, bölüyorsa orada teminat yoktur. Ama anayasa toplumu kaynaştırıp birleştiriyorsa, o anayasa herkesin teminatıdır. Bu ayrıntıyı, daha doğrusu bu doğruyu hiç kimsenin unutmaması lazım. Efendim ben Ali´yi çok seviyorum, Ali´yi sevdiğim için gidiyorum oyumu kullanacağım. Efendim Ali´yi değil Ömer´i çok seviyorum, Veli´yi çok seviyorum gideceğim oyumu kullanacağım o öyle söylediği için. Tam tersine aklımızı kullanacağız. Ölçeceğiz, biçeceğiz, tartışacağız, konuşacağız ve kararımızı öyle vereceğiz. Bu bir partinin olayı değildir, bir şahsın olayı da değildir. Bu devam edecek gidecek. 12 Eylül darbe anayasası 82, 2017 devam ediyor. Bu da devam edecek. Ayrışan bir toplumun sonu nereye gider? Bütün iradeyi tek kişiye teslim ettiğinizde sonu nereye varacak? Buyurun Suriye´ye bakın tek adam vardı. Suriye anayasası da aynen şimdi gelen anayasa gibi bütün yetkiler tek adamda. Buyurun ne oldu Suriye. Bölündü mü? Bölündü. Milyonlarca kişi Suriye´yi terk etmek zorunda kaldı mı? Kaldı. Bir öncesine bakalım Irak´ta tek adam mı vardı? Evet. Saddam mıydı? Evet. Tam yetkili miydi? Evet. Buyurun Irak´a bakın. Parçalanan bir Irak´a bakın. Bir sonrasına gidelim, Kaddafi Libya´da tekti. Tek otoriteydi. Ne derse o yasalaşıyordu. Kaldı mı Kaddafi? Hayır. Daha da önemlisi Libya kaldı mı? Libya kalmadı. Biz tarihten ders çıkarmak zorundayız. Bu devleti kuranlar neden cumhuriyeti kurdular, neden parlamentoyu kurdular, neden Başbakanlığı getirdiler, neden bakanlar kurulunu oluşturdular? Devlet yönetiminde adaleti ve dengeyi sağlamak için. 

 

TÜRKİYE´Yİ SOKAKTA BULMADIK

Şimdi öneri getiriyorlar oyluyorlar. Başbakanlığı kaldıracağız. Niye kaldıracağız? Başbakanlığı niye kaldırıyoruz? Başkan aynı zamanda Başbakanlık görevini de üstlenecek. Neymiş çift başlılık olmazmış. Cumhuriyet tarihinde niye çift başlılık olsun ki arkadaşlar. Herkesin görevi anayasada yazılıdır. Cumhurbaşkanının görevi yazılıdır, Başbakanın görevi yazılıdır. Partilerin ne yapacağı yazılıdır, yasası vardır. Ama siz çıkıp da kendi görev alanınızın dışına çıkıp başkasının görev alanına müdahale ederseniz orada çift başlılık olur. Ama şimdi daha tehlikeli bir şey geliyor. Nasıl bir tehlike? Şöyle; seçilecek başkan aynı zamanda partisinin de Genel Başkanı olacak. Yani her Salı günü grup toplantıları olur değil mi, siyasi partilerin liderleri grubu olan partilerin liderleri Salı günü konuşurlar. Bu anayasa değişikliği geçerse her Salı günü Cumhurbaşkanı da konuşacak partinin Genel Başkanı olarak. Bize etmediği lafları kalmayacak. Seçilecek Başkan bunu yapacak. Tarafsızlık? Hani tarafsızdı, nerede kaldı bu tarafsızlık? Düşünebiliyor musunuz Türkiye´yi nasıl bir risk bekliyor görebiliyor musunuz? Hem Başkan, hem partinin Genel Başkanı, hem Cumhuru temsil edecek, hem kendi partisini temsil edecek. Nasıl olacak bu? Bana aklı başında birisinin çıkıp bunu anlatması lazım. Ben anlamış değilim. Soruyorum beylere ya bu nasıl bir düzendir? Bu bize ait bir düzen diyorlar. Dünyada örneği var mı? Dünyada örneği yok. Bizim tarihimize bakıyoruz orada da örneği yok. Osmanlı´ya bakıyoruz orada da örneği yok. Osmanlı´da padişah var doğru mu? Evet. Altında Başbakan görevini kim üstleniyor? Veziri Azam. Başka? Vezirler var onlarda bakanlar. Osmanlı´da çift başlılık mı vardı? Hayır. Başka? Meclisi Mebusan vardı. 141 yıllık parlamento geleneği var. Osmanlı Osmanlı diyorlar bu düzen orada da yok. Nasıl olacak bu iş? Bütün yetkileri verdiniz bir kişiye ya hata yaparsa? Hata insana özgü bir şeydir. Hata yaparsa faturayı kim öder? 80 milyon öder. Evde hatayı birisi yaparsa evde aile öder, en baştaki kişi hatayı yaparsa hep beraber öderiz. Bütün millet öder. Bu referandum partilerle ilgili bir şey değildir. Bu Türkiye´nin geleceğiyle ilgili bir düzenlemedir. Hepimizin düşünmesi lazım ve sandığa öyle gitmesi lazım. Şu soruyu kendinize sorun, başkan tarafsız mı olmalı, partizan mı olmalı? Partizan olmalı Başkan deniyorsa bütün risklere katlanarak gidip evet oyu kullanabilir. Faturayı da bu millet öder. Hayır tarafsız olmalı, cumhurun başkanı, bayrak taşıyor, bayrağı temsil ediyor deniyorsa hayır oyunun kullanılması lazım. Türkiye´yi sokakta bulmadık. Birlikte oturup birlikte karar vereceğiz.

Adalet ve Kalkınma Partili sağduyulu vatandaşlarım, Cumhuriyet Halk Partili sağduyulu vatandaşlarım, Milliyetçi Hareket Partili sağduyulu vatandaşlarım, Halkların Demokrasi Partisine kayıtlı sağduyulu vatandaşlarım veya sempati duyan, Saadet Partili sağduyulu vatandaşlarım, Büyük Birlik Partili sağduyulu vatandaşlarım, Vatan Partili sağduyulu vatandaşlarım, Özgürlük ve Demokrasi Partisine mensup sağduyulu vatandaşlarım veya sempati duyan. Bu memleket bizim memleketimiz. Bu memlekette Nazım´ın dediği gibi “Bir ağaç gibi tek ve hür ve bir orman gibi kardeşçe yaşamak istiyoruz” kavgasız dövüşsüz. Barış içinde, huzur içinde, birlikte yaşamamızın yolu bu anayasanın hepimizin anayasası olmasına bağlıdır. Hepimizin anayasasıysa biz bu ülkede barış içinde yaşarız.


KENDİ İNSANINI TERÖRİST İLAN EDİYORSUN!
Efendim bu çıkarsa Türkiye´de terör biter. Allah aşkına buna inanan var mı? 15 yıldır iktidardasınız siz terörü bitirdiniz de kim engel oldu size? Bir kanun çıkarmak istediniz de kanun mu çıkaramadınız? Her türlü desteği verdik. Terörü bitirin ne istiyorsanız her türlü desteği vereceğiz dedik. Şimdi kendileri tek başına devleti yönetiyorlar, tek başına hükümetler. Bitirdiniz de biz mi engel olduk? Efendim bu çıkarsa ekonomide istikrar olacakmış. 15 yıldır yönetiyorsunuz hangi kararı alamadınız, hangi yasayı çıkaramadınız, hangi düzenlemeyi yapamadınız? Hepsini yaptınız. Neden bu değişikliğe “Evet” denmesi gerektiğini bir türlü anlatamıyorlar. Zaten anlatılacak bir tarafı yok. O zaman ne diyorlar? Kolaycılığa kaçıyorlar “Hayır” diyenler teröristtir diye. Bu ülkenin vatandaşının masum, düşünen, saygılı, demokrasiye inanan vatandaşını terörist ilan etmek bu kadar kolay bir laf mıdır? Kaba bir laf değil midir yani en hafif deyimiyle. Kendi insanını terörist ilan ediyorsun. Sen sağda, solda bir sürü laf edeceğine, konuşacağına vatandaşlara sakin, bilgiye dayalı niçin “Evet” demeleri gerektiğini anlatırsın. Biz nasıl anlatıyorsak siz de anlatırsınız. Biz nasıl diyorsak “Evet” diyen vatandaşın oyu da, tercihi de benim başımın üstüne, “Hayır” diyen vatandaşın oyu da, tercihi de benim başımın üstüne sonuçta aynı ülkede yaşıyoruz. Kavgadan bıkmadınız mı, gerilimden bıkmadınız mı? Biz bıktık. Kavgadan ve gerilimden bu millet bıktı.

Yeni düzen geliyor, öneriyorlar. Partinin Genel Başkanı aynı zamanda hakim tayin edecek. Şöyle bir düşünün, AKP´ye veya MHP´ye veya SP´ye veya herhangi bir partiye mensup bir vatandaşın davası var, onun hakimini de ben tayin ediyorum. O vatandaş şunu düşünmez mi, bu hakimi CHP´nin Genel Başkanı tayin etti, bu adalet dağıtmaz ki bu siyasi bir kişidir demez mi? Der. Ben olsam ben de söylerim. Niye diyoruz hakimler tarafsız olsun, hakimlik mesleği bağımsız olsun, siyaset adliyeye girmesi niye diyoruz? Bunun için diyoruz. Her vatandaşın davası görüşülürken hakim tarafsızlığını korusun, adalet dağıtsın. Şimdi partinin Genel Başkanı hakim tayin edecek, doğru değil. Anayasa mahkemesinin 15 üyesinden 12´sini tayin edecek. Bunlar doğru değil. Şöyle düşünün az önce yukarda konuştuk, hakimleri Belediye Başkanına bağladınız olur mu? Belediye Başkanı kamulaştırma yapıyor siz de hak arıyorsunuz, o hakim kime bakacak? Belediye Başkanına bakacak. Adalet dağıtmayacak ki. Aynı şeyi Türkiye ölçeğinde düşünün. Hak arayamaz noktaya gelecek bu ülkenin vatandaşları. Adaletin siyasallaşmasının böyle bir tehlikesi vardır.

ALİ KALDIRMAZ DA, VELİ GELİR KALDIRIR
İş adamlarımız var aramızda güzel, iş adamı nasıl yatırım yapar, ne zaman yatırım yapar? Hukukun üstünlüğü varsa yatırım yapar. Yani can ve mal güvenliği varsa yatırım yapar. Bir gün birisi gelip benim mal varlığıma el koyacaktır diye kaygı taşırsa yatırım yapmaz. Nereye yatırım yapar? Kendisine can ve mal güvenliği verilen ülkeye gider, orada yatırımını yapar. Bütün yetkileri bir kişiye veriyoruz, çıkaracak bir kararname Ali´ye mi kızdı, mal varlığı var değil mi? Ali´nin mal varlığına el koydum bitti. Adalet, hak, hukuk? Hiçbirisi yok. Sendikacılar var, öyle yetkiler veriyoruz ki ekonomik ve sosyal haklarla ilgili her türlü kararname çıkartma yetkisine sahip. Şu kararnameyi çıkarabilir, kıdem tazminatı kalkmıştır, bitti. İşçiler diyecek ki aman bizim kıdem tazminatımız kaldıracak bir kişi, Ali kaldırmaz da, Veli gelir kaldırır. Bu yetkiyi veriyor musun? Veriyorsun. Peki, bugün kaldırabilir mi? Hayır, bugün kaldıramaz. Kim kaldırabilir? Ancak TBMM kaldırabilir. TBMM´ye böyle bir teklif gelir mi? Asla gelemez. Çünkü reddedilir.

Aramızda muhtarlar da var, öyle yetkiler veriyoruz ki çıkacak bir kararnameyle bütün muhtarlıkları kapatıyorum. Yetkisi yok diyorlar. Niye yetkisi yok. Veriyorsunuz yetki TBMM´yi feshediyor muhtarlığı mı feshetmeyecek. Bu kadar yetki birisine verilemez, bir kişiye verilmez.

HER TÜRLÜ YETKİYİ KULLANACAKSIN, AMA KİMSE SENİ DENETLEMEYECEK

Aramızda anneler var. Size bir soru sevgili anneler, freni patlayan bir otobüse çocuklarınızı bindirir misiniz? Nereye gittiği belli olmayan bir trene çocuklarınızı bindirir misiniz? Pilotu nereye gittiği açıklamasını yapmadığı bir uçağa çocuklarınızı, evlatlarınızı bindirir misiniz? Şimdi biz 80 milyon vatandaşı nereye gittiği belli olmayan, üstelik freni patlamış, freni olmayan bir otobüse bindiriyoruz. Bana bir Allah´ın kulu çıkıp desin ki, şurada denetim yapıyoruz, şurada fren mekanizması var. Yok arkadaşlar. Her türlü yetkiyi kullanacaksın ama kimse seni denetlemeyecek. Diyorlar ki denetim var. Nasıl? 400 milletvekili evet derse var. İyi de nerede 400 milletvekili bulacağız? Bugünkü sistemden daha ağır şartlar getiriliyor birisinin yargılanması için, kaldı ki diyelim 400 milletvekili buldunuz yargılanmak üzere, 15 hakimden 12´sini o tayin etmiş onlar yargılayacaklar, kendi tayin ettiği hakimler onu yargılayacak. Benim tayin ettiğim hakimi ben niye beni yargılasın ki? Ona göre ben hakim tayin ederim. Bunun adına adalet mi denir?

“EVET” DEMENİN VEBALİ ÇOK AĞIRDIR
Sevgili anneler biliyorum memnunsunuz 18 yaşında çocuğunuz varsa bu çıktığı takdirde çocuklarınızın hepsi milletvekili olacak, ömür boyu askerlikten muaf olacak, iki yıl milletvekilliği yaptıktan sonra da milletvekilliği emekli aylığı almaya hak kazanacaklar ne mutlu size değil mi? Ama kafanızda bir soru var, kafanızda ben de biliyorum bir soru var. Bu kadar ballı bir işi bizim çocuklarımıza verirler mi? Kimin çocukların için bu düzen geliyor? Garibanın çocuğunu El Bab´a gönder, garibanın çocuğunu -35 derecede git PKK´yla mücadele et de, kendi 18 yaşındaki çocuklarını buyurun milletvekili olun. Ne diyorum? Bu anayasa değişikliğine “Evet” demenin vebali çok ağırdır. Bir daha söylüyorum sevgili anneler, bu anayasa değişikliğine “Evet” demenin vebali çok ağırdır. Ülke için, geleceğimiz için, çocuklarımız için, bayrağımız için, vatanımız için vebali çok ağırdır. Ben niye ısrarla diyorum düşünerek sandığa gidin, niye ısrarla diyorum danışın, konuşun, tartışın ve ondan sonra sandığa gidin. Niye ısrarla diyorum bunun partilerle ilgisi yok, bu bir memleket meselesidir diyorum.

550 milletvekili yetmedi şimdi 600´e çıkarıyoruz. Niçin? Niye çıkarıyoruz 600´e? Parayı siz ödeyeceksiniz, 187 trilyon lira 5 yılda. Neden, niçin? Emin olun cevabını alamadığınız çok soru var. Ben biliyorum, ben konuşunca onlar çok rahatsız oluyorlar, çok ama çok rahatsız oluyorlar. Benim televizyonlara veya konuşma yapacağım saate denk getiriyorlar onlar da program düzenliyorlar ki, onların televizyonları daha doğrusu televizyonlar bizi değil onları versinler diye. Ve çıkıyorlar şunu söylüyor, Kılıçdaroğlu çıkıyor doğruları söylemiyor diyorlar. Ben de kendilerine her seferinde açık ve net çağrı yapıyorum. Ben doğruları söylemiyorsam sizin televizyon kanallarına çıkalım beni mahcup edin belki hiç bunlara gerek kalamayacak. Öyle değil mi? Çıkarsınız televizyonda beni mahcup edersiniz. Dersiniz ki, bak Sayın Kılıçdaroğlu sen böyle diyorsun ama bak anayasada şu yazılı. Biz de bakarız deriz ki eğer bilmiyorsak, mahcup oluruz. Ama biliyorsak sen asla ve asla “Evet”i bir daha ağzına alamazsın. Buna cesaret edemedikleri için, benim de doğruları söylediğimi onlar da bildikleri için cesaret edip karşıma çıkmıyorlar. Diyorlar ki niye çıkalım, niye kavga edelim? Niye kavga edelim, medeni insanlar gibi bir araya gelip konuşmak kavga etmek demek midir? Amerikalı yapıyor, Fransız´ı yapıyor, Japon´u yapıyor, İtalyan´ı yapıyor, İspanyol´u yapıyor, Papua Yeni Gine´si yapıyor kardeşim sen de yap niye korkuyorsun? Bir şey çıkarmışsın savunuyorsun, gel otur adam gibi savun, biz de sana cevap verelim. Hatta şunu söyledim, siz söz veriyorum dedim yarım saat konuşun bana sadece 15 dakika verin. Siz yarım saat, her biriniz yarım saat konuşun bana sadece 15 dakika verin bak bakalım vatandaş ne düşünecek. 


BU DÜZEN HAYIRLI BİR DÜZEN DEĞİLDİR

Bugünkü düzende seçim yapılır çoğunluk partisinin lideri başbakan olur, hükümeti kurmakla görevlendirilir. Başbakan Bakanlar Kurulunu oluşturur, gider Cumhurbaşkanından onay alır, onaylatır. Cumhurbaşkanından onay aldıktan sonra hükümet programını hazırlar ve TBMM´ye gelir. Der ki, hükümetimi kurdum önümüzdeki 4 yıl içinde ben şunları yapacağım ve meclisten güvenoyu alır. Yeni düzende bunlar yok, hiçbirisi yok, meclisten güvenoyu da yok. Diyor ki, bu meclisten niye güvenoyu alayım, efendim meclis milli iradeyi temsil ediyor. Seçilen kişi diyor ki milli iradeyi ben temsil ediyorum ne meclisi? 600 kişi, ne yapacak bunlar? Maaş alıp oturacaklar. Bu düzen hayırlı bir düzen değildir, sağlıklı tutarlı olan düzen bizim tarihimizden miras kalan demokratik düzendir, demokratik parlamenter sistemdir, tarihten mirastır bize, babalarımızdan mirastır bize, geleneğimizdir, örfümüzdür, adetimizdir. Bunu yapacağız. Meclisi dahi tanımıyor. Gensoru verilmeyecek, hiçbir bakan veya başkan yardımcısı milletvekili olmayacak. Milletvekillerinden seçiliyorsa milletvekilliğinden istifa edecek. Böylece meclisle Cumhurbaşkanı arasında kocaman bir duvar örülmüş olacak. Öyle yetkiler verildi ki, hiç bütçe yapmasa bile olur. Meclise bütçe getirmedi, geçen yılın bütçesi enflasyon oranında artıp aynen yürürlüğü gelecek. Böyle bir yetki dünyanın hiçbir parlamentosunda yoktur arkadaşlar, hiçbir devletinde yoktur. Ama bunlar Türkiye´de milletin önüne getirilmiş konmuş, buyurun bunlara “Evet” deyin. Niye “Evet” desin? Soru soruyor vatandaş cevabını alamıyor. İşimiz aslında çok zor değil, çok kolay. Aklımızı çalıştırdığımız zaman, düşündüğümüz zaman, danıştığımız zaman hep birlikte doğru yolu bulacağız. Cumhuriyete inananlar, demokrasiye inananlar, birlikte yaşama iradesini ortaya koyanlar, kendi tarihimize, köklerimize, geleneklerimize bağlıyız diyenler ayın 16´sında, 16 Nisan´da sandığa gidip onurla, gururla “Hayır” oyunu kullanabilirler.

Çok sık söylüyorum, ben genç bir bürokratken 12 Eylül darbe anayasası oylanırken referandumda İstanbul´da Fikirtepe´de bir ilkokulda gidip “Hayır” oyunu kullanmıştım. Bugün çocuklarıma gururla ve onurla diyorum ki, gittik eşimle beraber “Hayır” oyunu kullandık. “Evet” in vebali ağırdır, “Hayır” ın onuru güzeldir.

Hepinize çok teşekkür ediyorum değerli arkadaşlarım. Sağ olun, var olun diyorum. 

Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
BALBAY´DAN TÜBİTAK ÇIKIŞI:
BALBAY´DAN TÜBİTAK ÇIKIŞI:
"FRANSA TÜBİTAK´LA İLİŞKİSİNİ KESTİ, BİLİME DE FRANSIZIZ" “BİLGİNİN, BİLİMİN, AKLIN ADI KUMPASIN İNTİKAMIN ADI  MI OLDU?”
CHP İzmir Milletvekili Atila Sertel açıkladı: Türk Eximbank´ta 8 milyar liralık FETÖ batığı!
CHP İzmir Milletvekili Atila Sertel açıkladı: Türk Eximbank´ta 8 milyar liralık FETÖ batığı!
İhracatçılar ile yurt dışında faaliyet gösteren yatırımcıların en önemli destekçilerinden olan Türk Eximbank´ın ihracatçılara kullandırdığı kredilerden 1.9 milyar dolar, sigortalamadan da 351 milyon dolar alacağın tahsilatı, firmaların FETÖ bağlantısı nedeniyle riske girdi. Verilen bu krediler için alınan teminat mektupları da Bank Asya´dan olunca Eximbank alacaklarını tahsil edemez noktaya geldi.
ZEYNEP ALTIOK HAYIRCI ÖĞRENCİLERİ CEZAEVİNDE ZİYARET ETTİ
ZEYNEP ALTIOK HAYIRCI ÖĞRENCİLERİ CEZAEVİNDE ZİYARET ETTİ
CHP Genel Başkan Yardımcısı ve İzmir Milletvekili Zeynep Altıok, YSK´yı protesto ettikleri için tutuklanan gençleri ziyaret etti. Gençlerin aktardıklarını kamuoyuyla paylaşan Altıok, gençlerin morallerinin yüksek olduğunu söyledi. 
BALBAY VİKİPEDİ´YE ERİŞİM YASAĞINI MECLİS GÜNDEMİNE TAŞIDI
BALBAY VİKİPEDİ´YE ERİŞİM YASAĞINI MECLİS GÜNDEMİNE TAŞIDI
CHP İzmir Milletvekili Milli Eğitim Kültür, Gençlik ve Spor Komisyonu üyesi Mustafa Ali Balbay uluslararası internet ansiklopedisi Vikipedi´ye erişim yasağını Meclis gündemine taşıdı. Balbay Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan´ın yanıtlaması istemiyle TBMM başkanlığına vermiş olduğu soru önergesinde, ifade özgürlüğüne müdahale edilerek, vatandaşların haber alma ve bilgi edinme hakkının engellendiğini söyledi.
BALBAY YGS SONUÇLARI İÇİN MEB VE ÖSYM´Yİ SUÇLADI
BALBAY YGS SONUÇLARI İÇİN MEB VE ÖSYM´Yİ SUÇLADI
CHP İzmir milletvekili ve Millî Eğitim Komisyonu üyesi Mustafa Ali Balbay 2017 yılı YGS sonuçlarını değerlendirdi. Balbay, ‘2 milyon 162 bin öğrencimizin girdiği sınavda YGS-1´de 773 bin 322 gencimiz, YGS-2´de 762 bin 359 gencimiz ancak 180 barajını geçti. Başarı oranı yüzde 30´larda. Matematikte 40 sorudan 4 ortalama doğru yapabiliyoruz. Buna bir de 38 binlerdeki 0 çeken öğrencilerimizi eklersek, iktidarın daha gelecek veremediği gençliğimize 18 yaşında milletvekilliği vermesinin kocaman bir yalan olduğunu görürüz. Bu sonucu çocuklarımızın başarısızlığı olarak göremeyiz. Bu sonuç, AKP iktidarının 6 bakan, ondan fazla sınav sistemi, sınav giriş şartları değişiklikleri ve eğitimi müftülük, cemaat işbirliği ile götürmesinin sonucudur.”
CHP´Lİ GÖK´TEN ERDOĞAN´A TEK ADAM YANITI:
CHP´Lİ GÖK´TEN ERDOĞAN´A TEK ADAM YANITI:
Atatürk ve İsmet İnönü´nün, tek adam olmadıklarını ifade eden Gök, "Ne Atatürk ne de İsmet İnönü, tek adam değildir. Her ikisi de adam gibi adamdırlar. Tarihinizi iyi okuyun Sayın Cumhurbaşkanı." dedi.
CHP´Lİ TORUN: “TEK ADAM DÜZENİ TEK TİP MUHTAR İSTİYOR”
CHP´Lİ TORUN: “TEK ADAM DÜZENİ TEK TİP MUHTAR İSTİYOR”
CHP Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun Nevşehir´de “Referandumda Niçin Hayır” konulu toplantıya dinleyici olarak katılan muhtarlar hakkında soruşturma başlatılmasını eleştirdi. Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun; “Bu uygulama başkanlık düzeninde muhtarlarımıza biçilen rolü en açık biçimde ortaya koyuyor. Tek Adam düzeni tek tip muhtar istiyor; dinleyen ama ses çıkarmayan, görüş belirtmeyen ve hatta muhalif görüşleri dinlemesine bile izin verilmeyen tek tip muhtar düzeni.” dedi.
CHP´Lİ KARADENİZ: MİLLETİMİZLE, BÖLÜNMEYECEĞİMİZİ ‘HAYIR´ DİYEREK HAYKIRIYORUZ
CHP´Lİ KARADENİZ: MİLLETİMİZLE, BÖLÜNMEYECEĞİMİZİ ‘HAYIR´ DİYEREK HAYKIRIYORUZ
CHP Sinop Milletvekili Barış Karadeniz, anayasa değişikliğinin Türkiye´yi bölünmeye götürecek bir değişiklik olduğunu belirterek, “Birlik ve beraberlik içerisinde, milletimizle, bölünmeyeceğimizi ‘hayır´ diyerek haykırıyoruz” dedi.
Kılıçdaroğlu: Demokrasiden yana mı, tek adam rejiminden yana mı?
Kılıçdaroğlu: Demokrasiden yana mı, tek adam rejiminden yana mı?
CHP GENEL BAŞKANI KEMAL KILIÇDAROĞLU, BURSA ŞOFÖRLER VE SERVİS ODALARI TEMSİLCİLERİYLE BİR ARAYA GELDİ
CHP´Lİ SAĞLAR: ETÜT MERKEZLERİNİ NEDEN KAPATACAKSINIZ?
CHP´Lİ SAĞLAR: ETÜT MERKEZLERİNİ NEDEN KAPATACAKSINIZ?
Etüt merkezlerinin kapatılmasını isteyen zihniyet, ilkokul çağındaki çocukları merdiven altı, dini eğitim verenlere mi teslim edecek?
CHP´Lİ ARSLAN:“ANAYASA DEĞİŞİKLİĞİYLE TAM BAĞIMLI YARGI OLUŞUYOR”
CHP´Lİ ARSLAN:“ANAYASA DEĞİŞİKLİĞİYLE TAM BAĞIMLI YARGI OLUŞUYOR”
CHP Denizli Milletvekili Kazım Arslan, anayasa değişikliğinin devleti tümüyle çökertmek için yazıldığını, cumhuriyetimizi ve demokrasimizi askıya alacağını, rejimi değiştirerek kendilerine göre bir rejim oluşturacağını, bir partinin ve tek adamın egemenliğinin millet egemenliğinin üzerine çıkartılmak istendiğini şu sözlerle iddia etti:
CHP SÖZCÜSÜ SELİN SAYEK BÖKE: KAMU BANKALARI, SARAY DÜZENİNİN KEYFİYETİNE KURBAN EDİLİYOR
CHP SÖZCÜSÜ SELİN SAYEK BÖKE: KAMU BANKALARI, SARAY DÜZENİNİN KEYFİYETİNE KURBAN EDİLİYOR
KAMU BANKALARININ YASAL OLARAK MART SONUNA KADAR YAPMAK ZORUNDA OLDUĞU GENEL KURULLARI, REFERANDUM SONRASINA ERTELENDİ - SON 2,5 - 3 YILDIR YAŞADIĞIMIZ FİİLİ BAŞKANLIK DÜZENİ, KURALSIZLIK VE KEYFİ YÖNETİM ANLAYIŞIYLA TÜRKİYE EKONOMİSİNİ İSTİKRARSIZLAŞTIRIYOR
CHP´Lİ SINDIR AKP´YE İSYAN ETTİ; BÖYLE TARAFSIZLIK OLMAZ!
CHP´Lİ SINDIR AKP´YE İSYAN ETTİ; BÖYLE TARAFSIZLIK OLMAZ!
CHP Genel Sekreteri Kamil Okyay Sındır, Cumhurbaşkanın devlet tüm imkanlarıyla evet kampanyası yaptığını söyledi.
BALBAY: “ DÜNYA TİYATROLAR GÜNÜ KUTLU OLSUN”
BALBAY: “ DÜNYA TİYATROLAR GÜNÜ KUTLU OLSUN”
CHP İzmir Milletvekili Millî Eğitim, Kültür, Gençlik ve Spor Komisyonu Üyesi Mustafa Ali Balbay, 27 Mart Dünya Tiyatrolar Gününü kutladı. Balbay İnsanlık tarihinin yaklaşık 2500 yıllık hikâye anlatıcısı olan tiyatronun, insanları bir arada tutmanın en içten, en yalın ve en evrensel aracı olduğunu söyledi.
TRT personel alım sınavlarında torpil iddiaları
TRT personel alım sınavlarında torpil iddiaları
Bakan Berat Albayrak referans oldu, TRT´de işe başladı
CHP İZMİR MİLLETVEKİLLERİ KENTTEKİ 33 STK ZİYARETİNİ TAMAMLADI
CHP İZMİR MİLLETVEKİLLERİ KENTTEKİ 33 STK ZİYARETİNİ TAMAMLADI
CHP İzmir Milletvekilleri HAYIR çıkmaması durumunda meslek odaları ve diğer sivil toplum kuruluşlarının etkinliklerinin tümüyle ortadan kalkacağını söyledi ve HAYIR´a destek istediler.
CHP Genel Sekreteri Sındır, “Böyle tarafsızlık olmaz!”
CHP Genel Sekreteri Sındır, “Böyle tarafsızlık olmaz!”
CHP Genel Sekreteri Kamil Okyay Sındır, Cumhurbaşkanın devlet tüm imkanlarıyla evet kampanyası yaptığını söyledi.
CHP GENEL BAŞKAN YARDIMCISI SEYİT TORUN: ‘BU ANAYASA TÜRKİYE´Yİ BÖLÜNMEYE GÖTÜRÜR´
CHP GENEL BAŞKAN YARDIMCISI SEYİT TORUN: ‘BU ANAYASA TÜRKİYE´Yİ BÖLÜNMEYE GÖTÜRÜR´
İlçelerde referandum çalışmalarını aralıksız sürdüren CHP Genel Başkan Yardımcısı Ordu Milletvekili Seyit Torun, Kumru´da Anayasa maddelerini vatandaşlara teker teker anlattı.
GÜRSEL TEKİN, BAŞBAKAN YILDIRIM´A SERT ÇIKTI: CHP´DE GENEL BAŞKAN ATAMA İLE GELMEZ, KOVULARAK GİTMEZ
GÜRSEL TEKİN, BAŞBAKAN YILDIRIM´A SERT ÇIKTI: CHP´DE GENEL BAŞKAN ATAMA İLE GELMEZ, KOVULARAK GİTMEZ
CHP İstanbul Milletvekili Gürsel Tekin, Başbakan Binali Yıldırım´ın CHP´ye yönelik eleştirilerini yanıtlarken, ´´Sayın Başbakan bizi kendi partisindeki çakallarla karıştırmasın. CHP´de Genel Başkan atama ile gelmez, o yüzden de onlarda olduğu gibi kovularak gitmez. Çakalların önüne atılmaz´´ dedi.
CHP MİLLETVEKİLLERİ UŞAK´TA “HAYIR” ÇALIŞMASI YAPTI
CHP MİLLETVEKİLLERİ UŞAK´TA “HAYIR” ÇALIŞMASI YAPTI
CHP Milletvekilleri, referandum çalışmaları kapsamında Uşak´ı ziyaret ederek bir dizi etkinlik gerçekleştirdi. İstanbul Milletvekili Eren Erdem, Ankara Milletvekili Ali Haydar Hakverdi ve Uşak Milletvekili Özkan Yalım ile CHP Uşak İl Başkanı Ali Karaoba ve ilçe başkanlarının katıldığı etkinliklere partililer ve halk tarafından yoğun ilgi gösterildi. ?
CHP GENEL BAŞKAN YARDIMCISI CANKURTARAN:  “BAŞKANLIKLA YÖNETİLEN ÜLKELER FAKİRLİKTE DEPAR ATIYOR!
CHP GENEL BAŞKAN YARDIMCISI CANKURTARAN: “BAŞKANLIKLA YÖNETİLEN ÜLKELER FAKİRLİKTE DEPAR ATIYOR!
“BAŞKANLIK, DEVLET BABA´YI ÖLDÜRECEK!” “BAŞKANLIK´LA DEVLET BABA GİDECEK, AYRIMCI BABA GELECEK!”
CHP GENEL BAŞKAN YARDIMCISI BUDAK: PARTİLİ BAŞKANIN SEÇTİĞİ HAKİMLERLE MAHKEMELERDEN ADALET DEĞİL ZULÜM ÇIKAR
CHP GENEL BAŞKAN YARDIMCISI BUDAK: PARTİLİ BAŞKANIN SEÇTİĞİ HAKİMLERLE MAHKEMELERDEN ADALET DEĞİL ZULÜM ÇIKAR
İNGİLTERE EVET´İ DESTEKLİYOR” -“HERKESLE KAVGA EDEN CUMHURBAŞKANI NEDEN ‘EYY İNGİLTERE´ DEMİYOR”
KILIÇDAROĞLU, SİVRİHİSAR´A KONUŞTU
KILIÇDAROĞLU, SİVRİHİSAR´A KONUŞTU
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, “Çocuklarımıza güzel, huzurlu bir Türkiye bırakmak istiyoruz. Kimsenin kimliğinden, yaşam tarzından, inancından ötürü ötekileştirilmediği, herkesin birlikte kardeşçe yaşayacağı bir Türkiye özlemi içinde gideceğiz ve oyumuzu kullanacağız. Kullanacağınız her “Hayır” oyunun bu ülkenin geleceğine, bu ülkenin barışına, bu ülkenin demokrasisine, bu ülkenin huzuruna katkı yaptığını sakın unutmayın. Vereceğiniz her oy bu ülkenin hayrına olacaktır” dedi.
BÖKE VE ZEYNEP ALTIOK AKATLI ´DAN "İHRAÇ EDİLEN AKADEMİSYENLER, ÇÖLLEŞTİRİLEN ÜNİVERSİTELER" RAPORU
BÖKE VE ZEYNEP ALTIOK AKATLI ´DAN "İHRAÇ EDİLEN AKADEMİSYENLER, ÇÖLLEŞTİRİLEN ÜNİVERSİTELER" RAPORU
AKADEMİSYENLER İÇİN YOL HARİTASI” AKADEMİSYENLERLE BİRLİKTE BELİRLENECEK
CHP´Lİ AKSÜNGER: SEÇMEN MÜSTERİH OLSUN, SANDIĞA GİTSİN, SEÇİM SİSTEMİMİZ VE BİZ HAZIRIZ
CHP´Lİ AKSÜNGER: SEÇMEN MÜSTERİH OLSUN, SANDIĞA GİTSİN, SEÇİM SİSTEMİMİZ VE BİZ HAZIRIZ
CHP Genel Başkan Yardımcısı Erdal Aksünger, basın mensupları için düzenlediği kahvaltılı toplantıda, toplumdaki “oylar çalınacak, sandığa müdahale edilecek” algısının mutlaka kırılması gerektiğine dikkat çekti; “Bu algı kırılırsa katılım artar. Yüzde 85-86 düzeyinde katılımla bu teklif kesinlikle reddedilir” dedi.
CHP´Lİ AĞBABA´DAN BOZDAĞ´A: "BU KADAR AÇIK YALAN, SİZİN İÇİN BİLE FAZLASIYLA AŞAĞI BİR HAREKET"
CHP´Lİ AĞBABA´DAN BOZDAĞ´A: "BU KADAR AÇIK YALAN, SİZİN İÇİN BİLE FAZLASIYLA AŞAĞI BİR HAREKET"
Adalet Bakanı belli ki ar ve haya kavramlarını da askıya almış.
CHP´Lİ YARKADAŞ: ´TARİH SİZİ UTANÇLA ANACAK´
CHP´Lİ YARKADAŞ: ´TARİH SİZİ UTANÇLA ANACAK´
"Yeşil sahalar, EVET´çilerin adaletsizliği yüzünden kararıyor..."
KILIÇDAROĞLU DİYARBAKIR´DA "HALK BULUŞMASI"NDA KONUŞTU
KILIÇDAROĞLU DİYARBAKIR´DA "HALK BULUŞMASI"NDA KONUŞTU
BAŞKANLIK SİSTEMİYLE YOLSUZLUK MEŞRULAŞTIRILIYOR
BALBAY İZMİR, BURSA, ÇANAKKALE´DEN SONRA ERZURUM VE ARTVİN´DE
BALBAY İZMİR, BURSA, ÇANAKKALE´DEN SONRA ERZURUM VE ARTVİN´DE
CHP İzmir Milletvekili Mustafa Ali Balbay, referandum çalışmalarını İzmir´e yaklaşık 1.600 km uzaktaki Anadolu topraklarında Erzurum ve Artvin Yusufeli´nde sürdürdü. Balbay, “Vatanın dört bir yanında HAYIR´lı bir gelecek istiyoruz. Bu iktidar ülkemiz içinde ve dışında yeterince düşman üretti. Maharet düşman üretmek değil, dost kazanmaktır. Tek adamcı bu değişiklik ile daha çok düşman ve düşmana savunmasız bir ülke hazırlıyorlar. Buna ülkemizin yedi bölge 81 ilinde HAYIR demeliyiz” diye konuştu.
Varlık Fonu´na devredilen Eti Maden yabancılara mı satılacak?
Varlık Fonu´na devredilen Eti Maden yabancılara mı satılacak?
Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İzmir Milletvekili Atila Sertel, dünya rezervlerinin yarısı ülkemizde bulunan bor madeninin özelleştirileceği yönündeki iddiaları Meclis gündemine taşıdı. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak´ın yanıtlaması istemiyle soru önergesi veren CHP´li Sertel, “Şubat ayında Varlık Fonu´na devredilen ve dünyada bir numaralı bor madeni işleticisi olan Eti Maden İşletmeleri Genel Müdürlüğü´nün özelleştirilmesi, işletme devir hakkı yoluyla satılması veya teminat gösterilerek kredi kullanılması gündeminizde var mı” diye sordu.
CHP´Lİ YARKADAŞ: BU FOTOĞRAF DEVLETİN İFLASIDIR
CHP´Lİ YARKADAŞ: BU FOTOĞRAF DEVLETİN İFLASIDIR
Yarkadaş, polislerin EVET propagandası yapan gazeteleri dağıtmasına tepki gösterdi.
AĞBABA: "VALİ VE KAYMAKAMLAR DA PARTİ ÜYESİ YAPILACAK MI?"
AĞBABA: "VALİ VE KAYMAKAMLAR DA PARTİ ÜYESİ YAPILACAK MI?"
CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Malatya Milletvekili Veli Ağbaba, "Evet" kampanyası yürüten vali ve kaymakamları Meclis gündemine taşıdı.
Veli Ağbaba, Halkın vergileriyle alınan ve vatandaşa hizmet için kullanılması gereken belediye araçları “Evet” kampanyası için kullanılmaktadır.
Veli Ağbaba, Halkın vergileriyle alınan ve vatandaşa hizmet için kullanılması gereken belediye araçları “Evet” kampanyası için kullanılmaktadır.
CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Malatya Milletvekili Veli Ağbaba, iktidar partisinin Devletin tüm imkanları ile "Evet" kampanyası yapmasını Meclis gündemine taşıdı.
CHP´Lİ VEKİLDEN BAKAN ÇELİK´E SUDAN SORUSU:
CHP´Lİ VEKİLDEN BAKAN ÇELİK´E SUDAN SORUSU:
ÜLKEMİZDE TARIM ARAZİLERİ DURURKEN, AFRİKA´DAN ARAZİ KİRALAMAK NEDEN?
CHP´Lİ SERTEL; KÖYLÜ PERİŞAN!
CHP´Lİ SERTEL; KÖYLÜ PERİŞAN!
Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İzmir Milletvekili Atila Sertel, referandum çalışmalarına Ödemiş ve köylerinde devam etti. CHP İlçe Başkanı Nazan Dönmez´le birlikte ilçe merkezinin yanı sıra Horzum, Çamyayla ve Gönlünce köylerinde “Hayır” çalışması yapan Atila Sertel, rejim değişikliğinin sakıncalarını anlattı, evet çıkması halinde vatandaşın, köylünün en önemlisi de ülkenin içine düşeceği zorlukları vatandaşlara örneklerle aktardı.
ROMAN VEKİLİN İSYANI!
ROMAN VEKİLİN İSYANI!
ROMANLARIN BU KOŞULLARDA YAŞAMAYA MECBUR BIRAKILMASI KABUL EDİLEMEZ!
CHP´Lİ SAĞLAR´DAN BAŞBAKAN´A SORU: ADİL ÖKSÜZ MİT ELEMANI MIDIR?
CHP´Lİ SAĞLAR´DAN BAŞBAKAN´A SORU: ADİL ÖKSÜZ MİT ELEMANI MIDIR?
CHP Mersin Milletvekili D.Fikri Sağlar´ın Başbakan Binali YILDIRIM tarafından yazılı olarak cevaplandırılması istemiyle TBMM Başkanlığı´na verdiği soru önergesi şöyle:
İZMİR AKŞENER´İ BEKLİYOR
İZMİR AKŞENER´İ BEKLİYOR
KOCAOĞLU´NUN DA KATILMASI BEKLENİYOR
CHP´Lİ KARADENİZ: TEK ADAM REJİMİ ÇALIŞMA HAYATINA TEHDİTDİR
CHP´Lİ KARADENİZ: TEK ADAM REJİMİ ÇALIŞMA HAYATINA TEHDİTDİR
CHP Sinop Milletvekili Barış Karadeniz, referandum çalışmalarına tüm hızıyla devam ediyor. Tekstil çalışanlarını ziyaret eden Karadeniz, “Çalışma hayatı ve çalışanlar için tek adam rejimi en büyük tehditlerden biridir” dedi.
BALBAY BİR DE TAKSİ ŞOFÖRÜ OLARAK ANLATTI: “FRENSİZ ARACA BİNER MİSİNİZ?”
BALBAY BİR DE TAKSİ ŞOFÖRÜ OLARAK ANLATTI: “FRENSİZ ARACA BİNER MİSİNİZ?”
CHP İzmir Milletvekili Mustafa Ali Balbay, referandum çalışmalarını değişik yöntemlerle sürdürüyor. Taksi şoförü olarak İzmir´de trafiğe çıkan Balbay müşteriye sorduğu, "frensiz araca biner misiniz" sorusuna, "binmem, canımı sokakta bulmadım" karşılığını aldı.
Zeynep Altıok Bergama ve Foça´daydı
Zeynep Altıok Bergama ve Foça´daydı
CHP Genel Başkan Yardımcısı ve İzmir Milletvekili Zeynep Altıok referandum çalışmaları kapsamında Bergama ve Foça´ya iki günlük çıkarma yaptı.
KREDİ KARTIYLA İNTERNET ALIŞVERİŞİNDE REKOR KIRILDI
KREDİ KARTIYLA İNTERNET ALIŞVERİŞİNDE REKOR KIRILDI
Türkiye´de kredi kartıyla yapılan ödemeler her geçen yıl artarak devam ediyor. İnternetten yapılan ödeme tutarı, geçtiğimiz yıl bir önceki yıla kıyasla yüzde 24,6 artarak 68 milyar 883 milyon liraya yükseldi.
CHP´li Çam: ‘İradeni tek adamcılara, saltanatçılara teslim etme!´
CHP´li Çam: ‘İradeni tek adamcılara, saltanatçılara teslim etme!´
İzmir´i mahalle mahalle, köy köy gezen CHP İzmir Milletvekili Musa Çam, 16 Nisan´daki Anayasa Referandumu için herkesi vicdanlarının sesini dinlemeye davet ederek, “İradeni tek adamcılara, saltanatçılara teslim etme” dedi.
CHP´Lİ NECATİ YILMAZ: "YOKSULUN TEK TAŞINMAZ MÜLKÜ MEZAR YERİ"
CHP´Lİ NECATİ YILMAZ: "YOKSULUN TEK TAŞINMAZ MÜLKÜ MEZAR YERİ"
CHP Ankara Milletvekili Necati Yılmaz, TOKİ´yle ilgili araştırma komisyonu kurulmasını istedi. Yoksullara ve alt gelir grubuna yönelik konut ihtiyacının karşılanması ve plansız yapılaşmaya çözüm üretmek için kurulan TOKİ´nin, kentleri ranta, denetimsizliğe ve özel şirketlerin tekeline teslim eden bir yapıya dönüştüğünü vurgulayan Yılmaz, yaşanan sorunların ve mağduriyetlerin belirlenmesi gerektiğine dikkat çekti.
CHP´Lİ SARIHAN; “REFERANDUMUN  BUGÜNE DEK İŞLENEN SUÇLARA KILIF  OLMASI AMAÇLANIYOR”
CHP´Lİ SARIHAN; “REFERANDUMUN BUGÜNE DEK İŞLENEN SUÇLARA KILIF OLMASI AMAÇLANIYOR”
CHP Ankara Milletvekili Şenal Sarıhan HALK TV´de Semra Topçu´nun sunduğu Güne Başlarken programında yaklaşan referanduma ilişkin değerlendirmelerde bulundu.
BALBAY´DAN ZAFER İŞARETİNE REFERANDUM YORUMU: EN AZ İKİ KİŞİYİ HAYIR´A İKNA EDİN
BALBAY´DAN ZAFER İŞARETİNE REFERANDUM YORUMU: EN AZ İKİ KİŞİYİ HAYIR´A İKNA EDİN
CHP İzmir Milletvekili Mustafa Ali Balbay 16 Nisan Anayasa referandumuna ilişkin saha çalışmalarını büyük bir hızla sürdürüyor. İzmir´in yanı sıra Bursa ve Çanakkale´de toplumun tüm kesimi ile bir araya gelen Balbay, “Toplantılarımızda getirilen Tek Adam merkezli rejim değişikliğine ilişkin zafer işaretine referandum anlamı yükledik. Zafer işaretini yaparak herkesin en az iki kişiyi HAYIR´a ikna etmesi sözünü alıyoruz” dedi.
AKP´LİLER REFERANDUM ÇALIŞMALARINI SOSYAL MEDYADA CHP´YE HAKARET EDEREK YAPIYOR.
AKP´LİLER REFERANDUM ÇALIŞMALARINI SOSYAL MEDYADA CHP´YE HAKARET EDEREK YAPIYOR.
AKP Çiğli Belediye Meclis Üyesi Fuat Çankaya, Sosyal medyadaki hesabından CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu´na yönelik çok ağır hakaret içeren paylaşımda bulundu.
KILIÇDAROĞLU SAMSUN MERKEZ´DE KONUŞTU
KILIÇDAROĞLU SAMSUN MERKEZ´DE KONUŞTU
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, “80 milyonu freni olmayan bir otobüse, bir uçağa, bir trene bindireceğiz. Ne olduğu belli olmayan dipsiz bir kuyuya doğru Türkiye´yi götüreceğiz. Buna izin verecek miyiz?” dedi.
CHP´Lİ AĞBABA´DAN AKP´Lİ SOYLU´YA: "ARSIZLIĞIN EN DİP NOKTASI"
CHP´Lİ AĞBABA´DAN AKP´Lİ SOYLU´YA: "ARSIZLIĞIN EN DİP NOKTASI"
CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu´nun CHP´ye yönelik söylemlerine yazılı olarak cevap verdi. "Birazcık ar, haya, namus sahibi ise bu konu hakkında daha fazla konuşmamasını öneriyorum." diyen Ağbaba, "Gerçekleri unutturmak için, tarihi tersine çevirmek için arkası gelmez yalan ve iftiralarla partimizi suçluyor" ifadelerini kullandı.
TAYFUN TALİPOĞLU VEFAT ETTİ!
TAYFUN TALİPOĞLU VEFAT ETTİ!
Gazeteci Tayfun Talipoğlu saat 01.00 sıralarında evinde fenalaşarak yere yığıldı. Evde bulunan bir arkadaşının haber vermesi üzerine gelen sağlık ekipleri Talipoğlu´na ilk müdahaleyi evinde yaptı. Talipoğlu, daha sonra ambulansla Katip Çelebi Üniversitesi Hastanesi´ne kaldırdı. Talipoğlu, burada yapılan tüm müdahalelere rağmen kurtarılamayarak 55 yaşında hayatını kaybetti.
Şehit Mansur Aydın´ın adı Siirt´te yaşayacak
Şehit Mansur Aydın´ın adı Siirt´te yaşayacak
Ailesi İzmir´de yaşayan ve 25 yıl önce şehit olan Astsubay Mansur Aydın için Siirt´te anıt yaptırıldı. Siirt İl Jandarma Komutanlığı emrinde görevliyken 9 Eylül 1992´de Tillo ilçesinde PKK´lı teröristlerle girdiği çatışmada şehit olan Aydın anısına Siirt 3. Komando Tugay Komutanlığı girişinde yaptırılan anıt törenle açıldı.
İzmir Hava Durumu
Bugün
Fırtına
30°
18°
Cumartesi
Fırtına
27°
19°
Pazar
Sağanak
29°
20°
Pazartesi
Parçalı bulutlu
30°
19°
DOLAR
4.7028
EURO
5.5133
-Global ısınma yükselen deniz seviyesi 2050 yılında shangai ve deniz kıyısındaki Çin şehirlerinde büyük sellere neden olacak.bu sellerde 76 milyon kişi evsiz kalacak. -Üzerinde barkodu olan ilk ürün Wringleys marka sakızdır. -Kereviz yerken harcanan ka

İlginç Bilgiler 3
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Denizin dibinde incilerle taşlar karışık olarak bulunurlar, övülecek şeyler de kusur ve yanlışların arasında bulunurlar

Mevlana
İzmir için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:37 08:19 13:23 15:51 18:10 19:39
Çorbanızı kısık ateşte pişirerek lezzetini artırabilirsiniz. Pişirme esnasında çorbanıza ekleyeceğiniz su mutlaka sıcak olsun. Çorbalarınızda tuzu fazla kaçırırsanız bir patatesin kabuklarını soyun ve dörde bölerek çorbanın içine atın. Patatesler yumuşa

Çorba Tarifleri İle İlgili Püf Noktaları